HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, Apotheek Frans Vande Plas TARIEF DER PRIJZEN: Benemen uemoopingen uonnissen RouivbericMen uiioeuerSAnsEn uannESTE. oruKherii Zondag 24" October 1926. 25 Centiemen 23e Jaar. - Nr 43. Vaoaf November verhooging der Posttarieven Wat is de Stabilisatie? Leesten verspreidt De Peperingbenasr VAN DE HEKS DEN KEMMÉLBERG ROMAN door A. IIAAH Politiek Overzicht De Belgische Boerenbond. Een Honderdjarige I Nationaal Syndikaat Brief uit Congo. GEDENKTEEKEN WOESTE Leening der Verwoeste Gewesten Koopt owe Registers ten onzen bnreele In t Buitenland Eene Inlasschlng O fr. 70 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 60 per regel I fr. 50 p regel i 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en inoeten tegen den Donderdag avond ingezonden worden. Kleine berich ten tegen den Vrijdag noen Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Teletoon 0. Postehéck 1S.57C E T E 1% 't G.ld dat stom is Maakt recht wat krom is En wijs wat dom is Vele n5chen willen ades beheqschen, behalve zich zeiven. Schippers 1 ankert op de baren, Tot de storm wat moog bedaren Soms is ankren, 't snels'e varen I Dr He je. De vleierij Is een vergifrnaar het is wonderbaarlijk welke hoeveelheden som migen er van vedragen kunnen. OP OTV7.R O A OETVT bewijst het genoeg dat het docr samen- zwetingen, aanslagen, werkstakingen en 't G tat slecht op onze dagen I omwentelingen, zijn doel trachten te De geldwinning, de handel, denijver- bereiken, held, de feesten, het reizen en alle dingen Men maakte het wijs dat er geen hemel die het lichaam en de tijdelijke betrelfen bestaat en het weet maar al te wel dat het gaan goed. leven kort is. Anderen loopen het gevaar Men heeft niets te kort. In overvloed te gemoet terwijl het gansche dagen moet komt het nooaige, het nuttige, het aan- werktn, zwoegen en lijden. Ook het genanie bij iedereen, tot bij de kleinsten vraagt, het vergt met luider stemme een en geringsten toegestroomd. Doch, zoo- plaatske aan den levensdisch. als ten allen tijd van het Roomsch keizer- Men moet het met geen woorden meer rijk, vinden we ook dat alles wat geloof paaien, men kan het met geen ijdele en zeden aangaat tegenwoordig ook op hoop meer Inhouden, 't Heeft honger, onze dagen en in onze maatschappij op 't Is uitgehongerd, het hunkert naar ver- krukken springt. maak en feest en 't roeptWee aan u Men geloott niet meer in God mrn indien ge mij nog langer doet wachten en looc ïent de onsterfelijkheid der ziel. Men vasten zit maar wemig of niets meer In met den Het toont reeds zijne gescherpte tanden, godsdienst. Daardoor natuurlijk schuift het stroopt de mouwen zijner sterke de ondeugd in plaats van de deugd. armen op, want zijn consciëntie en de JV'en durft alles op onze dagen bij wroeging ervan bedwingt zich niet meer, klai en dage vertoont ri enzich in kleecirg, voldoening aan zijne vurige doch onge- houdlng, gebaar, enz. alsof men alleen op gronde verlangens le geven, want dat de wereld leeldeen er geen schaamte of volk zal opspringen om als een tweede zedigheid meer bestond. Voor een r ein- overmachtige Samsorn de dunne en wag- eed gaat n.en niet meer achteruit, 't Recht gelende zuilen, waar het gebouw onzer zou mogen afgeschaft worden. Droefheid hedendaagsche maatschappij op rust, om en onschuld eerbledigd men niet meer. ver te rukken. God en den evenrr.er.scti worden niet En hoe ook het uitwendige van het meer bemind geacht, geëerd, zooals bet gebouw in de oogen springt, niets zal zijn moet en vermits men toch iets moet beletten dat het met een helsch gedruisch geerne zien, liefkoost men het geld, niet omver wordt gehaald alles verbrijzelend dat waarmede men de boter koopt, maar onder zijne onpeilbare dikke puinen. dat waarmede men zich vermaken en Niets Toen wel iets. zal dat afgrijse- plezieien aanschaft. lijkste ongeluk kunnen doen uitstellen en Men aanbidt, dat geld zooa's vroeger tegenhouden de godsdienst en de deugd, hit afgevallen volk var G d het guloen kalf aanbad Voor gelet offerten slacht- olfert men alles zijne eer, zijne kinderen, zijn echtgenoot of echtgenoote, zijne ge zondheid, zijn geloof, zijne zeden, ja, somtijds en in zekeren zin zijn leven en zeker het leven van anderen. Men ver- Zaterdag heeft de Koning het koninklijk besluit geteekend, waarbij de nieuwe koopt de openbare intrest en wins', de posttarieven worden vastgesteld. Deze familie-betrekkingen en onderhandelingen treden in voege vanaf 1 No» ember aan zijn eigen goeddunken, de ziel van zijne staande. De bijzonderste bepalingen lui kinderen, zijn eigen geweten. den als volgt En alhoewel men van alle hout tracht Gewone brieven binnenland (per 50 mijlen te maken van alle munt tracht geld 0 50 bultenland (per 20 gram), te slaan en uit alle stieltjes en ambac..tjes i 50 fr tracht winsten op te trekken en toch niet n rijk genoeg geraakt, vindt men dat men TS1 00^[binnenland, 0,30 fr. tearmisom talrijke kinderen te voeden. te;j'ana< u.yu 'r- Men is er benauwd van tn wil er geene Drukwerk binnenland, 0,05 fr. de 50 ineer gram buitenland, 0,30 fr. Niet alleenlijk koopt men de ondiu^d, Vlsietkaarten (met of zonder briefwis- maar zelfs werkt men met handen en voe- seling), 0,25 fr. ten om ons ondeugend te maken. Het Stalen (per 50 gr.) minimum binnen- gioote middel daartce gibiu kt is het urnd, 0,30 fr. buitenland, 0,60 fi. b:c'er'- I Zaakpapieren (per 50 gr.), minimum Ziet dat men nooit opheude en ver- binnenland, 0,50 fr.buitenland. 