HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad weer Poperingho en Omstreken OE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ABONNOENTPRUS per JAAR Zondag 23" Mei 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. Nr 21 TARIEF DER PRIJZEN: BepfcRien - verhoomngen vonnissen RGMEiichten lliiseuerSAIISEff-tylIiffESTE; Drukkerij Gedachten over den Oorlog Wervik. Heilig Hartefeesten. i Bond der Kroostrijke Gezinnen. ROMAN door AL. HALHJ© Stormen in Mei Voor onze priesters en hunne medewerkers Electrische Verlichting Politiek Overzicht De eerste mislukking van IV!Brunet. NI. Jaspar Kabinetsoverste. De oppositiepers heeftjzioh vergist. Uitwisseling van Schatkisfbons De Christene Arbeiders. Schulden. J En nu heet het in dezelfde pers, dat van i terugkeer van vertrouwen geen spraak kan zijn, zoolang er een ministerie is, waarin de heeren Vandervelde en Wauters z'f i;ig hebben 1 De heeren Pi.ullet cn Janssen worden niet meer genoemd. De ware schuldigen. De Ouderdomspensioenen. In het Buitenland. Onze gedecoreerde Stadspompiers De spoorwegtarieven zullen verhoogd worden. Rerum-Novarum in onze wetgeving. Van MeisjesTooneel= Opvoedingswerk BALATUM In 't Buitenland De bisschop van Triest verongelukt Een stoomketel gesprongen Brandramp in Rumenië Een gelukkige Tap In Stad fr. In Belgie per post 9 fr. 50 Buitenland 1 5 fr. 00 Eene Iniassching 2 au 3 Iniasschingen 1 fr. 50 per regel HERHAALDE O fr. 70 per regel O fr. 60 per regel 6 frank ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Teiélonn Postchéek 15 57a Heeft de uitvinder van den kruiwagen, door de eenvoudige en praclische gedachte een wiel aan twee stokken vast te hechten, niet meer gedaan voor het menschdom dan ai de uitvinders van de moderne verste; kin gen Guy De Maupass :nt. De oorh g is onmenschelijk omdat hij macht en stof huldigt ten nadeele van recht en geert. Dr P. Kennel. Als de beschaving zoo vooitgaat, zenden de Hottentoiten binnen 50 jaar missionaris sen naar Europa. De Volkerenbond is een tribunaal waar de pleiters meer te zeggen hebben dan de rechters. Veni,Sarc?e SpiritusKom,heilige Geest I Kom de dorre, strakke, kille grafsomberte van onze zoo vaak lauwe zielen verblijden door de levende, klaterende lichtweelde uwer Liefde. Kom om onze doodzwakke menschelijk- heid te doen deelen het bovennatuurlijk genadeleven, waardoor wij kinderen Gods genoemd wordenen zijn, broeders van Jezus- Christus, erfgenamen van het hemelsch vaderland. Kom ons verlossen van die dolle roes, waardoor ook wij soms mcenen, dat het geluk bestaat in het zich plonsen in een aan bidding van dit porseieinbrooze leven, in een grandiose zwier van groeiende, geraffi neerd-nagejaagde hoovaardij en délicieus- anderen-verachtende trots waardoor ook wij soms de dwaze bekoring voeden om maar zorgeloos te deinen, op goed geluk af, op de ernstige zee van het leven, ons misschien te laten wiegen op op-en af-deinendegevoelens, en maar niet onze wereldvizie op de eersie plaats bouwen op den hoeksteen Christus O, maak ons duidelijk de wanglorie van de zonde en de bloemblanke weelde van de genadedoorvonkel ons van zuivere liefde gloed, en laat onsals vluchten witte, kirrende duiven, krachtig omhooggaan naar het te huis, dat God ons geeft de vrede in Zijne Liefdeduld toch niet, dat wij bezwijken voor de suggesiive kracht van het kwaad, in wat vorm dan ook het tot ons komtals naaste gelegenheid tot zonde, in gezelschap of drukwerk, in omgang of kleeding laat ons vfieden als een moordhol, néén, duizend maal intenser, de duistere boeiiig van het kwaad. Ja, ook wij toonen te dikwijls ons te gevoelig vqor dat gewjld wereldscn gedoe, voor wuiihandjes, bestudeerde lachjes, pronkerige beweginkjes. O, wat kan de mensch waanwijs, wat kan hij verdwaasi zijn om het holle geroezemoes van een schaterende wereld te wanen de golvende gelukssyrphonie waarvoor hij door zijn God Werd geschapen Laat ons terugdeinzen voor onze eigen dwaasheid door mjlde toe- yioe tng van uw macht en uw kracht. Pg wereld worstelt naar klaarheid Gij brengt het licht. De v ereld staat stom in gnaaitverslagen- hei 1Gij zijt de eeuwige vreugde. De wereld wil omhoog, naar geluk, naar menschwaardig bestaan, naar vrede, naar evenwichtigemaatschappij-toestanden, en zij is ais een vogel met verlamde vliegspieren Licht Gij ons voor, doordring ons van uw vrede, doorbalsem ons van uw liefde, laat onze Rocmrche zielen zinderen in genade zei: nc pracht," nipt enkel zwoegend en tobbend In dep taaien, saaien bestaansstrijd voor het iichameijke, maar in liefde voor de Liefde, a's doe) stellen het leven van hierna. \Jw kon st zij ons als zegen, als een blijde, yefbeide Lrqil .ft A's een morgen voorde