HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, TENTOONSTELLING GROOTE DRAFKOERSEN Apotheek Frans Vande Plas ABONNEMENTPRUS per JAAR TARIEF DER PRIJZEN: Berichten - verHoopingen vonnissen RouuiDericinen uitgeverSAnsEit-UAfinESTE, oruKHerij Zondag 4" Juli 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. - Nr 27. De Groote Steunpilaar STAD POPERINGHE VOLKSHUIS op .inii iov<; van Hoenders - Konijnen - Bloemen, enz JULI DAG DER VLAMINGEN Liberaal-Socialistisch Cartel. De Vlaamsche Geteisterde» Politiek Overzicht Schoone Pensioenen. STAD POPERINGHE - Kermis-Dinsdag. 6 Juli 1926 Hippodroom Groote Heerlijkheid Woeste» steenweg. HOOO IV. IV ij zen. Radio-verbinding Belgie-Congo. De Koloniale Dag. Poslomschrijvingen. Spioenen Vrijgelaten De oudste Belgen. DE HEKS VAN DEN KEMMÉLBERG ROMAN door IV. HAI\8 ik hei? mijnh^ivtn Dcrd openhartig Gedenkteeken opgericht ter eere der Ypersche Helden, gesneuveld voor het Vaderland gedurende den wereldoorlog 1914-1918. - Ingehuldigd op Zondag 27 Juni 1926. Photo Asaert-Salomé,Ypcr. Paardenkoers te Poperinghe De Bedevaart naar de Graven van den Yzer Aan mijn geliefde Vlaamsch Boerenvolk jDe slag van Yper. Processie van Poperinghe teestMvervïreldt Be In Stad 8 tr. In Belgie per post 9 fr. SO Buitenland 1 5 fr. 00 Eene Inlassching 2 en 3 Inlasschingen 1 tr. 50 per regel HERHAALDE O fr. 70 per regel O fr. 60 per regel 6 frank ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Telötoon 0. Postchèck 1S.570 Mgnt! De familie is een der grootste steun pilaren van den staat Al wat de familie in haren zuiveren geest wankelen doet, is noodlottig aan 't ganscl e land en volk. En moest het ooit gebeuren dat de socia listische leering in geheel Belgie triomf vierde, tot erger nadeel der familien, die uiteen zouden vallen, dan ware 't ook gedaan met Staat, land en natie 1 Een zedelijke kanker is vreeselijker nog dan de afzichtigste lichaamkwalen, en kan slechts door zuivere zeden en door den godsdienst genezen worden. Tweede Zondag der Kermis: Prijskamp in Hanengekraai. neeg elschen te stellen aan een ander, elke Vlaanischgezinde moet ook zelt Vlaming zijn van kop tot teen. Deeerstedaad welke van een viaamsch- Op Zondag, 11 Juli, zal er over de vele gezinde gtëischt wordt is Vlaming te zijn Voor de derde maal in een week tijds Er gaan geruchten op dat de dienstrn vonden de Liberalen en de Socialisten "ter van Economische zaken z uden veibo k-i Kamer gelegenheid om eene cartel-stem- kelen. Wij kunnen niet nalaten am te landouwen van ons duurbaie Vlaanderen een Ingetogen, stille wijding varen, die tot feestelijke muziek zal openbloeien. Ontroerd zullen de Vlamingen van heden denken aan hunne voorzaten van 1302, die op den Groeninghekouter het glorierijke wapenfeit volvoerden, dat voor immer den roem van hun steike geslacht uitmaken zal. Op dien dag zullen de Vlamingen ook hunne strijdmakkers, hunne vrienden, hunne bloedverwanten gedar htig zijn die, getrouw aan den oproep van hunnen Vorst Vlamingen, gedenkt den Gulden sporenslag In den laatsten grooten strijd hun bloed en hun leven veil gehad hebben voor hun land. De dooden te huldigen om hun groote daden is iets meer dan een werk van dankbaarheid en van vereering, het is ook aan de dooden het woord verleenen over de levenden, en geene taal dringt dieper in het hart dan deze welke komt van overhel graf. De 11 Juli zij dan voor de Vlaamsche gemeenschap de groote dag van propa ganda, van bewustmaking, van aan sporing tot vruchtbare en edelgezinde werkzaamheid. De dag van Vlaamsche trots, om hetgeen de Vlaamsche stam geweest is in de historiede dag van zelfvertrouwen, want 1302 letrt ons hoe kleine volkeren, door hun taaiheid en hun doodsverachting in de bachelijkste uren, kunnen stand houden tegenover de grootste machten de dag vooral van kloeke en groote voornemens, want de eerste plicht dien we tegenover nze voor ouders te vervullen hebbeD, is hunnen rang tusschen de volkeren opnieuw te bereiken en zoo mogelijk ie verhoogen. Opdat de 11 Juli dezen beilzamen in vloed, in de volle mate kunne uitoefenen, zijn, naar mijn oordeel, twee dingen van hoofdzaak Ten eerste, dat de 11 Juli het feest zij, en als feest herdacht worde van alle Vlamingen Ten tweede, dat de 11 Juli voor alle Vlamingen het feest zij van den Viaam schen arbeid, van de opbouwence Vlaamsche daad. Het feest te zijn van alle Vlamingen, beteekent dat de viering van 11 Juli zou moeten vrij zijn van ue bitterheden der verdeeldheid welke eilaas, sedert den oorlog uitbrak, de strijdende Vlamingen zoo hopeloos verdeela heeft gehouden Dat gedurende ten minste 24 uur van wapenstilstand al wat voelt en roert voor Vlaanderens herleving, in verdraagzame en loyale verstandhouding, met weglating van de tegenstellingen, naar buiten zou moeten verschijnen als één gioote macht, als één groote getuigenis, uit één groote behoefte geboren. Deze voorbijgaande en feestelijke toe nadering behoett niemand te krenken in, noch minder te berooven van zijn bijzon dere overtuiging en idealen. Wie zelf een levensprogram heeft, wie zelf gewoon is alleen te luisteren naar de inspraken van het eigen geweten, voelt eerbied voor ieders eerlijke en eerbare beginselen Voor deze toenadeiing is het noodig dat men iedere noodelooze aanstoot vermijde en