HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD EEllltE AdlIEUELitfGEl Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, Bank Forrest L. Abonnementsprijs per jaar Benemen - uerkoopingen «tennissen Rouivnerfcmen Uilgeversahseh UAnnESTE. oruHKeru Zondag 6" Maart 1927. 25 Centiemen 24e Jaar. Nr 10 Voor de Vlaamsche Molens Het Kruisbeeld Politièk Overzicht. De Provincieraad. De wedden. Christen Vlaanderen. De Koningin en de Christelijke Vrouwenwerken. Er meê bezig Mgr. Coppieters, Hulpbisschop van Gent. Wie heeft er gelijk De Belgen in Frankrijk. Inhufdigingsfeesten van den Heer FIBMiN NÖPPE als Burgemeester van WOESTEN op Zondag namiddag 27 Februari 1927 Poperinghe, Bertenplaats, 10, tel. 89. De Zomertijd. De dagorde over de Volmacht. DE UOCI1TER VAN DEN JACHTWAKER De oponbare meeni.ig Eere - Communie Keuring der Stieren In 't Buitenland In Stad I2.5üf. In B< Igle p.post 15.00 fr. Amerika 31 fr Andere landen 93 60 fr. TARIEF OER PRIJZEN Eene lnlassching O fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 80 per regel I fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. AJle annorren zijn vooraf te betalen en moeten legenden Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Ga sthuisstraat, 15, Poperinghe Tctiefocn 8. Postcliéck 19.570 GUDACIl TK 1% Zoineische vlagen Duren geen dagen. Voetje voor voetje Gaat men verre. Lekkere kele Kost zoovele. Zoo de ouden zongen, Zoo piepen de jongen. Een goed begin la een goed behagen I A' Is men nog zoo in zijn recht De waarheid dient niet steels gezegd Want elke moeder vindt haar kind Zeer schoon en weerd te zijn bemind. Te Antwerpen werd een tentoonstelling ingerichi door dj vereeniglng van Natuur- en Stedenschoon, om belangstelling te vr. gen voor het bth ud van den molen in Vlaanderen. Veel schilders, etsers en teekena.i s, fotograven hadden schi de- rijen, platen en foto's ingezonden, aan den molen gewijd. En we zagen er onze molens In allerlei landschappen, ln ver schillende omgeving, houten molens, steenen mclens, watermolens. We beschouwden de molens uit de Kempen, maar ook den molen van Oost- dulnkerke bij den zeekant, den witten molen van Damrne als een reus in het vlakke polderland, den kloeken molen van Ryseltlnde bij Tiei', molens uit de streek van Oudenaarde. Helaas onze molens verdwijnen Zoo las ik in 't Geschiedboek der gemeente Rousbrugge-Haringhe, van L A Rub- brecht, 1905 Den 14" April, ten gevol-j ge varr een stuimdraaiwind is de koorn- windmolen dtr weduwe van Edmond AUxander, staande buiten 't dorp, langs den steenweg naar Crombeke, van de steenen geheven en ter aarde geworpen. De molen was in vollen draal en werking De n uldir, die de zoon was, Theophlle, bevond zich in den molen en Is ongedeerd uit den val gekomen. De molen Is niet herbouwd, maar door een stoom maalderij vervangen. We verheugen ons neg hartelijk, dat de mulder zoo goed ontsnap e. Maar we bekeuren het tevens, dat de molen voor altijd verdween. En dit gebeurt elders ook. Stoom, en nu electricitelt veroordeelen den molen. Ei zoo is menige molen afge broken Jammer voor ons Vlaamsch landschap. Doe uw ocgen eens toe en stel u 't Vlaamsche land voor. Ge kunt niet zon der draaiende molens, ais wachters op een heuvel, een hoogte, een wal. En ze staan er zoo schoon I Ze sieren Vlaande ren. Daarom hebben zooveel schilders en etsers, In vroegere en in onze tijden, den molen afgebeeld. Menige molen Is als een monument Streuvels vertelt in zijn boekje over Tiegem van den molen daar, die reeds uit de middeleeuwen al bestaat. Als over honderden jaren de boeien naar dezen molen kwamen, droegen ze een hapke of bijltje, omdat de wegen niet veilig waren. En als de b, ei op den moli n wat ging zitten om te babbelen met den mulder, stak hem dat hapke In den weg. Poef, hij sloeg het met een punt van 't ijzer zoo lang in een balk. En Streuvels heeft de genen daarvan inde ba'.ken gezien. We verzamelen zoo veel oude dingen in een museum. En moet dan zoo'n eerwaarde molen ver dwijnen Een aneler voorbeeld. Te Melrelbeke staat een witte mo'.en op een wal. Toen Fillp van Bourgondie de Gentenaars aan viel, bielden aan dien molenwal acht honderd wevers stand. Ze sneuvelden heldhaftig Bij hen was 'SueyssenB, die viel met oen standaard In de hand. Lee3 daarover Rodenbachs forsch gedicht. Te Herzele in Oost Vlianderen staat een molen, waarvan men weet, dat hij reeds In 1548 zijn wieken ais een k'uls over de streke zwierde. En het gemeen tearchief bezit een keure van overeen komst over onderh ud van dien molen, tusschen den baljuw van prins ü'Espinoy en den schepenen, een stuk uit 1629. Als men voor oude gebouwen schermt, mag dan zoo'n molen verdwijnen. En er zijn er meer van eeuwen oud. 