jlofike e broelnaehf der wereld. Keer va i ons de barre dwaasheid in heimwee verloren te liggen naar een Olym pus van h mtog, ccclar en ambrosyn of een rumoerige Walhalla als hoogste, opperste geluk o doorsidder ons van eeuwigheids- gedachte op at de ilde wingerd van onze mindere lust het leven niet perse uit ons betere ik. Wij willen zoo gaarne omhoog, boven dit brooze aardsche uit, maar als logge rernklos- sen bezwaren onze vaart al die kleine ijüêlheden en passies. Kom, Heilige Geest, schenk ons op Sinxen uw zeven wondere gaven wees als de zon boven dg lente onzer ziel, dat de Vruchtbaarheid grcele in ons tot grootere Godsglorie en het eeuwig heil van de zielen. Aan de voorbereiding der feesten die de toewijding der stad aan het H. Hart en de onthulling van het H. Harfeinonument zul- Ipn vergezellen, wordt hier met koortsigen ijvpr gewerkt. Van nu af reeds kan verzekerd worden dat de stadsversiering gansch nieuw van opvabing en waarvoor noch moeite npg onkosten gespaard blijven, ipts eenigs zal zijn. Een historische en godsdienstige stoet met over de duizend deelnemers, zal een over zicht geven van het godsdienstig leven van Zuid-Vlaanderen door dp eeuwen heen en op weerdige wijze de plechtige intrede vai Jezus in onze stad vieren. De nederige hulde die Wervik pan Jezus Koning aanbiedt meet grootsch worden door het toetreden van ai de leden der godsdien stige en katholieke vereenigingen van de omstreken. Door een machtige volksoptocht in onze grensstad zullen zij de getuigenissen komen afleggen van hun levendig geloof in Christus en van hunne groote liefde tot Jezus. Zoo handelende zullen zij niet alleen op weerdige wijze Christus-Koning vieren maar terzei verlijd eene aanmoediging zijn voor den godsdienstzin der bevolking van deze gewesten die gisteren nog verwoest lagen en nu bedreigd worden door het nieuwe ge vaar der ontkristening. S We geven hieronder het Programma der voornaamste eischen van den Bond, getrok- ken uit het Jaarboek 1925. De Bond derTabijke Gezinnen stelt vooral de volgende eischen 1. Bestrijding der onbewoonbare krot ten. Oprichting van goeukoope woningen voor talrijke gezinnen. Strijd tegen de eige naars die weigerei; hunne huizen aan talrijke gezinnen te verhuren. 2. Pensioenen en bijzondere toelagen voor weduwen met kinderen. 3. Prijsvermindering op spoorwegen en andere vervoermiddelen. 4. Voorkeur aan de leden van talrijke gezinnen bij het toekennen van studie- en ambachlsbeurzen. Vermindering van school geld in openbare en private onderwijsge stichten. 5. Voorkeur aan leden van talrijke ge zinnen, onder overigens gelijke omstandig heden, bij hei begeven van ambten. 6. Het invoeren eetier wetsregeling die de vrouw thuis houdt en de moeder terug plaatst bij hare kinderen- Te dien einde, uitbreiding en verbetering der gezinstoelagen, stijgend met het aantal kinderen, zoowel voor daglooners van nij verheid en handel (door middel van compen satiekassen) als voor ambtenaren en bedien den der openbare diensten. 7. Verzachting van militaire verplichtin gen voor leden van talrijke gezinnen ea doeltreffende hulp aan de behoeftige gezin nen wier leden onder de wapens zijn. 8. Vermindering, in verhouding tot het aantal kinderen, der belastingen op de inkomsten en der successierechten 9. Bescherming van gezin en kind tegen zedeloosheid inzonderlijk wettelijk en doel treffend optreden tegen ophitsing of propa- gande tot ontucht, vruchtafdrijving of gebruik maken van praktijken die de be vruchting verhinderen. 10. Herziening der wetten waai in de rechten der talrijke gezinnen verwaarloosd bleven, bij voorbeeld de wetten op de sociale verzekeringen, goedkoope woningen, enz., zoodat de uitwerkselen ervan in stij gende verhouding slaan tot het aantal kinderen. 11. Herziening der wetten op de nala tenschappen, ten einde de verbrokkeling der kleine erfdeelen door gedwongen boedel scheiding, alsmede deoverdreven overgangs rechten te beletten. Enz., enz... Om dat aJ te bekomen is er veel krachtin spanning noodig en bijzonder I ij k veel eenheid A! de Kroostrijke Gezinnen moeten één zijn, dicht aaneengesloten; Veel last vraagt het nieteen of twee vergaderingen per jaar en t isi al, dan zorgt het bestuur voor het overige werk en om inlichtingen te geyen aan aie er begeeren. Maar om onze eischen macht bij te zetten en te bekomen wat ons recht is, en wat ze ons nu nog niet wilien geven, moeten we kunnen steunen op eer gnot getal inge schreven gezinnen. Dit al zal nader uiteengezet worden op de groote algeme^ne s'tichtingsvergadering die zal plaats hebben inden «Katholieken Kring» te Porerlnghe, Zondag 6n Juni aanstaande, om 3 uur namiddag. Tot dezevergadering wqrden uitgenoodigd van