HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD nrFoiiEiiE' Nieuwsblad voor Pepermghe en Omstreken, TENTOONSTELLING GROOTE DRAF&0ERSEN GEDENKTEEKEN ABONNEMENTPRIJS per JAAR: eouwherichici! Zondag 27" Juni 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. Nr 26. STAD POPERINUHE VOLKSHUIS van Hoenders - Konijnen - Bloemen, enz Plagen van onzen tijd Het lot van één miliioen Leest en verspreidt Be Poperiigiieiaar De nieuwe Zegeltaksen STAD POPERINGHE - Kermis-Dinsdag. 6 Juli 1926 KERMISFEESTEN 1926 PAAKDENLOOPWEDSTRIJDEN Herdenking van den Gnldensporenslag Politiek Overzicht DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ROMAN door A. IIAI\'H MISSIEWERK POSTTARIEVEN Inhuldiging van Eerw. Heer DERYC.KE Gedenkteeken te Wulverghem Inhuldiging van den nieuwen Herder te Gheluwe. Eerweerde Heer JEROOM LOlWAEüE In Stad 8 fr. In Beigle per post 9 fi 50 Buitenland 15 fr. 00 TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - tierhoopingen Eene Inlassching 2 en 3 Inlasschlngen uonnissen 1 fr. 50 per regel HERHAALDE O fr. 70 per regel 0 fr. 60 per regel 6 frank ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen uitgeuerSMiSEn-i/MiE, Mem Gasthuisstraat, 15, Poperinght: Taléfoun 3. Postchóck IS 570 wsmamm $a«£g£ s» A i» 'i' K Bij dronkaards komt het öe- stige best uit. 't Roepen of beurelen, 't springen of 't dan sen, al wat beesten geerne doen, doen zij ook die eerder 't lichaam eeren dan 't menschzijn. 't Zijn zooveel h.idenen in d 'n tegenwoordi- gen tijd. Het vat geeft lilt wat 't in heeft. Een edel gemoed pleegt edele daden. Voor hem staat 't ernstige van 't leven, en zijn vreugde uit hij als mensch. Vele menschen dragen er maar den naam van. op juü Tweede Zondag der Kermis: Prijskamp in Hanengekraai. IV. Vrijstellingen. —De volgende koopwaren zijn van de overdrachttaks j van 2 t.h. vrijgesteld de aflevering eener faktuur is verplichtend boven de 150 fr. ais de koopwaar dient tot bedrijfsdoel einden. MAANDAG 12 JULi Rouwdienst voor de Gesneuvelden in St Beitenskerk te 9 uur. Baanboil.ng, wijk Rood Kruis Het ergsle aller gevaren die het gelooi en de zeden bedreigen en een der vitese- lijke plagen van onzen tijd, is zonder twijfel de slechte lezing. De zedelooze en ongodsdienstige drukpers spuwt eiken dag een ontelbaar getal bladen, boeken, drukwerkjes, vlugse iri..jes, feuilletons uit die men overal verspreidt en valsch ga weg in alle handen stopt. ik kom u dus zeggen en herhalen Past op voor dat bedervend voedsel, raakr dat vergiitig gesneden brood niet aaD, weert van u ai uie gevaarlijke en onzedige lezin gen, 't zij van boeken, 'rzijvan illustraties, 't zij van dagblauen. Velen weten niet, of beter gezegd willen niet weten wat slecht is, wat kwaad tewege brengt en hetgeen verboden is. Zoudt ge dat vlugschrift dat u uitmaakt voor alles wat niet deugt als goed doende aanzien Zouut geniet als kwaadaardig en uiterst kwaaddoende beschouwen dar brietwi6seleri hetwelk uwe dochters zoude willen meeslepen op den weg der on- deugu Zoo staat het ook met eene slechte lezing. Een slecht boek of slecht dagblad is wel dit wiens leering tegenstrijdig is aan het gezond verstand, aan de grond regels van 't Evangelie, aan de leeruig der H. Kerk wiens lezirg bekwaam is den geest eene verkeetde richting aan te wij zen, het verstand te misleiden, de ziel en het gemoed naar de zinnelijke vermaken te doen overhellen, het hert te verwijven en te ontzenuwen, de zeden te bederven. Ik duid als godde:ooze boeken aan deze die den godsdienst aanvallen, 't onderwijs der H. Kerk het onderricht van het H. Evangelie bekampen om ze te loochenen en er mede den spot te drijven ik bedoel hier als openlijk onzedige boeken, zulke drukwerken die het kwaad ophemelen en aanprijzen, en de scbandigste cf afschu welijkste ondeugden in recht en eer her stellen ik wijs hier op die romans min of meer gevaarlijke lezingen die de in beelding overprikkelen en opzweepen, de gevoeligheid opwinden en verhitten, de hartstochten ten top voeren en bij ieder een slechten indruk verwekken en nalaten. Ik steun er op en stel gelijk met die ijdele en nietige boeken, de dag- of week bladen, de feuilletons, de biochuten ol vlugschriften die aan hunne lezers op- disschen zekere vernalen, verdichtsels, leugens, verwikkelingshistories, beschrij vingen waarin de onschuld en de zuiver heid geschokt worden, gevaar loopen en maar al te dikwijls schipbreuk lijden. Zulke lezing is volstrekt verboden, en een kristen die zulke druksels leest Is een ongetrouw aan God en Kerk. Leest nooit zulk ongezond voedsel. Louis Veuiliot schreef, reeds