HET NOTARIEEL EN ND VERHEIDS ANNONCEN BLAD oe "Melior et Géi w ie Lift Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, 'fmaz9 DE WAARDE VAN HET LEVEN BOEKENNIEUWS Voor*di*aeht over het Missiewerk üejegraienis uan den E. H. icmire ie Hazebroeck BOEKBESPREKING Zondag 18" Maart i928 30 C- ritiem 25e Jaar. - N' a 2 De naakten kleeden Politiek Overzicht. Zitting van den Gemeenteraad MET PRACHTIGE LICHTBEELDEN door E. H. Lowie. EERE-CQMMUNIE Leening der Verwoeste Gewesten 5° Handelsfoor Abonnemen sprijs per .laar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika en andere landen 34 fr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopingen Eeiie inlassching o fr. go per regel 2 en 3 Inlassch. :-ofr. 8o per regel Vonnissen Rouwberichten i fr. 5o per regel j j 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. UitR. SANSEN-VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, l5, Poperinghe Telefoon 9. Postcneck 15.570. Kareltje, vroeg de meester, wel ke taal spreken ze bij u thuis Fransch meester En spreken ze nooit geen Vlaamsch Ja, meester, als ze het in het Fransch niet kunnen zeggen Ik hoor, dat Marconi nu een in- strumen heeft dat vijf honderd woor den p'-r minuut kan spreken. Niets bijzonders. Ik heb zoo 'n instrument getrouwd. Schoonvader, tot zi-n schoon zoon. Zeg rnii nu eens, jongen of ge nog zooveel van mijne dochter houdt, als toen ge mij om hare hand kwaamt vragen. Schoonzoon. Ik zal het u mijn leven lang niet vergeven, dat ge mij toen de deur niet hebt ui'gesmeten. Daarover handelt de Vastenbrief van Z. Em. Kardinaal Van Roey, waarin wordt aangetoond hoe ijdel en waardeloos een leven is zonder hoo- ger ideaal. Wat is het leven scho >n, voor iemand die het op vat zooals 'c behoort! Hoe kan het dan schitterenen vrucht baar worden En is het niet waar dat de mensch die leeft gelijk hij moet hier op aarde gelukkig is, ook waar hij met tegenslag te kampen heeft Ongelukkiglijk willen velen hun leven niet deugdelijk besteden ontredder de schepen zijn zij, die de speelbal worden van wind en golven, die ver dwalen en ronddrijven, tot. ten slotte de storm opsteekt en hen stukslaat. Waar het leven enkel van een aardsch en stoffelijk standpunt uit be schouwd wordt, levert het niet be koorlijks op. En feitelijk, wat is het leven waard voor iemand die niet verder ziet dan deze wereld Het duurt slechts een spanne tijds en laat schier geen sporen na. Wat zijn vijftig, tachtig, of zoo ge wilt, honderd jaar leven, en wat blijft er ten slotte over van al de beroeiing, al het gedreun, al de schittering die door deze jaren zijn gegaan Kortstondig is onze doorgang op de wereld en daarbij hoe dicht door- zaaid met kwellingen, ook bij hen die anders de gelukkigen dezer aarde hee- tenTeg -nheden, zielcsmarten, li- chaamsjujnen, ziekten, dat is het gemeenbezit aller stervelingen. En toch nu mogen de jaren nog zoo snel vervliegen, nu mag het genot dat de wereld geelt, nog zoo ijdel blij ken tochzullen demetste menschen de vergankelijkheid met hart en ziel najagen, aisoi werkelijk de aarde met haar teleurstellingen het doeleinde van hun leven is; en zoeken hun geluk in de uitspattingen der lage driften alles moet dienen om het lichaam te vleien, de zinnen te prikkelen, de hartstochten te voldoen. Wat zijn die menschen waar J beklaagd In al hun genot vinden zij ten slotte niets anders dan bitterheid en ontgoocheling. Het is bovenal erg, dat deze opvat ting die zich het genot tot eenig duel stelt, hedendaags door een maent let terkundige werken, uoor het theater en de cinema wordt aangepredikt als de eenig-mogelijke levenswijze waar aan ten andere iedereen zou meedoen; als een ijzeren wet, waaraan enkel eenige onnoozelaars pogen te ontsnap pen. Er wordt geschermd met hit recht der kunst om de natuur en het leven uit te beelden, en onder dit be- driegelijk voorwendsel, worden bij voorkeur de meest zedenschennende, de ir.^est schunnige dingen uitgestald. Niet altijd wordt wel is waar het be derf uitdrukkelijk bedoeld, doch in feite zijn en blijven dergelijke werker, een verlokking waardoor de zielen van lezers of toeschouwers ten gronde gaan. Dat het kwaad zoo stout en schaamteloos het gebied der kunst vermag te bezetten, is een der mees. angstwekkende teekenen van het ver val der beschaving het is, noch min noch meer, de heropleving van de heidensche levensbeschouw ing in haar laagsten vorm, onder den fijnen dek mantel der moderne kuituur. Naast de vermaken en doorgaans juist om hergeldt voor velen het op stapelen van rijkdommen als een menschwaardig levensdroom. Nooit wellicht was de jacht op het geld zoo dol en algemeen als nu rijk zijn is het opperste geluk en om rijk te worden, zijn alle middelen goed. Het is voorzeker een eisch der rechtvaardigheid dat ieder met zijn werk genoeg verdiene om in zijn nooddruft te voorzien het is redelijk voor de toekomst te zorgen of zelfs te streven naar een grooteren welstand, althans indien de aangewende midde len eerlijk zijn ende hoogerebelangen van enkelingen en samenleving niet in 't gedrang komen. Maar geld- of goed- bezit mag nooit zijn het levensdoel, waarbij al het overige van onderge schikt belang wordt. Wij zoeken dus verkeerd waar wij onze bestemming zoeken in de ver gankelijks goederen dezer wereld. De mensch