HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Het GÈim m ie Lift HOUD UW PASCHEN ÜE ELECTRIFICATIE L Voordracht over het IVIissiewert Zondag 25" Maart 1928. 30 Centiemen 25c Jaar. - N' 13 Nieuwsblad weer Paperinyhe en Ömsfreken. De les yan een appel. -\ vlaafl&ems ~¥*ef mon u ment De raakten kleeden KROOSTRIJKE GEZINNEN Ouderdomspensioenen Leening der Verwoeste Gewesten Politiek Overzicht. MET PRACHTIGE LICHTBEELDEN door E. H. Lowie. Begraving van den Heer HENRI DELANOTE v, Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika en andere landen 34 fr. Frankrijk en fongo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichtfn Verkoopingen Eene inlassching o fr. go per regel 2 en 3 Inlassch. o fr. 8o per regel Vonnissen ii Rouwberichïen i fr. 5o per regel i 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitg. SANSEN-VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, l5, Poperinghe Telefoon 9. Postcneck 15.570. Het gebeurde aan boord van een groot schip waarmee veel reizigers, onder welk een paar missionarissen, uit de Colonie naar he' Vaderland terugkeerden. De dames waren niet altijd zeer deftig gekleed, vooral gedu rende de maaltijden... Op een avond bpod een van die dames, aar. tafel, een appel aan den missionaris. Dank u. Mevrouw, sprak de pater, ik wil er u niet van ontrieven. Neem gerust aan, Pater, het z 1 u deugd doen. Het zal u nog veel meer deugd doen, Mevrouw. Zoo, waarom denkt ge dai Waarom zou die appel mij meer deugd doen dan u Wel. Wevrouw, ge herinnert u wellicht uit de Gewijde Geschiedenis, dat de oogen van Eva opengingen nadat zij den appel had geëten, en dat zij toen opeens bemerkte dat zij niet voldoende gekleed was. VOOR Ik zou ik wel mijn Paschen hou den... maar die biechtzietu, dat steekt me tegen. Best mogelijk, vriend. Al wat lasag is steekt tegen. Doch een ernstig m n doet niet wal hij gaarne doet, maar wat hij moet. Een christen gaat te biecht, niet voor zijn plezier, maar uit pncht» Als gij ziek zijt, kunt ge de bitterste medecijnen nemen en de pijnlijkste operaties onderstaan om te genezen. Is de ziel ziek, ernstig zieK, dan is de biecht het redmiddel, en ik ken er geen ander. Onaangenaam, vervelen'i, moeilijk, lastig... dat alles is van geen tel. Gij gelooft en zijt christen, of ge zijt het niet. Indien gij niet gelooft, hel) ik u niets te zeggen. Ik schrijf niet voor u. Maar indien gij gelo. ft, dan is het uw plicht te leven volgens uw geloof en de voorschriften van uw godsdienst te onderhouden. Welnu, uw godsdienst gebiedt u ten minste eens 's jaars te biecht en te communie te gaan». Is 't klaar?... Houd dan goed uw Paschen. Ja, maar ik houd er niet van mijne historie aan den pastoor te gaan ver tellen. Hoor eens, kameraad, er is geen kwestie van histories te vertellen ir. de biecht, maar van zijn zonden te bekennen, kort en goed, eenvoudig en klaar, met een oprecht berouw en een vast voornemen van beternis, en daar mee uit. En dan, ge weet wel dat ge moogt biechten aan een vreemden biechtvader, die u nooit gezien heeil en nooit meer zien zal misschien, aan gelijk welken biechtvader, op de parochie of elders de biecht is vrij. Daarbij, wees verzekerd dat de biecht vader van geen kleintje verschiet, dat hij met u innig medelijden voelt en zwijgt als een graf. Ga maar gerust te biecht en houd goed uw Paschen Dat zij te biecht gaan, die kwaad doen ik doe geen kwaad. Wat zegt ge daar Kijk me nu eens vlak in de oogen. Zoo, ja. En nu serieus zijn. Durft ge 't nog herhalen dat gij in gansch het jaar niets verkeerd gedaan hebt?... hoege naamd niets?... Maar. mijn brave man, dan zijt gij een heilige of is 't misschien een... schijn-heilige Hoor eens, paters en nonnen, pries