lang gele den, deze voorspellende of profetische waarheden De scherpste dolk, het hevigste ver gif Is wel een pen door eene vuile hand gehanteerd en bewilligd daaimee bederft men een volk, bedertt men eene gansche eeuw. Hedendaags worden zaken ge schreven en schriftpn uitgegeven die tot zaad van latere te bedrijven misdaden zullen dienen Zaterdag, om 10 uur, heeft de 37c trek king plaatsgehad van de leening (5 t. h. 1923) van de Verwoeste Gewesten. Reeks 190.152 Reeks 147.050 Reeks 49 241 Reeks 131.605 Reeks 346,166 wint wint wint wint wint I.OOO.OOO 100.000 50.000 60.C00 50.000 De andere nummers der uiigekomen reeksen zijn uitkeerbaar met 550 frank. Het winnend lot van 1 millioen werd te Brussel, dit van 100.000 fr, te Ronse verkocht. I. Overdrachttaks. De over- diachttaks 1 t.h. wordt oj)2t.h.gebracht. Faktuur verplichtend boven de 30 fr. Bij rekeningen beneden de 30 ir. isde laks verplichtend. Voorbeeld Faktuur van 5 fr. verschuldigd 0,20 fr.id. van 15 fr. fr. 0,40 id. van 25 fr. fr. 0,60 enz. II. Faktuurtaks. De kleine faktuurtaks 1 p. d. wordt op 2 p. d. gebracht. De taks is verschuldigd Telkens men een faktuur maakt, hoe klein ook het bedrag weze. De groote faktuurtaks 1 t. h. wordt op 2 t. h. gebracht en is verschuldigd voor 1) Alle nijverheidswerkeu, zuoals her stellingen aan vrachtwagens, machientn, hötel en bureelmeubels, enz. 2) Het inaakloonwerk zooals het ver ven, bleeken en het toereeden van garens en geweelsels, het zagen van hout door de klant geleverd, enz. 3) Het herstellen, bouwen oi veranderen van onroerende goedeien, zelfs voor goe deren tot eigen privaat gebruik geschikt. 4) De verkoop aan particulieren van bouwstoffen of gelijk welk voorwerp om ineen onroerend goed ingelijfd te worden. In voormelde vier gevallen is de afleve ring eener faktuur verplichtend zoodra het bedrag de 150 fr, overtreft uitgexon derd wanneer het werk gedaan ts voor rekening vaneenen landbouwer waar. oor men niet verplicht is eene faktuur op te maken. 5) Tnlasschingen om 'teven welk bedrag van reklamen, aankondigingen, inlichtin gen in dagbladen, tijdschrrtten, jaarboe ken, enz. lil. Forfaltairotaksen. Deze wordt insgelijks verdubbeld. A. 1) De taks van 21. h. welke voor sommige produkten aan de bron geheven worden, wordt op 4 t. h. gebracht zooais voor boter, maïs, hooi stroo, wortels, bee- ten en andere plantaardige voortbiengse- len, vruchtenen groenten, uitgezonderd de tarwe, spelt, rogge en masieluin, be stemd voor broodbereiding en verkocht aan een molenaar, b ijlt slechts aan de taks van 1 t. h. onderworpen. Scheikundige meststolten, afval van maaldeiij, brouwerij, mouiertj, branderij, suikerfabriek of andere nijverheid, die nende als voeder voor ue dieren of mest stof voor den grond. Bouwstoffen zooais kaïk baksfeenen, cement, enz. Artsenijkundige specialiteiten, voorbe reide medecijnen en gedoseerde medische preparation. 2) De hierna vermelde koopwarenvroe ger 1 t.h., worden aan de taks van 2t.h. onderworpen a) De steenkolen, steenkoolbriketten en cokes. b) Dekasseisteenen, zavel, vermorzelde steenen voor bestrating van banen, grint, ballast, platen, vloersteenea en gelijkaar dige stukken in as; halt. B. De taks wordt van 2 op 4 t. li. gebracht en aan de bestemming toegepast, voor Het gezwingeld vlas of kroten door den spinner aangekocht. Oude niet-kostbare metalen, ijzerafval door de gieterij aangekocht. Vodden, alle soort lompen en afval, voortkomende van weefbare stoffen en slechts nog kunnende dienen tot het pluk ken of het vervaardigen van papier. Oud papier, oud leder, afval en scherven van glas, ruwe beenderen door de nijveraar aangekocht. De Inlandsche produkten zooals lijn zaad, koolzaad, raapzaad of andere olie houdende planten, hop, kemp, suikerij, niet gefabrikeerde tabak door de nijve raar aangekocht. Telkens de forfaitaire taks dient toege past te worden, dient men eene faktuur of een aankoopbordereel op te maken voor om 't even welk bedrog. Hippodroom Groote Heerlijkheid Woesten steenweg. HOOO Fr. Pryzen. 1« WedstrijdPrijs van Hazebrouck, le Proef2000 fr. in 4 Prijzen. 2' Wedstrijd: Hlppodroomprijs voor Belg. Peerden2000fr.in4Pr. Wedstrijd: Prijs van Hazebrouck 2C Proef. 4' Wedstrijd Priis der Hop 1500 fr. in 4 Prijzen. 5' Wedstrijd: Prijs der Stad Poperingho: 2500 fr. in 4 Prijzen. Weegplaats; Mannen 15 fr.; Damen 8 fr. 