HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en OreistrsSssfsi* MM "W-CU. Ik DE HEKS WH DEN KEMELBERG Apotheek Frans Van de Plas AÊtffMISTPKfJS per Hit TADER PRIJZEN: MgrSA»iiÊSTE. DrukKeru Zondag 25" April 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. -- J? 17. DE NIEUWSTE MODE Het familieleven in heidenwereld Christendom BALATUM Politiek Overzicht Tegenstrijdigheden De wereldhavens. Prins Leopold en de Vlacmsche taal. De regie der spoorwegen. Upniéuw naar den Noordpool. De Belgen in Congo. De militaire diensttijd. Deen benoemingen van ambt-naren meer. Leeniag der Verwoeste öewestea Groote TOMBOLA Voor de oude menschen LIJKREDEN In Stad P In Belgie per post 9 fr.SO B«:tinland 11 5 Ir. ©O gr^men «Gapingen i: ene cd ching 0 fr. 70 per regel 2 en 3 L i ;3schingen 0 fr. 60 per regel Uöiïf mm Rouu/Dericüien I fr. 50 per regel 6 frank I IURHAAL.DE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annot; :en zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond i ezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gast! nisstraat, 15, Poperinghe Postchéck 15 57 POPEiINGHINAAH 2<: i» A€is rr i-: Gezondheid hangt meest van deze di ie voor schriften afweinig et-. n, wei werken, en goed gezind zijn. De gezondheidsleer der ziel is de wetenschap der zedeli'ke gezondheid. Die onder tranen zaaien zullen oogsten in vreugce. Ken mensch achten om zijn geld, zijne ce>'e titels, is het peerd beoordeelen naar den zadel en d.n toom. De nijd telt uwe deugden en vertelt uwe on deugden. De luiaards hebben altijd goesting om iets te doen. Z komt it... Parijs Neen I Uii L t: en Neen Uit Amerika. De Atnerii aansche schoonen beginnen nu bellekens te dragen... Aan den hals Neen, aan hunne kousen, aan hunne zijden kousen. Ingevolge ze veel of wtinig geld te verteeren hebben of ingevolge de winkels hen willen «plak ken want in het rijke An"riki wordt nog meer geplakt dan hier garnieren die Anierikeansche juffenjes hun kousen met koperen en z iverenen met gouden belletjes al vativer .cheidenetone (echte en valscht?) Vele leze l issen schieten in een lach en zeggen zoo zet zal ik niet zijn van daar te loopen als rstenavondzot, of al kletteren lijk der «,i iterhond of al rinkelen lijk de voermanspeerden. Ehwvl leze/essen uwe intentie is goed, maarzoo zot zult ge zijn als de mode u gebiedt van mot tien beiaard aar: uw kousen langs de straten te loopen. Ja zeker, zoo zot. We t ge het oog toen over derlig, twee en dertig jaar, de houten hooge hielen hunne intiede deden, dat ge zegdet wat zottinnen, het is goed om de voeten omme te slaan, en de ba lente breken En korten tijd nadien vvaarf gij ,rn dezen die ge zoitinnen itoemdet. Hoe iang is 't geleden dat de korte rokken opkwamen En hebt gij de voorloopsters niet met de vingers gewezen En draagt ge nu zelf seen van lie eens door u zoo ge- ^maadde korte rokken En dan de k'ttderen met mauwen van twee vi :gers long, en aan den hg's uitge sneden dat het een schande was en nog is 2 Wat zegdet gij Hoe gemeen IHoe onzedelijk Welk publiek schandaal I... En nu Nu, wat voor lapje draagt ge, want gekleed zijt ge niet meer. In ('én hand boek zit er maat genoeg voor twee uwer nietklec ende kleedjes, waarmede gij er u t zjet als arlekins, terwijl gij de langp rokken pan- iet als belachelijk. Voor uwe uitgesneden kleederen die met m ene reeken van half- wege dc borst toot aan de knipen, die span nen dat ze krasen, licht van kleur en nog lichter van stof, BETAALT GIJ aan de mode -xploiteerdsters MEER dan voor een volkleekend kleed, waarvan de wijde rok in sierlijke plooien den goeden smaak, de zedigheid, de deugdelijke stof aantoonen, en daarbij voor vallingen, rhumatiek en tering behoeden. Voor dat tuitje goed, de grootte van een zakdoek, waarmede ge u ziek en belachelijk maakt, dat bijna niets kost aan grondstof, bijna niets aan spin- spoelbobijn- Bcheer- en weefwerk, beta fit ge ter wille der domme modedwingelandij soms meer dan voor de enkele meters die u kleeden zou den, ei die rekent eens hoeveel vrouwen- kleede.en... veel werk zouden geven, dus gewin, aan spinners, bobijtiers, spoelers, scheerders, wevers, appreteursmaar ja dubbel zot steekt ge veel geld in onwaar de, bevorderend alzóo de verqiimjerihg'der waarde van onzen frank, de vermeerdering der levensduurte en de toeneming der steeds scherper wordende werkloosheid. Zoo, zoo, gij en zult voor de bellekensmode zoo zot niet zijn JVeet ge het nog, als in 1916 onze soldaten terugkeerden hoe dat ze hier en daar als schandeteeken 't een en It anijer vrouws persoon bet haar afsneden... Hoe lang moest het duren vooraleer de vróüwelied en uit mode zich het haar lieten afsaijden... Qf was het uit gerech tigheid, omdat ge jnnprlijk w.sten dat ze (het haar niet gesneden geweest zijnde door de soldaten gelijk die andere gemeene vrou wen) ook dezelfde behandeling verdienden pa zich zelf toedienden omdat ze even onze delijk geleefd hadden en nog leefden... 9 En hoeveel volgden dat voqrbeejd niet na 't Wordt eigenlijk opzettelijk een aardig modepnatje, hé, waaruit iedereen het zijne (niet naar anderen kijken) nemen kan. En nu weder naar de laatste modeidz belle kensmode. Zoo zot als ge geweest zijt met u te onder werpen aan de zooeven opgesomde en nog vele andere modedwingelandijen, zoo zot zult ge zijn met de bellekensmode na te volgen :>e zult aan een loopend carillon gelijken iedereen dieu thans nog niet ziet staan zat u dan hooren loopen al de val- sche klanken van uw gedragen karakter zult ge kunnen overstemmen door het harmonieus geklingel uw^r klokjes als ge zeer nederig zijt en als me; in uwe tegenwoordigheid lof toezwaait om uwe goede eigen schep.