HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. ikisMMitsprijf pir jur BsricifSD - verijnpmten vonnissen Rouw&tricntgn uitgeversnnsEn vannESTE. orukkenj .Müifliiüüi Zondag 3111 Juli 1827. 25 Centiare8n 24® Jaar. Nr 31 Maggy en de Vlamingen Politiék Overzicht. VAN DEN JACHTWAKER ROMAN door A.. II/VrVW Dp H8ilige Psstor V3H Arsa,8(?eeken naar hetjjBlsdom van Lyon en Vlaanderens Badevaart naar Rome en Assisle, INHULDIGING van het BRITISCH GEDENKTEEKEN Eeaige Bijbeschouwingei. In Stad 12.501. In Bslglop.psst 15.00 fr. Amerika 81 fr. Andere landen 28.E0 fr. TARIEF OER PRIJZEN s Eene Inlasschlng O fr. 90 per regel 2 en 3 Iniattch. O fr. 80 per regel 1 fr. 50 p. regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annonces lijn reeraf Ie ktlalen en aioelen legen den Donderdag naen ingelanden warden. Kleine berichten legen den Vrijdag noen. Gasthuisstraat, 15, Poperinghe TelAfoon 0. Poafchéck 10.070 FOFEIlIliCHEHUB GEDACHTEM Talent zonder iact is even onbruik baar als stoom zonder geleiding. (Dr S. F. van Kamiel Ros). Hinderpalen bestaan voor hen alleen, die niet weten, hoe zich er boven te ver heffen. (George Meredith), Een blijde blik is zonneschijn Die soms het donkerst hart doet gloeien I Wil toch, waar zooveel tranen vloeien, Niet zuinig op een glimlach zijn. (Ten Kate). Zit niet bij de pakken neer, maar schud alle moedeloosheid af. Richt uw blik op een ander doel het leven is rijk genoeg, ook al kunt gij uw liefste wenschen niet verkrijgen. (Johanna van Woude). Rond de stad Luik leven niet minder dan 70,000 Vlamingen, die er werkzaam zijn in de nijverheid en vooral in de kool mijnen. Reis door die streek aan den horizont rijzen op, als grauw-grijze pyramlden, die zwarte hoopen steenen die uit de opge dolven kolen worden geworpen somber Is de hemelhalf dor en schraal staan boe men en gewassen en zelf», bij zo merdag ligt er nog een waas van droefheid over de streek, die men terecht heet het Zwarte Land Is 't er somber rordom u, in de gees ten en zielen Is 't donkerder nog. Nergens heeft ellende en haat meer vreugde ge dood, nergens heeft socialisme en onge loof meer slachtoffers gemaakt, nergens is 't zedelijk verval en de dood van een volk naderbij... Droef moet het zijn ie leven daar waar de hemel betrokken is voor het oog en gesloten schijnt voor den blik der hoop dubbel droevig voor den Vlaatnschen werkman, die er enkel komt om te wroe ten, diep in den grond, die enkel aange moedigd wordt met een vloek, uitgeschol den om zijn geloof, totdat hij het tenslotte verzaakt,die zijn klachten moet opkroppen In zijn hart omdat niemand hem veistaat of zich om hem bekommert, die er als een werkbeest uit de samenleving der men- schen worden geweerd. De kinderen groeien op in de ellende van barakken, koten en achterbuurten, de mannen zoeken na hun werk verzet in de kroegen, evenals menigmaal de vrou wen en dat Vlaamsche volk dat zoo'n kracht bezit tot ruw werk, maar ook zoo'n neiging tot drank en ruw leven, zinki lager en lager, eilaas, kan niet omhoog omdat niemand het helpt en is diep ongelukkig. In die omgeving is te midden van 't verhoogde wee en van de diepere ellende der oorlogsjaren als een llcht-engel van vrede en vreugde Maggy verschenen en heefter wonderen gedaan. Wie Maggy was Een Waaisch meisje uit een burgersgezin van tien kinderen. Ze werd onderwijzeres met de edele be doeling heel haar leven te stellen in den dienst van Christus en het toe te wijden aan de kleinen van het volk. Voor de kin deren was zij èl goedheid, voor haar ge daagde en alleen geblevene ouders al toegenegenheid en bezorgdheid, voor Christus baar bruidegom, dl liefde. Toen leerde ze kennen het Werk der Vlamingen, dat naar 't voorbeeld der Redemptoristen ook de Minderbroeders te Luik hadden opgericht. Om de Vlaam sche jeugd den weg naar de kerk te lee- ren en om de afgedwaalde ouderen terug op 't goede spoor te krijgen, richtte ze met haar Vlaamsche leerlingen een zang- knor op 't kesite moeite, verschrikke lijke moeite de stemmen waren ongeoe fend en veler wil ns menigmaal weer barstig ze moest de ouders aan buis bezoeken om hunne toestemming te verkrijgen en haar schoolbank nam zoo veel tijd In beslag ze moest met de menschen kunnen spreken in hunne taal en ze kende geen Vlaamsch. Doch willen is kuonen Moeilijk gaat ook I En 't ging. Twee jaar lang was 't een geloop door de stad en de voor steden bij dag en bij avond tot 200 be zoeken per week legde ze af in de ellendig ste woonsten, waar een burger nooit een voet dlerf binnenzetten om wille van hun beruchtheid, hun vuiligheid en hun luizen. Daar zat zij bij aan 't avondmaal van den mijnwerker, daar verpleegde zij de hoestende teringlijders, daar leerde zij de vrouwen huishouden. Overal waar zij kwam liet zij een lichtstraal achter van vreugde en een zaadje van reddende ge loof, dat or.tklemde en opschoot onder de koesterende stralen harer milde goedheid. Alles wat zij bezat of verdiende deelde zij uit, en wanneer zij niets meer bezat, dan ging ze bedelen voor haar arme Vlaamsche broeders. Op haar lichaam droeg ze een hard boetekleed om alzoo door haar lijden haar werk te heiligen, want op de eerste plaats was zij er op uit zielen te redden, zielen van gedoopte Vlamingen, die dreigden verloren ie gaan. Haar gezellin Jeanne moest bidden terwijl zij het woord deed en biddende gingen ze samen naar huls. Toen de oorlog het afscheid van 3 broe ders vergde, troostte ze hare ouders met de hoop Ze