HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD üieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. I i Juli herdenk ING 1927 In Stad 12.601. In Belgla p.poit 16.00 fr. Amarlka 31 Ir. Anders landau 23.60 fr. TARIEF DER PRIJZEN Berlcfeten - varkiapinien vonnissen Rouivmncmen Zondag 10" Juli 1927. 25 Centiemen 24* Jaar. -- Mr 28 Vlamingen gedenkt den Gulden Sporenslag. vtijii Huis te Bevitten Geen belasting meer op de loonen. He l»eteelce»iis van den Slag der Galden Sporen. Politiék Overzicht. Vijfde eeuwfeest der Hoogeschool. Het hofj8 van den werkman HI5 DOCHTER VAN DEN JACHTWAKER De Socialisten en het Koningdom. Veel en schoon werk. De'Koloniale dag. Verandering aan de takswetten. 1 ln Juli - Amnestie De Vlaginhuldiging te Elvardinghe, op St-Pietersdag 1927 Het Vrouwelijk Haar MEllBEIiPAPIER Yreeselijke ontploffing te Merckem De Omloop der Hoppestreek. DE 8e BEDEVAART NAAR DEN IJZER In 't Buitenland Abmeaeitspri|i per jair Eene Inlasschlng 0 fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. 0 fr. 80 per regel 1 fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen xijn Ie betalen en «oelen legen ben Donderdag noen ingcionden worden Kleine berichten tegen ben Vrijbag noen. uitgeverSAHSEH VAnnESTE. orukKerii Gasthuisstraat, 15, Poperinghe Teléloon 0. Postchéck 1B.B70 FmrcrauR ii 15 A C KI T15 IV Iedere verkoopatrausacti» behoort uit te gaan van de besciiouwing der drie factoren de verkooper, de klant, de goederen. Gij kunt uw Idealen nooit te hoog stel len. De dorst naar uitmuntendheid Is de stem Gods in den mensch. Onderzoek, oi het Ideaal, dat gii nastreeft, dit waardig Is. Krui 1 uw eerzucht met het zout van een goed oordeel en de practische wijs heid. Controleer, bewaak die ontwikkeling, verschaf uzelf de absolute macht over uw levenskring, en houd de teugels der heerschappij vast ia uw handen. Daar vloog nooit een vogel zoo hoog, of hij moest zijn kost op aarde zoeken. Koning Albert I, 4-8-14 Alle volkeren vieren de heldendaden en de grootheid hunner voorouders. 11 JULI 1302 was een roemvolle dag in de geschiedenis van Vlaanderen. Door de overwinning der Vlamingen werd ons land verlost van de dwingelandij en de grondslag gelégd van Ons onafhankelijk bestaan. Heil onze voorouders I Op dezen heuglijken verjaardag behoorde iedereen en zich bij de Feestelijkheden aan te sluiten. Zondag 10 Juli, te 7y> uur, in den hof van den Katholieken Kring KUNSTCONCERTSymphonie, Zang, Declamatie. VRIJE INGANG. Maandag 11 Juli, te 9y, uur, Vergadering In 't Vlaamsch Huls Te 10 uur, Rouwdienst voor de Gesneuvelden in St Bertenskerk. Daarna Optocht met Muziek en Vlaggen, naar 't VUamich Huis Aanspraak van Advokaat VERSTEELE. Te 7vi uur 's avonds Opvoering in 'f Vlaamsch Muls» van PHILIPPINA VAN VLAANDEREN. Ingang vrij en kosteloos. van Voorschot en Leening mogelijk maken. Haar doel Is, zonder Staattuischen- komst, fondsen te verzamelen, om ze, In princiep, tegen den zeer lagen Interest van Sedert 1 Januari is men voortgegaan met de belasting op de loonen en de wed Ten einde eenheid te brengen In de Verschlllige scholen', voor wat betreft het onderwijs van de gebeurtenissen die voor gevallen zijn rond 1302, heeft het Ge meentebestuur van Antwerpen een schrij ven gestuurd aan al zijne scholen over de beteekenls van den Slag der Gulden Sporen. Dit stuk werd opgemaakt door den Heer G. Des Marez, bestuurder aan de Koninklijke Bibliotheek te Brussel en naar de beste bronnen welke de gebeur tenissen uit dien tijd verhandelen. Hier laten wij dit geschiedkundig do cument In zijn geheel volgen met het oog op het vieren van den 11 Juli en laten aan onze lezers de zorg over daar de gepaste besluiten uit te trekken. De glorie vaa het schitterend wapen feit dat den 11 Juli 1302 voltrokken werd te Kortrijk, werd door den loop der eeuwen overgebracht van geslacht tot geslacht en heden nog wordt de2e heuge lijke gebeurtenis jaarlijks herdacht. Haar beteekenls wordt ongelukkiglijk maar al te dikwijls verduisterd door hedendaag- sche politieke stroomingen. Moderne denkbeelden Worden in de plaats gesteld vjtn 'tte gedachten die de strijders van 1302 bezielden. De ware redenen die twee vijandelijke legers tegenover elkaar ge steld hebben, worden uit het oog verlo ren, en de strijd, die fijn ontknooping op den Groenlnger Kouter vond, wordt vaak uitgelegd ais een rassen- of natlonalitelts- Mrijd vin Vlamingen tegen Franschen of wel nog als taal- of vaderlandschen strijd. Niets is minder waar. Het begrip vader land k was toen nog niet geboren. Slechts lang nadien, In de XVI'eeuw, tijdens den opstand van de Ntderlanden tegen Spanje zal het ontluiken. Taalstrijd Is nog min der de oorzaak van den strijd geweest, want het toenmalige Vlaanderen bestond uit twee Innig vereenlgde deelen, het eene Vlaamsch, het andere Fransch, en het Is belangwekkend aan te stippen dat de Franschsprekende Inwoners, van Douai b.v., het Leeuwenvaandel met evenveel moed als hun Vlaamsche broeders verde digd hebben. De slag der Gulden Sporen is het lo gisch gevolg geweest vandeverdeeldheld, ute sedert