HET NOTARIEEL h N' NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD aimü; w&wtt Papering!»© en ZALIG KIEUWJAAR MOOI ROZEKEN BEGRAVING van den Heen RENÉ DEVOS. Zondag ln Januari 1928. 30 Centiemen 25° Jaar. -- N' 1 De Huishuurwet Over liberaal-katholieke verstandhouding. Politiek Overzicht. Zichtkaarten ten bureele dezer Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika en andere landen 34 fr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkooitngen Eene inlassching o fr. go per regel 2 en 3 Inlassch. oir. 8o per regel Vonnissen h Rouwbekichten i fr. 5o per regel 6 frank HERHAALDE ANNONCEN PRIJZEN OP AANVRAAG. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tetfcn den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN VANNESTë, Drukker Gasthuisstraat, l5, Poperinghe Telefoon 9. Postcheck 15.570. m 't Geluk wordt nagejaagd door lieden Van allen staat en stand, Maar wie het grijpt, die ziet het vlie- Het slibbert uit de hand. [den Gij dan, zoekt u ware vreugd) Zoekt alleen de ware deugd, Zoekt alleen dat binnen schuilt, Niet aat uit de leden puilt Want al wat het ooge ziet, Is in haast maar enkel. Orde en netheid leiden tot God I loudt ze dus voor een gebod. Een vroolijk gezicht Maakt alles licht. Breng de zon in 's naasten leven Zij zal op U haar weerschijn geven. Aan al onze lezers, 'aan al onze medeburgers wenschen wij naar oud christen Viaamsch gebruik, een zalig Nieuwjaar. Geluk en zegen voor eenieder in 't Lijzonder, zoo naar ziel als naar lichaam, gezondheid en voorspoed in werk en onderneming. Geluk en zegen voor de huisgezin nen dat in elk gezin Gods wet onder houden en de plichten trouw vervuld worden, dat er overal lielde heersche en huiselijke vrede. Geluk en zegen voor de stad en voor de bewoners God spare ons van ramp en tegenspoed Hij schenke bloei en welvaart aan handel; nijver-1 uLL'T heid en landbouw. God zegene het jaar 1928, want in Gods zegen is 't al gelegen. Van heden af wordt- 11 DE POPE RINGHENAAR verkocht aan 30 centiemen het nummer. Er zullen vanaf r jatiaari *1928 ver anderingen- intreden m -detoepassing der huishuurwet. -Het is nuttig de aandacht der belanghebbenden onzer streek, zo o eigenaunrs ais huurders er op te vestigen. Alle huurders die -tot dit jaar (1927) in eerste categorie vielen, kuqnen van af 1 Januari 1928 de JmishuurWet niet meer inroepénTL" Die eerste categorie), -aanwie de wet toeliet dat de huurprijs w*rd ver hoogd met 2.'5 0 0, valtjjdu.s oji^ier het regiem van het gemeenSècht1 De huizen of gedeelten van huizen, welke dit jaar (1927)* in de tweede .categorie vielen; worden vanaf 1 Jan. eerste categorie. Van dan af-tot einde December 1928 wordt dehuuN erhoo- ging die nu 1750/0 bgdróèg, gebracht op 225 o/O. Daarna is ook vóór hen het einde der huishuurwet geslagen. Wat de huizen of gedeelten van huizen aangaat die in ae 'derde cate gorie vieleif, de huurverhooging met r5ö'o o op de huurprijzen van 1914 wordt vanaf 1 Januari eerstkomende Een notaris van Charleroi, die nooit aan politiek deed, schreef in La Métropoleartikels om eene toenadering te betrachten tusschen de zoogezegde Partis d'Ordre De man ziet dat de liberalen in 't land aan 't verdwijnen zijn en hoopt zoo hunne redding te bewerken op den rug der Katholieken. Hij heelt echter geen geluk met zijn voorstel.. Alle vlaamsche bladen zijn er tegen en heel juist schrijft hierover Het Han delsblad van Antwerpen Het is niet met de liberalen besten dig af te schilderen als parti d'ordre» dat met het betrouwen in de katho lieke partij versterkt. I Het is niet met aan de medewer king met liberalen méér waarde te dan aan het verbond van alle katholieke krachten onderling, dat men de gewenschte katholieke stroo ming in liet land doet ontstaan. Het is geen goed werk een vleugel der partij voortdurend aan te vallen en terzelvertijd den indruk te ver wekken dat er voor de ordelievende katholieken geen anderen uitweg be staat dan in de armen der liberalen te vliegen zelfs die van den provintie- raad van Namen en die van den ge meenteraad van Brussel. In nationalistisch franskillonsche kringen heeischen ei gedachten', "he, op den keeper beschouwd, altijd in 't voordeel der liberalen en steeds tegen de katholjeke eenheid gericht zijn. De katholieke partij en de katho lieke pers hebben eene andere zending te vervullen dan die van zelfmoord- pleging uit bezorgheid voor 't belang eener partij die nooit haar anti-cleri- calisme heeft opgegeven. Dat.is ook ons gedacht -•—Pater Kuiten in den Sfflaal. ging het over de De Vlaamsche Legercommissie. De Vlaamsche Legercommissie is samengesteld uit gewezen officieeren, krijgsdokters en. gegradeerden, zon der ondersfcheid van denkwijze of politieke opvatting. Zij wil geen be paald politiek programma aankleven, noch steunen, en ievert slechts voor eene in Viaamsch opzicht bevredigen d-oplossing van het legervraagstuk. pQe indeeling van leger in Vlaam- ifrë en Waalsche legerafdeelingen wordt vanai 1 januari eerstkomendefc* "TC 8 nogvooe^ ;hde StSaa 8e mtzoiHKTUigsjvet inroepen, nuts - oi -hihrrverhoogrngmét'225 "0/0. Daarna zal de huisnuurwet haar eigen dood sterven. En het is waarachtig niet meer te vroeg. Dan zullen alle woonst gelegenheden terug aan 't gemeen recht onderwornen worden. Nog en kele bijzonderheden om de zaak nog klaarder te maken Wie valt met I Januari 28 buiten de huishuurwet Zij waarvan de huur in 1914 de volgende bedragen overtrof, goed begrepen, overtrof en hooger was dan 900 fr. in-.