ters en bisschoppen, de Paus zelf, gaan te biecht, en bekennen dat zij gezondigd hebben. Gij niet?... Kom, onderzoek nu eens ernstig uw geweten. Zijn er geen zware zon den, wees blij en dank God. Doch is er daar niet een en ander dat zou beter kunnen zijn, veel beter mis schien?... Beter bidden, beter uw karakter overwinnen, meer geduld hebben, min klagen, geen onnoozele praat vertellen, zulke en zulke bladen niet lezen, met die kwade en slechte gedachten u niet bezig houden... E daar? Wat ligt er oaar nog iri dien duisteren hoek van uw consciëntie Ik zal het liever niet in 't publick zeggen. Maar gij, ga, zeg het in 't geheim, in de biechtde biechtvader zal u helpen. Toe, jongen, ga gn maar te biecht, 't is noodig, en houd goed uw Paschen Maar waartoe dient de biecht Waartoe ze dient? Luister eens goedmoest gij tot over de ooren in schulden zitten, en een goedhartig bankier u komen zeg gen Arme vriend» uw zaken staan slecht. Doch zoo gij nu alles recht zinnig wilt bekennen en voortaan zoo dwaas niet meer zult handelen, dan geef ik u een kwijtbrief, en er zal nooit niemand van uw ellendigen toestand iets weten». Wat zoudt gij denken? Dat er zulk geen bankiers be staan dat zou ik denken. Toch één Gij hebt schulden gemaakt bij O.L. Heer, veel schulden. Ze staan reeds lang geboekt. Gij kunt ze niet betalen. In het oordeel komt alles uit een ongehoorde «failliet» en de.uitspraak van het proces eeuwigdurende straf in de hel. En 't is rechtvaardig, 't was uw schuld. Welnu, door de biecht wordt alles kwijtgescholden... op twee voorwaar den i) dat ge het geheim verklaart 2) dat gij er spijt over hebt, en vast belooft u te beteren M jnheer pas toor, 't is slecht, ik weet het, maar God is barmhartig en ik zal het niet meer doen En de biechtvader, Gods gezant, zal u van Godswege antwoorden Ego te absolvo...», In Gods naam, ik ontsla u van uwe zonden De ab solutie is de kwijtbrief. Van uw zon den zal er nooit geen spraak meer zijn. Daartoe dient de biecht. Is 't verstaan Ja, ik houd mijn Paschen Mengelwerk v. De Poperinghenaar 5 Geautoriseerde bewerking door BOONEN naar L. GROU In dit tot dan toe spiegeleffen be staan echter, was eenongehoord voor val de verdwijning voorafgegaan Célestin Gardenois had een groote reis ondernomen. Dit was een om ligt ad r DER BERGSTREEK Zaterdag laatst, 17 dezer, was te Yper eene vergadering bijeengeroepen '0111 deze zaak te bespreken. Dr Brutsaert, Katholieke Volksver tegenwoordiger, opende de vergade- I ring <>m 11 uur stipt in het Hoiel Co tinental». Hij hadslech shel ontwerp den dag te Vuor ontvangen en bekende rond weg dat het hem geen goeden indruk gemaakt had. Benevens al de 17 ge meenten der bergstreek waren ook in het voorloopig ontwerp begrepen de gemeenten Gheluwe, Gheluvelt, Be- ceLere, Boesinghe, Zillebeke, Brie- len, St jan. Om al die gemeenien te bedienen zou het hoogspanningsnet 75 kilometers bedragen en kosten 4 5oo.ooo fr. het laagspanningsnet zou Kosten, als men een dei de altrekt, 't zij het bedrag van detusschenkomst der provincie 1 u-illioen de posten 75o.ooo fr. zoodat al de gem-enten te zamen een last zouden moeten al- dragen van 4.500.00 1 000.000 75o o. o 6.25o.ooo fr. Deze som ontleend aan het gemeen; tekrediet aan 6,5o voor een termijn van 60 jaar voor intrest en delging, zou aan de gemeenten kosten fr. 422.000. Welke zouden nu de ontvangsten z pider gemeenten. De Vergunninushoudster Söciéfé Générale de Distribution Electrique stelde voor 1)40 000 fr. terug e geven op de 5o.ooolr., jaarlijks door de P.ovincie als tege noelkoming gescho Ten. 2) 25 °/0 op de verlichting, die vol gen de voorgestelde formuul a-f- K P 3,o5 per kilowatt uur, zou kosten. En gerekend op de helft van de totale verbruiking aan 10 kilo w. 