HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD üieuwsbiaii voor Poperinghe en Omstreken, Apotheek Frans Vande Plas Rcwüericnigii Zondag 12" December 1926. 25 Centiemen 23e Jaar. Nr 50. UIT MIJN JEUGD BLOEMEN Bc Christcne Arbeiders es de Regeeringspolitiek Aan onze Abonnenten DE HEKS VAN DEN KEMMELBERG ROMAN door A. HAN8 VROUWENWERKEN Politiêk Overzicht. Ja- In t Buitenland Abonnementsprijs per jaar in Stad 2.5f f In B«lgie p.post 15 00 fr. Amerika 25 50 fr. Andere landen 21 fr. TARIEF DER F»Rf JZL'N H*MM - ?ifüi8ï)ns§ri £*ue InlaticUing 0 fr. 80 per regel 2 at 1 InU .stcli 0 fr. 70 per regel 1 fr. 50 p regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle anaomen zijn vooraf Ie betalen en motten leenden DonderdaK avond ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. ■•.tfMvwé £1SÉ0ËS ^iSEI-liSRESTE. Gruttkerii Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Ttlifoon 9. Poatchéck 1B.570 GEOACHTEH Ood verleent spijze naar monden. Die oogloos en oorloos zijn kinders kweekt, »al er slagen van kropen De gal f. m .•eeve- v.'e Eene reis van honderd mijlen begint rretden eeisten stap Rijkdom en roem brengen uit hun eigen geen geluk bij. Onze hoop is oud te leven, en toch vreezen wij den ouden dag wij verlangen dus naar het leven en vreezen de dood. Uns gezin was heel groot. Twaalf kin deren, grootmoeder, en dan vader en moeder, dat waren er eiken dag vijftien aan tafel En als alles wat we aten, en waarmee we gekleed gingen, en nog zoo veel meer, moest vco tkomen van een onderwijzerswedde van dertig jaar gele den, wel dsn kunt ge denken, dat de boterham wel eens du gesmeerd was of een oude broek van vader of een frak van de oudste broer versneden en weer aan eengenaaid werd voor de jongeren. Toch zie Ik. als ik terugblik op mijn jeugd, niets can zon en blijdschap. Mijn ouders kenden het genelm om ir.et weinig toch veel te doen. En dat was bovendien in die dagen een openbaar geheim. Veel oudere lezers van Dei Poperlughenaar weten 1 et hoe men toen met weinig, veel moest doen Er zijn na den oorlog eenige weehieja- ien geweest, kunstmatig gefabriceerde... want het waren weeldejaren met geld, dat gedurig In waaide verminderde. En nu geraken velen weer In de nood zakelijkheid om met weinig veel te doen. Er is al zeker heel wat te besparen op kleeren I 't ls of schoone kiemen nu het groot vermaak der jonge lieden is. In de laatste dagen hoorden we door ons vak bijzonderheden over eenige dief stallen van jonge meisjes en vrouwen. Ze hadden gestolen... om schoone kleeren te kunnen dragen, een pels, en een trench coat» zooals na de mode is. Schoone kleeren en dansen I Ik zei, dat Ik niets dan zon zie in mijn jeugd, als ik terug blik. We hadden zoo veel plezier. Hoe Och, door allerlei Plezier In rpel met de jongens op straat wegculkeitje, matheien, duvelen, katje mij - katje weere, enz. Plezier door huise lijke feestjia Sinterklaas kwam, hij bracht wel geen speeldingen van veel geld, maar weken te voren zagen we verlangend naar hem uit... en uaar zijn speculatieman, zijn chocolade pijp en laarze, zijn appel- cien, enz. Dat kon toen rog al in een greote kloef, of het was met een beetje er nevens. Maar vader en moeder leerden ons ook reizen, en bijna zonder geld. Met welk innig genoegen kan ik daaraan (erug denken. Kinderen, de naaste week is het een vrije dag... ik hoor het vader nog zeggen. We gaan eens naar Wynendaele Vraag uw v/letden en vriendinnetjes maar mee I Of we blijde waren En de vrienden van de jorgtns en vriendinnen van de meisjes ook. We waren soms wel met Uictig. 's Morgens vroeg vertrokken we. We hadden eenige oiooden mee, een doosje boter,een stuk kaas.Ombuurten de pakjes dragen, die toch ook verdeeld waren. En dan langs Vlaanderens landsche wegen. We ravotten,sprongenovergrach ten, baadden de voeten, of er was iets te vertellen over een dorp, een pachthof, een kasteel, een legende ot entwat uit de geschiedenis Gerust aan een afspanning. Dan gaarne weer vooruit. Zoo stapten we drie uur ver, Thourout door en de baan naar Oostende op. En eindelijk waren we aan het oud kasteel van Wynendale, eens het slot der Vlaamsche graven. We mochten binnen, zsgen dsn lusthof, de spiegels, de vijvers, de oude zalen. En we spraken van Boudewijn met het hapken, die hier roofridders ophing, welke kooplieden hadden uitgeplunderd, die naar de jaarmarkt van Torhout gingen. Of het was over Jan Breydel, die immers in Consclense's Leeuw van Vlaanderen, hier In de bosschen een ontmoeting had met de Franachen. En dan ons eetmaal In de herberg. Er werd een groote kan koffie besteld. O, wat smaakte het brood. En ook het dessert van vruchten. De terugreis was eveneens vroolijk. Ja, het laatste eindje werd lastig. De voeten wilden zoo niet meer mee. Maar vader moedige ons aan. We zon gen of hij vertelde. En ik weet nog hoe hij ons dan gewoonlijk stil hield op een schoon plekje, onder boomen, dicht bij de stad en we samen een van zijn lievelings liederen zongen, 't Klonk als een avond gebed in de schoone natuur 'k Wil U, o God, mijn dank betalen U prijzen in mijn avondlied, Het zonlicht moge nederdalen, Maar Gij, mijn God, verlaat mij niet. Zoo begon het... En menschen van te lande kwamen eerbiedig luisteren en knikten genegen. O, wat hebben we teen veel schoonheid van Vlaanderen gezien op zulke voet reizen I 't Gebeurt nu nog, dat Ik een kennis uit de jeugd ontmoet, en hij me zegt Weet ge 't nog van die wandelingen. Zielezer.dat is veel doen met weinig, an dat is heerlijks opvoeding, die rijke vruchten draagt... Gezamenlijke uitstapjes, wandelingen, het ontwikkelt en het blijft een band tus schen leden van het gezin en