HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD üietiwsiiiaril voor Poperïsighe en Omstreken» örinr FORïe iif GROOTE BETOOGING a niai bb igainiiBBB i nu Abonnementsprijs per jaar Barieitisfi - uei'KG&pingen Klissen Rouu/Derichien UitgeverSftfSEHAfiiiESTE, DruHlieril Zondag 14" November 1926. 25 Centiemen 23e Jaar. Nr 46. RECHTVAARDIGHEID DE TOESTAND Familie en Parochieleven. Het grootste vliegtuig Koopt uwe FOURIftlüREN in volle vertrouwen waar ze door het huis gemaakt zijn bij C. BATTHEU, BALATUM I BI IB111113 fi BIIIIS11115 B 8tad Yper ZONDAG NOVEMBER 1926 Dien dag zal het te Yper Vlamin gen regenen Ontgraving te Caestre Sint Niklaas Politiek Overzicht Bericht aan mijne Boeren Het huwelijk van Prins Leopold. Ongelooflijk en toch waar. HET PAPIER In i Buitenland De Seringen Een goeie vrouw en een goeie kat. in Stad 25 f In BIgiep.post 15.00fr. Amerika 26.50 Ir. Andere landen 21 fr. TARIEF UtfcK PRIJZEN Eene lulassching O fr. 70 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 60 per regel I fr. 50 p regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooral te betalen en moeien tegen den Donderdag avond ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 15, Poperinghe T. léfoovi S». Postchéck 16.570 Op Allerheiligen stond Sissen bezig met zijn beste kleeren aan te doen om naar (i'Hoogmis te géén. Wijf, roept hij, waar Is mijn hooge hoed Wacht een beetje,riep Toria, 'k ben bezig met er onze kattejongskens uit te deen I Ja I Ja I Ja I riep Toria, ze zeggen zij altijd dat 't vrouwvolk niet zwijgen en kan, en als Ik in Btussel woonde, heb ik zes jaar lang met den knecht van dien zelfden post verkeerd en 'k en heb er nooit geen gebenedijd woord aan mijn madam van gezeid. Zocals reeds dadelijk en duidelijk na het verwezenlijken der stabilisatie van den frank werd aangetoond dleeindelijke redding van hetgeen er, na de loensche en verraderlijke handelwijze van de liberalen en hun aanhang, nog overbleef van Bel- gle's fortuin, draagt in zich ook den on dergang van duizenden. Door het bepaald vaststellen et ner v oortaan onveranderlijke waarde van onzen frank, zijn allen rechtstreeks getroffen, die immer geloofd hebben aan de solvabiliteit van den Si at en van de steden, op wier leerlingen zij inschreven of wier papieren zij naderhand kochten. Doch nu stellen deze bedrogenen, waar bij vele grootendeels geruïneerde ongeiuk- klgen, zich met recht de vraag, of dit sta- blliseeren zonder meer zoo inaar lijdelijk dient aanvaard, wat hun verhaal o, Staat en steden, hun schuldenaars, betreft, en of dat kalmpjes bepalen dat hun met goud- franken van vóór den oorlog gekcchte fondsen, vooit ian maar één zevende van hun nominale waarde zuhen gelden. Dat zou, inderdaad, een al ie schteeu wende onrechtvaardigheid zijn jegens de houders van staat -stadstond;en. Want doorhaarstabiiiseeren, heeft de Regeering de schulden van het land en van de ge meenten, aangegaan In gouifranken van 100centiem, voorgoed vastgezet in goud- franken van slechts 14 centiem. Het daar bij laten, zich niet inspannen voor het treiltn van beschikkingen, waarbij, weze het dan ook langzaam en gelijdelijk, die aangegane schulden door cc schuldenaars erkend worden volgens bun waarde van den dag der overeenkomst, na lelijk, van den dag der uitgifte der pandbrieven of loten, zou gewoonweg gelijkstaan met het wettelijk opdringen van een concor daat, door de failleerende partijen zelf, terwijl dezer ichuldeischers, de bezitters van staats- of stadsfondsenhun gcede trouw opdegroiste wijze verschalkt, en hun bezit op de jammerlijkste wijze ge slonken zouden zien. Dat een redelijker, rechtvaardiger, er kennen en uitdelgen van om schulden in gewikkeld is en moeilijk zou gaan, weze gereedelijk toegegeven. Ook zal niet van de houders dier fondsen op de ge dachte komen te vergen dat ze dadelijk worden teruggebracht op het pel! hunner oorspronkelijke goudwaarde, bij de uit- gifte. Maar wel mogen de houders van die fondsen vergen, dat hun zaak niet be schouwd worde als definitief afgedaan met de huidige stabilisatie, en dat er on verwijld overieg tusschen de betrokken besturen zal gep eegu worden om er een middel op te vinden, dat het In ben gestel de vertrouwen niet zoo schandig be schaamd worde. Staat en steden mogen allerminst zich aanstellen als bankroetiers, die, na het drijven van slechte zaken, zich failliet la ten verklaren, hun bedrogen klanten nog een luttel ten honderd van het verkwansel de geld uitbetalen, doch caarna weer kalmpjes hun zaken herbeginren, zorder de minste verbintenis of verpachting, la ter het tekortgekome te vergoeden. Die verbintenis zouden de Staat en de steden eerlijkheidshalve tegenover hm, schuldenaars moeten aangaan. Er Is hier kwestie van de meest elemen taire rechtvaardigheid. En alhoewel recht vaardigheid gebonden Is jegens iedereen, toch legt het feit, dat in deze het juist de ijverigste, de degelijkste, ce verdienste lijkste burgeis zijn, die door de stabilisa tie het zwaarst getroffen worden, hier een doorslaar d gewicht in de schaal. Het zijn, immers, vooral de arbeiders, de kleine burgers, en ook zij, die zich van arbeider of kleinen burger tot meer dan gewonen welstand wisten op te werken door hun noeste viijt, door nun verstandi ge soberheid, door hun vooruitziende spaaizaamheid,dte zich destijds staatspa pieren en stadsloten aanschaften. Terwijl anderen rolden en rotsten, ver genoegden zij zich met het stille geluk van den hulskring, met het eenvoudig genoe gen van gezonde en weinig of niets kos tende ontspanning. Hetgeen van 't