1,50 fr. bui- rr.ceid weze als he: er op aankomt het (derf rond te strooien, zoo schrijft een miester der ondeugd, 't Staat vast en 't's vcor gced beslist dat wij van geen kristen volk meer willen hooren of weten geen openlijke vervolgingen doen ontstaan, dat niet, maar bederven, de ondeugd on der de menigte doen doordrijven en op- Spoedbestelllngsrecht binnenland, 1 fr. buitenland, 1,50 fr. Postmandaten, minimum 0,50 fr. Kwijtbrieven, ianingsreedt, minimum 0,50 fr. De tarieven voor het Groot-Hertogdom Luxemburg en Nederland ondergaan ile- hcuden. Dat ze het bederf inademen,1 zelfde verhooging als in het binnenland drinken, smaken, zien, hooren, voelen, j De tarieven voor Congo zijn niet gewij- op alle manleren gevaar worden enge- zigd. noodzaakt worden, allengskens mee te deen en ons te volgen... vermurwt de h; rten... En de onderlinge bijstand van het bederf is die afgrijselijke letter kunde die het vergif inent bij klein en groot, jong en oud, arm en rijk. Doch het bederf zal er bijzonderlijk op uit zijn om de vrouw en 't kind aan te lasten. Wanneer het dien dubbelen dijk, welke alleen in staat Is de zedigheid van ons volk te beschermen, zal kunnen door spoelen, 0 dan Is alle hoop bijna verloren voor deugd, eer, eerbaarheid, reinheid en deftigheid. Daarom bederft men de vrouw, en de koningin der familie van den huis- k ing men bederft de getrouwe, het lx minnelijke ;menbederftde bijzonderste kunstenares die het kind moet teekenen met die eerste en altijddurende inprenting die Immer hem zal bijblijven en warneer liet zal groeien en bloeien. Daarom bederft men het kind, dat tee- dete schepseltje. De samenzweerders zouden ons willen kinderen schenken naar het model van dezen welke aan 'n Romeinsch schrijver dien kreet van ver ontwaardiging en angst deed slaken Onze kinderen zijn reeds doordrongen van onze menigvuldige ondeugden en "t geile bederf, vooraleer zij weten wat ondeugden zijn En terwijl de ondeugden als een stroom De nieuwe verhooging der ontvangsten zullen, volgens de administratie, 23 mil- lioen frank bedragen. KUNI8TMIEUWS STAD ROUSSELARE Onder de talrijke kunstuitingen, die voor hetaanstaandeseizoenaangekondlgd zijn, bemerken wij de uitvoering te Rous- selare van twee belangrijke werken Oe Goede Herdervan J. Ryeiandt en Het Alexanderfeestvan Haëndel, voor solf, koren en vol orkest. Het is de flinke Adriaen Willaert Muziekschool van Rousseiare, die met de gewaardeerde hulp van de beereu en juffrouwen, leden der twee maatschap pijen «Uit Houwe Trouw» en «Uit Kunste Bloeiend en enkele heeren damen en muziek- en zangliefhebbers van stad onder de leiding van den Bestuurder der Mu ziekschool M. Hanoulie, die ons dit kunstfeest bereidt. Niemand heeft het succes vergeten der Schepping In 1925, driemaal uitge voerd totgroote bewondering van zooveel honderden vreemde kunstliefhebbers. Zonder twijfel zal ook ditmaal het grootste succes aan deze kunstuitvoering ver bonden zijn. Dit Muziek- en Zangfeest zal megen van lies verbrijzelende golven vooruit mededingen in den roem der grootsche bruischt, vliegt de misdaad langs dezelfde muzikale uitvoeringen van Brussel, Gent, helling mee. Men heeft en had het recht i Aniwerpen, Kortrijk, Doornijk, enz, het het vermaak te scheppen en met volle! gehalte der koren overtrof zelfs verlec'en teuger, le drinken, met heeft ook het jaar alles wat grootere steden indien recht ie moorden en (e branden en men aard kunnen leveren, maakt er het gebruik van. Solisten van allereersten rang Jw. Begeert ge bewijsstukken, leest het Marguerite Thys, soprano, M. Wynandt, eerste Met beste dagblad en ge zult er van tenor, beiden professors aan het Konink- overtu gd zijn. De sterke verplettert de lijk Conservatorium van Brussel, M. zwakke. De groote hindert de mindere.Saey, baryton van Kortrijk hebben hunne De volkeren bezigen daarvoor het kanon; medewerking toegezegd, de staathuishoudkundige partijen de »et;De uitvoering zal plaats hebben op de geldmannen de beutssluwheden de Zondag 7 November om 3 u. stipt in de rijken het kapitaal de bezitloopers en groote feestzaal Patria, Noordstraat, 32, de voll soprulers het getal en de toege- te Rousseiare. kende of gestolen macht. j Kaarten, allen genummerd: le rang Een volk zonder godsdienst is geen 15 fr.2C rang 10 fr., 3C rang6 fr,, 4e tang gelaten volk, het zal van tijd tot tijd 4 fr. zijn vanaf 1 November te verkrijgen recht willen stellen. Ook de geschiedenis in Patria, Noorstraat, 32, te Rousseiare. Over de Stabilisatie werd er reeds veel geschreven, doch wij willen er nog op terugkeeren omdat er nog altijd men- schen gevonden worden welke die kwestie niet verstaan of misschien niet willen verstaan. Zeggen wij maar seffens dat de stabili satie volstrekt gt en reden geeft om onge rust te zijn. Integendeel het is eene goede zaak die wij doodsnoodig hadden en die veel zal bijdragen tot de rust In het land. Stabilisatie dat wil zeggen vastzetten. De stabilisatie is de vastzetting van de weerde van den frank. Vóór den oorlog was de weerde van den frank bepaald in goud. Een frank was zóóveel centigrammen goud waard De paplerkens die in omloop waren, wa ren niets anders dan schuldbekentenissen die men mocht uitwisselen in goud in de Nationale Bank. Daar was dus voor den oorlog geen verschil (usschen den goud-frank en den papier-frank. Na den oorlog was dat niet meer het geval. Vanaf 1914 was de Nationale Bank niet meer verplicht een goud-frank te geven voor een papier-frank. Waarom Omdat er gedurig meer papierfranken werden uitgegeven en dat de goudvoorraad in de Nationale Bank dezelfde bleef. Voor bet oogenblik hebben wij 300 mil- lioen goud