HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD nieuwsblad veer Poperinghe en Omstreken. Iiaisteplijke JE MEIFEESTEN Apotheek Frans Vande Plas Gemeentekrediet van Belgie Grondkrediet van Belgie Beplanten uerhoopingen uonnissen RouuiDenchien uitgeuerSAtiSEHfifltiESTE, oruKKem Zondag ln Oogst 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. -- Nr 31. Leugentaal De plichten van den Echtgenoot DE FRANK Zuid Vlaanderen aan liet Heilig Hart 'f,5 "ur DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ROMAN door A. Il/VrVH naar de Graven van den Yzer Politiek Overzicht ALLEN NAAR WERVICK Onthulling van het H. Hartmonnnient. Algemeene Stadsverlichting. MISSIEWERK Bankverrichtingen i inlichtingen bij L. FORREST <s Een ernstig woord aan de Onders Het Congres der Vlamingen I De huishuurwet zooals zij door de Ka- Leesten verspreidt De Peperingheiaar In i Buitenland ABONNEMêNTFRIJS per JAAR: In Stad 8 fr. In Belgie per post 9 fr. 50 Buitenland 1 5 tr. 00 TARIEF DER PRIJZEN: Eene Inlassching 0 fr. 70 per regel 2 en 3 Inlasschlngen 0 fr. 60 per regel I fr. 30 per regel 6 frank HERHAALDE ANNUNCLN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf ie betalen en moe ten tegen den Donderdag avond i u e/.onden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Toléfoon 9. Poatchéck 15.570 PBPERlKEHEIfAAR li i> A n i li A De goederen der wereld zijn sneeuw vlokken die de oogen verblinden en we - dra versmelten. Veel beloven en weinig geven, Doet de zotten in vrede leven. Wanmer men zich 111 't b.o begint te Dan is htt tijd cr uit te draai. n. traaien, Met tijd en vlijt. Getaakt men wijd. Stel nooit uit tot mo'gen Waar dat ge heden kunt voor zorgen. Er is slechts een methode die tot vol maaktheid leidthet Is een onvermoeide Arbeid. Moeder staat veitrekkersgvreed. Ongeduldig trippelt ze van de eene ka mer In de at dere. Ze gaat tot in de open deur, zet de hand ondeizoekend boven de oogtn en kijkt in de straat Ze heelt af spraak met eene vriendin om vandaag de aankoepen te doen In het w itgoedma- gazijn 't is de laatste dag der gioote sol de... En de jongen die zoo lang weg blijft: De school eindigt nochtans nboos stipt te vier uur. Ze hoefde nooit op hem te wach ten, en nu, juist dien dag dat ze op het gestelde uur er wezen moet, blijft hij weg Ze zet haar hoed op, en loopt een straatje verder... Niemand Ze beit aan bij een makker. Neen, hij weet niets... Fred is vertrokken lijk Iedereen. Onrust bekruipt haar Ze veigeet de afspraak en stapt gejaagd verder. Waar is mijn jongen viaagt ze aan een ander schoolkameraad, welken ze ontmoet. Naar het park gewandeld met de gezellen 1 Ze gaat even aanbellen bij de wachten de vriendin. Vertrokken I... Woedend gaat ze terug naar huis. Hij zal het bezuten I De koekoek der gang klok roept zes n aal. Er wordt heftig aan de bel getrokken... Hij is 't I dat kan ze zoodadelijk hooren. Waar bleeft ge 'k Heb den leeraar geholpen... boe ker uitzoeken. Hij zegt het met het onschuldigste ge zicht der wereld. Verontwaardig ing kleurt moeders wezen rood. Ge spreekt onwaarheid zegt ze. Hij houdt vol... Gij liegt 't is eene schande I striemt ze hem in 't gelaat. Hij zwijgt. Weer wordt er aan de bel getrokken. Fred is gelukkig eene afleiding te vin den en gaat openen. 't Is tante Trinette, mama... Die zaag, die zeeptrien, ge hebt ze toch afgescheept. Nee... een I... hoe kon ik dat doen Ze wacht in het voorkamertje. Ik ben niet gesteld op htur bezoek, nu vooral nietGa, jongen, zeg haar dat ik niet thuis was toen ge binnenkwaamt... dat gij mij gezocht hebt en ge waarlijk niet weet waar ik ben. Een zonderlinge glimlach speelt om den mond van den jongen. Onverbiddelijk ant woordt hij Mama, isdatdanwaarheidspieken? Heet dat ook niet liegen We willen nu niet spt eken over de groc- te leugen waardoor we wetens en willens onzen evenmensch beDadeelen, of in zijne eer, of in zijne goederen, of In zijne ver- hevenste gevoelens. We heboen het over de gewone leugens welke onopgemerkt sluipen in het gesprek, en uie enkel oen leugenaar benadeeien. Wie hoorde niet spreken over die on waarheden welke geen groot kwaad be rokkenen en die allerhande benamingen kregen De boer noemt ze eene beeren- leugen, en de heer heet ze een boerenleu- gen. We hoorden nog een schertsleugen, een muizenleugentje, een leugen om beterswille, een aandtkkertje, een vol- pompertje, een blaasje-in-den-hals, enz. Hoe plezierig zulke leugens zich voor doen, en hoe ze de toehooiüeishet kunnen doen uitgillen van pret, tcch blijven het leugens. Hoe gemakkelijk het in sommige ge vallen ook weze eene waarschijnlijke verschooning voor 't grijpen te hebben, toch blijft het eene onwaarheid, welke den leugenaar erg vernederen zou, zoo ze ten blakke kwame. Wie ongemerkt onwaar heden bijslturt en succes behaalt, kent geen mate meer en eindigt met eigen leu gens te gelooven. Ouders liegen tegen hun kinderen om beterswille, en vinden het natuurlijk. In dien de kinderen onwaarheid spreken, van hun standpunt uit ook om beterswille, dan worden ze gestraft. De kinderen maken eer.e gevolgtrek king, welke uitvalt in het groot nadeel der ouders. Zoo kennen we een kiein meisje, dat hare pop bekeef Wat, ge durft lie gen I... ik zal u aan de muizen geven. Wacht met liegen tot ge grcot zijt Groote menschen mogen liegen, maar kleine kinderen niet Is het niet kentee- kenend Zoo we het kind leeren, in alles, en spijts alles de waarheid te zeggen, dan moet het wel overtuigd wezen dat vader en moeder ook nooit