HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad woor Fopringhe en Omsftrebain. 7ai nr Crsüü Gsml Liéssois RAAEE£RJJS£WP 10, Bertenpfaats, 10 Abtfiiemeitsprijs for jaar m;am MrtMHWii uofiiM fiduwbancmefl Zondag 26" December 1926. 25 Centiemen 23® Jaar. - Nr 52. KERSTDAG. Kerstdag in 1918 Tomatea "BERTOZZI,, De Kerstvloed VAN DEN JACHTWAKER ROMAN door j\. 11 .V X' H Politiek Overzicht. BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN Vanaf I Januari 1927 Op 31 Januari Leening der Verwoeste fiewesten 5 t. h. 1923 DE KAMPIOENEN DER DUIVENLIEFHEBBEBIJ GEVIERD TE ELVERDINGHE 2' Zotkraadf- In 't Buitenland BALATUM DE HEKS VAN DEN KEMMELBER6 In Stad !2.3 f li? Bülgie p.pest |P-OÖ fr. Amerika 23 50 fr. Andere |»<iden 21 fr. TARIEF DER fR!J2»N Eens ftilauifJWtig o fr. 8J per regel 2 en 8 inleiich. 0 fr. 70 per regel 1 fr. 30 p regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag avond ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. mm^ilSEHMTE, OruKHsril Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Taiftfaon Postchóck rtt.37© Gevraagd Mode-naaisters, om de vrouwenkleeren van boven en van onder te verlengen. H risvrouwen.die ook thuls-vrouwen zijn. Smeden, om op sommige monden een goed slot te maken. Verkeersagenten, om velen den rechten weg aan te wijzen. Wisselagenten, om mee te doen ln een prijskamp van springen. Meiden, die bij voorkeur willen gaan dienen waar veel kleine kinderen zijn. Puer natus est nobis. Daar stond een vreemde «ter aan de lucht. Geen roode vuurkomeet, Waarvoor 't geteisterd volk, beducht, Zich, bleek, ter aarde smeet Maar vreedzaam scheen de ster, die den Beglansde en d'heroelvout[nacht Het was een vriendenoog, zóó zacht... Een hert van louter grud.. Heel traagzaam dreef ze in 't firmament... En zwervers, heinde en ver, Vol Heimwee knielend naast hun tent, Aanbaden de wonderster. De slaaf zelfs hief den kop omhoog En smeekte, d'cef, den God Die neêrbllkte uit den hemelboog. Om deernis met zijn lot. De denkers tastten twijfelend rond Naar oorsprong en bedted... Maar hun hooveerdlg hert verstond De lieve sterre niet. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OROOTS KEUS TBS TVOUWK bij SANSEN-VANNESTE QASTHUISSTEAAT15, POPERINOHE N ALLE BUREELMEUBELEN Jj We waren dus terug uit ons balling schap, in een huis vol wijde gapen van ultgeruktemuurstukkenen ruitelooze ven sters, doch we zaten er ln het drooge en jonden er ons om ter best en ondereen, leden van vier verschillende huishoudens. 't Was kerstavond en we wilden en zouden dien avond vieren, zooals wij het deden in vredestijd, voor den lompsten al ler oorlogen en het zagen doen van in onze kince-jaren. Pater Gilbert zaliger de onvergelij ke .ijke van de capi cijns, was dien na middag bij ons en zou er blijven, om op het hof van mijn brcêr, in een redelijk bewaaid kamertje, de middernachtsmis op te dragen. Van den dtenstdoenden pa stoor kregen wij een altaarsteen en droe gen hem 's avonds naar het boerenhuis. Daar zaten wij algauw rond de tafel, met zestien, aan het kaartespel, tot wij ei genoeg van hadden en dan begonnen de panajesspelen met begeleiding van veel gerucht en luide leute. Ja. 't ls waar, d'r zijn volmaakterevoor- bereidlngen tot Je heiligdagen, doch leder een is door Goc niet begenadigd, zoodat hij zich uitga en oprijze gemskig Is er voor den armen mensch een tegenhanger van diepe overweging, namelijk gezon de leute 1 We hadden dut leute en we waren ge lukkig in onze armcê. Buiten gierde de wind en roefelde zijn sleep over de naakte eenzaamheid der velden, vol afzichtelijke obusputten, als etterende wonden In 't land hij sprong woedend tegen de ge scheurde muren van het boerenhuis en schuifelde door de verbrokkelde schoor- steenpijpe, tot in de brandende kolen der keukeustove, die laDge, roede tongen uit staken, welke soms boven de stoofhulle krinkelden. Hoe doodsch en verlaten de streek, toch was het herwordend leven reeds op het hof, waar honden en haans, door ons ge rucht wakker gehouden, met neusgeschui- fel, gejank en gekraal meevierden. Binst wij In spel en leute zaten, was het vrouwvolk aan den koekebak Sjeuterend op het ijzer, zong het smeltend vet zijn geestig deuntje met ons mtë en de wal mende geur der opeengestapelde koeken vulde de keuken en deed ons waterbekken. 't Naderde elf ure het spel hield op de tafel werd gedekt en dapper verdween de schelf koeken, begoten met duivel van koffie. Dan nog een termen druppel en 't was uit en amen. Pater Gilbert ging zich voorbereiden In de kamer en wij rookten nog een trekske, doch klopten algauw de pijpen uit, om ons even, vroom en inge togen, te bereiden tot de grootsche plech tigheld. Te twaalf ure knielden wij allemaal voor het altaartje, dat djent versierd met alles wat wij konden thoopescharten, in een Mengelwerkvan «De Poperinqhenaar» 1 Ginds in een stal, in wlnterweêr, Lag op wat hooi een Kindje nt êr En door een spleet viel 't schoone licht Vol streeling op het Wonderwlcht. En van zijn roze lipjes klom Te midden 't machiig Heiderdom, Zijn zwakke kinderstem Ik kom... Toen ging door de lucht Van 't stalleken uit, Naar Noord en Zuid En Wist en Oost, Een zoet gerucht, Een harpgeluid, Een zang vol troost, Eene engelenmelodij... Vol dank en medelij, Waarin er Serafstongen Van Vreae en Glorie zongen. F. M. hoek van de kamur