meer dan een eeuw heerschte onder de bevolking der groote steden. Aan den eenen kant bevonden zich de aanzienlijke, rijk geworden handelaars de patriciërs. Daartegenover stond de arbelderswereld. De Sporenslag was slechts een episode, maar een episode van overwegend belang, in den strijd tuss-hen de aristocratie, die de gemeente- schap in economisch en politiek opzicht beheerschte, en het mindere volk dat on meedoogend ul'gebult en van alle mede- zegglngschip in bes'uurszaken uitgeslo ten werd. De graaf van Vlaanderen, wiens macht door de patriciërs ondermijnd we'd, sloot zich natuurlijk aan bij de vijanden van rjn vijanden, 't is te zeggen bi) de am bachtslieden de patriciërs schaarden zich automatisch aan de zijde van den Koning van Frankrijk, die evenals zij, doch met een ander doel, er belang bij had de grafelijke macht te knakken. Fillps de Schoone, getrouw aan de politiek zijner voorgangers, vroeg niet beter dan de mireht der groote vazallen van de Kroon te vernietigen en aldus de eenheid van hrt Fransche Koningdom te verwezenlijken. Hij maakte dus volgaarne gebruik van de gelegenheid, die hem geboden was, om zich met de oneenlgheld in Vlaande ren te bemoeien, ze aan te wakkeren en vervolgers zijn voordeel uit de maat schappelijke ontreddering te trekken Aan het hoofd van een machtig leger vlei hij ons land binnen, onder voorwendsel dat de graaf van Vlaanderen, Gwijde van Damplerre, een verdrag met den koning van Engeland gesloten had hij nam den wettigen prins gevangen en lijfde het graafschap Vlaanderen In bij de Fransche Kroon. Jacob van ChSlillon werd in Juni 1300 gelast de nieuwe provincie In zijn naam te besturen. Vlaanderen had zijne onafhankelijkheid verloren.Devolkspartij was echter opbaar hoede en zou eerlang het werk, dat de koning dank aan de sociale verdeeldheid had opgericht, teniet doen.Twee partijen werden gevormd de eene bestond uit de volksgezlnden, Klauwaeris genaamd naar de klauwen van den Leeuw, heraldiek zinnebeeld van Vlaanderen de andere uit de Leliaerts of Patriciërs, aanhangers van de Lelie, zinnebeeld van het Fransche Koningdom. De Inlijving van Vlaanderen bij Frank rijk had de gemoederen van het volk nog meer Verbitterd, en de twee partijen ston den scherper dan ooit tegenover elkander. De Brugsche Metten van 18 Met 1302 die daarop volgden, waren het slgaaal van den gewêlalgén opstand tegen de )atrtclërs en hün bondgenöoteöi de 'ranschen. Velendezer werden vérmoord, en de Goüverneur jacob van CtÉüllon kon slechté door de vlubht zijn leven rédden. Fillps de Schoone, Koning van Frank rijk, was zeer verbolgen bij het vernemen van het gebeurde en hij zwoer zich te wreken. Aan het hoofd van een machtig leger trok hij naar de grenzen van Vlaan deren. De gemeenten beseften het gevaar dat hen bedreigde. Ofwel zou het volk verpletterd, en Vlaanderen met steviger banden aan Frankrijk gehecht worden, ofwel zou de democratie zegevieren. zich vrijmaken, Diet alleen van het juk der patriciërs, maar tegelijkertijd ook van de overheerschlng hunner vreemde bondge- nooteo. De slag bij Kortrijk op 11 Juli 1302 beslechtte het pleit ten voordeele van hel volk en de vrijheid van Vlaanderen, in economisch opzicht beteekende h'j de ontvoogding van den arbeider tegenover de verdrukking der bezitters, maakte hij de vorming van veféenlglngen van arbei ders, die tot dan toe verboden ware, mogelijk. In politiek opzicht had hij den val van het vroeger aristocratisch stelsel voor gevolg en bevestigde hij de intrede van het volk In de oprnbare besturen. Een belangrijk gevolg was en daar aan konden de overwim'a-s van 1302 voorzeker rist gedacht hebben dat de Sporenslag de inlijvipgspolltlek van den Franschen Koning den kop zou indruk ken, de zelfstandigheid van Vlaanderen verzekeren en bijgevolg ook In de toe komst de verwezenlijking van een onaf hankelijk België mogelijk maken Om deze redenen verdient de slag bij Kortiijk gevierd te worden door allen die zich ver heugen over het bestaan van Belg.ë als onafhankelijke Staat G. Des Marez. Mengel werk van «De Poperinqhenaar» 28 4 t.\, aan de lokale comiteiten te leenen; 'feu af ts houden volgens de oude bedi en deze In staat te stellen gronden aan te Hngen van de wet op de supertaks. koopen, en dan ook aan de planters stuk ken er van voort te verkoopen. Het gevolg van deze toepassing was, dat aangezien de loonen en de wedden De lokale comiteiten, vereenlgingen gestegen zijndoor de waardevermindering zonder winstgevend doel, verdeelen den! van den frank en de wet op de supertaks grond In perceelen van 2 1/2 tot 5 aren, 'einde 1926 verbreed Is, de belastingbeta- volgens de grootte van het hulsgezin. Zij verpachten deze tegen kostenden prijs, zonder naar partij of geloof te zien. Beter nog In de toekomst, zij zullen de arbeiders mede-eigenaars maken door deze deelna me aan de plaatselijke Coöperatief, met dit doel gesticht. Iers in feite nu reeds zooveel betaald hebben als zij voor geheel het jaar zouden moeten hebben. Om geen groote terugbetalingen te moeten doen zal eerlang een koninklijk besluit