liegen. Sommige ouders, welke alles over hebben voor de goede opvoeding hunner kleinen, zondigen vaak tegen de grondregels der pedagogie. Een lastig bezoek ze zijn afwezig een ongewenschte uitstap ze zijn ziek het schoolwerk der kinderen werd niet ge maakt een uitvlucht, en nog veel meer!... Een der grootste gaven welke de ouders aan hunne kinderen kunnen mededeelen is de liefde voor de oprechtheid in woor den, in handel en wandel. Sommige kinderen hebben een afschrik van de leugen andere, vaak met eene rij ke verbeelding, vertellen er maar op los, dikwijls tot groot jolijt van ouders en huisgenooten. Mengelwerk van De Poperinqhenaar» 31 Jammer maar, dat vader cn moeder la tei gewoonlijk de eerste slachtoffers zijn van de groote onueugu der leugen, welke n ei het kind vergroeid is tot blijvende gewoonte en geworden als eene tweede i Een goed echtgenoot moet altijd be- naluur. Er moet jong doorgehakt worden, leefd, vriendelijk en lieftallig zijn met Kwaad zonder wortel is licht uit te roeien, zijne vrouw, juist lijk hij wastoen hij Het valt vaak moeilijk eigen fouten vrijde, eigen gebreken te bekennen. Voor zijne vrouw moet hij altijd ver- Aan de rechtzinnigheid getrouw blijven, schijnen netjes gekleed, zelfzorgen voor al nocp: zij ons tegen eigen voordeel in te alles wat zijn toilet betreft, zijne kolknop- gaan, is zeker niet gemakkelijk. Er is pen Inbegrepen. zelfs eene zekere heldhaftigheid noodig o.n tegen eigen wenschen en verlangens in, toch rechtzinnig te blijven. Het komt er vooral op aan het vertrou wen der kinderen te winnen. Dat is, voor waar geene gemakkelijke taak bijgesloten karakters, geneigd tot veinzen en liegen. Ruwheid is het allerslechtste middel om tot een uitslag te komen. Ruwheid jaagt schrik aan en leugenaars. We hebben ooit menschen hooren zeg gen Ja, spreek maar altijd de waar heid I... Wie altoos In volle oprechtheid spreekt komt in het gevang terecht.Wie alles rechtzinnig bekent verliest zijne bes te vrienden I Laten wij de verhevene waarheidsliefde niet verkeerd ullleggen. We hebben het niet over het alles-maar-zeggen het tactlooze «op den-neus-geven» van som mige menschen, die, onder voorwendsel altoos de waarheid te spreken,dingen aan het licht brengen, welke beter dienden gezwegen. Wij moeten veel bedekken net den mantel der broederlijke liefde en de gewo ne uitvlucht Ik lieg immers niet neemt het hatelijke en het zondige der handelwijze niet weg. Onze levensopvatting moet wezen op recht en recht van lijn, helder en door zichtig, zonder dubbelzinnigheid of zij paden. ELZA WOLF. LINOLEUM - BALATUM T0ILE-C1RÉE - BEDDEVF.LLEN MEUBELPAPIER groote keus ter trouwe bij SANSEN-VANNESTE qasthuisstraat, 15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN Vraagt zijne vrouw hem een nieuw kleed, een mantel, of wat ook om haar sch on te maken, hij inoet haar seffens voldoen en hij zou zelf best doen op voor hand te weten wat zijne Eva begeert. Nooit mag hij alleen nitgaan, tenzij naar zijn werk, en 's avonds moet hij zijne teergeliefde medenemen overal waar hij verzet denkt te vinden, 't Staat immers in de vrouw moet Dat de frank zoo geweldig zakt, daar heeft een winkelier en een nijveraar geen nadeel door, tenminste wanneer hij zoo verstandig is genoeg te rekenen om den- zeltden avond nog terug met winst te kunnen Inkoopen, wat hij verkocht heeft. Als een meubelhandelaar tien stoelen verleden maand 300 frank heelt Ingekccht en die vandaag verkoopt voor 400 fr. dan heeft hij daaromgeen 1' Ofrankgewonnen. Want als hij voor deze 400 frank van daag zelf, maar 9 stoelen meer kan in koopen, dan krijgt hij iD magazijn slechts 9 stoelen waar er vtoeger 10 stonden. Hij is armer dan te voren en heeft geen brood gewonnen. Doch gelijk wij gezegd hebben, als de winkelier en nijveraar slechts verkoopt, na te hebben gehoord dat hij hetzeltde nog dadelijk met winst kan terugkoopen, dan kan het hem weinig schelen dat de frank zakt en de waren duren want hij steekt schoone winsten op zak. Ook de loonen van den werkman zullen verhoogen naarmate het leven in Belgi sche franken verhoogt, 't is te zeggen het indexcijfer stijgt. Nu is het leven reeds geduurd door het brood en de koffie. Doch bijvoorbeeld de huishuren, de boter, de aardappelen en de helft van 't gewone leven zijn nog niet gestegen met het pond Dat zal met den tijd komen. Als de loonen dan meegaan kan het den werkman ook niet veel schelen dat de frank Is gezakt. Maar, en dat is de groote kwestie, hij kan niet meer sparen, en alwie gespaard heeft is de helft van de waarde van zijn franken ontstolen. Dat en dat alleen is de ongelukkige zijde van de daling van den frank. Men schen met Belgische renten van voor den oorlog die toen 90 goudfranken waard waren, krijgen er nog 40 papierfranken voor, die maar 7 ten honderd meer waard zijn. Die zijn geruïneerd door hun braaf heid. En de 300 frank die de werkman heeft gespaard en waarmede hij voor Nieuwjaar een kostuum kon koopen, zul len nu maar een broek meer geven. Wie lange jaren het vet van zijn brood heeft gederfd en zich in 't zweet heeft gewerkt om aan 15.000 frank te geraken voor een eigen huisje zal er nu maar een stalleke meer voor hebben. Dat is de groote diefstal. De rijke financiers zijn niet gefopt, die spaarden geen franken, maar hadden hun geld In eigendommen en fabrieksaandee- len of bultenlandsche waarden zitten. Hun kan het geenszins schelen dat de frank zakt. Zij hebben het wellicht liefst, want nu kunnen ze weer eens goed speculeeren. maakt j het