HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD GROOTE DRAFÜOERSEN Bank Forrest L. Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. BEDEVAARTPLAATS Zondag 3" Juli 1927. 25 Centiemen 24® Jaar. -- Nr 27 SPREUKEN. Kermis Rubens VAN OEN JACHTWAKER ROMAN door A. Politiék Overzicht. JAARLIJKSCHE PAARDENMARKT 5 Juli 1927, Dinsdag der Kermiswaek op den Hippodroom der ÖROOTE HEERLIJKHEID Woesteasteeaweg. FRANK PRIJZEN (Gewaarborgd) ALGEMEEN AGENTSCHAP VAN HET GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE Zetel Groote Markt, 9. - Telef. 304. Welgewaarborgde plaatsingen met hoogen interest In 't Buitenland Jaarlijksche Peet denmarkt en prijskampen Zitting van den Gemeenteraad MEUBELPAPIER ifrfiioiMtipijg por jur In Stad 12.501. In Balgla p.poat 15.00 fr. Amsrlka 31 (r. Angara lanAsn 23.80 Ir. TARIEF DER PRIJZEN i Berieitsn viriiipimin Eene Inlattchlng O fr. 90 per regel 2 en 3 lnlaftch. O fr. 80 per regel uonnissen 1 fr. 50 p. regel Rouivbiricmen 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen lijn Taaraf Ie kelalen en aioeirn legen den Donderdag naen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. mineverSMiSEfl mimeste. Drukkerij Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Teléfoon B. Poafchóck 10.870 FHXSHEUA Wat zonde toch in 't geheim geschiedt, Een is er toch die alles ziet. Al wat ge ziet, oordeel het niet. Al wat gij hoort, geloof het niet, Al wat gij weet, en zeg het niet, Al wat gij inoogt, en doet hat niet. Den ouden zal men eeren. Den jongen zal men leeren, Den wijzen zal men vragen, Den dwazen vaak verdragen. Als gij iets zondt geerne zeggen, Wil eerst wel overleggen Wat, waar, van wie aan wie gij spreekt, Opdat gij u in geen lijden steekt. Vrouwentong is klokkenzeel, Weet ze 't half, zü luidt het g'heel. Hoezee I 'tl» kermlal... 21e 't vaantje Flu.tlg fladderen op den toren, alle» roept 'vreugde en leute 't is kermis I la onze vlaamsche steden en dorpen Is •de kermis als een lichtende zonnestraal in de reeks eentonige werkdagen van het par. Met verlangen wordt ze tegemoet .gezien door groot en klein als een ver- poozlng bij 't vreugdlg weerzien van fa- mllle-leden en vrienden na lange afwezig heid. Voor de oudjes is de kermis een he'innerlng aan de vervlogen vreugde hunner jonge jaren, voor de getrouwde menschen een blijde gelegenheid om hun bloedverwanten ten feestmale uit te noo- digen, voor jongelieden en klnders een tijd van uitbundige leute en plezier. Niemand houdt van een knleioor. Men schen wier gezichten altijd ellenlang uit gestreken is, stooten af. Jongelieden met oude mannetjes- of dito wijfjesgezicht trekken geen vrienden. Men moet vreugde scheppen in het leven en dat zeker In de dagen der jeugd. De vroolljke stonden uit onze jonge jaren zullen op lateren leeftijd de beste herinnetlngen zijn. Een droeve, sombere gemoedstemming past den Christen niet. 't Is kermis I en dat wil zeggen wees vroolijk, vermaak u, terwijl het nog tijd is. Bannen wij dusdesmert, ontvlie den wij ook, mannen, voor eenlge dagen de knellende kelen, die de strijd voor het dagelijksch brood ons omgordt,en roepen wij met de jeugd Leve de vreugd I jamaar, gij vooral, lustige, dartelende jonkheid, niet te onstuimig, hoor de boog niet te forsig gespannen, dat houdt niet I Geene ware genoegens, geen ver maak meer, wanneer de gemoedsrust er door verdreven wordt; want dan is de nasmaak wrang en bitter, het ontwaken pijnlijken angstig. Dus jeugdig en vreugdlg, maar braaf en behoorlijk ge kermist 1 In verscbillige steden van ons land, maar vooral te Brussel en nog meer te Antwerpen, zullen dit jaar luisterrijke plechtigheden plaats hebben om de 350 verjaring te vieren dergeboorte van onzen grooten Vlaamschen schilder Pleter-Pau- wel Rubens. Rubens werd geboren te Stegen (in Westfalen) den 29 Juni 1577 op bet feest der Heiligen, waarvan hij den naam draagt. Jan Rubens, zijn vader, was advokaat en scbepene in de stad Antwerpen. Maar toen de hertog Alva In de Nederlanden aankwam, verliet hij zijn vaderland en vertrek naar Westfalen. 't Is ter oorzaak van dit voorval, dat de roemrijke schilder niet In Belgle geboren is. In 1578 vestigde zijn familie zich te Keulen, waar de jonge Rubens zijne eerste studiën deed en In 1588 kwam zij te ug te Antwerpen. Rubens gevoelde een onweerstaanbare drift tot de schilderkunst. Na korten tijd als leergast verbleven te hebben bij Adam Van Noort, kwam Rubens bij Otto Venlus die als zijn eigenlijke meester moet aan zien worden. In 1600 vertrok hij naar Italië waar bij gelegenheid vond in verschilllge steden de Itaiiaansche kunstwerken en meesterwer ken te bewonderen. Door de ziekte en de dood van zijne Moeder naar Antwerpen teruggeroepen, verbleef hij ongeveer twee jaar In de St-MIchlelsabdij, waar hij zich met studie en schilderkunst bezighield. Daarna wilde hij naar Italië terugkee- ren, doch Aartshertog Albrecht en de Infante Isabella wenschten den beroemden landgenoot bij zich te houden. In 1609 benoemden ze hem tot hun hofschilder onder zeer gunstige voorwaarden. Nog in hetzelfde jaar trad Rubens In het huwelijk met Isabella Brant, dochter van den se cretaris van Antwerpen. Aartshertog A - brecht was peter van het eerstgeboren kind van den grooten schilder Hetbaal- delijk werd Rubens als gezai t gezonden naar de koningen van Spanje en Engeland. Het einde van zijn leven was een aan eenschakeling van zegepralen. Iedereen bewonderde zijn kunst en zelden heett Iemand zcoveel eer genoten van zijn