HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken Apotheek Frans Vande Flat lARlEF DER PRIJZEN: Benemen - verioopingen uonmssen Rouwoenoiiieri 25 Centiemen Zondag 31" October 1926 ALLERHEILIGEN VIERT UWEN KONING Politiek Overzicht De Pers en de Stabilisatie ALLERZIELEN In i Buitenland HIER EN DAAR Eene Inlassching O fr. 70 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 60 per regel 1 fr. 50 p regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. De wereld is een doodenakker. Op d< zen akker staan duizenden stervelingen, allen ter dood veroordeeld. Eensdaags zullen zij ook op dit doodenveld rusten. Stemmen gaan op uit het doodenveld Wat baten ons grafzerken, kronen, rede voeringen, treurmarschen. rouwkleederen Heb medelijden met ons f Wij lijden Omdat wij te veel geloofden in de aarde en niet genoeg in God Omdat wij te veel hoopten op de aarde en niet gejioeg op God Omdat wij te veel beminden op aarde en niet genoeg God liefhadden I Wij lijden Alle annonce» zijn vooraf Ie betalen en moeten tegen den Donderdag avond ingezonden worde». Kleine berich ten tegen den Vrijda;: noen uitgeuersamseh i/AnnESTE, DruHKerii Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Tdeloo-l 9. Postchéck >b.&70 De pers, ook de buiienlandsche, geeft nog kantteekeningen met betrekking tot de stabilisatie. Zoo lezen we o. m. in De Standaard I Het mag immers gezegd, dat heel de stabilisatie ten koste van de spaarders, van den kleinen man Is doorgedreven en met de grootste inachtneming van de fi- nrncieele belangen is gepaard gegaan. Naast de algemeene verarming van alle franken-bezitters, die thans een zevende goudwaarde van vrorger in kas hebben en de slachtoffers zijn van la bataille du franc staan al de spaarders, die, onver wachts en recht gewelddadig door de con solidatie der Schatkistbons werden ge troffen, terwijl aan de banken in ruil nieuwe bons aan 7 procent met gew >ar- borgden koers werden uitgekeerd. Hen wacht de stijgende duurte van morgen, waartegen ze met de verzwakte koop kracht der munt niet beveiligd staan, hen wacht de inkrimping van het krediet, dat de kleine bedrijven ernstig zal treffen, terwijl het gemeenebest ten slotte de nieuwe lasten der leening zal moeten dragen. Een zware plicht. Alle Katholieke, Chrislene menschen hebben tot plicht mede te ieveren opdat de soldatenuienst zoo kort mogelijk weze. Soldatenuienst is de zwaarste oer maat schappelijke plichten. Onze jongens worden er door gedurende en betrekkelijk langen tijd van hunne vrijheid beroofd en in hunne bedrijvigheid belemmerd zoodat zij bijgevolg in dezen tijd, gevoelige ver liezen ondergaan. Soldatenuienst is vervolgens een der ernstige burgerplichten, want, hoewel wi; ook naar vrede en ontwapening streven, is het niettemin redelijk, dat wij het recht om als vrij volk te leven ook ten koste van zware offers weten te verdigen. Soldatendienst is ten slotte een plicht die niet zonder zedelijke gevaren vol bracht wordt vele jongens immers, heb ben deugd en eer er door verloren. Daarom ook, moeten wij den kortst mogelijken diensttijd betrachten, met dien verstande echter, dat de maatschappelijke behoeften van het volk ten volle met de eischen der lands vet dedlglng overeen komen. En die eischen zijn uiterst streng. Niet alleen omdat onze jongens tijdens der krijgsdienst, door turnen en andere oefe ningen, lichamelijk worden ontwikkeld, zoodat ze ten slotte weerbare mannen worden maar vooral, omdat de geest van het kazerneleven naar de zielen grijpt en er velen zedelijk verminderd doet uitkomen. Op eiken dienstplichtige drukt de ver derfelijke invloed van het samenzijn van jonge lieden. Hij nangt als een giftige wasem over de gemeenschappelijke slaap zaal, waar de jongens, onvermijdelijk uren lang aan zichzelf overgelaten zijn. Hij bezielt de dubbelzinnige chambrée- gesprekken. Hij ligt in de verveling der ledige uien. Hij benevelt het wezen der verdorven kameraden. Hij zweeft over de grootstad. Hij drukt zwaar op het