Burgerlijk Wetboek de man volgen. Thuis moet de man de zware lasten op zich nemen kolen bijbrengen, ook bier, patatten hout splijten, de stoof aansteken, 's morgens aan Madam haar tasje koffie of chocoiaad in haar bed brengen, de kinders wasschen, naar school doen en z'er van af halen. En, alswanneer zijne bezigheden het hem toe laten, met het vrouwken naar de markt gaan, en hare mand dragen. Nooit zal de man iets doen zonder eerst het gedacht zijner vrouw te hebben ingewonnen. Gaat Madam in den venen of den anderen winkel zout halen, of 't een of'tander dat in de soep moet, hij zal geduldig wachten lot ze terug naar huis komt, intusschen de patatten schellen, zorgen voor de stoof, desnoods het kind verschoonen, het te drinken geven... mei den biberon, enz. enz Er, bijzonderlijk goed oppassen dat het eten niet aanbrandt. Ten ware zijn hertennageltje de tabakreuk geerne riekt, zal hij pijp, sigaar of sigaret nooit thuis smooren. Wanneer hij thuis komt zal hij seffens zijn pantof fels aandoen om den vloer niet vuil te maken. Minstens eenmaal te week zal hij zijn Lieveke lek me medenemen naar den Cinema, zorgen dat z'eene goede plaats heeft die de vriendinnetjes (hm doet pruimen, en op zich een wel gevuld zaksken met spekskens of pralienfjes hebben tegen dat zijn Siskarje, of zijn Toriatje goesting krijgt om haar keeltje te verfrisschen. Mag hij mede op wandeling met zijne teergeliefde en met 't lievelingsken, dat nooit krijscht en toch zoo braaf is, dan sieekt hij, als brave huisvader, het klnderrijtulgje vooruit, zorgt, in tijd, dat het dutje uit den mond van het kleine engelken niet valt, terwijl zijn groote engel, uren op uren lang, straat op, straat neer, al de uitstallingen der winkels be ziet, herziet en nog beziet hij mag niet klagen dat het toch zulk dorstig weder is en er op den hoek zulk een lekker glaasje te vrachten staat. Hij is man, maakt deel van 't sterk geslacht en meetsterk blijven, zelfs wanseer zijne eksteroogen of zijne voeten zeer doen door het lang durig staan... Verwacht hij familie, of zijn er geen kinderen meer vooruit te steken in het kindervoituurken, dan moet hij dubbel oppassen zijne beminde zal hem nog een beetje langer doen wachten aan de winkels. En als hij moe en afgetobd te huls komt mag hij dan op der, hoop toe heel koeste blijven, en lang, ja, zeer lang lui steren naar 't gene zijn vrouwtjelief vernam van hare vriendinnekens, tijdens de zoo geestige wandeling... Isze met haar achterste vooropgestaan, wel dan moet de man des te meer vriende lijk wezen omdat Madam slecht van hu meur is. Komt schoonmama de man moet zorgen dat alles goed in orde is lekkere Moka, in den mond smeltende taartjes, ja ook, een halvetje kienkeste» of Elixir d'Anvers De beste plaats, goed gewarmd, niet te dicht, niet te ver van de stoof, as je blief, niet te warm, niet te koud, geen trekgaten, schoon mama houdt te veel aan hare kostbare gezondheid... Maar komt schoonpapa Opgepast! 't Mannevolk deugt niet, 't zijn herberg- pllaren, bier- en geneverdrinkers, roo- kers, vrouwenbeulen... en zoo voorts. Gauw de ouwe buiten gekregen Mamatje heeft toch zooveel verdriet met hem II Geschiedkundige Sinds de maand Maart wordt t r in Een echtgenoot, die al het bovenstaande gewillig zal volgen, mag de zoete hoop koesteren de vrede in 't menage te zien heerschen en later, als hij er niet meer zal zijn, geloofd en geprezen te worden. Bertenplaats, 8, Kleine Markt) roperln^he KROOSTRIJKE GEZINNEN Provinciaal Verbond van Westvlaanderen CO G It ES te TH IEL T, op ZONDAG 29 OOGST 1926 Sprekers Kamerheer, Frans VAN CAUWELAERT, Burgemeester van Ant werpen Staatsminister, A. VAN DE VYVERE. Wervik gewerkt en gezwoegd. Zondag komt de irekroonlng. Wervik zal zich officieel aan het H. Hart toewijden. Dat was de wil van enkele moedige mannen en de wensch ook van gansch de bevolking. Doch daarbij zou het niet blijven. Men ziet groot in dit klein grens stadje. Men ziet groot, doch men handelt ook naar deze zienswijze. En binst deze vier maanden is er geschreven geweest en gevreven, getimmerd, geteekend, ge schilderd,gekapt en gedrukt, kortom, alle activiteiten der menschen werden naar ditzelfde doel gestuwd de verheerlijking van het H. Hart. De werking begon met eene beslissing!: een prachtig H. Hartemonument moest op onze Kerkplaats komen troonen. En het bronzen prachtbeeld op zijn teer- blauwen voetstuk rijst nu uit een square van bloemen en groen, omgeven van zijn typisch ijzeren smeedswerk en staart met oneindig zoete oogen en goddelijken glimlach naar de menschenklnderen die daar voorbijkomen. Het grijsde zwarte steen, de kapellen, de torentjes, de kant- teekeningen en gothische vensters onzer zeven eeuwen oude kerk, den tachtig- meter hoogen toren grootsch monu ment van het geloof onzer voorouders met voortaan die huhie aan Christus Koning door de twintig eeuw menschen, vormen een eenig tooneel. Met overgroote meerderheid besloot de gemeenteraad dat de stad, bij monde van den H. Burgemeester Paul Leroux, zich openbaar aan het H. Hart zou toewijden. En dit gebaar der gemeenteoverheld zal niets dan rechtzinnig zijn een oprecht vertolken van de gevoelens die in werke lijkheid alle bewoners der stad bezielen. Die eenstemmigheid werd door de inrich ters der feesten meeLdan eens ondervon den. De geldinzamelingen mochten eene vrijgevigheid boeken die de meest opti misten heeft verrast. Opvallend was hier dat de vele Werviknaren door den oorlog of uit andere redens uit hunne geboorte stad