HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD EENIGE AAGBEIIELinGEII Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, Bank Forrest L. PAARDEKPRIJSKAMP Abonnementsprijs per jaar Berichten verhoopingen vonnissen RouivDerichien uitoeverSAnsEn VAnnESTE. orukkerii Zondag 27" Februari 1927. 25 Centiemen 24e Jaar. Nr 9 VASTENBRIEF BISDOM BRUGGE VAN DEN JACHTWAKER Politiek OverzieM. 4e Handelsfoor te Yper In 't Buitenland Poperinghe, Bertenplaats, 10, tel. 89. Yper, Groote Markt, 9, tel. 304. Samenwerkende Brandverzekeringsmaatschappij BILAN VAN 1926 In Stad 12.50f. In Belgie p.post 15.00 fr. Amerika 31 Ir. Andere landen 23 60 fr. TARIEF DER PRIJZEN Eene Inlassching O fr. 90 per regel 2 en 3 inlassch. O fr. 80 per regel 1 fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annon en zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 15, Poperinghe TslAfoon O, Postchéck 13.670 G EUAC ia I E I* Het leven is zoo eenvoudig, maar de menschen hebben het zoo vreemd en ingewikkeld gemaakt. (Couperus). Het nestje schuilt op het dak Het wiegje schuilt er onder Beiden worden door Gods oog bewaakt Is dat geen lieflijk wonder (De Schoolmeester). Wetenschap zonder daad Is als een bij zonder honing. Saadl. Eerst wanneer de mensch zooveel mo gelijk zich zelf kent, zijn eigen fouten en tekortkomingen inziet en zoekt te verbe teren, kan hij zich aan het heil van ande ren wijden. Socrates van het Zeer lieve Broeders, Op onze dagen hebben de zielenher ders en met hen al de goede christenen wel redenen tot droeheid. Buiten de stoffelijke puinen heeft de afgrijselijke oorlog andere el.eaden op gehoopt, op zeoelijk gebied, en de-e puinen zijn meer te beweenen en lastiger om herstellen bij velen zijn geloof en godsdienstzin gez kt, en natuurlijker wijze werd ook de zedelijkheid erg ge schokt, want losbandigheid volgt van zelf uit verflauwing van 't geloof, en brengt tevens verzwakking van godsdienstzin teweeg. Anderzijds vinden wij toch ook ge gronde redenen tot troost en betrouwen op de toekomst. Met genoegen mogen wij vaststellen bij de goede christenen diepergaande overtuiging, begeerte naar ernstiger on derricht in de waarheden van onzen hei ligen godsdienst, vurig verlangen om hunnen levenswandel langsom meer te richten naar de voorschriften van het Evangelie zonder eealg menschelijk op zicht. Getuigen daarvan de openbare en grooteche betoogingen (er eere van Christus-Koning en Zijn heilig Hert, die wij mochten beie 'en In de bisschoppelijke stad en in menige steden en dorpen van dit bisdom en vau ons land. Hoe zouden wij insgelijks niet verheugd zleu op den wonderbaren bloei van de werien op het vreemde mlssieveld mo gen wij niethoopvo! verwachten dat In de heldensche landen de Kerk ten rijke aan vulling zal vinden voor het gebeurlijk verlies iu de christene st'eken, die da: ook ongetwijfeld den mllnen zegen van God zullen verwerven Eindelijk, bier ook bij ons zien wij met groote vreugde boven de booze wereld oprijzen eene uitgelezen schaar, onder het jeugdig geslacht vooral, eet e met den dag talrijker aangroeiende keu bende van vurige zielen die verlangen ho ger op te gaan door een inwendig leven van Inniger vereenlglug met God, en die daardoor zeff bezield zijn met een brandende be geerte naar apostolaat. Ja, bet mag ge ust gezeld worden naar de bermhertlge voorbeschikking Gods Is het opkomen van die keurbende een voorteeken van betere tijden, van vernieuwing van den christen geest, en de dageraad van den waren vrede, den vrede van Christus In het rijk tan Christus, van dien vrede waarnaar wij allen verlangen. Het apostolaat is heden ten dage broodnoodig, en niet alleen de jeug maar al de goede christenen moeten als apostelen meewerken nevens de geeste lijkheid en onder hare leiding, aan he welzijn der ziele en de verheerlijking der Heilige Kerk. Dit apostolaat geschiedt door voorbeeld en gebed, door woord en door schrift, door hulp cn steun aan de goede drukpets, aan de talrijke werken door de Kerk gekeurd en aangemoedigd. Trouwens, het valt niet te loochenen, de helsche machten hebben ook munt geslagen uit de stoornis verwekt door den oorlog en zijnen nasleep van kwalen ja men zou zeggen dat ze heden tea dage alle bare krachten op het spel zetten om de zielen te verdelgen. Zoo, bij voorbeeld, de onbetamelijke kleederdiacht, die zelfs bij de christenen in zwang is gekomen, Is zonder den tnlnsten twijfel eene uitvinding van den duivel. Het merk van üen uitvinder staat er duidelijk op leelijkheid en «dwingelandij. De moden zijn Immers én kunsteloos én smakeloos, en ze dringen zich op door den dwang alleen van bet menschelijk opzicht en van de onkulsch- held. De duivel weet geheel wel, dat kan hij de vrouw berooven van haar eer- en schaamtegevoel, het uit Is met de zede lijkheid onder het volk. En daarin vindt uw apostolaat eene eerste werkzaamheid, door de Bisschop pen en zelfs door de Pausen reeds meermalen aanbevolen aan de christene vrouwen. Het komt allermeest toe aan de jonge dochters, maar ook aan de vaders en moeders, zonder uitstel zicb ie weer te stellen door alle middelen, doch vooral door het voorbeeld, tegen die schandlge losbandigheid. Uitvinding van den duivel, bet is niet te veel gezegd wij zijn niet