HET NOTAR1ËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voer Peperiiifihe en Omstrefttepi PASCHEN HGPPERWEEEERS pan "FUSIE sur DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG 20 Centiemen Apotheek Frans Van de Plas ABGPMMTPRIJS per JAAR TARIEF DER PRIJZEN: Zondag 4n April 1926. 23e Jaar.>- Nr 14. E A CHTEJf. M eei* Winst voor Zwijnenkweekers. RIJP OVERLEG Poperinghe I»e ,\ieuwe De 7e Bedevaart naar de Grjiven wanden Yzer ROMAN door A. HAYS ïlfflif, Politiek Overzicht )e ongoochelingder "Libre Belgique,,. ^och klasse-regeering noch verkwisters. De pensioenen der bedienien. De begrooting van den Landbouw. NIEUW TELEFOONTARIEF Aan ALLE Vlaamsche Kringen of Vereenigingen Wilt ge eclite Ilollsmilselie Nicotine ^owiiar l)Oi*g(l 290-300 graden per kilo Koopt bij Fi*mis V;iji «Ie IM«s Keuring van Stieren In Stad 8 fr. In Belgie per post9fr.50 Buitenland 15 fr. OO Bemn - VBMingan Eene Inlassching O fr. 70 per regel 2 e« 3 Inlasschingen 0 fr. 60 per regel uoiuiiissn Rcuuibenctiien I fr. 50 per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen uitgeverSAitSEit-UAHfiESTE, oruMenj Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Tttléfoon 9. Postchöck 15,57Q IWM Wij schat'en te laag, wat wij hebben en te hoog, wat wij zijn. Dat wil ik doen, en dat en dat Dat zegt de dwaas u aan De wijze zegt en toont u slechts D.it, wat hij heeft gedaan. Wie een enkel goed boek tienmaal gelezen h eft, bezit n"i grooteren voorraad gezonde ken- i- dan ti t tli er een hondeid al met hartstochte lijk spannig nee t verslonden. Van ui'sfel kimt afstel. Des men-chcn wil is zijn hemel, de besluite loosheid zijn :,el Van vele menschlijke gebreken Staat deze meestal bovenaan Dat velen, op zijnen tijd te spreken En ook te zwijgen, niet verstaan. Vandaag is't Paschen, Resurrexi-Zondag (volgens het eerste woord van den Introït der Mis), de ware dies dominica of dag des Heeren, den Zonne-dag bij uitmuntendheid, als Christus, gelijk de zon, ondergegaan in den duisteren nacht van zijn biiter lijden en dood, weerom opgestaan is alseerstherboren uitde dooden in zijn welvoorzeide verrijzenis. Paschen als de zonne danst dat hoort men nog en vroegenijds zag tnen lieden gaan kijken naar den zon-opgang, en waar nemen of inderdaad de zonne drie sprongen doet, en kriekt of kraakt van blijdschap, zooals de zeg is. Wij verstaan beter den geestelijken zin van dit verdichtsel, en be houden het zorgvuldig in de aloude Vlaatn- sche spreuk het krieken van den dag dat is het kraken, het aanbreken van den dag. In het Evangelie van heden is er spraak van de goede vrouwen, die des Zondags heel vroeg grafwaarts trokken met welrie kende specerijen, om het lichaam van Jezus fe balsemen. Om de hoedanigheid en de manier van Jezus begraafplaats wel te verstaan, moet men weten dat de Joden misschien wel het begraven afgeleerd hadden van de Egypte- naren, die plachten te begraven in steenen graven of gemetselde pyratnieden. Die steenen graven, gelijk er nog in overvloed te zien zijn in het dal van Josaphat of langs den Jordaan-oever, waren steenen troggen, of Ijevpr lijk lagen of banken van een boeken kast, inden rotswand ingelaten en toegeleid, 't zij al boven 't zij al voren. Nu, die steenen graven of lagen of legers waren gemaakt in uitgegraven onderaardsche krochten en om de hj ken te verzekeren tegen reeuw-roof en tegen den aanval van wilde dieren, werden gemeenlijk die krochten gesloten met een heel zwaren rolsteen. Veronderstelt een overgroot steenen wagenwiel, dat men met handboomen bewegen moest, en weg en weer deed rollen vóór of van vóór de opening der rotskapel. Stond die zware molensteen vóór de drie voet hooge opening der grafka- pel, geen dier kon er in was hij van kant gerold, dan stond de kapel open en toegan kelijk voor eenieder. Daarom vragen de vrouwen onderweg Wie zal er voor ons den steen wegrollen Alhoewel zij met gedriën waren, zagen zij er daar zelf geene kans toe. Het schijnt dat machtige heeren, gelijk jozef yan Aritnathea en anderen, één graf in ëene afzonderlijke kapel hadden en dat er voor mindere lieden verscheidene graven in ééne krochte waren, gelijk men zeggen zou onze gemetste familiekelders. Het graf der Verrijzenis was één enkel graf, eigenlijk voor Jozef den eigenaar be stemd, achter den heuvel van Calvarie uit gehouwen in een hem toebehoorenden hof, en ongebruikt gelaten tot den dag van Christus' begrafenis. De Evangelisten laten verstaan dat Chris tus daar voorlocpig afgeleid en gezonken werd, en niet voor goed begraven, ingezien de vrouwen kwamen om de balseming te voltrekken. Dit geschiedde om te vermijden dat een lijk over eerde bleef liggen op den Sabbatdag, 't geen bij