verwijdert eraan hielden een gebaar van solidariteit te stellen en uit verre streken soms hunne gift verzonden. Doch indrukwekkend vooral is geweest de wer king van alle menschen, mannen, vrouwen meisjes en kinderen die in straat- en wijk- komiteiten sinds twee maanden werken en slaven binst de weinige vrije uren die onze kommervolle tijd nog gunt, aan de versiering van markten, huizen en straten. De decoratieve opvatting is geheel nievw en de aanblik belooft verrassend te zijn. De organisatie van de godsdienstige en geschiedkundige stoet werd met oprechte opoffering ingestudeerd en voorbereid De meer dan duizend deelnemers in bonte oude-eeuwsche kleederdrachten die in zinrijke groepen door de straten en op de pleinen van het nieuwgebouwde stadje uilen wandelen schouwspel leveren. Krijgen wij het beetje mooi weer dat Onze Lieve Heer ons wel verschuldigd is en gansch het stadje zal niet meer te her kennen zijn en een genot zijn voor de oogen. De volkstoeloop zal geweldig zijn. Spe ciale treinen en trams moeten worden voorzien. Dit H. Hartefeest immers is door de bevolking der streek opgevat ge weest als eene hulde van gansch Zuid- Vlaanderen aan het H. Hart. Gansch Zuid-Vlaanderen en vele gemeenten van Noord-Frankrijk hebben dan ook hunne toetreding reeds toegezegd. In alle kerken der streek zijn de feeit: lijkheden van Zondag aangekondigd door een prachtpiak brief ontworpen en heerlijk uitgewrocht door een jong Werviksch kunstenaar. De gedachte dien hij daar stelt Jezus, Kelk-Hostie, die zegenend zijne armen uitstrekt is met zulk diep mysticisme weergegeven dat men er kon blijven op staren. Dat alleen reeds is eene kunstrijke hulde aan het H. Hart. Met ongeduld ziet nu ieder hier naar hemel en barometer. Wat het ook zij, niemand zal er aan denken, en zij aller minst dat zij in vanum laboravere Zuid-Vlaanderen aan het H. Hart op heden Zondag dat Is de hoofdgedachte van eiken dag bij allen. Hieronder laten wij beknopt het pro gramma der feestelijkheden volgen. Zaterdag 31 Juli s avonds te 6 uur Klokkenspel, s avonds te 7 uur Concert door de Groote Koninklijke Harmonie, avonds te 9 uur Torenverlichting en trompettenconcert door de Fanfare Onder Ons Zondag 1 Oogst te 6 uur Mis met Algemeene Communie, te 10 uur Hoogmis, Missa Miserebltur. te2'A uur Groote Volksoptocht. Onthulling van het H. Hartemonument. Plechtige toewijding der stad. Aanspraak door den H. P. Geerebaert. Uitvoering der Cantate. Lof. Dan opende hij ze weer. Dora, zei hij zacht... Ze boog zich over hem. Gij hebt me geholpen, fluisterde Floris. Natuurlijk... Ge hoordet mijn kreet... -ja. Ge hebt me 't leven gered... O, Ik heb u zoo lief. Ik mag het toch zeggen... Ze glimlachte, maar sprak weer van rust... Omdat ik u lief heb, zeg ik niets over den strooper, hernam Floris. De menschen zouden weer laster over u ver tellen. En dat wil ik niet. Dora, voor u heb ik geen geheimen. Maar laat nu maar defgeschiedenis van dien vallenden tak bestaan. Ik heb dit alles geleden om u... mijn liefde kan dat dragen. Maar Vrieze zal opnieuw beginnen. Ik zal den Kemmelberg verlaten, en toch nog hopen, dat ge eens mijn liefde aanvaardt... O, Floris... En weenend zonk Dora voor hem neer. Ze kon zich niet meer beheerschen... Ze had haar liefde voor hem zoo sterk ge voeld.., zooveel angst geleden. En nu ervoer ze weer, hoe groot zijn hart, hoe edel zijn karakter was Hij wilde haar naam sparen, haar beveiligen tegen laster... Floris, prevelde ze, en ze nam zijn hand. O, ik heb u ook hef, maar mag ik Ja, Dora... Ik zal uw leed wegne men, uw eenzaamheid ook. O, ge geeft me hoop Ge aanvaardt mijn liefde Ja... Ze kuste hem. Maar dan stond ze weer op. Ik moet sterk zijn, hernam ze. Ik ben uw verpleegster. Ge moet rusten, zegt de dokter. Ge hebt zeker veel pijn Wat dot In 't hoofd O, nu ge me dat heerlijk antwoord hebt gegeven, kan ik rusten, Dora. Ik heb zoo'nzalig gevoel. En ik die u liet heen gaan. Ge kondt niet anders. Maar door het ongeluk zijn we nu nader tot elkaar. O, gij neemt mijn liefde aan. Ja, doch we spreken er nu niet meer over tot ge geheel beter zijt. Die voor waarde stel Ik, want ik mag uw geest niet vermoeien door mijn bezwaren. Al die bezwaren doe ik weg, Dora ware liefde overwint alles. Maar goed, we zullen wachten. Dedokter komt terug? Ja. Ge zegt niets van Vrieze. Zou het niet beter zijn... Neen, neen... Dan wordt het een gerechtszaak en men sleurt uw naam door de pers. O, dat wil ik niet. Ik haal u immers van den Kemmelberg weg en de strooper zal ons niet meer hinderen Dat bespreken we later. Ja... Ge moet nu stil zijn. Wilt ge iets drinken Neen, ik zal nog wat slapen... Floris, uw familie wordt van het gebeurde verwittigd. Dora moest hem toch voorbereiden op de komst van zijn ouders. O, dan zult ge moeder zien, hernam de patient. Moeder Is zoo goed. En laat vaderzeggen, wat hij wil. O, draag dat om mijnentwil, om onze liefde, Dora? Ja. Ook van mijn zuster Ja. Mijn vader zal tot fnkeer komen.. Rust nu. We wachten alles kalm af. Floris sloot weer de oogen. Hij slui merde in. Dora voelde zich gelukkig. Ze had zich uitgesproken... Maar dam tees weer twijfel. Er wa ren zooveel moeilijkheden. Zou Floris ze overwinnen Hij had gezegd, dat liefde inachtig is. Zou haar droevig leven weer zonnig worden Moeder was wakker en Dora hielp haar. De oude vrouw nam haar gewone plaats in. Ze scheen zelf niet te merken dat Verschalde daar lag. Als wezenloos gebruikte ze haar ontbijt en staarde dan weer naar verre dingen... Dora