HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Waarom ilISl FQPP8ÜL Po'3er'n®'ie' Berienp'aats" '°Tei 89 Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken Zondag 9n Januari 1927 Abonnementsprijs per jaar 25 Centiemen 24e Jaar. Nr 2 De Huishuurwet ®e ar,»«ede der Katholieke Priesters in Belgie Werk,van het oud papier Wat verzameld Wat kunt ge nog verzamelen Politiek Overzicht. De kerkvervolging in Midden-Amerika. DE DOCHTER VAN DEN JACHTWAKER ROMAN door JV. II WM De rtgeeringskwestie. Het Pensioen der Bedienden Minister Pecher overleden. De nieuwe geldmunt Premies voor goedkoope woningen Piegceiingsprogramma Wederom geldverkwisting. Kostelooze kaartjes op het spoor De werkgevers en de Lijfrentkas. PLAATSEN DE VOORZICHTIGE SPAARDERS HUN GELD BIJ HET GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE Tomaten BERTOZZI,, ni™™ac0h°f In 't Buitenland Erg ongeval in een Cirk Chicoreikweekers en Chicoreidroogers onzer streek. BENOEMING van BURGEMEESTERS Door een auto en lijkwagen overreden Bloedig gevecht in een koolmijn Honderden personen verdronken Vier gezusters samen 334 jaar Een Zevenjarig moordenaar Arme Vrekkige Vrouw Aan koude bezweken In Stad 12.501 In Belgiep.post 15.00 fr. Amerika 26 50 fr. Andere landen 21 fr. TARIEF DER PRIJZEN Bericnien - usraoopingen Eene Inlassching O fr. 80 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 70 per regel i/onnissen eouwtierictiien 1 fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annonccn zijn vooraf ie belalen en moeien tsgiMiiJen Donderdagavond ingezonden worden. Kleine berichten legen den Vrijdag noen. uitgeverSAiiSEn UAnrtESTE, DrukKerij Gasthuisstraat, 15, Poperinghe TelAfoon S. Postchéck 15.570 ENAA1 Madame Simpels b(j het ziekbed van haar broer, die zwaar ziek is. Ik heb een zeer vri endelij ken brief gekregen van Emilie. Zij schrijft dat het haar ten zeerste spijt u niet te kunnen komen bezoeken, maar zij zal zeker en vast naar uwe begrafenis komen. (The Humorist). De nkuwe huishuutwet treed! in voege jmet 1 Januari 1927. In de laatste dagen ivan het jaar werd zij ter verande Ing {gezonden naar Hameren Senaat, wat niet [bijgedragen heeft orn deze wet klaarder [te maken. Het is niet mogelijk de wet in haar geheel te geven daar de tekst ervan alleen reeds het voorblad van De(o) Poperlnghenaar zou vullen. Toch willen wij in het kort de hoofdtrekken dezer wet uiteenzetten. Artikel 2 der huishuurwet geeit al de gevallen op waarop de wet niot toe passelijk Is. Gebouwen vóór November 1918 be schadigd door den oorlog en met meerdere kosten herbouwd woonsten welke na den oorlog werden vergrootvilla's en lustwoningen, enz. Dc woonsten wier [huurprijs van 1914 1500 ir. was in [steden van 15 tot 25 duizend inwoners, [van 1000 fr. In plaatsen van 5 tot 15 dui- [zend inwoners en van 500 fr. in de ge meenten van min dan 5 duizend inwoners. [Alsook de landbouwbedrijven met meer [dan 2 hektaren land ot die in 1914 meer [dan 500 fr. betaalden. Ook de gedeelten [van vaste goederen komen in aanmerking als de prijzen meer dan door de wet be paalde huurprijzen bedragen. Artikel 3 zegt waarop de wet wal toepasselijk is j Hier hebt ge ook vaste goederen en gedeelten van vaste goederen en belde zijn verdeeld In 3 categorlën le categorie zijn de steden en gemeen ten waar men min pachtte als hierboven doch meer dan 900 fr. in steden van 15 tot t25 duizend zielen, 600 fr. In gemeenten van meer dan 5 duizend inwoners en 300 fr. In plaatsen beneden de 5 duizend inwoners. 2« categorie zijn de hulzen met huur prijs 1914 675 fr., 450 tr. en 225 fr. vplgens de inwoners als hierboven. De3e categorie zijn al de huLen die in deze reeksen min betaa'den in 1914. Zoo is er ook eene verdeeling in drie categoriën voor de gedeelten van vaste goederen. Er is ook eene verdeeling bo ven de 25 duizend inwoners. Landbouwbedrijven boven 1 hektaar zijn eerste categorie en onder dg hektaar tweede categorie. Het bijzcndersle wat hier moet onthou den worden is dat er drie categoriën zijn volgens de inwoners en den huurprijs van 1914, want de huurverlegging en den huurprijs zijn verschillend volgens de categorie waartoe het huis behoort. Oe Huurverlenging. De huurder heeft het recht het bewoon de huls verder te betrekken tot het tijd- siip, overeenstemmend met den datum der ingenottreding, van het jaar 1928 voor de eerste categorie, van het jaar 1929 voorde tweede en voor het jaar 1930 voor die van de derde categorie. De ver huurder, die de verlengde nuur op dat tijdstip of opeen lateren datum wil doen eindigen, is verplicht opzegging te doen, drie maand te voren. En hier nu volgen een hoop bepalingen waarom de huurverlenging kan ingetrok ken worden Werken van algemeen nutgezond heidswet ken eigen ar van etn huls die niet poogt zijn eigendom te bewonen verbreken van overeenkomsten tusschen patroons en werklieden of bedienden,enz. Buiten die gevallen wordt verlenging van rechtswege toegestaan, tenzij er ge wichtige redens bestaan, b. v. willen zelf bewonen, doen bewonen door voor- of nazaten, enz... Kunnen echter de verlenging niet ge weigerd worden oorlogsinvalleden met 30 t. h., wedu wen en moeders van gesneuvelden, als het den kostwinner was, gezinshoofden rret minstens 3 kinderen ten laste, ouder lingen boven de 70 jaar, burgerlijke slachtoffers met 30 t. h. en arbeldsinva- lleden ook met 30 t. h. Deze kunnen echter toch de verlenging geweigerd wor den, als de eigenaar hun een huls bezorgt. De eigenaar kan ook tot schadeloos stelling gedwongen worden als hij binnen de drie maand het huis zelve niet heeft betrokken of