HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD irinhi "FiïE Bill" Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Paardenloopmedstrijden vonnissen 25 Centiemen VAN DE HEKS DEN KEMMELBERG ROMAN door A. I1AAH test ea verspreidt De PoperiBghenaar Bedevaart naar Cixmude I Politiek Overzicht op Zondag 22 Oogst 1926 De Christene Arbeidersjeugd. Het Ouderdomspensioen VOOR DE KOPPLANTERS 'College Cardinaal Mercier, In t Buitenland TARIEF DER PRIJZEN: Boricnten - uerkoapingen Eene inlassching 2 en 3 Inlasschingen 1 fr. 50 per regel HERHAALDE O fr. 70 per regel O fr. 60 per regel RouwDericnien 6 frank ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moe ten tegen den Donderdag avond ingezonden worden.Kleine berichten tegen den Vrijdag noen ungeversnnstn üaiiheste, oruhherij Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Taleioon 3. Poalchéck 15.370 Zondag 22" Oogst 1926. 23e Jaar. Nr 34. FOPERMHENAAR E l» C II E IV Gelezen de volgende schoone woorden van den Franschen Bisschop MgiFreppel Een van de pijnlijkste en diepste won den van dezen tijd is het militarisme, dat waarlijk monsterachtig stelsel dat hierin bestaatalle jaren de kracht!ge jonge mannen van een land op te eischen om ze in kazernen op te sluiten, echte brand punten van ongeloof en zedeloosheid ver vart hun gezin waarvan op dezen leer tijd, de lessen en voorheelden hun zoo noodlg zijn en waarvan zij de diensten behoeven. Men ontrukt ze aan hun arbeid, zonder aanzien van de hoogere belangen der natie, van landbouw, handel ctl nijver heid, en berooft ze gedutende langen tijd van de meest natuurlijke vrijheid van den mensch en den burger IN DEN NAAM... O™ Jonkheid is op den doo Biankenbeigtie, einde Jud 19».6. Een hoi ge zee in heerlijkr ,i;ii],t,iij,.g met blijue zon en tiis- En dan: één oogenblik Iaat hij het schert winti. In de stad een tumoeiig en stuur los, en met een kort, krachtig ge. veelkleurig beweeg. Schaterende stem mer,, luid-iachende jongelui. Uit de vis schershaven, waar de vele sloepen te droomen liggen met uitgespannen netten gaan we naar de stad toe. Naast de ter geilde weelde van het strandleven, werkt het zicht der visschershaven, opbeurend Hier triomfteren 't weik, de zwa.e arbeid het harue labeurgiuus tiet brallende genot dat de zee onteert. Op de baan naar Oostende staan autos en nog autos, 'n ronkende kaïavaau. Ze vluchten de zee om de paardemennen bij te wonen en daar in duti van spet en jacht van zenuwprtkkeiing, hun vteugdeloos leven te versmoren. De eene na de andere snort weg in een vale, grijze stolwoik. Door het achter raampje ziet men 'n ma colie bargelen bun talisman, hun téuche. We wdlen veider op, tot plots een jorge dame, met wilde gebaren en luide kielen, haar gezel schap bijeenroej t. Ze moeten nog even wachten voor z.j in den auto stappen Snel wipt ze i.e limousine binnen, en spiingtei uit n et ten mascot e in de har.d Ou OubJ.e notie iétiche I Onze fétische woidt vergeten, roept ze, tn helug Kust ze 'topgeuiikte beeldje Et tol, et tot, en ue mascotte doel de tonde en woidt door het gezelschap gezoend. Wtet wipt het meisj den auto in, hangt het beek je voor net achtenaampje en wenkt E'.trc, entre... Kom binnen, kom binne nu komt geen kwaad tneer. Hij zal ns beschermen. Chauffeur, en avant! De limousine giomt weg over den kie- zeiweg, lot aan ue kromming van de baan zien we ue machine na en merken enkel, met de i tunscbe en Belgische vlaggetjes, üte zusterlijk wappeien beiderzijds, htt dansendemastoije vóór 't acbieriaampje, hun bewaarengel. Bah I watgt m'n vtiend. Een uur later. We staan vóór aan het staketse., dat met een zwierigen draai de zee inzwt ikt. De tij trekt suiaan terug Ze was he iig. In den nacbt was een storm opges.oken. We dansten, meneerzei een vis- schcr, en de toim had wila omgewoeld in 't diepe water. Den hetlen voormiddag was het een heitige biar.di g geweest. De hooge zee kiomoe met e.n geweldigen bocht aan den horizont. Ver weg stuk tie vuuitoren van den Wandelaar al.- een donkete mast boven de zwoegt nde v atertn en heel de einder lag volgestippel j met de sloepen die in den vroegen morgen zee hadden gekozen. ÜLwe: rtaar kwamen de ontzaglijke goitb eggen aandeukeu de wateren hie ven hun schuiten op eu sioegen met een bi uitenden kucgw iong neer. Het staket sei uaverde. De golven hametuen er op, beukten er tegen, rammelden als reusach tige stormrammen. Ze spatten stuk tegen het zware onderschutsel en sloegen hun schuimkuif zoevend weg, over de ballus- trade. Over heel de zee lag de zon te we melen, zette den bolrug der wateren in schitterend diamant eu straalde waaierend open in de schufmbroes. De zee-paiadeerders en -paradeersters, hadden geen oog vcor uie ongerepte schoonheid. Hen interesseerde meer het toilet van mevrouw X. en juffrouw Y. Mi serabel I Soms schrokken ze een weinig op, wan neer de zee met een luid gebrul kwam aanrazen en de scherpe krijsch van een meeuw over ue golven wegscheerde. Cl,én I kwam er dan uit, met een ge voel van angst. Meer niet. We keken naar de haven toe, langs de geul waar de vtsscüeis buiten zouden ko men. De ebbe bleef kampen tegen den vloed. De vlsscheis zetten uit. Voor één nacht sommige, anderen voor twee of meer dagen. Uit de naven kwamen ze met hun logge sloepen, gleuen in de geul waar ue wateren heitig vochten. De zei len weiden uitgespannen, Bol stond het groot mlüdeuzei! gewelfd, waarin de zee- biies stond. De golven zetten hun rug te gen den plompen boeg en steken hem de hoogte in, schuiven er onder weg en dui ken de spriet in den diepen kulk. Moei zaam zucht de motor mee tegen het wielende watqr. Met gespannen aandacht volgen we de buitenvaait van de dansende sloep langs het staketsel. Zwijgzaam zitten de vis- schers op bakbooiozijde, kalm