Dokter Uriel peede ZANNEKIN Diiï Til i SriiiWëlJif I Snuif «fitikenj ECJACOM Tandmeester CANAOA-AMERIKA Caisse Commercial© de Roulers HALFMAANDELIJKSCHE REKENINGEN De Verstoptheid Een Duitsch dorp door brand vernield Een fortuin door ratten opgeknaagd Eene arme rijke Woeiingen te Parijs Een auto tegen een boom Zes werklieden levend verbrand fe Mannheim Drama op een Stoomboot te Duinkerke Mme VANDENDRiESSCHE 57, Dixmudestraat, YPER Het Nieuw Ministerie M0ND= en TANDZiEKTEN Franciscaansche Bedevaart naar 0 L. V. van Dadizeele Melkerij OastvIeteren=Reninghe Gezond, kloek, natuurlijk BIER In 't Binnenland De Kindermoord te Vlamertinghe CUNARD LINE AgentRobert Duthoy, Zpnnebeke steenweg, Iedereen zegt IU\§€IKH)Ti: ÖFLBPLAATSING op le HYfOTPEEK Vijf Groote Loten Nog enkele Torpedos 10 HP Garage VanDamme Bedevaart naar Oostacker* SPECIALE TRAMS voorheen G. DELAERE&C Tijdperk van 25 Mei tot 10 Juni 1926 S&J5 0|0 Chr. Middenstand Poperinghe Inhuldiging Heer Louis VAN LIERDE PETRUS BtLLEÏN en zoon MAURICE Mevrouw Maria THEVELiN Prijskampen voor Merrieveulens en- Kweekmerriën van het Belgisch trekras in de beste winkels. Vast en zeer winstgevend bestaan verzekerd Noodig kapitaal 75 a 80.000 fr. over de incidenten van 13 Mei 1926. Speef en Zichtkaarten ten bnresle dezer. LEDERTOUWERIJ Willy Gombert VICIIY-I»! I. KA deze Wdam^Ked£n,miullTnm iade olomgcWde Vroxigi ze cuxru uajje-n. Rruxdcï-ruu-r*' Het dorpje Lutheraan nabij Parcbim i Mecklenburg Is Donderdag voor een groot gedeelte door brand verwoest, Een brand weerman en veel vee zijn in de vlammen omgekomen. Dertig gebouwen zijn geheel vernietigd. Slechts een klein gedeelte van de schade wordt door verzekering gedekt. Ongeveer 100 personen zijn door de ramp dakloos geworden. Een landbouwer van Reriescure (Noord- Frankrijk), Des. Marissael, verwittigde over enkele dagendegendarmerievan Hazebrouck dat ten zijnen nadeele twintig bons der Nationale Verdediging vanduizendfrankelk, waren gestolen uit een ketel, die op den zolder aan een nagel hing. Terwijl de gen darmen een onderzoek deden, bleef de bena deelde niet werkeloos en hijookgingopzoek. Zoo kwam hij er toe de hand te steken in een hol, waar de ratten huis hielden. Hij haalde er nog eenige snippertjes papier uit die het overschot waren van den kleinen schat, die klaarblijkelijk de ratten hadden opgeknaagd. Te Springfield, in den Amerikaanschen Staat Illinois, Is dezer dagen zekere Carl Savina gestorven, een man die heel zijn leven leurde met suikergoed en fruit, en die zich altijd voorgedaan had als zijnde doodarm. In de ellendige kamer, waarin hij den laat- sten adem uitblies, werd eene som van 30.000 dollars gevonden of 960.000 fr. Maandag, op 't oogenblik dat de policie een opruier aanhield die de werkstakers eener automobielfabriek, in eene der voor stelden van Parijs, wilde toesprenen, ont stond er eene vtchtpartij tijdens welke vijf en twintig politieagenten lichtgekwetst zijn en zeven aanhoudingen gedaan werden. Aan den spooroverweg van Assas, op een kilometer afstand van Arteney, is een auto die van Parijs kwam in een zwenking uitge glibberd en tegen een boom geloopen. De voerder bleef op den slag dood, terwijl de vier reizigers die zich in het voertuig be vonden, min of meer erg gekwetst werden. In eene fabriek te Waldhof-Mannheim, in Duitschland, is een schrikkelijk ongeluk ge beurd. Zes werklieden waren er bezig met een stoomketel te kuischen, toen opeens de veiligheidskleppen open sloegen en de heeie stoom met ongemeen geweld op de werk lieden neerkwam. De ongelukkigen werden ijselijk verbrand. Drie bleven op den slag dood en de drie anderen werden stervend weggedragen. Een ijzingwekkend drama heeft plaats ge had aan boord van de Engelsche stoomboot Mouaarte Duinkerke. Verscheidene Hin- doesche matrozen hadden twist gekregen. Een hunner, Abdul Geofor Charhey Kahar, greep plots een jongen landgenoot en terwij hij hem onbeweeglijk hield liggen plofte een derde Hindoe, Abdool Carina Ebrahim, den ongelukkige een mes in de keel. Het slacht offer, Fozola Harri Rehanoody, bleef op den slag dood. De twee moordenaars zijn aange houden. Volledig pijnloos uittrekken. Volmaakte en gewaarborgde gebitten. Herstelling van alle stukken. M. Jaspar (kath.) Binnenland. M. Vanderveid8(soc.)Buitenland. NI. Wauters (soc Nijverheid en Arbeid. M. Anseele (soc.) Spoorwegen. NI. Huysmans (soc.)Wetenschappen en Kunsten. M. Houtaert (kath.)Geldwezen en Co- loniën. M. Baels (kath.) Landbouw, Econo mische Zaken en Openbare Werken. IV!. De Broqueville (kath.) Landsverde diging. M. Hymans (lib.) Justitie. M. Franqui (lib.) minister zonder por tefeuille. NI. Arnold beheerder der koloniën. Gebitten en misgroeide tanden 26,Statielaan (Boulevard de la Station)YPER Te POPERINGHE, ieder Vrijdag in 't lokaal van vroeger Dr Feys Annexe Hotel Skindies Pottestraat. Maandag aanstaande, 2° Sinxendag De Derde-Orde van het Westland zal Maandag bewijzen dat ze leeft en ijveren zal. Het nieuw distrikt Yper moet en wil er met eere van afko men talrijk zal het Westland te Dadizeele vertegenwoordigd zijn. De bedevaarders worden afgehaald aan't Oud Gemeentehuis De Hoogmis te 10 uregezongen ter intentie der