hij het maar schijnt te bewonen. Aan deze bijzonderste bepalingen zijn er nog een aantal andere toegevoegd voor bijzondere gevallen. Beperking der Huurprijzen. Tot den eersten vervaldag, na den 1 Januari 1927, Is het verhoog nog 125 t.h. Van dan af Is de verhooging voor da eerste categorie 225 t.h. Voor de tweede categorie is de verhooging 1927-28 van 1751. h. en voor het jaar 1928 29 van 225 t. h. Voor de derde categorie is de verhoo ging voor 1927-28 van 150 t.h, voor 1928-29 van 200 t. h. en voor 1929-30 van 250 t. h. In andere woorden een huisgezin welke een huls bewcont der eerste cate gorie, heeft maar huurverlenging tot 1928 en moet 225 t. h. verheogen. Een der tweede categorie mag blijven wonen tot 1929 en moet het eerste jaar 175 t.h. verhoogen en het tweede jaar 225. Een der derde categorie heeft verlenging tot 1930 en moet tot 1928 150 t. h. verhoogen, Reeds zoo dikwijls werd er geschreven dat het inkomen der katholieke priesters volstrekt ontoereikend is, dat de priesters die weinig of geen persoonlijke fortuin hebben, armoede lijden en onverdiende armoede. Drie maanden geleden schreven de bla den dat de wetgevende Kamers dien toe stand zouden onderzocht hebben en trachten te verbeteren volgens de levens duurte, en verder werd er niets meer van geli oord. Wij vragen ons af hoe de priester, met [de huidige levensduurte, en zijn te karig Inkomen, anders zou kunnen dan gebrek lijden als wij weten dat zijn levensstaat hem dwingt zich goed te kleeden, een def tig huis te bewonen, zich en zijne beurs ten beste te geven voor de werken der parochie. Wij meenen te weten dat geen enkel priester, zonder persoonlijk fortuin, aan zijne meld een behoorlijk loon kan beta len, zelfs niet in de belangrijkste plaat sen. Wat moet het dan armoede zijn wanneer een onderpastoor zich verplicht ziet 3.000 a 4.000 frank en zelfs meer aan huishuur te betalen en dan soms nog een ouden vader of eene oude moeder bij zich op te nemen I Ja, zoover gaat het dat sommige priesters, door den nood ge dwongen, en tegen hun wil in, zich ver plicht zien naar bijkomende bestaansmid delen te zoeken, wanneer hunne zending hen moest vrij maken van elke stoffelijke bekommernis. Weten de lezers dat een ongeschoold arbeider, die hoogstens de lagere school bezocht, het verder brengt met zijn inko men en veel verder, dan een onderpastoor die tot zijn 24 jaar heeft moeten studeeren en aan zijne ouders een klein fortuintje gekost heeft Het wordt natuurlijk dien arbeider volkomen gegund zich een menschwaardlg bestaan te verzekeren, maar de toestand der geestelijkheid mocht en kon heel wat beter zijn dan die van een eenvoudigen werkman. Weet men dat het Staatsbestuur van 't katholieke Belgle wel het middel vindt om de protestantsche predikanten en de Joodeche rabbijnen een bezoldiging te i erzekerendle allen onderstand van wege hunne geloofsgenooten overbodig maakt terwijl de katholieke geestelijkheid voor meer dan de helft op aalmoezen en soort gelijke Inkomsten te rekenen heeft Weet men, dat de Staat, in ruil voor de geroofde kerkgoederen, na de Fransche Omwenteling de verplichting op zich ge nomen heeft aan de geestelijkheid een behoorlijk bestaan ie verzekeren En hoe wordt die verplichting uitgevoerd Voorzeker ontzietde katholieke priester zich geene enkele opolferlng voor zijn volk, zelfs niet de ontbét ing en de armoe de, maar wij heeten het onwaardig dat een katholiek land niet weet te voorzien in de meest dringende noodwendigheden van de beste zijner zonen. Is het niet meer dan tijd dat er van Staatswege in dien dringenden nood voor zien wordt? Kan de jaarwedde der gees telijkheid niet vastgesteld worden op goudbasis evenais in een naburig prote- stantsch land, waar de katholieke priester heel wat meer aanzien geniet en niet on gerust behoord te zijn om zijn stoffelijk bestaan. Welke volksvertegenwoordiger wil zich eens ernstig aan dien wagen spannen V. Mengel erk vanDe Poperinghenaar» 3 De vaste jaarwedde der ondespastoors destijds herleid van 3.600 fr. tot 3 200 fr. wordt vermeerderd met een duurtetoeslag berustend op het Indexoumber. Wij moe ten er bij voegen dat die duurtetoeslag voor de priesters verminderd werd met 1/4. Waarschijnlijk omdat alles voor de priesters 1/4 minder kost! De andere Staatsbedienden hebben woonst, vrouw en kinderen Daarvoor hebben ze een bijzonderen duurtetoeslag. De onder pastoors hebben op vele plaatsen ook een woonst te betalen, zij moeten een meld houden terwijl een ander staatsbediende zijn vrouw niet betaalt. In Juli werd aldus aan een onderpas toor fr. 1.242,50 uitbetaald Het index nummer bedroeg toen 5791 n hun jaarwed de werd betaald op 510. Een bijslag van fr. 7 50 wordt beloofd aan de staatsbe dienden. October komt, het indexnummer rijst tot 705 en de arme onderpastoor trekt nog altijd evenwel fr. 1.242 50. 