In de Nationale Bank en 9 milliard en half in omloop. Vo»ral het Buitenland welgeit de pa pier-frank te aanvaarden op de waarde van den goud-frank. Vóór den oorlog kreeg men een En- gelsch Pond voor 25 goudfrank. En aan gezien de papierfrank dezelfde waarde nad als de goudfrank kreeg men ook het Engelsch Pond voor 25 papierfrank. Nu kan men nog een Engelsch Pond krijgen voor 25 fr. in goud maar niet meer voor 25 fr. in pipier. Korts na den oorlog vroeg men 35 tot 40 frank in papier voor een Pond. In 1922 vroeg men er reeds 60 papierfrank voor. In 1923 was het 80. In 1924 was het 100, op dit oogenblik vraagt men 175 papier frank voor een Engelsch Pond. Vandaar komt het dat men zegt dat het Pond staat aan 175. Door de Stabilisatie wil de R gtering aan den papierfrank eene vas'.e waarde geven. Als de Regce ing stabiliseert aan 175 zou dat hierop neerkomen dat ze zou maken dat die waarde op 175 blijft, noch min noch meer. Ze moet daarom voor iedere papierfrank die in omloop is, eene zelfde hotveelheid goud in reserve hou den. of ten minste een hoeveelheid die voldoende is om die waarde in gcud te waarborgen. Het is daarom dat er eene buitenlandsche leening noodig geweest is om dat te doen. In feite, daags na de stabilisatie zal er dus niets veranderd zijn Het is dus onzin te meenen dat het geld dat we nu in han den hebben zonder waarde zou zijn. Inte gendeel, de tegenwoordige waarde zou voor de eerste maal sinds den oorlog ten volle gewaarborgd zijn. De stabilisatie biedt een groot nadeel en dat is dat zij eene nieuwe duurte zal medebrergen en een crisis in de nijver heid zal veroorzaken. Volgen» het index-cijfer is de levens duurte niet zeven maal zoo groot als vóór den oorlog. De stabilisatie zal de le vensduurte brengen op zeven, maar dan zal het ook zoo blijven. Zulks zal langza merhand gebeuren en mtn zal dit maar gevoelen eenige maanden na het uitvoe ren van de stabilisatie. Maar zij biedt ook een groot voordeel. De nijverheid en de koophandel zullen een korten tijd belemmerd zijn, maar na dien zullen zij weten waarheen zij gaan. Die gedurige schommelingen in prijs zul len ophouden en het gansche land zal voordeel halen uit de economische her geboorte. Velen verwarren tusschen de stabili satie en het Inbrengen van den goudfrank. Voor het oogenblik is er geen spraak van het inbrengen van den goudfrank, alhoe wel dit een natuurlijk gevolg kan zijn van de stabilisatie. Meest dit gebeuren dan zou men er den kop niet bij moeten verliezen. Als het zoover zou komen dat de goudfrank in gebracht wordt dan zou een kilo koffie nu 28 frank In papier met 4 goudfranks moettn betaald worden. Ware dat zoo erg In plaats van b.v. per week 210 Ir. in papier te ontvangen zou men 30gou !- frank krijgen. In goudfrank berekend zcu iedereen zeven maai armer zijn maar het leven zou zeven maal goedkooper zijn daar men met één goudfrank zeven maal meer zou kunnen koopen als met één papierfrank. Maar zooals hierboven gezegd werd heeft de Regeering tot nu toe het inzicht niet den goudfrank in te brengen maar ievert slechts cm onzen papierfrank een vaste weerde te geven. En dat is eene goede zaak waarover wij ons in het minst niet hoeven ongerust te maken. Menge werk van «De Poperinohenaar» 43 De Verloofden. Tegen den avond begat Floris zich naar de woning van Dora Vlota. Zijn hart was hem zwaar. En hij voelde den ernst van het gesprek, dat nu volgen moest. In t et huisje brandde reeds licht. Wat kon h< t Vi rschalde schelen of men er hem nu binnen zeg gaan. Wat hem tot zijn geliefde dreef, stond zeer ver boven het enggeistlg gebabbel van lieden, die Dora en hair moeder voor heksen hadden gehou Dn. Ja, Ik heb veel goed te maken, dacht Floris. Allerijl kwam hem voor den geest, hoe zijn vader getracht had Dora te verdrij ven, eerst door geweld van eenige ruwe, opgehltsie kerels, dan door geld. En alle8om die geschiedenis en dat onrecht verdoken te houden, zei Floris bitter. Mear liij wilde zijn best doen, om niet oneei biet lig over zijn vader te oordeelen. Floris klopte aan. Wit is daar? vroeg Dora. Toen 2e het vernam, liet ze Verschalde binnen. De moeder was reeds te bed. Ze had zlr-u België's landbouwelijke inrichting. Op l Januari 1925 waren in ons land 158 lanJbouwcomices die 27 504 leden telden. 1498 maatschappijen of inge ichle syndicaten, ingesteld voor den aankoop van zaden, mest en veevoeder Tevens voor hel aanschaffen vanlandb u vtulgen. Deze gezamenlijke inrchtingtn kochten voor 138 millioen 270 duizend frank in 1924. Er bestonden tevens 18 landbouwkan- toren, die meer dan 28 millioen uitleen den 913 Raffelzenkassen die tot 119 mil lioen leenden. Verder bestonden 541 maatschappijen van Onderlingen Bijstand, tegen de ziekte en het sterven van 't vee 192 tegen het steiven van paarden 22 tegen het ster vet van varkens. De 207 coöperatieve melkerijen ver kochten voor 95 millioen frank melk. De Engelsche week. We lezen In het Staatsblad volgend koninklijk besluit Een arbeldsstelsel waaraan de Zater- dagnamiddagsrust verbonden is, en dat toelaat den arbeidsduur de andere dage a van de week met ten hoogste één uur te verlengen, mag in al de diensten van het Departement van Spoorwegen,Zeewezen, Posterijen, Telegrafen, Telefonen en Luchtvaart ingevoerd worden, voor zo> - ver dat stelsel door de meerderheid der bit okken arbeiders wordt aangevraagd. De budjetten zijn gereed. Men verzekert, dat de budjetten voor 1927 voor de verschillende ministeries zoo goed als voltooid zijn. Het algemeen bud- jet is nog onvolledig. Er ontbreken nog de vooruitzichten aan