(^e gemeenten van l5ooo tot-aSeóe- inwoners - 600 fr. in de gemeenten van 5ooo tot -t5ooo inwoners 3oo fr. in de gemeenten van minder dan 5ooo inwoners. Welke huizen mogen vanaf i Janu ari met 225 0/0 op den huurprijs van 1914 verhoogd worden Zij waarvan op 1 Aug. 1914 de jaarlijksche huur prijs hooger was dan 675 fr. in de gemeenten van i5ooo tot 25ooo inwoners 45o fr. in de gemeenten van5oootot l5ooo inwdhers 225 ft, in de gemeenten van min dan 5ooo inwoners." Deze woningen vallen in Jam 1929 buiten de'huishuurwet. Alle huiken of gedeelten van .huizen, waarvan de huurprijs in 1914 lager was dan boven- staarrda.getallen, vallen in de tweede eafegorie-en betalen voor het toeko mende jaaf (1928) 2000/0 boven den huurprijs van 1914. Den 1 Januari ig2g gaan al deze woningen over tot de eerste categorie en einde ig3o vallen zij ook buiten de huishuurwet daar deze zal opgehouden hebben te be staan. De bevolkingscijfers, dewelke in aanmerking komen zijn die der laétste tienjarige volksoptelling. Onder de gemeenten van i5ooo tot 25ooo inwoners vinden wij Roeselaere, Meenen. - Van 5ooo-tot i5oooinwoners Pope ringhe, Iseghem, Thielt, Thourout, welke boven de 10.000 zielen hebben en Yper, Veurne die meer dan 5ooo inwoners tellen Bij deze uiteenzetting is geen reke ning gehouden van plaatsen als Brug ge, Kortnjk en Oostende die boven •ue 25 duizend zielen tellen, noch van het verhuren van kamers wat in 1914 - in onze strek-en-wainig gedaan was. In den Senaat familietoeplagen. Mevrouw Spaak, de Socialistische Senatores, walgde er niet van te ver klaren dat als hoogste zedenleer moet wórden aanschouwd de beperking van de kindeken. Maar zij heeft van; Pater Rutten een antwoord gekregen van belang zoodat de Socialist De Brouckère haar is moeten ter hulp komen. Eerw. Pater Rutten kon aan dergelijke uitin gen van Mevrouw Spaak niet onver schillig blijven en met striemende bewoordingen laakte hij de heiden sche zedenleer en dit «door de modder sleuren der christelijke huismoeder» Deze bespreking heeft tot nut gehad dat het eens te meer heeft laten uit schijnen dat er tusschen de socialis ten en de katholieken een afgrond gaapt en dat over hun beide levensbe schouwingen geen brug kan gelegd worden. De socialisten zijn ongeloo vige en goddelooze lieden en wanneer zij om redenen v^n politieken aard aan hun goddelooze uitlatingen en aanvallen tegen den godsdienst al eens het zwijgen opleggen, men mag hieruit de gevoltrëkking niet maken dat zij de overtuiging van hun tegen strevers eerbiedigen. De aap is uit de mouw gekomen in den Senaat en met verontwaardiging zal door al onze «zou»Udrifki-<"(Trristenewlnanvsehr* hui- - moeders, die een talrijk kroost op brengen, vernomen worden dat de Socialisten gepoogd hebben van hun ne verhevene zending met slijk te besmeuren. De uitbrander, hen door Pater Rut ten gegeven, was ook verdiend, meer dan verdiend. Perekwatie en kindertoeslag. De Socialistische bladen trekken een gezicht als hadden ze azijn ge dronken. Hun' ministers hadden de erekwatie helpen opmaken, de kin dertoeslagen helpen afschaffen. Onze mannen hebben moeten herstellen wat zij vernietigd hadden. Voor-uit grolt dat wij het wier ookvat op den kop van onze ministers tuk slaan omdat wij de waarheid hebben verkondigd. Feiten zijn lek ten. De socialisten hadden een slechte daad gepleegd. Dank aan den invloed onzer vrienden kon het weerom goed gem,aakt worden'. Hel einde eener-lastercampagne. Dl Et DEN van den II Pastor van Ars en 0 van de H. Theresia, te koop in alle groot ten bij V. Sansen-Vanneste, Poperinghe. de Vlamingen in hun eigen taal zullen aangevoerd, opgeleid en bestuurd worden. De Vlaamsche Legercommissie wil slechts het technische materiaal ver zamelen dat al de leiders van alle Vlaamsche groepeeringen ten gepas- ten tijde zullen kunnen aanwenden om den Vlaamschen eisch te verdedigen. De Vlaamsche Legercommissie acht een doelmatige actie voor de Vlaamsche rechten van het leger slechts mogelijk met de jëiectewerking en den steun van ALLF./Viarni'ngen, zonder onderscheid. Diens volgens dringt zij aan opdat allen tbij haar zouden aansluiten. Toejredingskaarten zijn te-bekomen op het Algemeen Secretariaat, Coupe russtraat, 23, Antwerpen. Is dat ernstig Kamer en Senaat hebben de be grooting der Dotaties gestemd. Daar in komt de som van 1 millioen 842 duizend lrank dienende tot wedden en onkosten voor Kamer en Senaat. De Socialisten hebben» deze begroo ting niet gestemd. Zij vinden dus dat deze sommen niet moeten uitgegeven worden. Het logisch 'gevolg zal nu natuurlijk zijn dat de Socialisten en de andere tegenstemmers'zullen jveige- ren hunne maandelijksche vergoeding' op te strijken. - Zoudt ge daaraajïioritjrdurven twij felen ■tJv.L De Parlementaire zj4tfjd---fs op 8 November laatst herhöïnen na een verlof van omtrent vier maanden Door de ministerieele crisis ging veel tijd verloren en betrekkelijk weinig werk werd er afgelegd. Zooals gewoonte gingen Kamer en Senaat met verlof op Kerstdag. De Voorzitter der Ka mer stelde voor de werkzaamheden te hernemen op 10 Januari maar de Kamerleden waren het roerend eens om enkel te herbeginnen op 17 Jatm ari. Moest men de schooljongens laten beslissen over den datum van hun verlof ze zoudjéfi het niet b'feter doen. De houding onzer Parlementsleden is ver van ernstig te zijn. Niemand meer dan zij zelf doen nadeel aan het parlementaire stelsel, dat nu reeds groote tegenstaanders vindt. De uitbreiding van Nieuwpoort. De Hoofdcommissie van de Kamer heeft het ontwerp tot uitbreiding van de haven van Nieuwpoort met 5 stem men tegen 1 goedgekeurd. De heer Boens is verslaggever. Mengelwerk