HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Abonnementsprijs per jaar Benemen uerkoopingen vonnissen Rouwnericnten uitgever iSAnSEHAnnESTEjrukksrii Zondag 16" Janu-ari 1927. 25 Centiemen 24® Jaar. Nr 3 Vertrouwen in Moeder Kroostrijke üezinnen. - Tombola VAN DEN JACHTWAKER Natuur- en Stedenschoon Aan onze Abonnenten Kroostrijke BezinnenBeweging Leening der Verwoeste Gewesten Politièk Overzicht.) Eene Kapel op Zillebeke-Hooghe Wijding en Plaatsing van een Gedenksteen. In t Buitenland In Stad 12.50 f In Belgie p.post 15 00 fr. Amerika 26.50 Ir. Andere landen 21 Ir. TARIEF DER PRIJZEN Eene Inlassching O fr. 80 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 70 per regel 1 fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf Ie betalen en moeten teg»n den Donderdag avond ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Velófoon 0. Postchóck 1S.570 OflOTÜ TWP HPW A AD Ji uii Min in AAit GE I> A C II T JK A Omdat geen mensch haar gadeslaat, Laat nimmer ha een goede daad Een vogel staakt zijn zingen niet. Al luistert niemanl naar zijn lied. Arm zijn, lijden, misprezen worden op de wereld, telt niet ais men God bemint, heeft men God als rijkdom. Ziet altijd eer gij slapen gaat Of gij met God goed effen staat. Een vogel schuifelt zoowel van armoede als van weelde. Wie is rijk V Die niet begeerig is. Wie is arm Die rijk en gierig is. Tot g»en rozen hem begeeft, Die van doornen afschrik heeft. V/e ontvingen volgenden brief geschre ven van op het schipwaarmede de moedi Martha, de twintigjarige, klaagt er ge Zendeling naar Congo vaa-de en wc.ar over bij de gezellinnen dat moeder harte- hij veilig aangeiand is. loos Is Vroeger was moeder zóó goed, en thans... I... i Het meisje brengt waarachtig het Stoomschip Thysvllle 27-12-26 BESTE LEZERS, en welriekend zakdoekje aan de oogen zucht ja, vroeger ging het zoowel, en tegenwoordig kan ik niets meer naar heur zin doen. 't is toch ongelukkig Op Zaterdag 13" November nam ik dus plaats op den Thysvllle die mij In Congo zou brengen. Wij waren nog maar pas in de Noordzee of zij begon met ons ijzeren kasteel te spelen gelijk met een schuitje. Maltha s oogen blinken vol tranen en jy\ljne cablen die al voren was en waarvan ze kijkt In haar /aksplegeltje of haar j,et ronij gjjgerge jj0ej gesloten was, al mooie kijkers niet rood omrand zijn, of was het dof daar binnen; bewoog gelijk .lil?6 neus'e ^een r0° vlekken ver- eefl gpeeUjg^ en a]S d00r net vensterke keek zag ik meer de vlsschen dan het zon- toont. De vriendinnetjes zien heur medelij dend aan elk weet iets ter vertroosting aan te brengen ij Iele Yvonne, met de blonde krullen en net aardig wipneusje, hakt den knoop door nelicht Cbk toen het avond was, waren er weinig paisagiers die niet ziek waren. Alles liep nochtans goed af. Na vier dagen lazen wij voor de eerste maal de - Trouw zoo gauw mogelijk, dan zijt heilige Mis De Poperlnghenaren yrien- gij uw eigen meester en blijft van gezeur en en we'doeners, besendlof onbekend, en eezaae bevr-'d vergat ik niet. En het sacrificie dat men - Moeder kin'hem niet lijden I roept ^ngt wordt aangenaam als men weet Martha haast wanhopig uit, 't is juist omdat ««ach eene stad, gansch eene streek, Jules dat het gaat. Wat zegt uw vader vraagt donker- ooglg Klaarlje. Martha doet een afwerend gebaar en zegt Vader weet het niet eens, dat Ik kennis heb met Jules. Moeder heeft het nog niet gezegd. Och, die is nog meer ouderwetsch dan moeder zelf Die zou er met den groven borstel doorgaan. Martha slaat de handen voor 't gelaat al snikkende Ach... zoo een leven lijk het mijne Ondertusschen staat een brave moeder in de huiskamer angstig te wachten op heur dochter, die weer zoo lang uitblijft Sedert het mei-je met dien jongen kennis heeft, is het al liegen, veinzen en bedrog, altijd maar om weg te geraken, uithuizig te zijn. Hoe gaarne hadde moeder in deze belangrijke zaak heur kind geholpen, met goeden raad bijgestaan I Doch, eilaas zijzelve Is er bij toeval achter gekomen. Wanreer de meisjes klein zijn, is moe der de vertrouwelinge in vreugde en smart, maar zoohaast zijn ze de kinder schoenen ontgroeid, of moe Ier mag niets meer weten. En nochtans, niemand kan beter dan zij meevcelcn en raad geven. Waarom, dochters, mag moeder uw raadgeefster niet zijn in die dagen ais liefde in uw hart gekomen is Zij weet veel beter dan gij wat er vast is aan ver- keering en huwelijk.Stemt zij niet dadelijk mmetuw Heideplanten looft en prijst zij niet terstond uw keus, dan beschuldigt gij uw moeder al aanstonds van harte- 1 losheid. Neen, het Is omdat zij verder ziet dan heur neus lang is. Zegt alles aan moeder, al valt het ook lastig, en als de jongen braaf is, een flink hoofd en goede hand. n i eeft, zal zij u niet tegenwerken. Dan hebt ge niet noodlg te liegen om elkaar te vinden in klnema.op vertooning tf elders. Uw ouders zullen toeslaan, dat gij elkaar ontmeet, te huls. Dan blijft alles zoo kalm en goed, zoo kinderlijk vettrouwvol. Maar indien moeder kan voorzien, dat djongeling niet een waardig man zijn zal, dan heeft zij tot recht en plicht het gevaar met alle middelen af te wenden Meisjes, die moeders vermaningen In den wind slaan, staan veel