dat niemand zoeke de gemeenschappe lijke betooging te misbruiken voor groepsdoelelnden. Het belang van een volledig machtver toon is toch ten overvloede een zoo geringe poging tot zelf beheeisching waard Een tweede wensch is dat op 11 Juli den Vlamingen zou worden onder de oogen gebracht dat de eerste plicht, welke iedete Vlaming te vei richten heeft is te bewerken en zelf te verwezenlijken al wat mogelijk is voor de veivlaamrching en de grootwording van Vlaanderen. Alle Vlaamsche kiezers moeten eischen dat zij, die met een openbaar mandaat bekleed zijn, hun invlotd gebruiken om aan ons Vlaamsche land zijn volledig taalrecht te geven. Maar het is niet ge- voor zich zelf, de tweede het te zijn in zijn familieleven, de derde in zijii bedrij vigheid en overal waar hij een medezeg genschap heeft uit te oefenen. Vele handen maken den arbeid licht. De geringste onder ons hteft honderd gele genheden op een dag otn, zelfs zonder eenig gevaar voor peisoonlijk nadeel, iets te doen voor den vooruitgang van onze zaak, door eerbied te toonen voor eigen taal, de voorkeur te geven aan eigen pers, te ieveren voor onderwijs in eigen taal, op te komen voor Vlaamsch vereni gingsleven en zijn steun te gunnen aan Vlaamsche ondernemingen. En eindeloos ligt daarnaast het veld, waar het geza menlijk, maar vrij, initiatief zich kan ont wikkelen ten bate van onze zaak op economisch, op sociaal, op kultureei, op gemeentelijk, op provinciaal en op wei- gevend gebied. Het is een feit, ja een troostbaar feit, dat het grootste gedeelte van de taak tot wederopbouw van ons Vlaamsche volks leven niet afhangt van den goeden wil van hooger, maar ligt in onze eigen handen en het is de taak van alle klaarziende en oprechte Vlamingen, de plicht die daaruit voor ieder voortvloeit, dit ook aan leder voor te houden. Als ieder vaagt voor eigen deur. zal Vlaandeien er reeds heel wat zindelijker uitzien dan thans. Door deze vaststelling verontschuldigen wij geenszins de tekortkomingen welke aan de Regeering en aan de Volksverte genwoordigers kunnen aangewreven worden. l.iat 11 Juli aan deze zeer eenvoudige, maar ook zeer vruchtbare gedachte ge wijd zijn. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER QROOTB ILEUS TER TROUWB bij SANtfEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN De Regeeiing heeft zich uiterst ondank baar getoond jegens onze Generaals, bij de berekening van hun pensioen. Onze Generaals hebben zich gedurende den oorlog zoo buitengewoon verdienste lijk gemaakt met het ambacht uit te oefenen hetwelk zij hun geheel leven lang geleerd hebben en waarvoor zij dik en vet betaald werden. Maar zij hebben het groot ongelijk gehad anderen te laten sneuvelen in hunne plaats, zoodat zij nu genood zaakt zijn een pensioen te trekken. Eerst stelde de Regeering zich schrap- zuchtig tegenover deze verdienstelijke dienaars van het Land. Met een pensioen tje van 54 duizend frank per jaar zouden zij moeten gedoen. Het was nog niet genoeg. Ten gevolge van de hardvochtige bemoeiing van eenige Volksvertegenwooidigers zijn die 54 üuizend franken verminderd tot 40.600 frank per jaar. Daarmede zullen onze Generaais nu het einde van hun leven moeten afwachten. Gelukkig dat de Generaals een vurigen verdediger gevonden hebben in den per soon van Minister de Brcqueville, die met ontslag bedreigde in geval men nog verder aan dat aim pensioentje tornde. Verledene week werd ook met ontslag be dreigd maar dan was het omdat de Kamer het pensioen van de kleine bedienden wat wilde verhoogen. Aan de soldaten wordt er voor zes frontstrepen 450 frank toegekend en de Generaals moeten het voor een zelfde getal frontstrepen met 7 duizend frank gedoen. 1« WedstrijdPrijs van Hazebrouck, 1= Proef2000 fr. in 4 Prijzen. 2' Wedstrijd: Hlppodroomprl|s voor Belg. Peerden:2000fr.in4 Pr. 3C Wedstrijd: Prijs van Hazebrouck, 2C Proef. 4* Wedstrijd Priis der Hop 1500 fr. in 4 Prijzen. 5C WedstrijdPrijs der Stad Poparinghe2500 fr. in 4 Prijzen. Weegplaats; Mannen 15 fr.; Damen 8 fr. Plein; 5 fr.; 3 fr. Ingang: mlng uit te brengen De eerste maal was het om den wette- lijken datum der gemeenteverkiezing te vervroegen. Onze Nationale Regeering zou aan geen politiek doen en eene zuiver politieke aangelegenheid, als de Gemeen teverkiezingen, wordt door Liberalen en Socialisten broederlijk afgesponnen tegen het gedacht der Katholieken. Maar de twee andere stemmingen wa ren van grooter belang daar zij recht streeks het Katholiek Onderwijs aangaan. Ais het erop aankwam het onrecht te herstellen dat sinds jaren aangedaan wordt aan de vrije Katholieke Onderwij zers, die hun pensioen op dezelfde basis niet berekend worden als de offieieele onderwijzers, die in 1884 wegens afschaf fing van bediening op wachtgeld gestéld werden, op gelijken voet zouden gesteld zijn met de onderwijzers die bestendig in dienst bleven. Daarop hebben M. Marcq en zijne ka tholieke vrienden dezelfde gunst gevraagd voor de Katholieke Onderwijzers die in 1873 om gewetensbezwaren het officieel onderwijs verlieten. M. Huysmans heeft zijne socialistische vrienden gevraagd de Onderwijzers van 1879 te benandelen als deze van 1884, de katholieke als de offieieele. Het amendement van M. Marcq zou ii tweede iezing besproken worden. Maar naar de opspraak die het verwekt heeft in het cartel-kamp van Socialisten en Libe ralen, heeft het niet veel kans erdoor te geraken. Hadden deze cartel-stemmingen vroe ger gehouden geweest, dan zou het zeker aan Minister Pouliet gelogen hebben. De Katholieken dienuaan de Regeeringstafel zitten zouden ook wei doen een oogje in t zeil te houden. Men is bezig met proefnemingen te doen om Belgie rechtstreeks met de Kolo nie te verbinden, bij middel van de draadlooze telegraphie met korte golf lengten. Deze proeven leveren goeden uitslag. De uitzendingen van den post van Vorst worden dagelijks ontvangen te Elisabeth- viile,Stanleyville en Leopoldville. In deze laatste plaats wordt een uitzending.