vrienden. Nu kunnen we dat nog beter doan. We (Vervolg onderaan 2* kolom). Wij komen dus volgens afspraak op het kapittel van bloemen terug. We schreven meisjes, weest preusch om-end-om uw hulszet bloemen en plan ten en maakt van Vlaanderen een lusthof. De beste onder de bloemensoorten voor in vollen grond, zijn de geraniums en de begonias. Ze zijn de beste, omdat ze geer- ne groeien, veel bloeien, prachtig zijn en weinig zorge vragen, maar ze slachten vari ons, menschen, z'hebben een geerne en een lieverze groeien alle twee geerne in openen, mulzigen grond, maar de ge ranium verkiest te fleuren In debrandende zonnestralen, zelfs zonder besproeiing, daar de begonia de afwisseling van licht en schaduw met besproeiing verkiest. Dit leert ons de ondervinding. In afwachting van de beplanting buiten, vragen die twee soorten weinig zorg in wlnterstijd Nu moeten de begoniaknollen net en droog In een zakske weggehangen en tegen vorst gevrijwaard worden, tot ze met de lente schieten dan zet men ze in muleerd#, 't zij in een serre, 't zij in potten voor de vensters, tot men ze uitgang Mei bulten plante. Voor wie oude geraniums heeft, is het oogenbllk gekomen van bouturen af te zetten voor de nieuwe groelte die bou turen mogen niet afgenepen noch afge knipt worden, maar losgescheurd van den moederstam, d«rwijze, dat er een hieltje van vezels aanblijve. Men mag twee tot drie zulke bouturen in één pot zetten ze zullen zich tegen de lente tot schoone plan ten ontwikkelen, die met de eerste zomer dagen in vollen bloei zullen zijn, en, 't zij voor de deur, ofwel In 't hoveke, ons een geheelen zomer zullen tegenmonkelen. Nu is het ook hoog-tijd de tulpen en jacenten in vollen welbemesten grond, redelijk diep te planten en wat droge blaSrs of korten mest in voorraad te heb ben, om ze tegen bijtenden vorst te be schermen. Ook de vergeet-mij-nieljes, die nog niet uitgedund zijn, moeten van stonden aan op hun zomerbedde gebracht worden. Meisjes, knijst en knult een beetje va der, of de brcêrs en port ze aan, zoo maar gereedelijk een streepke grond voor bioemenkunst af te staan vraagt dat ze dit streepke goed bewerken en bemesten, met dit en dat, wel vooral met een bepe- perlng van phospaten. En moest het ge beuren, dat vader, of de broêrs, ruttelen en pruttelen en tegentrekken, 'n verschiet er niet in mannemenschen zijn alzoo, uit nature beerachtig en bromachtlg, vooral tegen 't vrouwvolk 't Is een vuile schan de maar horkt een keer hierals een rap vrouwmensch die brommende beren weet aan te pakken, zouden ze, al waren ze beer 'n-half, zich een koorde rond den hals laten wringen en groenigheid grazen langs de grachten gelijk een koe, om 't vrouwvolk te behagen, zulke kaddees zijn datZiet ge, meisjes, als 't nijpt, bedreigt ze hun broek niet meer te zuilen strijken. Meisjes, in den loop der verledene week hebben degroote Jans te Brussel gebanke- teerd en onder invloed van veel omgekeei - de glazen, zich wederzijds gefeliciteerd om hun persoonlijk reuzenwerk, 1° de herwording van Belgle en den bloei van hun bankwezen. In klaarder bewoording beteekent dit eenvoudig weg z'hebben hun doel bereikt, 1° hun zakken gevuld en zoo hun macht en prestige vergroot, 2° z'hebben geweldig Vlaanderen verarmd, den kop gesmeerd, om het te gemakkelij ker meester te kunnen en te verslaven. Ehwel, meisjes, toont door uw preusch- beid, uw prettigheidenuwblijmoedigheid, dat de Vlamingen algelijk de ooren niet laten hangen en zég en héizeg tegen uw mannevolk, dat ze hebben wat ze verdie nen en dat het wel besteed is en die ver nedering en die uitzuiging zal duren, zoo lang ze zich niet als koene, preusche Vlamingen aanstellen. Waroen Oom Het uitvoerend comiteit van het Alge meen Christen Werkersveróonu verga derde Dinsdag. Na eene bespreking over den polltieken toestand werd de volgende dagorde goed gekeurd Het uitvoerend komitelt van het A. Chr. Weikersverbond vergaderde Dins dag ten einde den politleken toestand te bespreken. Mengden zich in de bespreking den heer Poullet, E. H. Colens en heeren Pauwels, Heyman en Van Overbergh. De volgende orde van den dag werd goedgekeurd Overwegende dat na het ontslag van den heer Francqul en de intrede van heer Pecher in de Regeering, de samenstelling van de Regeering en de voorwaarden tot de samenwerking van de verschillende partijen aan de Regeering totaal gewijzigd werden Overwegende dat de Regeering Jaspar samengesteld werd ten einde de stabilisa tie van den frank en de financieele ge zondmaking door te voeren en dat dit doel bereikt werd; Het uitvoerend comitett is van oordeel dat de Regeering thans een programma op te maken en te volvoeren heeft, dat namelijk naar het oordeel van de Chrlste- ne arbeiders de volgende punten moet bevatten 1. Consolideering van de financieele gezondmaking 2. Economische politiek met het oog op de verhooging van de voortbrengst en de uitbreiding van den uitvoer 3. Revaloriseering van de Schatkist bon* en van de Staatsrenten, In aanmer king nemende de waardevermindering van den frank. Vooral de belangen van de groote ge zinnen moeten hier op het oog gehouden worden 4. Bevordering van den woningbouw en uitbetaling van de premiën 5. Revaloriseering van de pensioenen der invalleden en van de andere pen sioenen 6. Voortzetting van den godsvrede op schoolgebied 7. Bevordering van al de Instellingen van werkloozensteun, arbeidsverzeke- rlng, enz. 8. Onvoorwaardelijk behoud van de achturenwet. De heer Poullet legde er nog den na druk op dat het programma een zuiver Christen democratisch programma is, dat geboren is uit de politieke en sociale ver zuchtingen van de Chiistene democratie. Koopt