cje Joden strengel ijk verboden was. Daar legde men het lichaam van Jezus daar sliep Hij zijnen doodenslaap, voor een verbei maar gestorven uit dat graf stond Hij des Zondags levend op met het morgen krieken, verrees Hij glorieus, onsterfelijk en onlijdelijk, zegevierend over dood en helle macht. Jezus' dood in het graf was maar een slaap. Is ook de dood, in de oogen van christenen, aan geene slaaprust gelijk, in afwachting der zekere ontwaking en op standing ten jongsten dage Daarom heet men de begraafplaats der christen cemete- riën of gemeenzame slaapsteden, en niet graven volgens de beteekenis van het heidensch woord. Het gebeurde op Paschen is voor ons, christenen, het onfeilbaar onderpand onzer toekomstige verrijzenis, en eene voorsmaak van hetgeen ons te wachten staat. Zorgen wij dus uit de dood der zonde op te staan en met Christus te leven op aarde, dan zullen Wij eensdaags ook met Christus zegevieren in den hemel. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN Droge aardappelen zijn 50 goedkooper dan andere zijn reeds onder stoom gekookt en vragen geen arbeid meer. Vraagt staal gratis aan J. R. GOVAERT te Komen. Veel wordt er geklaagd over de licht zin nigheid waarmede onze hedendaagr.che jongelingen den huwelijken staat intreden. Men verliest zoo gemakkelijk uit het oog dat, om 't bestuur van een huisgezin in hand te nemen, overleg en bezadigheid van noode zijn, ten minste indien men zijne taak ernstig ter harte neemt. Het doel van het huwelijk is immers kinderen opleiden en deze een gelukkig bestaan verzekeien. Men moet zelf de kinderschoenen ontgroeid zijn en in 't bezit wezen vaneen wakker verstand, een gevormden geest gepaard met eene zeke re lichamelijke ontwikkeling. Het huwelijk wordt zoo graag als eene aaneenschakeling van zonnige dagen aan schouwd, als een soort pleiziertochtje op de groote wereldzee. Velen laten hunne roman tische verbeelding te veel baas. Zij willen kost wat kost in de realiteit van het dage- lijksch leven die bekoorlijkheid ontmoeten, waarmede de liefdehelden in zekere letter kunde optreden en vinden het heel aange naam over eeuwigdurende groene weiden, over nooit verflauwende liefde te droomen.. Maar men vergeet dat huwelijksrozen ook doornen dragen. Zegt het spreekwoord niet Trouwen is niets, maar getrouwd zijn is watanders In 't huwelijksbootje stappen is heel een voudig en gemakkelijk, maar ditzelfde boot je weten te leiden op schuimende baren en langs allerlei gevaarlijke klippen is niet altijd eene gemakkelijke zaak. Trouwen is eene zeer gewichtige zaak 1 Het allerbelangrijkste vraagstuk voor dien genen die tot den huwelijken staat geroepen zijn, is wel de keuze van den persoon die mede zal stappen langs de lange levensbaan. Hoe lichtzinnig wordt er vaak in die zoo ernstige zaak niet gehandeld Onze voorouders beseften beter de belang rijkheid dezer daad. Een oud spreekwoord zegt Kies uw paard onder honderd, uwen vriend onder duizend, uwe vreuw onder tienduizend Lichamelijke schoonheid, fijn gelaat, zeke re lieftalligheid bekoren zoo gemakkelijk en misleiden velen. Uiterlijke hoedanigheden worden feitelijk hoofdzaak, wanneer zij toch maar bijzaken zijn, want schoonheid ver welkt zoo spoedig. Hij, die verstandig is, plaatst de zielega- ven ver boven die van 't lichaam. Hij weet maar al te wei dat enkel ernstige vrouwen en geen modepoppen geschikt zijn om een christen huisgezin tot stand te brengen en wijselijk te besturen. Bijzondere aandacht dient er geschonken te worden aan godsdienstigheid en deug- zaamheid der -ongelingen, Bevalligheid is vol bedrog en lichamelijke schoonheid is ijdelheid, maar eene vrouw en een man die den Heer vreezen zijn lofwaardig De deugd geeft Inderdaad aan de zie! eene innerlijke schoonheid die op het gelaat door straalt, en er, als 't ware, een glans van goddelijke schoonheid op legt. Het Boek der spreuken beoordeelt mis prijzend de schoonheid eener ondeugende vrouw, als volgt Een gouden ring in een varkenssnuit dat is een schoon maar ondeu gend vrouwspersoon Het is ook geraadzaam, alvorens zijn hart te schenken, eens het verleden van den uit verkoren persoon te onderzoeken, want in t verleden ligt niet zelden het heden. Jongelingen, die nooit zelfbeheersching hebben gekend, aanschouwen de vrouw niet meer als hunne levensgezellin. Ze hebben allen eerbied voor de vrouw verloren. Bij zulke kereltjes, schrijft professor Daels, is alle hoogere liefde voor eene vrouw een onverstaanbare taal Ons moderne leven begrijpt toch zoo wei nig van den ernst van 't huwelijksleven, omdat er al te spoedig geloof gehecht wordt aan de oppervlakkige beloften van liefde en trouw. Veei te lichtzinnig laat men