is grooter dan de zichtbare en tastbare dingen rondom hem zijn echte waarde overtreft ?1 de schatten dezer aarde en al de geneugten die zij geven kunnen, laten zijn diepe ver zuchtingen onbevredigd. Het Christendom alleen leert ons de echte waarde van het leven. Het leven komt van God en moet naar God ge richt worden. Ons wezen zelf staat onvermijdelijk op God gericht wel kunnen we onze bestemming misken nen, het staat ons vrij er niet naar te handelen, doch of we willen of niet, yan God hangen we af, Gods plan wrrdtin ons verwezentlijkt en geen mensch ontsnapt aan de wet die hem beheerscht. Aldus ligt de echte beteekenis, de ee: ige waarde van het leven in onze verhouding tot God. We zijn geschapen om eens voor eeuwig gelukkig te zijn in 't bezit van God. Ons aardsch bestaan moet dus opgevat worden als de voorbereiding tot het hiernamaals. Maar ons leven op aarde beteekent niet enkel een voorbereiding tot de eeuwigheid, het heelt ook een echte en onschatbare waarde op zichzelfen het is wellicht noodig uw a.'ndacht even op dit punt te vestigen. De vijanden vanons geloof beweren dat de katholieke leeringons aardsche leven minacht d>or dit heelemaal ge richt start op een ander en een beter dat van over het graf. Doch deze be wering is volkomen valsch de katho lieke leering schat hr-t leven hoog, als ons kostbaars e bezit, wel te ver staan indien het opgevat en ingericht wordt zooals het moet. Waarachtig het leven is kostbaar en waar geleefd, als het dient om God te beminnen, drn naaste wel te doen, om zichzelf in al'e opzichten te vervol maken Waar het leven zoo begrepen wordt waar het opgevat en ingericht wordt lijk de Schepper het gewild heelt, daar is het ongetwjfold iets groots en edels trots al de zwakheden onzer natuur, bewerkt het dan op aarde de verheerlijking van God, de broeder lijkheid onder de zielen, de persoon lijke volmaaktheid van den mensch. Wat verdient het leven dus onzen diepsten eerbied 1 Aanziet het als uw kostbaar-te bezit en verkwist het niet aan ijdele beuzelarijen Het heeft en kel waarde door uw werken en pogen, doch dan ook is die waarde over groot. NIEUWS VOOR DE LANDBOUWERS Oorlogsschade - Draineerwerken Vanwege volksvertegenwoordiger Heer Dokter Brutsaert werd reeds herhaalde malen bij de bevoegde mi nisters aangedrongen, ten einde eene spoediger en doelmatiger regeling der oorlogsschade aangaande de drai neerwerken te bekomen. Er werd onder andere aangevraagd dat zulk- danige oorlogsschade, heel en al in klinkende munt zou uitbetaald wor den. Daarmede in verband heeft den Heer Brutsaert van den Heer Minis ter van Financiën volgend antwoord ontvangen. Doo; uw schrijven van 3 Maart j.l. hebt gij opnieuw aange rongen op- dat de regeling der rechten op 001- logsschade, aa: gaande decontrac- ten over draineerwerken, in speciën zoude gedaan worden. Tot heden toe werd deze regeling gedaan voor een helft in geld, en voor een helft in titels. De eerste helft is bestemd tot den aankoop der buizen terwijl de regeling van de tweede helft in titels gedaan wordt, om reden dat dit deel ge- woonlijk het aandeel werk vertegen- woordigt, dat als het tijdstip best schikt, door den landbouwer zeil, met zijn volk uitgevoerd wordt. Ik hoop echter, dat in het toeko- mende, de regeling der oorlogsscha- de over draineerwerken heel en al in geld zal kunnen gedaan worden. Ik voeger nog bij, dat de likwidatie van het grootste gedeelte contracten over landbouwherstel geëindigd is en dat den likwidatiedienst der oor- logsschade, zich neerstig bezin houdt met het nazien en onderzoek der laatste bundels I en alle weldoeners hun liefdadig werk Izouden bekronen-met eendtrairswan gebeden om genaden al te smeeken voor onze jeugd die, omringd van allerhandegevaren,zoo bedreigd staat in hare godsdienstige gevoelens. Her halen wij dit jaar onze gezamentlijke pogingen en wezen wij er wel van overtuigd dat het gebed een machtige hefboom is die de redding kan verze keren van onze toekomende geslach ten. Wat wij vroeger geschreven heb ben, herhalen wij nog eens iedereen is vrij de missiecongregatie aan te duiden voor dewelke de opgezonden giften bijzonderlijk bestemd zijn ik zal mij verhaasten aan die verlangens voldoening te geven. Wie nadere inlichtingen over het werk verlangt, gelieve mij een woordje te schrijven ik zal onmiddellijk ant woorden. Ik houd GRATIS t'uwer beschik king een OPROEP TOT DE OU DERS van de Eere-communtekan- ten, een OPROEP TOT DE EERE- COMM UNIEKANTEN en een KUNSTBEELDEKE voor ieder Eere-communiekant, dat dienen zal als aandenken van die groote plechtig heid. Dit beeldeke heelt verleden jaar een bijzonderen bijval gehad een TIENDUIZENDTAL exemplaren heb ik gratis gezonden heel het land door, en ik verwacht er mij aan, dit jaar, dat getal te zien verdubbelen. In de parochiën waar de Eere-com- munie slechts later, in Mei of in Juni plaats heeft, gelieve men de noodige schikkingen te nemen en de verlang de propagandadruksels van nu af te vragen. Deze doenwijze zou het druk werk vergemakkelijken en een groote besparing laten verwezentlijken. Het zij nogmaals gezegd, dat wij eerst en vooral stoffe vragen waaruit kleedjes zullen vervaardigd worden. Twee meters katoen zijn voldoende voor een kleedje van een negertje. Gel delijke bijdragen worden met even