zullen allen wederkeeren want, voegde ze er stiliekens bij, ik offer ml|n leven op voor het hunne Ze keerden weder alle drie één uit Afrika een ander, P. Lekeux, die In 1914 als minderbroeder te Turnhout verbleef, wasult'tkloosterteruggekeerd naar'i leger als artillerie-officier. Te Luiken te Oud- Stuyyekenskerke. op de gevaarlijkste voorposten en bij de meest gewaagde ver kenningen, dikwijls alleen en dit maanden lang, bleef hij ongedeerd, niemand kon begrijpen hoe. Dit wonderbaar weder varen heelt hij zelf beschreven ineen boek: Mijn roode Kloosters en vóór enkele maanden verscheen van zijn hand het leven zijner zuster Maggy Den 6 Maart 1916 bracht de oplossing van 't raadsel van zijn behoud. Enkele dagen te voren bad Maggy haar dood voorspeld tot daags te voren had ze (geijverd om de missie b j de Vlamingen voor te bereiden dien dug ging ze, licht ongesteld, te bed en tot groote verbazing n Jeu dokter en tot grievende smart harer ouders stier! ze oe izelfden nacht, slechis 23 jaar oud. God had haar offer aanvaardhaar broeders plukten er de vruchten van, doch niet haar broeders alleen. Haar dood als haar leven was ook een zegen voor haar werk op 2 jaar tijds hadden éér dan 1.400 der meest verlatene en diepst gevallene Vlamingen, door haar toedoen, teruggevonden den kostbaren parel van 't geloof dien ze uit Vlaanderen hadden meegebracht en In 't land van Lu'k ve loien. Bij hare begrafenis stroomden duizen den Vlamingen, niettegenstaande een ge weldigen sneeuwstorm naar 't sterfhuis mijnwerkeis en bedelaars, al de miserie van Luik, die z» een tijdlang had verlicht, vergezelde haar lijk. De mijn van Gtaln zag haast geen werkvolk opdagen en be- leuwd vroegen zij die kwamen werken zich afWie Is toch die juffer, naar wier begrafenis vandaag al de Vlamingen gaan De Vlamingen hebben een hartdit maal brak het en ze weenden om Maggy's dood de Vlamingen zijn dankbaar cm de minste weldaad van hun schamel oorlogsloon brachten ze een rond som- meken bijeen om bloemen en rutkers te koopen, zoo zeldzaam en zoo duur rond dien tijd van het jaar, en onder bloemen werd Maggy begraven. Bij haar graf duurde voort het wonder van haar ieven bekeeringen, berouw en roeping ontstonden in het hart van velen nooit slaagde een missie zoo goed ais de eerste na Maggy's dood, en 9 juffrouwen boden zich onmiddellijk vol edelmoedig heid aan om haar werk bij de Vlamingen voort te zetten. Nog heden gaan Vlaamsche werklieden van Luik naar het Kerkhof te Ars bidden op 't graf van hun kleine heilige die hen zoozeer beminde. En vóór onzen geest rijst de vraag Beminnen wij, Vlamingen, onbaatzuchtig en edelmoedig malkander als broeders, zooals Maygy haar Vlaamsche wroeiers beminde. Zoo neen, dat dan het voorbeeld van dit Lulksche meisje ons leere dat liefde tot God en elkander, voor ons ka tholieken en Vlamingen, de eerste en noodzakelijkste plicht Is, omdat zij alléén wonderen verricht, ons volk groot en de harten gelukkig maakt. Mochte de hemel veel Maggy's aan Vlaanderen schenken I Het levensduurtecijfer. Met Januari 1920 verscheen het eerste levensGuurtecijfer of index-cijfer in Bel- gie. In verhouding met den gemiddelden prijs der voornaamste gewone levensbe- noodlgheden korts W>ór den oorlóg, was het van 1 fr. tot 3,96 fr. gestegen. Het cijfer steeg, daalde, ging wederom in de hoogte, doorliep de vierhonderd, de vijf honderd, de zeshonderd en is zoo tot 790 gepl,TlmeT„„ w a„. „loi I beid der soldaten onder beschutting blijft. Een vastheid heeft het dus nog niet n. hp„nU,,n„ „„lgno. L bereikt. En 't zou ons niet moeten ver wonderen dat het nog stijgen zal. Dit Is een zeer ernstige zaak, waarop wel eens de bijzondere aandacht dient hervestigd te worden. Zulks bewijst eene voortdurende ver- Mengelwerk van «De Poperinohenaar» 31 I>E DOCHTER Ze doet toch zoo. Ge hebt gelijk. Ik ga mee, hernam Wannes. Het is braaf, dat ge om me komt. Mardjle, ik moet me nu veel met vrouwvolk moeien Ik die er niet van wilde weten Maar ik heb het Zlene beloofd en Leontlne is een arm verdoold schaap. Wanne» trok zich met Rudolf heen. Leontine moet in die weken veel af gezien hebben, zei hij Eer een mensch in zee springt, is er heel wat door zijn kop gegaan We vechten voor ons leven. Slesje, dat in mijn gebuurte woont, is negentig. Ze moeten het als een bloemzak van bed naar zetel sleuren, 't Kan niet wel meer eten. 't Heeft nu hier dan daar zeer. Maar 't spreekt het toch niet van sterven I 't Houdt nog aan zijn leven. En een jong ding ais Leontlne, dat In angst in ree springt. Ha, Melredonk is een schavuit Ja, maar nu komt hij toch tot in keer. Hij moet veel verdriet hebben. Omdat hij binst zijn ziekte zich zelf verraden heeft en nu In den bak zit. Ha neen Rudolf, dan schuifelt ge niet van leute Zoo komen er veel tot berouw Maar als mesjeu Ie baron hem garde- chasse gemaakt had en het ware niet uit gekomen van dat schieten, Melredonk De Militaire dienst. Hij bekent echter dat de Duitscheri drukking uitgeoefend hebben op hem. op- Met het einde van het parlementair jiar dat hij jQ zijn blad De Tijd van Hol; land, over het bestaan der vrijschutters zou schrijven en de dultsche verwoestin gen zou verrechtvaardigen. Cogge-hulde te Veurne. De plechtige inhuldiging van het bron zen borstbeeld van den nederigen held der overstroomingen in de Yverstreek (October 1914), zal plaats hebben te Veurne den Zondag 7 Augustus aan- Is de legerhervormlng opnieuw aan de orde van den dag gekomen. De