-post met korte golflengten gemonteerd. Dank zij deze post zal het weldra mogelijk zijn proeven te doen voor de tweezijdige ver binding Belgie-Congo uit te voeren. Wij vieren op 4 Juli den verjaardag van de stichting onzer schoone Kolonie. Op dien dag worden in vele plaatsen feeste lijkheden gehouuen. In ue geschiedenis van Congo komen er Qrie heuglijke jaartallen 1876- 1885 en 1908. 1876. Op de vergadering van het Aard rijkskunaig Congres, onuer tiet Vooizit terschap van Koning Leopold 11, wordt er beslist stelselmatige navorschlngen te in Midden-Atrum.HM^HB^H 1885. De akte van Berlijn erkent de internationale vereeniging van Congo als souvereine onafhankelijke Staai. De Belgische Kamers machtigen Z. M. Ko ning Leopold 11, net Hoofd te worden van den nieuwen staat. Dank aan den helden moed onzen Kolonialen en de dapperheid onzer negersoldaten, werd de siavenhan nel, in ue jaren die daarop volguen, voor goed uiigeroeid. 1908. Op 15 November 1908 stemmen de Kamers het ontwerp van overname van den Unafhankelijken Staat, welke Bel- gisch-Congo wordt. Belgie mag fier zijn over de grootheid der volbrachte taak. Belgie heett de be schaving en de economische ontwikkeling van Congo doen vooi uitgaan. Het heeft getracht den geest van den inlander op te wekken en zijn maatschap- pelijken stand te verbeteren. Er heersent vrede in de Kolonie. De slavernij is te niet en de oorlogen tusschen volksstam men bestaan niet meer. De Congo heeft reeds talrijke scholen en ziekenhuizen en de slaapziekte is fel bestreden. De Zendelingen, de Ambte naars en de Kolonisten trachten het negerras op te beuren. Onze Kolonie scnenkt aan handel en nijverneid onuit putbare voorraden. Wij vinden er goud, tin, koper, diamant en een buitenge wof nen plantenrijkdom caoutchouc, palm olie, vezelplanten en allerhande nout soorten. De katoen-, rijst-, koffie- en cacaoteelten breiden zieti meer en meer uit. De Congo levert ook veel ivoor. Thans zijn er veel banen aangelegd De spoorwegen en de stoom chepen laten toe geheel de Kolonie door te reizen. De handel tusschen Belgie en de Congo zeer groot. ln de naaste toekomst moet Congo meer en meer aan de Belgen behooren door hun aantal, door hunnen arbeid en door hunne kapitalen. DeKolonlebiedteen uitstekend arbeids veld voor alle werkkrachten en voor alle ondernemingen toonen dat, moest dit doorgaan, hel weeral meest de Vlaamsche geteisterden zijn die zouden gefopt worden. Nog meer dan 100 duizend gevélde vonnissen of afgesloten overeenkomsten achten op vereffening in de buieelen ie Brussel. Nog ongeveer 120 duizend zakei zijn aanhangig bij de rechtbanken. Nog omtrent 900 duizend bundels moeten voor de betaling der intresten nog in handen genomen worden. Het grootste, verre het grootste getal geteisterden die nog op voldoening wachten zijn Vlamingen. Men heeit berekend dat er rnins ens nog voor zeven jaar werk op de plank is. het omdat het Vlaamsche geteisterd n betreft, dat de ministerraad er met de vuile voeten wil door gaan Of zou het een liberaal plan zijn de diensten aan een katholieken minister te ontrukken om ze verplaatsen onder de voogdij van Francqui Het is maar juist en billijk dat onze Vlaamsche geteisterden, zoowel als de Waalsche, op rechtvaardige wijze tot den laatsten cent trekken en dat nog zoo spoedig mogelijk. Er zijn 11 postomschrijvingen in Belgie: in het Waalsche- en 4 in het Vlaamsche land. Nu heeft de Minister beslist de post- omschrijving van Hasselt af te schaffen, zoodat de verhouding zal zijn 7 in het Waalsche- en 3 in het Vlaamsche land. Dat is ten minste gelijkheid in rechte en in feite op zijn Belgisch. Door het veruwijnen van de postom- schrijving Hasselt zal het klein aantal hoogere postbedienden die Vlaamsch ken nen nog verminderen. Zoodat wij daar weeral vooruit gaan... als de kreeften. Uit eene mededeeling. van den Minister van Justicie blijkt dat er in Belgie eii spioenen ter dood veroordeeld werden of tot levenslange dwangarbeid en die reeds ofwel voorloopig otwel voorwaardelijk ontslagen werden. Wat de Minister echter niet mededeelt dat er acht jaar na het eindigen van den oorlog nog strijders en idealistische Vlamingen gevangen zitten, waarvoor de zelfde pootten der Leuvensche gevangenis niet open gingen als voor de voordeeide spioenen, die voor enkele duizenden hun ne landgenooten deden slachten. Van alle landen die den'oorlog, gelijk langs welke zijde, medegemaakt hebben is er maar één land dat de grootmoedigheid niet had amnestie te verleenen. En dat land is Belgie. Het schijnt dat de oudste man der wereld 163 jaar telt en dat hij te Samboul in