uwe F0URRUREN in voile ver trouwen waar ze door het Huis gemaakt zijn bij C. BATTHEU, Yperstraat, 13-15, Poperinghe. uit den Vreemde. De prijs van een Abonnement op De Poperinchenaar is voor Amerika 26 fr. SO en voor de andere Lan den 21 fr. Onze Abonnenten die voor 1927 ons blad begeeren, gelieven rechtstreeks, 't zij in postmandaat, 't zij op een andere manier, ons deze som te doen bestellen. Naar den vreemde zenden wij geen kwijtschriften, het bedrag moet ons door den abonnent zelf toegezonden worden. Met den 2" Zondag van Januari zal ons blad niet meer gezonden worden naar degenen die hun abonnementsprijs niet voldaan hebben. hebben Immers een Vlaamschen toeristen bond met veel plaatselijke afdeeiingen en Ik noem hem een onzer schoonste instel lingen. Ik heb al veel wandelingen mee ge maakt en we waren soms met over de twee honderd deelnemers. Sticht meer afdeeiingen van dien bond, ook op de dorpen van uw streek. Een werk van volksopvoedingen ontwikkeling. Inlichtingen kunt ge o.m. halen bij d: afdeellng te Poperinghe. Onze bond is groot, maar kan noggrooter worden. A. Hans. Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 49 Al de Verschalde's, mompelde ze. En Florls, dfe de opstoker is. Mij wil hij niet, en tochgunthij megeen verstrooiing. Welnu, Ik zal den boel eens omver wer pen... hier eens een bom doen bersten. Dewale wil met mij eens reizen. Dan kunnen oom en tante heel anders lamen- teeren, en de familie Verschalde er bij. Maar dan zullen ze weten, dat Ik me geen voogdij Iaat opdringen. Ha, ze zullen wat anders beleven. En heel Brugge mag op stelten staan. Wat kan het mij schelen. Ik heb hier een eentonig leven geleld. En ik houd van avonturen. Hortense was naar haar kamer gegaan. Ze opende een fijn gebeeldhouwd kasje en nam er een doosje uit. Dit bevatte geld. Hortense telde het over. Het was een groot bedrag. Een modern meisje betaalt zelf haar reizen, zei ze. En ik ben goed van geld voorzien. Ha, oom komt met een verbod, en ik moet gehoorzaam en eerbiedig zijn. En mevrouw Verschalde waakt over mijn gedrag en Florls wil me van Dewale schelden. Mij verstoot hij voor die zwarte kol... Even werd Hortense treurig. Ze had zoo vast haar zinnen op Verschalde gezet. Maai ze werd zijn verloofde niet. Ze zou hem nooit huwen. Geen verdriet, zei ze.Avonturen dan maar... Ze borg het geld weer weg. En danzette ze zich aan een lessenaartje. Ze schreef een brief aan Dewale. Een kwartier later zou ze dien brief posten. Ze kleedde zich om ait te gaan. Mijnheer van Dord kwam bij haar in den gang. Waar wilt ge heen, Hortense vroeg hij. Ben Ik nu van alles rekenschap schuldig. Zoolang ge me niet op uw eerewoord belooft Dewale te mijden, laat Ik u niet meer alleen uit gaan. O, zoo I - Ik meen het. En Ik lig aan banden Ik moet mijn plicht doen... Uw plicht. En ik ben als een school kind... Hortense kleedde zich voort. Ze was nu klaar. Als ik naar winkels wil, heb ik geen gelelde noodig, sprak ze. Vlug liep ze de gang door. Hortense, blijft I gebood de heer van Dord. Maar ze luisterde niet. Ze snelde naar buiten. Wordt oom nu heelemaal onnoozel vroeg ze zich af. Met me willen meegaan I 't Zou me een leventje worden. Hij zal nog anders staan zien... dat hij wacht Ze schreed vlug voort in de richting der stad. Ze keek nu en dan om en ze zag plots, dat mijnheer van Dord haar volgde. Cllii*iHteiie Sociale De Lessen der gewestelijke Sociale school hebben plaats op MAANDAG en DINSDAG 20-21 December; 31 Jannarl-I Februari 14-15 Maart. Verleden jaar is de aandacht gevestigd geweest op de naschoolsche opleiding en zedelijke vrijwaring der jeugd. Dit jaar Is het programma dusdanig opgevat dat het bij de vorige lessen aan sluit en toch op zich zelf een geheel vormt. Dit werd gedaan vooral ten bate van hen die het genoegen niet hadden de vroegere lessen bij te wonen. Er zullen namelijk nogmaals een reeks lessen gegeven wor den over Esthetica of schoonheidsleer en het vraagstuk van het Vermaak in het modern ing< richt Patronaat zal voort practisch ingestudeerd worden. Wij verwachten zooals de vorige jaren tAlrijke deelneemsters en we rekenen in 't hijzonder op de propagande onzer oud leden die we met veel voldoening zullen zien terugkeeren. Wij durven ook aandringen bij de EE. HH. Priesters opdat zij onze lessen zou den aanbevelen aan de personen die er belang bij zouden hebben die studiedagen te volgen. Door zeer vooraanstaande geleerde lesgevers zal gehandeld worden over Ascetisme, Liturgie, Maatschappelijke werken, Geschiedenis, Schoonheidsleer, Modern Patronaat, Vrij Onderwijs, enz. Tooneolopvoeringen: Maandag 20 December En waar de Ster bleef stille staan Kerstspel, F. Timmermans Maandag 31 JanuariEen Dorp zon der Klok Zangspel, Kuneke Maandag 14 Maart Het Geding van Onzen HeerPassiespel, Pol Dumont De Inschrijvingsprijs tot de Lessen der Gewestelijke Sociale School wordt gesteld op 20 fr. Inbegrepen de toegangskaar ten tot de tooneelavonden. De betaling kan geregeld worden bij de eerste les Gelief nochtans uwe toetreding op voor hand op te sturen naar het lokaal waar de studiedagen gehouden worden Ons Werksterhuis S. Godelieve, Nieuwstraat, 5, BRUGGE. VüüR ONZE OOÖSRÜJKE GEZINNEN Onverschlilend Ja Dat is het juiste woord waarmede wij de houding van vele onzer groote gezinnen moeten bestempe len ten overstaan der werking van den Bond der K. G. Zij zouden wel willen toetreden doch Immer de vraagWat voordeel zal die bond ons opleveren houdt hen terug. Wanneer ik zeg voordeel, dan is de bedoelingwelk onmlddelijk, tastbaar voordeel, en zij denken niet dat het juist van de groote gezinnen zelf afhangt, tastbare voordeelen