slechte dagen te wachten. Moeder en dochter mogen niet wan trouwig tegenover elkandei staan. Ze zijn op eikander aangewezen beter dan wie uok zul en zij elkaar verstaan. Cbristene dochters, het zal later u een blijvende troost zijn te weten, dat gij moeder geen verdriet hebt aangedaan door vrijen wil, oat gij sleeds gebleven zijt heur kind. Gij zult In uw kinderen terugvinden, hetgeen gij v or uw moeder geweest zijt. God oeioont reeds op aarde de goede, onderaanige kinderen. Eert vader en moeder, opdat het u welga en gij lang moget leven op aarde G. v. A. Koopt uwe FOUHRUREN in volle ver trouwen waar ze door hel Huis gemaakt zijn bij C. BATTHEU, Yperstraat, 13-15, Poperinghe. DRINGENDE OPROEP Het Provinciaal Verbond der Kroost rijke Gezinnen van West-Vlaanderen, laat aan alle bonden, leden en alwle de zaak genegen is, weten, dat er nog tot 25 lanuaii 1927, lotjes van het Wonings fonds der Kr. B. te bekomen zijn in den p st, bij alle briefdragers en bij M. Kerckhot, bestendige secretaris van den bond te Ingelmunster. De loten moeten te ,en 30 Januari verkocht of teruggezon- d i zijn. Onwederroepelijk trekking op 30 Miart 1927. Mengel werk van De Poperinohenaar» 4 IIi: DOCHTElt ROMAN door A. HAM» Ja, dat is goed. Hij mag niet naar huls komen, niet opgeleid worden. En waar is Rudolf nu ik kan het niet zeggen. fn Frankrijk Ja. Daar -zou Rudolf immers toch heen moeten. Bazin, ik mag niet blijven. Hoe weet ge, dat Rudolf onplichtlg is Ik geloof u, maar zijn geweer... o, 't is al zoo aardig. En hij was gaan s roopen... 'k had hem zoo dikwijls ge- vrr-agd het niet meer te doen. 't Was het eenige waarin hij me niet gehoorzaamde. Anders, in alles zoo braaf, mijn jongen. Hij heeft mij zelf gezegd, dat hij geen schuld heeft. En Rudolf liegt niet. Neen, hij liegt niet. Bazin, spreek er niemand van... Wacht, ik zal u nog nieuws brengen. Als ze vragen, wat ik kwam doen, antwoord, dat ik u wilde zeggen, dat vader zoo erg niet is. O, ge zijt een braaf kind. Ik zie Rudolf gaarne en ge zijt zijn moeder. Hij wiide naar u komen. Ik heb gezegd, dat hij niet mocht, dat ik "rru zou gaan. "a zult ge hem nog zien u aanmoedigde en bijstond. De passagiers zijn ons goed genegen Vele kolonialen zijn aan boord met vrouw en kinderen Ook zijn er eenige protestanten op ons schip, die reeds onder de passagiers hun ne propaganda begonnen hebben, heigeen eene algemeene misnoegdheid onder de weidenkenden verwekte. En zeggen dat het in ons geliefd Congoland dik loopt van die propagandisten die de geest onder de arme zwarten In de war brengen. Na 6 dagen landden wij aan, te Tcne- riff in de Canarle eilanden, die aan Spanje toebehooren. Allen waren vol geestdrift want na eenige dagen op de eentonige zee te hebben gevaard is men blij weerom land ie zien. Het was plezierig de Inboor lingen aan boord te zien komen met hunne inlandsche voorwerpen, verschrikkelijke prijzen vragend om dan hunne voorwer pen aan een spotprijs te laten. Twee dagen na Teneriff had er een klein incl dentje plaals aan boord, dat gelukkiglijk geen gevolgen had. Al met eens hoorde men roepen een blanke In zee ..een blanke In zee Terstond was er een geloop. De opper-mecanicien loopt naar de kapitein. ons groot kasteel stopt al met eens en draalt op zich zelf... Een reddingsbootje is al kiaar doch de pa niek heeft reeds een einde genomen Het was een blanke matroos die met zwarten aan het vechten was en door hen in de zee zou gesmeten zijn geweest, had hij zich niet vastgeklampt aan een ijzeren baar. Morgen komen wij in Bona (oe. Voor- alleer het zwarte land te betreden stuur ik u, beste vrienden, nog eer,en hartelijker groet, mijne beste en rechtzinnigste dank betuigingen en ook aan alien wenscb ik een gelukkig en Zalig Nieuwjaar. Uwen gansch toegenegen in X° P. Paul van Merris. Met genoegen heb Ik in het geëerd weekblad üe Popeiinghenaargelezen dat door de Koninklijke Kommissie van Monumenten het Hotel Skindieste Poperinghe geklasseerd Is geworden, als ook dat den eeuwenouden eik die achter in den hof groeit, In het archief der zeld zame oude bocmen van Belgie is opge schreven. Die gebeurtenis is wel te danken aan het initiatief en de tusrchenkor st van de Veieeolging tot Behoud van Natuui en StedenschoonVondetetraat 22 te Actweipen, die volgens haar maandblad van December 1926, een verzoek had gepubliceerd om het domein de Lovie vroegeren eigendom van den Heer Graaf de Broeckhoven de Bergryck, en beter gekend onder de ouderen als (van Merris Kasteel) niet te verwoester. Daarop ant woordde het Ministerie van Landbouw (Beheer van Waters en Bosschee) dat dit üomein niet beschouwd wordt als ver- keerende in de voorwaarden, bedoeld In de grendelwet, om beperking der veillin- gen op gansch de beboschte oppervlakte te verrechtvaardigen. Nochlhans, Is het Beheer er in geslaagd een overeenkomst met den eigenaar te treffen, waarbij de ontginning beperkt wordt tot het westelijk gedeelte van het domein. In het park van ongeveer 25 Ha dat het kasteel omringt, zullen enkel worden uitgeroeid, de dorde, beschadigde of kwijnende boomen, di? door de bosch agenten zullen aangeduid worden. Het werk worut verricht zonder de zoomen te ontblooten en derwijze dat dit gedeelte zijn huldig sierlijk uitzicht be waart. Dit wordt beschouwd als eene ge lukkige oplossing, waarvoor eigenaar en Boschbeheer allen dank verdienen. En nu, toeristen en liefhebbers van Natuur- en Stedenschoon, een oogje in t zeil gehou-Jen om het weinige kunstge wrocht of natuurschoon dat er soms in uwe omgeving nog zou ontsnapt zijn aan de vernieling, tijdens den allerlaatsten oorlog!... 