het gasthuis ligt. Onze ouaste Belgen tellen op verre na zooveel jaren niet, maar ze zijn ten min ste nog goed en gezond. De ouuste man uit ons land is Jean Pierre Dupont van Walcouit en hij telt 105 jaar. Hq gaat er fier op, dat hij 7 jaar als soldaat onder Leopold I gediend heeft. De oudste vrouw heet Marie Catherine Lrelferière en zij trad op 22 Juni haar Ilü8c jaar in. Voor beide oudjes werd er deze week feest gevierd. Ook te Gent werd er Zon- uag gefeest daar Gent op dit oogenblik drie hondeijarigen telt, twee vrouwen en een man. Het is plezierig tot een taai ras toe te behooien. Mengelwerk van «DePoperinohenaar»28 O, dikwijls heb ik me afgevraagd hoe het verleden van Dora Viota mocht zijn, hernam Florls. Zij zelve liet er niets over uit. Ze was zeer teruggetrokken. En haar moeder, lijkt me bijna zinneloos. Ze was hier al zwak van geest... Ik heb ze echter nooit ontmoet... Is er nu iets in de familie gebeurd Beiden spraken nog een wijlen over deze ontdekking voort. En vol bewonde ring staarde Floris het portret aan. Wanneer keert ge naar den Kemtnel- berg terug vroeg mijnheer Devloe. O, over enkele dagen. Als ik ginder ben zal ik het u laten weten, Ge kunt dan zelf een dag voor uw bezoek bepalen. Uitstekend Onder den Indruk van al het vernomene ging Flor is heen. Zou hij weldra de gan schegeschiedenls van Dora Viota kennen En o, zeker was ze zijn liefde waardig! Als zij hem maar beminnen kon. Hoop leefde bij Flotis op. Thuis was het noenmaal gereed. En Floris ontmoette aan tafel Adeleide en zijn vader, die beiden zeer effen keken. Ge hebt dus een verloving inet Hw- tense onmogelijk gemaakt, zei vadei Verschalde heftig. mijn ge.oelens meegedeeld. En hij was het geheel met me eens, antwoordde de zoon bedaard. O, natuurlijk I Hij loopt niet met zijn nicht te koop. Hij zal u niet smeeken Och, het volk in de streek was zco kwaad niet... Uit den weg, op kermissen, voor de mannen van zekeie dorpen, die zoo snel het mes trekken. En wieging er zonder Hortense te huwen, 't Is een afgedane i mes ter kermis? Wie geen vrees voelde zaak. 't zij zoo. Uw koppigheid overwint Maar ik verbied u toch naar den Kem- melberg terug te keeren. En ge zult me op uw woord van eer beloven me te ge hoorzamen. Onmogelijk, vader. Ge wilt er dus weer heen... Daar is mijn werk en ik zie geen enkele reden, om er weg te blijven. Uw werk I Die heks is er... wilt ge achteina loopen. Floris zweeg over de mededeelingen van mijnheer Devloe. Vader, Iaat ons over dit onderwerp zwijgen 1 stelde Floris .voor. Ik eisch uw belofte. Die zal ik toch niet afleggen. Toch keerde Floris naar den Kemmel- berg terug. Te Yper besteeg hij zijn paard. De wind loeide door de straten. De storm ontketende zich. Floris draafde de stad uit. En 't was toen ot zijn geest kalmer werd in den bulderenden wind... voor uie kerels was toch menige pastoor menige dokter of onderwijzer. En och, zr kenden hun volkje wei... en ze kenden ook de oorzaken van veel ruwheid. Maar ze wisten met de grofsien om te gaan en hun liefje te winnen. Eere aan menigen notabele, die zoo'n groot deel van hun leven, in dienst van anderen, langs slechte wegen, sukkelde door guur weer Haar en duisternis, maar in kortwoom>t en hut troost en heul brachten. Dat wist Floris wel en daarom vond hf het zoo treurig, dat zijn vader ruwheid en grofheid van afhankelijke lie ten uitbuitte, Onder het volk waren veel braven, veel goedhartlgen, doch men kon de menigte licht verkeerde begrijpen inprenten. En als men het uitstrooide, dat Dora Viota een heks was, werd dit geloofd. Floris stalde zijn paard te Kemmel en besteeg den berg. Hij kwam bij Ruya aan Men was verrast over zijn spoedigen terugkeer. Wat later sprak F!oris alleen met vrouw dat boerin Loos er De Paardenkoers te Poperinghe, op Dinsdag 6n Juli aanstaande,belooft prach tig te zijn. Een vijftigtal mededingers zijn inge schreven. In de koers van 3000 meters komt Romulus, de vermaarde ciack van M. N. Lahaye, burgemeester, in het strijdperk tegen Nelusko, Rayon, Miss Pinell, Rai sonneur, Renée de France, Just Flower en andere vermaarde koerspaarden. Kaarten op voorhand te bekomen op den gestelden dag, 6 Juli, van 10 tot 12 uur, bij Karei Degrcote, tramstatie, Groote Markt, Poperinghe. Op Zondag 22 Oogst zal de jaarlijksche bedevaart plaats grijpen te Diksmuide. Om redens van praktischen aard wordt zij dees jaar ééne week vroeger gesteld wellicht zal de voorlaatste Zondag van Oogst voor altijd als de beevaartdag be houden blijven, ten einde telken jaie in vollen verloftijd te passen. Hoort gij nog de Indrukwekkende stemmengolf die over de vlakte het Dlks- muidsehe slagveld wentelde op 30 Oogst 1925 Hoort gij hem nog ruischen, dien eed van Trouw aan Vlaanderen en aan de dooden, met klem en vastheid uitge sproken door 40.000 monden menschen uit alle standen, uit alle gewesten van Vlaanderen, die zicföj groote moeite ge troostten die beevaan ie ondernemen, om te Diksmuide, op den Yzeroever, een ge bed te prevelen voor hen die er vielen, en om er een belofte uit te spieken van ver- knocht-blijven, aan 't ideaal der edelste Vlaamsche dooden Vlaanderens Recht Op 22 Oogst aanstaande zal de eerste paal der grondvesten van Vlaanderens Yzer-gedenkteeken plechtig geslagen worden. Het komlteit der bedevaarten