Poperinghe en ook van omliggende Alle Vaders en (of) Moeders van talrijke huisgezinnen Alle Jonggehuwden Alwie, gehuwd of niet, ons steunen wil in het verdedigen van de belangen der huis gezinnen die de christelijke wetten onder houden, de katholieke princiepen in zake huwelijk aankleven. Mengelwerk van De Poperinqhenaar 22 Mandus Loos maakte een dreigende bewe ging. Floris was op zijn hoede en week bin nen de woning. Hij wilde de deur toewerpen, maar Mandus verhinderde het hem en wrong zich ook in huls. Verschalde trok zich terug in de keuken, waar vrouw Ruya ook zat. Vader 1 gilde Estelle, bevreesd door 't uitzicht vair Mandus, wiens gelaat van woede gloeide. Ik wil nu de waarheid weten 1 raasde Mandus. Gezult me niet bedriegen. Waarom zijt ge vanmorgen niet gekomen Maar ge zijt zeker dronken vroeg Verschalde, afkeerig door dit brutaal op treden. Neen, ik ben niet dronken. Ha, straks is het tusschen ons. Eerst moet Estelle spreken. Ruya verscheen nu. Wat gebeurt er toch vroeg hij. Ha, Mandus, gij zijt hier. Ja. Maar ge doet zoo raar. Vader steek hem buiten I riep Estelle. Zulke leelijke manieren. Ha, ik moet buiten 1 Stil, stil, gebood Ruya. Is dat treffelijk spreken Weest allen kalm. Mandus, wat ^!t er u Nooit, wellicht, hebben wij In de maand Mei een dag beleefd lijk dien van Zondag, t Mag gezegd dat het onafgebroken ge stormd heeftdaarbij was het buitengewoon koud, zoodat het deugd deed de warmte van de kachel in huis te voelen. Dat de vroege gewassen veel nadeel heb ben van zulk weder, hoeft geen betoog. Laat ons hopen dat er nu weldra aanhoudende verbetering kome. Qver gansch Europa heeft de storm gewoed. Uit Frankrijk meldt men verscheidene overstroomingen, eenige personen zijn ver dronken. Op zee heeft den storm verschei dene booten omgeslagen matrozen zijn verdronken. In Italië heeft men ook overstroomingen beleefd een sneeuwstorm heeft 7 arbeiders verrast en gedood. In Tunisie werd een trein door een zweep- stag omgeworpen eenige reizigers gekwetst. In Spanje heeft men veel te klagen gehad v n sneeuv/ en hagel. In Belgie heeft het over gansch het land gestormd, gesneeuwd en geregend. In ver scheidene plaatsen is de bliksem gevallen. Estelle zou meegaan naar Meenen. Ze is van den ochtend niet gekomen. Ik heb het u van te voren gezegd, ant woordde het meisje. Waarom wildet ge niet mee gaan. Ge weet dat wel. Leugens I Albijn Vrieze heeft me anders ingelicht. Wie Albijn Vrieze vroeg Ruya. Ge laat u door den strooper ophitsen, Mandus. Hebt ge niet meer verstand 't Is gelijk, hoe ik de waarheid weet. Maar welke waarheid dan vrpeg Ruya. Dat Estelle 's avonds met dien schilder loopt en vandaag ook bij hem was. Ge moest beschaamd zijn over zulken praat, viel nu vrouw Ruya uit. Met uw gemeene leugens I riep Estelle. Ga voort, loop maar met uw sc'noonen kameraad mee, uw strooper. Mandus ge zijt onnoozel, hernam vader Ruya, veel bedaarder. Vertrouwen stellen in Albijn Vrieze? Hoe is het mogelijk. En ge verdraagt dat zoo'n vent laster spreekt van een meisje, dat ge gaarne ziet. Het is geen lasterbeweerde Mandus. Het is wel laster, sprak nu Floris zelf, Het kan mij niet schelen, wat die ellendeling over mij kletst, ik weet, dat hij iedereen tegen me opstookt. Maar ik zal Estelle's eer verdedigen en het is laf van u hier den laster van zoo'n vent te herhalen. Ge moest beschaamd zijn. Ha, ik moet beschaamd zijn. Heb ik niet zelf gezien, dat ge Estelle's portret maakte, en dat ge aan haar kake wreef. Verschalde haalde de schouders op. Vader, steek Mandus buiten, drong Geef ons heilige priesters Geef ons meer priesters Uit een relaas van de nationale bedevaart van Antwerpen naar Lour des. Stoetgewijze en zingend, gaan de bede vaarders tot aan den voet van het stand beeld van den H. Pastoor van Ars, slaande achter de gekroonde O. L. Vrouw, op het uiteinde der Esplanade, vóór de Basiliek. Aan den voet van dit beeld doet Mgr Van Cauwenbergh de volgende toespraak Wanneer Z. Em. Cardinaal Mercier naar Rome vertrok om de heiligverklaring bij te wonen van den pastoor van Ars, heeft hij ons en al de geloovigen aange- maand le bidden, dat wij heilige priesters zouden bekomen. Inderdaad, de priesters moeten zaaien en besproeien, doch God moet den akker vruchtbaar maken. Wat geeft het werk van den priester, als hij niet bezield is met den heiligen geest Gods De akker der zielen moet bewerkt worden door heiligen, dan zullen de deugden onder de geloovigen weelderig bloeien. Wij moeten ook bidden, opdat de pries terlijke roepingen vermeerderd worden, dat onder de jeugd meer priesters zouden opstaan. Het tekort aan priesters is in ons land gelukkig-nog niet heel groot, doch dreigt groot te worden. Dat