betrekkelijk de in tresten van de buitenlandsche leening waaiover men thans nog aan het onder handelen is. Men voegt erbij, dat de bud jetten berekend zijn aan de basis van 175 trank per pond sierling, maar daaruii moet men niet afleiden dat dit de basis der stabilisatie is. Een budjet immers besta'it slechts uit vooruitzichten, en deze moeten zoo ruim mogelijk voor de uitgaven dr wezenlijke cijfers overschrijden en voor dt inkomsten het tegenovergestelde. De tu J- etten worden neergelegd bij de samen komst der Kamer. Bestuurlijke Amnestie. Inz. ke bestuurlijke amnestie, zullen de door M. Jaspar onderzochte dossiers naar de betrokken departementen worden te ruggestuurd, waar de bevoegde minister ze zal rangschikken naar den ernst van het geval en vervolgens voorstellen bij den Eersten Minister zal indienen. In deze methode zal natuurlijkerwijze naar een zekere eenheid worden gestreefd. In ge val de eerste minister met den mlnistei van een zeker departement niet akkoord gaat, zal de Kabinetsraad fusschenbeide komen en een oplossing aan dehanddoen. Het algemeen gevoelen heerscht dat de Regeering nog voor het einde der maand met deze zaak wil klaar komen. Nieuwe verzoeken om van bestuurlijke amnestie te genieten, zullen evenwel niet meer in aanmerking kunnen genomen worden, daar de tijd van aanvragen verstreken is. Het 10.000 schip. Omstreeks half-November wordtteAnt- werpen dit jaar het 10.000eschlp verwacht. Het Is voor het eerst dat Antwerpen dit record bereikt en allerlei feestelijkheden worden op touw gezet om dit feit te vie ren. Een stoet van schepen zal het 10 000" schip tegemoet varen en naar Antwerpen begeleiden. Daarna zal op het stadhuis en schitterende ontvangst plaats hebben. Jnderzoek omtrent den nijverheidstoestand van het land. Het Staatsblad bevat volgend kon. be sluit Artikel 1. Op 31 October aanstaande wordt een onderzoek omtrent den nijver heidstoestand van het land gehouden. Dit onderzoek dient al den Overheidsbe drijven te omvatten, waarin ten minste tien arbeiders werkzaam zijn gesteld. Art. 2. Het onderzoek heeft ten doel door middel van een bulletin, inlichtingen in te winnen omtn nt de volgende aange legenheden a) Naam van den ondernemer of van de vennootschap, vennootschappelijken ze tel, aard van het bedrijf en, In voorko mend geval, van de verschillende bedrijfs- afdeellngen b) Aanduiding der vervaardigde pro ducten c) Gezamenthjk getal der bedienden en werklieden in het bedrijf te werk gesteld naar den leeftijd Ingedeeld d) Getal vreemde werkikden in de in richting te werk gesteld e) De staat van bedrijvigheid of van werkloosheid der bedrijven en de duur van den arbeid. Art. 3. De vragenlijsten werden be zorgd en opgehaald door het toedoen der gemeentebesturen. Deze stellen te dien einde bedienden aan o;.der haar toezicht bepaaldelijk met het werk belst. Dora, ik kom met u spreken, zei Floris. Nu al... Ja, nu al I Moeder heeft me uw ge schiedenis... die van mijn vader verteld. En ik mag niet langer wachten om te komen. Ge hebt ongelijk. Waarom Ge hebt nog niet kunnen nadenken, den toestand nog niet kunnen overwegen. O, die toestand staat zoo duidelijk voor me, Dora. Ware het nu niet beter geweest me te mijden en niets te vragen, Floris En mijn liefde dan, onze liefde O, Dora ik kan u niet missen en nu minder dan ooit. Laat ons bedaard spreken. Ik mag naast u zitten. Arme, arme Dora... De tranen welden in haar oogen. Ja, ik weet alles, hernam Floris, en het Is voor mij een zeer pijnlijke onthul ling geweest. Ge hadt ze u kunnen besparen. Ik ben blij, dat ik alles weet om zooveel mogelijk onrecht te herstellen. O, hoeveel leed hebt gij alleen gedragen I j Dora. Er moet veel onrecht hersteld Nu zijn we samen. En ik hoop u ook met j worden. Ge zoudt uw vader toch weer bij uw vader te vereenigen, u en uw moeder S u wenschen I natuurlijk. O, ja. Dat zou heerlijk zijn Dat lukt nooit... En wie weet, hoe gunstig een ver- Zeg het niet. j verzoening op uw moeders geest kan Vader is zoo ver weg... werken 1 Maar ik zal naar Spanje gaan, hemDat heb ik dikwijls bedacht en aan mnt MAm carill/nn Op mijn vader I Hij had hem kunnen dooden... en gij zijt zijn zoon... Die wrede bij uw vader is gevallen. Ja, ik ben de zoon van Valetr Porta... van Verschalde, juist daarom moet Ik uw vader spreken. Vader is zoo vreeselijk verbitterd... Dat begrijp ik. Een kunstenaar, die veel geleden heeft. Maar door de kunst ook zal ik nader tot hem staan. Vader zal moeilijk vergeven. En als hij u verbiedt mij tot vrouw te nemen. Floris schrok. Aan die gevolgen van een veete had hij nog niet gedacht. Dora, als uw vader dat verbiedt, zoudt ge me dan verstooten vroeg hi; angstig. Neen... O, ik dank u... Ik zou het niet mogen doen, want ik ken u. Vader kent u niet... hij zou beoordeelen naar... nu ge weet naar wien Naar mijn vader. Laat ons maar openhartig spreken. Ik ken mijn plicht, bezoeken, met hem spreken... O, neen I riep Dora uit. Ja. Ge moogt niet... Wat kan mij weerhouden... Vader was zoo woedend op. Valeer Porta... 