HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken Atacnienisprijs per jaar Bons&fen - Osrisdinign vwiniiiso souiDanthiM Zondag 28" November 1926. 25 Centiemen 23° Jaar. -- Nr 48. UitgsvwiSfiNSEH-yfiNNESTE.DrulfKsrl] HEFFING op het KAPITAAL Aan onze Abonnenten DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ROMAN door A. HAMS Sint Niklaai 's dag OPROEP ff Politiek Overzicht Ontslag van M. Colasrt Gebouw ingestort te Brugge BALATUM ■PP op Leening der Verwoeste Gewesten Hear Dr BRUTSAERT Een totale Zonneklips Eene Kristene Vlaamsche Boerenkolonie in 't Zomerland. In Stad In B«lglo p.past 15.00 fr. Amarlka 26 88 fr. Andera landen 21 fr. TARIEF OER PREJZXN Eene inlassching 0 fr. 70 per regel 2 «0 8 Ir iasich. 0 fr. 60 per regel 1 fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoi een zijn vi oral te betalen en moeten teg«n den Donderdag avond ingezonden wo.'den. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 16, Poperinghe Telefoon 9. PoslchAck 1S.B70 m m m Op al de almanakken ziet men in Hoofdletters de dagen van elke week aangeduid l M 15 W i) Z Als men aan een eest1. v vaagt .vat de beteekenis dezer It.i.i's is, zaj zij antv. oorden Zeg Man Doe Wat D" Vrouw Zegt Maar vraagt gij bet aan een uitgeslapen man, die zal u zeggen dat, om de goede beteekenis daarvan te kennen, men die letters moet lezen van ac ter af aan beginnend Zeg Vrouw Doe Wat De Man Zegt. Wie heeft het nu best voor Wel het hangt af van den hulstoestand. Minister Francqui heeft het roer laten schieten en Is te ug aan wal gestapt, ver gezeld van eerebetuigingen «i... verwen- schi.igen. De verwenschingen winnen het gevel- dlg op ee eerbeiuiglngen Heelt hij ze veruit nd We denken het wel. Minister Francqui behoorde gewis tot de groep Invloedrijke menschen die de stabilisatie deden u ls'ukker,, zoo gewe tensvol en zoo wetenschappelijk voorbe reid door zijnen vooiganger, minister Janssen Maar toen het er op aankwam terug aaneen te lijmen de scherven ule men geslagen had, bleek dit aaneenlijmen geen gtm'kkelijke taak. We wezen er meermaals op, enkele maanden geleden 't kost niet veel in spanning een rotsbonk in de diepie te deen rollen, maar hem terug naar boven halen, is een anoere karwei En zoo is 't ook gegaan met de stabili satie welke heer Janssen voorhad. Die sta bilisatie weid veihinderd, niet door den onwil der uitheem sche flnancie, maar door den wil van Belgen, wier plicht het ware geweest heer lanssen te helpen zooals eenieder heer Francqui geholpen heeft maai die geweigerd nebben heer Janssen bij te springen, om redenen die ze wellicht niet aan 't klokzeel z< Hen hangen. Dit weigeren van onontbeerlijke hulp, ge- voegd bij een stelselmatige en machtige l aibrekerscampagne, met politleken en an dean ondergrond, schokte het vertrouwen j in het binnenland en verwekte, tenslotte, argwaan in het buitenland en zij die in hter Janssen een hindeipaal zagen, die hun ikzuchtige belangen In den wegj stond haalden hunnen slag thuis. Maar dan werd heer Frantqui voor het voetlicht der openbare comedle geroepen: Francqui de man der situatie Francqui, de redder I Maar 't optreden van Francqui was vol doende om den laatsten sprankel vertrou wen te doen verzwinden, en In de eerste weken van zijn beheer nam de paniek zulke dwaze wending, dat het pond tut 235 steeg en de prijs van het brood tot 3,50 fr. Goede raad werd niet meer aanhoord. Redenet ren hielp geen zier meer. De mas sa beeldde zich In dat totale ondergang niet meer te weren was, en ze liep met open oogen naar den afgrond. De Regeering wat nog nooit gebeurd was in België zag zich genoodzaakt een soort dictatuur in te stellen, hare toe vlucht te nemen tot dwangmaatregels vol komen In strijd met den Belgischen geest en met de Belgische overlevering. En dan zag een reeks maatregels het j licht die, revolutie hadden verwekt, had- j den Poullet en Janssen ze moeten voor stellen Drij milliard nieuwe belastlngeo Confiscatie van de SchatHstbons en ge- dwongen omzetting in spoorwegaandee- len Een menigte andere draconische beslui ten een uiterst nadeelige leening ic het buitenland voor iedere 94 frank moe ten wij er 100 terugbetalen, plus 7 t.h. interest En, eindelijk de stabilisatie van onzen armen fiank aan den stand van 175 frank vcor een pond sterling. uit pure vaderlandsliefde en (ergoeder trouw, aan de winketten der Nationale Bank gestort hadden Zonder de moeilijkheden van het dure leven nog te verscherpen Zonder het roerend bezit der vader- landliecende Belgen, die uit gewetens plicht geweigerd hadden hun geld in vreemde waarden of deviezen om te zet ten zonder het roerend bezit dier goe de trouwe burgers, op wie heer Francqui zoo minachtend neerziet, met 2/5 In waarde te verminderen. Indertijd stelden de socialisten voor een heffing te doen van 10 t.h. op de private kapitalen die zekere grens overschreden, en toen riep men Houdt den dief I Heer Francqui legt, namens den Staaf, eenvoudig beslag op 2/5 van het onroe rend bezit van burgers, boeren, werklie den, van alle geringe spaarders't Is te zeggen, hij doet een heffing op het spaar geld tot een bedrag van 40 t.h. en we zouden kronen moeten vlechten voor heer Francqui I Neen, dat krijgen wenlet over ons hart. Dat kronen-vlechten laten we over aan de socialisten, die niet weinig in hunnen