gemoed uer schuctueren. Daarom is het ook noodig dat de jonge soldaat gedurig cp den steun en den raad van den aalmoezenier zou moeten kunnen rekeren. Daarom zou de macht van den aalmoezenier metkelijk moeten uitgebreid worden. Dit zou er niet weinig toe Dijdragëh tot geiuststeiling voor de christene ouders die hunne zonen, als onervaren jongelingen, aan het leger moeten afstaan. Onze Katholieke Volksvertegenwoordi gers hebben hierin ook een groote plicht tc kwijten. Mochten zij dit op tijd en stond gedachtig zijn. Het sluitingsuur. Ha I waarachtig, men schijnt niet uit gepraat te geraken over die onnoozele zaak, van om 1 uur 's nachts te sluiten... en zeker is hét dat minister Jaspar al heel wat moeilijkheden en last heeft ontmoet, sedert bij, om het land rechtte houden, dien maatregel heeft moeten invoeren. Voor de tweede of de derde maal is onze eerste minister geroepen,zijn meen- ning over het sluitingsuur klaar te maken. Er zijn namelijk Gemeenten die reeds een reglement hauden waarbij de herber gen vroeger moeten gesloten worden dan 1 uur des ochtecs en die vragen of dat reglement nu vervalt. Mogelijks zijn er ook wel drinkers die meenen dat zij, om M. Jaspar plezier te dotn, nu moeten blijven plakken tot 1 uur. Zoo heeft het M. Jaspar echter niet bedoeld. Srniten ten laatste om 1 uur des ochtens, maar hoe vroeger hoe liever. Dat zegt de wet. Kan het klaatder 1 Laat ons dan ook de hoop koesteien dat niet langer nog de heer Jaspar zich zal hoeven moe ie maken met die bagatelle van een sluitingsuur... maar geheel zijn aandacht zal mogen wijden aan de belangrijkste der kwestlen, op dit oogenblik de bestendige waarde van onzen Belgischen frank. Staatsminister Van den Heuvel overleden. Vrijdag is Staatsminister Van den Heuvel ie Gent godvruchtig in den Heer ontslapen. Als Staatsman, als Advokaat, Volks vertegenwoordiger en Minister van Justi- cle heelt hij het Land en de katholieke Zaak veel diensten bewezen. Staatsminister Van den Heuvel, die binst den oorlog in het buitenland ver bleef, besteedde er al zijn krachten aan de verdediging der zaak van Belgle. Met MM. Hymans en Vandervelde werkte hij mee bij de vredesonderhandelingen en hij heeft als Belgisch gevolmachtigde het traktaat van Versailles geteekend. Nader hand werd M. Van den Heuvel tot gezant van Belgie beroemd bij het Vatikaan en hij bekleedde dien post tot in 1922. Hoogeschoolstudenten. De Hoogeschool van Gent telde verle den jaar 1651 studenten waaronder 552 vreemdelingen. In de Hoogeschool van Luik waren er 2450 studenten, namelijk 1740 Belgen en 710 vreemdelingen. Deze Hoogeschool telde 256 vrouwe lijke studenten. Zooals te voorzien was, is destabilisatie sinds Maandag een voltrokken feit. De vootniamsle bewerking daartoe is geweest het afsluiten van eene bultenland sche leenirg ten bedrage van 100 millioen doiiars. Deze leening is voorzien voor een lang termijn. Zij werd gesteund door de drie grootste binken der wereld, de Bank of Engeland, de Bank de France, en de Federale Bank der Vereenigde Staten en tal van groole bultenlandsche banken zul len zich met de uitgifte ervan gelasten. De leening zal 450 millioen goudfrank opbrengen. Zij wordt uitgegeven aan den koers van 94 tegen 7 t. h. Onze frank blijft de frank voor het binnenland. Hij behoudt zijne waarde en zal, nu hij gesta biliseerd is, ee i steviger waarborg achter zici hebben. Aan den huldigen toestand is er dus feitelijk niets veranderd. Voor de betrekkingen tusschen Belgie en het Lultenland komt eene nieuwe wis selmunt tot stand die den naam gekregen heeft van Belga De Belga heeft de weerde van 5 frank en er gaan 35 Belga's in het Engelsch Pond. Er moet hier echter geen misverstand zijn. De Belga is alleen een naam en zal geene munt zijn De frank blijft frank en voor vijf frank kan men, met het oog op den buitenlandschen handel, ingeschreven worden voor één Belga en ook omgekeerd. Voortaan kent het buitenland alleen maar de Belga die ter B?urs zal genoteerd wor