HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Ji SS Wonderegenezing Is Lourdes Apotheek Frans Vande Plas ABONHEM PRIJS per JAAR Zondag 8n Oogst 1926. 20 Centiemen 23e Jaar. -- N' 32. Berichten - uerHoopingen Uonimen Rouuihericiiien uitgeversmiseihaiuieste, oruKKerij Geen kwaad Gemeentekiezing te Poperinghe De Consolidatie der Schatkistbons. Politiek Overzicht' 0^fbren8s, derSpoorwegaandeelen DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ROMAN door H. HARTEFEESTEN te WERVICK Ja- «DE POPERINGHENA&R» Eene buitengewone gebeurtenis te Luigne bij Moeskrocn Het volk roeptMIRAKEL De geestelijke overheid heefteen orderzoek geopend Vaststellingen van^het Sluitingsuur In Stad 8 fr. In Belgie per post 9 fr. 50 Buitenland 15 fr. 00 TARIEF DER PRIJZEN: Bene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 lnlasschingen O fr. 60 per regel 1 fr. 50 per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond i icezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Telatoan 9. Postchéck IB.570 mmiXGHENUR zie Ik in 't lezen van slechte bladen I Antwoord: Zijt gij dan wijzer dan de Paus en de Bisschoppen? Laat vakman nen over hun vak sprekenI In zake gezondheid raadpleegt gij den geneesheer en niet den bouwrre..-ter In handels- en gerech'zaken gaat gij een advokaat te rade. Een hovenier kan u daarin niet helpen. In kerkelijke zaken luister dan. De fegenstanders behalen in hun strijd tegen de katholieke Kerk de meeste over winningen door hunne bladen en schrif ten. Mgr. Eqger. Ondersteunt de Katholieke drukpers. Eene Katholieke Lijst weten. VAN We vinden er geen bezwaar in die nota af te kondigen, omdat ze de zaken voor- j stelt gelijk zij zijn, en het erop aankomt De herkiezing van den gemeenteraad dat leder wete het waarom en het daarom, is dusgesleld op 10 October a. s. We geven dus toe dat minister Franc- Het is een verheugend feit te mogen qui, wien men het vaderschap van den vaststellen dat voor de aanstaande ge-1 maatregel toekent, de gedwongen conso- meentekiezing, hier in Poperinghe, de volledigste verstandhouding en overeen komst getroffen Is tusschen de verschil lende katholieke groepeeiingen en gezindheden. De katholieken strijden met een enkele lijst, waarop alle Katholieke gedachten veieenigd zijn. Tot basis of giondslag van deze onderlinge overeenkomst werd volgend programma opgemaakt en wederzijds aanvaard 1" De Christen geest doen heerschen over ons openbaar, ons politiek evenals over ons persoonlijk leven. 2' De Christene Standsorganisatie vorenstaan ter verdediging van de bijzon dere belangen van eiken stand, maar ook tot verbiotdering van de standen onder elkaar. 3" Streven naar de rechten van het Vlaamsche Volk, niet strijdig met de stelling der Kerkelijke Oveiheid in haar leer over Staatsordening. Ziedaar het programma waarop ieder een kan t'akkoord gaan. Op de geza- mentlijke lijst zullen mannen staan die deze stel regels goedkeu renen de uitvoering er van behartigen. Zulke lijst moet en zal eenieders vertrouwen genieten. Steik door de eendracht gaan zij ten strijde tegen al hunne tegenstrevers. In de een dracht ligt de macht, en macht geeft overwinning. Alwie katholiek is in zijn hert, stemt voor dekatholieke lijst, alwie katholiek is in zijn hert, steunt de lijst, alwie katholiek is in zijn hert, helpt trekken aan betzelfde zeel. De Staat heeft dus de consolidatie der scbatkistbons beslisthij zet ze om in bevootiechie aanoteten van de spoorwe gen. Wie bijvoorbteiu voor 5.000 frank bons op zes maanden tezit of bons op vijf jaar van het Financieel Herstel, zal tien nieuwe aandeeien ontvangen. Deze aanueclen zullen de volgende voorstelen opleverenZij zullen een vaste Interest omvangen van 6 en daarenbo ven ten dividend op 2.711 o berekend, maar dat natuurlijk zal aihangen van de winsten. Maar gansch bijzonder dient de aan dacht te woioen gevestigd op de wissel- waarborg,. waaivwn deze iue.s zullen genieten. Deze waarborg maakt de des- betietlende waaide tot een soort waarde in buitenlandsche munt, op de basis van het pond sterling aan 175 tr. De bezitter van de 5.000 frank titels, waarover we daar spraken, zal aldus, bij de uitkeering, niet minder dan 29 ponu sterling ontvangen. En de vaste interest vermeerdert insgelijks wanneer het pond stijgt. De nieuwe titel is dus hoogst voordee- lig. Het eenig delicate punt is dat de Regeering hem verplichtend maakt vooi de houders van schatkistbons; zij hebben niet te kiezen. Indien de Staat geen be slissende redenen bad om aldus ie hande len zou er natuurlijk wel wat op te zeggen vallen. Maar indien hij het Diet doet, indien hij voortgaat met uit te keeren in baar geld, zal hij weer moeten beginnen met bank biljetten drukken zooveel als de persen geven kunneniedereen weet dat dit, per slot van rekening, gelijkstaat met net uilgeven van valscb geld. De frank zou dientengevolge een totale ineenstorting kennen zooals wijlen de Duitsche mark. Dat moest vermeden worden. Men moest vermijden dat het brood een mil- lioen zou kosten en een tiambiijet 100.000 nank. Om hierin te gelukken moest België krachtdadige maatregelen treffen; leoeieen moet meehelpen en tijdelijk het aan den Staat voorgeschoten geld te zijner beschikking laten. En indien Iemand nu toch geld noodig heeft Binnen zekeren lijd zal hij zijn titel ïer Beurs kunnen verkoopen, en in af wachting, zal de Nationale Bank, mits zekere waarborgen, hem geld voor- scnleten. Laten we dus de