tijd- genooten als bij. De beroemde schilder ODtvlel ons land al te vroeg Hij stierf te Antwerpen den 30 Mei 1640 in den ouder dom van 63 jaar. Rubens mag aanzien worden als één van de gro iste schilders, die ooit bestaan hebben. Wat een verbazende werkk<acht hij als schilder ontwikkelde, blijkt uit het feit, dat hel aantal zijner schilderstukken de 2000 te boven gaal En zeggen, dat ve'e hiervan omvangrijke en uitvoerige tafereelen voorstellen. De Kruisafneming dat zich in de hoofdkerk van Antwerpen bevindt, is als zijn grootste meesterstuk gekend. Rubens was het ware hoofd van de Vlaamsche schilderschool. Zijnlcerlingen: Van Dijck, Jordaans, Van Thulden en Tenlers werden later zelf beroemde mees ters van de kunst. Rubens Is een der schoonste sterren uit onzen Vlaamschen hemel Hij heeft, meer dan wie ook bijge dragen om den kunstroem der Vlamingen de wereld door te laten waardeeren. La ten wij, als Vlamingen, er fier opgaan tot zijn stam toe te behooren. WEST-ROOSEBEKE In 't herte van West-Vlaanderen, op 10 Km. van Roeselar?, ligt op de scheldlngs- krulne (usichen Schelde- en Yzergebled, 79,90 m. boven den zeespiegel, de aloude gemeente West-Roosebeke, In de geschie denis bekend, reeds van In de X' eeuw. Grammaye, in zijn Antlquitates Bel- glcae vertelt dat de Roosebekeaaars gekend waren voor hun moed en onver saagdheid en van de eerste mochten gaan In de legers van het graafschap. Doch, in het opkomen van het Christendom in Vlaanderen, bleven zij ook niet ten ach teren om de hei lensche afgodsbeelden, aan bosch of kruising, omverre te slaan en te vervangen door een beeld van een heilige. Zoo vermeldt de geschiedenis, dat de inwoners een O.L Vr. beeld plaatsten In een kapel, In het bosch, nadien genaamd Kapellebosch en dat bij dat beeld ontsprong een bron, nu nog bekend onder den naam van 'I Fonteintje Jan de Weert (t 1362) dichtte reeds dat O L Vr. van Roosebeke geen bedevaarders Het weggaan zonder baar genaden In 1382, tusscben 26 en 27 Nov., den nacht vóór den veldslag, was in het Ka pellebosch een gedrorn van vaders, moe ders en kinderen, die gedurig riepen O Maria, O. L. Vr. van Roosebeke, bewaar ons, red onsEn zie, 's mor gens vroeg moesten ze vluchten, en op den kerkewai hielden ze maar aan met Maria te aanroepen, en allen wier Jen op wonderbare wijze gespaard. De overwin naars van dien slag dankten hun zege op Filip» van Artevelde, aan den wonderen rooden zijden draad, met 7 knoopen en een krulske, gespannen op enkele meters hoogte rond de dorpplaats. De inwoners van Roosebeke, op die wondere aanwij' zing Ingaande, mieken 't jaar nadien, op die zelfde plaats, een beê weg, den Omme gang, voorbij de Fonteintapelle, door 't bosch, nu nog genaamd O.nmegang- bosch De zijden draad wierd bij korte eindjes aan de talrijke bedevaarders uit gedeeld, en verminderde niet, zoolang men er geen geld voer vroeg. Tot zijn nagedachtenis worden nu nog gewijde roode draadjes onvergeid gegeven, om door de machtige voorspraak der H. Moeder Gods bevrijd te blijven oi verlos? te worden van de Roose en andere ongemakken. De toeloop van zooveel dankbaren en zooveel beproefden werd zoo groot, dat de kapel te klein wierd, en dat het mirakeleus beeld van O. L. Vr. plechtig werd overgedragen in de paro chiekerk op den wal. In 1384 werd de ommegang plechtig Ingesteld met een soiemneele Mis en een erootsche processie, te voeteen te peerde. Fllips de Stoute, hertog van Burg- ndië, met Margareta van Male, was er aanwe zig en gaf, onder de talrijke groepen, den voorrang aan Burburg, Meenen, Brugge, enz., om te offerande te gaan en in de processie. De negendaagsche plechtigheid, soiem neele Mis en processie zijn gebleven en nog telken jare op den derden Zondag van Juli, als voortdurende akte van dank baarheid en aanroeping. Gilden van O. L. Vr. van Roosebeke, werden gesticht te Brugge, Burburg, Meenen, Staden, Yper, Langemarck, Passchendaele, enz., en kwamen aan de' aarlijksche plechtigheid grootscheeps deelnemen. In Juli 1884 werd de 500e vet- aardag met grooten luister gevierd onder Pastor Debeyer. De krulskapelle en de 7 kapellen ter, eere van de 7 Smarten, werden vernieuwd j in 1624; in de laatsle jaren der XIXe eeuw, tijdens E H. Pc-rmeke en Pastori Samper, werden ze heropgetrokken in! gothlscben stijl en den 22 Juli 1897 plech tig gewijd door Z. D.H. Mgr. Waffelaeit, onder groote godvruchtige belangstelling. Eilaasde groote oorlog heett die pronkjuweeltjes in puin gelegd. De talrijke weldaden en wonderen door O. L. Vr. van Roosebeke, gedurig en zoo kwistig uitgedeeld, leggen uit, boe tot op heden de bedevaarten zoo druk aanhou den, hoe de inwoners van Roosebeke en omliggende zoo betrouwvol en bereidwil lig in bedevaart komen voor een zieken gebuur of parochiaan. Wie zal vermaren, hoeveel menschen gekwollen met de Roose hoeveel kreu pelen en manker^door de hulp van O. L. Vr., de gezondheid en het gebruik hunner ledematen hebben terug gekregen? (Qe talrijkekrukken rond het mirakeleus beeld vóór den oorlog, waren daar een treffend bewijs van). Wie zal zeggen hoeveel blin den en'ooglijders te Weit-Roosebeke hun genezing vonden Wie zal uitrekenen, hoeveel beproefden hun betrouwen tn O. L Vr. van Roosebeke beloond zagen en getroost en verhoord zijn terugge keerd Pastor Maes vermeldt a) De verlossing der stad Meenen van den geesel der pest <n de XVIP eeuw, b) Een lamme vrouw van W.