Groot Gouwfeest Bank Forrest L. HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voer Poperinghe en Omstreken, Abaiieaefltsprijg per jaar In Stad 12.601. In Balglap.post 16.00 fr. Amarlka 81 fr. Andara landan 28.60 fr. TARIEF DER PRIJZEN Benemen - verRoopinmn vonnissen Rouiunerichien uitoeuerSAnsEn uannESTE. orukMerii Zondag 5- Juni 1927. 25 Centiemen 24* Jaar. Nr 23 Mengelingen SINKSEN VERHOUDINGEN DE DOCHTER VAN DEN JACHTWAKER Politiék Ovèrzicht. te Parijs. Vlaamsche teksten afgescheurd. NTAI> POPERIfVOHE ZONDAG 12 JUNI 1927 dei* KATHOLIEKE TERNERi. Deelname van 2000 Turners. - 42 Deelnemende Maatsch. Heer Leo Ghekiere De Engelsch-Russische breuk. Na de Economische Conferentie D8 Zeevisscherij De Winkelsluiting. De Socialisten en de Schoolkwestie. De Naakten Kleeden Om 11 uur, op de Groote Markt, MIS in open lucht met koorzangen PRIJSKAMPEN VOOR TURNOEFENINGEN VLAGGENPRIJSKAMP PRIJSKAMP VOOR KLAROENEN EN TROMPETTEN. Te 1 3/4 STOET en OPTOCHT door de Stad. Gezamentlijke Oefeningen door al de Maatschappijen. Overhandiging der GOUWVLAG APOTHEOSE van PYRAMIDEN. Van 5 tot 6 uur, TURNOEFENINGEN, door VLUG VROOM Te 8 uur, Prachtig Muziak Concert. Gouden Bruiloft te Rousbrugge ALGEMEEN AGENTSCHAP VAN BET GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE Zetel YPEK, Groote Markt, 9. - Telef. 304. VERHURING van BKAIVIIKAOFFERM Georges Decuyper-Huyghe Welgewaarborgde plaatsingen met hoogen interest Aan het geacht publiek van Poperinghe en Omliggende Gemeenten GOUWFEEST Eene Inlasschlng O fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. O fr. 80 per regel 1 fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen xijn rteraf te betalen en aoete.1 legenden Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 16, Poperinghe TelMoon B. Postchéck 15.070 Zoo de klok, zoo de klank Zoo de zinger, zoo de zang Zoo de vogel, zoo het el Zoo de boer, zoo de wel Zoo de bakker, zoo de koek Zoo de schrijver, zoo het boek Zoo de dokter, zoo de zalf Zoo de koe, zoo het kalf; Zoo de ouder, zoo.zijn jong; Zoo de danser, zoo de sprong Zoo de heer, zoo de knecht Zoo de strijder, zoo 't gevecht. Kom Schepper, kom o heilige Geest I Bezoek ons al van minst tot meest. Kom, en stort uw genadekracht In harten door U voortgebracht. Gij zijt de Trooster hooggeroemd Gij wordt de Gave Gods genoemd, de Levensbron, de liefdegloed, de Zalving van het recht gemoed. Gij zijt van 's vaders rechterhand de Vinger en de waarde pand, die hart en tong zoo rijk begaafd en met uw zeven giften laaft. Geef dat uw licht ons ziel bestraalt en dat uw liefde in 't harte daalt en daar zoo zoet en krachtig werkt, dat al wat zwak is wordt versterkt. Verdrijf den vijand van ons af verleen ons pels in plaats van straf geleid ons langs de rechte baan opdat wij alle kwaad ontgaan. Maak dat ons door U kenbaar zij de Vader en de Zoon daarbij, en dat wij U, hun beider Geest, belijden, dienen onbevreesd. Aan God den Vader, lof en eer en ook aan Jesus onzen Heer en U, die onzen Trooster zijt, o Heilige Geest ten allen tijd. Dezer dagen ontving ik van een Dult- schen journalist, zeer gekend en gewaar deerd In Rijnland, om, ter gelegenheid der Duitsch-Viaamsch-Nederlandsche week die met Zondag 29® aanving In Rijnland, eenlge Indrukken te willen sturen. Opdat er later geen misbruik van mijn schrijven gemaakt worde, laat ik het bier letterlijk volgen, zooals ik het zond naar Heer Heinz Ader, den journalist In kwestie, dewelke Ik binst de oorlogsbe zetting leerde kennen. Mijnheer Hendrik, Wat gij verlangt ls voor mij, als uit voering, zeer klesch, want dit kan ik niet doen zonder het woord oorlog neêr te pennen. Dien tijde waren wij gij weet het bezield met een überpatriotlsch gevoel, dat ons zelfs voor een geweeraan- leggend peloton niet had doen begeven. Hadde men ons dan moeten vragen hoe beoordeelt gij de Dultsche soldaten O I ons antwoord ware snijdend geweest. Zou het iemand verwonderen Wij moes ten immers nooit In die schromeiijkste aller tragedies gewikkeld geweest zijn en zoo de folterendste tormenter naar ziel en lichaam ook niet geleden hebben. O I die veivloekte oorlog I Die uitmoording om vermaledijd geld En dat kijzlg militaris me, dat weerom al kraait, overal, overal. Vloek op hem I Ziet ge, mijnheer Hendrik, officieren zijn officieren en soldaten zijn soldaten. Een vlaamsch hoogweerdlgheldsbekleeder die onder den oorlog midden de Dultsche legerbenden leefde, vroeg na den wapen stilstand aan een zijner onderboorlgen, die In de vrijgebievene streep van Vlaan deren midden franscbe, engelsche en belglsche troepen leefdewel, vriend, wat denkt ge nu zoo van legers en solda ten De man loech stilletjes, schartte wat In zijn haar en antwoordde letterlijk monseigneur, de soldaten waren om alzoo te laten, én, de officieren, dieren! Dit antwoord was zeker niet parlementair, aber Wat moeten wij dan antwoorden, wij, die