zich door schoone beloften paaien. Ongeloovige naïve teit wordt er aan den dag gelegd en men vergeet dat Als de bruid is in de schuit, dan zijn de beloften uit Zeker moet in de keuze van man of vrouw de liefde de overwegende rol spelen, daar zulke verbintenis vooral is en blijft de ver- eeniging van twee harten, van twee zielen. Maar voor men het hart luide spreken laat, is er bezulning en voorzichtigheid noodig. Eerst nagedacht, eerst nagezien of de ziele- gaven in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn. Handelt men anders, dan loopt men gevaar dat het onderzoek niet onpartijdig meer gebeure. Een verliefde kan moeilijk oordeelen. Liefde is blind en belet de gebre ken vast te stellen. Wijze raad is zoo aoodig in zulke omstan digheden. Anderen zien wel eens zaken die de verliefden niet bemerken, of zijn op de hoogte van omstandigheden die hun heel en gansch onbekend waren. Er mag niet verge ten worden, dat 't huwelijk geen proefjaren duldt. De bruiloftsdag is een professiedag, de beloften die inen aflegt zijn eeuwig en onwederroepelijk. Mengelwerk van De Poperinohenaar 16 Vader Cats zegt et zoo netjes Al wat de keuken eischt, al wat de menschen hoe ven, staat aan den kooper /rij, voor al te mogen proeven, en. zoo het niet en valt ge lijk het eerstmaal scheen de koop is onge daan 't is gansch een ander ding wanneer men komt te trouwen, wat iemand daar be proeft, dat moet hijfeeuwig houwen Want houwen is de naam. Wijs, zot, gezond of krank, men is er aan geboeid zijn levensda gen lang Geen wonder dan dat de Kerkelijke Over heid zulke groote voorzichtigheid voorschrijft en er voor de Kerk zekere huwelijksbelet sels bestaan. Zij behoedt enkel het toekomstig geluk der jonge verloofden. Zij wiLhet huwelijk doen doorgaan niet enkel als een menschelijke onderneming, maar eerder als een goddelijk werk. i V Tot de jonge getrouwden stuurt de H. Kerk die heerlijke woorden van den jongen Tobias Gij weet, o Heer, dat ik niet uit drift Raguels dochter tot huisvrouw nam, maar uit enkele begeerte van nakomelingen, opdat die Uwen Naam gebenedijden mogen in de eeuwen der eeuwen Konden wij de oude christelijke gedachten aangaande 't huwelijksleven zien herleven, onze maatschappij zou een veel zonniger weg bewandelen. J. JORIS. Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) 5) Zijn allé ra.iKnópen boven de 30 fr. gedaan aart jglCtnKi* of ronT/enters of andere handelaars belast met 1 fr. per 100. Antwoord. - De taks is enkel 1 fr. p r 1000 voor aankoop van de volgende waren brood, meel, margarine, rundsvet, stroop Evenzoo 1 fr. per 1000 voor aankoop aan handelaars van de volgende koopwaren mais, meel, bloem, suikerij, duiveboonen, lijn meel, (oliebrood). De aankoopen aan grossiers, van lijnzaad, kempzaad, raapzaad, koolzaad zijn onderhe vig aan 2fr per 100 gezien art. 15. Staats blad 11 Januari 19.'6. De aankoopen van boter. 1) Aan den boer of aan de melkerij (zelfs op de markt) Taks 2 fr. per 100. Beneden de 30 fr. geene verplichting van factuur. 2) Aan den boterhandelaar. Antwoord. 1 fr. per 1000. De Verkoop van Boter en Eiers. 1) Aan particulieren (voor eigen gebruik). Antwoord. NIETS zoo zij binnen de 30 dagen betalen en gij geene factuur hebt afgeleverd. 2) Aan kloosters, maatschappijen, bak kers, gaarkoks (traiteur), hoteliers. Antwoord. 1 fr. per 1000. De aankoop van eiers. 1) Aan boeren op de hofstede often huize gebracht. Antwoord. 1 fr, 1000. 2) Op de markt.' Antwoord. Geene factuur en dus ook geen taks. 3) Aan kiekenkweekers. Antwoord. 1 tr. per 1000. Verboden Nadruk). Vragen en antwoorden voor allerlei ambachten. Ik ben nikeieerder-emaiileerder. Vraag. Wat moet geplakt zijn 1) Bij den aankoop van feutre, email, vet, borstels, vernis en andere producten voor nikeleeren en emailleeren. Antwoord. 1 fr. per 100. 2) Bij het afleveren van factuur voor uit gevoerd werk (emailleeren, nikeleeren). a) Voor autogarage, velomakers, sme den, grossisten in velo's. Antwoord. 1 fr. per 100, dus 0,10 per 10 frank. Voor uitgevoerd werk die de 30 ir. niet te bovengaan, zijt gij niet verplicht eene fac tuur af te leveren. Doch indien gij toch factuur aflevert moet toch 0,10 fr. per 10 fr. geplakt worden. Bovenste deel der zegel op factuur en onderste deel op dubbel, ofwel op boek van uitgaande facturen. Merk wel dat gij verplicht zijt een boek van inkomende, en ook een van uitgaande facturen te gebruiken. b) Voor particulieren voor eigen gebruik b. v. een werkman doet zijn eigen velo emailleeren en nikeleeren. Antwoord. Geen zegel zoo hij betaalt binnen de 30 dagen en gij geene factuur afgeeft. i fr. per 1000, of 0,10 per 100 fr. zoo gij eene factuur afgeeft of zij binnen de 30 dagen niet betalen. Ik bett Suikerijhandelaar. Vraag. Wanneer moet de eenige taks van 2 fr. per 100 geplakt zijn Antwoord. Bij aankoop der suikerij door den suikerijbrander. Op alle verdere verkoop 1 fr. per 1000. Ik ben kruidenier. Vraag. Wat moet geplakt zijn 1) Bij den aankoop van mijne kruideniers waren aan het Kruideniersverboud. Antwoord. 