week loon of van de maandwedde kon gemist, werd niet vergooid aan pronk-beuzela- rijen, maar zorgvuldig opgespaaid, totdat er genoeg bijeen was voor het koopen van een lotje. Was dat niet, benevens de kans op prijs bij de trekkingen, de allerzekerste beleg ging van hun geld Geldmannen konden er mtê op den loop gaan Banken kor den springen. De St. at en de steden, echter, zouden nooit aan hun ve bintenissen te kortkomen, waren solvabelder dan de ste vigste en de oudste fmancieele inrichting. En nu staan die arbeiders, die burgers daar met hun bijna waardelooze papieren. Nu staan ze daar, met hun gezin, voor hun oude dag. Noch bun gezin, waar voor zij gezwoegd en gespaard hebben, noch hun ouden dag, dien ze hoopten eer- zaam en in oververdiende onbezorgdheid eens te slijten, zullen gebaat zijn met die bijna waaroelooze papieren,welkezij eens betaalden met vijffrankstukken, zuur ver diend in 't zweet huns aanschijns. en argeloos Ingeruild tegen die papieren, be kleed met handteekens die de onwankel bare dtugdelijkh' id er van staafden en de uiteindelijke uitkeeiing in munt ervan waarborgden. Het thans voldongen feit der stabilisatie mag of kan geen gecamoufleerd bankroet dekken. De rechtvaardigheid eischt dan ook, dat deschuldbekentenissea van Staat en steden, over de aangegane leenicgen, berekend worden volge is de frankwaarde op den datum van dezer uitgifte, en dat ook het kioos volgens die frankwaarde worde uitbetaald. G v A. Voor wie aandachtig den toestand van ons land en van de openbare meening nagaat, is het bulten twijfel dat er sedert den oorlog in vele middens eene verwale- j ring van katholieke gezindheid voorkomt. I e Brussel zien we een voorman der kathohekeconservatlevcn, Heeradvokaat Wauwertrcns, verklaren dat het vraag- j stuk dei katholieke scholen en van hunne ondersteuning enkel eene zaak is van 'ondergeschikt belang voor die mannen, jwant hij heeft een grooten aanhang, is de j bevordering van hunne eigene gelubelan- 'gen evenals de bevrediging van hunne heerschzucht van veel grootere aangele genheid als de redding der zielen eu als de belangen van O. H. J. C. Voor hen is het de mammon, de geldduivel, die God is, en Christus en zijne Kerk mogen maar een werkktuig zijn in den dienst van hun nen afgod. Vorige week werd door Dr. Wibo, voor- zi ter van het verbond voor de verheffing der openbare zedelijkheid, nadruk gelegd op i_en ander uitzicnt van die verwateiing der Katholieke gezindheid. Namens het Bestuur van zijnen Bond teekent Dr Wibo protest aan in eeuen brief aan den Voor zitter der Fédération nationale descombattants regen net plaatsen van oorlogsweezen in goudelooze gestich ten van Cure d' air, waar de gesiacbten oudereen worden opgevoed, zooals te La Huipe in de villa scolaire, niettegen staande dealkeunng hunner moeders en voogden. Het mag niet zijn, schrijft hij, dat »nze ongelukkige oorlogsweezen tut proufvela dienen voor een opvoedkundig systeem dat in net land der Soviets, tot hei ergste zedelijk verval geleid heelt. Welnu zuike innemingen worden in het leven gehouden en die duivelsche werking is ondersteund door die Katao- lieke uainen tn jufvrouwen die jaarlijks Dloemkes verkoopen voor ae oorlogs weezen. Ge zult zeggen hoe Is dat mogelijk 7 Dat komt voort uit dien geest van neu traliteit, van zeltstanuigbeiu zullen som mige volksbednegeis zeggen, die alle Inlichtingen van volkswelzijn aan den invloed der katholieke Kent ontrekt, uit oen geest van onatbankelijkheid, die be ween alle bevordering van stoffelijke Deiangen al te schelden van de christelijke oelangen, zooals die door de Katholieke Kerk voorgestaan en bevoruerd worden. Die slechte onchristelijke geest wordt aangekweekt en hevorueid door twee giuote oorzaken van verwarring iu de geesten. Dte oorzaken zijn 1. De vermeiifceiing van katholieken met liberalen en goudeloozen iu vereeni- gingen van alten aard 2. De lezing van oagbladen, die ofwel neutraal zijn, ofwel oen naam widen neb ben vau katholiek, maar die hunne poli tieke en economische opvattingen hoogei stellen dan de kaïnoiieke „eiangeu, en oie zeds van de vermaningen der hooge Keikeiijke Overneiu geen rekenschap houden. Vereemgingen waar katholieken en anderoen kenuen ge w oom ijk samen komen moeten noouzakeujk oij nunne katuoneke ieden minachting voottbiengen van hunne katholieke medeOutgeis, uic hunne ptin- eiepec hocgei stenen dan bunne betrek kingen en nunue belangen, uie in anes, voigens de leciing oei H. Keik, willen banueien in vooi uitzicht van hunne eeuwige beste meening. Zuike veieemgingeu leiden die katho lieken tot eene mei katholieke levensbe schouwing zij willen nog katnouek zijn in het privaat leven, maai niet meer ui het openhaar leven zij komen noodzake- zakei.jk tot het miskennen van het Koningschap van Cnristus over de maatschappij, tot aanttieten van het laïcisme. De dagbladen van hunnen kant doen dag voor dag hun veigitt indringen in uen geest hunner lezers. Welk Is bijvoorbeeld de lezer van Le Soir, van La Nation beige, of van La Libre Belgique, die niet oe rechtmatige eisohen der Vlamingen miskent, zooais ze de Bisschoppen ei kennen,uie niet wan trouwig staat tegenover ue Christene Democratie, zooais ze nochtans duor de Bisschoppen aangemoedigd is, ot die niet zeker wantrouwen koesicir tegenover de geestelijkheid in het algemeen 7 Te teel zouuen we moeten zeggen, zoo we op dit onderwerp wilnen unweiuen doch we vragen aan onze lezers de noo- dige besluiten daaruit te trekken. Zijt ge katholiek, weest op uw hoede voor gemengue, neutrale, zeltstandige vereemgingen, doet