genoeg 'op onze hoede tegen den aartsvijand van de zaligheid. Vele christenen, zou men zeggen, vergeten de vermaningen van den hel'lgen Getst door den mond der Apostelen tot ons gebracht, door de heilige Vaders herhaald en door de Pausen voortgezet tot np onze dagen. Op bevel van Paus LeoXUI moet iedere priester na zijn misoffer uen Aartsengel Mlchaë', den vorst der hemelsche leger macht aanroepen en hem vragen dat hij door de goddelijke kracht Satan en de andere booze geesten, die tot verderf der zielen In de wereld ronddwalen, in de hel zou tcugdrijven. Het is eene grove dealing te meenen dat ln onze christene landen de duivel zijnen schadelijken Invloed niet meer uitwerkt. Het Is waar, hij spreekt niet meer in de afgoden zooa s bij de heide- ne.i, hij vertoont zich niet meer openlijk door allerhande wondere kunsten doch hij is erom niet min gevaarlijk als hij zich verbergt en zelfs zijn bestaan doet looche nen door de ongeloovlgen Het geloof nochtans, wil het een wakker oog open zetteu, zal wel zijne sluwe streken en plannen ontdekken, uie getuigen van een vernuftig wezen, dat er op uit is het geloof en de cnrlstene zeden te bederven. Een bewijs daarvan zijn de geheime sekten, zoo dikwijls door de Kerk veroor deeld hare werking gaat klaarblijkend uit van den duivel, wij kunnen uat zien niet alleen bij de enkelingen maar bij de regeeringen, die dank zij de trawanten van den duivel uit de vrijmetselarij, bijna allen God hebben verzaakt en alle katho- lieke beginselen verloochenen. Laat ons nog een ander slaande bewijs bijbrengen van de sluw berekende tus- schenkomst van den boozen geest. Het ontheiligen van den zondag is ongetwijfeld oorzaak van verval voor den gousdlensizlo bij is geen cbristen meer uie niet meer, zelfs den zondag, naar de kerk gaat, want hij hoort het woord van God niet meer, hij ontvangt geen sacra menten, bij bidt niet meer. De duivel weet dat wel, ea zie, wat heelt hij gedaan? Schermend met de vrijheid van den arbeid, met de economische noodwendig' beden, zorgde hij eerst dat er den Zondag zou gewerkt worden in de werkhuizen der verschillende nijverheden, om verder dat slecht voorbeeld langzamerhand te laten Indringen bij de bedonderen. S nds- dien, ziende dat de eerbied voor den dag des Heeren verminderd was, doch niet genoeg naar zijn gedacht, en gebruik makend van de huidige toestanden, het gemak van uhloopen en reizen, bet op komen van nieuwe vermakelijkheden, als cinema, sport en allerhande wereldsche leesten, zoo gevaarlijk voor geloof en zeden, ging bij anders te werk bij kwam eimee voor den dag, bij monde ook dei openbare besturen, dat er eeu rustrag nooulg Is, die rustdag zou de Zonaagzijn, het kon niet anders, maar hij zou die rust richten tegen het doel waartoe de zondag- lust is ingesteld, htt volk aikeeren van de kerken en de verschillende katholieke vereenigingen, alsook de godvruchtige vergaderingen ontredderen Hij zou met denzelfden slag den familiegeest aan 't wankelen brengen, door het uiteenruk ken van ue hulsgeaooten, alsook den eerbied verminderen voor het ouderlijk gezag en bijgevolg voor alle gezag. Ziet gij daarin niet de beredeneerue werking van een sluw duivelsverstand Het was niet zonder gegronde re ien dat Wij meermalen aan onze geestelijkbet aanbevolen hebben dikwijls hu. ne ge- ioovigen aan te zeiten om getrouw den dag des Heeren te onderhouden, hun de heilige godsdienstoefeningen waaraan zij den Zondag moeten deelnemen goed uit te leggen en met nadruk de zware ver plichting voor te nouden van godvruchtig Misse te hooren. En hier doen wij een dringenden oproep tot u allen, Z. L B en bijzonderlijk tot de ouders, tot de opvoeders van de jeugd, tot alwie gezag uitoefent of invloed heeft op den even- mensch, opdat allen met hunne ijverige herders zouden medewerken als apostelen voor de heiliging van dsn zondag, door voorbeeld en door woord, zooals wij hel reeds zien doen, tot onze groote v.eugde, door de ijveraars van de bonden van hat H. Hert, de leden der Congregatiën van Onze Lieve Vrouw, van den H. Fran- clscus Xaverlu8 en van andere godvruch tige genootschappen. Eindelijk, wij roepen uwe aandacht op de pogingen van den duivel om de protes tantsche ketterij te verspreiden in geheel de wereld, In al de vreemde Missiën en zelfs hier te midden onze katholieke bevolking. Hier vinden wij dus ook een tweevoudig apostolaathet werk van de voorplanting des geloofs in de vieemde landen, waarover wij reeds gesproken hebben, en het werk van de bewaring des geloofs in ons eigen land Tot dit laatste doel Is bijzonder het Werk van den H. Franciscus van Sales ingelicht. Het is wat verwaarloosd geweest, doch het wordt tijd dat dit werk met ijver hervat worde, door te bidden met groote vurigheid en vrijwillig de voorgeschreven bijdrage te verboogen naar gelang van de tegenwoor dige behoelten. De zielenherders zullen dit werk dikwijls aanbevelen, en gebruik makeu van die gelegenheid om hunne geloo (gen te behoeden voor de gevaren die hei gel x>f bedriigen, welk gel of de wo" tel isen de grondvest van geheel het christelijk leven. Zonder eigenlijk te wil len redetwisten, zullen wij dtkwe f ln hun onderricht steunen op de goddelijke in stelling van de katholieke Kerk, op hare