-Roose- beke die in 1690 vier zakken koren uit deelt aan de a men, ter eere van Maria, en genezen de kerke verlaat, c) De plotselinge genezing eener krach- telooze jonge dochter in 1835, en meer andere. Mengel werk van «DePoperinohenaar» 27 DE DOCHTER Wannes kon nu ook heen gaan. Hij zou Leontine nog bezoeken, In 't duin bij De Panne. Somber gestemd overschreed Wannes de grens. Hij hoopte Leontine toch In haa' huisje te vinden. Maar wat kon hij voor haar doen Hij moest er eens over na denken. Hij, die altijd een hekel aan de vrouwen had gehad, was nu verbonden door een belofte voor een jong meisje te zorgen. Tijdens den laats'en groolen oorlog zatej te Roosebeke 45 man In eenjjkelder binnen den Ommegang, O. L. Vr. te aanroepen en luidop te bidden ;ze werden er door dultsc'-'e soldaten beschoten met geweren en revolvers pnieféén werdjge- dood. Den 25 Maart.1916 (O. L. V. Bood schap), op den getorpedeerden Sussex, bevonden zich 11 Roosebekenaars, die bij hun vlucht enkele schatten van O. L. Vr. van Roosebeke mcêjenomen hadden, en die nu hun laatste hoop en betiouwen stelden op het moederhart der machtige Maagd na 9 uren lang roepen en smce- ken waren allen gered I Het water in 't Fonteintje wordt te iecht mirakeleus genaamd trouwens het genas talloore menschen van oogziekten en blindheid de geschiedenis vermeldt daarover menige aandoenlijke gevallen. Het oorspronkelijk beeld van vóór 1382 werd In 1515 vervangen door een glfte van wege den Marlaghezelscepe van Brugghe dit beeld werd vernield door de beeldstormers in 1566 Daarna kwam het huidig gekleede eiken beeld (met op den rechter arm het Kindje Jezus en in de linker hand den drul ventos), waarvoor de Bruggelingen jaarlijks een nieuw kleed plachten te offeren. Den 9 Maart 1915, werd het op aan vraag van Theof'el Hoet en andere Rjo- sebekenaars, weggehaald op een honden- karreen met roerende plechtigheid ter vereering uitgesteld In St Mlchlelskerke te Roeselare, toevertrouwd aan de goede zorgen van den Z E. H. Deken Desagher. Den 25 April 1920, werd het mirakeleus beeld onder groote belangstelling terug- j gevoerd op een praalwagen naar de nood- kerke te W.-Roosebeke, waar Pastor, Saauwaert bet dankbaar ontving. Pater Bouckaert zaliger, de machtige volksrede-j naar, loste er zijn hert en zijn ziel, voor de duizenden toegestroomde geloovlgen. De kerk toegewijd aan O. L Vrouw, werd gebouwd in de jaren twaalfhonderd, In gothisch-romaanschen stijl en zag dus dsn veldslag van 1382. Ze weid vergroot op het einde der XIVe eeuw (waarschijn lijk door den grooten toeloop der dank bare bedevaardertbestormd door de bo8chgeuzen (van 't Vrijbosch) op O. L Vr. Half Oogst van 't jaar 1566, heropend I voor de bedevaarders in 1584, en eindelijk vernield den 28 Mei 1916 terwijl de[ dultsche protestanten er een groote ver gadering In hielden. Nu is op dezelfde plaats een prachtige nieuwe kerk opgerezen, In zuiver got-j blschen bouwtrant. Meestaldeoudeheillge vaten en bedevaartvaandels zijn terugge keerd, De kostbare relikwie van O. L. V. (een stukje linnen dat haar heilig lichaam aanraakte) Is gespaard gebleven en ter beschikking van alwie met geloof en be trouwen Gods bijzondere genaden en weldaden door zijn H. Moeder komen af- smeeken. De ke'k werd gewijd dtn 13 Juni 1924door Z. E. H. Deken Desagher; heerlijk bemeubeld, prachtig geschilderd en smaakvol versierd door de zorgen van den tegenwoordigen pastor E. H. Gust. Desagher. De negendaagsche plechtigheid (binst den oorlog te Roeselare voortgezet) is te Roosebeke hernomen sedert Juli 1920. Eerw. Pater Dedler, Redemptorist. In boorling van West-Roosebeke, heett het' leeuwenaandeel in den heropbloei der oude bedevaartplaats Dank aan zijn be voegden iever, In ramenwerking met de pa-ochiale geestelijkheid, komt de groote processie weer tot haar volle recht, als hoofdzaak der herlevende plechtigheid. Sedert den oorlog predikt hij, met aan- groelenden bijval, de jaarlijksche novene, die begint den 3" Zondag van Juli. Hij gaf etn kostbaar boek vit, met een gedo cumenteerde geschiedenis van O.L Vr. van Roosebeke Hij bracht het aloud klassiek beêvaartvaantje weer In voege. Elk jaar ziet hij met vo'doening het getal bedevaarten en bedevaarders aangroeien. E. H. Pastor gaf aan de getrouwe paro chiën reeds hun wapenschild In de kerk Meenen, Staden, Roeselare, Poelcapelle, Langemarck, Hooglede, Passchendaele, Oost-Nleuwkerke. Dank aan die gelukkige sameuwerking herwordt de bedevaartplaats van West- Roosebeke vermaard, gegeerd en rijk aan gunsten, door Maria verkregen, voor 't lichaam en voor de ziel der talrijke be zoekers. Onze lieve Moeder wille en bekome het zoo I A. D. de Oosteische en de Westersche Kerk voltrokken, of Leuvens Katholieke Unl-i versitelt stelde zich van bij den aanvang op als de bakermat der ware leering. De plechtige openingszitting had plaats daags vóór O. L. Vr. Geboorte, den 7 September 1426 Van de eerste jaren van haar bestaan zag Leuven In zijne gehoor zalen studenten van alle landen toe' stioomen. En hoe te spieken over de Leuvensche Leeraars van het verleden Erasmus stichtte er het college der drie wereldta len van dien tijd het latijn, het grieksch en het hebreeuwsch. Justus Ltpsius, de ongeëvenaarde taalkundige, schonk we reldvermaardheid aan de inrichting en Andreas Vesalius was de grootste heel kundige van zijn tijd. Nauwelijks honderd jaar oud brak de Lutherlaansche tragedieuit, dieeeuwen lang de Europeesche landen in verschilllge godsdienstkampen ging verdeelen en de eenheid der Kerk ondermijnen. De Facul teit van Godsgeleerdheid te Leuven