stond. Pater Gilbert trok zijn misgewaden aan en het H. Sacri- fltre begon. Diep ontroerd volgden wij de mis en binst dien duisteren nacht, te mlauen dier omwoelde velden, uiteengereten door de ontploffers en vol pulnhoopen, binst de wind erbarmelijk jankte en tegen de mu ren te smettesen liep, kwam deGod- Mensch in dat onhebbelijk huis, zooals Hij ook eens ln 't arm stalleke van Beth Item kwarn Na de Communie daalde de priester de alt. artiappen neer en gaf ons allemaal de heilige Communie, allemaal, zooveel wij er waren Nooit 's levens vierden wij beter, ont- roerder en hoopvoller Kerstdag. In de kleine uudjes verlieten wij het hof en droegen den altaarsteen terug naar on ze parochiekerk. Waar hij het vond, wisten wij niet, doch de dienstdoende pastoor had ergens wat gekapt strooi getopt en op dat strooi lag er een popke dus, het traditlonnele krib- beke I Toen wij, diep bewogen en lachend om niet te moeten krijschen, dat dingske na derden, zagen wij, in het licht van onzen lanteerne, twee groote muizen van onder het kribbestrooi duivelen en wegschavij- ste>en in de koorzlttens. En zoo vleiden wij Kerstdag in 1918. Warden Oom. nieuwe oogst verwacht. of De Ondergang van Schoonevelde Dicht bij de kusten van Vlaanderen ligt Schoonevelde maar... diep bedolven on d#r de golven. Eeuwen geleden was het een rijke streek waar de kleiakkers zware vruch ten droegen, en de burgers van X. goud verdlenaen met scheepvaart en handel. Maar hoe meer de welvaart steeg, hoe oleper de zeden zakten. En weldra was Schoonevelde om zijn goddeloosheid berucht. V»rwaten keken de rijke eilandbewo- i ers op de vlsschers van Kadzand en Relgersvllet of op de schipfieis van Mui- den en S uls neer. Schoonevelde was ee eiland door dijken omringd en beschermd tegen de zee. De manaen en vrouwen, de koopmans- en reederszouej, zoowel als hun doch ters, leefden in overdaad en slerrperij. Voor de hulzen lagen gouden zullen cn aan de deuren zaten kloppers en klinken van 't zelfde metaal. De paarden waren met zilver beslagen Eiken dag was het feest. Mm at er dronk en sliep dan den roes uit om weer te beginaen. De een wilde de ander overbluffen in pracht van kleedij, in juweelen en paar len. Maar de kerk bleef leeg Eu de oud priester had veel verdriet. Hij ging uit om de menschen. te vefma- nen en hij sprak hun van S rdonra en Go- morab, de steden die om hun slechtheid veruoemd en verwoest wercén Hij wekte de menschen op zich te bekeeren. Maar men lachte en spotte met hem. Kerstdag naderde. En schepen hadden ladingen wild, gevogelte, vleesch en ton nen wijn naar Schoonevelde gevoerd, want er zou weer gesmuld en ges empt worden. Overal hing ne geur van versch koekenbrood en van taarten en pastijen als wagenwielen. Muziekanten stemden hun speeltuigen om den dans te begelei den. Maar aan 't Klndeke van Betlebem dat lag in een kribbe, en dacbt niemand. Ja, Zacharius, de bejairde koster, maakte in de groote kerk, waar de in lood gevatti rultj s, zuchten onder den druk van den wind, het stalleken gereed En de oude priester zag toe maar weende. Wie zou in den Heiligen Kerstnacht, Je zus komen aanbidden Nog eens wlidede priester de menschen van Schoonevelde vermanen. Hij begaf zich ln de stad en hoorde reeds muziek en gezang, maar 't waren liederen die den vromen man deden huiveren. Overal waren de gordijnen hoog opge trokken, zoodat men van buiten de rijk- gedekte tafels kan zien, want ook nu wilden de Schoonveldenaais elkaar door de weelde de oog n uitsteken. De gasten zaten al aan en het feest begon. De priester trad de huizen binnen, en bleef op den drempel der feestzalen staan en noodigde de menschen ter kerke om daar Christus geboorte te vieren na eerst de zonden van zoo langen tijd beleden te hebben. Maar overal klonk gelach en gespot. En er waren er die den dienaar des Hee- ren vroegen liever mee te eten en te drinken dan in die koude kerk mis te doen. Zonder God kunt gij niet gelukkig zijn I vermaande de priester. Ons geld is onze God en we hebben geen anderen noodtg I klonk het. Deze woorden rolden voort en men herhaalde en zong ze zelfs op de wijze van een kerkzang. Ons geld is onze God en wij hebben geen anderen noodig. Bedroeid keerde de priester naar de kerk terug. Bij het wijd portaal verscheen hem een eng»'|, stralend van licht. Gij en uw koster met eenlge ge trouwen moeten nu naar 't land van Kadzand varen, sprak de Hemelbode. Talm niet, want er zal een storm opste ken, die gansch Schoonevelde verwoest. O, laat mij dan nogmaals de onge lukkige doolaards vermanen en hun het oordeel aankondigen I smeekte de pries ter. Wat zou het helpen Laat Ik hun toonen dat Gods liefde groot Is en hun nog een kans wordt gebo den zich te bekeeren. Goed, vermaan hun dan nogmaals. Gods lankmoedigheid ls groot. De herder keerite terug naar de wonin gen waar het feest reeds luidruchtiger werd en hij sprak over net oordeel, dat het eiland bedreigde. Hij wil ons bang maken, spotte men. Met ons geld hebuen we sterke dij ken gebouwd en de zee mag razen zooveel ze wil. Ze kan ons niet deeren. Het geld is onze God en we hebben geen anderen noodig. En zoo joelden de schippers en hoe- venlieden, uie in kroegen kerstmis vierden met geld van hun goddelooze meesters ontvangen, geld waarmee ze hun ziel verkochten. Weenend keerde de priester terug Plots luiuden üe drie