Socialisten hebben een oud artikel van hun strijdprogrammagevonden waar- In er spraak is van Zesmaandendi enst. In de overtuiging dat hun geweten niet ai te zuiver is In zake korten legerdienst, hebben zij nu in der haast een nieuw voorstel van zesmaandendienst aaneen geflanst en hebben zij het juist op het laatste nippertje, a's de Kamer gereed stond om uiteen te gaan, neergelegd. Nu staande. Willende een blijk geven van de trachten de Socialisten hunne j ">ng" vol- dankbaarheid van het erkentelijke België gellngen te paaien met te zeggen dat hup. en zijn Leger aan de nagedachtenis van voorstel met November erdoor zal gaan, Karei Cogge, zoo heeft de Regeering eene als een brief in de Post. toelage van 5000 frank toegekend voor Afwachten zal best zijn, de tijd zal het deze plechtigheid. De Heer Minister van wei uitwijzen. Landsverdediging komt daarbij nog de De huidige Regeering Jaspar heeft een medewerking te verleenen van het keur- beperkt programma en een tijdelijk ka- korps: de Muziek van het 1" Gidsen. De' rakter. De redding van den frank Is het Provincieraad van West-Vlaanderen wil- hoofddoel van haar bestaan. de ook niet ten achteren blijven en heefl Van Iegerhervorming is er op haar pro- eene toelage van 2 500 frank gestemd gramma geen spraak. voor de verheerlijking van den roem van Maar men moet erkennen dat een leger- Veurne. hervorming zich opdringt en het is niet onmogelijk dat de Regeerlcg zich daar naar schikk -. De Regeering kan echter op dat punt ook uiteenvallen. i Do Gelukzaligverklaring van Pius X. De gelukzaligverklaring van Paus Pius X eerste stap naar zijne helligverkla- ring werd aangevraagd In de Heilige Laat ons aannemen dat de Regeering Congregatie der Ritten, in een tekst van medewil en de legerhervormlng laat be- 425 bladzijden, gedurende drie jaar voor- handelen. Moeten de Socialisten nu al i bereid, en getuigenis inhoudend ven 26 victorie kraaien Bijlange niet getuigen over de mirakelen door Pius X Minister de Broeqeevllle heeft beloofd jgedaan. Guido. zijn verlof te zullen wijden aan de studie der legerhervcrmlng. Hij zegde zelfs zich geen moeite te zullen sparen om den Provincieraad V8B WestAlaanderea diensttijd te verkorten en tegen den vol genden zittijd zij n hervormingsplan aan 't Parlementte zullen onderwerpen. Om deze erklaring werd Mde Brocque- vllle in den Senaat lof toegezaaid. Maar was het Minister Vandervelde niet die verklaarde dat het militaire vraagstuk geen kwestie was die door de Kamers hoefde opgelost, maar enkel door de le- ger-bureelen kon uitgevochten worden Wilde dat soms niet zooveel beteekenen als de veroordeellng van het wetsontwerp over de 6 maandendienst, vroeger door Volksvertegenwoordiger Vandervelde in gediend D; S clallsten zijn toch zeker zoo onverstandig niet van te durven hopen dat de leger-bureelen den 6 maan dendienst zullen voorhouden En met veel bluf spieken de Socialisten nu reeds over de nieuwe verovering die zij, de S clallsten, zullen behalen. Kom, kom, zij zijn nu toch zeker Ineens niet zoo sterk, dat zij alleen die u oeilijke erandering, laat ons maar zeggen, ver betering zullen bekomen 2e weten toch wel dat er nog andere groepen zijn in de Kamers die ook den korten diensttijd genegen zijn en die niet beters vragen dan samenwerking te be komen, om te verkrijgen hetgeen zij be- geeren. De legerhervormlng is ook een zedelijk vraagstuk dat de Katholieken bet meest nog bekommert. De kazerne was nooit een school van hooge zedelijkheid en zal het ook nooit worden. Dat weten wij allen genoeg Hoe j korter de diensttijd, hce beter de zedelijk- De bevolking verlangt vurig de ver mindering van den diensttijd. Als het erop zal aankomen pr?ctische voorstellen te onderzoeken, waarin met de kroost rijke- en hulpbehoever.de gezinnen reke ning gehouden wordt en het nationaal belang niet uit het oog verloren wordt, zwarlng der prijzen van de levensbehoel-|ir0gen de S0clalisteri geheel gerust zijn ten en wanneer de Inkomsten met de ver- - dat 00g de Katholieken hun man zullen hoogingen geen gelijken tred houden, 18 j weten te staan in de kwestie der leger- er achteruitgang en dreigt het te kort in hervorming de gezinnen zijn kop op te steken. Dit schrijven wij om twee redenen. HetDe legende der ware onredelijk de looten niet gekoppeld te houden aan de levensduurte en er zou met allen mogelijken spoel dienen door gewerkt te worden, om de ouderlingen het verhoogde pensioenbedrag uit te keeren. Onverdachte hulde. OalanRs hield de S xlallst M. Vander velde, Mini «ter van Buitenlandsche Za, ken eene rede in de Kamer. Sprekende Belgische Vrijschutters Het is moeilijk om een neger wit te wasschen. Het is even moeilijk voor Duitschland om het Dultsch geweten te ontlasten van de knaging om de gruwel daden welke het tijdens den oorlog in ons land gepleegd heeft. Duitschland heeft zulks echter nogeens beproefd en heeft eene Kommissie inge- ste'd om een onderzoek in te richten over den zccgezegiien franc-tireursoorlog in over het bloedig conflict van China was| Belgie, wat men beter zou noemen de ie- hij gelukkig te mogen zeggen dat Belgle gende der Belgische Vrijschutters. zich totnogtoe erbuiten had weten te hou den, zonder daarom iets van de rechten onzer aldaar gevestigde landgenooten prijs te geven. Sprekende van de Belgische Katholieke Missionarissen zegde hij het volgende Allen hebben verklaard, dat zij het als een plicht beschouwen, op hun post te blijven, wat er ook gebeure. Geen