en rustig in 't op- en reerspungen. Stiaks hun biuingtbrand gelaat, de oogen gevezen op het werk. Heel en al aan hun arbeid. Aan het roer staat een oude visscher. Een stoere zeebonk. Zijn pet drukt diep op z'n hoofd. Dikke groeven snijden door zijn gelaat, gehard in weer en wind, in zon en regenslag. Vast klemt zijn hand het dwingende stuar. Hij tuurt, met gefronste wenkbrauwen, de zee over. Plots werpt een hcoge baar aan den eindrand van het staketspi de sloep op, ze klimt over den golfrug en snokt de diepte in. De kluiver op klinkt het en 't drie hoekige voorzeil spant open op den wind. Mengelwerk van «DePoreringhenaar»34 Arme Mandus I Ik ben weer opgestaan om den schil der te helpen, maar hij was al binnen bij die heks. En Ik liep voort. O moeder, hei wasals een vuur In me... en nog... dat ik een moordenaar had kunnen zijn... en ik zal het zijn ais de schilder niet geneest. Ik ben gisteiavond t'huis gekomen als een zot. Ik hield me dan in, voor u en de anderen, tot ik naar bed ging. Maar ik ben door het zoldei venster naar buiten gekropen en weer naar den berg geloo- pen... in den storm... en 'k heb staan lui steren aan het huls van de heks. Ik ben van heel den nacht niet in bed geweest. Moeder nu moet ik naar de gendarmen gaan. Neen Mandus. Niet overhaastig bandelen. Ik zal alles aan vader zeggen, en we zullen samen overleggen wat er te doen is. Ik moet nadenken. We zullen doen wat rechtvaardig is. Maar Ik moet me aangeven. Luister nu naar moeder. In mij hebt ge toch het meest vertrouwen. O, ja. En dat ik u dat verdriet doe I Peins allereerst aan den schilder en zijn oui.ers, Mandus I De familie is toegekomen ui! Brug- baar maakt hij een kiuis, terwijl zijn lip pen bewegen In den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes Amen En weer ligt zijn hand geslemd om het roer. Nu mag de boot verder stevenen. Hi is gerust. Hij vaart onder den zegen van het Kruis. Schóón I jubelt m'n vriend. En in de verte, naar den Wandelaar toe, dobbelt de boot met de visscheis. En las ik niet Sier der Zee op den achtersteven We gingen heen,de kus aan deMascotle in den luxe-auto van de genieters 't kruisteeken op de arme visscherssloep van de donkere wroeters een wereld ligt er tusschen beide. Onze wereld heel en al zwenkt, tusschen dat dubbele gebaar van geloof en bijgeloof. Het laatste, dat God en het Kruis heeft buitengeworpen en weggeschopt bij den ouden humbug, heeft féiiches in de plaats binnengehaald, stalt ze uit en pronkt er meé. Waar vroeger de kinderkens gingen slapen met een kruisje van vaderen moe der waar boven hun wiegje een kruisje uing of een beeldje van den engelbewaar der, zit nu een Mascotte gehurkt met groo- te oogen en dik kroezelhaar of een exoti sche boedha en misschien zijn er reeds die hun handjes vouwen en deze nieuwe en gelen aanroepen. Doch in het gezonde deel van 't volk blijft het eerste onverwoestbaar. Het voelt onbewust dat evenals ter tijde van Con stantijn ook nu nog waarheid b ijlt dat enkel dit tceken het Kruisteeken de zekerheid der overwinning, der genade ineêdraagt. Het «la den naam...van den visschei riep het luid uit, luid en overtuigend, in de sprakeloosheid van dezen zeebonk. Hij weet wat hij mtê voert naar de groote wa tervlakte, waar enkel één heerschtHij, in wiens naam de geloovige wroeter van wal stak. Zijn schip is zóó.eel voor hem t is de harde vrucht van jarenlangen ar- oeld. Hij weet wat zweet en bloed er kleeft aan 't getouwte, de zeilen, de netten. En wanneer hij dan komt op de einde loos deinende golven en achter hem de menschen verdwijnen, davert enkel één kreet los uit 't gebruisch der baren Gooi tegen Wiens overweldigende aimaent der menschen kleinheid opuuiktalseen dwerg. Hij voelt zien in Gods hand, machteloos. En met het kruisteeken op hoofd en hart, en met het licht van de Ster der Zee, weet nij zich zeker en vaart door, ongestoord om al wat er achter hem joelt en schatert, huilt en giert,lacht en lawaait in dewereld der menschen Welnu, gij, goede, oude, geloovige vis scher van ons krachtig Westland, weze uw In den naam... een striemende les voor ons modern volkje, een woordelooze predikatie, een overtuigende da td. Wan neer de grootere schepen in gevaar zijn en nood, trilt het los uit het seintoestei naar alle windstreken S. O. S., redt onze zie len Dat is de taal van zeelieden uw kruisje spreekt geen andere I Overeen de lofhymne aan God, die zingt uit de golven waar voortdurend die naam alleen weer galmt in hetdeinen en stroomen, het jagen en brulschen, het stormen en slaan, rukt uw gebed den hemel in, simpele visscher. En laat dan vele anderen, in habiet of smoking, heenpochen door het leven uw gezwoeg bij dag en nacht, uw fladderende kiel dat ge zoo mooi uw «kasjoefeltje» noemt zal wel schooner weerglanzen in het oog van Hém, die zelf een zoon van den handarbeider wilde zijn en Zijn eer ste leerlingen koos onder hen die, evenals gij, ginder verre op het meer van Genesa- reth, wroetende visschers waren die de wereld veroverden in Zijn Naam... G. v.A. DEKEMPE. KROOSTRIJKE GEZINNEN Provinciaal Verbond van Westvlaanderen CONGRES te THIELT, op ZONDAG 29 OOGST 1926 Sprekers Kamerheer, Frans VAN CAUWELAERT, Burgemeester van Ant werpen Staatsminister, A. VAN DE VYVERE. Afslag op de Spoorwegen. De Heer Minister verleent eenen afslag van 50 voor al de personen die op Zondag 29 Augustus het Congres der Kroostrijke Gezinnen te Thielt willen bijwonen. De bonden mogen vanaf 15 Augustus hunne kaarten aanvragen bij Heer Oscar Kerckhof, schrijver van 't Provinciaal Verbond te Ingelmunster. De leden der plaatselijke bonden vragen ze aan hun bestuur. Deze kaai ten moet men voorleggen bij t aanvragen zijner reiskaart in ue statie. enjaat verloren De oorlog is voorbij en