's jaars 1 j 350.000 per inwoner zou bedragen 2 175.000 aan 3,o5 533.000 fr. Eei. vierde daarvan ol 25 bedraagt Ir 134.000. 3) 6 °/0 op de drijfkracht, 't zij op 175.000 kw. gerekend aan 1,52 dc kilow. op 267.000 een opbrengst van 16.000 fr. Alles samengerekend zouden de ge meenten terugontvangen 40.000 -j- 134.000 16.000 190.000 lr. Als men nu die 190.000 fr. aftrekt van de vermoedelijke onkosten of 422 000, blijft er een verschil van 232.000 fr., of in ronde cijfe s 10.000 fr. per gemeente af te dragen dat in de veronderstelling die voor de eerste jaren ten minste overdreven is dat ieder inwoner 10 kilowatt barnkracht verbruikte. Dr Brutsaert uitte de meening da dien last te zwaar was voor de ge meenten en dat, indien geen betert oplossing kon gevonden worden het verstandigst ware aan het ontwe p te verzaken. Aan vermindeiinv van prijs (3,o5 fr. voor verlichting en 1,52 fr. voor dr i sracht) w..s er niet te denken, dewiil de maatschaj pij op ver.ichting 25 of 75 cent., teruggeeft, 't geen den prijs brengt op z,3o fr., die niet als overdreven mag aanzien worden, vt. 01 eene streek die zeer uitgestrekt was, weinig bevolkt was en zonder nijver heidsgestichten. Hij haalde san dat men te Brussel de ver.ichting bctaali aan 2,20 fr., te Gent aan 2,75 fr. Na deze eerlijke zakelijke uiteen zetting van den toestand, die alles be halve verkwikkelijk was. zocht de ver gadering naar eene andere oplo-sing. En een van de Heeren In je. ieurs der Maatschappij, eens met Dr Brut saert dat het voorgedragen ontwerp onuitvoerbaar was, droeg het volgen de voorstel voor. Laat ons, zei hij, de gemeenten plitsen in twee groepen deze die eigentlijk aan de bergstreek toebe- hooren en de andere. Met deze, t.t.z. Gheluwe, Gheluvelt, Becelaere, Zille beke, Brielen Boesinghe, St Jan, zul len wij trachten rechtstreek sin onder handeling te komen, zooals wij het gedaan hebben met Zonnebeke, Vla- nertinghe, Elverdinghe en andere. Voor de gemeenien van de berg streek, waar het hoogspanningsnet nu slechts 52 kilometers zou bedragen r.o 1 de gezamentlijke la--'t s'ech s ruim too.000 l'r. bedragen of 6-7000 fr. per emeente. Na eenige tegenstribbel ng van de ilzoo afges' hei p'e gemee- ten, werd esloten me: h n afzonderlijk te 011- erhandelen binnen drie weken tijds, en de andere gemeenten bijeen te roe pen binnen een maand om een tus- schengemeentelijk verbond testichten. Zoo ver staan de zaken De verga dering scheen bereid alle noodige opofferingen te doen omdat iedereen overtuigd is dat, indien wij de electri- citeit willen brengen op de hoeve de eerste en onvermijdelijke stap is van ze te brengen naar den kom der ge meenten. De 9 Bedevaart, op ld Oogst a. s. Heel Vlaanderen door is men aan 't sparen, aan 't bespreken, aan 't in richten! Want dit jaar zal de Bede vaart iets eenigs zijn De dag der 100.000! Maar we moeten hoogernog Heel het Vlaamsche land moet op 19 Oogst naar de bloedvlakte van den Yzer toestroomen. Geen Vlaming of hij'zal willen zien de GRONDVESTEN van dit MONUMENT waarop wel dra de toren rijzen zal van Vlaande- rens dankbaarheid Men weet dat deze 40 metei hoog zal zijn. Dat de grondvesten zullen bestaan uit het slaan van een dertig tal zware betonpalen waarop het rustvlak zal komen, dat heel den toren en zijn grondvesten dragen zal Het achthoekige benedenvlak, dat als basis zal dienen van heel het monu ment meet 3o meter doorsnee, zoodal men zich een gedacht kan vormen van de grootschheid van het ont werp. Het is de PLECHTIGE INHUL DIGING van die zware grondvesten die het hoofdpunt zal zijn van de voormiddag vergadering. In den na middag zal men Zannekin heidenken, zuLs bij gelegenheid van de