op te kunnen dringen. Door zich bij den bond aan te sluiten, is de macht van het getal, die wij zullen kunnen te weer stellen, tegenover de stijfkoppigheid onzer openbare besturen en bijzonderlijk tegenover die stugge houding onzer Brusselsche bureelratten, voor wien een kroostrijk gezin een ijdel woord is, en die hen zal dwingen op onze elschen in te gaan. Vaders en Moeders, wij vragen het U, in uw eigen voordeel en dit uwer kinders, stel uw toetreding niet langer uit, en denk niet dat de bond der K. G. niets teweeg brengt. Wilt g'eens een bewijs van de werkda- digheid onzer voormannen In den laatsten tijd hebben zij, na korte tegenkanting ontmoet te hebben, drie schitterende uitslagen bekomen 1" De goedkeuring door het Comiteit der Schatkist tot het toekennen eener toe lage van 500.000 fr. voor het Studiefonds is eindelijk verleend, en niets staat meer in den weg voor de uitbetaling. Het studiefonds, waar gezinnen die in de verlegenheid verkeeren om begaafde kinderen hoogere studiën te laten vol trekken, geld kunnen ontleenen zonder intrest. Overgemak van terugbetaling door het vaststellen van annuiteiten. Voor welke studiën staat het fonds lee ningen toe Voor alle studiën na de lagere school, met inbegrip der vakopleiding, en dit voor jongens en meisjes. Daarbij vrijheid ia de keuze van het gesticht. Aauvrsgen moeten gezonden worden aan het Secretariaat van het Studiefonds, Wetenschapstraat, 14 Brussel, maar eerst moet men lid worden in den plaatselijken bond. 2° Gezinsvergoeding bij de Staat. De gezinsvergoedingen voor al de Staats beambten zijn verdubbeld van af het derde kind het huidig barema luidt als volgt30 frank voor leder der twee eerste kinderen, 80 fr. voor het derde, en 100 fr. voor leder van de volgende kinderen. 3° In de privaatnijverheid verhoogt de compensatiekas van het Luikerland haar barema tot 50 fr. per maand in plaats van 30 fr. voor het derde kind en tot 75 fr. in plaats van 40 voor elk volgende kind en zoo zijn er nog meer anderen. Na zulke prachtige uitslagen, wie onzer kroostrijke gezinnen zou er nog kunnen onverschillig blijven voor het edel werk van onzen bond Wij weten het maar al te wel, veel is er nog te doen vooraleer onze gezinnen tot hun volle recht zullen gekomen zijn,en weer d'eereplaate, welke zij vroeger bekleedden in de Maatschappij zullen verworven hekbendoch aan u ouders van een kroostrijk gezin, zal het gelegen zijn tot uw recht te komen of niet. Helpt uwe voormannen, sluit u bij den bond aan, leg uwe elschen voor, en blijf niet onverschillig voor onze edele werking. Eens sterk genoeg in getal, zal alles beter aanhoord en toegestaan wor den, want voor 't getal alleen zal men buigen. Kom dus bij ons, geef uwe namen op zonder uitstel aan een der Bestuursleden, en wij durven u verzekeren dat de eind- zegepraal niet lang zal uitblijven ver werving uwer rechtmatige eischen, en eereherstel onzer groote familiën. Hij moet me niet bespieden, hij mag geen lont ruiken, mompelde Hortense. Ze zette het even op een loopen. Oompje kan me niet Inhalen, spotte ze. Wel, wel, wat een dwang plots. Vroeger kon ik tante en hem draaien en keeren, gelijk ik wilde. En nu worden ze opeens moedig. Ze kwam aan de Smedepoort en had een grooten voorsprong. Door zijstraten dan begaf ze zich naar het postkantoor en wierp den brief in de bus. Ze behoefdegeen antwoord te krijgen. Hortense was nu verzekerd, dat George Dewale haar op een bepaalden tijd op een bepaald punt wachten zou. Het Vertrek. Hortense was eer thuis dan haar oom. Mevrouw van Dord vroeg, waar haar man was. Oom zal me loopen zoeken, zei Hortense. Ik heb bemerkt dat hij me achterna kwam, maar ik heb niet op hem gewacht. O, Hortense, we hadden zoo'n ge noeglijk leven en nu gaat ge dat bederven -Ik? Ja. Dewale ls werkejijk geen gezel schap voor u... zaak van ecnv. udige menscheüjk- Het debat over het duur leven, held. Het oogenbllk ls kalm en gunstig. Men kan er nu niet aan denken de am- D? ontreddering de oneenigheid, bet uestie voor te stellen als het afdwingen f?em's aan leiding in de tegenwoordige eener goedk"uring van het activisme, regeering, kwam vooral duidelijk uit in Met de deuren van het gevang te openen j het Jange debat over de levensduurte voorden Vlaamschen idealist Bormsen' LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER -OROOTB KEUS TBR TROUVE bij SANSIN-VANNESTE QASTHUISSTRAAT15, POPERINQHE B ALLE BUREELMEUBELEN J Oe amnestiekwestie voor de Kamer. De amnestiekwestie is rijp en het is meer dan tijd dat zij door het Parlement opgelost worde. De officleele onverzoenlijkheid heeft deze zaak zoozeer verkorven, heeft de wonde zoodanig laten veretteren dat de Vlaamsche openbare meening een am nestie-wet vraagt waardoor alle veroor- deellngen voor politiekemisdrijvengedekt worden. Thans hebben de Vlaamsche Katholie ken, onder leiding van M. Van Cauwe- laert, een voorstel uitgewerkt dat zij in overeenkomst met de Socialisten en ook met enkele Liberalen ter Kamer zullen voorleggen. Wij wenschen dat amnestie moge ver kregen worden door de samenwerking van alle partijen, ook van de Vlaamsche Nationalisten, zooals het betaamt voor de grenzen voor de bannelingen, zal Belgie een einde stellen aan den bescha- menden toestand, dat het zoo vele jaren langer dan de andere landen heeft gewacht om de kleinzielige haatdragerij af te leggen. Er zijn in Belgie 2000 afgestelden en dezen waren meestal familievaders. Men kan denken wat hunne hulsgenooten ge leden hebben. Er zijn in Belgie 43 ter dood of tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. 