ons volk is door de oorlogstijden naar ziel en verstand deerlijk afgetakkeld, zooveel opkomende jonkheden zijn oorlogsruïnen, opgegroeid zonder school noch kerke. ge. Maar ik kan niet te weten komen hoe het met de schilder is. Dat zal ik gaan hooren Wanneer? Nu. Ga in huis, Mandus. Als ge zelf alles aan vader wilt zeggen doe het. O, ik kan niet... Wei aan u, maar niet aan vader I Hij moet het toch weten. Ik heb nooit geheimen gehad voor vader en dit zou Ik zeker niet verduiken. Maar ik zal spreken als ik weer keer van den berg. Belooft me nu dat ge in huls zult blijven Ja moeder. Niet naar de gendarmen loopen. Neen. Ga in huis, naar uw kamer ware misschien 't best, en bid, Mandus. O, ik kan niet bidden I God is barmhartig en hij kan ons helpen in deze schrikkelijke zaak. Vraagt vergiffenis voor uw kwaad. Bid met die Intentie, Mandus. God kan uw helpen. Vrouw Loos zag haar zoon na. Toen barste ze In tranen los. Ze had zich be- heerscht voor haar jongen, maar hoe had deze haar hart gewond. Mandus, die een moord wilde bedrij ven, die een medemensch neersloeg. O, als de schilder sterven moest. O, God, red den schilder! smeekte vrouw Loos. Genees hem, wees ons allen genadig. Heb.deernis I Weenend verliet ze de hoeve. Nieuws moest ze hebben over den toestand van Verschalde. Zè zou er naar vragen bij Ruya. 't Was een zware tocht voor vrouw Loos, de zwaarste gang van haar teven. Eens had ze een kindeke zien weg dra- De toekomst hoort de jeugd riep Rodenbach... maar die jeugd moet opge leid worden in strenge zedetucht en eerbied voor 't gezag... Niets Is verderfelijker voorde jonkheid dan lichtzinnig van zeden en los van 't gezag te loopen. Daaraan moeten wij allen overtuigd meewerken, en zij bedrijven een echte misdaad tegenover ons bloedeigen Vlaam sche volk, zij, die onze Vlaamsche jeugd opjagen en ophitsen tegen 't gezag, en ze aanlokken naar bedervende danskoten Zeven jaren zijn voorbij, de kinderen van 1918 zijn volle jonkheid geworden De oogst is toch zoo schaarsch, zoo dun zoo mislukt. Schoon is hij opgeschoten veel belovend, en in den bloeitijd wierd hij geknakt en hij heeft zoo bitter weinig graan geleverd. Oh dierbare jonkheden en jonge doch ters, van 14 tot 20 jaren, waar zijn uwe schoone gevoelens van vroeger, wat is er van uw geloof geworden en hoe is 't met uw deugd gesteld. Vader, Moeder, wat Is er met uw kind gebeurd, vlekkeloos hebt gij het ons ge geven, opgevoed in gelooi en deugd heb ben wij 't u terug geschonken Ouders, altijd gij, uw plichten hebt gij niet gekweten, en de jonkheid wierd be drogen en verleid en gaat verloren 1 De weelde is een kwa beest I Uw kin- ders van 14 jaren hebben dit beest niet meester gekunnen.en uw kinders, ouders, hebt ge laten en helpen vermoorden. Te veel geld hebt ge ze gegeven en nog veel meer hebben ze u bestolen En met dat geld hebben ze hunne goede opvoeding, hun deugd, hun geloof, verdronken I Te veel drank heeft de menschen dron ken gemaakt. Overal als paddestoelen wierden drankkoten, danszalen en cine ma's opgericht om hunne franks af te per sen; opgehitst, zot naar vermaak, wierden onze kinders van gisteren opgejaagd en daar op dool geraakt. Het evenwicht heeft onze jonkheid daar verloren, 't Schaamte gevoel, beste waarborg der deugd hebben ze daar met de voeten getreden. Moeder al wat ge tot nu toe hebt gedoken en ver zwegen voer uw jongens hebben ze in die danszalen genoord en gezien. De deftigheid en eerbied voor de vrouwen hebben ze daar bij groote schaterlachen zien beschimpen. Als een appel te vroeg lijp is, 't is omdat hij gesteken is,dan valt hij, het hart doorstoken. Uw zoons en dochters lieve ouders, hebben in die pestholen niet het ware maarhet slechte leven geleerd. Al wat zot en wild en driftig is komt daar bijeen, en de nuchtere zijn daar licht ontnuchterd. Zij waren nog kinders en daar hebben ze licht hun schuldeloosheid afgelegd I Nu zijt gij er om verlegen, 't ongeluk hangt boven uw hoofd, daar is het dat die dub bele kinders jaren te vroeg gevaarlijke kennissen heoben aangeknoopt, die hun eersten val en hun latere verval zullen worden. Moeder van den vroegeren tijd, hoe fier gaat ge nu nog niet op uw verleden, vader gij ook hebt in uwe goede jonkheid eene eerlijke vrouw verdiend. Veel jonkheden en dochters hebben nu hunne eer verloren en verdienen geen eerlijke hand meer te ontvangen Uit een afgeleefde jonkheid wat wilt ge nog van familie droomen. Eerlijk wcord is u onbe kend en een trouw woord bewaren dat kunt ge niet meer. Nu reeds krijgen wij de eerste bewijzen in deze voo talrijke onge huwelijken, waar geen trouw noch vrede noch liefde zijn bekend, de echt breuk wordt voor velen de verlossing. De stalen wet voor eer en deugd en geloof zegevierde in ons oud Vlaamsch tisten volk, de doolaars telde men bij slechte gezinnen. Kenmerk des tijds, ja wel l-ij ons door-kristen families is de pest uer plezieidritt, der verkwisting, en dierlijk verkeer, alles komen vergiftigen. Gij familiesvan kristen stam, die de borst weer zijt geweest van ongeschonden familiewanüel, ge zijt meêgesleept door den slechten tijd. Vader en Moeder ge sluit de oogen en ge laat uw kinders verbranden. Wat zal de toekomst met die zwierende en dansende dochters geven in hunne ten gere jonkheid verkocht aan dweepzieke en beestige jonkheden Verkrachte fami lies zonder zegen, families zonder een dracht en geluk. Lieve ouders, uwe jonkheid beult de gansche week het lichaam af, en des Zon dags, de heilige dag, gaan ze hunne ziel vermooschen. Jonge dochters erger dan de jonkheden moeten het huis buiten, en eind en verre, buiten uw oogen, op alle kermissen en feesten gaan ze in danspar tijen van opgejaagde kerels het gevaar aanbidden waarin ze weldra moeten vallen. Ai zingen en klinken