HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD lieuwsblaai voor Poperinghe en Omstreken. DE VOS DEWANCKEL MOOI ROZEKEiN KEURING DER STIEREN Garage Deuos DeuiancHel. Zondag 12" Februari 1928. 30 Centiemen 25e Jaar. -- Nr 7 'S PAUSEN ORDEWOORD Warm Aanbevolen Iets over lezing! Politiek verzicht. GARAGE IVlaaFsehalk French laan (IVleenenpoort) YPER Nieuwe Modellen FORD 1928 MISSIEACTIE In t Buitenland Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika en andere landen 34 fr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Vekkoofincen Eene inlassching 2 en 3 Inlassch. Vonnissen i fr. 5o per regel HERHAALDE o fr. go pei regel o fr. 8o per regel Rouwberichten 6 frank ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen ziin vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten legen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN VAiNNESTE, Drukker Gasthuisstraat, l5, Poperinghe Telefoon 9. Postcneck 15.570. mm®ran urn aai 4 Ua Mlfl IllUlfl A A Ai EENIQE VLAAMSCHE SPREUKEN. 1. Wie op den goeden God betrouwt heeft op vasten grond gebouwd. 2. Een trouwe vriend is een schat. 3. Het berouw komt na de zonde. 4. iMen kan niet leven van den he- melschen dauw. 5. De vrouw bouwt het kuis en breekt het tot gruis. 6. Wij kunnen niet allen Pauzen van Rome zijn. 7- Honger is de beste saus. 8. 't Is niet al goud wat blinkt. g. De aanhouder wint. to. Luiaards zweet is gauw gereed. 11. Alle hout is geen timmerhout. 12. Beproef uw schouders eer ge draagt. Toen onlangs Mgr Binet aartsbis schop van Besangon, na zijn verheffen tot de waardigheid van cardinaal, uit Rome in Frankrijk terugkeerde, v< r- haalde hij aan den opstelraad La Croix zijne tweede onderhoud met Z. H. den Paus. Tijdens dit onderhoud, zeide h j, gevoelde ik mij geheel op mijn ge mak, en ik verstoutte mij te vragen Zeer H. Vader, vermits Ge mij zegt dat ik uw tolk moet wezen bij mijn ge liefde landgenooten, moet ik hun van uwt ntwege een ordew oord inededee- len, aan de mannen, bijvoorbeeld der Nationale Katholieke Federatie En Z. H Pius XI antwoordde «Herinner hun het:ut sint inunum. Dat is het groote ordewoord. Dat zij één wezen. Doch wij bedoelen niet enkel eenheid in een sentimenteelen zin. Wij bedoelen eenheid in zake overtuiging en gedragslijn. Dat ze te dien einde wederkeerig wat weten te offeren. En daarom moet er tucht onder hun heerschen. En daar tucht gehoorzaamheid veronderstelt, dat ze de bisschoppen en de priesters een kinderlijke, volkomen, vertrouwende gehoorzaamheid wijden En toen de cardinaal Hem vroeg of Hij geen ordewoord mede te geven had voor de jongeren, sprak de H. Vader Zeg hun dat zij hun rangen stevig samensluiten rond hun Kerkelijke leiders, dat zij allen samen wezen ééns van hert en ééns van ziel in hunne liefde voor Christus, in hunne gehecht heid aan de Katholieke Kerk, in hun strijd voor de Katholieke beginselen D en belangen. De woorden van den H. Vader zijn duidelijk zij vergen geen toelichting zij gelden voor alle Katholieken, ook voor ons. Eenheid één hart, één ziel zoo luidt 's Pausen ordewoord en voor de mannen, en voor de jeugd. Eenheid en tucht. Tucht en gehoorzaamheid tegenover hen, die door de Kerk zijn aangesteld om onze plichten voor te houden en ons de wegen aan té duiden welke wij dienen te volgen. Dat vraagt de Paus, dat beveelt Hij ons. Instede van onzen tijd en onze moeite te erbeuzelen met het zoeken naarformulen welke ons dichter kun nen brengen tot hen die, inzake godsdienst en geloof, onze tegenstre vers zijn en, op dit terrein, onze vijanden zullen blijven, laten wij lie ver onzen wil en al onze krachten samentrekken op het doel, ons door den Paus aangewezen ut sint in unum laten wij één wezen, niet in woorden, niet op papier, maar metter daad, in werkelijkheid één als over tuiging, één als gedragslijn. In stede van ons te plaatsen op standpunten die ons verdeelen, stand punten, die hoe gewichtig en verheven ook, toch van tijdelijken aard en diens volgens van onderge ichikt be ang zijn, laten wij ons verheffen tot het hoogste standpunt, dat al het overigi moet ovirheerschen, omdat het 't standpunt is van de eenige Waarheid en de zuivere Liefde ons godsdien- stig-katholiek-zijn, en daar elkander ontmoeten en de hand reiken en sa- menvoelen en sainenstrijden ééns van hart en ééns van z el. Dit eenheidsgebod geldt vooral voor de jeugd. Immers de toekomst hoort der jeugd. Indien de jeugd van alle landen opgeleid en vereenigd wordt in zuiveren en vurigen Katholieken geest, dan gaat de Katholieke Kerk een heerlijke toekomst te gemoet. Onze bisschoppen hebben tot de Vlaamsche Jeugd hufi oproep gericht tot aansluiting tot het Jeugd verbond voor Katholieke Actie. Moge Vlaan- derens Jeugd, dien oproep beantwoor den Men moge nog zoo verdeeld wezen en verschillen van gedachte en van streving, op sociaal, op po litiek, op taalgebied, er is toch een gedachte, een ideaal dat allen kan en zou moeten vereenigen het katholie ke ideaal. De jeugd leeft van idealen. Een ideaal is iets dat voor ons oog glanst en ons aantrekt, om dat het waar en schoon en goed is dat men bewon dert en bemint, waarvoor men in begeestering opgaat cn tot alle off rs bereid is... Kan er iets uitgedacht t n voorgesteld worden, dat meer waar en