met meê aan zuivel neutrale werken Zijt ge katholiek weert uit uwe huizen zulke dagbladen, die uwe katholieke men- ta iteit misvormen. Wij hebben Goddank, uitmuntende goede vlaamsche dagbladen voor de Durgerij Is De Standaard het pulkste dagblad dar ze kunnen lezen ook is De Tijd een uitmuntend blad van de demo cratische beweging, zooals ook De Gazet van Amwerpen en Het Volk goede katho lieke dagbladen zijn. Hoe raak-juist wordt de toestand onzer stad hier beschreven en npchtans vonden we dit artin.el detterlijk In De Mandei bode van Zondag laatst. We voegen er geen letter bij en geven het ter overweging aan alle katholieken. Mochten allen het lezen en elk er het zijne uithalen en handelen ten bale der katholieke partij, 't is te zeggen ter zede lijke en stoffelijke verheffing van heel ons volk. Alleen de toepassing der katholieke leer kan ons volk veredelen en gelukkig maken. Lesaieavsr «rad; De r-;; - Verleden jaar hebben wij de Campag ne ingezet tot heropheuring van familie- en parochieleven en wij doen er meê voort op tijd want de dagen van gulle feestviering naderen, Ja, 'k weet, net is nu de mode de mode is zot in sommige middens in 't bijzonder zijn sommige Groote Mannen met die mode besmet te spotten met alles wat plaatselijken kleur en klank en vo-tn en s aak heeft. Die boven - alles - staande mensehen zetten hun kostelijken mond open en orakelen woorden, ais ab- strakt, concreet, locailsme, parochiegeest en nog. En als ze, zij, gesproken hebben is 't amen. O I ootmoedigheid. Maar d'r is hier kwestie van feest vier n gen en de woorden abstiakt en localisme vallen weg, want die feesten moeten met enkel op leder vlaamsch dorp, maar ook in alle steden gevierd worden, geheel den Belglek door, in zake van kuest ware dit concreet zeker 7 Nu, 'k 'n weet het niet. De eerstkomende echt vlaamsche feest viering is er met St Eloysdag. Zullen de Vlamingen oprecht dien schoo- ren dag als gewone oag tusschen deande- re laten versmachten 7 Neen, dat mogen ze toch niet I lkricht mij eerst tot de Roomsch-katho- lleken menschen, viert dien dag en be gint met God 's morgens een plechtige mis en de kerk volgepropt met boeren en ambachtslieden. Na de mis zegening van de peerden. Ja, dien morgen moet hel we melen op het kerkeplein van gedokkerde en vereend- gepoeperde peerden, die met schuddende manen en opgeknoopte wiikkelende steerten, te schuimbekken staan van veiaminentlgheid, hun hamer- voeten ophalen en de vuurvonken uit de steens kappen, in alwachtiing van Cen zegen na de heilige mis. Doch ik schrijf hier niet enkel voor ka tholieken, maar ook voor andersdenken den. Dat laatstgenoemden gelijk van welke opinie zich van de godsdienstige plechtigheid onthouden en dan later zich in den hoop mengen en verbroederen in eerlijk vermaak met de geheele dorpsben de. Wij zijn loch, ja, willens-nihens, alle maal broeders. Wij zijn allemaal menschen tn hebben ook allemaal evenveel behoefte aan bertophallng. Dat de katholieken dus zeggen St Eloysdag vieren wij I En de anueren looiee doen wij I Verbroederen dus, geheel den dag door. Wat kan men al met op één dag 7 Muziek maken, zingen, tooneei geven, kaarten, noenmalen en 's avonds aan après 's êire abondamment repus op treffelijk sterke strooiene beenen naar huis frutselen- Sursum Corda Dinsdag moet de politieke beeste geke tend liggen en blijven. En 'n komt nu niet meer uit met opmer kingen van profijtigheid, spaarzaamheid en gemak, want, sedert de baukiers Poul- let afbeulden uit schrik voor hun geldbeu gels en cor,era en zij nu zelf den baas over BelgiS spelen, hebben ze tijd gevonden om uü ponden uit te wisselen en Belga ge- tabrikeerd Belga*is licht en subtiel ge inoog! er uw zakken meê opvullen, het |n overweegt met en ge geraakt er gemak nelijk aan, want het 'n valt van niet hoog, maar ja, het is toch geld, kleingeld het giooigeld is immers bij de bankiers. Moet St Franciscus Xaverius toch een oolijkaard zijn. Peist, geleden eeuwen zei hij reeds da mihi Belgas Zoodus leven St En y en Belga. Maar hebben ae rijken hei geld, wij hebbi n de ltuie i Varden Oom. Te St-Nazalre zijn proefvluchten ge daan met een reusachtig militair water vliegtuig het grootste, zegt men, van de wereld. Het gevaarte is ontworpen door een jongen Ingenieur uit St-Nazaire en daar op de werf der Atiantique gebouwd drie jaar geleden is er met den bouw een begin gemaakt. Het vliegtuig is dertig meter lang, en veertig meter breed over de vleugels gemeten. Het weegt leeg twaalf ton geladen zeventien en een halve ton. De kolos words voortbewogen door vijf acht-cyllnder motoren van 420 P. K. ieder. De kajuit is twee*en-twinti» meter ia: g. Dit vliegtuig kan veertig gewapende sol daten vervi>eren, vierduizend kilo bommen en verder veel biandstof en heel wat le vensmiddelen. Yperstraat, 13-15, Poperinghe TE VERKRIIGEN Bil SANSEN-VANNESTE die zorgen voor het plaatsen. te 2 uur der Vlamingen De stoet zal opgeleid worden door de Vlaamsche Harmonie van Roeselare. Na den CptochlAanspraken in de herberg Esperance bascule. OPGELET I Ten einde overrompe ling en last te vermijden, verzoekt het feestkomiteit de deelnemers hun vtlo te plaatsen 1. In de Rijsselstraat bij Theo Bloot- acker, herberg 't Zuiden 2. Op de kalfvaart, bij Leon Seynaeve, herberg De Kalfvaart 3. Op de koeimarkt, bij Maurits Bloot- scker, herberg l'Abattoir 4. Op de Boulevard Malou bij E'le Decrock, herberg au Boulevard 5. Op den Dlckebuschen steenweg, bij Marcel Stamper In de Tram en bij Constant Cool, herberg Handelskwar tier 6. Voor de Vlamertingschen steenweg, bij