v. «De Poperinghenaar* 16 door JAC. BALLINGS De socialistische bladen beschul digden met een beteekenisvolle eenparigheid .den Minister van Nijverheid en Arbeid ervan; teliande- len tegen de gelockouteerde werklie den van Kortrijk, door hun den steun van het Krisisfondste ontrukken. Welnu, degenen die eenigzins op de hoogte zijn van de wetten in zake den werkloosheidsteun weten toch dat de besturen der fondsen in volle onal hankelijkheid en zonder eenige tusschenkomst van den Minister be slissen over het al of niet toekennen van de vergoedingen aan de stakende werklieden, Het tjetreft dus van wege de socia listen een bespottelijk verwijt dat uit gevonden wordt om de belangen van hun politieken winkel te dienen, maar dat, spijtig genoeg, niets anders kan dan de pogingen bemoeilijken welke door den H. Heyman worden aange wend om de strijdende groepen tot een billijke oplossing van het geschil •te brengen. Deze week kwam aan de dagorde van den Senaat eene ondervraging van M. Dewaele totH. Heyman, Mi nister van Arbeid, over zijn besluit der Socialisten van de voordeelen van het Nationaal Krisisfonds te Kprtrijk,terwijl Christene en Liberale textielbewerkers ervan kunnen g nieten. Op het oogenblik dat de ondervra ging zou moeten beginnen verklaarde de Socialist Dewaele dat hij ze in trok, zeggende dat hij zich vergist had. Nu missen is menschelijk. Dit heeft niet belet dat Minister Heyman en Senator Bossuyt de Socialisten enkele oogenblikken onder handen genomen hebben en het lage van hun ne lastercampagne tegen M. Heyman vooj' oogen gelegd hebben. De Legerkwestie in de Kamer In J.ie Kamer was de bespreking van het Eegercontingent de hoofd schotel van 41e week. Elk jaar jnoet het Parlement door een wet het legercontingent vaststel len. Doorgaans is die stemming niet veel meer dan eene formaliteit. De meerderheid stemt ja en de minder heid neen. Dit jaar heeft M. Vander- velde deze gelegenheid te baat geno-- Tnen om eens te meer de houding der Socialisten tegenover het legervraag stuk te verrechtvaardigen. Daarop heeft M. de Broqueville in eene rede van een uur en half geant woord. Ên^LoTn het kort te zeggen, hij qjeeft-eenenJennen tap afgeloopen. Nog een pa'aftzulke redevoeringen en de Regeering Jaspar II ligt in '1 zand. -Alle andere landen, zegde M. de Broquevillp, behouden een langen diensttijd. De oorlog heelt bewezen dat korte voorbereiding de, soldaten onbruikbaar maakt. Onze kaders zijn onvoldoende. De invalswegen in ons land staan open. Een onberedeneerde vermindering van den diensttijd zou een dóodelijk gevaar beteekenen. Wij moeten den moed hebben de veilig heid van het land te verzekeren. Die rede miek een slechten indruk. Hoofdminister Jaspar gevoelde dit genoeg en trachtte ook met al zijne welsprekenheid, dien indruk te verbe teren. Het was echter Volksvertegenwoor diger Van Hoeck die met eene"*korte doch flinke rede de puntjes op de i's zette. Hij sprak namens de Christen De mocraten en hij sprak geheel duidelijk. Wij gaan deelmaken van de leger commissie, zegde hij, omdatjfVij ge heel het legervraagstuk in eens willen opgelost zien duur van den dienst, de wederoproepingen, de dekking, de gewestelijke indeeling, de vorming van het kader, enz. Wij willen hebben dat Walen en Vlamingen in het leger gelijk behandeld worden en wij zullen in dig commissie ule gedachten '<£r Christen Democratie voorhoudt».. Wij willen vernemen welke de plan nen der militairen zijn, maar wij zul len meest rekening houden van de stem van het volk, dat inzake leger dienst, de grootste belanghebbende is. Wij willen de meest mogelijke doel treffendheid dér landsverdediging, doch ook de meest mogelijke verlich ting der militaire verplichtingen. In dien geest willen wij, Christen Democraten, medehelpen om de op lossing der legerkwt stie te zoeken. Daarop antwoordde M. Jaspar ge heel gepast dat het werk van de leger commissie enkel eene studie is en dat het Parlement daar in volle vrijheid zal mogen over beslissen. M. Vandervelde maakt zich be zorgd om de Christen Democraten. Maar dat mag hij gerust voor zich houden. De Christen Democrat :n zien klaar in den toestand en weten wat zij willen. Zij hebben reeds her haaldelijk gezegd en bewezen dat zij nog hun eigen zeiven, noch hun pro gramma om geen paar ministerzetels zullen verloochenen,zooals sommigen wel willen beweren. Zij zijn meester van den toestand en zullen op tijd en stond wel weten te handelen in het belang der Democratie en in het be lang van Vlaanderen. Onze bezetting in Rijnland. De kosten van de Belgische bezet ting in Rijnland worden voor het jaar 1928 geschat op 144 millioen frank. 't Is eene schrikkelijke som voor een handvol troepen. Wel zegt men dat de Duitsch dit betaalt. Dat is waar. Maar het wordt afgehouden van hetgeen wij van den Duitsch moeten ontvangen zoodat het eigen lijk «le petit Beige» is die de man van de rekening is. Hoe daar gehandeld wordt met het geld onzer schatkist leert het vol gende Volgens bereikte akkoorden moeten de Belgen en ook de Franschen en de Engelschen een aantal mannen uit Rijnland terugtrekken. Voor ons komt het op 800 man die met i5 December naar Belgie terug- keeren. Te Geilenkirchen betrekken onze mannen een kamp dat gratis door het Duitscherijk ter beschikking der Bel gen gesteld wordt. Het terugtrekken dezer l« Linie-troepen zou voor de schatkist van ons land geen vermin dering bijbrengen, daar wij er toch niet voor moeten betalen. In Eschweilcr is er ook een garni zoen. Dit behoort echter niet aan den Duitschen Staat maar aan de Ge meente. Daar zijn