bevaarders. Onder Hoogmis en Lof (te 14.30 ure) Sermoen door E. P. Tillo, capucyn. Na de Hoogmis in de Patronage aan spraak voor de mannen door M. Gustave Dela- haye, gemeenteraadslid te Yper en Bestuurslid der Derde-Orde voorde vrouwen in de Zusters- schc\oI door J. Irma Spae van Gent, Derde- Ordelinge. Te 13.30 ure fransch sermoen inde Basiliek voor de Waalsche Afdeelingen door Z. E. P. Venantius. Een speciale bedevaartstram is toegestaan. UURTABEL Heen 'Terug Yper statie 7.50 Dadizeele 16.27 Gheluvelt 8.22 i Gheluwe 16 47 Becelaere 8.33 I Becelaere 17.18 Gheluwe 3.57 Gheluvelt 17.38 Dadizeele 9.15 Yper Statie 18.00 N. B. Iedereen wordt toegelaten. De Derde-Ordelingen dragen hun herkenningsteeken. P. CONSTANTINUS, Bestuurder. De leden der samenwerkende maatschap pij St Antonius, ingeschrevenen en leveran ciers, zijn vriendelijk verzocht het nummer van hunne bidons en adres aan te geven aan den Voorzitter Richard De Croos, om zoo haast mogelijk de uitbetaling te kunnen doen. De Voorzitter, Richard DE CROOS. der brouwerij S' Louis L. Verlende, Loo. Stadsnieuws Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag heden Zondag namiddag alleen M. VANDEPLAS Maandag 2C Sinxendag, M. KESTELYN. Pectoral Dupuis. De griep, die be gint met rillingen is een algemeen ongemak. Zij wijkt voor de weldoende uitwerking van den Pectoral Dupuis. De doos 3 fr. bij H, Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Eierdieven. De twee geb oedcs AL. van Poperinghe werden op eene hofstede te Waiou betrapt op heeterdaad wijl ze eters aan 't rooven war-,n. Muil-en pao plaag zet zich op onrust wekkende wijze voort in heel de streek. Op vele hofsteden zijn alle koeien, zwijnen aan getast. Jammerlijke ramp. Botsing ontstond Donderdag avond, aan den hoek der Meessên- en Yperstraat, tusschen een moto en een velo, door ver keerd afsteken van dezen iaatsten. Velo wat ontredderd, aan moto, die heel traag reed, niets. Onderzoek is ingesteld voor pijnlijke zaak, ten laste van Karei T... Deze is de broeder van Maurice T.. ook in dergebke zaak betrokken en ervoor aangehouden zooals verder gemeld. Hoe jammer dat de wereld zoo zedeloos wordt. Er wordt veel gestreden voor idealen, maar de strijd tegen ze ielcosheid ware het edelste der werken, en 't is zoo noodig. De hevige wind van Zondag heeft veel schadeveroorzaaktaande jonge hopschoten. De ijker van maten en gewichten komt van 9 tot 25 Juni naar onze stad. Gewichten en meters gereedmaken dus. Stormwind. Zondag namiddag is ee i zware boom omgewaaid in den hof van 't College. De boom brak in twee op den hofmuur die ten deele afgebrokkeld werd en de kroon viel te midden de Renirghelst- straat. Handboogschutters. In Willem Teil werd maandag'laatst de Koningvogel afgeschoten door M. Arthur Debaene. Donderdag in St Sebastiaen werd M Daniël Van Eecke, koning. 1 Waarom kostbare uren verliezen mot naar bed te gaan omdat een hevige hoofdpijn u aen moed wegneemt Gij zult onfeilbaai van uw pijn genezen worden met een enkele Alyaopoeder, uitgevonden doer den welbe kenden Apotheker Libotte van Yper. In Poperinghe te bekomen bij Vandeplas, Apotheker. Uitstap. Morgen,tweede Sinxendag, i-aat het Katholiek Muziek naar Proven waar het om 4 uur een Concert speelt op de dorpplaats. Pottestraat-kermis. Op Sinxendag Groote Velokoeisvan60 Km. 350 fr. Prijzen Vertrek om 3 uur. Maandag, Velo- koers van 40 Km. 200 fr. Prijzen te 4 uur. Het Bestuur. Melkdruppel. De gewone raadple ging zal deze week gehouden worden den Dinsdagen niet den Maandag (tweede Sin xendag). De Roode Pillen vanL. Dupuis, Jumet, verwijderen uit ons gestel de overblijfsels van de voeding en ontlasten het bloed van de schadelijke vochten die het bederven. De doos 3,50 fr., de halve doos 2,50 Ir. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Vijf vossen geschoten in de Galgebos- schen. Deze week heeft Achiel Gruwier, boschwachter voor den heer Graaf d'Enne- tière, op het goed van dezen heer weer vijf jonge vossen geschoten. Dat maakt 19 vos sen in de twee laatste jaar die aldaar door dezen ieverigen jachtwachter gedood werden Om zich een gedacht ervan te vormen hoe oelang ijk deze vangsten zijn, en welke schade de vossen aanrichten, moet men maar bedenken dat rondom het hol waar nu déze laatst geschotene vijf jonge vosjes woonde;', niet minder dan zestig stuks wild 'agen, alle door hen gevangen en ten deele opgevreten. Wanneer men van een anderen Kant overweegt hoe uiterstmoeilijk hetis een vos onder schot te krijgen, dan aarzelen wij geen oogenblik, aan den knappen jachtwach ter Achiel Giuwier herteiijk proficiat te wenschen 1 Wie ze eenmaal beproefde wil er geene andere meer gebruiken. Marvol tegen het snot. Poeier Nr 4200 tegen alle andere ziekten der kiekens. Merk de HANEKOP. Te bekomen bij de ApothekersNotredame en Kestelyn te Poperinghe en Snoeck te Yper, en in alle Apotheken. Bezoek aan onze stad. Donderdag aanstaande, 27" dezer, zullen de talrijke leden van het Comité Flamand de France», oudheidkundige kring van 'Ryssel, een be zoek brengen aan onze stad. Om 10% u. worden zij door de stedelijke overheid ontvangen op het stadhuis, alwaar zij hunne jaarlijksche algemeenevergadering zullen houden. 