HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD m Um JSlwiBwllOfJOlfilA 1 Mil flieMwsbSati voor Poperinghe en Omstreken MOOI ROZEKEN ALLE SCHOOLGERIEF Mndsciie beieren margarine Abonnementsprijs per Jaar In Stad 12.50 fr. In Belgie p. post 15.00 fr. Amerika 31 fr. Andere landen 23.50 fr. mumn, "UI Zondag- 25 September 1927. 25 Centiemen 24° Jaar. N' 39 EEN LES UIT WALLONIË Ouders, doet uw plicht KATHOLIEKE ACTIE Altijd de voordeeligste prijzen. Politiek Overzicht. PLECHTIG TRIDUUM Heiligen Pastoor van Ars Verwoeste Gewesten Ouderdomspensioenen. Tentoonstellingen van hop Z/c'if/ta.i TARIEF DER PRIJZEN Berichti'.n Verkoopingi'n Eene inlassching o IV. 90 pei regel en 3 Inlassr'h. o fr. 80 per regel Vo.NNISSI N Rouwm HICH'I KN i IV 5o per ï'cgel 6 frank H; RHAALDE ANNQNCHN l'KIJZHN OP A AN VRAAG. Alle anuoncon zijn vooral' te betalen en inocu-n tf.tten den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine bericliteu tegen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, i5, Poperinghe Telefuon 9. Postcheck 15.570. PflOTR Ttf P HflU A A H £3 is 'i ici\- Dénkt nooit dat g'onontheerlijk zijt, want door dien waan zoudt ge u zeiven tot uw groot nadeel bedriegen. I )e beste zelfvoldoening genieten wij wanneer wij heden herstellen wat wij gistei'é» verzuimd of misdaan hebben. Eene scherpe tong is het eenige snijdende werktuig dat scherper wordt door het gebruik. Er zijn van die wezens, die over het leven heen lachen en niet begrij pen, waarom anderen het zoo zwaar vinden. Het schijnt dat de anderen voor hen den last dragen, zoodat hen alles licht'en luchtig moet voorkomen. De dagbladen geraken niet uitge praat over de sc hitterende betooging, welke onlangs de Waalsche Eranseh- sprekende jeugd te Luik hield ter eere \an Christus-Koning, 't Was een maèhtsontplooien zonder weerga fo tot 6o.c oo joilgel ziel, getuigenis looi, belovende bet boven afleste lingen, eénhart enééne gevende van hun ge. er in te volharden en stellenzulk schouw spel wasnog ninmierbeleeldin België Wie hadde ooit vermoed dat in Wallonië en 111 de Brusseische oirige ving nog zulke vitaliteilsehat v erbor gen slak Niet alleen de tegenstrevers staan ér voor verbluft ook de katho lieken werden er door verrast. En de Vlaamsche katholieken niet het minst. Ell ze Vlagen zich ai wat in Wal lonië mógelijk is en doenbaar, zou dat een In i srnsehim zijn in 't Vlaamsche gewest, waar liet gelooi zoo diep wor telt en liet belijden van den eeredienst veel meer algemeen is dan in de Zui delijke pro\ inciën Neen, dat is geen hersenschim dat kan geen droombeeld, dat moet wer kelijkheid zijn, en 't is werkelijkheid. Maar 't kost meer inspanning om ten onzent die werkelijkheid tot haar volle recht te brengen, omdat een gedeelte onzer katholieke jeugd, zon der het godsdienstig ideaal te versma den, toch dit ideaal eeningszins op het achterplan liet verdringen door Vlaamsch-nationalistische gevoels kwesties. Dientengevolge leden fel de eensge zindheid, de saainhoorigheid, degeest. drift - hij velen 0111 zich met hart en ziel te wijden aan't hoog houden dei ware christen princiepen, en de massa tc stichten door eerbied en ge hoorzaamheid ten opzichte van hel kerkelijk gezag. Maar dat is slechts een tijdelijk euvel, dat gaat voorbij, en er dient niet gewanhoopt: het gedeelte der katho lieke jeugd in 't Vlaamsche gewest dat min oi nu er afweek van traditioneel? baan, keert terug op zijne stappen, eer wellicht dan men durft te hopen, en sommigen, wier blik verder reikt dan de grensstreep van den gewonen horizont, zien reeds de eensgezind heid hersteld, de volkomen saainhoo righeid onder de breede banier van Christus-Koning. Maar dit herstellen en hereenigen moet het werk zijn der Vlamingen zelf. Dit moet betracht zonder tusschen- komst van elementen wier natuurlijke wei king gelegen is aan gene zijde der taalgrens. jfet schoone, luid sprekende voor beeld door Wallonië te Luik gegeven, zal nawerken in Vlaanderen, tZal na ijver ppwekken bij onze jeugd, 't Zal Harp katholieke ëigepliefde prikkelen ppter npg, 't zal doordringen tpt het fliepste yan haar katholiek gemped, pn haar dpen inzien dat dp tijd gekp- rnpn isom op te sphietpn pit dpn loo- men sluimer' der onverschilligheid, en Je luisteren naar de stem harer inge boren edelmoedig- pn offervaardig heid. Doch, nogeeps, men were alle Waalsche of Brusseische inmenging, en 't zal des te gemakkelijker gaan. Tenandere, deleidersder Waalsche i'eugdbeweging beseffen dat ten volle. I, H. Picard, de algemeene aalmoe zenier der A. C. J. B. (Association Catholique Jeunesse Relge)bevestigde deze week nog, in een persgesprek, dat de Vlaamsche jeugd wil aange- sprokeu worden in hare eigen taal en geleid door mannen van hunnen stam en hij vond daar niets op af te dingen. Hij stelde insgelijks vast dat vele jonge Vlamingen nog min of meer wan trouwig staan tegenover de Waalsche organisatie en aldus niet rijp zijn voor een onmiddellijk en onvoorwaardelijk aansluiten bij de A. C. J. B. En toch, zeide hij, zien we eens Vlaanderen en Wallonië vereenigd op het terrein van de A. C. J. B., omdat de Vlamingen diepgrondig katholiek zijn, en het godsdienstig terrein het eenige is' waar nien vergeten kan wat verdeelt, om sanu n teieveren voor het Schoonste ideaal dat1 mogelijk is te wenschen. v' E'. jj. picard ging voort We zijn aangeslptén Vjj al dp