door de natie, welke wij het meest beminden, overvallen werden en metter daad tegen haar betrapten den felsten haat, broederhaat, die bijna onbluschbaar blijft Wat moeten wij antwoorden, die niet de oorlogsperiode sleten tusschen bevriende legerbenden, maar midden vijandelijke troepen Alles Is voorbij Tiet jaar zijn sedert den gruwel der gruwelen de eeuwigheid ingevaren zij brachten ons niet den vrede, maar de bezadigheld. Nu de drift gecalmeerd is, kunnen wij gezond terug blikken en niet meer subjectlevelijk, doch objectievelijk, zonder gisting inhetgemoed en beneveling van den geest, mensehen en toestanden la oogenschouw nemen. Ik schrijf menschen, want hier is nu geen kwestie meer van menschen met een soldatenpak aan en met soldatenmentall- telt In vollen oorlogroes, maar enkel van menschen. Doch eerst valt er op te merken dat, onder alle volkeren, er geen is met ge schiktere gernoeisgesteltenls tot goeden omgang, dan het vlaamsche volk, hoe ruw het zich ook kunne aanstellen. Ik geef hier de stellige verzekering, dat wij, Vlamingen, zelfs strijdende Vlamingen, veel meer genegenheid voor het fransche volk koesteren en er meê omspringen, dan geheel het franschswatelende gedeelte van Belgie, dat dagen en jiren rond met het afgezaagde deuntje Amitié Franptise In den bek loopt, 'k Voeg er natuurlijk bij, dat het zich, voor ons Vlamingen bij die genegenheid—zelfsbewondering bepaalt. Tot daar en niet verder I Dit is de leuze, die tusschen ons en alle naties staat. En nu durf ik hef aan te schrijven hadden wij niet bek en bek gestaan als doodsvijanden, zouden wij met geen volk op aarde beter omgesprongen hebben, dan met het Dultsche ga maar eens zien in de nog bezette gebieden. En dit geldt voor officieren als voor soldaten. In de Dultschers, vooral in de Rijnlan ders de echte Pruisen zaten te stijf op hun 8tokpeerd van llber Alles 1 vonden wij onze eigene mentaliteitdezelfde gemoedelijkheid, dezelfde uitbundige geestigheid met een beetje vet doorspekt, dezelfde gulhertlgheld en dlenstveerdig- heid, én, wat curieus Is, tot In de boerten- de taal toe, dezelfde kluchtige vertel- lingskes. Het ls dan ook niet fe verwonderen, dat de Ingekwartierde Dultschers bij de eenvoudige menschen vooral, lustig om sprongen met de leden des hulsgezlns onverantwoordelijk door hun gemis aan fierheid en er bij de huisvrouw moe derden rond den heerd als eigen volk. Gij weet het, mijnheer Hendrik, hoe ik mij opgesloten in mijn kamer, streng af hield van de vreemde macht, tot op zekeren dag een simpele soldaat Heinz Ader, met de beleefde vrijpostigheid, hem eigen, In mijn kamer drong. Nu en dan kwam hij er nog en werd om zijn kiesch held, voornaamheid, ontwikkeling en on berispelijke moraliteit gemoedelijk ont vangen. Ik geef hier geerne de getuigenis dat hij mij meermaals opbeurde en troost te. Die man waart gij, Heinz Ader. Gij waart de eenlge Dultsche soldaat die bij mij Ingang vondt en er door de legerlei ding die steeds bij mij ingekwartierd was geduld werd, zelfs geduld door Obert Eulert, den sturen man. Het was diezelfde Obert Eulert, die, toen hij voor de eerste maal bij mij Inge kwartierd werd, hard op mijn kamerdr-ur klopte, opende en met zijn schorre stem, versleten door de bevelen, wreed donder de alle dagen wil ik een kwartiersuur met u spreken 1 Verstaan k Heb - 'k moet het getuigen nooit een deftiger, noch kiescher mensch tegen gekomen, dan die prachtige grijsaard, die bewust van zijn zending, voor niemand zweeg 'k wéét het zelfs niet voor de hoogere legerleiding. Die man weende bitterlijk, als hij mij na een jaar inkwartiering —adieu wensch- te met het besluitwij zien elkander op aarde niet meer terug zoo stonden wij tegenover elkaar, twee vijanden vol we- derzijdschen eerbied twee menschen O/erlgens moet ik om rechtveerdig- heldswil rechtuit bekennen, dat ik nooit van Dultsche officieren ten mijnen huize te klagen had één geval uitgezonderd dochjedereen kan zoo niet spreken. Hooglede, 16 Mei 1927. EDWARD VERMEULEN. Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 23 ROMAN donr HAI\8 Ween nu niet meer, fluisterde hij AMes wordt goed. En de valsche jonker zal ons voortaan wel uit den weg blijven. Ja, tegen den avond werd ik lo* gelaten Heeft Meiredonk bekend Nrg niet, maar hij verward In zijn leugens Geen enkele rechter geloof! nog am mijn schuld. O, ik heb me gehaast om thuis te zijn. En aan de poort hoorde 111 u roepen. i Goddank, dat ge er waart. Laat ons nu binnen gaan. Zwijg daar maar over den jonker Ik zal hem we' eens spreken. En Rudolf nam Ida bij den arm. Zoo kw imen ze In de heldere keuken. Rudolf I kreet vrouw Voorde. De zoon snelde naar haar toe en om helsde haar. Vrij, mijn jongen I vroeg de moeder met een snik. Jfl moeder God zij geloofd O, ik wist dat God ons helpen zou. Hartelijk ook begro-tte Rudolf Zeger Wlllebald. En dan vertelde hij, dat 'e rechter bij bem was geweest. Gij zijt de dader niet, had hij gezegd. Mdredonk loochent aoj, m.