'ngang- P|elD; 5 ,r3 Ir Aardappelen, eieren, melk, stroop, be-;'1 3 u' "j5 fr" 'Jril7-eH- vrozen vleesch, reuzel, rundsvet, marga-j Groote Velokoers, Bruggcstraat rine, brood, versch inlandsch vleesch, inlandsch meel, koopwaren welke eene forfaitaire taks betaald hebben, ofwel e zullen aan onderworpen zijn bij bestem ming. V. Weeldataks. De weeldetaks 6 t.V wordt op 10 t.h gebracht. De taks is verschuldigd vanaf de levering of repa ratie, zelf daguurwerk, van een weelde voorwerp de 10 fr. bereikt, Berekening der taks per breuk van 5 fr. Voorbeeld 11 fr. verschuldigd 1 fr. 16 fr. id.1,50 fr.21 fr. id. 2 fr., enz. VI. Taks op de eereloonen. Het zegelrecht op eereloonen wordt van 1 t. h. op 2 t. h. gebracht en is verschul digd voor betaling van eereloonen aan dokters, advokaten, notarissen, inge nieurs, enz. Deze taks is zelf verschuldigd voor betaald schoolgeld (minerval) en kosten van inwoon van leerlingen in colleges of pensionaten. en Komstraat, te 4 uur. 350 fr. Prijzen. STAD POPERINGHE ZONDAG 4 JULI Duivenvlucht uit Arras. Recht en Vrede Prfjsvfucht uit Arras. De Verbroedering Vinkensleliing te 7 uur in De Voorstad 170 fr. Prijzen. Te 10 uur LUISTERLIJKE PROCESSIE Groote Handboogschieting •e 1 U uur. Willem Tel! 1290 fr. Prijzen aan 2 Persen. Gaalbolling te 2 uur«DeVlaam- sche Leeuw 175 fr. Prijzen. T NTOONSTELLING VAN HOENDERS EN BLOEMEN in het Volkshuis Ypersiraat, van Zondag tot Dinsdag. MAANDAG 5 JULI Wedstrijd voor Honden te y» ure bij Daniel Demarey. Vu u r vogel se hie ting voor het Pompierskorps, Vpcrstraat. Keuring en Prijskamp voor Gelten, tc 4 u Bertenplaats. DINSDAG 6 JULI PRIJSKAMP voor PEERDEN Bertenp aats o 8 u. 1000 fr. Prijzen. Groote Heerlijkheid te 3 uur. 8000 fr. Prijzen. WOENSDAG 7 JULI Duivenvlucht uit BreteuilDe Verbroedering 3000 fr. vooruit. Toone alop voering in 'tVlaamsch Huis te 7 Vt uur. DONDERDAG 8 JULI Traprijsboiling te 4 uur, Ouder domsteen* eg. VRIJDAG 9 JULI Handboogschieting aan de overdekte pers CaJé Jan Tentoonstelling op 't Stadhuis te 11 uur. Traprijsbotling te 5 uur bij Julien Couttenier. Toonsc lopvoeri.ig mWlaamsch Huis te 7 uur. ZATERDAG 10 JULI Boetprocessie te 4 uur. Kostelooze Liederavond in 'tVlaamsch Huis te 7 y, uur. Feestrede naar A HANS, Letterkundige. ZONDAG II JULI Duivenvlucht uit Clermont De Verbroedering Prijsvlucht uit Clermont Recht en Vrede G-orato Handboogschieting te 10 'i uur St Sebastiaan 1150 fr. Prijzen. Te 10 uur Hoogmis. Te 11 uur op de Bertenplaats Muziek, Turnoefeningen, Vlaamsche Liederen. Groote Gaaibolllng te 2 uur De Ware Topbolders Hanenkraaïingte5u. 'tVolkshuis GROOT ZANGFEEST door het Gemengd Koor van Yper In den Katholieken Kring te 8 uur. Vrije ingang. De Huishunrwet. Het Ministerie Poullet had eene Raad gevende Commissie ingesteld om het herzien te bestudeeren der huishuurwet. Die Commissie kwam tot het besluit dat het niet mogelijk is de huishuurwet in eens af te schaffen. Het is nochtans noo- dig geleidelijk en binnen bepaalden tijd, tot het gemeene recht terug te keeren. Het is ook billijk inzake de percentverhoo- gingen, met den huurprijs van Augustus 1914 eenen stap verder te gaan. De Commissie van Justlcie van den niaat heeit nu een gunstig verslag uit gebracht over het ontwerp Poullet, dat overgenomen werd door de nieuwe Re geering. Zooals men weet, verdeelt het ontwerp de woningen in drij reeksen, volgens de belangiijkneid der gemeente en volgens den huurprijs welke die woningen golden in 1914. De woningen dei eerste reeks blijven onder toepassing der Huishuurwet tot 1928. De verhooging bedraagt 225 t.h. in 1927 en in 1928. Voor de tweede reeks vervalt de Huls- huurwet in 1929. De verhooging bedraagt 165 t.h. in 1927-1928 en 225 t.h. in 1928- ly29. Voor de derde reeks vervalt de Huis huurwet in 1931. De verhooging be draagt 150 t.h. in 1927-1928175 t.h. ir. 1928-1929; 200 t.h. in 1929-1930 225 t.h. in 1930-1931. De verhoogingen gaan natuurlijk maar in te beginnen van het tijdstip van 't jaar 1927, overeenstemmende met den datum der ingenottreding. Thans is de hutshuurwet in bespreking den Senaat. Het gaat er soms nogal geweldig. Men weet nog niet als de Re geering zinnens is zich onwrikbaar te stellen ofwel als zij geneigd is eenigzins in te gaan op den wenk van den verslag gever die verhooging van het voorge stelde percent schijnt aan te bevelen. Mergelwerkvan «DePoperinohenaar»27 Zal ik u nu nooit meer zien I Over wint Verschalde. Hij Is het natuurlijk, die me zoo belasterd heeft I George, ik handel hier zooals ik wil, verzekerde julvrouw van Dord. Ooms verbod raakt me niet. Maar ik mag hier nooit komen I We zullen zien... Maak u niet ongerust I O, ge geeft me weer hoop I Als ik u ontmoeten wil, schrijf ik u een briefje en bepaal ik tijd en plaats. O, zal het gauw zijn Ja. Ga nu maar kalm naar huis. Ik ben gewoon altijd mijn zin te