Decarne, herberg In het Hommel magazijn en bij Albert Blootacker, Café de l'Yser 7 VonrdeMeenenstraat, bij Platteeuw In l'Espérance bascule 8. Voor de Diksmuidestraat bij De carne In de Nieuwe Wandeling 9. Bij Henri Waterblez in 't Museum achter het vleeschbuls 10. Bij Ivo Wackenier In den Appel achter Sint Maartenskerk 11. Bij Henri Desmedt, Groote Markt, Café de i'Hótel de Vllle 12. In den S achfer achter het vleeschbuls. Het lijk van Prins Max von Hesse. In het gemeentekerkhof van Caestre, in Fransch-Noorden, heeft men de verle- dene week het lijk ontgraven van den Duitschen Prins Max von Hesse, die den 10 October 1914 gesneuveld was op den Catsberg, waar hij een verkenningstocht ondernam. De Prins was 20 jaar oud. Hij was de neef van den Keizer van Duitsch- land en aanverwant met de koninklijke familie van Engeland. Het lijk wordt naar Duitschland overgebracht. Wie doet er mee I 7 Verleden jaar de len we een oproep om giften, ten einde aan een aantal arme kin deren uit groote gezinnen, de genoegens van het Sint Niklaasfeest te helpen bezor gen. Alhoewel wat laat, lukte onzen oproep ten volle. Wie doet er nu meê. We aanveerden geld, speelgoed, snoe perijen, kleederen, bons voor eetwaar en brandstof. We kunnen ook adressen bezorgen van arme gezinnen. Wie helpt er nu om de kleinen wat vreugd en voordeel te verschaffen 7 God zal 't u loonen I De Poperinqhenaar De Kolenkwestie. De kolenproductie en de bevoorrading van de bevolking is het voorwerp van de bezorgdheid van de Regeering. Er wordt, wij wilien het wel gelooven, op ernstige wijze naar maatiegelen uiigez'en. Zullen de mijnwerkers er in toestemmen een halve uur langer te arbeiden 7 Zal een gedeelte van de voortbrengst opgeeischt worden 7 Misschien wel. En men spreekt reeds van een opeisching van 5 t. h. van de opbrengst. Beperking van het verbruik zal alleszins in vcege treden. Doch beper king van de lichtreclamen b. v. en rant soeneering zijn slechts lapmiddelen. Twee machten staan hier tegenover elkaarhet verbond van de mijneigenaars en de gemeenschap. Wie zal de doeltref fendste maatregelen aanduiden 7 In alle geval, de Regeering zal eerst daags met enkele middeltjes voor den dag komen. De arbeiders zouden er wellicht wel in toestemmen een half uur langer te arbei den, indien b. v. de voortbrengst van dit half uur onder de verbruikers tegen be tioorlijke prijzen zou verdeeld worden. Wij mogen ook niet vergeten dat zooals heer Wauters zelf bekend heeft, een aiti- kel van de bestaande Surenwet de verlen ging van den aibeid In uitzonderlijke omstandigheden toelaat. En de omstan digheden zijn alleszins van uitzonderlijken aard. Het Mond- en Klauwzeer in Beigie. Bij het jongste bezoek van den Neder land schen minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. Kan. aan Brussel, heefi ueze met den minister van Landbouw, M. Baels, besprekingen gevoerd over de levering door Nederland van serum voor den veterlnairen dienst, speciaal in ver ia n d met het voorkomen van mond- en klauwzeer. Weldra zal door Nederland serum aan den Belgischen dienst worden geleverd. Wat is de frank nog waard De papier-frank is op dit oogenbllk nog juist 14,4 goud centiemen waard, dus iets meer dan het zevende van de vooroorlog- sche waarde. Vóór den oorlog noteerde het pona 25,22 1/2 franken. Dit bedrag vermenig- vulüiga met7 maakt 176,56 lranken. Daar evenwel de stabilisatie aan 175 geschiedt en dus de waarde van den frank met 6,94 vermindert om de pariteit goudwaarde te oereiken, moet het pond 35 Belgas waatd zijn de dollar 7,19 belgas, de gulden 2,89 belgas, de Reichsmark 1,71 belga. Wanneer de noteeringen beneden dit üe- rag blijven, kan wotden gezegd dat de Beiga ae andere wisselwaarden primeert. Dat heet men het-« gold point Verleden Woensdag bedroeg die premie U»u opzichte, van hei pond 75 centiemen én ten opzichte van den dollar 4centiemen. Het heengaan van M. Francqui. In bevoegde klingen wordt medege- deelü dat de heer Francqui op het einue dezer week uit de regeering treden zal. De heer Francqui olijft deel uitmaken van den Bestuurraad van de Nationale Bank. Die werk zoeken. Werklieden, die reizen om werk te zoe ken, konden tot nog toe enkel weekabon nementen voor 6 reizen, voor afstanden tot en met 60 km. bekomen. Van heden af kunnen de belanghebben den, als deaf te leggen afstand meer dan 60 km. bedraagt, een weekabonnement oor eene heen en terugreis per week be komen. Dit biljet inag zoowel bij de heen als bij de terugreis om het even welken dag der week benuttigd worden. De nieuwe zittijd. Het nieuwe wetgevende jaar is op Dins dag 9 November herbegonnen. Kcrffiër en Senaat zijn bijeen gekomen om hun bureel samen te stellen en de werkzaamheden voor het jaar 1926-1927 te beginnen. In de Kamer was het M. Colaert van Yper die, als oudste lid, het Voorzitter schap waarnam. Het altredende Bureel, met M. Brunet als Voorzitter, werd bij handgeklap vol tallig herkozen. In den Senaat was M. Braun, Deken van jaren en zat de ope ningsvergadering voor. Hier wordt bij stemming Graaf 't Kindt de Roodebeke tot Voorzitter verkozen en de heeren Lafontaine, Magneite en Baron Descamps worden tot ondervoorzitteis uitgeroepen. in Kamer en Senaat werden eenige ge bruikelijke aanspraken gehouden in be trek met het optreden van het nieuwe bureel, van het huwelijk van den kroon prins en van rouwbeklag over M. Sirauss. De Senaat gaat voor onbepaalden tijd uiteen. In de Kamer wordt het voorstel van de werkzaamheden op Vrijdag 12 No vember te hernemen verworpen en beslist men uiteen te gaan tot Dinsdag21 