de Lansiers en daarvoor moeten wij 6 millk en frank per jaar betalen. Er wordt eigenlijk zooveel afgetrokken door Duitschland op de rekening die wij moeten ont vangen, wat op hetzelfde neerkomt. Nu zal men Geilenkirchen ontrui men en niet Eschweiier. Weet gij waarom? Voor het plezier van Ver- viers en de goede zaken van een paar politiekers. Het ie Linie heeft een muziek en de Lansiers niet. Dat mu ziek moet naar Verviers en dat kost aan onze schatkist per jaar, zoo'ang de bezetting nog duurt, zes millioen frank. Zouden de 114 millioen der bezetting en vooral de 6 millioen van het muziek van Verviers niet honderdmaal beter gesmeten worden bij de som die noo- dig is om de Staatsbedienden een deftig bestaan te verzekeren Zaterdag 24 December had de ter- aardbestelling plaats. Bij menschen- geheügen zag men zulk geen toeloop «a-n-; olkgrectva, kleinen, rijfre armen, landbouwers, werklieden; van gansch de streek was er volk afgeko men om een laatste hulde te brengen aan den verdienstelijken en alomge- ëerden grijsaard. De treurige stoet werd geopend door het muziek van den Katholieken Kring en de eerewacht bewezen door de stedelijke gewapende pompiers De hoeken van het baarkleed wer den vastgehouden door M. Achille Ouaghebeur, (Kerkfabriek) M. Dr Brutsaert, Volksvertegenwoordiger, (Katholieke Gemeenteraadsleden);M. W.VanEecke, Notaris, (Katholieke Kring); M. N. Lahaye, Burgemeester, (Openbare Besturen)M. L. van Mer- ris, vrederechter, (Openbare Onder stand) M. Denis Dehouck (Willem- Teil). Bij den Lijkdienst was O.L Vrouw- kerk proppensvol en aan de Offerande scheen geen einde te komen 1800 ge dachtenissen werden uitgedeeld. Moge deze algemeene en ongekun stelde hulde een zoete troost zijn voor de diepe en herhaaldelijk beproefde Familie. De Katholieke Partij verliest in hem een kloeken steun, een helder zienden hoofdman, een voorbeeldig lid en de stad een harer schoonste en edelste zielen. Katholiek van de daad, Vlaming in 't herte, trouw aan God en Kerk en Priester. Ja,Vlaming van 't rechter bedde, die de vlaamsche zaak en de vlaamsche rechten een warm herte toedroeg; maar vroom en voorbeeldig christen was hij bovenal, die immer zonder vaar of vrees voor de belangen van den godsdienst in de bres sprong en met zijn hem eigen krachtigen wil nooit geen duimbreed zou afgeweken hebben van den weg door Godsdienst, Kerk en Priesters voorgehouden. Bij het graf werden de volgende Lijkreden uitgesproken. Lijkrede uitgesproken door Mijnheer N. LAHAYE, Burgemeester. Diepbeproefde Familie en achtbare Omstaanders «O* Gelukkig had de kamerverhuurster het gerucht gehoord en kwan: nu, zoo vlug haar oude beenen het toelieten, naar boven gehold. 't Was meer dan tijd... 4,. Nog enkele oogenblikken en 't was iftfsschien met Rozeken gedaan ge- .weest.. Toen échter de kamerdeur geopend werd, was de student ijlings recht ge sprongen en rende hij als een bezetene de trappen af. Dadelijk was de heéle straat in rep en roer... en de dagbladen spraken dienzelfden avond van een moordpo ging in de Steenstraat gepleegd. Rozeken was door die gebeurtenis zoo geschokt geweest, d-ai ze verplicht Was gedurende verscheidene dagen te bed te inlijven-. Zwaarder dan ooit voelde ze toen de -verlatenheid waarhTz^Jéèfde...-feller ,dan ooit besefte ze joëft' Je'Twaasheid die ze begaan had* Spayebeke te var- laten... Tv Maar 'twas gebeurd... en gedjjK zaken nemen geen keer... Het zomerde volop. f/e Velden stonden rijk beladen met allerhande gewassen, in de weiden graasde het vee, in het massief der boomen zongen de vogeltjes... Hoog in de lucht hing de zon te glanzen. Te Sparrebeke in 't ouderlijk huisje vqn Rozeken, heerschte er een ongè"- -j^one bedrijvigheid. Zoo even was er een verhuiswagen uit Brussel aangekomen en nu was men druk bezig alles af te laden en naar binnen te slepen... Zooals het in dergelijke gevallen gaat, stonden veel kijkers dat.spel gade te slaan en wisten zij bijEet afitSssen van dit of dat meu belstuk hun gedacht te zeggen Meer,, .dan ééns uitten zè een -kreet in bewondering als 'er eendtpstelijk sjaik uit den wagen te verschijn kwam. SiemJren, de bode, hielpieverig m'ee de meubels naar binnen te bren gén. - .Ook Mimi liep bedrijvig over en weer en had telkens een Vriendelijk woordje voor de omstaanders. Voor de kjeine kleuters die daar rondliepei^ hk3 ze zelfs een paksken koeken ent mentebollen meegebracht eh z'è ging -dan ook maar dapper aan 't uitdeefen JJat viel natuurlijk in den sijfftak van di'ë kleine gasten en de moeders van de kleuters waren er niet minder meê in hun schik."" I Een braaf kind, werd er geflui sterd. Bijlange niet zoofierals Rozeken. Tegen den avond, toen alles afgela den was, reed de verhuiswagen naar Brussel terug Binnen in 't huis, dat Polydoor nu met vrouw en dochter kwam te be trekken, heerschte er nog langen tijd een drukke bedrijvigheid. En.'twas lang na middernacht als Siemken moe ^ya.n 1 werken naar zijn woning terug gin!'