doen Ja, ik weet dat gij een flink karak ter hebt. O, lieve Hortense, ge geeft me weer hoop en moed. Zult ge me niet lang naar u laten smachten We zien elkaar spoedig terug. Hortense gaf hem de hand. En ze staarde Dewale even in de oogen. Engel, ge maakt me weer gelukkig, fluisterde Dewale nog. Maar Hortense fladderde heen als een vlinder. Ook de Verschalde's waren gereed om te vertrekken. Floris begroette de gast vrouw en den gastheer. Wanneer kan ik u morgen thuis vin den vrnog mijnheer van Dord. O, wanneer ge het wenscht In den voormiddag rond tien uur? Heel goed I Dan gaf Floris vluchtig Hortense de hand ving had Floris zich vriendelijker jegens flortense kunnen gedragen. Maar haar geheel negeeren. Ja, vaoer I Oindat die verlovings kwestie nu gesteld was door Adeleide en Goedenavond, zei hij, en dadelijk door u. Ikkan niet huichelen. En Horiense wendde hij zich af. In het rijtuig heerschte eerst een poosje stilzwijgen. Een ellendige avond barstte de heer Verschalde toen los. Ge hebt u als een ongemanierden lummel gedragen, Floris. Ja, ik was ook beschaamd. En vreemde menschen moeten het bemerkt hebben, hoe ge Hortense meedt, zei Adeleide. konkelde eveneens. Ik doorzag haar spel met George Dewale heel goed. In onaangename stemming kwam men thuis En Floris begaf zich dadelijk naar zijn kamer. Als morgen mijnheer van Dord over Hortense sprak, zou Floris duidelijk zijn meening zeggen. Lang lag hij wakker. En hij zag het beeld van Dora Viota, de eenzame van den Kemmelberg, de be- chaafde, die niet Dan zullen ze in elk geval geen ver-i konkelde, niet flirtte, niet onoprecht de.'d En zoo moet ook haar verleden zuiver zijn, dacht Floris. O, ik wil haar beter leeren kennen. En ik keer gauw naar den Kemmelberg terug, in spijt van Albijn Vrieze en Mandus Loos, in spijt van vader en Adeleide ook... Een Eerlijke Verklaring. Den volgenden morgen tegen tien uur verscheen mijnheer van Dord bij de Ver schalde's. Adeleide ontving hem. Maar mijnheer; van Dord vroeg waar Floris was. In zijn atelier. Wel, dan ga ik eens recht naar hem is, moet hij zich niet met haar verloven, toe. Ik ken denfweg... doe u geen moeite Dat ware onoprecht, zei mevrouw Ver-: Adeleide. schalde. Ik weetniet, waarom er daarvoor: Ze begreep den wenk en bleef achter getwist moet worden. Floris ontving den bezoeker natuurlijk Het gaat niet over een verloving, zeer hoffelijk. Hij had niets tegen den wedervoer haar man. Ook zonder verlo-' vriend des huizes. I keeide voorstellingen hebben van mijn verhouding tot Hortense, antwoordde Floris. Laat er ons hier niet over spreken, suste mevrouw. Ik kan me niet Inhouden, beweerde Verschalde. Zulk een gedrag. Mijnheer van Dord zal het erg voelen. Mijnheer van Dord deed heel ge woon tegen me, hernam Floris. En morgen in den voormiddag komt hij mij bezoeken. Om over uw onbeschoftheid te spreken. Vader, 't is het best, dat we zulks afwachten I En als Floris nu niet voor Hortense LINOLEUM - BALATUM T01LE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER QROOTP. KBUS TER TROUWE bij 8ANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT. 15, POPERINGHE ALL.E BUREELMEUBELEN h'linisterieèie crisis in Frankrijk, Het hing reeds lang in de lucht en het is er van gekomen. Onder den drang van de finantieele omstandigheden is de Fransche Minister van Geldwezen, M. Péret, heengegaan en geheel het ministerie Briand heeft hem gevolgd. Door zekere omstandigheden was men in Fra; krijk tot den zonderlingen toe stand gekomen dat liet Ministerie Briand niet regeerde met de meerderheid, maar wel met de minderheid. Zulke toestand kon natuurlijk niet lang blijven duren. Intusschen blijven pond en dollar ge stadig stijgen en terwijl de frank den berg afrolt blijven de maatregelen uit die hem dat rollen moeten belettin. 'Veel werd er gesproken van een zooge naamd minis'erie van Nationale Unie die tot een wapenstils'and in den politieken strijd zou leiden. Politiek is echter een onkruid dat in Frankrijk welig tiert en er zich niet gemakkelijk laat uitroeien. M. Hériot heeft beproefd ten ministerie samen te stellen op grond van Nationale Unie, doch het is hem mislukt. Nu beproeft M. Briand opnieuw een ministerie samen te stellen dat het tiende ministerie Briand zou zijn. Er is spraak dat M. Poincaré Minister van Financiën zou wezen. Het zijn niet de mannen die den toe stand zullen redden, maar wel de maatre gelen welke door die mannen moeten genomen worden. En als Frankrijk tot tien maal toe zijn toevlucht moet nemen tot een zelfden man is dat geen klein bewijs van zijne onmacht. Zelfbestuur voor Elzas-Lotharingen. Er