Novem ber. Die dag Is voorbehouden voor de ondervragingen en Woensdag zal er be gonnen worden met de bespreking over ie landpachtwet. Deze wet moet vóór het einde van het jaar gestemd zijn. Duitsche vertalingen. De Vlamingen, en zij zijn slechts de meerderheid van het land, zullen nog ja- loersch moeten worden op de Duitschets uit Eupen-Malmedy (60 duizend nieuw gekomene) om de bijzondere voorliefde waarmede deze door de regeering van den heer Jaspar worden behandeld. Het Is eene zeldzaamheid wanneer er eens een officieele mededeeling In het Vlaamsch aan de Vlaamsche dagbladen gegeven wordt. Nu komt de Waalsche heer Jaspar eene mededee.ing te zenden aan de Duitschers van Eupen-Malmedy waarbij gezegd wordt dat, ten einde op taalgebied voldoening te geven aan die Duitschers, alle stukken en verorderingen die op hen betrekking hebben in het Dullsch zullen vertaald worden en in die taal zullen opgezonden worden aan de gemeentebesturen. Hij voegt er bij dat ook zekere dagbla den die Duitsche meJedeelingen zullen ontvangen. De bevolking der Duitsche kantons heeft er geheel zeker belang bij de beslui ten der Ministeries te kennen. Maar zou het belang der Vlaamsche bevolking, die duizenden keeren talrijker is, voor de bu- reelen van onze Ministeries niet even groot zijn I Maar 't is waar, de belangen van Vlaanderen wegen te Brussel voor niets in de balans I Guido. FEYS-CALLEWAERT. Rousbrugge. Het fransch Ministerie van Landbouw stuurt aan al de leden der beigische fami- lien, die naar zeker départementen van het zuiden gaan metayeeren (hetfteboeren) j of hofsteden pachten, het reizen aan halve prijs toe, van Toercoing, op al de spoor weg-maatschappijen, tot aan hunne be stemmingplaats. (Hetzelfde geldt voor eene gansche werklieden familie die voor rekening van den boer eene hofstede komt ullbalen). Wat Is er te doen om voor een halve prijs te mogen reizen 7 (1) Een metayage-of pacht-of werk Kontrakt. Model van Kontrakt Je soussignö, propriétaire de ferme de certifie que, pour exploiter cette propriété en métayage, j'ai fait un accord avec de familie de pro vince (Belgique), comrosée comme il est indiqué au certificat, délivré par Monsieur le Bourgmestre de Fait a (nom de la commune et départament). Signature de Propriétaire Certifie exact et conforme. Le Maire, Sceau de la Commune (2) Getuigschrift (in 't fransch opge steld) van den Heer Burgemeester der Gemeente. Model van Getuigschrift (mag op vrij papier zijn voor Frankrijk) Le soussigré Bourgmestre de province de (Belgique), certifie que la familie de se rendant en France pour exploiter une ferme, est composée de Nom, prénom, degré de parenté, age. (3) '4> demeurant dans cette commune. Le Bourgmestre, Sceau de la Commune, AI, die in den loop van het jaar, 15 jaar ten volle oud zijn, moeten eene iden titeitskaart hebben met portret, daarbij een tweede portret aanbieden. Dat tweede portret dient om een vrijge leide te hehben (sauf-conduit). Dat sauf-conouit is van belang. Met dat sanf-conduit betaalt elk per soon van 15 jaar den vreemdellngstaks van 10 frank, in plaats van 68 frank, of van 375 frank, welke onlangs gestemd wierd in t'e fransche Kamer. Op vertoon van bovengemelde stukken, geeft het uitwijkelingsbureel te Tourcoing, waar elk vermeld is een bon voyage collectif (gezamentlijke reis) voor al de leden van het huisgezin, aan halve prijs van Tourcoirg tot aan de bestemming- plaats Het uitwijkelingsbureel is gelegen in de straat links', bij het uitgaan der statie, op de poort staat gedruktBureau de la main d'oeuvre agricole. Het is goed te zorgen, dat men wat tijd heeft. Het bureel is opeo va\ Ö-12. en v3a 2^5-ute en wordt op zekere tijden letterlijk bestormd. Men biedt dien bon aan, aan het winket der statie, op het oogenblik dat er gfen gedrang van reizigers is, want de bedlen- le moet den afstand en het bedrag uitre kenen, hetgene somtijds zeer ingewikkeld Is, ingezien het getal personen, en Inge zien, dat men minstenfi^op drie spoorweg maatschappijen moet réizen (1) Nord, (2) Paris-Orléans, of Parls-Lyon-Méiiterra- née of Ouest-Etat, (3) Midi op sommige tijden van het jaar, dat de expressfrelnen te veel reiz'gers te vervoeren hebben, is men verplicht met halfprijsbiljet, bij dage op de Nord, (Tourcoing-Paiis) met de gewone treinen te reizen tot Parijs. Lijst der Departementen naar dewelke halfprijs toegestaan wordt op den spoor weg. (Hilfprijs geldt enkel voor perso nen, niet voor meubels, alaam of bees- tiaal). Charente, Charente-lnférieure, Qor- dogne, Lot, Lot-et-6aronne, Gers, Hautes- Pyrénées, Basses-Pyréttées, Landes, Gironde, Tarn, Tarn-et-Garonne, Aveyron, Arlége, Haute-Garonne. Hetgene geldt voor Tourcoing (Nord) geldt ook voor Felgnies (Nord). Voor Belgische Familiën reeds in Frankrijk gevestigd. De aanvraag voor reis moet gedaan worden door de belanghebbende familie of door den eigenaar der hofsteden bij het Ministerie van Landbouw (Service de la main-d'ceuvre Agricole, 78, rue de Va- renne, Paris), vergezeld van volgende stukken. 