veel dankbaarheid aanvaard. Wij hebben dit jaar een hulpbureel tot stand gebrachtte Poperinghe bij den Heer J. DEVACHT, O.'L. V. KRUISE, 18, waar alle giften mogen toegezonden worden. JER. NOTERDAEME, advokaat, St Michiels bij Brugge. Dit is het missiewerk van onze eere-communiekanten. Aan alle Missievrienden, Voor de vijfde maal wend ik mij, vol hoop en betrouwen tot U om uw medewerking te vragen voor het mis siewerk De NAAKTEN KLEE DEN Sedert het ontstaan van dit werk, zijn duizenden en nog duizen den naakte kinders uit onze missiën gekleed geweest op den vreugde vol len en nooit vergeten dag van hun eerste Communie. Dit werk is heel het Vlaamsche land door gekend, en niet het minst daarbij in de missiër, waar de kleedjes met de meeste vreu g. de ontvangen worden door de missio narissen, de missiezusters en de eer ste communiekantjes. Het goe'i dat dit werk in de missiën sticht ksn niet berekend worden, in geestel ijk op zicht vooral. Verleden jaar drongen er Dp aan dat alle Eere-Comm'aniekanten Gemeenheden In het Socialistisch blad Vooruit schreef M. Missiaen, Volksvertegen woordiger te Yper, over enkele we ken, geheel fatsoenlijk 't volgende «Mij kan 't niet schelen of men de stad aan een heilige of aan den duivel wil toewijden, maar als 't geld moet kosten, zullen ze met den bots af te rekenen hebben». En om nog meer te toonen hoe hij het verstaat dat bij de Socialisten Godsdierist privaatzaak is schreef de zelfde heer Missiaen in hetzelfde blad Vooruit van 5-6 Maart Kleri kalen en fronters hebben dus ie toewijding der stad Yper aan 't heilig kart gestemd Verwacht er U maar aan, dat de deken binnen enkele weken zal afkomen met eene vraag om toelage om heilige hartefeesten in te richten. Want gelooft toch niet. dat die stemming eene is van kristelijke evoelens. Alleen politieke drijfveer eeft de stemming der klerikalen en Ironters beinvloed. Het heilig hart ran Jezus als klerikaal kiesmiddel gelijk gesteld met de saucissen van wijlen M. Woeste, 't Is wat propers Wat een zedeloosheid Wat grof heden 't Blijft toch waar, het vat kan maar geven wat het inhoudt en uit een aziinvat kan men toch geen wijn tappen. De mislukte Congo-vluchl. De Belgische vliegers, die de reis per vliegtuig naar Congé willen on dernemen. hebben waarachtig geen kans. Men herinnert zich noch het onge lukkig wedervaren der vliegers Mc- daets en Verhaegen. Vrijdag morgen steeg het vliegtuig Princesse Astrid te Brussel op om een reisje naar den Congo te doen, niet in eens zooals Medaets en Ver haegen maar in drie maal. De vlieger Thieffry, met Lang en (Juersin aan boord, is genoodzaakt geweest te dalen juist tegen de fran- sche grens, ten gevolge van den dich ten mist die opgestegen was. Het toestel is beschadigd, maar ditmaal zijn de mannen gelukkiglijk onger deerd. Men voorziet dat men dit jaar aan een tocht naar Congo niet meer zal moeten denken, daar het tijdperk gunstig voor zulken tocht weldra zal verstreken zijn. Amnestie. Het Handelsblad wil niet van amnestie hooren spreken, maar toch moet het blad erkennen, dat België schuld heeft aan het activisme Onpartijdig willen wij bekennen, dat indien het activisme bij ons oon heeft wortel kunnen schieten en diens volgens door den bezetter worden uit gebuit, onze opvolgentlijke regeerin gen sedert i83o hoegenaamd niet van alle schuld zijn vrij te pleiten. Even als de reizigers op onze spoorwegen waren de Belgen voor wat de erken ning hunner rechten betreft in drie klassen verdeeld in de eerste Las de Brusselaars, in de tweede de Walen en in de derde de Vlamingen. O, heilige logika 1 Katholieke «egepraal. Zondag werden de kiezers van het arrondissement Gent- Eecloo ter stem bus opgeroepen. In Juni 1926 was M. de Kerchove d'Ousselghem, katholiek senator voor Gent-Eecloo, overleden. Zijn plaats vervanger was M. Bekaert. Daar deze zich teruggetrokken had werd de vol gende M. Casier, senator. Begin Fe bruari nu is een tweede katholiek senator van Gent-Eecloo, M. Lib- brecht, overleden. Erwasechter geen plaatsvervanger meer, zoodat een nieuwe kiezing moest uitgeschreven worden. Een oogenblik heeft men gemeend dat de andere politieke partijen de eerlijkheid zouden gehad hebben te erkennen dat een Katholiek door een Katholiek moest vervangen worden. Daar kwam echter niets van. Socia listen en Liberalen traden ook in h't strijdperk en dongen naar den katho lieken zetel. De strijd is geëindigd met een schitterenden triomf voor de Katho lieken. In het geheel bekwamen de Katholieken 9542 stemmen meer dan in 1925 terwijl de Socialisten een achteruitgang van 2919 stemmen moe ten vaststellen. De Liberalen wonnen 1232 stemmen bij 1925. Het valt vooral op dat de Socialis ten hun grootste achteruitgang zien gebeuren te Gent en te Ledeberg, waar zij zich het sterkst waanden. En dat gebeurt nadat de Commu nisten hunne mannen aangezet hebben voor de Socialisten te stemmen. M. Cuelenaere, thans Volksverte genwoordiger, met den heer de Kerchove d'Exaerde als plaatsvervan ger, komt thans in den Senaat. Het is de h$er De Schrijver die M. Cuele naere als Volksvertegenwoordiger zal opvolgen. De katholieke zegeklok luidt in het Gentsche en geheel de katholieke par tij juicht om de beteekenisvolle zege praal der Katholieken van Gent- Eecloo. Gent-Zuid veroordeeld. 