't Wordt December en memand maakt zich over hem bezorgd, het indexnummer rijst tot 730 Uit De Standaard u.. ,(St-Amanduswerk) Zijn Heiligheid de Paus doet een drin genden oproep tot alle geloovigen om met eene bijzondere edelmoedigheid de Missiën te steunen. J Meer dan duizend millioen menschen leven nog In de dwaling van het helden dom wij, de gedoopten, wij de be voorrechten, wij moeten medehelpen om aan die ongelukkigen de waartield.en het geluk te brengen. Heel dikwijls wordt er voor allerlei werken beroep gedaan op de geldelijke hulp der katholieke menschen en voorze ker is onze stoffelijke steun beperkt,maar hebben wij er reeds aan gedacht dat wij, met wat goeden wii, onze giften zouden kunnen verdubbelen en dit zonder veel moeite. Wat al zaken werpen wij weg als waardeloos, die, zorgvuldig verzameld In al de katholieke gezinnen, in ons land alleen jaarlijks duizenden, ja mililoenen zouden kunnen opbrengen. Dat wou ik graag doen zoo sprak een missievriend. Weet ge wat De vuilbakken langs de straat gaan doorsnuifelen en ultrapen daar liggen schatten in voor ons vriendjes in de mis siën...» Nu dat stieltje vragen we nog van u niet, maar wat we van allegeloovf gen vragen, 't is ons te steunen door het verzamelen van sommige zaken die ge woonlijk niets opbrengen en die door ons in de beste voorwaaruen worden tot geld gemaakt ten voordeele der Missiën. Bewaar voor ons uw cud papierdag bladen, boeken, tijdschrliten, schrijfboe ken, registers, omzendbrieven, reklamen, kaarten en prenten, karton, inpakpapier en allerlei papier gescheurd of niet. Zijt ge in staat regelmatig een goede hoeveeineld oud papier ie verzamelen laat het weten op onaer staand adres. Men zal u een of meer zakken toezenden en die zullen om de maand afgehaald wor den. Gelief echter de dagbladen afzon derlijk bijeen te houden. Oude postzegels, zilverpapier, capsu- len, oude pennen, munten, stopsels, loodjes, caoutchouc. Vele van die voor werpen zuilen uwe kinderen op school verzamelen, zooniet mogen ze ook met het oud papier afgegeven worden doch zooveel mogelijk afzonderlijk ingepakt. Veel geld zal zoo voor de Missies wor den gespaard. Voeg daarbij dat het bijeenhouden van die zaken ook in uw huisgezin de mlssiegedacbte zal levendig maken, dat het zal doen bidden voor de missies en dat dit liefdewerk overvloedig den zegen van Hierboven over uw gezin zal tiekken. De Missiekring, Gasthuisstraat, 31, Poperinghe. Koopt uwe FOURRÜREN In volle ver trouwen waar ze door het Huis gemaakt zijn bij C. BATTHEU, Yperstraat, 13-15, Poperinghe. tot 1929 200 t. h. en lot 1930 2501. h. Hierbij wordt nog bepaald dat de lasten mogen op den pachter gelegd worden. Nu volgen nog een aantal artikelen en bepalingen die in de praktijk weinig uithalen. Ook een aantal algemeene bepalingen voor het ondeihuren, het inspannen van processen, enz... Wij raden dezen die meenen onder toe passing der hulshu irwet te vallen aan die wet nog nader te onderzoeken gezien, zooals wij hooger zegden, hier alleen de hoofdtrekken ervan weergegeven worden. Het wordt eentonig op den duur altijd weer gruweldaden uit Mexico le moeten berichten zoo begint een briefwisse laar uit Mexico zijn schrijven. De gruwelen, welke de ongerechtige viijmetsulaarsiegeerlng van Mexico pleegt, nemen met den dag toe in getal en in wreedheid. Vrouwen worden mishan deld, Priesters worden verbannen, Bis schoppen worden gevangen gezet. Er heerscht eene echte kerkvervolging in het ongelukkige Mexico. Naar vermeld wordt werkt het voor beeld van Mexico ongunstig op de andere staten van Midden-Afrika. In Guatemala laat de regeering ook niets na om de Katholieke Kerk in moei lijkheden te b.engen. Dit land dat 1 mil lioen 600 duizend zielen telt bezat slechts 70 priesters, meeimaals op hoogen leeftijd. Een groot gedeelte dier priesters werd reeds uit het land gezet. De buitenlandsche misslonnarissen trachten het katholieke leven In Guate mala te doen opbloeien, maar nu zoekt de regeering moeilijkheden met dezen. Reeds werden twee Belgische dames die voor het oprichten van een meisjescollege in het land aangekomen waren, daags na hunne aankomst uitgewezen. Ook in de kleine republiek Panama worden anti-klerikale wetten voorbereid als deze welke lhans in Mexico van kracht zijn. Men is overtuigd dat de Mexicaan- sche Ca lies de leider is der anti-katholie ke beweging in Midden-Amerika. Maar de Kerk heeft nog grootere moei lijkheden gekend. Nog sterkere mannen dan een Calleszijn tegen haar opgestaan. Maar zij zijn gevallen en de Kerk blijft. De poorten der hel zullen niets tegen Haar vermogen. Dat kan I Maar met dat geweer Is niet geschoten. Ze zullen het niet als be wijs tegen mij kunnen aanvoeren. O, Ida, antwoordttwijfelt ge aan mijn schuld? Neen, niet meer... ik geloof dat ge de waarheid zegt. Dat heb ik gehoord in uw toon. Ge waart rechtzinnig. Maar dat ge me toch voor zoo'n valschaard hebt kunnen houden. Ik zou' uw vader neerschieten en, zonder er iets van tot u te zeggen, hier een schuilplaats te vragen I Hoe gemeen ware het I O, denk aan mijn toestand I Ze bergen vader binnen, gij wordt genoemd. ja, 't Is om er van te draalen, maar nu zijt ge beter ingelicht, en ge hebt mijn eed gehoord, Ida. Zijn de gendarmen naar het hof Ja. Dan moet ik naar moeder. Neen, doe het niet... Wat zal zij denken I De gendarmen zouden u toch aan houden. Maar moeder zal me gelooven als ik haar zeg, dat ik onschuldig ben. Ge moogt niet gaan. Ze zouden u naar Het gevang te Veurne brengen. Blijf hier. Maar mijn arme moeder Schrijf een briefje, ik zal het be zorgen, hernam Ida, na eenlg denken. Ze was nu van Rudolfs onschuld over tuigd en ze zou haar beminde voortaan trouw bijstaan. Maar ze wilde niet, dat hij door gendarmen weggeleid werd. Rudoli mocht nu nog niet het huls verlaten. Dan liep hij de gerechtsdienaars tegen 't lijf. 