is in den Elzas een manifest ver schenen geteekend door talrijke aanhan gers van zelfbestuur voor de twee nieuwe fransche provincies. Dat manifest heeft veel ophef gemaakt door de handteekens van gezaghebbende personen, en de waardige toon van het vertoog. De regeering te Parijs heeft gemeend re moeten ingrijpen. Verschillige Staats- agenten, onderwijzers, leeraars, enz. wer den reeds afgesteld. Voor andere ambte naren of magistraten wordt de afstelling geeischt voor de bevoegde rechtbanken, üe bisschoppen werden naar Parijs ont boden om kennis te nemen van de straf maatregelen die de radikaal-socialistische regeering wil nemen tegen de priesters en domlnés die meewerkten voor zelfbestuur. In de geheele streek maakt dit veel ont roering, te meer dat dezelfdeanti-klerikale regeering nooit strafmaatregelen getroffen heeit tegen de communisten die Elzas- Lotharingen wilden afscheuren van Frankrijk De aanhangers van zelfbestuur zijn meest katholieken. De Regie der Spoorwegen. Onder nieuwe voorstellen is de ingewikkelde kwestie van de regie der spoorwegen. Deze kwestie zal eerlang haar beslag moeten krijgen. De heer Francqui houdt er aan. Er moet geld ge klopt worden. En enkele milliarden frank meer in de amortisatiekas kan geen kwaad. Doch de spoorwegen zullen dan niet meer uitsluitend aan den Belgischen Staat behooren. Er zijn er zelfs die de spoorwe gen heel en al aan een vergunningshou- dende maatschappij wilien afstaan. Doch zoover zal het wellicht niet komen. Het zal al heel moeilijk zijn de socialisten te overhalen om het ontwerp van den heer Francqui goed te keuren. En die regie der spoorwegen zou wel een der eerste hin derpalen zijn op den weg der nieuwe Regeering. Doch vermits nu toch ledereen tot het uiterste offers brengen moet, zal het ten slotte nog goed uitvallen. Het gevaar ligt hierin dat men, omwille van de heilige winst, de spoorwegtarie ven in die mate verhoogen zou dat de nij verheid er door al te zeer lijden zou. Nu is 't goed. Toen onder het Ministerie Poullet, in overleg met Generaal Kestens, toenmali- gen Minister van Landsverdediging, enkele besparingen werden ingevoerd op de legerbegrooting, schreeuwden de libe rale en anti-regeeringsgezinde bladen dat de Regeering tewege was het leger te ver nietigen en onze inlijving bij Duitschland voor te bereiden. Er viel eenen hond te slaan, en de stok werd gevonden. Maar nu Is heer Jaspar aan 't roer, en heer Hymans, en graaf de Brocqueville is thans minister van Landsverweer. En wat is het eerste werk van heer de Brocqueville Om te beginnen handhaaft hij al de bezuinigingen welke zijn voorganger invoerde. Maar terzelfdertijd schaft hij twee pu pillenscholen af en de helhonden die heer Poullet zoo woest toebasten, vinden het goed Schaft hij de scholen der onderluite- nanten af en de gezworen kameraden van het leger vinden het goed Schaft hij het smaldeel der torpedo- bootenaf en allen diepnbeschaamdweg zich het monopolium der vaderlandsliefde aanmatigen, vinden het goed Zendt hij al de zoogezegde ongeschik- tennaar huis, ea vermindert hij het legercontingent met 5.500 man en al de liberale helden op sloffen vinden het goed. Nu, we nemen niet aan dat heer de Brocqueville, die op 't stuk van vader landsliefde toch wel schitterend zijn proeven geleverd heeft, een daad zoude plegen welke niet ware overeen te bren gen met welbegrepen vaderlandsliefde. Bijgevolg, zijn de bezuinigingen welke hij invoert, gewettigd, dan waren de bezui nigingen welke heer Poullet doordreef, nog honderdmaal meer gewettigd. En toch werd heer Poullet voorgesteld ais een... gevaar voor 't vaderland 1 Wat ellendige comedle is er dan toch gespeeld in Belgie Het Eucharistisch Congres. Van Zondag 20 Juni tot 24 Juni had te Chicago in de Vereenigde Staten van Amerika het 28c internationaal Eucharis tisch Congres plaats. Dit Congres is eene wereldgebeurtenis. Het is een triomf voor Christus In de H. Eucharistie en voor de katholieke kerk. Geheel het Congres had meer een Amerikaansch dan een internationaal ka rakter. Het ging er op zijn Amerikaansch, echt kolossaal. Mgr Heylen, Bisschop van Namen en algemeen Voorzitter van de Eucharisti sctie Congressen, nam de leiding waar van deze reuzenbetooging. Behalve een bijzonder Legaat, als ver tegenwoordiger van Z.H. den Paus, waren er 14 kardinalen, 200 bisschoppen en 3000 priesters tegenwoordig. Het Congres bevatte 22 verschillige afdeelingen. De Vlaamsche en Nederlandsche afdee- ling gaf gelegenheid aan de Noord- en Zuid-Nederlanders hunne uitgewekene stamgenooten te ontmoeten. Het is kenmerkend dat als