95 BLIJFT NOG ALTIJD ONOVERTROFFEN. Tel. 61. POPEHIMGI1E Tel. 61. De Nationale Maatschappij dei- Belgische Spoorwegen is voornemens vanaf 22 uur tot 5 uur de Statie van Gent-Zuid te sluiten vanaf i5 Meien deze bepaald af te schaffen te rekenen van 1 October aanstaande. De Nijveraars van Gent zijn met dezen maatregel in het geheel niet gediend. Zij zijn zooveel te meer over deze beslissing verwonderd daar de Burgemeester van Gent deel macht van het Beheer der Spoormaat schappij- Het handelsverdrag met Frankrijk. Het accoord dat op 23 Februari ge sloten werd tusschen het Belgisch- Luxemburgsch Economisch Verbond en Frankrijk moet, om in werking te kunnen treden, doorde Kamers goed gekeurd worden. I11 de Kamerafdeelingen onder zocht, werd het aangenomen met 64 stemmen tegen 3 en 63 onthoudingen. De onthouders zijn de Socialisten, eenige Christen-Democraten en de Vlaamsche Nationalist M. Vos. De andere Nationalisten stemden tegen. Niemand is niet het handelsverdrag ingenomen. De Regeering zelf be schouwt de overeenkomst als een compromis Men staat voor de groote moeilijkheid Dat of niets Niets dat is dan een bestendige tarie- venoorlog voor elke nijverheid. Dat het HandelsverdragmetFrank- rijk voor ons niet gunstig is zegt de Memorie van Toelichting Hoe belangrijk ook de verzachtin gen moeten zijn, die in de laatste tij den werden bekomen, toch zullen zij niet verhinderen dat verscheidene takken onzer voortbrengst op de fran- sche markt minder gunstige voorwaar den zullen blijven kennen dan degene waarin ze zich bevonden vóór het sluiten der Fransch-Duitsche over eenkomst Frankrijk is begonnen met een han delsverdrag af te sluiten met Duitssh- land, op grondslag van de meestbe- gunstigde natie. Wat hadden wij dan nog te verhopen Er werden wel eenige toegevingen gedaan, maar 't geheel werd niet goedgemaakt. Ér gaan maar tamelijk weinig pro testen tegenhet handelsverdrag uit van de groote vereenigingen van indu- strieëlen. Het geeft den schijn dat heel wat economische belangen onzer voor naamste nijverheden ten offer worden gebracht aan de zoogezegde fransch- ^elgische vriendschap. Het is te voorzien dat het Handels verdrag met eene kleine meerderheid zal aangenomen worden. Schier nie mand durft de verantwoordelijkheid an den tarievenoorlog oji zich nemen. Wordt het Handelsverdrag be krachtigd, dan moeten wij niet denken dat het later nog zal verbi terd wor den. Frankrijk voert eene sterke be schermende politiek en zal ze niet verloochenen. Belgie is voor den zoo groot mogelijken vrijhandel, maar Belgie is klein. En de kleinen moeten het in de wereld gewoonlijk afleggen tegen de grooten. Wie had er over tien jaar, toen was de oorlog nog niet teneinde, kunnen denken dat wij op dit oogenblik door Frankrijk zoo zouden behandeld wor den. Frankrijk verkiest Duitschland boven ons. O, die vriendschap En als onze labrieken, om de prij zen te kunnen verminderen en te kun nen strijden in den vreemde.de loonen der arbeiders zullen verlagen, spijts de stijgende levensduurte, dat zullen wij ook aan onze lieve buren de Fran- schente danken hebben. In oorlogstijd vraagt Frankrijk ons bloed, in vrede- tijdons zweet. Vervlaamsching van het gerecht. Het wetsontwerp Van Isacker be treffende de vervlaamsching van het gerecht in burgerlijke zaken, werd deze week on het bureel der Kamer neergelegd. Het werd medeondertee- kend door de Staatsministers Poullet en Van de Vyvere, burgemeester Van Cauwelaert, Van Dievoet en Marck, dus zes Vlaamschgezinde rechtsge leerden, leiders van de verschillige groepen. Het wetsvoorstel voorziet de mogeliikheid om reeds met Sep tember 1928 de nieuwe regeling toe passelijk te maken. Guido. Mengelwerk v. De Poperinghenaar 4 Geautoriseerde bewerking door J. BOONEN naar L. GROU. Op de vierde verdieping duwde ze een deur open en trad in een voorka mer binnen die plots door een electri- sche peer verlicht werd. Tortoran kwam na haar in het vertrek. Zijn hart klopte hevig. Hij verwachtte, aan de moeder van Lucette voorgesteld tel worden en hij wist niet precies wat hij-j haar vragen zou de hand van haar| dochter of een interview over de ver-1 dwijning van haar man. Hij volgde het typistje tot in een eetkamer, gemeubileerd met een een voud die gerieflijkheid niet uitsloot en blinkend van zindelijkheid. Het jonge meisje zette zich als 't ware verplet terd op een stoel neer, sloeg deoogen waarin tranen blonken naar nem op en hernam Wat ben ik toch ongelukkig... Maar ze brak den draad van haar verhaal af om op een anderen toon te zeggen Wat ben ik de kluts kwijt. Ik was naar beneden gegaan om melk te koopen en in mijn verwarring ben ik terug zonder mijn boodschap gedaan te hebben. Als het hoofd je in den steek laat moet je toch op de been bliiven. Tortoran beet zich >aj> de lippen en dit volksgezegde, dat 'hij reeds wist tot het repertorium va n het typistje te behooren, om niet /net een glimlach te antwoorden. Maar deze glimlach verdween toen ze zeide Ik ben z'ao droevig, zoo droevig, dat ik alles v>erge»;t wat niet mijn ver driet is. Lieve Lucutte, antwoordde hij, kan ik u niet van dienst zijn. U hebt zeker geraden, dat ik u genegen ben... maar zou uwe familie me niet zeer on bescheiden vinden te... Mijnfamilie brak ze verwonderd af. Wist u dan niet, dat ze enkel be