schoon en goed is, dat m<vronze offers verdient dan CHRISTUS Christus weze ons hoogste ideaal. Christus levende in Zijn Kerkde Katholieke Kerk in de levende Kerk: den Paus met de Bisschoppen, die (Vervolg onderaan 2e kolom.) Mengelwerk v. «De Poperinghenaar» 22 door JAC. BALLINGS De weergalm der nieuwjaarswen- schen is uitgestorven, 't Waren wen. schen en veel daarvan zullen dit I blijven immers heel ons leven is 'n I voortdurende wensch naar datgene wat nog niet is en in de toekomst ge beuren kan. Niemand, hier in dit dal van tra nen heelt het heelemaa! gehad, zoo- als hij het verlangde en dat heelt nog zi jn goeden kantimmers hopen doet leven, 't Is ons geluk, dat we steeds naar wat anders verlangen kunnen dat is de groote stuwkracht van het menschelijk streven. Zij, dienaarniets anders verlangen, haten het leven. Er is één klas van menschen, die alle belangstelling verdient, die wenscht, acnt en blijft wenschen. Ik bedoel zooveel brave jonge dochters, die blijven wachten naar een braven man, om een christelijk huisgezin te stichten en die hun vurige w :nsch maar niet verwezenlijkt zien worden. Ja, vele doorbrave jonge dochters komen niet tot hun eerste natuurlijke bestemming. Volgens de statistieken worden er meer meisjes dan jongens geboren, duizenden jonge mannelijke krachten zijn in den wereldoorlog ge sneuveld en daar nu Gods wet luidt één man, één vrouw, ligt daar een onoverkomelijke moeilijkheid. Vele meisjes moeten zich thuis op offeren voor een ziekelijken vader, moeten de te j ng gestorven moeder vervangen, instaan voor de jongere broerkens of zusjes en zoo schuift met de schoone jaren ook de gepaste ge legenheid voorbij. Sommige meisjes zijn wel wat moei lijk in hun keus. Ze willen geen jongen of hij moet schoon, rijk, goed van karakter en ik en weet niet wal al hoe danigheden bezitten, die nog niet bij één ten honderd te vinden zijn en zoo komen die grillige meisjes in Sint Anna Schapraai. Een groot aantal hebben schrik van de lasten des huwt lijks te dragen zij sluiten zich op in hun eng egoïsme en worden na jaren van die oudc- jonge-dochters die voor niets die nen dan om kwaad van anderen te spieken, nun eigen en heel hun om gang het leven lastig maken, om te treuren dat ze zoo ver'aten zijn in 't leven. Enkele meisjes zijn voor 't huwelijk niet geschikt omwille van 't een of ander lichamelijk of zedelijk gebrek. Buiten ^oogergenoemde zijn er ook vele meisjes, die zouden willen maar niet kunnen trouwen Doorgaans zijn het van de braafste, de zedigste, stil ste meisjes., die beste huismoeders zouden wezen. Wat wilt ge er aan doen Och, onbekend is onbemind. Zii blijven stil bij moeder thuis, ziin schuchter en zedig, dragen geen uit hangbord om reklaam te maken en worden onopgemerkt voorbijgegaan. Te veel brave, zelfs ernstige jon gens laten zich beet nemen door het uiterlijke en het oppervlakkige en weten maar al te laat hoe deerlijk zij met hun loopster-modepop bedro gen zijn. En zoo komt het, door de schuld der te lichtzinnige iongens dat onze beste meisjes dikwijls in het leven niet geven kunnen wat men van hen had mogen verwachten, omdat de andere in 't gedrang ze voorloopen. Vele onzer Vlaamsche kristene jon gens zouden beter uit hun oogen moe ten zien, niet trouwen met reklaam- meisjes maar met ernstige, zedige meisies. wier beste reklaam is dat ze huiselijk zijn en vol toewijding. Ze zouden hun levensgezellin moeten gaan zoeken, niet op straat, cinema of bal, maar in 't ouderlijk huis, gelijk eertijds... Moeten er meisjes over schieten 't is beter dat het de onge- schff te zijn dan de andere. Zoo zeil den we ten minste weer doorchrist»- liike en voorbeeldige huisgezinnen vinden heel Vlaanderen door. En gij brave, stille meisjes, sluit 11 niet te veel op, vertoon u in deftig gezelschap. Onbekend is onbemind. Moogt gij, door de omstandigheden geen eigen huiskring stichten, wordt een engel voor andere huisgezinnen. Werken en nuttig zijn maakt het leven verdienstelijk en aangenaam. samen de levende Christus zijn op> aarde. Het gevoel dat de Jeugd moet be zielen is de liefde voor Christus, de gehechtheid aan de Mocdc-rktrk van Rome. De Jeugd is strijdlustig. Is er een heerlijker strijd, dan de strijd voor Christus, voor de Kerk, voor de ka tholieke beginselen en belangen Moge dit ideaal, dit gevoel, die strijdlust, de gansc'ne jongelingschap van Vlaanderen begeesteren en Sa menbrengen en meerukken. volgens het ordewoord van den Paus eens van hart en eens van ziel, voor Chris tus en de Kerk j| een onloochenbaar j<Jt ,iUlt ons vblk ten huidigen dage een on- weerstaanbaie drang gevoelt die naar volle verzadiging hunkert. De vier vijfden onzer beschaafde wereld le zen, en het getal van degenen die zich van lectuur onthouden sluikt van dag tot dag. Dit is eerder een gelukkig verschijnsel, doch noevelen eilaas die bij 't lezen eene verkeerde opvatting erop na houden. Eenigen lezen boe ken of schriften die het geloof en de goede zeden aanranden. De schun nige lectuur werkt noodlottig in want het staat buiten kijf dat alwie die zich in soortgelijke lezingen verdiept stil aan twijfelzucht voelt ontstaan om ten slotte tegenover geloof en goede zeden onverschillig te staan om ten slotte er aan vijandig te zijn. Sommi gen