den in plaats van den frank. De verande ring is op zijn eigen zeer klein. Het is de Nationale Bank van Belgie die met de stabilisatie belast is en daartoe heeft men enkele veranderingen moeten brengen aan de organische wet op de in richting van de Nationale Bank. I.a Libre Belgique is van oordeel dat men geen groot financieel genie moet zijn om aan 7 procent te leenen en aan 175 te stabillseeren. Verder meent het blad dat het cijfer 175 ons door Lenden is opgelegd. Het blad hoopt tendotte dat de staats- renten zullen gerevaloriseerd worden. We lezen in De Tijd 't ls uit met de vrage» Hoever staat het met de stabilisatie. We hebben ze nu vast Zondagnacht werd het beslist. Onze frank krijgt 'n vaste goudwaarde 14 centiemen. In plaats van drie ellen voor 'nen frank ge'ijk vcor den oorlog, ls 't nu zeven frank en 'n beetje voor één frank van vóór den oorlog. Om de waardeloosheid van onzen frank te doen vergeten, heeft men hem voor 't buitenland herdoopt in Belga En Belga Is vijf van onze gewone franken Als ge voortaan de Beurs van Londen of van Parijs raadpleegt, ge zult daar altijd Belga zien prijken en pronken. 't Zal in 't begin wel 'n beetje moeilijker zijn om de waarde van onzen frank In Belga's te berekenen, maar we zullen daar gauw aan gewennen Ten andere, de Belga zal niet zooveel schommelen als destijds onze frank Eén pond zal altijd nagenoeg 35 Belga's waard zijn. Om dat te waarborgen hebben Francqui en Franck twee uitverkoren namen en mannen om den frank te verdedigen en in de beurswereld in Belga te herdoopen in Engeland eene bultenlandsche leening van 100 millioen dollars afgesloten, aflos baar in twintig jaar. Jaarlijks hebben we daarvoor wel 25 millioen intresten te betalen, maar dat Is 'n bagatelle, 'n vlieg in 'nen brouwketel. De spekulanten vallen zonder werk. Want kunstmatig of natuurlijk blijft Belga zijne waarde behouden. Of Belga later stijgen zal en 't pond dalen, b. v wanneer Frankrijk lager zal stabillseeren, moeten we afwachten. Financiers, handelaars enindustrieëlen, voor 't gemak en eenheid van berekening, zullen voortaan uitrekenen ook hunne winsten in Belga's, maar hun personeel en hunne leveranciers zullen ze voorts be talen In Belgische franks. Stilaan zal 't leven en alles wat ermeê verband houdt, zich aanpassen aan de Belga's. Ge ziet dat reeds komen. De index staat voorgansch het land aan 705 te Brussel 754 te Antwerpen 747 te Gent 717. Sedert 1921 is 't leven nagenoeg de nelft duurder geworden. Maar de men schen leven nog. De economist Fernand Baudhuln voor ziet dat de index voortdurend stijgen zal, wellicht tot boven de 800. En nog zullen Je menschen niet doodvallen 1 (De eerste elfekten van de stabilisatie zijn schitterend. ^Voor 'n beetje ln-de-20 frank dus voor nagenoeg 5 Belga's kunt ge 100 xgr. kolen koopen, maar daarom hebt ge ze nog niet thuis, 't Brood stijgt weerom in prijs. S.raks staat het weer aan 3 fr. Voor de broodetets 'n echte wedde, zich tan 2ulk duutbrood te mogen verlustigen! Dinsdag, op de Veemarkt te Anderlecht, steeg de prijs van het levend vee met na genoeg 2 fr per kilo. Bij den vleeschhou- ver wordt dat natuurlijk het dubbel. Mochten we nu 'n strengen winter krij gen met veel werkgebrek we waren er oovenop 1 Het verslag aan den Koning over de stabilisatie zegt het geheel klaar De frank blijft de grondslag van ons muntstelsel, met zijn wettige koopkracht. Niet de minste wijziging wordt toege bracht aan de bestaande wetten wat be treft de verplichting voor de openbare kassen en de partikulieren ze, ondanks welke tegenstrijdige overeenkomst ook, te aanveerden. Meer nog, die biljetten zijn voortaan gewaarborgd door een veel aanzienlijker bezit en door een wettelijke dekking ten bedrage van 40 t.h. goud en gouddevie zen. De frank zal dus zijn rol behouden in 's lands economie. Hij zal morgen zijn wat hij gisteren was, ten opzichte van de handelszaken en de uitvoering van con tracten. Zij die gisteren In franken betaal den, zullen morgen in