stond uit mijn armen papa, en dat ik nu alleen overblijf... Toen ze deze woorden had uitge sproken werd ze hevig rood en Tor toran voelde dat ook Rij bloosde. Deze twee groote kinderevi die elkaar begonnen te beminnen zonder er zich rekenschap van te geven, bemerkten nu eerst, aatze zich onder "vier oogen bevonden en een naieve (ontroering trof ze plotseling. Op dat oogenblik echter werden hun gevoelens overmeesterd. Wat Lucette betrof, door een zwaar ver driet en wat Alfred betrof door een teeder en diep medelijden. De jonge man beijverde zich om alle gedachten te verjagen, die hij niet ter zake achtte en slechts aan het geheim zinnige drama te denken, dat hem naar deze woning had gevoerd. Juist begon Lucette weer over* Jiaar vader te spreken Door de commissaris van politie is het, dat ik de vreestelijke verdwij ning van papa vernam Het verwonderde haar niet, dat Tortoran van deze verdwijning af wist. Het scheen haar heel gewoon, dat deze vreemdeling, op de hoogte was van haar verdriet eu zeer logisch dat hij gekomen was om haar met zijn aanwezigheid op te beuren en met zijn raadgevingen bij te staan. De liefde die zichzelf niet kent, begaat zoo'n heerlijke dwaasheden. Ze ging voort Hij komt over 't algemeen om half zeven, ten laatste zeven uur naar huis, terwijl ik op hem wacht, dek ik de. tafel en maak het avondmaal klaar... Gisteren was hij jarig. Ik had eenige bloemen gekocht, een koek en j een flesch wijn. Bij de herinnering aan deze onnoo- j dig gebleken voorbereidselen werd ze j aangedaan en tranen vloeiden over- vloedig uit haar mooie oogen. Tortoran die niet ver van haar plaats had genomen, greep laaar hand vast, die ze niet terugtrok en drukte ze zachtjes. j Met vastere stem hernam Lucette Het slaat zeven uur... half acht... 1 eindelijkachtuur... Niemand... Waan- j zinnig van onrust, stond ik op het 1 punt naar beneden te gaan om me naar het kantoor van papa te bege ven, toen op de deur geklopt werd. P apa klopt nooit, natuurlijk hij heeft zijn sleutel. Ik had het voorgevoel vaneen ongeluk... Ik werd naar het bureau van den cofnutjssarfe geroe pen. Buiten me zelfben ik erheenge- loopen en daar heeft men me de zon derlinge geschiedenis medegedeeld papa die in de lift stapt en tusschen de beneden en de eerste verdieping verdwijnt... En dan het ergste... Papa had... naar het schijnt... een akten- tasch met waarden voor meer dan een millioen.. Nu beschuldigt men hem, ja, hij wordt beschuldigd. Mijn goeie papa, hij die zoo eerlijk is. Ze was in snikken uitgebarsten. Een snik brak iedere zinsnede af ze wrong haar handen van wanhoop Tortoran stond op en verklaarde met van ontroering bevende stem Mijnlieve Lucette huil niet meer Ik zalmijn leven opofferen om je vader op te zoeken, om de waarheid te ont dekken, en vooral om hem tegen die domme beschuldiging te verdedigen. Hij wist heelemaal niet, die goede Tortoran wie Célesiin Gardenois was en waarin het onzinnige van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen schuilde. Maar hij was overtuigd dat de vader van Lucette geen schurk kon zijn. De vier woorden de vader van Lucettewaren in zijn oogen vol doende om aan dezen man de groot ste deugdzaamheid te kennen. Hij werd voor dit onschuldig ver trouwen door een zachten en dankba ren blik beloond. Zijn innige overtui ging scheen wat kalmte weer te schon ken aan het jonge meisje, dat haar verhaal met vastere stem hernam Die akelige commissaris heeft me bijna een uur lang uitgehoord. Hij heeft me onzinnige vragen gesteld Mgr. Potters. Verklaring van den Katechismus derde herziene en bijgewerkte drulc, in 7 deelen, inge naaid 29 fr. gebonden 3g fr. per deel Het xe deel verschijnt binnen kort. Na de verschijning van het 2' deel zal de priis verhoogd worden voor de niet inteekenaars. Men kan dit werk aan vragen bij V. SANSEN-VANNESTE, Uitgever Poperinghe. STAD POPERINGHE. op Vrijdag 9 Maart te 5 uur 's avonds. VERSLAG De vergadering begint om 5.10 uur. De Heer Burgemeester geeft lezing van een brief toegekomen vanwege de Familie Dcvos-Rouseré om! den Gemeenteraad te Ledanken voor de welgemeende rouwdeel- nemingen bij het afsterven van heer René Devos. Dan volgt de lezing van 't verslag der laat ste vergadering dit duurt een halt uur. Men gaat over tot de dag-orde ie Punt. Gifond vergunningen op het Kerkhof. Eenige aanvraren van aankoopen van grond op het kerkhof, ten totale bedrage van 11.618,00 fr. worden goedgekeurd. 2e Punt. Rekening van de Kant werkschool der Zusters Benedictinen voor 1927. De rekening beloopt tot 26.076,37 fr. Goedgekeurd. 3C Punt. Begrooting van de Kantwerkschool der Zusters Bene dictinen voor 1928. De begrooting bedraagt in inkomsten en uitgaven 34.410,00 fr. Goedgekeurd. 4e Punt. Rekening van de Kant werkschool der Zusters Penitenten voor 1927. De rekening beloopt tot 15.456,70 fr. Goedgekeurd. 5e Punt. Begrooting van de Kantwerkschool der Zusters Peniten ten voor 1928. De begrooting bedraagt in inkomsten en uitgaven 24.172,00 fr. Goedgekeurd. 6e Punt Rekening van de Kant werkschool der Zusters Paulinen voor 1927. De rekening beloopt tot 17.748,85 fr. Goedgekeurd 7e Punt. Begrooting van dc Kantwerkschool der Zuster Paulinen voor 1928. De begrooting bedraagt in inkomsten en uitgaven 28.165,00 fr. Goedgekeurd. 