zou een der stevigste bolwerken blijken van de waarheid tegen de dwaling. Na den strijd tegen het Protestantisme stelde de Hoogeschool zich met dezelfde vastberadenheid tegenover het Josephis- me, dat onder het Oo*tenrijksch bewind e geestelijke macht wilde ondergeschikt maken aan de tijdelijke. Toen kwam de FranscheOmwenteling. Frankrijk, dat Belgie had ingepalmd, schafte de Universiteit eenvoudig af. Met de wording van den Belgischen staat en de ontluiking onzer onafhanke lijkheid rees ook de Leuvensche Alma Mater uit de assche op. En na een tijd van roem en luister op alle gebied kwam de wereldoorlog. De bezettende bende kwam in 1914 op de duivelachtige ingeving van onder de puinen eener onmetelijke brandramp voor Immer te begraven die schaften van kunst en wetenschap, van handschriften sinds eeuwen door de geslachten opgehoopt in de wereldvermaarde Leuvensche Hallen. De verwoesting der Leuvensche Uni versiteit Is een misdaad geweest tegen het menschdom, waarvan de weerklank in alle landen der wereld werd gehoord. Vandaar die spontane, algemeene, on tembare wedijver om Leuven eerherstel te doen geschieden. Thans rijst de Leuvensche Alma Mater uit de puinen op met meer luister om kranst en meer eerbied omgeven dan wel licht gelijk welke Universiteit ter wereld. Leuven zal blijven de bakermat der Katholieke geslachten en leidende standen van Belgie. Dit is zijn onvergankelijke roem. De Nationale Basiliek. Hoe staat het nu eigenlijk met het werk der Nationale Basiliek, die als een hulde van dankbaarheid en als Tempel der Barmhart igheid moet oprijzen op de hoog vlakte van Koekelberg Het werk, dat door den oorlog zoo lang onderbroken werd en later op zoo veel hindernissen stuitte, heeft sinds April 1926 aanzienlijke vorderingen ge maakt. Het oorspronkelijk y 1 an werd aanmerkelijk gewijzigd. De eerste werken hebben reeds twee en een half millioen frank verslonden. Toch zal er vastberaden worden voortgegaan. In 1930 moet het Koor der Basiliek beschikbaar zijn voor de viering van het eerste Eeuwfeest onzer Onafhankelijkheid. Tegen dien tijd ook moet de reusachtige koepel, die monu mentale kroon van 't Allerheiligste Hart, zich in de lucht verheffen. De Katholieke Hoogeschool van Leuven. Deze week vierde de Katholieke Hooge school van Leuven haar vijfhonderdjarig bestaan. De indrukwekkende feesten, welke te dl:r gelegenheid in Leuven ge houden werden, hebben eens te meer naast het vijfhonderdjarig bestaan, het roemrijk verleden en den grooten bloei dezer vrije onderwijsinrichting in het dag licht gesteld. De Hoogeschool van Leuven dankt haren orsprong aan Hertog Jan IV van Brabant. Zij dagteekent van 1425, maar zij begon hare leergangen eerst in 1426. Het waren toen hachelijke tijden. Nau welijks was de groote scheuring tusschen Gezinstoeslag. Het wetsvoorstel, Woensdag in eerite lezing aangenomen, werd zeer gunstig uitgebreid. Ik teeken hier slechts 't voornaamste aan 1. Gezinstoeslag door tusschenkomst eener goedgekeurdecompensatlekas wordt verplichtend gesteld voor al de werken voor rekening of met toeslagen van den Staat, de provincie en de gemeenten uit gevoerd. 2. Dezelfde verplichtingen bestaan voor alle bestellingen van minstens 50 duirend frank. 3. De gezinstoeslag moet zijn van min stens 15 fr. voor het le kind, 25 fr. voor het 2e, 40 fr. voor het 3" en 50 fr. voor het 4e kind en volgende. 4. De gezinstoeslag moet betaald wor den voor de kinderen tot 14 jaartot hun 16e jaar wanneer ze beroepsleergangen of ander onderwijs volgen en voor ge brekkige kinderen, die geen loon verdie nen, zonder bepaling van ouderdom. 5. De compensatiekassen moeten in hunne statuten het bestaan voorzien van verzoeningskommisslën, waarin de werk' gevers en de werklieden gelijktalllg verte genwoordigd zijn. 6. De gezinsvergoeding is niet vatbaar voor afstand of beslag. 7. De gezlnstoeslag wordt uitbetaald op grond van de werkelijkearbeidsdagen, onvrijwillige staking en ziekte inbegre pen. 8. De gezjnstoeslag mag niet in reke- niog gebrach't worden voor het vaststellen van de minimaloonen. 9. Deze wet zal met 1 Januari 1928 In toepassitg komen. Kardinaal Van Roey. Z. Em. De Aartsbisschop van Mechelen werd Vrijdag, te Rome, door Z. H. De Paus, verheven lot de waardigheid van Kardinaal. Zijne Heiligheid betoond, door deze vereffing, zijne warme genegenheid voor Mgr. Van Roey en zijne innige lief de voor het Belgische Volk. Natuurlijk waren de Belgen zeer talrijk aanwezig bij deze plechtigheid, evenals bij al de plechtigheden die hier deze week plaats hadden en die telkens, om zoo te zeggen, gansch de Belgische kolonie van Rome bijeenbrachten. Het is volstrekt nutteloos te pogen namen te vernoemen. Bepalen wij er ons bij te zeggen dat de gezant van België bij den H Stoel en Mev. van Ypersele de Sirih ju zich op den eersten rang bevonden, en dat, achter hen, zich al de Belgen verdrongen, gelukkig en fier over de eer die hunnen Primaat bewezen werd. Bij de plechtigheid werden heel merk- weerdlge redevoeringen uitgesproken door Mgr. Van Roey en door zijne Hei ligheid De Paus. Zaterdag greep het afscheid plaats en keerde Onze Kardinaal terug naar Brus sel, waar hij Maandag morgen te 8 uur is aangekomen. Zondag had te Milaan een uur oponthoud plaats voor het lezen der H. Mis. Genade. Het Amnestlevoorstel van M. Van Cauwelaert, dat in alle Vlaamsche mid dens zoozeer geprezen werd, dat met oooveel zorg opgemaakt werd, dat de eerste vuurproef in de Kamerafdeellngen met zooveel