'De molen is p pulalr. Hoor den dorpe ling maar zeggenhet was zoo laat, als ik voorbij den molen kwam 't gaat meer waaien, de mulder kort zijn zeilen 't gaat donderen, zie eens achter den molen de donderkoppen enz. En wat al vertellingen over den molen I De molen trekt aan Als oude man verhaalde Guldo Gezelle nog gaarne, dat hij kind zijnde, dikwijls in den donkeren molen zat op Brugge's vest en naar de licht glans l eek, die door de gerren in den wand naar binnen kwam. 01 mulder Ghevaert las uit zijn ouden muldersbij bel voor of preekte of vertelde voor een heele bende kinderen. Want menige mulder Is een filosoof. Hij slaat zoo hooge boven de menschen en zie door 't mclengat de heele doening van het dorp, en krijgt zijn oordeel over aücs. Hoe gaarne beklom Ik altijd een molen en nog... Ik stond op dien te West-Roozebeke, lang voor den oorlog en de mulder ver leide me van Bakelandt In het Vrijbusch, en van Fllip van Artevelde, en hij was tevreden, dat bij ln een tijd van vrede leefde. We kenden niet voorzien hoe de oorlogsstorm ook dezen molen zou neer smijten in de geweldige dagen, toen Roc-zebeke's kerk een lazaret was en de burgemeester van Roeselare gedwongen erd graven te maken er bij Menige molen, en menige muider is in dien vervloekten oorlogstijd een marte laar geworden. E' is over den mo'.en heel wat te vertel len.Ik wilde, dat we meer molenverhalen, meermol geschiedenis in boek hadden. We weten dat de vooruitgang zijn eischen stelt En de mulder zou dwaas zijn op wind te wachten, als hij met, stoom of e'ectrlciteit altijd kan voort doen. De molen begint tot een anderen, tijd te behooren Maar wat de vereeniglng j tot behoud van Natuur- en Steden schoon en de Vlaamsche Toeristenbond vragen, Is dat de Staat zekere geschied kundige, oude molens als monumenten koopt en behoudt en ook hier en daar een molen, die In het bijzonder een streek versiert Men geeft wel zoo veel geld uit vr or prachtgebouwen, museums, schil derijen. Zonder den molen Is Vlaanderen ons schoon Vlaanderen niet meer. A. HANS. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OROOTK isus TBR TROBWB bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE ALLE BUREELMEUBELEN Voor den Vasten. Het goddelijke Kruisbeeld dat eenmaal voor de zaligmaking van alle volkeren op Golgotha geplant werd, was niet gelijk aan de Kruisbeelden die wij tegenwoordig bezitten, om onze godsvrucht tot den Lijdenden Jezus op te wekken. Deze laatste zijn van hout, van metaal, enkele malen van kostbaar ivoor. Maar het allereerste Kruisbeeld op den Calva rieberg opgericht, was samengesteld uit het Kruishout des Heeren en zijn aanbid delijk Lichaam, aan dat schandhout vastgenageld. Dit echte Kruisbeeld, zijn wij aan Pilatus verschuldigd geweest die, uit vrees voorde Joden, Jezus overgele verd hetft met de woordenNeemt Hem, en kruisigt HemDat eerste Kruisbeeld bestond dus uit twee geheel en al ver schillende deelen uit het werktuig waar aan de Heiland werd vastgenageld en uit het heilig Lichaam van den Gekruislgde- Zelven. In den Vastentijd hebben de christene menschen den plicht, meer dan op andere tijden nog, in gedachten het lijden en de dood van onzen Zaligmaker mede te leven en uit die onuitputtelijke bron van zalig heid de lessen te putten die er In te v inden liggen. Als wij ons voorgenomen hebben hier eenige wetensweerdlgheden en bijzonder heden mede te deelen over het Kruis dan is het opdat onze lezers beter het Kruis zouden leeren kennen en beminnen en opdat hunne liefde meer en meer zou gaan naar den Gekruisigden Zaligmaker zelf. Christus is gestorven op een kruis van hout. Uit langdurige opzoekingen is het gebleken dat dit Ware Kruis uit naaldhout Is geweest van de s«ort die wij pijnboomen noemen. Het land der Joden bracht derge lijk hout voort. Over den vorm van het Krul» van Christus is men het langen tijd niet eens geweest, daar er bij de Ouden vele vor men van kruisen In gebruik waren. Uit die vele vormen hebben deze bijzonderlijk de aandacht der opzoekers gevestigd de vorm van drukletter T en ale van het zoogenaamde Latijnsche kruis, waarvan de dwarsbalk op tweederden Hgt van de hoogte des staanden balks t Tnans Is het zoo goed als bewezen, op grond van studies van gezaghebbende oudheidkundigen, alsook uit stoffelijke bevindingen uit den tijd der eerste chris tenen, dat deze laatste vorm I de ware vorm geweest Is van het Kruis van Calva- rie. De handen en de voeten van Christus zijn doorboord geweest met nagelen. Wat den vorm betreft dezer nagelen, er is nu nog één bewaard ln de Sancta Cruce kerk te Rome. Hij is 12centimeterlang entegen den kop aan, aan iedere lengtezijde, één centimeter breed. Alleen op het gezicht daarvan, voelt de godvruchtige toeschou wer zijn hart beven. Welk was het aantal der nagelen, die Jezus' handen en voeten doorboord heb ben Sommige Itallaansche schilders, vooral in de XIP eeuw veroorloofden zich in hunne voorstellingen de