137 activisten werden te zamen veoor- deeld voor 1418 jaar gevangenisstraf. Er werd met het grootste vooroordeel gevon nlst. Men herinnerezich slechts De Waele om de waarde van sommige veroordeelin gen te meten De Waele werd eerst ter dood veroordeeld, dan werd de straf gebracht op 20 jaar en dan op 5 jaar en dat al voor het zelfde feit. Mocht er ditmaal voorgoed eens ernstig tot amnestie overgegaan worden. Uitgaven voor landsverdediging. Er is in den Volkenbond een militair jaarboek verschenen, waarin de sommen komen welke door elk land uitgegeven worden aan landsverdediging. De tabels welke deze sommen vergelijken met de uitgaven in 1913-14 gedaan zijn uiterst leerrijk. Maar voor Belgie ware het duizend maal beter waren die cijfers nooit bekend gemaakt geweest. Het arme Belgie komt, na de Vereenigde Staten van Amerika, aan de spits der volkeren die het noodig geoordeeld hebben hunne militaire uitga ven te vermeerderen. Belgie geeft thans 43 in verhouding tot de prijzen van vóór den oorlog, meer uit dan in 1913-14 Belgie dat tijdens den oorlog zulke bloedige wonden gesiegen werd, offert thans aan den oorlogsgod bjjna het dubbele van vroeger. Men zegge niet dat wij ons moeten ge reed maken tegen eene nieuwe overwel diging. Dat zijn enkel uitvluchtsels om een reden te vinden ten einde die onge hoorde uitgaven goed te praten Moet Frankrijk zich dan niet gereed houden Welnu, in Frankrijk zijn de iegeruitgaven met 51 dit ls met meer dan de heiit, verminderd. De verminde ring in Engeland is van 14 deze van Italië van 25 °/o en van Zwitserland van 18 »/o. Belgie wil eene grootmogendheid politiek voeren en vergeet dat het dank aan de Belga politiek van 6/7 verarmd Is. Zoolang het beste van onze Inkomsten aan het militarisme geofferd wordt kan er in ons land geene afdoende verande ring komen. Loonconflicten. Wij staan aan den vooravond van een geweldigen loonstrijd, die in ons land zal heerschen. Het Comité Central Industriel heeft een vertrouwelijk rondschrijven gezonden naar zijne leden om hen aan te zetten zoo sterk mogelijk weerstand te bieden aan de vragen voor loonsverhoogingen die hun denkelijk binnen korten tijd zullen gedaan worden. De nijveraars worden aangezet af te zien van het stelsel van het index-cijfer en zulks van nu af om allen schijn van willekeur te ontnemen. Hierop heeft de Socialistische Syndi cale Commissie van Belgie een oproep gericht tot al de loontrekkenden om bij de syndicale organisatiën aan te sluiten, ten einde den strijd tegen de werkgevers met bijval te kunnen voeren. Klassepolitiek ls slecht, zoo van de zijde der werkgevers als van die der arbeiders. Het stelselmatig verzet tegen iedere vraag om loonsverhooging vanwege de arbeiders is niet het goede middel opdat de loonconflicten spoedig zouden opgelost worden. De prijzen van de grondstoffen en van de producten worden aan de waarde van den frank aangepast. Het is dan ook maar juist dat de loonen en de wedden op het peil van de levens duurte gebracht worden. Veel takt en kieschheid en ook veel menschlievendheid en rechtveerdighelds- geest zal er verelscht worden om de loon- ge^chillen op te lossen. Toegeving van weerszijden zal uiterst noodtg zijn. Onze vloot verkocht. Te Brugge zijn de zeventien kleine bo dems, waaronder een zestal gewezen Duitsche torpedobooten, welke sedert den wapenstilstand de Belgische Oorlogs- flotlelje uitmaakten in het openbaar ver kocht Voor een van de grootste booten Is 33.000 frank besteed. De laagste prijzen schommelen tusschen zeven en twaalfdui zend frank Twee nog bruikbare torpedo booten gingen van de hand tegen 18.000 en 14 500 frank. De zeventien schepen brachten in total slechts 200.000 fr. op. we! iemand anders komen, dien gij bemint O, tante, ik zit niet op een huwe lijkskandidaat te wachten. Dewale is toch geen partij voor u. Ik zal met Dewale niet trouwen. Wie praat daarover Hij is een vriend, zooals Adeleide een vriendin is. Dat is alles. Ge trekt het veel te ver... Maar Iemand, die u kan bedriegen. Ik ben geen onnoozel me'sje, zoo als oom meent. En bovendien tante, geen discussie meer. Dus, oom wil me altijd begeleiden. Of ik... luist, toch toezicht op me Beloof dat ge Dewale zult mijden en dan is alles gelijk vroeger. Ik beloof niets. Mevrouw van Dord kon haar nicht niet tot andere gedachten brengen. Een uur later keerde mijnheer van Dord terug. Hortense zat met spotachtig ge laat in de kamer. Datzijn wel manleren van ubromde de heer van Dord Wat heb ik nu weer misdaan Dat ik me niet laat binden als een bok aan zijn kot. Ge kunt niet alleen uitgaan. Ge zijt In staat Dewale overal te ontmoeten en Tante, geen redetwist meer. Gij'dat zal niet gebeuren! verzekerde van praat anderen na. Ge weet niets van Dewale. Uw oom, die zoo goed is voor u... Maar Floris gelijk gaf, dat hij me aan den kant zette, ja, dat heeft oom gedaan. Omdat Fioris Verschalde van ge dacht veranderd was, maar er zal toch Dord. Och, zwijg nu toch Ge verveelt me En Hortense liep naar haar kamer. 