pracht heeft doorstaan, dat voorstel is deerlijk aan het versukkelen op eene nevenbaan en loopt gevaar geheel te verdolen. De mlddenafdeeling werd samengesteld op het voorstel Van Cauwelaert en het kan Biet uitgelegd worden hoe en waarom, maar de leden ervan doen al wat zij maar kuonen om den dracht van dit voorstel te verminderen. Van drie of vier kanten ko men voorstellen en tegenvoorstellen. Thans is het den Waal M. Destrée ge lukt een voorstel te vinden dat door de meerderheid der mlddenafdeeling goedge keurd werd. Maar van Amnestie is in het voorstel Destrée geen sprake meer. Het stelt niets anders voor dan genade, wat heelemaal hetzelfde niet is. M. Destrée stelt voorgenademaatiege- len te laten verleenen door den Koning, zelfs aan de bij verstek veroordeelden. Daar evenwel dit laatste ongrondwettelijk is, zou dit voorrecht aan den koning wor den toegekend. In alle ge"al zou op 11 November 1928 de verjaring intreden, zoo voor veroor deelden bij verstek als voor de anderen. Niettemin zou de ministerraad In sommige gevallen welke al te hatelijk zijn die die prescrieptie ongeldig kunnen maken Die beslissing zou met algemeene stem men moeten getroffen worden. De verjaring zou noch de politieke rechten, noch de dlcoratiëo, noch de geldboeten aan de veroordeelden terug schenken. De bespreking van dit voorstel Destrée in openbare zitting na het verlof, zal ons aantoonen in hoever de Kamer rijp is voor de genade. Ia afwachting mogen de Vlamingen weer eens de les te baat nemen. Ondanks alle moties over amnestie, ondanks alle vergaderingen geraken we slechts aan dit genade-voorstel en dan nog moet de toekomst leeren tn hoever het eerste artikel ervan als grondwettelijk mag beschouwd worden. Tijdens de bespreking en stemming over de Hoogeschool van Gent werden de Vlamingen reeds gefopt. Dan kregen ze een half en half Hoogeschool. Wat zul len ze ditmaal krijgen De uitbreiding van Nieuwpoort. De heer Baels, minister van Landbouw en Openbate Werken, heeft door den mi nisterraad een wetsontwerp doen goed keuren, dat het aanleggen voorziet van een nieuw staketsel te Nieuwpoort, waar van den kostende prijs ruim 5 millioen frank bedragen zal Terzelfdertijd zal de stad Nieuwpoort uitgebreid worden door opslorping van grondgebied van de gemeenten Westende, Lombartzijde en Oost-Dulnkerke. Bij de Socialisten. Eerste bestatlging De Socialistische Parlementairen heb ben tweemaal beraidslaagd over hunne houding bij de stemming over het verhoo- gen van 't bedrag der Burgerlijke lijst. Nu hebben ze de wijsheid gekregen toe te laten te stemmen naar de Ingevingen van hun republlkelnsch geweten. Dat is zeer verstandig. De socialist! sche Ministers, die het ontwerp ondertee kenden zullen natuurlijk de verhooging •temmen. Tweede bestatlging Ter gelegenheid van de bespreking over het statuut van de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen, wefd in de Kamer andermaal het bewijs geleverd dat de Socialistische Kamerleden tegen de Regeering en tegen hun eigen Ministers stemmen. Dit is Diet de eerste maal. En men vraagt zich dan ook af van wel k p actisch nut het is socialistische Minis ters In de Regee Ing te hebben, wanneer die Regeering door de greep zelf niet ge steund wordt. Het is alleszins een eiger- aardlgen toestand, dat de socialistische Ministers steeds hervormingen en wijzi gingen voorstaan, welke door hun groep niet bijgetreden worden. Guido. Mistel YPEH PRIJSKAMPEN op Vrijdag 24 juni 1927. UITSLAGEN I. Prijskamp voor ruinjieerden. A. Van drie jaar en daarboven. Eerm. en 40 fr. VanderhaegheC., W.-R jos. 35 fr.We Loncke, Poperinghe 3o fr. Comin Emile, Sint Jan 25 fr. Tilly Jules, Poperinghe 20 fr. Strubbe H Elverdinghe 15 fr.VanderhaegheC., W.-Roos. B. Van dertig maanden. Eerm. en 40 fr.Deriemacker j., Staden 35 fr.Sjruyve Cyriel, Kemmel 3o fr.We LelieuiPoperinghe 25 fr. W® Huyghe, Reninghelst 20 fr.Phlipo Th., Poperinghe i5 fr. Hagnedoorne J., Sint Jan. C. Van achttien maanden. Eerm. en 40 Ir, Nuytten A., Vlamertinghe 35 fr. Dochy Camille, Sint Jan 25 fr.Paly nek Isid., Langemarck 20 fr,Crombez Cyr., Boesinghe 15 fr.Deraedt Désiré, Sint Jan. 1. G. 2. Z. 3. Z. 4. Z. 5. Z. 6. Z. 1. G. 2. Z. 3. Z. 4.Z. 5. Z. 6 Z. STAD POPERIAGHE te 3 uur namiddag De deelneming der BESTE KOERSPAARDEN is verzekerd. Gemak van Treins en Trams In alle richtingen. 1» VEDHUlilKG van DRANDKOFFERM 1. G. 2. z. 3. Z. 4 Z 5. Z. D. Zuigers (Hengsten). 1. G. Eerm. en 3o Ir.Steelandt E Vlamertinghe 2. Z 25 fr.De Corte Om.. Zuidschoote 3. Z. 20 fr.Lenoir Cyr Vlamertinghe 4. Z i5 ir. Parret Karei, Houthem. II. Prijskamp voor Merriepaarden. A.Van driejaar en daarboven. Eerm. en 50 fr. Debakker Leon., Boesinghe 40 fr,Devoogd Edouard, Brielen 3o fr.Calliau Leon, Noordschoote 25 fr.W® Van Cayseele, Poperin. 20 fr.Bugens, Reninghelst. i5 fr.DeMeersemfcnJ.,Reninghe. B. Van dertig maanden. Eerm. en 40 K Synaeve R., Voormezee.e 35 fr Debakker Leon., Boesinghe 20 fr. Barbey Cyriel. Dickebusch 15 fr, Debaere Kin., Langemarck. C. Van achttien maanden. Eerm. en 40 fr. Bafcop Cam., Poperinghe 35 fr. Steelandt E., Vlamertinghe 20 fr.Devoogd Edouard, Brielen t5 fr Delaplace H., W.-Nieuwk. D. Zuigers Merrlën Eerm, en 3o fr. Debakker Leon., Boesinghe 25 fr. De Meerseman J., Reninghe 20 fr. Parret Karei, Houthem i5 fr.Vercruysse C W.