fxx>" verjaring van den slag van Kassei. Dc historische gebeurtenissen zuller. plastisch voorgesteld worden door de turnvereeniging Ganda, onder leiding van Prof. Dr Verdonck. Voor ieder van de veertien uit te beelden tafereelen zal een toelichtende tekst, door den heer De Vleeschauwer van Nieuwpoort vervaardigd, bij middel van luidsprekers (door Mr J. Plat- teau) aèth de toeschouwers overge seind worden een bijzondere muzi- keie begeleiding, zal ieder tafereel onderlijnen. Het past dat wij den slag van Kas sei, waar 20 000 Vlamingen onder 't geleide van Zannekin sneuvelden, waardig herdenken. De gesneuvelden van Kassei moeten ons even duurbaar zijn als die van Groeninge en die van den Yzer! Allén dus naar Diksmude! niet al- hen oud-strijders, maar HEEL HET VLAAMSCHE VOLK is uitgenoo- digd ter Bedevaart. Er worden geen bijzondere uitnoodi. ingen gestuurd. Heel Vlaanderen moet dien dag te Diksmuie zijn. Dit is het missiewerk van onze eere-communiekantjes. Lieve Kinders, Velleden jaar hebben onze eere- communiekantjes, daarin geholpen door hunne Priesters, hunne ouders, hunne meesters en meesteressen, hunne bloed vei wanten en menige missievrienden, duizenden eerste communiekantjes van Congo gekleed. Gij zult even edelmoedig zijn, niet waar, als de eere-communiekanten van verleden jaar, en op den blijden dag van uwe eere-communie uwe zwarte broertjes en zustertjes indach tig zijn. Vraagt dan aan uwe lieve ouders, als een bijzonder geschenk, een kleedje voor een eerste commu niekantje van Congo, (2 meters ka toen zijn voldoende) of ten minste eene gifte om stoffe te koopen. Vraagt ook iets aan naastbestaanden en vrienden, die, op den dag der plech tigheid, tot het feestmaal zullen uit- genoodigd worden. Denkt dat het Jezus zelf is die een kleedje noodig heeft. De eerste com muniekantjes van Congo zullen ook kleine tabernakels worden, waar n Jezus zal komen wonen, zooals Hij komen zal in u. Betaamt het niet, lieve kinders, dat deze tabernakeltjes gedekt en versierd worden uit eerbied voor Hem Vergeet dan Jezus en zijne zwartjes niet. Hij zal u en uwe lieve ouders, weest er zeker van, op eene bijzonder wijze zegenen. Jer. NOTERDAME, adv. St Mi- chiel (bij Brugge) Postcheckr. 93491 Julien DEVACHT, O.L.Vr. Kruisse, Poperinghe. mand anders dan hem willen toever trouwen. Op haar vragen naar de plaats waar hij heenging, had hij opgegeven, zon der nadere bepaling, dat hij naar Spanje ging. Maar nu had Lucettede overtuiging dat deze laatste inlichting onjuist was. De man loog zeer onhandig en de on waarschijnlijkheid van zijn bewering was in 't oog vallend hoe kon ze ge- looven dat een reiziger naar Spanje vertrekt wanneer hij den trein in het Ooststation neemt. Want inhet Oost station was hij ingestapt, met een reisbiljet naar Nancy, daar was Lu- tie had meenen te moeten verzwijgen De afwezigheid van Célestin duurde en waarvan ze nu met het meest on-1 tot den tweeden dag voor zijn ver- schuldige vertrouwen het verhaaldeed dwijning in de omstandigheid die men aan Tortoran. Overigens was deze reis buitenge woon geheimzinnig geschied. Lucette zelf had er slechts heel vaag het doel en heelemaal riet de bestemming van gekend. Op een avond een tiental dagen geleden was Célestin naar huis ge komen met een splinternieuw valiesje, dat nog het etiket droeg van het huis waar hij het zooeven gekocht had. Hij had zijn dochter verzocht voor hem wat schoon linnen gereed te leg gen en aan de vragen die ze hem stel de had hij met tamelijk vagen uitleg geantwoord. Hij vertrok, legde hij haar uit, dat hij naar het buitenland ging, om een zeer belangrijke som te innen en René Lammert had die ojidracht aan nfe- LamHejT kent. Hij was 's avonds naar huis