schik zijn met de operatie van heer Franc qui, en zich bij gelegenheid wel beroepen zullen op dit voorgaande als zij, op hunne beurt, nogeens een aanslag In 't schild voeren op 't private bezit der massa. Ook strooien de socialistische bladen karrevrachten bloemen uit over heer Francqui. En zij hebben gelijk. Heer Francqui heeft voor hen gewerkt. Hij heeft voor hen gezaaid. Want hoe meer armoede in 't land, hoe rijker oogst voor de roode politieke schuur. G v. A. uit den Vreemde. De prijs van een Abonnement op De Poperinghenaaris voor Amerika 26 fr. 60 en voor de andere Lan den 21 fr. Onze Abonnenten die voor 1927 ons blad begeeren, gelieven rechtstreeks, 't zij in postmandaat, 't zij op een andere manier, ons deze som te doen bestellen. Naar den vreemde zenden wij geen kwijtscbiiften, het bedrag moet ons door den abonnent zelf toegezonden worden. Met den 2" Zondag van Januari zal ons blad niet meer gezonden worden naar degenen die hun abonnementsprijs niet voldaan hebben. LINOLEUM - BALATUM TOILE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER 080QTB KEUS TEB TROUWE- bij SAN8KN-VANNB8TE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE B ALLE BUREELMEUBELEN Diegroote daad volbracht heer Franc qui, en daarom wordt hij zoo dapper... veiwenscht. Want hij herleidde den Belgischen irank, die bij den aanvang des jaars nog ruim 23 goudcentiem waaide was, tot de ellendige waarde van ruim 14 goudcen tiem terwijl de Fransche frank, niette genstaande den onklaren, uiterst moeilij ken toestand van het Fransche financie wezen, op dezen stond 18 goudcentiem geldt. Iedereen is er over t'accoord dat de Belgische frank verre beneden zijn echte waarde gestabiliseerd weid. Zelfs oud- minister Tschoffen een bezadigd, rede- necrcnd en daarbij zeer bevoegd staats man twijfelt er aan of het wel noodza kelijk was te stablliseeren aan 175 hij meent dat evengoed konde gestabiliseerd aan 150. Revue Beige 15 Nov., page 380). Zij die den gang der zaken aandachtig, objectief hebben nagespeurd, zijn thans meer dan ooit overtuigd dat, hadde men in 't begin des jaars, instede ons nailonaal crediet te ondermijnen en den Belgischen frank te kelderen, minister Janssen gehol pen en gesteund gelijk het ieders nationa le plicht gebood, de frank ware gestabili seerd geworden aan een vaste waarde van 23 goudcentiem en dit Zonder een bultenlandsche lecnlng wel ke de geldschieters meer teruggeeft dan ze ons aftelden Zonder dat het noodlg ware de som der nieuwe belastingen op te drijven lot 3 milliard Zonder dat bet onvermijdbaar werde de houders van Schatkistbons te beletten vrij te beschikken over het spaargeld, dat zij, Mengelwerk van «Da Popekinohrnaar»47 En gij breekt mijn geluk. O, het is vreeselijk, wat ge me zegt, dat ge die vreemde zwarte zult huwen. Ik ben ver liefd op u... Hortense deed zeer theatraal. Speel geen komedie I riep Floris verontwaardigd uit. Ge breekt mijn hart. O, ge moogt niet. Ge moogt niet, Floris. Ik bezwijm... houd me vast I Wees ernstig I Houd me vast, ik duizel zoo. Hortense liet zich opde sneeuw zakken. Sta op beval Verschalde, die wel merkte dat alles gemaaktheid was, om hem te beïnvloeden. Maar Hoitense sloot de oogen en ant woordde niet. Floris liep den hof in Daar zag hij zijn zuster, die dezen kant uit keek en dus zeker wel de ontmoeting had helpen be konkelen. Adeieide, kom hier riep Floris. Ze naderde. Hortense speelt komedie. Ze ligt aar op de sneeuw. Waar Verschalde toonde het. O, ze is flauw gevallen I jammerde deleide. KINDERFOLKLORE Gretig hunkerend verbeiden de glun dere kinderen met smachtend verlangen ;den heerlijken Klaasdag en bij het zetten Ivan hunne Kloef» onder c'en schoor- steen neuriën zij op een zangerig-melo- dieuzen toon het aria Klaas, klaas, kapoentje Leg wat in mijn schoentje Leg wat in mijn zijde 'k Ben dan zoo blijde Dagen op voorhand zingen zij te huis om aan moeder te hetinneren dat Klaas dag nadert Vaderke en Moederke 'k Heb St Niklaai gezien @p een boompje, op een boompje Niet ver van hier En hij zat er zoo plezant Met z'n mutse In z'n hand. Velerlei liedekens hebben opSt Niklaas- dag betrek. Hier zingen de kleuters Sint Niklaas den heiligen man I Hij heeft zijnen besten tabbaard aan, Hij rijdt er mee naar Spanje Om appelkens van oranje, Om peerdjes van condé condé, Breng mij toch wat meê Ergens anders gaat het ervan Sint Niklaas zal 't avond komen Met zijnen tabbaard heel in blcemen Achter de karootjes goed en fijn Die in onze paander zijn En vooral op den vooravond van den leutigen dag klinkt het Tcne gij moet peerdjes bakken Sint Niklaai is op zijn reis, Zijnen ezel wil niet trekken, Tone steekt 'n beetje meê I O, die onschuldig-reine zangt n en on gerepte verzen der kinderen Met den schrijver roep ik hun toe Kinders, zl*gt, want zulken zuiveren zang zingt gij niet langdaarom kinderen, geniet en zingtPEDO i De EERSTE PAAL van Vlaanderens Yzergedenkteeken werd geslagen op Zon- dag 22 Oogst II. onder den eenig machti gen aanblik van 60.000 Vlaamsche Bedevaarders in de Yzervlakte te Diks- i mulde samengestroomd. VLAMINGEN I Thans is het oogenblik gekomen om op die grondvesten het machtlg-grootsch Yzermonument op te bouwen. Het Komi- teit vraagt dus dringend den geldelijken steun van ALLE VLAMINGEN, zonder ondei scheid van denkwijze. Door de