HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. ROUSBRUGSE Grooie uiaggenieesten mü' I bij L. FORREST Gemeentekrediet van Belgie Grondkrediet van Belgie ABONNEMENTPKIJS per JAAR: Benemen - verknopingen vonnissen RouuiDericDien uitgeverspuseii vmte, Drukkerij Zondag 20" Juni 1926. 20 Centiemen 23° Jaar. Aan den Trouwlustigen Jongeling WEDERWOORD Politiek Overzicht Leest en verspreidt De Poperinghensar op ZONDAG 20 JUNI 1926, Ie 2 uur. H. Hartefeesten VLUG EN VROOM MISSIEWERK DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG Bankverrichtingen Inlichtingen DE KROOSTRIJKE GEZINNEN TOONEEL Gouden Bruiloft In t Buitenland In Stad 8 fr. In Belgle per post 9 fr. 50 Buitenland 15 fr. 00 TA RIEF DER PRIJZEN Eene Inlassching 2 en 3 inlasschingen I fr. 60 per regel HERHAALDE O fr. 70 per regel O fr. 60 per regel 6 frank ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Ti.lefoor: 9. Postchóck 1S.57C Kantoor Lttuvvci' H I» 14 E LI li E M Wie meer begeert dan hij verkrijgen kan, Ai was hij ook de rijkste man, Is armer dan die weltevreden leeft Met wat hij heeft. 'I Is vergeefs in alle hoeken Rustloos naar geluk te zoeken. Nimmer vindt gij het, mijn kind Zoo gij 't in uw hart niet vindt. Bemin wie u ten goede leien, Al grijpen ze wat straf uw hand Maar o, mistrouw ze, die u vleien, 't Is eigenbaat of omerstand. De jongeling, rond zijn twintigste, ter wijl de samengezwollen knoppen ontloken en de eerste bloemen geurden, heeft de roos der liefde in zijne ziel voelen geuren. Zijn hart heeft sneller geslaan bij het begroeten van een mesje. Hij heeft gezegd of veeleer gedacht Zij Is schoon zij Is goed. Onder Gods oog zal ik mijn bestaan aan het hare verbinden. En zijn hart zong het lied der liefde. Voortaan zal hij zich voor haar bewa ren. Zulke genegenheid wordt eene beveili ging tegen misstappen. De liefde verzekert fegen liefhebberijtjes. Lodewijk van Beleren was verloofd met Elisabeth, de lieve heilige van het mlra kei der rozen. Een plompe Dultsche baron kreeg den dommen inval aan den jongen hertog gemakkelijke genoegens voor te stellen, waar de gezworen getrouwheid zou teloor gegaan zijn. Baron, riep Lodewijk uit, zelfs zoo God mij zulks toeliet, zou ik het nog niet doen ter wille van Elisabeth. Gij ook, jongeling, denkt aan de lieve reine jonge dochter diemorgen uwe vrouw worden zal. Wat zult ge fier zijn en u beloond ach ten voor uw strijden, indien gij haar kunt zweren, uwe oogen in de hare gevestigd dat zij de eerste liefde heeft van uw hart I integendeel, zoo !iwe__j£qgd ellendige avonturen kende, zoudt gij de komedie moeten spelen van een stuk uit uw leven ie moeten verbergen voor haar aan wie men alles zegt gij zult altijd dat groot geheim moeten verborgen houden, met de vrees van het te verraden en de angst dat, uw verleden eens ontsluierd zijnde, de liefde uwer vrouw verzlnke voor immer In die schrikkelijke openbaring. Heer Opsteller van De Poperinghenaar» Mgr Heylen. Kerkhoven Op ongeveer 600 gemeentekerkhoven van het land liggen gewezen vijanden gesneuvelde soldaten begraven. Nu, het Verdrag van Versullhs legt de Geallieerde Regeeringen en de Duitsche Regeering den plicht op de begraafplaat sen van de soldaten en matrozen, onder scheidenlijk op hunne grondgebieden en onder- Tot mijn groote verwondering vind ik in uw laatste nummer een zoogenaamd ant- Htylcri is dus naar Chicago, woord» aan het «Bericht aan de latidbou V/eet men dat Mgr Heylen zijn zilveren wets hetwelk ik u stuurde over een drietal jubelfeest vieit als imicater en voorzitter weken. Ik vestigde -toen de aandacht der der Eucharistische Congressen? Inder- landbouwets op het feit dat ik ee' e meststof daad, want in 1901 belaste Z. H. Leo XIII ontleden liet waarin per 100 Kgr., vijf en den bisschop van Namen met het voorzit- Traven ~tp riöan rerhieriinrn twintig Kgr. Zand gemengd was 'k waar !erschap van het Bestendig Comiteit der jouden 8 Internationale Eucharistische Congressen, voor Belgie diende de kwestie nog ge- j post welken Mgr Heyleu zonder onder-regeld betreffende de gr ifsteden van de breking en schitterend waarnam tot opjSO|(jaten en matrozen oer legers die, ge- heden. 'durende het wereldconflict, tegen Belgie Ten andere,'t is niet mogelijk als voor zitter van internationale bijeenkomsten laars die de Staatscontrool aanveerd hebben r|®Slch,kt Prelaat te vinden dan 3° De aangekochte waren maar te aanveer- J ZQ0 gemakke|ijk E|lge|sch schuwde tevens tegen den aankoop van min waardige nieuwigheden en ik dtukte erop, djt het voor de landbouwers ten zeerste wensche- lijk is 1" Hunne aankoopen van meststoffen en veevoeders gezamentlijk te doen Bij voorkeur zich te wenden bij hande den als er eene factuur, met alle vereischte aanduidingen, wordt afgeleverd 4" Zooveel mogelijk te koopen op ontleding; 5" Enkel nieuwigheden aan te koopen, na inlichtingen nopens de waarde ervan te heb ben ingewonnen. Bestudeer het karakter van het meisje dat gij tot uwe vrouw wilt maken. Het huwelijk ii eene overeenkomst tusscben twee en voor het leven. Iedereen weet het, en nochtans behoeft het nu en dan herhaald. De echtgenooten, zegt een geestige franrchman, vormen zeer dikwijls een slecht gekoppeld tweespan de