-ar zal wel Men spreekt te Parijs tegenwoordig niet alleen van Llndberg, maar ook van Belgie. De Belgische groote Invaüeden brach ten een bezoek aan Parijs en zij werden er op eene gulle wijze ontvangen. Dat het Vlaamsche Voikstooneel in Parijs het stuk Lucifer van den Vlaamschen dichter Vondel opvoert, is ook al eene gebeurtenis. Maar dat de Vlaamsche Boeren die in Frankrijk zijn ook hun Boerenbond heb ben, en in Parijs eene machtige betoo ging op touw gezet hebben, dat is ook geen alledaagsch voorval. Op O. H. Hemelvaart kwamen de Vlaamsche Boeren uit Frankrijk hunne vlag inhuldigen in Montmartre. 500 tot 600 Boeren namen aan den optocht deel, fier hun kenteeken dragend van den Boerenbond, de twee letters B B in 't rood. De Parijzenaars keken verwonderd op en mieken de fijne bemer king Ces Bébés ont l'air joliment bien portants (Die Bébészien er fameus goed uit). De nieuwe vlag werd geteekend door den Vlaamschen kunstenaar J. Spey- brouck en Is een meesterwerk van fijn held en kunst M. Pareyn hoofddeken van den Boe renbond van Leuven, begroette den Franschen Boerenbond als jongste, zeer gezonde dochter van den Leuvenschen Boerenbond. Namens de Belgische Bisschoppen en ook door den Belgischen gezant werd eene aanspraak gehouden. Nt een kort dankwoord door Z. E H. Camerlynck werd de vergadering gefloten bij het zingen van het Bondslied der Boeren in Frankrijk en een dreunenden Vlaam schen Leeuw Bravo, Vlaamsche boeren, gij hebt uw best gedaan. God beware u I Verleden week deelden wij mede dat de Lulksche Studenten, die den vlaam schen tekst van tweetalige plakbrieven afgetrokken hebben, vrijgesproken wer den. Thans Is het openbaar Ministerie in beroep gegaan tegen deze vrijspraak. Het afrukken van den Vlaamschen tekst van tweetalige bestuurlijke aanplakbrle- ven blijkt in Luik en omgeving voort te dat de vertegenwoordigers van een zoo onderwijs blijven erkennen. De ouders gaan. groot aantal landen, welke zoo verschil- mogen dus bunne kinderen naar de vrije Deze week moesten de polltie-recht- lende belangen en zoo onderscheidene school sturen of naar de offlcleele school t banken van Luik, Grlvegnée en Seraing politieke en economische richtingen ver-volgens keus. De kostelooze, wereldlijke, zich met dergelijke misdrijven bezig tegenwoordigen, het ten slotte bleken offlcleele schoei (i'éaole unique zooals houden. eens te zijn over de richting waarin demen ze in Frankrijk bedoelt) zal du.» niet Het weze nog eers gezegd dat er niet redding moet worden gezocht voor de verplichtend zijn in Belgie. honderden, maar duizenden Vlamingen economische crisis waarin de wereld ver- De groote vraag die nu gesteld woi dt Is j in Luik en omstreken wonen. Oaze keert. deze der toelagen aan het vrije onderwijs, j Waalsche broertjes springen wat licht om Die eenstemmige uitspraak lu'dt ten Volgens de Socialisten Is de vrije school met de rechten hunner Vlaamsche land- gunste van tarief verlaging, van grootere geene openbare school, dat is volgens hen genooten. handelsvrijheid en vooral hebben allen alleen de offlcleele school. Kwestie vau Het weze ook gezegd dat de handeling zich verklaard tegen het economisch na- toelagen zijn de Socialisten veel verdeeld, dezer Waalsche haantjes ons land veel tionallsme, dat voor de economische ont- Sommige Socialisten nemen eene vrede- rapper naar de bestuurlijke schelding wikkeling der wereld zoo noodlottig is. 1 lievende houding aan. Het valt te zien of jaagt, dan honderden voordrachten en Iedereen heeft erkend dat de volken niet deze den slag zullen kunnen t'huls halen, moties der Vlamingen, ja dan het werk op zichzelf kunnen loven. der activisten zelf. I De regeeringen zullen niet kunnen doof J naar gaan W9 naartoe nD Cphulri Hon fWinn .blijven voor de geluiden welke te Ganèvei Belgie, in den persoon van Minister de De Schuld aan den Oorlog. weerklonken hebben. Brocqueville, heeft een offensief ingezet, Duitschiand heeft onlangs een yersiog ge nieuwe Gouverneur van Luik. gepubliceerd, waarin het zooniet de schuld van den oorlog van zich afwentelt, i De Socialisten hebben drukking uit ten minste In het valsche daglicht steltgeoefend op den Koning en de Regeering De Ministerraad van Woensdag hield om M. Hubln als socialistisch Gou verneur zich met deze kwestie bezig. De Regee-van Luik te doen benoemen. Het moest ring Is besloten, eens In 't bezit van den M Hubln zijn en geen andere. Het heeft tekst van dit verslag, stappen te doen, j nochtans niet gepakt. M. Hubln werd ge- ten einde de conclusies van dit rapport j weerd en MPirard, socialistisch senator recht te zetten, die niet in overeenstem-van Vervlers, werd tot Gouverneur van ml'ig met het recht en de waarheid zijn. i Luik verkozen. Voornamelijk betreft het hier de schen- Een socialist als