dezen die hun tijd gebruiken om de handelwijzen der priesters te beknibbelen,dezen tijd gebrui- ken om te todden dat wij meer priesterlijke roepingen zouden hebben. Hier richt ik een woord tot de moeders en tot de vaders. Van de opvoeding dat gij in uw gezin aan de kinderen geeft, hangt veel af dat er priesters uit uw midden zouden opstaan. Spreekt hun niet zoozeer van geldgewin en pleizieren, dan van geestelijke zaken. Het grootsle fortuin, beter dan een lot van een millioen is het feit dat in een gezin een zoon priester wordt. Grooter geluk en grooter zegen kan een gezin niet te beurt vallen. ONZE LIEVEVROUW VAN LOURDES, GEEF ONS MEER PRIESTERS, GEEF ONS HEfLIGE PRIESTERS 1 BERICHT. Het stadsbestuur laat weten dat het van de Maatschappij van Electriciteit bericht ontvangt, luidens hetwelk op den laatsten Zondag van iedere maand, 's winters vanaf 8 uur 's morgens, en 's zomers vanaf 7 uur en tot 12 uur 's middags, de stroom ip prin ciep zal onderbroken worden dit is noodig om te kunnen gedurende die uren de nco- dige herstellingen doen aan het leidingsnet. Liberalen en Socialisten betwisten elkan der de eer (I) de eereto voiming van bet Ministerie Brunet tehebbendoen mislukken. Zij hebben daar eigenlijk alle twee schuld in. De Liberalen met te veeleischenu te zijn en de Socialisten met hunne politiek te veel te willen op den voorgrond brengen. De Liberalen wilden de Regeering samen gesteld zien uit 3 Socialisten, 3 Katholieken en 1 Liberaal. Daarbij zouden de 3 overige ministeries moeten bezet geweest zijn door extra-parlementqiren, De Socialisten wilden daarvan niet weten. Wat, zegden zij, wij zijn met 78 man in de Ka-mer en wij zouden slechts 3 Ministers hebben, wijl de 33 Liberalen die in de Kamer zetelen over 4 mandaten zouden beschikken? Het was Immers de wil der Liberalen dat de bevoegdheden, buiten het parlement gekozen, uitsluitend Uberaien hadden moeten zijn. Ook schenen de Liberalen zich het recht aan te matigen de Katholieke candidaat- Ministers goed te keuren of af te wijzen. Hun strekking was uit het Ministerie te weren al de Katholieke Democraten en vertegenwoordigers van het Vlaamsche volk. Kortom de Socialisten wilden niet dat de Liberale truc herhaald werd, welke zoo goed slaagde bij het samenstellen van het Mini sterie Theunis 33 Liberalen in de Kamer en 5 Liberale Ministers en 80 Katholieken metook 5 Ministers. Het ware eene fout voor de Socialisten halstarrig te houden aan hun vijf Ministerzetels. Maar zij hebben gelijk als zij de aandacht van het land vestigen op de verwaandheid en de gulzig heid der Liberalen, die minder 's lands welvaart betrachten dan de kalfatering van hun politiek gezag. 't Komt er dan op aan dat de socialisten wat water in hunnen wijn doen en dat de Liberalen recht door zee sturen en een groot deel hunner misplaatste pretentie laten varen. In die voorwaarden is er kans eene Regeering te vormen die iets beteekent. Estelle weer aan. Nu is alles zeker uit. Zulke schandelijke manieren. Stil, stil, buiten steken is het laatste. En dat doet men met vrienden niet, ook niet als ze eens den kop kwijt zijt, suste Ruya. Mandus, ik peins dat ge veel gedronken hebt. Neen 1 Dan begrijp ik u niet. Estelle bedriegt u zoo wel als mij. Buiten steken Ha, smijt dien valschen schilder aan de deurHij loopt van Estelle naar de heks en wie weet, hoeveel lieven hij nog heeft. Jamaar Mandus, alzoo niet, vermaande Ruya. Ge doet mij mijn geduld ook verlie zen. Altijd hetzelfde volhouden, de gemeene leugens van Vrieze, die een haat heeft tegen mijnheer Floris. Ik ook. Dat hij onze meisjes gerust laat. 't Is nu genoeg verklaarde vrouw Ruya. Alzoo de eer van mijn dochter belas teren. 't Is een schande. Zeg het aan dien vent daar met zijn stadskomplimenten 1 Hij lokt Estelle mee. Ze loopen 's avonds rond. Leugenaar, leelijke leugenaar 1 scheeuwde Estelle, in snikken uitbarstend. Vader, gaat ge hem dan laten doen En in ons eigen huis 1 vroeg vrouw Ruya. Mandus wilde op Floris toespringen, maar deze was op zijn hoede en greep snel een stoel, dien hij tusschen zich en den razenden jonkman hield. Zoo niet riep Ruya en hij greep Man dus vast en duwde hem uit de keuken. De kaarters uit de gelagkamer kwamen nu ook zien. Na het mislukken der eerste en zelfs der tweede poging van M. Brunet tot het vormen van eene nieuwe Reaeering werd M. Jaspar daarmede belast. Onder het Kabinet Delacroix was M. Jaspar Minister van ËcpnomischeZaken. Op 2 Juni 1920 ging hij over tot het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Ais lid van het Ministerie Carton deWiart was M. Jaspar aan Builenlar.dsche Zaken wat hij ook bleef tijdens het eerste en het tweede kabinet Theunis. Op 27 