en dansen gaan zij verloren, en ons zoo schoon kristen Vlaanderen zien wij van aard en zeden verbasteren en in zijn geloof verkwijnen. Arm Vlaanderen I gen uit huis in 't kleine kistje. Ze was toen erg bedroefd geweest met een vlaag wanhoop. Dat kind werd als van haar hart gescheurd en de wonde bloedde hevig. Maar grooter smart folterde nu vrouw Loos. Dat Mandns zoo iets had kunnen doen I Het was een kreuk in haar leven, ook al genas de schilder en Het men Mandus viij. Doch zou men Mandus vrij laten Niet zeggen aan de gendarmen, al les voor 't gerecht verduiken I kreunde vrouw Loos in haar eerste angst, nu ze aan rechtbank en gevangenis dacht. En er rees een plan om Mandus over de grens te jagen. Frankrijk was dicht bij. Daar hadden onze gendarmen geen macht meer. Daar zou haar zoon vrij blijven, meende de moeder in haar ge weldige bekommernis. Zij beklom den berg. Hijgend kwam ze boven. Bij de herberg van Ruya bleef ze staan. Ze drong haar tranen terug, beheersch- te zich weer. Ze mocht het vreeselijk geheim niet verraden. Hier woonde Estel- le, om wie Mandus die dolle daad had gepleegd, verblind door hartstochtelijke jaloezie. En het moest wel waar zijn, dat Estelle met den schilder had geloopen en luister de naar gefleem, dat maar bedrog kan zijn. Moest voor zoo 'n meisje haar zoon een moordenaar worden. Vrouw Loos tradlangs achteren binnen. Haar knieën knikten, zeker zou vrouw Ruya haar ontsteltenis wel merken. Vrouw Loos zocht al een reden om het De Hommelpluk De pluktijd is nabijde mens..' V*. m langen allen er naar: de werkménsche, om hun oogst "op te doe;: en wat geld te vergaren om hun pacht te betalen en kolen te koopen en de boeren om einde lijk hunne belooning te krijgen voor zoo veel arbeid en ultgevens geld van een heel jaar! A's 't weder op zijn zomers staat is de pluktijd een echte weelde en een zegen voor ledereenwerk in open lucht met gansche scharen jong en oud al dooreen, stil werk, al zittend op een stoel, te tateren, te ziagen, te neurien, te schuifelen en te bidden soms. De hommelpluk zal niet lang zijn, de hommelplant was ziek den ganschen zomer, maar er is er drie maai zooveel geplant dan in 19201 dat verbetert! Sedert een tijd spreken de socialisten veel over den hommelpluk... er bestaan schandalige misbruiken, zeggen ze... de boeren willen geen prijs van plukken laten kennen aan 't werkvolk, ze gaan geven lijk een ander zeggen ze, en het vreemd volk is slecht gevoed en slaping en slaapplaatsen gelijken meer aan zwijnsstallen dan aan nachtkamers De socialisten visschen in troebel water want... de stemming nadert... 't moet dan niet verwonderen dat de socialisten nu ook zorgen voor de zedelijkheid van t volk, al zijn ze het nochtans niet ge wend I... Ziehier in 't ko*t de toestand over den hommelpluk: De boeren hebben ongelijk van hunne larieven van plukken niet te laten kennen voor den pluk. het werkvolk eischt dal nu alzoo, want 't jaar 20 toen het werkers- verbond dezen toestand trachte klaar te maken, wilde het werkvolk nog niet! en ze lieten hunne leiders zitten... 't was nog niet rijp... nu wel... Wat de voeding aangaat, er zuilen altijd goe en slechte plaatsen zijn... maar de socialisten overdrijven... de groote verandering van kost en de gulzigheid van die uitgelat-ne arme menschen, brengen soms onaangename dingen mêe en het is niet goed van verslag te vragen over de voeding aan die menschen zelf. De slaping voor de vreemdelingen, dat zal wel altijd een deiikaat en moeilijk punt blijven om oplossen. De geslachten scheidendat eerst en vooral en dit doen onze boeren over 't algemeen, maar hoe?! De eene slapen in een stal de andere in de schuur, gene op een dlld andere op den zoldermaar men kan toch die menschen, 't zij manDen of vrouwen niet opsluiten en den sleutel wegdragen... dat kan niet! en diensvol gens zullen er altijd misbruiken bestaan... t zijn de oudere die hier moeten waken over de jongere... en alleszins zou de wet moeten ingrijpen om slaapzalen te doen oprichten op die hofsteden waar ze vreemde menschen te logeeren hebben. Nog moeilijker is het, de misbruiken te beletten voor de zedigheid als't slecht weer is... en ook's avonds na het werk en na eten I een beetje huiswerk met naald en brei, eten bereiden onder de oog der boerin, het gemeenzaam avond gebed, dan een uurtje Zang en spel vlaamsche leute ja maar eerlijken binnen huize en onder 't oog der meesters en der oude re menschen, zijn de beste middelen om vele misbruiken te vermijden en toch verdraagzaam te blijven voor die genot- gierige uitgelatene menschen. De prijzen van den hommelpluk zullen dit jaar voor het begin van den arbeid gekend worden zie verder in De Poperinghenaar alles steunt op recht en billijkheid de prijzen zijn in ernstige en vredelievende onderhandelingen vast gesteld, tusschen het Hopverbond van Poperinghe en het Arrondissementswer- kersverbond van Yper-Poperlnghe. Wij hopen dat alle boeren die het wel meenen en alle werklieden van ver en naar deze schikkingen zullen aanveerden en zich er naar gedragen. We verhopen ook dat de werklieden niet zullen luisteren naar de socialistische drijverijen en zich niet zul len laten beet nemen aan hun twist en tweedracht en klassenhaat die ze aan 't zaaien zijn ten profijte van hun rooden politleken winkel. Hommelplukkers opgelet, gedraagt u deftig en tracht eer te haien van uw werk, dan zullen wij altijd voor u kunnen werken en spreken. Christen Werkersverbond. GEMEENTE VLAMERTINGHE Zondag 22 Oogst (■i'ontc DRAF en VLUCHT 2000 fr. Prijzen 2000 fr. De stoet/.al geiormd worden te 2 3/4 u. bij het Gemeentehuis. De stoet en de koersen zullen opgeiuis terd worden door het muziek Groote en schoone renbaan van Mr M. Vandenbulcke, bij de slatie Bookmakers zullen de weddingschappen regelen. LAATSTE SC Hl KINGEN 1. Luistert niet naar sommige ge ruchten, die zooals verleden jaar, werden uitgestrooid door de vijanden van al wat vlaamsch is, al zou de Bedevaart niet doorgaan. Het komiteit der Bedevaart be vestigt nogmaals dat zij het volle akkoord bekwam en de noodige toelatingen bezit van wege het stadsbestuur van Dixmude. 