-.en zal het gerint.el uwer bellekens de taal der vleierij verdooven in bals en dancings zal het orkest overbodig zijn bij haarkepluk en vechtpartijen zult ge u niet meer heesch moeten schreeuwen maar ferm met de hee tten cafiiioneeren en, als het kleintje Schreeuwt zal mopdèr hef met beiaardspel in het land der droom en wiegen'. 1 Heeft die mode dus niet haar eigenaardig heid en aantrekkelijkheid voor uiteenloopen- de goesten En met dat er altijd wedijver is in alles, mag men verwachten dat er ook wedijver zal zijn voor de .oottv. der belletjens de belle- Ons familieleven heeftalles aan het Chris tendom te danken dat schreven wij in een voiige bijdrage, en het wordt o.:s klaar door vergelijking voi het christelijk met het heidensch huisgezin. tfoe is het namelijk gesttdd ir, beide met den familieband Een vasten band heeft God om het huisge zin geslagen in het aardsch Paradijs. God zegenoe Adam en Eva aldaar, en sprak G.oeit cn vermenigvuldigt u, en bevoikt de aarde Gods eerste zegen over de menschen was een huwelijkszegen, een familiezegen I God zegende den band, die de heiten ver- ee; igde en de familie samenhield. Zijn godde ijke zegel sloot den ring etn Gods zegel, waarin drie goddelijke merken, drie edelsieenen donkerden heiligheid, eenheid, Q-, verbreekbaarheid. O menschen, wacht u toch dien zegel te eschadigen wacht u dien heiligen band te nteeren, te verzwakken of te verbreken Och, werden die drie merken toe'"* nooit ge schonden H eveel bederf, hoeveel bloed verlies zou der menschheid gespaard zijn gebleven Hoe helder zou de bron nog vlo len, de bron door Gods eigen hand gegraven, de bron waaruit de hoop van ons geslacht ontspringt en over de aarde stroomt van eeuw tot eeuw. Helaas de menschen verachten Gods woord en Gods wetten de heidenen vooral maakten die zuivere bron tot een modderpoel, om zich als onreine dieren in het slijk te wentelen, 't is waar, nooit leefde er een volk, dat het huwelijk volkomen verwierp. Maar hoe staat het met den band, door God aan familie en huwelijk gegeven Eenheid, hei ligheid, onverbreekbaaiheid wat is er van u geworden Hoe jammerlijk werden die edel ste enen weggebroken uit den heerlijken Qodszegel I Of was het geen begunstiging van poly gamie, wanneer de Romeinsche staatsgods dienst aan mannen en vrouwen de echtschei ding zoo gemakkelijk maakte, dat men blijvende huwelijken nauwelijks kende? Is het hedendaags geen vrijbrief geven voor po'ygamie, als men het bezoek aan publieke huizen onbeperkt veroorlooft Is het even eens geen polygamie,wanneer de Chinees of Indiër de eene vrouw zijne huisvrouw, al de andere zijne bijvrouwen noemt En welk ellendig verval en verzinking van 't menschdom, door het verbreken van dien zegel der enheid En zulks in de oudheid, tot bij het uitverkoren volk der Joden toe en zulks in den tegenwoordigen tijd niet min, bij alle heidenen en moderne heidenen Het tafereel van verstooiing en wanhoop, van tranen en vervloeking, is te somber en te ijzingwekkend, om het hier voor de oogen onzer lezers te durven ophangen en wij verhaasten ons te wijzen op hetgeen door het Christendom hierin werd teweeggebracht. Gods eeriiggeboren Zoon zsg' den smaad en de schande, waarin het huisgezin lag neergedompeld Hij gaf het terug den zoeten geur van het Paradijs, terug den heiligen huwelijksband, terug den heerlijken Gods zegel met de drie schitterende edelsteenen heiligheid, eenheid, onverbreekbaarheid. Met goddelijk gezag verscheurde Chiistus den scheldbrief, dien Mozes aan zijn volk gegeven had om wille der hardheid van hun gemoed. En daartegenover stelde Hij weer om voor dé gansche wereld de eenige, vaste huwelijkswet Wat God vereenigd heeft, zal geen mènsch scheiden. JJoo stelde de Zaligmaker het Paradijs weerom open op aarde. Hij deed meerdertig jaar lang verblijdde en veredelde Hij dit Paradijs door Zijne goddelijke tegenwoordigheid zijn vei blijf in het huisje van Nazareth, in den schoot der heilige Familie, heeft ook ons huis en onze familie geheiligd. Zijn eerste openbaar optre den als leeraar en wonderdoener, was in het bruiloftsfeest van Cana dusdoende veroor deelde Hij met zijn eerste mirakel de dwaal leer, die beweert dat het huwelijk geen heiligen levensstaat is. Hij deed meer nog, als dat paradijs van het huisgezin weerom openen en heiligen Hij verhief het huwelijk, de poort van dit paradijs, tot de weerdigheid van Sacrament Hij zette in den oorspronkelijken Godszegel rog een schooner en glansrijker edelsteen, en ontsloot door Zijn zegen een nieuwe jpron van genaden Oct, beste Lezers, kenden wij den ramp- ligen toestand vanhethtidensch huisgezin, Mengelwerk r De Popcrinühknaak lp ROMAN door HANS Dora wilde haar mpeder met teer geweid in den zetel duwen, maar de bejaarde vrouw bood weerstand. Valeer Porta kreet ze op wilden toon, en rnet fonkelenden, dreigenden blik keek ze paar den beioeker, Ik wil Heen maar komen zeggen, dat ge er nonit op rekenen moet, mijn zoon te huwen 11 mijn familie geraakt ge niet en Ik zal alle mi kielen aanwenden om het te beletten. Ge zijt nu verwittigd, sprak de heer Verschalde. En gejaagd ging hij heen. Dora grendelde