franken betalen De verplichting om biljetten teaanveerden blijft bestaan voor ledereen, met inbegrip van de openbare besturen. Daaruit zal dus voor 's lands econo misch leven niet de minste storing ontstaan. Integendeel, voortaan is de frank ge waarborgd tegen de waardeverminde ring Guido. JL»K ëTRAF Bladen die medthlelpeii'aan het ntei- halen van de regeering Poullet-Janssen, liegen voort dat ue huidige moeilijkheden te wijten zijn aan het Ministerie dat in den Zomer altrad. Voor wie aanzien die bladen het publiek dan wel Of meenen ze nu dat het volk niet weet hoe de vork aan den steel zit Dat libera len en zoogezegde vaderlanders, gehol pen door zakenmannen, die destabilisatie liever niet zagen doorgaan, honderden mililoenen scnatklstbons ter Nationale Bank kwamen uitwisselen, de Rcgeering verplichtende nieuwe bankbiljetten te diukken op het oogenolik zeli dat de sta bilisatie ging gebeuien Dit was 't oegin van de moeilijkheden. En de politiekers en zakenmannen die Poullet-Janssen deden vallen om hunne plaats ui te nemen, bleken van af den eersten dag onmachtig om herop te bouwen wat ze zoo lichtzinnig, zoo roeke loos afgebroken hadden. Want stond in Augustus 1925, toen Poullet-Janssen regeerden, het pond 107, en was het index-number toen 517, in Augustus 1926, onder Francqui-Jaspar, stond het pond bijna 180 en het index- number 681. Die onmacht om 't vertrouwen terug te winnen dat zij hielpen ondermijnen, is wel de zwaarste straf die de liberalen en zoogezegde Vaderlandeis treffen kan. En we zouden hun uitterharte toeroepen Wel besteed 1 ware het niet dat wij, en ledereen, gebukt ging onder de nood lottige gevolgen van het verraad, dat zij pleegden tegenover hun land en het volk. LINOLEUM - BALATUM TOILE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OROOTB KEUS TER TROUWS— bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE Aardbeving in Cuba Een bericht uit Havana In dato van Vrijdag geeft 656 dooden op, en zegt dat het getal gekwetsten niet gekend is Er zijn 6.500 personen geteld. Tien steden of dorpen werden vernield en de totale schade zou op 100 miljoen dollar beloo- pen. Altijd de houwitsers Maandag namiddag gebeurde aan den Moot de Lllle, te Belle, waar een ontla- dingskamp van houwitsers is, een jam merlijk ongeluk. Eene ploeg werklieden 's daar ar n den arbeid. Een hunner, Je- room Cornil-Vereeck, Belg, werd bij het hanteeren van een der gevaarlijke tulgen, dat ontplofte, den rechterarm verhakkeld, en erg aan het linker been en over gansch het lichaam gekwetst. Het slachtoffer dat in doodsgevaar verkeert, wordt in 't gast huis van Hazebroek verzorgd. Een maand lang op een brandend schip De stoombootTregantle is Zaterdag te Cardiff, na eene uiterst dramatische reis, aangekomen. Toen het schip ui* Rosario (Zuid-Amerlka) vertrokken was en zich in volle zee bevond, zagde beman ning, den 12 September, dat er brand in het ruim uitgebroken was Het schip zette niettemin eene maand lang de reis voort, terwijl de bemanning onophoudend het vuur bekampte, vooraleer de aanleghaven te bereiken. Een eerlijke failjietmaker De bankier Durand, te Albi, die In fall- jiet verklaard, rechterlijk vervolgd en veroordeeld werd en voortvluchtig Is, heeft aan den griffier der handelsrecht bank van Albi eene som van 500.000 frs doen toekomen om al zijne schuldeischers te betalen. ALLE BUREELMEUBELEN Wat men zooal in de treinen vindt. In den loop van het tweede halfjaar 1925 heeft men in de treinen ge- vonuen 188 manshoeden, 244 vrouwen hoeden, 114 petten, 199 regenjassen, 17 cabans, 238 halsdoeken, 49 bontkragen, 21 paar manchetien, 17 reisdekens, 854 paar handschoenen, 974 wandelstokken, 164 pijpen, 18 kistjes sigaren, 75 tabak- bindets, 30 sigatenkokeis, 92neusnijpers, 8 vulpenhouders, 20 gewone ringen, 18 trouwringen, 30 oorknoppen, 25 am.ban den en borstspelden, 3 gouden zakuut- werken84handtaschjes (natuurlijk leegl 5 valiezen, 16 fotografie-toestellen, 89 portefeuilles, 40 rozenkransen, 13 