beijvert zich om het grootste werk het oprichten van het monumentaal Kruis van Heldenhulde, zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen. De algemeene inschrijving voor het fonds van het Yzer- kruis zal straks over gansch het land te gelijker tijde aangevat worden. In het jaar 1927 zal het geuenkteeken hoog op zijn kruisarmen laten gloren, over het dei nende doodenveld, de zóo zeer geliefde A en zóo zeer gehate letters V V K die gebei V teld stonden op de zerkjes waaronder onze doode jongens begraven lagen. Op 22 Oogst 1926 zullen de 40.000 be devaarders van 1925 met ontroerde ver bazing zien dat nóg 40.000 nieuwe tochtgenooten aan hun zijde opstappen Het is tijd om de voorbereidende schik kingen te nemen voor a.s. 22 Oogst Richt gezamenlijke reizen in, belegt ver gaderlngen, organiseert U. Dit jaar moe ten wij met 100 000 naar Diksmuide. Ais hoofdpunt op het programma komt dit jaar het algemeen Bedevaartlied in uitvoering (Muziekje! Van Hoof, gedicht E.H. Cyr. Veischaeve)Voor allen geval len..Dit prachtig lied moet over Vlaan derens Doodenveld ruischen als een machtige hulde aan onze lieve dooden De muziek is gansch nieuw. Tekst met zangmuziek, samen met deze van Trouw aan ,Vlaanderen gedrukt op karton in zak (ormaat, is op het sekretariaat verkrijg baar aan 25 fr. het honderd. Bestel ze onmiddellijk, opdat u met het aanleeren dezer liederen zoudt kunnen beginnen de tijd is kort I Allen op voor 22 Ocgst 1926 I Romulus in volle draf. Bertenplaats, 8, Kleine Markt) ik vraag niet beter dan aan mijn Boe envolk in Frankrijk dienst te bewijzen Het is vcor hunne geestelijke en stoffelijke belangen dat Zijne Doorluchtige Hoog- weeidigheid Monseigneur de Bisschop van Brugge mij naar Frankrijk gezonden heeft. Ik doe het nog met zooveel te meer liefde omdat ik van hun ras ben. Ik raad niemand aan naar Frankrijk te komen zoo zij een bestaan vinden, zijn onze boe ien onder alle opzichten beter in Belgie. Maar het is een jammerlijk feit dat er, In Belgie, duizenden en duizenden hofsteden ontbreken. Maar,.alhoewel dat Frankrijk van eigen volk ontvolkt, wordt de vraag naar hotsteden In Fransch Vlaanderen, Aitesie, Pica,die, Normandie, La Brie veel te groot. Vele fransche boerenwerk- beden worden stilaan boer, vele Belgen kwamen binst den oorlog, hunne zonen en dochters pachten hofsteden, gedurig komen er van langs om meer uit Belgie en Holland, zoodanig dat er maar ééu ver schil meer is met Belgie Men vindt nog hofstedeD, maar de vei koop overnaam en pachtprijs wordt óverdreven. De hof steden werden hier verpacht tegen den prijs van drie, vier, vijf zakken terwe per hectare. Eene niet te beste zag ik laatst verpachten 600 fr. de hectare, nog eene niet te beste 6300 fr. voor 75 hectaren. De boeren schrijven mij te zoeken Eene goede hofstede, niet te duur, dicht van kerk, markt en statie Al die hoedanig heden zijn hier niet meer te vinden. Tot nu toe in het Center en het Zuiden zijn de prijzen veel lager. Het schilt de groote helft. In die streken, zijn de pachten In métayage helfteboeren De verkoop prijs is de groote helft min, voor gelijke hoedanigheid, dan in hooger genoemde streken. Om dat te onderzoeken, ging mijn neef de départementen van het cen ter en de Midi bezoeken en, ondervond dat hij zoo is. Mijn broeder, na onderzoek door heel Frankrijk, heeft aangekocht de hofstede Chateau D' arcamont, par St Christie, Gets. Enkel, ten titel van in lichting, zeg ik dit Voor gelijke hoeda nigheid, schilt het de groote helft, bij in Normandie. Ue pachten worden overdre ven. De kleine oppervlakte landen welke ik en mijne familie nog bezit in 't Pope- ringsche wordt veel goedkcoper verpacht dan alhier. Ik speel geen agent en zal het nooit doen. Had ik willen agent spelen, ik nam honderden, duizenden franken. Ik ben daarom in Frankrijk niet. Ik blijf er Uit liefde voor mijn prachtig Vlaamsche Boerenvolk. Als ik door de velden, weiden, bosschen en schilderachtige hellingen van Noimandie reis, stellen mijne boeren mij gulhertig kosteloos ter hand hunne nor- mansche karriole of auto en verblijf op hun hof. Mijne boerinnen geven nog de kast. Zij hebben eene foutzij bezorgen mij veel te wel. Mijne moeder heeft mij zoo zindelijk niet opgekweekt en in plaats van kiekens, biefstukken, en wat weet ik al, vraag ik hun kerrepap enzwijnespek. Als gij, in Frankrijk, eene hofstede koopt, pacht of overneemt doe a. u. b- uwe oogen epen. Ik weet er een ter goede trouw overgenomen voor 200.000 fr. Er was volgens ik zag* voor 60.000 fr. op I Ais de agent zegtde hofstede is 70 hectaren zie na of zij er slechts geen 60 is, zoo ik ondervond als hij u het land doet zien, zie of hij u geene goede partijen van eene andere hofstede aanwijst en de slechtste van de hofstede in kwestie niet toont, zie of ge al de voorwaarden van den in 't fransch geschreven koop-overnaam en pachtbrief goed verstaat. Ik heb in die zaken veel bedrog gezien. Tegenwoordig zijn er in Frankrijk, ongeveer 25.000 bel- gische boeren. Gij kent den Boerenbond van Leuven. Zijn lof moet ik niet vermei den. De dagbladen van Frankrijk, en heel de wereld hebben het genoeg gedaan met de jubelfeesten van 2" Sinxendag. Dank aan den hooggeleerden, welgemeenden boerenvrlend zeer eerweerden heer kanu- nik Camerlynck Pastor-Deken