verknoeien hunnen tijd met licht zinnige lezing, zij slorpen zelfs aan den schotel der varkensliteratuur, 't Zijn meikevers die op vuilnis azen. Hunne zuiverheid geraakt verdolven onder een mesthoop van onkiesche redens, van wulpsche genuchten en zinnelijke denkbeelden. Wat is de lectuur van een slechten roman an ders dan een verkeer met een slechten verdorven vriend. Wat meer is door middel van de drie toovermiddelen tie litteratuur eigen schrijftrant, ge dachten, beelden en gevoel kan de slechte roman den geest op hol bren gen de verbeelding op droomerijen doen wegdoezelen en het hert prikke len en aanstoken. Anderen doen enkel aan onverschil lige lezing, 't Is handelslui eiken dag in een beurcourant hot klimmen en dalen der weerden nagaande 't zijn plezier mannen en wulpsche vrouwen enkel op den kijkuit naar middelen om den tijd te dooden, zij verslinden een hoop schunnige romans en door ploeteren f en even groot getal zede- lijk-ergelijke tijdschriften en reveus 't ziin sportfuriemannen driftig aan het nagaan van de uitslagen van aller lei wedrennen voor peerden of fiet sers, van voetbal matchen en dies meer; zij ziin druk bezig om hunnen favori uit te steken, eindelijk zijn 't een massa lieden die hun dagblad gewetensvol uitlezen tot zelf de an noncen uitpluizen beslist van de hand wijzende, deze artikels die op een preek mochten uitloopen of ern stige studie uiteenleggen. Dit alles ingezien is het noodig dat den on- stuimigen leesdrift geleid worde, hij diene gericht naar een edel doel dat de ontwikkeling en geestesgenot be tracht. Aan u ouders vooral is de plicht weggelegd een waakzaam oog te honden op hetgeen uwe kinderen lezen Pedo HANDELAARS, Plaatst uwe anoncen in DE POPERINGHENAAR PROVINCIE WEST-VLAANDEREN Jaar 1928. i. Sturen bestemd tot den openbaren springdievstte Dixmude. Woensdag 14 Maart Nieuwpoort, Vrijdag Veurne, Maandag Alveringhem, Maandag Loo, Merckem, Proven, Boesinghe, Yper, Wervick, Meessen, Kemmel, Moorslede, Hooglede, Zarren, Zaterdag Zaterdag Maandag Woensdag Dinsdag Donderdag Maandag Dinsdag 23 Maart 26 Maart iy Maart 24 Maart 17 Maart 19 Maart 21 Maart 3 April 22 Maart 26 Maart 27 Maart Donderdag 29 Maart Maandag 26 Maart Woensuag 21 Maart telkens 0111 10 uur. 2. Stierenkeuring (zonder prijskamp): te Houthem Veuine) Maandag 5 Maart, om 11 voormiddag, te Leysele, Maandag 5 Maart, om 1 1/2 uur namiddag. te Oostvleteren, Maandag i2 Maart, om 10 uur voormiddag, te Poperinghe, Dinsdag 6 Maart, om 9 1/2 uur voormiddag. te Watou, Donderdag 8 Maart, om 10 1/2 uur voormiddag. te Rousbrugge, Donderdag 8 Maart om 1 1/2 uur namiddag, te Langemarck, Dinsdag i3 Maart, om 10 1/2 uur voormiddag, te Ledeghem, Donderdag i5TMaart, om 11 uur voormiddag. teStaden, Donderdag 8 Maart, om 2 uur namiddag. 3. De prijskatupen voor stieren voor de 2 nieuwe bewaringspremiën van 2400 frank te Loo, Zaterd 24Maart,omiou. te Veurne, Maand. 26 Maart, te Proven, Maand, igMaart, te Yper, Dinsd. 3April, Het tiende jaar. Op Woensdag, 8 Februari laatst, begon voor Dr Borms het tiende gevangenisjaar. Den i3 Februari 1928 zou hij zijn zilveren huwelijksfeest moeten vieren. Den 14 April wordt hij 5o jaar. Deze datums moeten onze gedach ten brengen naar den grooten Vlaam- schen Strijder die de schoonste jaren van zijn leven achter de vunzige mu ren van een eng gevang moet over brengen. Wij, die Dr Bonns voor den oorlog gekend hebben, wanneer hij met een heiligen lever op onze streek kwam om er het goede zaad der Vlaamsche herwording kwistig te strooien, wij hebben dan Dr Borms leeren waar- deeren, hem leeren hoogachten en beminnen. En al het kwaad dat men hem aangedaan heeft en al den laster dien men hem naar het hoofd gegooid heeft, zijn niet bekwaam geweest de gevoelens, die wij tegenover Dr Borms koesterden, in eenigermate te verminderen. Al mocht Dr Borms gemist hebben door zijnen overdadigen iever, al mocht hij gezondigd hebben tegen 's lands wetten, al mocht hij mislukt hebben in ziin pogen, dat neemt niet weg dat Dr Borms een edel figuur is, zooals ons land er maar weinig telt Wat moet hij lijden in zijne cel als hij denkt aan zijne goede vrouw, aan zijne lieve kinderen hij de brave, werkzame huisvader Maar hoe troostend moet het zijn voor Dr Borms als hij weet dat het Vlaamsche volk, zijn Vlaamsche volk het zich als plicht aanrekent te zorgen voor zijne vrouw en voor de opvoeding zijner kinderen. Het studiefonds voor de kinderen onzer gekerkerde en gebroodroofde Vlaamsche strijders steunt op de edelmoedigheid der Vlamingen om hulp en troost te brengen in de huis gezinnen onzer gestrafte broeders. Mochten de Vlamingen door een flinke bijdrage te storten aan het stu diefonds eenigszins het leed verzach ten dat door onze gekerkerden dubb 1 zwaar is om drogen, op de dagen die herinneren aan blijde familiegebeurte nissen die zij nü in een teederen huis kring niet kunnen herdenken. De eerste/I manche is veroverd In eene'der zittingen der Legercom- missie van verledene week heeft Gene raal Gallet zich gunstig uiigesproken over de gewestelijke indeeling met eenta lige opleiding. In beginsel is men daarop akkoord. Wij hebben redens om ons daarover te verheugen. De verklaring van Generaal Gallet is van beteekenis en van belang. Het eenigste en