1) Een metayage of pacht of werk kontrakt (Zelfde model als hier boven, weggelaten wat op Belgle past en veranderd In wat, op Frankrijk, past. 2) Getuigschrift van den Maire der ge meente (Zelfde model als hierboven met zelfde weglating en verandering). Dat metayage of pacht of werk kon trakt wordt teruggezonden naar den be langhebbende met het gezamentlijk reisbiljet aan halve prijs. De aanvraag moet vermelden 1) De nabijkomende daat voor de reis. 2) De statie van vertrek en départe ment. 3) De statie van aankomst en départe ment. Karel VANEECKE, Aalmoezenier Chilteau d'Arcamont, par Ste-Christie (Gers). Prinses Astrid en Prins Leopold. Een koningszoon, bestemd om eens de kroon te dragen, ontmoette in bet hooge Noorden eene bekoorlijke prinses. Hij had ze lief, hij noodigJe haar ten huwelijk in zijn hoofdstad en toen de lieve bruid, ge dragen door een prachtig schip, voor dezen tocht bijzonder uitgekozen, langs een weelderigen stroom de trotsche han- delshoofstad van haar nieuw vaderland kwam binnenvaren, juichte haar het blijde welkom tegen van geheel het volk, met vlaggengewemel, metd eun van muziek, met feestelijk geroep en met heldere kin derzangen. Dit beminnelijk verhaal, dit sprookje, getrokken uit de aanspraak door M. Van Cauwelaert te Antwerpen gehouden bij de plechtige verwelkoming aan Prinses Astrid, is in zijn werkelijkheid de geheele voorgeschiedenis en het verrukkelijk be gin van de hooge roeping die aan Prinses Astrid beschoren is, eenmaal te wezen de vereerde en geliefde Koninginne van ons volk. Maandag Is de Verloofde van onzen Kroonprins met het zweedsche schip, de Fulgiate Antwerpen aangekomen, samen met de leden harer familie en een gevolg van vrienden en hooggeplaatsten uit Zweden. Antwerpen heeft de eer genoten het eerst onze toekomstige Koningin »e mo gen ontvangen. De volkstoeloop ging tot het ongelooflijke en de indruk die het Bel gische volk, en ditmaal was het ons Vlaamsche volk, op de jonge Prinses zal gemaakt hebben moet voorzeker overwel digend geweest zijn. Schildpadden bereiken een hooger leef lijd dan eenig ander dier. Op het eiland Sint Helena leeft thans nog een schildpad die er was toen Napoleon er woonde, en waarvan men niet weet hoe oud zij toen was. De kleine Europeesche en Noord- Afrlkaansche landschildpadden, die jaar lijks In Engeland worden ingevoerd, kun nen heel oud worden. Een van die dieren, die onlangs gestorven is, was zes en negentig jaar lang het huisdier van eenige opeenvolgende geslachten eener familie in Cornwales. Enkele maanden voor zijn dood volgde het dier op een heeten dag den tuinman met zulk een vastberaden heid, waarbij zij hem in de broek beek, dat men het In huis moest opsluiten. Men zegt dat een andere landschildpad 220 jaar achtereen het lievelingsdier is ge weest van de bisschoppen van Peterbo rough, terwijl het schild van een ander exemplaar, dat eveneens aan een lid der geestelijkheid heeft' behoord, nog altijd wordt vertoond aan de bezoekers van Lambeth Palace. Dit dier kwam in 1628 in 't bezit van aartsbisschop Laud en stierf 105 jaar later. Ook vele vogels bereiken een aanzien lijken leeftijd. De Egyptische gier b. v. kan 118 jaar worden. Er zijn voorbeelden van papegaaien van 102 jaar, zwanen van 70, raven van 69, pelikanen van 41, pau wen van 40, struisvogels van 30, nachte galen van 25 en kanaries van 20 jaar. Men zitt uit bovenstaande cijfers, dat er geen verband bestaat tusschen de grootte van het dier en zijn levensduur. Daarna ging de tocht over Brussel Hier ook wachtte de Prinses een gulle ontvangt Gezien het slecht weder dat over Brussel hing, verloor de aankomst er nogal veel aan luister en plechtigheid De galavertoor ing in den Muntschouw burg, heeft, behalve de Konlngiijke familie en de prinselijke genoodigden, bijeen ie bracht al wat ons land maar heeft aan personen van hooger rang en edel ge slacht. De vertooning en niet min de bonte wemeling van schitterende kleede ren boden een schouwspel dat feeëriek mag genoemd worden. Dinsdag had eene plechtige ontvangst plaatst op het stadhuis te Brussel, wijl op de groote markt allerlei feestelijkheden gegeven werden, die door de hooge ge noodigden van op het Balkon van het stadhuis toegejuicht werden. Het is op Woensdag dat de grooie p'ech- tigheid plaats had. Een stoet, als er zelden te zien was in ons land, geleidde de jonge Prins en de lieve Prinses naar de hoofd kerk van Brussel, de Sint Gudula, alwaar Mgr. Van Roey, in zijne hoedanigheid van Aartsbisschop, het huwelijk inze gende. De reusachtige toeloop van volk getuigt dat Prinses Astrid niet alleen het hart ge wonnen heeft van onzen Kroonprins, maar ook dat van geheel het Belgische Volk dat door haar huwelijk ook Haar Volk geworden is. Mocht God dit huwelijk zegenen. Lang leve Prins Leopold I Lang leve Prinses Astrid I Het papier dagteekent uit de grijze oudheid. De Egyptenaren, de Chineezen en de Japaneezen vervaardigden reeds papier met schorsen van moerbezieboo- men, met hennep, bambou, rijststrooi, katoen. Na door de Romeinen gebruikt te zijn voor handelsdoeleinden, kwam het papier naar Italië en Spanje over. Het was in de XHe eeuw van onze tijd rekening dat het papier, van vodden ver vaardigd, zijne eerste verschijning in Europa deed. Rond 1866 begon men papier van hout deeg te bereiden. Het papierverbruik is in de laatste eeuwen zoo toegenomen dat er jaarlijksch heele bosschen door de papierfabrikatle verslonden worden, en men verplicht is naar andere celstof om te zien. Proeven zijn reeds genomen met varens, bladeren van boomen, netels en glnst. Het papier van vodden vervaardigd is meestal schrijfpapier en papier voor bankbriefjes. Houtdeeg wordt vervaardigd uit den nenbout, populier. Wit hout dus. Dat hout wordt gewasschen, gebleekt en fijn gemalen. Nog op scheikundige wijze kan men hout In papierdeeg omzetten De houtve zels behouden op die manier hunne lengte. De machine waarop papier vervaar digd wordt werd in groote lijnen door Louis Robertin 1800, uitgevonden. De papierdeeg wordt in zeer vloeiba ren vorm in eene roerkuip gegoten. Daaruit stroomt over een zeer fijn