- Hewel, riep Gustarien van uit haar bed, gij zijt zeker aan tien frank per uur betaald geweest. Is me dat wegblijven. Morgen is 't weer klagen, als ge op ronde zijt, dat ge niet voort kunt van de moeite. Siemken liet zijn zuster mair opperen. HSj/wist dat ze jaloersch was, om dat zé haar zelf niet gevraagd hadden een handje toe te steken. Hij trok dus, na een goeden nacht gewgnscht te hebben, stillekens naar bóven. Öch daar was zooveel... zooveel waaraan hij denken moest. Wat kon net hemschelen, al hadden ze hem gevraagd tot den volgenden morgen door te werken. Met genoe gen zou hij 't hebben gedaan. Wat was die Mimi een jolig, levens lustig meisje. En wat kon ze hem aardig vreemd bezien. tuJk»V-a$ te dwaas om er aan te den ken, maar dat was nu eens een meisje zooals hij er eentje als vrouw zou willen... Zot, zei'hij tot zich zei ven, ter wijl hij in 'tbed kroop, zot... waar dat gij nu op peinst. Maar hij had schoon op andere din gen te denken of in zijn bed rond te woelen, altijd zag hij dat vriendelijk Wederom werd alles kil en eenzaam op dit droevig veld, waar de'kruisbeelden met open armen, den zinnebeeldigen aard der plaats wee;geven. Deze sprekende beschermers onzer diep betreurde afgestorvenen, en de toekomende bewakers onzer eigene stoffelijke verb ijfsels, schijnen te wachten en te ro.e- pen om degenen te omhelzen, die nog op heden dit tranendal bewandelen Onze treurige stoet, brengt voor eenige stonden stoornis op dit nare stedelijk Fami- lievejd, waar wij het hoofd vaneen overheer lijk huisgezin, ter laatste rust weemoedig vergezellen. Gij ook, beste der huisvaders, zijt in de armen van het heilig kruis, omringd van uwe teergeliefde Echtgenoote en Kinders, van deze rampzalige wereld bntrokken, en aan de minzaamheid uwer gansche Familie ont stolen. Gansch uwe verdienstvolle levensbaan, was een gedurige bereiding, tot het hoogere hemelsch geluk, tot de eeuwige glorie Voorzittervan den Openbaren Onderstand, van het Keuringsbureel der hop, meer dan vijftig jaar Gemeenteraadslid, waarvan tal van jaren als Schepen van Openbare Werken en Burgerstand, tot zelf« dienstdoende Bur gemeester binst den gruwelijken wereldoor log dit waren nog aan uwen eerbiedwaardi- genouderdom, uwe verdienstvolle en grootste bezigheden. Niemand kon met meer bekwaamheid en schitterender hoedanigheden, en met een uitstekender gezag, deze verscheidene be sturen voorzitten. Geeft' onzer HHtfuëburgc)s wafen u *o; kend en gij wist eenieder met takt en be voegdheid. zelfs in de moeilijkste omstandig heden, ter hulp te komen. Uw droevig afsterven, diep betreurde Vriend, blijft een ongeneesbare wonde, in deze ingewikkelde besturen en pijnigt uwe stadsgenooten die u zoo dikwijls hebben be wonderd en geraadpleegd. Binst den schrikkelijken oorlog, vervuldet gij ook gansch uw plicht. Nooit zagen wij dezen machdg gespierden man, met zijne fiere gestalte, hopeloos het hoéfd buigen De grootste gevaren trotseerende, ontmoette men dagelijks dezen moedigen ouderling, die met beraden stap. zich ten stadhuize begaf, waar hij zich onophoudend en mildelijkten dienste stelde der beproefde bevolking. Zelfs het hartverscheurend verlies van een zijner teer geliefde kinderen, kon deze overmoedige collegia van zijne gevaarlijke taak niet doen afwijken. Zijne treffende houding in deze onbeschrij felijke tijden, werd hoog geprezen en naar weerde geschat; zoodat Zijne Majesteit de Koning, hem met het Burgerskruis van le Klas, 1914 1918, vereerde. Ware Poperinghenaar was hij in den vol len zin van het woord. Christelijk tot in het merk der beenderen, vriendelijk jegens klein en groot. Behulpzaam om de belangen van zijn evenmensch als de zijne te behertigen dat waren de buitenge woon uitstekende gaven, var> onzen hoogst- verdienstelijken en eerbiedweerdigen mede burger. In dezen machtigen bewonderenswaardi- en ouderling, had de zuiverste en edelmoe igste ziel onzer bevolking, hare woning uitverkoren. In eens gezegd het was een man van Werk, van Eer, van Plicht. De schoonste fi guur onzer geliefde en gansche-bevolking. Dat zijn onberispelijke levensbaan ons tot voorbeeld strekke, en zijne heilige gedachte nis ten allen tijde, in ons midden zweve. In naam van gansch de bevolking, stuur ik aan hem, dien wij betreuren en beweenen, mijnen dankbaren en laatsten afscheidsgroet Tot wederziens, diepbetreurde Collega, Vriend en Medeburger. Dat de Almachtige in wiens vrees gij onophoudelijkhebt geleefd, U ontvange in zijne uiterste en onverganke lijke liefde Aan de zeer beproefde en overheerlijke Familie, bied ik mijne eerbiedigste gevoelens van ware deelneming. Lijkrede uitgesproken door Mijnheer Dokter BRUTSAERT, V olks vertegen woordiger. Diepbeproefde Familie, Geachte Toehoorders 't Zij mij toegelaten, vooraleer hem aan de gewijde aarde te besteden, een laatste vaar wel toe te sturen, aan mijnen diepbetreurden Vriend Devos,aan den Vriend van ons allen. Mijn Vriend Immers René Devos was den boezemvriend van Vader zaliger, den Vriend van de goede maar ook van de kwade dagen in lief en leed was hij bij ons t'huis, en den eerbied in mijn kinderhart geboren voor dien grooten man. wiens luide stemme geheel het huis deed dreunen, is opgegroeid tot ware genegenheid, wanneer ik, ouder ge worden, dien man naar weerde leerde schat ten Zoo dikwijls, zoo hertelijk sprak hij mij van den ouden tijd, van Vader en Moeder zaliger met Hem vervalt voor mij een brok van het heerlijk verledjen. Hij was de vriend van ons allen,den vriend van iedereen om zijme rechtschapenheid Het was een man van den ouden trant, een man van één woord, een man d^e nooitzijh eerlijk woord verbrak en die geen papier noodig had te geven om zijn woord ie bekrachtigen Hij was de vriend van iedereen om de een vouJigheid van gansch zijn handel en wan del, om zijn getrouwigheid aan de aloude geplogentheden van stad en streek Voor niemand had hij een hard of mis prijzend woord en de armste was bij hem op zijn gemak, omdat hij tijd had om te luisteren naar zijn klachten en zijn herte vol was van goedheid en medelijden Iiij wasiedereens vriend om zijne grenze- looze dienstveerdigheid. Hij was ervaren in zijn beroep Keurder van hoppe