grootste argument tegen de gewestelijke indeeling was dat zij de weerbaarheid van ons leger zou verzwakken, dat men het leger wilde vernietigen, dat men, zooals Generaal Jacques het in de Commis sie nog herhaalde, zou beletten dat de beide rassen zouden ineengesmolten worden in het leger. Toch hebben wij redens om wan trouwig te zijn. De generale staf schijnt een koopje te willen slaan. Op stuk van diensttijd blijft de generale staf onverbiddelijk staan op een mini mumvan 10 maand, omdat hij geen de minste kans ziet van meer te krijgen Nu heeft het den schijn dat de Gene raals trachten de Vlaamsche Kamer leden te doen bijten en zij verklaren zich akkoord met de geweste.ijke in deeling in den zin waarop de Vlaam sche Kamergroep deze indeeling steeds heeft voorgestaan. Wij moeten nochtans volle vertrou wen hebben in onze Vlaamsche man nen die in de Legercommissiezetelen. Het is aan hen het spel zoodanig te schikken, dat zij de meest mogelijke kans hebben om de tweede «manche» de dienstvermindering te winnen. Speelhuizen. Pater Rutten sprak in den Senaat, bij de begrooting van Justicie, over de speelhuizen. Sedert i5 jaar werd geen enkele speelhuishouder tot ge vangenisstraf veroordeeld. De opge legde boeten zijn onbeduidend ten overstaan met de gemaakte winsten. Overal bestaan Cercles privés waar men speelt tegen de sterren op. De Staat heeft eene belasting op de verboden uitbating van het spel. De fiscale wet laat toe wat de strafwet verbiedt. De formaliteiten om als private speelkring erkend te worden, zijn be- bespottelijk. Die kringen ontsnappen dan nog aan de taksen op de dranken. Minister Janson heeft de feiten be vestigd. Er moet een einde gesteld worden aan de uitbuiting der spelen die over gansch het land opbloeit. Zoo besloot hij. Telefoon 55 Telefoon 55 M„ Gij wordt vriendelijk uitgenoodigd tot de opening der lokale tentoonstelling der die zal geschieden in onze zaal, van Vrijdag 10 tot Dinsdag 14 Februari aanstaande. Komt zeli oordeelen naar de onbetwistbare verbe ringen van de nieuwe Ford. Dit rijtuig een rijtuig dat belooft eene omwen teling te brengen in de licht-automobiel nijverheid, opge maakt met de beste materialen, beter dan deze van gelijk welke andere auto van zelfde klas, en naar eer- prijs zooals voorheen, in evenredigheid met de Ford princie pen, zal de eischen van de hedendaagsche automobiel nijverheid voorafgaan, gelijk het model T het gedaan heeft in 1908. Wij verhopen dat gij ons zult vereeren met een be zoek op een dezer gestelde dagen, en wij zullen ons gaarne ter uwer beschikking plaatsen om al de inlichtin gen te verschaffen van deze nieuwe wagen. Ontvang intusschen, Mijnheer, onze beleefde groeten. De nationaliteitskwestie in Frankrijk. De vrouw neemt door haar huwe lijk de nationaliteit aan van den man», was tot over eenigen tijd een vaste regel van ons familierecht. De vrouw ontving van ambtswege de nationali teit van den man. En zoo zijn er tal rijke Fransche meisjes, voi ral in de Noorderdepartementen, die een Belg huwtlen, en den dag van hun. huwelijk zelf, Belg werden. Door de wet nu van 10 Augustus 1927 is aan dien regel een belangrijke wijziging gebracht. Kort samengevat komt zij hierop neer Voortaan zal het meisje dat trouwt in beginsel haar eigen nationaliteit ehouden. Zij zal slechts dan de na tionaliteit van haar man aanwerven wanneer zij daartoe uitdrukkelijk den wil heeft geuit. Men ziet dus het groot belang dezer wet voor alle Fransche vrouwen en meisjes die, in Frankrijk vertoevende, vreemdelingen hebben getrouwd. Tal rijke Belgen zijn in dit geval. Ook moeten hun echtgenooten, in overleg met hen, zien wat zij best te doen hebbenBelg blijven of terug Fransch worden. Voorzichtigheidshalve begeven zij zich daartoe tot het Vredegerecht van hun canton, waar zij kennis zullen nemen van de overgangsbepalingen en van de verplichtingen hen door deze wet opgelegd Krankzinnigheid. Minister Janson zegde in den Se naat In de jongste maanden hebben de gevallen van krankzinnigheid in bui tengewone mate toegenomen. De ge stichten zijn overbevolkt. Volgens bevoegde mannen is het toenemen dezer kwaal toe te wijden aan een nieuwe uitbreiding van alkoolisme en syphillis, die in sommige nijverheids middens ontzettende verwoestingen aanricht Leest goed Begin, ongeregeld le ven vervolg, verslaving aan den drank natuurlijk gevolg daaruit, on tucht en geslachtskwalen einde, op sluiting in het krankzinnigengesticht. De Minister, een man zonder ge loof nochtans, bracht een ontroerde hulde aan de kloosterzusters van de gestichten van krankzinnigen, die met voorbeeldige toewijding, teer derheid en zachte blijdschaj), de on- gelukkigen die haar toevertrouwd zijn, weten te verzorgen. De taks op de duivenprijskampen. De taks op de spelen en wedden schappen in verband met de duiven wedstrijden voor het jaar 1926 bracht voor de Schat! ist op de som van 3ng fr. als belas'ing van 1 fr. per ring en de som van 3.o5o 000 fr. als even redige taks wegens toekenning van prijzen in de wedstrijden. Is ze nog altijd in die café rond de Noordstalie, waar de champetter haar eens gezien heeft 'k Zou 't niet kunnen zeggen, menschen. Ge hebt het nu toch heel wat be ter getroffen, wisten de babbelwijven, die vroeger 't meest over de verkeering 1 met Mimi gerakeld hadden. 