van allen is te kort gekomen aan dit wacht woord. Ik meen het gevoelen c!er gansche Kamer, zonder onderscheid van partij noch geloof te vertolken door aan hun toewijding en hun opoflerirgsgeest een openbare hulde van sympathie en bewon dering te brengen in den mond van den Sociallsilschen leider hebben die woorden een meer dan gewone waarde en beteekenis. Zij duiten immers de erkenning In, door een anders- lenkende, van de weergalooze heldaftlg- eid van onze en van alle Katholieie Missionarissen. Op het verslag dat de Duitsche Pro fessor Meurer uitgebracht heeft komt M Vandervelde, onze Minister van Buiten landsche Zaken, een klinkend antwoord te geven. De beweringen van M. Meurer, die valsch zijn worden ernstig weerlegd Geven wij hier enkel, wat M. Mok veld, een Nederlandtche dagbladschrij ver, die de Duitsche groepen in den loop der eerste weken van hunnen optocht in Belgie volgde, schreefNooit heeft hi iets van een franc-tireurskrijg waargeno men. Nimmer heeft hij iemand gezien, die gewapend als franc-trleur gevangen genomen was. Geen Duitsche militair van welken rang ook heeft hij ooit hoo ien beweren, dat hij zelve op eenlgerlel wijze iets van den franc-tlreurkrljg heeft medegemaakt, ofschoon hii altoos velen daarnaar gevraagd hee ft. Nooit heeft hi; op zijn vragen een naam, een enke'en naam van een franc-tireur hooren noe- man. De zitting van den Provincieraad duurt nog voort. Het is niet mogelijk al de pun ten aan te raken welke tijdens dezen zit tijd besproken werden. Een woord over enkele der voornaamste besluiten. Een buitengewone toeiaag van 30 duizend franx wordt met algemeenheid van stemmen toegestaan voor het bouwen van een klokkentorentje op het gerechts hof van Yper. De behoeftige kankerlijders, wier onderstandswoonst gevestigd is binnen de provincie West-Vlaanderen, worden kosteloos, in Sint Jans Hospitaal te Brug ge, behandeld door de geneesheeren specialisten aan dit gesticht gehecht, en genieten er kosteloos de genees- en heel kundige verzorging. De provincie W.-Vl. zal daartoe j ïarlijks 30 duizend frank be talen. Er zal 10.000 fr betaald worden voor de propaganda tegen den kanker in de proviLcle -en de aanmoediging van de studie dezer kwaal. Eene kredietvermeerdering van 12 duizend frank wordt toegestaan ten gun ste van de over de Provincie verspreide boekerijen. Ingaande op het voorstel van de heeren Leuridan en anderen wordt het besluit getroifen dat al de stukken van atti Provincieraad uitgaande en tot de pro vincieraadsleden gericht in het Vlaamsch zullen opgesteld worden. Naar de raads leden, die een Waalsche gemeente bewo nen, zullen de stukken, bun tot nu toe tweetalig gezonden, in het Fransch opge steld gericht worden. Het krediet van 45 duizend frank ten voordeele van de school voor ver pleegsters Ste Elisabeth te Brugge, wordt op 60 duizend frank gebracht. Het krediet van 21 duizend frank bestemd tot het verleenen van studie beurzen wordt tot 40 duizend frank ver meerderd. Het barema der gewone toelagen ten gunste van de Middelbare Landbouw scholen zal gewijzigd woiden. Vooitaan zal eene inrichting met 20 leerlingen 5 duizend frank ontvangen, 7 500 fr. voor 30 leerlingen, 12 duizend fr. voor 45 leer lingen en 15 duizend fr. voor 60 leerlin gen. Zoo zal voortaan de Middelbare landbouwschool te Roeselare 15 duizend fr. ontvangen. Avelghem 12 duizend fr., Nieuw poort 7 500 fr.. Coitemarck 15 duizend en Moorslede 5 duizend frank. E>ne som van 15 duizend fr. wordt ingeschreven in de buitengewone uitga ven van de begrooting 1928 als tusschen- komst van de Provincie in de kosten van de huishoudelijke begrooting van het provinciaal bestuur, dienstjaar 1927 en evenveel vror het diensijaar 1928 De heer Leuridan verklaarde dat de leden van den Vlaamschen Natlonalistl- schen groep zich zouden onthouden, om dat zij meenden dat de voorgestelde tus- schenkomst eene afwijking is van het princiep volgens hetwelk de Slaat alleen de bedoelde kosten moet afdragen. Het krediet ten gunste der kunst minnende vereenlglngen wordt van 16 duizend op 25 duizend frank gebracht De Gouverneur heeft den zittijd van den Provincieraad met 8 Jagen verlengd. 11 tot 24 September. Inlichtingen Midd-nbureel, Plein 13a, Kortrijk. Wie is dat zeggen vele menschen. Men hooit daarover niet vee! spreken zeggen andere. Het is nogtans een groote heilige uit onze tijden en 'k zal in 't korte zeggen dat de Heilige [oannes-Maria Vianney geboren wierd te Darailly (Frank rijk) in 1786 gestorven te Ars in 1850, gelukzalig verklaard In 1905 en heilig ver klaard In 1925. Hij is den bijzonderen patroon van de priesters en wordt veel aa nroepen voor de bekeering der zondaars. Zijn heilig en wonderbaar leven hier beschrijven ware te lang en vergenoegen wij ons met te zeggen dat hij van een voudige maar deug Jzame ouders geboren was en van zijn teederste jeugd had hij eene groote godsvrucht tot de H. Maagd en later toen hij schaapherder was en de kudde bewaakte zijner makkers,de andere herders, begroetten hem van verre met vreugdekreten en met veel eerbied aan hoorden ze de liefdebetuigingen van Joan nes tot zijne Moeder. Na zijne eerste communie begon hij zijne studiën bij de Pastor van Ecully (4 kilometers van zijn geboortedorp) en dan reeds sprak hij over zijne roeping tot het Priesterschap. Er verliepen 6 jaren op welke Joannes zich bezig hield met studiën en godvruchtige oefeningen. Hij was dan 23 jaar. Na vele druk en smert onder den leger