en peerden lijk geen een. Geen prijzie in ae streek, geen hoppe- of peerdeprijskamp, of hij moest alles beslechten Aan geen oproep kon hij weer staan, zelfs als eigenbelang hem had moeten t'huis houden. Die man leefde voor een ander Sedert jaren en jaren was hij Voorzitter van de Kerkfabriek, Voorzitter van de Bur gerlijke Godshuizen, Schepen van stad en al die bestuurlijke ambten vervulde hij met eene stiptheid, een plichtbesef, een onbaat- zup.büvb^M.. die. <»ovolgers, hoe Wel be» r gauid ook, moeu"l,)k zullen evena- rcn. Hij was de lieveling van het volk dat hem onwankelbaar getrouw bleet bij alle verkie zingen,zonder dat hij het zocht te vleien of U verleiden, maar enkel om zijne edele bur gerdeugden en bewezen diensten. Hij ging zijn weg, zonder vaar of vreeze, zonder zich te bekreunen wat men rond hem of van hem zeggen zou hij volgde den weg dien voortreffelijke doorkristene ouders voor hem hadden gebaand, den weg dien zijn rechtschapen inborst en zijn kristen geweten hem aanwezen als den weg vaneeren deugd De ervaring van zijn lang bestuurlijk leven stelde hij ons ten dienste, en 't zal ons. Ka tholieke gemeenteraadsleden, dikwijls mis komen niet meer te kunnen vragen wat den Hoofdman ervan dacht». Onze leidsman, onze raadsman, hij die nog over eenige da gen daar stond gelijk een eik die onweer en jaren trotseert, hij ligt daar nu geveld door eene verraadsche dood Met zijne Familie, met zijn dierbare Kin ders mogen wij zeggen De Kroon is van ons hoofd gevallen Met hen, met geheel de stad in rouwe, met de groöte menigte vrienden en kennissen, die van verre en naar hem een laatste hulde hebben willen brengen, betreuren wij zijn afscheiden. Maar omdat wij gelooven in een Hiernamaals,wij zullen meer doen dan kla gen en steenen. Wij zullen voor hem bidden, opdat de Heer hem genadig weze, hem loone. voor al het Soedjdathij stichtte binst een lang voorbeel ig leven, in het rijk der Hemelen dat Hij voor zijne trouwe dienaars heeft voorbereid Brave, doorbrave christelijke man duur bare, trouwe vriend, vaarwel tot in der eeuwigheid. Lijkrede uitgesproken door Mijnheer W. VAN EECKE, Notaris Voorzitter van den Katholieken Kring. Achtbare Familie en Toehoorders Verleden Dinsdftg werd door onze stad de droeve mare verspreid: de Hoofdman Devos is overleden. Deze treurige tijding heeft ons allen teneergeslagen en pijnlijk vefrast. want, al had de heer Devos reeds een gevor derden, gezegenden ouderdom bereikt, toch konden wij ons niet voorstellen dat tengevol ge der onmeedoogende werking van de wetten der natuur, wij noodzakelijker wijze, binnen korten tijd zouden moeten beroofd worden van zijn kostbaren steun. Hoofdman Devos, zoo was het dat wij pleegden u te noemen, en ook wel terechteen Hoofdman waart gij in den volkomensten en volledig- stenzin van het woord; niet enkel door de menigvuldige bedieningen van Voorzitter en van Eere-Voorzitter u door allerhande.inrich tingen en maatschappijen opgedragèii, maan nog wel het meest door die uitstekende hoe danigheden die u kenschetsten als een leider van eersten rang op elk gebied, door dat onbeperkt vertrouwen dat gij aan allen steeds hebt ingeboezemd. Ik aanzie het als een strenge plicht u hier in het openbaar een laatste hulde te brengen, in het bijzonder namens den Katholieken Kring, en, in het In naam mijner geachte Collegas van den Gemeenteraad, van den Openbaren Onder stand, van den Keurraad der Hop, en van gansch onze lieve Bevolking, brenc ik aan een diepbetreurden Vriend en Medeweiker, een laatsten groet. Ja. in naam van gansch onze geliefde be volking, zeg ik, want iedereen was dezen eerbiedweerdigen onderling en weldoener oprecht genegen geen vijanden heeft hij loit gekend noch geteld. Het is als een waar noodlot, dat over onze medeburgers is neergedaald. Menige onzer huisgezinnen zijn in deze laatste dagen, schielijk in rouw gedompeld, door het af ter ven vaneen hunner teergeliefde leden. On doordringbaar blijft toch voor ons de godde lijke Voorzienigheid. Pas eenige dagen geleden, ter gelegenheid van den Hoogdag van Allerheiligen, was dit doodenveld, als ineen bloemtuin herschapen. Honderden onzer naastbesta anden kwamen hier ingetogen, overladen met bloemen en kransen, een bezoek brengen aan hnnne diepbetreurde overledenen, en een vurig gebed hemelwaarts sturen, voor deze dien zij beweenen. Vloed van tranen doorweekte deze gewijde aarde, de schoot hunner eigene, toekomende en laatste woonstede. 0p het Kerkhof. -- Tijdens de Lijkrede van Heer Dr Brutsaert. algemeen namens gansch de Katholieke Partij, aan wie gij steeds de beste uwer krachten geschoniven hebt. Van op uw jeug- .digen leeftijd zijt gij beslist en vastberaden in de eerste katholieke gelederen getreden en van dan af heot gij onophoudelijk zonder ooit te wijken, onze beginselen kranig en krachtdadig voorgestaangij waart nu een veferaanin onzen heerlijken strijd, grijs ge worden in den edelen kamp voor de katho lieke zaak. Op,l3a Decernner 1^81 jwerd gij door de Poperingsche bevolking tot gemeenteraads heer aangeduid en gij werd sinds dien regel matig zonder eenige onderbreking tier- kozen, zoodat gij geuurende 4tj jaren en een week op het stadhuis gezeteld hebt. Gij waart een katholiek kampei in den sterksten en den schoonsten zin, die altijd in het sinjd- perk getrokkèn zijt vrij en vrank voor het geen gij als de juiste meening aanzaagt, zonder schroom of vrees, mei breed ont vouwde en wijd en hoog wapperende vlag; nimmer hebt gij uw wijsgeerige overtuiging ot uw politieke gevoelens verborgen onder den dekmantel der