de deur achter hem dicht. Valeer Porta I Hoe komt dat ou 1 wijf eraan I mompelde de heer Verschalde. Moet ik in dit kot op den Kemmelberg aan dien tijd herinnc: .1 worden Wie mag die feeks Zijn Ha, Floris moet weg' i Driftig ke;rde de heer Verschalde naar de herberg terug. Hij ontmoette Floris, die zijn vader in cje omgeving gemist had en toen ging vermoeden dat deze naar Dora was. Waar zijt gij geweest vroeg Flori - Bij die twee heksen. Om die deerne te zeggen dat zer nooit op rekenen moet in de familie fe geraken. O, vader I Ja, ik zal u dwarsboomen. fjens zullen bellen, de bellen zullen klokjes, de klokjes zullen klokken worden, ten slotte zoo zwaar om dragen dat zij in plaats van feest-en straatklokken zullen HUIS ^klok ken worejen tot groot^ vreugde ton den èchtgë'noöt en der' verwaarloosde kinderen, die hun echtgenooteen hunne moeder zullen weergevonden hebben... genezen van alle zi tte moden... of om ze weldra in een nog zotiere mode te verliezen. Welk terrein voor meisjes- en vrouwen bonden hoe zou len wij dagelijks onzen Verlosser anken Kenden wij ten voiieden duisteren kerker van het heidendom, dan beseften en waardeerden wij volkomen den overvloed van zegen, ge uk en rijkdom door Christus ons geschonken Wat zullen wij den Heere wedergeven voor alles, wat Hij aan ons gedaan heeft Lof en dank, nietwaar, zoo veel wij vermogen. Want God heeft het liefste en dierbaarste dat wij op aarde bezitten, ons huisgezin, zoo hoog verheven. Neen, laat ons riiet spreken van echtbreuk en echtscht i- ding datzijndeverschrikkelijkstemisdaden tegen God en Kerk dat is de kanker die vreet aan hit geluk der r inschheid Laat ons bewaren en beschermen t et neerlijke paradijs, door Christus teruggeschonken laat het ons geheel en al doordringen met den geest van Hem, die het niet zijn godde lijk Bloed besproeid heeft e geheiligd. TE VERKRIJGEN BIJ SANSEN-VANNESTE Uit de politieke gebeurtenissen der laatste dagen blijkt eens te meer dat wij leven in een wereld van tegenstrijdigheden. Vroeger werden de Socialisten Anseele en De Brouckère tot gevangenisstraf veroor deeld omdat zij, ter gelegenheid eener sta king, de soldaten aangezet hebben, niet op de stakers te schieten. Nu mag zekere Heer Reul, in volle mee ting te Brussel, openlijk de officieren aan zetten niet te gehoorzamen en in staking te gaan. Reul werd tot nu toe niet verontrust. Na eene meeting der fascisten, werd Minister Vandervelde aangevallen door eene bende jonge fascisten Daarmede is Minister Vandervelde niet gediend, alhoewel hij zelf vroeger de Socialisten tot straatgeweld aangezet heeft. De bladen, de anti-ministerieele vooral, veroorJeelen ten strengste den lalfen aanval op Minister Vandervelde. Zu.ks is maar redelijk. Doch dezelfde bladen gaven met voorkeur de opruiende taal van de meetingisten der Action Natio nale weder, zonder er een enkel woord van afkeuring bij te voegen. De Brusselsche politie heeft eer.e eigene manier van optreden. Geen Vlaarnsche uit stap, geen Vlaarnsche betooging, hoe onbe duidend ook, mag gehouden worden, of er vliegen Vlamingen den bak in. Nu werd Minister Poullet uitgejouwd, nu werd Mi nister Vandervelde aangevallen en niet een enkele der Fascisten werd aangehouden. Het is bewezen dat de aanvallers van Minister Vandervelde een groep Katholieke Stqdentèri van Leuven zijn. Iedereen herin nert zich de strenge maatregelen die te Leuven genomen werden tegen de Vlaamsch- gezinde studenten van Leuven na den laffen aanval op een hunner eigene mannen. Ver scheidene Vlaarnsche Studenten werden van de Hoogeschool weggezonden. N'et ëen enkele maatïegel weid tot nu toe genomen tegen de Leuversche Studenten die wat al te luidruchtig te Brussel hunne fascis tische gevoelens lucht geyen. In grussel werden reeds verscheidene meetiggen ingericht waarop hoofdzakelijk de hooggeachte Katholieke voorman Minis ter Poullet uitgejouwd werd. Deze meetingen worden gemeenlijk bijgewoond door Waal- schestudentenuit deKatholieke Hoogeschool van Leuven en ook door een groot aantal studenten van de Katholieke onderwijsge stichten van Brussel. Als aan de Vlaarnsche stulenten aanbe volen werd zich vooral met hunne studies bezig te houden en zich van politiek niets aan te trekken werd dit hoofdzakelijk goed gekeurd door de franschrijvende pers. Vruchteloos zocht men nu in dezelfde pers naar een artikel waarbii de Fasciste-studen- ten afgekeurd worden. Meer nog. De Libre Belgique zet de Katholieke Studenten aan deel te maken van den Katholieken Kring van Brussel. Studie en politiek kunnen nu toch te spm^n gaan. Wje geraakt; er yvijs uit dien dooihof van tegenstrijdigheden. Uit eene statistiek over de wereldhavens blijkt dat de volgende havens in aanmerking komen New-York, Hongkong, ANTWER PEN, Hamburg, Londen, Liverpool, Shang hai, Rotterdapj,, Kobe, Singapore, Hieruit zien wï'j dat Antwerpen 0e derde op'fijn ftomf en aan de spits yah. a) de Euro-, peesche ba,v'ens, voó.r Hatnfiurg en Londen, terwijl Rotterdam slechts de 4e plaats be kleedt. Het is dank aan haar voortdurend verbe terd havenmateriaal, haar vlugge arbeid en haar buitengewonen goedkoop, dat onze Belgische haven tot zulk schitterend resultaat kwam, ten onschuldige zoo beleedigen En In welk een toestand brengt ge mij. Ga mee naar Brugge I Neen Ik eisch het... (ipe ik hgt zpker nipt. Floris kreeg de tranen in de ougen. O, ge hoont ook mij, hernam hij. Zulk