HET NOTARIÊEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Üieuwsblaii vu«Mr fo|Mringhe en ttmsirekük MOOI ROZEKEN Zondag 22" Januari 1928. 30 Centiemen 25e Jaar. -- Nr 4. 8* Reis naar Hongarië. Politiek Overzicht. J Wanneer... Verwoeste Gewesten In t jbuitenlam Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika en andere landen 34 fr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopingen Eene inlassching o fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. o fr. 80 per regel Vonnissen Rouwberichten i fr. 5o per regel j 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle amioncen zijn vooraf te betalen en moéten legen den Donderdag noen ingezon den worden. Kk ine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN-VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, l5, Poperinghe Telefoon 9. Postclieck 15.570. Daar vloog nooit een vogel zóó hoog, oi hij moest zijn kost op de aarde zoeken. F Menig spotter met God knielt voor afgoden. Wie beweert geen vijanden te heb ben, moet eerst eens tusschen zijne vrienden zoeken. Verstandige mcnschen zoeken de oorzaken der feiten op, bekrompen geesten integendeel stappen er over heen en onderzoeken niet. AdolJ Prins. Degene die uit het aanschouwen van het Heelal, het bestaan der God heid niet kan afleiden is een dwaas, of een man zonder verstand. Leonard Euler. Het Hongaarsch Kinderwerk dat aan zooveel schamele kinders ten goede kwam, is nu volgens begeerte van het huidige Hongaarsch Bestuur ontbonden. Niet dat de pleegouders hier in België en 111 andere landen liet moede geworden waren of het be klaagden hun aan dit liefdewerk te hebben toegedaan verre van daar. Enkel redens van economischen aard deden hi t Hongaarsch Landsbestuur hel be-sluit nemen voortaan te verza ken. aan de liefdevolle verpleging der noodlijdende kinderen in het buiten land. 't Is niet dat er nu in Hongarie geen nood meer is, nog lang zal het verminkt Hongarie lijden vooraleer alles weer op zijn plooi zal zijn De oorzaken dei ellende, die zekere ge-1 moeders, door zellsmoord een einde zinnen zoo diep beproeft, kunnen niet laan hun armzalig dolen stellen. Is zoo gauw weggenomen worden del dat niet jammer Dat zijn geen ver niet zeer bevriend zijn met de Honga-I ren. Hongarie zeil is opgeëten van de Joden, die meest al 't geld in handen hebben en enkel zaken kennen. In Hongarie noemt men Budapest, Judapest Het is eene prachtige we reldstad, groot aangelegd en daar kan men niét vermoeden, dat er nevens al die w eelde en al dat grootdoen, zoo veel i llende en armoe is 't Is 't ge kend Vlaamsch spreekwoord dat hier bew aarheid wordtEen vet zwijn ziet niet dat een mager honger heeft De nood die in zekere middens heerscht, komt, zoo ik hooger ver melde, uit gebrek aan weric, overbe volking. Niet zelden gebeurt het dat jonge mannen, vaders van familie, uitgedrevene vinden geen werk, er is woningnood. Ik heb mij eens op mijn eentje op reis begeven naar Hongarie, om daar eene studie te maken over't geen reeds zoo wierd beschreven en besproken: de nood in Hongarie. Op 5 December laatstleden om 6,3o ure uit Brussel vertrekkende, kwam ik zonder leed in Budapest den 7 December, om 7,20 ure 's morgens. Ik was dus in Buda pest, om eens voor eenige dagen te vertoeven in die middens waar er ge leden wordt G zou eens mijnen vin ger leggen in de wond, niet dat ik 'lijk nen ongeloovigen Thomas daardoor mij wilde overtuigen van eene waar heid die soms wel eens betwist is ge weest, ter goeder trouw misschien. 1 k geloofde de achtbare en hoogweerdige mannen, die de tolk waren van de zoo diepbej roefde Hongaarsche gezin nen, 'k was wel oveituigd van den nood der Hongaarsche kinderen. Ik zou er eenige die bij ons vertoeiden, gaan bezoeken en de ouders een goed woord van troost en opbeuring toe sturen. Ik geloof wel dat al de pleeg ouders die hier een kind verpleegden, genoeg beselt hebben dat die arme schaapjes, zoo uitgemergeld door on voldoende voeding, geen comedianten waren. Mijne reis was goed belegd ik had voor gids de dankbare vader van mijn Hongaarsch kind, Joh Cserpan, man van 35 jaar. De lotgevallen van deze familie zullen reeds een staalke zijn van 't geen ten allen kante voorviel. Dit gezin woonde vroeger in IVheco- Slovakie Hongarie. De vader was welstellend en had eene goede betrek king als mecanicien in eene groote landbouwuitbating. Na de zellstandig- verklaring van het Tc hi kenland kwam er een bevel, bij 't welk alle gezinnen van Hongaarse hen oorsprong het land moesten ontruimen. Hoe dom en onmenschelijk Had Zijne Heiligheid de Paus. als vertegenwoordiger der gansche christenhi id, ook zijn woord mogen spreken bij het regelen dier zoo ingewikkelde maatschappelijke vraagstukken voorzeker zou de recht- veerdigheid zulke onhebbelijke en willekeurige bevelen niet geduld heb ben. Deze familie moest dus willen of niet naar 't Moederland zij dompel den er heen met huisgerief en vonden geen onderkomen. Alles was ingeno men, enkel een kot zonder vensters vond die familie rond Budapest. Daar kwam 't lijden en de nood die^men- schen gezelschap houden. En zoo waren er duizenden, die in hun ver armd en verminkt Vaderland moesten terugkeeren om er de bitterste teleur stellingen op te loopen 1 Zoo 't gebeurde met tie Hongaren die in Tcheco-Slovakie woonden, zoo ook geschiedde het met de Hongaar sche gezinnen, die in 't afgesneden Roumeensch grondgebied verbleven. Hatelijk is het geweest vanwege Rou- meniè. Ja'tis waar, de