zorgen van Vossen-en Vlaam sche Studiebonden zal eerstdaags van HUIS TOT HUIS worden aangeklopt opdat elk zijn steun, hoe klein ook, zou kunnen bijdragen tot het monument aller Vlamingen. Niemand blijve ten achter in dien heiligen plicht. Wij kunnen hier niet beter doen dan de beteekenisvolle woorden, door Prof. Dr Daels uitgesproken bij het slaan van den eersten paal, herhalen Vlaamsche Dooden, die tot in Uw laatste rustplaats werd vervolgd en wier zerken na Uw dubbel Vlaamsch lijden in Vlaanderens bloedgrachten en na het of fer van Uw leven, zoo hatelijk werden geschonden, Vlaamsche Dooden wier zer ken een eerste maal werden hersteld door de handen van onze jongens die er het Alies voor Vlaandeien en Vlaanderen voor Krtstus twee maal en dubbel groot opbrachten, om ten slotte te vallen onder den hamer van anti-Vlaamsche beeldstor merij, wij zweren U dat Uw volk niet rusten zal vooraleer de schamele zerk die men voor immer heeft willen verbrijze len, vervangen zij door het onverganke lijke kruis van het Vlaamsche offer, van de eeuwige verbroedering van levenden en dooden In den eenen wil van Vlaande rens volle recht en voleigen ieven Het rijze, dit kruis van Vlaanderens heldenhulde, als voorteeken van degroote bevrijding van ons volk, eigenmachtig over zichzelf beschikkend volgens Oe plechtige oorlogsbeloften voor heel de be schaafde wereld afgelegd en volgens den dlepgedragen en klaargeuiten wil van het voor Vlaanderen bezweken Yzergeslacht Vlamingen, op U allen rust een zwa- ren plichtde moeders, de kinderen, de bloedverwanten onzer dooden hebben de eerste grondvesten'geslagen van het mo nument van eerheistel. AAN U ALLEN DIT WERK TE BEKRONEN, aan U de onvergankelijke zuil van Vlaamsche belij denis spoedig en grootsch op te bouwen Wat is al Uw steun tegenover hun offer. «Uw steun weze dan in het diepste van Uw geweten AL WAT GIJ KUNT als vervulling van een allereersten plicht tegenover onze gesneuvelden Weze dus uwe steun, AL WAT GIJ KUNT I Reeus van nu af kunnen ook alle giften gestort worden op het Sekretariaat der Bedevaart, (Cl. De Landtsheer, Groo- te Kaal, Ttmsche, postcheck 113 465). Hiero der laten wij de E ERSTE STEUN- L1JST volgen. Vlamingen, lezers, aan U deze lijst aan te vullen, ooet het vandaag nog en doet het mild I EERSTE INSCHRIJVINGSLIJST: Eene Vlaamsche moeder in piëteitsvol aan denken aan Joe English en Renaat De Rudder (3 jaarlijksche bijdr. van 500 fr.) fr. 1500 Mevr. Wed Van de Perre. In aandenken van mijn diepbetreurden echtgenoot (een storting) fr. 1000 Ter nagedachtenis van Lod. Dosfel (drie jaarlijksche bijdragen van 5C0 fr.) fr. 1500 Mr Gevaert, nljveraar fr. 5000 Mr Prof. Dr Fr. Daels (drie jaarlijksche bij dragen van 500 fr fr. 1500 M M Gebroeders De Busschere, aannemers Thielt (drie jaarl. bijdr. van 500 fr.) fr. 1500 Mr Baldewijn Steverlinck, Vichfe (drie jaar lijksche bijdragen van 500 fr.) fr. 1500 Uit Oostburg, (Nederland) fr. 1000 Mr Fr. Van Cauwelaert, Burgem., Antwer pen (eerste storting) fr. 500 Mr J. Juchem, provincieraadslid, Mortsel (een storting) fr. 1000 Mr DrHilaireGravez, Aalst, (eerstestorting) fr. 500 Mr Prof. Dr Merten, hoogl. Gent fr. 1000 Mr Nik. Orlay, nijveraar, Temsche (eerste storting) fr. 500 Mr Theod. De Decker, Vrederechter, Tem sche fr. 500 Mr Dr A. H. Martens, Middelburg, Neder land fr. 1000 Mr A. Torfs, notaris, Antwerpen fr. 500 Mr Dr Joz. De Jaeger, Aalst fr. 500 Mr J. Delbaere, bankbeh. Kortrijk fr. 1000 Mr Scheerders-Van Kerchove, Sint-Niklaas (drie jaarl. bijdragen van 500 fr.) fr. 1500 Mr J. Van Hoorde, Handelsb. Gent fr. 500 Verriest-wacht. Nieuwe studiebond, Ingoy- ghem fr. 500 De Beuckeiaers Fabrieken, Antwerpen 500 Mr Joz. Nagels, bankbest. Aarschot fr. 1000 E.H. Karei Blancke,pastoor,Cortemarck 300 Mr Rob. Bonte, brouwer, Stavele fr. 300 Mr Joris Lannoo. uitgever, Thielt fr. 300 Mr j. Cristiaens, Standard House, Antwer pen fr. 200 Mr Dr J. Goosssnaerts, Sint-Amandsberg Gent fr. 300 Het Komiteit. Is dat op uw raad vroeg Floris schamper Wat bedoelt ge Hortense is zoo min bezwijmd als ik. Ge handelt beiden nog dwazer dan vroeger. Ik laat u bij elkaar. Maar help me. Hortense kan hier toch niet blijven liggen. Zijt ge dan heeie- maal een lomperd geworden Hortense moet maar opstaan, spotte Floris. Geloof me, ze zal de sneeuw gauw te koud vinden. Maar help me... ik kan ze alleen niet dragen. Vlug toch drong Adeieide aan. Ze heeft voeten en kan er op staan. Ik vind uw beider spel onwaardig. Maar wat hebt ge haar gezegd. Viaag het haar zelf. Verschalde verwijderde zich. Ellendige komedie I bromde hij. Nu moet ik zeker medelijden krijgen met haar gebroken hart. Wat een geluk, dat ik Hortense niet tot vrouw vroeg. Zulk een lichtzinnig, los hoofd I Hij ging naar de woning en wenkte mijnheer van Dord buiten de kamer, Haastig vertelde hij, wat er gebeurd was. Zou Hortense zoo huichelen vroeg mijnheer van Dord. Willen we gaan zien Verschalde toonde den weg. Stil na derden ze. En ze hoorden de dames spreken. Het helpt niet meer,zei Hortense tot haar vriendin. 