't Was een onaangename dag "s Avonds kwam Hortense aan tafel. De stemming was gedrukt geweest, maar nu sprak het meisje levendig, 't Was over den winter, Hoe liet gekomen Is, en onder welke Invloeden, weten wij niet, maar het staat vast dat Wauters te lang heeft gewacht met zijn uitvoerverbod voor kolen in de laatste, maanden. Hij heeft de voorraden te ver laten uitputten in de laaiste zomer maanden en daardoor draagt hij schuld aan den kolennood. Om dat te verdoeze len schreeuwen de socialisten op Baels en de uitvoervergunningen voor land bouwproducten. Maar Baels bracht treffende cijfers voor den dag om zijne politiek te verdedigen. Hij bewees alzoo dat spijts 3 Vi uitvoer de hoeveelheid zwijnenvleesch in het land zelf grooter was. Hetzelfde voor de eiers. Over het algemeen Is het index-cijfer voor land- bouwpro iucten merkelijk lager dan dat voor nijverheidsproduchten. Sommige wantoestanden komen echter meer door den tusschenhandel dan door den land bouw. Alzoo voor de prijzen van vleesch die stijgen tot 200 van den groothandel tot den kleinhandel. Deze bewijsvoeringen maaakten in druk. En zoo ontstond een geheel geharrewar met discussie onder ministers eener zelfde regeering, wat een bewijs te meer ls van die prachtige eenheid van die sterke regeering die de redding moet brengen aan het land. Vlaamsch in Frankrijk. De Katholieke Hoogeschool van Rijsel heeft zoo pas een leergang van Vlaamsche taal- en letterkunde ingesteld. De hoog leeraar met dien cursus belast, ls heer Desplcht. Terwijl zoogenaamde Belgen wel gaarne de landstaal in de Vlaamsche ge westen zouden uitroeien, en haar, in afwachting, als minderwaardig aanzien en behandelen, herkennen de Fransche academische overheden niet enkel de hooge waarde der Vlaamsche taal, maar ook haar nut. Rood kapitalisme. Wie onzer heeft niet de socialisten hoe ren bulderen op het kapitaal. Het kapitaal is de zondebok, de oorzaak van al de el lenden der werklieden. De kapitalisten zijn nietsdoeners, uitbuiters mannen die zich vetmesten met het zweet van de ar beiders Dat ls de absolute waarheid door de socialisten overal verkondigd. Daarom drukken ze zoo graag de bllans af van maatschappijen die winsten maakten. Maar de gunstige bilans van hun eigen instellingen verzwijgen ze zeer zorgvuldig. De menschen en hun volgelingen mogen dat niet weten HetStaatsblad of de Moniteur kondigt in het nummer van 20 November, 1926 de bilan af vaa de socialistische Ban que du Travail van Gent. Met een kapitaal van 5 millloen werd een winst gemaakt van 2 millioen 193 dui zend 702 franks en 41 centiemen. De banken zijn instellingen die niets, toiaal niets voortbrengen, maar eenvoudig geld verhandelen en geld beschikbaarstel len. Zij leven en teren dus naar de lee ring der socialisten op het zweet van andermans werk. Die kapitalistische citroen door het zweet der arbeiders met sap gevuld, per sen de rooden uit. De Goedkoope Woningen. De Kamer hoorde de Interpellatie van heer RUBBENS (kath.), over de laattij dige uitbetaling van de premiën voor den aankoop en den bouw van goedkoope woningen. Spreker legt er den nadruk op, dat vele belanghebbenden, die in de hoop hebben verkeerd, dat zij een premie zou den ontvangen, thans worden teleurge steld, en dat hun toestand oprecht beklagenswaardig is. Heer Rubbens bewijst dat er meer dan 30.000 aanvragen voor het bekomen van een premie werden ingestuurd, en dat er nog geen 10.000 werden ingewilligd. Hij is ook van oordeel, dat de Konink lijke Besluiten, betreffende de maximum waarde van de te bouwen woning en ook het maximum van het Inkomen dat voor het verkrijgen van een premiein-aanmer king komt, zouden moeten herzien wor den en aan de huidige prijzen aangepast. Heer Rubbens dringt aan, opdat de Regeering de noodige maatregelen treffen zou ten einde den bouw van de goedkoope woningen niet in den weg te staan. Minister Wauters, legt uit, dat tot nu toe 6 811 aanvragen voor 't bekomen van eene premie werden.lngewilllgd, en dat er nog 1.400 eerling zullen worden voldaan. Tegen Maart e. k. zullen er nog 2.600 worden ingewilligd. Heer WAUTERS voegt erbij, dat wel degelijk meer dan 30.000 aanvragen wer den ingediend, waarvan er 18.000 als aannemelijk werden bevonden, maar 't was voorzien dat slechts 15 000 pre miën zouden uitbetaald worden. Men mag niet vergeten, dat de begroo ting met een winst van 60 millloen sluit. Ze hoopte, dat (ie Damsche vaart zou bevriezen, om te schaverdijnen. En ze wist dat er in den schouwburg de volgen de week een groote opera opgevoerd zou worden... Hortense heeft al spijt over haar onstuimigheid, dacht mevrouw van Dord En haar man hoopte het ook. Ze vermoedden niet, hoe hun nicht hun een rad voor de oogen draaide. Na den maaltijd liep Hortense wat heen en weer. Ze bracht een valles beneden en foefelde het vlug buiten, bij de achterdeur, Ze zat dan nog even bij oom en tante maar ze wendde vermoeidheid voor. Ik ga eens vroeg slapen, zei ze. Ze kuste oom en tante goeden nacht en verliet de kamer. Zingend stapte ze de trap op. Ze Is aan het veranderen, beweerde mevrouw van Doid. Ze heeft berouw over haar tegen stand. Ze wa* heftig vanochtend. Ik heb een kennis geschreven om nadere inlich tingen over George Dewale en dan zal ik Hortense dien brief toonen. O, zoo zal ze zeker ongelijk beken nen, meende mevrouw. Ze heeft een goed hart. Wel ja I Maar we hebben ze wat bedorven... ze te veel toegegeven. Maar haar gezond verstand zege viert toch. Hortense was niet tot boven toe gegaan. Ze bleef halverwege de trap staan. Ze luisterde. Dan daalde ze snel de treden af. In de doch dat die wlrst niet zoo hoog is, als men in aaamerking neemt dat de begroo ting opgemaakt is op grond van een index van 730. De index zal evenwel stijgen, daar de index voor de groothandelsprij- zen, nu reeds 880 bedraagt, en nog stijgen zal. Men moet dus voorzichtig omgaan met de uitgaven. De Regeering zal evenwel de mogelijk heid onderzoeken, oin toch voldoening te schenken aan de belanghebbenden Zoo is het mogelijk, dat 18 000 aanvragen zullen voldaan worden, door middel van het reservefonds, dat fr. 400.000 bedraagt, en ook door toelagen van de provinciën. Het heele vraagstuk moet trouwens onderzocht worden, en het ls waarlijk betreurenswaardig, dat de noodige gel den niet voorhanden zijn, om de woning- crisis totaal op te lossen. De Volksgezondheid. In 1913 bedroeg in Belgie het verbruik van alcool 422 401 hectoliter. In 1925 was het verbruik geslonken tot 145.776 hectoliter het verbruik van de verderf- lijke producten der geheime stokerijen natuurlijk niet medegerekend. Alles wel beschouwd, het afnemen op zulke schaal van het alcoolverbruik is een verblijdend verschijnsel. 