klokken in den hoo- gen, zwaren toren. Enkele geloovigen kwamen en arme lieden, gebogen mannekes, krom gewerkt en vrouwtjes in valen kapmantel. En ook luttele ouders met kinderen die blijde naar het stalleke keken. Maar de p.iester leidde ze allen naar de haven, waar een schip lag. Gaat aan boord sprak nij. Alien gehoorzaamden zonder iets te vragtn. Het was ais een hoogete macht hen oreef. De priester knielde neer en, met het gezicht naar de stad, bad hij een De Prufundis, Toen ging hij ook op het schip. De kabels losten van zelf en zon- aer dat een zeil werd gene»chen of een hairü het roer gretp, voer het schip heen. Een schitteitnde ster zweefde het voor naar het land van Kadzand. En van op zee hooide men het woest gezang der menschen van Schoonvelde. Het schip landde te Kadzand. Toen brak de storm los en begonnen de goK en geweldig te huilen. Maar in de huizen en kroegen van Schoonvelde feestte men voort... En ge schreeuw en gezang wiide 't geloei van den storm verdooven. Een herder kwam door de straten ge- loopen en liep dat het nood deed aan de dijken. Hij stormde de feestza.en binnen en sprak van gevaar voor overstrooming. Men wieip hem buiten. Toen aa&lde het oordeel neer. Het water stroomde aan, het vloeide ondei re deuren.het gutste in de kamers. Eindelijk kwam de schrik. Men wilde vluchten. Maar 't was te laat. Snel reis i.e vloed en de zee huilde tot in de stad. Angstgeschrel klink, gegil, geraa3, genep, geween Dronken man nen en vrouwen tuimelden in de golven. Dansende paren hielden elkaar omklemd en wilaen vtiligheid zoeken. Maar de vloed sleurde hen mee... Anüeien vluchten naar de bovenka- me. s en de zoldeis, doch het water on ermijnde de hulzen en de muien stor ten in. Enkelen bereikten den toren. De stee- nen reus waggelde en tuimelde neer. En toen ue Kerstmorgen aanbrak was ihoonvelde verdwenen en bruischte het al zee tusscben Kauzand en Walcheren. En nog ls het zoo. Een legende, van een der vele Vlaam- scbe plaatsen, die door (ie zee we.dei- ver zwolgen. Zoo verdronken een ou.i Oostende, een Scbarph ut, waar nu Blankenberghe, ligt, ee.. Reigersvliet nabij Knokke. En in zee sluimeren een oud Lombardzijde, een oud Wendulce. We bezochten in de Westerschelde Saaftingen en weten dat daar eertijds een stad Namen lag. We stonden bij laag water op een groote zandbank der Oosterschelde en zagen er neg enkele seden van het reeds lang verwoeste Reimerswale. En toen de vlo.d afkwam en de bank bedekte, voeren we naar het eilai.d Tholcn. Daar toonde men ons in de kerk een houten bord, waarop de T.en Geboden geichilderd stonden. En men vertelde, dat alt bord voor eeuwen in de kerk van Rcimerswale hing. Daar In Zeeland ook slapen ze bij do zijnen onder de golven, de verdwenen dorpen en gehuchten, als Bath, Koude- kerke, Rommenede, Meire, Hugovliet, Piet, Westen, Schouwen, enz. En legenden hcort men in den aard als deze die wij veihaien. Een legende l Ja... En toch... uit le genden is veel te leeren. Ook onze tijd is er een van feest na feest, en dans na dans, en slemppartij na slemppartij.Toch klaagt ieder over de duurte. Maar de weelde steekt rog. En de ootmoed, die uitstraalt van Betlehems stal, de goede wil, de zucht naar vrede, dat alles is zoo verdoezeld. Ze er mag er on spann.ng zijn, me vroolijkheid en leute. En 't is ;;oed iet famliiele en en vrienden aan te zit n rond een wel vóóuienëh tafel. We "Zij»- geen droogstoppels. Maar alles moet zijn grenzen hebben Overdaad hier zonder zorgen voor mor gen... en in menig gezin verborgen, maar nijpende armoede. Een dreigend spook van meer en meer werkloosheid, terwijl er nog altijd rijk wordt geleefd op min derwaardig geld. Gelukkig wie rust vind bij het Klndeke van Betlehera en hetgene het ons leerde toen het als Heiland die heerlijke leer van liefde ea verzoening verkondigde. Immers zoo is de Kerstboodschap, Ik verkondig U groote blijdschap. A. HANS. Koopt uwe FOURRUREN in volle ver trouwen waar ze door het Huis gemaakt zijn bij C. BATTHEU, Yperstraat, 13-15 Poperinghe. K)C IMW IITI It Verborgen. Het groote huis van Zeger Wlllebald, den jachtwaker van baron de Oudekerke, stond daar, waar het bosch de Vlaamsche duinen staakte, dicht ook bij de Fransche grens. 't Was een stille Octoberavond. En Ida, de vier en twintigjarige dochter van den jachtwaker, bevond zich alleen thuis. Haar vader was op ronde. Ida bracht menig uur alleen door. Ze had geen moeder meer. En haar eenlge broer Hugo was getrouwd en woonde te Veurne waar hij handel dreef ln koloniale waren. Hij had zelden tijd om over te komen. Ida zat te breien meteen boek voor zich. Eensklaps schrok ze. Er werd hard op de achterdeur gebonsd. Wie kon daar zijn Vader had altijd den sleutel mee en hij zou ln elk geval langs voren komen. Ida ging naar de achterkeuken. Wie lsdaar vroeg ze. Ik ben het... Rudoli... o, ln Gods naam, doe seffens open 1 klonk het door bet sleutelgat. Bevend schoof het meisje de grendels weg. Een jonge man sprong binnen. Ida, verduik me I smeekte hij. De gendarmen zitten me op de hielen. Uw vader is er ook bij. O, ze mogen me niet pakken I Weer aan 't stroopen geweest vroeg Ida veiwijiend. Ja. Toe, steek me weg. Maar waar Boven, op den zolder. Daar zullen ze me niet zoeken. In de schuur zouden ze kunnen gaan. Even aarzelde het meisje. Ze had Rudolf Voorde lief. Ze verkeerden