eene trekt juti m de andere geerom. Uwe lief ste, Is zij In werkelijkheid geen furie, geen helleveeg Die wereldsche, rijkuitge- riorschte dame is misschien een koleire in groot tollet I Sommigen bevinden te laat, en staan verslagen dat zij een onweer getrouwd hebben en dat het waar kan zijn «Schoo- ne woorden voor, kleine woordjes gedu rende, grove woorden na den trouw. De philozoof Taine heeft de opmerking gemaaktMen bestudeert elkaar drie weken, men bemint drie maanden, men krakeelt drie jaren, men verdraagt elkan- der dertig jarenon de ktndoree herbeginnen hetzelfde spel En nochtans, wilt gij verstandig hande len, denk er wel aan. Wil verzinnen voor 't beginnen, want het huwelijk eens geslo ten, te laat om erover te rouwen. De H. Franclscus Salesius schrijft ergens Het huwelijk Is een kloosterorde waar de pro fessie plaats heeft voor bet noviciaat en, indien er een proefjaar bestond gelijk voor de professie in de kloosters, zou er mis schien niemand geprofest worden». Kies uw vrouwtje niet onder de niet ernstige meisjes. Haar verstand is nog korter dan haar rokske, en in haar hoofd is niet meer gedacht dan stof op hare ar men en schouders. Hare gevoelens zijn zoo min degelijk als de doorschijnende zijde harer been- derige armen. Die dingskens zijn maar groot door hare hooge hielen, en maar kostbaar door hare juweelen. Haar ver stand is geen klok die den schoonen ïwaren klank van het gezond oordeel weergeeft't Is een klokje waar het gek- kebelletje van ijdelheid en plezier slechts rinkelt. Speelgoed en kleinigheidjes 100. Ge dachten O Die subtiele wezens zijn al wat gij wilt, vlindertjes, vogeltjes, enz. maar vrou wen, neen dat niet I Wrcht u voordebetooveraarsters, voor hare glimlachjes, zelf voor hare tranen Dat is haar stujdtist. Tranen, och, die kosten zoo weinig. Wanneer een man tranen stort, dan is het zijn ziel die weent. Wanneer zulk een vrouw er stort, dan zijn het hare oogen slechts die nat wor den. Zij weent, niet te lang ten andere, ter wille van het poeder der wangen, en na die gemakkelijke tranen zonder gevolg, is zij frlsscher dan ooit, gelijk de weide na een zachten fijnen regen. Geef uw hart jongeling, slechts aan rdient. Eenige handelaars of liever EEN han delaar heeft den moed gehad eene repliek te sturen. Het weze mij nu toegestaan enkele der erin voorkomende stellingen nader toe te lichten. De opsteller der repliek zegt dat mijn be richttegen de handelaars gericht was. Dat ontken ik ten stelligste mijn bericht was voor de landbouwers en wat de handelaars aangaat, niet een enkele die onvervalschte waar veikoopt, moet betreuren dat gevallen van verkoop van vervalschte waar, kenbaar gemaakt worden.Of is eene vervalsching van 25 soms eene nietigheid. Men zegt mij dat ik niet zeer eerlijk ben geweest in mijn bericht, omdat ik den leveran cier der vervalschte meststof niet genoemd hebI Eerst en vooral verzeker ik de eenige handelaars dat ik van niemand en allerminst van hen, lessen in eerlijkheid en onbaatzuchtigheid te ontvangen heb. Al dezen die ooit bij mij aanklopten en waarmede ik In aanraking kwam, en ze zijn velen,kunnen er best over oordeelen; en dat ik den leverancier niet noemde, getuigt dat het er mij niet om te doen was handelaars te tref fen, maar alleen de landbouwers te waarschn k Meen dat mijn repliekant weten zal haar die uw hart vera dat niet alleen 't feit van vervalsching te plegen door de wet strafbaar is, maar dat ook hij, die vervalschte waar verkoopt, niet in regel is en dat,laat een handelaar zich bedt legen door een ander handelaar, zulks allerminst de re kening maakt van den verbruiker of land bouwer. In plaa's van sommige handelaars had ik moeten zetten «één handelaar», alsof er maar één handelaar was die vervalschte waar of mtnderwairdlge ('t geen ook in mijn be richt vermeld werd) verkocht. Ter verfrissching van 't geheugen weze ver- mald dat op de vijftien ontledingen die ik sedert Januari 1925 liet uitvoeren, er zeven waren, waarvan de uitslagen alles, behalve in overeenstemming waren, met het geene verwacht werd namelijk op 10 Maart 1925, eene levering cyanamide aan Cb, .C, te Locre iY April 192d, eene leveling Cyanamiue aan Ach, V. te Dickebusch 17 April 1925, eene levering fosfaten aan M. C. te Poperinghe 21 April 1925, eene levering cyanamide aan E. P. te West-Vleteren 24 Juni 1925, ean levering samengestelde meststof aan A. V. te Poperinghe 21 Mei 1926, de beruchte meststof geleverd aan O. B. te Vlamertinghe 27 Mei 1926, eeae leveling samengestelde meststof, aan A. Q. te Poperinghe en 'k weigerde bovendien uit eene vervalschte levering stalen te nemen bij Ch. De K... te Poperinghe, aangezien zij van zelfde natuur bleek te zijn ala die van Vlamertinghe en het dus nuttelooze moeite was. Het Venijn zit In den staartzegt de stel ler der replieken hij verwijst naar de vijf raadgevingen die ik tot de landbouwers richt en welke men hooger vermeld vindt. Boven dien ontzegt die handelaar mij het recht mijn ambtstitel voor zulke bekendmakingen te gebruiken I I I Gelukkig voor de boeren, sta ik tot na toe nog onder de orders van handeldt ij venden niet, en 'tis maar best ook; want als men ziet dat eenige handelaars er tegen opkomen