nationale liederen het Hollandsch nationaal lied en de Vlaamsche Leeuw in koor gezoq- gen werden. De inzet van het Congres was een mil lioen H. Communiën van de toegestroomde Pelgrims, uitgedeeld in de 267 katholieke kerken van Chicago. De Belgische kerk van Chicago is toegewijd aan den Viaam- schen heilige Johannes Berchmans. INSCHRIJVINGEN DERDE LIJST Vorige lijst Onbekend uit Watou Naamloos Onbekend id. K. Merlevede Om een kind te laten doopen met na: m Cyiille Wat van mijn winsten Uit dankbaarheid aan O. L. V van St Jan Om een genezing te bt komen Naamloos Van een oud Studiemakker Onbekend Uit dankbaarheid voor bewezen diensten door M. uw Vader Onbekend id. id. Van uit den keer van den Ommegang Onbekend id. Ter uitbreiding der godsvrucht tot het H. Hart Voor den machtigen beschermer H. Antonius uit liefde voor de Missies Een vriendin van het H. Hart, voor eene genezing Voor een volkomen genezing Ter eere van het H. Hart van Jesus en H. Zuster Theresia Ter eere van de H.H. Herten van Jesus en Maria, om een genezing Uit Stavele om eene gunst te bekomen Onbekend om eene gunst te bekomen Om een genezing te bekomen Totaal Familie Hannebouw-Boone, gift uit hunnen winkel. 4075, fr. 200,- fr. 20, fr 20,- fr. 50, fr. 10, fr. 100, - 'r. 50, fr. 10,— fr. 10,- fr. 50, fr. 4M,— fr. 10, fr. too, fr. ICO, - fr 50 fr. 100,— fr. 5,— fr. 5,— fr 50,— fr. 20,— fr. 20,— fr. 5,— fr. 20,— fr. 2,50 fr. 50,— fr. 20,— fr. 5,fr. 5,— fr. 5202,50 fr. STAP YPER. OP ZONDAG 27 JUNI 1926 PLECHTIGE ONTHULLING VAN HET der Gesneuvelde Ypersche Helden in de tegenwoordigheid van Belgische,Brltsche&FranscheHooge Overheden en opgeluisterd door het Muziekkorps van het 4f Linieregiment PROGRAMMA Te 10,30 uur Plechtige Hoogmis in St Pieterskerk. Vaderlandsch Sermoen. Te 11,30 uurConcert op de Groote Markt door de Koninklijke Muziekmaat schappij De Philharmonie van Pope- ringhe. Te 14 uur Stoet. Te 15 uur: Plechtigheid der Onthulling. Aanspraken. Uitvoering der Kaniate (Gemengd koor, 400 uitvoerders) begeleid door de Harmonie Ypriana woorden van Af. H. Sobry, stbepen muziek van AL A. Van Egroo. Te 16 uurConcert op de Groote Markt door het Muziekkorps van het 4' Linie regiment. Te 18 uurConcert op de Groote Markt door de Groote Koninklijke Harmonie van Wervick. Te 22 uurPrachtig Vuurwerk. Verlichting van het Gedenkteeken. Een prachtig weder begunstigde 't fees tje, en een macht van volk was op de parochie toegestroomd. Bij eene inhuldi ging zagen wij nog zelden zooveel toe schouwers. De bevlagging was algemeen, aan versiering ontbrak het niet en we telden veel mooie, kundige jaarschriften en ge dichten. Om 3 uur kwam de E Heer Pastor per rijtuig toe uit de dekenij. Aan 't klooster der Zusters Penitenten werden hem de sleutels, den herderstaf en een bloemtuil aangeboden 'door de jonge kinderen Juff. Marie Louise Dekeirsgieter, Heer Henri Dewulf en Juff. Germaine Dewulf. De stoet werd geopend door het Katho liek Muziek daarna volgden de school kinderen die een plechtig zegelied aanhie ven dan zagen wij de prachtige processie groep van St Luidgardis en een goed opgevatte groep uit het leven van St Ju lianus, patroonheilige van den nieuwen herder. Het eerste deel van deze groep, op touw gezet door het Volkshuis, verbeelde den heiligen Julianus te midden zijne be schermelingen armen, ongelukkigen en zwervers die hij opzocht, voedde en bij- Verhooging met I Juli a.s. In 't Binnenland Brieven 40 cent. per 50 gr. Postkaarten 25 cent. Stalen5 cent. de 50 gr. Minimum 25 cent. Zaakpapier: 5 cent. de 50 gr. Minimum 40 cent. Aanteekenreclit1 fr. Prentpostkaarten geen gunsttarieven meer tenzij voor de prentkaarten met beleefdheidsformule van hoogstens vijf woorden 5 cent. Postwissels, enz.Minimum 40 cent. Voor 't Buitenland Brieven 1,25 fr. tot 20 gr. Daarboven 75 cent. per 20 gr. Postkaarten75 cent. Zaakpapier20 cent de 50 gr. Mini mum 1,25 fr. Aanteekenrecht1,25 fr. FEYS-CALLEWAERT. Rousbrugge Behalve den openingsdag was er een dag voor de Kinders, een Vrouwendag een dag voor Hooger Onderwijs en het Congres sloot met eene plechtige Pro cessie en met den zegen van het H Sacrament over de grootste massa kathc- lieken die ooit bijeen geweest zijn. Mocht deze christene machtsbetooglng den zegen des Hemels hehaald hebben over onze droeve wereld. Guido. als Pastor van St-Jan, te Poperinghe. De nieuwe Pastor met Z E. H Deken Vervaeke, de Pastor van St-Jozef te Oostende en E. H. Almoezenier Vanneste (van Woesten). stond het tweede deel was de verheer lijking van den heilige omringd van een aantal engelen. De E-rweerde Heer Pastor, volgde den