's Namiddags, bezoek aan de kerken en bijzondere gebouwen, alsook aan de belang rijke verzamelingen van oudheden van mijn- heeren Beernaert en Adriaen. Ziehier eenige nadere bijzonderheden over den gruwelij ken kindermoord waarover wij reeds gesproken hebben. Op het gehucht Brandhoek staat eene herberg en boerderij, bewoond door Paul Derycke, vrouw en verscheidene kinderen, waarondereen meisje, thans 13 y« jaar oud. In de herberg kwam veel zekere Maurice T..., 20 jaar oud, van Poperinghe, thans soldaat. Oeburen hadden onlangs den droe- vigen toestand van het meisje bemerkt en dan hare afwezigheid van eenige dagen. De tongen gingen los en een naamlooze brief kwam bij hef paiket van Yper, hetwelk ver leden week in het huis Derycke afstapte. Moeder en dochter werden ondervraagd en veinsden niets te weten, maar eindelijk door vragen in het nauw gebracht, legde de moe der volledige bekentenissen af. De helleveeg had het kind van haar dochter eenige oogen- blikken na de geboorte met een mes den hals afgesneden en het lijkje in een wagenkot achter hare woning gedolven. Na dit akelig werk volbracht te hebben, begaf zij zich in de plaats waar zij het kind vermoord had en deed er alle sporen van bloed verdwijnen. Het meisje zegde van niets te weten. Na deze veeselijke bekentenissen werden bei den, alsook hetlijkjenaar Yper overgebracht. Door wetsdoktoors onderzocht, werd vast gesteld dat het kindje levend geboren was. Moeder en dochter werden alsdan onder aanhoudingsmandaat naar het gevang van Kortiijk overgebracht. Het meisje gaf den naam op van den soldaat Maurice T..., als zijnde haar verleider. Ter gelegenheid* der feesten te Poperin ghe, kwam T... met verlof naar Poperinghe. De policie vatte hem bij den kraag. Hij werd eerst naar Yper overgebracht en dan na onderhoor naar Kortrijk, waar men hem in het gevang opgesloten heeft. Het onder zoek duurt voort. Yper. Op 27 Juni aanstaande hebben wij hier de feesten voor de inhuldiging van het gedenkteeken aan onze gesneuvelden. Door tusschenkemst van klaarziende en verstandige lieden is er toegegeven geweest aan de rechtmatigeeischen van de Vlaamsche bevolking, zoodat men nu in volle eendracht en broederlijkheid het lang verwachte hoogtij zal vieren. De kantaat, woorden van M. schepen Sobrij, en op muziek gesteld door Meester Van Eegroo, is een echte Vlaamsche parel die nu zijn vollen luister zal geven door de medewerking van honderden zangers en zangeressen. Het Vlaamsch Koor is reeds aan 't bereiden van eene mis, welke zal gezongen worden in St-Pieterskerk. Dat wij iets bijzonders zullen te hooien krijgen mo gen wij goed en zeker aannemen. Harmonie Ypriana Onze wak kere harmonie Ypriana vertrekt heden Zondag 23 Mei naar Rijssel om aan de grootsche en weidsche feesten ter gelégen- heid van Sinxen in die stad ingericht, deel te nemen. Zondag avond zal er om 6% 2ur in het patronaat van St Niklaais een avondfeest gegeven worden. Zang en spel en wel van het schoonste. Damen verzekert uw gemak. Vraagt de nieuwe D W elastieke ceinturen, de parijzer nieuwe mode corsets. Buitenge woon van pracht. Ons Gerechtshof Weldra zal men ■!e werken aanvangen tot heropbouw van ons gerechtshot. Het zijri de gebroeders Mahieu, aanne mers, Hondstraat te Yper, die den herop bouw ervan zuilen verzekeren, in plaats van M. Btkaeri, aannemer te Voormezeele. krachtig Concert. Op Zondag 6 Juni, om 5 uur zeer stipt, zal door de Koninklijke Rederijkerskamer Leven en Eendracht van Meenen, het beroemd stuk: Robert en Bertrand in het Kristen Volks huis, St Jacobsstraat, opgevoerd worden. Niet min dan 50 uitvoerders zulllen er aan kelen ook prachtballet en volledig sym- phonisch concert. Vliegmachien neergedaald. Een vliegmachien kwam Woensdag boven orize stad gevlogen. Bij gebrek aan naphte moest ze echter op het voetbalplein van 't Hoorn werk neerdalen. Ze behoorde tot het militair vliegplein van Wevelghem. Koopt uw diamant, goud en zilver bij VAN LEDE, 6', Boterstraat, nevens De Puppen YPER, de meeste keus, aan de genadigste prijzen. Alles is zichtbaar ge- teekend. Zondag namiddag werd op het oud Kasteel Vanden peereboom, de kapel ter eere van de Kleine H. Theresia gewijd. Niette genstaande het doorslecht weder was er veel volk die kwam getuigen van groote liefde voor de kleine groote Heilige. O. L. Vrouw van den Freezenberg is gedurende de Meimaand wel bezocht en met het goed weder zal het getal bezoekers nog zeker aangroeien Moest men sommige welweters geloo- ven, er is hier geen werk in Yper. 