eerste vertegenwoordl- ding van Belgle's neutraliteit en deaan ger van den Koning, 'i is bijna niet te personen bedreven rechts vergrijpen, gelooven. Hoe een dubbeltje toch rollen waarvan de burgerlijke bevolking het ka En zeggen dat vroeger geen socialist tot Burgemeester kon benoemd worden. De tijden zijn veranderd maar de socialis ten zijn nog meer veranderd. Burgemeester van Moorslede. slachtoffer is geweest, benevens de de portaties van Belgische arbeiders naar Duitschiand. De Engelsche Regeering heeft alle offlcleele betrekkingen met Sovjet-Rus land afgebroken en het Lagerhuis heeft die houding met 357 stemmen tegen 111 goed gekeurd. Het was al eenigen tijd dat de Engel sche Regeering Rus'and waarschuwde tegen zekere handelingen, welke met den besten wil der wereld niet goed te praten waren. Herhaaldelijk moest Engeland zelfs dreigen met het opzeggen der han delsovereenkomst, welke onder de vorige regeerlng tot stand kwam. De eene wrij ving kwam na de andere en zoo gerocht de maat vol. De Sovjetagenten gingen onverstoor baar voort en over kort was een belangrijk militair document uit de Engelsche buree- le.t verdwenen. Engeland had alle redens om te vermoe den dat dit in de handen der Russen zat en verdoken gehouden was in de bureelen der Arcos of Russische maatschappij voor den Brllsch-Russischen handel. De Arcos wis de zetel van boljewistische propagan da en spionage en van de voorrechter, der handelsovereenkomst werd gebruik, beter misbruik gemaakt, om het bolsje isme in Engeland te verspreiden Hel kon ook niet geduld worden dat de Russen den schijn aannamen het in Engeland goed te stellen met de Engelschen, wijl zij In Engeland en overal elder, voornamelijk in China meest propaganda voerden tegen Engeland Eene huiszoeking in de bureelen der A'cos door de Engelsche politie gedaan heeft wel het vermiste engelsch document niet doen terugvinden, maar heeft aan Engelandtal van bewijzengeleverd, waar door klaar bewezen wordt wat Rusland eigenlijk in het schild voert tegen Enge land De botsing wasdan ook onvermijdelijk. Engeland heeft zijne valsche vrienden de deur uit gewezen. De openbare meening in Engeland be grijpt de handelwijze der regeering en keurt ze goed. Evenwel zullen er nogal eeolge Engelsche handelaars en fabrikan ten getroffen zijn door dezen maatregel. Anderen beweren dat Rusland zonder de Engelsche goederen niet voort kan. Het is moeilijk om nu reeds de politieke gevol gen dezer breuk te voorzien. Aan cotas en beschuldigingen van weerskanten zal het niet te kort blijven. Dat er wel landen zijn die van die gelegenheid zullen gebruik maken om in troebel water te vlsschen Is hoogst mogelijk. Duitschiand vooral is op dit gebied niet te betrouwen. Men meent echter dat de breuk geen bedre'glng voor den algemeenen vrede medebrengt. Engeland heeft zich óp eigen bodem willen beschermen tegen het bols- jevistlsch gekuip en niets wettigt het vermoeden dat Engeland aanstuurt op een oorlog met Rusland. Rusland zelf weet ook dat de blnnen- landscbe vijanden van het Russisch rijk tijdens eenen oorlog de gelegenheid zou den hebben om eens af te rekenen met het Sovjetregiem. Ook Rusland is be vreesd voor een oorlog. Wij mogen zonder zenuwachtigheid de verdere ontwikkeling van het conflict afwachten. Na een drietal weken van leverigen ar- btld Is de Economische Conferentie uit eengegaan. Oogenschijnlijk Is er weinig of niets bereikt, maar toch ware het verkeerd minachtend de schouders op te halen en te gewagen van een berg die een muis baarde. Het kan niet zonder gevolgen blijven De zeevisscherij is eene bij uitstek West-Vlaamsche nijverheid. De zeevisscherij had sinds den oorlog talrijke moeilijkheden te doorworstelen. Het aantal ondernemingen in de z-e- vaart la gestegen Die strekking is vooral waar te nemen In Oostende. Het gebruik der motorsloepen is ver meerderd, terwijl dit der houten zellsloe- pen bijna op niets is gedaald. De twee derden der zeilvioot is thans uit motor schepen samengesteld. Onze stoomvloot telt thans 58 eenhe den. Er zijn vijf Belgische stoomschepen die Fécamp (Frankrijk) ais aanlegplaats hebben. Buiten twee stoomvaarders te Blankenberghe, is Ooriende de eenige zetelplaats der Belgische grootvisscberij Op het einde van verleden jaar telde onze zeevlsschersvloot in haar geheel 563 vaartuigen van allen aard. Dezeilvaariulgen hebben door de band hun manschappen bewaard. De stoom vloot daarentegen heeft haar arbeids krachten merkelijk zien aangroeien. 