-Nieuw. Loopende rekeningen op zicht 3.00 °/o Loopende rekeningen met 14 dagen vooropzeg 4.25 Kasbons *an 3 maanden 4 °/o netto 4.80 °/0 brutto Kasbons aan 6 maanden 4.50 netto 5.40 u/0 brutto Kasbons aaa 1 jaar 5 netto 6.00 brutto De kasbons voor 1 jaar worden afgeleverd in titels aan toonder van 500, 1000 en 5000 fr.z j kunnen kosteloos door de Maatschappij bewaard worden In open bewaargevingen. Al deze geldplaatslngen zijn niet onderhevig aan de veranderingen van den beurskoers, BIJHUIZEN 1. G. 2. Z. 3. Z 4. z. 5. Z. 6. Z. 1. G 2. z. 3. Z, 4. z. 1. G. 2. Z. 3. Z 4. z. Poperinghe, Bertenplaats, 10, (Kleine Markt) tel. 89. Moeskroen, Statiestraat, 1, tel. 115. Westnieuwkerke, Plaats. i. G. 2 z. 3. Z. 4 Z. In Brltlsch Indie hebben zich 22 000 gevallen van cholera voorgedaan 9.800 personen zijn bezweken. Kinderen die opgeiloten waren in een houten woning, speelden met vuur de hut vatte vuur en de kinderen zijn le vend verbrand: 't gebeurde te Offenbach in Dultschland. In Azie hebben groote overitroo- mlngen plaatsgehad. In eene mijn nabij Rijssel had eene aardschuiving plaats twee arbeiders werden gedood en 2 gewond. In Peru had een treinbotsing plaats er waren 6 dooden en 13 gewonden. Te Mondellngen in Lotarlngen viel een werkman in een pletmolen voor be- tonsteenen het lichaam werd gansch ge mengeld met de betonmoortel. Twee koeiwachters te St Sylvester Capelle hadden een oud geweer waarme de de een den andere bij ongeval heeft doodgeschoten. Vijf petrolputten hebben brand ge vat in Californie. De schade Is een mil lioen dollars. Twee eleclrleke treinen zijn op el kaar gebotst in Engeland. Er zijn zeven gekwetsten en de schade is zeer groot. In een katoenspinnerij te Toerkoenje ontstond brand de arbeiders moesten in allerhaast vluchten. Schade1 millioen frank. Nabij de statie van Montpon werd een wielrijder doodgereden aan een on- bewaakten overweg. Een auto kantelde om te Pont-de- Chateau. De dame van den voerder werd onder den auto gevat en vermorzeld. Te Malson-Alfort werd E. Faure door een wielrijder omvergereden. Hij bezweek aan een hersenschudding. De stad Tsukasaki In Japan werd gedeeltelijk vernield door brand200 woonhuizen, winkels en openbare ge bouwen. Sedert 15 September werden in Frankrijk 15 Departementen door de pokken besmeter zijn nog al wat sterf gevallen. Een Itaiiaansche vrouw van 40 jaar, die reeds 10 maal geopereerd werd, is te Lourdes schie ijk genezen. Aelbeke - H. Ganseman, Gemeente-Sekr. Alvertnghem - G. Vandeweghe, Gem.-Sekr. Beveren - J. Tahon, Gemeente-Sekretaris. Blxsehot- R. Morlion, Gemeente S=kr Boesinghe - Th. Van Eecke, Gem.-Ontvang. Bottshoucke - J. Scherpereel, Gem.-Sekr. Brielen - J. Davld, Gemeente-Sekretaris. Bulscamp - E.Bntaye, Gemeente-Sekretaris. Coxyde - A. Vandamme, Gemeente-Sekr. Crombeke - C. Decae, Gemeente-Ontvanger. Dadlzeele - P. Hoet, Gemeente-Sekretaris. Elverdinghe - J. Bultheel, Meetkundige. Qheluvelt - A. Beyls, Gemeente-Sekretaris. Qheluwe - Van Ryckeghem, Gem.-Sekr. Herseaux - A Rys, Groote Straat. Hollebeke - A. Breyne, Gemeente-Sekr. Houthem (V.) - J Verdooiaeghe, Gem.-Ontv. Houthem (Yper) - H. Six, Gemeente-Sekr. Isenberghe - H. Baes, Gemeente-Sekretaris. Komen - Aug. Becquart, Gem.-Bediende. Langemarck - Ch. Vandenhoute,Gem.-Ontv. Leysele - H. Hoevenaegbel, Gem.-Sekr. Lotre L. Doucy, Gemeente-Sekretaris. Lombaertzljde J. Ureel, Gemeente-Sekr. Loo - V. Camerlynck, Gemeente-Sekr. Lutngne - H. Vanhoutte, 172, Plaats. Mannekensvere - L. Verhelst, Gem.-Sekr. Meessen - L. Lemaire, Westnieuwkerke. Moires - Melis, Gemeente-Sekretaris. Dat had Klaas Meiredonk moeten In den hiek z~t een ineengedrongen! gestalte. Wannes onderschede ze vaay. Leontine, ge zijt hier, zei hij. Ja, O Wannes tochl En waar is moeder Te Ghyvelde. Zullen ze moeder niet hier brengen? Ik weet het niet. Ik zal morgen eer s hooren of dat kan. O, 't Is zoo wreed. Moeder sloeg me wel eens, maar ze was toch ook goed. Wat hebben ze nu met moeder gedaan De oversten zijn gekomen en hebben ons ondervraagd. En moeder is naar 't doodenhuis geveerd, Gij moogt nu vooreerst niet over de grens komen, want zezcün u aanhouden. Ande's zou ik u meenemen naar 't mijnent. Ge zit hier zoo eenzaam. Kunt ge niet bij een kennis gaan voor den nacht? Oneen, dat doe Ik-nietlDe men schen spotten met me, ge weet waarom 1 Ze spreken nu zoo gaarne kwaad van me. Ik zal hier wel blijven. Zoo alleen. 'k Moet wel. Moeder is dood 1 O 't doen, de sloeber, mompelde Wannes Hij kwam langs het gesloten jachtwa kershuls, en dacht aan al 't gebeurde met Wlllebald. Wat kunnen ze de menschen toch duivelen I bromde Wannes Bare. Zeger is zoo wreed, werd ontslagen, hij moest verhulzen h Ja't is wreed. Ziene Is dood geschoten. En Leontine Is! —Was moeder maar uitgescheiden nog 't meest te beklagen. Wat moet er van met blauwen. Ik heb het haar zoo dikwijls haar nu geworden gevraagd Maar dan werd moeder Hij stapte door het duin en kwam aan kwaad. Ze zei dat ze om de kommiezen de hut, waaruit Ziene dienzelfden avondniet gaf. zoo vol levenslust was heengegaan,? —Uw moeder had veel durf. Ze was Ziene, dte nu te Ghyvelde In het dooden- stout, dikwijls te stout. Blauwen Is ge- huls lag. vaarlijk en toch doen we 't allemaal Het was donker In de kleine woning, bekende Wannes, 't Zit ons zeker in 't Wannes duwde tegen de deur. Ze was ""n",'1" regen keer uuwut "«vu ut usui. 4-s E'gendom van den h. Eug. VandermeeiM.i Aanslag hiel de j-eldtehlng. ongesloten. gouvernement. Maar de dood Is nog erger dan boete en kot. Moeder li vermoordWaarom moesten ze seffens schieten Hebben ze geroepen dat ge moest stil staan, Leontine? Ja, we liepen weg van eigen. Maar ze hadden ons toch kunnen inhalen. Waarom schieten Ja 't is erg. Ze hebben moeder vermoord, her haalde Leontine bitter. O, ik wilde, dat ze liever mij geraakt hadden, dat ik in 't doolenhuis te Ghyvelde lag. Zoo moogt ge niet spreken. 