Roumeensche legers hadden tijdens de oproerige en bloedige aanslagen der Bolchevisten Budapest bevrijd, maar 't geen zij de Bolchevisten belet hadden te rooven aan de Hongaren, zij zelve, redders, namen hetvoorhun deel als eereloon. Een gansche streek waar rijke zout mijnen liggen, wierd ingelijfd in de Roumeensche Staat en nog eens, weg de Hongaren, terug naar het Moeder land. Velen, die vroeger wel waren, moesten huizen en land zonder eenige vergoeding zien verbeuren. Deze ook kwamen het Moederland overbevol- ken en er zoo een zeer erge woning nood doen ontstaan. Ik heb met mijnen Gids zoo wat in de armste gewesten geweest die men- scheti kunnen gadeslaan, en de wee klachten kunnen aanhooren. Overal hoorde ik dezelfde klachthier is veel armoe geleden, geen werk, geen woon sten genoeg, 't levenzeer duur, bijzon derlijk de huispacht B. v. eene kamer waar een gebeelgezin in woont, 3oo fr. te maande (zestig pengös), dat zeiden ze mij. Hongarie zit er niet goed voor, 't is omringd van landen die 't zelf niet te breed hebben en die daarbij nog zinsels, de volksmond liegt niet Vox populivox Dei. Ik heb 't vol gende hooren verhalen Een oude dame, weduwe van een officieruitge dreven uit Gurz door de koumenenis in Budapest. Zij gaat naaien hier en daar... maar 't w-r/t is schaars... veel werklooze dagen ik rs,veel menschen zoeken ook te sparen si doen geen kos ten Die vrouw vre ir welstellend, heeft voor kleeren, deze die ze aan 't lij) heeft, nog wat ondergoed, versleten schoen, geen meubelen en zoo zegt zij Het schaamtegevoel belet mij te bedelen». Ik was op de tram, 3o kil. van Bu dapest, en éene vrouw van rond de 5o jaar sprak mij aan ingebroken lransch, de tranen in de oogen Oh, Mijnheer de Pastor, wij zijn zoo beproefd, mijne zuster en haar man en kinderen waren zoo wel en zij hebben alles moeten zien verbeuren en lijden nu gebrek... Ach arm geteisterd Hongarie, enkel nog blijft ons de troost dat Gods rechtveer- diglieid ook zijne uur zal hebben Ik ben overal geweest waar ik kon kinders vinden, die hier bij ons had den geweest en die menschen en kin deren zijn zoo dankbaar. Er zijn er wel die misschien pleegouders schij nen te vergeten, doch 't is geen kwade wil, onbeholpenheid en ook gemis aan taalkennis en geld. Goede kinde ren zijn er die reeds hunne Ouders, die voordien wat waren afgedwaald van de rechte weg, die weer hebben weten goed te maken met te wijzen op al die belanglooze liefde waarmee hunne goede pleegouders ze omring den. Ik heb ware sukkelaars gevon den die een hol in den grond ge- graafd hadden en daar zonder meube- belen, met wat lompen en mank getuig hun verweeren... en zeggen dat er zooveel weelde in de wereld is bij sommige en zooveel dom verkwist geld onhebbelijk wort verbruiktIVat zal O. L H. toch moeten doen met deze. die aan hunnen plicht van naastenliefde te kort kwamen. Als men zoo eens dit al van hij ziet en hoort, heeft men stof tot nadenken en men komt tot dit besluit, dat al 't geschrijf en gezwetst in revues, an- nuaires en gazetten, op ne groote nui uitkomt. Al vernis 'k Zeg niet dat er hier in ons lanil geen armoe is, zeker, daarvan ben ik overtuigd en wisten alle christen menschen goed hunnen plicht te kwijten, er zou veel gewon nen zijn. Ook nog hier bij ons, kan iedereen zeer goed toestanden vinden waar de armoede die overkomt een gezcchte armoede is 't zuur gewon nen geld van sommige gaat naar cine ma en danszaal, en dan zoo als de krekel een antwoord kreeg van de mier, zoo verdienen sommige ook zulk antwoord op hun geklaag. Ook nog hier in Belgie voor iedere nood staat er een werk op om hulp te bie den om maar één te noemen, hoeveel millioenen komen er niet te goede aan de kleine volkskinders door 't Werk der Kinderverzorging. In Belgie kan men dat, Belgie is ed< l- moedig en daarbij nog rijk door zijn arbeid niettegenstaande de Duitsch zoo ne flauwe betaler is, heeft de Belg zich kunnen rechten. In Honga rie heeft men geld noodig, het lands bestuur moet kunnen groot crediet bekomen, leeningen op lang termijn om die mistoestanden te verhelpen De pachten moeten mogelijk gemaakt zijn. Ik zag daar een huisje te lande op een stuk land van 5o m. op 25 m. het huis zonder verdiep 8 m. op 5 m. verdeeld in twee plaatsen, keuken en slaapplaats. Zoo een huis wordt ver pacht voor 60 pengös te maande,-dus 720 pengös 's jaars, de tuin, voor 100 pengös 's jaars, samen 820 pengös Datisin ons geld 5248 fr. Waar is hier een werkmensen die zulke pacht moet keeren Op den buiten zijn de menschen doorgaans beter dan in de stad. Doch overal bestatigt men te lande dat er geen groote weelde is bij vele men schen kerken en scholen, pastorijen en gestichten dragen den stempel der armoede. De slechtste zijn de uitge drevene, die door het Moederland Eerst en vooraf moet men opmer ken, dat er in Hongarie geen spraak meer is van kronen. Het geld is daar zooals bij ons gestabiliseerd, en nu ten minste is het daar menschelijker. Voor munt heeft men in Hongarie de pengö een stuk in specie de grootte van onze frank en die 6 fr. 40 c. geldt in onze munt. Dan nog heeft men klein geld Fillers. Een filler is zooiets als zes centiemen in onze munt. Dan heelt men brielkes van 5-io-20-5o- ioo pengös. Het vleesch kost daar voor r kilo, 3 pengös een ei, 20 fillers honderd kilos kolen, 8 pengös, dat ware rond de 5uu fr. 