't Moet al naar den vreemde. Welnu wij zijn op inlich tingen geweest en hebben bevonden dat er naar den vreemde per trein vertrekken uit Yper stad, 600 tot 610 werkmenschen. En weet gij hoeveel er naar Yper komen per trein om hun brood te verdienen, juist 860. B'j dat getal en rekenen wij noch deze die komen per fiets of per tram. O die zwart- zieners. De aanbesteding voor de koopwaren dienstig voor het bureel van Openbaren Onderstand, zal plaats hebben op 11 Juni. De welbekende chocolade fabriek, sa men met de confiserie zal Maandag aan staande werken. Deze week heeft men de laatste machienen kunnen plaatsen. Donderdag morgen zijn de werken aan ons gerechtshof begonnen. Met Thuyndag zullen de Yperlingen die op den vreemde wonen op onze Groote Markt, dat wonder schoon gebouw zien oprijzen. De Katholieke Kring, een ander juweel van bouwkunde, zal met Oogst gereed zijn. Het schijnt dat onbekende kwaaddoeners daar veel schade berokkend hebben over eenige dagen. De lijst der socialistische kandidaten is samen gesteld en is reeds uitgekomen. Och Heere hoeveel slachtoffersNu,'t en is geen jammer want de mannetjes zijn er naar. Een regelmatige autobusdienst zal in gericht worden tusschen Yper en Poelcapelle M. Denolf zal daarvoor zorgen. Zooveel te beter. De aanstaande gemeentekiezing zal nog wat te beteekenen hebben. Er zijn 4087 mannelijke kiezers, waaronder 14 soldaten weduwen en 4531 vrouwen, te samen 8618 kiezers. Het getal kandidaten blijft 15 waar onder 3 schepenen. Zaterdag laatst is de koopwaren statie van den trein in gebruik genomen. Schoone bergplaatsen voor de goederen en inensche- lijk onderkomen nu voor het personeel die het waarlijk te verduren heeft gehad. FEYS-CALLEWAERT, R0U3BRUGGE Gheiavalt. Den Heer Senator De- pontieu maakt bekend dat hij zich op 2" Sinxendag van 1 tot 3% zal bevinden bij H. Vanlaere, ten efnde iedereen te ontvangen die iets te vragen heeft. De Herstelwerken der baan Yper- Mee nen gaan traagjes vooruit. Indien met het goed weder er niet rapper wordt gewrocht, zoo zullen we nog gansch de zomer moei lijken doorgang hebben. Tengevolge van de stormwind welke maandag heerschte waren de zusters ver plicht de meisjesscholen te sluiten daar deze nog altijd in barakken gehuisvest zjn, die dreigen in te vallen. Wanneer komt er ver betering? Stavele. Nieuws en geen nieuws. 't En is geen nieuws, dat de hoogere be sturen aanmoedigingen zenden en beloonin gen toekennen tot het beijveren deralgemeene volksgezondheid en het verfraaien van dor pen, openbare plaatsen, statiën en wegen maar wat nieuws is mochthet waar zijn 't is dat men met dat inzicht zoo wordt vermoed het gedacht heeft opgevat, eene machtige grotte op te richten met de mate rialen die ter plaats zich bevinden, de omheining in een lachende square te her scheppen en dit gezegend hoekje te verde digen tegen elke stoornis wellicht weet iemand daar meer over. Maar a propos van weten en niet weten, of hoe rap sommigen een eenvoudig vraag stuk weten op te lossen en uit zijn geheim te onthullen. Waarom was de meesterelectri- cien deze week in de kerke Uit gods vruchtigheid. Maar men meet geengods- vruchtigheid. Dat was de oplossing. En 't nieuws deed de ronde dat men de electriciteit in de kerk ging brengen en dat ze prachtig en gemakkelijk ging verlicht worden rond den tijd dat de autobus zou afkomen. Is 't niet een droom i Kemmel. Gedenkteeken. Eenige Fransche Overheden zijn tot hier gekomen om de geschiktste plaris te kiezen voor het oprichten van een G.denkteexen aan de duizenden Franschen in 1918 alhier gesneu veld HetGedenkteekenzalopgericht worden op het toppunt van den berg. Proven. Muziekfeest. Ter gele genheid onzer Kermis komt het Katholiek muziek van Poperinghe op 2e Sinxendag een Concert geven 's namiddags te 4 uur. Woumen. Kermis. Op Sinxen dag groote Ringsteking per velo 40 fr. prijzen. Op 2C Sinxendag groote Baan- koers van 60 Km. voor beginnelingen met of zonder licence 335 fr. prijzen. Reninghe. Gaaipers. Heden Sinxendag,heeft de jaarlijksche groofe schie ting plaats. Maandag laatst werd de Koningvogel afgeschoten door H. Depoorter. Chicorei Talpa is beter dan koffie, voor de gezondheid I1 wei te verstaan. Rousbrugge. KIEKENS van goede rassen, wekelijks te bekomen bij Gilbert VITSE-VANDENBERGHE. Langemarck. Onze Nijverheid. Op onze volkrijke gemeente, grootendeels uit oostvolk bestaande, is nog maar weinig nijverheid. Nu dat den heropbouw bijna ge heel gedaan is, moeten reeds vele der beste werkkrachten, den zak opnemen, en naar Frankrijk gaan werken. De huidenvetterij en de 4 brouwerijen zijn voor goed weg. Gelukkig dat wij hier nog de groote steen- en buizenbakkerij hebben vanM. Dumoulin, waar vele werklieden èen goeden stuiver kunnen verdienen, 't ls waar de vraag naar steenen neemt gevoelig af, maar 't volk zal algelijk kunnen voort werken, daar het ver- veerdigen van draineerbuizen zoo goed gelukt. De buizen hier gemaakt moeten in niets onderdoen voor de beste in- en uitland- sche die hier vroeger gebruikt werden. M. Vaneecke-Camerlynck begint ook aan eene glasfabriek, waarin vele werklieden zullen kunnen gebezigd worden. Zoo zal het getal van deze, die elders moeten werk gaan zoeken, gedurig verminderen. Wie volgt dit :choor.e voorbeeld Vele BEELDSTORMERIJ te OOST=ROOSB£KE Kleintjes maken een groot en 't geldt hier een deftig bestaan voorde werkende klas en den welstand in onze geliefde gemeente. in*'! Heuxehsctiepen KORTSTE en SNELSTE weg. Slechts ZES dageti voor de bvervaart, op andere schepen 12 tot 14. BELEEFDE en GOEDE bediening. TAALMANNEN op alle schepen. OVER VLOEDIGE en GOED verZorgde spijzen in ALLE klassen. Bijna GEEN ZEEZIEKEN, - MELK voor KINDEREN. NIET DUURDER dan andere lijnen. GRATIS reis door ENGELAND. Tel .Yper 203. Langemarck. Boesinghe. Aanbesteding der school van Pilckem De Metsers aanne mers van Boesinghe, die verlangen