'a Meen het toch. Wat Is 't leven nog voor mij. Toe, toe. Moeder is dood, maar zoo 'n scha vuit als K'aas blijft leven. Peins nu aan hem niet meer, Leon tine. Zoudt ge toch niet beter naar een kennis gaan Neen,Ik doe het niet Wannes Om de greitende gezichten te zien. Ik blijf bier. Zoo al'een I herhaalde Bare. Weet ge wat, Ik blijf bij u. De eerste nacht zou zoo akelig zijn voor u. Toe, maak wat vuur en schenk een pot koffie op. Ik zal bij den baard wel een beetje slapen. Ge kunt hier niet als een verloren schaap zitten. Even later brandde hout en turf In den haard. De vlammen verlichten fantas heb de hut Leontine hing den waterketel op. Wannes keek naar het meisje. Hij voelde Innig medelijden met haar Hij wa» met uader zeer bevriend geweest. Timber bijvoegen vo... Weldra geurde de koffie. Leontine sneed brood. Maar zelf kon ze niet eten. Ze ontstak een kaars voor het plaasteren O L Vrouwebeeld, 't Was ter intentie van moeder. Leontine bad. Wannes keek peinzend in het vuur. Rondom de hut hing de stilte van 't duinenland. Lemtine, ga slapen, zei Wannes na een wijle. Ge zijt vermoeid. Mijn bed li op zolder. Ga gij in dat van moeder, biernevens. Ge kunt toch op dien stoel niet blijven. Hewel, Ik zal zien.Ik smoor mg een pijp. Ga gij naar boven. En dat moeder hier nu niet meer is. Ja, ge zult er u aan moeten gewen nen. Ze heeft 't laatst van u gesproken. Ze zag me toch gaarne. Van eigenZiene was een braaf wijf Maar er is niets aan 't gebeurde ie doen Als moeder hier maar begraven mocht worden. Anders zou ik er niet bij kunnen zijn We zullen morgen hooren wat er gedaan kan worden. Ga nu slapen, ge hebt het noodig. O Ik zal meest wakker liggen I Dan rust ge toch. Leontine klom langs een laddertje naar 't lage zoldertje onder het dak. Arme sloore, dacht Wanres. Wat moet ik doen met haar 'k Heb toch bel ofd voor haar te zorgen. Maar hoe? En ik, die nooit van vrouwvolk wil de weten. Kon Ik nu weigeren aan Ziene op Leontine te letten. Ik heb nog haat sterven verlicht. Alzoo aan haar eind komen woor een beetje geld van rechten. De wet kan wreed zijn. Wannes bleef nog lang zitten. Het vuur doofde uit. Wanues werd huiverig en koud. GekleeJ legde hij zich op het bed van Ziene. Hij wilde niet bijgeloovig zijn. Toch dacht hij aan zwervende zielen van dooden, die terug keerden, aan zoo vele verhalen die men elkaar na ongeluk' ken of aan ziekbedden vertelde. Wannes sliep In. Toen hij ontwaakte was het dag. Bare stond op. Leontine scheen nog te slapen. Wannes maakte nu zelf vuur In den haard. Ja, wat moet Ik met Leontine doen? vroeg hij zich weer af Ik die nooit van vrouwen heb willen weten, zit hier nu met dien last. En toch, Ik heb het beloofd en het woord aan een stervende is heilig Ha, een gedacht, ik zal eens met Ida Wlllebald spreken. Die kan me raad geven. Leontine kwam naar beneden. O Wannes, Ik had gedroomd, dat moeder en ik gevlucht waren, maar 't is niet waarkloeg ze, moeder is dood Ja, moeder is dood en er Is daar niets aan te doen. Ge moet er u gedacht in stellen, kind. En mag Ik nu naar Ghy velde Ha neen. Ik wil moeder toch nog zien. Ze zouden u aanhouden en te Duln- kerke in het kot steken. Ge hebt ook ge blauwd. Neen, ge blijft aan dezen kant van de schreve Maar ik: z a! trachten uw moeder naar hier te krijgen. O. ja, WannesZou dat toch mogen 'k Pelnzehet wel. Ik heb nog een beetje geld. 1^3 Houd dat maar. Het zal u te pas komen. Voor de onkosten, Wannes. Tut, tut, peins daar niet aan. Nog een andere kwestie, hoe moet Leontine aan den kost geraken, dacht Wannes. a, hij stond voor een lastig probleem, "a wat gezeten te hebben, vertrok hij beloovende In den loop v an den dag terug te keeren. Wannes begaf zich naar de hoeve der weduwe Voorde. Onderwege ontmoette hij eenige kennissen. Die hadden al ver nomen dat Ziene doodgeschoten was en ze wilden gaarne meer bijzonderheden hooren. Maar Wannes was nu kort van stof Hij had geen tijd om veel te praten. Hulp. Ida was met haar vader en de weduwe Voorde in de keuken, toen Wannes bin nen trad. En na den ochtengroet, zei Wannes. 't Is gedaan met Ziene, de blauwster Ze is gister avond door de Fransche kom- I miezen doodgeschoten, j Wat zegt gel riep Zeger Wlllebald luit. En ook de anderen schrokken van dit nieuws. Hoe is dat gebeurd vroeg de voor malige jachtwaker. Wannes vertelde alles uitvoerig. Waarom moest Ziene ook zoo biau [wen vroeg vrouw Voorde dan. I Ha, ze leefde er nvan ^verleide 'Wannes. Komen, Groote Markt, 7, tel. 58. Wervlk, Steenackerplaat», 3, tel. 146. Wylsch ete, bij Wed. J. Fournier, Plaat» AGENTSCHAPPEN Moorslede - A. Denecker, Gem.-Sekr. Neer-Waesten - J. Deprez, Gem.-Sekr. Noordschote - Michel Butaye, Plaats. Oostvleteren - R. Smis, Gemeente Sekr. Passchendaele - G, Debrock, Notarisklerk. Poelcapelle - J. Dehaene, Gemeente-Sekr. Ploegsteert - L. Lemaire, Westnieuwkerke. Polllnchove - H. Anseeuw, Gem.-Bediende. Proven - L. Forrest, Zondag voormiddag. Ramscapelle - A Duron, Gemeente-Sekr. Reckem - J. Meulemans, Gemeente-Sekr. Reninghe - A. Wullepit, Gem.-Ontvanger. Reninghelst - Ft. Catnerlvnck, Gem.-Sekr. Rolleghem-Cappelle - A. Vandeputte, G.