't duizend kilos patatten 18 pengös, de 100 kilos een haan van 2 kilos, 5 pen gös brood ot bloem, 1 kilo, 55fillers boter, 1 kilo, 8 pengös melk, de liter, 40 fillers tarwe, 100 kilos, Jo pengös wijn, de liter, 80 fillers. In Hongarie is er gelukkig tarwe genoeg voor handen om geheel het land te voeden, ook wordt er wijn gewonnen en 't -water is er opper best en overal te vinden Een paar savatten, 5,5 p. leege vrouwschoen, 22 p. manschoen Igp. een laken, 12 p.; een sargie. 40 pengös. De dagloonen zijn niet te best. Ik heb er een gezin gevonden die 5248 frank of 820 pengös moet pachten een huis met twee plaatsen, zonder ver diep, en een hoi 5om. op 25 m., en dit gezin bestaat uit 7 personen Vader alleen wint geld als chauffeur, te we ten Deitig pengös per week. Dat is nog een die hem mag beloven. Vele zijn er die met min voortdoen. Ik ben bij menschen geweest 's avonds als de kinderen hun avondmaal gingen ne men, Moeder sneed voor elk kind een snee brood, zonder vet of iets daarbij, en toch aten die bloedjes gretig hun sneedje op. Zoo is het door de onvol doende voeding dat er zooveel kleine kinders niet kunnen opgroeien. Getuigen daarvan uitgestrekte kerk hoven, waar duizende kleine kruis- kens den kiuderhemel bezetten. Mengelwerk v. «De Poperlnghenaar» 19 door JAC BALLINGS Daar is niets dat zoo pijnlijk aan doet als de ondankbaarheid... Wat moet een moederhart dan niet lijden, wanneer die ondankbaarheid door een kind wordt veroorzaakt Nacht en dag... maanden lang was Clothilde met die gedachten bezig geweest.. Het verdriet en de ellende hadden haar beste krachten gesloopt. De mededeeling door Siemken van 't noodlottig nieuws, dat ze in 't ach terkamertje had afgeluisterd, had haar den genadeslag toegebracht. En zachtjes, als een lamp die uit brandt, was het leven in haar heen gegaan. lederen dag had ze verschillende malen naar haar zoon gevraagd. Po- lydoor had door bemiddeling van een volksvertegenwoordiger van den Mi nister van Rechtswezen verkregen, dat Etienne zijne moederop haar sterf bed mocht komen vaarwel zeggen. Juist drie weken na de aanhouding te Oostende kwam de zoon, van twee in burger gekleede gendarmen verge zeld, naar huis. Maar als hij met de gerechtsdienaars midden imde velden was op weg naar St>arrput ''p, hoorde hij plots de klok niet kunnen geherbergd en gevoed worden. De duurte van 't leven is voor sommige soorten als bij ons, maar bij ons is er meer evenredigheid doordien de loonen meer overeenko men met het dure leven. Hier geel' ik eenige prijzen van waren, om een gedacht te kunnen maken over den toestand. Hongarie is een door en door Ka tholle Land, en 't is als zulks dat wij onze Katholieke Broeders willen hul- pe bieden niet dat wij, christen men schen, zouden hulpe weigeren aan andersdenkende, verre van daar,want onder de kinders, die bij ons kwamen, waren van soorten, allen waren hier welkom en de pleegouders zagen iets meer in die kinderen dan het lichaam, de zieltjes waren het die bovenal in acht genomen waren. Het is een gekende zaak dat de Hongaren in vroegere tijden steeds hun geld en bloed veil hadden voor de verdediging van West-Europa tegen de aanvallen der Barbaren. Zelfs is het gekend, dat Hongarie, in den oor log vaa 1914 tegen wil en dank wierd in- egesleept en de Hongaarsche sol- laten ierden zorgvuldig tegen 't Rus sisch front gestuurd. Geen enkel Hon gaar was met den oorlog gediend. Nu zijn er daar bewijzen van, Hongarie was op sleeptouw genomen door Oos tenrijk, doch nu is het los van alles, maar ongelukkiglijk zeer beschadigd en verongelijkt. ITet is -geen geheim dat Hongarie na den wapenstilstand niet veel vriendschap ondervond van wege de vredemakers, en dat zijn zuiver christen-zijn daar wel eene oor zaak van was, mag gezeid worden. Iedereen mag daarvan denken wat hij wil, maar ik persoonlijk zeg Had Hongarie maar moeten een tand zijn waar protestant en vrijmetselaar goed t'huis was, het had zoo niet verongelijkt geweest. Voor mij is het een feit dat het Katholiek Hongarie lijdt om zijn christen-zijn. Ook zijn de Hongaren niet hopeloos, zij houden aan hun land en taal en zeden zij zijn fier, een betere toekomst zien zij in 't ver schiet. Daar is veel goed voorhanden, en gansch het land heeft een groote voorliefde voor O. L. Vrouw, die de patrones is van Hongarie. Het lands bestuur is er zeer werkzaam en zorgt voor de toekomst in de scholen van gelijk welke Godsdienst, moeten er twee uren te week besteed zijn aan Godsdienst onderricht. Een wet ver bied het Godslasteren en daar zijn straffen en boeten aan vast. Laat ons hopen dat onze christene Hongaar sche broeders nog goede dagen zullen kennen. Ik heb mijne reis niet beklaagd. Ik ben gave en gezond t'huis gekomen op 14 December 's avonds. In Hongarie heb ik met voldoening bij die armen vertoefd, bij hun een glas water aan- veerd en zoete traantjes van dank zien .vloeien en 'kzeg aan al de pleegouders dat ze allen een zeer venlLuste'ijk werk pleegden en dat ze zelve bij den Heer goed zullen aangeschreven staan want Hij zegt, dat een glas water in zijnen Naam gegeven, niet onbeloond zal blijven. Voor deze, die het zouden willen wagen ook eens naar Hongarie te rei zen, ze moeten in geen verlegenheid zijn aangaande taal. Ik had waarlijk genoegen Vlaming te zijn Ik meende eerst dat mij 1 vlaamsch mij in den steek zou laten, maar met mijn plat vlaamsch, geen Veurens hoor, kon ik overal klaar komen. Met me fransch was ik niet veel gevorderd, maar wel met latijn. Het schijnt dat er te naaste zomer eenen bijzonderen trein zal gevormd worden voor Budapest. I)e Liga zou zeer begeeren aan de pleegouders in Budapest zelve eene openbare hulde te betoonen voor de zoo belanglooze christene liefde, waarmee gedurende meer dan vijf jaar de schamele kin ders van Hongarie wierden ver pleegd. Het zal dus eene gelegenheid zijn voor de liefhebbers, om ook daar eens te komen waar hunne pleegkin- der.s, thans teruggekeerd, nog dank baar aan hun denken. G. Vanderstraete, 29 Decemb. 