01 ik flauwval, het kan hem geen zier schelen. Bah, nu wil ik hem zelf niet meet. Plots stond mijnheer van Dord voor zijn nicht. De bezwijming is al over, zei hij. Hortense, ik zou toch van u een waardl ger gedrag verwachten, 't Is pijnlijk, zooals ge u aanstelt. H rtense bleek even verlegen Maar dat duurde niet lang. Oom, gelief u niet met jonge mels jesaangeiegenheden te bemoeien, zei ze. Ga liever In huls bij de oude menschen. Hortense, dat duld ik niet. Ge wordt te overmoedig I Laat Floris u vertellen van zijn zwarte heks op den Kemmelberg Dat moet een stichtend verhaal zijn... Kom, Adeieide. De dames verwijderden zich. Hortense wordt al te lichtzinnigkloeg mijnheer van Dord tot Floris. Ik moet z® strengel onder handen nemen. En nu zie ik in, dat ze voor u geen vrouw zou zijn. De jonge dames bleven een heelen tijd weg en mijnheer en mevrouw Verschalde vroegen naarj niets.Zef begrepen,/ dat er iets onaangenaams gebeurd was. Van Dord praatte over stadsnieuws. Het speet Floris, dat hij gekomen was Voortaan zou hij Hortense geheel ver mijden. Aan het avondmaal vertoonde Hortense zich weer met Adeieide. Ze keek zeer lijdend, alsof ze waarlijk verdriet had. j Nog eens komedie, dacht Floris. i Maar Ik ben geen George Dewale. Dat heeft ze al ondervonden. De stemming was zeer gedrukt. En ieder scheen veilicht toen men afscheid kon nemen. in het rijtuig zei Floris dadelijk tot zijn zuster De pachtwet. Na lange besprekingen in de commis sies, in de Kamer-afdeelingen, in de par- lementaiie groepen komt de pachtwet voor de Kamer. Zelden werden er over een vraagstuk zoo vele wetsvoorstellen Ingediend als over de herziening der be schikkingen van ons Burgerlijk Wetboek betreffende de landpachten, een bewijs te meer dat deze herziening aan een nood zakelijkheid beantwoordt. De eerste dateeren van voor dertig jaar. Doch het is door het voorstel Van Dievoet van 19 Januari 1921, dat deze aanzienlijke en Ingewikkelde kwestie voor de eerste maal ernstig werd ingestudeerd, en dat er een degelijke basis van bespreking werd ge leverd. Toen dit voorstel bij onze land bouwbevolking de belangstelling had wakker gemaakt en toen het vooruitzich ten van verwezenlijking had geleverd, kwamen de andere partijen insgelijks aan draven met een wetsontwerp de libera len mei het voorstel Jourez, de fronters met het voorstel Declercq en de socialis ten met het voorstel Mathieu. Het is slechts onder het ministerie Poullet, dat er een ontwerp door de re geering werd Ingediend, namelijk door den Heer Van de Vyvere, Minister van Landbouw op 24 Juli 1925. Dit ontwerp heeft de voornaamste bepalingen van het voorstel Van Dievoet als de opzeggings termijn van twee jaar en de minimum duur van drie jaar overgenomen. De middenafdeeiing had als verslagge ver over de verschillende ontwerpen het meest bevoegde lid, hoogleeraar Van Dievoet aangeduid Op aanvraag der socialisten werd hem de heer Mathieu toegevoegd. De drie meest omstreden vraagstukken der pachtwet zijn de opzeggingstermijn, de duur van de pacht en de vergoeding aan den uittredenden landbouwer. Hce meer hierin afgebroken wordt aan de trans-actioneele voorstellen Van Dievoet- Vande Vyvere, die op de rechtvaardigheid op het welbegrepen belang van de land bouwers steunen, hoe wijder de poort opengezet wordt voor overdrijvingen van socialisten en van de nog gevaarlijker on bevoegden. Het zal wel als tegenmaatregel zijn, dat de socialistische meerderheid der midden afdeeiing den minimum-duur van negen jaar heeft geelscht. De lange duur biedt zeker voorden pachter grootevoordeelen wegens de zekerheid die hem aldus wordt verleend, kan hij aan zijne hoeve meer verbeteringen aanbrengen, zijn grond beter bemesten, hij kan draineeren, kal ken, blijvende planten bouwen, een aanzienli|ker bedrijfskapitaal in zijn uit bating steken. Doch het voorstel Van Dievoet biedt door het opzeggingstermijn van twee jaar en een driejarigen minimum-duur der pacht voldoende veiligheid voor hefkapl- taal en voor den arbeid van den boer, die de wet wil beschermen. De socialistische overdrijving zou door de verpachters aanschouwd worden als het ontnemen van de vrije beschikking over hunnen grond. Vele eigenaars zou den wellicht zelf of door tusschenpersoon bebouwen, misschien zelfs vele kostbare gronden rond de groote steden laten braak liggen. De schommelingen In de waarde van ons betaalmiddel zijn nog niet lang genoeg voorbij, opdat de eigenaars zouden geneigd zijn, tenzij noodgedwongen, een prijs voor negen jaar vast te stellen. 27 November, 's Konings naamfeest. Op Zaterdag, 27 November, is het den naamdag van onzen Vorst, Koning Albert. Op dien dag zal er in de steden en den Zondag daarop in de gemeenten een plechtig Te Deum gezongen worden, opdat God onzen Koning zou zegenen en beschermen. Deze week heeft onze Koning opnieuw eene daad gesteld waardoor hij eens te meer toont hoe hoog hij de eer van zijn laad ophoudt. De Matin van Parijs heeft een on derhoud gegeven dat zekere Heer Sté- phane Lauzanne zou gehad hebben met Maarschalk Foch. Uit dit artikel zou blij ken dat in November 1914 onze Koning zou van plan geweest zijn bevel te geven tot terugtrekking van het leger als Maar schalk Foch niet tijdig tusschenbeide ge komen was. Seffens heeft Koning Albert een brief gezonden naar Maarschalk Foch om hem te doen inzien dat zulks in het geheel met de waarheid niet overeenkomt. Zoo ver dedigde Hij de faam der officieren en der soldaten van het Belgisch leger. Uit de briefwisseling, welke dit artikel van de Matin gevolgd heelt, blijkt dat onze