'vader geschreven. daarop niet... i Do Maar hij antwoordt )oor spreken bereikt men meer en daarom zal ik naar Spanje gaan en spoedig, op i Ge moet alles overwegen. I O, ik zie duidelijk mijn taak voor s verschenen De Belgische B teren- bond vers'ag over het d'enstjaar 1925, door Kan Luytgaeiens, algemeen secreta ris een lijvig boek vol cijfers, schitterend bewijzende, dat die machtige ins elllng in de laatste jaien een hooge vlucht heeft genomen. De Boerenbond Is een sociale en economische instelling, opde eerste plaats een s ciale heel haar activiteit draagt den stimpel daarvan Sommige zijner diensten en afdeelingen houden zich met d° verschillende catrgnrieën van econo mische belangen bezig, naast andere, wel ker actie meer bijzonderlijk sociaal Is. Dit iseen gevolg van de onmisbare verdeeling van den arbeid, welke verdeeling geen afbreuk doet aan het op de eerste plaats sociaal karakter van haar werkzaaam- heid, in derzelver geheel beschouwd. De ze werkzaamheid is dievaneenorganische eenheid De uitvoerder Aardappelen. De Ministerraad heeft insgelijks oc- dracht gegeven aan de ministers van Nij verheid en Arbeid en van Landbouw, den uitvoer van de aardappelen te regelen. Deze uitvoer zal worden beperkt en ge bracht op 25 000 ton per maand, zijnde het dubbele van den uitvoer van verleden jaar. De tentoonstelling van 1930. De heet minister Wauters heeft Woens dagnamiddag het nationaal comiteit aan- geste d voor Internationale tentoonstel lingen van Antwerpen, Luik en Brussel. De minister sprak eene welkomrede uit, waailn hij wees op de taak die het komi- leit wachite en de hoop uitdrukte dat alle leden eendrachtig zouden samenwerken om het welgelukken der onderneming te verzekeren. Dit comiteit heeft voor last al de voorsiellen te onderzoeken van de lo kale organismen. Het huwelijk van prins Leopold en de Amnestie Men meldt doch httisnietofficieel dat men eraan denkt met het huwelijk van prins Leopold amnestie te verleenen aan hen die veroordeeld werden tot gevange- isst'affen beneden de drie maanden. Men zcu er echter ook wel aan denken eene strafvermindering toe te staan aan gevangenen wier gedrag onberispelijk is. De Kiezingen. Het voordeel van gezamenlijke lijsten is nogtens klaar bewezen in ue laatste gemeenteverkiezingen Eenige voorbeelden Te Veurne krijgen de Kaihol eken met 1824 stemmen 7 ze tels. De 4 tegenstaande lijsten behalen te zamen 2045 en krijgen 4ze(els. Te Oostende strijden de Katholieke burgers en de christene werklieden af zonderlijk m krijgen ze elk 4 zetels. Wa ren ze zamen opgekomen dat hadden ze met hetzelfde aantal stemmen te zamen 10 zetels. Te Mcescroen houden de Socialisten het Stadt uis met 6973 stemmen n 9 ge kozenen, terwijl de Katholieken in 2 kampen verdeeld te zamen 7184 stemmen bekomen en maar 8 gekozenen hebben. Te Ronse krijgen de Socialisten 9 zetels voor 6122 stemmen daar de Katholieken verdeeld in 2 kampen er te zamen maar 6 verkrijgen voor 5989. De Socialisten in 't Ypersche. Ze doen ongehoorden vooruitgang, bij zooverre dat gezel Missiaen, moesten de Kamer kiezingen de gemeentekiezing vol gen, zijn matten mag oprollen. In Yper spraken ze reeds van Missiaen, als Burgemeester en och arme op 7000 stemmen krijgen ze er 1500 en hebben 3 gekozenen. Te Poperinghe op 7000 stemmen heb ben ze amper 156 stemmen. Te Westnieuwkerke krijgen ze 28 stem men. Te Viamertlnghe, nog een zoogezegd bolwe.k van socialisme, hebben ze enkel 1 gekozene. Te Westnieuwkerke hebben de Libera len de meerderheid bekomen en, in De Werkman het b ad der socialisten van 't Ypetfchc, lezen we onder de rubriek Westnieuwkerke. Ons hart biak van droófheid toen wij Maandag die dronken gemaakte werk- lieden met die bulzen door de straten zagen zwijmelen, tërWijl de heeren ge- kozenen in een salon, champagne zaten te zuipen, en zich vermaakten met de eirdelooze domheid der werklieden, die jbrasten omdat hunne verdrukkers ge- zegepraald hadden te WAEREGHEM I Zond'g was de gemeente in geestdrif tig feest om ha e honderdjarige Tneresia Vandenbroucke te hu digen. De huizen waren eensgezind beviagd en de straten jprachiig ver-derd en opgesmukt met spa.reboompj s, kransen en Venetiaar. jsche lamrj"s. Te 9 30 u werd eene plechtige üanknus gezongen w 0. E. j pastoor een roerend sermoen predikte. De hon ierdjarige, omringd van hare familie leden, werd te tin. ten gemeentehuize officieel ontvangen door de burgerlijke overheid, namens dewelke M. Verhaeghe, burgemeester, de welkomrede hield. Namens de familie bedankie M. Ver- plaetse C schoolhoofd op het gehucht Nieuwenheve De eerewijn werd ge schonken en de kranige eeuwelinge ontving samen met gulle gelukwenschen menfg geschenk ien aandenken, waaron der het beeld van het heilige Terezeke, namens het gemeentebestuur geschonken. Te 12 u. werd een banket opgediend, waaronder de honderdjarige heel 'ustig koute en prettig te verhalen zatzij heeft zelf een harer oude jeugdliedjes Het spinnewiel voorgedragen, 's Namid dags kreeg het feest zijn hoogtepunt. Te 3 u. stipt stelde zich aan het kruispunt der Kw. a.traat een flinke stoet op weg Paai dm met gekostumeerde ruiters, versierde rijtuigen en rijwielen, een groep soldaten van 1826, een groep pompiers uit dien tijd, allen met passende kostumen tal van praalwagens, waar onder enkele de bijzonderste levenswaar digheden der honderdjarige verbeeldde, namelijk hare prille kinderjaren, hare bezigheden, het spinnen, hare verloving, de bruiloft en grootmoeders feestdag. Do 103-jarige Theresia Vandenbroucke. Achteraan, omringd .door E H. pas toor, den heer Burgemeester Verhaeghe F. en de schepenen volgde de eerbied waardige eeuwelinge die door de auto- ruilen alles zelfvoldaan gadesloeg. Daarop nog auto's met bloedverwanten en leden van den gemeenteraad. Tusschen een dichte dubbele haag van nieuwsgie rige toeschouwers van wijds en zijds toegestroomd defileerde de stoet door de luchtig versierde straten op de tonen det opgewekte muziek en bracht de heldin van het feest triomfantelijk naar haar zalig rustoord, het Godshuis. Te 4 uur steeg M. De Vlaeminck uit Kortrijk met zijn luchtbal De Eeuwelinge op. 