Februari 1924 maakte dit tweede kabinet Theuiiis een onverwachte buiteling over de F;apsch-Belgische econo mische overeenkomst en de heer Jaspar werd als zondebok de woestijn ingezonden M. Jaspar was een hevige bestrijder van het Ministerie Pouliet. Hij is voorstander van eene drieledige parlementaire regeering. Zoo M. Jaspar gelukt zal de nieuvye Regee ring in den loop dezer week hare werkzaam heden aanvangen. Zaterdag had de Nationale Bank van België reeds een aanzienlijk aantal schat kistbons uitgewisseld en wel ten bedrage van meer dan 600 millioen frank. De Natio nale Bank wil die vervulling niet voortzetten tenzij door de Regeering en het Parlement daartoe machtiging verleend wordt. Dit is de beteekenis van het wetsontwerp dat in de Ministerraad besproken werd en waarover een gunstig advies -werd uitgebracht. De Nationale Bank zal dus machtiging verkrij gen om de schatkistbons te disconteeren ten bedrage van anderhalf millioen frank. Het wetsontwerp werd Dinsdag in den Senaat ingediend. Zooals M. Wauters liet opmerken moet het wel een poveren dunk geven van de weerstandskracht der openbare opinie dat in ruil van schatkistbons bankbiljetten worden geeischt. Deze bankbiljetten brengen geen intrest op en dragen er tevens bij om de waarde van het biljet te verminderen. Voegen wij evenwel bij dat Maandag morgen het bedrag van de^ingewisselde en gedisconteerde schatkistbons op ruim 550 millioen frank werd teruggebracht. De toestand is dus aanmerkelijk verbeterd. Met O. L, Heer Hemelvaart hebben de christene arbeiders het land door plechtig de 35e verjaring gevierd van het verschjijnen van den wereldbrief Rerum-Novarum. Dit jaar vooral hebben zij eraan gehouden nog in grooter macht dan in de v- rige jaren, blijken te geven, dat de christene arbeiders getrouw blijven aan hunne vereeniging en hunne christene princiepen. Met recht en fierheid herdenken de chris tene arbeiders Rerum Novarum en betuigen hulde en lof aan Z. H, Paus Leo XIII wiens naam zal bewaard blijven in het diepste hunner harten en in dier der toekomende geslachten. Het is de Paus die in zijnen heerlijken wereldbrief Rerum Novarum, den arbeid verheven heeft tot den adel, die in de geest van het Evangelie ligt besloten. Deze en- cijcliek is de socialé^grondwet van gansch de samenleving. Zonder de Kerk is de sociale vrede onmo gelijk want, zegt de PauS, in plaats van klassenstrijd, moeten wij streven naar klas senverzoening. Als grootste punt wijst de Paus op het vereenigingsleven. Alleen staande is de werkman zwak, vereenigd is hij sterk. Daar om moet hij zich vereenigen in Christen werkliedenverenigingen. Alleen in de Chris tene werkliedenorganisatie ligt de sterkte, de macht, de ontwikkeling en de reddding van den arbeidersstand. De Christen Democratie, met Rerum No varum tot grondslag, staat als een lichttoren <n de maatschappelijke beweging. De leering der Kerk moet zegepralen over de liberale opvatting van het sociaal vraagstuk. Wan neer de arbeiders in flinke groepen opstap pen om Rerum Novarum te vieren, huldigen zij meteen den Koning van den arbeid, Jezus deh werkman van Nazareth, wiens voorbeeld zij moeten trachten na te volgen. België gaat gebukt onder de schulden, de naweeën van den oorlog. Onze binnenlandsche schuld bedraagt 50 milliard, ja, vijftigmaal duizend millioen frank, waarvan 5 milliard vlottende schuld. Onze buitenlandsche schuld stijgt naar mate de waarde van onzen frank daalt. Toen de Belgische frank nog stond aan 107 (107 Be'girche franken voor 1 Engelsch pond sterling), zegde minister Janssen iedere verhooging van het Engelsch pond met één punt doet de buitenlandsche schuld stijgen met 6,800,000 frank. Op dit cogenblik staat het Engelsch pond 50 pun ten hooger dan vóór 16 Maart 1.1. Onze buitenlandsche schuld is derhalve verhoogd met 50 x 6,800,000, hetzij ongeveer met 840 millioen. In dezelfde verhouding is ons financieel evenwicht door de nieuwe be lastingswetten voorzien, opnieuw verbroken. Ojn alle tonen heeft de oppisitiepers ge- i zongen, dat de heeren Pouliet en Janssen het openbaar vertrouwen verbeurd hadden i Beiden moesten dan ook weg. Ze zijn nu ver weg. Maar wat niet weer 'gekomen is, is het vertrouwen. Maar is het niet eer de oppositiepers, vooral de conservatieve, welke een beletsel is voor den terugkeer van het vertrouwen Van het vertrouwen dat ze zelf onder mijnd heeft door parriekzaaierij en verkeerde voorstellingen. HetLaatste Nieuws» neemt het volgende over uit «Het Volksbelang het orgaan van het Liberaal Vlaamsch Verhond De groote schuld, dat nog geen nieuwe regeering gevormd was, op 't oogenbük dat we dit schrijven, ligt weer eens bij de libe ralen, die wel hun mond vol hebben