11 den aankweek der jeugdige visschers wordt ook een klimmende verbetering - an te stippen. De premien tot aanmoedi ging werden op een behoorlijk peil ge bracht. Een ander verschijnsel van maatschap- pelijken aard ii de toenemende aangroei van den kleinen eigendom op Zeevlssche- rij-gebled. De opbrengst der gansche vloot in 1926 beiiep tot 53 millioen. Onze vlsschersbevolklng legt eene stoere werkkracht aan den dag, om met de andere nijverheldsgebieden gelijke tred te houden in de nationale economische welvaart van het naoorlogsche Belgie. Het wetsvoorstel op de winkelsluiting des Zondags en op de vervroegde winkel sluiting op de werkdagen, zal, naar wordt medegedeeld, op den overblddelijken te genstand stuiten van de liberale partij. Hoe kan het ook anders;voor de libera len is Immers de Ikzucht het symbool van de vrijheid. De socialisten en de katholie ken zijn evenwel in overgroote meerder heid voorstanders van het voorstel. Wij kunnen niet ande;s, dan de bewe ging, tegen het wetsvoorstel, vergelijken met de bedienden en de wet op de verko op van sterkedranken Door dergelijke wet- t n worden altijd persoonlijke belangen geschaad. Doch, dit volstaat niet om een wetsvoorstel te doen verwerpen. De katholieke middenstanders, in Hol land, strijden voor eenzelfde hervorming en steunen deze op dezelfde grondslagen ais de katholieke middenstanders in Belgie. Maar omdat het bij ons door katholie ken ingediend werd, wordt het natuuriijk des te heftig jr door de liberalen bestreden Het schoolvraagstuk dringt zich meer en meer op aan de openbare meening. Dit ondervinder de Socialisten ook. De bespreking van het schoolvraagstuk werd sinds een paar jaar uitgesteld omdat de leiders wel wisten dat de socialistische partij er verre van af Is eensgezind te zijn nopens dit zoo belangrijk vraagstuk. Dit jaar, op het Slnxincongres, zal de so cialistische partij het school.raagstuk bespreken. Wij willen de bespreking, noch de te nemen besluiten niet vooruit loopen, doch naar de besprekingen die In den Lands raad plaats gehad hebben, kan men zich reeds een gedacht ranken van wat de Socialisten willen in zakeschoollirlchtlng. De Socialisten willen de vrijheid van voornamelijk in West-Viaanderen, tegen Vlaamsch-nationallstische Reserve-offi cieren. Ter wille van hunne Vlaamsch- voelende gedachten werden de heeren Dr Splncemaille te Rumbeke en Joris Lannoo te Thielt van hun titel van reserve kapitein en eere-offlcler beroofd. Te Veurne verliest de heer Try pateen de plaats van apotheker der Rijkswacht en tegen den Kantonalen Opziener van het Lager Onderwijs aldaar werd een admini stratief onderzoek ingesteld. Men kan niet gelooven dat een enkele vl lamschvoelende mensch, hij weze N tionaiist of niet, met zulke maatregelen kan Ingenomen zijn. 't Is bangmakerij, ja maar ook onduld- :re dwingelandij. Wie het goede recht aan zijne zijde heeft, moet tot zulk geene maatregelen overgaan. Als de Minister van Oorlog zoo tegen de Vlamingen gekant is, dat hij dan maar spoedig zijn kuisch voortzette van de Vlaamsche reserve-officieren op de reser ve-soldaten. Het ware misschien zekerder van die ook niet meer te willen voor den naasten laatsten oorlog. Guido. moeten bekennen. Ge moogt naar huis gaan. 't Was een groote vreugde op de hoeve. Intusschen liep jonker Jean woedend over den weg. De mest zat tot op zijn huid. Ha, die boer, die leelijke boer raasde de edclmanszoon. E-i hij is terug. Hij is uit het gevang... bij is bij Ida. Jean vloekte en hij zon op wraak tegen j Rudolf maar hij voelde wel, dat hij mach teloos was. Door een achterdeur sloop hij in het kasteelhij haalde schoon linnen en een ander pak. En lang bleef hij dan in de badkamer... Rudolf Voorde had hem een les gege ven, die de jonker niet gauwvergeten zou. In de Cel. Meiredonk was zenuwachtig uit Adin- kerke teruggekeerd. In het gerechtshof werd hij nogmaals ondervraagd. Maar nog loochende hij. Toen werd hij in zijn cel terug gebracht. Hij weigerde den avondkost. Lusteloos lag hij op zijn beddeke. Meiredonk was koortsig. Hij voelde een gesuis en geronk in het hoofd. Die koorts werd heviger. En Meiredonk kreeg een geweldigen angst. Een bewaker hoorde hem roepen en kwam In de cel. Wat scheelt er aan vroeg hij. Doe hem weg... o, doe hem weg... ik wil hem niet zien schreeuwde Klaas. I Maar er ls hier niemand buiten mij. - Ja, hij staat daar... -Wie? i Zeger Wlllebald. Hij heeft bloed aan zijn gezicht.. Jaag hem weg. Als 't uit komt, dat Ik het gedaan heb steken ze me voor mijn leven In 't kot. Waarom hebt ge op hem geschoten Hij moest dood... Ik wil Leontlne niet, maar Ida. Zeg, dat Ida komt. We gaan samen in het jachtwakershuis. Maar Leontine staat daar ook te grijnzen. De bewaker riep een makker en beiden luisterden nog even naar den ijlenden Meiredonk. Deze woelde heen en weer, kroop soms recht, zonk dan weer neer en herhaalde dat Wlllebald hem verwijten kwam ge schoten te hebben. De rechter werd verwittigd, ook de dokter. Spoedig was de magistiaat daar. Meiredonk, wat Is er vroeg hij Ge hebt op Wlllebald geschoten. Hij moest weg... en nu mag hij me niet komen plagen. Hij komt daar altijd In den hoek staan greiten. Houd Voorde in het kot, die maakt toch ruzie tegen den baron. En de baron zal wel zorgen dat ik niet in 't kot moet, Maar gij hebt toch geschoten. Waarom I Ja, ik heb geschoten... maar ze mo gen het niet weten. Laat Leontlne in zee springen. Ik wil ze niet. Ida Wlllebald gaat met mij in 't jachtwakershuis. Wan nes Bare moet in het kot. Ge hebt geschoten, omdat ge niet met Ida mocht Houwen van Wlllebald hernam de rechter. Ze hebben me niet gezien achter den boom. 