1 fr. per 1000 zoo gij aan deelhouder zijt. 1 fr. per 100 zoo gij geen aandeelhouder zijt. 2) Bij den aankoop van mijne kruideniers waren aan een grossier. Antwoord. 1 fr. per 100, doch voor leveringen beneden de 30 fr. is geene factuur verplichtend. 3) Bij den aankoop aan de rondventer, ik betaal comptant. Antwoord. 1 fr. per 100. Doch voor leveringen beneden de 30 fr. is geene faktuur verplichtend. 4) Bij den verkoop 1) aan kloosters, kostscholen, kolleges. Antwoord. 1 fr. per 100. Verkoopen beneden de 30 fr. zijn vrij van faktuur. 2) aan particulieren. Antwoord. Niets zoo gij geene rekening afgeeft en zij betalen binnen de 30 dagen. 1 per 1000 zoo gij eene factuur aflevert. Gij zijt verplicht van faktuur af te geven voor leveringen welke binnen de 30 dagen niet betaald worden. Op Zondag 22 Oogst zal de jaarlijksche bedevaart plaats grijpen. Om redens van praktischen aard wordt zij dees jaar ééne week vroeger gestele wellicht zal de voor laatste Zondag van Oogst voor altijd als de bedevaartdag behouden blijven, ten einde telken jare in voile verloftijd te passen. Op 22 Oogst aanstaande zal de eerste steen der grondvesten vau Vlaanderens Yzer-gedenkteeken plechtig gelegd worden. Het land van den berg rustte... Bij Ruya schenen allen te bed. Floris had geen sleutel... Hij was nog niet lang uit gebleven, zooals nu. Maar men zou hem spoedig hooren. Hij tastte aan de deur. Deze was geslo ten, doch dadelijk werd ze geopend door Estelle. die nu opgebleven was. Goeden avond Mijnheer Floris, zei ze. Ik heb op u gewacht, wat schoone avond, he 't Is waarlijk jammer om al te gaan slapen. Ze keek naar buiten. Verschalde bleef ook nog even sfaan, genietende van den sterren hemel. ja, 't is prachtig nu, zij hij. En zoo stil hier... men hoort niets. Veel te stil, Mijnheer Verschalde. Er is op den berg niets te doen. Ja in den zomer komen er nog al menschen. Toeristen. Velen uit 't Fransche en ook van Yper. Maar 't is zoo voor eenige uren... den Zon dag of op Heiligendagen. Nu en dan eens enkele in de week. Estelle begreep niet dat die kalmte en vrede den schilder bekoorden, en hij den berg niet anders zou wenschen. Zijn de jufvrouwen beneden gebleven? Ze zijn terug naar Brugge. Estelle was blijde dit te hooren. Maar dit zei ze natuurlijk niet... Kom we gaari in huis, hernam Floris. De deur werd gesloten... Een man liep heen. 't Was Albijn Vrieze. Dat moet Esielle's vrijer weten, mom pelde hij... En Dora ook. Ja, Dora vooral, d^n zullen haar oogen toch opengaan. Een Uitlegging. Den volgenden morgen baadde de Kem- melberg zich weer in het herfstgoud. De zon straalde aan den blauwen hemel, waartegen enkele witte wolkjes golfden. Floris ging schilderen. Hij dacht nog aan het gebeurde van den vorigen dag. Ik heb gehandeld zooals ik moest, zei hij bij zich zelf. Ik mag geen verkeerde meening laten heerschen. Ik ben eerlijk ge weest. Mijn zuster is te voortvarend. En haar bezorgdheid heb ik waarlijk niet noo dig. En Hortense is een goed,maar toch een bedorven kind... Floris begon aan zijn werk. Dora kwan niet. Misschien moest ze eerst thuis wat wer ken. Ze had toch de zorg voor haar moeder Maar Dora bleef weg. 't Werd middag. En toen nam Verschalde zijn doek en schilderbalk en begaf zich naar de woning zijner leerlinge. Dora zat voor haar huis te schilderen. Ze schrok toen Verschalde daar plots verscheen Goeden dag, groette Floris. Ik heb te vergeefs op u gewacht. O, nu ge bezoek hebt, wilde ik u niet hinderen, antwoordde Dora, wat verlegen Het defaitisten-blad, de Libre Belgique is diep ontgoocheld omdat al zijne voorspel lingen op niet uitgekomen zijn en dat de mannen, waarop het meende te mogen rekenen, het den rug toegekeerd hebben. Op alle wijzen én toontjes heeft de «Libre» laten verstaan dat het Ministerie Pouliet het onmogelijk kon houden, dat het zou vallen, dat het moest vallen. In hare verbeeldirg zag zij dit reeds ge beuren en hoe jarrmer voor haar, de Regee ring Pouliet blijft recht en beschikt zelfs over eene meerderheid grooter dan welkdanig roeger Ministerie. Ook hare eigene mannen hadden het van haar te verduren en kregen pijien in plaats van bloemen. M. Jaspar wordt zijn verlangen Minister te worden verweten. M. Renkin was gisteren de hoop der reactie en die hoop is weg. Zelfs M. Wauwermans verklaarde zich voor de huidige Regeering. Dat zijn, met M. Feuillien, die zweeg als vermoord, de mannen waarop de Libre Belgique gerekend had en die zij hoopte in de plaats onzer huidige Ministers te knnnen zetten. 