geko men. Het jonge meisje, dat eerst ver heugd was hem weer te zien, merkte dadelijk dat hij erbekommerd, zenuw achtig, onrustig uitzag, dat hij op schrok wanneer zich eenig gerucht op den trap liet hooren. Men zou gezegd hebben, legde Lucette aan Tortoran uit, die gretig naar haar luisterde, dat die arme papa iets of iemand vreesde... In plaats van dadelijk na het avondmaal naar bed te gaan, zooals hij gewoon was dat te doen, is hij alleen gebleven in de eet kamer, terwijl ik me in mijn slaapka mer terugtrok. Daar dietwee vertrek ken met elkander verbonden zijn, beloerde ik al zijn doen en laten, niet uit ijdele nieuwsgierigheid, maar om dat zijn houding mij onrust inboezem de. Hij stapte gejaagd door de kamer, terwijl hij zonderlinge zinnen uitsprak waarvan ik slechts brokken hoorde zoolang dat hier is... niet gerust... in veiligheidbrengen,ja...inde brand kast Mijn eerste gedachte was, dat hij een belangrijke som naar huis had meegenomen en dat de verantwoorde lijkheid ze hier bij ons, voor eenige uren slechts te behouden, hem zwaar woog... Dat was inderdaad, beaamde Tortoran, het meest waarschijnlijke. Luister verder, wedervoer Lu cette, en u zult zien dat er geen kwes tie van geld was. Waarvan dan Ik weet het evenmin als u alleen heeft... Maar het is beter dat ik alles in volgorde vertel... Dus, nadat hij luidop de overdenkingen had gemaakt die ik zooeven had aangehaald, en andere in den zelfden aard, nam mijn vader plots een besluit Ik kan er nu heengaan, mompelde hij. Niemand zal me zien Toen deed hij het valiesje open, nam er iets uit, dat ik door het sleutel gat niet duidelijk kon onderscheiden. Het was gewikkeld in 'n papier, een rond en plat voorwerp, dat in vorm en afmetingen een vage gelijkenis vertoonde met een bord. Mijn vader wond er nog verscheidene dagbladen om, nam het onder zijn arm, greep naar zijn wandelstok en zijn hoed, en ging naar buiten. Toen hij ongeveer een uur later terugkwam lag ik nog altijd op den loer. Ik stelde met vol Bond der Kroostrijke Gezinnen van el.jie ■Vereeniging zonder nst&i PREMIER toegekend aan de door de Algemeene SPAAR- en LIJFRENTKAS. Om den spaarzin door de Kroost rijke Gezinnen aan Uen dag gelegd, aan te moedigen en te beloonen, heeft de Spaarkas besloten onder die Ge zinnen een zeker aantal premién te verdeelen, gaande van 300 tot 600 frank. Voorwaarden door het Gezin te vervullen l° Ten minste 4 kinderen, van ten hoogste 14 jaar oud, ten laste hebben 2 In 1927, in de Spaarkas bedra gen gestort te hebben in verhouding tot de bestaansmiddelen 3" Geen hooger inkomsten hebben dan het dubbel van het minimum vrijgesteld van de bedrijfsbelasting. Het Bestuur van den Bond der Kroostrijke Gezinnen van Poperinghe en Omliggende, doet een warmen oproep tot al zijne leden om van deze premien voordeel te trekken. Al de ouders die een spaarboekje hebben of waarvan een of meer kin deren een spaarboekje hebben, en er op gestort hebben in 1927, worden verwacht in ons lokaal De Katho lieke Kring te Poperinghe, op Zondag 1" April tusschen 10 en 12 uur 's morgens of 3 en 5 uur 's namiddags. Leden van 't Bestuur zullen er zetelen om de noodige inlichtin gen te vragen en de vereischte formu lieren in te vullen. MEDEBRENGEN: NIET VERGETEN: LIDKAART, TROUWBOEKJE, SPAARBOEKJES. De inlichtingen gegeven over de inkomsten moeten overeenkomen met de verklaring daarover gedaan aan het Bureel van den Heer Toeziener der belastingen, want ze zullen ge controleerd worden. Alle gegeven inlichtingen zijn ver trouwelijk. Dat geen enkel lid die meent er op recht te hebben verwaarlooze van deze premién te genieten. We verwachten U dus allen op Zondag i" April in De Katholieke Kring Op zelfden Zondag zullen ook nieu we inschrijvers aanvaard en voor deze ook de noodige formulieren in gevuld worden Het Bestuur. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE Bj - Alle Bureelmeubelen - H| Personen, geboren in de eerste maanden van i863, hebben hunne aanvraag tot het bekomen van het ouderdomspensioen willen doen bij den Heer Ontvanger der belastingen, doch niet ontvangen geweest. De re den daarvan is dat er zekere verande ringen toegebracht zijn aan de wet en dat de noodige onderrichtingen nog niet ingekomen waren. Nog eenige dagen geduld en de Heer Ontvanger zal toekomende maand een speciale dag aanduiden, waarop al de personen geboren in i863 vóór I October hunne aanvraag zullen komen doen. Niemand moet zich verplaatsen'om zijne aanvraag te doen, totdat wij den datum van aanvraag bepaald hebben. Onthoud goed, dat alleenlijk de personen, die stortingen gedaan heb ben en in de voorwaarden verkeere-n door de wet bepaald, geheel het pen sioen zullen kunnen genieten. Dezen die niet gestort hebben zullen een veel minder pensioen ontvangen. De wet zal streng toegepast worden en de eerste nalatigen zullen kunnen mede- deelen aan hunne medeburgers hoe zij gevaren hebben, opdat dezen er les zouden uittrekken. 5 t. h. 1923. Trekking van 20 Maart. Serie235.125 Nr I is uitbetaalbaar met 500.000 fr. Serie 2.000.022 Nr 5 is uitbetaalbaar met 100.000 fr. Serie 148.756 Nr I, serie 178.738 Nr 3, en serie 299.639 Nr I zijn elk uitbetaal baar met 50.000 fr. De andere nummers van de vermel de series zijn uitbetaalbaar met 55o fr. Militaire reglementen In het kamp van Elsenborn is een droogkamer voor de nat geworden uniformen. Wegens de kosten van dezen dienst gebruikt men de droog- kamers niet voortdurend. Het gezond verstand zou zeggen dat de droogka mer moet werken wanneer het gere gend heeft en de kleederen der man nen nat geworden zijn. Hier echter zeggen de reglementen op welke da gen er moet gedroogd worden. Dat het nu geregend heeft of niet, dat komt er niet op aan. Als de droogdag daar is dan mo -.ten de kleeren maar den ketel in. En heeft het reglement niet kunnen verhelpen dat het regent als de droogkamer niet werkt, dan ku .nen de soldaten maar zelf tot droogkamer dienen. In de Pransche Kamer. Het Fratuch-Belgisch econ -mifcli verdrag werd deze week in de Fran sche Kamer met al gemee: hei 1 van stemmen aangenomen. Dat men in Frankrijk voor zulk ver drag is, kan men gemakkelijk geloo- ven. Het was daarom niet noodig ons nogeens blauwe bloempjes ojr te ves ten. Het was niet noodig nogeens de gevoelens te doen spreken om ons te verduiken waarF^ranurijknaartoe wil. Belgie weet het maar al te wel. M. Jean Bosc sprak Frankrijk heelt er inderdaad, bij het verleenen van gunsti e tarieven aanzijn Zuster natie, aan gehouden, te bewijzen dat het, zelfs in handelszaken, de wapen broederschap, die tusschen beide landen onverbreekbare banden gelegd heeft, niet in het minst heef t verloo chend. Dat is eenvoudig kletspraat, om met ons te spotten. Alwie de onder handelingen, die tusschen Frankrijk en Belgie gehouden werden, gevolg heeft weet maar al te wel dat het handelsverdrag in het voordeel van Frankrijk is en in het nadeel van Bel gie. Iedereen weet dat Frankrijk ons nog meer had willen uitpersen had het maar gekunnen. Elkeen weet dat de onderhandelingen op springen ge staan hebben, juist omdat de Fran- schen ons zulke groote eischen stel den. Het is een beetje belachelijk van dan te komen frazelen van Zuster- natie, wapenbroederschap en andere officieelen wierook, waarmede men de Belgen wil verdooven. Het Eransch-Belgisch economisch verdrag zal hier voorzeker ook wel gestemd worden, maar het is omdat wij niet verder kunnen en om grooter