een grofheid. Eerst Adeleide en nu gij. Wat moet jufvrouw Viota van mij denken Ze weet nu, dat ik in haar spel zie. Er is hier geen spel. Gekonkel I Alleen gekonkel van Adeleide. En gij laat u daarin mee sleuren. Floiis keerde mee terug naar de herberg van Ruya. Die menschen moeten ons getwist niet hooren, zei de heer Verschalde. Zult ge mee gaan naar Brugge Neen 1 I's dat uw laatste woord Ik kan u niet gehoorzamen. En nu minder dan ooit. Een fatsoenlijke, eerzame dame wordt belasterd en gesmaad. En dat alles omdat Adeleide en gij het nu eenmaal willen dat ik Hortense van Dord huw Welnu, ik ken mijn plicht. Ik blijt 1 iaat me dan maar met vrede I We spreken niet verderDenk over uw oneer biedig gedrag na. Ge kunt me volgen naar Brugge. Maar nu wil Ik tt niet langer zien I De heer Verschalde ging de herberg bin nen. En even later daalde hij den berg af. Zoo was zijn afscheid van zijn zoon. Floris liet zijn vader vertrekken. Hij wan delde heen, droevig gestemd. Plots zag hij boven de struiken het grijn zend gelaat van Albijn Vrieze. In de Karter. Dinsdag zijn, in de Kamer, de werkzaam heden herbegonnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het verlof rond 15 Juli een aanvang nemen. Maar dan zou de nieuwe zittijd 1926-1927 beginnen met October in plaats van met November. Dit ter oorzaak van het verlof dat bij de tribunalen en in de scholen ook zal ver vroegd worden. Tijdens de zitting van October zou de huishuurwet besproken worden. Tijdens zijn officieel bezoek aan de Stad Antweipen, verledene week, werd Prins Leopold door Burgemeester Van Cauwelaert begroet met een Vlaarnsche rede. Daarop heeft de Prins in 't Vlaamsch geauwoord en dat met eene uitspraak, die zelfs de lasiigsten voldfpd. Indien de Mini sters, de Senatoren, de Kamerleden, de Officieien, de Burgemeesters enz. altijd tegenover de Vlaarnsche taal en letterkunde de verdiende achting en genegenheid hadden beto >nd, zou het Vaderland sterker en opge ruimder zijn. Door de Vlaarnsche taal Ie gt brinken in 'Vlaanderen deed de Prins niets meer dan zijn plicht, een plicht van beleefdheid. Niettemin zijn de Vlamingen Hem daarvoor dankbaar juist omdat zij van hooggeplaatste heeren die beleefdheid niet altijd getoond zijn. Het gebruik onzer Vlaa i iche taal heeft niet weinig bijgedragen lot de hartelijke ontvangst van den Prins door onze Vlaarn sche bevolking van Antwerpen. Dat is nu een der moeilijkste kwesties waar de Regeering zal komen voor te staan Vooreerst bestaat er eene echte noodzake lijkheid ervan. De regie moet doorgevoerd worden, want zij houdt verband met de stabilisatie en de aflossing der buiieniand- sche leening. De moeilijkheid die zich opdoet is van diievoudigen aard. Eerst komt de moeilijkheid van het toe te passen tarief. De experten vragen dat de tarieven met 25 t. h. zouden opgeslegen worden. Zij beweren dat het spoor wezen moet opbrengen om 's lands schulden te helpen dekken. De Regeering oordeelt dat het voldoende is alsde uitgaven kloppen met de inkoqisten. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de tarieven als vplgt worden verhoogd De gewone biljetten voorde reizigers 5 t.h De abonnementen mef 201 h. De tarieven voor het vervoer van kolen en kleine colli zullen blijven, wijl d e der andere goederen zullen verhoogd worden met 5 tot 15 t.h. naar gelang den aard der goederen. Uit het verslag der deskundigen is geble ken dat men hier altijd getracht heeft de tarieven zoo laag mogelijk te houden, zelfs na den oorlog en dat wij in zake spoorweg tarief ver beneden de andere landen staan Tweedens komt df ((westje van het personeel. Het personeel téide 78.700 een heden in 1913, 107.§00 in 1924 en 104.000 in 192§. Ongetwijfeld zal de vraag gesteld worden en moeten opgelost worden, zoo er werk lieden moeten afgedankt worsen en in welke voorwaarden. Thans is het Ch'isten Syndicaat van Spoorweg met het hoofdbestuur van het A. C- Vakverbond deze kwestie aan het on derzoeken om desnoods wenschen en eischen te kunnen voorleggen. Eindelijk komt nog in verband met de regie de kwestie der uit te voeren werken. Alleen de allernoodzakelijkste werken zullen mogen uitgevoerd worden. Maar tijdens de besprekingder Spoorwegbegrooting beweren al de Volksvertegenwoordigers steeds dat de werken in hunne streek uit te voeren van de noodzakelijkste uit zijn. Het zal niet gemakkelijk gaan die menschen recWns te doen verstaan. Verleden jaar is Amundsen, deNourweeg- sche ontdekkingsreiziger, op zoek gegaan naar den Noordpool, maar hij heeft het moeten opgeven omdat het bijna onmogelijk was met een vliegmachien te landen en te blijven vernachten op bet drijfijs. Nu gaan ze het prebeeren aiover Alaska in he( noorden van Amerika. Amundsen, die de Zuidpool ontdekt heeft, geeft het ook ni,et op én hij gaat het probee- rgq 'met een groot luchtschip dat hij in ftaliö gekocht heeft. Hij vertrekt (rj de tegenover gestelde richting, aiover Petersburg of Lenin grad en Spitsburg. Sn ajs'2'0 den Noordpool ontdekken, dan gaaf. ze daar een vlaggetje planten en weer naar huis komen. Het vaderland is dan gered. Nu, als het land daarmede gediend is, het is in alle geval beter dan oorlogsroem Ik heb liever dat ze zoo strijden om den No ird- pool te annexeeren dan dat ons patriotten vechten voor Rijnland en HbU^üd^ch Lim- burg. Ze, rlsKeerexi ten minste maar hun eigen vel en ze doen het uit liefhebberij Kerel, laat