1914 18, op te sporen en be kend te maken, opdat verder het noodige zou kunnen gedaan ter vrijwaring. V. L van 't BUITENLAND We komen door de post verwittigd te worden dat de verzendingskosten voor 1927 ook verhoogd worden en gebracht op: Voor Frankrijk 15 cent. Voor Belgisch-Congo 15 cent. Voor Holland 15 cent. Voor Engeland 15 cent. Voor Amerika 30 cent. Dat verhoogt dus alweer de abonne mentsprijs voor die landen. De prijs wordt dus nu ABONNEMENT VOOR EEN JAAR Frankrijk, Belgisch-Congo, Holland en Engeland 23 60 fr. Amerika 32.fr. Onze Abonnenten ui'. Frankrijk, die ons 21 Ir. iransch geld opzenuen zijn In regel tot nieuwjaardeze die ons 21 fr. beigisch geld zonden moeten ons dan nog per gelegenheid 2 60 fr. laten geworden (in postzegels is ook goed). Onze Abonnenten uit Congo, En geland en Holland zijn ons nog 2.60 fr. schuldig. Onze Abonnenten uit Amerika en Australië zijn ons nog 5 50 fr. schut uig zoo ze tot einde 1927 ons blad willen ontvangen. Ze kunnen dit einde 't jaar vereffenen met abonnement 1928. De beweging ten voordeele der K. G. neemt eene verheugende uitbreiding. In West-Vlaanderen verbeidt de eene verga dering de andere niet. In November had den we vruentdragende vergauetingen te Kortrijk, Iseghem, Rumb ke, Dessslghem, Bavicnove, Oostende, Veurne, Btssegnem. Op 5 December was de beurt aan Westroosebeke. Geestelijkeen wereldlijke ovetheden waren er tegenwoordig Zelf den dag kwamen de bondsleden bijeen te Kortrijk,tén einde de inlichting te bespre ken ecutr compensatiekas voor de vlas arbeiders. Ze zal er komen. Op 8 December te Swevezeele. Daar komt nieuw leven in. Op 12 December te Waereghem, Thielt, Yper, Wynghene, Deerlijk. Te Waereghem waren 800 aanwezigen, waaronder üe E. H. Pastor en de Heer Burgemeester. Prachtige tombola 2500 fr. prijzen. Prachtfilms en kluchtzang. Aanwinst van 120 leden, wat het ledental op 45u brengt. Te Thielt waren een groot getal bonds leden uit uen omtrek, met veel geestelij ke- en burgerlijke overheden. DeZ. E H. Deken was er en diukte zijne groote belangstelling uit voor onze werking Vruchtb.ue vergadering. We kregen er een Jobstijcing de bond van Ruysselede is dood I we kunnen het niet geiooven de prachtigste bond der streek met 400 leden I Te Yper sprak E. P. Declercq van Moesctoen. Yper sliep nu wordt het een brandpunt van propaganda. Te Wynghene en Deerlijk zitten van onze d ppeiste voormannen. Daar moet het gaan. Zondag 19, trokken we op naar Mee- nen, Lauwe, St-Jooris ten-Distel. B nntn kort volgen Nieuwpoort, Dix- mude, Lendelede, Culeghem, Cuerne, Luingne, Wielsbeke, Meulebeke, Wevel- ghem, enz. En üe ïeeks gaat immer voort. Voor de zooveelste maal herhalen wij De oogst is groot, maar de maaiers zijn klein in getalHobeschikten we over meer edelmoedige mannen, die helpen propaganda maken in hunne streek En hadden we overal den steun van geeste lijke en wereldlijke overheid Strorkelsteenen vinden we ook. Wrij ving nopens keuze van 't lokaalpersoon lijke eigenliefde buitenkwestiën als minimalisten en maximalisten, en allerlei andere «isten», die met de zaak der K. G. geen gemeens hebben. Allo, vrienden, alle kleingeestigheid ter zijde Onze zaak is te schoon, te heilig om ze gelijk te stellen met een... voetoalkamp. 't Ve slag van het Congres te Thielt kwam zoceven van de Pers. Er is veel In te lezen en te leeren. Een frank per exem plaar Groote afslag per getal. Schrijf ei om naar Ingelmunster, Bestendig Secre tariaat, bij M. O. Kerckhof. Ja. Maar ik kan nu niets meer zeggen... Hij Is dan niet ver In Frankrijk. O, ik zal niets meer vragen. En nu moet lk voort. God zal 't u loonen. Ida O, hoe alles ineens kan veranderen. Houd maar moed Ida ging heen. Aan de poort wachtte de gendarm weer. De bazin heelt veel verdriet, hé vroeg hij. Ha ja, van eigen Maar ik heb ze toch wat kunnen troosten met het nieuws, dat vader zoo erg niet is. We moeten hier op Voorde letten. Maar die zit van eigen al In Frankrijk. Toch zal hij morgen zijn eigen wel over geven. Dat is geen mensch om In den vreemde te dolen. In zijn eersten schrik Is hij gevlucht. Nu moet ik naar huis. Goedenavond En Ida snelde terug. Ze begaf zich naar den steenweg, waar een winkeltje stond, klein van uitzicht, doch druk bezocht door blauwers, die er veel zaken deden om te smokkelen. Ida kocht er het een en ander, dat bij 't waken noodlg zou blijken. Ze hoorde woorden van meelijden er waren nog bezoekers. Maar Ida wist, dat deze voor haar vader geen sympathie hadden. Vader hielp soms de douaniers. Hij was voor orde en wet en beweerde steeds, dat het gezag geëerbiedigd moest worden en blauwen zoo min deugde als stroopen. Ida was gejaagd om den winkel te verlaten. 