1927. Pastoor, Oostkerke (Dix.) ;v Vriendschap... op «ijn Fransch Frankrijk ziet ons gaarne Dat moet men op zijn minst tien maal per dag verklaren, om in ons Belgenland niet aanzien te zijn als activist, bols- jevistof wat weetik al. Frankrijk ziet ons zoo gaarne dat het bezig is in alle vriendschap ons de keel toe te nijpen. Dit is in 't geheel niet overdreven gezegd. De toestand van onzen buitenlandschen handel is erg, geheel erg. Sedert den wapenstilstand heeft Frankrijk verscheidene malen reeds zijn toltarieven verhoogd tot groot nadeel van de Belgische nijverheid. Dat wij in 1926 voor 2 milliard frank Fransche waren meer in ons land voerden dan Belgische waren naar Frankrijk, is het gevolg der handels politiek van Frankrijk. Nu, de Fran sche Gezant te Brussel, M. de Marge- rie, zegde het in een vlaag van recht zinnigheid In handelszaken is ikzucht de hoogste wet In 1927 gaf Frankrijk ons het schoonste bew ijs zijner overgroote liefde tot ons. Het schorste de onder handelingen met Belgie, waarmede het bezig was, om eerst een handels verdrag met Duitschland te sluiten En dan beleefden wij het werkelijk ongehoorde dat Duitschland aan Frankrijk den eisch steldé dat de F ransche toltarieven voor Belgie zou den verhoogd worden, terwijl Duitsch land zelf een gunsttarief bedong. En F rankrijk, 't was zeker om te toonen hoe gaarne het de petits Beiges zag, gaf toe aan de Duitsche eischen, tot ons groot nadeel. Belgie heeft altijd domweg laten begaan. Tegenover de drievoudige verhoo ging der Fransche tarieven heelt Bel gie zijne tarieven, in 1924 tot stand gebracht, tot heden onveranderd ge laten. Nu zijn de besprekingen, in 1927 onderbroken, tusschen Belgie en Frankrijk hervat. En de besprekingen vlotten niet. Hoe kan het ook anders Er mag niet geraakt worden aan de bestaande Fransche tolrechten. Deze blijven in voege zonder eenige" verzachting of vermindering. Belgie staat nu voor de keuze ofwel zich te onderwerpen aan de F'ransche protectionistische eischen, ofwel de economische onderhandelin gen korten goed af te breken en een gansch nieuwe economische politiek tegenover F rankrijk te voeren. Onderwerpen beteekent den onder gang van onzen nationalen buiten landschen handel. Dat offer kan nir- mand van ons vragen, zelfs onze dikke vrienden de FVanschen niet. Afbreken beteekent een openlijken tarievenoorlog met F'rankrijk. Nood gedwongen zouden wij de Franschen met hunne eigene munt moeten beta lenen de Fransche tarieven toepassen op den uitvoer van wijnen, schuim- wijn, likeuren, reukwerken, mode-ar tikelen. Wij weten nog niet welke beslissing de Regeering zal nemen. Doch in ons land is men zoodanig ontwend aai. zelfstandig op treden, vooral als het Frankrijk geldt, dat wij in het geheel niet zeker zijn of het Ministerie den durf zal hebben te weigeren zijn eigen doodvonnis te teekenen Zoolang er leven is, is er hoop. Laat ons ook de. hoop koesteren dat het uit zal zijn met bedelen om fransche eerelintjes waarmede wij onzen eigen hals toe- nijpen tot wij erbij zullen stikken. ken luiden, zwaar en loom, lijk de klokken luiden als zij een doodenlied zingen. Ze kwamen voor het huisje de lui ken waren dicht moeder is dood, lis pelde Etienne. Daar binnen lag dus... een lijk... het lijk van zijne moeder Een oogenblik aarzelde hij of hij zou binnengaan... De schrik voor zijn stiefvader be ving hem. Maar de gendarmen die bij hem waren, beweerden dat hij niets te vreezen had. Tot handtastelijkhedi n zou hot niet komen, daar stonden zij borg voor. Eenige minuten later klopte een van de gerechtsdienaars op de voordeur van 't sterfhuis. Mimi kwam opendoen. Verrast keek het meisje op, toen ze daar haar broeder met de twee vreem de mannen zag. Opnieuw vloeiden er tranen uit haar roodgeweende oogen terwijl ze snik kend Etienne omhelsde. Polydoor was nu ook in 't voorhuis gekomen. Met gramme blikken zag hij naar zijn stiefzoon. Dan met een ge baar naar de lijkkamer, sprak hij met een van woede trillende stem ellen deling, daar is uw werk Ik ben hier niet gekomen om be leedigingen te hooren, antwoordde Etienne koel... terwijl hij onder de hoededer twee gend armen binnentrad 't Is waarlijk spijtig, snauwde Po lydoor hem toe, dat ik, zestien jaar geleden, mijn leven heb gewaagd om Vooruitgang van liet Christen Syndicaat. 