2. De ordedienst zal zooais verleden jaar door de leden van Ganda g.ooten- deels waargenomen worden. 3 De Plechtige Mis ter gedachtenis van onze gesneuvelden zal plaats hebben op de Groote Markt te 11 uur stipt. Bij aankomst op de Markt is iedereen ten zeerste verzocht zich onmiddellijk achter zijn nummer te scharen waar dit nummer geplaatst staat. De vaandels blijven bij de groepen, elk onder zijn res pectievelijk nummer, 4 Orde van den Optocht onmidellijk na de Mis op de Markt, vertrekt de stoet, waarvan de optocht geregeld is volgens onderstaande nummers. Elk blijve dus bij zijn nummer 1Vaandel der Bedevaart. 2. Bloemendraagsters en -dragers, Meisjesbonden. 3. Ouders, Weduwen en Weezen van gesneuvelden. 4 Harmonie V O.S Gent. 5. Het Komiteit der Bedevaart en Afgevaardigden. 6. Studenten. 7. V.O S -bond Limburg, vaandels in groep per provincie. 8 V O S -bond, Antwerpen. 9 V.O.S.-bond, Brabant. 10. O )st-Vlaanderen. 11. West-Vlaanderen. 12. Verdere Maatschappijen en Bede vaarders. Geene spandoeken worden in den op tocht toegelaten, De bestuurders der bonden worden ver zocht de vaandels van een rouwstrik te voorzien Bij den optocht mogen de vaan dels wapperen in de nabijheid van den Yzer worden zij rouwsgewijze op den schouder gedragen tot bij het kruis Bij aankomst op den grond Helden- hulde, scharen zich de groepen in boven staande orde rondom de reuzenzerk. Er is gezorgd voor Luidsprekers, zoodat elkeen het woord der sprekers zal kunnen verstaan. Tijdene de aanspraken wordt eene ingetogene stilte vereischt. Streng wordt aanbevolen door geene uitroepen de plechtigheid te storen. Men biijve ingetogen LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLENj MEUBELPAPIER qrootb keus tb» trouwb bij SANSEN-VANNESTE gasthuisstraat, 15, POPERINOHE ALLE BUREELMEUBELEN Het Ministerie van Arbeid deelt ons mede Oudjes, die in den loop van het hatste trimester van 1925 of van het eerste tri mester vau 1926, een pensioenaanvraag hebben ingediend, zijn verwonderd hun pensioentitN nog niet ontvangen te heb ben. Wij achten het geraadzaam de be trokkenen er van te verwittigen, dat die vertraging slechts tijdelijk iszij komt hieruit voort dat, wegens het in werking toeden van de ryimere bepalingen der wet van 10 Dec. 1924, welke van toepassing zijn op de wet van 20 Oogst 1920, nieuwe formules en onderrichtingen dienden op gemaakt. Deze stukken konden eerst In April naar de ontvangers en controleurs der belastingen worden gezonden. Sinds dien hadden deze ambtenaars dus een buitengewoon groot getal pensioenaanvra gen te onderzoeken. Het aantal pensioen- titels, door den pensioendienst van bet ministerie op te maken, is eveneens heel groot, zoodat de taak die thans aan dien dienst is opgelegd overzwaar is, te meer daar tevens door bedoelden dienst een onderzoek en een algemeene herziening dient g:daan van al de beslissingen, wel ke seaert 1 Januari 1921 werden genomen met het oog op de toepassing van de rui mer af te trekken bedragen voorzien bij de w. t van 10 Dec. 1924. De betrokken oudjes zullen zoohaast mogelijk voldoening bekomen, maar ze worden verzocht niet naar het ministerie te schrijven om hunnen titel te vragen, daar de heele werkzaamheid van het per soneel onverstoord dient te worden be steed aan het opmaken en opzenden der iiteis. Briefwisseling daaromtrent kanal leen er toe lelden de uitvoering en vol tooiing van het werk te verschuiven. EYS CALLEWAERT. Rousbrugge. De toekomst van Beigte hangt af, zoo wel godsdienstig als poli iek gesproken, van het feit of de christene arbeidersorga nisatie ja of neen, z^oals vóó den oorlog, de meerderheid zal kunnen veroveren in d - art e iersstand. Ons volk zal Christen, zal godsdienstig blijven als de pogingen die de christene arbeidersbeweging doet om het bij z!ch te houden, gelukken. 7ooniet zullen onze brave menschen onder den invloed komen Ier socialisten en dan lijdt hun christen zijn en hun geloof g-oot gevaar schip breuk te zullen lijden. In de eerste j iren na den ooilog had de christene arbeidersbeweging hare handen vol met hare eigene herinrichting. Daar om ook heeft hij zich voornamelijk het lot aangetrokken der volslagen arbeiders uit alle takker. en uit alie gevesten. Nu slaat de christene arbeidersbeweging hand aan het werk om de jeugd, de arbeidende jeugd in te richten en te leiden. Deze week werd eene studieweek ge houden Ie Brussel voor de Waalsche hristene arbel iirsjeugd. Het eenig on derwerp van al de prach'ige lessen welke op deze studiedagen gegeven werden luidde De oorzaken van het zedelijk verval in den arbeidersstand. Geen enkel vraagstuk dat de Christene Arbei dersjeugd aanbelangt werd in de schaduw gelaten. Deze sociale studieweek werd bijge woond door 300 jonge Waalsche arbei ders. A's men weet dat het offer dat die christene werkmanskinders gebracht heb ben aan reis- en verblijfkosten en aan verlies van loon gemiddeld 158 frank be draagt, moet men toch bekennen dat zulks wel iets beteekent. Langer mag men niet twijfelen aan de opvoedende betee- kenis der christene arbeidersbeweging. Ook de Vlaamsche christene arbeiders jeugd wordt ter studie opgeroepen. De bijeenkomst heeft plaats te Oostacker, onder de hoede van O. L. Vrouw, op 27 en 28 Augustus. Daar zullen ook honderden Vlaamsche christene werkjongens naartoe trekken, om in gebed en in studie de jeugd aan Christus toe te wijden en middels