hunne prijzen te geven voor het bouwen der school van Pilckem (drie maanden tijd van af den dag der aanveerding) kunnen het bestek en de plans bekomen bij de E. H. Pastoor, mits de som van 10 fr. Boerinnegilde. Zondag laatst was er algemeene vergadering cm 4 ure. De leden waren goed opgekomen. Onder meer zette Mevrouw van Gastel uiteen, hoe nuttig voor de Jonge dochters, de huishoudkundige landbouwschool is. Indien er genoeg leerlin gen zlchlateninschrijvenvóórZondagavond, j zal de school (drie groote foorewagens) naar Boesinghe komen voor 3 a 4 maandeu. Dej lessen hebben plaats enkel 's voormiddags en zijn heel en al kosteloos. Daarna had den wij eenen voordracht door Dr Brutsaert over kinderverpleging. Belanrijke en zeer nuttige voordracht waaruit de moeders en dochters heel veel hebben kunnen leeien St Jcrisgilde Zondag laatst was er prijsschieting in de gilde. De vreemde schut ters waren goed opgekomen, spijts het schuw weder. Op klein H. Sacramentsdag viert onze gilde hare jaarlijksche feestdag met hoogmis, vriendenmaal en prijsschieting. Zal 't zonneke dezen keer meêdoen GEEF AAIJ MAAR Miss Blanche VICTORIA 50 centiemen het pakje van 10 stuks. Clercken. Staats-L ndbouw-Hais- houdkundige schoof De onderwijzeressen waren M" Verhelst en Juffer D'Haese. Bij de leerlingen die het diploma met groote onderscheiding bekwamen moet ge voegd Decoodt Maria van Clercken. Beveren-aan-Yzer,— Hagedoorn De plechtigheid aan den Hagedoorn ter eere van 't Heilig Hart geschiedt te 4 uur (nieuw uur). E1 k brengeziju zangboekje meê. De bedevaart van Beveren vertrekt uit de kerk te 2 uur en een kwart (oud uur), na de Vespers die voor die omstandigheid te één uur en half zullen gezongen worden. Ingcoighsm. De Hugo Verriest- feesien. De Hugo Verriestn-arsch. HetHugo Verriest lieve gedicht door E.H Defien Van Haute pastoor teEdewalle en getoondicht d R. Vandekerkhove de leider der Verriestcantate waarvan een paar strofen én het re'rein hier vel gen is in drukvorm met muziek en tekst versche nen onder gelen omslag dragende op het titelblad eene kunstige penteekening van Verriest's hei1.3 Ie hand van Tony Dert De anders nog al rustige gemeente Ooat- Roosbeke is in opschudding gebracht door eene zoo afschuwelijke als Godtergende beeldstormerij welke gepleegd werd in de.i morgend van Zondag 16 Mei, waarschijnlijk rond 3 ure. Op de wijk De Glnste, gelegen een half uur van Oost-Roosbeke en op drie kwartuuis van Wacken, staat deGinstesehool, bestuurd door de Zusters van O. L. Vrouw van bij stand. Opeen vijftigtal meters van daar, in den bocht van den Grintweg, is een heilig dom, genaamd de grot van Lourdes. Hetis een trouwe afbeelding van deze uit Erapk- rijk en is gelegen iri den hoek der weide. Dit heiligdom is pas na den oorlog aldaar opgericht en was gekend als een der schoon ste van de gansche streek. Ook kwam men er van ver en bij om de Lieve Vrouw te ver eeren. Wanneer de Zusters der Ginsteschool Zondag morgend naar de vroegmis gingen, trof hun in het voorbijgaan een akelig schouwspel. Op den Grintweg lagen de over blijfselen van het beeld van O. L. Vrouw. Het beeld van Bernadette was de handen af geslagen, terwijl het beeld van het Kindje Jezus van zijne plaats verwijderd was. In het heiligdom heerschte groote wanorde. Sef fens wei dde gendarmerie van Oost-Roosbeke van het feit in kennis gesteld en opende da- dadelijk een streng onderzoek. Opeen kwartier vandaan, dichtbij de hof stede Dobbels, werd denzelfden nacht, on getwijfeld door dezelfde beeldstormers, het kapelletje verwoest. De vensters zijn ingesla gen, het O. L. Vrouwbeeldje op de steenen stuk geworpen en de printen aan de muur- wand gescheurd. Men spreekt dat er nog op andere plaatsen verwoestingen werden aan gericht. Ginsch den Zondag was er een stroom van volk die naar de geschondene bidplaatsen trok en zijne afkeuring en ver ontwaardiging in luide bewoordingen lucht gaf. Seffens werd er eene inschrijving geopend om de ongeschondene plaatsen fe herstellen. Ook zal er eene groote boetpre cessie op touw gezet worden. Het ondeizooek leidde tot de aanhouding van zekere Parmentier Constant, afkon,stig van Kortrijk, 68 jaar oud het is een man van heel slecht gedrag die lange jaren in den vreemde verbleven heeft en thans nog een zwervend leven leidt. Men hoopt de hand op den echten dader gelegd te hebben. VLAANOERENS BEDEVAART naar Lourdes ,4-12 Oogst. Een trein langs Lisieux. Inl. Plein, 132, Kortrijk. van de I Tony Deéaere uit Koitrijk. I Heil, gezegende derdagep, Toen de Vlaamsche morgén brak. Die den standaard hebt gedragen Met Gezelle en Rodenbach. Heil'ge vreugd bezield' uw wezen, Vuld' uw herderlijk gemoed, Daar Gij Vlaanderen zaagt, verrezen, Naadrend tot den middaggloed Refrein Vlaanderen had Hij hartelijk lief, En waar hij zijn stem verhief, 't Was om Vlaanderen weer te geven) Al den glans van 't heldenleven II Heil U, vrome zoetbespraakte Meester van het Vlaamsche woord Wien het hart van liefde blaakte Voor de taal van Zuid en Noord. Die aan luistrend' Amstelgouwen Vlaandren's zoetzang hooren liet, Om de eenheid op te bouwen Van het Dletscbe taalgebied. Het lied, behelzende 4 strofen, wordt met tekst en muziek tegen 0,75 