sedert eenlge maanden ln stilte. Rudolf vroeg haar hulp, haar be scherming... En zoo ze die weigerde, voorzag Ida plots de gevolgen aanhouding, gevan genschap, en de onmogelijkheid eener openbare verloving, van een huwelijk. Maar haar eigen vader was jacht waker... Wilt ge me niet helpen vroeg Rudolf. Haar weifeling was overwonnen. Kom mee, zei ze. Vlug I Ze ging hem voor In de gang en dan de trap op Het was er pikdonker. Neem mijn hand, fluisterde Ida. Zoo stapten ze de treden op. En boven 'trok Ida Rudolf Voorde mee naar den zolder. Door de duisternis leidde ze hem naar een kamertje onder de pannen, j Blijf hier, zei ze. En roer u niet. Ik zal straks weer bij u komen, 'k geloof dat ik Iets hoor. O, ik dank u I Nu ben ik gerust fluisterde Rudolf. Houd u zeer stil Ja, ja... Ida trok het deurtje dicht en haastte zich naar beneden. Het hart bonsde haar geweldig. Waren de gendarmen bij het huis Scherp luisterde het meisje. In haar ontsteltenis moest ze zich vergist hebben. Buiten was het doodstil. Ida keerde in de groote keuken terug en nam haar werk weer op. Maar nu kon ze haar aandacht niet bij het boek bepalen. Wat had ze gedaan Een wildstrooper verborgen, haar eigen vader tegenge werkt. Maar ik kon Rudolf toch niet ge- vangenlaten nemen, mompeldeze.'tWare al te erg. O, waarom wil hij dat pensja- gen niet laten ls dat nu een stiel voor hem Rudolf Voorde boerde immers bij zijn moeder op de flinke Sint Jorishofstede. Maar de jacht op zijn landen was door den eigenaar —een Yperling aan baron de Oudekerke verpacht, die hier in 't ronde zijn kasteel bezat. Rudolf Voorde kon niet laten te jagen. Hij beweerde, dat het wild zich wel voe den mocht met zijn vruchten en de jacht geenprevilegie van degrooten mocht zijn. God liet het wild voor ieder loopen en tieren. De jachtwet noemde hij middel eeuwsch en schiomelijk onrechtvaardig. Och, Ida vond het ook zoo erg niet dat de menschen eens een haas of konijn vingen, maar uit dat stroopen konden zulke schrikkelijke drama's ontstaan. Een haas of een konijn was al die ellende niet waard, Sedert een jaar woonde Rudolf op de Sint Jorishoeve. En hij deed er zijn best, Ministerieels verklaringen M. Hubin heeft Woensdag de Regee ring ondervraagd over sommige punlen van hare flnancieele politiek. Hij stelde vast dat M. Francqul er van door getrok ken was zonder ooit een enkel woord in de Kamer gesproken te hebben, noch zender eenigen uideg tc geven ever stabilisatie die hij komt te verrichten. Onder meer stelt M. Hubin een paar vragen die tot nu toe geen antwoord ge- kiegen Lebben. Waar gaan wij naartoe als de Staat zelf het voorbeeld geeft van zijne verplichtingen, In dit geval het uitbetalen op den vervaldag niet te hou den en hoe het komt dat alle kleine lie den hunne spaarpenningen zoo erg aan getast zien wijl degiooten hunne aktiën van de Sccié Générale die vóór de stabilisatie 95cO Irank waard waren, zien rijzen tot 12 500 frank. Toen kwam Minister Houtart aan het woord. Het was geen antwoord dat hij gaf op de rede van M. Hubin maar eene zeer lange rede over de finantieeie poli tiek van het land. Geheel zijn betoog was een gescherm met cijfers. Hij goo chelde met mihioenen en milllarden en spande onmeoschelijke pogingen in om een tiental negers wit te wasschen. Maar hij moet zelf wel gevoeld hebben dat ulks danig moeilijk, zooniet onmogelijk is. Ook Minister Jaspar heeft zich inge spannen om den koers van 175 te verde digen. Maar zijn betoog was zeer duister en geheel gesteld om niet verstaan te zijn. Minister jaspar heeft beloofd in den loop vaa Januari een nieuwe uiteenzetting te zullen geven. Laat ons hopen dat die ons de gewenichte klaarheid zal brengen, zooniet zal het eens te meer bewezen zijn dat de bevolking nutteloos werd verarmd en dat die verarming van de groote massa de verrijking van anderen tot gevolg gehad heeft. Vermindering van verbruiksrechten. De Bestendige Commissie voor de financiën heeft verslag uitgebracht over de vermindering die zal aangebracht worden vandeverbruiksrechtenop sigaren en cigarlllos. Bij wet van 7 Juni 1926 waren er per centen vastgesteld van 10 tot 20 t. h. van den winkelprijs op sigaren en van 8 tol 18 t. h. op cigardlos. Thans zou eene wet deze cijfers bren gen op 5 tot 10 t. b. voor deze twe categoriën van producten. Men voorziet dat het verlies van belas tingen wel se daardoor zou ontstaan zal opwegen tegen de vermindering van uit gaven die het crlssisfonds nu te dragen neeft om reden van het groot getal werk- loozen onder de sigarenmakers. Deelname aan de Regeering Met kerstdag zullen de socialisten e n congres houden waar de vraag meet be sproken worden of de socialisten nog verder zullen deelnemen aan de Regeering ln bereiding tot dit congres hebben de socialistische partijbesturen zoowat ov r- al vergaderd en hebben den economlscben toestand van het land in verband gabraebt met de deelname der socialisten aan de regeering. De partijfederatie van Charleroi, waar verschillende vooraanstaande socialisten, waaronder M. Brunet, het woord geno men hebben, verklaarde zich voor samen werking. De federatie van Brussel vind' dat iedere samenwerking met een andere partij een verzwakking van de klassen- politiek der socialisten voor gevolg heb ben moet. Te Antwerpen geraakte de be spreking niet uitgeput. Het algemeen gedacht Is dat er