op te zoeken, evenals de Waalsche jeugd, om het kind van den werkman Christen te houden. Het valt te voorzien dat de Vlaamsche studiedagen te Oostacker den bijval zul len hebben welke de Waalsche genoten hebben (e Brussel. De toekomst behoort de jeugd. Ook valt het niet te betwijfelen dat de tak der Jeugdorganisatie, welke het Algemeen Christen Werkersverbond komt te stich ten, niet weinig zal bijdragen om geheel den boom nieuwen luister en nieuwe groeikracht bij te zetten. De afgestempelde Schatkistbons. Er waren vobr 5 milliard 628 millioen Schatkistbons in omloop, de Muntbons inbegrepen. Het totaal tndrag der schat kistbons, die ter afstempeling aangeboden werden, bedraagt de som van 1 milliard 462 millioen. Zoodat de operatie van Minister Francqui dus neerkomt op een consolidatie van 4 milliard 166 millioen. Wat de onderteekenaars vooraandeelen der spoorwegen in baar geld betreft, deze zouden reeds tot een prachtig totaal zijn gekomen. Een finantieel blad deelt mede dat een akkoord tusschen HollandscheenZwitser- sche banken vastgesteld werd, voor wat betreft de plaatsing eeher aanzienlijke hoeveelheid aandeeien der spoorweglee- nlng. Het zou gaan over verscheidene honderden millioenom te beginnen. De Belgische Dictator. Wie en wat is de Fransch-Belgische dictator Hier volgen enkele gegevens De h. Francqui heeft belangen in ver schillende Waalsche nijverheidsonderne mingen, zooals b. v. de Constructions électriqucsde Charleroiaandeelhouder in zoowat veertig Belgische ondernemin gen. Maar vóór alles is hij voorzitter van de Banque d'Outremer vice-gouver- neur van de Société Générale De Société Générale werkt met een kapi taal van 100 mlllioenv zij heeft 10 000 aandeeien in portefeuille van deBanque d'Outremer »v welke eveneens met een kapitaal van 100 millioen werkt. De por tefeuille der Société Générale bestaat uit 60.000 aandeeien van de Banque Beige pour l'Etranger bezit ruim 6000 aandeeien van de Barque Italo-Belge 4000 van de «Société Hypothécaire Belge- Américalne 10 000 van de Barque GéréraleduNord»,8500vande Barque Hypcthécaire du Maroc en 600.000 van de Wiener Bank Zijne stelling in de Barque d'Outre mer geeft hem de contröle in de handen over -de Banque Frarjiise des Pays d'Orient met 4950 aandeeien, en met 3000 aandeeien over de Crédit Foncier d'Extrême Orient Fiscale Zegels. Te beginnen met 16 Augustus verkoo- pen de postkantoren alle fiscale zegels tot en met die van het bedrag van twintig frank. Vrede-beweging. Over kort werd te Parijs een vrouwen congres gehouden ten gunste van wereld- soneel der pro'est-mien, 21 500 'oden Steunt het Missiewerk. In 1925 telde het uitlandsch Mr-siepe het inlandsch 71 500, met 5 900 000 g doopten. I let uitlandich lafholiek rni.^i pers meel telde 25 519 leden, hetlnlandsc 89 059, met 12 964 000 gedoopter. Maar met dit personeel geven c vrede De vrouwen van 42 natién hebben er hun betrouwen in den Volkenbond uitge sproken en een beroep gedaan opdat hij, zijne bestemming waardig, de wereld behoede voor de afschuwelijkheid van den protestanten onderricht aan 2 300 OC massalen broedermoord. leerlingen wij aan 1.802 884 zijbezltte Het is een fijne diplomatische zet, het W hoogere scholen met 21.688 tud> ntei belang van de vrouw met het belang van '370 middelbare scholen met 179 07 den vrede te doen samengaan. Dit zegde leerlingen wij 8 hoogere scholen mi de Fransche Minister van Openbare Wer- 4.732 studenten en 1018 middelbare sclK ken. 'en met 153 808 leerlingen Vrouwenbeweging moet steunen op Daarbij rellen de protestanten in hu vredebewpcinr? Wie weet of de wereld missies 1043 uitlandsche en 569 inlanc zoo lang de schaamte van den bestendigen sche docters en docteressen, wij 13 Hu oorlog had moeten torschen, zoo de moe- - 1 ders reeds vroeger iets hadden te zeggen gehad in het burgelijk leven Ook de jeugd houdt zich bezig met vrede-beweging. Thans zijn 1200 jonge congressisten uit alle landen bijeen te Bierville in Frankrijk, om onder het Voor zitterschap van Mare Singuier, het vrede- vraagstuk in al zijne uitingen te onder zoeken. Door vooraanstaanden worden lessen gegeven en de internationale vraagstuk ken komen ter bespreking, wijl de vrede- gedachte deze bonte wemeling uit alle naties bijeenhoudt. Ook Belgle liet er reeds zijne stem hooren. M. Jurdant, zette de strekkingen uiteen der Belgische Katholiekejeugd(A.C J. B wijl M. Victor Leenamans sprak o»er de Vlaamsche jeugd. Hij vondt ereeneprach tige gelegenheid om in een breedvoerig geheel het Vlaamsch Vraagstuk uiteen te zetten, met Vlaamsche beweging, activis me, enz. om zooveel te beter de plaats te kunnen aanwijzen welke onze Vlaamsche jeugd daarin bekleedt. Verheugen wij ons om die Internationale Vrede-beweging. Ook binnen ons Vlaamsche land wordt er aan vredeactie gedaan. De jaarlijksche sociale studentenweek, die te Leuven op 27, 28 en 29 Augustus zal gehouden wor den, is ditmaal gewijd aan de vredesge dachte. De Vlaamsche jeugd is pacifist. Z j juicht de pogingen toe die gedaan werden ter bevordering der wereldvrede. Maar dat vredegedaebt is bij velen nog zeer onduidelijk. Daarom zal het goed zijn dat onze Vlaamsche jeugd wat nader gebracht wordt met de moeilijkheden welke het vredevraagstuk in den w°g staan. Zoo zal er beter kunnen onderscheid worden wat men wil bereiken eu wat men kan berei ken. I :dien de studiedagen geven wat men ervan verwacht dan moeten wij er ons dubbel over verheugen want het geldt hier Vlaamsche vrede-beweging. Een ernstige Maatregel. Een maatregel welke nogal opschudding verwekken zal onder het staatspersoneel, is de laatste omzendbrief van den heer Francqui, over bet afdanken van het Staatspersoneel. In princiep zullen al de staatsagenten, die na den 1 Augustus 1914 in dienst