eigenschappen en kenteekenen, vooral op hare eenheid trouwens deze eenheid is een tastbare weerlegging van de protes- tantsche dwaalleer aangezien de waar heid één is terwijl het protestantlsmus in zijne ontelbare sekten die malkaar tegen spreken het kenttekca der valschheid draagt. Weest waakzaam, Z L. B., vlucht zorgvuldig de kettersche tempels en ver gaderingen, blijft niet staan luisteren naar hunne piêeken, en wanneer de protestanten hunne bijbels of andere ge schriften aanbieden, koopt ze niet, neemt ze zelfs niet aan, 't is immers streng ver boden deze te bewaren of te lezen. Wij meenen ook verplicht te zijn de geloovigen te waarschuwen tegen de wer king van sommige mannen die zich aan stellen als katholieken, ja zelfs als katho- lieker dan de Bisschoppen, en die begonnen zijn waar alle afvalligheid be gint, met zich af te schelden van de ge meenschap met de kerkelijke overheid. Door woord en schrift, door geheel hunne handelwijze zoeken zij het ver stand van de eenvoudige menschen ln de war te brengen nopens de bisschoppelijke voorschriften deze, zoo beweren zij verplichten enkel de geestelijken, alsof de geloovigen niet evenals de geestelijk heid, de leidfng vande kerkelijke overheid moeten volgen. De zaak Is zóó duidelijk klaar dat Wij het tot nu toe niet noodlg achtten een nieuwe openbare verklaring af te kondigen Doch ingezien de hard- nekkighe d van enkele aanleiders en tot ontlasting van ons geweten, houden Wij eraan opnieuw te verklaren dat Wij de nationalistische politiek afkeuren en ver- oordeelen, en namelijk het zoogezegd vlaamsch nationalisme, in den zin van den brief der Bisschoppen van Belgie op 11 October 1925. Wij verbieden op stren ge wijze alle dagbladen en schriften, die deze dwalingen verdedigen, te lezen of te verspreiden, en wij verwittigen alle ge loovigen dat zij die deze politiek begun stigen zich in gewetenszware zaak aan ongehoorzaamheid en opstand tegen het wettig gezag, ook het kerkelijke, zouden schuldig maken. Z L B om te eindigen, doen wij een dringenden oproep ten voordeele van onze katholieke broeders uit Mtxico, die vervolging leiden, en wel zulke hatelijke en geweldige vervolging, dat men ze nauwelijks nog mogelijk dacht In onze dagen. Binst den heiligen vastentijd, zullen wij aan God, samen met onze boetoefe ningen, onze vurige gebeden, onze heilige communiën opdiagen voor onze vervolg de broeders, zoo bewonderensweerdig in hunne getrouwheid aan het Geloof, opdat het den Heere believe een einde te stellen aan hunne schrikkelijke beproeving. Het is onze wil dat er in al de parochiën door 'e Heeren Pastors een dag van openbare smeek Ing en algemeene communie tot dezelfde inzichten Ingericht worde. De kloostergeleerden zullen volgeern da: voorbeeld volgen Zoo doende, zullen wij ons schikken naar het verlangen van den V - ier der christenheld, die zeer bedreef i is om de pijnlijke gebeurtenissen in M xico. Ten laatste, willen Wij U nu reeds aankondigen dat, ter gelegenheid van de vijf-en twintigste ve-jarlng van de kro ning van het Mirakelbeeld te Dadizeele, eene bedevaart tot dit heiligdom zal inge richt worden voor de Congregatiën van jmge dochters, op 2 Mei, eersten maan dag van de Mariamaand, ten einde de miededijke bescherming der machtige Ma 'gd in te roepen aver de geestelijkheid en de geloovigen van Ons B sdom. t GUSTAVE-JOSEPH, Bisschop van Brugge. Landbouw Cornice KEMMEL-YPER Asschewoensdag 2 Maart 1927, te 10 uur te YPER GKOOTE vooi de leden van 't Comice. I. Herigste veulens van tén jaar. 6 Prijzen, 1 verguld eeremetaal, 5 zil veren, 200 frank. II. Hengsten van twee jaar. 4 Prijzen, 1 verguld eeremetaal, 3 zil veren, 200 frank. III Merriën van één jaar 5 Prijzen, 1 verguld eeremetaal, 4 zil veren, 140 frark. IV. Merriën van twee jaar. 5 Prijzen, 1 verguld eeremetaal, 4 zil veren, 150 frank. V Merriën van 3 jaar en daarboven. 6 Pijzen, I verguldeeremetaal, 5 zil veren, 255 frank. 1 De inschrijving van 8 tot 10 uur en de prijsdeeiing onmiddelijk na den prijs kamp, beide In de benedenzaal van het Stadhuis. 2. De leden wonende ln de omschrijving van een der twee Landbouwcomicen, Yper en Kemmel, kunnen alleen met hun ne paarden aan den prijskamp deel nemen. Mengelwerk van «DePoperinqhenaar» 10 JOE DOCHTER ROMAN door JK. HAIV§ De waarheid boven alles, verklaar, de Ida. Ik kan maar niet gelooven, dat een treffelijk mensch iemand zou ver moorden. Een treffelijk mensk I herhaalde de baron. En kij noemt Voorde, de revolu tionair, een treffelijk mensk I Ah, c'est bien fi. Een die altijd opstook tegen mij en de autorité, die pief paf doet in mijn bosk, die zek dat Ikke zijn een stomme franskiljon. En Ikke moet hoor dadde in een huls van mij, bij mijn garde. Ah, c'est blen fa I Een treffelijk mensk, de sloeber, die zek, dadde lk de boeren uit zuig, dat ikke leel van hun zweet. Mijnheer de baron, omdat Rudolf Voorde nieuwe gedachten heelt, Is hij toch geen moordenaar I hernam Ida I Een mooid doen is schrikkelijk. Zijt kij miskien zijn lief I hoonde de edelman, woedend nu. Kij rroetkaan bij hem fn France, kij meet woon met hem, hij aal niet beter vraak. Mijnheer de baron, ik ben geen sletl sprak Ida fier. De tranen sprongen haar in de oogen. Zwijg herhaalde Hugo. Ik zwijg r iet De