uitgevaardigd worden waarbij dit jaar geene belastingen meer zullen Een tuin van 5 aren, aangekocht tegenmoeten afgehouden worden op de loonen 20.000 frank de Ha., kan eigendom wof—én de wedden, den van eiken werkman op 5 jaren tijd, I n mits deze slechts 4,5o frank per weeki Ontwapening in Duitschland. afkort Aangekocht tegen 40.000 frank deDultlchlanJ hee,t zlChthans neergelegd T a%fl i npf bij den wensch der Groot Mogendheden met dezelfde afkorting van 4,50 fr. per ,Mde het toezicht 0 iin onl. week Dat alles zoo de iuin de oppervlakte heeft van 5 aren maar ia veel gevallen volstaan 4 aren, 3, ja zelfs 2 1/2 aren I Het volstiat dus wekelijks van fr. 2 25 tot fr. 4,50 te storten I Bijgevolg zal deze zeer geringe bespa- j weet ,f deze ultnoodli,Dg een gevolg van ring aan eiken mensch van goeden wil hetGenève berelkt coïpromlt. Tot nu aangaande het toezicht over zijn ont wapening. Generaal Kon Pawels heeft aan de intergeallleerde militaire commissie ult- noodigingen doen toekomen voor het inspecteeren van de gesloopte vesting werken In Oost-Pruisen. Zooais men toe laten zijn deel te hebben van den vaderlandschen grond. Wie ziet niet ta de draagwijdte van dergelijke onderne ming, wie verstaat niet haar verheven sociale zending. Door het spel van de gedurige aflossin gen der geleende kapitalen, zal de Instel ling bij machte zijn met een betrekkelijk gering aanvangskapltaal, steeds meer en meer hectaren gronds aan te koopen. Wat er zijn moet is een millioen als vertrek punt Welnu, de inschrijving die wordt ge opend, moet dat millioen verschaffen. Het Belgisch Staatsblad van 27 Mei heett de standregelen bekend gemaakt van de Nationale Maatschappij van Voor schot en Leening aan het Werk van den Akker *t Is een Samenwerkende Maat schappij met maatschappelijke aandeelen van 106 frank, künnënde interest opbren gen. Haar kapitaal zal gevormd worden D met de maatschappelijke aandeelen die men gaat onderschrijven 2e met de op brengst van de Tombola, ingericht met toelating van den Ministerraad, en welke het Nationaal Verbond van het Werk van den Akker en van den Haard zal storten onder den vorm van obligatlën. De onderneming is grootsch en schit terend I Zij is de medewerking waard van al dezen die het volk liefhebben, het geluk van het huisgezin betrachten en die hun Land beminnen en het vruchtbaar en vreedzaam wenschen. Inlichtingen bij J. Goemare, algemeen secretaris van het Verbond, Grensstraat, 21, Brussel, Wij kunnen niet nalaten terug te komen op het vijfde eeuwfee»t der Katholieke Hoogeschool, dat te Leuven gevierd ls. Om een klein gedacht te geven van de hulde die aan onze Leuvensche Hooge school gebracht werd, weze er gezegd dat de feesten opgeluisterd werden door de tegenwoordigheid van onzen Koning, onze KoniDgin, Prins Leopold en de bur gerlijke overheidspersonen uit ons land, benevens Z Em. Kardinaal Van Roey, de Pauselijke Nunclus en Kardinaal Bourne uit Engeland, de Belgische Bisschoppen en hoogere geestelijken. Daar waren ook nog (Je vertegenwoordigers van 140 uni-e f r?aar wf we' vetslieiten en van 50 wetenschappelijke 1? veel. Ditmaal gaat veel en wel samen, inrichtingen, gekomen uit 28 landen om jZooveel te beter, de Leuvensche Alma Mater te huldigen. De perequatie van de ouderdoms- Em. Kardina?! Van Roey is, als Voor-.pensioenen Is gestemd. zifter van den Beheerraad, het hoofd der Universiteit van Leuven. Tijdens zijne aanspraak, eerst in t Fransch en daarna in 't Vlaamsch heeft HetNationaal Verbond van het Werk van den Akker en van den Haard ver schaft heden ten dage een stuk hofland aan ongeveer hondefddu'zend Belgische hulsgezinnen. Daar spruit uit voort, benevens een merkwaardige zedelijke vooruitgang, en het wegblijven uit de kroeg, een voort- brengst aan levensmiddelen, welke min stens op honderd millioen frank per jaar mag geschat worden. Ontelbaar zijn de aanvragen naar een hoekje grond, die niet kunnen bevredigd worden temeer, het hofland ontsnapt steeds en meer aan de afdeelingen, ter prooi als het gansche door ls, aan den geest van speculatie 't Is nochtans onontbeerlijk dat het huidige bezit blijft behouden, en dat ver der het Nationaal Werk van den Akker zijn ve heven zending kunne voortzetten. Daartoe bestaat maar één middel dat de plaatselijke afdeelingen eigenaar wor den van de gronden. Dit gaat de Nationale Maatrchappi; Het wetvoorstel, kindertoeslag in voerend voor de werklieden die gebezigd worden aan de openbare werken van Staat, provinciën en gemeenten, is aan- 1 i onder andere eene verklaring afgelegd genomen In den zin dat we verleden week die ons, als ware Vlamingen, ten zeerslehebven voorgehouden, moet verheugen Mgr Van Roey zegde j De Leuvensche Universiteit wil een echt,,"e Nationale Maatschappij voor Belgische Universiteit zijn, waarVlamin- goedkoope woningen wordt gemachtigd gen en Walen san volledig onder' eene leening van 110 millioen uit te wijs kunnen genieten In de taai die ?ij .schri ven voor het vermenigvuldigen van verkiezen. Niets anders past aan de goedkoope wcnlngen. ROMAN door JV. En die als de boeren met