voeten des Zalig makers over elkander te plaatsen, en die als met één enkelen nagel doorboord af te beelden. Maar dat gebruik schijnt even zeer met de heidensche geschiedenis als met de kerkelijke overlevering in strijd te zijn. Alle schrijvers die over bet kruisigen gehandeld hebben, spreken eenparig van vier nagelen. Ook stellen de oudst gekende en meest beroemde schilderijen Christus voor ge- kiuisigd met 4 nagelen. Rubens stelt, ln i zijne meesterwerken die te Antwerpen bewaa.d worden, Christus voor als zou- 'den de nagelen gedreven zijn door de handgewiichten, ter plaatse waar de han den de polsen naderen. Z. H Paus Bjnedlktus XIV, als kerke lijk schrijver zeer gezaghebbend, heeft zulks weerlegd en bewezendat de nagelen In het midden der handen van Christus geslegen werden. Het opschrift dat boven aan het Kruis va n Christus vastgemaakt werd is bewaard geb'even Het werd gtv n en i'en 1 Fe bruari 1492 tijdens het herstellen der Kon.elnsche Sancta Cruce keik te Rome. De H. Helena had het In deze kerk ter bewaring doen neerleggen. Het is eene dunne plank van andei hal ven palm lengte. Zij draagt ln hol uitgesneden en met rood geverfde letters de bekende woorden Jezus Nazarecus, Rex Judaeorum. (Jezus de Nazarener, de Koning der loden I. N. R. 1.) De onderste regel was met Latijnsche letters geschreven, de tweede met Grieksche, de derde met Hebreeuw- sche. Bij het aanschouwen van het Kruis, waarvan wij den vorm en de grondstof kennen, op het zicht der nagelen wier lengte wij gemeten en wier aantal wij ge teld hebben, behoeven wij niet meer fe vragen, wie hier het Slachtoffer zijn zal Het opschrift des Kiulses heeft ons zijn naam medegedeeld. Het aanbiddelijk Slachtoffer van dit Kiuls is Gods eigen Zoon Het is Jezus, de nieuwe Isaak, die ook op eigen schouderen het werktuig zijner marteling naar Calvarlé gedragen heeft. Godvruchtige zielen, gij die het Kruis beeld van uw lijdenden Jezus oprecht In eere houdt en lielhebt, o aanschouwt Hem met aandacht. Het Is uw Jezus die daar hangt aan het schandhout, dat een troon van glorie en verheerlijking geworden is Het voornaamste punt dat besproken werd tijdens de buitengewone zitting van den Provincieraad was de kwestie van de provinciale premiën voor het bouwen en koopen van werkmanswoningen. De Pro vincieraad heeft beslist dat de provincie voort de premie zal uitbetalen, zelfs wan neer de Staat niet meer betaalt. Dit is een verheugend nieuws. De Provincie zal de noodige schikkin gen treffen opdat de uitbetaling dezer premiën regelmatig kunne gedaan worden en zal desnoods zelf de voorafgaande onderzoeken op eigen kosten doen met behulp der beschermlngskomltelten ofwel m'sschlen door de Nationale Maat schappij. Deze week gaf een Koninklijk Besluit dat het aantal premies voor het bouwen van gnedkoope woningen voor het dienbt jaar 1927 van 7 500 tot 12 500 verhoogd wordt. Het punt wijziging brengende aan de premiëa voor de stieten, werd eveneens door den Provincieraad goedgekeurd De nieuwe wedden werden deze week zoo goed a's geregeld. Voor de Ambtenaars, bedienden en werklieden van het spoor worden de vol gende wedden en loonen met terugwer kende kracht vanaf 1 Januari 1927 ver leend. 1. Vaste wedde: De huidige baremas worden vermenigvuldigd met 1,65. 2. Veranderlijk gedeelte Het verander lijk gedeelte wordt berekend per schijven van 30 pun'en van het Indexcijfer vanaf 501. 3 Vetblijfsvergoeding Deze blijft be- p-ald tot de steden Bussel, A'tweipen, Luik en Chaleroi en wordt berekend op de nieuwe wedden. 4. De broodvergoeding van 7,50 fr. per 30 punten is afgeschaft. Voor al tie staatsbedienden komt het perekwatlesfelsel der Regeering hierop neer en gaat ln met 1 Maart 1 Verhoging van 20 t. h. van de vaste wedden van 1924. 2. Baboud van de schommelende ge deelten vanaf het index 300 3. Behoud \an den broodtoeslag van 7,50 per 30 punien vanaf het Index 721. De Ministerraad heeft ook beslist dat de S aatsfced enden voor het tweede kind een k inde toeslag zullen hebben van 50 frank ln plaats van 30 fr. zooals bet nu Is. Het dient toch eens met kracht ver klaard te werden dat we moeten streven naar een vlaamsch ideaal uit de werkelijk heid van 't Vlaamsch verleden gegroeid. En het omvat heel wat meer dan de taal alleen, de taal die zich overigens voottdurend wijzigt. Zoo richt de Katho lieke Vlaamsche beweging zich ook naar het hoogste doel, naar 't behoud van de Vlaamsche ziel, de Vlaamsche zeden, het volle der Vlaamsche katholiciteit. Vlaanderen was steeds de trouwe van onze Moeder de H. Kerk. Tegenover Avignon zeng het Vlaamsche volk zijn onverbreekbare verknochtheid uit aan den Paus van Rome Aan de geweldigste krachtinspannin gen van het Protestantisme bood het zegevierend weerstand. Vlaanderen bleef steeds pal als, op godsdienstig gebied, alles ln malkaar dreigde te