baron beleedlgt me, omdat ik wil voorkomen dat vader, ter goeder trouwe, een onschuldige zou betichten Voorde liep weg voor vader eu de gendarmen. En zijn keweer vroeg de baron. Er lssegeschiet met zijn geweer... En als hij het weg gesmeten heeft bij 't vluchten, en een anderet opraapte. Ha zoo iets is nog gebeurd... Zeget Willebald knikte. Ik heb Voorde niet herkend. De vraag daarover doet me nadenken, zet hij. Ik wil volkomen oprecht zijn. Ik ben in - 't gedacht, dat Voorde de dader Is, om dat Ik hem achtervolgde, maar gezien dat hij het schot loste, dat mag ik niet zeggen. Ida wilde hier niet In tranen uitbarsten en verliet de kamer. lsse allemaal flauwe trunten, ver klaarde de baron.lsse klaar, daddeVoorde lsse de pllkltke En hij vervolgde in 't Fransch om dit nader te betoogen. Wat later vertrok hij met bet parket. Hij scheen zeer verstoord op de jachtwakersfamilie. Ida kwam terug. Ge lijkt wel zot I zoo viel haar broer uit. Wat moet de baron peinzen Dat we ook tegen hem stoken I Hij mag peinzen, wat hij wil, de hoovaardige vent, die mij beleedlgt. En gij, mijn broer, zoudt me voor een slet uitmaken. Ge deedt ook zoo raar, en de baron zou wel denken, dat er Iets was tusschen u en Voorde, metkte Leida op. Omdat ik de waarheid verdedig. Maar gij getweeën zit de baron de zolen te lekken, een vent, die te trotsch Is om vader de hand te geven, die hier een sigaar rookt, omdat bij zich verbeeldt, dat het niet aangenaam riekt, die ons laat voelen, dat we geen andere meening mo gen hebben als hij. Ge zijt een frank stuk I beweerde Hugo. Geen ruzie I vermaande Zeger Wil lebald. Heeft Voorde het gedaan Zou een mensch als hij schieten O, ik ben moe... ik kan niet peinzen nu. 't Is waar, Voorde was oproerig en zoo iemand moest niet stroopen. Maar schieten, moorden, 't Is nog wat anders lk ben nu moe... Ik heb rust noodlg. Ja, vader. En daarom zal ik niets meer zeggen. Ida hielp haar vader, die zlchneerlegde. Ze «ing dan naar de keuken. Huvo en Leida zalen te fluisteren. Leida keerde dan naar Veurne terug. Hggo kwam In de keuken bij zijn zusier. Waarom moest ge u ln die zaak moeien vroeg hij I Omdat we geen haat, maar de waar- j held willen zoeken 1 Gij allen zoudt Rudolf Voorde gaarne veroordeeld zien, omdat hij Vlaamschgezlnd en volksch Is... en gij l en Leida. uit platte fleemerlj voor den baron. Ge minacht uw eigen volk en uw taal. Hoor ioch eens I Zoo Is het. En ik ben anders. Ha, die vernederingen van den baron Ik zou blijde zijn als vader een andere betrekking had, als hij van den staat afhing. We zouden allemaal moeten denken als de baron. En als vader zijn post verliest door uw dwaasheid. Ge houdt den baron dus voor een dwingeland en toch kruipt ge voor hem. Oostersche verwikkelingen. In China Is een hekaenketel zoó ont- stuimlg aan het zieden, dat de Europee- sche landen die er rond staan, riskeeren erge brandwonden op te loopen bij zijn overkoken, 't is wel geen oorlog, maar degenen die er het leven bij Inschieten zijn zoo dood als de anderen het is een ma gere troost als ge later op twee mecanieke beenen over uwen verderen levensweg strompelt, te weten dat het geen vijand, maar een medevaderlander Is, die er u deze 1001. h. vermlnktheid verschafte. 't Is dat er al een heel deel water door den Amour (de Cnineesche Schelde), ls gestroomd, sinds de mogendheden, al nadden afgeteekend wat elk hunner van het hemelscb rijk zou krijgen. China werd alsdan aanzien voor een sooi t schaap dat reeds door den slachter was aangeschaft en door hem geteekend met eeD stuk rood krijt, of als een ver kochten boom die op de bijl wacht, en die men reeds een stuk van zijne schors heeft afgekapt. Maar dat schaap ls nu tot een leeuw geworden voor wie Engelands eenhoorn schudt en beeftdie boom groeide tot zoo een machtigen ontzagwekkenden eik, dat de bijl op zijne wortels breken zou, indien men het waagde hem neer te willen halen. Wat er daaiult volgen zal weet de dui vel nog niet, verre dat wij het zouden kun nen voorspellen. Onlangs had het Zuiden het woord. Deze week werd beweerd dat het 't leger van 't Noorden was, dat de schoonste slagen ophaalde, en welke derden schurk nu met uen bult zal gaan loopen, terwijl de twee andere aan slag zijn is nog altijd uit te maken. Dat weten wij zeker, dat de man die nog geen bliek kan bovenhalen, als het water niet troebel is, ja die schoelle van een bolsjewiek, op den loer ligt. Aldus zou het kunnen gebeuren, dat de zieke man, gelijk de Chinees gewoonlijk gehee ten wordt, maar aan de knepen van den Westerling ontsnapt, om in de vuige vuile klauwen van den Moscovitschen Noor derling te geraken. Wachten en toezien ls het beste ln zoo een geval. Voorschot aan de Groote Gezinnen. De Bond der Groote Gezinnen van Belgie heeft een Fonds opgericht voor het veneenen van voorschotten aan de groote gezinnen voor de studiën van hunne kin deren. Een subsidie van 500 000 fr. ingeschre ven op de begrooting van bet Ministerie van Kunsten en Wetenschappen, ls aan den Bond toegekend om hem in de moge lijkheid te stellen tegemoetkomingen te vetleenen in de kosten der studiën van de kinderen uit groote gezinnen. De Bond verleent zijn hulp voor het dekken eer kosten van al destudiën welke na de lagere school worden gedaan (mid delbare stud.