't Geweer lag daar. Niemand wist dat ik schoot, jaag Wlllebald weg, hij ls daar weer om me te verraden. En Meiredonk wees naar den muur. Hi zag er akelig uit. In zijn blik laaide de angst... De magistraat had natuurlijk niet tot doel, den gevangene nu een regelmatig wettig verhoor af te nemen. Hij luisterde slechts even, wat Meire donk in zijn ijltaai sprak, zeker dan toch als uiting van gedachten, die hij tot nu toe voor zich had gehouden. De dokier verscheen, en onderzocht Meiredonk. Deze wilde hem weg duwen Gij komt voor Willebald, riep hij Ge doet allemaal samen en het gerecht mag niet weten, dat ik het gedaan heb Geloof Leontine niet. Het ls een wrake Iemand van familie als ik, kan toch niet met de dochter van Ziene, de blauwster trouwen. Ilt wil Ida hebben en we gaan in 't jachthuis. En dan zal ik hazen van den baron in Frankrijk verkoopen en blauwen en veel geld verdienen. Daar is hij weer, Doe Wlllebald weg. Ik wil niet in het ibosch... Zware koorts,zei dedokter. Ea zeker j verwekt door geweldige onrust. Meiredonk werd naar een ziekenkamer gebrachtde geneesheer diende hem een kalmeerend middel toe. Maar Meiredonk bleef den ganschen nacht woelig. 's Morgens sliep hij in. De rechter moest verwittigd worden, zoodra Klaas zou ontwaken, Dat was In den voormiddag. De koorts bleek gezakt. Meiredonk keek verwonderd om zich heen. Hij was niet meer in zijn cel. Een Dank I Herteiijken dank aan de Missie- vrienden van Poperinghe Dit woord is mij reeds zoo dikwijls op de lippen gekomen bij het ontvangen van de belangrijke en herhaalde giften uit Poperinghe Menlgen keer voelde ik, in het binnenste van mijn hert, het gevoelen opwellen van innige erkentelijkheid voor den steun door de inwoners van genoem de stad aan mijn missiewerk gegeven, en tevens een zekere spijt omdat ik die talrijke onbekende vrienden niet recht streeks kon bedanken, doch de uitgever van De Poperinghenaar is Immer bereid geweest het werk in zijne kolom men aan te bevelen waarover ik hem hier openbaar hulde breng en mijnen besten dank betuig dat ik niet aarzel nog eens tot bet zoo gunstig gekende blad mijn toevlucht te nemen. In eigen naam, als stichter en beheer der van het missiewerk De Naakten kleeden in naam van de missionarissen en de missiezusters, en in naam, vooralt en vooral, van de naakte eerste commu niekantjes uit de missiën van Congo, bedank ik de eere communiekantjes van Poperinghe en hunne ouders en hunne vrienden en bloedverwanten voor de giften die zij geschonken hebben, ter gelegenheid van de plechtigheid der eere- comraunie op Passiezondag 1.1. Ik dank de talrijke missievrienden, die uit loulere liefdadigheid en tot bevorde- ridg van het missiewerk in Congo eenen milden penning gestort hebben of stoffe zonden genoeg om een winkeltje te voorzien wnarult kleedjes voor de zwartjes zullen vervaardigd worden. Ik dank heel in 't bijzonder de onge kende gevers die, door tusschenko rst van Meester Devacht, O L V. Kruisse, zeer belangrijke sommen aan het werk geschonken hebben. Mochten deze regels onder hunne oogen vallen en voor hen als uiting gelden van onze diepgevoelde erkentelijkheid. Ten slotte, dit mag en dit moet ik ge tuigen: Poperinghe spint de kroon over heel het Vlaamsche land 1 Mag ik nog een woord hierbijvoegen Ik durf bijna niet Binnen enkele dagen, zal de plechtig heid der eerecommunie plaats hebben in t college en in de pensionaten. Mogelijks hebben de ouders der kinders die alsdan hunne eere-communie zullen doen, bunne giften reeds gedaan en ik heb ze hierbo ven reeds bedankt. Zijn er nog die in dit geval niet verkeeren, ik veroorloof mij De Naakten kleeden aan hunne mild dadigheid aan te bevelen. Mijn eerste woord was dank, en ik eindig daarmê dank I Jer. NOTERDAEME, St-M/chiels, bij Brugge) Postch nr 93.491. op 17 MEI 1927. Alois BOUT TEN-Eugenie VER3RI0GHE. Eenlge dagen geleden vlerd:n hun Giudei B uiloftfeeit de echtgenooten Alois Bouton, geboren te Riusbrugge en Eugenie Verbrigghe, geboren ie.Stavele. De foto bewijst dat de jubilarissen nog goed en gezond zijn ei we jwen- schen dat Gid hen nog menig jaar gelukkig simealeven verieene. van Westvletoren WAAR Zindag 22 M l in de:. Karnaval-Re- klanmstoet. En den Vrijdag op de Mirkt te Pope ringhe. Hij betaalt aan de kweekers altijd de hoogs'e prijzen. Elk zegge 't voort. Loopende rekeningen op zicht 3.00 Loopende rekenlnge» met 14 dagen vooropzeg 4 25 °/o Kasbons aan 3 maanden 4 °/0 netto 4.80 brutto Kasbons aan 6 maanden 4.50 netto -= 5.40 brutto Kasbons