HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD 10, BerteRpiaais, 10 Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. m Gemeentekrediet van Belgie Grondkrediet van Belgie BerfóifltHi usriioopiiiaen herhaalde annoncen Zondag 2" Januari 1927. 25 Gentlemen 24e Jaar. Nr 1 Nieuwjaarsgedachten Zalig Nieuwjaar Wonderbare genezing te Mechelen Hoe de belastingen Stegen Nieuwjaarwenschen. I i3ar- VAN DEN JACHTWAKER ROMAN door A. IIAMH Roode dwang. Tomaten "BERTOZZI,, De Tombola van liet Woningsfoads van den Bond der Groote Gezinnen Delgingsfonds der Openbare Schuld Publiciteitsdienst. Het te Koopen Aandeel Politiêk Overzicht.! Vrijstelling van militairen dienst. bij L. FORREST <s Sedert I Januari 1927 N ieu w j aarkaar ten In t Buitenland Speel en Ziehfkaart a ten Sm j!s Aboflsen entspnjs per jaar InStad 2.5' f In Belgiep.post 15.00fr. AmeriKa i6 so fr. Antbre landen 21 fr. TAREEF DER PRIJZï N iu ....dssching 0 fr. 80 per regel 2 en li Inlassch 0 fr. 70 per regel MiM RouuiDerictilen 1 fr. £0 p. regel 6 frank prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tetpen den Donderdagavond ingezonden worden. K: ine berichten tegen den Vrijdag noen. uitgeoeri&üüSEH-UAiitiESTEjryKRerii Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Taieloon 0. F"n»tchéck I8.S70 Zalig Mieuwjaar Een heilig einde, een goed begin Dat geve U God, jaar uit jaar in 'k Wil zeggen in een woord gezeid Zoo nu, zoo altijd Zaligheid. Guido Gezelle. 't Verleden jaar, heeft oud en stram, Geleefd tot dat het nieuwe kwam Maar 't nieuwe is schaars een dag gebo- [ren Of 't heeft alreeds dien dag verloren. Wat raad? 't En helpt niethou gezeid; Wij zijn op weg naar d'eeuwigheid I Dus opgepast en niet tot morgen Verzet van voor uw ziel te zorgen. Gumo Gezeei.e. Volgens het voorvaderlijk gebruik, komen wij heden al onze lezers een ge lukkigen zalig nieuwjaar wcnschen. V/ij wenschen hun veel tijdelijk geluk en voorspoed, gezondheid, welvaart in hunnen handel en wandelwij wenschen huu dat zij van alle rampen en tegen spoed, ziekten en kwalen bevrijd blijven en wij hopen hun nog menigmaal dien rechtzlnnigen en hartelijken nieuwjaar wensch te mogen hethaien. Wij wenschen hun ook een zalig jaar niet alleen de gezondheid naar het lichaam, maar ook naar de zielwij wenschen hun den vrede des harten, dien wede welken de wereld niet kan geven maar dien God gunt aan allen die hem bentinnen en trouwelijk dienen, wij wen schen hun den vrede met God, den vrede met hunnen evennaasten, den vrede met hen zelve. Ha 1 mochten de gevoelens, die bij het vernieuwen van het jaar het meerendeel eer menschen bezielen, gansch het jaar blijven voo.tbestaan, er zouden vele mls- erstanden en oneenigheden verdwijnen ;.|e thans ongelukkiglijk maar al te zeer Ce samenleving verdeden. Nog eens aan allen een gelukkig en zalig nieuwjaar I 't Is een cud gebruik der menschen, Dat de vrienden aan elkaar Een voorspoedig nieuwjaar wenschen Bij 't begin van ieder jaar. Allen die ons weekblad lezen Zijn mijn hartewensch gewijd, Dat gij mcogt ge. ukkig wezen En van alle leed bevrijd, Dat Gods rijke milde zegen U bestenulg aan elkaar, Als zoete en malsche regen Overstroome 't gansche jaar. Wat uw hartje mag betrachten, Meer zelfs dan gij wenschen kunt Moogt gij van den Heer verwachten, Zoo God mij verhooring gunt. Alle aardsche zoetigheden In een zulvre eer en deugd, Make u 't leven bier beneden Een bestendige levensvreugd. Meer moet ik hier niet beleggen, Lang reeds kennen wij elkaar, Dus gij weet wat dit wil zeggen k Wensch U zalig nieuwe jaar. Dank zij detusschenkomst der H. Theresia van het Kindje Jesus Sedert een tiental jaren reeds, leed de Veel geluks eneengcê, zalig Nieuwjaari Dit is de wensch, ule geheel Vlaande ren door geroepen, getierd... en ja toch hertelijk gewenscht wordt ten huize en te velde. Het zou der moeite weerd zijn, eens de verschillende to. muien van nieuwjaar wenschen, gebruikt te platte lande, cp te sommen we bepalen ons bij enkele der eigenaardigste. De kinders draalen hun wenschen kort ai, dcch springen op een stoel voor vader en moeder en lappen een franschen nieuw I jiai brief af met veel exprlmatie, vol gra t c van perfond amour en tandres naltrabele. De werkman tot zijn boer boer, zalig Nieuwjaar en veel schoone vruchten binst bil jaar. (De koewachterboer, zalig Nieuwjaar, wee'je en een lang leven binst het jaar en den eersten prijs met uzene stier, wee'je ventje I De meid tot de boerin boerinne, de wensch en veel zwijnsjongen binst het De buren ondereen ha, gebuur, de wensch van 't jaar en nog veei navolgen- d-. De jonkheden ondereen ha, vlieger ter zalignieuwjaareneen geildige vrouwe bitst het jaar. De meisjes ondereeneen fermen vent, l wee'je. Een meisje tegen den jonkheid waarop f het luimtveel geluks en een go£ zalig nteuwjaar, klopper I en een snel lief binst het jaar. Een jonkheid tegen het meisje, waar- clitei hij langbalstba, poezeke I zalig nieuwjaar en een pronten vrijer binst het jaar. De getrouwde vrouwen ondereen 't I jaar, wee'je en een fermen ifeune De kwezelkes zalig Nieuwjaar en veel navolgende en den hemel na uw dood, als 't it zalig is. De pastoor van in den preekstoel be minde parochianen, ik wensch u een zalig Nieuwjaar, ja, zalig door Godszegen over u, over uw lichaam en uwe ziel, over uwe vruchten en De parochianen peizend van 'sgelijke, menheere paster, en trek het maar kort, want mijn voeten tintelen. in Ulo tempore, als we nog jong waren, hadden wij een werkman die nog in 't f Fransche gewn cht had en alle jaren den wensch in 't fransch afdopte: jé vo saheet elk een hureuse en salleteer année.slvle de bokkou de kadoten. Fe dien tijde ook was er op de streek een halve simme die 't zoo wenschte saai niejaa en wuk gaa'k hêen Ik wensch u allen een zalig Nieuw jaar, een vlaamsrh hert en een vlaamsch gemoed en vlaamsthe durve. Warden Oom. 30-jarlge mejuifer Jozeflna Solie, wonen de Notelaerenweg te Mechelen, aan eene ongeneesbare zlekfe en drie achtereen volgende malen op 27 December 1918 A6 Mei 1919 en 5 Augustus 1919 moest zij eene heelkundige bewerking onder gaan. 