't Is iang geleden dat wij niets meer hoorden van het Socialistisch Natio naal Syndicaat. Het moest immers zwijgen, omdat het alles moest goed keuren wat er onder de leiding der Socialistische Ministers gebeurde. Nu echter dat de Socialisten uit de Regeering gevlucht zijn krijgt het de spraak terug. Maar het Nationaal Syndicaat maakt zulk een potsierlijk figuur dat zelfs zijn fanatiekste volge lingen er geen betrouwen meer kun nen in betuigen. Feiten zijn feiten en die zijn zelfs door de hevigste Socialisten niet weg te cijferen. Het was met de goedkeuring der vier socialistische Ministers dat de perekwatie, waar de socialisten nu zooveel kwaad in zien, opgemaakt werd. Minister Wauters bekende zulks ter Kamer en hij verklaarde zelfs dat zij ook aangenomen hadden dathc t nieuw barema mot 3 en met 7 t. h. zou ver minderd worden. Het niet toekennen van een veran derlijk deel boven index 700 alsook de afschaffing van den kindertoeslag voor de eerste twee kinderen, dit alles werd door de socialistische Ministers goedgekeurd. Geluld ig voor het personeel van Staat en Yzerweg dat de Socialisten op den loop zijn gegaan. Het feit dat de intrede van de twee Christen Democratische Ministers in het tweede Ministerie Jaspar samen gegaan is met het toekennen van den indertoeslag aan de twee eerste kin deren en het verbeteren van dezen voor de volgende, dat kan zelfs door geen enkelen socialist geloochend worden Bij de Socialisten geldt het voor regel van alles af te keuren als zij in de oppositie zijn en van alles kruipe rig goed te keuren als zij in de verant woordelijkheid der beslissingen hun deel hebben. Het Christen Syndicaat voor Staats- en Spoorwegpersoneel staat nog steeds strijdvaardig. Het blijft altijd even vrij, 't is gelijk hoe de regeering samengesteld is. Het Personeel ziet dat ook in. Ook is het niet te verwon deren of wordt het Christen Syndicaat door honderden nieuwe toetredingen versterkt. Aan de overige duizenden niet- of verkeerd gesyndikeerden roepen wij toe Allen onder de vlag van het christen syndicalisme tot verovering van al uwe zedelijke en stoffelijke rechten. Nationale kwajongens aan het werk. De Sovjetrepubliek had te Brussel met toestemming der stad, eene ten toonstelling van documentarischen aard ingericht. In die tentoonstelling waren vele verzamelingen bijeen gebracht waar mede de Sovjets bedoelden het bui tenland op de hoogte te stellen van wat zij verricht hebben op gebied van kunst, volksleiding, coöperatie en sociale inrichting. Donderdag namiddag drong plots een groep van een honderdtal jonge lieden, meest studenten, in de zalen binnen en hebben alles kort en klein geslagen. De inrichters der tentoonstelling hebben klacht ingediend aan de po litie, die er tot nu toe, niet in gelukt is één enkelen dier fascistische kwa jongens te pakken te krijgen. De Nationale kwajongens hebben met hunne domme trekken een groo- ten dienst bewezen aan de Communis ten. Deze roemen er zich nu reeds op dat zij zich zullen inrichten om de aanvallen der fascisten te breken en hen te beletten nog te herbeginnen. De jeunesse nationale heeft aan de Communisten getoond hoe deze moe ten te werk gaan met hetgeen heu niet aanstaat. De Communisten zullen die les wel weten te benuttigen. Stabilisatie in Italië. Op 22 December laatst werd in Ita lië de lire gestabiliseerd. Buiten alle beschouwingen van po- litieken aard om, mag het Italiaansche volk zijn leider Mussolini danken om dat hij zooveel mogelijk gered heeft van de volks-spaarpenningen. Welk een verschil met Belgie Zwakheid werd wel eens verweten aan het Ministerie Poullet-Janssens. Men moest een dictator hebben, want een dictator alleen kon onzen frank nog redden. Francqui liet zich aldus benoemen. Moest men echter dictator zijn om het nationale spaargeld in spaarkassen en staatsrenten vastge steld zoo te verlagen Vóór den oorlog betaalden wij re gelmatig een premie op de lire. De Fransche frank schommelde rond pari. Nu betalen wij voor een Engelsch pond 175 fr. De Franschman zal er rond de 125 fr. voor betalen en de Italiaan heelt er slechts 92,50 lires voor noodig. De uitslag is niet schitterend voor ons en is het nog min voor onzen dic tator Francqui. Italic heeft gestabiliseerd en onmid dellijk verschenen de zilveren en gou den munten. Waar blijft de zooveel besproken Belga, de onzichtbare? Men aarzelt bij ons op den ingesla gen weg on men geeft aanleiding tot praatjes van revalorisatie en zoo meer. Gedane zaken hebben geen keer. Wij hebben mopperend, doch gedwee het lot van den Belgischen frank aan genomen. Niet zonder een gevoel van "Zeil- voldoening echter zullen de partij gangers van het stabilisatieplan Jans- sens nog lang getuigen van het vonnis Mussolini-Poincaré over de stabili satie-methode Francqui. Dc Fransche Katholieken en de verkiezing. Bii de komende verkiezingen voor Kamer en Senaat zal Frankrijk voor het feit komen te staan, dat er reke ning zal moeten gehouden worden met de Fransche Katholieken. Men weet dat de F. N. C. (Fédéra- tion Nationale Catholique),. onder de leiding van Generaal de Caste'neau, nagenoeg alle F ransche Katholieken groepeert. De Liga de Castelneau, zooals die vereeniging ook genoemd wordt, heeft een gemeenschappelijk programma opgemaakt, waarbij de Katholieke belangen en eischen op den voorgrond gebracht zijn. Nu heeft de Liga de dubbele taak die Katholieke eischen overal te dnen gelden en daaraan de hoogste wa-r- deering te verzekeren en tevens zich niet met partijpolitiek in te laten. Waar zij diocesaan en parochiaal in gericht is, daar kan zij het geheele verkiezingsveld beheerschen. Hoe zij nu op de verkiezingen en op de partijen invloed moet uitoefenen schijnt zeer onduidelijk, doch is den grond nogal eenvoudig. Ze heeft geen algemeene verkie zingsverklaring af te leggen. Ze heeft enkel de katholieke eischen vooruit te zetten, hetgeen ze trouwens Zon dag op Zondag doet voor de millioe nen mannen die haar monstermee tings bezoeken. De Liga zorgt ervoor, door de plaatselijke afdeelingen, dat de candi- daten en de kiezers die eischen ken nen en eerbiedigen. Zoo wordt er op de candidaten reeds drukking uitgeoefend, doordat zij genoodzaakt zijn zich over de katholieke eischen uitte spreken. Op