getreden zijn, worden op wacht geld gesteld, en als overtal-fiersoneel be schouwd worden. Er werden na den oorlog vele staats agenten aangeworven, dat is een feit. Doch er werden ook vele nieuwe diensten in het leven geroepen. Ziet maar de op- volgenlijke pensioenwetten, waarvan de iaatste betrekking heeft op de pensioenen der bedienden. Die diensten kunnen niet worden afgeschaft, tenzij men, zooals de Libre Belgique voorstelt, diensten zou afschaffen welke van groot nut zijn. De Dienst van Ambachten en Neringen, wel ke bestemd is om aan den handeldrijven- den en industrieelen middenstand niet t< versmaden diensten te bewijzen, moet In het leven gehouden worden. Wij voorzien niet dat de maatregel van den heer Francqui voor gevolg hebben zal dat er duizenden en duizenden staats bedienden afgeschaft worden. Want het is gemakkelijker te spreken van bezuini ging dan deze toe te passen. Als nu de maatregel er op gericht is aar al de staatsagenten die na den oorlog benoemd werden, enkel een wachtgeld toe te staan, zonder boop op de wettelijke verhoogingen, dan zou het een bij uitstek onrechtvaardige maatregel zijn. Doch de Ministerraad mret er over nog uitspraak doen. Vooral vele oud strijders worden door den maatregel bedreigd. De goudopbrengst van Congo. De opbrenst van Juli van de goudmijnen van Kilo Moto, beweert eene mededeeling van de maatschappij is 321 kilo 921 gram geweest, 't Zij 6 kilo 302 gram meer dan Juli verleden jaar. De mijn van Kilo heeft 185 kilo 978 gram goud opgeleverd, voortkomend van de maling van 7.009 ton gouderts. De mijn van Moto heeft iets meer da' 135 kilo goud opgeleverd, voortkomend van het malen van 377 ton gouderts. Voor de zeven eerste maanden was de opbrengst 2108 kilo en half. De alge meene opbrengsi voor het heele jaar wordt op 3 650 tot 3.700 gerekend, hetgeen eene waarde van 75 millioen daarstelt. jaarlijksche inkomsten voor de missi bereiken ongeveer 70 millioen dollar, d onze zeker geen 12. Besluit Katholieken, steunt edel moe dlger het missiewerk. Steunt het pauselij werk der Voortplanting van het Gelcol Helpt inlandsche priesters vormen doo uw jaarlijksche bijdrage ten voordeel van het St Petrus Liefdewerk. Guido. j uit te leggen zon'er van het schrikkelijk geheim te moeten raken. In de keuken zaten E«telle en haar moeder. Wie we daar hebben riep vrouw Ruya uit. Bazin Loos, en nog zoo laat I Ja... Zet u Is er iets Och, neen. Ik ben wat ziek I. zeer in 't hoofd. Ik deed een wandeling mee- nend dat het goed zou zijn. Maar Ik word er moe van. Geen ziekte onder de leden toch. Ik hoop het niet. Estelle keek verstoord. Ze vreesde dat vrouw Loos eer over Mandus zou beginnen. Ik ben ook niet wei I kloeg vrouw Ruya. Ge weet wat er hier op den berg gebeurd is en het verschot is heel zeker op mijn hart geslagen. Mijnheer Florls, die dat ongeluk kreeg, hij had steendood kunnen zijn. Maar hoe Is het nu met den schilder. O, goed Goed Het klonk bij vrouw Loos als een juichkreet krijgt, 't is met dien storm Ha, we heb ben een nacht gehad. Maar is de schilder goed bij kennis? vroeg vrouw Loos. Ja, ja... hij spreekt verstandig. Me vrouw Verschalde is nu bij hem. Boerin Loos aarzelde even. En weet hij nog van het ongeluk... hoe het gebeurd is vroeg ze dan. Hij weet, dat er een tak opzijn hoof J viel. Hij viel dan neer en was verdoofd, maar de tak lag op hem. Een dom onge luk I Dat hij juist onder dien boom was. Alleen Ja, alleen O, et zal nu van alles gebabbeld worden... Dat weet ik niet. Ik kan het niet verstaan... hernam vrouw Ruya. Hoe zijn de menschen 't Is gebeurd bij het huisje van de heks. En mijnheer Floris was daar geweest. Och, dat zijn zijn zaken. Ja, maar er zit niets achter. Mijnheer vrouw Loos bij zich zelve Verschalde, vader, die heer is, zegt nu' Maar't is zoo eenig alleen, hernam zelf dat die heks een geleerde dame Is. vrouw Ruya. Estelle zal u van den berg Ja, geleerd 1 spotte Estelle. Geleerd brengen. in de zwarte kunste Neen, neen, wedervoer boerin Loos Toe, let op uw woorden Mijnheer nog. Ik ken Immers den weg. Verschalde zegt, dat ze ook schilderes is Jamaar, er mag geen ruzie blijven geweest, ja, dan... Die mannen zijn mijn vent komen roepen. O, 't Is een nacht geweest. En vrouw Ruya, blijde de eerste te kun nen spreken tot een vreemde, vertelde alles in bijzonderheden. Maar vrouw Loos dacht aan 't waan zinnig dolen van haar jongen, in dien nacht, aan zijn smart en wroeging, zijn wanhoop en angst. Ik moet naar huls, zei ze. Het is meer dan tijd... Estelle, ga een eindje mee. O, neen, dat is niet noodlg, hernam vrouw Loos haastig. Nu kon ze niet wandelen naast het meisje, dat met de liefde van haar zoon had gespeeld.. Estelle zat daar In Zondaagsch gewaad, zeker nog omdat ze bij den schilder was 1 geweest. I Ze heeft schuld aan de misdaad, zei omgang met den schilder spreken, 't Was nu maar best, dat Estelle en Mandus gescheiden bleven... O, ik ben rap thuis, zei vrouw Loos. Beterschap... Dank u. En slaap wel I Van 's gelijke... Vrouw Loos stapte heen. Er was al een groote verlichting In haar gemoed. De schilder zou genezen. De wonde was niet ernstig. Er bestond geen gevaar. Mandus zou geen moordenaar zijn. En niemand dacht aan misdaad. Men geloofde aan een ongeluk. Niemand was er bij geweest. De schilder had Mandus alet herkend, wist zelf niet, dat het een aanval was In plaats van een ongeluk. En die twee mannen waren vijf minuten later gekomen. Ze zullen Mandus niets doen... de schilder geneest en de waarheid blijft ver doken juichte vrouw Loos bij zich zelf. Mandus moet niet naar de gendarmen gaan. Ja, als er een ander lastig voor ge vallen werd. Maar dat gebeurt niet. Moest de schilder een man bemerkt heb ben, dien hij niet herkende, dan zouden n u6?!.' ui „TJLE en mijnheer Floris gaf haar lessen. Daar- tusschen u tweeën. We zien Mandus ook de gendarmen Albijn Vrieze lastig vallen. Een wonde aan het hoofd. Maar mijnheer voor gjng hij daar. Maar de mensehen niet meer, merkte vrouw Ruya op. 