aan 1 jaar 5 netto 6 00 brutto De kasbons voor 1 jaar worden afgeleverd in titels aan toonder van 500, 1000 en 5000 fr.zij kunnen kosteloos door de Maatschappij bewaard worden in open bewaargevingen. Al deze geldplaatslngen zijn niet onderhevig aan de veranderingen van den beurskoers, BIJHUIZEN Poperinghe, Bertenplaats, 10, tel. 89. Moeskrean, Statiestraat, 1, tel. 115. Westnieuwkerke, Plaats. Komen, Groote Markt, 7, tel. 68. Wsrvik, Steenackerplaats, 3, tel. 146. Wy'sch ete, bij Wed. J. Fournier, Plaats. AGENTSCHAPPEN Groote keus van Geschenken Kerkeboeken, Zilver- en andere Paternosters, Porte Monnales, enz., bij SANSENVANNESTE 15, Gasthuisstraat, Poperinghe. Groote keus van GEDACHTENISSEN SPIJSKAARTEN. Aelbike - E. Ganseman, Gemeente-Sekr. Alverlnghem - G. Vandeweghe, Gem. Sekr. Bever en - J. Tahon, Gemeente-Sekretaris. Blxschote - R. Morlion, Gemeente Sekr Boeslnghe - Th. Van Eecke, Gem. Ontvang. Boitshoucke - J. Scherpereel, Gem.-Sekr. Brlclen - J. Davld, Gemeente-Sekretaris. Bulscamp - E.Butaye,Gemeente Sekretaris. Coxyde - A. Vandamme, Gemeente-Sekr. Crombeke - C.Decae, Gemeente Ontvanger. Dadtzeele - P. Hoet, Gemeente-Sekretaris. Elverdlnghe - J. Bultheel, Meetkundige. Oheluvelt - A. Beyls, Gemeente-Sekretaris. Oheluwe - Van Ryckeghem, Gem.-Sekr. Herseaux - A Rys, Groote Straat. Hollebeke - A. Breyne, Gemeente-Sekr. Houthem (V.) - J.Verdoolaeghe, Gem.-Ontv. Houthem (Yper) - H. Sis, Gemeente-Sekr. Isenberghe - H Baes, Gemeente-Sekretaris. Komen - Aug. Becq iart, Gem.-3edi. ride. Langemarck - Ch. Vandenhoute,Gem.-Ontv. Lrysele - H. Hoevenaeghel, Qem.-Sekr. Loere - L. Doucy, Gemeente-Sekretaris. Lombaertzijde - J. Ureel, Gemeente-Sekr. Loo - V. Camerlynck, Gemeente-Sekr. Lulngne - H. Vanhoutte, 172, Plaats. Mannekensvere L. Verhelst, Gem.-Sekr. Meessen - L. Lemalre, Westnieuwkerke. Moéres - Melis, Gemeente Sekretaris. Moorslede - A. Denecker, Gem.-Sekr. Neer-Waesten - J. Deprez, Gem.-Sekr. Noordschote - Michel Bntaye, Plaats. Oostvleteren R. Smis, Gemeente Sekr. Passchendaele - G. Debrock, Notarisklerk. Poetcapelle - J. Dehaene, Gemeente Sekr. Ploegsteert - L. Lemalre, Westnieuwkerke. Pollinchovo - H. Anseeuw, Qem.-Bediende. Proven - L. Forrest, Zondag voormiddag Ramscapelle - A Duron, Gemeente-Sekr. Reckem - J, Meulemans, Gemeente-Sekr. Reninghe - A. Wullepit, Gem.-O itvanger. R'ntnghelst - Fl. Camerlynck, Gem.-Sekr. Rolleghem-Capp lie - A. Vandepuite, G.-S. Stavele - Pr. Franchoo, Hoofdonderwijzer. Steenkerke - A. Thieren, Gemeente-Sekr. Vlnckem - C. Ceulenaere, Gemeente-Sekr. Vlam'rtlnghe - J Dehaeck, Ontv. Godshuiz Waesten - Paul Parmentler, Yperstraat. Watou - E. Bulthez, Gemeente-Ontvanger. Wervlk - G. De Mazière, Steenacker, 18. Westoutre - A. Declercq, Plaats. Westvleteren - M. Vanilerde, Beheerder. Woesten - A. Vanhoutte, Gemeente-Sekr. Walverghem - Heughebaert, Gem.-Sekr. Wulvertnghem - J. Ceulenaere, Gem.-Ontv. Zantvoorde - E. Vandermarliere, Gem.-Sekr Zdlebeke - H Frlmout, Gemeente-Sekr. IZuydschote - H. Costeaobel, Gem.-Sekr. bewaker verliet haastig het vertrek. Mei redonk bleef een tijd alleen. Wat later trad de rechter met zijn griffier en een bediende binnen. Beter, Meiredonk vroeg hij. Ik ben ziek geweest zeker, stamelde de gevangene. J i, en ik heb u uit de cel hier laten brengen. Wanneer Gisteravond. En Meiredonk, In uw ziekte zijt ge oprecht geweest. Ge hebt bekend op Willebald geschoten te hebben. Ik zou nu mijn gemoed eens geheel luch ten. Dat zal het beste zijn voor u. Meiredonk schrok vreeselijk. Hij begon dan te weenen. Ja, ik heb het gedaan 1 riep hij uit. Maar ik was het niet van plan. Ik zag dat geweer liggen en ik kreeg den duivel in mij... 't Is dus zooals Leoutine getuigde. Ja. Ik was in"'t bosch... en ik zag Voorde zijn geweer weg smijten en vluch ten. Ea toen kwam Willebald. Ik kreeg den duivel in mij. Willebald dooden... Voorde de schuld en in het kot... en ik met Ida trouwen. Willebald zou het niet meer beletten. Ida zou Voorde, den moor denaar van haar vader, niet meer willen. Zij mijn vrouw worden en Ik jachtwaker. Dat vloog door mijn hoofd, en, zonder meer te peinzen, schoot ik... Nu weet ge het. Alles komt toch uit. 