paniekzaaiers mistrou wen: vooial, laten we die schatkistbons niet voor spotprijs verkoopen aan gewe- tenlooze zwendelaars. Laten we kalm blijven. De stabilisatie van den frank begint vootgoed, de stabilisatie die alle welden kende menschen vurig vei langen, de sta bilisatie uie geducht wordt door de parasieten, die slechts van den val van den (rank leven kunnen. Men gaat den frank van allen redden, den trank vooral van de kleine spaarders en den middenstand. Laten we er toe meehelpen door onze tucht. lidatie uit noodzaak doordreef Dat de frank diende gered ten koste j van 't Is gelijk wat; Dat de vlottende schuld, eenerzijds, en het vertrouwen dat maar niet wilde te- rugkeeren, anderzijds, alle plannen tot stabilisatie dwarsboomen of verijdelen; Dat, eens die hinderpalen uit den weg geruimd, weer ernstig kon gedacht aan het stabiliseeren van den frank, dat is, hem een vaste goudwaarde geven waarde die klimmen kan, naarmate de financiële toestand gezonder wordt, doch niet meer dalen. Voor vele spaarders is het, hoewel een gedwongen, dan toch, in zekeren zin, een voordeeiige geldbelegginghun geld be houdt minstens de goudwaarde welke het op dit oogenblik bezitze genieten een fatsoenlijken, gewaarborgden interest, waar totslag kan bijkomen onder vorm van deel in de winst die interest is vrij van taksen en supertaksen. Maar anderen, die hun geld noodig hebben, of binnen korten of langeren tijd het nuttig konden gebruiken, die hebben er wel wat den strop aan. Wel belooft de Regeering die moeilijkheden te ver minderen door de Nationale Bank te ver- oorlooven voorschotten te verleenendoch aan dergelijke verrichtingen worden voorwaarden verbonden, ze vergen pleeg vormen, en we vooizien niet dat men het de aanvragers van voorschotten overdre ven gemakkelijk zal maken. Als alles goed in regel is, zullen de Spoorwegaandeelen ook kunnen verkocht worden ter Beurze. Maar als 't dan ge beurt dat niet enkel de in nood zijnde aandeelhouders, maar ook de bangeriken en de dwazen hun titels ter markt gooien, dan is er gevaar dat ze in waarde dalen, en dan wordt er met verlies verkocht. Om dat te voorkomen, laat het nu eenmaal amen en uit zijn met alle paniek want 't is grootendeels dit gemis aan vertrouwen in 's lands kracht en vermo gen welk den toestand van niet goed, hoe langer hoe slechter, en het nemen van dwangmaatregels onvermijdelijk gemaakt heeft. De Regeering heeft gebruik gemaakt van de volmacht haar door het Parlement geschonken. Natuurlijk blijft de Regee ring uitsluitend verantwoordelijk voor de daden welke ze pleegt, voor de hervor mingen die ze doordrijft, voor de lasten en de ongenoegens welke zij het volk oplegt. MJjar et mgg nie,t gqriuld wnfdcfr dai ,ziep, maar zonder klagen dat lijden de paftijen en de organen die de heeren Franqui en collegas den weg naar het bewind hebben gebaand, de leiders der onlangs afgetreden regeering verguisen en belasteren. De liberale bladen pogen die staatslie den verantwoordelijk te stellen voor hetgeen thans noodzaak is geworden zij, heeren Poullet en Janssen, hebben beproefd wat thans de heeren Franqui en Houtart beproeven; hadde men hen ge holpen, eerlijk en eenparig gesteund, de frank ware op dit oogenblik gestabiliseerd geweest aan 100 fr., ten hoogste aan 105 het pond, en de goudwaarde van onzen frank hadue niet 15 maar 25 centiem bedragen. En die uitslag ware bekomen, zonder dat de Regeering verplicht ware geweest de gedwongen consolidatie op te leggen. Die waarheid zij in 't voorbijgaan ge- zeld, waarheid, trouwens, van welke ten huidigen dage de gansche bevolking overtuigd is. KOItTItl.lK Zondag 15 Augustus om 3 uur wordt de tweede vertooning op het open luchttheater der Abdijkaai gegeven, dooi de artisten van den Koninklijken Neder- landschen Schouwburg van Antwerpen, Zij zullen opvoeren Jonkvrouwe de la Segliere Tooneelspel in 4 bedrijven door j. San- dtau, veitaling van W. Rooyaards. Het stuk is een fijn, geestig tooneelspel, dat op 't oogenblik door dit zelfde gezel schap met buitengewoon succes in het prachtig Rivierenhof te Antwerpen ge speeld wordt. Kaarten 10, 7 en 4 fr. zijn van nu af te bekomen in hetVlaamsch Huis», bij M. Jean Behaeghe en in het Theater zelf. in geval van slecht weer gaat de ver- toonlrgin de feestzaal van het Vlaamsch Huis door. Daar zijn de plaatsen beperkt. Men doet dus goed in ieder geval tijdig voor de kaarten te zorgen. Bertenpiaats, 8, Kleine Markt) I"opei*iiij$Iie LUCIE PLYSON van Zevecote. Veel werd er over die genezing gé schreven en gesproken. Wij willen de uitspraak van de bevoegde overheid niet voorioopen 't is immers eerst een jaar na de genezing dat de Commissie der geneesheeren te Lourdes, na een nieuw onderzoek, uitspraak doet over het geval en verkiaartdat het, jaofneen.mirakuleus is. Toch zullen onze lezers graag eenige bijzonderheden daarover vernemen. Juf. Lucie Plyson was aangetast door tuberculeuse buikvliesontsteking perl- tonite tuberculeuse zoo luidt het getuig schrift der geneesheeren). Reeds vijf en een half jaar' lag ze daarmee te bed. Zij nam bijna geen voedsel en alles liet voor zien dat de zieke ofwel aan haar ziekte zou bezwijken ofwel nog lange jaren zoo zou voortslepen en lijden. Zij vertrok naar Lourdes met de natio nale bedevaart uit Brussel den 18 Mei. Nu laten wij haar zeli aan 't woord, in een brief dien zij schreef aan een vriendin en die ons welwillend werd ter hand gesteld Den tijd die voorafging heb ik wel benuttigd om mij voor te bereiden... Ik bad vooral om een grenzeloos betrouwen te bekomen en als ik dat bekomea had, oh I dan was ik gelukkig, ja, 'k was er van overtuigd dat ik ging genezen terug komen. in den trein heb ik danig veel afge- geotfeiil voor de bekeering der arme zondaars, 't Was mij niet mogelijk een oog te sluiten in den nacht... 