slulken. De ontvlaamschlng van ons volk be dreigt het In zijn geloof, in zijn zeden, In zijn historische verkleefdheid aan onze Moeder de H. Kerk. En zoo mogen wij het juichend belijden dat de k tholleke Vlaamsche actie ten slotte niets anders is dan Vlaanderen's trouwe aan Christus I Men weel hoeveel belang onze Konin gin stelt ln den toestand der arbeidende vrouwen. Ztj had het verlangen uitgedrukt nader kennis te maken met de Christene sociale Vrouwenwerken van Belgle. Daar om heeft Zij een bezoek afgelegd aan het Algemeen Secretariaat dezer werken. Onze Koningin werd ontvangen door Me juffer Baers, de algemeene secretaresse. Het vorstelijk bezoek zou een studiebe zoek zijn. Daarom werden de verschillen de afdeellngen van deze Inrlchtlng-jde eene na de andere bezocht en besproken. De Christene Jeugdorganisatie voor Meis jes, de Vrouwensyndlkaten, de Dienst der Mutualiteiten, de documentatiedienst, de bibliotheek, het bureel der Internatio nale betrekkingen, zelfs het Economaat en de inlichtingsdienst, alles werd door onze Vorstin bezocht. Een warme ovatie viel Hare Majesteit te beurt. Zij was ook geheel en al In be wondering over deze prachtige inrichting en welgemeend bood zij hare gelukwen- schen aan al wie dit Christen liefdewerk zoo weet te beredderen en vooral aan den Z.E.H. Belpaire, proost der Christelijke Vrouwenwerken van Belgie. M. Maenhout vroeg in de Kamer hoe 't stond met de 6 milliard dultsche mar ken. Goed zei Minister Houtart, we houden er ons meS bezig. Wij mogen nu gerust op onze twee ooren slapen. Als de muizen en de ratten er ook soms nietmeê bezig zijn Het heeft Zijne Heiligheid den Paus behaagd den Z.É H. Kanunnik Coppieters, pastoor-deken te Aalst te verheffen fot de hooge waardigheid van Hulpbisschop van Mgr. Seghers, bisschop van Gent. Mgr. Coppieters heeft het recht van Mgr. Se ghers, die reeds lang ziekelijk is, als Bisschop van Gent op te volgen. Door de Geestelijkheid t n de bevolking van geheel het Bisdom Gent werd dit nieuws met groote blijdschap ontvangen. Moge de Heer zijn bijstand en zijn ze gen schenken aan Mgr Seghers en diens hulpbisschop Mgr. Coppieters. Op 15 Febiuarl laatst sprak Minister de Brcqueville als Minister van Oorlog eene Indrukwekkende rede uit over onze landsverdediging. Hij meende in geweten het land le moeten waarschuwen dat onze verdediging slechter was dan in 1914 en dat ons land onvoldoende beveiligd was aan de Oostgrens. Nu Is het verslag over de Begrooting van Landsverdediging verschenen. De verslaggever M. de Burlet geeft erin de geruststellende verklaring dat de toestand van ons leger bevredigend is. -De toestand van ons Leger in zake wapens en bewa pening, toerusting, munitie, reserve-le vensmiddelen, auto-voertuigen, artillerie, vllegwezen, enz. kunnen vooralsnu als voldoende beschouwd worden, zegt M. de Burlet Hij voegt er zelfs bij dat groo- tere uitgaven dien toestand zouden heb ben kunnen verbeteren, doch dat de Minister van Landsverdediging, M. de Brcqueville, van gevoelen geweest was dat deze uitgaven zonder erg bezwaar konden verdaagd worden. Moeten wij nu de vraag niet stellen waarom de Minister die op zoo een drin gend en dreigend oorlogsgevaar meende te moeten wijzen, dan ln geweten nog de credieten heeft durven verminderen. Uit dit verslag van M. de Burlet leeren wij ook nog dat er, ondanks de bewering van den Verslaggever dat er fel bezuinigd werd, nog nagenoeg 30 mlllloen frank meer uitgegeven zullen, worden aan het leger dan verleden jaar. Een magere troost. De bezuiniging bedraagt 70 mlllloen frank maar er komt voor 100 mlllioen verhoogingen. Vandaar het verschil ter onzen nadeele van 30 millioen frank. Etn kleinigheid I En met al dat weten wij nog niet wie er nu gelijk heeft, de zwartkijkende Minis ter of het geruststellende Departement I Minister Vandervelde, die de interpel- lanten over de willekeurige maatregelen der Fransche regeering tegenover de Bel gische werklieden die ln Frankrijk gaan werken en over de in Frankrijk verblij vende Belgen moest te woord staan, had ook niets dan holle frazen Hij heeft wel met Briand onderhandeld, maar hij heeft niels bekomen. Zooals Duchatel (Moeskroen) terecht zegde, wil de Fransche regeering de Bel gische uitwijkelingen verplichten de Fransche nationaliteit aan te nemen als hulpmiddel tegen eigen ontvolking, als gevolg van de onchristelijke huwelijks zeden. Om ze daartoe te verplichten, moe ten ze een verblijfsbelasfing van 375 fr per hoofd betalen. De Belgische steen bakkers, zonder dewelke de steenbakke rij in Frankrijk niet vnortkin mogen nog Zondag namiddag had het feest plaats, 's Morgens slecht, regenweder. Met den noen toch klaarde de lucht uit en zelfs de zon kwam er nog door kijken. Hevige vind, maar toch goed weder. Heel de gemeente en heel hetomliggende waste been. De stoet