paarden uitgaan, wel ze gaan ook met hun meester uit, vervolgde Bare. Als Ik een kommie- zen kogel mret krijgen, zal 'talzoo zijn en moet ik hem niet krijgen, dan vliegt hi nevens me, waar er altijd toch meer plekke Is dan in mijn corpus. Maar bazlnne, ik ben blijde, dat Leontine hier mag komen Wanneer zal Ik ze brengen O, als ge wilt I Vandaag nog 't Is goed. Dan ga Ik ze dat goed nieuws bren gen. Ze heeft schromelijk veel verdriet. En Ik kon ze niet naar kennissen doen gaan, maar ze weet, dat er haar hier niets verweten zal worden. Ha, ja, nog een nieuwtje. Ik heb den kasteeljonker gl-te- ren met pak en zak naar Duinkerke zien rijden. De oude zal hem weggezonden hebben. Dat te 't verstandigst wat de baron kon doen, oordeelde Zeger Willebnld. Waut Ik zou ook nog mijn geweer durven pakken om den jonker zijn gemeenheid af te leeren. Ik ben weer epn vrij man. —Hij is nu de pijpen uit.Hij kan zich te Parijs vermaken. Dat gaat ons niet aan, zei Wannes. Zoo, bazlnne, Ik ga eens naar Leontine. 't ls goed. Ze zal hier vriendelijk be handel i worden. En ze zal geen boos woord hooren. Och, 't arm schaap heeft al lessen genoeg gehad... God zal u uw goedheid loonen. Wannes vertrok. Ida haalde hem na eenlge oogenblikken in. Is er nog wat vroeg Bare Ik ga mee om Leontine. Ik zal eens met haar klappen. Een meisje kan dat beter dan een man. 'I Is waar I En Ik ben altijd benauwd van de vrouwen geweest. Maar gij hebt mijn gedacht al doen veranderen. En bazinne Voorde dan De braafheid zelve. Ja, ga mee, Ida Want Leontine zou misschien naar mii nog niet willen luisteren. Ze Is benauwd geworden van de menschen. Ze heelt al veel tegengekomen en zoo jong zijn. Ja gisteravond was Ziene teer voor haar kind, msar ze had dat veel vroeger al moeten zijn. Ze liet Leontine maarloopen Ze heeft geen opvoeding gehad. N.en. Zlene was een ruw wijf. Ware Leontlne's vader maar blijven leven. Die had meer fatsoen. Toch zat er in Ziene een goed harte. Maar ze had zelve ook geen opvoeding gehad die wat beteeken de. En zoo groeien er veel in 'I wilde op t conpn toe had Dultschland het standpunt inge nomen, dat de slooping ten uitvoer was gebracht en dat een Inspectie door de geallieerden overbodig was. De bespreking ter Kamer over de pere- kwatie der Burgerlijke lijst heeft eens te meer bewezen dat er in de Socialistische partij veel dingen veranderd zijn. Twee Socialisten hebben het woord gevoerd.de heeren Hubin, en oud-minister Destiée. Allebei hebben hun best gedaan om te laten verstaan dat de Socialisten de wedde van den Koning willen helpen vermeerderen, omdat zij aan de regee- ringstafel medezitten en voordeelen ge noeg behalen doof die medewerking om dien adder te slikken om tegen hunne eigene goesting te stemmen. De Republlkeinsche eisch Is en blijft nog immer ingeschreven in het herziene programma van de Socialistische partij. Maar dit is maar voor den vorm en om ook een beentje te smijten aan de revolu tionaire Waalsche kameraden. Waar is de tijd dat de Socialisten spra ken zooals de Communist Jacq notte hun thans nagedaan heeftendatdeSocialisten, te midden de revolutionaire periode der Belgische socialistische partij, opstootjes uitlokten wanneer de Koning de eene oi de andere stad bezocht. Het is zekerlijk veel beter en verstandiger zooals het nu gaat. Onder de 10 Parlementsleden die van de perequatie der Burgerlijke lijst niet willen en die neen gestemd hebben vinden «ij de Communisten, de Vlaamsch- NatioDallsten en enkele Socialisten waar onder M. Misslaen. Het verwondert ons dat M. Misslaen zich In deze kwestie afscheurt van de meerderheid der Socialisten en zich zoo radlkaal Republlkelnsch aanstelt. Tot nu toe had hij zich langs die zijde niet laten zien. De Kamer leverde de laatste week veel en schoon werk. Het veel werk komt op rekening van het aanstaande Kamerverlof dat rond 15 Juli zal beginnen. Het schoon werk blijft als verdienste voor de Kamer leden zelf. De spreuk blijft nog waarheid: Te Brussel en te Antwerpen werden er feesten gehouden op 1 Juli, ter gelegenheid van den Kolonialen dag. Over enkele jaren werd deze dag hier ook plechtig gevierd, met een Te Deum. Wij kregen er een jaar zelfs twee op den zelfden dag. Thans is hij onopgemerkt voorbijgegaan. En nochtans dit jaar was er reden genoeg om te herdenken het grootsche werk dat Belgie In den Kongo verricht. Het ls Immers vijftig jaar geleden dat de ontdekkingsreiziger Stanley In Boma aankwam, het eindpunt van zijn roemrijken tocht van 999 dagen dwars door Afrika. In het ontstaan van den Congo-Staat speelde Stanley een belangrijke rol. Im mers zijn welgeslaagde tocht leidde tot de samenkomst van den ontdekker met Ko ning Leopold II te Brussel en tot het stichten van hetStudiecomiteit van Opper- Congo. Dit jaar zal Belgie zekerlijk nog hulde brengen aan Staaley, den onver schrokken reiziger. Eerlang zal de regeering een ontwerp Indienen, waarbij de forfaitaire taks inge bracht en de beroepstaks herzien wordt. Handelaars, nijveraars, landbouwers, vrije beroepen zullen mogen vragen dat hun belastbaar beroepsinkomen worde