5 t. h. 1922 Trekking van 10 Januari Serie 33 880 nr 7 is uitbetaalbaar met 250.000 fr. Nrs 18en 20 der serie 77.899 zijn elk uitbetaalbaar met 10.000 fr, De andere nummers van deze series, alsook al de nummers van serie 75 853 zijn uitbetaalbaar met 300 fr. Leest en verspreidt De Poperinghenaar Op den steenweg kwam Klaas Melre- donk bij haar. Nag uit vroeg hij. Ik moest boodschappen doen, ant woordde Ida norsch. Is uw vader al lot bewustzijn Neen. En ze kunnen Voorde niet vinden. Hij zal naar Frankrijk geloopen zijn. Peinst ge het ook niet. Och, ik peins maar aan vader... Goeden avond, ik pak hier den wegel naar het duin, dat is korter. Ja, maar ik ga zoo ver mee. 't is niet noodig. Zoo donker, en dan zoo alleen, dat kan niet zijn. 'k Ben niet benauwd, Klaas, en gij moet voor mij geen omweg maken. Maar ik doe het gaarne. Ge weet dat wel, Ida En gij weet,wat ik u vroeger gezegd heb... Er was iemand tusschen ons, Ida, maar nu Is het toch voor goed uit tus schen u en Voorde. De dochter van den jachtwaker schrok. Klaas kende dus hun stille verkeering. Zwijg met uw dwazen klap 1 snauw de ze. Ge moest beschaamd zijn een meisje lastig te vallen, binst dat haar vader zoo zwaar gekwetst ligt. U lastig vallen, Ida Hoe kunt ge dat zeggen Ben ik niet naar Veurne ge loopen om uw broer en wilde ik niet bi; uw vader waken En is het geen goeden wil u naar huis te leiden Ge weet nooit wie ge hier bij avond tegen komt. Er loopen dikwijls ook FranBChe blauwers Opslag Meer dan eens werd er reeds gezegd dat de Koning de eenige was, wier wedde niet was verhocgd sedert den oorlog. Inderdaad, vóór den oorlog kreeg de Kon!ngï3 inillloen 300 duizend frank en dat is zoo gebleven. Nu Is er spraak dat de Regeering zcu voorstellen dit bedrag te verhoogen ofwel nu dat Prins Leopold een eigen huishou den gesticht heeit, hem een jaarlijksch Inkomen van hor.derd duizend frank uit te reiken. Prinses Astrld zal ook nu reeds onder vonden hebben dat koken moet kosten. Weddeverhooging. Er is sprake van met 1 Februari een nieuw barema toe te passen voor de agenten van de Nationale Maatschappij der Spoorwegen Men zou als basis der perekwatle het Indexcijfer 500 nemen in plaats van 300 Alzoo zou bet loon voor 1927 ongeveer zes maal dat van 1914 maken waarbij de perekwatle berekend boven de 500 punten. Ook voor de Siaatsagenten is men aan het onderzoeken van eene nieuwe loon regeling. Naar de bladen melden, maar zulks Is nog niet geheel zeker, zullen de wedden op de volgende manier berekend worden De vaste wedden van thans zullen op grond van een indexcijfer 500 vermenig vuldigd worden met 5 en daarna gedeeld met 3, Doch terzelfdertijd zouden 7 schij ven van het schommelend loon worden afgehouden vermits het basis indexcijfer op 500 en niet op 300 vastgesteld wordt Btj voorbeeld een vaste wedde van 9000 fr. wordt 9000 Ir. X 5 3 of 15 000 fr. Het schommelend gedeelte zou van 7 schijven van 400 fr. of 2800 fr. vermin derd worden, in de veronderstelling dat de andere vergoedingen als voor woonst, kindertoeslag, enz. blijven zooals nu, zou bedoelde staatsagent een meer-in- komen genieten van 3200 fr. De Ministerraad moet hierover echter nog beslissen. Geheel die berekening der wedden zal ongehoord veel werk en kosten vragen. Waarom toch niet de wedden van 1914 vermenigvuldigd met 7, vermits het leven 7 maal duurder is. Dat ware eenvoudig, maar voor den Staat misschien wel wat schadelijk. Het is eene ongelukkige zaak te moeten werken voor een baas die altijd zonder geld staat. Volksstemming. Onze verloste broeders van Eupen- Malmédy, die op een weinig vleiende wijze hun aanhankelijkheid aan bun nieuw vaderland hebben mogen uitspre ken, hebben van den eersten dag van het nieuwe jaar gebruik gemaakt om aan de Belgische regeering te laten weten dat ze nog eens op een meer ernstige manier zouden willen uitspraak doen over hun gevoelens tegenover het nbuwe vader land, dat hun door het Verdrag van Versailles zoo edelmoedig werd geschon ken. In een manifest, dat door de over- groote meerderheid van de bladen uit de Devrijde kantons is gepubliceerd, vragen de inwoners van Eupen-Malmédy het gouvernement van Brussel eene nieuwe, ditmaal vrije en geheime volksstemming toe te staan, waarvan de uitslag zeker door geheel de bevolking op loyale wijze zal worden aangenonen. De Belgische regeermg zal zich daar over welilcnt nooit uitspreken. Een zaak is In alle geval zeker, dat ei eens zal moeten aan gedacht worden, de Inwoners van de bevrijde gebieden de gelegenheid te geven, zich vrank en vrij uit te spreken, los van allen dwang, en op zulkdanige wijze dat die uitspraak niet meer worde tot een karikatuur die be schamend Is, zoowel voor het land dat ze organlseerd, als voor den Volkenbond, die ze goed te keuren heeft. Of wil men soms vaa Eupen Malmédy een tweede Euas maken. De Vlaamscha kunst te Londen. Deze week werd te Londen de tentoon stelling van Vlaamsche kunst voor geo pend verklaard. Zij bevat schilderwerken onzer zeer geroemde VlaamscheMeesters. In het geheel zijn er 764 werken die dag- teekenen met de jaren 1300 tot 1900, van Van Eyck tot de moderne Belgische school. De schilderijen zijn verzekerd tegen eene som van 260 mlllioen frank. De Engelsche bladen spreken met geestdrift over de glorie der Viaamscht kunst die