Koning volkomen gelijk heeft en ook dat Maarschalk Foch niet gezegd heeft wat de schrijver van bedoeld artikel hem in den mond legt. Dit kleine feit toont eens te meer hoe onze Koning waard is van de genegenheid en toegehechtheid die het Belgisch Voik Hem in tal van omstandigheden reeds betoond heeft. Leve Koning AlbertHeil de Konink lijke Familie I 'k Hel) ik liet niet gedaan Ge kent de historie van het manneken dat zijn broeksken... en dan stond te schreien 'k Heb ik het niet gedaan Zoo doen ook de socialisten. Dinsdag kwam hetduurleventer sprake in de Kamer. Minister Wauters is de man die dat spel kanen moet beredderen. En 'k heb waarlijk verschoten van zijn ant woord. Zie enkele zaken letterlijk afge schreven uit het Beknopt Verslag Versta wel, het is minister Wauters die spreekt Het is dus natuurlijk dat de meeste onzer levensmiddelen zevenmaal meer kosten, dan in 1914 De meeste prijzen zullen nog stijgen. Tegen dien toestand kan men niets doen Daar hebt g'het nu 1 Als het brood 1 70 fr. per kilo kostte, dan schreeuwden en huilden de socialis ten, dathetde schuld wasderkatholieken. Nu Is het 2.80 fr. Het is zelfs geweest tot 3.50 fr. per kilo. Dan was het niet een katholiek die minister was, maar wel Wauters, Wauters de socialist. Die socialist kan daar niets aan doen, als hij minister is. Is bel een katholiek, dan is het schuld van den katholiek Onze Belgische koolmijnen brengen ongeveer 2 rnillioen ton kolen voort per maand. Wij. wij zitten zonder kolen 1 Waarom houdt ge die kolen niet hier zoo vraagt men aan Wauters. Gij hebt de macht den uitvoer te regelen 1 't Is staking in Engeland, is zijn antwoord. Moeüt een katholiek in de schoenen van Wauters staan, hij werd door de roode gazelten eiken dag vijf rnillioen keeren vervloekt en verwenscht. Nu is alles wel tot zelfs op de krib bijten. Want minister Wauters... kan er niets aan doen I De niet gestempelde Schatkistbons. Het Fonds tot Delging der Staatsschuld laat weten dat overeenkomstig artikelen 1 en 5 van het Kon. Besluit van 31 Juli 1926 tot regeling van de Inrichting der vlotten de schuld de houders van binnenlandsche schatkistbons op zes maand en van schat kistbons 5 op 5 jaar vervallende op 1 Dec. 1926, geroepen zijn om de zulke niet gestempelde titels uit te wisselen tegen preferente aandeelen der Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen. Zij worden dienf-voljjens verzocht, hun ne titels van 10 December af aan de loketten van de Nationale Bank van Belgie te Brussel of in de provincie neer te leggen. De definitieve aandeelen zullen hun af geleverd worden zoodra zij zullen gedrukt zijn. De neerleggers welke voorioopige ti tels wenschen te verkrijgen moeten er de aanvraag om doen op het oogenblik van de neerlegging van hun bons. Die voorioopige titels zullen hun kun nen afgegeven worden zoohaast de verifi catie der bordereelen en de afrekening der Interesten verbonden aan de neergelegde bons, zullen voleindigd zijn, 't te zeggen, in den beginne van de maand Januari aanstaande, voor de eerst gedane neerleg- gingen. De houders van niet gestempelde schat kistbons welke de uitwisseling van hunne titels wenschen te verkrijgen tegenglobale titels van 5, 10 of 25 aandeelen, moeten er Insgelijks de uitdrukkelijke aanvraag om doen op het oogenblik van de neerleg ging van hun bons. Een schatkistbon van 1000 frank geeft recht op twee aandeelen een bon van 5.000 frank op 10 aandeelen. De houder van vijf bons van 1.000 frank of van een bon van 5.000 frank kan dus, naar keuze, 10 aandeelen van 500 frank, twee globale titels van 5 of een globale titel van 10 aandeelen ontvangen. Alias op zijn Fransch Daar is geweldig feest gevierd geduren de dit zomersche najaarNaar hartelust is er in stoet gestapt, met vaandels ge waaid en statig geredevoerd. Daar is een vorstelijke bruiloft geweest, en een groot koning werd gestandbeeld. Wanneer we de Antwerpsche plechtig heden uitzonderen want daaraan kleeft geen tekort, moet het dadelijk opvallen, hoe, voor de rest, alles is geschied, pre cies of er in dit land geen Vlamingen be stonden. Prinses Astrld is te Brussel verwelkomd, begroet, gefeest in het Fransch. In het station waren alle wapen schilden Fransch, alle liedjes Fransch. Burgemeester Max sprak op het stadhuis alleen Fransch. Alle verdere ontvansten in stad en palels waren Fransch, Fransch, almaar door Fransch I Wie zou durven denken, dat de Vlamingen de meerderheid der bevolking uitmaken in dit land Daarna zou men koning Leopold's rui terstandbeeld inhuldigen. Alies was op een enkel kinderliedje na, Fransch, rede voeringen, bedankingen. Men weet Inderdaad te Brussel niet, hoezeer Vlaanderen wordt gegriefd door deze opeenstapeling van onrechtvaardige bejegeningen, welke bitterheid ze doen kiemen in de gemoederen en hoe de weer slag daarvan valt op al wat samenhangt met het Belgisch regiem. Misschien on dervindt men het eens, als het te laat kon zijn De Ministerraad. De ministers hebben Vrijdag namiddag vergadering gehouden en eene langdurige bespreking heeft zich ontsponnen over de verschllllge voorstellen voor bestuurlijke jamnestie, voorstellen door de verschülige ministers gedaan, ieder vcor zijn eigen departement. Over het algemeen wordt besloten dat de gestrafte agenten hun recht op ontslag en op pensiorn mogen