metaal doek tot aan de eerste perscllinders. Door het metaaldoek zijpelt het over tollige wafer. Daarna wordt de massa op een vlitdoek onder eene gansche reeks persrollen (om het water voort uit te drukken) en daarna over droogcilinders gevoerd. Het zoo vervaardigde papier wordt dan op rollen gewonden. Aardbeving in Nacaragua Men heeft hier eene hevige aardbeving gevoeld die 50 sekonden heeft geduurd. Er zijn verscheidene dooden en de schade is zeer aanzienlijk. Hit Nationaal Paleis en de kathedraal va i Mangua werden beschadigd verscheidene huizen zijn in gestort. Geweldige Treinerbotsing Te Winnepeg, Canada, zijn twee goe derentreinen met vreeseüjk geweld op elkaar geloopen. Een der wagons vatte vuur, waarbij vier reizigers levend ver brandden en twee anderen zeer gevaarlij ke wonden opliepen. Auto door een sneltrein vermorzeld Men meldt uit Naw-York aan den Pe tit Parisien Te Long Island is aan een overweg een sneltrein op een auto gebotst. Dit rijtuig werd gansch in splinters geslagen. Van de zeven inzittenden werden er vier gedood, de drie anderen zijn gewond. Storm over Groot-Britannie De Westminster Gazette meldt dat de storm die hier gewoed heeft honderde vlerkante kilometers heeft onder water gezet in verschillende deelen van Groot- Britannle en dat er in de streek van Lon den gemiddeld slechts anderhalven centi meter water is gevallen. De waterval in het Noorden overtrof opsommige plaatsen de 6 cm. Storm in Nieuw-Zeeland De briefwisselaar van de «Daily News» te Melbourne meldt dat een geweldig tem peest gewoed heeff in Nieuw-Zeeland, gedurende 36 uren en dat de overstroo mingen, die daaruit voortvloeiden, groote schade hebben aangericht. Reusachtige branden in Rumenië Rumenle wordt op bet oogenbllk door een groot aantal branden geteisterd, die reeds ettelijke dorpen hebben verwoest. Zoo wcedt bijvoorbeeld op het oogenblik in de omgeving van Klausenburg een hef tige brand, die het groote dorp Fensen in de asch heeft gelegd. Voorts zijn in bet distrikt Adjud, een aantal in elkaarloo- pende dorpen een prooi der vlammen ge worden, terwijl nabij Brancca 500 hecta ren bosch In brand slaan. Moorddadige instorting in Chili Uit Chili komt het bericht toe van een vreeselijk ongeluk dat gebeurd is In de provincie Pareira. Eene grondinslorting had plaats en een aantal personen werden onder een reusachtige massa aarde bedol ven. Er zijn 20 lijken opgehaald, terwijl een veertigtal personen erge kwetsuren bekomen hebben. Bloedige kieswoelingen in Mexico In Mexico hebben plaatselijke bezin gen plaats gehad, welke gepaard gegaan zijn met bloedige gevechten en woelingen. Tien personen werden gedood en 26 an dere erg gekwetst. Auto door een sneltrein vernield Aan een overweg eener spoorbaan van Long Island Is een sneltrein tegen een auto gebotst waarin zeven personen geze ten waren. De auto werd gansch in stuk ken geslagen. Vier inzittenden werden gedood en de drie anderen gekwetst. Ontploffing te Ludwighafen In de Badisch AnyUn und So ia Fa- brik te Ludwighafen (Dulischian reeit I zich eeti geweldige ontploffing voorgedaan i te wijten aan het barsten van een vat. i Acht werklieden kregen kokend vochtover he* fijf en dr e hunner bezwe en Lost na dien. De toestand der vijf an Jeren se een Iden geneesheeien hopeloos toe. Dag, Oom I Dag, kinderen. Wij wenschen u hartelijk geluk oom, op uw feest I Dat is we! lief van u. Dank u zeer. E een ruiker 7 O, de schoone ..I Plotseling brak hij den zin af, werd doodsbleek en weerde met eere onwille keurige beweging der handen de bloemen af, die hij in den arm van het meisje ont dekt had, een aardig kind van tien jaien, dat haar jongste broerije, een blozend, dik manneke, vergezelde. Toen hij zag, hoe beiden ontstelden en verlegen stonden, deed hij zich geweld, nam de fraaie witte seringen van het meisje aan, riep de meid en zeide Zet deze bloemen in eene vaas I Zorg er goed voor I Zeker, mijnheer. Wees daar gerust op I O. wat zijn ze schoon I Niet waar I voegde hij er bij, zijn gelaat tot een vroolijken plooi dwingend, doch niet kunnende beletten, dat het wei nig minder treurig stond dan eerst. Dan eensklaps al zijne droefheid als in een zucht samenpersend, veranderde hij van toon en zeide zonder de minste ont roering I Maak een goed maal gereed, de kinderen blijven bij mij eten. Daurna omhelsde hij ze beurt op beurt en liefkoosde hen met groote teederheid. Jacques Renaud was de 40 jaar voorbij. Oftchoon zijn gelaat niet dat van een grijsaard was, droeg het toch de sporen van veel lijden en kommer. Diepe voren doorploegden zijn breed voorhoofd, en wezen op heimelijke droefheid, bitter leed zijn haar was vroeg grijs geworden en zijne oogen stonden droef, als van iemand, die in het verborgen vaak ge weend heeft. Rijk, geleerd, beminnelijk was hij niemand begreep, waarom hij bleef voort leven in eenzaamheid, zonder vrienden en kennissen waarom vooral hij zijn eentoonlg bestaan liever scheen te hebben dan de verbintenis met eene brave echt- genoote, die hem tenminste dat geluk ver zekeren kon 't welk de sterveling hier op aarde genieten mag. Als een Benedictijner monnik leefde hij teruggetrokken in het minste hoekje zij ner boekerij, geheel opgaande in de studie der oude handschriften, welker ontcijfe ring zijne gedachten dwong tot het nemen eener andere wending om zich niet langer bezig te houden met de beelden uit het verleden, waartoe hij maar al te zeer geneigd was. Ontrukte hij zich soms aan zijne stu diën, die hij placht voort te zetten tot diep in den nacht, 't was alleen om zijn nicht en neefje, de