tot deelname aan de Regeering zal beslist worden Het is opvallend hoe de socialisten bij deze besprekingen geen het minste nota houden van het belang van het land, van de algemeenheid Zij zien het belang en het voordeel hunner partij in cn daarop steunen hunne beslissingen. De Chineesche Bisschoppen in Belgie Over enkele weken hebben wij gemeld dat de Chineesche Bisschoppen u ne reis naar Belgie zouden maken. Thans zijn zij in ons land, ten mlnsie vier want één ervan Is onpasselijk en een tweede andere bezoeken moest afleggen. Overal waar zij verbleven hebben, te Leuven, te Brus sel, te Brugge werden zij met de grootste plechtigheid ontvangen. De gehcele katholieke wereld heeft immers met groote blijdschap het nieuws ontvangen dat Z H. de Paus zes zonen van het oude Chineesche volk tot de Bis schoppelijke waardigheid had verheven Het belang dezer zesdubbele wijding springt In het oog als m n nagaat dat tot nu toe slechts één enkele Chinees tot die waardigheid geroepen werd en dat sedert d. ie eeuwen en half het Evangelie zondei onderbreking in China verkondigd werd. Heden komt de wereld der kleurlingen met geweld tegen de aanmatiging var het blanke ras op en elscht voor zich gelijk berechtigheid in de groote menschen- familie. De strijd woedt om het hevigst ir China en daar is het dat de Kerk door de wijding der Chineesche Bisachoppen voo- de wereld plechtig de hooge waarde van het Chineesche volk heeft verkondigd Het nieuws der Bisschopwijding heeft in China eene blijde beroering verweM bij Kristenen en Heidenen. Dit moet noodzakelijk ten goede komen aan de katholieke zendingen van China en ter bekeering van vele Chineeschen. De vreemdelingentaks in Frankrijk. 't ls dus een afgedane zaakde Belgen in Frankrijk gevestigd, betalen voor hun ne eenzelvigheidskaart 373 of 40 fr. Veel Is er geschreven geweest en gewerkt en gestreden om ten minste verlaging te veikrijgen, en... niets te bekomen vanwe ge Frankrijk's regeering. La douce Franceblijft hardhoorig en wii niets weten van un beau geste ten voordeele van de kindeten van la nation-toeur Belgie Is het echter die het meest door die taks getroffen wordt. Waren de Belgen er eens niet, wat zou Frankrijk wel gaan doen? 't Land laten braak liggen lijk het was voor den oorlog? Dan bleef er altijd minstens een derde niet bezaaid. Een zaak staat vast: de Indentfbht- kaart voor de boeren-ult'anders kost 375 fr. En zoo zijn er Vlaamsche families, landgenooten, die met al hun jongens voor die bijkomende taks aan la grande loeur boven de 3.000 fr., ja iot bij de 4.100 fr. zullen mogen betalen. Maar ik ken een landeke waar het ook belastingen regent, en ln dat landeke spreekt men zelfs niet van tegenmaatre gelen te nemen tegenover de talrijke Fran- schen die er wonen, en... wat doen die Franschen daar? Zij leven er tcch zeker niet op hun renten? Wie zijn er direc teurs, onder-directeurs, contre-maitres In de Fransche ondernemingen en ook In vele andere uitbatingen in België W»t doen die ruim 14 000 zegge veertien dui zend Franschen die In 1923 naar België uitgeweken zijn? Ik las laatst ergens dat er boven de 70 000 Franschen in B Igië zijr. Zou soms 't getal niet veel grooter zijn? Nu, in alle geval, 't schijnt dat zij daar waarlijk behandeld worden en flls a pa pa vo gens de eenen betalen zij 1 „frank voor hunne identiteitskaart, volgens de andëten betalen zij, eens voer altijd, 10 gou 'franken Noch het een noch het an der zal ze ruineeren, en ik zcu er willen voor teekenen in Frankrijk. Maar ik vind nu dat het maar recht en redelijk zou zijn indien Bslgiedat zijn volk zoo erg belast, ware 'tmaarals tegenmaat regel, aan de Franschen die er wonen van 't zelfde laken een broek gaf a's die welke vinnenkort de Belgen die In Frankrijk vonen moeten gaan aantrekken. Voor de Landbouwers. De landbouwers hebben zich In de laatste weken ook duchtig geweerd. De landbou wersgroepen van Kamer en Senaat bebbtn vergaderingen gehouden en be sloten bij de'bevoegde Ministers te gaan aandringen om te verkrijgen dat de Re geering aan de landbouwnijverheid de volledige vrijheid terugschenke, het stel sel van de uitvoervergunningen afschafte en de toelagen aan het landbouwonder wijs zou behouden. De Ministers Jaspar en Baels hebben beloofd het mogelijke te doen en men ver wacht dat de Regeering maatregelen zal treffen die de landbouwnijverheid zullen ten goede komen. De ervaring met de uitvoervergunnin gen heeft trouwens geleerd dat dit stelsel ondoeltreffend is en dat het eenig gevolg er van Is dat vele verdienstelijke men schen veel r.utteloozen last aangedaan wordt. De huishuurwet. In de Kamerzitting van Dinsdag werd het ontwerp van huishuurwet gestemd met 85 stemmen tegen 34 en 6 onthoudin gen. Nu moet het ontwerp terug naar den Senaat. In het gestemde ontwerp heeft de Ka mer bepaald dat de akten van rechtsple ging moeten in de vlaamsche taal opge- Vanut 1 JAKUARI OPLOSSING VAN DEN gesticht in 1865 (61® dienstjaar) KAPITAAL RESERVEN 119.000.000 Fr. een Kantoor openen te POPERINGHE, Groote Markt 28. - Tel. 23 50. 'TTTrn'IiT ALLE BANK VERHANDELINGEN. 