vastgesteld voor drie jaar en bij perioden: van 1928 tot 1930, van 1931 tot 1933 enz. De forfaitaire taks zal berekend worden op de gemiddelde jaarlijksche basis der inkomsten van de drie laatste jaren. Deze forfaitaire schatting zal de taxatie vergemakkelijken en voordeel bijbrengen voor de belastingschuldige. De beroepstaks wordt thans berekend volgens sneden van 5000 fr. Zij beloopt 2 t. h. voor de eerste 5000 fr. en wordt met 1 t. h. verhoogd met elke snede van 5000 fr. Volgens het voorontwerp zal de taks voortaan per snede van 10.000 fr. bere kend worden. Zij zal 2t. h. bedragen voor de eerst 10.000 fr. en 1 t. h, verhoogen met elke snede van 10.000 fr. Zoo zou er merkelijk min betaald worden, vooral voor de gemiddelde Inkomsten. Guido. Katholieke Unlverslleit behoorende aan twee rassen in hetzelfde vaderland». En verder verheugt Hij er zich in dat de Hoogeschool den steun krijgt van ge heel Belgie, van klein en groot. En Hij Het wetsvoorstel behelzende de op- schorsing van grondlasten bij 't bouwen van goedkoop woningen in aangenomen. Het strafwetboek werd aangevuld waarbij boete of gevang toegewezen wor- zegtÉn omdat dit de Universiteit Is den aan deZe die hunne familie verlaten van iedereen, Is het slechts billijk dat de hebbende en verwezen voor het betalen Vlaamsche student hier meeren meer zijne iyan onderhoudsgeld, vrijwillige meer dan geleerdheid kan opdoen in eigen taaldrie maanden wachten deze sommen te De Vlamingen zijn Zijne Eminentie 'betalen, dankbaar voor die woorden. De Unlver- slteit bestaat 500 jaar, de Belgische Staat j OnzeKoning kreeg zijne verhooging. omtrent 100 jaar en nog nooit werd het te ?aar,mede zal Hlj ™ee5 *Tendoen dan kort dat de Vlamingen aan de Hooge- i ?e Vlam'n«e" 6 d,e gT school hebben zoo scherp uiteengezet. kregen hebben. Maar t ls hem gegund Z Em. de Kardinaal is zelf Vlaming en Men moet kwaad met goed beloonen. Dat Hij ook moet wel gevoelen wat het Is als J8 christelijke liefde. Volk achteruitgezet te zijn. Hij kan dien i Minister Wauters beloofde voor het toestand in de Hoogeschool veranderen j volgende jaar het stelsel der bouwpremiën en wij hebben er volle betrouwen in dat'te hernemen, ten minste voor de kroost- Hij het zal doen. rijke families. De vrouw zegde Niets is mooier dan lang haar. Het lange haar is het symbool van onze lang durige Heide, van ons lang geduld, van onze lankmoedigheid voor uwe veie tekortkomingen. Hst lange haar is de band waarin ik mijn gedachten sluit een krans ls het, om mijn vereering voor u, man. Eu de man geloofde het. En de vrouw droeg het haar lang, tot ze zegde Niets Is mooier dan kort haar. Lang staat plomp en geen enkele hoed is er op gemaakt. Zonder kort haar ben Ik niet gekleed. Kort baar is het wijze symbool van ons kort leven; van mijn kort besluit; van mijn kort en krachtig ja voor u en neen voor elk ander van de kort heid van den tijd als ik met u ben Er moet minder krullerij van buiten rondom mijn hoofd, omdat er geen is van binnen in mijn hart, man. En de man geloofde het. En de vrouw droeg het haar kort, tot ze zegde Niets is moolei dan jongenshaar. Mijn kort haar is te lang. Ik verlies mijn tijd bij den kapper die onduleert en mili- meteit. Ik wil mijn haar gelijk het uwe. Met een schelding. Die schelding zal ons vereenigen. Jongenshaar wil ik hebben. Symbool van duif, van moed, van zuinig heid en vlugheid. Gelijk bet zal liggen op mijn hoofd, elfen en getemd, zal het beteekenen hoe mijn wil effen ls en mijn hart getemd door u, man. Eu de man geloofde het. En de vrouw droeg jongenshaar Zoover is zij. Zij is verder. Ik hoor, dat zij ergens over den Rhijn haar draagt op z'n Hindenburgsch de pijltjes kaarsrecht omhoog, als een hekel, als een borstel, als een egge, als een stoppelveld, als een egelspels. Ik weet niet hoe zij er voor pleit. Maar zij zal het pleit winnen. De vrouw wint altoos het pielt... Ik vind het egelhaar vooruit afschuwelijk... Maar als de tijd vaardig ls, zal ze ko men met een fluweelen snoetje en gepo lijste oogen en vragen Staat het niet mooi En er zal wat vrees, wat weemoed in de stem en veel tooverij in de oogen liggen. En ik zal zeggen Het staat mooi. Lach me maar uit. X... Met 11a Juli worden voor de negende maal de Gulden Sporen gevierd sedert de oorlog de Vlaamsche beweging uiteen rukte, slachtoffers mlek en een oogenbllk met verlamming dreigde te slaan, doch die welhaast onmachtig bleek om haren onstulmigen vooruitgang te stuiten. De Vlaamsche leeuwen zullen weer eens dansen in de schitterende Vlaamsche vlaggen, In de liederen, ln de redevoe ringen, ln de gemoederen. De herinnering aan Vlaanderens grootsch verleden, met aangrijpend ro mantisme, met zijn huidige even heerlijke strijd voor de verstandelijke, zedelijke gezondmaking van ons volk, de onaan tastbare Vlaamsche elsch naar recht voor meer gelijkheid zullen het bloed der sporenvlerders weer eens sneller doen stroomen, het Vlaamsche bewustzijn wekken, de fierheid prikkelen over eigen schoonheid, voor eigen volkskracht. Doch het lle Jull-feest zal niet geken merkt zijn door het