van het vaderland maar in wier hart alleen nog maar plaats over is voor politieken wrok en haat aan alles wat Vlaamsch en democraat is. Zij blijven droomen van een onmogelijke extra parlementaire zakenregeering. Net alsof Engeland b.v. zijn financiën met een regelmatige parlementaire regeering, en net ook alsof al de extra-parlementaire be voegdheden in de Belgische Regeering Delacroix, Theunis, Janssen, enz. den staatswagen een vaster stuur hebben kunnen geven. Zij die, in de huidige omstandigheden, de crisis, al ware 't maar met een half uur verlengen, dragen een zware verantwoorde lijkheid. De dienst der herziening van de ouder domspensioenen heeft thans bijna 100.000 dossiers onderzochthet pensioen van 44.487 oude lieden is verhoogd. Het werk wordt met spoed en onder gunstige omstan digheden voortgezet. Engeland. Niettegenstaande het besluit uitgevaar digd werd de staking te eindigen, staken de mijnwerkers voort. Het gouvernement heeft beslist krachtige maatregelen te nemen om een eind aan de staking te maken. Duitschland. Ten gevölge van eene vlaggenhistorie werd Kanselier Luther door eene stemming van wantrouwen in den Rijksdag verplicht zijn ontslag to nemen. Een geheele strijd van monarchie tegen republiek was er het gevolg van. Oessler poogde eerst de regeering samen te stellen. Hij gelukte niet evenmin als Adenauer. Nu is Dr Marx, deken van 't huidig kabi net, aan het onderhandelen, om als nieuwe Rijkskanselier, eene Regeering te vormen. Polen. In Polen ging het slechter. Na de Regeeringscrisis nam het Kabinet Witos het bestuur in «handen. Politieke be toogingen hadden plaats om het Kabinet Witos tot ontslag te dwingen. Dit gelukte niet. Nu volgden militaire moeilijkheden. Woensdag trokken de troepen van Maar schalk Pilsoedski de stad Warschau binnen. Nog gaf het Kabinet Witos zijn ontslag niet, al hadde dit de gemoederen tot bedaren kunnen brengen en de orde herstellen. Donderdag morgen werd een zwaar ge vecht geleverd in de straten van Warschau tusschen de troepen van den Maarschalk en deze van het goevernement. Dit duurde twee dagen. Vrijdag namiddag waren er 200 dooden en 1000 gekwetsten. Intusschen waren de President en de Minister Witos gevlucht. Beiden hebben hun ontslag gegeven en de orde heerschte opnieuw. Overeenkomstig de grondwet werd een dienstdoende President der Republiek ge kozen die seffens eene nieuwe Regeering deed vormen. Marokko. Daar de onderhandelingen van Franschen en Spanjaards met de Riffijnen tot geen uitslag geleverd hebben, werden de vijande lijkheden in Marokko voortgezet. Nederland. De onderhandelingen met de Belgische regeering aangaande het Belgisch-Neder- landsch verdrag hebben nu een einde ge nomen. De onderteekening van het verdrag met Engeland en Frankrijk, behelzende de af schaffing der gezamentlijke traktaten van 1839 wordt eveneens in 't vooruitzicht gesteld. Laat me tos, die schilder moet er aan tigrde de boerenzoon. Help me eens, vroeg Ruya aan de klanten. En deze waren daartoe dadelijk bereid, 't Gebeurde immers meer, dat men in een herberg een rustverstoorder aan de deur zette. Mandus Loos worstelde wel tegen, maar werd naar voren gesleept en onzacht op straat geduwd. Hij schold en vloekte en schopte tegen de deur. Maar iemand nam hem bij den arm. 't Was Albijn Vrieze. Kom mee, zei hij. Ik zie, dat ge nog bloed in uw lijf hebt. Ik moet dien schilder hebben 1 schreeuwde Mandus. Ge zult hem hebben, beloofde de strooper fluisterend. Niet alzoo... kom mee... En Mandus liet zich heen leiden tot achter een struik. Heb ik de waarheid gezegd vroeg Vrieze. a. Ben ik uw vriend of een kwaadspreker? Smijten ze u bij Ruya niet buiten De schilder zal het weten 1 Ja, ja. Ze geven bij Ruya niets meer om u. Een vrijer als de zoon van den e ge naar is voordeeliger, hitste de strooper op. Ge moet hem van den Kemmelberg verjagen. Geef hem eeti goede rammeling en hij zal wel geen goesting meer hebben hier te blijven. Hoor eens Mandus. Ik weet waar de schilder slaapt. Ge kunt gemakke'ijk de ruit inslaan en naar binnen kruipen. En dan kan niemand het bewijzen, dat ge hem eens ferm Zondag laatst werd aan bovenstaande mannen uit ons verdienstelijk Pompierskorps, door den Heer Burgmeester hun welverdiend eereteeken, plechtiglijk overhandigd. Kruis van 2e Klas Blanckaert Felicien, Luitenant. Medalie van to Klas Dequidt Achiile en Merlevede Camiel, Serjanten. Medalie van 2e Klas Degryse Eugeen, Brigadier Assernan Alfons, Benoot Omer, Ceuleers Emiel, Crombez Alfons, Daliequin Achiile, Decrock Emiel, Handpoorter Geor ges, Lequien Jules, Simoens Karei, Vandamme Jules, Verhiiié Henri, Pompiers. Op de foto ontbreken Lequien Jules (overleden) en Decrock Emiel (heeft de stad verlaten). Wij wenschen met den Heer Burgmeester de mannen van harte geluk aan allen in het bijzonderen aan gansch hei korps in 't algemeen. Zij verdienen de erkentelijkheid en de genegenheid van gansch de bevolking. Ter dezer gelegenheid wordt aan het Pompierskorps op Zondag 6 Juni eene groote prijsschieting gegeven. Op voorstel van het raadgevend Comiteit der tarieven, heeft minister Anseeie besloten volgende verhoogingeu op het spoorwegnet ion te passen van af 1 Juni. A. Reizigers. Gewone spoorkaar tjes 6 p.c. verhooging. Abonnementen van 3e en 2e klas 20 p.c. to klas 25 p.c. Schooiabonnementen 10 p.c.arbeiders- abonnementen 15 p.c. De prijsvermindering van 75 p.c. toege staan aan militairen (officieren, onder-offi cieren en soldaten in werkelijken dienst) wordt op 50 p.c. gebracht. De prijsvermin dering van 5'J p.c. toegestaan aan reserve officieren wordt op 25 p.c. gebracht. B. Goederen. De prijs der tarieven 1, 2, van de onvolledige ladingen, 4, 5, 6 en der speciale tarieven blijven onveranderd. De prijzen van tarief 3 worden gewijzigd ais volgtvoor de klassen 1,2, 3, 4. en 6 15 p.c. verhooging in de reeks A. 10 in de reeks B. en p.c. in de reeks C. Voorde vijfde klas zal de verhooging 10 p c. in serie A. en 5 p.c. in serie B. bedragen. Reeks C. zal geen verandering ondergaan. Vóór 1886 was ons land beheerscht door de liberale gedachten. Maar van toen af werd er een begin gemaakt met sociale wet ten. In 1891 kwam Rerum Novarum en daarop in ons land de wet op het arbeids- verdrag en de wet op de arbeidsongevallen. Daarachter kwam een gansche reeks van sociale wetten, die door den oorlog onder broken, na den wapenstilstand voortgezet werd. In onze wetgeving vindt men de vier hoofdgedachten van Rerum-Novarum. De zorg voor de geestelijke en stoffelijke belangen is te vinden in de wet op het arbeidscontract en op de arbeidsongevallen. De tijdelijke belangen worden verdedigd door de wet op de Zondagrust en in de acht urenwet. Verder wordt getracht het recht- veerdig loon onderling te bepalen, terwijl ton slotte het vereenigingsleven en de vrijheid van vereeniging wettelijk geregeld wordt. Er kan echter nog veel gedaan worden. Een zekere herziening van de wet op het arbeidersverdrag, met eene ondubbelzinnige vaststelling van de rechtspositie der bedien den, verder een sterkere bescherming der arbeidende jeugd. Vervolgens is een dringende oplossing van het woningvraagstuk wenschelijk om de tijdelijke belangen te verzorgen. Eindelijk moet er gestreefd worden tot regeling en bepaling van een rechtvaardig loon en moet de syndikale vrijheid beter en scherper verdedigd worden. Er is maar een middel om het maatschap pelijk vraagstuk op te lossen en het is door eene sterke organisatie in den geest van Rerum-Novarum, om overal den Vrede te herstellen in Christus. Guipo. Ik bedoeide knappe, opvoedingsgestich ten voor meisjes 0. L. Vrouw van Bijstand en 0. L. Vrouw van Vlaanderen te Kortrijk die reeds drie jaren naeen uitfermate mooie schoolfeesten geven, hoofdzakelijk met het doel hun pedagogische opvatting en werking in 't licht te stellen die het aandurfden, ver- leden jaar, Vondel's LUCIFER op te voeren, i en het wagen, nu dit jaar, Vondel's ADAM IN BALLINGSCHAP te vertoonen, in een wondere tooneelomlijs- ting en passende kostumen, bijzonder voor 't spel ontwerpen door den gekenden leeke- naar M. Jos. Speybroeck ook met eigen- j aardige, speciaal ter ondersteuning der reien j ge'oondichte muziek van M. Karei De 1 Sutter, bestuurder der stedelijke muziek school; Alle liefhebbers van mooi tooneei, van gedegene opvoeding, alle Vlamingen en j katholieken zullen dit moedig streven naar hooger toejuichen en ondersteunen. Vooreerst met talrijk toe te stroomen naar de vertooning op Zondag 30 Mei, stipt te 4 uur, in de feestzaal van 0. L. Vrouw van Bijstand. Kaarten ééne, 5 fr. twee, 8 fr. familie- kaarten (3 personen) 10 fr. van nu af te bekomen in een der twee Gestichten. Postcheckrekening Nr 56430. Lagere School, St Jansstraat, 4, Kortrijk. afransjJL; Ge moet uw lief zelf beschermen. We zijn toch nog mannen met durf. O, kon ik hem in mijn handen krijgen! Dat kunt ge. Wacht nog een beetje. En Albijn Vrieze stookte Mandus Loos nog meer op, vuurde sluw zijn haat aan. In de herberg was het kaartspel geëindigd door het geweldig tooneei, De klanten vertrokken. En nu kon het gezin vrijer spreken. Verschalde achtte het niet noodig zich te verdedigen tegen den laster van Loos. Trouwens, vader en moeder Ruya beschul digden hem ook niet. Allen waren het er over eens, dat Vrieze kwaad stookte uit nijd tegen den schilder. Maar hij was zeker te laf om nog zelf Floris aan te vallen en zou trachten