8e Punt. Aanneming der vierde- graad-klas bij de aangenomene school der Zusters Paulinen in stad. Deze klas wordt aangenomen voor he loopend termijn, evenals de andere klassen om te eindigen met 1 October 1928. 9e Punt. Goedkeuring van het bestek der herstellingswerken aan den Crombekesteenweg en de Rek- hofstraat. De Crombekesteenweg moet vorenaan ten grooten deele hersteld worden en ook een deel bij de Lovie. De uit te voeren werken zijn enkel de noodigste, aangeduid door den Ingenieur. M.LeJebvre vraagt of de Goudenhoofdstraat niet kan in order gebracht worden. De Heer Burgemeester doet opmerken dat de nu ontworpen werken gedaan zijn om de Ste enen uit te gebruiken die op de Peerden markt liggen. Na gebruik van deze is er nog 56.000 fr schadevergoeding te trekken. Er zal getracht worden met de steenen uitvallend uit Crombekesteenweg en Rekhof- straat, de Goudenhoofdstraat in orde te brengen De aanbesteding zal beperkt worden tot vier aannemers. io6 Punt. Toelating aan de Kerk fabriek van St Jan om uit ter hand huisgronden te Poperinghe te mogen verpachten. Deze cijnspachten vervallende met 15 Maart a.s worden vernieuwd vooreen tijd van 27 jaren en verleend aan Achille Vander- beke, Aug Lermytte-Thoor, Wed. Ch De- wickere, Richard Vancayseele en Arthur Amez. Goedgekeurd. ne Punt. Aanvraag door het Be stuur van den Openbaren Onderstand om aan de gemeenten Poperinghe en Watou grond te Poperinghe te mogen verkoopen. Op dezen grond staat de school van Abeele en wordt te koop gesteld aan 6000 fr. Toegestaan I2e Punt. Toelating aan de ge meente Poperinghe om samer. met de gemeente Watou, aan het Bestuur van den Openbaren Onderstand grond te Poperinghe te mogen aankoopen. Zelfde grond vermeld in voorgaande punt. Toegestaan. i3e Punt. Gemeentereglement be trekkelijk het draagvermogen der voertuigen op de gemeentelijke kei zei wegen. Hiervoor bestaan Staatreglementen en Provintiereglementen. Staat en Provintie Vomen in grooten deele tusschen in de on kosten voor onderhoud der gemeentelijke keizelwegen,op voorwaarde dat men de door hen vastgestelde reglementen onderhoude. Dit moet dus gedaan worden Volgens het provintiereglement mag er oj- de land-keizelwegen vervoerd worden een maximumvracht van 1000 kilos op 2 wielen, 1500 kilos op 3 wielen, 2500 kilos op 4 wielen. M. Desmytter doet opmerken dat zulks goed is 2500 kilos op 4 wielen voor wagens met nauwe wielen, maar dat dit onvoldoende is voor wagens met breed beslag, gelijk er hier veel landbouwers bezitten. Iedereen is daarmede akkoord. Het reglement wordt goedgekeurd men moet het wel goedkeuren om van de toelagen te genieten maar een wensch zal over ge maakt worden aan den Provintieraad om te Op Maandag 26 dezer, te 7 uur, in het Klooster der Zusters Benedictinen Deze voordracht is de eerste voorbereiding tot de Groote Missieweek voor het Westland welke zal plaats hebben in onze stad, van 12 tot 17 Augustus. Alleman er naartoe! Ingang KOSTELOOS. Missievrienden maakt propaganda't Gaat er om een groot werk HET MISSIECOMITEIT. vragen het reglement te wijzigen in dien zin, dat wagens met breed beslag, meer zouden mogen vervoeren. De heer Burgemeester vraagt dat Provintieraadslid Lefebvre deze wensch zou steunen en bewerken in de Provintieraad. i4e Punt. Aanpassing der wet van 21 December 1927 op de wedden en vergoedingen der staatsbedienden en politie-agenten. Het gaat hier om persoonlijke zaken en we worden dus voor dit punt vriendelijk aan de deur gezet. i5e Punt. Mededeelingen. Heer Carpentier brengt den wensch uit der Poperinghenaren wonende op Abeele die vragen een duiker te maken om het water weg te leiden dat nu op de plaats over de straat loopt en deze, als 't vriest, in eene ijsbaan herschept of bij regen, in een modderpoel of er met Watou geen akkoord kan ge maakt worden opdat de «vuilniskar» van Watou die daar 's Zaterdags voorbijkomt, de vuilnis der eenige huizen van Poperinghe zou medenemen een lantaarn bij den ingang van 't dorp, van Poperinghe komend. Men zal het mogelijke doen om voldoening aan die menschen te geven VERLICHTING DER STAD - Deze kos te veeleen projekt zal gevraagd worden om te zien hoeveel het zou kosten om de stad met electriciteit te verlichten. - In geval de stad blijft met gaz verlicht worden, zal er eene som vastgesteld worden per jaar, en deze zal niet mogen overschreden worden. De verlichting koste in 1926 35 982,18 fr. en in 1927 35.000,00 fr. ELECTRICITEIT TE LANDE. - Na bespreking stelt Dr Brutsaert voor aan de uitbatende Maatschappij voorwaarden te vragen 0111 de leiding voort te zetten van 't Zwynland langs Rood Kruis, Leene, Grooten O. H. Hoek, Abeele, terug naar 't Zwijnland Dit voor openbare verlichting en ten gerieve van alle landbouwers Dit ware eene proef om zoo ze voldoende uitslagen geeft verder de electriciteit te lande uit te breiden Aanveerd. Voorstel over GOEDKOOPE WONIN GEN door Dr Brutsaert. Door den Staat wordt een heel nieuw reglement bestudeerd om te voorzien in den Woningnood en om te helpen in het bouwen van goedkoope wonin- en. Groote sommen zullen hieraan van itaatswege besteed worden. Poperinghe moet zien daar zijn deel van te krijgen. Zouden het Bestuur van den Openbare^ Onderstand niet een geschikte plaats grond kunnen verkoopen, bij de stad gelegen en bij de statie zoo