gejubbel om de over winningen welke, op Vlaamsch gebied, In de laatste jaren behaald zijn. De gemoe deren zullen zelfs niet kunnen opgejaagd zijn door sterkende toekomsttafereelen. Neen, er zal dit jaar zekerlijk een kreet van verbittering opgaan, wellicht een beroep op het christelijk medelijden, zoo niet een opwekking tot wrok en haat ter wille van den immer onvoldanen eisch van amnestie voor alle politieke veroor deelden. Hoe kan het anders Onder den drang der onafwendbare werkelijkheid is de omkeering in de gedachten en in de har ten snel gegaan van den haat en de ver blinding naar gezonder opvattingen. Terwijl de sploenen die levenslang kregen,In vrijheid rondloopen, nog wordt er met eene soort van oorlogsslachtoffers geen vrede gemaakt. De gestrafte, de veroordeelde, de ver bannen Vlaamsche Idealisten zuchten nog immer onder den haat, ontsproten uit den roes der overwinning. Terwijl andere landen amnestie gaven voor de misdrijven onder den oorlog ge pleegd, terwij! een Marty, een Malvy, een Couilance In Frankrijk op den voorgrond traden, bleven onze Vlamingen vervolgd, verstooten, gekerkerd. Het Is dan ook niet te verwonderen dat Iedere oproep tot volledige amnestie voor politieke misdrijven, het geval Borms Inbegrepen, op elke Vlaamsche vergade ring met geestdriftige toejuichingen zal worden onthaald, vanwege menschen, die van verre noch van bij met het acti visme iets te maken hebben. De slag der Gulden sporen staat na honderden jaren nog steeds met gouden letters geschreven in de geschiedenis van Vlaanderen. En men ls beschaamd als men denkt wat de Geschiedenis bij jaren zal zeggen van de gebeurtenissen uit deze aren, van ons, Vlamingen van na den oorlog. De Vlamingen van 1302 hebben den slag gewonnen en hunne vrijheid was het loon van hun offer. De Vlamingen van 14-18, In dienst van Belgie, hebben ook den slag gewonnen en tot loon kregen zij eene belofte die,al was het een koninklij ke, toch nog immer een ijdele belofte blijft. Het negende jaar na den oorlog kan men er nog niet toe besluiten de idealis tische Vlamingen, zooals Ministers zelf erkennen, in vrijheid te stellen. Mocht het komende sporenfeest met zang en klank, met geestdrift en overtui ging gevierd worden. Mochten alle stam- bewuste Vlamingen de gelegenheid vinden hun trouw in Vlaanderen te her nieuwen. Mochten alle weldenkende Vla mingen nogeens op 11" Juli met kalmte, doch met vastberaden ernst, aan wlen het aangaat, hunne gevoelens laten kennen. Mocht geheel Vlaanderen door het Vlaamsche Volk laten zien dat het de amnesttegedaebte genegen is, omdat zijn gevoelens van rechtvaardigheid en men- schelijkheid in opstand komen tegen de ongelijkheid waarmede de oorlogsmisdrij ven werden gestraft en de hatelijke ver volgingen waarvan de gestrafte Vlamin gen nog altijd het slachtoffer van zijn. Heil de helden van 11 Juli 13021 Heil Vlaanderen 1 Amnestie I bij Sansan-Vannasta .Gasthuisstraat, 15, Poperinge. De Hemelwagen die ieders bewondering! uitlokte. Een kijkje tijdens de Feestrede op den Koer van 't Klooster. E. H. Colpaert is er aan 't wooid aan zijn rechterzijde E. H. Storme, Pastor van Elverdiaghe, die het feest op touw zette en ten beste slaagde aan zijn linkerzijde, de Heer Burgemeester van Elverdinghe, dan de Hoofddeken van den Belgischen Boerenbond,Heer Parein. Eenige rijders voor het vertrekken aan de Statie. Aan den hoek links onze Stads genoot Van Cayzeele de derde rechts, met de bril op het voorhoofd, is de flinke renner Seynaeve van Meenen, die de koers won. (Zie uitslag 2« blad). Eert doode Een gekwetste Omer D'Haene, oud 24 jaar, ongehuwd wonende te Merckem, was Zaterdag na middag, om 5 ure, met zijn medemaat, Leo Debruyne, oud 25 jaar, ongehuwd en insgelijks te Mercken wonend, naar den boschkant gegaan om houwitsers te zoe ken. Zij vonden wat zij begeerden. Dade lijk ging men aan het werk en eenige oogenblikken daarna volgde eene vreese- lijke ontploffing. Bijgelonpen geburen vonden Omer ln een plas bloed liggen, de oogen uitgerukt, met verbrijzelden rech terarm en bil. Na een eerste verband werd hij dadelijk naar het hospitaal van Yper overgebracht.Hij ontving de H. Olie en twee uren nadien lag hij In lljke. Zijn gezel Leo was minder erg gekwetsttoch is de linkerarm verbrijzeld. De ongeluk kige is in 't gasthuis ter verpleging. Van alle kanten reeds komen Inlichtin gen toe dat dit jaar het getal deelnemers nog talrijker moet worden dan ooit. De Kempen zal dit jaar met bijna dubbel aantal Bedevaardeis op 21 Oogst a. s naar Dlksmuide komen. Reeds staat het vast dat twee speciale treins, een uit Hamont en een uit Turnhout zullen bol len. De openluchtmis op de Markt te Diksmuide zal nog indrukwekkender zijn dan verleden jaar. Men neme goede nota dat zij stipt te 10.45 uur zal beginnen. Dit jaar zal de hoofdplechtigheid be staan, in het officieel overbrengen der GEREDDE ZERKJES HELDENHULDE die het komifelt vanwege de regeering heeft kunnen terugeischen. Deze zullen gesymboliseerd In één zerk per provincie, door deV. O. Ssen, aan het hoofd var den stoet worden overgedragen naar den grond Heldenhulde. IN DE VLAKTE zullen tusschen de plechtlgheid-ln volgende liederen DOOR DE MASSA worden mêegezongen 1Vlaanderen (Veremans) 2. Gedachtenis (Jet Van Hoof) 3. O, Kruise den Vlaming. 