me met vrede, want ais ge ooit een verdachte beweging tegen me maakt, schiet ik u als een hond neer 1 riep Ver schalde Qe moet van uw vader naar Brugge I spotte de strooper. Uw vader zelf vertrouwt u niet, Ik heb u nu gewaarschuwd. En denk aan mijn woorden. En gij aan de mijne Floris stapte verder. Hij moest dadelijk Dora spreken. Gescheiden Floris begaf zich naar de woning van Dora Viota. Deze had hem zien komen en trad den schilder tegemoet. Ze deed de deur achter zich dicht. Haar gelaat stond nog ernstiger dan gewoonlijk. Verschalde groette en zei Mijn vader is hier geweest. -Ja. En hij heeft u beleedigd O, ik schaam me, Dora... Trek het u toch niet aan 1 Ik heb hevige woorden niet mijn vader gehad. Qm mij Vader lastert u. Ik heb u verdedigd natuurlijk. O, het spijt me zoo, wat er gebeurd is. En ik ben verontwaardigd. Ruzie met uw familie om mij, hernam Dora. Door vaders onrechtvaardigheid en nog meer het gekonkel van mijn zuster, die een gemeene rol heeft gespeeld. Toch om mij Ik wil u buiten het geschil laten tus schen mij en mijn familie Ik ben geen kind of geen onnoozelaar en weiger naar de pijpen van mijn dwaze zuster te dansen. Dora, het Volgens de jongste volkstelling in Belgisch Congo bedraagt het aantal aldaar verblijven de blanken, 12,795 daaronder zijn 7,770 Belgische onderdanen. In vijf jaar tijd is dat percentage van de uit België alkomst'ge blanken van 50 op 60 pet. g> stegen Alleen in de provincie Kssai is dit percent ge eenigszins verminderd. Er verblijven thans in den Congo ruim 6.000 Belgen welke geen regeeringsambtenaren zijn. Deze week is ter Kamer de bespreking begonnen van het wetsvoorstel over de wij ziging van de wet op de militie, de werving en de dienstverplichtii gen. Dit ontwerp werd d' or de Bijzondere Commissie, aangesteld om het te onderzoe ken, aangenomen met 12 stemmen tegen 3. Het is in betrek met dit ontwerp dat Mi nister Kestens over eenige maanden zijn ontslag nam en dat rond dit ontslag heel wat rumoer gemaakt werd in sommige poli tieke middens Men voorziet dat in de Kamei zoowel als in Senaat, dit wetsvoorstel eene groote meerderheid zal behalen. Dit ontwerp bevat de volgende bepalingen Ariikel 1 schafteen vroegere wetsbepaling af, waarbij een eerste en een tweede leger werden ingericht. Aitikel 2 bepaalt den duur van den leger dienst als volgt 1. 10 maanden voor de infanterie, de wielrijders chalve die van de genie), het autovervoerkorps, de auto-.nitraljeurs, de door auto's getrokken artillerie (behalve die tegen de luchtvaartuigen) 2. 12 maanden voor de artillerie tegen luchtvaartuigen, de genie, de wielrijdeis van de genie, de luchtvaart, de stormwagens, de spoorwegtroepen, de seinkorpsen, de pon tonniers, ce lorpedisten, de mariniers, de intendantiedienst, de gezondheidsdienst, het groot iegerpark, het geniepark, de aanmaak- ïnrichtingen, de dienstplichtigen aangeduid doorde scholen voor reserve-onderluitenants; 3. 13 maanden voor de ruiterij, de bereden artillerie en het bereden voerwezen. 4. 12 maanden voor den hulpdienst. De dienstplichtigen worden, binnen de 10 jaar, na deafzwaaiïng, voor 6 weken,in een of meermalen, weder binnengeroepen. D:t geldt ook voor de kandidaten reserve- onderluitenant. Evenwel niet voor den intendantiedienst, de subsist-kompagnies van het bereden ver voerwezen, het groot Iegerpark, het genie park en de aanmaakinrichtingen. Artikel 3 bepaalt dat deze schikking te beginnen met de jaarklasse I9<5van kracht wordt. De nieuwe voorschrificq ves«r de wederroepingen zullen gelijkmatig toegepast worden op al de Jjiasoén, te beginnen met die van J926, Sa dg Memorie van Toelichting wordt tevens meegedeeld dat, wanneer de bespre king over de finantieele wetsontwerpen zal geëindigd zijn de Regeeting eraan denken zal een omgewerkt stelsel betreflende de organisatie/van het leger in te studeeren. De Commissie, belast met het onderzoek van de werking der Staatsdiensten, heelt een verslag opgesteld, dat aan de regeering werd gezond: n. In dit verslag w ordt vastge steld dat er in 1914 in Belgie 19.300 ambte naren en staatsagenten waren, terwijl dit cijfer in 1922 tot 31 000 was gestegen pjn in 1925 terug op 26 000 te zaken. De commissie stelt eea 'doortastenden maatregel voor, naraelijk dat geen enkele ambtenaar meer zou benoemd worden tot in 1929. De in dienst zijnde ambtenaren zouden niet in graad kunnen stijgen, behoudens eenige uitzonderingen, die niet zouden kun nen vermeden worden. Indien het volsterkt noodzakelijk zou zijn dat een nieuwe ambtenjss in dienst treedt, dan zou zulks slechts een tijdelijke benoe ming zijn. 5 ten honderd (9 TREKKING VAN 20 APRIL Reeks 3r7082 n. 4 wint 100.000 fr. Reeks 215102 n. 2 wint 100.000 fr. Reeks 139660 n 4 wint 50.000 fr. Reeks 199357 n. 2 wint 50.000 fr. Reeks 368348 n. 4 wint 50 C00 fr. Reeksen 234354 n. 2, 390780 n. 3, 358975 n. 2. 13430 n. 1, 343026 n. 4, 389397 n. 1, 308626 n. 3, 101924 n. 1, 40215 n. 2, 71165 n. 3, 88784 n. 3, 81561 n. 4, 124945 n. 4, 221253 n. 2. 