onzijdigheid ot van de eene ol andere kleurlooze plaatselijke bena- mmg. Gij bevocht de andersdenkenden niet uit eer- en heerschzucht, niet uit winstbejag noch uit persoonlijke veete maar omdat gij hun leerstelsels beschouwdet als niet over eenstemmend met de nopit veranderende gronbegrippen wan uw allerdierbaarsten katholieken godsdienst. De tijdelijke welvaart uwer Stad en van uw Vaderland hebt gij steeds op heel bijzon- d re wij ge behartig* maar het was v^oi u een dogmatisch beginsel dar het geestelijk en zedelijk welzijn der bevolking nooit mag op geofferd worden aan de stoffelijke belangen van een stand of van een plaats. Voor uw vrienden waart gij steeds een steun en stut en stal en voor degenen die tegen u stonden, in het vijandelijke kamp, waart gij een ge ducht, maar geèerbiedigd tegenstrever, die nooit niets anders dan eerlijke wapenen hanteerdet wijl de kiesstrijd volop aan 't woeden was,deedt gij nooit eenige beloite, wanneer gij niet zeker wist dat gij ze zoudt kunnen verwezenlijken nooit deedt gij voor de kiezers sommige dier aanlokkelijke voor deelen weerspiegelen waarvan toch niets kan terechtkomen en die het onmogelijk is te verleenen nimmer gundet gij met het oog op de kiezing eenige tijdelijke ontlasting die, wanneer men nauwelijks van de stembus is teruggekeerd en de looze list het beoogd uit werksel heeft teweeggebrachtzoo spoedig mogelijkmoet worden ingetrokken.Geduren de de lange tijdruimte van 17 jaren dat gij tot eiks voldoening het ambt van bchepene waar genomen hebt, waart gij steeds een voorbeel dig, wijs en bekwaam bestuurder. Van de duizend en eenige gemeten waaruit het grond gebied uwer geboortestad bestond was er zeker geen enkel waarmede gij niet ten volle waart vertrouwd en de wijde uitgestrektheid van den Poperingschen bodem was voor u nooit een reden om eenige tekortkoming der overheid schoon te praten noch een voor wendsel om eenige uwer ambtsplichten te verzuimen. Wanneer eenige jaren geleden eer» andere partij door het kiezerskorps werd aangesteld om het bestuur dezer stad in handen te nemen, was dan niet eene van de eerste daden der nieuwe meerderheid aan te dringen bij den aftredenden schepene van den burger lijken stand opdat hij, niettegenstaande de tegen hem uitgevallene kiezing, toch zijn schepenzetel vooras zoo willen bekleeden. Dit was van wege de tegenstrevers een daad van loffelijke onpartijdigheid en van voortref felijke edelmoedidigheid. maar het was ook voor U, vereerde leider wiens verdwijning wij op heden zoo schrijnend betreuren, een blijk van waardeer ing die luider en krachtiger spreekt dan de schitterendste lijkreden welke men hier zou kunnen houden. Gi j waart een politiek leider van den ouden echten stengel, die uw tegenstrevers bestreed en neerveldet door de onweerstaanbare macht uwer ge dachte, door de onbetwistbare gegrondheid uwer redeneering gij behoordet niet tot die klas lagere politiekers die zich kenmerken door de ijdelheid hunner redeneering en de arintierigheid hunner bewijsgronden en te vens door hun groVe scheldwoorden en hun iage beleedigingen die een welopgevoed mensch niet gebruikt in private kringen en nog veel min in bestuurlijke lichamen. Ook de Bond der Kroostrijke Gezinnen brengt U, dierbare afgestorvene, een ontroer de huideen betuigt u zijn innigen dank. Gij, die op alle gewichtige vraagstukken uw aan dacht vestigdet, hadt ook spoedig bemerkt dat sommige hatelijke praktijken uit den vreemde hier overgebracht, het Belgisch geboortecijfer op onrustwekkende wijze de den dalen en zelfs ons vaderland met achter uitgang zijner bevolking begon te dreigen zoodra een Bond der Groote Gezinnen hier werd gesticht, aanvaardet gij dan ook het Eere-Voorzitterschap ervan enstemdet gij er aldus in tbe ons uw hooggeschatte bescher ming te verleenen. Achtbare Hoofdman Devos, u mogen wij in volle waarheid toeroepen Bonum certa- men certasti. cursum bene consummasti Gij hebt den goeden strijd gestreden, gij hebt uw loopbaan op waardige wijze voloracht en wij zijn er allen vast van overtuigd dat gij nu reeds de hooge wcergalooze beloo ning geniet welke voorbereid is voor hen die in staat van rechtvaardigheid van deze we reld scheiden, maar-di vooru't en vooral oekomt aan degenen die evenals gij nooit tfweken van het rechte pad en wier gansche 'leven een toonbeeld was van ontbaatzuchtig- ueid en offer aardigheid, van onverdroten iiver Vuor het goede, van grenzelooze toewij ding aan het gemeenebest. van geestdriftige strijdlust voor onzen godsdienst en van on wankelbare gehechtigheid aan de leering Ier katholieke kerk. Moge de blijk van diepe genegenheid dien uw medeburgers en al uw vrienden u heden gegeven hebben door hun aanwezigheid op uw lijkdienst eenigermate een troost zijn in i het tweevoudig ongeluk dat uw geachte fami- e zoo zwaar beproeft. Binnen enkele oogenblikken zal uw stram me Jijf nederzijgen in het daar gapende koude kille graf, maar uw heerlijke on heilige nage dachtenis zal onuitwisba o blijven voortleven in het geheugen van al degenen die gekend hebben uw minzaraen rechtschapen inborst, uw aaDgenamen omgang, uw wijs beleid en I gulden raad. uw nimmer wankelende over tuigingen uw stalensterke wilskracht. kopken met de wondere oogen, in zijn verbeelding... Af en toe riep Gustarien nog 't een en 't ander. Is monsieur de student ook gear riveerd, vroeg ze. Neen antwoordde Siemken. Komt die flierefluiter niet 4 Nie weten. Hij is misschien benauwd voor een tweede ketelmuziek klonk het spottend. Nie weten. Nie weten Nie weten hier weet ge niets en op een ander weet ge alles Ja... ja... 