enkel voor Italië moet wijken Dezer dagen zal geheel Londen zich naai deze tentoonstelling spoeden, waar de schittering van ons Vlaamsch verleden het Belgisch heden in de schaduw stelt. Voor ons is dit eene bron van iierheid en voor de kunstenaars een prikkel voor het werk van morgen. In de Kamer, Het Kerstverlof is uit. Dinsdag heeft de Kamer de ondervraging gehoord over dt ouderdomspensioenen. Woensdag- en Donderdag namiddag werd besteed aan de bespreking over oe pachtwet en Vrij dag namid lag ging het over de Lu'ksche Tramwegen. Socialistische partijdigheid. T< dens het jaar 1926 zijn er drie leden an den Hoogeren Arbclds aad wegge vallen. Dit waren drie katholieken. Thans is M Wautersvanzin die drie katholieken te vervangen door één katholiek en twee socialisten. De Peupie tracht die partijdige be noemingen goed te praten met te zeggen dat M. Wauters het evenwicht wil her stellen in de aideeling der sociologen, waarin op dit oogenblik 6 socialisten ze telen, 7 katholieken en 4 liberalen. Maar dlefbewerlng Is eene fopperij. Immers de Hoogere Arbeidsraad bestaat niet alleen uit sociologen maar bevat ook eene af- deeling werklieden en bedienden Welnu M Wauters heeft, vanaf de samenstelling dezer afdeeling, ervoor gezorgd dat zijn" vrienden een overwegene meerderheid erin bezaten. Niet min dan 12 socialisten zetelen er In tegenover 5 of 6 nlet-socia- listen. Waarom herstelt M. Waulersdaar ook het evenwicht niet M. Wauters is alleen bekommerd om eene socialistische meerderheid te vormen in het geheel van den Hoogeren Arbeids raad. Tijdens het benoemen der kandidaten voor het hooger bestuur van de Nationale Bink he'-ben de Socialisten uit den Hoo geren Arbeidsraad reeds blijk gegeven van eene ongehoorde partijdigheid. Thans is M. Heyman van zin de kwes tie van de benoeming der leden van den Hoogeren Arbeidsraad bij de eerste gele genheid voor de Kamer te brengen. De Politiek van Vrede. Naar aanleiding van Nieuwjaar heeft de President der Fransche Republiek de leden van het corps diplomatique ont vangen. Alt deken van dit corps heeft Mgr Magione. apostolisch nuntius, eene toespraak gehouden waarin hij plechtig de Politiek van Vrede gehuldigd heeft. stede van zich tot de gebruikelijke en baraie formulen te bepalen, wijdde de vertegenwoordiger van rten Opperherder bijna heel zijn redevoe ing aan de goed keuring van Frankrifks buiteniandsche politiek en aan zijn pogingen voorde pa cificatie van de volken. Mgr Magione neeft niet geaarzeld, den heer Briand te vernoemen, - ijae redevoering. 11 S?p tember 1.1. te Gecè -e gehouden, in herin- neri-g te brengen, en er zijne volle goed keuring aan te hechten. Wij mogen ons overtuigd houden, dat de nuntius hier niet alleen zijn eigen gevoelen en dat zijner ambtgenooten van het corps diplo- at'q.re vertolkte, maar ook de zeer duidelijke gedachte van Pius XI cn dat hij met diers toestemming gesproken heeft. De P. us heeft gewild, dat zijn ver tegenwoordiger gebiuik maakte van deze kostbare gelegenheid, om openlijk zijne meening uit te druklen inzake de buiten iandsche politiek van Frankrijk, om hulde te brengen aan die politiek van toenade ring onder de volken, alsmede aan hen, dij er de pmmo'or van is. De Paus stelde er prijs op, Frankrijk de verzekering te geven van de krachtige en loyale mede werking ven den Heiligen Stogl, die nooit heeft opgehouden, de ontwapening van de geesten te p-ediken. Het Congo goud. Vanaf 1 Maart zal al het goud onzer Kolonie narr de Nationale Bank gaan, die het tegen den koers van den dag zal betalen. Het goud zal voortaan in B Igie worden gezuiverd. De Nationale Bank, die den handel in goud tot zijne normale bevoegd heden heeft, zal aan he juweliers het be- nocdigde goud leveren. Zou de N atlonale Bank ook de goud stukken, die nog in de kom verborgen ritten, aan den koers van het geud "an- koopen Mogelijks van reen. Werkloozen. De beste propaganda voor de vrefe wordt nog gemaakt dcor de noodlottige gevo!gen van de bestaande anarchie En die gevolgen wegen nog altijd zwaar over de volkeren onder den vorm van werk loosheid en crisis. In Dultschiand en in Engeland blijft het getal werkloozen bo ven het mlllioen en half. In Frankrijk be gint he' ook. De laatste week kwamen er •neer dan 6 000 werkloozen bij, en onder tusschen wordt het leven duurder. In Rustend zltteer meer dan één millloen iuitschers, die daar werk kwamen zoe ken. Frankrijk neemt maatregelen die de vreemdelingen belasten. Op veertig mil- 'ioen inwoners In Frankrijk, zijn er twee millloen en half vreemdelingen. Dat getal zal fel verminderen als de crisis sterker wordt Maar waar moeten die menschen dan naar toe, want ook in België zat er in 1927 geen tekort zijn aan arbeidskracht. Guido LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OROOTE KEUS TER TROUWE- bij SANSEN-VANNESTE QASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE gj ALLE BUREELMEUBELEN ^1 Algem .en zichtjeDe inophouwzijnde Kapel en ernevens de School. SJHler zijn twee zichtjes genomen Sop een eenvoudig gemoedelijk feestje dat plaats greep Maandag laatst te Zillebeke Hooghe. Het Hooghe, zoo dikwijls genoemd in de «communiqués tijdens den gruwelij- ken laalsten