't Gerucht van een naderend en plots stoppend voertuig, deed Ida schrikken. Klaas Melredonk bad te Veurne zijn boodtchap gedaan en Hugo Willebald en diens vrouw Leida zeer doen onstellen door het treurig nieuws. Dadelijk werd de tilbury Ingespannen waarmee Hugo in Veurne-Ambacht zijn klanten bezocht. En Hugo en zijn vrouw reden heen. Klaas Meiredonk mocht achteraan zitten Hij was wat beleedlgd. Hugo Willebald en zijn vrouw spraken Franseh en deden juist, alsof hij als knechtje genadiglijk meerijden mocht. Verwaand volk, dacht Klaas. Ze houden zich alsof ze van de hooge bur gerij zijn en ze moeten toch ook wroeten voor hun kost. Ik ben zeker geen woord meer waard. Hugo sprak niet met hem en dat hin derde Klaas Meiredonk, die ook handel dreef en zich ais een gelijke van Hugo Willebald bechouwde. De tilbury hield stil voor het jacht wakershuis. Hugo bond voorloopig het paard aan een paal vast. Hij hielp zijn vrouw uit stijgen. Ida deed de deur open. Hijgend stond ze daar, als had ze snel geloopen. O, Hugo, ge zijt er I 't Is zoo tries tig 1 zei ze. Hoe is het met vader De dokter geeft toch goede hoop, maar zegt bij de waarheid Leida, ge zijt ook meegekomen. Natuurlijk, antwoordde de jonge vrouw. En in 't Franseh vervolgde ze Wat schrokken we I Is die Voorde al gevangen Ik weet van niets... O, wat een avond I Meiredonk wilde ook binnen treden Maar Ida versperde hem den weg. En zennuwachtlg sprak ze Bedankt Klaas voor uw hulp. Maar het moet nu stil zijn bij vader. Ik wil wel bij hem waken. O, 't is niet noodig Hugo is nu hier. Ge kunt naar huls gaan. Bedankt voor uw hulp. Nijdig trok Meiredonk zich terug. Hugo en Leida stonden dan bij den bewusteloozen jachtwaker. Ida vertelde, wat de dokter gezegd en gedaan had. Ze zei, dat de baron ook geweest was. Dat is vriendelijk van hem, sprak Leida, die nog Franseh sprak, al ge bruikte haar man thans Vlaamsch. En Leida wilde weten, wat de baron al gezegd had. Maar Ida antwoordde slechts vaag. Ze dacht aan Rudolf, die boven verdoken zat. Zou ze Hugo overtuigen van Rudolfs onschuld en hem dan alles meedeelen Doch Hugo begon zelf over den ver meenden dader. En dat Is nu het laffe werk van dien De 16 Januari is een datum die zal (el len in het politiek leven van ons land. Op dien dag immers vervalt het regiem der Volmachtwet. De naiionale regeering van de verdediging van den frank heeft ge daan. Wij mogen er ons aan verwachten dat eene uitgebreide bespreking in Kamer en Senaat ons zullen aantoonen in hoever het noodig was de zes zevenden van ons geld te verliezen, om ééi zevende te kunnen redden. Dat die bespreking van geen lei en dakje zal loopen heeft het socialistisch Kerstcongres reeds aangetoond. Mathieu, Brunfaut en de Brouekère waren er in htt geheel niet malsch voor de redders van onzen frank Ook is het zoo goed of zeker dat de regeeringsploeg met dien datum werke lijke veranderingen zal ondergaan. Het congres oer Socialisten, op Kerst dag gehouden heeft het verloop niet ge had dat men verwacht heeft. Men was van gedacht dat de medewerking der Socialis ten aan de nieuwe regeering met eene stemming van Ja of Neen zcu besiisi worden. Het ging aizoo niet. De kwestie werd voor verdere studie naar de afdee lingen gezonden. Later zal er eene beslis sing vallen. Minister Vanderveide zegde duidelijk dat, volgens hem, het voortzetten dei deelname aan de Regeering noodzakelijk was om twee redenen 1. Om het stabllisatlewerk te kunnen voltrekken. 2. Om een ontbinding te voorkomen, die nadeeiig zou zijn aan de socialistische partij. Nietttegenslaande de moeilijkheden en tegenstribbelingen, welke de syndicale leiders vanwege de socialistische arbel ders ontmoeten, zullen de arbeiders zich toch bij de argumenten hunner leideis moeten neerleggen. Zoo er dus vanwege de liberale partij geen onverwachte oppositie komt, is de voortzetting der drieledige Regeeering bijna zeker. Wat de medewerking der Christene Democraten betreft, M. Jaspar gevoelt nu wel oat hij eene flikke begaan heeft met van dezen groep geen rekening te houden bij het samenstellen zijner regeering. Nu dat M. Houtart schikt er van door te trek- is M. Jaspar van gedacht ééne plaats aan den regeeringstafel beschikbaar te stellen voor de christene democraten. Nu het gaat om de naweeën van eene politiek waarover de christene democraten niet werden geraadpleegd, nu is M. Jaspar mild genoeg een enkelen zetel aan te bie den om de christene Democraten aan te lokken en ze te deen bijspringen om hem uit den slag te trekken. Namen werden reeds vooruitgezet maar alles is voorbarig zoolang hgt Algemeen christen Werkers- verbond geene beslissing genomen heeft en die beslissing is nog niet genomen. Zij zal grootelijks afhangen, niet van perso nen maar wel van het programma dat M. Jaspar denkt te verwezenlijken. Het Parlement heeft de wet op ae verzekering tegen geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegtijdlgen dood der bedienden bindende kracht verleend tot 31 December 1927. Tot einde December 1926 ontving de lijfrentkas bericht van het afsterven van 205 bedienden. Een pensioen werd reeds vastgesteld voor 151 weduwen en achter stallen werden haar uitbetaald. Het bedrag van het weduwenpensioen ver schilt van 900 tot 2900 frank. Eduard Pécher, de liberale Volksver tegenwoordiger van Antwerpen, die pas enkele weken in den Ministerraad werd opgenomen om het Departement van Koloniën te besturen, heeft "het op den ouderdom van 41 jaar afgelegd. Hij ging bij den Heer zonder regelmatig reispas. Want een priester wetd aan zijn sterfbed niet gevraagd. De liberalen verliezen in M. Pecher den voorzitter van hun parlementaire groep en van hunne partij. Het Parle ment verliest een sympathiek man, zeer beslagen in verzekeringsvraagstukken. Er is sprake dat Jinson of Forthomme den overleden minister zou opvolgen. In afwachting neemt M. Houtart den Interim van het Ministerie van Koloniën waar. Rond 15 Januari zullen de nieuwe jeldpapieren in omloop gebracht worden. Zij zullen de waaide geven in Belgas en franken, hetzij 10 Belgas, 50 frank en 20 