mogelijk om er 10 of 20 huizen voor werkersgezinnen te bouwen, huizen met een hovetje erbij. Dit gedacht wordt alge meen goedgekeurd en M. Vandooren belooft op eerstkomende vergadering van de Com missie van Openbare Onderstand de kwestie van grond verkoopen ter bespreking te brengen. Volstrekt zal getracht worden nier een twintigtal huizen te maken. Om 7.10 wordt de Zitting gesloten. Waren op de zitting afwezig de heeren Gombert en Vancayseele. Als publiek: één verslaggever (voor De Poperinghenaar c nkel twee toehoorde s (die er nog niet heel den tijd bleven).Alles verliep kalm en onder ons afgrijselijkheden. Ze weende nu nietmeer, haar oogen glinsterden van verontwaardiging. Arme papa, die slechts aan zijn werk en zijn dochter dacht. Die ge- meene mijnheer heeft me gevraagd of hij 's avonds laat thuis kwam... of hij dronk, of hij wedde. Stel u voor, mijnheer Alfred, papa, die bij de paardenrennen wedt... Ze lachte zenuwachtig met horten en stooten, en Alfred diehoegenaamd geen benul had van den persoon van vader Gardenois, lachte met haar, alsof hij de veronderstellingen van den commissaris als het toppunt van be spottelijke inbeelding en malle onwaar schijnlijkheid aanzag. Voor zijn straf, vervolgde Lu cette, nog bevend van woede, heb ik hem niets gezegd van wat ik wist. Bij deze woorden, ontwaakte spon taan een nieuwe persoonlijkheid in Tortoran. De verliefde trad plotseling terug om plaats te maken voor den reporter. U weet dus iets vroeg hij leven- dig- Toen werd hij zichzelf meester, en daar Lucette den mond opende om te spreken, verklaarde hij eerlijk Ik moet u een bekentenis doen, lieve Lucette. Ik wist heelemaal niet, toen ik dit huis binnenkwam, dat u de dochter was van den verdwenen kassier. Ik meldde me als journalist aan en ja, wat zal ik zeggen, daar ik weet dat u geen enkele mijner colle ga's hebt willen ontvangen vind ik dat het eerlijker is u op de hoogte te Groote keus van Kerkboeken, zilveren en andere Paternosters, Gedachtenissen, Spijskaar ten, alle slag van nuttige Geschen ken, bij SANSEN-VANNESTE 5 t. h. 1922. Trekking van 10 Maart. Serie 21.681 nummer 10 wint het lot van 500.000 fr. Serie 21.681 nr 9 en serie 8 138 nr 17, winnen elk een lot van 100 000 fr. De andere nummers van deze series en al de nummers van serie 29.657 zijn uitbetaalbaar met 3oo fr. De stad Hazebroeck en heel Vlaan deren hebben Dinsdag den E. H. Le- mire, in den loop van een grootsche begrafenisplechtigheid de laatste hulde bewezen. Op de Groote Markt stond een dichte menigte geschaard, die de lijk kist, nadat ze op het Stadhuis was uitgehaald, stilzwijgend en eerbiedig in stoet naar de St Èloikerk volgde. Een der tippen van het baarkleed werd gedragen door den prefekt van het Noorder departement in vertegen woordiging van de Regeering. In den stoet werden talrijke voor aanstaande personen op alle gebied opgemerkt, o. a. was er ook een af vaardiging uit Poperinghe, met den burgemeester Lahaye aan 't hoofd. Na een plechtigen, door den bis schop gecelebreerden dienst, had de begrafenis op het kerkhof plaats. Overeenkomstig de laatste wilsbe schikking van den overledene, werd er op zijn graf geen enkele lijkrede uitgesproken. Yper zal loonen wat het kan. metKoloniale-en Landbouwtentoonstelling Zooals verleden week aangekon digd wierd, zal Zondag aanstaande, 18 Maart, om 2 uren namiddag, de vergadering plaats hebben der ten- toonstellers in de Sultan. Datniemand ontbreke Er zal daarna overgeg lan worden tot het bezoek der lokalen en de aanduiding der plaatsen. Er bestaat kans, dat de heer Minis ter Baels, de opening der foor bij- wonezijne tegenwoordigheid zou de plechtigheid grootelijks opluiste ren men weet dat de opening gesteld is op Witten Donderdag, 5 April, om 2 uren. De heer Minister van Koloniën heeft de heer Janssen, bestuurder van het Koloniaal ambt, afgevaardigd om hem te vertegenwoordigen bij de in huldiging der foor na deze plechtig- h« id zal de heer Janssen, in het lokaal Congotentoonstelling (Staatsmiddel bare school) alle mogelijke inlichtin gen geven, aangaande de producten (lie er ten L on gesteld worden Dit zal van het hoogste belang zijn voor de mannen met iniatiatiei, die begrij pen dat de toekomst van Belgie ligt in de uitbreiding der betrekkingen met onze rijke Kolonie. De plakbrieven, welke foor en ten toonstelling aankondigen, genieten overal een welverdiende bijval. Uitgave "EXCELSIOR,, Brugge. E. P. Adhemar, Capucien. Prijs 5 fr. ELKERLIJK. Omstreeks 1495.verscheen van den Dieste- naar Pi et er Dorland de Moraliteit De spiegel der Salicheit van Elkerlxc Dit spel werd kort na zijn verschijnen gespeeld te Antwerpen en op een landjuweel van Bra- bandsche steden bekioond. In 19fi8 werd het door Rooyaard en zijn troep gespeeld te Rot terdam en te Brussel. Thans heeft E. P. Adhemar dit spel, dat uiterst welgeschikt is om vertoond te worden in den meest moder nen speeltrant, ook in moderne Vlaamsch gestoken. Als onderwerp is het niet ingewikkeld God klaagd over de verdorvenheid der men schen en zendt de Dood tot Elkerlijk, dat is tot Eenieder. Vruchteloos tracht deze den bode te verteederen. Hij mag echter een reis gezel zoeken. Hij ontmoet Gezelschap, Bloed verwanten en God. Allen schijnen bereid hem te helpen, maar verlaten hem als zij ver nemen