fr. verkocht ten voordeele van 't Verriestkomiteit en zal bij de onthulling van 't praalgraf op 8 Augustus e.k. door 500 zangers uitgevoerd worden. Afslag voor viaam sche drankhuizen, studiekringen, patronaten, muziekhandelaars, enz die minstens 19 exem plaren bestellen. De klavierbegeleiding in pracht uitgave is in druk prijs bij benadering, 3 fr. In te schrij/en bij R. Vande KejcUcve, Deer lijk, postcheckrekening nr 12.22. Abeele. Kermis. Zondag namid dag om 4 u. 30. Prachtig concert gegeven door het Muziek Ste C cf ia Programma 1. Vlaamsche Marsch 2. Muguette, Ouverture 3. Leda, Val e 4. Sifües- Pierrettes, Polka 5. Presse t i Chr. chotte, Fox-trot6 Le Cram, Pas redouble; Maandag namiddag Concert om 6 uren De wijding van ons nieuw kerkorgel is hier op O. H. Hemelvaartdag met de luisterrijkste plechtigheid geschied De heerVilain kapelmeester van de Hoofd kerk, en Orgelist der Kursaal te Oostende had reeds van over jaren beloofd aan onzen Orgel is M. Deprez, die cnet hem bevriend is, naar Bixschoote te komen, oin het eerst ons nieuw kerkocgel te bespelen. En hij heeft zijn woord gehouden. Om 2*/j was er een plechtig Lof met Orgelconcert. Het eerste stuk, als opening, was een Zegezang, Eesurexit-Alleluia, door M Léandre Vilain, zelt gecomponeerd. Het was een grootsch zegelied, luide schallend in de verrezene frontstreek stralende van lichten leven in de zonnige zomerweelde Wat er dan al omging in het diepste van ons hert, dat kunnen wij maar zoo rechtuit niet zeggen, dat weet de Heer alleen! Gewoonlijk in zoo een plechtigheid is er eerst Lof. en dan Concert, of wel terst Orgelconcert en dan Lof. volgens beliefte, en volgens de streke. Maar onze heer Pastoor, die veel houdt \mn initiatief, cn niet altijd gaarne gebaande wégen opgaat, had het Orgelconcert, n het Lof ingelascht Na eiken zang O Sa'u.aris, Adoro Te, Regina Coeli, enz speelde M. Vilain de schoonste aria's van Bach, Schubert. Mendelssohn, Guilmant, Delcourt, Lefebure, Handel enz. Het was wonderschoon, overheerlijk, en alle toehoorders, zelfs de minst muzikaal-aangelegden, legden hunne handen samen van bewondering en voldaanheid. De fabrikant van ons Kerkorgel, de heer Frans Vos, van Sichem, bij Scherpenheuvel, haalt eere van zijn werk Als orgelmaker is hij uiterst ervaren in zijn stiel en we nigen kennen de kunst als hij om de spelen te bar- monisveren. ,Ook verneem ik met vele vreugde dat hij van dezen zomer het nieuw kerkorgel zal maken voor de keik van het H. Hert, te Oostende, benevens al de aude e, die hij reeds langs de Zeekust heeft opge maakt te Ramscapelle, Oostduinkerke, Slijpe, Wes ten ile. enz. enz. De Kerk van Bixschoote is nu of gedaan, heel 'en volledig bemeubeld MLel an, van Kortrijk, haalt ook eere van zijn werk Ik bezocht meest alle nieuwe kerken in 't Front, maarnietééne is in mijne oogen zoo jesr zoo fijn, zoo zielsroerend, zoo aantrekkelijk als die van Bixschoote, in zijne altaren, zijne glasvensters, zijn kruisweg en heiligen beefden, zijn biechtstoelen, ziji preekstoel, zijn zittens en zijn Orgel. Profieat, vi Pastoor Mullie, dat is uw werk, en daarom zullen I de Bixschotenaren, tegenwoordige en toekomende, U voe r eeuwig dankbaar zijn Een liethebber van Orgelspel. SCHOONE EN VASTE geschat op 1.350.000 fr, Gevraagd kapitaal: 100.000 of 200.000 fr Interest 8 Voor iol chtingen schrijven ten bureele lezer onder letters S. C. D. J. Bij ons te verkrijgen Les Taxes Fiscaleset le Droit de Timbre, door Ach Verlende. Pr. 8 f Donderdag had de 36ste trekking plaat? van de Leening 5 t. h., (1923) van de Ver woeste Gewesten. Reeks 49)94 n. 3 wint ICO,000 frank. Reeke 213495 n. 5 wint 100 000 frank. Reeks 42347 n. 5 wint 50,900 frank. Reeks 4)702 n. 4 wint 50,000 frank. Reeks 317973 n. 4 wint 50,000 frank. Winnen elk 10 000 -frank s. 4099 n. 4; s. 6468 n. 5; s. 20031 n. 1; s. 29595 n. 1; s. 100904 n. 4; s. 107501 n. 4; s. 134813 n. 3; s. 172961 n. 5; s. 175116 n. 3; s. 184616n. 3; s. 224852 n. 5; s. 280692 n. 3; s. 282334 n. 2; s. 333425 n. 5; s. 348002 n. 2, Deanderenummers van voornoemde reek sen zijn uitkeerbaar met 550 frank. Vóór dril opslag PROFITEERT DER LAGE PRIJZEN asm 11.900 I rank. geleverd volledig uitgerust met eleclriscbe verlichting en aanleg Gereedschap Michelin Balloon banden AGENTSCHAP CITROEN Tel. 150 Statiestraat, YPER. Op Donderdag 27 Mei 1926 LAATSTE SCHIKKINGEN 1. De bedevaarttrein vertrekt uit Pope- linghe te 7 u. 15 m. Donderdagmorgen. Hij voert bij de 600 bedevaarders mee van Poperinghe en van eenige omliggende dorpen. 2. Een speciale tram vertrekt van Crornbekestatie te 6 u. 25 m. en komt te 7 uur te Poperinghe. Hij neemt volk op aan ai de gewone statiesen stilstanden onderweg. 3. Een andere speciale tram vertrekt van Beverenstafatie, te 5 u 30 m. en komt ook te 7 u. te Poperinghe. Deze tram neemt eveceens voik op aan al de gewor e stilstand den en staties onderweg tusschen Beveren cn Poperinghe. Op elke parochie kan met zelf uitrekenen rond welk uur die tram voor bijkomt, als men weet dat hij van Beveren vertrekt te 5 u. 30 m. 4 De bedevaarttrein uit Oostacker zal te Poperinghe terug zijn,'savonds te 7u 25m 5. i Bij de aankomst van dezen trein, zuilen aan de statie twee trams gereed staan oot de bedevaarders naar hunne parochies I weer te voeren, te weten a) De gewone tram van 7 u. 35 m. naar Watou-Proven-Rousbrugge-Be veren. b) Een speciale tram naar Crombeke. 