't Was al echter tevergeefs. Deze laatste weken vooral was haar toestand danig verslecht bij zooverre dat de hulsdokter, heer Lambrechts, haar nakend einde voorspelde. Buiten vreeselijke smarten in den on derbuik was onlangs haar linkerknie aan het zwellen gegaan en dit deed haar zoo 'n pijn dat haar een bijzonder stel over 't been diende gelegd om de aanraking met het laken te vermijden 1 Herhaaldelijk deden zich verdere crl sissen voor die de arme zieke onnoemelijk deden lijden. Dinsdag namiddag, 14 December, rond 5 uur deed zich weer zulke crisis voor gepaard met een geweldig bloedverlies uit mond en neus. Ue geneesheer verze kerde dan ook dat het stervensuur nabi. was. Kort voor middernacht echter, toen de crisis nog onverminderd voortduurde en haar hoogste punt scheen te hebben be reikt, vroeg de zieke haar kerkboek en paternoster en begon te bidden vooral de H. Theresia van het Kindje Jesus aan roepend, voor wie zij eeae bijzondere godsviucht koesterde en door vrienden en kennissen, begin December, een no veen was begonnen. Plots zagen de op de kamer vereenlgde familieleden hunne stervende dochter en zuster rechtspringen, het bed verlaten en op de knltën vallen ook op deze die vroeger nooit mocht worden aangeraakt! Mej. Solie was genezen en dankte God alsmede de H. Theresia, die zij tijdens hare langdurige ziekte zoo vurig had aangeroepen. Dr Lamb.echts die sindsdien herhaal delijk de zieke bezocht en onderzocht, verzekert dat zij volkomen is genezen en geen het minste overblijfsel van hare vroegere kwalen meer behoudt noch vertoont. Zondag 19 December reeds woonde Mej. Solie, te 7 uur 30 's morgens de communiemis bij van den Vrouwenbond der St jan Berchmansparochie en zong na aflcop ervan een plechtig danklied ter eere der Heilige van Llsitux en ging ver volgens en steeds nuchter naar 't Heilig dom van Hanswyck. Deze wonderbare genezing heeft na tuurlijk in de stad en zelfs reeds verre daarbuiten heel wat opspraak verwekt en honderden belangstellenden brachten de genezene reeds een bezoek. in den loop der maand Januari zuilen in de kapel der Carmelleten (Adeghem- straat) alsmede in de parochiekerk van St-Jans-Berchmans piecbdge dankmissen worden opgeuragen. Verder is er ook spraak van aanstaan den zomer eene bijzondere bedevaart naar Lisleux in te lichten. Uit De Standaard Minj,el*erkvan«DEPoPERiNOHENAAR» 2 DE DOCHTER Wel we hebben over een twintig minuten, een klein half uur, uw vader ontmoet aan den rand van 't bosch. Hij zei ons, dat hij Rudolf Voorde achterna zat. En hij vroeg ons mee te helpen. We moesten de wacht houden rond Voorde's hofstede. We waren nog niet ver af we hoorden een schot en we liepen terug. We hebben dan uw vader gevonden. Meer welen we ook niet. Dicht bij uw vader la tl er een geweer, is het van Rudolf Voorde We moeten het onderzoeken. 't Flitste Ida door den geest, dat Rudolf hier zonder wapen was aangekomen... Zijn naam steeg haar naar de lippen. Zou ze haar verloofde verraden Maar, neen, ze kon niet. Ze wilde eerst met hem zelf spreken. En ook vader, als hij tot bezinning kwam, zou zekerheid geven Ida liet de gendarmen vertrekken. I Weer.end knielde ze naast de rustbank. I Klaas Melredank was op weg naar Veurne Gerard Vlncke.een oude visscher, zat te bidden op een stoel. En tusschen door zei hij dat het een allertrlestigst g'-val was. Rudolf Voorde moest gescho ten hebben zonder zijn wil. Hij was toch geen mensch om een moord te plegen, beweerde Vincke. Voorde had al een Het gebeurde onlangs op een Zaterdag namiddag te Charleroi. Een werkman stond op eene ladder, kleine herstellingen uitvoerend aan den voorgevel van een huis. Vier werkbroeders kwamen daar voorbij, kregen de ladder en den man in t oog en gingen er recht op af. Hela 1 Maatje, riepen zij, wilt ge daar eens rap naar beneden komen, of we klinken u met heel uw spel in de goot De werkman liet het zich geen twee maal zeggen, want hij achtte d/e vriende lijke jongens in staat om de daad bij bet woord te voegen. Maar nauwelijks was hij op vasten grond, of gevieren begonnen ze op hem te slaan en te stampen, als gold het een kafzak die moest uitgeklopt wor den. Op een twee drie hadden ze hem afgetakeld, dat het deerlijk was om zien. En daarbij zou het nog niet gebleven zijn, zoo de politie niet toegesneld ware. Toen koos het moedig viertal het ha zenpad. De politie kreeg een der vier kerels te pakken en bracht hem, spijts heftig verzet, naar het policiebureel. Ondervraagd over zijn lafhartige daad, verklaarde hij gehandeld te hebben op bevel van het Syndlkaat. Het slachtoffer heette hij een gemeen onderkruiper van den 8 urendag. Als 't allemaal onderkruipers zijn, die na hun 8 uren bij gelegenheid nog een kar- weiken verrichten, dan moeten de meeste werklieden afgerost werden want dat doen bijna allen. Zulke heldendaden