't Was slecht van me... maar mijn altijd dronken vader heeft ons geruïneerd en van mij een nlet- waard gemaakt. De griffier stelde de verklaring op en Meiredonk teekende ze. Hij had zijn schuld beleden. Hij bleef op de ziekenkamer. E de magistraat zou hem vandaag niet meer vermoel'n. In den namiddag kwam de koorts weer op. Het nieuws van zijn bekentenis werd meegedeeld. Het was dadelijk te Wurne bekend. Hugo Willebald vernam het ook en ver telde het aan zijn vrouw Voorde ls al van gisteren vrij, z?l hij En dus zit Ida bij hem op de hofste- stede. Heelt ze dan geen schaamte mt er? vroeg Hugo's vrouw. Vader is er toch ook... Ze brengen ons hier op een naam. Weet ge wat, laat ze dan maar bij ons komen. Ida ook Ja, voor de schande te vermijden. Wat zouden onze kennissen wel zeggen Ida kan mee werken in 't huishouden. Dus, Is Voorde vrij 't Is spijtig. Hij zal nu nog meer van zijn neus maken voor het vlaamsch. Maar als hij niet geschoten heeft, most hij toch niet in de gevangenis zitten... Dat ze hem opsluiten, voor al zijn oproerige gedachten. Hij stookt de men schen op tegen de overheid en ook tegen hen, die ais wij, liever fransch spreken, dan het platte vlaamsch. Ik zal eeas naar Adinkerke gaan.. -- En dat uw vader x use's maakt bi den baron Dan krijgt hij misschien zijn plaats terug We kunnen hem en Ida toch niet onderhouden. Hwo werd korzelig, maar hij durfde niets te weggen. Buitenlieden brachten het nieuws van Melredonks bekentenis uit de stad mee. De baron hoorde het van een knecht. En de revolutlona'r is weer vrij, zei de baron. Mair we zullen bem goed na gaan, en wel een gelegenheid vladen om hem te laten knippen. Er mag geen ver zet zijn. We moeten orde en rust hebben in de streek. In den namiddag kwam een gendarm het bericht op de hoeve van Voorde bren gen Hij deelde Radolf mee, dat deze nu volkomen In vrijheid was gesteld. G j en moeder zijt mij van het eerste oogeDbllk trouw gebleven, sprak Rudolf tot Ida, toen ze in den namiddag op den boomgaard stonden. O, ge m iet nu spoe dig mijn vrouwtje worden. Onze liefde Is sterk. Op zoo'n vrouwtje zal ik altijd fier zijn. Wat waren ze gelukkig, deze twee kin deren van Vlaanderen. De Zoon van eén Vrij Man. Ida had voor vrouw Voorde een korfje levensmiddelen gebracht naar een arme zieke vrouw. Ze hield zich in het huis) lang op, want ze vond er heel wat te doen om er wat orde te brengen. Voldaan ove- dit goed werk keerde ze terug. Da avoid viel weeral. Toen Ida van den blnnenwegel nabl den hoofdweg kwam, dook jonker Jean weer voor haar op. Ida, ge ziet, dat ik u niet kan verge ten, zei hij Al heeft Voorde me leelijk behandeld, ik ben daarom tóch niet kwaad op u. We:, gij valschaard Moet ik voor taan een ge weer meedragen als ik uit ga? kreet het meisje. Dia Zondag laatst plechtig ingehuldigd werd (Zit verslag 2' blad) Hebt gij ham gezien I WIE DAT? De "abmbekende, wijdvermaarden en hooggeprezen Koopman in Konijnen, Hennen, Kiekens, Dal ven en ander Pluimgedierte pssSS* der KATHOLIEKE TURNERS op 12 JUNI a. s. te POPERINGHE. Het was ons vroeger gegeven,in andere plaatsen, dit feest bij te wonen en wij tn >gen verzekeren dat dit een van de grootste en prachtigste feesten is die kan gegeven worden en die steeds een over groot getal toeschouwers van heind' en verre doet toestroomen. En inderdaad, zulke feesten duren niet enkel een paar uren z oals me st alle andere fe -sten maar een ganschen dag door, van 's morgens vroeg tof's avonds la it, schier zonder onderbreking of zon der verpoozen. De toebereidselen gaan hun gewonen ïansr en alles belooft dat het feest prach tig zal lukken. Een-en-veertig maatschappijen komen af met een gezamentlijk getal van meer dan twee duizend tu-ners. De Zondag morgen van 7 uur reeds beginnen de prijskampen, op drie plaat sen te gelijk en onafgebroken tot 10 uur. Op de Groote Mnkt de opgelegde oefe- Ingen. Ode Bertenplaats de vrije- en ie tuigoefeningen. Op de Paardenmarkt de roesteloefeningen. Te 11uur. H. M!s in open lucht, oo de Groote Markt, bijgewoond door al te Tuwe s in houding en opgeluisterd ioor de Koorzangers der Stad trompet- engeschal van op den toren van Sint Bertinus. Na de Mie algemeene herhaling der gezamentlij're oefeningen door al de aanwezige Mrrtschaopijen. Te IV» uur. Stoet en groatsche O doc'-t door de stnten der Stad. Te 2 v. uur. G oot Turnfeest op de Groote MarktAlgemeen optreden der Altijd ruzie maken... ik wil niet met u spreken. En we zouden zoo goed 't akkoord kunnen geraken, Ida- Ge zijt toch gsen meisje om hier een boerin te worden, die heele dagen slaaft... Ik wil niet naar u luisteren... Ja, ja... En nogmaals wilde de jonker Ida bij den arm grijpen. Ze gaf hem een slag in 't gelaat. Ellendeling I riep ze. Maar Ik zal me verweren, 'i Is nog niet genoeg, dat ge in den mestput gelegen hebt. Twee mannen naderden haastig van den hoofdweg. Wat gebeurt er hier vroeg de voorste. O, Hugo, de jonker valt me lastig I zei Ida, tot haar vreugde haar broer her kennend. 't li ai meer gebeurd, en hij keert telkens terug met gemeene voor stellen. *»Eensklaps vervloog bij Hugo alle slaal8chhHd voor 't kasteel. Ida was zij* zuster, 'r Bloed sprak. 'En vlug sprong Hugo voor den edel- manszoon. Hij greep hem hij de borst. Getreene vent I snauwde hij Voor wat ziet ge irvln zuster aan. Gi naar Pi'ijs boemelen... Hij schudde jonker Jean heen en weer. Laat me ins I gr ~-od deze. Zooveel spel omdat ik een praatje maak. Vervolgt), Koudlijm, het beste om inenbelpapier te f ken, in pakken van 1 en 1/2 kilo bij ssn Vanneste, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1