jn- tprnationaip katholieke jeugdorgani saties de Fransche, Engèlsclie, Italiaanschr, Spaansche. Tcheco-Slo- waaksche, Poolsr.he. Nederlandsche Duitsche, ja, Duitsche organisaties, en we zouden afzijdig staan tegenover onze Vlaamsche broeders We moeten, van nu afaan, de A. ^."J. B. ip' Vlaanderen doen kennen, in gunst dp'pp stijgen,' pu'pdig en rephtzinnig dp gripven onzer Vlaam sche broeders onderzoeken, Yerfiete ren wat onrechtvaardig is ep hun de zekerheid schenken dat, willen zij zich bij de A, C. J. R. aansluiten, bij regeling tergoeder trouw getroffen, zij De klassen herbeginnen en wij re kenen hel ons ten plicht, de ouders aan hun plicht te herinneren hun kin deren een goede, d. w. z een duur- christelijke opvoeding te doen geven. Hetis een gewetensplicht de kinders toe te vertrouwen aan scholen die niet alleen mogen hogen op degelijk onder wijs, maar wel ook en voornamelijk op godsdienstig 'onderwijs. Het is gewoonlijk de moeder die do zoete plicht volbrengt aan hare lieve lingen de eerste gebeden aan te leeren en ze later tot dat zij ze naar school zendt de beginselen van het godsdien stig onderwijs aanleert. De opvoeding van het kind, door moeder begonnen, wordt voortgezet ter school, waar het enge familieleven eindigt en waar de kinders in aanra king komen met een kleine wereld, waar zich reeds dégebreken vertonnen ilie later in het leven beter vastgesteld werden. Denken vader en moeder ge noeg op den ontzaggelijken invloed dien hunne plaatsvervangers, de on- derv i jzers op de opvoeding uitoefe nen Weten zij dat ieder onderwijzer eenen onuitwischbaren indruk in de jonge kinderzielen nalaat? S( HOLEN WAAK GOD DOOD GEZWEGEN WORDT en waar de onderwezen zedenleer niet steunt op eene goddelijke bekrachti ging zijn goddelooze scholen. Na korten tijd is er botsing tusschen de beginselen van vader en moeder en die van den schoolopleider, En zoozou hetkind, daim deschopl een vaste richting diende te vinden voor zijn lateren levenswandel, zich thans geplaatst vinden voor de keus oj het godsdienstig onderricht zijner prille jeugd te blijven aankleven, of wel aan de nieuwe leerstellingen van den onderwijzer te gelooven. Alleeenheid i 11't opvoedingssysteem is zoo gebroken, daar de twee groote factoren die hem leiden, elkaar gedu rig zullen tegenspreken. Zoo zal het kind hij rijperen ouderdom, ofwel zijn eigen weg zoeken en zich aan allerlei dwalingen blootstellen of den invloed van ongodsdienstige leiders onder gaan. En toch is het slechts ten prijze dier eenheid, in de logische opeenvolging van haar ontwikkelingsperioden, dat de jeugd haar ware richting kan be houden IN 'T BELANG VAN DE TOEKOMS'f DER KINDEREN hoeven de ouders dus die scholen te kiezen waarin het onderwijs sléchts een aanvulling is van hetgeen zij, on der godsdienstig oogpunt hun kinde ren hebben' aangeleerd. Maap dé Q'NZfjpjGE onderwijs inrichtingen vergenoegen er ziph niet mep de nogifievp godsdienstige lee ring te ontkennen, zopniet tp bekam pen zij sjaan eenvoudig vijandig tegenpv'pr alle godsdienstige gedaphte. De tjen gpbodep Goqs zijn voor zulke mpnschpn van geenen tel en al de pljchtgnons dppr den Catechismus opgejegd, vjndt dp leeke meestpr te hitter, hij MJSRENT dp christene leer en bpkampf ijare priesters overal waar hij eenjgszins kan, want ware onzijdigheid Bestaat niet het loopt onvermijdelijk uit op aanranden der godsdienstige overtuiging. Op U, Ouders, rust thans de zware plicht door de keus van goede, gods dienstige scholen uwe kinderen een degelijk onderwijs te geven. Zwaar is uwe verantwoordelijkheid ten deze. OUDERS, DOET UWEN PLICHT! UitDe Rousselatrsche Bode Z H. Paus Pius XI heelt in een schrijven onlangs nog de aandacht gevestigd op de Katholieke actie. Een katholiek heelt voor alles den plicht te doen aan katholieke actie Katholieke actie is een deelname aan de actie der hiërarchische leiders der H. Kerk de Pausen de Bisschoppen Katholieke actie van wereldlijken, en meur nog vangeestelijken, moet onder de leiding staan van de Bisschoppen en van den Paus Vlamingen, behoorend tot een ras en tot een geslacht, welker voornaam ste kwaliteit nu wel niet de onderwor penheid is,kunnen weallen vruchtbaar nadenken op de woorden van Zijne Heiligheid. Want wij hebben allen de weerspannigheid aangeleerd van in onze prille jongelingsjaren. Hoe dik wijls heelt niet elk van ons geroemd een vrij man te zijn. Ach 1 dat we zoo licht hebben vergeten hoe de katholieke kerk de groote school is van discipline, de eenige welke be stand blijft tegen de allerwege heer- schende tuchtloosheid. Wie eens heelt gevoeld niet hoe rij ken vrede en hoe vaste innerlijke rust God de overgave van een geest aan de door Hem aangestelde overheid beloont, weet dat God méér dan onze offeranden onze onderdanigheid vor dert. Trouwens, wie niet met al zijn blijde arbeidskracht zich ten dienste stelt van de kerkelijke hiërarchie en op eigen houtje een zoogenaamde katholieke actie onderneemt, laat zich bedriegen door zijn eigen,beperkte ge zichteinder. Onderwerping maakt een mensch vrij en edel. Wie onderwor pen is, alleen uit dwang, is echt een slaaf, Iedereen op de wereld móet althans aan iemand onderworpen zijn. Kin deren moeten aan hunne ouders ge hoorzamen knechten aan hunne meestersarbeiders aan hunne bazen oversten aan hun hoogere overheid. Wieallenband waant afteschudden, zal gehoorzamen