't was zoo'n lastige reisen bij mijn aankomst in Lourdes was ik zoo afgemat dat ik in de onmoge lijkheid ben bet U te schrijven alleman had medelijden met mij. Den Donderdag ben ik tweemaal in 't bad geweest maar zonder voordeel mijn zuster die mij op de reis vergezeld had, weende bitter toen zij mij zag... niet genezen 'k Troostte haar zeggende Elisa ge moogt niet weenen, 'k heb mijn genezing maar voor morgen, voor Vrijdag gevraagd. Den Vrijdag morgen was ik zoo van mijn genezing overtuigd dat ik naar 't bad alles mtênam, om dan te mogen naar de Grotte loopen. Dien morgen was ik zoo nauw met Jezuken en O. L. Vrouwke vereenigd dat Ik waarlijk niet meer wist dat ik op de wereld was. Zij hebben me in die gesteltenis van diepe veieeniging in 't bad gelaten op dat oogenblik oen ik van m'n zeiven geweest; volgens men mij zegde heb ik geroepen, maar daar weet ik niets van. Toen ik terug tot m'n zeiven kwam was ik zoo gelukkig, maar zoo overgelukkig dat het alles overtreft ik had ue minste pijn niet meer, ik sprong van mijn berrie, 'k wrong mijn kleeren, 'k deed ze zelve aan ai roepende Wat is O. L. Vrouwke goed, 'k ben genezen I O Onze Lieve Vrouwtje, dank je, j' hebt me genezen I 'k Wilde seffens naar de Grotte loo pen, maar M1 Pastoor Swalus was al toegeloopen die mij zegde Om O. L. Vr. te danken moet gij enkel gehoorzaam zijn wat ik ook seffens gedaan heb. Dan ben Ik op het Bureau der vast stellingen geweestde dokters daar, ze zouden u onnoozel vragen, drie dokters hebben mij geheel onderzocht en drie uren onderhoord en dan hebben ze mij g'heel genezen verklaard Ziedaar het eenvoudig verhaal van 't gebeurde. Menschen die haar naderhand te Zeve cote gezien hebben, getuigen dat ze zoo gezond ziet als een bliek ze loopt en werkt lijk anderen en ze eet nu den dood- gewonen ruwen boerenkost met smaak. God is wonder in zijn werken en Maria is machtig en mild voor die op haar betrouwen. Mengel wei k van De Poperinqhenaar» 32 De wonde stond goed. Rust en kalmte, schreef de dokter voor. Andeie geneesmiddelen zijn er niet noodig. Een ongeluk is gauw gekomen. Ge herinnert u niet veel van 't gebeurde zeker, mijnheer Verschalde. Neen... ik ging hier buitenen het stormde geweldig. Een tak die dan van een boom werd geknapt en juist op u terecht kwam. En ge zult dadelijk het bewustzijn verloren hebben. Ja. De wonde staat goed. Het zal niet noodig zijn de overheid in te lichten. Wel neen Doe dat niet dokter, het geeft noodeloos geloop... Uw ouders zijn verwittigd. Ze zul len waarschijnlijk tegen elf uur te Kemmel zijn. Ik zal ze afhalen, hernam de ge neesheer. O, wilt ge, dokter Dan kunt gij hen dadelijk geruststellen. Zeker, zeker. En nog een vraag, dokter. Kan ik vervoerd worden, ik hen jufvrouw Viota innig dankbaar voor haar hulp en gast vrijheid, maar ze heeft al zooveel zorgen. Ge zoudt naar Ruya w illen -Ja. Vandaag mag het nog niet. Mis schien morgen... Dan blijft mijnheer Verschalde hier, verklaarde Dora. O, ik weet wel waarom hij het vraagt. Het is om mijnentwil niet om het vele werk, maar om de praat van de menschen over mij. Welnu, ja,zoo is het,erkende Fioris. Maar ik stoor er mij niet aan, ik doe mijn plicht. De praat van de menschen, herhaal de de geneesheer. Wat valt er hier te praten I Och, dat ik gisteren op bezoek ben geweest, hernam Fioris. Mogen eerlijke, treffelijke menschen elkaar dan niet bezoeken vroeg de dok ter. Tut, tut, stoor u niet aan wat gebab bel. Er zijn lieden, die altijd wat te ver tellen hebben. De dokter vei trok. Hij zou dus met de familie terug keeren. Dora, hoe goed zijt ge voor mij zei Fioris, weer ontroerd. Rust en kalmte, heeft de dokter gezegd, herinnerde het meisje. Praat dus niet meer. De dokter heeft geen vermoeden aan misdaad. Neen, maar ik heb nog geen vrede met uw besluit die te verduiken. Vrieze blijft een gevaar. We zullen er later over spreken.... Ge moet nu trachten wat te slapen. De Ontkenning. Dora verrichtte stil haar huiselijke bezigheden Ze zag zeer tegen de komst van vader Verschalde op. Maar ze zou met moeder in de achterkamer gaan en zou Het nieuw Broodregiem. Er bestaat nog slechts een meelsoort, getrokken uit gemalen tarwe, gebuild op ongeveer 79 t. h. De in deze laatste dagen gedane proefnemingen bewijzen dat der gelijk meel toelaa», onder zeer goede voorwaarden, niet alleen grauw brood te vervaardigen, maar eveneens fanfaisie- brood en kleingebak, waaronder banket. De aldus verwezenlijkte bezuiniging, op de huidige wisselkoersbasis bert kend, zal van 10 tot 12% millioen frank per maand bedragen. Binnen enkele weken, wanneer de nieuwe oogst op de markt zal verschijnen, zal een toemaat van wit roggemeel, ge build op 60 t.h., deze bezuiniging doen toenemen van 40 tot 42% millioen per maand. Deze cijfers bewijzen genoeg het groot belang dat een stipt naleven van deze nieuwe verordening voor 's lands welzijn hebben zal. Deze nieuwe verordening zal niemands gezondheid benadeelen, inte gendeel deze van velen verbeteren en de belangen van elkeen bevorderen. Sedert Maandag,mag het grauw brood slechts