-S. Stavele - Pr. Franchoo, Hoofdonderwijzer. Steenkerke - A. Thieren, Gemeente-Sekr. Vlnckem - C. Ceulenaere, Gemeente-Sekr. Vlamertinghe - J. Dehaeck, Ontv. Godshulz. Waesten - Paul Parmentler, Yperstraat. Watou - E. Bulthez, Gemeente-Ontvanger. Wervtk - G. De Mazière, Steenacker, 18. Westoutre - A. Declercq, Plaate. Westvleteren - M. Vanflerde, Beheerder. Woeslen - A. Vanhoutte, Gemeente-Sekr. Wutverghem - Heughebaert, Gem.-Sekr. Wulvertnghem - J. Ceulenaere, Gem.-Ontv. Zantvoorde - E. Vandermadiere, Gem.-Sekr. Ztllebeke - H. Frlmont, Gemeente-Sekr. Zuydschote - H. Costerobel, Gem.-Sekr. Stad I*opei*ïiig-lie OP KERMIS DINSDAG, 5 JULI 1927 I. Prijskamp voor Ruinpeerden A. Van drie jaar en daarboven. prijzen en 3 eeremetalen. B. Van dertig maandtn. prijzen en 3 eeremetalen. C. Van achttien maanden. prijzen en 3 eeremetalen. II. Prijskamp voor Merriepeerden A. Van drie jaar en daarboven. 5 prijzen en 3 eeremetalen. B. Van dertig maanden. 5 prijzen en 3 eeremetalen. C. Van achttien maanden. 5 prijzen en 3 eeremetalen. III. Veulens A. Hengsteveulens. 4 prijzen en 1 eeremetaal. B. Mcrrleveulens. 4 prijzen en 1 eeremetaal. Het Marktfeest begint te 6 uur op de Ber tenplaats. Inschrijving van 7 tot 8 uur op 't Stadhuis. Zitdsi ^en. Dr Brutsaert, Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen Te Poperinghe, in zijn huis/s morgens, den Maandag en Vrijdag. Te Yper, den ln en 3" Zaterdag der maand, van 914 tot 12 uur, In den Ka tholieken Kring. Te Wervick.den 2° Zaterdag der maand, van 9Vi tot 12 uur, ln Het Kapitel Te Langemarck, den 4n Zaterdag der maand. op Maandag 27 Juni te 6 uur 's avonds. VERSLAG De vergadering begint te 6 uur stipt Een 30 tal toehoorders. Al de leden zijn aanwezig uitgenomen M. Brutsaert, die naar Leuven uitgenoodigd tot de Feesten der Katholieke Hoogeschool. Het verslag der voorgaande zitting, wordt, na lezing, goedgekeurd. 1* Punt. Goedkeuring van het poü- tieregleraent, bij hoogdringendheid geno men door den Burgemeester, ter gelegen heid der turnfeesten van 12 Juni laatst. De heer Burgemeester zegt dat hij op aan vraag van Vlug en Vroom ordemaatregelen h-eft moeten nemen op 't laatste oogenblik. De H.H. Carpentier en Lefebvre keuren de maatregelen goed maar zijn van meening dat er mogelijkheid bestond de gemeenteraad op voorhand te doen bijeenkomen om te beraad slagen. Algemeen goedgekeurd. 2* Punt. Rekening der Commissie van Openbaren Onderstand voor 1926. Enkele cijfers uit de rekening. BUITENGEWONE ONTVANGSTEN Overschot rekening 1925 3 941,20 Toelaag der stad 32.300,00 GEWONE ONTVANGSTEN Landpachten Burg. Godsh. 139.307,00 Armbestuur 29.443,00 Jachtpachten 1 250,00 Taille en houtverkoopingen 19.643 90 Intresten 31.208,44 Verblijf van vreemdelingen In 't gasthuis 13.987,62 Aandeel ln 't pensioen der ouder lingen 10.001,50 Aandeel In de vergunningen op 't kerkhof 2.795,50 Onvoorziene inkomsten 9.566.T5 Gewone ontvangsten 262,218,42 Buitengewone ontvangsten 39.920,07 Te Zamen 302 138,69 Maar ze had toch anders haar koit kunnen verdienen. -—Ja, maar 't blauwen zat haar In 't bloed lijk een ander 't vlsschen. Met dat verschil, dat visschen niet veiboden Is. Verbieden, verbieden, hernam Wan nes. Wel, de wet is een, en wij zijn twee. Nu blauwen is gevaarlijk en dat heelt Ziene ondervonden. En nu is Leontine alleen over, zei vrouw Voorde. Ja, ze heeft schromelijk verdriet. En Ziene heeft voor haar laatsten snik aan haar dochter gepeinsd. Een blauwster Is toch ook een moeder. Ze vroeg mij om voor Leontine te zorgen en Ik heb dat beloofd. Ik kon niet anders, als daar iemand in het duin ligt dood te gaan Maar wat nu. Ik kan Leontine niet mee nemen. Ten eerste was ze ook aan 'I blauwen en ze zouden ze voorzeker aan houden. En dan wat zcOn de menschen zeggen als dat schaap bij mij, een alleen- wonenden man, verbleef. Ik heb Iets heel moeilijks beloofd. Dat ik ze ergens in den kost kon doen, ik wil het gaarne betalen Ze mag hier komen, sprak vrcuw Voorde. Ik heb ook medelijden met haar En ze heeft door te spreken mijn jongen uit't kot gebracht. Ik weet wel, dat ze 't deed uit wraak, maar ze bewees er ons toch een grooten dienst mee. Ze kan niet alleen in haar hut blijven- Ze mag hier komen. En Wannes ge hebt daarvooi geen cent te betalen. Maar ge kent haar toestand bazlnne Ja, ja, te meer deernis heb Ik met haar. Het meisje moet geholpen worden Ze zal een beetje werken. Er is altijd wat te doen op een hofsiée. Ea later zuTen we verder zien. O, 't is braaf van u, hernam Wannes. Oij zijt een goede vriend van Rudolf. Altijd geweest, bazlnne. En ge hebt veel voor Ida gedaan. We moeten eik-ar helpen. Natuurlijk moest ge dat Ziene beloven.Maar Ik hoop Jat dit drama een les zal zijn voor de blauwer». Mijn jongen heeft me nu ook beloofd niet meer te pensjigen. Wet Is wet, ge kunt er tegen zijn, maar de wet Is het sterkst. Al is Ziene doodgeschoten, er zal toch voort geblauwd worden, voorspelde Wannes Bare. Ik zal er het niet voor 'aten. 't I* onze stiel, daarvoor wonen we aan de grenzen, 't Zit ons in 't bloed. En al» ge ook eens sen kogel in uw lijf krijgt. Patiëntie dan I Een vlsscher die in zee steekt weet ook niet of hij weer kee ren zal. En die naar Ysland varen weten het zeker niet. Wannes doelde op de vlsschers van Oostdulnkerke, De Panne, Ohy velde en elders die toen nog op Dulnkerkes schepen van Maait tot in Augustus bij de kusten van Ysland, waar 't vreeselijk stormen kan, op de kabeljauwvangst waren. Meermalen bleef er een sloep. ('t Vervolgt). te verkrijgen bij y. SANSEN-VANNESTE, Poperinglu.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1