4Trou waan Vlaanderen (J et Van Hoof) Ditmaal zal Ganda in den namiddag op de Markt LEVEN DE BEELDEN geven getrokken uit een 10-tal Vlaamsche volks liederen (waarvan de toeschouwers dan terzelfdertijd de eerste stroof zullen me dezingen.) Zooals verleden jaar wordt door het Sekretariaat het ZANGMUZIEK uitgegeven der 4 liederen te zingen In de vlakte, alsook de 10 teksten uit te voeren op de Markt. 21 Oogst a. s. weze voor heel Vlaan deren een dag van algemeen herdenken aan zijne duurbare dooden. Zooals altijd zullen dien dag alle Vlamingen broederlijk eikaar de hand reiken over het uitge strekte doodeoveld, in één zelfde gevoel van trouw en hulde aan hen die voor ons allen het geweldige offer van hun schoon leven hebben gebracht. 't aiders Hier zijn er meer Vlamingen dan Walen... j Zoo sprekend gingen Wannes en Ida door het duin Ze kwamen aan de hut Leontine ontstelde toen ze Ida Wille- bald zag. Arm schaap, zoo uw moeder verlo ren, zei Ida medelijdend. O, 't is zoo wreed Neergeschoten nevens mij. En eenige minuten maar meer geleefd, 't Is een moord. Waarom moesten ze seffens schieten. Mannen (egen twee vrouwen. Wannes, mogen ze moeder naar hier brengen Ik ben nognletteGhyveldegeweest, kind. Ik heb eerst aan u gepeinsd. Ida komt u halen naar 't hof van bazinne Voorde. O, neen, neen... Wat newi Laat me maar hier 1 En duinzand eten zeker. En ziek worden. Ge gaat met Ida mee, beval Wannes. Wel ja, zei Ida Ge hebt ons zoo veel geholpen, Leontine. Ik had veel eerder moeten spreken. En als Klaas me niet verstooten had, zou Ik gezwegen hebben. Dat zoudt ge niet, hernam Ida Toe Rndo'f kan het schoon uitleggen, hoega mee, niemand zal u wat miszeggen, 't kemt. En ook wat cr moet gedaan wor- j We hebben allemaal medelijden met u. den voor kinderen, vrouwen en mannen,Ik verdien dat niet. Ik ben slecht... op gebied van scholen en arbeid en ge-1 Ge zijtnlet slecht. We gaan u recht zondheid. En om dat hij die waarheden helpen, hernam Ida. Ik vertrek riet zon- kent en verkondigt, noemen ze hem een der u. Ge zult bij bazlnne Voorde wonen oproermaker Wat verstaat zoo'n baron en er maarte zijn. Dat wilt ge toch wel. van vlaamsche beweging. Wij Vlamingen Willen 1 Maar ge weet, hoe de men- In Frankrijk hebben er niets te zeggen, f schen over u spreken... Onze streke Is gestolen en we zijn nu Wat geven we om de menschen, zei Franschen. Maar hier In de Belgieke Is Ida. Ze hadden over mij ook kunnen spreken. Toe, maak uw pakje, neem mee, wat ge noodlg hebt. Maar als ze moeder hier brengen O, dan Is het naar het doodenhuls, antwoordde Wannes. Want de wet moet dan komenEn ge kunt uw moeder ginder gaan zien... Leontine bond wat kieeren samen en nam haar beetje spaargeld. Ze was spoe dig klaar. O, hoe 't al met eens kan verande ren 1 kloeg ze. Gisteren zat Ik hier met moeder nog I En nu ben Ik een weeze. Ja, Leontine, maar brave menschen helpen u al, zei Wannes. Heb maar moed. 't Is erg... ik weet het... Toch hoop hou den en er u door slaan. Wannes verliet met Ida en Leontine de hut. De deur werd gesloten. Nu ga ik naar Ghy velde, zei Bare. Ik zal nieuws brengen. O, ge zijt een brave vent, riep Leon tine dankbaar alt. Ja, ja... ik weet het allemaal... Tot ziens 1 Wannes Bare was blijde om deze op lossing. Leontine voelde, dat ze op de hoeve met medelijden behandeld werd. Wannes Bare begaf zich naar Ghyvel de. Hij begreep al dadelijk, dat hij van daag nog nlct Ziene's lijk naar Bclgitchen grond zou mogen overbrengen. Het onderzoek was nog ia vollen gang. Wachten dan maar, mompelde hij. Het gerecht kwam en Wannes werd nogmaals verhoord Hij bevestigde zijn getuigenis van den vorlgen avond. Den volgenden dag kwam Rudolf Voor de naar Ghyvelde. Uit medelijden met Leontine en op verzoek van Ida zorgde hij dat de noodige tormalitelten veivuld werden voor het vervoer van 't lijk. Tegen den avond haalde hij met een wagen de doode. Wannes hielp hem. Zlene was reeds gekist. En de kist werd op den wagen geschoven. De mannen reden heen. Triestig, zei Wannes. Zoo Ziene moeten naar haar huis voeren, zij, die zoo rap door de duinen kan trippelen. Och, eigenlijk Is het blauwen een ongelukkige stiel, sprak Rudolf. Juist lijk het stroopen. Ik zal niet meer achter wild gaan. 