's Avonds bij de verlichting met de Vene- tiaansche lampjes kreeg de gemeente een teërisch uitzicht terwijl de muzieken een wandelconcert deden. Waereghem heeft waardig zijne eeuwelinge gevierd. LINOLEUM - BALATUM TOILE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN Een spoorwegbediende, lid van het zoogezegd nationaal syndikaat, afdeeling Charleroi, kwam voor op de liberale lijst der gemeentekiezing te Marcineile, en wierd voor dit feit verbannen uit het na tionaal syndikaat. Hem wierd dit beteekend door brief van den voorzitter en sekretaris der afdee ling Charleroi onderteekend, waarin ver- meld was dat de uitsluiting geschiedde, ingevolge eene beslissing van 21 Oogst j 1926 van het bestuur van het nationaal syndikaat medegedeeld in de «Eendracht» van 28 Oogst 1926, omdat hij voorkwam als liberaal. 1 Dat beteekent, christene spoorarbei ders en bedienden aangesloten bij het Nationaal Syndikaat, dat slechts leden die socialist zijn er kunnen aanvaard of j behouden zijn, en dat ge in het nat. synd. slechts geduld wordt omdat men er denkt dat ge socialist zijt of dat men hoopt van U er een te maken. En de leden van het nationaal syndi kaat die in den liberalen stoet te Poperin ghe mede marcheerden den Maandag, die zullen dus ook moeten uitgesloten woiden omdat ze hun als liberaal getoond hebben, ingevolge dezelfde hooger aan gehaalde beslissing van het nationaal bestuur I Zoo, zoo, het nationaal syndikaat is niet Socialistisch Farceurs I Bedriegers. Luabo bij Kinda, den 2 September 1926. Jytenij; vriend ende kennis vraagt me nieuw over de Westlanders in Kongo en of ik soms ook niet dood ben. Ik kan u verzekeren dat dit nergens het geval is. De Kongoleezen zijn 'n soort die nog al gauw verzetten van schrij ven. hetgeen dan ook het geval moet zijn van de merschen uit het moederland. Om nu onze menigvuldige briefwisselaars te bevredi ge v en, daar m est allen De Poperinghe naar lezen, zal ik maar hier een klein p aatje maken over de Westlanders in onze kolonie. Voor hit oogenblik doorloop ik Kongo van de eene zijde naar de andeie op studiereis, reis die vier maand zal aanslepea. Sederi 14 dagen ben ik op rondreis bij de Balubas.in centraal Katarga en hoop over acht dagen de Kas Iproviniie binnen te dringen, om einde Oktober via Kinshassa in Matadi in te sche pen naar Antwerpen. Over 'n maand zat ik nog in Elisabethville bij mijn broer Daniel. Ik heb er ettelijke da gen verbleven en de gelegenheid gehad om in de C. F. K. Joseph Depoorter te ontmoeten van Vlameriinghe, zoo vet geworden dat ik hem bijna niet meer herkende..Eenige dagen later kwam Vanderbeke (Poperinghe) mij vaarwel zeggen, daar hij moest met vrouw en kind naar Tshisenda vertrekken, op de lijn van Sakanla, waar hij statieoverste benoemd is. Ingenieur E. Soenen (Woesten) bestuurt nu de mijnen van Ruashi, op eenige kilometer van Elisabethville, hij was uit het moederland teruggekeerd uit verlof. A. Wyckaert (Dik- sinuide) gaf zijn ontslag als ofticierj.der land macht en ontpopte In 'n aannemerzijn zaak is bloeiend. Heer Melkebeke (Reninghtlst) helpt steeds de financies der kolonie beredde renkwam me ook bezoeken Gerard Pat yn (Houthem) die in Sakaniaaan 't koeliewerven is, beiden laatsten schikken welhaast naar Europa terug te keeren. Ik zag ook mevrouw Asnong-Bervoets (Oostvleteren) wiens echtge noot statieoverste is in Sakania. Ook de Paters Missionarissen stellen het opperbest. Ik had de gelegenheid op het nippertje Pater Gerard Moyaert (Moerej te zien, zooeven weer gekeerd uil het moeder land en die naar Bunkeya vertrok om er eene nieuwe missie in te richten. Eerw. Pater Petrus Legrand (Yper) en Pater Gregoire Coussement (Roeselare) zijn welvarend. Eene herstellingskuur die ik in het hospi taal maakte leerde me er een heele bent zusters kennen waaronder verscheide West- vlaamsche, onder ander Moeder Overste (Brugge) en Eerw. Zuster Lisie (Haringhe) met wien ik -oms een koutertje Westvlaamsch kon slaan. Ik heb allemaal die menschen gaaf en ge zond gevonden en zij geneeren zich in Katan ga beter dan in Europa. Elisabethville is veel veranderd sedert ik er de laatste keer geweest was. Sommige avenues kon ik bijna niet meer herkennen, zoodanig dat ze volgebouwd wa ren. Ik was gelukkig te kunnen bestatigen dat de Belgen een beetje meer den plaatselijken handel beginnen in handen nemen en niet alles aan vreemden over laten. Opvallend is het dat al de Westvlamingen die hier iets aangin gen slaagden. De stad is nog altijd de moderne stad van de autos en het grootdoen. Vol leven en geweld, bals, concerten en sportieve feesten juist lijk eene groote stad van Europa. In Panda ontmoette ik heer Antoon Hallaert (Yper) traficbestuurder aan de Union Miniere, die gereedschap maakte om naar Vlaanderen terug te keeren, ook Gerard Lansens van Viamertlnghe, van hem vernam ik dat de heele familie Lansens gebroeders van Elver- dinghe alsook de gebroeders Haelewyn van Woesten het opperbest stelden, maar tijdge brek belette me hen te gaan opzoeken. In Bukama vond ik den heer Werniers te ruggekeerd met een jong vrouwken, goed heill In Kamina vond ik maar twee Westvla mingen, heer Kamiel Pauwels, hoofdcontro leur der B C K en heer Van Heule (Yper) gewestbeheerder. Van hieruit ga ik naar de Kasai. Op mijne reis daarheen hoop ik de hoeven der gebroe ders Moyaert (Elverdinghe) en der gebroeders Vermeersch (Poperinghe te gaan bezoeken, alsmede de gebroeders Logie van Vlamertin ghe aan de Forminiere. Hiervan zal ik verslag geven in een naaste brief. Paul Maes. Zondag