aan zichzelf, maar tot zijn ruïne. En zonder den aller- minsten twijfel, tot zijn vroegere of latere ruïne arbeidt iedereen, die in aangelegenheden van katholieke actie zich durft te onttrekken aan de kerke lijke hiërarchie. Wezen wij katholieken, christenen van de daad. Doen wij zooveel het in onze macht is aan apostelwerk, aan katholieke actie, maar laten we allen, niet enkel ons niet onttrekken aan de leiding der kerkelijke overheid, maar aat ons positief'handelen naar de in- tructics van Z. H- den Paps. te verkrijgen bij SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat, i5, Poperinghe evengoed Vlaming zullen blijven, meer katholiek wordende Dje eerlijke, geruststellende taal zal weerklank vinden inhei Vlaamsche gewest. En wat ook E. H. Picard verlangt en voorziet, dat komt wezen lijk tot stand. Doch men poge niet den wagen voor de paarden te spannen. Men ga voor zichtig te werk, geleidelijk, geduldig. De betoogipg van Eujk heeft onzp Vlaarps'che kutholipkp j ongeljngsphap wakkpr gesphud. De verklaringen dpr Waajscfiehoofdleiding zullen het wan trouwen wegnemen, dat hier en daar nog bestond. Onze Vlaamsche leiders zullen het overige doen. God helpe hen G, v. A. Mengelwerk v, «De Poperinghenaar» 2 door JAC. BALLINGS «0» "Geloofd zij Jezus-Christus» en «God ziet mij, hier vloekt men niet naast het kruisbeeld aan de muren prijkten én waar geen herbergprinses met steedsche manieren en ijdel lransch getater de onnoozelaars de centen uit den zak wcette pompen,.. Neen, de herberg In 't Haasken was een door en door treffelijke sta minee waar nooit getwist of gekra- keëld werd en de lappen van eigens buiten bleven, omdat ze wisten dat ze er niet gezocht werden... Toontje was wagenmaker van stiel en-uren uit den omtrek kwamen de fföërkenshem opzoeken, want, wat hij in mekaar stak, zat stevig ineen en nergens werden er zulke deugdelijke vyielen gevpn'dpn ajs bij Toontje uit 't Haasken n. De man won rijkelijk zijn brood en kon een centje in de bank plaatsen... Een spaarcentje voor Rozeken... later. Want als Rozeken zou groot zijn moest ze in geen herberg staan... Dan komen de klanten niet om eenlekkeren not bier of een druppel, redeneerde loontje, maar dan komen ze on 't vrouwrnensch en die jonge spuiters zijn al zoo moeilijk te weren als vlie gen vaneen zeemstok... En om voor zeemstok te dienen was Rozeken toch te goed en te braaf. Hij zou haar naar school laten gaan en van-alles.laten, leeren. De man, die haar Later-zou trouwen, moest er een goed huisvrouwken aan vinden... Als Toontje, in zijn werkhuis daarover peinsde, terwijl hij hamer, beitel of zaag rustloos hapteerde, zag hij zijn doenterken reeds als «pensjonnairkeni) ingekwartierd bij de zusterkens in 't naburige provinciestadje... Demenschenzouden daar misschien wel over klappen en de gekende bab belwijven van 't dorp, de koppen bij een steken, omdat het masken van den wagenmaker op't pensionaat was Maar hij zou ze laten klappen, dat kan immers niemand verbieden zoo min als ge er iets aan kunt doen, dat de kraaien kwaak 1 kwaak roepen... Hij moest aan niemand geen cent vragen en het kostgeld dat er bij be hoorde, betaalde hij uit zijn eigen zak dus niemand had er zich meê te be moeien... Maar 't viel allegaar zoo heel anders uit, als Toontje had durven vermoe den Al meteens bleven de beste klanten uit zijn werkhuis weg... en kwamen de bedaagde hoerkens van 't gehucht geen kaartspel meer doen in zijne herberg. We zullen clien« politieker i> wel eens leeren, hadden de bijzonderste notabelen van 't dorp gezegd. Wc zullen eens zien of de democraten hem wagens zullen te maken geven, of zjjn tonne faro komen afdrinken... Het Congres der (iroole (jezjnnen. Het jaarljjksph provinciaal congres Ier groote gezinnen werd gehouden te Roesela re. Voor de talrijke aangesloten bonden an West-Vlaanderen is deze ge- beurtenjs ypn gpoot belang. Da ar treden de bondsleden in nau were voeling met elkaar, tlapr wordt de algqmeepe toestand gekenschetst 11 worden er nuttige en leerrijke din gen naar voren gebrapht. De. bond der Kroostrijke Gezinnen an Wegt-Vlaanderen telt reeds g luizend leden. In de provincie zijn er compensatiekassen, waarbij een twaalftal speciale instellingen. Voor het oogenblik genieten 8 tot 9 duizend huisgezinnen in Belgie van de voor- leelen dezer kassen. Het Congres is van gedacht dat de familievergoeding dient te woiden toegekend vanaf het derde kind, met terugwerkende kracht op het eerste kind. Door den Heer Depraetere wordt het nieuw belastingstelsel uiteengezet en een wensch tot ontlasting voor de K. G. werd aan de bevoegde overheid overgemaakt. M. Decock handelt over den leger dienst. Hij bepleit korten dienst en daagt aan dat de zedelijkheid in het leger veel beter kan zijn. M. Goetgebeur bepleit ook korten lienst en zoo mogelijk een soldaat aer familie.Onze jóngens djenen heter iet Ynclerlapd pief den ploeg dan met het geweer. M. Deturgk bespreekt de kwestie ier spoorwegen. De tegenwoordige afslag wordt onvoldoende bevonden en verschillige wenschen tot verbete ring worden opgezonden. Uit het verslag van M. Kerchof blijkt dat de bond der fC G. goed en gezond is. In den pamjddag trok een stoet dopr de stad Rueselare, waarna een feestvergadering in Patria gehouden werd waarop M. Demeestere en an dere sprekers het woord namen en de vergadering wisten te begeesteren. Dit