ging even buiten. Ze liep naar de plaats waar ze Floris gevonden had. Daar lag nog de tak. Dora keek naar den boom waartoe hij behoord zou hebben. Maar ze kon niets ontdekken dat op een wond in het bout geleek. Van dien boom was de tak niet afkomstig. —- Dan heeft Vrieze een list gebruikt dacht Dora. Hij sloeg Floris neer en sleepte een tak aan en wierp dien op Floris om aan een ongeluk te doen geloo ven. De ellendeling, de moordenaar. en Godsdienstige1 stoet Zegening van het H Sacrament, 's avonds ConcertenVerlichting der stad Vuurwerk. Voor garages, bergplaatsen van fietsen en alle inlichtingen zich wenden tot het bestendig InlichtingsbureelHotel Ma- cote, rechtover de statie. De 7 Algemeene Bedevaart De 1 lc Juli is tot een Vlaamschen hoog dag; geg'oeid, dank zij het werken en het prediken der Vlaamsche strijders, 50, 60 jaar lang. Doch het grootsche werk van Vlaamsche doodenvereering.de Bedevaar ten naar de Graven van den Yzer, heeft erjn tweeden nationalen dag in het leven geroepen. Van 1920 tot heden 1926, is het nederig-ontloken chrysantje, met piëteit op 'n Vlaamsch Ijzer-graf geplant, ge groeid en uitgezet tot een machtig groote garve, ter hulde aan de lieve dooden in al de graven van het eindelooze kerkhof, zoowel van de Luiker- en Nethe-slagvel- den als van de Ijzer- en IJperleevlakten, van West-Vlaanderens midden-heuvels en van het Lele-land. Ze liggen wijd en zijd, Vlaanderens gesneuvelde jongens, en de nationale hulde van het trouwe volk bereikt ze overal - Qiksmuide, middenpunt van de gruwe lijke oorlogsdavering, waarin land en volk ten verderve wentelde, Diksmuide is de uitverkoren plaats, waar nu telken jare de tientallen van duizenden beevaar- ders hun herdenken en hun trouwe komen bevestigen. De sterk symbolische kunst- schilderij van Sam Devrlendt: Wij bidden vo >r Vlaanderen kon gelden, in de verloopen jaren, ais een schrijnend vermaan aan de Levenden, opklinkend uit de verlaten moddergravendoch thans, neen, thans vergeet het levende Vlaande ren zijn helden niet langer I De beevaart van 1925 was een hoog- rijzendezee. Deze van 1926, op Zondag 22 Oogst, wordt een springvloed. Het komiteit wordt overweldigd door de reus achtige afmetingen, welke het werk aan neemt. Een nooit gezien schouwspel zal het wezen, die zesiig duizend Vlamingen, niet ter feeste, doch ter ingetogen dooden- herdenking gekomen van Vlaanderens verste einders. De eerste paal van het Vlaamsch IJzer- gedenkteeken wordt geslagen dit jaar. De zwakke hand van een schamel oorlogs weesje zal dezen paal helpen inkeien, in dezelfde aarde die gedrenkt werdt met vaders bloed. Daar steekt zooveel tragiek in Vlaande rens oorlogsmiserie en lijden. Deze beteekenisvolle daad zal, In en jiilst door haar grievenden eenvoud, veel zullen een aangrijpend JtJude wonden weerom openrukken. Doch dat is heilzaam voor de Vlaamsche ziel! Zij stierven voor ons, laten wij bidden voor hen. Dat onze trouwe althans de smarte lenige bij de diepbeproefden, vaders, moeders, weduwen, weesjes, wier dier baren bitter gemurmeld hebbenwat nut is er geweest in het storten van ons bloed Zondag 22 Oogst weze een groote dag voor Vlaanderen Namens het Bedevaart-Komiteit. De Provincieraad van West- Vlaanderen en de Amnestie. De Provincieraad van West-VIaanderen heeft met 57 stemmen eene motie gestemd tot het verleenen van Amnestie. De Gouverneur Graaf Janssens de Bisthoven poogde stokken in de wielen te steken. Maar dit gelukte hem niet. Enkel 6 Liberalen schaarden zich aan de zijde van den Katholieken Gouverneur. M. Verhaeghe (kath heeft zich onthouden. De motie luidde als volgt De Provincieraad van West-Vlaande- ren, belast zijn bureel 1" Aan te dringen bijZ. M. den Koning, omdat hij onmiddelijk genade verieene aan de politieke veroordeelden en oud- strijders 2° Een vertoog te sturen naar Kamer en Senaat, opdat het wetsvoorstel Blavier op bestuurlijke amnestie besproken en gestemd wgrde 3" Aan te dringen bij den Eersten Mi- ZOXDAG 1 OCGMI Machtige Volksoptocht. Historische Stoet, Het Inrichtingskornl'eit. De financieele oorlog. Wij zijn aan een beslissend oogenblik ln onze geschiedenis. In 1914 werden wij medegesleept ineenengruwelijken oorlog, die door het geweld der wapenen is moeten beslecht worden. Thans zijn wij volop ln een nieuwen oorlog. Ditmaal is het een financieele oorlog, doch evenals in dien van 1914 zal er te beslissen vallen over ons bestaan als vrij volk. De geschiedenis van moeilijke tijden in nister opdat de Regeering een wetsont-leven der volkeren heelt bewezen, werp zou indienen voor algemeene qaf eene natje qjg tnoedig optrad en die amnestie ten voordeele van de oud-strij- 2|Cjj re(j(jen wilde nooit ten onderen is ders van den grooten oorlog en van de gegaaD, Inschrijvingen voor Eerw. Pater Paul van Merris ZEVENDE LIJST Vorige lijst Ter eere van het H. Hart en den H. Alouisius Naamloos Ter eere van het heilig Hart en O. L. Vrouw Overschot van mijn kermisgeld Naamloos Ter eere van de H. Theresia van het kind Jezus Om iets te bekomen Onbekend Raamloos Proven, ter eere van O. L. Vr. van St Jan Voor uwe arme Missie Onbekend, ter eere van het heilig Hart tot bekeering der Zon daars en Zondaressen Om een kind te doopen met naam Antonius Een gebed vragend Onbekend Om een gunst te bekomen Dankbetuiging om een bekomen weldaad, uit Boeslnghe Ter eere der Goddelijke Voorzie nigheid, uit Stavele S. M. tot geestelijk en tijdelijk welzijn Ter eere van O. L. Vr. om eene genezing te bekomen Totaal 7.701,50 fr. 100,— fr. 