ën, normaalstudiëa, vakon derwijs, kunstonderwijs, erz). Het zou nuttig zijn zoode schoolhoofden de aandaent van de ouders hunner leer lingen vestigden op bet bestaan van dit Fonds en op het voordeel dat er uit kan getrokken worden door de kinderen uit groote gezinnen, die hun studiën wenschen voort te zetten. De ware slachtoffers M. Jaspar zegde Woensdag, in eene onderbreking, niet te begrijpen dat de Christen demokraten niet in extase staan voor de stabilisatie aan 175, bewerend dat de stabilisatie aan 125 veel erger zou geweest zijn voor de loonen en wedden. Weet M. Jaspar dan niet of wil hij niet weten, dat vooral de werklieden en be dienden door de stabilisatie aan 175 de koopkracht van hunne loonen en wedden minstens met 25 hebben zien dalen Zij, met de kleine spaarders, zijn de ware slachtoffers van de stabilisatie aan 175. Deze laatste is gebeurd ln 't belang van de grootflnancleen de grootindustrie. Niet In 't voordeel van den arbeid. Over stabilisatie. Polncaré repte in de Kamer eenige woorden over de muntkwestle. Na te heb ben ontkend dat het herstel van den frank het werk van het buitenland zou zijn, verklaarde Poincaré, dat een wettelijke stabilisatie op het oogenbllk onmogelijk Is. Zij die het tegendeel beweren, aldus Polncaré, zijn roekeloozen en lichtzlnni- gen Polncaré erkende denoodzakelijkbeid om de stabilisatie te handhaven dat is voor het natlonaal-economlsch leven on ontbeerlijk. maar onmlddelijke wettelijke stabilisatie is slechts een woord, indien zij niet vergezeld gaat van de daarvoor on misbare voorwaarden en indien men niet de zekerheid bezit vac de handhaving eener politieke en financleele rust in de toekomst. Poincaié weigerde te zeggen, wanneer en vooral tegen welken koers de stabili satie zou kunnen plaats hebben. De hui dige koersen geven niet aan, tegen welken koers de wettelijke stabilisatie mogelijk zal zijn. Ten slotte herhaalde Polncaré, zich over de toekomst niet te willen uit spreken omdat hij niet wil dat in een bepaalde richting kan worden gespecu leerd. Aan de Mexicaansche Bisschoppen. Aartsbisschop van Mechelen en al de Bisschoppen van België hebben een gemeenzamen brief gezonden naar de Mexicaansche Aartsbisschoppen en Bis schoppen om hunne gevoelens van deelne ming uit te drukken voor wat de Katholie ken in Mexico te verduren hebben. ln hunnen naam en ln naam der Priesters en Geloovigen van geheel Belgie zeggen zij hoezeer zij ontroerd zijn en diep getroffen door het schouwspel dat de ge martelde Kerk van Mexico hun biedt. Zij sprekende Bisschoppen en de Katholieken moed In voor deze tijden van gruwelijke beproevingen. Zij wenschen met hart en ziel naar den dag waarop de Kerk zal hersteld zijn In hare vrijheid. En om dezen dag te verhaasten beloven onze Bisschop pen dat zij en hunne geloovigen hun vurigste smeekingen zullen ten hemel sturen. Wij twijfelen er niet aan of alle christene menschen zullen hunne gebeden voegen bij die der Belgische Bisschoppen, opdat er welhaast voor hunne christene mede broeders uit Mexico een tijd van rust en vrede zou aanbreken. Afdankingen op de Spoorwegen. De Nationale Maatschappij van Spoor wegen meldt dat er reeds 7630 voorloopige of tijdelijke werklieden afgedankt werden. Dat er geen beambten hetzelfde lot onder gingen komt door dat de aanwerving van beambten gansch geschorst Is sedert de eerste maanden van 1924. Vroeger ont vingen de afgedankte voorloopige werk lieden geenerlel vergoedingen. Sedert 6 0,?gst 1926 werd beslist aan de belang hebbenden, indien zij ten minste een jaar werkelijken dienst hebben, eene vergoe ding te verleenen, gelijk aan hef loon van zes tot twaalf werkdagen, volgens hunnen dien8touderdom. De Nationale Maatschappij heeft dit stelsel van vergoedingen verbeterd voor de werklieden welke sedert gerulmen tijd onafgebroken werden gebezigd. Thans wordt aan deze laatsten eene vergoeding wegens doorzending verleend gaande van vijftig tot honderd werkdagen volgens den duur van de onafgebroken diensten. Oe grafzerken van Heldenhulde. Onze lezers weten wat gebeurd ls met de grafzerken van Heldenhulde, welke niet alleen van de graven der gesneuvel den werden weggenomen, maar zelfs vernietigd. Thans zijn 210 van de niet vernielde grafzerken door de regeering terugge schonken aan het komiteit voor de jaar- lijksche Bedevaart naar de Graven van den Ijzer. Dit komiteit is thans In het bezit van 235 grafzerken. Wanneer te Dlxmulde, bij de meelfa briek, het groote gedenkteeken van Hel denhulde, ontworpen door de gebroeders van Avermaete zal opgericht worden, zullen al die zerken er rond geplaatst worden. Dit jaar wordt de jaarlijksche bede* vaart naar den Ijzer gehouden op Zon dag 21 Augusti. Laat ons hopen dat deze betooging ditmaal van misplaatste politieke drijve rijen zal verschoond blijven, zoodat aan alle Vlamingen de noodige waarborgen van waardigheid en onpartijdigheid ten volle gegeven worden. Over de Pachtwet. Het wetsontwerp betreffende de land pachten betreft eenvoudig eenige wijzi gingen aan zekere artikels van het Bur gerlijk Wetboek, dat nagenoeg zoo oud is als Belgie zelf. Wij ontleden hier a1 de aangenomen wijzigingen niet. Het volstaat te zeggen 1° dat de pachtduur op minstens 3 