van Oos tende, kwam tot stand met de medewer king en onder leiding van den belgischen Boerenbond De Belgische Boerenbond in Frankrijk, onder 't bestuur van eer weerden heer Ballaert. De zetel is Union agricole beige 228bis Rue Lafayette Pa ris X. Die Boerenbond, onlangs gesticht gaat goed vooruit en zal stilaan van langs om meer op alle gebied veel dienst be wijzen. Hij geeft een vakblad uit De Stem uit het Vaderland, gedruktbijDeleu Loncke Meenen. Alwie belangt stelt in den toestand der beigische boeren Zoo mag de onthulling van het gedenkmaal laan de gesneuvelden van den ooilog wel heeten. De slag is uitgewoed zooals hij beraamd en I belegd werd door de Vlaamschbatende gene- ralen van de stad Yper, die eens temeer getoond hebben wat zij bezitten aan strategie als het er op aankomt het Vlaamsche volk te foppen en te tergen. De dag van 27 Juni was uitgestoken voor I de onthulling Op denzelfden dag was er een algemeen kongres belegd vooral de V. O Sseu van 't land Dat mocht niet. Het feest moest een militarisch een fascistisch karakter hebben, mocht niet vlaamsch zijn. De vl. oud strij ders, die zoo vermetel waien geweest uit den oorlog terug te keeren, in plaats van hun knoken in 'i slijk van den Yzer te laten, waren een gevaar voor het wellukken van het Vader- landsch feest. Vlaamsche oud-strijders zijn op hun plaats in oorlog, daar mogen zij over winnen, moeten zij 't land vrij vechten, daar kunnen zij helden worden als zij sneuvelen. Wat willen zij dan nog meer. Koes Vlamin- gen, 't is nu vrede. De Vlamingen dienden dus geweerd. Maar I hoe Strategie, vhiamschfoppende strategie. En de heeren der feestcommissie beloofden al wat de Vlamingen vroegen, en verbeurden hun woord dat de vlaamsche vlag zou gehe- schen en het Vlaamsch nationaal lied, de VI. Leeuw, gespeeld worden. De V. O. Ssen zegden hun kongres op en noodigden alleen I de V. O. Ssen bonden van het arrondissement. Den 27 Juni, prachtig weer geen huis zonder vaandel. Wat een schitterend kleuren- gewimpel op het stadhuis. De vlaamsche vlag, de vlag van 4 iniltioenen Vlamingen, alleen ontbrak. De V. O. S sen hoopten nog op een onvrijwillige vergetelheid. Om 9.30 u. gingen de V. O. Ssen den Burgemeester vin den. Ah, ja, 't was waar, de leeuwenvlag hij moest geheschen worden. En de Burge meester beloofde weer en verbeurdde zijn woord. Om 12 uur zou de leeuwenvlag op zijne plaats hangen, op de eereptaats zelf, vlak boven de beigische driekleur. 12 uur. Geen vlaamsche vlag te ontwa ren. En de Vlamingen gingen weer den heer Burgemeester vinuen. En hij waschte zijne handen. En met een hand op 't herte en tranen in de stem beleed hij dat HIJ het niet helpen kon, dat hij het komiteit niet meester was en zijn woord moest hernemen. En de gefopte V. O. Ssen stonden in 't gelid VAN ACHTER AAN in de feeststoet. De plaats was goed gekozen door de strategen van 't komiteit, zij wisten wat gebeuren moest. De V. O. Ssen konden achter blijven, de stoet zou daardoor niet gestoord zijn. 't Was im mers hun manteuver om ze te ontwijken. En door de verontwaardigde V. O. Ssen met hun vlag gen en muzieken bleven staan. De vijf droevige mysteriën, bezorgd door] j*0 voor hen werd de straat met sterke Lp p 7 p,„|jnpn kabels afgespannen en als bij toeval was de uec.L I bereden rijkswacht daar, om de V. O. Ssen te De vijf glorierijke mysteriën, bezorgd tieietten in de nabijheid van het standbeeld te door de E.E. Z.Z. der Brabantschool. komen. - Het manoeuver was prachtig gelukt. Frankrijk of wie begeert in Frankrijk te boeren, zou wel doen, dat blad te hebben. Evenmin, als De Boer van Leuven», doet he* geen concurrentie aan andere bladen. Het is geen nieuwsblad het is en kel en alleen een Vakblad voor de boeren in Frankrijk. Karei Van Eecke, aalmoezenier, ferme 'Elbeuf, St-Croix-sur-Aisier-par-Bourneville. EURE. P. S. Wie mij schrijft, voege er bij 1 fr. 251 fransche timbers,met beigische timbers kan ik niets doen. Orde van den Stoet Het katholiek muziek. Deel van 0. L. V. parochie Het kindeke Jesus, omringd van kin ders in 't wit gekleed. De vier hoofddeugden. De groep van den Rozenkrans De vijf blijde mysteriën, bezorgd de E.E. Z.Z. Benedectijnen. Ruya. Deze vertelde Hier toch ademde hij vrijer dan te i geweest was otn met Estelle te spreken Brugge, waar hij in gekonkel had geze-over Mandus. ten, waar zijn eigen vader kleingeestig I Maar Estelle wilde van Mandus niet twistte. meer weten. Ze beweeide dat Mandus al En dan dacht Floris aan de mededee- te jaloertch en te bot was en haar op een Estelle te laten staan of haar te misken- llngen van mijnheer Devloe. De dochter van een groot kunstenaar vallen, zich laten opstoken van Albijn Vrieze. Estelle heeft het uit gemaakt met Mandus, vervolgde vrouw Ruya. En ze wi't naar mij niet luisteren. |k heb ze vermaand. 