de gehoudene meetings hebben duizenden en nog duizenden katholie ke kiezers beloofd niet hun stem uit te brengen op candidaten, die zich niet uitspreken of zich tegen de katho lieke eischen verzetten. De eerste gunstige uitslagen van deze tactiek zullen zijn, dat de katho lieken eindelijk eens voorop zullen weten wat zij als katholieken aan de candidaten hebben. Zoo zal de Liga de Castelneau in eder arrondissement kunnen vast stellen welke candidaten, volgens hunne houding tegenover de katho lieke eischen, de katholieke stemmen mogen ontvangen. Verder zal de aanbeveling niet gaan. De Liga spreekt geen voorkeur uit tusschen de candidaten die haar program van religieuze verdediging aanvaarden. Tot welke staatkundige partij deze ook mogen behooren, laat zii hare leden vrij te kiezen voor wien zij best oordeelen. Men is benieuwd naar den uitslag welke de werking der Fransche Ka tholieken zal bijbrengen. Het is echter zeker dat dit eendrachtig sa menwerken niets dan voordeelig kan zijn voor de Katholieke zaak in Frankrijk. u uit de vaart te Brussel te visschen. Driftig balde hij de vuisten. Toe, vaderken, toe, kalmeerde Mimi door haar tranen heen... denk er aan... ginder ligt moederken. Die woorden brachten Polydoor tot bedaren. Zwaar zuchtend vielhij op een stoel neer en 't hoofd in de handen ge steund, begon hij ook zachtjes te schreien. Het meisje had op haar broeder ge wenkt en beiden waren ze nu in de sterfkamer binnengetreden waar Clot hilde in lijke lag. Het meisje wierp het laken van 't aangezicht der doode weg, nam een palmtak, doopte hem in 't wijwater en maakte langzaam, in een breed gebaar vol eerbied een kruis over de afge storvene. Dan gaf ze het palmtakje aan haarbroeder, maar dezelegde het terug op 't nachttafeltje. Allemaal bijgeloovigheid, pre velde hij. 't Was of een ijzeren hand Mimi's hartje beknelde. Smeekendkeekzehaar broeder aan, terwijl zij weende Etienne Etienne zóó spreken, hier bij moeders lijk. Hij deed of hij haar niet hoorde, maar stond, koud en onverschillig de oogen naar den grond gericht met een kwaden trek om de lippen, naar een vast punt te staren. Wanneer moet ge weer weg vroeg Mimi zacht. Hij haalde de schouders op. Zult gij eerst niet wat eten vroeg ze. Hij knikte. Die mannen daarbinnen hebben zeker honger, voegde hij er bij. Mimi ging in huis. Ge zult toch wel iets gebruiken, heeren, vroeg ze aan de gendarmen. Och, doe maar geen moeite, juf frouw, sprak een der mannen, terwijl hij zijn horloge uittrok, binnen een half uur moeten we weer terug naar de statie... De andere was opgestaan en keek nude sterfkamer in. Hij zag, in de flauwe klaarte van het nachtlichtje, Etienne met gebogen hoofd naast het lijk staan... Het docht hem dat hij .zachtjes hoorde snikken. Behoedzaam trok de man de deur dicht en deed met de oogen teeken op zijn kameraad dat alles wel was. Doch de deur was maar nauwelijks toe of de zoon spiedde met loerende oogen rond... Hij hoorde Mimi in huis bezig met tellooren en glazen, vorketten en messen, hij hoorde dat ze bezig was met eieren te kloppen eu bedrijvig heen en weer liep. Hij hoorde zijn vader praten met de gendarmen, die geen onraad vermoe dend, hem, den onwaardigen zoon, in de lijkkamer alleen lieten. En daar, vlak bij hem stond het kastje... het kastje, waarin hij wist dat de sieraden en juweelen vanzijnmoe- der lagen. Op die juweelen had hij evenveel recht als de anderen. En achter hem stond het venster... Hij hoefde het hengsel maar los te duwen, de luiken te openen... naar buiten te springen en de vlucht tc nemen... 'tWas gesloten, maar daar lagen twee sleutels op een schotelken. Hij nam ze op, duwde er een van in 't slot en dan, terwijl hij deed alsof hij snikte, sprong de sluiting open. De gerechtsdienaars hoorden het snikken en keken elkaar aan alsof zij wilden zeggen 't is droevig zoo uit 't gevang bij moeders lijk te worden gebracht. 't Berouw komt na de zonde, zei Polydoor die ook hetsnikken gehoord had. Intusschen vulde Etienne zijn zak ken met hetgeen hi j in hetjuwe< lkastje vond. Gouden ringen met diamanten, gou den horlogies, zware gouden kettin gen, brochen en armbanden, ook de juweelen van Mimi en van zijn vader lagen er bij. En in een afzonderlijk doosje vond hij den prachtring van platina, die Clothilde aan Polydoor bij zijn vijf en twintig jaar jubeleum van meestergast had geschonken. Alles was weldra in zijn zakken ver borgen. Dan.haakte hij den sluithaak van de luiken los... trok het venster open., sloeg de blinden weg... en sprong naar buiten... Eenmaal daar duwde hij de slagvensters weer toe... cn vluchtte de velden in... De gendarmen waren intu^chen 1 bezig met de eierkoek, die Mimi had gebakken, op te peuzelen. Het meisje, dat nu in huis geen werk meer had, meende in de sterfka Na tien jaar. Nog drie bekende activisten zitten in de gevangenis en zulks tien jaar na den wapenstilstand. Dit zijn de Waal Hutt, die een fransch blad finaneieerde te Brussel onder den oorlog. Dan Dr Borms, de welbekende Vlaamsche propagandist waarvan de familie sedert jaren in de grootste armoede zou leven zonder den steun der Vlamingen en eindelijk Jef van Exterghem. Die heeft op ze ventienjarigen ouderdom de grond vesten van den Belgischen Staat aan het wankelen gebracht. Wij weten niet beters of Belgie is het eenige van al de oorlogsvoerende mogendheden, vrienden en vijanden, dat geen amnestie verleend heeft aan de politieke veroordeelden en waar dat, na tien jaar van