864815 n. 5, winnen 10.000 fr. De andere nummers der uitgekomen reek sen zijn urtkeerbaar tegen 550 fr. De vijf eerste winnende loten werden -verkocht te Verviers, Luik, Brussel, Brus sel en Kortrijk. JRÜVINC1E WEST-VLAANDEREN, les geyen heeft alleen met kunst te maken, maar toch verklaar in hier nadrukkelijk, dat ik niet verloofd ben of nooit verloofd ben geweest. Gelooft ge me Al ware gij verloofd, het zou mij niet aangaan, Mijnheer Verschalde, merkte Dora op. Maar men stelt mij voor als een licht zinnig artist, een soort van losbol, die u misleidt en Jufvrouw van Dord ontrouw is. Ja, dan ware ik een gemeene kerpl en van zoo een zoudt gij geen les aanvaarden. Hebt gij vertrouwen in mij, Dora O, ja Ik voïlde aan den toon van uw zuster en nu weer van uw vader, dat zij piet oprecht zijn. Maar nog eens uw al of niet verloofd zijn had met ons schilderen niets te maken. Tich moeten de lessen geëindigd zijn. Ge komt niet meer vroeg Floris, zeer teleurgesteld. Neen, Mijnheer Verschalde. Ik ben u zeer dankbaar voor uw goeden wil. poc§ ik ial me waardig toonen en me niet plaatsen tu'sschen u en uw familie, op geenerlei wijze. Dus gij geeft mijn zuster en vader, gelijk O, neen Ge handelt toch zooals mijn zuster wenscht. Ik wil u niet tot last zijn... Gij waart me niet tot lastintegendeel. Het was me een genot u les te geven, uw talent te helpen ontwikkelen. Mijnheer Varschalde, ik heb ernstig nagedacht en ik mag uw lessen niet meer aannemen. Dus moeten we scheiden Ja De toestand gebiedt het. Maar waarom ten voordede van SANATORIUM ELISABETH voor teringlijdende vrouwen van W.-Vl. opgericht te Sysseele bij-Brugge OFFIC1EELE LIJST der winnande nummers wcarvan de trekking heeft plaats gehad op 18 April in de Groote Zaal van het Gouvernement Hotel. Lot ïjr Prijs nr 104109 84 232642 50 358496 6 106822 289 235971 47 359037 19 874 159 106993 26 237483 9 359499 54 1326 229 107569 165 241384 249 360834 125 1591 204 108392 148 242803 297 364443 89 2772 131 109587 78 252566 215 364651 304 2859 91 111775 255 254306 240 366737 290 3115 80 111901 55 254621 132 367627 122 4753 262 112552 100 256047 244 368960 112 4930 1 113175 59 257453 267 369499 259 5677 145 114283 175 258441 174 372709 104 6622 221 114638 250 259156 83 372836 11 7309 17 115486 284 260041 234 375107 231 7575 23 115824 68 262246 116 376285 203 7851 152 116056 138 263423 60 377478 190 7972 197 119568 133 264421 21 377499 228 8482 58 126226 34 264431 207 379468 176 12149 143 127264 5 264859 293 379608 252 18282 237 127517 271 265379 181 379915 3 18682 173 131260 110 272517 146 380837 74 19194 217 132557 117 276189 302 380929 273 19571 280 132680 39 277017 287 383940 209 20251 219 135651 44 279353 134 384468 265 23852 180 136183 169 281684 182 385597 30 24266 70 136676 161 285407 278 386683 214 24281 135 138520 137 285810 150 389501 187 26155 281 140343 98 287058 223 394880 199 26454 166 141117 52 287307 118 396647 268 27314 235 142222 276 289418 65 396773 128 29509 22 143570 201 291039 163 396795 154 29742 246 145504 43 2.93714 92 398217 196 29822 239 148439 31 294736 10 398945 82 32265 272 149070 57 299070 253 399766 16 34508 195 150595 247 300834 183 400805 226 34916 27 154603 205 301494 15 401567 213 35419 151 156911 261 302563 32 401954 177 36274 64 157331 77 302825 282 402380 35 38165 266 157476 29 303373 149 402580 121 42573 66 158565 62 303974 37 402598 73 46184 291 159501 189 304428 251 406109 164 46676 263 160226 220 306881 184 407212 124 48377 188 160521 114 308432 48 407506 108 49885 260 162016 147 308484 139 408390 292 53020 294 162993 24 309005 227 408708 245 54073 210 165348 56 313129 279 409570 270 59416 300 166482 192 313925 94 412024 212 59589 156 168536 99 314322 241 414516 193 60027 36 172798 25 318110 72 414930 115 60053 129 173531 256 318187 216 415376 51 62293 171 174589 178 319131 224 418764 264 64874 120 177953 14 319607 157 423810 101 66923 288 178323 12 320041 90 425756 69 71349 172 181926 123 320502 236 427722 28 71769 102 183336 105 322204 93 434162 285 75108 186 186811 41 322299 283 438312 269 76655 301 188883 109 329142 877 439672 67 77778 106 189097 81 329293 49 446109 162 77863 87 191322 75 330542 61 446405 238 80558 40 19134(7 71 330895 179 446917 141 82139 222 l<!43ol 185 331664 233 447887 18 82707 275 198856 53 332843 76 449162 96 8304T 7 199552 232 333372 13 460696 258 84141 211 199625 ,295 334537 U3 462418 254 85430 38 200901 296 336566 212 463779 170 85973 286 201797 144 340354 63 465961 46 87461 198 202096i 88 340368 45 469156 4 88703 257 204105 194 341772 218 469407 107 88964 103 206618 305 343656 2 471474 200 89733 230 207860 86 345162 130 473192 42 92309 155 208247- 20 346054 158 479083 225 93807 160 208513 97 346631 298 491358 243 95991 79 211033 119 3.49232 140 491558 136 96636 85 216710 126 349668 206 499436 274 96855 167 217223 168 351096 95 99635 303 217427 8 355441 191 101219 111 218264 248 356068 153 102406 299 220774 33 356236 242 103716 142 230943 120 357304 208 Winnende Nummers <:er bijzondore Trekking voor de Omslagen 55 260 825 11 933 14 5 1144 8 20Ö& 9 12 1198 2. I 5)26 4 1938 6 2043 10 1-975 13 I 2429 7 2964 3 3107 1 3795. 15 De prijzen mogen afgehaald worden te rekenen van Maandag 26 April tot 15 Juni 1926 in het Lokaal der Burgerlijke Godshui zen Karthuizeriunenstraat, Nr J te Brugge, 's morgens van 10 tot 12 uur alle Maanda gen en Zaterdagen. Opvolger van S. VANDE BERGHE Bertenplaats, 8, (Kleine Markt) Dagelijks zijn er oude menschen die om inlichtingen vragenwanneer ze hun pensioen zullen hebben of volledig zullen hebben, beter gezegd wanneer de nieuwe wet zal toegepast zijn. Die oudjes mogen straf gerust zijn. Ze zijn neerstig bezig te Brussel met het nazien der dossiers en het veranderen der boekjes. Reeds zijn er 3 Provintien omtrent geheel in orde, en aan de andere zullen ze beginnen. Wij zullen bij middel van ons blad later weten wanneer omtrent het oud boekje zal afgehaald worden. De spoedige vereffening zal veel afhanger van de rappe opzending der oude boekjes. 