dienst zette hij zijne studiën voort in de Wijsbegeerte en leidde een voorbeeldig leven in Mei 1811 mocht hij de souiane aantrekken, ontving opvolgeniijk de verschllllge wijdingen en In 1815 was hij rijp gevonden voor het Priesterschap en de ceremonie geschiedde voor hem alleen in de hoofdkerk van Grenoble. De nieuwepriester was om middernacht geboren en hij was priester gewijd aan 30 jaren, dit waren twee gelijkheden met Onzen Liezen Hesr en bij kon nu gelijk Hij, zich to: het apostolisch leven be geven. Hij wierd onderpastor benoemd te Ecully op aanvraag van den Heer Pastor; 't was eene algemeene vreugd op de parochie en God opende in zijn hart ver scheidene bronnen van levenmakende zalving en rechtzinnige liefde, hij wierd aanstonds den vriend der armen, den raadsman der rij keu. Ntt üc üuuil vau zrtju goeden Pastor, wierd hij dan pastor be noemd te Ars en zijne Oversten zegden hem Ga naar dit land, er is niet veel liefde Gods... gij zult er die vermeerde ren De Heer Vianney deed zijne intrede te Ars zonder stok, zonder zak, zonder brood, zonder geld, het was den 9 Fe bruari 1818 en als hij den toren van zijne kerk ontwaarde knielde hij ter aarde neder. Van de eerste dagen van zijn ver blijf aldaar al de menschen zegden «Wij hebben een heiiige voor pastoor I Hier alles beschrijven zijne deugden, zijne opofferingen kunnen we niet, maar zeggen we toch zijne groote godsvrucht tot Jezus In het tabernakel van waar hij verstond dat ren pastoor is:de man Gods en de man van het volk. Ziende baldadig heden en de Zondagstoornissen van zijne parochianen begon hij veel te prediken, kort, vurig en aangenaam om vruchten voort te brengen Hij wist wel dat er ook een ander apostelschap is dan dit van den predikstoel, te weten het apostelschap van den omgang met de menschen, welke in alle omstandigheden zich voordoetop de velden, in de huisgezinnen, bij het bed van den zieke. De Heer Pastor van Ars overdacht alles en zegde Ik zal geen goed kunnen doen, dm wanneer ik zal bemind zijn. Welnu er is een geheim om zich te doen beminnen, en de goede pastoor bezat dit geheim volkomen hij beminde zijn volk. Men moet het bekennen met zijn le vensbeschrijver de natuur had hem niet vele uitwendige voordeelen verleend, zijn gelaat was bleek en beenderachtig, zijn lichaam zwak, zijn gang zwaar, zijne houding vreesachtig en verlegen, zijn voorkomen had nleis bijzonders. De vriendelijkheid van zijne gelaatstrekken en het vuur zijner oogen verwekten alleen de aandacht. Hoezeer beminde hij zijne parochianen, hij wilde ze allen zien met zijn oog en kennen met zijn hart, hij ging ten huize en zijne bezoeken deden apostelwerk Geheel de parochie van Ars herleefde en verbeterde op geestelijk gebied en toen de geestelijke overheden hem eene andere bediening wilden geven, zijne parochia nen wilden hem in hun midden behouden en eenlge mennen gingen deze gunst gaan j de Bisschop voldeed aan hun verlangen. De Heer Vianney bleef dus in Ars tot dat hij stierfhij was er pastoor gedurende 40 jaar. Overal noemde men hem de Heilige Hij was de goede Herder, de ware apos tel, de vader der weezen, hij leefde in de grootste armoede. In September 1842 werd hij doodelijk ziek van uitgeputheid en ook vamde iandskoortsen die hem jaarlijks overvielen, hij bekwam zijne gezondheid terug door de voorspraak van de H. Phllomeoa, voor wie hij eene groo te godsvrucht had. Nevens de vreugd over de bekeering van geheel Ars over vielen hem veie beproevingen op geeste lijke en lichamelijke wijze, maar God had zijne uur gekozen en welhaast zijne deug den, zijne wonderen,zijne raden en daden werden overal verkondigd, in geheel Frankrijk en in de vreemde landen. De volkeren der 19' eeuw, zoo genegen voor de ijdelheid, kwamen in een kleine paro chie hunne buide aan de eenvoudigheid bewijzen. Men kwam van ver en dicht om den Heiligen Pastor te hooren, te zien of te raadplegen, er waren er die honger en dorst en slapelooze nachten overbrach ten om maar eenige woorden uit zijn mond te hooren. Er werd een regelmati- gen dienst van omnibussen Ingericht tusschen Lyns en Ars, elk jaar kwamen et meer dan 20.000 menschen en in 1848 kwamen er meer dan 80.000. Geheele benden uit Frankrijk, Italië, Belgie, Spanje, Zwitserland, Duitschland, Enge land, enz. Al de volksklassen, lieden van allen ouderdom en van allen staat kwa men daar om troost en raad van den een- voudigen, grijzen pastoor. Dagelijks bracht de postwagen een hoeveelheid uit alle hoeken der wereld. Onze geliefde Heilige Pastoor was al gemeen gekend en vermaard Marceau de groote zeeman legde een bezoek af bij dezen wonderbewerker. Bisschoppen, Aartsbisschoppen, Cardinaien kwamen dezen ootmoedigen priester bezoeken. Zijn Hoogw. Mgr. Dupanloup nam ver scheidene malen zijn toevlucht om raad gevingen van den pastoor van Ars. Pater Lacordalre aanhoorde hem met aandacht en eerbied. Men zou kunnen geheele blad zijden vol namen schrijven van voorname bezoekers. Gedurende 33 jaren onzen Heiligen Pastor was geheel den dag en bijna gansche nachten in zijn biechtstoel, bij las in de herten en de zielen en heeft on eindig vele bekeeringen te wege gebracht. Welhaast moesten zijne krachten begeven en den Zaterdag 3" Augustus vroeg de Heer Vianney om de laatste H. Sacra menten te ontvangen en den volgenden nacht om 2 uren gaf hij zijn schoone ziel aan God terug. De droefheid was alge meen, het lijk bleef 8 dagen tentoonge steld zonder eenlg teeken van bederf en