als ik de landbouwers zeg samen te koopen, op ontleding, gelijk bij wie, maar bij voorkeur bij huizen die de Staatscontrool aanv eerd hebben (de adressen van deze zijn bij mij kosteloos verkrijgbaar), van eene factuur te eischen die In regel is, (de wet op de vervalschingen verplicht de handelaars eene zulkdanige af te leveren) en maar nieuwigheden te koopen na er inlichtingen over te hebben ingewonnen dan is het waarachtig ver gekomen. Voorzeker had het meer in den smaak ge vallen had ik geschreven maar blindelings, zonder eenige waarborg en zonder ooit te doen ontleden aan te koopen. Eindigende, wil ik nog den repliekant doen opmerken dat ik wel weet hoe ik mijn ambt te vervullen heb, en dat hij allerminst is aange wezen om mij in dezen aanduidingen te ge ven en vervolgens houd ik eraan te vet kla ren dat ik altijd vo'gaarne aan eenieder, zoowel aan handelaars als aan landbouwers, raad geven wil betrekkelijk de waarde en het gebruik der meststoffen en veevoeders, de wet op de vervalschingen en alles wat het landbouwbedrijf aangaat. De Rij kt landbouwkundige, M. SIMOËNS. Duitsch, J tali arisch, Spaansch als Vlaamsch, Fransch of Latijn. Op de H. Sacramentscongressen wandelt hij van de eene afdeeling naar de andere, en spreekt er de verschillige nationaliteiten aan In hun eigen taal. Waar vindt men nog den Franschman. den Duitscher, den Brit die daartoe in staat zou wezen Wij mogen fier zijn op onzen Belgischen bisschop; want O L fleer liet uit het kind van den boerenarbeider van Casterlee een groot man groeien. De Supertaks. Het herimelten wan den supertaks zei minister Houtart is geen klein werk Want, ge begrijpt, er kan geen spraak van wezen de inkomsten af te schaffen welke die belasting opbrengt Dat spreekt vanzelf. Maar zie hoe onrechtvaardig zich ge dragen hebben zij die de Regeering-Poul- let het leven onmogelijk hebben gemaakt: Zij vielen die Regeering aan omdat ze de supertaks niet afschafte van den oenen tot den anderen dag. Nu hebben zij er vrede mêe, dat de nieuwe minister van Financien de kwestie bestudeere, en ze leggen zich gelaten neer bij 't vooruitzicht dat die studio veel tijd zal vragen. Wat comedie Wat comedie Geen Duitsche herstelkolen meer. Bevestigd wordt dat het Koler.aankoop kantoor, dat de Duitsche hersteikolen in Belgie moest verdeelen, op 1 September e. k. zal worden afgeschaft. De bedien den, ten getale van 20, hebben reeds hun opzeg gekregen. Men weet dat Belgie maandelijks 270 000 ton herstelkolen ontving en het Kolenaankoopkantoor deze aan de Belgi sche nijverheid moest voortverkoopen, Belgie leed evenwel verlies, ten gevolge er van dat de kolen tegen minderen prijs moesten verkocht worden dan zij in Duitschland'werden aagekocht. Anderzijds leverde Duitschland aan de Belgische privaatnijverheid kolen tegen gucwftuupcren p'ij» u.iii uc ncioiciivultu. Hieraan zal een einde gesteld worden en de kolenhandel met Duitschland wordt ardermaal vrij. De nieuwe maatregel zal geen invloed uitoefenen op den prijs der kolen. Voor de Belgische geteisterden in Frankrijk. Jarenlang werd er tusschen de Belgi sche en Fransche regeering onderhandeld over de wederbclegging van de oorlogs schade der Belgische geteisterden in Frankrijk. Sedert jaren ook hadden de Franscl e geteisterden in ons land op dit stuk voldoening gekregen. Nu eindelijk Is er een overeenkomst ge- troffei en naar het Ministerie van Buiten- landsche Zaken thans mededeelt, heeft de Fransche regeering last gegeven aan de prefecten der door den oorlog geteisterde departementen om de bepalingen, betref fende de wederbelegging in zake herstel van oorlogsschade, toe te passen zooals zij werden vastgesteld door de Belgische en Fransche regeeringen, na de onder handelingen die geleid hebben tot eene ruime verklaiing van de Fransch-Belgi- sche overeenkost van 9 October 1919. Het bedrag der nieuwe inkomsten. De opbrengst van de nieuwe belastingen wordt op ongeveer 1 V« miljard geschat Overdiachttaks, 475 miljoen faktuur- taks, 40 miljoenelektriciteit, gas en land- bouwprodukten, 50 miljoen vervoertaks, 60 miljoen; weeldetaks, 120 miljoen; dra gen van wapens, 8 miljoen strafrechter lijke boeten, 10 miljoen. Samen voor registratierechten763 mil joen. Heraanpassing van de koëfficiënten, 131 miljoen; nieuwe belastingen, 200 mil joen. Samen voor tolrechten 331 miljoen. Bieren, 150 miljoen gegiste dranken, 1 miljoen tabak, 25 miljoen. Samen voor accijnsrechten 176 mllj. Schuimwijnen, 8 miljoen mineraal wa ter, 8 miljoen alkool, 24 miljoen, wij nen, 32 miljoen. Samen voor verbruikstaksen 72 milj. Grondbelasting, 98 miljoen automo bielen, 40 miljoen spel en wedding schap, 12 miljoen dancings, 9 miljoen dienstboden, 1 miljoen.Samen 160 milj. In het geheel 1 miljard 502 miljoen. en zijne bondgenoten hebben gestreden. Met het oog daarop heeft de Regeering een wetsontwerp ingediend, waarin be paald wordt dat de terreinen der bijzon dere kerkhoven, aangelegd voor de bd» graving van gewezen vijandelijke militai ren, door den Belgischen Staat zullen aangekocht worden en diens eigendom blijven. Wat de terreinen betreft, op gemeente kerkhoven, voor de begraving van be doelde militairen, kunnen de gemeenten, eigenaar