strekken tot schande van hen, die ze bedrijven. Voor dergelijke opvatting van den 8 urendag voelt een ernstig man niemendal. Waarom gaf het Syndikaat geen bevel de werklieden af te rossen die het nachtje doorklopten aan den bouw van het Volks paleis Leve de vrijheid roepen de roode discipelen, doch zij bedoelen daarmee de vrij held...op zijn Russisch wil zeg gen dansen zooals zij fluiten. Om nu een denkbeeld te geven van de wijze waarop sedert den wapenstilstand de belastingen in ons land stegen, zal het volstaan deze vergelijkende cijfers op te geven In 1913 bedroeg het totaal der belas- fingen 351 mlllioen frank In 1919 370 mlllioen In 1920 1 milliard, 287 mlllioen in 1921 1 milliard, 416 mlllioen In 1922 1 milliard, 827 mlllioen ln 1923 2 milliard, 11 mlllioen In 1924 2 milliard, 788 mlllioen In 1925 3 milliard, 540 mlllioen ln 1926 5 milliard, 78 millloen In 1927 6 milliard, 762 mlllioen. Deze cijfers vragen zeker niet veel com mentaar, zij zijn welsprekend genoeg door zichzelf. In 1913 betaalden de Belgen een totaal belastingen van 351 mlllioen, ln 1927 zullen zij betalen 6 milliard 762 millioen of nagenoeg 20 maal meer. nieuwe oogst verwacht. Het plaatsen der biljetten van de Tom bola geschiedt, naar men ons mededeelt, In de meest bevredigende voorwaarden Gezien echter de belangrijkheid van het ondernomen werk afschaffing der on bewoonbare krachten die aanzienlijke geldmiddelen zal vergen, heeft het Coml teit besloten de verricht Ingen van de Tombola met 3 maanden te verlengen. De datum van de trekking wordt on- wederroepelijk vastgesteld op 30 Maart 1927. De lijst der winnende nummers zal afgekondigd worden in de dagbladen en aangeplakt In al de postkantoren. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN goeden naam: hij was medelijdend jegens de armen, altijd dienstwillig. Maar uit wlldstrooperij kan alles voortkomen, kreunde Ida. Dat Is waar... Juist als uit het blau wen... Maar toch, schieten om iemand te treffen, dat is wreed. En toch Is het hier gebeurd. Rudolf Voorde zal zich gevoeld hebben als een wilde kat, die geen uitweg ziet. En de vinger ging als van zelf aan den trekker, 't Zijn erge dingen. En peinst een keer aan zijn moeder. Ze heeft maar dien zoon. O, Ida had naar boven willen snellen, naar den verloofde, om hem te ondervra gen, om zekerheid te hebben. Doch ze durfde nu niet naar den zolder gaan. Ze voelde zich ellendig. Ze dacht nu over dezen toestand. Ze zou straks tot Rudolf zeggen, dat hij zelf naar de gen darmen moest gaan. 't Ware te pijnlijk hem te verraden. En toch zoo'n misdaad plegen tegen haar vader. Was haar kinderlijke liefde dan zoo gering, dat ze den moordenaar ontzag, omdat deze met haar had ver keerd Kon het ware liefde geweest zijn bij een man, die op den vader van zijn beminde vuurde Een schot buiten zijn wil Och, Ida kon er niet over doordenken, 't Was of ze van duizelingen soms neer storten zou. Vader I kermde ze. Maar Zeger Wlllebald gaf geen ant woord. Hij lag roerloos. Gerard Vincke bad half luid. Na een half uur kwam de dokter. Zijn tilbury stopte voor het huis. Vlug ging Ida open doen. Een der bijzonderste maatregelen, ge nomen voor het financieel welzijn van het land, is wel de omzetting geweest van de uitbating der Staatsspoorwegen tn een zelisiandige maatschappijde Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. be bevoorrechte aandeelen van fr. 500 dezer maatschappij zijn uitgegeven ge weest, bij openbare inschrijving ln Beigië en in den Vreemde. Zij zijn gekwoteerd ln de Beurzen van Brussel en Antwerpen en ook ln de Hollandscbe en Zwltsersche Beurzen. Het bevoorrecht aandeel der Belgische Spoorwegen, mag In zijn hoedanigheid aanzien worden, als een obligatie, met vast Inkomen en terzelfdertijd als indus- tiieel aandeel. Het is een waarde die aan geen specu latie onderworpen isintegendeel ze verzekert aan den urager (eigenaar) de onaantastbaarheid van zijn kapitaal en verzekert hem een belangrijk vast, net inkomen. Het brengt Immers op 1°) Een vaste intrest van 6 °/o, betaald door den Staat. 2") Een bijkomend dividend, overeen stemmend met de industrleete winsten der Maatschappij, welke men, gezien de ge nomen maatregelen, op fr. 2,70 °/o mag schatten de totale opbrengst moet dus fr. 8 70 zijn. 3°) Volledige vrijstelling inde inkomst belasting en van de supertaxe. Aan al deze voordeelen, moet men nog toevoegen, een premie van fr. 250 ln geval de Staat de aanddelen later zou in- koopen. In een woord het is een aanlokkend aandeel, omdat het zijn vaste waarde heeft en loonend is aan opbrengst. De uitbating door de nieuwe Nationale Maatschappij is begonnen op 1 Septem ber 1926. De ontvangsten der Spoorwe gen, in de maanden September, Oktober en November, beliepen fr. 659 000.000 tegenover fr. 419.000.000, gedurende de drie zelfde maanden van het jaar 1925. De netto opbrengst, 't Is te zeggen, het verschil tusschen de ontvangsten en de uitgaven, was 112 miljoen frank,, gedu rende de maanden September en Oktober 1926 (over November zijn de berekeningen nog niet geëindigd) tegenover 49 miljoen frank gedurende de maanden September en Oktober 1925. Deze uitslagen zijn zeer bevredigend de Nationale Maatschappij werkt om ze nog te verbeteren eenerzijds, met in overleg met de Regeering, hare tarieven in verhouding te brengen met het alge meen peil der prijzen en anderzijds door het trapsgewijs verwezenlijken van een programma van verbeteringen en bezuini ging in de uitbati'ng. Wat is er nu gebeurd vroeg de geneesheer. Vader geschoten... Die ellendige jachtdrama'sOm een haas of een konijn, elkaar naar het leven staan, bromde de dokter. Hij trad binnen. Dadelijk onderzocht hij de wonde. Hij opende zijn tasch en haalde er gereedschappen uit. Wat peinst ge er van dokter vroeg Ida. Ik kan nog niets zeggep, kind. Is het erg Ik heb alle hoop. O, God zij geloofd 't Is hagel.