Belgas, 100 frank. De zilverstukken van óén, twee en vier Belgas, hetzij vijf, tien en twintig frank zullen slechts binnen een veel lateren tijd in omloop gebiacht worden. Er werd reeds voorzien in het uitbeta len van 1128 premies voor den bouw van goedkoope woningen. Het totaal bedrag daarvan is 2 millioen 711.650 frank. Men hoopt tegen Paschen al de aan vragen te kunnen uitbetalen, die toekwa- wen vóór 15 Maart 1926. Nu de flnantieele reden het bestaan yin het Ministère Jispar niet neer wettigt, zal er tot de'samenstelling van ten algemeen actie-programma moeten overgegaan worden. De Christene arbeiders hebben reeds ;.ulk een programma opgemaakt en de punten vastgesteld die zij in den eerst komenden lijd wenschen te zien oplossen. De socialisten staan ook voor de vraag van medewerking aan de Regeering en zijn bijgevolg ook genoodzaakt hunne wenschen bloot te leggen. Tot nu toe zijn de socialisten nog niet volledig akkoord, doch er zal spoedig eene beslissing kom. Daar is zelfs reeds het een en het anderover bekend. Er moet nu re,ds vastgesteld zijn dat de socialistische par tij ervan teruggekomen is de massa op te zweepen met slagwoorden en met hervor mingen welke dan later niet worden vervuld De Socialisten hebben den weer- bots d'er onvervulde beloften maar rit fel gev oe d. De socialisten beginnen slimme politie kers te worden. Zij doen wat trouwens alle partijen moeten doen, namelijk leve ren voor punten van hun programma die pracilsch verwezenlijkbaar zijn. De groote lijnen van het socialistisch programma werden op het Kerstcongres getrokken en men moet vaststellen dat daarin weinig of geen spraak is van bepaald socialistische eischen. Punten als de perequatie der ouder domspensioenen, de vergoedingen voor werkongevallen en werkloosheid, aan moediging tot het bouwen van goedkoope Woningen, herziening der wet op de werkongevallen en der beroepsziekten, voorbereiding van de militaire hervor ming, behoud van het princiep der supertaks, dit zijn gewoonweg democra tisch-maatschappelijke hervormingen die vloeien uit de levensduurte. Het meeste gedeelte dezer punten werden reeds ge stemd op 30 November In de dagorde van het Algemeen Christen Werkersverbond. Alleen waar het gaat aanmoediging en uitbreiding van het Openbaar onder wijs loopt bet gevaar dat de socialisten in botsing zullen komen met de katholie ken in geval zij hierin eene achteruitzet ting zien van het vrije onderwijs. Maar de socialisten weten ook genoeg hoe teergevoelig de katholieken, vooral op dit oogecbiik, zijn In zake Onderwijs en zoo zij werkelijk samenwerking met de katho lieken willen, dan zullen zij er ook wel aan houden dat de vrede op dit punt bewaard blijve. Zoo men erin gelukt een gerond demo cratisch programma op te maken, iets wat geheel wel mogelijk is, dan bestaat er veel kans dat de drieledige Regeering voort zal blijven bestaan en nuttige ver- beieringen zal tot stand brengen. Het uitwisselen der schatkistbons aan de gedwongene consolidatie, tegen aan deden van de Nitl.nale Maatschappij der Belgische spoorwegen, zal wederom uit- loopen op eene geweldige en nuttelooze geldverkwisting. Eerst moeten de schatkistbons ingele verd worden. Daarvoor krijgt men voorloopige titels die dan binnen korten (of langen) tijd wederom moeten erwisse d worden tegen bestendige titels Waarom zijn al die papieren verkwanse lingen noodig Belgie houdt veel aan voorloopig werk. Maar dat voorloopig werk kost ons tientallen van honderd duizenden franken en dient volstrekt tot niets, in dien men ons van eerst af geen definitieve titels kan geven, dat men ons dan de ongestempelde schatkistbons iaat behou den tot dat de bestendige titels gedrukt zijn. Deze laatste zullen niet meer werk vragen dan de voorloopige titels. Die dubbele onkosten zijn niets dan admini- tratieve geidverkwlstlngen. Met ingang van 1 Januari wordt vrije rit toegestaan aan de gepensionneerden, ambtenaren en bedienden en hun vrouw. De bedienden,die gepenslonneerd werden na een ongeval zullen insgelijks recht hebben op vrije ritten, indien het aantal aren sedert het ongeval, ten minste 15 aren bedraagt. De Lijfrentkas heeft de gelegenheid gehad vast te stellen dat er werkgevers zijn die slechts laattijdig aan de vereisch- (en der nieuwe wetsbepalingen voldoen, namelijk wanneer een lid van hun perso neel overlijdt. De aandacht der werkgevers wordt bij zonderlijk gevestigd op de verantwoorde lijkheid welke zij deswege op zich nemen; de Lijfrentkas is, Inderdaad, besloten de stortingen, welke niet regelmatig zouden verricht zijn, niet In aanmerking te ne men voor de vestiging van overlevings- renten. Daaruit volgt dat een storting, welke na het overlijden van een verplicht- verzekerde bij de Lijfrentkas zou aange boden worden in andere voorwaarden dan die voorgeschreven bij de wetten en de koninklijke uitvoeringsbesluiten op de pensioenen, onherroepelijk zou gewei- 1° Voor de volledigs zekerheid 2" Voor den korten termijn 3° Voor dc bijzondere voordeeiigs voorwaarden KASBONS aan 3 maanden 5 zuiver 6 bruto. KASBONS aan 6 maanden 6 zuiver 7.20 bruto. KASBONS aan één jaar 6 25%zu!v. 7.50 bruto. 