belangrijk Congres zal zeker veel vruchten afwerpen. Belgie w ordt afgescheept. Donderdagmorgen zouden de leden der Volkenbond-vergadering te be slissen hebbenomtrentde candidatuur van Belgie als nieuw Raadslid naar alle verwachting zou Belgie gekozen worden. Maar toen kwam de stemming op 48 geldige stembulletins bekwam Bel gie er slechts 29 ;<i. Daar de meerder heid dei a/3 vereischt was, dus 32 werd Belgie niet gekozen en zal het zijn kandidatuur niet mogen stel len als Raadslid. De uitslag gekend,heeft M. Vander- velde een redevoering gehouden er op wijzende dat die stemming het ge volg was van princiepkwesties en niet diende opgevat als een vijandelijke betooging tegenover Belgie. Niettegenstaande deze nedetjaa zegt hij, zal Belgie aan het Vredes werk van den Volkenbond krachtda dig medewerken. Zijne rede werd luidruchtig toege juicht. E11 een Brusselsch blad schrijft Spijts zijn tegenslag te wijten aan princiepskwestie, komt Belgie eervol uit dezen slag te voorschijn 1 1» Ze weten niet waarheen Het Socialistisch blad «Vooruit» schrijft over de mogelijkheid der ont binding der Kamers. Maar. uit zijn schrijven blijkt dat de Socialisten niet goed weten waarheen. De groote massa, in de socialistische partij, zou gaarne zien dat de socia listische ministers er uit trekken, om in de oppositie naar de verkiezingen te kunnen gaan en wederom te kunnen beloven en schelden zonder zich om de vervulling der beloften te bekom meren. Maar van den anderen kant Staan de roode ministers als tegengewicht. Die zouden veel liever blijven dan heen te gaan, want het ministerschap is een kolfje naar hun hand. En dat ze wenschen te blijven en dat ze 't minister-zijn honderdmaal hooger stellen dan het socialisme: en de socialistische belangen, hebben ze verleden Zondag nogeens bewezen door als één man weg te blijven van de internationale Matteotti-verheer- lijking die te Brussel gehouden werd. De Socialistische Ministers zullen vasthouden wat zij vasthebbenen de Kamerontbinding zoplartg mogelijk zoeken tegen te hopd^n. Belasting op de uitgehuwden Bij den provincialen raad van Bra bant is een socialistisch voorstel toe- gekopien, dat dp ongphuwden alsook de weduwepaars en qe gehuwden zon- der'kiridpren oJ nog alleen maar'tnct kinderen boven de 18 jaar oud, belas ten zou. De taks zou 20 fr. per jaar zijn en de opbrengt ervan zou dienen opr de to.elagen te verhoogen, die door de provincie aan menschlievende wer ken verleend worden. Maarschalk Pétuin te Dinant. De woorden, diede Fransche Maar schalk Pétain te Dinant gesproken heelt over de nauwe samenwerking op militair gebied tusschen Belgie en Frankrijk, hebben veel opspraak ver wekt, niet alleen in de Vlaamsche bla den van alle schakeeringen,maar zelfs in enkele Eransch schrijvende Belgi sche bladen. Maarschalk Pétain heeft in zijne redevoering alle internationale kiesch- heid vergeten en heeft gesproken alsol het Belgisch leger eene voorwachtzou zijn van het Fransche leger. Belgie werd door hem genoemd de voorhoe de van de Latijnsche beschaving. De woorden van den Maarschalk krijgen nog grootere beteekenis door dat een Parijzer blad, de Echo de Paris», een telpgrafn afdrukfeluidens hetwelk het bezoek van Maarschalk Pétain te Dinant, niet enkel in ver band stond met de inhuldiging van het gedenkteeken ter eere van de Fransche soldafen, maar ook met de besprekingen tusschen hem en de Bel gische Kegeering hefrefiende de Bel- gisch-Eransche militaire samenwer- ing. De Belgische Regeering, die nogal gauw logenstraffingen de wereld' inzendt, heeft ditmaal gezwegen. Tot nu toe bleven vele oogen en ooren gesloten. Gelukkiglijk is Pétain gekomen om door zijne brutale rede voering de Fransche plannpn plotse ling aan het licht fe bfengpn. Als de Franschen werkplqk meenen dat Bel gië geleed is om aan zijne nationale souvereineteit te verzaken, dan heb ben zij zich bitter misrekend. Het is te hopen dat het weldra zal uit zijn met al dat Franco-Belgisch gedoe. Voor hetgeen Minister de Bro- jueville betreft, die mag nog een tijdje wachten vooraleer de Fransche mili taire plannen te kunnen doordrijven. Belgie is nog niet rijp voor slavernij Belgie is nog geen Fransche kolonie. Enkele weken later was er een nieuwe wagenmaker in 't dorp geïn stalleerd en de nieuwe stielman pikte Toontje één voor één de kalanten vóór den neus weg... 't Een of ander koeiboerken dat op zijn eigen goed boerde, en vap geen groote heeren afhing, waagde 't nog wat herstellingswerk paar t Haask te slepen of een arme sukkelaar, die een kruiwagen (e maken had, ging met zijn hout ook nog naar Toontje... maar de goede kalanten, de kalanten van o\er jaren bleven er weg.,. Uren en uren aan een stuk kon het nianneU n dan in zijn werkhuis zitten droomen... Dat waren dus al die door en door brave menschen die Ons Lieven Heer van 't kruis lazen... maar die het woord van God niet schenen te kennen: «Gi zulteersten vooral uwen Heer Goc. lieihebben en uwen naaste gelijk u zelve». Wat gaven ze om dien naaste, als deze niet danste gelijk zij schuifelden Laatst nog had dp pastoor gepreekt van den P'arizeër en den Tollenaar De Farizeër stond vooraan den Tem pel en zegde Heer, ik heb aalmoezen gegeven en goede werken gedaanzoo- veel het in mijne macht was... O Heer wat ben ik blijde dat ik niet ben gelijk zij, die uw geboden niet vol gen de Tollenaars Maar de