't Moet hard vallen die hoop te zien ver vliegen. Nu doet de Libre haar best, in verbeten woede, hare lezers te doen gelooven dat zij eene mooie rol gespeeld heeft. De rol van grafdelver der Katholieke Partij en van het Vaderland was inderdaad in goede handen De dames zijn gisteravond naar Brugge teruggekeerd. Wel, ik wil openhartig zijn, mijnheer Verschalde, hernam Dora. Ik dank u zeer voor uw goede lessen, maar ik mag ze niet verder nemen. En waarom niet. Uw zuster heeft me bedoelingen toege schreven, die ik niet heb. Hebt ge dan met mijn zuster gesproken? Ze is gisterenmiddag hier geweest. Hier bij u 1 riep Floris ontsteld uit. Ja... en ik keb haar moeten verzoeken heen te gaan. Jufvrouw Viota ik vraag u dringend mi alles te vertellen. Waarlijk ik moet weten wat er gebeurd is. Ik weet niets van dat bezoek. Och, waartoe Laat ik u niet langer hinderen. Hebt ge geen vertrouwen in mij Volle vertrouwen mijnheer. Welnu, wees dan, zooals ge gezegd hebt, openhartig, maar ook geheel openhar tig en vertel mij alles. Dora deed het, zonder zich op te winden of harde woorden jegensjufvrouw Verschalde te uiten. Mijn zuster heeft zich min gedragen zei Floris toen. Ze wil me koppelen aan haar vriendin... ik gebruik het juiste woord koppelen... en Ik laat me niet koppelen. En daarvoor zijn de dames gisteravond vrij wel met ruzie vertrokken, al heb ik het niet tra gisch opgenomen. Maar dit alles staat buiten onze lessen. Dat heb ik aan Jufvrouw Verschalde ook gezegd. Doch ge begrijpt, dat ik mijn fierheid heb en niet aanschijn geven mag Onder de leugens waarmede onze Regee ring vanwege Liberale en Conservatieve pers bestookt wordt, komt de bewering dat de Regeering eene klasse-regeering, eene regeering van werklieden alleen is en dat de Ministers verkwisters zijn. Op het jaarlijksch Congres van het Wer- kersverbond, Zondag te Antwerpen gehou den, heeft Minister Pouliet dit meesterlijk weerlegd. Die verwijtingen missen allen grond. De Regeering is geen klassen-regeering. A! zijn de gekozenen der arbeidsklasse in groot getal in het Ministerie, men vindt er ook vertegenwoordigers onder, van de andere standen. Er is ook geen klasse-program, daar de ministerieele verklaring toelaat zoowel .de belangen van de boeren als die van de werk lieden onder handen te nemen. Dat er ook geen klasse-politiek gevoerd wordt getuigt het werk dat geleverd werd. alsof uw zuster gelijk zou hebben... Ik wil geen indringster zijn, zei Dora. Ge zijt kunstenares en moet u dus bo ven alle kleingeestigheid verheffen, betoogde Verschalde. Ge kunt u niet storen aan inijn zusters onbeschoften praat, die wel van het zelfde gehalte is als het geklets der onnooze- len die u van hekserij betichten, omdat ge niet zijt als zij. Uw zuster heeft me bedreigd en ik moet ook aan de rust van mijn moeder denken. U bedreigd Hoe Als ik goéd b grepen heb. wil ze het volk tegen me opstoken, juist door die dwaze beschuldiging van hekserij. Die Ver- schalde's hebben hier eigendommen en dus invloed. En ja, men zou de menschen tegen ons ophitsen, zoodat ze ons zouden verja gen. Dit moet ik vermijden terwiile van mijn zieke moeder. Jufvrouw Viota, wees toch niet ont steld voor een denkbeeldig gevaar. Is het denkbeeldig? Ja, want ik zal zoo iets weten te ver mijden, ook al waart gij een arme oude vrouw, een bedelares, een dier wezens in wiemen, om hun hooge jaren, zoo gauw een heks ziet. In onzen naam zal hier niemand lastig gevallen worden. Dit waar borg ik u. Maar waarom zou ik u zoo hinderen Dat doet ge niet. U in allerlei last brengen. Geen kwestie van. En u aftrekken van uw werk, juist nu ge nog zulke dagen hebt. Jufvrouw Viota, ik heb in u een groot talent ontdekt. En ik zal dit niet verwaar- loozen om de domme handeling en den Men km geen enkele klasse-wet noemen die tot nu toe aai genomen werd. Integendeel de gezondmaking van den frank, waaraan ons Ministerie geieverd heeft, is van even groot belangvoor alle standen, daar het de frank van iedereen geldt. Wat betreft de ve hooging van het vrijge steld minimum van de beroepstaks, al de ibelastiffgsschuldigen profiteeren ervan. De "onrechtsireeksche bela.tingen drukken zwaarder op den kleinen man dan op de anderen, zoodat de werkende stand ruim zijn aandeel betaalt in de belastingen. Ook een Ministerie van verkwisters is het niet. No it tevoren beeft men zulke ernstige pogfngen tot bezuiniging aangewend, ais onder 't huidig Ministerie. De buitengewone begrooting van 1925 be droeg 612 miliioen. Nu bedraagt