twee eenigste wezens, waaraan hij gehecht was en die hem eenige verstrooiing brachten, in zijne woning te ontvangen Hunne legonweor- digheid was als een zonnestraal in zijn huis, een vogeienlled in de pijnlijke stilte zijner eenzaamheid. Dien morgen, zijn verjaardag, vermocht Jacques Renaud niet de zwaarmoedigheid te verdrijven, welke hem overvallen had op het gezicht der witte seringen. Noch het kinderlijk gesnap, noch de pogingen door hem zeiven aangewend, om in eene andere stemming te komen mochten baten. Zoo spoedig mogelijk zond hij de kin deren heen, na dat de meid hen naar hartelust had doen smullen van hunne lievelingsgerechtennadat hij hun de zakken volgestopt had met allerlei lekker nijen. Toen sloot hij zich op In zijne biblio theek, hulp zoekende bij zijn trouwe vrienden, de boeken hopend, dat zij hem de verstrooiing zouden brengen, te vergeefs elders gezocht. Ditmaal echter bleef alles vruchteloos. Tusschen ieder blad, tusschen eiken regel zweefden de beelden uit vroegeren tijd, tijd van rouw en droefheid voortlevend ondanks alles. Wederom rees voor het oog zijns gees- ies het witte huis, met groene blinden, dat vioolijke, gelukkige huls, waar zijne eerste gulden kindei jaren heengespoed waren onderden blauwen hemel, in den heerlijken dampkring, vervuld met de frissche geuren uit de naburige bosschen. In die bosschen had zijne wilde jongens natuur den vrijen teugel kunnen vieren, kunnen ronddartelen met het kleine buurmeisje uit het huis naast het hunne gescheiden door een muur, welke voor .en gedeelte niet bestond, wijl de ge meenschappelijke put daar ter plaatse gevonden werd. De put was om- en overgroeid met groen en klimplanten door dat loofgor- :;ijn heen kon men tot elkaar spreken, el- Kaar de hand reiken. Julia heette de kleine vriendinvier jiren telde zij, toen hij al zeven was zij was even teer, rank en slank als hij krachtig, kloek en sterk. Maar hoe ver rukkelijk schoon was zij met hare blonde aren, haar friseh mondje, geheel en at een engeltje als die weike op de miniatu- i en .voorkomen. Zij hielden veel van malkaar, het blon de meisje en de wildzang van een jongen die hij was. En hunne ouders, gelukkig over die vilendschap, die genegenheid der kinderen, zeiden dikwijls lachend Wanneer ze altoos zooveel van malkander houden, zullen zij samen trouwen, als ze den leeftijd hebben. Eerst hadden zij dat gezegd, om wat te zeggen, zonder er de minste beteekenis aan te hechten. Doch altoos hetzelfde herhalend, hadden zij zich ongemerkt met dit denkbeeld vertrouwd gemaakt en eindelijk stond het onherroepelijk vast Jacques en Julia zouden een paartje worden. De jaren gingen voorbij. Jacques had z jmT'rechtstudies met schitterend gevolg v iltooid, behaalde zijn licenclaat en haa Phidias, de beroemdste beeldhouwer /an het oude Griekenland vervaardigde een Venus, die met haar voet op een schildpad treedt, waarmee hij volgens Plutarchus wilde te kennen geven, dat de vrouwen moeten thuisblijven en wij ken nen l et sp eekwoord dat een goeie vrouw en een goeie kat thuis behooren te zijn en de vlaamsche benaming huisvrouw voor echtgenoote is nog altoos een eere titel. Wanneer de vrouw praatziek, een nieuwtjesjaagster Is deugt ze evenmin voor haar taak als de kat die het veld in en op vogeljacht gaat, want dan dansen thuis de muizen op tafel. Eigen haard is goud waard, zegt men terecht, maar wat blijft er voor aantrek kelijkst voor den man aan eigen haard wanneer niet naast dien haard hij zijn levensgezellin vindt. Het warmste haard vuur zal hem koud dunken zoo hij er niet verwelkomd wordt door haar, die voor hem dat vuur heeft aangelegd en het in gloed houden moet. En dit geldt voor eiken man hoezeer hij ook overigens opgaat in zijn arbeid enjch voorgenomen, o'm zich bij de Parij- zijn zaken. Ieder man zal gaarne onder- j s:he baliealsadvokaat te laten inschrijven, schrijven wat de ijzeren Kanselier Bis- j Dit na zijn huwelijk met Julia, met wie marek 14 Mei 1851 aan zijn vrouw j hij reeds verloofd was. Johanna von Puttkamer schreef I lederen dag bezochten zij malkaar, lk heb u getrouwd om u in God en maar iederen morgen, trouw blijvende overeenkomstig de behoefte van mijn aan een aardige gewoonte uit hunne hart te beminnen en om In de wijde kinderjaren, spoedden zij zich beiden wereld een plaats voor mijn hart te heb- naar bulten, den tuin door naar den met ben, die alle schrale winden nlët doen groen begroeiden put. verkoelen, om bij u de warmte van het Dan riep Jacques, meenende de eerste huiselijk haardvuur te vinden, waarheen te zijn Hier ben ik al I Ik mij spoed, als het buiten stormt en Maar dan schaterde het hem van achter vriest,maar niet om een gezelschapsdame de struiken tegemoetNiet de eerste, voor anderen te vinden luiaard I Foei, hoe leelijk, om bij zulk Van hei slag van Bismarck zijn er nog sihoon weer zoo lang tusschen de wol te heel veel mannen Goddank en menig jorig blijven I meisje, dat er altijd op uit is om een Met dit onschuldig spel vermaakten slag te doen mag er we! eens aan den- zich deze groote kinderen, ken, dat er vand ag ook nog heel veel jongelingen zijn met praktisch verstand genoeg om te weten dat balzaal, cinema Een vreeselijk onweder brak zekeren n kermisplaats wel bet terrein zijn voor nacnt los, in de gemeente herinnerden vrij-ige, maar dat men een goeie kat en zich zelfs de oudsten ni»f, ooit zoo Iets een goeie vrouw moét zoeken aan den bijgewoond te hebben W.,ad, regen, huiselijken haard. bliksem en donder, storm en regen smol-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1