dat hij de groote reis naar de eeuwig heid moet ondernemen. Alleen de Deugd blijft hem bij en geleidt hem naar de Biecht, die hem het kleed der berouwnisse geeft. Daartegen kan den Duivel niets en de Enge len geleiden Elkerlijk ter glorie Er is in «Elkerlijk» een geleidelijk verloop en een rustige afwisseling die 't publiek moet boeien. E H. Cyriel Verschaeve Prijs 8,50 fr. ZEESYMFONIEËN. Dit werk van Vlaanderens grooten Dichter Verschaeve beleeft eene vierde uitgaaf. Dit getuigt reeds alles over de weerde van een dichtbundel, vooral in Vlaanderen en in deze lijden. Veel werd er reeds geschreven over de droo- men van I.Oordra bij deZee.DichterVerschae- ve heeft geluisterd naar de zee als niet één dat kan. Hij heeft zijn harte voelen sidderen bij het muziek der wentelende golven. Hij heeft de zee haar zangen opgevangen, hij heeft de stem der zee gehoord, nu eens don derend en huilende, aan weer klagend en zuchtend. En al die verschillende geluiden heeft hij verwelkt tot pereltjes van dicht kunst, tot een volledige symfonie, waarvoor Vlaanderen zijnen Dichter nooit genoeg zal dankbaar zijn. Excelsior bezorgt met deze vierde uit gaaf een klaren grooten druk, die bij het lezen niet vermoeit, wat niet weinig zal bijdragen om dit waardevol boek onder het taalmin nende volk van Vlaanderen te verspreiden. brengen. Aan den anderen kant zal ik niets bekend maken dat u niet wil. Had Marteau de driftige chef zich daar bevonden, met wat verachtende bewoordingen zou hij de oprechtheid van zijn nieuwen medewerker ge brandmerkt hebben. Nochtans deed het geval zich voor, zooals dit dik wijls het geval is, dat de eerlijkheid met de onhandigheid samenviel, en dat Lucette, ver van wantrouwig te worden, onbezonnen uitriep Maar u, dat is heelemaal niet hetzelfde. Ze zou voorzeker heel verlegen ge weest zijn om uit te leggi n waarom Alfred dien ze tenslotte slechts een half dozijn keeren in 't roomhuis had gezien, haar zoo verschillend van de anderejournalisten voorkwam. Dade lijk begreep ze de argloosheid van haar uitroep, kreeg een lichte blos en met het doel de opmerkzaamheid van Tortoran af te leiden zeide ze op haar vroegeren berispenden toon Maar terzake, kijk, nu bent u weer van beroep veranderd. Ja, reeds verscheidene malen, bekende de jonge man met een deer- niswekkend gezicht. Ze kon een spotlach niet onderdruk ken. Op zijn beurt wendde hij het gelaat af. Komaan, zeide hij, aarzel niet me alles te vertellen wat u met betrekking tot uw vader weet, ik zweer u dat u in mij den teedersten, den beschei densten en den meest verkleefden vriend hebt. In 't belang der onder zoekingen dieik wil ondernemen, moet u me alles zeggen. Terwijl ze zich volkomen aan het instinctmatig vertrouwen dat Torto ran haar inboezemde, overgaf, legde ze heel haar hartje voor hem open. V. Célestin Gardenois. De vader van Lucette was op twin tigjarigen leeftijdhij was nu vijftig in dienst getreden bij de firma Lambert Co., aan wiens hoofd toen de vader van den tegenwoordigen chef stond. Célestin Gardenois was als hulp boekhouder begonnen. In de ruiu.e zaal der Rue d'Hauteville, waar te genwoordig nog alle bedienden van Lambert Co. werken, had hij eersl een bescheiden plaatsje ingenomen. Opdat tijdstip beperkte zich zijn geheime eerzucht tot het beschouwen der mogelijkheid van in de toekomst van het krukje van den hulpbediende tot den rieten stoel van den hoofd boekhouder over te gaan. Slechts in z'n grilligste droomen ontwaarde hij een vergulde wolk, den opgevulden zetel van den hoofdkassier op prach tige wijze afgezonderd in een glazen hokje en in dien zetel, een gewichtig en eerbiedwaardig personage Céles tin Gardenois zelf met eenige tiental len jaren meer en eenige haren minder. Deze droom was nochtans werke lijkheid geworden. Na twintig jaren vlijtigen en eerlijken dienst, was Cé lestin de volstrekte heerscher over dit smal glazen koninkrijk geworden, de houder van den sleutel van de gewel dige brandkast, waarvan hij alleen het woord kende. Lucette had nauwelijks haar tiende jaar bereikt, toen haar vader tot hoofdkassier van Lambert Co. ge promoveerd werd. Ze herinnerde zich nog de naieve vreugde van den goeden man, zijn trots, zijn plannen, de pseudo-champagneflesch die men geledigd had en waarvan ze, wanneer ze aan dien grooten dag dacht, den rijnschen smaak nog proefde. Ze hoor de haar vader nog zuchten Ach, had mijn arme Hermance dat mogen beleven. Hermance, Lucette's moe- der, was gestorven toen het kind nog in de luiers lag, en Célestin Gardenois haalde haar herinnering op, bij elke gewichtige gebeurtenis. De eerlijkmeid van Célestin was, bij Lambert Co. een waar geloofspunt. Niemand dacht er aan ze in twijfel te trekken, de chef minder dan een ander. Men zeide: eerlijk als Gardenois». Belangrijke sommen waren door zijn handen gegaan zonder door de minste bekoring aangeraakt te worden. Het tegenwoordige hoofd van het huis René Lambert, droeg hem een onbe grensd vertrouwen en een oprechte genegenheid toe. Afgezien van de stoffelijke onmogelijkheden en ook in strikt zedelijk opzicht, scheen de ge- dac.hte van een vlucht van dezen vol maakten kassier de meest onaaneem- bare veronderstelling om de verdwij ning te verklaren. ('t Vervolg') y M

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1