't Is ongelukkig voor Rozeken, „was alles wat hij daarop antwoordde. 't Was anders wel zoo als hij ver klaarde van Rozeken hoorden ze niets meer. Was ze nog in Brussel Zat ze in 't buitenland Wat deed ze tegenwoordig Allemaal vraagteekens waarop niemand kon antwoorden. Groot wat dan ook Siemkens ver wondering en nieuwsgierigheid, toen hij op zekeren morgen, bij 't uitrapen der brieven in de post een omslag in handen kreeg, met het adres op van zijn schoonvader. Dadelijk herkende hij het geschrift van Rozeken. Toen hij even later op ronde was en over 't gehucht stapte, zag hij Poiy door in 't deurgat staan. Van verre stak hij den brief omhoog en wenkte met het hoofd dat zijn schoonvader zou nader komen. Hier is een brief voor'u, zei Sien.- ken, toen Poiydoor bij hem stond,aan 't geschrift zie ik dat 't er een van Ro zeken is. 't Is misschien beter dat gij hem hier opendoet, zonder dat Minn er iets van weet, want ik heb er zoo'n voorgevoelen van dat er iets instaat, dat niet goed is. l'olydoor trok haastig den omslag open en las het briefje. Zijn gelaat versomberde. Dan gaf hij het papier aan den bode terug en zei ge hebt gelijk, veel goeds staat er niet in. En Siemken las nu op zijn beurt. Beminde Nonkel Poiydoor, Ge zult wel verwonderd zijn van mij een brief ken te ontvangen. Och, ik weet niet meer waar mijn hoofd staat. Ik ben zoo diep ongelukkig cn zoo ziek, zoo ziek. Mijn iaatstc centen heb ik opgeëten, want ge weet misschien dat ik veel geld verloren heb met dien wisselagent die over een halfjaar ge vlucht is. Ik heb in het hospitaal gele gen, maar daar ben ik nu weggevlucht. Ik zit nu op een klein kamerken in de Nieuwlandstraat, en ik heb zooeven het leste goud dat ik nog had naar den berg gel racht. Het zijn de leste sou venirs van moeder. O Nu zie ik maar al te goed hoe dwaas ik gehandeld heb uit Sparrebe- ke te gaan loopen om in de groote stad t kunnen wonen. Ik voel me zoo moe en zoo afgemat en soms schijnt het mij dat ik niet lang meer te leven heb. En dat gedacht dat ik hier in Brussel alleen moet sterven doet mij schrikken. O 1 lieve nonkel Poiydoor, in naam Daarbij nog dit, Rozeken iziek, schrijft ze. Maar God weet met welke ziekte ze op 't lijf zit. Als 't een be- vanmijne moeder, die uwe zuster was,smettelijke ziekte is, kunnen we haar help mij, help mij. Ik zal eene dienst- in geen geval bij ons laten komen, meid zijn voor u en voor Mimi. Ik zal meende Poiydoor. werken als ik nog kan. O laat mij j Dat is zoo, bevestigde Siemken. toch niet over aan mijn lot. Ik ben zoo En nu ben ik weg. Hij keek naar de diep, diep ongelukkig. Uw liefhebbende Rozeken. Brussel 12 December IQ21. Siemken bezag nog eens den brief, daarna den oir,slag. Daar staat geen nummer bij, zegde hij, en ze zit op een kamerken. En de Nieuwlandstraat is groot, antwoordde Poiydoor j Juist daarom. lucht en wees naar de grauwe wolken die in toomlooze vaart voorbij dre ven. 't Zal gaan sneeuwen en 'k heb nog een heel toerken te doen. Tot straks vader. Ja, jongen. Poiydoor stapte terug in huis, waar Mimi aan de stoof bezig was met het klaar maken van 't noeneten. Het Pausfeest Zondag 12 Februari brengt ons we derom de verjaring der Kroning van Z. H. Paus PiusXI. Over de gansche wereld moeten de katholieken dit feest vieren. Belgie ook moet er aan houden die gelegenheid te haat te nemen om zijne gehechtigheid jegens den H. Vader uitte drukken. Zondag 12 Februari, is dus een feestdag voor de gansche katholieke wereld en wij moeten hem met even veel getrouwheid en liefde herdenken als den Nationalen feestdag van het land. Wij zijn overtuigd dat het katholie ke Vlaanderen niet ten achter zal blij ven om op sprekende wijze uitdruk king te geven aan de gevoelens van vereering die het voor den H. Vader koesterst. De legerdienst en de kroostrijke gezinnen. Wat kan er, wat moet er in de nieu we schikkingen die door de legercom missie zullen voorgesteld en later door Karner en Senaat zullen ge stemd zijn, verkregen worden ten oordeele van onze kroostrijke ge zinnen? Welke zijn, net uitgesproken, de verlangens der kroostrijke gezinnen in betrek met het legervraagstuk We vatten ze hier bondig samen en wenschen niets beters of dat zij op de vergaderingen der Kroostrijke Gezin nen zouden besproken en uitgelegd worden en dat er moties in dien zin naar de Wetgevende Overheid zou- led gezonden worden. Zorg dat de kroostrijke gezinnen een vertegenwoordiger hebben bij de milicieraden en bij den hoogeren mili- cieraad, opdat we de verzekering krijgen dat ons goed recht niet wordt geschaad. Span u in opdat de dienstduur zoo kort mogelijk worde gesteld. Bekommer u er om, dat de vrijstel lingen. in vredestijd, in de ruimst- mogelijke mate, en onaangemerkt de inkomsten, verzekerd worden aan de zonen van kroostrijke gezinnen. Trachtte bekomen dat de dienst plichtigen uit de nieest-talrijke fami- 'iën immer de keuze van het garnizoen en het wapen verwerven. Werk onverpoosd opd4j. de gewes telijke indeeling, met haar vöorileelen van gezonde opleiding in eigerj taal, worde ingevoerd. Vraag dat de tijdelijk wederopge- roepen manschappen, vooral uit de behoeftige familiën, een redelijke vergoeding genieten, alsook waarbor gen wegens hunne onderbroken be diening. Eisch dat stevige maatregelen ge troffen worden voor de zedelijke ge zondmaking van de kazernen en hunnen omtrek. Is dit alles niet gegrond, bezadigd, rechtvaardig We vinden het wel. Mochten in dien zin dan ook beslui ten worden genomen vroeg Poiydoor verrast. Ik heb daar reeds dikwijls aan gedacht, maar dezen nacht heb ik er van gedroomd en die droom laat me niet gerust. Droomen is bedrog. 