't Wds vroeger dwaas van me. Maar de wet kan alles verbieden. Dejachtwet is niet rechtvaardig, toch bestaat ze. Hazen en konijnen vreten aan 't ma ger oogstje van de dulnemenschen. En die mogen hun oogst niet verdedigen. Ik weet het... Hoe meer wild ln de duinen, hoe liever de heeren het hebben. En blauwen, och jongen, ze hebben er al lang tegen gesproken en ze zullen 't nog lang doen, maar 't helpt niet. Morgen breng Ik weer een partijtje tabak naar Zuidcote. Pas toch op. Als ik sterven moet als Ziene, zal 't gebeuren. En Is het beslist, dat ik op mijn bed dood ga, zal het alzoo zijn, oor deelde Wannes. Maar blauwen blijf Ik... De wagen kon door het duin niet bij Ziene's hof rijden. Wannes haalde Vincke, den viischer. En gedrieën droegen ze op een ladder Ziene naar haaf huisje. Hier waren Ida en Leontine. O, moeder, moeder toch, 't Is zoo wreed 1 jammerde de dochter, toen ze de .kist zag. Deze werd in het hutje op twee stoelen geplaatst. Bare nam et het deksel af. Allen keken meewarend naar de doode. Op de kas brandden voor 't plaasteren Christusbeeld, twee kaarsjes, de eenige verlichting tevens. Moeder 1 snikte Leontine. O, wat hebben ze met u gedaan 1 Ida knielde neer en bad luidop. Dan sloot Wannes de kist weer Leontine, nu gaat ge brave met Ida mee, zei hij. En moeder alleen laten Zullen ze niet komen waken Niemand is verwittigd. Ea er zijn vrouwen die wel zouden waken, maar tegelijk kwaad spreken van moeder en van u. Laat ze weg. Ga met Ida mee... Wannes drong Leontine van de kist weg. Ida nam de ongelukkige bij den arm en leidde ze heen. Wannes blies de kaarsen uit en met Vincke en Rudolf trad hij buiten. Bare sloot de deur. Morgen zorg Ik voor de begrafenis, zei hij. Dat zal voor overmorgen zijn Ja, 't ls triestig, maar Ik ben blijde, dat Leon tine onder een goed dak is... tda en Leontine waren naar den wagen gegaan. Radolf voerde hen huiswaarts. Kon hij mij maar klein krijgen, wat zou hij blij zijn, mompelde hij. Maar 't lukt niet. Oneenigheid. Weet ge wat ik nu gehoord heb vroeg de jonge madam Willebald aar Hugo. Wat dan, Leida Dat ze bij Voorde ook de doch'er Ingenomen hebben van de blauwster, die dood geschoten is, een slunse... Ge kent haar historie. Dat meisje moet toch ergens onder dak. En bazin Voorde is vrij te doen, wat ze wil, merkte Hugo op. Ida ls In schoon gezelschap. Er zal nu nog meer over haar geklapt worden Niemand babbelt ovel haar dan gi Leida Ha, nu kan lk geen goed meer doen sedert ge zoo.veranderdzijtl kloeg Hugo's vrouw. Leida, Ik verlang niet beter, dan vrede in huls. En Ik zie u gaarne. Maat het moet uit zijn met dat schimpen op j mijn zuster. I En hoe hebt ge vroeger over haat gesproken In Noorwegen hadden erge over stroomingen plaats negen personen ver dronken en er zijn veel vermisten. In Algerie hadden erge boschbran- den plaats twee ambtenaars werden verkoold. In veel streken van Frankrijk hebben erge onweder» gewoed die veel schade hebben veroorzaakt. Te Herlcourt werd een landwerker aangevallen door een stier en vreeselijk vertrappeld en verscheurd. Een 2 jarig kind te St Malo Is ver stikt bij 't eten van een klein stukje aard appel. Twee motorijders reden tegen een telefoonpaal in Nederland en werden1 gedood. Te Roubalx werd 's nachts Ingebro ken In een juweelenwinkel en voor 190.000 fr. weerden gestolen. Nabij java zonk een schip er zou den 80 dooden zijn. In Engeland doodde zekere Harlsson zijn vrouw en zijn zoon en pleegde daar-l na zelfmoord met een geweer De oorzaak! blijft onbekendhet huisgezin leefde ini de beste verstandhouding. Een auto stuikte ln een kloof ih Zwitserland 2 personen werden gedood,, 2 zwaar en 4 licht gekwetst. Den volgenden dag, ontmoette de baron Veel te scherp... En eigenlijk tegen Rudolf Voorde. j mijn hart in. Isse kij nu ook protegeer de blau- O, dat zegt «se nu wers vroeg hij hoonend. Issedadde ook Ja, Leida. Ida was onvoorzichtig Ffamsche bewekink om Rudolf in huls te nemen, toen na den Rudolf haalde de schouders op. aanval op vder, maar ze deed het uit Ik ben te goe i opgevoed, zei hij, om liefde En ze kende Rudolf Voorde b-ter zoo op straat te kijven en te twisten. Dat dan wij. 't is dan toch gebleken, dat hi' gij geen gevoel hebt, weten we al lang. onschuldig ls. Ge moogi Ida niet be- Laat een arme doode met rust. schimpen. En Voorde verwijderde zich. j Ik magnletsmeer, zelfsgeen Fransch meer spreken 1 kloeg de jonge vrouw. Ik kan u niet verbieden Fransch to spreken en ik wil dat niet verbieden Maar ik antwoord er niet op. Ik zie mijl dwaasheid In om slecht Fransch te babbe len en mijn eigen taal te minachten Spreekt een Franschman Engelsch of eei Engelschman Duitsch Ik ken dat liedje. We moeten al boeren leven... Lelda, laat ons niet op de boere; schimpen 1 Dat deden we vroeger. D landbouwersstand is de kracht van Vlaai: deren. En wel In geld en komplimenten maar niet in begrippen en zeden staa menschen als de baron en zijn zoon bove, de boeren. Gij kunt Rudolf Voorde al goe napraten. Rudolf zegt veel ware dingen. We mogen dus niet omhoog klin men Jawel, als ge met omhoog klimmt bedoelt, dat we vooruit gaan in on: zaken, in onze ontwikkeling. Meer zakt doen we elk jaar. Maar meer ontwlkke zijn we door ons beetje Fransch niet g worden. Omhoog klimmen, dat bestaat 't laag neer zien op andere menschen, 't naapen van rijke families die toch o achter dep rug uitlachen, omhoog klit men om te Dralen en te pronken, dat d, lk niet. Mijn oogen zijn open gegaan ge zult er den blinddoek niet meer vc spannen. Toe, laat ons niet twisten, moet vandaag een groote bestelling na, de Moeren brengen Rijd eens mee dan gaan we bij vader aan Dat zal hfl deugd doen. 't Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1