op 12" Augustus de Bisschop van Belley kwam toe voor den lijkdienst waar meer dan zes duizend vreemdelingen waren iocgcotfoomd co dfio honderd pricatcra waren tegenwoordig. Sedert dien gaan de bedevaarders in groot getalden zoo lieven Heiligen aanroepen in al hun noodwen digheden en alle gunsten en genaden worden door zijn voorspraak bekomen. Te Ars heeft men het hart van den Heili gen bewaard. De godsvrucht verspreidt zich uit in alle landen en niet min in Belgie en inzonder in ons Vlaanderen. Voor 2 jaren is er te Oostende een heel mooi beeld van den H. Pastor van Ars Ingehuldigd geweest In de groote kerk van St-Pleter en Paulu», met plechtlgen Trldium en groote feestelijkheden. De bevolking aldaar liefkoost den Heiligen en te Oostende heeft men reeds vele be komen door zijn voorspraak,onder ander erscbillige groote bekeeringen. Een Eerw. Gasthulszuster, bijna blind, ge neest op eene wonderbare wijze. Een meisje van 15 jaar oud, lijdende aan be derf der ruggraat en in de onmogelijkheid te gaan, geneest en blijft gezond. Een ongeling, Maurice Demeulenaere van Brugge, blind sedert meer dan een jaar, krijgt het gezicht terug en kan voort zijn stiel van timmerman uitoefenen. Verschllllge menschen krijgen sommen geld terug die ze als verloren aanzagen Eene ongeloovige Dame moet een operatie onderstaan; zij geneest en be keert zich. Een auto waarin een vader van 4 kinders en 3 ander handelaars, rijdt in volle vlucht en botst tegen een boom, het ergste kon gebeuren, maar ailen zijn ongedeerd en de Vader schrijft het toe aan den H. Pastor wiens medalie hij op hem droeg. In verschllllge parochiën van het Bisdom zijn reeds vele genaden bekomen en inzonder een grooten geeste lijken voorutgang. In Brugge had verleden week een Triduum plaats ter eere van den H. Pastor van Ars. Mochten nu deze reg -ls helpen om de devotie tot den H. Pastor van Ars, te verspreiden en aén te vuren in onze streek, in onze stad waar reeds ook ver- schttlige gunsten bekomen zijn geweest. Op Donderdag 4n Augustus is het den feestdag van den H Pastor van Ars. 't Is de dag waarop hij gestorven is. Mochten alle lezers en lezeressen op dien dag uit ganschen herte zeggen Heilige Pastor van Ars, bid voor ors X aan de Mcenenpcort te YPER. zou geen be,cuw getoond htbben. Dan duivelde hij nu de menschen. Wel Leon tlne, arm schaap, ze noemen u een slunse, maar dat zljt ge niet, want dan zoudt ge zonder schaamte en angst zijn. Er zit nog een eetl jk harte in u Als de jonkheid doolt er kunnen leelijke dingen van voort komen. Dat is zoo, stemde Rudolf toe En dat de vrouwe van Hugo zoo ge meen deed. 't Is een venijnig wtjveke. Hoovaardlg I En jaloersch van Ida. Zeg er dat maar bij. Ida wordt bazlnne van een groot hef. En Hugo Willebald Is een klelce han- dtlrar. Hij verdient goed zijn brood, maar 'tis al. Zijn vrouwe zou een groote madam willeu zijn. Ik geloof, dat ge gelijk hebt. Hugo Is heebgansch veranderd. Hij zal het dan moeilijk hebben met zijn vrouw Ik ben hier met Wannes Bare, zei Rudolf. Hoe gaat het met Leontine Ze slaapt nog, maar ze is toch zeer onrustig Ze woelt gedurig. Dat ge eens om den dokter gingt I Bah, bah, dat zal niet noodig zijn, meecde Wannes, die nooit een geneesheer noodig had gehad. 'k Vrees van wel, hernam Ida. Een bee'je koorts, 't Arm schaap heeft veel doorgemaakt. Morgen is het gestild. Maar Ida Willebald dacht aan de om standigheden, waarin Leontine verkeerde, de oorzaak van baar schaamte en angst, van haar benauwdheid al vele weken I Wannes blijft gij hier vroeg ze. En op de hceve sprak Ida met moeder Voorde alleen. Wat later spaode Rudolf in. Hij reed met moeder naar den dokter. Vrouw Voorde zei, dat ze zelve zich eens met Leontlne wilde bemoeien. Ida bleef op de hofstede. Een uur later kwam Rudolf terug. De dokter Is bij Leoniine, zei hij. Moeder blijft er ook tot morgen. Heeft ze mij niet noodig vroeg Ida. Neen, er is nog om een vrouwe ge zonden. De dokter zegt, dat Leontlne ernstig ziek is. We zullen morgen meer weten. Ge hebt wel gedaan Ida, den dok ter te doen komen. Toen Ida ter ruste ging dacht ze aan haar schoonzuster. Ze zou niet gaarne Ja, van eigen I 'k Heb me wel nooit 1 haar schuldop haar eigen geweten voelen, met vrouwvolk bemoeid, maar ik moet nu j wel. 't Heb het aan Ziene beloofd, toen de j Laster, arme sloore lag te sterven in het duin, en mijn woord heb ik nog nooit gebroken. Den volgenden morgen moest Rudoif Ja, dat kunnen we allemaal. Iïse niet om te lak, hernam de baron driftiger. Ikke ben serieus... Ik ook... te serieus zeggen veel menschen, omdat ik geen stuk in mijn kraag wil drinken en over volksontwik keling spreek... Spreek en doen is twee... Ja, spreken en doen verschilt wel tien roen, mijnheer de baron Kij kan skoon klap, zekde mensk die naar u luister... domme mensk. Maar ikke weet dat kij klsteravond in den dune heb keloop akter die slekte Leontlne. Kij hebt kewild in haar huls koom, en zij is kelorp in den dune en kij er akter. En ikke kan dadde vertel. Maai ikke wil zwijk en doen zwijk erfan, als kij ook zwijk fan den jonker en de dokter fan Willebald. Rudolf haalde de schouders op. Een eenig-indrukwekkende plechtigheid had Zondag in het herlevende Yperplaats: doorThe English War Graves Commis slon werd een nieuwe Meensche Poort opgericht, die dient tot gedachtenis van den strijd rond Yper geleverd van 1914 tot 1918 door de Brltsche legers en die te vens eën eeregraf is voor 56 000 onbeken de Brltsche