-, ik zal de korrels ver wijderen... Lang bleef de dokter met den jachtwa ker bezig. Hij liet Ida en Vimtke intus- schen een matras, lakens en dekens van boven halen. Maak wat vuur ook... de nachten zijn koud, zei de geneesheer. Dan vroeg hij warm water. Zoo kreeg Ida het druk. En al maar door dacht ze aan den ver- dokene, Rudolf moest daar op zolder dit gerucht toch vernemen en begrijpen, wat er omging. Zou hij dan toch willen vluchten Maar dat belet ik hem, zei Ida in een vlaag van wrok. Als hij het gedaan heeft buiten zijn wil, moet hij den moed hebben het te bekennen. En 1b het met opzet, dan verdient hij levenslang ln het kot te zitten. Maar dan voelde ze weer deernis. Ze kon hem niet verraden. Eindelijk was de dokter klaar. En mei Vincke en Ida hielp hij Willefoafd op de Vlaamsch wetboek van strafrecht. Het staatsblad wijst op het' gebruik voor het onderwijs ln de hoogescholen van den Staat alsook voor het opmaken van alle openbare akten uitgaande van de wettelijk gestelde machten, vandeVIaam sche vertaling van het strafwetboek. Dit is de eerste ambtelijke Vlaamsche verta ling en dan nog moet op het gerecht, bi betwisting de fransche Code Pénal ge bruikt worden. Zelfs de meest verstokte Vlaamschha- ters moeten van oordeel zijn dat het niet te vroeg Is in een land dat tentoonstellin gen begint in te richten om zijn ICO-jarig bestaan te vieren Maar ook de kalmste Vlaming zal moe ten bekennen dat wij het niet ver zullen brengen als ons elk honderd jaar maar zulk een lepeltje rechtsherstel toegemeten wordt. Goud. Deze week is te Brussel eene lading van 40 ton goud aangekomen ter bestemming van de Nationale Bank. Deze kostbare lading werd in viermaal met vier vrachtwagens van de Zuidstatie naar de Nationale Bank overgebracht Het goud, dat ln staven was, werd aan gekocht met de opbrengst van de bulten- landsche leening. Het was ingepakt ln houten kistjes. Een kilo goud kost op dit oogenblik 25 duizend frank, zoodat de schat die opgeborgen werd eene waarde heeft van 800 millioen frank. Dit is nagenoeg de helft van het bedrag der buitenlandsche leening van 100 millioen dollars. Er ligt op dit oogenblik veel goud In de Nationale Bank, doch het bedrag van de marken blijft steeds hooger. Men is aan het vervaardigen van nieuwe Belgabiljetten van 50 en 100 en eerlang zullen nieuwe goudstukken in Belga op de markt verschijnen. Wat oorlogvoeren kost. De fransche Senator Charles Dumont komt een vers hg op te maken waaruit blijkt dat de strijd tegen Abd-el-Ktim in Marroko aan Frankrijk de som gekost heeft 1167 millioen. Daaibij komen nog duizenden men- schenlevens die met geen goud te betalen zijn. In het tijdverloop van 13 April tot 24 Juli 1925 zijn van Fransche zijde alleen op een effectief van 30 tot 40 duizend man niet minder dan 6 duizend man buiten ge vecht gesteld geweest. De Franschen vinden den uitslag In Marroko verkregen voor zeer bevredi gend, voor een waren triomf zelfs maar hoe duur werd de zege toch betaald. Wanneer beleven wij den laatsten der oorlogen I Terugkeer van kloosterorders. Terwijl In het Isère departement (Fr) een ontzaglijke petitie voor den terugkeer der Karthuizersin de «Grande Chartreuse» honderdduizenden handteekeningen ople vert, hebben niet minder dan veertig fransche professors van hoogescholen, mannen van de meest verschillende poli tieke of filosofische meeningen, een schrij ven gezonden naar M. Poincaré om den Ministerpresident te verzoelen tusschen te komen ten gunste van den terugkeer der noviciaten der onderwijsgevende kloosterorders. Deze vraag voor terugkeer der klooster orders is gesteund op het nationaal fransch belang dezer orders vooral ln Latijnsch- Amerlka. De fransche congregaties zijn veroordeeld om er te verdwijnen, daar zij in Frankrijk geene noviciaten mogen hebben en intusschen worden de Itallaan- sche, Duitsche, Holiandsche en Spaan- sche congregaties zeer talrijk in Latijnsch- Amerika. Aardige kerels die trams tons. Eerst trachten ze overal, waar ze kunnen, de katholieken en vooral de priesters en de kloosterlingen over de grens te zetten, te beleedlgen, te kieineeren en vooral te wijzen op hunne volkomen nutteloosheid. En dan wenden zij alle middelen aan o-1 ze terug te krijgen, daar zij moeten be kennen dat zij ze niet missen kunnen. Zou er wel ten geval bestaan hebben dat de framrfons zoo onontbeerlijk waren dat er door andersdenkenden op hun be houd gewezen werd Afschaffing der Rechtbanken voor oorlogsschade. Het ministerie van Financiën deelt mede Men zal met genoegen vernemen dat in den loop van het jaar 1927, dank zij eene centralisatie van de gerechten, het moge lijk zal zijn de rechtbanken voor oorlogs schade af te schaffen. Vooralsnog werden aanzienlijke bezuinigingen verwezenlijkt. Zoo heeft men sedert 1 Juli 160 agenten in het hoofdbestuur van de diensten voor oorlogsschade afgedankt, wat op eeD aarlijksche bezuiniging van 1 millicen 800.000 Ir. neerkomt. Wat de provincie- diensten betreft, de sedert dit tijdstip al gedane afdankingen zullen de uitgaven over 1927 met 2 600.000 