'k Weet het, vader, maro niet altijd. Ik zag Rozeken in een bootje varen over een water waarin allerhan de bloemen en schoone planten groei den. Daar speelde muziek en 't was een prachtig zomerweer. Maar plot seling stak er een storm op. Als bij tooverslag waren de bloemen en sier planten in vuiligheid veranderd, het bootje sloeg om, Rozeken viel i:t het drabbig water. Ik zag haar teren de golven worstelen, ik hoorde haar roepen hulp 1 hulp Ze stak een hand Had Siemken geen tijd om even binnen te komen, vroeg ze Hij moest nog al op veel plaatsen j naar mij uit, ik wilde haar redden.. Ik kan niet beter doen, dan naar gaan... en 't weer ziet er niet naar uitjmaar op 't zelfde oogenblik werd ik 't politiebureel te gaan in de Priem- om lang te treuzelen, antwoordde j wakker. Nu mag ik al doen wat ik wil straat. Daar zullen ze mij wellichtkun- Poiydoor. 1 om datuit mijn gedachtte zetten,maar nen zeggen waar ze woont. Onmiddellijk liet hij er op volgen j 't gtat niet, gedurig hoor ik die stem En wanneer zoudt ge naar Brus- 'k moet morgen naar Brussel vooijhuip hulp T ssl reizen? zaken... j Toe, toe, zet die gedachten uit Morgen reeds.'k Zal tegen Mimi H-bt ge er veel werk, vroeg uw hoofd, troostte Poiydoor. Uw toe- 1 zeggen dat het voor beurszaken is. Mimi? stand maakt u zenuwachtig en over Ja, doe d»t, ge kunt dan ginder Dat kan ik op voorhand nog nietspannen. Ge hebt u andere zaken in i met Rozeken de zaken btspreken. zeggen. Waarom 't hoofd te steken dan Rozekensonge Siemken meende verder te gaan, Omdat ik ook't een en't ander lukken. Daarbij ze heeft maar 't geen maar Poiydoor wee-hield hem nog vandoen heb, dat ge danzoudt kunnen ze gezocht) heeft, wel te verstaan als 1 even. En veronde:stel nu eens dat ze absoluut naar Sparrebeke wil terug komen, wat dan gedaan Ja, wat da 1 herhaalde Siemken. Binnen een maand of drie moet Mimi meebren gen. Dat z 1 wel gaan. En dan zou ik nog iets willen vragen En dat is Gemoet toch eens gaan in for moe moe'Ier worden, we kunnen dus geen ren naar Rozeken. lastveroorzaken Hoe komt ge daar zoo eens bij, ze waarlijk ongelukkig is, zooals ge in uw droom hebt gezien. Neen vader, haar eigen schuld is het niet. In alle geval, niet op d'-erste plaats. Etienne heeft haar overhaald dat moet ge met mij bekennen. Ja, dat is zoo. Slecht heeft die rekel met haar gehandeld. Zijn doen en hun laten. Hun haring en braadt niet bij de Socialisten en men is geneigd com passie te hebben met de Roodjes men ziet welke pogingen z'j teverge, fs moeten gebruiken om hunne ztirt appelen voor citroenen te verkoopen. Het doen tan Minister Heyman maakt een gunstigen indruk op 't wel kende volk tegenover de onvervuld ge bleven beloften van de Socialistische Ministers. Het socialistisch blad «Vooruit» bespreekt de heerlijke jrrograntrede door Minister Heyman te Kortrijk uitgesproken. Hoor eens hoe de Socialisten zich zoeken te verrechtveerdigen Minister Heyman gaat het ouder domspensioen per postchrck doen uitbetalen opdat een einde zou konten aan het vernederend en vermoeiend geloop onzer oudjes. Onze vriend Wauters had die tak reeds bestudeerd, schrijft Voor uit Minister Heyman heelt een voorstel ingediend, stellende ter beschikking 100 millioen, ter bevordering van den wonin gnood. Het was onze vriend Wauters die de som vroeg, schrijft Vooruit Men weet hoe Minister Heyman de oplossing der sociale verzekerin gen opvat. Ónze vriend Wauters had de ontwerpen in voorbereiding, schrijft Vooruit De Socialistische Minister Wauters studeerde, vroeg, had in voorberei ding, maar daarvan kwam er ten bate van 't werkvolk maar niets in huis. Gelukkig dat de Christen Democra ten gekomen zijn aan 't bestuur om de socialistische woordkramerij in daden om te zetten. Het Fransch Beljfiscli militair akkoord. Nu dat Generalen en Parlement li- ren aan het uitpluizen zijn van geheel ons legerstelsel om er verbeteringen te kunnen aan toebrengen, was ht t maar redelijk dat er gevraagd werd hoe het stond met het Fransch-Bel- gisch militair akkoord en welke de verplichtingen van Belgie ten gevolge daarvan wel waren. Minister Jaspar zou de Legercom missie eens goed op de hoogte bren gen. Hij deed een langen brief aflezen en de commissieleden wisten... niets. Alles wat zij vernamen werd reeds vroeger in de Kamer gezegd. Over den inhoud van dit fameus verdrag kwam er geen woord. Als er in dar akkoord geen enkele voorwaarde komt die onze bewegings vrijheid op stuk van landsverdediging te kort doet, dan kan er toch wel geen bezwaar tegen zijn, datdegroote lijnen van den tekst worden openbaar gemaakt. Dat men de practische uit voering van de verdediging geheim houdt, daar zal niemand iets tegen op hebben. Niemand vraagt dat men de inrichting van onze landverdediging tot den laatsten volzin aan eenieders neus hangt. Wij hopen wel dat de Commissie