laatst werd te Brussel het ge- denkteeken aan Graaf Woeste onthuld Woeste was een van de grootste figu ren der Katholieke partij, die hij gansch zijn leven lang geschraagd en gediend heeft met een rotsvasten wil en een diepe overtuiging. Wij brengen een eerbiedige hu de aan de nagedachtenis van dien grooten katho lieken leider, wiens naam een steeds hel der glanzend symbool is van christene beglnrelvastheld en onbaatzuchtige toe wijding aan het ideaal. Hij stierf op 5 Maait 1922, vijf en tach tig jaar oud, maar nog immer kloek van geest en verbluffend werkzaam. In volgende woorden heeft hij zelf het doel en het streven van zijn leven uiteen gezet «Twee doeleinden heb ik mijn openbaar leven nagestreefd. Eerst en vooral het katolicisme en mijn land te dienen, de zedelijke en godsdienstige invloeden te verdedigen en te verspreiden,en daardoor de heerschappij der waarheid over de zielen uitte breiden. Ten tweede de wetgeving aan te passen opde verbeteringen door de ervaring aan geraden, zonder echter ooit de grondsla gen der samenleving aan te raken Alle katholieken bulgen eerbiedig en ontroerd voor zijne nagedachtenis. mij, Dora. Er Is geen aa; zelen. En moeder Is het volkomen met me eens Ik was blij mijn hart eens voor uw moeder te mogen uitstoiten. ik heb alles zoo moeten opkroppen. En in al uw edelmoedigheid de domheid van onwetende lieden moeten verdragen. Maar nu staat ge niet meer alleen, Dora. Hebt gij aan alle bezwaren gedacht van een huwelijk met mij vroeg het meisje ernstig. Die bezwaren bestaan niet voor mij, Meer dan ooit heeft uw moeder recht op een plaats aan onzen haard. En de verhouding tot uw vader ik hoop, dat vader tot inkeer zal komen. Maar ik zal hem nooit 'ten mijn nt kunnen ontvangen, ook niet bij hem kun nen gaan. Zeg dat niet, Dora. Er is verzoening en vergiffenis. Laat ons niet op de toe komst vooruit loopen. Maar hoe het ook zij, onze liefde staat boven alles. En door die liefde zullen we sterk zijn. O, God liidt het zoo, dat ik u moest ontmoeten en beminnen. Ons huwelijk is in den Hemel beslist. Innig was hun gesprek. En Dora be leed weer haar liefde voor Floris Langen tijd zaten ze samen. Inniger was hun verbond geworden. Getroost ging Floris heen. Hij zou morgen nog eens met moeder weer keeren. Moeder keert morgen naar Bi ugge terug, Ik blijf hier, had hij bij 't afschied tot Dora gezegd. Verschalde deed nog een wandeling, alvorens naar Ruya's te gaan. Hij had zooverl te overdenken. Ai die onthullingen hadden hem geweldig ge schokt. Hij had zoo gaarne al zijn eerbied voor zijn vader behouden. En nooit zou hij zijn vader iets ver wijten over die allertreurigste geschiede- denis, ook niet als zijn vader nog min achtend over Dora sprak. Morgen vertrok moeder. Zij zou aan vader zeggen, dat ze alles wist. Ik blijf nu maar den heelen winter hier, dacht Floris. Hij zou het zoo pijnlijk vinden, zijn vader te ontmoeten ua deze onthullingen. Er moest een heelen tijd over heen gaan. E'ndelijk keerde Floris naar Ruya terug en fluisterend voerde hij nog een gesprek met zijn moeder. Den volgenden morgen begaven zij zich samen naar Dora. En daar werd het ver bond tusschen de verloofden hernieuwd, onder moeder Verschalde's zegewensch. Tusschen de Echtgenooten. Mevrouw Verschalde kwam laat in den namiddag te Brugge aan. De lantaarns werden reids opgestoken en de stad leek de goede dame nu zoo somber toe. Ook zij leed zeer onder de onthullingen, al was ze van haar man vervreemd O hoe veroordeelde ze het makelen van huwelij ken om geld en stand, het kiezen door ouders van een echtgenoot voor hun dochter, met wier hart niet werd gerekend! Zoo was er veel in haar leven vergald, i Mevrouw kwam thuis. Van de meld vernam ze, dat Adeleide naar Hortense van Dord was. Mijnheer bevond zich in de woonkamer. Dan spreek ik hem dadelijk over het gebeurde aan, besloot mevrouw. Toch bonsde haar het hart. Ze stond voor een moeilijke taak. Maar ze zou haar plicht doen voor Dora en Floris... ook voor de zinnelooze en voor den eenzame in Spanje. Mevrouw Verschalde ontdeed zich van mantel en hoed en trad de kamer binnen. Haar man scheen uit mijmeringen op te schrikken. O, gij zijt hetriep hij uit. Ja. Goeden avond. Toch al terug gekomen. Ge hebt het lang uitgehouden. En Floris is natuurlijk niet mee Neen, hij is op den Kemmelberg gebleven. Natuurlijk, naluurlijk 1 En dat keurt ge goed. Het gezag van den vader telt niet... o, neen. Er mag tegen mij gekon- keld worden. j Mijnheer Verschalde sprak driftig, ruw zelfs, maar bleek toch zeer zenuwachtig. I Mevrouw werd nijdig, al wilde ze zich beheerschen. Wat spreekt ge altijd van gekonkel! hernam ze. i Wel ja I Wat is het anders. Draait Floris niet om het gekke wijf,dat zijn va der aanviel. En ge vindt dat goed. -- Laat dien hoogentoon varen, kreet mevrouw Verschalde. Maar mijn Hemel, wat krijgt ge En ge wordt bleek... Ge weet waar om... Ja, laat dien hoogen toon varen, ik ben het onnoozel meisje niet meer, dat u huwde. Ik ken het leven beter. Ge hebt het recht niet mij te hoonen op uw zoon. Ik weet om welke reden ge zoo tegen Dora Viota zijt. Ge hebt Carmen herkend 4 t. h. 1921 Viijdag heeft in de Nationale Bank te Brussel, de trekking p'aats gehad dtr leerling 4 t h. 1921 van de Verwoeste Gewesten. Reeks 139.792, Nr6, wint I miljoen De andere nummers zijn uitbetaalbaar met 250 fr. Reusachtige Boschbranden in Australië woeden thans over eene reusachtige uitgestrektheid boschbranden in het Noord-Oosten van Nieuw-Zuld- Wales en Queensland. Het vuur loopt zeer snel voort, zoodat de menschen daar in de streek in den grooten angst vetkee- ten. De tot hieitoe aangerichte schade is reeds bij miljoenen te ramen. Ongelukken van personen zijn nog niet voorgekomen. Groote brand te Sidney Te Sidrey is Dinsdag eene groote huidenveiterij de prooi der vlammen ge worden Tijdens de bluschwerken werd een pompier gedood en een andere ge kwetst De stoffelijke schade wordt op 40 duizend pond sterling geschat. Moorddadig vuurwerk Na afloop van een godsdienstig feestte Lahore, in Engelsch Indië, ontplofte een stuk vuurweik. Vijf personen, waarbij ren Mahomedaan, werden gedood en drie andere erg gekwetst. 