raket ten, 4 golfstokken, 4 dccorades, 3 revol vers, 1 karabijn, 2 eoosjes met patronen, en 'n hoop gereedschappen, enz. enz. Cammunist milhonnairT< Cannes heelt uezer dagen een Denendi communist een villa gekccht voo 1.875.000 fr. Nog zoo steent niet oa baanije, niet De Godsdiensthaters van Mixi- co, de vrienden der liberalen, nebben aat nunne politiemannen dum-dum kogelsge geven o op de menigte der katholieken te schieten die verzet aanteekenen teger de schandalige kerkvervolging. Dit it waarschijnlijk om de vrijheid vangeweter te I oen eerbiedigen. die niet aan gene zijde van het graf durven schouwen. Laai ons weenen over de ongelukklgen die het zoo opnemen maar intusschen,' wij, christenen, luisteren wij naar de stem der Kerke bidden wij voor onze overledene bloedverwanten en vrienden, denken wij er aan dat, wij ook eens komen zullen waar zij ons zijn voorgegaan en dat het vcor ons dan ook goed en voor- deellg zal zijn dat men ons gedenke. ?TDe Antwerpsche redacteur van De Maasbode schrijft o. m.: Alles is hier geweldig aan het duur worden. 3n zooals boven gezegd, het kan ook niet an- lers. Bdgië zal tot de wereldmarktprijzen noeten komen. Maar dat is de crisis 1 De ont zaglijke crisisWant in dat geval zullen de Grijzen van 175 in het pond uitgedrukt min stens 10 maal hooger zijn dan die van voor len oorlog. E hoe klein ls het procent der Bertenplaats, 8, Kleine Markt) (Vervolg onderaan 2" kolom) Ze kwamen boven. Ga mee binnen I noodigde Este'le, tan haar woning. Als ik mag 1 Juist gelijk voortijds... Kom mee in Je keuken. Maar dat is een keer wel I juichte vrouw Ruya... Weer bijeen I Zoo moet Jet zijn. En nu alle twee verstandiger... We gaan er een druppeltje op drinken, Mandus. Ruya, die in den hof was, werd geroe pen. En hij betoonde ook zijnitevreden- held. iMandus, Mandus, ge hebt een zotte vlage In uw kop gehad, zeilhij. En nu ls te uitgewoed, he 't Is lijk de stilte ach ter een storm. Maar, 'kheb het altijd ge peinsd, dat Estelle en gij weer bijeen zoudt komen. Meteen koppig hoofd voort 'olijven loopen. deugt nooit. Vader, we gaan over die historie niet meer spreken, beweerde EsteFe. Lach er liever eens om. De wereld is er niet' mee vergaan... 'en 't is stille, vaar j't nooit waalt. Ge zult nog wel eens kijven. Nu peinst ge van niet. Die aan liefde zijn gesteken, zien noch vlekken noch gebreken. Maar we struiken dikwijls over een, stroolhalm. Eens kijven tot daar, maar niet onthouden, 't Waait bij ons ook wel eens, hé vrouwe. Dat zijn nu wel redens 1 bromde Virglnie. Maar 'k wil juist zeggen, dat een nensch nooit koppig mag zijn... We zul- en v»n wat anders klappen. En Ruya begon met Mandus over de marktprijzen van e vor| :en dag te Yper. iVe'volgt Albijn Vrieze heefl daarin leelijl gedaan. Ja, hij stookte me op, maar ik had niet naar hem mogen luisteren. Hij is nu weg uit de streek, la- En dat is 't beste. Niemand moet nu nog benauwd zijn van hem. Waar zou hij zijn Ik weet het niet. Hij zag de heksegaarne... Gelooft gij dat die juffer Viota een hekse is vroeg Mandus. Ik peins al anders over haar... Ik peins niet, dat ze iemand misdoe Maar waarom woont ze hier Zoo waren ze al weer aan 't babbelen, ober niet Iets tusschen hen was gebeurd. Ze ontmoetten Verschalde, dlejnaar dt hoogtnis ging. Ha, dat Is wel 1 riep Floris uit, die werkelijk zelf verheugd was over hun sa men zijn. 't Is vrede vroeg hij. Maar ja 1 antwoordde Estelle. Proficiat... En ge zult samen geluk kig zijn. 't Is ware liefde,Idle u weer ver- eenigt En al wat gebeurd Is, vergeten we. Ook van dien'aanval, Mandus'! Ge hebt vele [goedheid, stamelde Loos, die zich toch altijd zeer gegeneerd gevoelde, ais hij Floris zag. Tut, tut, 't is voorbij. Nu, ik moet voort. Ga samen tot bij vader en moedet Ruya. En tot ziens. Ja, een duurbare mensch, hernam Loos. Dat ik van hem kwaad kon ge- looven Maar we zouden het vergeten, en ge begint er weer al over, vermaan ie het meisje.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1