zij slechts 334 miliioen. Op de gewone uitgaven werd er 139 mil iioen bezuinigd. Ons Ministerie zal voortgaan naar bezui niging te streven. Iedere besparing, voorgesteld door wien het ook zijn moge, zal in overweging geno men worden. De-bezuinigingscommissie zal in volle werking haar werk verrichten. De kamer heelt het voorstel van den Libe raal M.Pecher verworpen waarbij deze vroeg dat de wet op de pensioenen der Bedienden zou geschorst worden. Het voorstel van M. Wauters die de wet wijzigt, zoodat de be dienden maar 3 t.h. op hunne wedden zullen hoeven te betalen, werd aangenomen. Uit de bespreking over de wijziging der wet valt er voor de Bedienden veel te leeren. Zij hebben het zonderling gevonden dat M. Pecher, die vroeger hooge bijdragen heeft verdedigd en die er fier op ging als Vader de bediendenwet» door te gaan thans, omdat hij in de minderheid is, de wet bestre den heeft. Liberale kjescomedie op den rug der bedienden. De bazen verzetten zich tegen de wet doch, behalve enkele loffelijke uitzonderin gen, hebben de bazen niets gedaan ten bate van de ouderdomsverzekering der bedienden Vele bedienden ook verzetten zich thans tegen de wet en dat toont dat zij hunne afhankelijkheid van de bazen niet kunnen afleggen en hunne eigen belangen verwaar- ioozen. De bedienden kunnen enkel hunne wedden redden door het syndikalisme en men ziet bij sommigen verzet tegen syndikalisme. Dat is onzin. De pensioenwet der bedienden is eene wet van sociale voorzorg, die ten goede komt aan de bedienden, hunne vrouw en kinderen. De bedienden die zich daartegen verzetten zijn 50 jaar ten achteren. Er valt te hopen dat de bedienden thans den weg der beroepsorganisatie zullen weten te vinden, in hun eigen belang en in het be lang van den bediendenstand. Tijdens de bespreking over de begrooting van Landbouw kwatren tal van sprekers te beurt. Eik klaagt, elk vraagt over den toe stand van vruchten, van vee, van voort brengst, van wegen uit zijne streek. Aan elk geeft de Minister zijn woordje troost en opbeuring. M. Butaye spreekt over onze streek. Hij over de geteisterden, over de landbouw scholen, over de tuinbouw die zeer zou moeten aangemoedigd worden en over het beschermen der tabaksteelt. In het bijzonder klaagt hij over de wegen in Vlaanderen. De weg die over Moorsledenaar Passchen- daele loopt is onbruikbaar en gevaarlijk. De gemeente Rousbrugge-Haeringhe heeft recht op vergoeding voor wat zij uitgegeven heeft De hulp van den Staat wordt gevraagd voor den steenweg van Rousbrugge naar Crombeke, dien van Watou alsook den weg Proven-Watou. De begrooting van Landbouw wordt aan genomen met 96 stemmen tegen 16 en 2 onthoudingen. De tegenstemmers zijn de Liberalen en de Fronters. Guido. Met 1" Aprii is een heele wijziging gekomen in het telefoontarief. We geven hier den tarief voor de abonnénten van onze stad, van Poperigbe dus onze leze.s van ander localiteiien zullen daaromtrent ook zien hoeveel het zal zijn voor hun. V ior Poperinghe dus kost nu een abbonnement 30Ü fr. 's jaars 150 fr. daarvan dient n als onkosten voor de instelling e 150 fr. als eerste betaling voor gesprekken. Voor de gesprek Ken is er voortaan ie betalt n Voor eene plaatselijke verbinding, 't is te zeggen, eene verbinding tusschen 2 bij hetz. ifde net aangeslote abonrienten, 20 centiemen, zonder rekening van duur. Voor verder verbindingen, betaalt men, per ondeelbare eer.heid van 3 minuten kring 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 20 kim. en minder van 20 tot 30 kilometers van 30 40 van 40 50 van 50 75 van 75 125 van 125 175 meer dan 175 kilometers van 8 u. tot 18 fr. fr. fr. fr. fr. fr. fr; fr. s morgens 's avonds 0,40 0,60 0,80 1,50 2,00 2,50 3,00 3,50 na iB u. 's avonds en voor 8 u *s morsens fr. fr. fr. fr. fr. fr. fr. fr. 0,25 0,40 0,50 0,90 1,20 1,50 1,80 2,00 Spoetfverbindingen en verbindingen op een vast uur kosten 5 fr. bijtaxe. Hieronder geven we een aanduidigingstafel met eenige der bijzonderste steden en den kring waarin zij vallen zooals hierboven aangeduid zijn er 8 kringen. De lokaliteiten hierboven aangeduid zijn de hoofdbureelen. Al de gemeenten aan het hoofdbureel verbonden maken deel uit van denzelfden kring. Dus voortaan kost het om te telefoneeren van Poperinghe naar Kortrijk (kring 3) Van 8 u. tot 18 u. voor 3 minuten 0,80 fr. voor 4 tot Voor 8 u. en na 18 u. voor 3 minuten 0,50 fr. voor 4 tot Poperinghe naar Rousbrugge (kring 1) Van 8 u. tot 18 u. voor 3 minuten 0,40 fr. voor 4 tot Voor 8 u. en na 18 u. voor 3 minuten 0,25 fr. voor 4 tot Met tabel hierboven kan iedereen dus uitrekenen hoeveel eene verbinding kost. Het is dus aan te raden deze tabel uit te knippen en te