vergaderde bij De Wippe en de deel neming der bestaande maatschappijen was algemeen. Alle hulzen waren versierd en ernstige en jo lige op schriften riepen van alle Wanten den nieuwen Burge meester welkom. Praalwagens, groepen, muzieken van Oostvleteren en Elverdinghe, een flinke groep jonge wlelrijdsteis, een goed gelukte groep «Kantwerksters op een wagen» de Baljuw van overouds, te Woesten en zijn Gemalin, te peerde een open rijtuig met den Heer Burgemeester en onzen katholieken Volksvertegen woordiger Heer Dr Brutsaertde Geestelijke en Wereldlijke Overheid, heel die lange stoet stapte door het heele bebouwde gedeelte van het dorp, en we moeten zeggen dat het wel was. Woesten had zijn best gedaan en haalde eere van zijn werk. Na den stoet legde de heer Burge- meesler eene bloemenkrans aan den voet van het Gedenkteeken der Gesneuvelden STAD POPERINGHE den 18 November 1924. en al de Overheden plaatsten zich dan op een opgetimmerd en met groen getooid verhoog. De wind blies geweldig-koud door je, en toch werd de Welkomrede uitge sproken door heer Annoot, Voorzliter van den V. O. S bond, door Iedereen aan dachtig aanhoord en toen de eindkreet Leve de Burgemeesterweerklonk, juichten allen luidop mede. Een paar concerten nog en dan het feest raai Bij de 130 ingeschreven na men er deel aan beste bewijs van algemeene toetreding en allen lieten zich het lekker maal opgediend door het Huis C. Laconte-Devos, Katholieken Kring, Popeilnghe ten beste smaken. Onder het maal, dat in de grootste vrien delijkheid verliep werden menige gelegen heidsreden uilgesproken, namelijk door den E. H. Pastor, door Dr Brutsaert, katholiek Volksvertegenwoordiger, door den Heer Vanneste, voor-oorlogschen burgemeester van Woesten, door den HeerPieters, burgemeester van Reninghe, door den Heer Bameles, 1' schepen, door den Heer Secretaris van Elverdinghe en door den Heer Burgemeester zelf. Alles kwam uit op verstandhouding, werken en vrede. En als men dat heeft, Is een gemeente gelukkig. Het feest verliep in de beste stemming en heel Woesten Is over zijnen Burge meester en over het feest tevreden. De Poperinghenaarook wenscht den heer Noppe langen vredevol-gelukklg Bestier. De praalwagen der Vlaamsche Kantwerksters als gedacht en verbeelding heel goed gelukt De titels die door het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE aangeboden worden, zijn van allereersten rang. Het is eene uitmuntende geldbelegging die benevens een hoogen intrest (vrij van lasten) op korten termijn ook eene onbetwist bare zekerheid oplevert. Voor het College De Sekretarts, De Burgemeester, (Get.) M. COUTTENIER. (Get.) N. LAHAYE. STAD YPER den 1 Februari 1925. Het Stadsbestuur van Yper neemt de vrijheid U het aan- koopen aan te prijzen van het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE omdat gij alzoo zeer VOORDEELIG EN ZEKER uw geld plaatst. De Sekretarts, (Get.) G. VERSAILLES. STAD WERVICK Voor het Co lege De Burgemeester, (Get.) R. COLAERT. den 9 Februari 1925. Het Gemeentebestuur laat zich toe ERVST!G het plaatsen aan te prijzen van gelden bij het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE daar deze plaatsingen van alle zekerheid zijn, van korten duur en met vergeldende intresten. Voor het Col'ege De Sekretarts, (Get.) Em. DE MAZIÈRE. De Burgemeester, (Get.) Paul LEROUX. GEMEENTEN BIXSCHOOTE NOORDSCHOOTE OOSTVLETEREN- POLLINCHOVE-WOESTEN den 12 October 1925. Het Gemeentebestuur laat zich toe ERNSTIG het plaatsen aan te prijzen van gelden bij het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE, daar deze plaatsingen van alle ZEKERHEID zijn, van korten duur en met vergeldende Interest. De Burgemeester en Schepenen, ALfHoNSE PEENE, Th. SOENEN. Ach. GARMYN, H. VEREECKE. Bij Bevel De Sekretarts, RemI MORLION, M. BAILLFUL, Richard SMIS, A. VANHOUTTE. LE SOIR Aldus hebben onze Gemeentebesturen, dank zij het GE MEENTEKREDIET VAN BELGIE, hoofd kunnen bieden aan de gewone .behoeften in afwachting dat zij in hunne begrootingen het evenwicht kunnen verwezenlijken, en zoo hebben zij ook diensten van openbaar rut kunnen t t stand brengen die het gemeentelijk bezit verrijken en meer welstand en gezondheid voor de bewoners medebrengen. En waarop ook nadruk moet gelegd worden om het groot nut van het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE ln klaar daglicht te stellen, 't Is namelijk dat de interest die aan de ontleende gemeenten gevraagd wordt, van 1 tot 1,50 minder is dan deze die in voege is. Louis BERTRAND, Socialistisch Volksvertegenwoordiger voor Brussel De plaatsingen kunnen gedaan worden bij alle plaatselijke agenten alsook bij het Hoofdagentschap. Ypei*, Groote Markt, 9, tel. 304. Komen, Groote Markt, tel. 58. Moeskroen, Toerkonjestraat, 109, tel. 179. Algemeen zich/je tijdens de feestrede van Meester Annoot In 't midden