worden verkocht bij juist gewicht van 500gram, 1 kilogram, 1.500 kilogram of 2 kilogram, mits een afwijking van 4 t.h. bij het uithalen uit den oven. Wan neer dit kostbaar voedsel aan 3 fr. wordt betaald, is het meer dan noodig dat het geleverdt wordt met nauwkeurig gewicht, zooals de suiker, de boter en het vleesch. Het Ministerie Poincaré. Frankrijk bezit thans een groot Mini sterie. M. Poincaré heeft de leidende figuren van de Fransche politiek om zich vereenigd, in eene ernstige poging om den Franschen trank te redden. Zijn Ministe rie telt niet minder, dan zes oud-Eerste Ministers, want naast Poincaré Brland, Palnlevé en Herrlot, zijn ook vroeger Leygues en Barthou, Eerste Ministers geweest. Deze plotselinge eendracht na zoo lan gen tijd van verdeeldheidisaanmoedigend, al is zij ook ten deele een gevolg van de ontstellende verklaringen van den laatsten Minister van Financiën, M. de Monzle, over den wanhoplgen toestand der uitge putte schatkist. Wij wenschen onze Zui derburen bij deze regeeringsvernieuwing veel geluk op hunnen weg naar munther- stelling die voor veel volkeren een lijdens weg Is. Ons land weet er van mede te spreken. Zij mogen echter niet vergeten dat het niet volstaat met goede voornemens te maken, maar dat het er vooral op aan komt deze uit te voeren. En het is hier dat voor M. Poincaré de moeilijkheden zulien beginnen. Fransche manieren. Te Parijs heeft zeker publiek Engelsche en AmeriKaansche toeristen uitgejouwd en op de vlucht gedreven. Dat zijn Fran sche manieren, maar mooi staan ze niet. Wat kunnen die Engelsche en Ameri- kaansche plezlerreizigers het verheipen dat het pond zoo worut opgejaagd dat de dollar den frank naar omlaag duwt Dezelfde manleren legden de Brussel- sche kiekens aan den dag, die te Blan- kenberghe wanordelijkheden uitlokten, onder voorwendsel, dat de vele hotels door Duitschers zijn bezet. Maar wat wiit ge De hotelhouders zijn zelf In Duitschland hun oude klanten gaan opzoekenzij hebben veel geld uitgegeven aan reclaam om die oude klan ten weer herwaarts te lokken. En hun lokstem werd beantwoord. Wat kan ons dat maken, op voorwaarde natuurlijk, dat de Duitschers zich fat soenlijk gedragen en alles vermijden wat in 't Belgiscne gemoed nog niet heelemaal gesloten wonden brutaal zouden open rijten Als de Duitschers aan ons strand geld willen verteren, laat ze doen. Ze mogen wel iets terugbrengen van hetgeen zij hier hebben weggehaald in de oorlogsjaren. ijemeenteverkiezing op 10 October. Sinds 1836 gebeurden de verkiezingen voor de Gemeente den tweeden Zondag \an October. Dat is volgens de wet. lijken oorlogstoestand heeft de Gemeen teverkiezing plaats gehad op 24 April 1921. De gemeenteraadsleden die verko zen werden zijn dan ook seffens in dienst gegaan, in plaats van met 1 Januari die voigt op de verkiezing. Dit jaar hebben Socialisten en Libera len gepoogd den datum der verkiezing opnieuw te veranderen doch de Senaat heeft dit niet bekraentigd, zoodat de verkiezing voor de Gemeente zal plaats hebben, op 10 October. Mannen zoowels als Vrouwen die Belg zijn of de naturalisatie bekomen hebben en die den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben en sedert ten minste zes maanden hunne woonplaats in de gemeente heb ben, zijn kiezer voor de gemeente. De hoedanigheid van kiezer wordt vastge steld door de inschrijving op de kiezers lijsten. Elke kiezer, man of vrouw, js verplicht aan de verkiezing deel te nemen. alle onaangename tooncelen vermijden, 't Was vooral ter wille van Fioris. Deze mocht zich niet opwinden en dat kon licht gebeuren, als zijn vader beleedigend optrad. Dora moest buiten water putten. Plots stoni Vrieze bij haar. Nu kon Dora hem niet meer ontloopen. Wat is er met den schilder gebeui d vroeg de strooper. Die vraag wekte de verontwaardiging van Dora op. Ik zag den dokter, vervolgde Vriere. En gij weet niet, wat er met mijnheer Verf chaide gebturd is kreet Dora. Neen... O, gij huichelaar I Ha, ge meent, dat mijnheer Verschalde u niet herkend heeft. Vrieze verbleekte zichibaar. Wat wilt ge zeggen, stamelde hij We weten het, dat gij mijnheer Ver schalde afgewacht en met een knuppel geslagen hebt, al wlldet ge dan aan een ongeluk doen gelooven, door dien tak op hem te leggen. Maar het is een leugen. Beweert mijnheer Verschalde dat Ja. 't Is een leugen, zeg ik. Ha, hij wil me zoo uit zijn weg ruimen I Neen Vrieze, dat wil hij niet Mijnheer Verschalde heeft alles verbor gen. Hij wil u sparen. Hij heeft niets aan den dokter gezegd en er alleen met mi over gesproken. Dus er is geen kwestie van wraak. Mijnheer Verschalde kan u In de gevangenis brengen, maar hij wil dat niet. Dora, ik heb hem niets misdaan, beweerde Vrieze. Ziehier wat opgebracht wordt door de bevoorrechte spoorwegaandeelen 1° Zij verzekeren een vasten interest van 6 t. h. 