10,— fr. 20,- fr. 20,— fr. 250,- fr. 50, - fr. 50,— fr. 100,— fr. 20,- tr. 20,— fr. 100,- fr. 50,— fr. 10,- fr. 50,- fr. 200,— fr. 100,— fr. 5,— fr. 20,— fr. 22,— fr. 5,— fr. 20,— fr. 20,— fr. 10 fr. 8.951,50 fr. veroordeelden wegens politieke misdrijven tijdens den oorlog. De dag van het Sparen Het eerste Internationaal Congres van het Spaarwezen dat in October 1924 te Milaan gehouden werd, had den wensch uitgedrukt, elk jaar, in alle landen een Dag van Sparen te zien inrichten en had den daturn er van vastgesteld op 31 October. Van 1925 af werd die wensch verwezenlijkt. De Spaarkas heeft er aan gehouden zich bij dieinternatlonalemanifestatie aan te sluiten. Zij heeft besloien, elk jaar ter gelegenheid van den Dag van het Sparen aan elk kind dat in het eerste studiejaar treedt van een door den Staat ondersteunde lagere school, een spaar boekje te schenken, waarop één fr. inge schreven staat. Bezit de leerling reeds een boekje dan laat de kas daarop, ambts halve, één frank bijschrijven. In 1925 hebben 6 142 scholen deelge nomen aan den Dag van het Sparen De aanmoedigingsstortingen der Spaar kas waren ten getale van 93 252. Frankrijk en Belgie. De val van het pas geboren ministerie Briand-Caillaux, de onmogelijkheid van M. Herriot om te besturen, het weder optreden van M. Poincaré toonen hoe onstandvastig de laatste Fransche regee ringen waren. Vergelijktmen dientoestand met Belgie, dan valt de vergelijking zekerlijk uit ten voordeele van ons land. Wijl de toestand in Frankrijk meer en meer onrustwekkend wordt verwekt hij in het Fransche Parlement slechts schoone en welsprekende redevoeringen. Daar moet men wijzen en verlangen naar de strenge maatregelen die in Belgie genomen werden. Hoe jammer is het toch dat onze frank den invloed ondergaat van de gekke bokkesprongen van de Fransche politiek en van den franschen frank. Zelfs de Belgen die alles goedkeuren wat in Frank rijk gebeurt en die het liedje van den oorlog Men moet nooit wanhopen over Frankrijk op de lippen hebben, kunnen het niet meer verdragen dat wij zoo aan de slippen van Frankrijk hangen. Wat de moeilijkheid om eene sterke regeering te vormen in Frankrijk verergt, is die eeuwige strijd tusschen den bloc national en den bloc der socialisten In ons land heeft M. Poullet het zoover gebracht dat de socialisten hun deel helpen dragen in de verantwoordelijkheid van 's lands regeering. Dit is voor het oogenblik een der sterke zijden van ons land. Zonder dat zouden wij misschien ook in den doolhof van politiek gekonkel- foes gedraaid hebben, waar Frankrijk nu vernesteld in is Wij moeten het nogmaals betreuren dat de poging van de heeren Poullet en Janssens om den Belgischen frank los te maken van den Franschen zoo laffelijk in den grond geboord geweest is. Nu zien de bewerkers daarvan ook de spijtige gevolgen van hun onvaderlandsch werk Scherpe maatregelen. Steunend op de volmacht welke aan den Koning verleend werd, heeft de Regeering beslist de volgende strenge maatregelen te nemen Het toezicht over den handel in vreemde deviezen zal worden verscherpt. De uitvoer van levensmiddelen zal worden beperkt. De herbergen zullen voortaan om 1 uur 'smorgens moeten gesloten worden. Er wordt uitzondering gemaakt voor de badplaatsen Oostende, Blankenberghe en Spa. De uitvoer van kolen, suiker en meststoffen zal insgelijksgeregeid worden. Het verbruik van gas en elektrici- teltslicht zal worden beperkt Dora schrok. Tusschen de heesters zag ze den strooper. 't Was of zijn oogen gloeiden. De kerel bespiedde haar. Geweldige vrees greep Dora aan en ze vluchtte haar woning binnen en grendelde de deur. Zou de schurk durven binnen dringen enden moord voltrekken, als hij bemerkte dat Floris nog leefde Kwam hij nu zien of zijn slachtoffer dood was Dora gluurde door het venster. Maar de strooper trad niet nader. Daar kwam de dokter aan. Dora opende de deur. Goeden morgen, groette de genees heer. Hoe is het hier O, mijnheer Verschalde isbij kennis Dat is een goed teeken. Heeft hij al gesproken Ja- En verstandig. O, heel gewoon... Dan is het niet erg. Goddank I De dokter trad bij den ruststoel. Floris werd weer wakker. O, de dokter I sprak hij glimlachend. Ja. Ge zijt veel beter, dat zie ik al dadelijk. Het had erger kunnen zijn. Hebt ge pijn Wat dof in 't hoofd O, ja. Dat zal overgaan rust. Anders geen pijn Neen, dokter. Laat ik de wonde ItOItTItUK Zondag 15 Augustus om 3 uur wordt de tweede vertooning op het open luchttheater der Abdijkaai gegeven, door de artisten van den Koninklijken Neder- landschen Schouwburg van Antwerpen. Zij zullen opvoeren Jonkvrouwe de la Segliere Tooneelspel in 4 bedrijven door J. San- deau, vertaling van W. Rooyaards. Het stuk is een fijn, geestig tooneelspel, dat op 't oogenblik door dit zelfde gezel schap met buitengewoon succes in het prachtig Rivierenhof te Antwerpen ge speeld wordt. Kaarten 10, 7 en 4 fr. zijn van nu af te bekomen in hetVlaamsch Huis», bij M. Jean Behaeghe en ln het Theater zelf. In geval van slecht weer gaat de ver- tooning in de feestzaal van het Vlaamsch Huis door. Daar zijn de plaatsen beperkt. Men doet dus goed in ieder geval tijdig I voor de kaarten te zorgen. Belgie geeft aan de wereld een machtig schouwspel van solidariteit, van samen- hoorigheid. De verschillige politieke partijen zijn het eens, om ten koste van veel eigenliefde de macht over te zetten aan de Regeering. Het Belgisch volk wil opstaan uit dien boel die sedert jaren in s lands financies geheerscht heeft en