fr. verminderen. matras die hier nu als noodbed lag. Dokter, wat peinst ge er nu van vroeg het meisje. O, uw vader komt er door. God zij geloofd. En straks zal hij wel zijn bezinning krijgen. Hij ligt nu ln zware verdoovlng. Ik zal morgen terug keeren. De dokter gaf eenlge voorschriften die moesten stipt opgevolgd worden. En Rudolf Voorde zou de dader zijn? vroeg de geneesheer. De jachtwaker achtervolgde hem toch, zei Vincke. En is hij al gevangen Ik weet het niet. Dat Voorde zijn eigen met pensja- gen wilde bezig houden. Zoo'n boer, die in goede doening zit En dan krijgt ge een drama als dit. Hartstochten spelen den baas. En 't is te laat beklaagd. Schrikkelijk toch. De dokter schudde het hoofd. Pensjagen en blauwen, twee onge lukkige stielen, vervolgde hij. Ik heb al heel wat slachtoffers behandeld daarvan binst mijn leven. Hij was reeds een bejaard man. Zoo, Ida, ge weet nu wat te doen, hernam hij. En wie waakt er met u van nacht Ik heb om Hugo gezonden. Ha, uw broer. Dat is goed. Ik denk wel, dat uw vader rustig zal blijven maar er zou koorts kunnen opkomen. Nu, moesten er onvoorziene dingen gebeuren ge kunt om mij zenden, maar 't zal niet noodig zijn. En morgen al vroeg keer ik weer. De dokter vertrok. Bij de behandeling over de vaststelling v n. 't iegercont'ngent hield M. Heyman (kaib.)een flink pleidooi ten voordeele van de vrijstelling van den eerstopge- roepene van een gezin met 6 kinderen, welke ook de geldelijke inkomsten van dit gezin zijn zouden. De bepaling waardoor onderscheid wordt gemaakt tusschen de groote gezin nen, wat de fortuin befreft, acht M. Heyman onrechtvaardig ln princiep en in toepassing. Een groot gezin, zegt hij is een groot gezin en dat heeft ook groote lasten en de fortuintoestand mag hier niet worden bijgehaald. De getalsterkte van het legercontingent zou door de vrijstel ling van alle eerstgeroepene van een gezin van 6 kinderen, niet verminderd worden. M. DeBrcquevllle, Minister van Lands verdediging bekampt het voorstel van M. Heyman en beweert dat het contingent van 44.000 op 41 500 man zou terugge bracht worden. Hij wil wel enkele wijzi gingen toebrengen aan de formaliteiten waarbij vrijstelling vastgesteld wordt en dat in het voordeel der groote gezinnen. M. Jaspar, Eerste Minister, betoogt dat het voorstel van M. Heyman beter thuis hoort bij de behandeling der mililiewet Hij verklaart dat de Regeering alsdan nadere uitlegging zal verschaffen. In betrek hiermede wordt gemeld dat de Commissie voor Landsverdediging, op hare vergadering van Woensdag, een voorstel van M. Poullet goedgekeurd heeft waarbij deze vrceg dat de eerst opgeroepene van een gezin van ten ;.v ,;sle 4 kinderen van den militairen dienst zou worden vrijgesteld, welke ook de fortulu van dit gezin zijn zou. Dat zou voorwaar een doeltreffende maatregel zijn. In japan. De keizer van Japan komt deze week te overlijden. De begrafenis van den keizer zal bij twee of drie maanden plaats hebben. Prins Hlro-Hito die hem opvolgt als nieuwe Keizer heeft reeds bezit genomen van de heilige schaften der nationale souvereiniteit. Het gaat ln japan als overalDe keizer Is dood. Leve de nieuwe keizer I De Supertaks. De belasting die den naam draagt van Supertaks valt niet in den smaak der Belgen. Men schrijft zelfs aan een super taks de meest onzinnige nadeelen toe en toch zal men er niet toe kunnen besluiten hem af te schaffen. De supertaks heeft het ontegenspreke lijk voordeel ln zich dat het dezen meest doet betalen die meest kunnen betalen, die meest winnen. Maar hij heeft het nadeel dat hij ge steund Is op persoonlijke aangifte en aan leiding geeft tot onbarmhartig ontduiken. Het gevolg hiervan isdathet belastlngs- ambt, dit ontduiken willende vermijden, zijn toevlucht neemt tot harde maatrege len die ook de rechtzinnige en eerlijke belastingschuldigen ontstemmen en kwaad bloed doen maken. Velen eischen dat de f upertaks worde afgeschaft en desnoods vervangen door., a, dat weten ze doorgaans zelf niet. De supertaks brengt immers ten minste een half milliard in 's lands schatkist en nie mand zou durven beweren dat het land deze som kan missen. En wij zijn zooda nig overlast met rechten en taksen van alle siach en soort dat geen werkgever het zou aandurven de volle tegenwaarde der supertaksed te zoeken ln 't Invoeren van nieuwe of in 't verhoogen van be staande belastingen. Van het afschaffen van den supertaks is er dan ock geen spraak. Enkel heeft Minister Houtart uiteengezet hoe hij het bestaande stelsel meent te verbeteren en hij heeft een wetsontwerp in dien zin in gediend. Tot heden werd de taks, bij iedere schijf van 5000 frank inkomsten, ver hoogd met een half percent. Het zal voor taan gebeuren per schijf van 10 000 fr. Te beginnen van 160 duizend frank in komen werd bet maximum toegepast 30 t.h. Dus iemand die over zulk een inko men beschikte werd door den S'aat ge brandschat voor 48 duizend frank, alleen wegens supertaks. Voegt men daarbij de andere staats provinciale en gemeente lasten dan moest zoo'n menrch haast de helft van zijn Inkomen aanjde openbare kassen afstaan. Dat was overdreven e" moest onvermijdelijk het uitwijken der Belgische kapitalen naar den vreemde ln de hand werken, wat feitelijk gebeurd is. Volgens het ontwerp van M. Houtart wordt het maximum, verlaagd van 30 t.h. tot 25 t.h., eerst toegepast op inkomers van 250 duizend frank. Vervolgens wordt het vrijgestelde inko men verhoogd tot 4 200 of 4 800 of 5.400 of 