's jaars 2" Zij ontvangen een superdividend berekend op de bedrijfswinslen van de Staatsspoorwegen. Uit de aanduidingen, die men bezit en uit de cijfers van de spoorwegen over het eerste halfjaar van 1926 blijkt, dat dit superdividend gemak kelijk 2 5 tot 3 t. h. zal bereiken 3" De vaste rente van 6 t. h. he., ft waarborg van wisselkoers op den grond slag van het pond tegen 175 fr., 't is ie zeggen dat de interest van 6 frank steeds gelijk zal zijn aan zesmaal het 175sU deel van een pond sterling 4" De bevoorrechte aandeeien zullen terugbetaald worden door het loterijstel sel met ingang van het elfde bestaansjaar van de Nationale Maatschappij, leder aandeel, dat uitgetrokken wordt, zal aan den eigenaar recht geven op a) De terug betaling van het effekt voor de som 500 frank met gewaarborgden wisselkoers b) De overhandiging van een genotsaan deel, waaidoor hem het superdividend verzekerd blijft zoolang de maatschappij bestaat 5" De bevoorrechte aandeeien zijn vrij van Iedere belasting op het inkomen van roerende belasting en van supertaks 6° Zij zullen onmiddelijk op de Beurs gebracht worden, zoodat hun verhande ling spoedig mogelijk zal zijn. Niet alleen de houders van Schatkist bons op drie en op zes maanden zullen mogen inschrijven op de bevoorrechte aandeeien van spoorwegen. Dezelfde vrijheid zal verleend worden aan de hou ders van bons van het Muntherstel 5 t. h., die uitgegeven werden in 1921 en die vervallen op 1 December aanstaande, als mede aan de hcuders vanalle andere bons die vóór 1929 vervallen. Consolidatie der Schatkistbons. De Regeering heeft een maatregel ge nomen die noodig was, doch die niettemin door vele spaarzame lieden met spijt zal vernomen worden. De schatkistbons, die vervallen vanaf 2 Oogst voort, worden niet meer terug betaald, maar worden vastgesteld In aandeeien op de Nationale Maatschappij der spoorwegen. Ook de schatkistbons, in 1921 geno men voor 5 jaar aan 5 t.h interest, zullen niet uitbetaald, maar door spoorweg aandeelen vervangen worden. Het is met tegenzin dat de Regeering tot dien maatregel overgaat, omdat zij Inziet dat hij aan niemand geestdrift zal inboezemen. Wij moeten hem nochtans kalm aanvaarden en er de beteekenis aan hechten die hij in werkelijkheid heeft. De Regeering stond voor de verplich ting ofwel die bons uit te keeren en daar toe nieuwe papieren geld te maken ofwel de bons vast te leggen en andere weerden m de plaats te stellen. in geen geval mocht overgegaan wor den tot het maken van nieuw papierengeld, daar zulks onzen frank den genadeslag zou gegeven hebben. Dit zou ook in het nadeel geweest zijn van dezen die nu het slachtoffer zijn der consolidatie. De vergoeding die ontvangen zal wor den voor de schatkistbons is toch ook niet gering. De bevoorrechte aandeeien van de spoorwegen bieden een wissel- waarborg welke de schatkistbons niet hebben. Het is een waarde in ponden sterling, met een hooge opbrengst. De nadeelen van de verplichte consolidatie worden tot een minimum beperkt. Het geneesmiddel kan bitter smaken, maar het zal heilzaam wezen. Laten wij iiet gewillig innemen, laten wij vertrou wen stellen in de regeering, die voorze ker gekozen heeft wat het btste was voor het algemeen welzijn. Het is nu of nooit dat wij ons naar de tucht moeten plooien. 03 talrijke Gezinnen. Men weet dat de regeering de nieuwe inkomsten voor de Staat vooral gevonden heeft in zeer hooge onrechtslreeksche belastingen. Deze belastingen wegen rechtstreeks ophet duur leien en dusvoor- al up de kroostrijke gezinnen, die veel grootere uitgavtn moeten doen voor le- ensondert.oud. Tegenover die verzwaring van lasten staat geen enkele tegemoetkoming voor A T h 4ie gezinnen. Deartegen geeft senator Van In 1921 echter ingezien den uitzonder- in Hpn Renmt Zoo liegen... Stondt ge niet aan mijn huis Ja, maar Ik ben weggeloopen... Zoo is uw gewoonte toch niet. Hoe dikwijls hebt ge hem bedreigd... Woorden zijn geen daden. Ge hebt het nooit verborgen, dat ge hem kwaad wildet doen. En nu zoudt ge loochenen. Ha, moest mijnheer Verschat de spreken, het gerecht zou u dadelijk opsluiten, Vrieze. Ik zweer u... Toe, zweer niet Leg geen valschen eed af. 't Eenige wat ge kunt doen is van hier vertrekken. En spreek me nooit meer aan. Ik stond hier gisteravond, 't is waar. En niet als vriend. Ik kan ook ge tuigen, Vrieze. Ik zal meer zeggen, ik had een moord kunnen doen, zoo kwam de haat op. En om tot geen geweld te geraken, ben ik weggeloopen. Dora, ik mag dood vallen, als Ik lieg. En 't was dan zeker een schim, die mijnheer Verschalde met een knuppel neersloeg. Zegt de schilder dat Ja. Hij is mis. Hij heeft gemeend, dat hij een slag kreeg, toen die tak op hem viel. En van eigen heeft hij dan aan mij gepeinsd. Maar Ik ben onpllchtig. Viieze, onder dien boom daar heb ik mijnheer Verschalde gevonden, hernam Dora. Een tak lag op hem. Hij zou dus daar moeten getroffen zijn. Ga eens zien of van dien boom een tak afgewaaid is, ga eens kijken of de bewuste tak bij dien boom behoort. Neen, Vrieze. Overberghe, geprotesteed in den Senaat en terzelfdertijde heeft hij aangedrongen op de noodige verzachting in den nood Minister Houtart heeft geantwoord dat de kwestiemoest onderzocht worden zon den meer, dat wil zeggen dat er geen ver andering te verwachten valt voor toeko mende jaar. M ij hadden beteis verwacht van een katholiek minister, al is die kwestie zoo dringend niet voor de Walen. Broodsoorten. Het Ministerie van Nijverheid en Ar beid deelt volgende nota mede Het ge rucht werd verspreid dat het zou verbo den zijn brood te bakken dat meer meel zou bevatten dan het wettelijk brood. Die ge ruchten zijn van allen grond ontbloot.Het is enkel verboden brood te vervaardigen met betere bloem dan de wettelijke, 't is te zeggen met meer witte b'oem dan deze. De Onthulling van liet H Hariebeeld. Aanspraak van E. Pater Gheerebaert Zondag werd Wervick plechtiglijk aan het H. Hart toegewijd. Dit feest was door gansch de streek opgevat als een hulde van heel Zuid-Vlaanderen en vele gemeen ten van Noord-Frankrijk