bewaren om te kunnen rekenen hoeveel er (e rekenen valt aan iemand die komt telefoneeren. Het Verbond der Oud-Hoogstudentenbon den zendt ons volgende ter opname De Amnestiewet voor onze politieke- of krijgsgevangenen blijft uit en kan nog lang uitblijven. Belgie, intusschen, is het eenig beschaafd land ter wereld dat nog geen amnestie aan eigen politieke- of krijgsgevan genen verleende. Zelfs aan de Duitschers werd amnestie toegestaan. Dit schandaal heeft nu lang genoeg ge duurd 1 Anderzins, de Regeering, aft was ze met den besten wil bezield kan slecht de wet toe passen. Borms b.v. valt niet, minstens nog voor meer dan drie vollen jaren, onder de toepassing der wet Lejeune, en kan dus niet op grond der wet,in vrijheid gesteld worden Aalst 6 Dinant 7 Loo 1 Selzaete 6 Aarien 8 Dixmude 2 Luik 8 Sotteghem 6 Aeltre 5 Doornijk 5 Maldeghem 5 Staden 2 Aerseele 4 Dottenys 4 Mechelen 6 Swevezeele 3 Antwerpen 6 Eecloo 5 Meenen 2 St Niklaas 6 Ardoye 3 Geeraardsbergen 6 Melle 6 St Truiden 7 Assche 6 Gent 5 Meulebeke 4 Temsche 6 Ath 6 Ghistel 3 Middelkerke 3 Terveuren 6 Audenaerde 5 Halle 6 Moeskroen 3 Thielt 4 Avelghem 4 Handzaeme 2 Moorslede-Pas. 2 Thienen 7 Beernem 5 Harelbeke 4 Namen 7 Thourout 3 Bergen 6 Hasselt 8 Nieuwpoort 3 Tongeren 8 Blankenberghe 5 Heyst 5 Ninove 6 Turnhout 7 Brugge 5 Iseghem 3 Oostcamp 4 Verviers 8 Brussel 6 Knocke 5 Oostende 4 Veurne 2 Charleroi 7 Komen 2 Oostroosebeke 4 Vilvoorde 6 Couckelaere 3 Kortrijk 3 Oostvleteren 1 Waereghem 4 Denderleeuw 6 La Louvière 6 Roeselaere 2 Wetteren 6 Dendermonde 6 Langemarck 1 Ronse 5 Wevelghem 3 Den Haan 5 Ledeghem-Dadizeele 2 Rousbrugge 1 Willebroeck 6 De Panne 2 Leuven 7 Ruddervoorde 4 Wyngene 4 Deynze 5 Leysele-Isenberghe 1 Rupelmonde 6 Yper 1 Diest 7 Lokeren 6 Ruysselede 5 Zele 6 minuten minuten minuten minuten 1,60 fr. 1,00 fr. 0,80 fr. 0,50 fr. uit- APOTHEKER KLEINE MARKT. Ook te verkrijgen pullen van 90 tot 100 graden nicotine gewaarborgd per Kgr. ALLEMAAL IN PULLEN VAN 1 KGR Alleen de Koning kan dat. Nu, geweten is het dat a! dat Franskiljon of fascist heet of is, met de welwillende medehulp van alle franschschrijvende of vlaamschhatende bladen in Belgie, aanhou dend en stelselmatig, indruk zoekt te maken en drukking uit te oefenen op den Koning, opdat Zijne Majesteit weigere en blijve wei geren amnestie te verleenen. Daar moet een einde aan komen 1 Tegenover de snoode werking van al de vijanden van ons bloedeigen volk, laat ons de eendrachtige wil van Vlaanderen stellen I De Koning zal de stem, den wil en den wensch van de Vlamingen hooren 1 Te recht merkt De Standaard (van 26-3-26) op Als wij hier aan de inrichters van amnestie-betoogingen een wenk mogen geven, dan zouden wij hun aanraden, in plaats van hun telegrammen te zenden aan den Heer Pouliet, wiens meening over het amnestie-vraagstuk wel zal gevormd zijn, deze te sturen naar het Hof, waar men tot het besef moet komen van de uitbreiding die de eisch voor algemeene politieke amnestie in 't land heeft genomen Een schoone gelegenheid daartoe is het naamfeest van den Koning, Donderdag 8 April aanstaande. Dat alle Vlaamsche Oud-Strijdersbonden, dat alle Vlaamsche Kringen en Vereenigingen, van alle kleur, zonder een enkele uitzonde ring, ook deze die geen politiek doel hebben, o.a. de Vlaamsche kringen voor ontwikke ling, voor nut en vermak, dien dag aan den Koning, een telegram sturen, waarin, be leefd doch ook beslist, den wensch, ja, den eisch gesteld zij dat dadelijk, onvoorwaarde lijk amnestie verleend worde aan alle krijgs gevangenen, aan alle politieke gekeikerden en bannelingen. Niemand vergete den 8 April aanstaande I Donderdag 8 April weze in Vlaanderen, Algemeene amne stiedag. Bestemd tot den openbaren springdienst gedurende het jaar 1926. Woensdag 31 Maart 1926 te Poperinghe. j 26 Stieren hebben zich aangeboden tot de keuring. 17 dezer werden aangenomen en 10 gewei gerd of uitgesteld. Terzelldertijd had het gemeentebestuur deze keuring aantrekkelijker gemaakt door eenen kleinen prijskamp, waarvan hieronder de uitslag I. Stieren zonder tanden van Volwassene. le Prijs D'Hondt August, landbouwer, ReninghelstZilveren Eeremetaal. 2" Prijs Sohier Achille, landbouwer te Poperinghe Bronzen Eeremetaal. II. Stieren met een of twee tanden van Volwassene. le Prijs Tillie Jules, landbouwer te Poperinghe Zilveren Eeremetaal. 