van die kerkhoven, op uitdruk kelijke aanvraag, vanwege den Staat eene vergoeding bekomen. De uitvoer van varkens. Kent gij de varkensgeschiedenis Er werden uit B;lgie over Holland naar Engeland ruim 300 geslachte varkens uitgevoerd. In Engeland heerschte even wel mond en klauwzeer. De Engelsche invoerders meenden vast te stellen dat enkele geslachte varkens aan mond, poo ien en koppen enkele letsels vertoonden, die het vermoeden deden ontstaan dat die dieren door mond en klauwzeer waren aangetast. Zij zonden de zending dan ook terug, na enkele pooten ea koppen te heboen behouden. Van daar groote berrie in Belgie- Een onderzoek werd ingesteld dat voor ge volg had, dat op de 123 gekeurde varkens welke naar Cureghem werden gezonden, 116 gaaf en gezond bleken geweest te zijn. Aan de andere stuka ontbraken kop pen of pooten. Hier kon dus geen onder zoek worden ingesteld, tntusschen duurt het onderzoek voort en werd de uitvoer van varkensvleeach naar Engeland stop gezet, God weet voor hoelang. De Bezuinigingen. De Ministerraad heeft een heele reeks maatregelen getroffen wat betreft de be zuinigingen 1. Er zal geen enkele benoeming van ambtenaar of Staatsagent meer gedaan w orden zondér voorafgaande toestemming van den Ministerraad of van den Eersten Minister. Dit bestuit slaat zoowel op de centrale bebeeren als op de provinciale beheeren. 2. Het afdanken van de tijdelijke agen ten zal ieverig voortgezet worden. ten, zoogezegd de oorlogsvloot af te schaffen. Onze lezers weten hoe dikwijls wij te gen het behoud van die zoogezegde oorlogsvloot protest hebben aangeteekend als zijnde nuttelooze uitgaven. Het Land zal met genoegen vernemen dat eindelijk de H. de Brocqueville die nuttelooze uit- BRUGGE'. Op 18 Juli zal de stad Brugge, en meteen het Wisdom, op zeer plechtige wijze aan het H. Hart toege wijd worden. Brugge, de hoofdstad der provincie, de zetel van het Bisdom, de eerste groote slad die aan het H. Hart wordt toegewijd bereidt zich om alles te overtreffen. De verslering der straten waar de stoet zai voorbijtrekken, is zeer grootsch opgevat evenals deze van de Groote Markt en de Burgplaats. In de verschillige parochiën zijn comiteiten tot stand gebracht om zorgen voor de versiering der straten en huizen. De stoet, waarin minstens 40 muziek korpsen zullen medestappen, zal heel zeker 20 000 man tellen. Van nu af reeds zijn er 7.000 deelnemers opgegeven uit de provinciën Limburg, Antwerpen, Brabant en Oost-Vlaanderen. En West-Vlaande- ren zal niet te kort blijven. Alle katholiene maatschappijen worden er toe uitgenoc digd. De Bonden van het H. Hart van heel het Bisdom zullen het voorbeeld geven. Het ordewoord moet zijn Op 18 Juli allen naar Brugge I WEKVICK. Op 1 Oogst e. k. zal gansch de bevolking der stad Wervick ;zich opentlijk toewijden aan het H. Hart van Jesus. Te dier gelegenheid grijpt de onthulling en wijding plaats van een heer lijk H. HARTEMONUMENT, ontwor pen en uitgewerkt door een onzer beste kristene kunstenaars. In de schaduw onzer aloude prachtkerk getuige van den diepen godsdienstzin uit vroegere tijden, zal oprijzen de Kriitui-Koning, Vorst van alle volkeren en eeuwen, Koning aller harten. Aan de voorbereiding der feesten, die de toewijding der stad en de onthulling H. Hsrtemonument zullen verge- van het zeilen, wordt gewerkt. hier met koortsigen ijver Op Zondag 20 Juni doet VLUG EN VROOM nogmaals mee aan den Jaar lijkschan prijskamp der West- Vlaamschegouw. Zes en dertig katholieke maatschappijen zijn voor den prijskamp ingeschreven. Goeden moed, jonge turners. gaven afgeschaft heeft. Tezelfdertijd wordt het aantal der pu pillenscholen van 4 op 2 gebracht en de scholen voor onderluitenanten, die niet het minste nut hebben opgeleverd, wor den eveneens afgeschaft. Ook worden de uitgiven voor het onderhoud der paarden van de gendarmerie verminderd. Het totaal der gedane bezuinigingen wordt geschat op 7 miliioen frank. Het is een goed begin. Wij hopen dat de militaire bezuinigingen voortduren. )e interpellatie over de verbrijzelde grafzerkjes van Heldenhufde. Dinsdag hield volksvertegenwoordiger Decletck zijne interpellatie over de graf schennis gepleegd op de graven onzer vlaamsche soldaten door het verminken of vernietigen van de zerkjes van Helden- hulde. Eerst werden uit die zerkjes de woordën A. V. V. en V. V. K. weggekapt. Daarna werden ruim 300 zerkjes weggenomen en vervangen door 'n officieele neutrale gi denksteen. Verleden jaar werd het meesi deel van die zerken verbrijzeld en steengruis gebruikt om de wegen te ver maken op het front. Na het protest dat er opging over die heiligschennis, werd die vernieling stopgezet. De zaak bleef tot nu toe in beraad. De Minister de Brocquefille vond na tuurlijk dat het nu geen oogenblik was om te spreken over die schanddaad. Maar nochtans beloofde hij de oplossing, voor gesteld door Poullet, te onderzoeken. Hij verklaarde zich bereid de overblijvende 58 zerkjes te overhandigen aan het komi- teit van Heldenhulde op voorwaarde dat ze niet zouden dienen voor politieke pro paganda. Wat verstaat de regeering door poli tieke propaganda Of is het a'leen zijne bedoeling de stilzwijgendheid te bekomen over die schandalige