sioet, omringd van geestelijke en wereld lijkeoverheden, familieen viienden, overal met genegenheid en blijdschap begroet en verwelkomt. Zoo kwam men aan de kerk die in een oogwenk vol liep met gelovigen. Na de plechtigheid werd de nieuwe Herder aan zijne parochianen voorgesteld door den Z. Eerw. Heer Deken en hem de waak zaamheid en de zorg van gansch de paro chie toeveitrouwde. Bij den lunch die na het feest opgediend werd bij de E. Zusters Penitenten werd het woord gevoerd doorZ. E. H. Dek'ü Vervaeke, de E. H. Pastor van St Jozef te Oostende (gewezen Pastor van E. H. De Rycke) Dr Brutsaert, namens den Kerkraad, M. N. Lahaye, Burgemeester, namens de S'ad en eindeiijk om allen te bedanken door de nieuwe Pastor zelf. De Poperinghenaar biedt Eerw. Heer De Rycke zijn beste gelukwenschen en hartelijk welkom. lm fepf 1 U Er,, Zondag li. had.te Wulver- g' cm het inhuldigingsfeest plaats van het Gedenkteeken aan de Gesneuvelden,aldaar opgericht door toedoen van de V. O. S. Talrijk waren de Oud- Strijdersbonden uit 't omlig gende opgekomen naar deze afgelegene gemeente een twintigtal vlaggen waren in den stoet aanwezig. Onder'het spelen van de Braban?onne en de Vlaam sche Leeuw werd het Gedenkteeken onthuld en overhandigd doorden Voor zitter van den V.O.S. aan de goede zorgen van het Gemeentebestuua. Spraken dan nog de Heer Burge meester, de Hoofdonderwij zer en de E. H. Almoezenter De Beir eindigde met eene korte, treffende toespraa' over ons aller vredesverlar gen. Het feest verliep in ae beste stemming. Het zomerweer na zooveel regendagen, de kennis en de blijde gebeurtenis van de instell.itie van onzen E H. Pastor had een macht van volk, Gheluwnaren en vreem delingen, naar de dorpplaats getrokken, w.utr men van 's morgens aan. het pinten en versieren war, om ter meesten om ter schoonst er h;t was schoon. De ge/els var al de huizen waren eene wemeling van kleuren en vendels en opschriften en groene mtlen. O n 2 Va uur, kwam de de nieuwe her der toe met deuto van den Heer Notaris Dup int en nam p!aat6 op het verhoog dat opges! (gen was op het M'n i-p'eln een schoolknaa boo.thenulea herderstaf aan, terwijl de liter Burgemeester de wdkom- rede uitsprak. Van aan de Leiestraat zette de praalstoet zich in gang en toog voor den nieuwen Herder /oorb.j in de orde zooals verder aangeduid. Da stoet was prachtig en indrukwek kend, naar gekende Gneluwscbe geplo- gendheld, de vreemdelingen, getuigen Aan 't werk vroeg deze. O neen... Ik bekijk maar eenige vroegere doeken.Neemt u plaats... En Floris schoof mijnheer van Dord een zetel toe. Floris, ik ben niet gekomen om over schilderijen te spreken, zei de oom van Hortense. Ik heb het begrepen, antwoordde de schilder. Laat ons dus openhartig zijn I O, zeker Er wrokt iets tusschen de families. Ik weet het, doch ik hoor maar een klok. Ik vermoed dat ge dan ook verkeerde klanken hebt opgevangen. Wel, luister... Hortense is tegen woordig in een zonderlinge stemming. En gisteravond heb ik me er waarlijk onge rust over gemaakt. Door haar toedoen en zonder dat ik er veel op gelet had, was George Dewale uitgenoodigd. Die man hoort in een fatsoenlijk huis als het uwe niet thuis. Zulks vernam ik gisteravond van vrienden. En ik heb George Dewaie open hartig gezegd, dat die uitnoodiging een grove vergissing was geweest en hij zijn bezoeken niet tnoet herhalen. Hortense zei uit leggen, mijnheer van Dord, zei Floris bedaard. Gaarne... Onze families zijn reeds lang be vriend. En ik heb Hortense als kind gekend. Er was genegenheid tusschen ons. Die vind ik heel natuurlijk. Zeker I Adeleide heeft zich nu in 't hoofd gezet, dat ik Hortense moet huwen, 't Is ook vaders wensch. Hoe Hortense er over denkt, laat ik buiten beschouwing. Maar mijn genegenheid tot Hortense is geen liefde, die een man voor een vrouw voelt. Wel, Floris, mijn vrouw en ik heb ben ook altijd gemeend, dat er een eebt- vereeniging zou volgen op de vriendschap dat Hortense en gij een paar zoudt wor den. Ver van mij om te beweren, dat gij u gedragen hebt, om dat gedacht te ver sterken. Integendeel, wezeiden meermalen dat ge door uw kunst ingenomen werdt, en niet aan trouwen scheen te denken Om het zoo eens uit te drukken, uw houding bleef vrij naief. Maar die mee ning is gegroeid uit de verhouding der families. En nu is de kwestie gesteld en gij raadpleegt uw hart. Ge kunt Hortense me, dat ze hem gevraagd had, om u een niet huwen... wel uw verklaring is eerlijk lesje te geven. Ik zeg het, zooals het is.1 en oprecht. Ze beweerde, dat gij haar verwaarloosdet. I Maar Adeleide wil dat niet begrij pen ik neem