1Woordraadsel. Ik draag mijn hoofd verheven in de lucht. Een rib uit mij gedaan,dan maak ik Antwoord. boom-bom. Hierboven photo der heerenPatou Emeric, Reninghelst,koning en 1° kampioenBlanckaert Einile, Woesten, 2" kampioen; Decaesteker Cyrille, Bixschote, 3e kampioen; Overbergh Valere, Brielen, 4'' kampioen; Patou Nestor, Vlamertirghe, 5" kampioen; Parrein Maurlts, Vlameitinghe, fe kampioen. Op 5" December werden de kampioenen gefeest met volle geestdrift. Vergadering, Stoet Aanspraken, niets was er te kort. De maatschappij De Frontduif deed de zaken goed steld worden, tenzij bij gemeenzame overeenkomst, als de verweerder woont iu eene gemeente als Vlaamsche gemeente aangeduid. Dus in Vlaanderen moeten de Deur waarders vlaamsche brieven brengen en geen fransche. Dit greintje vlaamsch rechtsherstel schijnt weeral te veel te zijn voor de oude Heeren uit den Senaat. De Commissie van Rechtswezen van den Senaat heeft de Huishuurwet onderzocht en heeft het ar tikel op het taalgebruik, door de Kamer aangenomen, verv orpen rret 5 stemmen tegen 2. Weeral een heldendaad vanwege otze Vlaamschhafeade bestuurders. Een zware last In 1927 zullen er voor 7290 mlllioenen frank belastingen zijn voor eene totale ontvangst van 7902 mlllioenen fr. De belastingen vertegenwoordigen de zeven achtsten van het gezamentlijk bedrag van 's Linds M'ddelen. Voor 1927 zullen er dus gemiddeld 900 frank per hoofd belastingen moeten be taald worden. Gerekend per hulsgezin maakt dit 3500 fr per huisgezin. Daarbij zijn niet gerekend de belastingen die door de provinciën of de gemeenten geheven worden Om de pil wat te vergulden meldt men dat de gewone begrootlrg voor 1927 een overschot van 863 m'llloen zal arnwijzen en dat de belastingen, in zooverre men de toekomstkan voorzien, met 1928 zul len verminderen. Guido voor Poreringhe en Omliggende Vermindering op de Spoorwegen. De Maatschappij der Belgische Spoor wegen heeft besloten de indentiteitskaar- ten voor groote gezinnen, waarvan de titularissen hun recht op een verminde ring van 50 t. h. op de normale prijzen niet verhezen In den loop van 't jaar van uitgifte, te laten geldig blijven cesuren- de twee jaar in plaats van voor ééo jaar. Voorbeeld a) Een gezin waarvan het oudste kind den leeftijd van 18 jaar niet bereikt in den loop van 't jaar, bekom kaarten geldig voor twee jaar b) Eer gezin met vier kinderen, waarvan h<t oudste den leeftijd van 18 jaar bereikt ir den loop van het jaar, bekomt kaart' n geldig voor één jaarc) Een gezin m»-t meer dan vier kinderen, waarvan bet oudste 18 jaar wordt in den loop van het jaar, bekomt voor dit laatste een kaart voor één jaar, voor de anderen een kaart voor twee jaar. De gezinnen van onzen Bond van Poperinghe moeten eerst naar het Stad huis om de noodige papieren en mogen ze dan brengen bij den schrijver Mr Bourgeois, Onderwijzer, Boeschepestraat, Mr Marcel Hausple, Valkenstraat of bij Mr Gyselynck, lid, statieoverste, die voor de noodige formaliteiten ter statie zullen zorgen. zal het AGENTSCHAP van het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE overgebracht worden Poperinghe. Telef. 89. het fi onwederroepelijk de trekking plaats van het College Kardinaal Mercier. Er blijven ons nog eenige loten; 1 fr. stuk. Wie neemt de laatste. Voor ve'zenden zegels bijvoegen a. u b. Trekking van 20 December. Serie 287.740 Nr 5 wint 500 000 fr. Serie 332.189 Nr 5 wint IOO.OOD tr. Series 272.333 Nr I, ?8i 778 Nr 4 en 297 311 Nr 2 winnen elk 50.000 fr. De andere nummers der ccoemde se ries zijn uitbetaalb.iar met 550 fr. Met 2, 3, 4, 5, of 6 letters van het j woordje stroom, maak eens 17 vlaam- ;sche naamwoorden Elke letter behalve de letter O, mag slechts ééimaal voor komen. Antwiord. ros room, oom, trom, som. os, moor, oor, mos. stoom, m t, tros. Oost, toom, roos, stoor, rots, smoor, storm. 3. Strikvraag. Wat is rapper dan een vloo Antwoord Dezen die ze vangt. 4. Zoekraadsel. Noem een aantal woorden, minstens 15, die iechts of omgekeerd gelezen, gelijk zijn. Antwoord. nedertreden, negen, neen, pap, pop, lepel, nemen, daad, raar, ekker, lol, taartstraat, kok, Olto, Anna, deed, non, keek. 5 Strikvraag. Wat zeggen geleerde menschen, in onze streek, tegen eene telefoonslaak Antwoord Men zegt er niets tegen, men laat dat staan. Volgende goede oplossingen kwamen ons toe Uit Poperinghe Desmvter Madeleine, Turkery Madeleine, MolJet Marrel, Dereckx Oscar, B u- neel André, Verdonck Abel, Maurice L-tlau, Jules Dumelie, Godelieve Debnene, Joseph Lalau, Karei Thorez, Rachel Pieters, Chaerle Jerome, Chaerle Camille, Sohier Frans, Ida Vercruysse, Albert Andries, Dezeure Alice, Dallequin A Verfaillie J., Goemanne Aug Maelbrancke Michel, Inge- laere Marcel, Ingelaere Maurice, Uit Abeele Vandevoorde Marie Louise. Uit Beveren a/Yzer Vandromme Daniël. 