grafschennis ge pleegd op de rustplaat» van de gesneu velde vlaamsche soldaten uit den grooten oorlog Guido. LINOLEUM - BALATUM T01LE-CI8ÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER ■QROOTB DUS TiK TÏOUWS- bij SANSEN-VANNESTE B ALLE BUREELME -ÜPPERINQHE lUBELtN m Inschrljvlngon voor Eerw. Pator Paul van Marris TWEEDE LIJST 2615,- fr. 170,- fr. 200,— fr. 25,- fr. 100,- fr. Vorige lijst Onbekend Naamloos Onbekend id. Vgel gebeden vragen om iets te bekomen Onbekend Gespaard voor de missiën En van zijn moeder Uit dankbaarheid aan H. The- resia van het kind Jesus Naamloos ld. id. id. M. en M" Van Eecke Onbekend Uit haar mond gespaard en van haar zuster C. Vandamme Ackaert Onbekend Om een genezing, West- njeuwketke Voor Eerw. Pater van Merrls Een Poperinghenaar ujt dank aan M. F. van Merris Ter eere van het H. Hert van Jesus om eene gunst te bekomen J. M. H. Caroen Totaal 4075,— fr. M. en M* Engene Dondeyne gift uit den winkel, voorde kapel van E. H. P. van Merris. Jutf. Ivonne De Cerck gift uit den winkel, voor de school van E. H. P. van Merris. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 26 ROMAN door A.. 11 A. .X H Adeleide begroette hem uitgelaten... 't Was of ze nooit met haar broer getwist had. Hortense echter toonde zich zeer koel. Ze kon blijkbaar het gebeurde te Kemmel en te Yper niet vergeten. Even later was ze alleen met Adeleide fn de verandah. Wat heb ik u altijd gezegd zei jufvrouw Verschalde. Dat Floris zou terugkeeren. Is die zwarte niet meegekomen naar Brugge vroeg Hortense scherp. Maar Hortense... Weet gij het Wees toch niet zoo wantrouwend. Floris heeft een dwaze bui gehad, 't Is jammer, dat ge George Dewale uitge noodigd hebt. Neen, dat is heel goed. Zoo zal de avond ten minste niet triestig zijn.George Dewale is een vroolijke jongen. Een losbol... Dat is kwezeipraat. Bederf nu niet alles I Fiorls komt voor u... en ik weet dat ge hem bemint. Maar ik laat me geen twee maal voor de gek houden, hernam Hortense op dump topn, Dj? ft tjaudtiiog op den Kemmelberg en naderhand te Yper was al erg genoeg. Ge overdrijft. Ge moet van artisten wat door de vingers zien. En bovendien Floris komt geheel onder uw invloed zoo ge maar wilt. Adeleide, ik heb ook mijn fierheid. Uw broer moet niet denken dat ik op hem zit te wachten.., Och, toe, het was een misverstand. Ge merkt wel hoe Floris juist nu terug komthij wist, dat hij u van avond zou ontmoeten. Wees nu heel afgemeten tegen George Dewale. Ik zal me wel wat met hem bezighouden. Hortense werd door haar tante geroe pen. En zoo eindigde dit zonderling gesprek. De heer en mevrouw van Dord wisten zich niet aan. Hij begreep dadelijk de bedoeling van Hortense. Deze wilde hem jaloersch maken. Doch Floris dacht aan de eenzame op den Kemmelberg, aan Dora Viota, en hij voelde zijn liefde voor haar. Hij werd weemoedig in dit feestge- zelschap. Hij hoorde Hortense en George Dewale lachen. Hij kende den fat wel. Floris wist dat er niet de minste ernst was bij hem, en Dewale reeds heel wat avontuurtjes beleefde. Hoe kon mijnheer van Dord hem in huis ontvangen. Maar 't wa» natuurlijk Hortense, die haar wil doorgedreven had. Men ging aan tafel. Hortense zat tus schen George Dewale en Daisy. Ze keek naar Floris. Deze merkte het wel, maar wat er op den Kemmelberg gebeurd was, Hortense zou opzijn gelaat geen jaloersch- maar hadden alles ook een schildersgril heid lezen. genoemd. Ze vermeden nu over den Kern-j Floris zat bij een kennis uit de stad, mei berg te spreken. Mijnheer had het. iemand die veel van kunst hield. En Floris met Floris over de tentoonstelling van'had een aangenaam gesprek met hem. een kennis hier te Brugge. I Hij blikte geen enkele maal meer in de Maar er kwamen nieuwe gasten, en het' richting van jufvrouw van Dord, die geen gesprek werd dus gestoord. bijval had met haar list. Luidruchtig was de intrede van een 1 Na het souper werd er gedanst. Er was potterig gekleed jongmensch. Hij heette een orkest. George Dewale en was door zijn zuster I Floris girig niet naar de zaal, die voor Daisy vergezeld. het bal Ingericht was. Hij bleef aan tafel De familie van Dord ontmoette hen in bij den kunstkenner, schouwburg en op concert. En door Zoo verliep er eenige tijd. Toen kwam Hortense's bemoeiingen waren ze nu tot mijnheer Verschalde bij zijn zoon. dit feest uitgenoodigd. Mijnheer Devloe, zei hij tot den George Dewale scheen er zeer verheugd kunstkenner, nu kom ik mijn zoon eens om. Hij had een onbeteekenend gezicht, los maken van u. De dames vragen naar waarop echter de verwaandheid lag. hem in de balzaal. Hortense begroette hem zeer vriende- O, dat kan ik best begrijpen, lijk, Floris merkte dit, maar ergerde er schertste mijnheer Devloe. We waren over schilderijen bezig. En uw zoon is zoo'n echt artist, dat het voor mij een groot genot is met hem te praten. Maar ja, we zijn op een feest. Floris, ge komt mij eens gauw bezoeken om mijn nieuwe doeken te zien. Floris beloofde het. Hij stapte een eindje met zijn vader mee. Zult ge nu eindelijk eens tot de wer kelijkheid terug keeren vroeg de heer Verschalde met ingehouden nijd. Die flereflaai van Dewale is voortdurend bij Hortense. Vader, dat zal ik hem niet