't Ware goed dat overal onze manner eens spraken met den sekretaiis of derr veld wachter der gemeente, opdat d'd werk dan ten rapste mogelijk uitgevoerd worde. De Volksmacht Eerst omdat ik u niet langer in twist wil brengen met uw familie. En dan uit eigen fierheid. O, zie hierin niet een bele diging voor u. Ik heb hooge achting voor'u. Maar ik wil den schijn niet wekkep ajs zou ik u naloopen... Onzin I Neen, mijnheer Verschalde. Ik zei u reeds, d^t ik alles overwogen heb. Ik ver keer hier in een bijzondere positie. De men schen zijn reeds vooringenomen tegen me. Erger, velen zijn me vijandig, noemen me een heks. Ik verblijf hier om moeders wille. Ik wil niet meer haat opwekken... Uw zus ter en uw vader kunnen het volk ophitsen. -— Maar dat zou ik verhinderen. 't Volk kiest doorgaans partij tegen de zwakste. Wees nu verstandig en mjjd me. Nog eens, hartelijkste dank voor uw hulp. Maar laat dit gesprek het laatste zijn. Ik meet rust hebben voor moeder... Dora reikfe Verschalde de hand. Ik wensch u veel sukses in uw loop baan, hernam ze. Je verdient het. Ge zijt een waar kunstenaar. Dan keerde ze haastig in huis terug. Floris stond een wijle als wezenloos. Was dit nu het einde van zijn omgang met Dora Viota, de begaafde leerlinge En Verschalde ging dan naar de woning en klopte aan. Maar Dora deed niet open. Floris hief de klink op. De deur was echter gegrendeld. Ik mag niet binnen treden, ik word afgewezen, mompelde de schilder. Er bleef hem als fatsoenlijk man niet anders over dan heen te gaan. Nog keek hij eens om, maar Dora vertoonde zich 'evenmin voor het raam Floris kon niet zien, hoe het meisje naar uitgesproken bij de Begraving van E. II. LOOTEA8, pastor op St Jan te Poperinghe. Door Heer Dr Brulsaert, als Voorzitter van den Kerkraad EERWAARDE HEEREN, Zondag van op den predikstoel klonk het woord dat het voor de parochianen van St Jan plicht was voor hunnen overleden Heider te bidden. Benevens het gebed dat wij hem verschuldigd zijn en dat wij hem mildelijk jeunen, willen wij, leden van den Kerkraad, bij dit droevig en pijnlijk afscheiden, nog een woord van dank voegen voor de vriendschap en de genegenheid waarmede hij ons steeds bejegende en ook voor den onverdro ten ijver die hij aan den dag lei voor den herop bouw en den luister van het huis des Heeren. De Kerk van St Jan was een groote oorlogs verminkte, ze was deerlijk gekneusd en gekwetst. Van den dag dat hij hier toekwam sloeg de E. H. Lootens hand aan 't werk en dat met zoo veel durf en doorvarendheid dat hij meer dan eens de kerkmeesters, belast met de financieel® bereddering van den heropbouw, den schrik op 't lijf joeg. Maar, dank aan zijn wijs beleg, dank ook aan de mildheid zijner parochianen en zijne eigene vrijgevigheid, kwam alles in den haak. En nu, genezen van haar wonden, staat St Janskerk weer te pra enals een meesterwerk der gotische bouwkunst dat sommigen ons benijden, maar dat allen terecht bewonderen. Nog eenige kleinigheden bleven onopgewrocht en dan zou de zegeklok de volledige heropbeu ring van St Janskerk heinde en verre verkon digen. Maar eilaas, eerst moest de klok den uitvaart luiden van hem wiers droom het was en wiens christene fierheid het zou zijn Oods tempel VOLOP ia eere te herstellen. «Hij is weggemaaid vooraleer den oogst inde schuur is. Hij is bezweken vooraleer de mei op 't dak te mogen steken. Hij was hier slech;s vier jaar, en in die korte tijdspanne heeft hij veel en schoon werk verti ht. Niet in lediehéfd heeft hij zijn tijd gesleten. Transit bencfaciendo Het was een doodeenvoudig doorbraaf mensch, een man met een scherpen blik, een klaar ver stand, eene schrandere penne, een taaien wille. Zijnen gouden raad was voor velen eene vaste leiding, zijn ernst won aller vertrouwen en zijn goedheid weerstond aan geen bede. Wat hij als priester was, zal men u van be- voegder zij Je van den predikstoel verkonden. 't Zij mij toegelaten, aan mij die hem van dichterbij, ïn vereerende vriendschap, mocht kennen,aan mij, die hem mocht bijstaan wanneer hij op 't ziekebed gekluisterd lag, 't zij mij toege laten deze enkele getuigenis af te leggen hij leefde^ hij stierf als een heilige Dat God he;n toone en hem schenke de eeuwige ruste Door Zeer Eerweerden Heer Deken Eerweerde HeerenGeachte Familieleden, Beminde Parochianen Het is pas 3 weken geleden dat uw diepbetreurde Herder en onze gehelde Medebroeder hier nog aan 't Altaar stond aan 't hoofd van zijn volk en biddend voor zijn volken vandage zijn wij vergaderd rond zijnlijk, ia. één en zelfde gevoel .van medelijden en van dankbaarheid, om de kerkelijke gebeden over den geliefden doode te storten. Die verrassende dood maakt het afsterven van E. H. Lootens zóó pijnlijk, dat wij eerder zouden ge neigd zijn om in stilte te weenen en te bidden dan te spreken. En kon de dierbare overledene nog spreken, hij, die zoo weinig gediend was met ijdele praal en woorden, zou de eerste zijn om te vragen dat wij hem van alle lofrede zouden sparen Wees gerust, goede Vriend en Medebroeder, 't is geen lofrede die wij u brengen, maar een laatste hulde van genegenheid en van dankbaarheid. E. H. Camille Lootens uiteen aanzienlijke en diep