jaar is vastgesteld; 2« dat bij overlijden van den pachter de weduwe of bij ontstentenis van baar, door de kinderen den pacht zal kunnen voortgezet worden3° dat een vooropzeg van twee jaar moet wor den gedaan4" dat opzeg van minstens zes maanden zal zijn bij onteigening ten algemeenen nutte 5° dat de vrijheid van den pachter in zake bebouwing volledig moet geëerbiedigd worden6° dat de pachter bij het verlaten van het pacht goed moet vergoed worden Voor de aan gelegde verbeteringen en namesting; uitgezonderd wanneer de pachtduur méér dan 12 jaar voorziet7" dat de verpach ting van landeigendommen van den Staat, de Provinciën, de Gemeenten en he Commlsslën van Openbaren Onder stand zal moeten geschieden onder ge sloten omslag8" dat voor de pachtover eenkomsten, gesloten na 1 Februari 1927 de vooropzeg van 2 jaar zal moeten toe- gepapst worden. Naar den geest der uitvoerige bespre kingen ging het vooral om het landbouw bedrijf meer te doen opbrengen, meer bestaanszekerheid te geven aan de pach ters zonder daarom de rechtmatige be langen der eigenaars te schenden. Wie gaat er mêe Naar den Congo I Over enkele dagen trokken de Kamer- heeren naar Antwerpen om er per boot de haveninrichtingen te bezichtigen. Het was vreeselijk gesmoord zoodat zij bijna niets konoen zien, maar h tg en er in hei schip als lafenis opgediend werd, smaakte ei des te beter om. Zij vonden lust ln 't vare-1, zoodanig veel lust dat er Kamerleden zijn die goes ting gekregen hebben om op de kosten van Jan en Alleman een reisje naar onzen Congo te doen, om beter onze Kolonie te leeren kennen. Daar was eens een Minister van Kolo niën die ln de Kamer zegde dat men den Kongo nooit moet gezien hebben om een goed Minister van Koloniën te zijn. Die heeren zullen voorzeker van dat gedacht niet zijn. Kamerleden naar den Congo I Wie er zal gaan weet men nog niet. Men zal wel eerst een paar maand ruzie maken om te weten wie er mêe mag en wie niet. Kamerleden naar den Congo I ls het om de negers te leeren boe ze moeten zitten geeuwen als men ooit In een Congoleesch Parlement eene rede zal uitspreken over het moederland Belgie Of Is het om aan de negers te leeren hoe men belastingswetten stemt en maakt waar ze later zelf niet meer zullen uitge raken Hoe zijn ze toch niet beschaamd, die met zulke voorsteden afkomen. Dat ze 'nen atlas in handen nemen en eens flink de kaart van Congo bestudeeren I Dat ze eerst leeren wat beter te luisteren naar de redevoeilngen van menschen die onze Kolonie kennen, wanneer deze in Kamer of Senaat aan 't woord komen. Als ze wel geleerd hebben en braaf ge weest zijn, ja dan zullen ze misschien het honderdste deeltje kennen over den Congo van wat onze groote Leopold II ervan wist, hij die ook nooit in Congo geweest was. Guido. Vader en gij leven van het kasteel Maar we zijn toch geen slaven. Zeg eens, ls er iets tusschen u en Voorde. Ida had nu haar broer wel kunnen toe schreeuwen, dat ze Rudolf beminde en hem trouw bleef, maar ze bedwong haar gevoel. Ze moest nog voorzichtig zijn terwllle van haar vader, en van Voorde zelf. Eerst Melredonk en nu Voorde, boe veel vrijers geeft ge me wel vroeg Ida spottend. Weet ge wat Hugo, moei liever niet met mij. Dat zal beter zijn. Ik heb nu nog wat werk boven. Ida had meer hoop. Ze was toch in staat geweest een duw te geven aan de stelligheid, waarmee Rudolf beticht werd. Een Moeilijke Toestand. Ida Willebald kwam van Coxijde. Ze had er een boodschap voor vader gedaan De avond zonk reeds. En toch maakte Ida een omweg. Ze begaf zich naar een nederig kapelletje in de duinen. Dit was aan St Idesbaldus ge wijd, een voormaligen abt van de eens beroemde Duinenabdij, die zich ln vroe gere eeuwen bier verhief. De broeders van de Duinen hadden in lang vervlogen tijden de moergronden van Vlaanderen droog gelegd, van In 't huidig Fransch- tot tn Zweeuwsch- Vlaanderen, van de Aa bij Grevellngen tot aan de Scheldemonding. Maar in de beroerde zestiende eeuw was de abdij verwoest. Nog een tijd verbleven de Duln- heeren op de Bogaerdhoeve, die immer bestaat, daarna vestigden zich te Brugge. Een kleine kapel wijst de plaats der abdij aan en bij 't delven In 't zand vindt men nog steenen der eens heerlijke ge bouwen en de majestueuse kerk. Menige bediukte ziel komt aan 't ka pelleke bidden. Visschersvrouwen en dochters smeeken er om veiligheid voor echtgenoot, vader, zoon of verloofde. Ida Willebald knielde er thans ook neer. Ze voelde zich zoo bezwaard. Ze pleitte voor Rudolf, dat God zijn onschuld uitwijzen zou. Ze dankte voor vaders herstel. Eindelijk stond ze op en toen schrok ze van de duisternis, die intusschende streek had omhuld. Ida spoedde zich naar huis. Toch wilde j LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER qrootb keus tb* trouwe bij SANSEN-VANNESTE gasthuisstraat15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN BI HANDELSKAMER YPER Voor de vierde maal heeft de Handels kamer der Stad besloten eene Tentoon stelling In te richten. De bijval van vroegere jaren ls een bewijs dat zulks in de smaak valt der inwoners, het is tevens eene doeltreffende werking om de handel en nijverheid der stad kenbaar te maken en te doen waar- deeren. Een spreekwoord zegt: De onbekende maakt de onbeminde