'Maar dat gebeurt niet, ieder peinst aan in tJf AT Z1]nuZ'"D,evi ntt? h?Ir zullen er wel wat anders van maken. Zoo Moeder, laat ons daarover zwijgen 1 een ongeluk, van zeer en morgen komt mj naar nier. zjjn ze Mijnheer Floris kwam van daar, snauwde de dochter. Nieuwe angst laaide echter bij vrouw mij is nu nog dij jufvrouw v.ota. itoen jjg tak afwoej Gelukkig kwamen er Ze ging nijdig heen. Loos op. Mandus moest toch eens In zijn Hq zal er dus niet van sterven twee mannen voorbij, die jufvrouw Vioti Hoe triestig, die koppigheid, zei wanhoop naar de gendarmen geloopen God zij geloofd, neen 1 konden helpen om mijnheer Florls binnen vrouw Ruya. En om niemendal. zijn i Wat een geluk bij een ongeluk. 'te dragen. Niemendal. Vrouw Loos wist het wel: En gejaagd snelde de moeder voort. Het woord ongeluk wilde vrouw Loos Hebben zij 't ongeluk gezien beter. Door haar lichtzinnigheid had Uitgeput kwam ze thuis. Mandus zat In toch moeilijk van de lippen. vroeg vrouw Loos haastig. Estelle Mandus tot misdaad gedreven I de keuken. Ja, als ge zoo'n tak op uw hoofd - Neen 1 Waren ze er vijf minuten eer Maar vrouw Loos wilde niet over Esteile's Gelukkig, hij was thuis gebleven. Zou ten uit te roeien of te doen uitroeien oi alle gronden, waarvan zij, met gelijk weli recht, genot hebben. Ait. 3. Dezelfde verpllcbtingde man nelijkehopplantenuit te roeien is opgelegd 1Aan de burgemeesters, voor de ge meentelijke eigendommen 2. Aan de agenten en aangestelden vai wa'ers en bosschen, voor de aan hei boschbeheer onderworpen eigendommen aan de ambtenaren en agenten van brug gen en wegen, van Staatsspoorwegen telefonen en telegrafen, van buuitspoof'j wegen eu van den provincialen dienst i voor alle wegen, buurtwegen, glooiingen grachten en bermen, die aan hun toezichj onderworpen zijn. Art. 4 Bij afwijking van artikel A wordt er in de hopgemeenten der rechter lijke arrondissementen Veurne en Ypei voorloopig één enkelemannelijkehopplantgedoo^'i per hoptuin van ten minste 1,200 stake: of opgaande leiddraden twee mannelijke hopplanten perhoptuil' van ten minste 2,700 staken of opgaandi leiddraden drie mannelijke hopplanten, per hoptuit' van ten minste 4,000 staken of opgaandi, leiddraden vier mannelijke hopplanten per hoptuü van ten minste 6,000 staken of opgaandi leiddraden. ij Art. 5. Vanaf 1 October 1926, moger de mannelijke hopplanten, bij artikel bedoeld, alleenlijk staan op de buitenstt rij leiddraden van den hoptuin langs der Zuid, Zuid-West of Westkant, en slecht; aan één staak of éénopgaanden leiddraad vastgemaakt worden. In het Staatsblad van Dinsdag vinde we het volgend Kon. Besluit Artikel 1. In alle gemeenten wal hop geteeld wordt, is het verboden in d hoptuinen mannelijke hopplanten te be houden of aan te planten. Art. 2 In de bij voorgaand artike bedoelde gemeentel) en binnen een strooi van een kilometer over hunne grenze. zijn de eigenaars, pachters of rechtheb benden verplicht, de mannelijke hopplan NATIONALE TOMBOLA «Het Kardinaal Mercier College» opgericht te Eigen-Brakel, geboortestar zijner Eminencie, met het doel aan hf nakomelingschap de gedachtenis van i heilige primaat over te laten, heejt c jaar besloten een tweede gebouw, nood zakelijk geworden door den toeloop dei' leerlingen, op te richten. Het is om die onderneming goed ter einde te leiden, dat men in de uerstr1 maanden van dit jaar de groote NATIO NALE TOMBOLA ingericht heeft. j Die tombola heeft een inzet van 300.000 franken. De verkoopers hebbeti zich met veel vlijt te werke gezet, maai"' ei blijven nog loten te verkoopen. Dlegenr lie willen bijdragen tot het oprichten vai i deze blijvende herinnering, en tevens d« kans willen wagen een schoon lot t' winnen, kunnen loten verkrijgen ter onzen bureele of met het bedrag te storter op postcheckrekening Nr 15 570. Prijs een'rank het biljet. Vijf frankei het boekje van vijf loten, met een om slag, die kosteloos aan een bijzonden trekking zal deel nemen. 19 308 Menschen gestorven aan Slangebeter ln het vorig jaar zijn in Britsch-Indii; 31 841 menschen omgebracht door wildi' beesten. Daarvan zijn er 19 308, die ge storven zijn aan de gevolgen van slange. beten. 974 menschen zijn door tijger» gedood. In Maras is een tijger geschote die een dorp al jarenlang geteisterd hai en 125 menschenlevens op zijn rekenih. had staan. r hij aan vader zijn schuld ook belede hebben 't Bleek van riet, want boer Loos vroe aan zijn echtgenoote, waar ze toch gt, weest was. O, een boodschap op de parochit We zullen seffens eten. t Ze was toch gejaagd om haar zoon hi i goede nieuws mee te deelen. Ze zag tir vrees in Mandus' blik. Toe, Mandus help eens aan de koeketel, zei ze. De zoon volgde haar in 't achterhui:: De schilder is aan 't genezen... 't goddank niet erg fluisterde moeder. E' ieder denkt aan een ongeluk... de schildi' zelf ook. Ge moet niet naar de genda men gaan. i Zullen ze Vrieze niet lastig vallen Neen, neen... Er iB geen sprake vat' 't is voor leder een ongeluk, door een a gewaaiden tak. De schilder zelf hee' niemand bemerkt. Als de anderen te be/ zijn, zullen we met vader spreken, wai' hij moet het toch weten. Ja, moeder. Wees nu rustiger. i Maar Ik deed het toch I Vraag God om vergiffenis en iaat h u een ernstige les zijn. Vrouw Loos scheen het nu zeer druk hebben, al wist ze nauwelijks wat :j{ deed. Hebt ge nog van dat ongeluk in.' den Brugscnen schilder gehoord vroL: vader Loos aan zijn vrouw. O. het is niet erg. Wat overdrijven ze dan 't VervolgtJyji

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1