tegen de muur, het verhoog met de Overheden. altijd niet Linnen. De grensbewoners die dagelijks naar Noord-Frankrijk gaan werken, worden willekeurig thuis gela ten. Zoo wordt België beloond. Of de frazerij van Minister Vandervelde daar aan Iets zal veranderen, valt af te wach ten. Destijds Is Minister Tschoffen heel wat behendiger en ernstiger opgetreden. Hij had reeds een wederlandsche arbeids overeenkomst afgesloten die ongelukkig lijk in den Franschen Senaat is blijven steken. Van Minister Wauters hebben we nog niet vernomen, dat hij in dien zin iets zou beproefd hebben. Na een akkoord gesloten tusschen de Belgische, Brltsche, NeJerlandsche en Fransche gouvernementen, werd de da tum van den overgang naar het normaal uur tot het Zomeruur dit jaar vastgesteld op Zaterdag 9 April (nacht van 9 op 10 April). De terugkeer tot het wettelijk uu zil plaats hebben op I October (n..chl van 1 op 2 October). De dagorde over de Volmacht werd aangenomen met 119 stemmen tegen 5 en tien onthoudingen. Die stemming moet niet beschouwd worden als een stemming van vertrouwen in de Regeering Jaspar. Er was in de dagorde alleen spraak van akte nemen» en niet van vertrouwen De stemming, door de leden van de Christen-Democratische groep uitge bracht, beteekent volstrekt geen volledige goedkeuring van de regeerlngspolitiek, maar heeft alleen het karakter van een voorwaardelijk vertrouwen op zekere be paalde punfen zooals het ten andere in de laatste dagorde van het A C. W werd omschreven. Guido. Me clwerkvan«DEPopERiNQHENAAR»10 blauwde zelfs en trok In den nacht met mannen over en weer naar Frankrijk of ROMAN Al. HAAM door Ook Jaloersoh. smokkelde ln een bootje over zee. Haar karakter was hard geworden, haar gemoed bitter. Ik zou u wel mijn vuisten ln uw mulle kunnen slaan, snauwde ze tot Klaas Meliedonk, die zoo voorzichtig was, wat achteruit te wijken. 1 Geen zotte dingen, zei hij. Ge zijt heelegansch mis. Zoo jaloersch omdat ik een eindeke met een meisje mee stap. Neen, omdat gij Leontine bedriegt. Meiredonk was pas eenige stappen Nu weet Ik, waarom we ualin geen week van Ida verwijderd toen hij aangesproken meer gezien hebben, werd. 'k Heb gevaren. Nu heb Ik u betrapt, zei een vrouw" Maar wel tijd om hier te komen, in een langen kapmantel gehuld. binst dat ge ons schuwt. Ziene, zijt gij het vroeg Klaas wat Ge mist... ontsteld. Ik zal u In 't oog houden, loeder Ja, Ik ben het. En ik weet nu, dat gij nu moet ik naar Duinkerke en ik heb mijn met de dochter van den jachtwaker loopt, tijd van doen. Maar als ge Leontine be- En morgen weer bij mijn Leontine komen, driegt, zullen we de rekening vereffenen, valschaaid I Zlene vervolgde haar weg. Maak u zoo dik niet, hernam Klaas, Leelijke feeks, gromde Klaas. Percles zich beheerschend. Omdat Ik een eindje of ik ooit met Leontine zou trouwen. Om met Ida Willebald mee wandel. We Zlene ook ln huis te krijgen. Dan zou moesten den zelfden weg doen. Hugo Willebald me crapuul mogen Maak me dat wijs I noemen. 't Is zoo... Maar Meiredonk had nog een ontmoe- Ik heb niet alles kunnen verstaan, ting. Nu trad een meisje, het gelaat bijna maar ge waart over verkeeren aan het geheel in een doek verborgen, op hem toe. spreken. Leugens I Gij liegt... Eerst mijn Leontine den kop zot maken. Maar wij zijn te arm. De Het was Leontine, de dochter van Zienne. Verduiveld, gijzijtdaar ook snauw de Meiredonk. Gij en uw moeder be- dochter van den jachtwaker Is beter, hé, spteden me dus I Zlene braakte er wat scheldwoorden Neen, Klaas, antwoordde het meisje en vloeken uit. Ze was een weduwe, die met haar zachte stem. Ge moogt het alzoo faard moest wroeten voor haar brood. Ze niet uitleggen. Hoe dan 't Is wel wondedijk, dat eerst uw moeder mij leelijke dingen zegt en nu wilt gij zeker hetzelfde doen Ik heb een pak voor moeder moeten helpen dragen, tot aan Flips huis. Zoo ben Ik hier. 'k Was te wege door het duin weer te keeren, maar 'k hoorde moeders stem. 'k Meende dat ze last had met kom- mlezt n, en Ik kwam eens zien En het was met u, dat ze sprak. En ge hebt gehoord, wat ze zei Ja., een beetje toch. En ge geeft vanelgen uw moeder gelijk vroeg Meiredonk. Neen... Maar Ik weet dal ge veel bij Wlllebalds gaat. Ha, ge zijt jaloersch, Leontine I Maar dat pakt niet bij mij. Ik heb me niets te verwijten. En 'k zal me niet verde digen... Laat ons een eindje wandelen, gelijk vroeger, 't Is al langgeleden. Toe, Klaas 1 smeekte Leontine. Wat, lang geleden Ge overdrijft. En lk wil er nu niet over klappen. En als gij en uw moeder u zoo aanstellen, dan 'ga ik niet mee ook. Met zulke streken moet ge niet beginnen. Maar Klaas, lk had niets met moeder afgesproken, geloof me toch I Ik gelooi u niet. En ik blijf er niet over klappen. Ga naar uw huis I beval Meiredonk. Ge maakt me zoo ongerust. Zwijg maar En als ge wilt schreeu