't Is nochtgns verre van voldoende. Want wordt er veel minder genever ge dronken, het verbruik van prikkelende vochten, die als wijn aan den man wor den gebracht, maar wezenlijk vergift zijn, heeft schrikbaiend toegenomen. Wij hebben ons al duizendmaal afge vraagd op wat grond de wet steunt om 't slijten van zuivere alcool te verbieden en het schenken van onzuivere gekleurde vochten toe te laten. En wanneer zal de bevoegde overheid er eens beginnen werk van te maken een ernstig onderzoek te doen, inzake de sa menstelling en het gehalte van al die gekleurde vochten OpvolgerVANDENBERGHE Bertenplaats, 8, Kleine Markt) INrjicriiiyht' Kokende koffie gedronken. Te Maarsen heeif het 2jar!g kindje van den schilder G. uit een kan kokende koffie gedronken, ten gevolge waarvan de kleine enkele uren later is overleden. Levend verbrand. Het 17jarig meisje Van Cornput te Rotterdam was bij de kachel gezeten. Een brandende kool viel op hare kleederen die weldra in laaie vlam stonden. Eer men het vuur kon ultdooven had het ongeluk kig meisje reede zulke ijselijke brand wonden bekomen dat zij aan de gevolgen gestorven ls. Kindje levend verbrand De echtgenoote Louet, landbouwster te St-George-Gréhaine, had haar 4jarig dochtertje alleen thuis gelaten, terwijl zij eene boodschap ging doen. Wanneer de vrouw terugkeerde vond zij haar kindje in laaie vlam. Dadelijk doofde zij de vlammen uit en stak het kind In een bad botermelk, doch het arme wicht blies weidra den laatsten adem uit. Akelige wanhoopsdaad eener moeder Te Plouve-Lochrist heeft eene genaam de Jeanne Cadiou, 25 jaar oud, moeder vari een knaapje van drie jaar oud, in een aanval van wanhoop of van zinneloos heid haar kind met een mes afgemaakt Zij wierp zich vervolgens op het lijkje en bracht zlchzelven vreeselijke steken toe met hetzelfde mes. Zij overleed kort nadien. Jeanne Cadiou woonde in bij hare tante en leefde gansch afgezonderd, doch niets liet die akelige gebeurtenis voorzien. Afschuwelijke Moord Toen zekere Redeuil, wonende in de gemeente Vanzac, gehucht Logls (Cha- rente-Inférleure) die 's morgens van huls ■Wris gegaan, rond den middag weerkeer de, zag hij tot zijne groote verbazing een kerel uit het huis komen en per rijwiel in volle vaart weghollen. Zijn broeder Gus- taaf, 64 jaar oud, die alleen was gebleven was eerst niet te vinden. Ten slotte vond men zijn lijk In den kelder. De ongeluk kige was den schedel verbrijzeld en de keel doorgesneden. In de hand stak een scheermes waarschijnlijk heeft de moor denaar aan een zelfmoord willen doen ge- looven. Het parket van Salntes werd verwitfigd en heeft zich ter plaatse begeven. Treinontsporing in Canada De sneltrein van Montreal ls op 200 kilometers van Oost-Calgari ontspoord, ten gevolge van het losspringen van een spoorstaaf. Achttien reizigers werden erg gekwetst. Het mag een wonder heeten dat hier geen dooden te betreuren zijn. gang nam ze hoed en mantel. Ze vatte een valles op. En door een achterdeur was ze dadelijk buiten. Nu zullen oom en tante eens voelen dat ik van geen voogdij wil, monpelde ze Leve mijn avoniuur. Overmoedig? Ha, ik wil overmoedig zijn I Ze verliet snel het park en kwam door het hek op straat. Eindelijk I klonk het. Georges Dewale stond daar. Ik ben hier, fluisterde Hortense. Ge heht dus mijn brief ontvangen. Ja. Maar ik durfde aan mijn geluk niet te gelooven. Waar is uw zuster Ze wacht aan de statie. Zonder haar gaan we niet op reis Maar lieve Hortense, uw minste wensch is immers een gebod voor mij. Daisy begeleid ons. Dan is het goed. Laat ons nu voort maken I Dewale nam het valies over. Er was een juichtoon in zijn hart. Plots werd hem de kans gegeven een stout plan te verwezenlijken, een schatrijk meisje te huwen, fortuin te bezitten. Niet te vergeefs dus had hij met veel geduld Hortense het hof'gemaakt. Maar hij was zelf verbaasd geweest toen ze hem in haar brief voorstelde met Daisy een paar dagen op reis te gaan. Ze wilden over Antwerpen naar Neder land. Neen Dewale had aan zijn geluk niet kunnen gelooven zooals hij het noemde En toch Hortense wandelde hier naast hem. Ze vergezelde hem naar het Station en straks waren ze weg van Brugge. Pijnlijk ongeluk te Mesnil Ter hoeve Leclercq werd er met de ma- chlen gedorschen. Daarbij waren ver scheidene lieden werkzaam, waaronder ook het 15 jarig meisje Vernier, wier ou ders te Hautecoche wonen. Terwijl het werk volop aan gang was viel dit meisje plots, tengevolge eener ongekendeoorzaak In de dorschmachien. Dit werd dadelijk stil gelegd. Het arme meisje was met een been tusschen het raderwerk gevat en kon moeilijk ontzet worden. Twee geneeshee- ren werden in allerijl ontboden en deze besloten dat het verminkte lichaamsdeel bij hoogdringendheid moest afgezet wor den. Trein tegen auto. Zes gekwetsten Aan den overweg der spoorbaan te Trezelliéres is een trein tegen een auto gebotst waarin zes personen gezeten wa ren, namelijk M. Toulmay, beenhouwer te Nouzllly, zijn twee broeders, zijn schoonzusters, zijn neef M. Testault. AI de inzittenden werden gekwetst. Auto in een ravijn. Twee dooden Langs de baan van Bordeaux op Bou- vières Is een auto, welke gestuurd was door MM. Rubai'do, 29 jaar, vertegen woordiger van een Parijzer handel in kan ten, tn eene ravijn gestort. Mad. Rubaudo, die eveneens in het voertuig zat, werd op den