dien men veel te lang voor het volk heeft verborgen iehouden. Dit bemoeilijkt nu de redding. De Regeering ook moet thans haar plicht doen. Vooraleer den strijd aan te gaan hebbendefinantieelebevoegdheden, wier bekwaamheid en vastberadenheid niemand betwijfelen kan, de kansen van den strijd en de macht der wapenen nage gaan En vermits zij den slag waagt, mogr n wij hopen dat het Is om den zege te behalen Nu reeds staan de finantieele bladen der groote landen in bewondering voor den krachtigen wil en den durf van hel Belgisch volk. Hebben wij den moed ons te schikken naar alle maatregelen, die noodgedwongen moeten genomen worden en wij zullen ons met zooveel te meer reden mogen verheugen, als wij de vruch ten onzer krachtdadigheid zullen mogen plukken. Een milde Amerikaan. Geen regel zqrher uitzondering. Een braaf hart van een Amerikaan, de heer Frank H Bukl vanSiaron (Pensylvanië) heeft eene som van twee millioen dollar In de handen zijner testamentuitvoerders besteld, met opdracht die te verdeelen tusschen de bevolking der verwoeste ge- westep in Frankrijk en Belgie. Het is spijtig dat wij met een zeker genoegen moeten zeggen dat die medelijdende Ame rikaan thans overleden is. De nagelalen dollars zijn 80 millioen frank waard. Daarvan zal aan ons land de helft worden toegekend, gezien het deel van Frankrijk op veertig millioen wordt bepaald. Of zij zullen welgekomen zijn Gemeenteverkiezingen. Overal staan de Gemeenteverkiezingen aan de orde van den dag en zijn de poli tieke vereenigingen doende met het ult- zif'en en aanstelien van kandidaten. Dat is noodig ook, want binnen een maand, twee, drie zullen de verkiezingen plaats hebben. De Liberalen zijn in ons land toch on verbeterlijke kluchtigaards. Wanneer het in de Kamer er op aan kwam den datum der Gemeenteverkiezin gen vast te stellen, vroegen de Katholie ken den wettelijken datum van October te houden. De Socialisten wenschten September en de Liberalen steunden de Socialisten om den datum te vervroegen Nu vindt men in de Liberale blader eene werking om de verkiezingen uit. te stellen, zoogezegd tot dat de tijdsomstan dlgheden normaal zijn en ons land de gevaarlijke financieele kaap ontzeild heeft. Zou de waarheid niet zijn dat de Libe ralen de verkiezingen zoo betrouwvoi niet meer tegemoetzien als voor enkele maanden. Grondlasten en Huurder. Wij roepen de aandacht op eöne beslis sing van het Beroepshof en bekrachtigd door het Verbrekingshof, dat voor vele lieden niet van belang ontbloot is. Vele huurders onderschrijven in her huurcontract eene bepaling waarbij zij erkennen al de belastingen zoowel Staats ais Gemeentebelastingen te zullen dragen Daarin zijn natuurlijk de gronbelastlngen inbegrepen. Ingeval de grondbelastening vermeer deren blijft de huurder, Ingezien de ge schreven overem komst verplicht de som te betalen overeenkomstig met het jaar waarop de pacht g- maakt is. Maar d VOOR UWE Gel<l|>ln sil Mi u^eti wend U in volte vertrouwen POPERINGHE YPER Groote Markt, 28 Groote Markt, 9 Tel. 304. Tel. 89. Verhuring var; Brandkoflers IloofYlii^eiif van het AGENTSCHAPPEN Beveren :Tahon J., Gemeente-Sekretaris. Bixschote R. Morlion, Gem.-Sekr. Brielen J. David, Gem.-Sekr. Balscomp Butaye E., Gem.-Sekr. Coxyde A. Vandamme, Gem.-Sekr. Crombeke: Decae C,, Gem.-Ontvanger. Dadizeele P. Hoet, Gem.-Sekr. Dickebusch J. Decaesteker, Gem.-Sekr. Elverdinghe Bultheel, Landmeter. GheluveltBeyls A., Gem.-Sekr. Ghelawe Van Ryckeghem L.,Gem.-Sekr. HerseeuwR. Laverge, 72, Plaats. Hollebeke A. Breyne, Gem.-Sekr. Houthem- VeurneHVerdoolaeghe, G.-S. Isenberghe Baes Henri, Gem.-Sekr. Langemarck Muyssen Cyr., Gem.-Sekr. Ledeghem G. Delannoo, Gem.-Sekr. Locre L. Dousy, Gem-Sekr. Loo Camerlynck V., Gem.-Ontv. Luigne H. Vanhoutte, Plaats. Marcke Ch. Brasseur, Gem.-Ontv. Meenen A. Degeeter, Kortrijkstraat, 2. Meessen Bossuwe, Gem.-Sekr. Moeres Melis, Gem.-Sekr. Moeskroen Toerkoenjestr.,109. Tel.179. NoordschooteBailleul Maur., G.-Sekr. Moorslede A. Denecker, Gem.-Sek. Oostvleteren .-Smis Rich., Gem.-Sekr. Passchendaele De Brock G., Notariskl. PloegsteertWoesten J., Hoofdonderw. Poelcapelle Dehayne Joris, Gem.-Sekr. Pollinchove: H.Anseeuw, Gem.-Bed. Proven Alle Zondagen voormiddag. Reninghe Wullepit A., Gem.-Ontv. ReninghelstCamerlynck FL, G.-Sekr. Rolleghem-CapetleA. Vandeputte, G.-S. Stavele: Franchoo Pr., Hoofdonderwijz. Veurne VanhoveG., Gem.-bediende. Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sekr. Vlamertinghe Dehaeck, Ontv.d.Godsh. Voormezeele G. Deceuninck,Gem.-Sekr. Waasten Sibille H., Eere-Notaris. WatouBulthez E., Gem.-Ontv. Wervicq De Mazière G., Steenacker, 18. West-Nieuwkerke Lemaire L., Bellestr. Westouter Declercq A., Plaats. Westvleteren Vanlierde M., Beheerder. WoestenVanhoutte A., Gem.-Sekr. Wulverghem Haghebaert L.,Gem.-Sekr. WulveringhemCeulenaere C., G.-Ontv. Wytschaete Fournier J., Burgemeester. Zantvoorde E. Vandermarüere, G.-Sekr. Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke Vanwalleghem R., G.-Sekr. Zuydschote H. Costenoble, Gem.-Sekr. Maximaprijzen zullen vastgesteld zijn voor den verkoop van kolen en later i verhooging van grondlasten valt ten laste op dezen van suikeren op het broodkoren, j van den eigenaar. Zoo hebben de trlbu- Aan de belastingbetalers die te naJen het beslist, laattijdig betalen zal een verhoog gevraagd a e!' 