beletten. Dewale is geen goed gezelschap voor haar, ik weet het, maar mijnheer van Dord is haar voogd, ik ben dat niet. Dus, ge volhardt in uw koppigheid. Om u genoegen te doen, woon ik het feest bij, maar ik dans niet. Is het dan vijandschap nu met Hor tense Ik spreek niet van een verloving, maar ge kent elkaar toch reeds jaren. De omstandigheden zijn veranderd. Hortense speelt een listig spel. Ik doe er niet aan mee, vader. Ik zal geen verkeerde indrukken wekken. Ik wil, dat ge mee naar de balzaal gaat. Uw houding is een beleediging voor de van Dords, mijn beste vrienden. Vader, ik voel nu mijn verantwoor delijkheid, hernam Floris. ik dans niet Dring niet aan. Welke verantwoordelijkheid Hortense mag niet meeuen dat ik aan een verloving denk. En haar oom en tante moeten nu ook weten, dat er niets van dien aard is. Uw gedachten zijn bij de heks van 100,- fr. 20,- fr. 50,— fr. 50,— fr. 100,— fr. 100,- tr. 100,- fr. 20,- fr. 20,— fr. 50,— fr. 40,— fr. 120,— fr, 20,— fr. 20,— fr. 30 fi. 50,— fr. 50,— fr. 5,— fr. 20,— fr. li O Kt F Kt I «1 Ia De opvoering van DE PARADIJS VLOEK door het Vlaamsch Volkstoo- neel, kon Zondag door het slecht weer niet doorgaan. Zij werd verzet tot Zondag 4 Juli om 3 uur. De belanstelling voor de vertooning van verleden Zondag was bui tengewoon, zij zal niet minder groot zijn voor deze van 4 Juli. Kaarten 10, 7 en 4 frank in het Vlaamsch Huis en bij M. Jan Behaeghel, Groote Markt te Kortrijk. De vroeger ge nomen kaarten blijven geldig. VOOR UVBE Geldpl si at si n gen wend U in voile vertrouwen POPERINGHE YPER Groote Markt, 9 Tm. 304 Verlju r; ng vaij Braridkoffers Groote Markt, 28 Tel. 89. BBoot«Ist^ciil v^n het AGENTSCHAPPEN Beveren :Tahon J., Gemeente-Sekretaris. Bixschote R. Morlion, Gem.-Sekr. Brielen J. David, Gem.-Sekr. Bulscamp Butaye E., Gem.-Sekr. Coxyde A. Vandamme, Gem.-Sekr. Crombeke: Decae C,, Gem.-Ontvanger. Dadizeele P. Hoet, Gem.-Sekr. Dickebusch J. Decaesteker, Gem.-Sekr. Elverdinghe Bultheel, Landmeter. GheluvettBeyls A., Gem.-Sekr. GheluweVan Ryckeghem L.,Gem.-Sekr. Herseeuw R. Laverge, 72, Plaats. Hollebeke A. Breyne, Gem.-Sekr. Houthem- Veurne H. Verdoolaeghe,G.-S. Isenberghe Baes Henri, Gem.-Sekr. Langemarck Muyssen Cyr., Gem.-Sekr. Ltdeghem G. Delannoo, Gem.-Sekr. Locre L. Dousy, Gem-Sekr. Loo Camerlynck V., Gem.-Ontv. Luigne H. Vanhoutte, Plaats. Marcke Ch. Brasseur, Gem.-Ontv. Meenen A. Degeeter, Kortrijkstraat, 2. Meessen Bossuwe, Gem.-Sekr. Moeres Melis, Gem.-Sekr. Moeskroen Toerkoenjestr.,109. Tel.179. NoordschooteBailleul Maur., G.-Sekr. Moorslede A. Denecker, Gem.-Sek. Oostvleteren Smis Rich., Gem.-Sekr. Passchendaele De Brock G., Notariskl. PloegsteertWoestyn J., Hoofdonderw. Poetcapelle Dehaene Joris, Gem.-Sekr. Pollinchove: H.Anseeuw, Gem.-Bed. Proven Alle Zondagen voormiddag. Reninghe Wullepit A., Gem.-Ontv. ReninghelstCamerlynck FL, G.-Sekr. Rolleghem*CapelleA. Vandeputte, G.-S. Stavele: Franchoo Pr., Hoofdonderwijz. Veurne Vanhove G., Gem.-bediende. Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sekr. Vlamertinghe Dehaeck, Ontv. d. Godsh. Voormezeele G. Deceuninck,Gem.-Sekr. Waasten Sibille H., Eere-Notaris. Watou Bulthez E., Gem.-Ontv, Wervicq De Mazière G., Steenacker, 18. West-Nieuwkerke Lemaire L., Bellestr. Westouter Declercq A., Plaats. Westvleteren Vanlierde M., Beheerder. VmêfgiieW? nl?ftlgflfeAiei{1ffTja§fiHïoeKi Wulveringhem Ceulenaere C., G.-Ontv. Wytschaete Fournier Burgemeester. Zantvoorde E. Vandermarliere, G.-Sekr. Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke Vanwalleghem R., G.-Sekr. Zuydskhote H. Costenoble, Gem.-Sekr. Voor uwe Geldplaatsingen wendt U in volle vertrouwen bij den AGENT van het Gemeentekrediet van Belgie. Zondag vergaderden alhier in het Volks huis afgevaardigden van de tooneelkrin- gen van onze streek en van Veurne-Am- bacht. De tooneeliiefhebbers waren zeer talrijk opgekomen. Advokaat Van Dorpe uit Kortrijk, voor zitter van de West-Vlaamsche Tak van het Algemeen Katholiek Vlaamsch Too- neelverbond leidde de vergadering in en wees op de redenen waarom de Katho lieke tooneelkringen hoeven bij te treden tot het A. K. V. T. Vereeniging brengt kracht bij wij moeten de winden opvan gen in de vaandels, de winden die waaien uit den hoek van het moderne katholiek tooneel, waarvan de leiding in handen is van A.K.V.T.K atholleke tooneelkringen moeten afkeerig blijven van centrale ver bonden, niet uit vijandelijkheid, maar omdat katholiek tooneel zelfstandig moet «taan mil hpf Tiin ideaal nastrpven Dan sprak E. H. Bernaerts, de leider van A. K. V. T. te Brussel, een bezielende en uiterst boeiende rede. Hij wees eerst op het belang van het tooneel, omdat het gemeenschapskunst Is bij uitmuntendheid en een machtige hefboom voor de volksverheffing. Hij wees dat katholieke tooneelkringen noodzakelijk zich onderling met elkaar moeten aansluiten. Onzijdigheid bestaat niet voor den katholiek, het voert prak tisch tot liberaal-zijn het neutraal ver bond voert de neutrale krant mêe en de verderfelijke stelling van kunst boven alles Wij katholieken belijden God boven alies en de kunst moet in den dienst staan van God of zij moet er niet zijn. Bij veel tooneelisten hoeft de katho lieke zin