doen gelden. De pensioenen zullen echter berekend worden op grond van de wedde op den dag dat de strai werd uitgesproken. Een 20 of 30agenten, die in den ooriog bedieningen hadden aanvaard in de be stuurlijke diensten door de Duitschers ingericht, worden van de voordeelen der amnestie uitgesloten Een klein aantal, vooral lagere bedienden, wordt wederom in dienst genomen. Deze beslissingen zullen zocdra mogelijk van kracht zijn. Het Legercontingent. De ministers hebben het legercontin gent voor 1927 goedgekeurd. Dit contin gent bedraagt meer dan 50 000 man. zijnde een verhooging van ietwat 3 000 man tegen verleden jaar. Een Fransch monumsnt te Kemmel. De regeering heeft besloten hare mede werking te verleenen voor het oprichten van een monument ter nagedachtenis van de Fransche gesneuvelden op den Kem melberg. Het zijn de Amltiés Frangai- ses die het Initiatief hebben genomen tot oprichting van dit monument. Het officieel Telefoonboek. Voortaan zal het officieel telefoonboek drie volumen bedragen een met de lijst der abonnenten van Brabant een tweede met die der proviaclën Antwerpen en Oost-Vlaanderen een derde met de overige abonnenten. leder abonnent ontvangt gratis het boek waarin zijn naam is vermeld. Hij kan zich de andere verschaffen aan 3 fr. het boek. Jaarlijks zien twee uitgavei het licht. Het eerste boek zal in Januari ver- schijien. Guido. als Volksvertegenwoordiger Koopt uwe FOURRUREN In volle ver trouwen waar ze door het Huis gemaakt zijn bij C. BATTHEU, Yperstraat, 13-15, Poperinghe. 4 dooden Sedert eenigen tijd was M. Ach. For- rier, aannemer, aan het bouwen op den hoek der Zilver- en Kopstraten, van een groot gebouw bestemd tot de uitbreiding van het onderwijsgesticht der Zusters van den H. Jozef. De werken uitgevoerd volgens de plans van den bouwmeester, M. Hubert Hoste, gingen regelmatig hunnen gang, toen Vrijdag vijf minuten voor den middag, heel het gebouw.dat reeds op eene groote hoogte was opgetrokken ineen zakte, net als een kaartenspel. Niets bleef recht ten zij den muur die tegen hef aanpalende huis bewoond door M. Schram, gemet seld was. Onmiddelijk kwam hulp opdagen. Er ontbraken vijf werklieden drie werden spoedig bovengehaa'd een erg en twee lichter gekwetsten. Eenige minuten later werd van onder de pulnen een lijk bovengehaald en een kwart nadien een tweede. Het zijn R. Hongerioot, 29 jaar, ge huwd en Leon Lagast, 30 jaar, gehuwd beiden van St-Andrles. De erg gekwetste H. Vandecasteele, 29 jaar, ongehuwd, ook van St-Andries is den Zondag over leden. Nog een slachtoffer Dr Schram die nevens het gebouw woonde, was op de werken gegaan om den aannemer te spreken. Juist gebeurde het ongeval en de Heer Schram werd onder het kolossaal gewicht van de muren verpletterd. Wonderlijk Als door een wonder zijn niet meer slachtoffers te betreuren. Twee metser- dienders konden juist nog op een aanpa lend plat dak springen en redden zoo hun leven. Een dertigtal werklieden waren aan de werken gebezigd. Velen hadden reeds het werk verlaten en waren naar het aan palend gesticht gegaan waar zij hun van huls meegebracht noenmaal mochten ver warmen om het vervolgens in het nieuw gebouw te verobeten. Ware het ongeluk eenige minuten later gebeurd,het meeren- deel der werklieden zouden insgelijks slachtoffers geworden zijn. De begraving van de arme slachtoffers heeft Donderdag te St-Andries en te Brugge plaats gehad onder een grooten toeloop van volk en een algemeene deel neming. Onze Katholieke Volksvertegenwoor diger voor het Arrondissement Yper heeft om reden van hoogen ouderdom en krank heid zijn ontslag gezonden. Hij was thans de ouderdomsdeken der Kamer waar hij onafgebroken heeft gezeteld sedert 1884, dus sedert 42 jaar. M. Colaert werd te Poperinghe geboren in 1849. Hij studeerde hier aan 't College waar hij in 1869 als laureaat zijne studiën voleindigde. Te Leuven verwierf hij schitterend zijn diploma van advokaat en kwam zich te Yper vestigen. Hij werd Kamerlid gekozen den 20 Februari 1884 gemeenteraadslid van Yper in 1887, bur gemeester dezer stad In 1900, opvolger in die hoedanigheid van baron Surmont de Volsberghe, die lid werd der regeering. In de Kamer heeft M. Colaert deel geno men aan talrijke besprekingen en hij is steeds een der vurigste verdedigers ge weest der rechten van de vrouw. Hij heeft een werkzaam deel genomen aan het op lossen der schoolkwestie en was vele naeenVolgende jaren verslaggever van de begrooting van Onderwijs. In de Kamer en bij de Regeering bezat hij veel invloed en zoowel bij vrienden als bij tegenstrevers genoot hij achting en wardeerlng om zijn schranderen geest en werkzaamheid. Na den oorlog heeft M. Colaert steeds hardnekkig de belangen van de geteister- den uit zijn arrondissement behartigd en verdedigd, en zijne bemoeiingen in de Kamer waren er op gericht den herop bouw zijner dierbare stad Yper en Arron dissement te bevorderen. Om al het goede dat de heer Colaert aan de Katholieke Zaak en aan het Ar rondissement Yper heeft toegebracht ver dient hij de hulde en de dankbaarheid van Vrienden evenals van politieke tegen strevers. Wij wenschen dat de heer Colaert nog lange jaren een welverdiende rust moge smaken. Het dankend Arrondissement Yper wenscht hem goed hell I TE VERKRIIGEN BI] SANSEN-VANNESTE die zorgen voor het plaatsen. Ge