6 000 of 6 600 fr. volgens de belang rijkheid der gemeente. Dit vrijgestelde Inkomen wordt met een vijfde verhoogd voor ieder familielid ten laste van den taksschuldige en dan komt er nog twee duizend frank bij, als vrijgestelde som, voor elk kind boven de twee. Deze wijzigingen zijn zekerlijk verbete ringen maar het valt te twijfelen of zij zullen voldoening schenken aan de vijan den van den supertaks. Door het nieuwe stelsel zal de belasting die als supertaks moet betaald worden, groctelijks verminderen. Maar de or- brengst ervan ten voordeele van den Staat zal naiuurlijk ook verminderen. Als de Staat nu hetzelfde Inkomen als vroeger wil hebben zullen dus nieuwe lasten moeten gelegd worden. Tot nu toe is het niet bekend wat er zal getroffen worden om de ontbrekende duf zenden te vervangen. Maar het ware toch te wraakroepend moest de kleine man het ontgelden voor hetgeen de groote, door kapitaalsvlucht niet hebben willen betalen. En het Is nochtans juist dat wat meest te vreezen valt. De rijke wat min en de mindere wat meer, om effen rekening te naken. Dat is de flauwe kant der wijzigingen aan den Supertaks Koopt uwe FOURRUREN in volle ver trouwen waar ze door het Huis gemaakt zijn bij C. BATTHEU, Vperstraat, 13-15. Poperinghe. Nu moet ik naar Rudolf, dacht Ida. Maar daar was nieuw bezoek. Baron de Oudekerke, de meester van Zeger Willebald, trad binnen. Hij was rond de veertig jaar, ging gemeenzaam met de menschen om, en toonde zich goed van karakter. Maar hij sprak slecht Vlaamsch. Hij verkeerde trouwens veel in Frankrijk. Zijn vrouw was een Fran?aise, die een hekel had aan deze afgelegen streek. Eh blen... Ida... welke affaire, helnl zei hij. O ja, mijnheer de baron I Ik hebbe hezlen den dokteur, en 't en Isse tok niet al te veel serieus. Uw père zal kenees. Waar isse hij Hier ln de kamer, mijnheer. C'est triste, hein En dat cochon van Rudolf Voorde,Isse de moordenaar... dat smeerlap I Het ruwe woord klonk nog ruwer uit den mond van een edelman. Baron de Oudekerke boog zich over zijn jachtwaker. Hel Wlllebald, ik isse hier... Ie baron... Hoort kij mij nie Vader is bulten kennis, mijnheer de baron Maar de dokter peinst, dat het niet lang zal duren, sprak Ida. Isre nie al te veel serieus. Ikke weet het van den dokteur. En die Rudolf Voorde Is wekkeloop... ce sale individu. Hij en heeft nooit kedeukt. Hij en wi'de nooit nie mij salueer... isse een van den nieuwe tijd. Dat is nikske weerd nie. 'k Peins dat hij wekkeloop is over de frontiers, naar de France. Ah, dat smeer- lap, op een brave mensk als uw pèr.- VOOR UWE (*el<lp>l st atsi 11 jjjen Bankverrichtingen Inlichtingen wend U in volle vertrouwen POPERINGHE YPER Bertenplaats, 10 Tel. 80. Groote Markt, 9 Tel. 304. Verburingva^Brandkoffm IIooiYlit^eiit van het is het AGENTSCHAP van het "GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE., overqebraoht naar Poperinghe. Telef. 89. AGENTSCHAPPEN Beveren Tahon J., Gemeente-Sekretaris. Bixschote R. Morlion, Gem.-Sekr. Brielen J. David, Gem.-Sekr. Bulscamp Butaye E., Gem.-Sekr. Coxyde A. Vandamme, Gem.-Sekr. Crombeke: Decae C„ Gem.-Ontvanger. Dadizeele P. Hoet, Gem.-Sekr. DickebuschJ. Decaesteker, Gem.-Sekr. Elverdinghe Bultheel, Landmeter. Gheluveli BeylsA., Gem.-Sekr. GheluweVan Ryckeghem L.,Gem.-Sekr. HerseeuwR. Laverge, 72, Plaats. Hollebeke A. Breyne, Gem.-Sekr. Houthem- Veurne H. Verdoolaeghe,G.-S. Isenberghe Baes Henri, Gem.-Sekr. Langemarck Muyssen Cyr., Gem.-Sekr. Ledeghem G. Delannoo, Gem.-Sekr. Locre L. Dousy, Gem-Sekr. Loo Camerlynck V., Gem.-Ontv. Luigne H. Vaahoutte, Plaats. Marcke Ch. Brasseur, Gem.-Ontv. Meenen A. Degeeter, Kortrijkstraat, 2. Meessen Bossuwe, Gem.-Sekr. Moeres Melis, Gem.-Sekr. Moeskroen Toerkoenjestr.,109. Tel.179. NoordschooteBailleul Maur., G.-Sekr. Moorslede A. Denecker, Gem.-Sek. Oostvleteren Smis Rich., Gem.-Sekr. Passchendaele De Brock G., Notariskl. PloegsteertWoesten J., Hoofdonderw. Poelcapelle Dehayne Joris, Gem.-Sekr. Pollinchove: H.Anseeuw, Gem.-Bed. Proven Alle Zondagen voormiddag. Reninghe Wullepit A., Gem.-Ontv. ReninghelstCamerlynck Fl., G.-Sekr. Rolleghem-CapelleA. Vandeputte, G.-S. Stavele: Franchoo Pr., Hoofdonderwijz. Veurne VanhoveG., Gem.-bediende. Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sekr. Vlamertinghe Dehaeck, Ontv. d.Godsh. Voormezeele G. Deceuninck,Gem.-Sekr. Waasten Sibille H., Eere-Notaris. Watou Bulthez E., Gem.-Ontv. WervicqDe Mazière G., Steenacker, 18. West-Nieuwkerke Lemaire L., Bellestr. Westouter Declercq A., Plaats. Westvleteren Vanlierde M., Beheerder. WoestenVanhoutte A., Gem.-Sekr. Wulverghem Haghebaert L.,Gem.-Sekr. WaiveringhemCeulenaere C., G.-Ontv. Wytschaete Fournler J., Burgemeester. Zantvoorde E. Vandermarliere, G.-Sekr. Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke Vanwaileghem R., G.-Sekr. Zuydschote H. Costenoble, Gem.