wen, doe het... ik zal er toch niet naar luisteren. Ik ben geen onnoozelaar, zooals uw moeder peinst. j Maar lk klap niet als moeder, ver ontschuldigde zich Leontine. Moeder Is te frank, Ik weet het wel. Ga naar huis hernam Meiredonk. Ik wil nu gerust gelaten worden. Hij liet het meisje staan en spoedde zich heen. Als ik met Ida verkeer, maak lk koit spel met Zlene en Leontine, bromde bij. Ziene peinst toch zeker niet, dat zij mijn schoonmoeder zal worden, zoo'n feeks, zoo'n serpent. En Leontine, och, een onnoozel schaap. Ze Is benauwd van me. Leontine ging weenend door het een zame duin. Ze voelde wel, dat K'aas Meiredonk haar verliet. Naar den Geliefde. Ida had droevige dagen gehad. En 's nachts sliep ze onrustig. Wat moest ze Zaterdag antwoorden als Klaas Meire donk kwam Weigeren, zei haar hart. Maar Ida wilde een schandaal vermijden. En haar vader, die nu goed beterde, zou kunnen instorten van spijt en ergenis, als 't al uitkwam, en Ieder zijn dochter be lasterde. Ik ga met Rudoll spreken, besloot Ida, toen ze 's Vrijdags, na een hangen nacht, opstond. Rudolf moet me raad geven. Ze had behoefte toch met Iemand over haar leed en strijd te spreken. Zezou Inden avond over de grens gaart. Rudolfs verblijf was toch maar ruim een half uur van hier. Ze moest zorgen, dat Meiredonk haar niet bespiedde en beslootiisttegebruiken. Verscheidene malen daags was Meire donk ln den omtrek van de jachtwakers woning, als verwachtte hij, dat Ida zich nog eerder overgeven zou. 't Viel het meisje dus niet moeilijk hem te ontmoeten. Klaas, zei ze, Ik moet u vanavond nog eens spreken. Maar we kunnen nu klappen, oor deelde Meiredonk. Neen,vanavond. Ik heb nu geen tijd Waar... Te acht uur kom ik van den schoen maker te Adlnkerke. 'k Zal er zijn. Ge hebt u nu bepeinsd. 'k Zal vanavond spreken. Maar geef me goede hoop. Klaas, vanavond, dat is nog vier en twintig uur voor den tijd, dien gij hebt gesteld. Dring dus nu niet aan. Ewel, te achten ben ik bij het huis van den schoenmaker. Zoo zal hij mij niet bespieden, als ik naar Frankrijk ga, dacht Ida. Ze verlangde naar den avond. Ze was zoo gejaagd, haar hart uit te storten voor t Rudolf Voorde. Ze had tot nu toe alles moeten opkroppen. Vader kon wel eenigen tijd alleen blijven. Zeger zat al in zijn zetel en had wat tijdschriften, door Hugo gebracht om de verveling te weren Toen het donker werd, ging Ida heen. Ze deed eiken avond boodschappen en haar vader vond het dus niet vreemd dat ze vertrok Ida spoedde zich door het bosch. Ze ontmoette gelukkig geen tolbeambten. Veilig kwam ze langs een paadje over de grens. Aan een voorbijganger vroeg ze waar Wannes Bare woonde, de vriend, die Rudolf gastvrijheid verleende. Het vertrouwen van het buitenland p: s den vooruitgang der Nat otiale M atschappij der Belgische Spoorwegen en de uitslagen. te verwachten van hare i dustrieele politiek neemt meer om meer to:wat trouwens in het binnenland ooi het geval is Men begrijpt in het algemeen, hel voordeel, dat er aan de aandeelen van onze Spoorwegen verborden is en men twijfelt niet meer aan een loonende opbrengst Buiten den vasten intrest van 6 /o, gewaa.borgd door den Staat, moet mer in aanmerking nemen, dat er, voor het loopend bedrijfsjaar, een superdividend van 2 70 verzekerd Is. De winsten, die deze ultkeerlng zuller toelaten, komen niet alleen voort van de verhooging der tarieven, maar ook uit de zorgvuldige verbeteringen en besparingen der uitbating, zooals het afdanken var personeel, het samenbrengen der herstel lingen en het afschaffen van een zeker aantal werkhuizen, enz. Verstandige menschen begrijpen dat het verwezenlijken van deze hervormin gen nog wat tijd zal vragen. Het bijzon derste, zoowel voor hen die van de Spoorwegen gebruik moeten maken, als voor de gewezen dragers,aandeelhouders geworden van de Nationale Maatschappii van Belgische Spoorwegen, is, dat dez een politiek van gezande industrleele uitbating blijze volgen. Proven, Maandag 28 Maait, te 11 uur. Boesinghe, Dinsdag 29 Ma -rt, te 10 uur. Yper, Dinsdag 12 April, te 10 uur. Wervick, Dinsdag 5 April, te 10 uur. Meessvri, Woensdag 6 April, te 10 uur. Kemmel, Do-.derdag 31 Maait, te 10 uur. Moorslede, Donderdag 7 April, ie lOuur. Hooglede, Maandag 4 April, te 10 uur. Oastrooseb., Woensd. 