Dit is eene groote waarheid, ernstige reklaam maken is een der geheimen van den handel. De Handelsfoor wordt, evenals verle den jaar, gehouden In de 'alen der Be- roepschool. Zij begint op Witten Donder dag, 14 April, 's namiddags en duurt tol 2» Paaschdag, 18 April inbegrepen. De Tentoonstelling begrijpt twee werkingen. De eerste bestaat ln het opsmukken en versieren der uitstallingen, en de tweede ln het Inrichten van belangrijke stands in de Beroepschool. Vele van het publiek ongekende nijver heden en voortbrengsels van bekwame stielmannen worden daar ten toon gesteld. De belangrijkheid dezer Foor wordt be wezen door de volgende cijfers. De eerste Tentoonstelling bevatte 20 stands de tweede 44 en de derde 61, de voor deze laatste genummerde in- gangskaarten gaven een totaal van rond de tien duizend bezoekers. Deze prachtige uitslag te danken aan de eendrachtige werking van komiteit en deelnemers, maakt het de Yperlingen tot plicht op dien weg voort te gaan, hetgeen zij ook vast besloten zijn te doen. Namens het Komiteit De SecretarisJulien TAHON. STAD POPERINGHE den 18 November 1924. De titels die door het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE aangeboden worden, zijn van allereersten rang. Het is eene uitmuntende geldbelegging die benevens een hoogen intrest (vrij van lasten) op korten termijn ook eene onbetwist bare zekerheid oplevert. Voor het College De Sekretaris, De Burgemeester, (Get.) M. COUTTENIER. (Get.) N. L4HAYE. STAD YPER den 1 Februsri 1925. Het Stadsbestuur van Yper neemt de vrijheid U het aan- koopen aan te prijzen van bet GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE omdat gij alzoo zeer VOORDEELIG EN ZEKER uw geld plaatst. Voor het Co lege De Sekretaris, De Burgemeester, iGet.) G. VERSAILLES. (Get.) R. COLAERT. STAD WERVICK den 9 Februari 1925. Het Gemeentebestuur laat zich toe FRVSTIG het plaatsen aan te prijzen van gelden bij het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE daar deze plaatsingen van alle zekerheid zijn, van korten duur en met vergeldende intresten. Voor htt Col'ege De Sekretaris, De Burgemeester, (Get.) Em. DE MAZIÈRE. (Get.) Paul LEROUX. GEMEENTEN BIXSCHOOTE NOORDSCHOOTE-OOSTVLETEREN- POLLINCHOVE-WOESTEN den 12 October 1925. Het Gemeentebestuur laat zich toe ERNSTIG het plaatsen aan te prijzen van gelden bij het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE, daar deze plaatsingen van alle ZEKERHEID zijn, van korten duur en met vergeldende interest. De Burgemeester en Schepenen. AUHONSE PEENE, Th. SOENEN. ACH. GARMYN, H. VEREECKE. Koopt uwe FOURRUREN in volle ver trouwen waar ze door het Huls gemaakt zijn bij C. BATTHEU, Yperstraat, 13-15. Poperinghe. Brand in een Sanatorium Te Iekaterinenburg (Rusland) is een sanatorium, waar jonge teringlijders wor den verpleegd, in de vlammen opgegaan. Zeventien kinderen werden verkoold en tien andere liepen gevaarlijke brandwon den op. Moord op een dokter Te Brooklyn, New-York, heeft een vader uit wanhoop oiver het telt dat de dokter die zijn zesjarig zoontje behandel de dat aan dlphteritls leed, niet had kun nen redden, den geneesheer met een mes aangevallen en hem de keel afgesneden zoodat de dokter binnen enkele oogen- bllkken overleed. Bij Bevel De Sekretaris, RemI MORLION, M. BAILLFUL, Richard SMIS, A. VANHOUTTE. LE SOIR Aldus hebben onze Gemeentebesturen, dank zij het GE MEENTEKREDIET VAN BELGIE, hoofd kunnen bieden aan de gewone behoeften in afwachting dat zij in hunne begrootingen het evenwicht kunnen verwezenlijken, en zoo hebben zij ook diensten van openbaar rut kunnen t->t stand brengen die het gemeentelijk bezit verrijken en meer welstand en gezondheid voor de bewoners medebrengen. En waarop ook nadruk moet gelegd worden om het'groot nut van het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE in klaar daglicht te stellen, 't is namelijk dat de interest die aan de ontleende gemeenten gevraagd wordt, van 1 tot 1,50 minder is dan deze die in voege is. Louis BERTRAND, Socialistisch Volksvertegenwoordiger voor Brussel De plaatsingen kunnen gedaan worden bij alle plaatselijke agenten alsook bij het Hoofdagentschap. Komoii, Groote Markt, tel. 58. Kfoeskroen, Toerkonjestraat, 109, -tel. 179. I'O I»K IU\0 H E Vïtll ACTIEF. PASSIEF. Aandeelhouders fr. 250.000,00 Kapitaal fr. 500.000,00 Fondsen 452.442,51 Reservefonds 95.500,00 Bureelmeubels 1,00 Mindere waardeop fondsen 118 437,51 Spaarboekje 4.414,99 Slot in winst 49.088,87 Bink 38 436.26 10 065.84 Kas 7 665 78 fr. 763 026,83 fr. 763.026,38 WINST- VERLIESREKENING DEBIET. KREDIET. Herverzekering fr. 24.803,97 Intresten fr. 21 542,07, Registratietaks 3 402,25 Premiën 78 891,75 Belastingen 2 321,27 Winst op fondsen 8.645 Algemeene onkosten 19 782,47 Overdracht van 1925 130,71 Brandschade 9 810 70 Winst 49 088 87 fr. 109 209,53 fr. 109 209,53 WINSTVERDEELING Reservefonds fr. 4 500,— Zuivere winst fr. 49.088,87 Wlnstaandeelen 18 750, Reserve voor gebeurlijk verlies op waarden 25.000.— Over te dragen 838 87 tr 49 088,87 fr. 49 088 87 Noodlottige vergissing Eene landbouwster, Mad. Herbln, wonendete Saint Loup-Terrler, wilde aan haar 3jarlg kind wat codeïne-slroop toe dienen, om den hoest te stillen, maar zij vergiste zich van flesch en gaf het wicht j: een lepel phenlsch zuur in. Het jonge slachtoffertje kromp weldra, door de vreeselijkste pijnen gefolterd, ineen en stierf kort daarna aan verglftlgng. 