verscherpt, tegen de neutrale vergiftiging in. De groote vraag welke een katholieke tooneelmaatschappij bij de keuze van een stuk zich moet stellen is De Familie VAN HUL-DE BEN te Ba el-Waas. Over enkele dagen was het klei.n dorpje Basel volop in feest. De Koning, de Koningin en prins Leopold kwamen deze uitzonderlijke familie begroeten en huldi gen 20 kinderen, jaar aan jaar ter wereld_gekomen,(allen;in leven, en allen toon beelden van braafheid. En, een één-en-twintigste eerlang verwacht. Vader Van Hul verhaalde onlangs aan een dagbladschrijver Ja, meneere, wij zijn jong getrouwd, ik was er 23, en mijn vrouwtje 19. Wij hebben ook niet lang gevrijd, slechts drie maand, wij verstonden sito elkaar, en konden best met elkaar over de baan. Ik zelf ben uit een talrijke familie gekomen wij waren met zeventien.En de broeder van mijn vrouw tje is vader van elf kinderen. Indien zij allen blijven leven waren,zou hij er al 15 gehad hebben. Mijn oude schoon moeder, die nog buitengewoon kras is voor haar 84 jaar, woont bij mij in. Ja, zoo alle jaren een kind, ik moet u niet zeggen dat het lastig was voor een boerken als ik. Doch, met ons vier koeikens en twee paarden boeren wij moedig aan, en God dank, het gaat I Alleen begint ons huizeken erg klein te worden om al dat volkjen te bergen. Bedenk dat wij, met 23 menschen huizen Twee mijner oudste dochters gaan nu dienen, te Rupelmonde en te Gent. Mijne zoons blijven bij mij, en het is mijn wensch dat zij nooit hun dorp voor de stad zouden verlaten, want hier is het toch besten onder de oogen van vader en moeder is het zoo goed... Hoeft het gezegd dat het een heel christelijke familie is. Alle Zondagen, om 7 uur, is de moeder in de kerk te Basel waar ze ter heilige tafel nadert samen met de helft harer kinderen. Twee uur gaans is er vereischt om dezen plicht te vervullen. Dat scheelt hen niets. Om 't even welk weer gaan de kinders ter school, 't zijn de getrouwste schoolgangers van het dorp. God beschermt zienderooge dit huisgezin sedert het huwelijk der ouders, is nog nooit geen geneesheer moeten ontboden worden. Allen blozen van gezondheid, zijn vol levenlust en blijheid. Men gevoelt dat. niettegenstaande het harde werk, daar het geluk huist en de beste verstandhouding heerrcht. De kinderen zijn niet alleen frisch en blozend, maar ook, evenals ten tijde dér patriarchen, onderdanig en vol eerbied voor vader en moeder. Ie LOO. Maandag laatst werd hier plechtig het gouden Bruiloftfeest gevierd van Charles VANHAUWE en Marfe-Louise LARIDON. Te 8 uur had de plechtige dankmis pla&ts. Met welk stuk kunnen wij goed doen Dan voerde spreker een warm pleidooi voor het Algemeen Katholiek Vlaamsoh Tooneel verbond. Het geeft katholieke leiding en oefent katholieken invloed uit, ook op het niet-katholiek tooneel van ons land. Daarom hoeft het gesteund. De Kath. Tooneelgilden dienen er zich bij aan te sluiten, want groot zijn de voordeelen welke het oplevertzijn tijdschrift Too- neelgids met zijn praktische Mede- deelingen» vanA.K.V.T. onder redactie van Eüm. Kestens, waar men alle inlich tingen kan bekomen het bezit een uitleen-bibliotheek van tienduizend too- neeistukken. Dan ontstond een broederlijke bespe- king en algemeen werd besloten tot de stichting van een tak van A.K.V.T. voor Westland en Veurne-Ambacht. E. H. Leo De Geeter, kapelaan van Beveren-aan-Yzer aanvaardde voorloopig het bestuur. De definitieve Inrichting zal geschieden op de eerstvolgende vergade ring die zal gehouden worden te Veurne. gesloten hebben, gelieven zich dus te haasten. De aansluiting bij A.K.V.T. kost 15 fr. s jaars, recht gevende op de maandulijk- sche Mededeelingen een abonnement op de uitleen-bibliotheek bedraagt 10 fr. Men kan zich op beide inschrijven ofwei op een van beide. Een abonnement op Tooneelgids het beste tooneeltijdschrift van 't land, kost 25 fr. (niet verplichtend),. Voor alle inlichtingen kan men zich wenden tot den E. H. Kapelaan van Beveren- aan-Yzer. Tooneelmannen van de streek, vooruit met ons katholiek vlaamsch tooneel den Kemmelberg, hé snauwde mijnheer Verschalde. Vader, we kunnen hier toch niet twisten. En plots sprak Floris een anderen ken nis aan, om een eind aan het onaange naam tooneel te maken. Maar hij zou karaktersterkte toonen. Hortense had gemeend zijn jalouzie op te wekken. Ze moest vanavond nog die illusie verliezen. 't Waren vervelende oogenblikken voor Fiorls en hij haakte naar 't einde van het feest. Genoodigden vroegen hem, of hij niet danste. Hij antwoordde dat hij vermoeid was. Adeleide kwam ook naar hem toe. De woede lag op haar gelaat. Hoe grot stelt ge u aan, verweet ze hem. Ge beleedigt mijnhier en mevrouw van Dord en Hortense ook. Ik zie niet in hoe. Ge kunt u tenminste ais vroeger ge dragen. Dan danstet ge wel met Hortense. Ik wil thuis wel eens verder praten, Adeleide, maar nu moet ge me met rust laten bromde Floris. Ja, hij dacht aan Dora Viota. Hoe veel bescheidener en weivoegelijker was zij En Floris verlangde naar den Kemmel berg. Maar dan kwam die onaangename gewaarwording van getwist met Albijn Vrieze en Mandus Loos. Ook daar die kleingeestigheid. De wereld was overal dezelfde. Floris geraakte weer bij Devloe en hield zich