16Miart, te 10 u. Staden, Donderdag 17 Maart, te 2 uur. De Prijskampen voor de 2 nieuwe bewaiingspremlen van 2400 frank zullen gehouden worden, te Loo, Woensdag 6 Aprilte 10 uur. Veurne, Donderdag 7 April, te 10 uur. Proven, Maandag 28 Maart, te 11 uur. Yper, Di: s lag 12 April, te 10 uur. Groote keus van Geschenken Kerkeboeken, Zilver- en andere Paternosters, Porte Monnaies, enz., bij SANSEN-VANNESTE 15, Gasthuisstraat, Poperinghe. Groote keus van GEDACHTENISSEN SPIJSKAARTEN. voor 1927. Deze zal plaats hebben, te Dixmude, Zaterdag 2 April, te 10 uur. Veutne, Donderdag 7 April, te lOuur. Alverlngheo Maandag 4 April, te 10 u. Loo, Woens lag 6 April, te 10 uur. Me-ckem, Zaterdag 26 Maart, te 10 uur De man duidde het uit Wat moet ge bij dien dwazerik gaan doen, zei hij. Hij sprak Vlaamsch als Ida, want onze En ik heb gehoord, dat uw vader goed betert. Ja. Is het dan over den schuldige taal is daarin Frankrijk nog altijd die Twijfelt ge weer, Ida van het volk, dat tot ons tas behoort O, een boodschap, antwoordde de dochter van den jachtwaker gehaast, Die zot haat de vrou wen, en hij leeft als een kluizenaar. Ida haastte zich verder. En haar hart O, neen, Rudolf. Ik heb u verdedigd tegen het parket en den baron. Laat me spreken. - Ja. Ze zaten dicht bij elkaar. En Ida begon over Meiredonk. Ze vertelde alles, hoe bonsde, toen ze een kleine hoeve betrad, t Klaas wist, dat Voorde in het jaebtwa- waareen hond, aan zijn band geketend, j kershuis verborgen was geweest, hoe hi Te Roubalx werden twee bankbe- stuurders aangehouden voor aftroggela- rijen en geldverduisterlngen. In den loop der voorgaande week zijn In Engeland 987 personen aan de griep bezweken. Nabij Grandeuz, heeft een hove- niersgast zes personen zijn baas, zijne vrouw, zijne schoonmoeder en hare drie kinderen, bij middel van bijlslagen ver moord. Te Rijssel hadden woelingen plaats als protest tegen het opvoeren van een onzedelijk tooneelstuk. Ten gevolge eener wervelwind zijn op ten Congostroom drie booten gezon ken. Nabij St Dié werd een persoon aan gehouden die zijn vrouw, zijn vader en noeder vermoord had In den omtrek van Stuttgart, heeft een beenhouwer zijn schoonvader, zijne schoonmoeder en zijne schoonzuster ver inoord, en zich vervolgens, met een re volverschot, van het leven beroofd. haar lastig viel om verkeering en well een elsch hij gesteld had. Rudolf was verontwaardigd. Die loederriep hij uit. 'k Heb hem dikwijls tegengekomen met Leontine van Zlene. En nu durft hij op u zoo'n dwang wild begon te blaffen. De d< ur van het lage woonhuis werd geopend en c'e ges'alte van een man ver toonde zich. Wie daar klonk het. Ida merkte, dat de hond vast lagen trad vlug nader. uit te oefenen. Ikzou Rudolf Voorde willen spreken,1 Maar Voorde weid kalmer. Hij begreep zei ze zacht. ten volle Ida's moeilijken toestand. Wat klapt ge nu van een Voorde.! Vertel het me eens van 't parket et. Ge zijt mis. Hier woont Wannes Bare,bnron, vroeg hij dan. dien zeden zot noemen, omdat hij liever En Ida deelde mee, hoe ze bij haar alleen leeft dan met een kijfachtig wijfvader aangedrongen had niets meer >e ik ben Ida Willebald, fluisterde het WR-daD hlJ zekf wl9t' dan7 wat rh,J waarlijk zag voor den aanval. Ze sprak over haar woorden met den baron en meisje. Maar reeds verscheen Rudolf zelf Hij t H h trok Ida binnen en kuste Haar onto erd Q dat8za', ilc nooit vergeten, betulg- Als ze met dat tootjes geven begin- de Rudol{ bew0gen. nen, maak ik me weg, hiomde Wannes Maar wat moetik nu doen vroeg Bare. Hoe een grooie man zoo flauw |,et meisje. Ik vrees zoo voor morgen en kanziJn;. Zondag. Gij hier 1 zei Rudolf. En ze handelde over de opspraak, die Ik moet u spreken antwoordde Ida, Meiredonks klap zou wekken. Ze voorzag die de tranen in de oogen kreeg. moeilijkheden, welke de baron haar en - Toch niets met moeder haar vader zou aandoen. Neen, neen. j Hoor eens, zei Rudolf plots, nu gij indien last komt, laatlku niet alles alleen dragen. Ik mag niet langer hier blijven, nu het zoo ls gesteld, ik ware een eende lijke lafaard, ik ga mee, lk zal met uw vader spreken, en dan geef lk me ge vangen. Rudolf I Ida riep zijn naam in hevigen schrik. 't Is beter ook dat Ik me als een man verdedig. Ik ben onschuldig. Maar we hooren aan den baron, hoe hij u wil vervolgen om uw gedachten. O, dat weet lk. De onderzoeksrech ter was toch onpartijdig, zegt ge En ik zal een advokaat hebben. Ik ga mee. Ge zult niet alleen staan, Ida. Ge moet Mei redonk zeggen, hoe ge hem veracht. En belijd uw Heide voor mij tegenover ieder. Als ik me dan gevangen geef, als mijn advokaat mijn zaak opneemt, dan zullen de eerlijke menschen aan uw zijde staaD. Maar gij In '1 gevang Tot het recht overwint. En dat ge beurt We gaan nu recht door zee, Ida. Geen gekonkel met Meiredonk. En als de baron daarom uw vader ontslaat, dan komt gij met hem bij moeder. Uw vader zal recht ook recht noemen. Gij mochl iden man helpen, dien ge bemint, als ge van zijn onschuld overtuigd zijt. En Rudolf bleef bij zijn plan. Ida kon er hem niet van af brengen. Ze voelde toch zelf ook, dat Voorde den rechten, eerlijken weg wees. I Rudolf riep Wannes Bare en deelde hem zoo kort mogelijk de kwestie mee Ha, ge gaat u overge/en aan hit gerecht van de groote heeren, zei de kluizenaar, 't Is van eigen weer voor eer vrouw, ('t Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1