4" Omdat de intresten vrij van belastingen zijn. 5 Voor de volstrekte geheimhouding 6" Omdat de kasbondrager vóór den vervaldag over zijn geld kan beschikken 7° Omdat de kasbons kunnen bekomen en teiugbetaald worden bij alle plaatselijke agenten en bij het hoofdagentschap staerie, M Duron De Panne. M.u'Ariipe; Leysele, M Vandenbrrghe Moeren, M De BaenstOeren, M. Verb Is; Oost- duink rke, M Brassire Ramscappelse, M M -nteyne Sin' Joris, M ill w Sint-Rykewaard, M Z< ete Sle-nkerke, M NoileiVinckem, M S 1 persWuf- veringhem.M.David; Zoetenaye.M.Lycke. ARRONDISSEMENT ROUSSELARE Moorslede, M. Ghekie-e Qostnieuw- kerke, M. Van den Bulcke Romsse'are, M Mahiiu-Liebaert Siaden, M. Arm Dadizeele. M. De Witte Voorde, zei hij, van den driftkop, den revolutionair, voor wlen er niets in ons land deugt Zoo zijn die kerels van het nieuwe licht 1 Niemand weet toch zeker, dat Rudolf Voorde het gedaan heeft, merkte Ida schuchter op. En ze hebben zijn geweer gevonden 1 En vader heeft me onlangs nog gezegd, dat die Voorde ook stroopte. Bah, voor gegoeden boer, een pensjager willen zijn. Dat is de man, die altijd op htt Franseh scheldt,hé vroeg Leida. Ja, dezelfde, antwoordde haar echtgenoot. Vader sprak er laatst over. Die Voorde kan den baron niet verdragen. O, hij zou geheel Vlaanderen willen omkeeren en het kleine volk baas maken. Maar nu weten we, hoe hij beslaat I Sef fens gereed, iemand omver te schieten, hernam Hugo Willebald bitter. Ze moes ten hem den kop afdoen. We weten het toch niet zeker, her nam Ida. Ze durfde nu Voorde's onschuld nog niet bepleiten. Ze voelde vijandige ge zindheid om andere redenen tegen den jongen, dien ze beminde. Maar is het niet waar, dat Voorde aan het stroopen was en vader hem achter volgde vroeg Hugo. -Ja. Hoe kunt ge dan nog twijfelen Ida Ida heeft ook een beetje van die nieuwe gedachten, merkte Leida vinnig op. Dat is aanstekelijk. Gerard Vincke, de eenvoudige vlsscher, had tot nu toe gezwegen. Wat Leida zegde, verstond hij niet, want hij kende geen Franseh, maar Hugo's oordeel hin derde hem geweldig. En plots sprak hij Rudolf Voorde is toch, zoolang we hem kennen, een brave mensch geweest. En ik kan niet gelooven, dat hij den jachtwaker dood geschoten heeft. En wie zou 't dan gedaan hebben vroeg Leida heftig, nu in 't Vlaamsch. Ha, madam... wie... dat weet ik ook niet, hernam Vincke. Maar boer Voorde is geen mensch, om een moord te doen Dat is mijn gedacht. En wat hij van 't vlaamsch zegt, is toch waar... Hugo keek den vlsscher met een blik aan, als om te beduiden, dat hij geen zier om Vlncke's gedacht of meening gaf. 't Ware 't best, dat we bij vader niet zooveel spraken, oordeel de hij. Ida, hebt ge mij nog noodig vroeg Vincke, die den wenk begreep. Neen, Gerard. Hugo is er nu. En ik bedank u hartelijk voor al uw hulp. O, dat Is niet noodig I Dan ga ik naar huis. Beterschap met baas Wille bald en elk den goeden avond. Ida liet den visscher uit. Ze had hem haar geheim wel wlilen vertellen. Maar ze beheerschte zich. Ik mager met niemandover spreken, zei ze bij zich zelf Alleen zal ik Rudolf helpen, hij is onschuldig. Ik hoorde het aan zijn toon Hij huichelt niet. Hij moet hier blijven, maar hoe kan ik zijn moeder verwittigen gerd worden. De plichflge instelling of werkgever zou burgerlijk verantwoorde lijk kunnen gesteld worden voor het na deel berokkend wegens het niet in acht nemen der wetsvoorschriften Er wordt dus bij alle werkgevers zon der onderscheid ten zeerste aangedrongen oplat zij, binnen de reglementaire ter mijnen de opgelegde formaliteiten vervul len aansluiting van hun personeel bij de Lijfrentkas, aanlegglog der stortlngs- kaarten, regelmatige storting der per soonlijke en der patronale bijdrage, overmaking der siortlngskaarten aan de Lijfrentkas dadelijk na verloop van de erjaarmaand der geboorte. Guido Te Beziers heeftin een rondreizende u no it n Cbk een ongeval plaats gehad dat vree- Yper, 9, broote msrkl, 9. Te' 304 selijkc gevolgen had kunnen hebben. E n paard waarop een Indiaansch akrobaat was gezeten sprong uit de renbaan en AAN DE Wie oppervlakkig eene beschouwing maakt over de belangen van chicorel- kweekers en droogers zal wellicht beslui ten dat bqjde belangen tegenstrijdig zijn, en dit nochtans ten onrechte. De betwistingen over den prijs der groene wortelen tusschen kooper en ver- kooper, geven wellicht aanleiding tot die verkeerde gevolgtrekking, maar in feite wordt de prijs der groene wortelen toch bepaald door den prijs der chlcorei- boonen. Gewoonlijk hebben de chicoreidroogers er minstens zooveel belang bij als de kweekers.dat de boonen een goeden prijs gelden, en die prijs zal loonend zijn of niet volgens dat de vraag uit het buiten land levendig is of flauw; volgens de evenredigheid tusschen noodwendigheid en voorraad. Moesten wij enkel voorzien in de bevoorrading aan chlcorei van het binnenland, dan zou de bezaaide opper vlakte veel minder mogen zijn dan nu, en indien wij den kweek in stand willen houden of uitbreiden, dan moeten wij ook onzen afzet in het buitenland behou den cf verbeteren. De statistieken bewijzen echter dat onzen uitvoer eerder af dan tot neemt; en als voornaanrte oorzaken van dien ach teruitgang zijn aan te stippen, benevens de uitvoerbelemmeringen meermaals reeds gesteld door onze regeering, de volgende: mededinging van nieuwe voortbrengende landen,geringe zorg dorr sommige droogers besteed aan het voort- bre"gen van puike waar, desgevallend gebrek aan verzorgde inpakking bij ver zending naar het bu'tenland, en sedert enkele jaren, het aankweeken van slechte chicoreisoorten die minderwaardige boo nen opleveren. Terecht bekommerd om dien toestand, hebben wij met medewerking van bereid willige droogers een uitgebreid onderzoek Ingesteld, en talrijke ontledingen laten doen. Alzoo hebben wij bevonden, dat er goede rassen bestaan die voldoening geven onder opzicht van groote opbrengst en goede hoedanigheid, terwijl daarne vens soorten gekweekt worden die we! veel «bakken» geven maar weinig boonen en