oorlog, en waar zoo vele jonge levens in wee en lijeten weggemaaid werden. Het Hooghe is eigendom vin den heer Baron Gaston de Vloek Osterrlethna de droeve oorlogsdagen was het een der meest vernielde en verlaten streken. Nu zijn de huizen weder ten grooten deele opgebouwd alsook twee kasteelen, het eene bewoond door Heer Baron Gaston de Vinck Osterrieth, het ander door zijn zoon Heer Baron Pipéfe de Vinck, Bad meester van Zillebeke. Voor den oorlog bestond eene privaat kapel op het kasteel. Na den ooriog werd eene houten barak opgetimmerd waar de weergekeerde bewoners mis komen hoo- ren, dit tot groot genoegen der talrijke familien van deze uitgestrekte van alle kerk verafgelegen wijk. De barak is erg bouwvallig geworden en bij de Zusterssrhool hieft M. de Vinck eene prachtige kapel doen opbouwen waar voortaan regelmatig mis zal gelezen worden op alle Zon- en Feestdagen. Maandag dus was het wijding en plaat sing van den gedenksteen Inhoudende de geschiedkundige bulle der kapel. Op de buile staat geschreven datum der wij ding toewijding der kapel aan de H Barbara patrones van 't I icogbe verder naam van den Heer Baron de Vinck Osterrleth die den steen plaatste; naam van den huidigen Bisschop Mgr Waffe- laertnaam van den regeerden Koning, Albertnaam van den E. H Labis, pastor van Zillebeke naam van den E. H. De Bouveiy, die er regelmatig komt mis le zen en namen van den Heer G. Gits, bouwmeester en H. Dewi te, aannemer. De ceremor-ie verliep in allen eenvoud. Om 11 uur werd de steen gewijd door de E. H Labis, bijgestaan door de E. H De Bauvery Daarna werd de steen opge metseld door heer Baron de Vinck. Eeae korte aanspraak uitgesproken door den heer Talpe herinnerde het verleden en het nu gebeurde Z. E. H. Labis sprak eenige woorden den heer de Vinck toe en herin nerde aan al het goed dat hij altijd in zijne omgeving gesticht had en zegde hem dat dit opbouwen van Gods tempel de schoon ste daad van zijn leven was Een feestgroet der kindjes onder leiding der Zusters sloot het feestje. Ue familie de Vlnck omringd door de inwoners woonde bet feestjbij en op alle hui ren wapperde de vlag. Eenvoudig ma r innig dat feesije In Gods huis. Mocht het de familie de Vinck en de inwoners van het Hooghe geluk en zegen medebrengen. Redevoering uitgesproken door M' Talpe. Weledele Heer Baron, De oorlog was voorbij. voorbij de woeste storm die over 't land was neergekomen..., voorbij al de heerlijkheid van ons lieve Hooghe. In puinen was 't kasteel en onze haarden, ver dwenen de uitgestrekte bosschen met hun schat van boomen allersoort in wier breede kruinen de vogels wipten en zongen verwoest de schoone landerijen en hunne rijke vruchten. Zoo wijd het oog dragen kon was het Hooghe ^herschapen in een ijselijk slagveld, geheiligd door den heldenmoed en de opoffering van onze legers. De oorlog was voorbij. het Hooghe was ver dwenen, en ieders harte bloedde. Sindsdien zijn acht volle jaren verloopen en ^elijk d'oude onuitroeibare struiken de omwoelde gronden met jeugdig groen overdekken, zoo is het Hooghe herworden vol nieuwe jeugd en kracht De bosschen zijn reeds groeiend, de landerijen vruchtbaar, onze haarden hersteld de school is zoo juist herbouwd, en uit den grond rijzen de muren van de Kerk waar als broeders vereenigd de wijkbewoners samen zullen nederknielen. Het Hooghe, de wereld door vermaard om zijn droeven lijdensweg is herworden. Wat hei Hooghe eens was in al den luister der vroegere dagen.. dat had het u te danken, Wel edele Heer Baron. Wat het Hooghe is herworden na al den tegen- spoed der oorlogsjaien dat heeft het eveneens aan 0 te danken. Zijne verrijzenis is het werk van uwen geest van opbeuring, uwen moed en toewijding. Dat eene Kerk oprijst, die hoog boven onze haarden hare daking zal verheffen, en al onze fa milien vereenigen rondom hun Weldoener, dat is uw werk, waarvoor het Hooghe U eeuwig dank baar blijfr. Wie het Hooghe uitspreekt, noemt U, Weledele Heer Baron de ziel der streek noemt uwe Weledele Gade, uwe geprezene familie, noemt zijne talrijke nederige en werkzame bewoners, wiens harten kloppen voor U, vol innige dank baarheid en diepe genegenheid. Wie het Hooghe uitspreekt noemt eene groote gelukkige familie waar gij de geprezen stichter het hoofd van blijft. Heil den Weledelen Heer Baron" Gaston de Vinck. Namens het dankbare Hooghe. Justine G r;;ue rakel te de keuken:of op toen, door gensters hare kletderen i brand schoten. De ongelukkige, e laaiendetooris gelijk,schreeuwden;' hulp. Geburen kwamen toegesneld doch wart n niet bij machte de arme vrouw te redde die weldra, te midden van de ijseiijks 'e pijnen, den geest gaf. Acht visschers versmosrd Eene Eigelsche visschersboot vtro' d langs de westelijke kust van het -In 1 Vancouver, werd daar door een storm 'verrast en lek gestegen. Het schip zonk raar de dieoteen acht visschers zijn in zee verzwolgen De griep te Berlijn De Duitsche hoofdstad is waarlijk be smet met de griep.Meer dan 600 gevallen worden door de geneesheeren behandel Gasthuizen en klinieken liggen vol zie ken en verscheidene private wonlr: zijn tot afzo detlngsloknlen voor grl-o - lijders moeten ingclcht worden. H l sterftecijfer heeft in de