Tol lenaar stond achteraan in den Tempel en klopte rouwmoedig op zijn borst terwijl hij spiak: Heer ik ben een zondaar... Lang en breedvoerig, in verheven bewoordingen had de pas Over de Protestanten. Ik lees in een Brief uit Boom Onze gemeente heeft het bezoek ontvangen van een soort nieuwe waarheidpredikers. Die menschen hadden een lent opgetrokken op het Wipplein. Daar zongen zij daar ver kondigden zij de zuivere Evangeli sche leering, ten minste zoo beweer den zij. Te dier gelegenheid hebben wij zien gebeuren wat zooal overal ge schiedt. Menschen, die nooit ol zelden naar de kerk gaan, die den brui geven aan al hun christelijke plichten, en vloeken en schelden, bij elke gelegen heid op kerk en priester, die menschen liepen om in de tent te zijn en de lee ring van Christus te vernemen Zulk spectake! hebben wij over eenige weken in onze streek ook kun nen zien. En toen bevatten de so cialistische bladen verontwaardigde artikelen tegen de katholieken die het aangedurfd en te protesteeren tegen het optreden der Protestanten. De Socialisten schrijven dat voor zeker 0111 te toonen dat zij tegen den (protestantschen) godsdienst niet zijn. Onze Roomsch-Katholieke bevol king late die mannen hun tent en hun matten oprollen en houde zich fier en trouw aan het gelooi'der Vaderen. De Belgische handelsbalans. Er is niets waarover met r gepraat wordt dan over duur leven en over de ellende door de werkeloosheid in de arbeidershuisgezinnen te weeg ge bracht. En feitelijk zijn veel Belgen zelf de medeoorzaak van de levensduurte en van de werkeloosheid in ons land. En wel hierom, dat zij boven de Belgische producten de uitheemsche verkiezen, die duur moeten betaald worden en nochtans van slechter fabrikant zijn dan de binnenlandsche. Onder al de automobielen die in Belgie ro: dsnorren is er maar één op de zes, die van inlandsch fabrikaat is de andere komen uit den vreemde. In Belgisch Congo dragen de meeste electrisehe machienen een Fra.nsph merk Wij koopen in het, buitenland voor 72 millioen velos en \yij voeren er slechts voor 27 milljoen uit. Schier op alle gebieden -laten wij ons beet nemen, met het opvecmijde- tijk gevolg dat onze eigene nijverheid verlamd wordt en dat den vreemde niet het profijt wegloopt. In den Volkenbond. Hetis ons niet mogelijk een volledig overzicht te geven van de werkzaam heden van den Volkenbond, noch van de belangrijke redevoeringen welke tijdens den laatsfen zittijd gehouden wer-den. De laatste zittijd van den Volken bond is wel van aard om het betrou wen te versterken van deze die de eerlijkheid van zijne bedoelingen in zien ep den goeden wil die zijne daden heheerscht. Het gaat van langs om minder hem te belasteren en te verguizen, hem belachelijk te maken om zijne on macht, hem verfoeilijk voor te stellen wegens zijne ontrouw. Nimmer werd de oorlog zoo doel matig den voet dwars gezet, nimmer zoo krachtdadig bij de horens gegre pen als door het stichten van dezen bond. Hadden al dezulken, die den oorlog verfoeien en begrijpen welk een zege ning voor de menschheid zijne af schaffing zou daarstellen, gehoord wat Briand en Stresemann verledene week tot het betrachten van den eeuwigen vrede hebben verklaard, er zou nopft geen kwestie van oorlog pieey zijn jn de wereld. Want óm (fep oorlqg fe overwinnen is er mapr dat nQodig de vaste over tuiging ciat hij kan afgeschaft worden. Wel heeft Belgie inden Volkenbond een tegenslag bekomen, toch moeten wfj geestdriftig zijn om den Volken bond en niet overal valscheid en kwa de inzichten zien. Mocht de Volken bond toch nooit te niet gaan, want dan ware het zeker met den vrede ge daan. Gelijk wie iets doet 0111 de wereld van den oorlog, de grootste afschuwe lijkheid der eeuwen, te verlossen, moet op onze bwip, en medewerking, hoe klein zij ook weze, kunnen reke nen. Guido. POPERINGHE - StJAN's JCE KK TER EERE VAN DEN Deze groote wonderdoener der XIX" eeuw wordt door de H. Kerk bijzonder aanroepen tot hernieuwing van den christen geest in onze paro chies. Op korten tijd mocht de heilige erin gelukken de hem toevertrouwde parochie van Ars, waar het christen leven bijna volledig was uitgestorven, tot een midden te herscheppen da' tot in onze dagen terecht den naam verdient van «heilige parochie». Moge door zijne tusschenkomst de christen levensgeest bij onze bevolking ver sterkt worden. De heilige Joan.-Mar. Vianney, pas toor van Ars, wordt bijzonderlijk ver eerd 0111 de bekeering van zondaars te bekomen en de heiliging van de pries ters. GODDELIIKE DIENSTEN Zondag 25 Septeviber te 10 ure Wij ding van het nieuwe beeld van den Heilige. Hoogmis waaronder de "3 stemmige mis van A. De Boeck zal uit gevoerd worden doordeehoorzang- maatschappij Pro Ecclesia uit Kortrijk (40 leden). Te 5 ure na middag Plechtig Lof en Sermoen. Maandag 26 en Dinsdag 27 September Te 7 ure Plechtige Mis. Te 8 ure Plechtige Mis voor de school kinderen met korte aanêpraak. 