soldaten, wiens lijken gezaaid liggen over tal van Brltsche kerkhoven in de Yperscbe vlakte. Daar zullen nog drie andere memorlaals worden opgericht tot nagedachtenis der Brltsche gesneuvelden aan wie eervol een graf kon worden gege ven, want daar rusten alles te samen 90.000 nlet-herkende Britten in den grond van Vlaanderen. In tegenstelling met zooveel Belgische gedachtenis-feesten aan dedooden uit den wereldoorlog gewijd, in tegenstelling ook met de plechtigheid van den Franschen onbekenden soldaat te Laken, droeg deze IndrukwekVende Britsche plechtigheid te Yper een ingetogen godsdienstig karakter. Daar werd de offergeest der dooden voor gehouden en gebeden voor hun eeuwig heil. Meer niet. Dit was een pelgrimtocht van heel het treurende Engeland, dal troost zoekt In de macht en de zekere vrucht van het sacrificie, en wij kennen alleen de Vlaamsche Yzer-bedevaart naar Dlksmude, die een even zuiver karakter van verheven doodenhulde vertoont. Honderden, neen duizenden Engelschen hadden Zondag vreedzaam de stad Yper bezet. Door de zorgen van de Ypres League en het St Barnabas Pelgrimage Found waren 800 weduwen en weesjes van gesneuvelde Engelsche soldaten, kos teloos naar Yper gebracht. De optocht 'ek Bisschop den De Profundi» bad. B j het zingen van godsdienstige liederen en het zeggen van gebeden eindigde deze randoenlijke plechtigheid. De Radio heeft de aanspraken en de rangen, die tijdens de plechtigheid weer klonken, niet alleen verspreid in Yper, naar geheel Engeland en nog een groot deel van de beschaafde wereld hebben de olecUtlgheld kunnen volgen ter gedachte nis van het duister offer van de 56 duizend Britsche jongen». In dankbaar aandenken en in diepe /ereering sluiten wij ons aan bij de hulde gebracht aan het aandenken van zooveel helden, wier asch thans in Vlaamschen grond rust. Mocht de Heer hunne zielen genadig zijn. Op het Engelsch gedenkteeken staat gebeite'd Alles tol maerdere eer en glorie van God De plechtigheid begon met een lofzang tot God gezongen door al de aanwezige engelschen en begeleid deor het muziek 0 God, onze hulp in vervlogen tijd, onze hosp In de toekomst Daarna las de E Heer Hoofdaalmoeze nier luidop een gebed. Lord Plumer eindigde zijne aanspraak met deze woorden Tot de glorie van God en ter nagedachtenis van hen wier namen hierin geschreven staan, onthul ik dit gedenkteeken in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Gesstes Toen werd het gedenkteeken gewijd en weer klonk een oude hymne, vol dank aan God. Een kijkje tijdens de Plechtige Inhuldiging Zondag In 't midden Koning Albert rechts de Engelsche Veldmaarschalk flumer links Sir Laming Worthington Evans Engelsch Minister van Oorlog. der familieleden der Gesneuvelden door de Treurboog was reeds van In den vroe gen morgen aan de gang en immer maar voort kwamen er dichte drommen aange stapt en stapelden zich steeds maar kronen op kronen aan de Meenensche Poort. In stille, statige stoet trokken de over deden, met onzen Koning aan het hoofd, raar het gedenkteeken. Onderweg ging Koning Albert den zieken burgemeest r M. Colaert, In zijne woonst groete Men schat de aanwezige menlgre op 10 duizend. Dan hield Maarschalk Lord Plu mer, die tijdens den oorlog het bevel voerde aan het Ypersche front, eene rede waaronder hij het Doodenmonument ont hulde. Hierop sprak onze Koning In het Engelsch. Hij bracht hulde, namens Bel gle, aan Engeland en aan de slachtoffers van den grooten oorlog. Door een Prote- stantsche Geestelijk werden er wijdings gebeden uitgesproken, waaropeen Katho- Een bisschop las dan luidop De Psalm De Profundi» die luidop door de om- staanders werd medegezegd. Hierover lezen we in De Gazet van Antwerpen Hoe was gansch die plechtigheid toch loordrongen van godsdienstzin en stak lat alles af bij de droge lofrede van onzen Koningen de gewoone trant van dergelijke olechtlgbeden in Belgie en in Frankrijk. Die redevoering was heet en gansch geschoeid opmoderne vastelandscheleest, en de Fransche radicaal Herriot zou het gewis niet anders gezeld hebben. Ja. die koninklijke, of, als men wil, die Belgisch-gouvernementeele rede was een ontgoocheling, en 't heeft ons, katholie ken, zwaarder gegriefd dan wij hier uit drukken willen, dat Godes naam werd doodgezwegen toen, op onzen Belgischen bodem, en namensde Belgische bevolking, de bovenmenschelijke dapperheid onzer springen. De schuld van Melredonk, ook van u, die uw volk tegen haar opgestookt hebt. Ik heb Leontine gered. Ik heb den dokter gehaald. Moeder is bij haar. Leon tlne is ernstig ziek. Nu kent ge de ge schiedenis. En waag htt nu eens mij te belasteren. Kij kunt dadde skoon uitlek, maar de mensk. Ja, de mensch, de mensch, hé Als gij uw wapen van broodroof niet kunt gebruiken, dan moet laster dienen om hen te bestrijden die u in den weg loopen. Maar ik wacht u af. Ge hebt het al onder vonden, dat er nog gerecht is, ook voor het volk, dat ge zoo veracht. Een knecht van het kasteel kwam toe gesneld. Hij scheen zeer ontdaan. Hij reikte den baron een telegram over. De kasteelheer las het haastig. Rudolf zag, zonder dat hij het eigenlijk wilde, Elendlge toestanden hier, waarde Dan ga ik eens rap naar bazione naar het dorp voor een dringende bood- taal nog verdeeldheid moet brengen, tot Voorde, hernam Ida. schap. Ida zou om nieuws gaan naar de in de gezinnen, in elk land Is de volkstaal i Ze kon beter met een moeder over hut in de duinen, de geëerde, de algemeen gebruikte. Hier Leontine spreken dan met mannen. Aan de kerk kwam de baron op Ru- zijn er menschen, die op hun taal spuwen, j Doe maar I zei Wannes. En hoor dolf af. 