dan nog van mindere hoedanigheid Volgens de reeds gekende proefnemin gen geven sommige rassen tot 1/5 (een vijfde) minder boonen dan andere, zoodat de droogers die zulke chicoreien droogen veel geld verliezen zonder het zelf te wetenterwijl de goede soorten van 24 tot 27 per honderd droege stof Inhiel den dit jaar, waren er andere die maar 20, 21 of 22 per honderd gaven, 't is te zeggendat men van deze laatste soor ten, in 't goede seizoen, negen bakken of meer van doen heeft voor 100 kilogr. boonen. Indien wij moesten voortgaan met den zelfden prijs te betalen voor eender welke soort chicoreien, dan ware dit een aan moediging voor het zaaien van slechte rassen en de goede zouden verdwijnen. Daarom hebben wij besloten: de proe ven voort te zetten maar van na af reeds een paar soorten bepaald te verwijzen om niet meer aan te koopen; deze zijn a) soort zachte met lichtgroene halzen, genoemd uitkijkers b) soort fransche dikke, genoemd panse a brochet c) Silezichedikke,genoemd <smou1er*> Om alle mogelijke betwistingen te ver mijden zullen enkele rassen die bij ontle ding minstens 23 5 "in drooge stof belat ten aanzien worden als goed en leverbaar. Chicoreien die mindrr drooge stof bevat ten zullen minder betaald worden in evenredigheid van het gemis aan gehalte. Chicorelkweekers, voor, al uwe ander vruchten zooals: tarwe, rogge, haver, aardappelen, voederbeeten, sulkerbeeten, vlas, enz., streeft gijnaar het bjkomen van betere oogsten door het aanwenden van veredeld en uitgelezen zaai- en plant- go: d waarom; zoudt gij hetzelfde niet doen voor de chicoreien Waarom zou den wij de goede rassen laten ontaarden in plaats van ze uit te lezen De chico- reikweek is eene specialiteit van onze streek, wij mogen niet achteruitboeren en ons ook niet laten voorbijstreven doo; andere landen. Wij hopen dat de kweekers het gevaar zullen Inzien en met ons medewerken Gij chicoreidroogers zult ook niet ten achter blijven en ernaar streven om betere en "choonere waar voort te brengengij zult vooral begrijpen dat eensgezinde werking volstrekt vereischt is. Wilt gij dat de chlcorelkweek in onze streek in eere blijve; wilt gij dat chlcorei droogen een stiel worde waarmede kan geleefd worden, sluit U dan eendrachtig aan bij onze werking. Om den bulten- landschen markt te behouden, moeten wij puike waar kunnen leveren en daartoe is vereischt het verwijderen der slechte rassen en' het afschaffen van het te laat drogen. Namens de syndikale kamer der Chicoreidroogers. Middenstandshuis, 32, Noordstraat, Rousselare. LINOLEUM - BALATUM TOILE-C1RÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TRODVE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT15, POPERINOHE P ALLE BUREELMEUBELEN B ARRONDISSEMENT YPER Becelaere M. D prezBixsohoole: M. Peene Boesinghe M deThibautde Biesinghe Brielen:M. Verblese; Crom- beke M Kinget; Dranoutre M.D'HoIne; Elverdinghe M. Mouchet Battefort de Laubespin (Graaf C.) Hollebeke M. Verinès; Houlhem M Lelerme; Kemmsl: M. Bruneel Locre M Plaete/oet MeesseniM. Deieu Oostvleteren M. Garmyn Passchendaele M. Vandepitte; Ploegsteert M. Lecomte Proven M. Delanote ReninshelstM. Deconinck Rousbrugge-Haringhe M. Camerlinck Sint-Jan M. Vermeulen Voormereele M Bartier Waesten rM.Desimpei Wa- tou M. Dejonghe Wervik M. Le:oux; Westoutre: M.Vandromme; Westvleteren M. Vandenbussche Wulverghem M. Lagache Wytschaete M. Cadeau Zil- lebeke M. de Vinck (Baron P.) Zonne- beke M.Priem ZuyJschoteM Ptcceu. ARRONDISSEMENT DIXMUDE Beerst, M. Avereyn Bovekerke, M. Boone Caeskerke, M. G^em^ere Cor- tamarok, M Delannoy; Ees«en, M. De- poorter Handzaeme, M P ttyn Lam- pernisse, M PletersMerckem, M. de Conlnck de Mercuem (B ron P) Nieuw- cappelle, M. Vanhoutte Noordschote, M. Soenen Oostkerke. M. Duchatelet Oudecappelle, M Bu'ckePoliinchove, M Mo lion Reninghe, M Pie'enStuy- vekenskerke. M. Dewieke Wercken, M Hooghe Wou men, M Torna, elein Zar- ren, M. Vermander. ARRONDISSEMENT VEURNE Adinkerke, M. Vandenberghe Avecap- ella. M. MoenaertBeveren, M Butaye; loitshoucke, M Hauspie Bulscamp, M. Mortier Coxyde, M. Hounaeger Hoo.1- De Moeder. Ida keerde in de kamer terug. Waarom zijt getochzoogemeenzaam met dat klein volk vroeg Leida afkeurend Welk klein volk Wel, die visscher en zijn soort. Hij noemt u gewoon bij uiy naam Ida. Ge moet u als jufvrouw laten aanspreken. O, we zijn hier niet voor de glorie. En ook, Leida, 't is nu geen tijd om daar over te twisten. Laat het stil zijn bij vader I Hugo, ik moet eens rap naar den winkel. Doe maar Ida verliet de kamer. In de keuken hing nog een oude kapmantel van moeder Ze hulde er zich in, zooals ze steeds deed wanneer ze in 't ronde ergens moest zijn. Ze sloeg de kap om en ging door de achterdeur buiten, Eerst naar bazin Voorde, dacht ze Het moet Ze zag toch erg tegen dien tocht op. 't Was of ze tegen haar armen, gewonden vader konkelde. Neen, neen, mompelde ze. Rudolf is onschuldig. En als vader bij zijn zinnen komt, zal hij dat ook zeggen. Ida liep vlug langs den zoom van het bosch. Ze meende achter zich iets te hooren en keek om. Sprong daar niet iemand tusschen de struiken Achterdochtig bleef het meisje even staan. Neen, ik ben mis, zei ze. 