aan het H. Hart. Gansch Zuid-Vlaanderen was naar Wer vick gekomen per tram, autos of speciale treins. Nog nooit heeft men alhier zulk eene volksmasssa gezien en het was ver diend, want Wervick had zijn best gedaan om de kroon te spannen over al de H. Hartfeesten die tot heden gegeven werden. De versiering was allerprachtigst. Het was een echte bloemenhof. Al de straten waren om ter liefelijkst aangelegd en al de bewoners hadden gewedijverd. Langs beide zijde waren sparren of stokken, geverfd in het rood en wit, geplant en van boven en bijzijden waren zij samen gebracht met bloemen en papieren kran sen, terwijl in het midden een gebed of een aanroeping te lezen was, rond een kroon of een hart. De Nleuwstraat muntte in de versiering uit en wekte iedereens bewondering. Op gansch de lengte der straat was een boog gespannen die een gehemelte van witte en roode bloemen vormde met in het midden zinnebeeldige voorstellingen. Men schat dat In deze straat alleen meer dan 100.000 papieren bloemen piijkten. Rond gansch de stad en zelfs buiten, waren al de huizen bevlagd en zeer veel met bloemen, kransen, zegepoorten en draperijen versierd. De toeloop var. volk was buitenge woon nog nooit heeft men zoo een me nigte binnen Wervick gezien. De optocht van 's namiddags was in drukwekkend grootsch: een geesdriftige blijde stoet. De Wijding van het prachtig H. Harte- beeld werd door Mgr Waffelaert zelf ge daan. Na een gloedvolle aanspraak van E. Pater Geerebaert werd de akt van toewijding der stad gelezen door den Heer Burgmeester. De geschiedkundige stoet was effenaf prachtig, vol frischeid en kleur. We tel den ruim honderd bereden paarden. De geestelijke stoet was heel mooi en lief en Indrukwekkend, grootsch was de hosan- nagroep die het H. Sakrament vooraf ging. Muziekfeesten, een prachtig vuurwerk en een schitterende verlichting sloten dezen heerlijken dag. Wervick haalt er veel eer van. Het sluitingsuur. Een heele beroering in de herbergwe reld, toen voor de eerste maal het slui tingsuur werd toegepast. Om 1 uur zou alles dicht zijn en van tien minuten vóór de sluiting, werden de plakkers reeds verwittigd dat zij mochten opkramen. De sluiting, op dit ongewone uur, der herbergen had heel wat volk samenge bracht in Brussel en in Antwerpen. Om 1 uur konden de toeschouwers daar een ongewoon-drukken stoet zien voorbij danseressen, die gedwongen huiswaarts keerden. Er werd, naar men ons mede deelde, zoo wat in alle talen gesakkerd tegen dezen maatregel, die wij, spijts al dat gesakker, volmondig goedkeuren. Andere tijden andere zeden. De Regeering heeft besloten de censuur op de pers in te stellen. Deze maatregel was noodig om sommige bladen tot de gezonde rede terug te brengen en ze te beletten den put te delven, waar 's lands welvaart in zou bedolven liggen. Deze maatregel werd niet genomen tegen de Vlaamsch-schrijvenoe pers, want niet één Vlaamsch blad van welk gedacht ook, heeft een enBel oogenblik opgehouden de Regeering te steunen, zelfs na den val van Minister Poullet. Deze maatregel is de officieele bevesti ging van hetgeen wij zoo dikwijls over de Franschschrijvende Brusselsche bladen gezegd hebben. Daar was een tijd dat in Havere wetten gemaakt werden, waarvan de Rechters zelf moesten bekennen dat zij er nooit geen kennis van gekregen hadden tijdens de bezetting. En die wetten werden met terugwerkende k/acht toegepast, iets wat nooit beleefd werd in zake wetgeving. En naar die wetten werden honderdei menschen gebroodroofd, gekerkerd en tol jaren gevang, ja, tot de doodstraf zelfs veroorueelo. Dat was in den gulden tijd der activlstenjacht. De Libre Belgique mag wel van geluk spreken dat de censuurwet met geen te rugwerkende kracht op haar toegepast wordt, als op de zoogezegde activisten. Het financieel artikel van 14 Maart laatst, waarin zij de bankiers aanzette niet in te gaan op de voorstellen der regeering ten einde de 1.800 millioen fr. vlottende schuldbons te helpen vastleg gen, zou haar nog in nesten geholpen hebben. Dat zou de Libre nu niet meer dui ven, nu niet meer mogen schrijven, al was het dan reeds zondig tegen het land Maar dat heeft toch medegeholpen om d» vriendjes van de Libre in de Regeering te krijgen. En wijl de uitgewekene, de gebrood roofde en de gekerkerde activisten m. nog lijden onder de strengheid van die zonderlinge wetten, wijl zij vruchteloos wachten op amnestie, nu tracht de Regee ring zelf te herstellen wat de hitsbladen als de Libre Belgique en andere_mis- dreven hebben. Niet alleen wordt er niet meer gespro ken van dezen te straffen die hunne kapitalen in het buitenland gevlucht heb ben en die zoo het land den genadeslag hebben willen toebrengen, nu belooft de Regeering zelf premies 'aan Beurshaaien en Kapitalisten, opdat zij hunne gevluchte goudvinkjes terug in het land zouden brengen .UeW&n.xaoJi8ereaJfl.MbittütêpSP.KiDJ5* De Activisten vragen geene belooning, dames van de lichtste soort, artisten enjzij vrage[] enke, e^lm^ge rechtveer- digheid. Maar dat krijgen zij niet. Het index-cijfer. Het gemiddeld index-cijfer voor 15 Juli bedroeg voor gansch het land 637 punten. Het is gestegen met 58 punten in één maand. In januari 1925 was het 527. In Fe bruari 526. in Maart 521. in April 529. In Mei 558. in Juni 579. Voor de Julimaand was het in 1919: 354. In 1920 450. In 1921399. In 1922: 366. In 1923 429. In 1924 493 en in 1926:509. De geweldige stijging van het indexcij