't Is spijtig, dat ze zoo koppig is, sprak Floris. Hij vond dat alles vervelend. Mandus Loos zou er hem een wrok voor toedragen. Misschien verandert Estelle nog wel, hernam moeder Ruya. Mandus is in den grond een brave jongen, naarstig en van treffelijke familie. Hij heeft zulke goede cudets ook. Och, 't is al een kinderachtigheid beweerde Verschalde. Estelle moet haar verstand gebruiken. Ik zal eens met haar spreken. Ze is nu naar Kemmel. Ze moest er heen, al is het boos weer. Floris deed een wandeling, Hij liep gaarne door den wind. Toen hij terug keerde bemerkte hij Estelle dicht bij haar huis. Ze had hem ook gezien en wachte. Ze was rood geworden. Gaat ge naar huls, mijnheer Floris? vroeg ze, al zich verontschuldigend over haar vrijmoedigheid. Ja... Leelijk weer... ZekerHet stormt. Verschalde voelde dat hij onvoorzichtig was, maar hij vond het te grof om De vier Evangelisten. De bijbelgroep bezorgd door de E.E. Z.Z. der Brabantschool Het Kind Jesus te midden der kinderen. Deze groep zingt op verscheidene plaatsen. Deel van St Berten's parochie De H. Germana. De groep der passie. De drie goddelijke deugden. Banieren van zedelijke deugden. De H. Agnes. De H. Cecilia. De H. Joanna d'Arc. De H Elisabeth. De H Catharina. De H. Moeder Anna. De H. Scholastica. De koningin van alie heiligen. De beloften van het H. Hart. De groep der H. Godelieve als maagd, als martelares, verheerlijkt. De onbevlekte ontvangenis. De H. Theresla van 't Kind Jesus Deel van St Jan's parochie De klnders van 't fransch pensionnaat. Deze groep zingt hier en daar. Het kind Jesus en St Jan de Dooper. De groep der kruistochteis met zinne beelden van 't H. Sacrament. O. L. V. van het H. Hart. De groep van O. L. V. van den berg Carmelus. De groep der H. Lutgardls. De H. Helena. De groep der H. Joann t d'Arc. De H. Godelieve. De groep van O. L V. der zeven Weeën. De H. Elisabeth. De groep der H. Agnes. De groep van de negen koren dei engelen. En de V. O. Ssen, vol verachting voor dit verraad, voor die uitdaging, bleven waardig en kalm. Hier en daar werd nu en dan een Vlaamsch lied aangeheven, maar voor stoornis scheen geen vrees te zijn te meer daar de leider der V. O. Ssen aan een gegalonneerde baas van de feestcommissie de verzekering gaf dat de V. O. Ssen zouden stil en rustig blijven, de plechtigheid niet zouden stooren en daarna op hun beurt hulde zouden brengen aan de gesneuvelde makkers. Na 20 minuten kwam de otficieele stoet voor het gedenkmaal terug. Alles was stil. De V. O. Ssen hielden het midden van de Boter- straat terwijl de voorlanden dicht bezet waren door duizende feestbezoekers, die van de statie afkwamen en hun opmarsch naar de markt gestuit zagen door de gewapende macht. Het militair muziek was speleLd tot voor het gedenkmaal gekomen. Op dat oogenblik werd dieper in da Boterstraat een Vlaamsch lied gezongen. Dat was het signaal voor de ruwe pandoeren. Verscheidene gendarmen te voet en politieagenten sprongen voor de koord en zwaaiden dreigend de zware gummi-matrak. Een wachtmeester greep plots den niets ver- inoeden vaandeldrager van de V. O. S. van Poperinghe bij de borst terwijl andere hem jpa het vaandel wilden ontrukken. De vaandelstok'*sS plooide onder het geweld en een gendarm had W de klauw in het vaandel geslagen om het neer te halen. Op dat oogenblik sprong Oud-Strij der Willy Devos bij om te beletten dat het vaandel in flarden gescheurd werd. Slecht bekwam het hem. De matrak van een gendarm kwam met zulk geweld op zijn schedel terug j dat hij duizelde, leder minder sterk mensch zou onder dien mokerslag bezweken zijn. 5 gendarmen en agenten vielen hem dan te lijf terwijl aadere met de matrak in 't wilde sloegen op al wie binnen het bereik van hun beulsarmen stond. Vete argelooze toeschou wers kregen klop. Wie maar eenig teeken van verzet gat of de armen beschermend omhoog biet, kreeg van den knoet, werd afgeranseld en weggesleurd. Uud Strijder Devos lag geveld en 3 gendar men en 1 politieagent beukten hem op het hoofd en op het lijr en een 5e beulsknecht die op het terugdeinzende volk niet meer kon kloppen, kwam den ongelukkige mishandelde De verheerlijkingder H. Drievuldigheid !"an ,n<?g °P de beene" ei) de dijen te slaan. -7 iVi.i „i, Deerlijk gehavend.de kleeren half van t lijf 7 maagdeninderegenboogkleuren. 3 maagden in 't wit dragende 't zinnebeeld der H. Drievuldigheid. Algemeen deel De hulde der volkeren aan het H. Hart. Deze groep zingt hier en daar. De katholieke turners. Het mirakelbeeld van O L.V. van St Jan. De groep van den H. Tuarcislus, en de studenten van 't college. Het Allerheiligste Sacrament met zijne eere vacht. Ja... Ze wilde de verkeering van mij en Mandus herstellen; maar ik weigerde, t ls voor goed uit. Dat is dwaas van u, Estelle. Dit antwoord was voor het meisje een hevige teleurstelling... Ge moogt om een kleinigheid geen domme dingen doen. Waarom zoudt ge afbreken met Mandus. Hij is wat koppig geweest... U willen aanvallen. Opgewondenheid 1 De schuld van Albyn Vrieze... Mandus heeft er natuur lijk spijt van. En dat zijn moeder kwam, is een bewijs hoe hij orde en verzoening wil. Ge moet toegeven. Nooit! Ja, ja... Ge ziet hem toch gaarne. Och, eigenlijk heb ik hem nooit heel gaarne gezien, mijnheer Floris. We ken nen elkaar lang, we kwamen samen. Maar als Mandus echt beminde, zou ik nu verdriet moeten hebben. En dat heb ik niet. Door den harden wind die door de boomen loeide, moesten ze luid spreken. Laat ons liever zwijgen, misschien staat Vrieze weer op de loer, vermaande Floris. Ze waren trouwens aan de herberg. Ik wandel nog een eindje voort. Tot straks, zei Verschalde. Wandelen in dit weer. O ja. woonde op den Kemmeiberg en zij ook werd gehinderd door engheid. Maar is gevaarlijk onder