Mandus Loos daarvoor te gebruiken. Ik wilde niet meegaan naar Meenen, omdat Mandus in de w eek al zooleelijk heeft gedaan, zei Estelle. En 't is al over dat portret. Hoe belachelijk oordeelde Ruya. Zulke jaloerschheid is bespottelijk, beweerde Floris. Maar 't is de strooper, die Mandus ophitst. Spreek morgen eens kalm met Mandus. Estelle O neen Hij kan voor altijd weg blijven! De raad van Verschalde deed Estelle pijn lijk aan. Wou mijnheer Floris haar dan terug drijven naar Loos Zij hoopte immers op heel iets anders. Niet zco heftig, vermaande Ruya. Mor gen zult ge andere gedachten hebben en Mandus ook zal zijn dwaasheid inzien en beschaamd zijn. Ik wil hem niet meer zien, verzekerde Estelle. Bedankt voor zoo 'n vrijer I Dat zou TE VERKRIIGEN BI] SANSEN-VANNÈSTE Uit Lucques wordt gemeld, dat bij den overweg Pietra Santa een auto, waarin Mgr Pascuci, bisschop van Triest en zijn secre taris hadden plaats genomen, door een snel trein is verrast geworden en vermorzeld. De bisschop en zijn secretaris bleven op den slag dood. In eene fabriek van scheikundige produc ten, gestaan te Baoicaul-Mare in Transyl- vanië, is een stoomketel gesprongen met het gevolg, dat vier personen gedood en tien gekwetst werden. la de werkliedenwijk van Bakau heeft een vreeselijke brand gewoed die 500 woonhui zen en talrijke fabrieken heeft verwoest. Ver scheidene duizende personen zijn dakloos. Toen de brand uitbrak woei een hevige stormwind die alle pogingen om het vuur in te dammen vruchteloos maakte. Er werden dadelijk hulptreinen ingericht. Eindelijk stil de de storm en kon het vernielend element ingetoomd en gebluscht worden De schade door die ramp teweeggebracht is ontzaglijk. Gelukkig nog heeft men niet veel slachtof fers te betreuren. Een kassier van de spaarkas van Cign^c (Frankrijk heeft bij de jongste trekking van het Fransch Nationaal Krediet 1923 een lot van 500 000 frank gewonnen. De geluk kige tap, M. Antonin Sou'aine, was op het punt op pensioen gesteld te worden. later ook altijd ruzie zijn. Ruya poogde zijn dochter te kalmeeren, maar Estelle wercf steeds meer opgewonden. En indie stemming ging ze naar haar kamer. O, ze zal morgen wel anders'zijn, meende de vader. Laat ons ook gaan slapen. O, die jeugd Verschalde wilde nog even op blijven, al stak hij geen licht meer aan. Dat is vijand nummer twee, dacht hij. Ik krijg hier nog den naam dat ik ieder zijn lief ontneem... 't Wordt een schoone histo rie. Wat verbeeldt zich diegek Floris kon niet begrijpen, hoe hij aanlei ding zou gegeven hebben tot die jaloersch heid bij Mandus Loos. Och, morgen ga ik naar Brugge en in tusschen zullen die Mandus en Estelle wel verzoenen, meende Verschalde. Hij was toch somber gestemd en vooral door de houding van Dora, die nu ontmoe tingen vermijden wilde. Ik heb Dora lief, bekende Floris bij zich zelf. Maar het ware onverstandig aan gevoel toe te geven. Ik weet niets van haar, niets van haar geschiedenis. En ze is zoo ongenaakbaarHaar huisje, lijkt nu wel een vesting- Zoo zat Floris te mijmeren. Een gerucht stoorde hem. Hij luisterde scherp toe. Aan mijn venster wordt er gefluisterd, zei hij bij zich zelf En iemand rukt aan het luik. Ha, zou die wilde kerel toch nog binnen willen en nu langs dezen weg En zeker is de strooper bij hem... Verschalde dacht aan zijn wapen. Maar dadelijk liet hij elk voornemen van geweld varen. Een belachelijke kwestie mocht geen drama worden. Hij verliet de kamer en klopte aan de deur van Ruya's slaapvertrek. Ruya, kom eens 1 zei hij op gedempten toon. Dadelijk stond de baas van 't huis daar. Wat is er vroeg hij verbaasd. Wel, ik geloof dat Mandus nog moeite doet om hier binnen te geraken en de stroo per bij hem is. Jamaar, dat wordt al te overdreven in iemands woonst willen breken. Ze zijn aan de luiken van mijn kamer bezig. Kom eens mee. Ik zal seffens buiten gaan zien... Let toch op, met die opgewonden gasten. Tut, tut, ik ben niet vervaard. En ik wil, dat ze mijn huis gerust laten 1 Driftig trok Ruya de voordeur open en liep om den hoek van het huis. Hij zag een gedaante vluchten... Een andere bleef staan. Mandus, zijt gij daar nog riep Ruya. Mandus liep hem voorbij en sprong de herberg binnen. Hij botste in 't duister tegen Verschalde. Wat is er, wat is er vroeg deze, mee- nend dat het Ruya was, die angstig weer keerde. Ha, ge zijt hier raasde Mandus. En nu tusschen ons 1 Sk steek u mijn mes in uw lijf. Een van ons moet dood. Hrj go.ep Verschalde vast Deze kon zich weer los rukken, hief een stoel als borstwe ring voor zich en zei dreigend Let op, wat ge doet Ik iaat me niet vermoorden. Wat gebeurt er hier klonk een stem. ('t Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1