zal blijven aandringen om beter en uitvoeriger te worden ingelicht over de verplich ingen die voor ons uit dit mi.itair verdrag voortvloe.en. De tijd is uit dat de menschen gemakkeh|ker alles slikken, al was het zells op het zeggen van een Minister. Zoolang men over dit verdrag geen klaren wijn gegchonken heeft zal er in het Vlaamsche land vooral heel wat wan trouwen blijven voortbestaan. De vaart van Yper. Wij lezen in De Tijd Volgens eene mededeeling in de nieuwsbladen gegeven, zou er thans een bijzonder fonds tot stand komen dat dienen moet tot de uitvoering van groote weiken. Reeds werd de lijst .li -r groote ondernemingen opgemaakt cn wij zouden hoogst gelukkig zijn di daad te kunnen toejuichen ware het niet dat wij eens :e meer bestal1 gen moeten dat werken aan onze Yper- vaart (Yperlei) wederom uitgescha keld zijn En nochthans nog niet lang is het geleden dat wij uit 's minisb rs mond de belofte hoorden ontvallen dat er nu vooruitgang mede zou gemaakt norden. Was ht" 1 iet zoo dan ware het voor onze stad een echte ramp, daar de vaart voor onze stad een echte bron is welke voor spoed en welvaart medebrengen mo-1 Hadden wij die over eenige jaren ge had voor den heropbouw dan zouden in voor Staat en voor Stad millioenen gespaard worden. Laat ons hopen dat onze volksvei tegenwoordigers de zaak uit het oog niet verliezen zullefi en dat zij desnoods de vcreischte hulp zullen bieden, want voor Ypr zegt zulks leven of dood. Gtiido. In aar»S'uiting met de Missioserm oe nen die op Zondag 12 dn/er in onze slad gepredikt worden ten v< ordeele van Armenië en het H. Land, laten we hier eenige gegevens volgen van DE MISS,ES VAN PALESTINA. Er is geen land da., den Christenzoona aan hei hart ligt als Palestir.a, her Hei ig Land, waar de eerste heidenen den Zaligmaker kwamen aanbidden waar Christus zijn Kerk stichtte vanwaar de Apostelen zijn uitgeto gen ter wereldverovering De missie-geschiedenisvan Palestina is een dioove lijdensgeschiedenis. In de v en VI* eeuw was het bijna geheel en al katholiek en telde tot 63 bisdommen. Later werden d< or de woeste horden van Omar de h erlijke basilieken in moskeeën veranderd Ten tijde der Kruistochten kwam er een oogenblik van heropleving. I" 1219 ging de Franciscus van AssestV'naar Pales tina, om er het II Geloof te prediken aan de Muzelmannen. Van dien tijd dateekent de Missie der Minderbroed- rs in het II Land. Maar allengs he-viel Palestina weerom in de macht der Turken, zoodat er in 1333 nog slechts ééne katholieke kerk was In de XIVe eeuw werden de Franciscanen door den H. Sto. 1 aangesteld, t-n eeuwigen dage, als de Bewakers der H. Plaatsen van daar de naam hunner missie in Palestina Custodia TerraeSanctaeTrouw bleven steeds rle zonen van St Franciscus de wacht houden bij het Graf van Christus, en stonden de pel grims bij die de II. Plaatsen kwamen ver eeren. Maar ten kos'e van welke offers Van de XI V<' tot de XIV* eeuw, t'dkens als de Turk- sche legers, te lande of te zee, een nederlaag moesten doorstaan van wege de christen kruisvaarders, werd de Mahommedaansche woede gekoeld op de Franciscanen. Zelfs de heldhaftige naastenliiefde van 284 Minder broeders, die bij het verzorgen der pestlijders hun leven gaven, was niet bij machte de har ten der woestelingen te vermurwen. Van 't begin der XVII* eeuw tot in '923 telt die bloedlijsf nog 35 Franciscanen gedood of verbannen door Muzelmannen of Schisma- ieken, en 28 die den dood vonden op zee in stormen of gevechten met zeeschuimers. Niettegenstaande de hardste dwingelandij en de voortdurende plagerijen der schism a tie- ken, blijven zij trouw op hun post hun door de Pausen toevertrouwd Thans worden 53Heiligdommen uitsluitend door Franciscanen bediend 3 bedienen zij samen met Schismatieken. en 15 behooren toe aan Schismatieken of Muzelmannen, maar de Paters mogen er sommige diensten verrichten, zooals b. v in de basiliek van het H Graf en die van Betleem Dit brengt eigen aardige toestanden mee en ook groote ge varen HET MISSIEWERK. - Het was Fran ciscus' droom geweest de Saraceenen te be- keeren, zooalshetdrieeeuwen later de droom zou zijn van den H Ignatius van Lovola en zijn eerste metgezellen Maar ender die Mu zelmannen waren de bekeerirgen uiterst moeilijk. Op doodstraf was 't verboden het Christen Geloof te prediken Dit weerhield de missiehelden niet In 1391 werd de Gelukz. Nicolas deTavileis vermoord en 4 Fran cis- kanen levend verbrand vóór de Moskee van Omar In 1500 scfreef de Pater Custos Geen enkel katholiek Christen bewoonthet H Land. behalve de Minderbroeders en onze Derde Orde Zusters In 1617 1623 vermeld- len de archieven van Jeruzalem 11 gedoop- ten Bethleem gaf de talrijkste bekeeringen in 1666 tolde men er 148 kntholi "'ken in 1692 reeds 382 Niettegenstaande bittere vervol ging werk ton de Franciscanen moedig voort; in 1760 vinden we jn Teruzalem 632 katholie ken in Bethleem 2000, in Nazareth 652 HUIDIGE TOESTAND - Sinds dat Rome in 1847 het Latijnsch Patriarchaat van Jeruzalem herstelde kon het parochiewerk zich me. r uitbreiden Tn 1925 werden in Pales tina 21 parochies met4630 geloovigen bediend door priesters van het Patriarchaatééne met 1000 geloovigen was toevertrouwd aan de Karmelieten, terwijl 10 parochies met 2 945 geloovigen bestuurd werden door de Franciscanen Samen met de katholieken van andere ritussen geeft dit eene katholieke bevolking van 25.000 zielen, naast 600.000 Mahomedanen. 