fer zal voor gevolg hebben dat de Staats- agenten twee schijven levensduurte meer zullen ontvangen. Voor den Staat zal zulks eene bijkomende uitgave beteeke- nen van boven de 100 millioen frank. Toch zoo erg niet. Alles wel besch.uwd is onze algemeene toestand niet zoo erg als oningtwijden hem zich wellicht \oorstellen. We staan er, integendeel, beter voor dan menig land met hoogen munistandaard. Prof. Fernand Baudhuin —die gewoon lijk de vrucht zijner studies aan Le XXe Siècle toevertrouwt rekent uit dat onze schuld, het pond gerekend aan 175. ten hoogste 8 milliard goudfrank be draagt, en trekt men daan an af het winst gevend domein van den Staat, slechts 5 milliard. Nederland, daarentegen, op welks grondgebied geen oorlog gevoerd werd,dat slechts onrechtstiee»s leed door den oorlogstoestand heelt een schuld van milliard goudfrank; Frankrijk 80 mil liard goudfrank tngeland 195 milliard. Per inwoner gerekend bedraagt's lands schuld in Engeland 4.400 goudfrank in Frankrijk, 2000, ofwel 1600 als de ge hoopte vermindering inzakte intergealli- eerde schulden doorgaat;Nederland, 950; België 670 de waarde van het opbren gend staatsdomein afgerekend. Wij verkeeren bijgevolg, in dit opzicht, in een voordeeligen toestand, en hadden we maar een greintje vertrouwen in onze economische en iinar.cieele kracht, we ge raakten langzaam maar zeker terug tot den normalen vóóroorlogschen toestand. Geve God dat de Belgen dit r,u eens helder inzien, en moedig de hand aan het werk slaan tot eigen opbeuringen redding. Een tak kan een heel eind vallen... 't Gerecht zou dat onderzoeken, en 't viel niet in uw voordeel uit. Waarom doolt ge hier rond als uw geweten niet spreekt Dora, ik ben onplichtlg, verzekerde de strooper. Op mijn zlelezaligheid. Ge hebt altijd weinig om uw ziele- zaligheid gegeven. Jawel. Maar ge moogt van geluk spreken, dat mijnheer Versdhalde edelmoediger is dan gij en zwijgen zal. Dit zeg ik toch als ge hem nog eens durft lastig vallen, breng ik alles uit. Dora, ge beschuldigt me onrecht vaardig. Ik heb den schilder niet gesiager. Ga gij hem dan voor laster aankl.v- gen, Vrieze. Dat waagt ge niet... Omdat 't gerecht me niet zou geloo ven. 't Zou alles uitspelen tegen me... die bedreigingen van vroeger. Zal de schilder genezen Is hij niet erg gekwetst O, erg genoeg. Ge hebt hem niet ontzien. Geloof me dan toch I Ik geloof mijnheer Verschalde, die niet liegt. Want als hij u wilde kwaad doen, zou hij een aanklacht indienen. Dat weigert hij... We hebben nu lang 'genoeg gesproken. Enge hebt mijn ver wittiging gehoord, Vrieze. Ge valt mijn heer Verschalde nooit meer lastig. Mag ik eens bij hem vroeg de strooper. O, neen. j Een minuut maar. I Geen sprake van. Mijnheer Ver schalde moet rusten. En ge doet vetl beter niet te probeeren u wit te wasschen. Laat alles zoo en wees heel blij, dat mijn heer Verschalde u niet aanklaagt. En toch houd ik vol, dat ik niet geslagen heb i riep Vrieze drif.ig uit. Dora ging in huls. Waarom langer te redetwisten. Vrieze is een valschaard, mompelde ze. Maar hij is benauwd en ik denk niei dat hij nog opnieuw zou beginnen. Ze zag door het raam dat de wildstro - per weg trok. De Familie. Tegen elf uur hield een rijtuig te Kem mel stil. Mijnheer en mevrouw Verschalde en hun dochter stegen uit. Ruya begroette hen het eerst. O, wat is er gebeurd vroeg me vrouw, wier oogen rood waren van 't weenen. Mevrouw, mijnheer Fioris is toch buiten gevaar, antwoordde Ruya haastig De dokter is daar en hij zal u beter kun nen inlichten. De geneesheer stelde zich voor en stelde de ouders ook gerust. Alles was nog goed verloopen, beweerde hij. De familie wandelde naar boven langs een pad, een korteren weg. Mevrouw Verschalde sprak nog met den geneesheer. Mijnheer en Adeleide kwamen achter met Ruya. Dus Is het een ongeluk vroeg de vader, ik meende, dat die strooper Fioris had aangevallen. Maar waarom ligt Floes nu bij die heks 't Is daar gebeurd, mijnheer, en we mogen hem niet vervoeren. Wij vinden ons verplicht, gelijk alle andere Week- en Daibl den, gezien de gedurige prijsverhooping van papier, dagloonen en alle toebehoorten de prijs por nummtr te brengen op 25 cent. Van Zondag 15 Oogs' a s. zal dus verkoch warden aai 25 CENTIEMEN HET NUMMER. Slr.ds enk' ie dagen staat de stn ek rond Moeskroen in rep en toer door zoog. - naamde woi derwaarcige g.bt urlenis- sen die zich hebben voorgedaan in het klooster van O. L. V. ter Eogelen, te Luigne. Voegen wij er evenwel aamtonds bij dat de hoogere geestelijkheid een onderzoek heeft ingesteld over den aard der feiten, welk ons zal uitwijzen in hoe verre wij er een bovennatuurlijken oor sprong hebben aan toe te kennen. Wij halen dus eenvoudig de feiten aan, zooals zij door de menschen uit de streek, die zich getuigen noemen van het mira- kuleus verschijnsel, worden verhaald, en wachten verder het besluit der kerkelijke overheid voor alle gevolgtrekking af. Genoemd klooster is een weezenhuis en ouderllngengestichtiezelvertijd. Het wordt bediend door Zusters Franciskanessen, die destijds door de Combisten uit Frank rijk weiden verjaagd en daar, nabij de grens, op gastvrijen Belgischen bodem, hun intrek kwamen nemen. Onder hen was Zuster Marie-Michel stellig eene ware moeder voor de weezen. De vrome zuster viel onlangs ernstig ziek, bij zoo verte dat de dokter zekeren avond meende dat zij den volgenden dag niet zou halen. Edoch, juist dien nacht die op dit