6 Voor alle treinen en trams dezelfde opmerking op tijd komen a. u. b. 7. De nadere schikkingen zullen op den trein bekend gemaakt worden. Het Bestuur. op Tweede Sinxendag I Uit PROVEN naar Watou, St Jan en Poiperinghe, 's avonds te 9 u. 30 m. II Uit YPER naar Kemmel, Westnieuwkerke en -terug. Y|>er 13 05 Nieuwkerke 14.15 Kemmel 13 00 Kemmel 17.— 19.30 Nieuwkerke 14 05 I Yper 17.30 20 00 Vi'oogpr Uiink van Poiperinghe 9m"m aangestoten bij de BANQUE DE BRUXELLES j Kapitaal i 200.000.000 Reservefonds i 94.440 OOO i EXAMEN. Juffrouw MARIE THÉRÈSE VERANNEMAN van Poperinghe heeft verleden week in Brussel bet examen van ONDERWIJZERES in de beroeps- school onderstaan en heeft het diploma ontvangen wel onderscheiding. Juf-rouw ANGELE RYON van Proven heeft te Brussel met groote onderscheiding het diploma bekomen van BEROEPSONDERWIJZERES. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OROOTE KEUS TER TROUWE hij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE I ALLE BUREELMEUBELEN I Het bestuur van onzen bond welkt ieverig voort om den bloei en den vooruitgang onzer Middenstandsbeweging in Poperinghe, en omme land zoo grootseti en zoo duurzaam mogelijk te maken. Reeds vóór het bestaan van onzen bond werden door vooruitziende Middenstanders, hier in de stad, pogingen aangewend tot het oprichten van een Leerlingensecretariaat Die pogingen bleven vruchteloos, niettegen staande de onloochenbare voordeelen aan zulk danige inrichting verbonden. Nu zal het bestuur van den Christen Midden standsbond de studie van dat schoon en edel werk hervatten in zijne vergadering van Dinsdag a.s. Advokaat Em Devos zal eene bespreking leiden over dat voor Middenstanders zoo belang wekkende en steeds zoo actueele onderwerp. Ook over het WERK VAN AANKOOP VAN KLEIN WERKGETUIG VOOR AMBACHTEN EN NERINGEN zal er gehandeld worden. Laten wij hopen dat die besprekingen vrucht baar mogen wezen, opdat wij weldra heide wer ken zien tot stand komen, ten bate onzer Christen Middenstanders. HET BESTUUR. Aan de helft onzer leden wordt heden een beknopt handboekje ovtr de fiscale wetten toegestuurd. Naar de overige helft onzer leden zal dit toekje binnen enkele dagen verzonden worden. Ter gelegenheid der Inhuldiging van het Mid denstandshuis. richt de Christen Middenstands bond van LAUWE een luisterrijk Middenstands- feest in op Zondag 30 Mei. Het feest begint te 10 1/2 uur, met eene plech tige H. Mis, waarna feestmaal in het Gildhof (Inschrijvingsprijs 20 fr.) Te 4 uur Groote optocht der Bonden en Inhul diging van het nieuw lokaal, met feestvergadering en feestrede van den heer Mechant, kabinets overste op het Ministerie van Landbouw, afdeeling Economische Zaken. Het bestuur van den Chr. Middenstandsbond van Lauwe drukt de hoop uit alle Christene Middenstanders van Westvlaanderen ie ontmoe ten op dat feest, dat moet bijdragen tot opbeurirg van ons standsbewustzijn, ep. tot een indrukwek kend machtbetoon vo' r de buitenstaanders. Wanneer volgt Popeiirghe SI erfgevallen t De E. H. De Slypere, pastoor te Gheluwe, is aldaar overleden in den ouderdom van 58 jaar. Rouwberichten De Familie Louis VAN LIERDE, Wes'- vleteren, bedankt Vrienden en Kennissen om hunne genegenheid betoond door hunne aanwezigheid in de Jaarmis voor Maandag. 2e Sinxendag, te 8y, uur, in O. L. Vrouwkerk, Jaarmis voor Vriendelijke uitnoodiging aan Kennissen en Vrienden van wege de Familie VER MEULEN- RAMOUT. De Kinders DEBRUYNE noodigen VrieD- ien en Kennissen uit tot de Jaarmis die zal ge zon ge worden op Maandag 2e Sinxen dag, te 9 uur, in O. L. Vrouwkerk, voor hun o\erle ien Oudors en Zuster Vijandelijke uitnoodiging tot het Plechiij Jaargetijde op Donderdag 27 Mei, te 10 uur, in ST- BbrtfnskE' K voor echtgcnoote van Mijnheer Albert LEBBE. Van wege de Familie. Jaar 1926 Deze prijskampen zullen plaats hebben als volgt te Brugge, op Dinsdag 22 Juni, om 10y, u.; teThourout, op Dinsdag 29 Juni, om 10 u.; ti Ghistel, op Dinsdag 15 Juni, om 11 u. te Dixmude, op Donderdag 17 Juni, om 10 'A ure te Kortrijk, op Woensdag 23 Juni, om 11 u. te Yper, op Donderdag 24 Juni, om 10'u. De inschrijvingsbulletijns der aan de prijs kampen deelnemende merrieveulens en kweekmerriën, moeten naar het Provinciebe stuur gezonden worden tien dagen vóór den prijskamp. Exemplaren van dit bulletijn zijn te verkrijgen in 't bureel 7 van 't Provin ciebestuur. y BESTE ENGELSCHE Pepermint voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel Vraagt wel het doosje met het "HAANTJE,, Voor inlichtingen schrijven ten bureele dezer o_der letters S. C. D. J. Hei noskfe m een Christen uierKim Heden Zondag, 23 Mei, van 9 tot 11 uur, zitting voor het on vangen der bijdiagen van de leden van den Chr. Werkliedenbond. Geen zitting voor de pensioenkas. Dezen namiddag, 'e 4 uur, "algemeene ver gadering voor al üe lecien van den Lande- naarsbond: belangrijke voordrachtbespre- kirg; schikkingen voor de tentoonstelling. Woensdag, 26 Mei, te 7 1/2 uur, vergade ring voor het bestuur der