-Sekr. Voor uwe Geldplaatsingen wendt U in volle vertrouwen bij den AGENT van het Gemeentekrediet van Belgie. skiet. Ke moet beest zijn daarvoor, een bandiet Maar voor mij heeft Rudolf Voorde dat niet met zijn wil gedaan, mijnheer de baron, zei Gerard Vincke nu. Hein Nie met zijn wille. Ah, gij zijt koet, gij, niet met zijn wil. De skeut Is van zelf vertrekt. Zijt kij de avocat van dien deuknlet, spreekt kij nog voor hem I Voorde is nooit geen deugniet ge weest. Ah, non I Wij, de barons, de nobles, de Seigneurs, wij zijn de deuknlet, eh Isse dat nu praat voor een oude vent lijk kij zijt Maar mijnheer de baron, zeg ik dat? vroeg Vincke. Rudolf Voorde heeft een goeden naam en dat houd ik vol. Merci foor die koede name, als hij nu wel kapot maak den jaktwaak. Dat is heel ongelukkig, hernam Vincke. Maar daarom zeg ik en ze gaan dat uit mijn kop niet spreken dat er iets moet gebeurd zijn,wat wij nog niet weten. Voorde is geen moordenaar. Ah, de jak waak Isse dan de coupa- ble... allez... de pliktik. Hij heeft geme- naceerd die Voorde Hij heeft wille skiet en het Isse keweest jaktwaak Voorde vermoord... als Voorde nie jaktwaak vermoord. Zoo zal de avocat ook expli keer op den tribunal. Dadde wij ken Maar zek mij, waarom Isse kevlucht over de frontieres, uw Voorde, als hij niets aan die skeute t an doene Toe klap niet zoo onnoozel voor een oude mensk Voorde Isse een revolulionair. Nikske den'«t voor hem, de francais isse slekt en de baron isse slekt en de jaktwette is slekt, en de armée, en al is slekt. Maar POSTTARIEF. Binnenlandsche Dienst. Gedrukte naamkaarten, met of zonder geschreven briefwisseling, onder open omslag of onder band 20 centlemen. Prentkaarten, die geen andere geschre ven melding dragen dan de naam, het adres en het handteeken van den afzender dea datum van verzending en een met ten hoogsle 5 woorden uitgedrukte beleefd heidsformule 5 centiemen. Met meer dan 5 woorden 30 centiemen. Buiteniandsche Dianst. Gedrukte naamkaarten, onder band of onderopen omslag, prentkaarten en Kerst- j mis-of Nieuwjaarskaarten die ge n andere geschreven melding dragen dan een met ten hoogste 5 woorden uitgfdrukte be leefdheidsformule algemeen tarief voor drukwerken, zegge 20 centiemen tot 31 December 1926 en 30 centiemen te begin nen met 1 Januari 1927. De naamkaarten met meer dan vijf woorden moeten als brief gefrankeerd worden (1 fr. 50 cent.) Kerstmis- en Nleuwjaarkaarten met meer dan eene beleefdheidsformule (vijf woorder) gelijk een gewone postkaart (90 centlemen) OP 31 JANUARI heeft onwederroepelijk de trekking plaats van het College Kardinaal Mercler. Er blijven ons nog eenlge loten 1 fr. stuk Wie neemt de laatste. Voor verzenden zegels bijvoegen a. u. b. Arme schipbreukelingen De sleepbootJuies-Couetder haven an Marseille kwam in de nabijheid van het Dramontpunt voorbijgevaren, toen de bemanning de noodseinen van eene zin kende sleep zag. Er was nog slechts een overlevende aan boord, de matroos Co as Belpatou. Zijne twee makkers waren aau de gevolgen van een bloedopdrang, be zweken. Ontzetlende dood van een student M. Paul Philippet, 18 jaar oud, stu dent bij het Lyceum Henrl-IV, te Parijs, had zich, met eenlge makkers naar Meu- don begeven. Men bracht er een deel van den dag gezellig door. Bij den terugkeer naar Parijs klom de jongeling, uit scherts, ongezien op het dak zan een wagon. In de statie van Ouest-Ceinture zagen de andere studenten plots een menschenbeen dwars door het dak van den wagon ste ken I Het was een der beenen van den onvoorzichtigen jongeling, die onder eene brug, met zulk geweld verpletterd gewor den was, dat een zijner beenen door het gewelf van den wagon drong. Spoorwegramp in Georgië Te Rookmarkt, in Georgie, zijn treinen in volle vaart op elkander gebotst. Dertig reizigers werden gedood en meer dan vijftig werden gekwetst. Botsing in de iucht In het vliegplein van Rantoul, in den Amerlkaanschen staat Illinois, is er een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Twee ma- chienen, elk met twee officiers bemand, waren boven het plein aan 't zweven. Zij kwamen uit tegenovergestelde richting naar elkander toegevlogen en botsten mei vreeselijk geweid opeen. De machienen ploften ten gronde. De vier officiers ble ven op den slag dood. Afschuwelijke moordgeschiedenis Uit de kleine gemeente Rlebnig bij T ü- tau, in Bohemen, wordt een verschiikke- lijke moordgeschiedenis gemeld. E°r vijftigjarig manspersoon vermoordde op beestachtige wijze zijn vierde, 19 jarig' echfgenoote en bracht vervolgens (ma kindje om het leven. Daarna pleegde hij zelfmoord. Daar ook de drie eerste vrouwen var den man onder verdachte omstandigheden zijn overleden, gelooft men met zekerheid dat ook deze door den onmensch vermoord zijn. Een verschrikkelijk drama ln het huishouden Jolly-Blason, place de la Gare te Rennes. heerschten dikwijls twist en tweedracht. De man, 25 jaar oud, tnetsersgast, mishandelde zijre vrouw, 23 jaar oud, bij elke gelegenheid. Zulks was Donderdagnogmaals het geval. De vrouw, door de brutaliteit van haar man uitzin nig en verblind van woede gewoiden, greep een revolver en schoot haar echt genoot dood. Zij ging zich onmiddelijl gevangen geven. Op den Eiffeltoren verkoold Een 23 jarige jongeling, J»uq L.£- V£ud, van Marly-le-Rai, was sinds maanden gehecht aan den radiodienst van den Elffelforen te Parijs. Men komt nu, in zijn bureel, op den toren zijn lijk te vinden, op een kabel v n 12 000 volts elektrlciteltsstrooming. e ongelukkige was gedeeltelijk verkoold Men veronderstelt dat hij zai gestruikeld en gevallen zijn. Wreede Misfaad te Le Quesnoy. In de Noord-Fransche gemeente Le Quesnoy is een wreede misdaad geplêegd. Een ontvanger der registratie werd er 's nachts In zijn huls gewurgd. De man werd 's nacht overvallen, neergeslagen en daarna gewurgd. Diefstal was de drijfveer der misdaad maar het geld werd door den dief niet gevonden Door Kampernoelies vergiftigd. M. en mad.Perraud,wonende rue Bour- gelas te Rochefoit, hadden kampernoelies geëten en werden 's rachis erg ziek. S ;f- fens deden zij een geneesheer