hebt u onwaardig gedragen I Denk liever aan uw schuld I snauw de Adeieide teiug. Ge zijt een lomperik... Wat is er gebeurd vroeg mevrouw Verschalde. Floris vertelde het. Foei, hoe min, zei de moeder. Ja, dat is nu de voorstelling van Floris, sprak Adeieide, maar hij is leelijk naast de waarheid. Hij heeft aan Hor tense heel ruw gezegd, dat hij met die meid van den Kemmelberg verloofd is, en ze is door dat nieuws zeer ongesteld geworden. Ze kan het toch niet helpen, dat zij Floris bemint. Dan had Floris vroeger maar niet zoo vriendelijk moeten doen en haar niet verliefd moeten maken. Hortense veinst, beweerde Floris. En het beste bewijs Is wel, dat ze veel met George Dewale uitgaat, een losbol van de ergste soort. Hortense gaat met hem niet uit. Dat is lasterzei Adeieide. Ge beweert dat nu, om u te verdedigen. Floris vertelde, hoe hij ingelicht was geworden. En zij zou flauw vallen, omdat Ik verloofd ben I vervolgde hij. 't Is flirt van laag allooi 1 En gij doet er aan mee. Ge hebt het altijd over onzen naam, maar ge mocht zelf wel eens beginnen met u fatsoenlijker te gedragen. 't Is verregaande I oordeelde me vrouw. O, gij gelooft Floris, ge volgt hem in alles in, bromde Adeieide. En vader zwijgt maar... Laat er mij buiten, zei de heer Verschalde. Hortense moet zoo gek niet doen. Ook al onder de plak van moeder smaalde Adeieide. Wilt ge uw mond houden Is dat uw beschaving vroeg mevrouw boos. Er Is hier al wat veranderd sedert die heks van den Kemmelberg haar kupstlffl^j1 te bespreken, uitoefent. Wat kan het mij verder sefwten I Vèrschalde keek ongerust Dora Viota zal zeker spoedig bij ons komen. Maar dan ga ik bij Hortense logeeren. Niet als zij kennis heeft met George Dewale. verzekerde mevrouw. Dan zult gij uw vriendin mijden. Ik zal nu beter op u toezien. Dat zijn leugens van Dewale, her baalde Adeieide. We zullen er nu niet over twisten. Brugge Is een nest waar veel ge kletst wordt I Vroeger was Hortense in alles goed, nu deugt ze niet meer, er is inaar een fatsoenlijk meisje, en ze woont in dien koelstal op den Kemmelberg. Ze is een heilige, hé Uw beleedlgingen laten me koud, Adeieide, zei Floris. Ge gedraagt u erg min. Maar Ik antwoord niet meer. En ge moet zwijgen, hernam de moeder tot haar dochter. Ik gebied liet u Ik heb genoeg van uw onbeschoftheid. Ja, zwijgt, drong ook de oude heer Verschalde aan. 's Anderendaags, in den voormiddag, zat zijn vader In den kamer. Floris besloot nu de kwestie van Span je te berde te brengen. Vader, zei htj, ik heb Iets ernstig :t u te bespreken. Ik wil zoo kort mogelijk zijn, her nam Floris. Goed I Wat Is er Ik ben nu met Dora Viota verloofd. O, als gij uw zin wilt doordrijven, trouw dan. Ik verzet me niet meer. Ik leg me bij uw besluit neer. Maar Dora is gescheiden van haar vader en ik ben van plan naar Spanje te reizen om den heer Viota te bewegen terug te keeren in Vlaanderen bij zijn gezin. Vader Verschalde kreeg een gloed in het gelaat. Driftig rees hij op. En ze elscht dat van uzei hij heftig. En gij wilt gehoorzamenI Ja,ze kentdege- schiedenis. Als jonkman was ik wat licht zinnig. En later toen ik mevrouw Viota eens ontmoette handelde Viota als een gek en als een dolle stier liep hij heen zonder Iets te onderzoeken liet hij vrouw en kind in de steek. Misschien was hij- blij een schijnreden te hebben om van dat gekke wijf af te geraken.En gij zoudt hem terug halen en twist brengen tusschen Thuis ging de familie dadelijk ter ruste, dien Spanjaard en uw eigen Vader Floris begreep dat er nog een storm i zou woeden als hij met zijn vader over de reis naar Spanje sprak. En hij wilde het toch den volgenden dag doen, hoe hij Neen geen twist maar verzoening antwoorde Floris kalm blijvend. Ik weet dat er een groot misverstand is, dat uw ontmoeting fel overdteven werd, dat ook tegen deze taak opzag. Maar het Viota handelde onder invloed van veel moest gebeuren. In het geheim handelde i teleurstelling in zijn leven, hij niet. j Waaraan ik ook schuld had zeker 5 t. h. 1923 Trekking van 20 November. Serie 4187 n. 3 en serie 366.619 n. 5 zijn elk uitbetaalbaar met 100 000 fr. Series 357.223 n. I 199 408 n. 5 en 355 085 n. 2 zijn elk uitbetaalbaar met 50.000 fr. De volgende iitels zijn uitbetaalbaar met 10.000fr: Series 251.060 n. 4; 183.887 n. 1 12 872 n. 3 396 611 n. 2 74 387 n. 1 31.921 n. 3 190.431 n. 2 191.219 n. 4 41.122 n. 3 188 742 n. 4 129.482 n. 5 138.193 n. 2 376.752 n. 5 48 523 n. 5 298.648 n. 4. De andere nummers dezer series zijr uitbetaalbaar met 550 fr. Volksvertegenwoordiger van het Arrondissement Yper. In vervanging van Mijnheer Colaert die ontslag genomen heef', wordt Mijnheer Brutsaert thans Voorzitter an den Pro vincieraad van Westvlaanderen, lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Dinsdag laatst legde hij in 't Vlaamsch den grondwettelijken eed af en nam deel aan de zitting. Dr Brutsaert wer 1 geboren te Poperin ghe den 19 Oogst 1868. Hij voltrok hier aan 't College zijne studiën en als Laure aat, in 1888, ging hij naar de Hoogeschool van Leuven, waar hij In 1894, met groote onderscheiding, zijn examen van doktor in de geneeskunde aflegde. Voor den oorlog was hij geneesheer te Watou en later te Yper waar hij gehecht was aan het krankzinnigengesticht. Na den oorlog kwam hij zich vestigen te Poperinghe