laatste dagen een feelijken sprong genomen. Heer Baron de Vinck Osterrieth mitselt de Ge'teskslse» vast Eene Moeder verkoopt haar kind Te Agnicourt wonen de echtgenooten Palllot-Faglain, met hun driejarig doch tertje dat meer slaag dan eten ea nauwe lijks eenige lompen aan het lichaam kreeg. Het arme kind was walgelijk vuil. Nu werd het dezer dagen door de moeder voor twintig fr. verkocht aan eene foor kraamster. Gelukkig nog vernam de bur gemeester bij tijds het gruwzaam feit en kon hij de noodige maatregelen treffen om den klndervrrkoop te verhinderen. of vagebonden, weggeloopen van schepen te Dulnkerke. Klaas, ik wil alleen blijven en ge moet me gerust laten I beval Ida. Ze snelde heen. Wat peinst hij, mompelde ze, dat Ik nu seffens hem zal pakken Hij moest het eens ai weten... Maar niemand mag het weten. O, wat zcün de menschen klappen. Rudolf in ons huis. op onzen zolder het Is onvoorzichtig voor mijn gceden naam. Maar als ik hem wegzend is hij seffens gevangen. De gendarmen loeren op veel plaatsen, 'k Moet Rudolf helpen... hij is onplichiig. De Verklaring van den Boschwachter. Ida kwam thuis. Leida was ernlet meer. Mijn vrouw is naar huls gereden, zei Hugo. Ik blijf waken. Er moet Iemand bij de kinderen zijn. Dat Is waar. Ida was tevreden dat Leida niet bleef. Ze kon niet goed overweg met haar schoonzuster, die zeer verwaande streken had en boven haar stand wilde leven. Ida schonk koffie op en sneed brood. Ze avondmaalde met haar broer. Dan zaten ze samen aan den haard. De tijd kroop stil voort. Wlllebald kreunde soms even. Maar tot bezinning kwam hij nog niet. Wat later belde een gendarm aan. Hij vroeg Inlichtingen over den toestand, en vertelde dat het parket morgen zou komen. Hugo liet hem een druppel inschenken En nog geen nieuws over Voorde vroeg hij. Neen. De grens is te dicht bij. Maar Voorde zal in Frankrijk ook niet veillgzijn. Ze zullen hem uitleveren. Ja- Dat duurt toch ook een tijd O, de bewijzen van zijn schuld zijn al duidelijk en uw vader zal ook spreken, hé 't Is te hopen. De dokter ziet geluk kig geen groot gevaar. We hebben het bosch en de duinen afgezocht, en anderen de hofstede De politie te Veurne, Nieuwpoort, Loo en Poperinghe is verwittigd.We hebben alle maatregelen genomen om hem te pakken Ha, ja nog Iets, er Is met zijn geweer ge schoten en de dokter heeft ons korrels gebracht uit uw vaders lichaam, 't Zijn van dezelfde als er bij Voorde op het hof zijn gevonden. Maar niemand twijfelt toch nog aan zijn schuld vroeg Hugo. O, neen... 't Bewijs Is toch, dat hij gevlucht is. Ja. Maar misschien is hij ergens weggekropen. Neen, neen, hernam de gendarm. Hier in 't ronde zal niemand Voorde dur ven verduiken. Ge kunt niet weten een blauwer of een strooper. Dat volk spant samen tegen de wet. Voor mij is Voorde al over ;'e grens, hernam de gendarm, Ida had moeilijke oogenblikken. Het geheim folterde haar. Zij had Rudolf verdoken, zij durfde het, en ze zou hem verder beschermen, 't Was met angst, maar ook met liefde. En hij had geen schuld. Ze geloofde hem meer dan alle bewijzen, alsnu weer van die korrel e. De gendarm vertrok. Ida, ga maar slapen, zei Hugo, 't I. niet noodig met tweeën te waken. Maar gij hebt heel den dag gewerkt I Ik zou nu geen oog kunnen toedoen. Weet ge wat, ik zal u roepen rond vier ure en dan neem ik wat rust. Maar ge moet me seffens wekken, als vader tot kennis moest komen. Ja. Ida ging naar boven, doch sloop eerst naar den zolder. Somber zat Voorde daar. Ida, fluisterde hij. Ja, Ik ben hier. Hoe is het met uw vader 't Zelfde, de dokter geeft hoop. Ik ben bij uw moeder geweest. Zelf geweest Ja- O, hoe goed van u. Vertel me 'alles Ida deed dit en Rudolf was haar zeer dankbaar. Maar ik mag hier toch niet blijven, zei Voorde toen. Ik heb alles overpeinst Ik trek de grens over. 't Ware moediger mij bij de gendarmen gevangen te geven, maar met onze onrechtvaardige we'ten steken ze ook een onschuldige, a's hef gerecht vermoeden heeft, In he g vang En dat kan maanden en aanden duren, zonder dat ze 'i proces bt glnnen. Ze zul len nog lastiger op mij zijn, omdat ik flamingant ben. Ze denken zoo gaarne meer kwaad van een Vlaamschgezinde. Met geweerschoten vermoord M Eugè ie Egreteau, 55 jiar oud, ka- bier, wachter ter plaats Friscanaud te Siinte-J-isIe, is in zijne woni' g vermoord ïeworutn, gedood bij middel van rake Ilng3 geloste geweerschoten. De misdaad moet verleden week Vrijdag gebeurd zijn, loch werd eerst Donderdag ontdekt.dooi Jen neef van het slachtoffer. Diefsla schijnt de drijfveer der misdaad te zijn. Levend verbrand Te Vioies, nabij Avignon, Is een ont rettend ongeluk gebeurd. De weduwe Bij mijn beii hting komt dan nog hun haat. En ik wil niet voor maanden In hei kot. Neen, ge moogt u niet gevangen geven... Ik zal me over de grens verduiken ij Wannes Bare, een goeden vriend. Hij woont alleen 't Is maar een half uur van hier. En zoo zal Ik nieuws hooren van loeder, §n van uw vader. God geve dat hij rap geneze. Ik wil u niet in last bren ger» Ik kan nu wel vertrekken. Neen, neen... vanavond of vannacht niet meer Er zijn overal patroeljes, waarschuwde Ida. Niemand zal u hier zoeken. Blijf dus tot morgenavond. Maar uw