't Is laf en karakterloos. En grooten, die eens, wilt ge den dokter doen karnen, 'tis Ikke moet u spreek, zei de kasteel- peinzen, dat ze de taal van een volk kun- mij wel. Ik ben percles geen kopplgaard. heer. nen uitroeien. 'k Zal hooren wat bazin Voorde Zeg maar,antwoordde Voorde. Maar DatzedanbijonsinFransch-Vlaan- zegt... ik ga niet meer redetwisten. We worden deren komen zien I Ze krijgen er het Rudolf, ga maar mee drong Wan- het toch niet eens. Vlaamsch niet kapot, al willen ze de nes aan. Kalm, kalm. Isse in uw voordeel menschen al gedurende honderden jaren Gij blijft dan alleen wat ikke wil zek. Kij hebt dadde verteld in 't Fransch opkweeken. Voor een tijdje I Dat Is niets, jon- van den jonker... de hlstoire met de dok- Zoo spraken Rudolf en Wannes, terwijl gen. Ga weet nooit, wat ze op 't kasteel ter van Willebald. ze door het duin sta pi en. uitsteken. Ik heb den jonker we! zien ver- Dewaarheidl Ze kwamen aan de hut, waar Ida trekken, maar die gasten zijn trekvogels Ikke niet weet dadde, maar ikke wel wachtte De deur was gegrendeld. en de jonker is eeu deugniet... weet wadde ander». En ikke kan zwijk en Ida kwam open doen. j Rudolf vergezelde zijn verloofde. ikke kan spreek. Ge erkent dus wel, dat de jonkerwat er op stond Jonker Jean geschoten plicbtlgis, hernam hij. jln liefdesavontuur. Hij is slerveud, kom Pliktik Brh, hij isse een jeune ionmiddelijk, hospitaal Calais». j homme, en ikke niet weet of de dokter j De baron wankelde van schrik. Mtar fan de garde-chasse niet heeft keiakt hij trachtte zich te beheerschen. Hij keek teken hem... Voorde aan en zei Als ge nog zoo iets herhaald, sla ik Wij zul nog spreek, maar nu ikke u tegen den grord, gemeene kerel moet op voyage Attention, ikke heb meer i snauwde RudolfBah, wat een karakter.makt dan een boer. Ge meentmenu benauwd temaken. Leon- Rudolf weerhield een scherp antwoord, tine was bij ons. Nog haat bij den vader, die zulk vreese- Ja, ja, ikke wel weet. Eerst op de lijk nieuw» ontvlny, nog een bedreiging, hofstee, en dan in den dune met u nog een snoeven met zijn macht.. Ge liegt I Leontlne kwam niet naar En wat was zijn m?cht tegenover den huls. Ze Is ongelukkig gemaakt door Mei- dood, waarvoor hij nu naar Kale» geroe- redonk, uw spion, bijna uw nieuwe garde- pen werd chasse Ida Willebald en ik zijn baar gaan Rudo'.f zei nleis hij had toch medelij- zoeken Ze was zoo wanhopig, dat haar den metden baron, jhoofd in de war was. Ze wilde in zee Zwijgend verwijderde hij zich. Hij zou het nlevws, dat hij toevallig gelezen had op het telegram, niet verspreiden. De baron volgde, zoo haastig hij kon, den knecht. Rudolf mofst nogal lang op het dorp vertoeven. Toen hij zijn zaakafgehrn deld had, zag hij de kasteelkoets. Deze reed den weg naar Dulnkerke op. Een knecht van het kasteel stond bij een groepje menschen. Jonker lean is erg gekwetst, veitel- de hij. Het Is op de jacht gebeurd, ergens bij Kales, zijn geweer sprong. Zou hij dood gaan vroeg men uit de groep. We weten nog geen nader nieuws. De baron is er heen. Er was een telegram gekomen. i Die knecht moet al den leugen ver breiden, dacht Rudolf Voorde. De waar- beid wordt verdoken. Een liefdesavon tuur-.. weer een gemeene zaak en een, die beleedigd werd, is heftiger geweest jdan ik. Hij deed meer dan jonker Jean in eet) mestput smijten. Maat Ik zat de waar heid niet uitbrengen. Rudoli verliet het dotp, waar de men schen nu in groepjes het nieuws be spraken En peinzen, dat de baron nog zoo juist zijn zoon verontschuldigde, dach' Rudolf Een jeune homrae, hij mocht veel doen, hij was de jonker en Ida is maar een buitenmeisje De losbolligheid is op een drama ultgeloopen De eerste bezorgd heid is nu de waarheid hier te verduiken, den schijn (e redden. Bij hen is schijn al les. Gjhulchel vervult heel hun leven Daartegen hebben we te strijden. Rudolf trof thuis zijn moeder. Ze was juist van de hut in de duinen terugg#- keerd. Hoe is het met Leontine vroeg de zoon. SMliekens nu. Ze heeft vannacht veel geleden. Een geboorte... 't Wichtje Is dood. Leontine Is nu zeer zwak. I ia blijft bij haar. Na den noen ga ik weer. Wannes Bare loopt er ook rond. Is Leontine in gevaar Er Is veel hoop voor haar leven. Maar ja, gevaar is er wei. We moeten wachten. Ze zegt zelf, dat ze liever zou sterven. Ze heelt geen moed. Maar die kan komen, als ze wat aansterkt, 't Is ren treurige nacht geweest. Rudoli vertelde het nieuws van jonker Jean. Zijn moeder en Zeger Willebald schrokken er van. Ze waren het dadelijk met Rudolf eei» die kwestie te verzwijgen. Rudolf mocbl geen misbruik maken van 't geheim dal hij ongewild leerde kennen. Jonker Jean was een slecht karakter, zei willebald. De koetsier kende veel avonturen van hem Jean was veel te Kales, in herbergen waar treffelijke men schen niet komen En de baron zag veel loor de vingers. Och. hij had niet veel te zeggen. Hee kon hij, als zulke ga»ten op gekweekt worden met 't gevoel, dat ze neer zijn dnn aüe anderen rond hen 't Za! oor den baron <"ea zware slag zijn. Hij vas fier op jonker Jean. Et nu zoo'n einde. Ik heb toch nog deernis met hem. Ik oak, verzekerde vrouw Voorde. Dat wenscht ge uw grootsten vijand niet toe. Maar hij had toch geen mede lijden met u, toen uw jongen in de gevan genis zat. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1