men- scheiijk vonnis volgde, hoorden de andere Zusters eensklaps een luiden kreet, door de zieke kloosterlinge geslaakt. Men snelde toe en zij riep uit Ik ben genezen Daar in dien hoek is mij de H. Tneresia van het Kind Jesus verschenen... En inderdaad, des anderendaags vond de dokter haar veel betersinds weken had de zieke haar bed niet meer verlaten, en thans stond zij op, kleedde zich aan zonder iemands hulp en ontbeet smakelijk. Zij hernam zelfs hare gewone bezigheden en eiken dag beterde naar toestand meer en meer. Uit dankbaarheid ging Zuster Marie- Mlchel in bedevaart naar Lisieux, om de H. Theresia van het Kind Jesus om hare genezing te loven. Zij braent van daar een Klein beeldje van 50 cm. hoogte mede, de Heilige voorstellend, plaatste het in hare cel en eiken dag nam zij de zorg eenige rozen aan den voet van het beeldje neer te leggen. Dit bemerkte zekeren dag de Eerw. Moeder-Overste, die haar zulks verbood voor gezondheidsredenen, daar bloemen geur des nachts heel onheilzaam is. Edoch, toen de Moeder den volgenden dag terug in de cei binnentrad, werd zij denzeltden fijnen rozengeur gewaar. Zij verweet de Zuster hare ongehoorzaam heid, edoch Zuster Marie-Michel ver klaarde dat zij dien avond geen rozen had neergelegd en tegen de regelen der ge hoorzaamheid niet had gezondigd. De Eerw. Moeder stelde dan met verbazing vast dat de rozengeur opsteeg uit de stee- nen rozen die aan den voet van het beeldje waren gebeiteld. Men trachtte dit buitengewoon feit zoolang en zoo zorgvuldig mogelijk ge heim te houden, en men gelukte daar Inderdaad drie maanden in. Dooreen on bekende oorzaak evenwel raakte het einde Juli in de streek geweten en van dan af werd het eene onophoudende processie naar het klooster van Luigne. Men ver- ztkeit dat minstens 15.600 peisonen het mirakel hebten kunnen vaststellen. Evenwei het wonderbaarste was wel uat de rozengeur spoedig wegdreef zoo men het Oeeiuje op eene andere plaats tetie dan Zuster Maric-M'chel het had gegeven. Wanneer men het dan op zijne plaats terugbracht, werd men ook weer aanstonds den hen elschen geur gewaar. Zaterdag namiddag heeft zich een afge vaardigde van Z. D. Hgw. Mgr den Bisschop van Brugge in het klooster aan geboden. Voortoopig heeft hij de cel van Zusiei Marie-Mienei doen verzegelen en aen ingang tot net klooster aan 't publiek doen verbieden. Zooals het in dergelijke gevallen past en de kerkelijke wet is, wil de geestelijke overheid het onderzoek in alle wijsheid en omzichtigheid leiden. Het hoort ons allen toe de beslissing geduldig te verbeiden en er ons op voorhand aan te onderwerpen. Dat beweert die heks zelfZe wil Fioris liever daar houden I Nstuuilijk I voegde Adeleide er smalend bij... De dokter verbiedt het vervoer, hernam Ruya. Och, zoo'n vent van te lande, her nam mijnheer Verschalde. Dan spreekt hij z'n eigen tegen. Fioris is niet erg, beweert hij, en toch zou hij dat eindeke niet ver voerd kunnen worden. Het moetgebeuren. Om de waarheid te zeggen, mijn heer, jufvrouw Viota heeft mijnheer Fioris goed verzorgd, de wonde verbonden, zoo goed als een dokter zelf, beweerde Ruya. O, ja. Dat wil ik wel gelooven, ze zal vriendelijk genoeg zijn, en ze weet waarom. Ze is natuurlijk blij, dat ze mijnheer Fioris nu in huis heeft, schimpte Adeleide. Ze kan nog meer konkelen dan vroeger En In 't Fransch vervolgde ze tot haar vader Ge moet Fioris dadelijk doen ver voeren. Natuurlijk 1 Ik ga dat vuil hok niet binnen. Fioris was er dus gisteravond weer. Dat is dan die bescheiden juffer. Ze wilde Fioris mijden, maar ze ontvangt hem toch bij avond. En dat wordt nu bekend. Heel aan genaam voor onzen naam, oordeelde Adefeide. 't Kan wel in de gazet geraken. Flor is doet onze reputatie eer aan. Boven kon men weergezarnentlijk voort wandelen. Dokter, zei de heer Verschalde, mijn zoon moet onmiddelijk naar het huis van Ruya overgebracht worden. Dat kan ik niet toestaan. vandaag Koninklijk Besluit tot J van de Openbure Gelegenheden op karton gedrukt ten onzen bureele te ver krijgen aan 2 fr. Ieder herbergier is verplicht dit bestuit tn zijn herberg uit te hangen. toch niet. Misschien morgen, antwoordde de geneesheer. Maar ge beweert, dat mijn zoon niet erg gesteld is... 't Had,heel wat anders kunnen zijn. Maar nu eischt zijn toestand groote voor zichtigheid. tiet vervoer kan hem geen kwaad doen. Mijnheer, het zal dan geheel op uw verantwoordelijkheid en tegen mijn zin In geschieden. Bovendien wordt uw zoon door juf vrouwViota uitmuntend verpleegd. Maar dat wil ik juist niet. Er is hier ook een kwestie van eer en reputatie. Mijnheer, jufvrouw Viota is zoo* treffelijk als gij en ik. Er valt op haar niets te zeggen. En ze heeft uw zoon het leven gered, ik verzoek u haar niets onaange naams te zeggen, 't Spijt me, dat ik dezen toon moet aanslaan, maar gij lokt hem uit. Uw houding jegens jufvrouw Viota verbaasd me ten zeerste. lik heb^mijn redenen om zoo te spreken. Wat die redenen dan ook zijn, ikjzal niet dulden, dat gij jufvrouw Viota belee- digd, verzekerde de dokter. En Ik raad u kalmte aan. Uw zoon zou zulk optreden, zeer kwalijk nemen en.ge moet hem elke gemoedsstoring besparen. Andersjstajk voor de gevolgen niet in. Mijnheer Verschalde zagjrood van nijd. Vader, ge moet voet bij stek hou den, hitste Adeleide hem op. ('t Vervolgt). VELLEN voor Bedden en Wiegen, gele, zwarte, bruine, beste hoedanigheid, bij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1