'aatsten lf,we.r. v worden, wijl deze die onder toepassing cpnttacteni opgemaakt. Men weze vallen van de nieuwe wet op de gronü-!zlchtl«; w" men vele onaangenaamheden lasten, deze laatste verminderd zien met vermi' 30 t. h. in plaats van 25 t. h. indien zij 1 het bedrag ervan, dat over de vier vol gende jaren loopt, in eenmaal afbetalen. In de spijshuizen zal men enkel Uw kind gaat het onderwijs verlaten en warme spijzen mogen opdienen van 11 tot verlangt vurig, dat het later gelukkig 2 v. en van 18 tot 20 uur. Dit om kolen en welvarend weze. te besparen. Wat zal uw zoon, wat zal uwe dochter - Voor de vreemde automobielen, die later worden Welke weg zal uw jongen de Belgische grens oversteken, zal eenluw„me'sie °P8aan 7 Angstvolle vraag, taks van 10 frank moeten betaald worden ^a' uw een,oeP aaileeren, zult De verblijftaks op de vreemdelingenfe naaI eenf at)ri? stureni zu" Se i k hor nn hnrool rmon J zal worden verdubbeld. De huishuurwet. Verledene week werd in den Senaat de huishuurwei aangenomen met 77stemmen - tegen 36 en 6 onthoudingen. in FrantriiL' mer aangenoniien werd, is in den Senaat in rrdilKnjK deerlijk verminkt geweest. Het zijn juist Op 23 Juli laatst, werd het congres der de meest democratische bepalingen die er in stonden welke door de talrijke barons, graven en burggraven, welke de Senaat nog telt, niet aangenomen geweest zijn. Nu zal deze wet terug door de Kamer moeten besproken worden. Men voorziet Vlamtnyen in Frankrijk te Hazebrouck gehouden onder voorzitterschap v n Z E H. Kan Looten. deken van de facul teit der letteren te Ryssel. Het congres heeft een dagorde goedgekeurd, in de- well.e ten stelligste de geruchten worden dat de Kamer de veranderingen, door den door de gelogenstraft, die de verkleefdheid der Seraat aangebracht, niet zal goedkeuren. Viamlngen aan Frankrijk ln twijfel trek- Mogelijks zal een akkoord gemaakt wer ken. De Vlaamsche beweging, voegt de den tusschen Senaat en Kamer betreft, n- eens bekijken, dagorde er aan Is van zuiver regionalis i- de de huishuur wet. maar eerst uw temperatuur opnemen. schen aard. Zij doet beroep op al de Vla- Verschalde had geen koorts. De ge- mingen van Frankrijk tot het behoud van neesheer knikte tevreden. ai hun tradities en opdat hun taal ert lite- Men rreldt dat de militaire veiligsdlenst ft Vervolgt). ratuur op het programma van het lager, in het bezette gebied voor goed zal w.>r het middelbaar en hooger onderwijs den afgeschaft van September af. Hel is zouden voorkomen. waarachtig niet ie vroeg. De Militaire veiligheid. Voor uwe Geldplaatsingen wendt U in volle vertrouwen bij den AGENT van het Gemeentekrediet van Belgie. het op een bureel doen Ouders laat de toekomst van uw kind niet over aan het blinde noodlot, maar denkt ernstig na en volgt den raad van verstandige lieden. Het beste wat wij u kunnen aanraden Is een ambacht, maar welk ambacht Een goed ambacht voor uwen jongen, voor uw meisje moet 1° Beantwoorden aan het verlangen van het kind 2' Aangepast zijn aan zijne lichamelijke en verstandelijke gesteltenissen 3e Niet te bevolkt zijn en kansen van gelukken aanbieden. Nu ouders, kent ge wel goed den lust van uw kind Kent ge de ambachten, welke er goed geschikt voor zijn Kent ge de bedrijven, die waarlijk winstgevend zijn Dat de kinderen de noodige inlichtingen vragen aan hunnen onderwijzer, aan hunne onderwijzeres. Van den Eifeltoren gesprongen Een Engelschman, Job Stewart, 29 jaar oud, gerant van een schoenenmagazijn te Parijs, is Vrijdag namiddag van het eerste verdiep van den Eifeltoren gespron gen. Men heeft zijn verhakkeld lijk op den wandelweg nabij den Noord-Wester peiler gevonden. Men weet nog niet aan welke drijfveer deze zelfmoord moet toegeschreven worden. Auto tegen Trein Een auto, waarin zich zeven personen bevonden en die uit Duitschland kwam, is te Luzern (Zwitserland) tegen een trein geloopen en door den schok In brand geschoten. Twee personen werden ge dood en 4 gekwetst. Huis ingestort te Bombay Tengevolge van de overvloedige re gens is te Bombay, in Indië, een groot gebouw Ingestort, waarin twee honderd werklieden verblijf hielden. Zes dezer werden gedood en tien andere erg ge kwetst. Woelingen in Japan In de Japansche stad Yomura hebben zeer erge woelingen plaats gehad en de policie is met het geweld der wapens op getreden om de orde te herstellen. Er zijn een 40 tal gekwetsten. Kind met een zeisen verminkt De echtgenooten Sou péne, landbouwers in de Fransche gemeente Lavardens, had den hun driejarig kindje alleen onder een boom gelaten terwijl zij aan den oogst bezig waren. Na zekeren tijd kwam het kind zijne ouders tegemoet doorheen het koren. Het werd niet gezien en door een zeisen getroffen en vreeselijk verminkt. De toestand van het arme wicht is zeer gevaarlijk. Een heel Bataljon Soldaten vergiftigd In de S'-Jozefskazerne te Bastla, waar het 172 regiment voetvolk garnizoen houdt, Is een heel bataljon soldaten ver giftigd geworden. Een vijftigtal soidaten zijn naar het gasthuis moeten overgebracht worden, daar hun toestand gevaar ople- zerde. Een twintigtal verkeerden in ergen toestand. Het schijnt dat de vergiftiging veroorzaakt werd door de pas vertinde keukenketeis. Een onderzoek is ingesteld. Uit den trein gevallen De echtgenooten Chcquet, van Laon, kwamen met hun 3 y« jarig dochterken met den trein naar huis. Nabij de statie van Creil draaide het kind aan de portel- kruk opeens ging de deur open en de kleine viel op hei spoor. Het noodsein werd gegeven, de trein stopte en men snelde het kind ter hulp. Het was echter zoo vievseii.k gekwetst dat het kort nadien stierf.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1