de boo naam had gebracht, dat het geen manie- nen. En och ze waren vlak bij de herberg. men, Als een tak afwaait, ren waren te gaan drinken en in de Mijnheer Floris, hernam Estelle, Neen, neen herbergen te babbelen, als er hem iets moeder heeft het u zeker gezegd, dat boe tegen ging. En dan hier in huis binnen rin Loos hier geweest is, pas morgen te bezoeken. Maar er was een behoefte bij hem haar over haar Vader te spreken... Ik klop aan de hut, besloot hij... En Verschalde voerde zijn plan uit. Hij wandelde tegen den wind in. De storm loeide over den Kemmeiberg; hij was wat bedaard geweest, maar nam nu in kracht toe. Misschien had Estelle wel gelijk dat 't gevaarlijk was onder de boomen. Maar Verschalde ging toch door. O Dora zien en spreken. Ze was de dcchter van een kunstenaar. Ze behoorde tot de artlstenwereld. Ze was van goede, treffelijke familie. En ik heb haar lief, bekende Floris. Waarom zou ik haar dat niet zeggen. Wild joeg hem 't bloed door 't jonge kloeke lijf. Wig was het verstandig redeneeren, niet overijld te handelen, geduld te oefe nen, zijn gevoelens te beheerschen. Floris kwam aan de hut. De blinden waren reeds aan ramen. Door de reken viel licht... Verschalde klopte aan. Dora opende de deur. Goeden avond Jufvrouw Viota,groet te Floris. O, gij mijnheer Verschalde... Maar plots doemde Albijn Vrieze op Laat hem niet in huis schreeuwde hij boven 't gebulder van den wind. De valschaard heeft zoo juist met Este Ie jRuya gewandeld. Hij loopt van de ten naar de andere. De bedrieger. Deerlijk gehavend, Je kleèren half van 't lijf gesleurd, de borst bloot gerukt werd oud strijder Devos naar het gevang geleid. De soldateske furie scheen gestild toen bevel werd gegeven de straat geheel te ontrui men. De koord werd weggenomen en de bere den rijkswacht dreef, als eente kozakken, hun peerden in 't volk. Het ontzettend gedrang in de smalle straat, het gehuil, het gekerm, van de opgezweepte menigte beschrijven is niet mogelijk. En de gendarmen dreven hun paarden steeds dieper in de menschenmassavrouwen, kinders, ouderlingen, niemand werd gezwicht. En terwijl de rijkswacht de VI. Oud-Strijders, het weerlooze volk onder de hoeven hunner peerden vertrappelde, zong men in koor voor het gedenkmaal, vóór de gepanacheerde offi eieele heeren: «'t Is Vrede, 't Is Vrede». De plechtigheid ging ongestoord zijn gang. De Belgische, Fransche, Engelsche Nationale liederen werden gespeeld én in eerbiedige stilte met ontblooten hoofde aanhoord. Qeen geschuifel, geen gejouw. Alleen het Vlaamsche lied werd niet gespeeld, de op het programma beloofde Vlaamsche Leeuw werd verten niet opgevoerd. Het verraad, de woord breuk meest volledig zijn. heid van Vrieze. En ze vreesde een twist, een gevecht wellicht. Verschalde stapte in huis en Dora grendelde de deur. Buiten vloekte de strooper. Maar hij deed geen poging om ook binnen te geraken. Bij het vuur zat de oude vrouw met haar eeuwig starenden blik, die scheen te pellen. Ga zitten, noodigde Dora, Verschal-1 jje uiteengedreven, opgejaagde VI. Oud- de een stoel aanwijzend. Strijders verzamelden zich in het Volkshuis Die onbeschofterik doolt weer rond, en kwamen na afloop van de offieieele plech- merkte Floris op, zelf toch wat vreemd te tigheid, ln een machtigen stoet van duizenden moede. menschen, naar het gedenkteeken waar zij Daarom liet ik u binnen, maar ge bloemen en kransen neerlegden, en deemoe zoudt me beter mijden, zooals ik u heb dig' v0' diePe P*eteit eene roerende hulde d brachten, aan hunne gevallen makkers. gevraag 't Was een grootsch, indrukwekkend schouw- Ult vrees voor een moeial spel, die ontzaggelijke massa, die stil en inge Neen, maar ge weet waarom, mijn- togen als in het huis Gods met gebogen hoofd heer Verschalde. voor het prachtig monument geschaard stond. Om mijn familie, ten minste om mijn Vele toeschouwers hadden tranen in de vader en zuster. Ik kom van Brug- oogen en niemand vermoedde den verrader- ge. Ik heb met mceder over u gesproken lijken aanval die zoo nakend was. en moeder zou het ook laf vinden, als ik u ontvluchte. Ik heb een brief van uw vader ont vangen, vertelde Dora. Helaas, zeker een beleediging. Een voorstel, dat ik met verachting De bereden rijkswacht aangevoerd door den luitenant, kwam van de Markt aangerend en stormde in wilde vaart in de opeengepakte volksmassa. De verwarring was verschrikke lijk. De menschen konden niet intijds vluchten en geraakten onder den voet. Met den bloo- ten sabel, als, wilde Kozakken sloegen de af wijs. Uw vader biedt me een som geld'gendarmen het volk uiteen. Nooit zagen wij aan, als ik den Kemmeiberg wil verlaten, i iets walgelijkers, iets zoo onmenschelijk. Hoe minEen vader die met zijn kind van 10 jaar in Ik antwoord niet op zoo 'n brief. een hoek tegen de offieieele tribuun gevlucht Maar is het dan niet beter dat ge me!was- weid met sabelslagen uit zijn schuil mjjCH j plaats gedreven en tot 2 maal toe trof een ('t Vervolgt Plots verlangde Verschalde Dora te j Treed binnen, zei Dora haastig. Zien. Hij was eerst van plan gevatst haar dit was haarantwoordopdeonbeschaamd- sabelhouw het doodverschrikte kind. Vrouwen en kinders waren op de puinen der gW"*halle geklommen om de woeste gendarmen te

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1