komen, die oordeelde dat beiden aan vergif'iging le den De man en de vrouw doors'onden de vreeselijkste smarten, maar konden tcch gered worden. Twee katten die den over schot van het eetmaal opgesmuld hadden werden 's anderdaags dood gevonden. Uit een Trein gevallen. Een jongeling, A. Heethuys genaamd, Is te Hengelo uit een voortrijdenden trein getallen De ongelukkige bekwam eene schedelbreuk en was enkele stonden later een lijk. Levend verbrand Een nogal spoedig gebluschte brand ontstond in de woning van mad. Watrin, verhuurster, te Chartres. De pompiers moesten langs een venster van het eerste verdiep in het huis en vonden er de ou< e vr' uw verkoold. Men veronderstelt dat de oncelukklge, die aan bezwijmingen onderhevig was, op hare slaapkamer bij ongeluk eene brandende petroollainp om geworpen heeft, die het vuur aan hare kleederen mededeelde. Drama der zinneloosheid. De 52-jarige fr ultverkoc per Eugène Hog woonachtig met vrouw en drie kinderen te Fiavigny, verliet een paar dagen gele den in een vlaag van zinneloosheid zijn woning en werd in de straten opgemerkt met een geweer. Zaterdag viel hij de voorbijgangers lastig en schoot plots op al wie zich in de straat durfde vertoonen. Hij kwetste acht personen. Naderhand begaf hij zich bij zijn minnares, die met haar 80-jarlge moeder Inwoonde, en schoot beide vrou wen dood. De krankzinnige moordenaar vluchte naar Malzivilleen ging aldaar bij een vriend zelfmoord plegen. Dood-lijke botsing. In de rue Felix Faure, te Nevers, bot sten twee auto's op elkaar. De eerste wa gen werd bestuurd door M. Telllard, suikerbakkerde tweede door M. Le- maltre. De auto van laatstgenoemde werd op het voetpad geslingerd en doode een oude vrouw. De cchtgenoolen Arnand, die ln het voertuig zaten, liepen kwetsu ren op. Een bloedbad. De politie heeft in een kelder van een boerderij, gelegen op zes mijlen van de stad Farweil (Texas), de lijken ontdekt van de boedn met name vrouw George j. Ha'sell en hare acht kinderen. De boer werd stervend aangetroffen in een bijge bouw. Hij had zich verwondingen toege bracht, toen de politie ter plaatse kwam. Het staat vrijwel vast dat Hassell zelf de moorden heeft gepleegd in een aanval van zinsverbijstering, veroorzaakt door het mislukken van zijn oogst. Hij was de tweede man van de boerl die hij vier jaar geleden trouwde. Smokkelaars in een Sneeuwstorm. Twee vermisten. Negen smokkelaars uit het dal van Aoste die tabak en koffie waren gaan ha len In Zwitserland, werden in den bergpas Vlenouve, nabij den Grooten St-Bernard, door een sneeuwstorm verrast. Zeven hunner konden gered worden, doch van le twee anderen hebben de moniken geen spoor teruggevonden. Een 28-jarige vrouw levend verbrand Te Vlaardingen zocht de 28-jarige echt- <cnoote van den onderwijzer Givesteyn -p den zolder naar kleeren. Zij had op ie trap een petroollampje neergezet. Door mbekende oorzaak schijnt bet lampje te zijn gebroken, waardoor brand ontstond. De kleeren van de vrouw vatten vuur en nog voordat de buren hulp konden ver- leenen was zij reeds geheel met brand wonden overdekt. In zorgwekkenden toe- itand werd de vrouw naar het gasthuis 'ervoerd, waar zij overleden Is. de sieksle van al is Voorde zelf. En als ze pak hem, moeten ze hem steek in den bak voor zijn leven... Allah, Ida, houd courage. Ik keer weer morken. Isse nieuws gesend nAar Hugo te Furnes Ja, mijnheer de baron. Hij zal koom, dadde Is wel. Gij niet mak blijf alleene in den nakt. En ikke hoop de gendarmes zai Voorde bij den nekke stek en In den bak smijt. Courage De baron ging heen. 't Is geen kwade vent, maar we weten dat hij Rudolf Voorde niet kon verdragen, zei Vincke. Rudolf buigt niet genoeg voor hem. En hij is voor het Vlaamsch. Dat gaat de groote heeren niet. Maar Rudolf nu voor een nietwaard uitmaken, dat kon ik toch niet verdragen. Ja, de baron overdrijft. Vincke, ik moet eens rap boven zijn, sprak Ida zenuwachtig. Doe maar Ik blijf toch, tot uw broer er is. Ik laat u niet alleen in dit ongeluk. Een Eed. O, Nu moest Ida even Rudolf spreken het was of haar hart barsten zou. Vlug ging het meisje naar den zolder. En ze opende het kamerke onder de pannen. Rudolf, fluisterde ze. Ha, Ida... Stil, zoo zacht mogelijk klappen. Ze moeten u niet hooren. Maar wat hebt ge gedaa" Op vader geschoten I Wat I Ik op uw vader geschoten Wie durft dat beweren Vader is zwaar gekwetst bi r.en gedragen. Maar Ida 1 En Ida hoorde ware ontroering en ook rchrik in Rudolf's stem. Ja, vader Is door kogelkorrels ge troffen... En gij meent, dat ik op hem gescho len heb I En dat ik me dan hier zou weg stekenGe houdt me voor zoo'n hulchelaa r. Dusgij hebt het nietgedaan, Rudolt? Ida vroeg het met werkelijke verlichting. God hoort me, Ida... ik zweer bij mijn zielezaligheid, dat ik geen schot heb gelostverklaarde Voorde. Ik beef zelf nu ik dit hoor. Is uw vader erg De dokter geeft alle hoop. Goddank I Maar de gendarmen zoeken u... Heeft uw vader dan gezegd dat ik geschoten heb. Wlllebald is toch een eerlijk man. Vader is nog bezwijmd. Hij kan niet spreken. O, dan wacht ik gerust zijn verkla ring af. Hij zal mij niet noemen. Maar wat een geschiedenis 1 ida, bij onze liefde, zeg me nu openhartig gelooft ge nog aan mijn schuld Neen, Rudolf... Twijfelt ge Waar is uw geweer Dat heb ik bij mijn vlucht wegge smeten, om niet met 't wapen in de h nd gevat te worden. Ze hebben het gevonden, vlak bij vader. t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1