's Avonds te 7 ure Plechtig Lof en Sermoen. De Sermoenen worden gepredikt door E. P. TILLO der Capucienen. Na de diensten vereering van de relikwie van den Heilige. Leening van 1923 aan 5 t. h. DINSDAG 20 SEPTEMBER Het lot van 500.000 fr. valt te beurt aan serie 257.536 n. 3 het lot van 100.000 fr. aan serie 266.456 n. 2; de loten van 50.000 fr. aan series 256.393 4, 280.443 n. 2 en 342.715 n. 4. Al de andere nummers van de aan gehaalde series zijn uitkeerbaar met 550 fr. toor daarover gesermoend, en wie zich iets te verwijten had, kp.n er dui delijk uitrapen, dat'hij met zijn haat dragende pblitiek tg ver was gegaan. Doch dp darpfarizeërs deden alsof 't hun niet aanging... Wie njet bpkken wilde, zóu breken... Rn breken deden ze Toontje Van Santen. Inde uren van vertwijfeling, om zich moed te geven, greep het manneken naar de flesch... Wie trouwens, zou hem getroost hebben en opgebeurd Van zijn eigen vrouw hoorde hij nietsdan verwijtingen en zijn vroegere vrienden hadden hem den rug toege keerd. O het moeten sterke, zelfbe wuste zielen zien, die bij zoo'11 alge meene miskenning, die na verachting en bespotting nog met opgeheven hoofd onder de menigtp durven ver schijnen. E11 een sterke, zehhewnste ziel was Toontje van Santen niet. Wel stelde hij pen onwrikbaar be trouwen in de leiders van zijn partij wel diende hij zijne partij zonder oog merk van profijt en winstbejag en uit pure overtuiging... maar hij was er de man niet voor, om de menigte vrank toe te roepen ik ga mijnen weg.. Arm Toontje Van Santen 1 Het ideaal, waarvoor hij zich vroe ger zoo gaarne opofferde, drukte hem nu als een last. Ideaal 1 Wat wisten ze van idealen af, zij wier verlangens niet hooger reikten dan de mollenhoopjes hunner huizen... Ideaal Ze kenden er een enkel... geld en het dienen van hun eigen hoogmoed. Alle jaren, bijzonderlijk in den win ter, wordt er door sommige winkeliers of andere neringdoeners een product erkocht onder den naam van Holland- sehe boter. Wij zullen hier eens aan iedereen laten weten wat er van is i° Aan de gebruikers, omdat zij zouden weten wat zij koopen. 2" Aan de winkeliers en neringdoeners, 0111 niet met recht of onrecht gestraft te worden. Vooreerst moet de gebruiker weten dat hollandsche boter, 't is te zeggen wezentlijke boter, door boeren of melkerijen uit de melk der koeien voortgebracht, sedert vier jaar altijd week voor week,seisoen voor seisoen, ten minste twee tot vijf franken per kilo meer kost om in het groot in te koopen, dan de boter van onze streek op onze markten kost. En met den hoogen wisselkoers zal, naar alle waarschijnlijkheid, de boter uit Hol land afkomstig, nog verschillige jaren zooveel hooger staan dan de onze. Dus, in (Tie voorwaarden, is het aan gelijk wie onmogelijk hollandsche boter goedkooper te leveren dan de onze in Belgie. Verders moet iedereen weten dat onze streek eene gunstige gelegenheid aanbiedt aan sommige verkoopers, die het wel weten, echte margarine in groote blokken te ontdoen van het reglementaire papieren omhulsel, met de woorden margarine er op gedrukt en die margarine uitwegen, opmaken in vorm van boerenboier, en uitver koopen 't zij in het groot aan winke liers, 't zij in het klein aan gebruikers, onder den naam van hollandsche boter. Andere winkeliers die den oorsprong en de wezentlijke natuur van dat pro duct niet kennen, laten het zich opves- ten, verkoopen het voor hollandsche boter en stellen zich, buiten hunne weet, bloot aan vervolgingen voor overtreding der wet op beteugeling der vervalschingen. Al is het dat die margarine, zooge zegd hollandsche boter, soms even goed kan zijn in smaak als sommige siechtbereide boerenboter, 't is toch een bedrog, vermits margarine toch nooit de voedingswaarde noch de ver teerbaarheid, kan bezitten der zuivere boter. Verders zij nog aan iedereen herin nerd dat de wet van 4 Mei 1900 ver biedt Hij meed de menschen, de harte- looze menschen, die azen op iemands ongeluk, als schurftige honden snuffe lend op een mesthoop Hjj doolde rond als een sukkelaar die niet weet waar hij aankloppen zal om steun en bijstand. Zelfs zijn eigen kind viel tegen hem uit in ruwe woor den en verweet hem zijn dwaas poli tiek gedoe, dat hem naar den onder gang hielp... Moeder en dochterstonden vijandig tegenover hem, met nieuwsjes en be richten die niet anders waren dan vuige leugens, doo.r gewetenlooze babbelmuilen rondgestrooid. Keerde Toontje na een zwerftocht door de velden of omliggende dorpen 's avonds naar huis, dan werd hij daar als een indringer ontvangen... Ga naar de werken in de Walen, schold zijn vrouw dan, in plaats van hier den ganschen dag te wandelen... Ze zeggen dat ge niet beter zijt dan een landlooper, huilde Rozeken verontwaardigd. Gezopen hebt ge weer., ge stinkt naar den drank, voegde de moeder er aan toe. Het werd een ruzie van belang... Maar Toontje had de goede gave te zwijgen. Die stille gelatenheid waarmede hij dien vloed van schimpscheuten en vermaledijdingen over zijn hoofd liet gaan, maakte vrouw Van Santen nog woedender. Daar staat hij 1111 a! seen Zebedeus de fameuze meetinggevcidie groote rateur die aan politiek wilde (Joen l" Aan (lezen die boter maken of verkoopen, margarine te maken, te verkoopen of in huis of magazijnen margarine te bezitten. 2" Aan dezen die margarine maken of' verkoopen, boter te maken ol* te verkoopen. 3° Aan gelijk wie landbouwer, mel- kerij of handelaar, boter voor verkoop bestemd, te mengen met margarine of niet gelijk welke andere vervalschende stol', hoe klein de hoeveelheid ook weze. Verders nog, diezelfde wet vereischt dat de margarine moet verkocht wor den, gewikkeld in papier met den naam margarine er op gedrukt, in letters van minstens 2 cm, hoog en dat in de winkels, waar margarine verkocht wordt, een opschrift hangt op eene zichtbare plaats, met de woorden «Verkoop van margarine» gedrukt in letters van minstens 20 cm. hoog. Dus klaar en duidelijk In een en dezelfde winkel't ééne of het andere Boter alléén'of Margarine alléén. De wet is getnaakt 0111 de gebruikers tegen vervaisching te vrijwaren, en 't betaamt dat zij door de verkoopers geëerbiedigd worde. Opgelet. 