vrede, de poor ten van het gevang nog gesloten ble ven. Zulk record strekt Belgie niet tot eer. De Middenstand. Een belangrijk punt is de bevorde ring van d n middenstand. Over eeni- gen lijd hebben wij de hoop uitge drukt dat de ambachten en de nerin gen hunne macht zouden uitbreiden door eene stevige en doelmatige or ganisatie van den middenstand. De regeering heeft nu een wetsontwerp goedgekeurd betreffende de stichting van provinciale kamers van ambach ten en neringen. Deze provinciale kamers zouden zich werkdadig bezig houden met alles wat de ambachten kan bevorderen kooperatie, samen- aankoop van grondstoffen, machie- nen, gereedschappen, inrichting van het krediet, van het leerlingenwezen, enz. Tegen den woningnood De Ministers hebben een gunstig advies uitgebracht om aan de Natio nale Maatschappij voor Goedkoope Woningen toe te laten eene nieuwe leening van 100 mihoen frank te doen ten einde den woningnood te helpen leningen. De Regeering zal bij de her opening van het Parlement een wets voorstel in dien zin nterleggen. Wij wisten reeds uit het wetsvoor stel op de legerkwestie dat de Socia listen volksbedriegers waren Nu weten wij dat zij ook nog volksbespot ters zijn. Oordeel maar zelf. De So cialisten hebben van na de verkiezing van 1925 het ministerie van Nijverheid en Arbeid in handen gehad. Het be vorderen van den woningsbouw v. as dus in de handen van den socialis' Minister Wauters. Deze heeft niets of bijna niets gedaan om de wreede kwaal van de krotwoningen en het gebrek aan huisvesting te keer te gaan, niettegenstaande de stellige kiesbelof- ten van 1925. Nu vinden <le Socialisten al met eens dat er gedurende vier tot vijf jaar honderd duizend woningen moe ten gebouwd zijn in Belgie en dat Minister Heyman eene speciale be lasting moet doen leggen om de 45 millioen frank te vinden welke dit per jaar zou kosten. Is dat nu niet spottend Om maar het honderdstedeeltje van hunne kiesbeloften te verwezenlijken hebben de Socialistische Ministers geen voet verzet, geen woord gespro ken. En nu dat de Socialisten met den schrik in 't lijf om wat ze beloofd en niet gedaan hebben, de regeering ont vlucht zijn, nu zouden ze aan Minister Heyman allerhande eischen stellen. Volksbespotters zijn 't, neen het woord is niet te straf Het loopt mis Frankrijk heeft gepoogd Amerika over te halen om een akkoord te be komen met de Vereenigde Staten ten einde voor altijd den oorlog tusschen hen onmogelijk te verklaren. Dat noemde met groote woorden den oorlog buiten de wet verklaren Wij twijfelen niet aan de goede bedoeling van Frankrijk. Amerika heeft die uitnoodiging gun stig ontvangen maar meteen een tegenvoorstel gedaan om dezelfde ver klaring ook toepasselijk te maken voor andere landen. Flier begint de schoen te spanner. Frankrijk is verlegen, daar het mili taire afspraken heeft met Polen. "oego-Slavië en Tscheko-Slowakiie- En daar is de oorlog nog altijd niet uitgesloten. Frankrijk wil deze moeilijkheid ont gaan met alleen iederen aanvalsoorlog buiten de wet te veridaren. Zoo ver staat het Amerika niet. De ondervin ding heeft geleerd hoe moeilijk het is te bepalen wie de aanvaller is. Het schijnt dat de onderhandelingen op niets zullen uitloopen of ten minste veel van hun belang zullen verliezen 't Is jammer. Voor de Vrije Hoojjcscholen. De regeering heeft beslist dat de toelage, verleend aan de Vrije Hoogr- scholen van Leuven en Brussel, zul len verhoogd worden van 3 on 9 mil lioen frank. GriDO. Veel menschen konden heel ws, lukkiger zijn, wanneer zij deze geboden wilden naleven 1. Wanneer ze leeren wilder beenen niet verder uitsteken, dal deken lang is i. Wanneer ze hun huiselijke n lijkheden nooit vertelden aan gj| vrienden 3. Wanneer ze probeerden elf zoo tegemoet tefkomen als in de v broodsweken 4. Wanneer heide partijen trad. elkander te steunen en te trooster 5. Wanneer ze allebei steeds dachten.dat de wederhelft een mé en geen engel is 6. Wanneer iedere partij sti trachtte iets meer te doen en iets f der te eischen 7. Wanner r erminder wandelt? ten in zijde en wat meer eenvoij kuischjaponnen waren 8. Wanneer nit n fhuis de g zeden beter bewaarde en op st minder vertoon maakte 9. Wanneer beide partijen hunj zier meer binnen dan daarin zochten 10. Wanneer beide partijen bed ten,dat voor een kinderopvoeding, slagen wil, vader en moeder eei zind moeten zijn. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT», 15, POPERINGIIE - Alle Bureelmeubelen - 0 4 t. h. 1921 Trekking van 14 Januari. Reeks 178.310 Nr II, wint het lot van een miljoen. De andere nummers dier reeks zijn uitbetaalbaar met 250 frank. De Braziliaansche stad Dia:' tino, in den Minas Gereas Staat,? zoo goed als weggevaagd door, geweldigen springvloed. Onge duizend huizen zijn vernield en personen dakloos gesteld. Het v' staat 20 viet boven het gewoon p Te Denver (Colorado) wei1 tijdens een gevecht met de open' macht van den Staat, zes werkstd de mijnwerkers gedood. Een fabriek van springstotie, Japan, is de lucht ingevlogen werklieden werden gedood. In Duitschland is een woning 1 brand te Stannovitz drie nogj schoolplichtige kinderen kwame de vlammen om. De sneltrein Duinkerke-F! heeft nabij Atrecht drie werklie die over het spoor gingen, aan ken gereden. Eene dochter in ruzie met vader, nopens eene erfeniskwesti' Villeurbanne, heeft in den twist vader met een revolver doodges ten. Te Bligny in Frankrijk 1 eene zenuwzieke vrouw hare moeder verwurgd. In het hoogovenbedrijf