Coöperatief. Vrijdag, 28 Mei, van 8 tot 10 uur, zitting van onzen Senator in 't Volkshuis iedereen mag hem komen spreken. Zondag 30 Mei vieren wij het Rerum-No- varumfeest; het feest waaraan geen enkele Christen werkman zijne deelneming zou mogen ontzeggen, omdat de gebeurtenis die door dat feest herdacht wordt, van zóó groote beteekenis is voor den werkman en niet alleen voor den werkman, maar ook voor de andere standen. De Rerum Nova- rumbritf is een Pauselijk schrijven, gericht tot alle geloovigen pij is dus voor elke Christen het lezen overweerd... en ik denk bij mij zelf wij werklieden, zullen naar best vetmogen heffeest vieren wij zullen bijeen komen, achter onze vlag door de stad trek ken... maar de anderen, die niet met ons zullen meevieren, als ze nu eens Peruin-No- vaium wilden meevieren, of eenvoudig maar wilden herdenken, elk voor zich zelf, in stilte, zonder uitwendig vertoog of samenge- loop..., eenvoudig om eens dien pauselijken brief fe willen lezen of herlezen, 't Woord van Christus' stedehouder is 't lezen waard, altijd, en voor iedereen. Ja dat ware een heerlijk Perum-Novarumfeest 1 Zoodus, Zondag aanstaande, vanaf 9 uur, bijeenkomst van al de leden der verscheidene afdeelingen, in 't Volkshuis. Te 9 3/4 uur vertrekken we stoetsgewijs naar St Bertens- kerk om er de hoogmis bij te wonen Onder de mis, gelegenheidssermoen door de1 Z E. H. Deken. De zanggilde zorgt voor de uit voering der tweestemmige mis van A. Die- rickx. Na de mis optocht. s Namiddags te 5 uur, groote feestverga dering waar een voorname spreker het woord zal voeren. Miel. VRIJE TRIBUUN. V B L A 1% li Wij ontvingen verscheidene bijdragen ovir de incidenten bij de Onthullings feesten te Poperinghe. Wij bepalen ons met onderstaande rrededeeling. Voor mij hadden die incidenten de beteeketlis van een geweldig protest Want zoo er slechts enkele hon derdtallen personen waren die aan hunne verontwaar diging vrijen teugel litten, nog talrijke honderdtallen propten hunne gevoelens op, 't zij uit vrees voor de genda;men ,en dut is wel natuurlijk!), 't zij uit zoo gezegde beleefdheid. En het tegenprotest was uiterst gering, dat heeft iedereen die onder de menigte was, kunnen bestatigen. Want 't meerendeel, al kon het zekere uitspattingen riet goedkeuren, begreep toch de gewettig le veront waardiging van die talrijke s.haren Oud Strijders van heinde £n verre opgekomen pm protest aan,te teekenen tegen de snot^de handelwijze van diegenen, die hen willen beletten deel te nemei\ aan de inhuldigings- ieesten der gesneuvelde makkers, die hun zooveel als bloedeigen zijn. Waart m juist hen afvieren, die er een eer van maken sinds den oorlog aan •alle'dergelijke he denkingsfeesten te hebben detl genomen En, weet het wel, niet de gesneuvelden zullen geë'gerd zijn dooreen «Vlaamsebe Leeuw» of door de afwezigheid van een generaal dat weten alle soldaten). De he eren der commissie van het Gedenkteeken hebben er ncoit pp nagedacht of hun feestprogramma strookte met de wenschen en begeerten Van 't meeren deel der gesneuvelden. Met de gelden die de Vlaamsche Oud-St. ijders heb- jben helpen inzamelen, met e stadsfondsen die 't geld zijn van Jan en alleman, van de talrijke Poperingsche Vlamingen, zoowel als van de Poperingsche patrio- tards, werd een feest op touw gezet, waarvan heel 't t pzet regelrecht gericht was tegen de idealen van de V. O. S. Gij, heeren van de commissie, hebt bewijs geleverd van kortzichtigheid niettegenstaande al uw mooi ge praat over eerb'ieding van eenieders opinie, was uw leest vooral een hulde aan de levenden het was be doeld als een machtsbetooging voor uwe gedachten en opinies Dit alles zeggen wij u NA DE FEESTEN omdat vij uit lamme goedzakkigheid, uit misplaatste beleefd heid, u liever alles lieten begaan dan den natuurlijken en gewettigden toorn onzer makkers nog aan te vuren Een Vlaamsche Oud Srrijder uit Poperinghe, f j Huidleder ongezaagd en met schors gelooid. - Tuigleder, wit leder Chrome of weister, witte flanken Speciaal Leder voor pompen FABRIEK van Getten en Tigen per seriën en op maat. Kleuren en modellen naar keus BASTIEREN (Bachen) op alle grootten en op maat. AlleLEDEREN en TOEBEHOORTEN voor schoen- en gareelmakers. Koeihaar van de beste hoedanigheid Machienerlemen in Ieder en balata. VRAAGT PRIJZEN EN STALEN BIJ Noordstraat, 29-31, Poperinghe Telefoon 46 Aankoop van alle ruwe vellen, roet en afval aan de hoogste prijzen. met haren nasleep van noodlottige gevolgen buikkrampen, darmonste- king, hevige hoofdpijn, uitzetting der maag, stoornis in het gansche spijsver teringstelsel, met, als eindelijk gevolg, het vermageren en verbleeken, o <11 g eneze 11 door de verzachtende werking der vermaarde (3 fr. 50 de doos). Te verkrijgen bij Fr. Van de Plas, Apotheker, Bertenplaats, 8, POPERINGHE, SNOECK, Apotheker, Groote Markt, Yper. Iberue goede eru /paanome juiicerij n-boet 17 Met eerste kwaliteit grondstoffen gemaakt worden 2.1 Zorgvuldig gebrand zijn.' 37 Men moet er min kunnen gebrui ken, daar alle vreemde produkten verwijderd zijn: 47 Zij moet droog in de pakken gedaan worden want anders is bet een bedrog op bet gewicht ,i I

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 2