1200 Dooden Eene schi ikkelijke ramp is in China ge beurd bij het vervoer te water van muni tie voor de troepen van Shangai'. Een steamer, geladen met duizenden houwit sers, was afgevaren uit de haven van Kanton. Aan boord bevonden zich ook versterkingstioepen. Opeens had er eene verschrikkelijkeontploffing plaats. Gansch het schip vloog de lucht in, zoodat er zelfs geen wrak van over bleef. Twaalf honderd opvarenden zijn in de ramp om bet leven gekomen. De Auto-Ongelukken Volgens uit New-York wordt gemeld zijn dit jaar in de Vereenigde-Siaten meer dan 13 000 peisonen gedood, en 350.000 anderen gekwetst geworden bij automo bielongevallen. De afkondiging heeft eene groote ontroering en onrust verwekt in de Vereenigce-Staten en de overheden houden zich bezig met het bestudeeren van maatregelen om zoo spoedig moge lijk dien toestand te veranderen. Bandieten uitgeroeid Eene bende bandieten, aangevoerddoor Abou Assau, heeft gepoogd de Turksch- Syrische grens te overschrijden. Verrast door de vliegende brigade, werd er een verwoed gevecht geleverd. De bandieten lieten dertieD dooden achter en drie ge vangenen. Vreeselijke autobotsing in den staat New-Jersey zijn iwee auto mobielen, die beidm volzet waren, In botsing gekomen. Daar de voertuigen in volle vaart waren was de schok vreeselijk geweldig. Vier personen werden op den slag gedood en zes anderen zijn levensge vaarlijk gekwetst. Brandkasdieven te Chicago In eme fabriek te Chicago zijn stout moedige bandieten binnen gedrongen. Zij ■ebben er vijf brandkassen doen spiingen n er eene gioote hoeveelheid platina en liamanten uit gestolen. De bult bedraagt luim 100.000 pond sterling. Twaalf schepen vergaan Volgens een bericht uit Tokio woedt een geweldig tempeest over het Noordelijk leel van Japan en zijn reeds twaalf sche pen vergaan waarbij de Kaipu Moru Het aantal slachtoffers is nog niet gekend, doch men vieest dat het groot is. Elf menschen verdronken De stoombootGutde die den over- zetdlenst deed in de golf van St-Laureins, ïabij Quebec, is Zaterdag avond tijdens jen geweldig tempeest gezonken. Elf men schen hebben de dood gevonden in de golven. Spoorwegramp in Rusland Een reizigerstrein, rijdende van Mos- kow naar Pskow, is op 160 kilometers van Lenirgradontspoord.Er zijn 6dooden en 15 gekwetsten, waaivan 6 zeer erg. en Carmen heeft u herkend, en de naam Valeer Porta is een eer voor u Maar wat raast ge nu Ik raas niet... Hoor eens, als ge met uw bedrog voort gaat, zal ik een anderen weg volgen. Ik wil nu uw bekentenis. Welke bekentenis Huichel niet! Anders wend ik me tot een familielid om voor mij te onderzoeken wie de waarheid spreekt I Ik weet alles, hoe ge Carmen het hof maaktet, ja haar bedroog, terwijl ge met mij op trouwen stond. Ik weet waarom de schilder Vlota, Dora's vader, in Spanje vertoefd. Spaar me de pijn alles te herhalen, maar beken Of ik bezweer u, dat ik het onderzoek laat doen. Verschalde voelde dathijjnu zijn vrouw niet zou kunnen bedwingen. Mijn Hemel, worden al die oude koeien nu uit de gracht gehaald? vroeg hij, pogend een spottenden toon aan te slaan. Je loochent dus niet. Wie had als jongman geen avon tuurtjes. En wat de latere geschiedenis betreft, ik ontmoette Carmen en sprak een tijdje met haar. Dat zag Viota. Hij beweerde, dat ik zijn vrouw geregeld ontmoette en bij God,dat was een leugen Dus ge erkent, dat mevrouw Viota de waarheid zei I Al die drukte om een oude historie. O ja, ge neemt het heel licht op. Gelooft ge, dat ik met mevrouw Viota omging Neen, maar ge hadt ze geheel moe ten mijden. Ik weet niet welke plannen gij bij dat wederzien hadt. Maar wat Ik het meest in u misprijs is uw handelwijze tegen Dora. OpvolgerVANDENBERGHE Bertenplaats, 8, Kleine Markt) Maar begrijpt ge dan niet, dat ik ze om die historie van Floris verwijderen wilde. En dus onrecht plegen... Haar ver- ïchten, laten vervolgen, ruwe kere's op ïaar afzenden, ze beschuldigen van ge konkel... een woord, dat ge gaarne op Je lippen neemt, Dora uitmaken voor een si et. Ze moest weg van Floris. Opdat uw schuld voor uw zoon verborgen zou blijven I Maar Floris weet alles I Wat! Verschalde schrok vreeselijk. Ik kon nu niet de waarheid voor hem verbergen. Hoe laag Het gevolg van uw eigen laagheid jegens Dora Deze kende de geschiedenis van haar moeder, maar wist niet dat gij de zoogenaamde Valeer Porta zijt. Ze vernam het van haar moeder, die u aan duidde. Dora zag bezwaren in de verlo ving met Floris. Ze sprak er mij over... En ik moest alles met haar en Floris bespreken. Dat kon nu niet anders. Ge hebt u min gedragen zei Ver schalde woedend. Al het gevolg van uw eigen hcudlng. Uw hoon voor Dora VI ta ktert zich tegen u... Ei Floris kan nu zijn vader verwij tingen doen! Manr alle duivels, ik zal het niet dulden. Och, zoo is Floris niet. Hij heeft veel ven - riet over de onthulli gen, juist als ik Mijn hemel, iets van I ng geleden. ('t Vefvolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1