te lingen, in het Saargebied (halven tusschen Saarbrücken en Saarlc is Maandag een hoogoven ontp Door de gloeiende ijzermassa's zeven arbeiders gedood of zwaai wond. Maandag nacht heeft er eei weldige brand gewoed in het mi< van de stad Caracas, Vereeni Staten. Vier groote gebouwen zij prooi van de vlammen geworden schade wordt geraamd op ruim miljoen dollars. Op de Lignonrivier te Dor que zijn 4 visschcrs verdronker op zelfde boot uit visschen warei Ten gevolge van huiselijke f ten heeft de echtgenoote van een j bediende, in Tcheko, hare 2 kindt 2 en gjaar oud, den hals afgesn en zich vervolgens op zelfde m;: gezelfmoord. In Silezie heeft de politie k® gehouden 3o8 misdadigers we aangehouden, beticht van 40 ir den, 20 moordpogingen, 160 die. len, enz. M. Saloinoz, hoofd van den' inzamelingsdienst van Belle, he> le opslagplaatsen van M. Lock Boulogne, opzoekingen gedaar ontdekte er een ontzaglijke stock witsers, granaten, kardoezen, kq hulzen en allerlei ander oorlogsge lat van het front voortkwam. Locke beweerde dat hij dit alleif kocht had van een leverancier Valencijn. De stock vertegenwoo I de eene waarde van 3o miljoen f: Reeds was er voor 53 miljoen J schietvoorraad naar Engeland zonden. Een groot gebouw in de Ai kaansche stad Philadelfia, waai, rijke kinderen vergaderd warej; door een reusachtigen brand in; gelegd. Het vuur is gesticht dooi: j kleinen jongen die een brandends!, had weggeworpen. Vijf kinderen, ben in den vuurpoel den dood gt, den. Een vreeselijke storm, verg? van k..ud- gulf, zou in Turkesta? 70-tal personen gedood hebben. mer terug bij haar broeder te gaan maar nauwelijks had ze de deur ge opend of ze slaakte een kreet en deinsde verschrikt achteruit. Van Etienne was er geen spoor meer te zien. Er bleef de gerechtsdien aars nu niets anders over dan de bevelhebber der gendarmerie van't naaste dorp te gaan verwittigen, 't Was met hangend hoofd dat ze dien onteerenden voet stap deden. Het voorval had natuurlijk heel wat opschudding teweeg gebracht in het anders zoo stille dorp. Er werd schier over niets anders gesproken en 't was heel natuurlijk dat ook Rozekens naam nu weer op 't tapijt kwam. Zou ze naar de begrafenis komen Allerhande gissingen werden daar omtrent geuit... en de historie van het ketelmuziek werd daarbij ook weer opgerakeld. Sedert haar vertrek uit Sparrebeke had ze geen voet meer in 't dorp gezet. Wel wisten ze dat Rozeken in den winkel L'Oiseau du Paradis een tijdeken achter de toonbanken had ge staan, om kant te verkoopen, maar daar was ze nu niet meer. Wat deed ze nu in het groote Brus sel Niemand die er '1 fijne van wist Maar de veldwachter, die voor ge meentezaken naar de hoofdstad was geweest, had onlangs verteld dat hij rond de Noordstatie Rozeken meende gezien te hebben in een schoone her berg, waar een naam opstond die hij niet had kunnen onthouden. En zoo was het ook. Het meisje was naar de stad geko men met de hoop van 't leven te kun nen genieten. Het was echter zoo heel anders uitgevallen dan ze ge droomd had. Etienne was met andere vrouwen op schok gegaan en had haar laien zitten. Den ganschen dag bleef ze opge sloten in dat ellendig magazijn, waar nooit een straaltje zonnelicht in gloor de en de gasvlam bestendig gloeide.. Ze schrok als ze haar gezicht in den spiegel bekeek. Wat was ze bleek ge worden op die enkele maanden tijds. Kwam dat alleen omdat ze niet meer van ,1e lucht Kon genieten Of was het ook te wijten aan de verdeling Daar-' voor was ze toch naar Brussel niei gekomen, dan had ze even goed 111 Sparrebeke kunnen blijven. Daar ver veelde ze zich ook, maar toch minder dan hier in dien kantenwinkel. Toen was ze, zooals duizenden en duizenden ontgoochelde meisjes doen, in een zeker iransch dagblad naar dienstaanbiedingen gaan snuffelen. In die gazet schreven katholieke mannen alle weken een hoofdartikel, dus die gazet zou geen slechte aanbiedingen opnemen, redeneerde het dorpskind En... op een avond las ze:Eldorad' - Bar Rue Chemin de F"er, Noo d- Brussel, vraagt een juffer, goed locn en bijverdienste Zeer dringend. Op staanden voet was ze er n. .1 toe gegaan. Het was een café met zwaar roode gordijnen aan massief koj roeden voor de vensters, waar< gouden letters tweemaal de woo Eldorado-Bar prijkten. Bii over de zee-groen verlakte muif neelen, waartusschen in een tee. felvormig rekwerk kunstig ges' spiegeltjes schitterden, hing go loofwerk, dat in grillige bochten gansch het zaaltje slierde. Elcctr lampjes gloeiden weggedoken m vormige kristallen blokjes eh getemperd straalde 't licht in ee: teling van duizenden sterreken stonden blinkende tafeltjes van n niehout en daarachter canapé' lage stoeltjes met kussens. Op ej,. verhoog, uit teere korfjes en zilji' schalei,, geurde een weelde var heemsche vruchten, in een rijke keering van fluweel zachie tinter Aan 't buffet, bij een kleurenp van allerhande dikbuikige en lar zige. flesschen, zilveren emmertj subtiele roemers hingen schilde: met dartelende vrouwen in een menwei en jeugdig baadsters i: j vijver waarover de zon haar gc j licht spreukelde Een dik tapi over uen vloer uitgestrekt en hi daar, in vaasjes en pottekens ge' wat rozen, en boven de ingan r draaide, i's een weerlicht zoo sn.;,, electrische waaier, hei 1 geruiscf Daarin dat zaaltje van de Eldri; Bar. zou Rozeken voortaan haai) ten verdi nen daar in 't gezql'ï van nachtraven en "romy£- zou ze drinken en 'iefdoej ft

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1