toestand... Niemand zal het weten, het komt niet uit. Ik moet u helpen. O, het Is zoo edel van u... Dat is ware liefde... Voor morgenavond zal vader mis schien bij kennis zijn en zeggen dat gij nschuldlg zijt. En dan moet ge niet meer vluchten... God geve het. Ik zal u wat "eten en drinken brengen. Een kan water of bier... dorst heb Ik, maar geen honger. Ik zal toch brood en kaas brengen, I kan misschien mergen over dag niet komen. En ge moet een kussen en dekens j' e Nu kan ik u dat allemaal bezor gen, Hugo is alleen beneden, en morgen k >mt er zeker nog familie. En Ida voorzag haar beminde van ai het noodige. Zij deed het stil, zoodat Hugo niets hoorde. Een Onmensch Bij Tharu heeft, naar uit Waschau wordt gemeld, een pas uit de gevangenis ontslagen bandiet, G owacz genaamd zijn zeventigjarige moeder opgehangen. De zes broeders van den ontaarde boeten in de gevangenis levenslange kerkerstraffen uit. 25 Matrozen versmoord Twee Turksche steamers werden in de Zwarte Zee, op de kusten van den Krim, door een ongemeen geweldige (empeest verrast. Bel le schepen werden onttake'd en lek geslagen en weldra in de golven verzwolgen. Vijf en twintig matroze zijn versmoord. Treinontsporing in Rusland De sneltrein Irkoutsk-Moskow stoomde In volle vaart te Arsaki. op 95 kilometers van Moskow voorbij, toen de lokomotief uit de sporen sprong en omkantelde, zoo dat verscheidene wagons er te pletter op liepen. Veertig reizigers werden gedood en 24 andere zeer erg gekwetst. Noodlottige Onvoorzicht gheid Een wielrijder, M. Alexandre Desnos, uuziekant, kwam langs de baan naar Mans, te La Mllisse, gereden en waagde zich op de spoorbaan. Aan eene krom ming werd de onvoorzichtige door een trein verrast en den schedel gebroken. De dood was oogenbllkkelijk. Nog hartelooze Ouders Bij de echtgenooten Diot, te Séchelles, hebben de gendarmen drie kinderen in el- iendigen toestand'ontdekt. De, kleinen, die slechts wat dcorversleten kleederen om het magere lijfje hadden, waren opge sloten In een kamer zonder vuur en had den voor legerstede wat rottend stio i. Zij ontvingen geen zorgen. De arme ki, - deren zullen aan het gezag hunner ouders onttrokken worden. Doodelijk Jachtongeluk Te St-Georges-sur-Saó :e was de 27-j .- rige Jean Claude Morei op jacht op water wild langs de boorden van de Ssê re Hij legde met zijn tweeloop aan op een eend. De twee kardoezen gingen te gelijk af en het geweer ontplofte. Morel werd door de stukken in de borst, in den hals en in het hoofd getroffen. Hij werd naar het gasthuis overgebracht, waar hij O' erie- den is. Ontzettende brand op de Philippijn n Een brand, door een geweldigen wind aangewakkerd, heeft, Maandsg nacht. :n de streeic van Tondo, Eiland Lug r» (P i- lippijner), een duizendtal huizen in asoh gelegd. Mee; dan 5000 personen zijn zon der dak De schade wordt op 750 000 dollirs geschat. Ondanks de utegest ekt- heid van den brand, zijn er geert slacht offers te betreuren. Noodlottige ontploffing In de elektnciieitsfabilek te Silzbu g, Dui schland, waar de elektrische strorm door middel vsn het water van Siubach wordt opgewekt, heeft een ontploft' g plaats gehad, waarbij een atbeider ge lood is, terwijl een tweede arbeider ern stige kwetsuiea in het gelaat opliep, zoo- at hij vermoedelijk het gezichtsvermogen zil moeten missen. Afschuwelijke misdaad Te Dussekiorf, in bezet R jnland, is er Maandag eene gruwelijke misdaad ge- bsurd. In een arbeidersgezin met vijf kinoere'n, waarvan de vader sedert laag werkloos was, heerschte groote ellende. De hulsvrouw moet waanzinnig geworden zijn. Zij heeft hare vijf kinderen gewurgd en Oaarna zelfmoord gepleegd. IJselijke dood E :n knaapje, van Ramberviilers, speel de 11 de keuken. Er stond eene kuip ko kend water op den vloer. Tijdens eene ifwezigheid der moeder viel het kind In Je kuip en werd zoo ijselijk verbrand, dit iet weldra, te midden van onbeschrijflij ke rijnen, den great gaf. Ze voelde soms een schok in haar ge weten, maar dan herhaalde ze bij zich zelve, dat ze rechtvaardig en barmhartig handelde. Eindelijk was ze klaar. Houd u goed stil, fluisterde ze. En vlucht niet door het dakvenster, omdat soms zou meenen mij in gevaar te brengen, fk weet, wat ik doe. Morgen avond zal er niet meer gepatroeijeerd worden... dan kunt ge naar Frankrijk. En Ida, ge zijt nu volkomen over- tuigd'van mijn onschuld vroeg Rudolf. natuurlijk. Ge twijfelt nietGe weet, dat ik j;een valsche verklaring zou willen doen 1 Rudolf, ge zijt onplichtlg, en daar om blijf ik u trouw. Ze kusten elkaar en 't was als een ver nieuwing van hun verbond. Ida ging naar haar kamer. Lang zat ze geknield in gebed Half gekleed legde ze zich,dan te bed. Ze sluimerde ten laatste toch in. Plots werd ze verschrikt wakker en verdwaasd richtte ze zich op. Wat was er gebeurd... waar lag ze I Dadelijk werd de herinnering levendig. Vader is bij kennis, sprak Hugo, die haar kwam wekken. O, ik kom. Haar broer keerde naar beneden terug, Ida stond op. Nu was aiiea ha;». ver duidelijk Vader gewond.,. Ru iolf boven. Maar nu zou ze van haar vader de b tlngvan Rudolfs onschuld vernemen. V'ug daalde ze de trap ai. ('i Vervolgt)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1