60 000 ketters en scheurma kers en 150 000 Joden. Veel blijft er dus nog te doen in de missies van Palestina. I.aten we dan allen door gebed en aalmoes het onze dijdraeen ter herovering van Palestina oor Christus, van het Heilig Land maar ook van het volk, het Joodsche volk, het uitverkoren volk van God. Op dan ter kruistocht, onder den kreet God wil hetdoch ditmaal een kruistocht van gebed en offer. ZICHTKAARTEN ten bureele dezer. Het lag Poiydoor nu op de 1 ppen om te zeggen dat hij van Kozeken een brief in den zak had en dat ze wel de- voerde immer nieuwe Sneuwvrachten aan. Gelukkige menschen, die nu vei- gelijk zooals Mimi gedroomd had, om lig in huis hij een warm kacheltje zi hulp riep. Hij vond dat het best was jun, zei Mimi en ze leunde behagelijk daar voorloopig nog maar niets van tegen Siemken, dienanst haar zat. te zeggen en eerst in Brussel te gaan En dat; er zooveel zijn die nu op zien, hoe de zaken stoncen. een zolderkamertje zitten in Brussel 't Zou anders geen plezierreisje zijn. j zonder vuur... zonder eten... zonde De hemel stak nuvolsneeuw, waar- j deksel, ging ze voort, van de eerste vlokken rond den mid- Siemken keek op naar Poiydoor. dag begonnen te dwarrelen. De vind Poiydoor keek op naar Siemken... blies uit het Noorden. Het was n Zij, evenals Mimi, dachten aan Ro ijzige wind, die dwars door het. lijf,zeken. sneed. En toen bleef het lang stil in hui Winterweer menschen, zei Siem- Ieder was bezig met zijn eigen ge ken, toen hij een dik uur later dan dachten... naar gewoonte, thuis binnenstapte. Brr Wat is 't koud. Als 't zoo blijft sneeuwen ligt er 't avond een tapijt van een hal ven meter dikte. En vader moet morgen naar Brussel, sprak Mimi. Hewel vader, antwoordde Siem ken, ik weet niet hoe gij aan de statie zult geraken En gij dan, lachte Poiydoor, moet gij er niet doorstappen Ja, dat wel. LINOLEUM - BALATUM i TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPiER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VAN NESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE iü - Alle Bureelmeubelen - 3§j Te Berlijn werd een echtpaar met hun 2 kinderen x5 en 18 jaar, dood te bed gevonden. Hi t onder zoek wijst op moord en zelfmoord. De werkhuizen Wibaux te Rou- baix werden Zondag gedeeltelijk door brand vernield;een hall millioen frank schade. In Duitschiand heeft eene zinne- looze vrouw haar dochtertje tot aan een kapblok gesleurd en met een kap mes het hoofd afgehouwen. Bij een bruiloftstoet per auto te Mayenne, gleed een auto van de baan en kantelde om. De vader der bruid en de vader van den bruidegom wer den gedood. De autovoerder is ster vend. 'tis om Maar opeens werd erop devoordtur geklopt. Verrast hieven alle drie het hoofd op. Wie mocht daar nu zijn in zulk een ellendig weer Het was een stil, bedeesd kloppen. Siemken stond recht en ging naai de voordeur. Wie daar vroeg hij. Ik... Rozeken! klonk het klagend I 't Is Rozeken doe open doe open riep Mimi die ijlings was recht- Siemken had zijn middagmaal ver-gesprongen, bruikt en nu zaten ze alle drie gezellig Siemken schoof nu den grendel weg rond het stooiken. Het was vroeg en trok de deur open. Nijdig vlogen donkeren even na vier uurstak Mimi j de sneeuwvlokken, door den storm de lamp op. Siemken, die naar buiten j wind opgejaagd, liet huis in. Beladen was gegaan om de alagvensters to. te meteen sneeuwvracht stapte Rozeken kwam haastig terug binnenbinnen. Wel in zoo'n hondenweer. er een plaag van op te doen. Rozeken groette nu ook nonkel Po iydoor en reikte bedeesd een hand aan Siemken. Toen .e eindelijk naast de kachel zat, zagen de anderen eersL goed, hoe hun nicht veranderd was. Het leven in de groote stad had haar geen deugd gedaan. Een zieke lijke bleekheid lag op haar wezen, waarin de oogen koortsachtig schit terden. Twee verdachte kleurtjes tee kenden hun rondeken op de uitsprin gende juksbeenderen. Af en toe schudde een hoestbui bet povere lij- veken en dan was het alsof er een angstig gekreun opwelde uit de borst kas waarover Rozeken beschermend de handen vouwde. De twee mannen bezagen elkander en ongemerkt schudde Poiydoor een paar malen met het hoofd, als wilde hij zeggen '11 vogel voor de kat. Waar hebt ge goesting op, Roze ken vroeg Mimi met aandoening. Op niets Minti, op niets... Moe ben ik... dood af... zonder iets te ge bruiken. Ik zal melk warm maken, dat zal u deugd doen, zei Mimi. De daad bij het woord voegende qegon zij voor Roze kens avondmaal te zorgen. Dan goot ze okend water in een paar steenen kruikjes, 0111 het bed duwen, kwam haastig terug binnen jbinnen. van de zieke te verwarmenAls alles gewipt en zegde dat bet geen wetrj Snikkend viel ze Mimi om den hals. gereed was, leidd» ze elf de zieke was, om er een hond door te jagen. Kom, zet u bij de stooi en doe naar het voor haar bestemde kamertje Hoor de wind eens huilen j uw mantel cn hoed af, zei deze evenien kwam maar'terug hemden ais het Ja de wind joeg door de boomen en'later, en trek uw schoenen uit. Welmeisje was --ngeslapen. ('t Verv.J

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1