2" Prijs Desomer Charles, landbouwer te ReninghelstBronzen EeremetaalQua- ghebeur Henri, landbouwer te Poperinghe Bronzen Eeremetaal. lil Stieren met drie of meer tanden van volwassene. Prijs Carton Georges, landbouwer te Poperinghe Zilveren Eeremetaal. De Jury was uiterst tevreden over de talrijke goede dieren, welke zich hebben aangeboden. Het stadsbestuur bedankt de landbouwers voor hunne medewerking in het lukken van het kleine feest, alsook de talrijke liefheb bers, die er tegenwoordig waren, voor hunne belangstelling. Zoo er jonge stieren zijn die binnen deze drie maanden meer dan één jaar ouderdom zullen hebben en de houders ervan begeeren dat deze dieren zouden gekeurd zijn, worden zij vriendelijk verzocht hunne aanvraag in onzinnigen praat van mijn zuster. Het is alles te onnoozel. Natuurlijk, zoo ge meent dat ik niet oprecht ben, trek ik me terug. Mijnheer Verschalde ik heb u gezegd dat ik in u volle vertrouwen heb. En dat meen ik, zoo waar ik leef, verklaarde Dora Welnu, dan zetten we van middag de lessen voort. Ik schik me niet naar de kuren van mijn zuster. Ze heeft me al dikwijls willen dwingen haar zin te doen en steeds heb ik zulks geweigerd. Ik ben zelfstandig De andere dame is een vriendin van den huize. Ik heb genegenheid voor haar, want we zijn samen opgegroeid, maar van verlo ving is geen kwestie en nooit heb ik een woord gesproken, dat mijn zuster het recht geeft jufvrouw van Dord als mijn verloofde voor te stellen. En bovendien, al ware zi; mijn verloofde, dan zou ik nog het recht hebben les te geven aan een dame, die talent bezit. Wanneer gij weigert de lessen voort te zetten, Is het voor mij een beleediging. Dat meen ik. En Dora beloofde na den middag te komen. Ze gaf Verschalde gelijk, dat ze zich boven kleingeestigheid moest verheffen. Estelle was zeer teleurgesteld toen ze bemerkte dat er niets veranderd was in de verhouding tusschen Floris en Dora, al had ze door een naamloos schrijven Jufvrouw Verschalde naar den Kemmeiberg geroepeh. Albijn Vrieze doolde 's avonds rond de woning van Dora. En toen deze wat brand hout sprokkelde kwam de strooper bij haar. Dora, zei hij gemeenzaam, ge moest nu toch wijzer zijn en u niet langer laten be driegen. Gisteravond waren Ruya en zijn vrouw naar bed, en Mijnheer Verschalde stond buiten in het donker met Estelle te vrijen. Ze kusten elkaar. Vrieze, ge lastert! antwoorde Dora. Ik mag hier dood vallen als het niet waar is. Bovendien ge moet u niet met mij be moeien, Vrieze. Ik heb uwe bescherming niet meer noodig. Ge valt me lastig. Ha, ik val u lastig! hernam Vrieze woedend. Ik tel niet mee, mij veracht ge. Ik wil met rust gelaten worden. Wie heeft er u geholpen tegen domme menschen? Daarvoot ben ik u dankbaar geweest, maar dat is geen reden om me te hinderen en me voortdurend te bespieden. Ik zie u gaarne riep Vrieze uit. Ge moet zwijgen Maar ik ben geen heer als die Brug- sche zot, die gemeene bedriegerDat is het, hé O peinst ge, dat hij het meent, als hij u van liefde spreekt. 't Is nu genoeg, Vrieze! Hij zal geen meisje nemen, dat hier in een klein huis woont. Gisteren was zijn lief hier. Eln nu maakt hij u weer 't hoofd zot Dat ge het niet zien wilt. Ge zijt onbeschaamd. Harde woorden voor mij en voor dien Bruggeling vriendelijke woorden. Hij bemint u niet, maar mijn harte brandt voor u. En als gij het wilt, Dora, dan stroop ik nooit meer, dan koop ik land, want ik heb wat geld, en ik zal boeren en handel drijven en voor u eerlijk mijn kost verdienen. En uw moeder zal ook een goed leven hebben. Vrieze daarvan kan nooit iets komen, sprak Dora. Ge hoort nu mijn duidelijk ant woord. Spreek dus nooit meer zoo en mijd me. Wees nu verstandig e wilt me niet Neen Maar ge zult dien Brugschen bedrieger ook niet hebben. Dat zweer ik op mijn ziel. Dit is ook duidelijk, Dora 1 Ge zult u ongelukkig maken, als ge iets tegen mijnheer Verschalde onderneemt. Dat kan me niet schelen. Wat geef ik om 't leven zonder u Stil nu Neen, ge moet het weten, dat ik altijd aan u peins en dikwijls van u droom en dat ik nu ongelukkig rond loop, omdat die Bruggeling u bedriegt. Gisteravond ging hij met zijn Brugsch lief uit. 's Avonds stond hij in 't donker met Estelle en hij maakt een braven jongen van beneden ongelukkig. En vandaag was hij weer bij u. Allemaal laster Neen de waarheid I Mijnheer Verschalde geeft me les in het schilderen en er is anders niets tusschen ons, Dora zei dit uit bezorgdheid voor Ver schalde, want ze vreesde voor gewelddaden van den strooper. Ge maakt me dat niet wijs, raasde Vrieze. Vroeger schilderdet ge nooit Omdat ik geen meester had. Verschalde verlokt u zoo bij is een vrouwenzot, lijk al zulke gasten uit de stad. 't Is nu genoeg, zei Dora weer. Ik ga in huis. Wees gij nu verstandig en denk niet meer aan mij Niet meer aan u denken Ha, liever hingik mij op. Ik kan u nooit vergeten, nooit, nooit en een ander zal u niet hebben, raasde Vrieze, toen Dora zich naar haar woning begaf ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1