2200 Slachtoffers Uit Sofia woidt gemeld, dat tot het einde der afgeloopen week In Bulgarije 76 000 gevallen van griep zijn vastge steld. 2200 personen zijn aan de ziekte overleden. Op het meer Como in Italië ls een stoomer, met 700 bedevaarders, gezonken. Allen konden gered worden, maar een 100 tal Hepen wonden op. Er zijn er meer. God zij geloofd, ja. Maar toch niet veel. De menschen klappen zoo gemak kelijk de overheid na. Al was Ida's bezoek kort, doch ver-' troostte dit de moeder van Rudolf Voorde j Toen Ida de hoeve verliet, stond plots Klaas Melredonk naast haar Ha, weer op de Sint Jorlshofstede geweest, zei hij nijdig. Bij de moeder van Voorde. En gij bespiedt me I Ja, Ida I Ge schaamt er u niet voor. O, neen. Ik laat me niet voor den 'zot houden. Ge zult niet met me leuren. En waarom zou ik die eenzame ze nog even bij vrouw Voorde, Rudolfsbazin niet eens bezoeken moeder, aangaan. Ze moest dat 's avonds 1 Ge doet het om uw lief. Is Rudolf doen. Lang zou ze er niet blijven. Hugo daar verdoken misschien? was wel bij vader, maar hij moest straks - Zijt ge gek naar Veurne. O, alles is mogelijk. Maar luister nu Bazin Voorde was blij, Ida te zien. naat mij Uw broer, die hopvaardlge zot, I Ik heb nieuws gehad van Rudolf, heeft me verboden nog bij u te komen en vertelde ze. Iemand bracht mij een briefje, me diep vernederd, percies of hij van edele Rudolf schrijft nog eens dat hij onplichtig geboorte is. is. Hij wil zich aan het gerecht over 't Was dom van Hugo, geven, als gij of ik het vraagt. Ha, ge erkent dat toch. Maar du wil Hij mag dat niet doen, sprak Ida. ik ook handelen. Ik zie u gaarne. Maar ge moet een advokaat aanstellen. Melredonk nam Ida bij den arm. Die kan Rudolfs zaak verdedigen, en Ge zijt mijn lief, zei hij En Ik wil u eens een ander onderzoek Instellen, kussen en ook door u gekust woiden Uw 't Gerecht roert zich niet meer. Het peinst, vader is nu veel beter en waar m zou ien dat het de schuldige kent Wie weet, wat wij niet vrijen Ge hebt kunnen nadenken er uit komt, als een advokaat zich met de en ge voelt wel, dat ge toegeven moet. zaak bemoeit. Ida be. fde over al haar leden. Ik zal morgen naar Veurne gaan Laat me geruit, zei ze en rukte zich daarvoor, verzekerde vrouw Voorde O, los Ik kan nog niet besluiten. En ik moet ik ben blij, dat gij Rudolf ook onschuldig nu rap mar huls. 'noemt. —Voor bazin Vooide hebt ge tijd, maar niet voor mij.. Toe, Ida, zeg nu maar ja. En Meiredonk wilde haar omarmen. Maar heftig stootte Ida had af. Ik ben geen slet I kreet ze. Neen En hoe zouden de menschen u noemen, als ze wisten, dat Rudolf Voorde bij u op den zolder zat Dat kan Ik aan Jan en alleman vertellen. Dat ware groot nieuws voor de kommeeren van Adlnkerke en De Panne en pak er maar Oxyde bij en Veurne ook, waar uw fijne broer den grooten heer uithangtMoeten de jonge gasten komen scharmlnkelen voor uw deur Zwijg riep Ida huiverend uit. Neen, ik zwijg niet 1 Ik toon u mijn macht, Ida. Ik kan zwijgen als een graf, maar Ik kan luid spreken ook. Als ik u nu niet gaarne zie, hie kunnen we dan trouwen. Ha, lk hoor het al, ge wilt niet. Zeg het maar rechtuit, Ida I Ik moet me bepeinzen... Ja, en me aan den draal houden... maar zal niet waar zijn. Luister, ik heb nog geduld tot Zondag. Dan gaan we na de mis samen wandelen en aan ieder toonen, dat we verkeeren. En weigerige dan vertel ik alles Wat zullen dan Zon dag de tongpn roeren. En 's avonds een scharminkeling voor uw huis A's de baron dat hoort, jiagt hij Zeger Willebald om zijn dochter weg Klaas, ge zult zoo niet handelen hernam Ida. Jawel. En gij zegt, dat ge me bemint. Kan Ik het he'pen, dat Ik geen liefde vooru voel. Wc kunnen vrienden zijn. Neen bedanktSamen trouwen en Zondag verkeeren, dat leder het weet. Zaterdagavond kom ik uw antwoord halen. Ge hebt nog drie dagen om u te overpeinzen, maar geen uitstel meer. Ge weet het nu. Ik ben zot achter u en lk laat u niet aan een ander. Ha, ge ziet voorze ker Rudolf Voorde nog 1 Dat is niet waar. Ge wilt hem toch niet vergeten. Hoe kan ik 1 De moordenaar van uw vader... 't Ligt aan hem niet, dat Willebald nog leeft 1 Voorde is onschuldig I En ge hoopt, dat hij vrij zal komen, ge werkt er voor, en Ik zou moeten wach ten, om dan aan den kant gezet te wor den Ha, neen Ida, alzoo niet. Zondag na dé mis, moet leder zien, dat we verkeeren. Zoo lang hebt ge tijd. Geloof me, dat ik het meen Zaterdag te zeven uur sta ik bij uw huis. Dan zult ge me antwoorden f Laat me er niet blinken. Tot ziens Melredonk wendde zich af. O, wat zal er gebeuren I kreunde Ida. O, God, help me. Ze vond de bedreiging vreeselijk ze wist, dat het volk partij tegen haar zou kiezen. En een scharminkeling was moge lijk. Wat zou varier zeggen en de baron Deze wa« in staat vader te ontslaan. I la verkeerde ia een moelijken toe stand. Met Melredonk meegaan en doen alsof ze met hem verkeerde, zich laten liefko zen. alle" in haar kwam er tegenop Dat nooitzei Ma verachtelijk. O. Ik moet nadenken. Ik zal raad vragen aan Rudolf. ('t Vervoigt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1