die uitdrukking niet over voor'En zij heeft de verhouding vertroebeld, eigen rekening. j Floris vertelde dan, wat er op den Ze is ook zeer verkeerd. Kemmelberg was gebeurd. En vrijmoedig Ikhebvroeger'teenenande/gehoord sprak hij ook over Dora Viota, een gebo- ennu dit. En ik kom tot het btilult, dat ren schilderes, rnaardieles moest hebben. Adeleide en ook Hortense een Verloving Van dat onderricht had Adeleide een ge- tusschen u en mijn nicht wilien uitlokken heelen roman gemaakt. En daardoor was en gij daarin niet toestemt. de kwestie der verloving gesteld ge- Laat ik u den werkelijken toestand! worden, i Mijnheer van Dord had aandachtig geluisterd. Het is een eerlijke verklaring, zei hij. De meisjes hebben dwaas gehandeld. En uw vader wenschte zoo vurig een vereeniging der families, dat hij zich ook vergaloppeert. Maar ik begrijp u. En zonder ware liefde is een huwelijk niet gelukkig. Ik ben tevreden, dat we er eens openhartig over gesproken hebben. Dat is 't beste. Och, Hortense weet misschien zelf nog niet goed wat ze wil. We hebben te veel haar grillen ingevolgd. Eerst diep medelijden, omdat ze wees is... toegeven, alles toegeven, maar na dien te zwak. Ze heeft gisteravond heelemaal verkeerd gehandeld, om dien Dewale tegen u uit te willen spelen. Nu ge hen noemt, moet ik u zeggen dat Dewale een gevaarlijk mensch is, zeer los van zeden, en een leeglooper. Ja, ik heb het gehoord. En ik zal zorgen, dat Hortense hem niet meer ontmoet. Nu zou Ik nog even met uw vader willen spreken. Na dit onderhoud ging Floris uit. Een Verassing. Floris Verschalde begaf zich naar mijn Devloe, met wien hij den vorlgen avond zoo over kunst had gesproken. Hij werd er zeer hartelijk ontvangen. En al dadelijk waren beiden schilderijen aan 't bekijken. Het was voor beiden genotvol. Eensklaps bleef Floris verbaasd voor een portret staan, 't Was dat van een jong meisje, een kind schier. Een pracht- beeld. Dora Viota, zei Floris half luid, diep getroffen door de gelijkenis met de jonk vrouw van den Kemmelberg. Ja, dit portret is door Viota geschil derd maar geen Dora Viota. Gulliem Viota was zijn naam. Een nieuwe verrassing voor Floris. Hebt ge een schilder Gulliem Viota gekend vroeg hij. O, heel goed. Over een vijftien jaar verbleef hij hier te Brugge en ik heb hem dikwijls bezocht. Had hij een dochter? Hij woonde met vrouw en kind. Maar die zag ik nooit. Viota had een atelier, vuij ver van zijn woning en het was altijd in zijn werkplaats, dat ik hem bezocht. Men zei, dat zijn vrouw zwak van hoofd was. Maar dit portret verbeeldt zijn doch ter riep Floris ontroeul uit. Ik ken haar. Is hit de Dora Viota, die ge ge noemd hebt. Ja. Nu begrijp ik, dat ze zoc'n ver eering voor de schilderkunst heeft en een drang om zelf fe schilderen. Haar vader moet een groot kunstenaar geweest zijn Is hij dood Wel, plotseling was hij uit Buiige verdwenen. Hij had aan niemand wat gezegd. Wat hem tct dit geheimzinnig vertrek dreef, weet ik niet, dat hij bij voorbeeld schulden had, heb ik nooit gehoord. En nam hij vrouw en kind mee Ja... Tenminste het hu's op de Gou- len Hand Rel was ledig... maar gij schijnt de dochter te kennen vroeg Devloe. Ik heb ze ontmoet op den Kemmel- berg. Dus in Vlaanderen nog En is Viota zelf daar ook. ,n Neen, wel de moeder. En Floris vertelde zijn kennismaking met de zoogezegde heks van den Kemmel berg, doch zweeg over de onaangenaam heden, die er uit voortgevloeid waren. Zonderling, zei de heer Devloe. En lijden die mensehen gebrek Ze wonen er zeer schamel... En ik vermoed dat dit niet zóó zou zijn, indien ze de middelen bezaten. Ik bezit hier een kostbaar stuk van schilder Viota. Het is veel geld waard. En ik zou het niet rustig meer kunnen bekij ken, als ik weet, dat vrouw en dochter van den kunstenaar in armoede verkeer den. Mag ik eens met u mee gaan naar den Kemmelberg O, gaarne Ik heb zoo dikwijls met Viota ge sproken, ik was met hem bevriend. Dus stel ik belang in ziju familieleden. Hij zelf zal wel overleden zijn. Hij was geen Belg O, neen Hij kwam uit Zuid-Ame- rika en was van Spaansche afkomst... De sporen van Spaansche invloeden in ons land trokken hem sterk aan. Hij was trouwens een zeer ontwikkeld man. En in zijn leven O, nooit heb ik iets van ongeregel- heden gehoord. Een beschaafd en fatsoen lijk mensch, een artist, die voor zijn kunst leefde. Er moeten er meer zijn te Brugge, die hem kennen vroeg Floris. Niet veel, Viota had weinig om gang... Er is een geheim rond dat over haastig vertrek. Maar ik ben nooit te weten gekomen welk. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1