't Zijn de zenuwen O, wat een avond Nu kwam ze op het vroon, de strook langs het rluin Tien rninuren ia'er be reikte ze de Sint Joris-hoeve Een man, die haar hevolgd had, bleef nu achter- 't Was Kiaas Meiredonk Wat ter wereld gaat Ida daa1 uit richten vroeg hij zich af. deinsde tegen een kooi waarin z:ch vier leeuwen bevonden. Deze grepen den Indiaan en het paard en klauwden ze door de tralies. De temmer kon er in gelukken den akrobaat uit de klauwen der wilde beesten te verlossen de man is erg ge kwetst aan den schouder en het rechter been. Het paard werd gedood. Te Clermont-Ferrand werd, op een kruispunt van twee straten, een spoor wegbediende, M. Babut genaamd, 60 jaar oud, door een auto omgereden. Op 't zelfde oogenblik kwam een auto-lijk- foergon, waarmede een doode naar het kerkhof gevoerd werd, uit tegenoverge stelde richting. De mist belette den voerder den man te zien, die ten gronde lag, en de ongelukkige werd eene tweede maal overreden. Het slachtoffer stierf eenige oogenbllkken later. ln eene koolmijn nabij Boulouwayo, Rhodesia (Zuid-Afrika), zijn vijandige stammen aan den slag geraakl. Het ge vecht duurde meer dan vijf uren. Er werd gebruik gemaakt van messen, houweel steken en werpspiezen. De Europeanen kwamen tusschen en, gebruik makend van hunne jachtgeweren, konden ze ten slotte de vechters uiteenjagen. Drie In boorlingen zijn gedood en 24 andere gekwetst. Daarbij zijn een vijftigtal hutten afgestookt. Uit Singajour wordt gemeld dat zich op de Malakkeneiiandengrooteoverstroo- mingen hebben voorgedaan. Verscheide ne dorpen zijn letterlijk weggespoeld 't is een vreeselijke ramp in heel Perak. Talrijke personen, voornamelijk kinderen, die in schuitjes, of vlotten en zelfs met drijvende bakken redding zochten zi n door het water weggevoerd en verdron ken. Voor de pijlers van bruggen zijn honderden lijken samengestroomd. Dui- zende personen zijn dakloos. De schade is zeer aanzienlijk. De vier gezusters, weduwen Brown, Storey, Wills en Taylor, van Sunderland (Engeland) zijn onderscheidelijk 91, 83, 81 en 79 jaar oud of samen 334 jaar I 't is een schoon record. Op nieuwjaarsdag hebben zij lekker gefeest om te bewijzen dat zij nog heel wel te pas zijn. Aan de dagbladschrijvers d;e hen kwamen geluk wenschen, vroegen zij op inlichtingen uit te gaan of er ergens een familie bestaat die hun record kan neerhalen. Een 7jarige knaap te Weenen had met Kerstmis eene bouwdoos gekregen. Toen hij nu bezig was de blokjes ineen te jetten, nam zijn lOjarig neefje er eenige van weg. Daarop werd de knaap woedend, greep een groot keukenmes en ploffe het zijn speel rakkertje in den buik. De onge lukkige kleine, vreeseiijk gewond, zal het ienkelijk niette boven komen. Een tachtigjarige vrouw, weduwe Dou- cet, l ewoonde ie Otleans een gelijkvloers in de rue de Maiakoff. Degeburen had den haar sedert een achttal dagen niet neergezien, en de bakker die haar brood bracht op zijn geklop geen antwoord krij gende, verwittigde den polikiekommissa- i Is. Deze drong het huis binnen en trof er e ouderliüge in uiterst zwakken toestand etterlijk stervend van kou en ontbering aan. De ongelukkige werd naar het gast- ruis gebracht, in hare woning vond de ■iommi -sarls een som geld van 55.000 fr. waarbij voor 18 000 fr. in goud en het verige in zilverstukken van vijf en van t vee frank. Mad. Mlchaud, 80 jaar, wonende te Jarnpierre, werd dood gevonden op de tnan van Terrans De arme onderlinge vas het slachtoffer der koude geworden. Aan de poort der hoeve werd Ida tegen gehouden. Een gendarm was van achter een muurtje plots op haar toegetreden. Ida begreep dat de hofstede bewaakt werd. Ik ben het... Ida Willebald, zei ze met bevende stem. Ha, de dochter van den jachtwaker. Ja. Ik wil een woordje zeggen tot de bazin. Ik heb deernis met haar. Ze kan het niet helpen wat er gebeurd is. Zij, neen... Ze is zot van verdriet. We hebben het heele huis, de schuren en stallen, de schelven, alles doorzocht. Maar geen Rudolf. We letten nu op de hofstede. Misschien komt de zoon straks thuis, 't Is een ongelukkige historie. Een schot in angst of koleere... zonder naden ken, en misschien maar gelost om de1 jachtwaker te verschrikken... en toch raak. Het is triestig. Mag ik door vroeg Ida. Zeker. Ik wil aan bazin Voorde vertellen, dat de dokter alle hoop geeft voor vaders genezing. Te beter. En 't zal de vrouwe wat vellichten. Het is braaf van u, hernam de gendarm, die blijkbaar gaarne een praatje hield op dezen eenzamen, vervelenden wachtpost. Ida liep vlug over den boomgaard en trad door 't sierlijk overwelfde ouder- wetscbe hoogdeurtje het huls binnen Vrouw Voorde zat alleen in de ruime keuken. Ze weende. Verschrikt keek ze Ida aan. Deze legde den vinger op den mond. Ik moet u alieen spreken, fluisterde ze. Gij hier, kreunde de boerin. O, wat heeft Rudolf nu gedaan Alleen moet iku spreken. Ze zouden >ns hier kunnen afluisteren. De meiden en de knecht zijn in den stal. Maar kom in de kamer. Zeg eerst, hoe is het met vader De dokter geeft de beste hoop. O, God zij geloofd I En toch de dokter kan mis zijn. Laat ons in de kamer gaan 1 drong Ida aan. O, neem de lamp niet mee. We hebben geen licht vandoen. Ze schreden naar de voute, waar de bazin der Sint Jorls-hoeve sliep. Rudolf had nooit geheimen voor zijn uoeder en deze wist, dat haar zoon Ida beminde en die liefde beantwoord werd. O, de gendarmen zoeken mijn jon gen en ze zuilen hem naar Veurne in gevang doen I kloeg ze. Maar hij kan niet geschoten hebben, al zeggen ze 't al- maal. 't Is toch zijn geweer, dat ze, vCPI 11 den en me toogden, maar dan wee' niet wat hij gedaan heeft. Bazin, spreek, jJR ffig gg -Sfe; Ida. Ze zullen P ®i «P goed verdoken Jozef, M Spreskmach Ja... ©r en houtfg gp^ Hugo, Maar— aan ?.Ple naar beneden terug, ook geer Men aanva- was al!es haar -eer duikt f HUlSïwond... Ru olf boven. o haar vaderde b worde rrifiSlvfSU.-vjid vemen bp&el- ap ai. ('t Vervolgt)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1