'tis al wel. Laat mij nu maar slapen, riep Siemken haar wre velig toe. Den volgenden morgen, vóór dat het facteurken zijn ronde ging begin nen, stond hij zijn baard af te doen. Wel, wel, spotte Gustarien, waar gaan we c)at schrijven 't Is nog maar Dinsdag en meneerscheert zich reeds. Wat steekt daarachter... Is 't mis schien omdat hier nevens een Brus- selsche schoone is gearriveerd. Siemken had een driftig woord op de lippen, maar daar werd op de voor deur geklopt en 't was waarachtig Mimi zelf die binnenkwam Dag Gustarien, klonk het harte lijk, en dag Siemken, neemt het niet kwalijk dat ik u zoo vroeg kom lastig vallen, maar ik kwam eens zien of ge ons niet aan wat boter kunt helpen. Siemken meende met zijn scheerge- rief weg te vluchten, want hij stond daar met een ingezeept gelaat, maar Mimi begon te lachen en zegde doe maar gerust voort, Siemken, ge moet voor mij niet wegloopen. Gustarien was reeds de kelder in, achter boter. Dank u, sprak Mimi, terwijl ze het sineersel aannam. Hoeveel schuld is er aan Och, we zullen dat wel doen, antwoordde Gustarien. Ge kunt me dat eens weergeven, als ge zelf uw gerief hebt. Gelijk ge wilt, en nu ik toch hier ben, zou ik nog wat willen vragen. Naaste week houd ik koffietafel voor de meisjes van 'tgehuchten ik verzoek u het allereerst, Gustarien, zult ge komen Met plezier, juffer Mimi. Laat juffer maar stillekens weg en zeg maar simpel Mimi, lachte het meisje uit Brussel. En mag ik niet naar de koffietafel komen riep Siemken. Neen, neen, 't mansvolk kunnen we missen, gekte het nieuw gebuur- innetje... Terwijl ze aldus sprak, lachte ze echter zoo schalks, dat Siemken er waarlijk een kriebeling aan zijn hart van gewaar werd. Daar ging geen dag voorbij of liet facteurken wist het zoo aan te leggen dat hij met Mimi een praatje kon houden. Hij had gemerkt, dat het meisje van haar kant ook alle gelegen heden te baat nam om hem te ont moeten. Op een avond, dat hij terugkwam van t dorp, waar hij eene vergade 'ing van den Veloclub had bijgewoond zat Mimi met vader en moeder op een bank vóór het huis te klappen. Gusta rien was daar ook juist bijgekomen en als ze Siemkens gezicht zag, zegde ze tot Mimihij komt met nieuws af ik zie het aafi zijn wezen. Toen Siemken tot bij het gezelschap, genaderd was, zei Polydoor schuift wat op menschen, dan is plaats ge noeg op de bank voor vijf. Neen Neen blijft zitten sprak de bode, en hij liet zich op het gras zakken. Zoo had hij Mimi vlak voor zich en kon hij haar fijn gezichtje naar harte lust beschouwen. Hewel, wat nieuws vroeg Mimi schalks, Gustarien zegde dat ge met berichten afkomt. Dat is ook zoo. En wat nieuws dan? We gaan naar de zee, met de maatschappij. Naar Oostende, riep Mimi en haar oogskes schitterden. Nog drie weken ja, maar wie meegaat moet zich tusschen dit en tien dagen aangeven, wist Siemken. Bij wien Bij mij, antwoordde het facteur ken fier. Hewel Siemken, doegij een goed woordeken voor mij, bij vader, fleem de het meisje en ze liet haar blik zacht en zoet op den jongen rusten. En weer voelde Siemken zijn hart sneller kloppen. Schoon kindje, dacht hij, was dat eens waar dat ge mocht méégaan Terloops wierp hij een oogslag op zijn buurman om te zien ofhij 'twagen zou ten voordeele van Mimi een woordje te spreken. W el mijnheer Polydoor, wat zegt gij er van?Zou Mimi mogen meegaan? Ik heb daar geen bezwaar tegen, was 't antwoord. Toen ik nog in Brussel woondeen jongen was, maak ten we alle jai en met onze maatschap pij minstens één uitstap. En ik vind dat menschen, die op Naar Oostende, lachte Siemken t een dorp wonen, nog meer reden heb- en misschien wel naar Engel md voegde hij er gekleurd bij. En mng er ander volk meegaan vorschte Mimi nieuwsgierig uit. Al wie wil... Ik hoor u afkomen, lachte hnar vader. En wanneer is de i eis vroeg het meisje. Op Onze Lieve Vrouw Half Oogst... Nog drie weken dus, rekende Mimi uit. ben dan die uit de stad, om een reisje te maken. Ten eerste ze zien iets-, en ten tweede als de uitstap met orde en in deftigheid geschiedt, is deze voor veel menschen niet alleen aangenaam inaar tevens ook nuttig en leerrijk. Mimi heeft de zee reeds meer dnri eens gezien en als ze er genoegen in vindt, mag ze voor mijn part gerust méégaan, tenminste als moeder er meê instemt. Madame Clothilde zei ook (lat ze 't goed vond. Dan teeken ik u op als nummer een, lachte Siemken op Mimi, die rechtgesprongen was om vader en moeder te omhelzen. En teeken mij maar op voor nummer twee, sprak Gustarien. Ik heb dien grooten plas nog nooit gezien. Maar a.s ge meegaat, lachte Mi mi, dan 't water in. 't Water in gilde Gustarien vol afschrik. Zeker, gekte haar vriendin, we nemen een bad, want wie naar Oost ende gaat en geen bad neemt is als iemand die naar Rome reist en de Paus niet ziet. Een bad, herhaalde Gustarien nogmaals met afgrijzen. Maar dan moeten we ons ontkleeden. Natuurlijk, jubelde Mimi, die plezier vond in de naiviteit van haar vriendin. Maar ge krijgt dan een spe ciaal kostuum en ge gaat daarvoor in een kamertje alleen om u te kleeden, troostte ze. Pin als ge dan een bad neemt, ziet iedereen uw beenen, en uw armen? vroeg Gustarien ongerust. Naar de uwe zullen ze niet lon ken, lachte Siemken, wantdat zijn toch maar boonstaken. Ze doen toch hun dienst hé, mtwoordde Gustarien geraakt. Och. 't is maar om te lachen, troostte Mimi, die niet gaarne had dat broer en zuster kibbelden en ze pinkte een oogsken op Siemken al wilde ze zeggen toe, schei nu nit met plagen. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1