slag gedood haar man bezweek kort nadien. Drama in een Parijzer hotel Vrijdag morgend heeft een Parijzer ho telhouder zijn 4 jarig dochtertje gedood, zijn vrouw doodelijk gekwetst en daarna zelfmoord gepleegd. De vrouw werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis gevoerd. Men weet niet wat aanleiding heeft gegeven tot dit omzeilend drama. Een wanhopige Belg Eugène Ernel, 18 jaar oud, van Belgi schen oorsprong, Beurs-bediende, zonder gekende woonst, heeft zich Vrijdag na middag, in een drankhuis, te Parijs twee revolverkogels in den borst geschoten. De wanhopige werd, in zeer ergen toe stand, naar het gasthuis overgebracht. Jeugdige moordenaars Voor het assisenhof van het depaite- ment der Seine te Parijs werden drie jon gens van rond de 16 jaar veroordeeld terzake moord op een 14jarig slagers knechtje, dien ze hadden geword om zich in het bezit te kunnen stellen van de 200 fr., welke de jongen bij zich droeg. Een der jeugdige moordenaars werd tot 20 jaar tuchthuis veroordeeld, de tweede tot levenslangen dwangarbeid de derde, die niet actief aan den moord had deel genomen, doch op den uitkijk had ge staan, zal tot zijn een-en-twintlgste jaar op een tuchtschool worden geplaatst. Honderdtwintig miljoen zoek In 1768 stierf te Marylebone, in Enge land, een bierbrouwer, zekere Andrew Chadwick, die 10 miljoen pond naliet. De man had geen erfgenamen en hij had een testament vergeten. Jaren lang meen de men, dat het kapitaal veilig was opge borgen bij de betrokken afdeellng van het hooggerechtshof. Men heeft daar thans alle dokumenten van het jaar 1726 af na gezocht, maar geen spoor van het fortuin gevonden Een Moedermoordenaar Acht maanden geleden werd te Edln- burg eene mevrouw Merett, die pas met haar zoon uit Nieuw-Zeeland was aange komen, dood in hare woning gevonden. Een schotwonde achter het oor duidde op moord. Thans is haar zoon, een nagen- llecjarige student, beschuldigd van den moord op zijn moeder, aangehouden. Aa dbeving in Rusland Het Russisch dorp Kapli, in de streek Lenlnaka, werd door een geweldige aard beving heelemaal verwoest. De aange richte schade kan niet bij benadering opgegeven worden. Er zijn veel slachtof fers, doch het getal is nog niet vastgesteld. IJselijk arbsidsongeluk Eene landbcuwster, Emma Polle ge naamd, 25 jaar oud, was ter hoeve Tou'- nelles, te Hautefeuille, aan 't werk bij een beeienmolen. Op zeker oogenbllk werden hare kleederen door de machien gegrepen en de vrouw werd met geweid tegen een muur geslingerd. De ongelukkige die den chede! gebroken was, werd In allerijl naar het gasthuis gebracht, waar zij echter weldra overleed. Moeder met hare drie kinderen vermoord Te Casablanca heeft men eene vreese lijke misdaad ontdekt. Eene vrouw is met hare drie kinderen, onderscheidelijk, 4, 6 n 8 jaar oud, vermoord gevonden. Men heeft de lijken weergevonden onder een mesthoop, waar ze verstopt waren. Tot uogtoe heeft de policle geen spoor van de laders kunnen ontdekken. aest ea rarsisraidi De Pspsriajiisaacr Hoe was Hortens eensklaps zoo stout moedig geworden Ze vertelde het. Dus een gril, dacht Dewale. Ze ge bruikt mij, om weerwraak te nemen op haar oom en tante en op de Verschalde's, maar ze zal verder loopen dan ze meent Ik heb de macht in handen om mijnheer en mevrouw van Dord te dwingen toe te geven. Hij was gejaagd om weg te zijn uit Brugge, vreesend, dat Hortense zich nog bedenken zou, dat er zich een ander be letsel kan opdoen. Ze bereikten het station. Dewale's zus ter, Daisy, wachtte daar en hartelijk be groette ze Hortense. Deze begon opge wonden te vertellen, hoe ze oom en tante en de Verschalde's ouderwetsche men schen verbluffen wilde door haar modern avontuur. Georges nam kaartjes. Over een half uur was er een trein voor Antwerpen. Dat half uur vond hij geweldig lang. Hij durfde het niet door te brengen in een koffiehuis. Hij wist wel, dat hij te Brugge te bekend was om geen kwaad vermoe den te wekken, indien men hem bij jufvrouw van Dord zag. Hij hield zich of de trein vroeger afreed, ten einde Hortense reeds mee te lelden op het perron, waar hij zich veiliger gevoelde. Weldra pruttelde Hortense over dat lange wachten. Er kwam een zweem van berouw over haai dolzinnig besluit. Maar ze was te overmoedig om zich terug te trekken. Misschien keer ik morgen al terug, dacht ze. Maar ik wil oom en tante toch eens geweldig doen schrikken. Ver zal ik niet reizen. Een dag is genoeg om de oude luidjes duidelijk te maken, dat ze ne niet onder dwingelandij moeten stellen. Daisy Dewale was de waardige zuster van een avonturier. Zij en George woon den samen op drie kamers, waarvan ze ie huur trouw betaalden, om er te kun nen blijven. Dewale dreef een handel waarvan niemand het rechte wist. En Daisy was ook veei op reis. Men zag haar in de drukste café's en ze was steeds opzichtig gekleed. De overmoedige, maar zeer lichtzinni ge en onnoozele Hortense vermoedde let in welk ongunstig gezelschap ze verkeerde. Eindelijk stoomde de trein binnen. Haastig steeg het drietal In een afdeellng eerste klas. Het was er alleen. En nu stelde Dewale het reisprogram op. Vanavond tot Antwerpen. Morgen naar Rotterdam, en later Den Haag en Amsterdam. Hij roemde de winterver maken dezer drie steden. Hortense liet hem praten. Maar ze nam zich voor niet verder te reizen dan Antwerpen. Ze zou Dewale ontgoochelen en ze had er ai plezier in. Hij droomde zeker van een verloving en een huwelijk. Maar 't zal bij een flirt blijven be sloot Hortense bij zich zelf. ('tVefve Ie'). VELLEN voor Bedden en Wiegen, gele, zwarte, bruine, beste hoedanigheid, bij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1