en werd door het kanton gekozen ais Provincieraadslid. In 1921 werd hij in den Provincieraad tot Voor zitter gekozen. Als Voorziiter van den Provincieraad en als Koninklijke Hoogcommissarls der Verwoeste Gewesten heeft de heer Dr Brutsaert steeds getoond op de hoogte van zijn taak te zijn en zijn volk en streekgenooten veel diensten bewezen. Schrandere geleerde en bezield met eene taaie werkkracht zal hij steeds leveren voor het welzijn en den bloei van ons arrondissement. Als Katholiek, als geleerde en ais Vla ming wordt hij hoog gewardeerd. Wij begroeten zijne intrede In het Belgisch Parlement, waar hij door zijne vele hoedanigheden en veelvuldige ken nis, aan land en volk en streekgenooten groote diensten zal bewijzen. De opvolger van Heer Dr Brutsaert In de Provincieraad is Heer Hilnire Le- febvre,gemeenteraadslid te Poperinghe en Bestuurslid van het Christen Werkers- verbond. In 1927, zullen wij nogmaals een lucht verschijnsel te zien krijgen,drtzeerzelde: voorkomt op ons halfrond, wij bedoeler. een volledige zrnekllps. Volgens de bere keningen van den heer professor H. H. Turner, een Londensch geleerde, zou dit verschijnsel moeten plaais hebben op 29 juni a. s., en zichtbaar zijn voor Eutopa Zijne doorluchtige Hoogweerdigheld Monseigneur de Ricard, Aartsbisschop van Auch zou gelukkig zijn den gods dienstzinvan zijn ontvolkend Aartsbisdom herop te beuren door Kristene Vlaamsche boeren. Het departement der Gers (Aarts bisdom Auch) is 18.000 hektaren grooter dan West- en Oost-Vlaanderen samen en telt nauwelijks 190.000 inwoners Het Is het meest ontvolkt van de 90 de partementen van Frankrijk. De grond, alhoewel heuvelachtig, is dooréén goed, deels zand- klei- leem- kalkachtig. Er is geen gebrek aan water als In Normandie. In de vallelën vele rivieren en beken en op de heuvelen goede bronnen. De pastors en eigenaars vragen niet beter dan Kristene Vlaamsche bekwame boeren. De pastors gelijk alle zuiderlingen zijn goed van aard en inborst. Er zijn min pa- rochieën zonder pastor dan in Normandie. Ik zie dat zij leverig zijn. Ingezien de godsdienst in de scholen niet onderwezen wordt, buiten hier en daar eene vrije school, geven meest al de pasto s dage- gelijks in de Kerk een uur Katechismus. Tegenwoordig biedt men mij aan een 30-tal domeinen, hofsteden, metairieën van verschülige grootte, meest te koop on, ook te pachten en te helfteboerenEr zul len er regelmatig bij komen. Tot nu toe zijn er een 30-ial Vlaamsche Boeren In de Gers. Er zijn er 9 te Lectoure. Grond van dezelfde hoedanigheid, als rond Poperin ghe voor de welke men 20, 25 tot 30.000 frank per hectare geeft, is, tot nu toe, hier te krijgen voor 3.000-4 000 fr. de hectare. De gebouwen zijn nog al tamelijk wel dooréén beter dan in Normandie. Neen. Anders, ik heb een breeden rug hoor! Vader, ik spreek met den m«ester eerbied jegens u. Dat merk ik. Maar woorden zijr geen daden. God weet dat ik mijn vader eerbie dig. En met schuchterheid werp ik eer kwestie op De heer Viota is vertrokker om u. Het werd overdreven, maar het was toch om u. Omdat ik eens met zijn vrouw sprak! Dat hadt ge niet mogen doen na hetgeen er voor zijn huwelijk was ge beurd. Het is noodig dat ik daarop wijs, vader, om mijn bedoeling duidelijk te maken, Maar ik glijd er over. Dus toch om u is Viota vertrokken. Welnu, als uw zoon en als verloofde van zijn dochter, zou ik het heerlijk vinden die menschen weer samen te brengen en mijnheer Viota ook te bewijzen, dat hij zich erg vergist Laat dien dollen stier ginder Dora verlangt naar haar vader... Ze tieurt om hem. Ze kan er heen gaan...en u mee ne men en haar moeder in een zothuissteken, zei Verschalde grof. Dat wil Dora niet I Ze heeft haar moe der ook lief. En mijnheer Viota is geen dolle stier. De tijd zal hem ook beïnvloed hebben, maar hij leeft onder een vreese lijk misverstand. Dora weet u goed te gebruiken. Dora had bezwaren dat ik zou gasn Beoordeel haar toch niet altijd verkeerd Hoor eens, ge zult toch uw zin doei dat weet ik, maar breng dien Viota nooit bij mijEn als gij naar Spanje gaat, blijf dan uit ons huis. Dat. is duidelijk niet waar I Mevrouw Verschalde hoorde de stem van haar man en trad binnen. O, ge komt Floris helpen i hoonde Verschalde. Ge vindt het best, dat hij naar Spanje om Viota gaat. En dan kan Viota hier te Brugge rond loopen en le ven op kosten van Floris en mij belaste teren. Dat treft u allemaal niet... Ik keur Floris' plan volkomen goed, zei mevrouw. O, natuurlijk I Floris kan een onrecht herstellen. Al die woorden Een onrecht... De zoon verliet de kamer. Hij vond het zoo pijnlijk, dat er nu gesproken moest worden overzonden van zijn vader. Hebt gij rust, als ge weet, dat door u een vader van zijn kind is gescheiden en ook van zijn vrouw vroeg mevrouw Verschalde aan haar echtgenoot. Door mij Ja. Moest Viota heen gaan omdat ik eens met zijn vrouw gepraat had Hij dacht dat hij al langer bedrogen werd. Denken, denken... En gij hebt aanleiding er toe gege ven, dat hij zoo dacht, door uw handel wijze jegens Carmen of mevrouw Viota, voor haar huwelijk, 't Was of ge haar weer opzocht. Ge handeldet roekei os. En zoo hebt ge er schuld aan dat Viota vertr *er ia, al was deze te onstuimig. - Go trekt het vei-. 'i /trvoigi).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1