buiten de balzaal. Tegen het einde van het feest kwam George Dewale bij Floris. Ge hebt van den heelen avond niet gedanst, zei de fat. Toch niet verstoord op mij, omdat ik veel succes had bij de bevallige juffer van Dord. Mijnheer Dewale, als ge een praatje wilt voeren over weer en wind, zooals velen doen op een partij als hier, zal ik u wel even antwoorden. Maar ik wensch van een ander gesprek met u verschoond te blijven. Hoe hooghartig I Acht ge u zoo ver boven mij Of is het moeilijk verholen jalouzie Floris haalde de schouders op en liet den fat staan. Maar Dewale liep hem achterna. Ik wensch voldoening over uw be leedlgende houding, beweerde hij. Ge zijt toch niet dronken zeker. Dat gebeurt u meermalen, maar ik zou hier toch mijn manieren houden, snauwde Floris hem toe. Zoo iets duld ik niet i En ge zult me uw verontschuldigingen aanbieden. Maar Hortense was in de buurt en ze vreesde openlijke ruzie. Ze nam George haastig bij den arm en fluisterde Nog een dans I O, gaarne. U w engelgelaat brengt me in goede stemjning. Ze gingen naar de balzaal. Wat hadt ge met Floris Verschalde vroeg Hortense. Wel, ik sprak hem even aan en de onbeschofterik wilde niet antwoorden. Hij durfde vragen of ik dronken was. Dus hij was slecht gezind Ja. Ik begrijp wei, wat er hem steekt. Wat dan FEYS-CALLEWAERT. Rousbrugge. De ramp van Aberdeen Bij de ontriggeling van den express van Brisbane nabij Aberdeen (Engeland) wer den in 't geheel zeven personen gedood en 63 gekwetst, waarvan 21 zeer erg. Onder de reizigers bevond zich een groep achouwburgartlaten. Een dezer ward d f beenen en de ruggraat gebroken. [}-. anderen zijn naar Sidney terug gekeei Twaalf man verdronken Een sloep waarin zich reizigers bevon den die te Madras (Engelscb-Indië) van Vizagapatamkaai naar een schip even buiten de haven moestan overgebracht worden, is omgekanteld en twaalf passa giers vonden hun graf in het water. Doedelijk spoorongeval Op 80 kilometers van Tunis, op de spoorlijn van Sousse, is een trein buiten diende werden erg gekwetst. Een hulp- trein, met geneeshseren en berries werd onmiddelijk uit Tunis naar de plaats van de ontriggeling gezonden. Vsnatië zonder water Door het springen van hare waterlei ding in de lagune, werd de Italiaansche stad Venetië zonder drinkbaar water ge zet. Men heeft het watervervoer per boot moeten inrichten. In het Lido zijn geen putten voorhanden. Bimmenontploffing te Lissabon Zondag had In de lokalen van het syn- dlkaat der werklieden van de bouwnijver heid, te Lissabon, waar men bezig was met bommen te vervaardigen eene ont ploffing plaats. Er zijn een doode en ver scheidene gekwetsten. De stoffelijke scha de is zeer aanzienlijk. Mijn succes vanavond. O, Hortense, ge maakt me overgelukkig. Vannacht droom ik van u. Kan ik u morgen weer ontmoeten Neen, dat gaat niet. Als gij wilt... Wees nu tevreden, George I En elsch niet te veel. Maar die kladschilder heeft hier vrijen toegang... Maak u niet ongerust. En hij laat ons nu dansen I Hortense flirtte met George Dewale, maar in haar hart was er nijd, omdat Floris haar zoo veronachtzaamde. Doch dan rees de hoop weer op. Floris had twist gezocht tegen Dewale. Dus was hij jaloersch. Wellicht zou de les helpen en kwam hij morgen terug. Dan zal ik eens wat koel en terug houdend zijn, nam Hortense zich voor. Tegen twaalf uur vertrokken de gasten. Ook George Dewale moest afscheid nemen. Hij kwam bij mijnheer van Dord. Deze nam hem even terzijde. Mijnheer Dewale, zei hij, uw uit- noodiging dezen avond is een vergissing geweest. Een vergissing, mijnheer... hoe be doelt ge stamelde de jonge man. Ge hadt niet uitgenoodigd moeten worden. Floris Verschalde heeft me bij belasterd. Floris Verschalde heeft geen woord over u gezegd. Maar er zijn er hier meer dieu kennen. Laat ons kort zijn. Wie heeft kwaad van mij gesproken? Wie me ingelicht heeft, doet er niets toe. Ik herhaal, laat ons kort zijn. Om u erge onaangenaamheden te besparen, ver zoek ik u dringend nooit te pogen hier een bezoek af te leggen. Maar dat is beleedlgend, mijnheer. Mij uitnoodlgen, en nu zoo behandelen. Ik verontschuldig me, dat ge uitge noodigd werd. 't Was een erge vergissing van onzentwege. in den schouwburg zal onze loge voor u niet meer toegankelijk zijn en op concerten of andere bijeenkom sten wensch ik u niet meer te kennen Maar zeg me dan tenminste waarom? sprak George Dewale, bleek van teleur stelling en diepe ontgoocheling, na al zijn succes. Waarom Wel, mijnheer, dat weet ge nog beter dan ik. Goeden avond. En mijnheer van Dord wendde zich af, om andere gasten te groeten. Eenige oogenblikken stond George Dewale daar geheel verbouwereerd. Het was of mijnheer van Dord hem eenige klinkende kaakslagen had gegeven. Dat is een wraak van Floris Ver schalde, dien ellendeling siste hij. Hij bemerkte Hortense, die juist een groepje dames goeden nacht had ge- wenscht. Dadelijk was George bij haa, O, Hortense, wat is er nu gebeurd kloeg hij. Iets gebeurd. Uw oom heeft me zoo minacht:-"«'l' behandeld. Zijt ge niet wijs 't Is de waarheid. En gejaagd vertelde Dewale het ge beurde. Oom is gek, beweerde Hortense zeeie oneerbiedig. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1