1 Uit Bixschirte De Queker Reine. Uit BoesingheVandepitte Maurice. Uit Crombeke Soenen Arthur, Rossey Maria. Uit Dranoater Delamane Jeroom. Uit ElverdingheDe Beer André, De Cat Joseph. Uit Hoogstaede Vanlerberghe Achille. Uit Hout hem Vandeputte Martha. Uit Kemmel Hoessen Julien, Savaete Marcel. Uit Komen Van den Eede Elisa. Uit Langemarck Debruyne Maurice. UitLeysele Denys Gustaaf. Rosseeuw Gustaai. Uit Merckem Craeye Modest. Uit Nieucappelle Cardinael L. Uit Oostvleteren :-Desmadryl Maria, Luyssaert Agnes, Cornette Walter, I)e Backer Roger, Peeters Daniel Uit Poelcape Ue Malbrancke Suzanne, Mal- brancke Ignace. Uit Pollinchove De Baenst Martha, Cornette Godelieve. Uit Proven Muyssen Cecile, Hossey Martha, Etienne Soenen, Soenen Gilbert, Hossey Albert, 1 Hossey Louis, Looten Marcel, Lesap Gerard, Folcque André, Durant Marcel, Elslander Seance, Elslander Oscar, Elslander Louis. Uit Reninghe Callewaert Gabrielle, Dervckej André. Uit ReninghelstBruneel Madeleine, Logie Maria, Denewelaere Maria, Hennebel Artoon, 1 Reynaert Emiel. Merlevede Marcella, Pauwels Julien, Coolzaet Adrienne, Camerlijnck Godelieve. Uit Sint Jan ter Biezen -. Degraeve Angèle, Allaert Maria. Uit Stavele Maes Camille. Uit SteenvoordeDeknudt Arthur. Uit Thor houtCoene Firmin. Uit Veurne Verhille Rachel, Bouquillon An dries. Uit Vlamertinghe Vandevoorde Jerome, Del- place Beatrice, Vanhove Jozel, Bulckaert Remi, Gesquiere Rachel, Celesta Vanhove. Uit WasquehalCoolzaet Madeleine. Uit Watou Derycke Alice. Uit West Nieuwkerke M. Reubrecht. Uit Westoutre Declercq Paula, Hardeman Henri, Knockaert Maria, Ballieu Henri, Deweerdt Lucie, Cossey Maria, Logie Henri, Dequidt Marie, Van Eeckhoutte Clara, Mortaigne Leo, Decrock Maria. Uit Westvleteren Lams Charles, Vandewalle Jules, Vanmackelbergh Camille, Cornette Valere, Debreus Flavie. Uit Woesten Vanacker Rachel, Vanacker Roger Vanackir Simonne. Uit VI ijtschaeteHerman Maurice. Uit Yper Maton Daniël, Vermote G., Mou- champs Suzanne. Mouchamps Nelly. Uitslagen der Prijsloting 1. Het geheimzinnig kasteel, aan Logie Henri, Westouter. 2. Lea van den Mo len, aan Desmadryi Maria, Oostvleteren. 3 Een schot in den nacht, aan Vanhove Jozef, Vlamertinghe. 4. De Vlaamsche B scbkerel, aan Debaene Godelieve, Po peringhe. 5, Filips van Artevelde, aan Vanacker Roger, Woesten. De p'ijzen mogen ten onzer bureele af gehaald of zullen op aanvraag per post vrachtvrij gezonden worden. Aanstaande week een kruiswoordraad sel. Verongelukt bij 't Voetbalspel. De 18jarige Le Huternewas te Vannes n et den voetbal aan 't spel. Ach'er dei bal loopende, struikelde de jongeling er viel zoo ongelukkig, dat hij de ruggraa gebroken werd. De jongeling bleef te o'aats dood. Het hoofd afgereden M. Woifenbuttel, uit Amsterdam, was met zijn vrachtauto op weg naar eene fa briek te Dienen. Aan den onbewaakten overweg reed hij het spoor over, toen juist een sneltrein aangestoomd kwam De machinist remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen dat de auto gevat en aan splinters geslagen werd. M. Woifenbuttel die onder de wielen van de lokomotief geraakt was, werd letterlijk het hoofd afgereden. Door den trein vermorzeld Nabij de statie van Th^mery heeft men Vrijdag het vreeselpk vermorzeld lijk vai een man gevonden. Het slachtoffer moet een kilometer ver door den tiein meege sleurd geweest zijn, wart men heeft de overblijfsel - verspreid gevonden over dier afstand. De verongelukte is zekere M Marcel Gauff, van Fontalneblau. Men denkt nat hij aan den barreel van Thomery verrast is geworden. IJselijk vermorzeld De briefdrager Reré Storat,36jaaroud, van Noailles, ging Zaterdag avond over de spoorlijn, toen hij verrast werd door een trein van de lijn Parijs-Toulouse. D. man werd ouder de wielen gerukt, der rechtervoet afgereden en het lichaam op veischeider.e plaatsen letterlijk vermor zeld. De o gelukkige bli?s enkele stonder radlen den laatsten adem uit. Het slacht iff r was slechts 36 jaar oud, gehuwd e vader van vijf kleine kinderen Noodlottige on oorzichiigheid In de statie van Chaussin stonden vet scheldene reizigers op den trein te wscb ten, die ln aantocht was. De statlebedier- de had de reizigers verwittigd dat zij niei meer over de sporen mochten loopen Desondanks beging de landbouwer Fran- fois Chaudat de onvoorzichtighe d over te loopen, juist toen de trein binner stoomde. De man werd verrast en vermor zeld Hij was huisvader met tien kinderen Ontploffing in eene Fab iek In eene fabriek van kleurstoffen t Oissel, bij Rouaan, heeft Vrijdag naml Jag eene schrikkelijke ontploffing plaais ger-ad. Vijf werklieden werden vreeseliji verbrand en moesten naar het gasthui overgebracht worden. Men vreest voor hun leven. Een roovershol. In het woud bi' Erkner, Duitschlard, I door een b schw. chtcr een onderaardse hol ondekt, dat zeer gezellig ingericht wa als woning en waarin levensmiddelen lagen voor ettelijke weken De bewom van het hol, een bij de policle gekeiv misdadiger, werd ln hechtenis genomer Een groote wagen was niet voldoende o; al de gestolen voorwerpen, ln het hol of gestapeld, naar het policiebureel i voeren. Vervolg twerde b'ad leefde treffelijk, had grooten eerbied voor zijn moeder, een weduwe. Hij was een schoone jonkman, vroolijk van karakter, ernstig toch ook. Ida had hem lief gekregen toen Rudolf veel om haar draaide. En als ze op den laatsten Zondag van Juli weerkeerde van de Veurnsche processie en kermis, was Rudolf haar gevolgd en had hij de groote vraag gesteld. Sedert verkeerden ze, in stilte nog. Vader was een streng man en Ida had het hem nog niet durven vertellen, dat ze Rudolf Voorde haar woord gaf. Te haastig, veel te haastig zou Zeger Willebald gezegd hebben. En de jachtwaker was te weten geko men dat Rudolf soms stroopte dit zou het geval nog moeilijker maken. Vader voelde een wrok tegen allen, die de jacht wet overtraden. Dikwijls had Ida Rudolf gevraagd het stroopen op te geven. Dan deed hij vage beloften maar telkens begon hij opnieuw. En wat zou er nu van avond verder gebeuren Misschien hadden vader en de gendarme:: Rudolf herkend. En zou vader dan vervolgingen laten inspannen tegen den stillen verloofde van zijn dochter. 