't Is waarlijk spijtig te moeten zien dat er nog zooveel perso nen zijn die de pensioenwet niet ken nen en die daardoor ook op 65 jarigen ouderdom niet zullen genieten van de voordeelen dezer wet en ook geen aanvullingspensioen zullen trekken, 't Zijn bijzonderlijk de vrouwen, die het slachtoffer zullen zijn hunner nalatig heid. De man stort door tusschenkomst van zijnen patroon en de vrouw meent dat dit voldoende is voor haar pensi oen. Dat is mis, want zoowel man als vrouw moeten storten. Nemen wij bijvoorbeeld eene vrouw van 64 jaar, dus geboren in i863 en die niets gestort heeft. Die mouw vraagt haar pensioen toekomende jaar als zij 65 jaar oud is. Zal zij het pensioen van 720 fr. kunnen trekken Neen. Zij kan slechts een pensioen ontvangen van 600 fr. als kostelooze vergoeding en geen aanvullingspensioen. Dat is dus jaarlijks een groot verlies voor haar. Zulks zal ook het geval zijn voor de mannen. En de schuld daarvan is niemand anders dan zij zeiven. Dikwijls hebben wij gevraagd, dat zij zouden zorgen voor later dat zij moeten storten in dien zij het volledig pensioen willen genieten en ook het aanvullingspensi oen, en we betreuren dat er nog zoo- velen zijn die naar ons niet luisteren. De eerste slachtoffers zullen de per sonen zijn van 60, 61, 62, 63 en 64 jaar. Indien de vrouwen elk jaar geen stor ting doen van minstens 12 fr., verlie zen ze het recht op het ouderdomspen sioen van 720 fr. vermeerderd met het aanvullingspensioen. Wat nu gedaan om in regel te zijn Aanstonds storten de mannen 18 fr. s jaars en de vrouwen minstens 12 fr. s jaars. 't Is meer dan tijd. in het Land van Poperinghe Aan de tentoonstellingen van hop op de omliggende gemeenten, en te Poperinghe, hebben er 23o leden deel genomen, omtrent allen met de Groene Duitsche ol Buvnnsche hop. Dat er nog veel loten schoone groene hop in de streek te koop zijn dat kunt ge zien in degewestelijketentoonstelhng, Vak school der Rekhofstraat, Nr 5 te Po peringhe. Sommige bezoekers kijken maar naar de groene kleur en den schoonen pluk, om de weerde van hop volgens hun meening vast te stellen. Maar het voldoende drogen, de rijkdom van geel bast of lupuline, en de goede geur of aroma zijn nog belangrijker voor brouwer en koopman dan kleur en pluk. Zooals voorgaande jaren kent de jury aan de volmaakte hop de volgen de punten toe kleur 10 p. pluk 3o p. drogen 3o p. aroma (geur) en lupuline 3o p. Met 90punten bekomtmeneeneere prijs met 80 punten ten minste, een eersten prijs met 70 punten een twee den prijs. Gaat de tentoonstelling in de Rekhof straat bezoeken zij is vrij en kosteloos toegankelijk voor iedereen. Zondag 25 September, 's voormiddags van 9 tot 12 uur, 's namiddags van 2 tot 5 uur. Poperinghe. EEREPRIJZEN Boeket Henri 91 1/2 p Breemeersch Cyr. en So- hier Cam. gi p. Lief'ooghe H., Ruys- sen R. en Top Prosper go 1/2 p. Du- mez Era. en Vandewynckei Jul. 90 p. zijn eigen vrouw kan hij nog niet ant woorden... Neen, Toontje zweeg. Maar den anderen morgen was hij weer vóór dag en dauw de ruimte in... Uit zijn werk huis nam hij dan een stuk alaam mee., verkocht het voor een appel en een ei Voor dat geld kreeg hij genever. Ge beurde het, dat hij bij een troep drin kebroers belandde, dan bestelden die voor hem maatjes sterken drank... En toen begonnen ze over politiek te orakelen en joegen het halfdronken Toontje op zijn stokpaardje. En het ventje, doorden genever verhit, waan de zich weer in de schoone dagen, toen hij voor zijn partij metovertuiging ten strijde trok. Hij dacht aan uur noch tijd, bleef in 't lustig gezelschap tot diep in den nacht. Maar als de vroolijke vrienden naar huis waren gekeerd en het zatte man neken met hakkelende stem nog over politiek zat te praten, zette de herber gier hem huiten en meer dan eens werden een leege gracht óf het vlakke veld de plaats waar Toontje Van San ten zijn roes uitsliep. Daar bleek zijn gestel niet tegen bestand... Op een achtermiddag der korte maand, klonken er drie slagen op den kerktoren... 'n Berechting zc-gden de m« schen. Even lat' r ringelde er een belleken door de dorpstraat. Toen werden dé Heilige Rechten aan Toontje Van Santen gebracht, die een paar dagen EERSTE PRIJZEN: Delbecque J., Schabnllie A., Mrrlevede l'r. Denvs Cam., Doom Br., Werquln R., BouthéA., Vandezande Ch., Ruys- sen Kind., Denys Ern., Kesteman O., Reubrerht G Onaghebeur P., For ce ville R., Bossaert C., Denys-Ror- mieux R., Jacob Ach., Struve B., De- rvel J., Denys J., Van Caeyseele Vanhaste M., KestierJ., Meers- senian Th., Van Cayseele Em., Le- lieur Wed.. Gheeraert H., Ollevier R., HuygheJ., LebbeH. (Kruisstraat), Metsu Gebr., Dereckx A., Klooster Vogeltje, Merlevede Aug., Deheegher A., Busevne Wed., Deniere Cyr., Boerhave M., Boone E.. Verdonck C., Lebbe H., Iluyghe Wed., De- ryeke A., St Germain Em. Proven. EEREPRIJZEN Lelebvre Aug. gr 1/2 p. Goetgeluck Firmin, Top Marcel, Lidooghe Georges 91 p. Vermeulen Henri901/2 p., Top Achiel 90 p. EERSTE PRIJZEN Lermytte Emiel, Pareyn Hector, Ryan Camiel, Top Amand, Cornette