godsdienstige familie gesproten, had van kindsgebeen te at, onder zijn oogen, voorbeelden van deugdzaam heid en van godvruchtigheid. Hij was van 't getal dier gelukkige kinders wier opvoeding berust in de handen van ouders die door hun eigen voorbeeld weten te ondersteunen de lessen die zij op school ontvangen. Vatbaar gevonden voor hoogere ontwik keling, werd de jongen toevertrouwd in 't Klein Seminarie van Rousselaere aan ervaren en bijzonder lijk christelijke en deugdzame meesters en opvoeders. Hij deed er schitterende humaniora studiën, grond slag van zijne latere degelijke hoogere studiën van wijsheid en godgeleerdheid. De kinderlijke deugden van den jeugdigen student ontloken welhaast tot de priesterlijke roeping. Zijn gewezen studiemakkers hier tegenwoordig zouden beter dan ik kunnen getuigen hoe de levenslustige jongen bij meesters en gezellen achting verwierf, hoe de zeer begaafde en gehoorzame student zijn geestes gaven door eigen werkzaamheid verrijkte en hoe later de godvruchtige seminarist zich bereidde door de godgewijde studiën en door de geestelijke oefenin gen om het Heilige der Heiligen binnen te treden. Hij werd priester en stond in hooge achting bij zijne overheid zoowel om zijne geleerdheid als om zijne deugdzaamheid. De Priesterlijke loopbaan van E. H. Lootens. strekt zich uit op een tijd van 40 jaren 4c jaren, wij mogen het zeggen, van priesterlijke zelfop- offering en priesterlijke werkzaamheid. Vooraleer hii tot het pastoreel ambt geroepen werd, was hij opvol gen ti ijk leeraar var, Rhetorika van 't College van Oostende, onderpastor te Becelaere, te Reninghe en te Ingelmunster. 't Is te Ingelmunster waar hij 'ver bleef van December 1902 tot April 1912, dat hij de mate gaf van zijnen aanleg en van zijnen priesterlijken iever. In bet volkrijke en nijverige dorp van Ingel munster stond hij aan 't hoofd van eenen werkmans kring. die onder zijne wijze leiding, opsteeg tot een buitengewoon bloeienden toestand. De werkstakingen waren toen nog eene zeldzaam heid in onze streken. In November 1910 brak er te Ingelmunster.eene werkstaking uit, die geboekt staat in de geschiedenis van het werkersvraagstuk Ze duurde 7 volslegen maanden. Gedurende 7 maanden, de y.Kfrrna.l van zijn Syndikaat uitgeput zijnde, ver schafte E. H Lootens brood aan honderden huisgezin nen In i bekwam de tusschenkomst niet alleen van het Middenbestuur van de Christen Sociale werken maar ook van de provinciale, geestelijke en wereldlijke overheden hij verdedigde voor den scheidsrechter de belangen van de werklieden hij hield door zijn woord de gemoederen op en hij verijdelde de pogingen van haar slaapkamertje wasgeloopen en daar om die scheiding in traaen uitbarstte. Even was er wat zon in haar leven geweest wat afwisseling met vreugde. En Dora had gevoeld, dat ze schilderen kon en hoe de kunst geluk brengen zou in haar leven. Het was voorbij, Floris keerde naar den weg terut;. Van daag zou hij niet meer werke- De stem ming ontbrak. Adeleide over wint, bromde hij. Ten deele toch,. Ze heeft Dora van me verwijderd. Maar ze zal me toch niet aan Hortense kop' pelen. Dat nooit 1 Adeleide overwint niet. floris wandelde rond en nu voelde hij wel, dat Dora voor hem meer was dan een leerlinge. In zijn hart was liefde voor haar. En zou dit gesprek voor de woning waar lijk de scheiding hebben gebracht Ik ga niet naar Brugge besloot de schilder. Vader kan razen zooveel hij wil. Ik ben geen klein kind meer. Opgewonden slenterde hij over den berg. Koppig. 't Was Zaterdagavond. Mandus Loos had het laatste hoevewerk verricht. Morgen rustdag. Maar bij Mandus was er geen blijde stem ming. Hij liep met wrok in het hart. Albijn Vrieze had hem gezegd, dat Estelle Ruya 's avonds met den schilder wandelde. De strooper loog misschien wel. Hij haatte Verschalde. Ik zal afwachten wat Estelle morgen doet, had Mandus zich voorgenomen. Ze wiet, dat ze verwacht wordt om mee naar Meenen te gaan, naar 't feest van den Ame rikaan. Ze heeft wel gezegd, dat ze het niet deed, maar dat was ir; eert dollen kop. Ik ga niet naar boven... 'k ben nu ook koppig. Maar 'k zal zjga o! ze morgen aan de kerk is. Toch kwain telkens de lust op wel derr Kjemmelberg te bestijgen en een gla,s bier te drinker, in Ruya's herberg, 't Zou voorzeker weeral vrede zijn met Estelle. Neen, 'k ga niet, mokte Mandus dan weer, luisterend naar zijn wrok. Ze heeft van de week te leelijk gedaan. Ze wilde me niet kennen voor die twee modepoppen uit de stad. Ze was beschaamd, 'k Zal zien, wat ze morgen doet, of ze me zal laten staan blinken. En Maniftjs bleef bij dit besluit. Zija iruisgenooten merkten wel, dat er Mandus wat hinderde. Hij had immers dien dag der ruzie gedronken. Toen zijn vader hem daarover ondervroeg, antwoordde Man dus, dat hij gerust wilde gelaten worden. En dehiiisgenooten zwegen. Wat krakeel met Estelle. 't Was best, zich daarin niet te moeien, oordeelden ze. De Zoadag brak aan met heerlijk weer. En. ieder was vroolijk gestemd. Mandus stond vroeg op, verrichtte met- den knecht het stalwerk en kleedde zich dan op. Estelle zal van eigen komen, dacht hij. Ze meende dat niet. Ze ziet mij gaarne. Al bijn Vrieze is een kwaadstoker. Hij zelf is het, die niet deugt, 'k Had gisteravond toch eens naar boven moeten gaan. Maar Estelle komt vast en zeker en gaat mee naar Meenen. ('t Vervolyt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1