't Begin van een veete, dacht Ida... O, dan zeg ik alles aan vader, en smeek Ik hem het zoo te laten. Maar misschien werd Rudolf niet herkend. In spanning wachtte ze. Ze voelde zich zoo vreemd te moede Rudolf zat verb r- gen in haar eigen huls. Hoe zou ze hem laten vertrekken, als vader thuis was En eerder kon het niet. Zoolang de jacht waker zich bulten bevond, bestond de mogelijkheid, dat er op Rudolf geloerd werd. Och, Ida zou handelen naar omstandig heden. Ze zat hier met hoop en vrees, maar ze meende uit trouw en liefde niet anders te hebben mogen handelen dan ze deed. Een Vreese'ijke Ontgoocheling. Een kwartier ging voorbij. Dan hoorde Ida Willebald stemmen. En weer bonsde haar het hart. Zouden de gendarmen ver moeden, dat hun wild hier geborgen was En wat moest Ida antwoorden als men het haar vroeg. E' werd op de deur geklopt. Vader is er niet bij, dacht het meisje. Hij heeft den sleutel. Bang ging ze naar voren. Wie is daar vroeg ze. Haar stem drilde, Gendarmen I klonk het. Ida opende de deur. Een wachtmeester trad eerst binnen. Jufvrouw Wlllebald, ge moogt niet verschieten, zei hij, 't zal zoo erg niet zijn. Wat is er stamelde Ida. Uw vader. Is er iets met vader gebeurd Ja, de jachtwaker is gekwetst, en we brengen hem hier. Vader gekwetst 1 herhaalde Ida met een snik ln de keel. Is vader dood Zeg me maar de waarheid Neen, neen... zoo erg is'het niet Uw .vader werd geschoten. We zijn opzoek naar den moordenaar. 't Was Ida of ze een vreeselijke stomp op het hart kreeg. En wie deed het stamelde ze. Ik mag nog geen naam noemen... Maar waar zullen we den jachtwaker leggen, 't Best ware beneden Er is al Iemand om den dokter. Ida beheerschte zich. In de kamer, antwoordde ze Wacht ik zal de lamp halen. Ze wankelde eerst Haar slapen bons den. Wqt al gedachten warrelden door haar hcoid, gedachten over Rudolf en over haar vader en over drama's der wildstrooperij. Ida lichtte bij. Ij- Langs hier, zei ze. En ze toonde den weg naar de achter kamer, waar een ouderwetsche, breede rustbank stond. Gendarmen en twee burgers droegen op een ladder den gewonde binnen. Vader, vader I kreet Ida. MaarZeger Wtllebaldwas bewusteloos Hij lag met gesloten'oogen. Bloed zijpel- de uit zijn groene uniformjas. O, het Is erg hé vroeg I la aan den wachtmeester. Een schot In de borst, of den schou der, we weten het niet. Er Is ietmnd om den dokter Maar we zullen zelf al zien.. Haal water en linnen. Ida brocht het gevraagde De wacht meester had in'usschen de kleed'; van den jachtwaker los gemaakt. Hij zag een wonde onder den linker schouder. 't Had weinig gescheeld of 't was in de hartstreek, zei hij. Ida stond schreiend toe te zien. O, arme, arme vader I kloeg ze. Wi kan dat gedaan hebben 1 Ida, Rudolf Voorde,'antwoordde ee der burgers. Nog geen namen noemen, vermaand- de overste der gendarmen. De jachtwaker zat Voorde toch ach terna, hernam Klaas Meiredank, zooai de burger, een jonge man nog, heette. Dat is geen bewijs, we moeten 't oi derzoek nog doen, hernam de wachtmees ter, die de wonde uitwiesch en toen een noodverband legde. Ida zonk op een stoel neer. Ze kon ni meer blijven staan. Rudolf Voorde had geschoten en bii kwam dan bij haar om een schuilplaats Hij zat boven verdoken. Dan moest z dit rneedeelen aan de gendarmen. Het was haar plicht. Maar het leek haar onmogelijk. O, wat drukte dit geheim haar eens klaps geweldig Om een haas een mensch neerschie ter, En Willebald was toch van de kwaad ste jachtwakers niet, hernam; Klaas Mei jredanfe. Verleden week heeft hij nog eer pensjager met een vermaning laten loo 'pen, omdat de vent vrouw en kinderen j had. Wie zou zoo lets peinsen van Rudolf Voorde, doch ook een liefelijk mensch en van goede familie. - Geen namen, herhaalde de wacht meester weer. Och, ge zijt er zelf van overtuigd dat hij geschoten heeft. Maar hij deed het voorzeker in zijn schrik, zonder opzet. Dat gaat zoo bij wildstroopers en smok- TE VEWKRIICEN BH SANSEN VANNERTE dia zorgen voor het plaatsen. Zie vervolg van op vierde bladzijde. keiaars, beweerde Klaas Meiredank. 't Is een erge zaak ook voor boerin Voorde. Het noodverband ligt er, zei de over ste. Nu maar den dokter afgewacht. Wij moeten voort naar 't onderzoek. Wie zal er hier blijven De wachtmeester keek de burgers aan. Ik, antwoordde Klaas dadelijk. Neen, ga gij liever naar Veurne, om mijn broer te halen I Hugo moet seifens verwittigd worden, sprak Ida. Gerard Vincke zai dat wel doen, be weerde Klaas. -Ik wil wel, zei Vincke, de andere burger. Maar gij zijt jonger, ge kunt,rapper loopen, hernam Ida tot Klaas. Toe, ga naar Veurne, ik vraag het u dringend. Ze wilde niet alleen met Klaas Meire dank blijven. Twee maal had ze tiern af gewezen, toen hij zijn liefde verklaarde. En haar vader was ook niet voor Klaas. Als hij tot bezinning terug keerde, moest hij niet het eerst Meiredank zien. Goed, ik zal dan naar Veurne gaan, stemde Klaas toe. En gij blijft hier, Vincke vroeg de wachtmeester. Ja. - De dokter zal er rap zijn. Wij r ,oe- ten 't onderzoek voort zeiten Wachtmeester, gaat ge nu naar bazin Voorde vroeg Ida met trillende stem. -Ja. Ge hebt dus vermoedens lege: Ru- dolf? Ja. Hoe is het drama gebeurd 't Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1926 | | pagina 1