Cam., Camer- lynck Marcel, Lermytte Georges, Moeneclaey Hector, Deschrevel Ser., Debeer Jules, Vermeersch Cyr., Gan- ne Maurice. Rousbrugge-Haringhe. EEREPRIJZEN Van Exem Isi- dor 90 1/2 j). Camerlynck Ach. en Alois Leroy 90 p. EERSTE PRIJZEN Dejeu l'ie- ter, Deweerdt Jul., Top Remi, Mon- kethc. Remi, Vandenhroucke Henri, Alexander Th., Vandenhroucke Leon, Vandevoorde René, Delanote Hipp., Eervii Jul., Ruyssen Cam., Deheegher Eucheer. alien van Rousbrugge-Ha ringhe Gesquiere Lucien van Crom- lx-ke Coene Achiel en Coene-Fiey Alexis van Stavele. Crombeke. EEREPRIJS C. Garmyn en H. Regheere go p. EERSTE PRIJZEN Quaghebeur Georg., Petr. Temperville, G. Breda. Camiel Decae, Wed. Vandenberghe, Jules Cornette, Val. Deblock, Kind. Regheere, Cam. Fieu, Ach. Dewan- cker, El. Dehouck, Alf. Delporte, L. Meersseman, P. Vanthournout, A. 1 tesmvttere, R. Christiaen, Jer. Boury, Hil. Vandromme, alien van Crom beke Henri Samper van Oostvle- teren René Beschuyt en J. Cornette van Pollinchove I.eon Versavel, Ev. Paret, Is. Decae, Wed. Paret, Ach. Quaghebeur, Ach. Sticker en Louis Alderweireldt van Westvleteren. Watou. EEREPRIJZEN: Brutsaert Ed. en De Jonghe G. 91.1/2 p.; Thoré M.. 91 p.: Montaigne Benj. 90 1/2 p.; Out lier Kind, en Vandroeme Jul. 90 p. EERSTE PRIJZENHautekeur Henri, Vanhee Achiel, Vanacker I si- door, Veyer Wfed. Walbrou Gaston, Gryson jer., Deschodt P., Camer lynck Cam., Parret Cam., Depuydt J., Plancqueel Em., Catteau Em., Morrez Jules, Dambre Jer., Vancay- zeele Om., Baeckeroot M.. Vancay- seele C., Vanderlynden J.. Brysbaert Cam., Leuwers J., Verhaeghe H., Ollevier Fl., Loones Cam., Vermeu len K., Verbouwe Dm., Degryse Art., Vandenbruwaene H., Leurs G., Ge plat L., Labey Wed., Decalf P., Van Eecke A., DecraemerC., Quaghebeur C., Prum Pr., Decrock Wed., Maer- ten H., Boeket A., Vermeersch G., Outtier Wed., Castryck J., Deheeg her P., Demaeght G., Deschuytter L., Cappelaere N., Leurs A-, Thoré Gebr., Dehouck Cam., Huys R., Deheegher J., Igodt G., Vancayzeele P., Demaeght G., Doolaeghe A. Vlamertinghe. EEREPRIJZEN Verbrigghe Ge- br en Derycke C. 90 p. EERSTE PRIJZEN: Longuepée Aug., Bouton CyrBoeraeve M., Maricau H., Adriaen H., I.emahieu Jer., Monkerhey Jer., Delva J., Coene H., Boeraeve G., Claeys Ch., Van- eayzeele J., Struyve JDesmedt Is., Rouve C., Capelle Is., Bonte U., Mouton H., Bouton Fl. Reninghelst. EEREPRIJZEN Beèlprez H., Verdonck Wed. en Spenninck E. 90 p. EERSTE PRIJZEN Carlier C., Vanloot A., Gheeraert Qui. Viaene J., Huys Ed., Merlevede Cyr., Carron M., Deconinrk H., Hi ens A., Verbe- ke Cyr., Vanhaecke Ch., Covemaec- ker Ch., Van Oost L., Nauwvnck Wed.. Houwen A., Verdonck Wed., Verbiese Cyr., Spenninck E. Westouter. EEREPRIJZEN Kestelyn Ern. en Hardeman B. 90 p. EERSTE PRIJZEN Descamps J Rouseré L., Vandamrne R., Rou- seré J., Rouseré G., Vandelanotte Era., Hardeman M., Pyck Em., Hey- man P., Spenninck Fl. later zijn rekening met den Oppersten Rechter ging vereffenen. 't Was toch geen slecht manne ken, werd er dan verteld. Och neen... een praterken.. En een drinkebroerken... De begraving geschiedde in stillen eenvoud, zooals het in de dorpen gaat. I11 den dienst waren er verschil lende notabelen, die bij de offerande ook hun penning gingen storten... Zededen dat, niet om goed te ma ken, wat zij tegenover Toontje Van Santen hadden misdreven. Ze deden het voor Rozeken die tot een pronk meisken opgroeide. In 't Haasken was 't immers nog staminee en in plaats van't onnoozel wagenmakerken zouden ze er een gezellig en aardig taterend kindje vinden. Toontje Van Santen was enkele dagen later vergeten. Maar dat, waar voor het ventje zoo gevreesd had, ge beurde thans. Zijn Rozeken stond nu achter den toog, en 't Haasken was weidra uren in 't ronde gekend als 'n herberg van leute en plezier. In die dagen had Siemken de fac teur, Rozeken de ijle klap en 't flauw gedoen van de kale meneertjes ver weten. Maar dat bracht de stiel nu eenmaal meê, had ze geantwoord. Er gebeurde toch niets slechts... moeder was toch altijd in de herberg. Daarop wist rieml.e; niets in te brengen. Als ge nu reeds j.il» ersch zijt, wat zal 't dan later zijn 1 spotte, liet .meisT-. Ah 1 later... als we getrouwd zijn houden we geen staminee, beweerde 't facteurken. Zoover zijn we nog nietik ben jong nu en kan toch alsgeenzuurpruim achter den toog gaan staan, meende Rozeken. Daarin moest Siemken haaf ook weer gelijk geven. 's Maandags was er gewoonlijk kib beling over den Zondag en werd er een beetje met den kop gespeeld. Maar in 't overige van de week wa ren het facteurken en de kantwerkster goede vrienden. In 't dorp was het goed geweten, dat Siemken met Rozeken verkeerde en de menschen hadden reeds her haalde malen gezegd, dat ze in 't hu welijksbootje gingen stappen... Daar zou echter niets van komen. Eacteurkens weten veel. Ze brengen allerhande geheimen rond, waar ge wone burgers niets van weten. Zoo had Siemken bemerkt, dat Ro zeken nog al veel kaarten uit Brussel ontving. Het meisje beweerde wel, dat het kaarten waren van haar kozijn Etien- ne, den zoon van haar nonkel Pol yd oor. Maar Siemken kende de vlaamsche spreuk kozijn en nicht, dat vri 1 al licht. Etienne was daarenboven slechts de stiefzoon van nonkel Polydoor, die met eene weduwe was getrouwd, tante Clothilde. ('t Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1927 | | pagina 1