onheil te vermijden. Maar dat zal bij ons geen gelegenheid zijn om lofdich ten te laten hooren op hetdankbare Frankrijk 't Zal misschien wel het te enovergestelde zijn. De uiteenzetting van M. Marck. De uiteenzetting van Advokaat Marck in de legercommissie over de herinrichting van het leger heeft grooten indruk gemaakt. De christen democratische leden van de commissie hebben voor den aanvang der zitting een afzonderlijke vergadering gehouden, met het doel over hun standpunt te beraadslagen. Wij vernemen dat die leden de eischen van de Vlamingen en der christene democraten, betreffende vervlaamsching van het leger en ver mindering van diensttijd alsmede de gewestelijke indeeling met kracht zullen verdedigen. M. Marck was flink tijdens zijne uiteenzetting en die is nog niet ten einde. Men weet dat generaal Gallet een treurig tafereel opgehangen heelt van de uitrusting van ons leger. M. Marck heeft nu tegenover dat beeld de ver slagen aangehaald van M. de Burlet, die in de laatste jaren telkens ver slaggever was in de Kamer over de Legerbegrooting. In die verslagen legde M. de Burlet den grootsten lof over onze legeruitrusting. M. Marck vroeg dan wie er nu wel de waarheid had gezegd. Generaal Gallet zegde niets en M. de Burlet zweeg. Nu weten wij het De begrooting van Landsverdedi- gi"g bedraagt dit jaar 46.755.317 frank meer dan verleden jaar. Deze vermeerdering vloeit, volgens M. de Bu-let, verslaggever, grootelijks v oort o. m. uit het feit dat het jaar 1928 een schrikkeljaar is AH o staat het gedrukt in het ver slag. Nu weten wij tenminste waar onze centen naartoe gaan Kranig gesproken. Minister Carnoy sprak Zondag te Assche op «ene talrijke volksvergade ring. Hij verklaarde, in betrekking tot het vraagstuk der legerhervor- ming, dat de democratische Ministers nooit zullen te vinden zijn voor een oplossing die indruischt tegen 't pro gramma van de Christene Demo cratie. doening vast dat hij geruster scheen. Zijn gezicht had zijn alledaagsche uit drukking hernomen. Hij wandelde nog wat heen en weer tusschen de eet- en slaapkamer, waarin hij zich eindelijk voor den nacht opsloot... Dat alles gebeurde, zegt u, den tweeden dag voor de verdwijning Jawel En, hebt u gistermorgen niets ongewoons opgemerkt Gistermorgen Neen... We heb ben samen een eindje opgeloopen, terwijl ieder van ons naar zijn werk ging. Ik heb over zijn geheimzinnige reis gesproken, maar hij leidde het gesprek af. We hebbenzooals gewoon lijk bij Clichy afscheid genomen vai^, elkaar en terwijl hij me omhelsde, zeide hij me op den natuurlijksten toon: «Tot vanavond, kindlief» Want we gebruiken ons middag maal ieder op onszelf... O, ik ver moedde niet dat dien avond... En Lucette begon opnieuw te wee- nen. Tortoran deed zijn best om de tee- derste en de meest troostende woor den te vinden. Arme kleine Lucette, zeide hij, wanhoop niet. Ik zal hemel en aarde in beweging brengen om de oplossing van dat verschrikkelijk raadsel te zoe ken en, als u me maar helpt en alles zegt wat u weet, zal ik ze wel vinden. Opnieuw putte ze kalmte uit zijn innige overtuiging. Het waren in wer kelijkheid slechts woorden, en hij was niet meer dan 'n ander in staat om dit geheim op te helderen, maar zijn Bij de Christene Nijveraars. Er is een tijd geweest, en dat is zoo lang nog niet gel-, den, dat de vraag stukken vrn maatschappelijken aard voorbehouden schenen aan de wer kende klas en aan degenen die deze vertegenwoordigen. Thans begrijp n ook de patroons, sommige althans, dat zij op het groo te veld van den socialen oogst ook hun werkzaamheid te pl oien hebben. Er zijn vraagstukken die zich eiken dag voordoen en naar oplossing vra gen. Het is aan de patroons, de chris tene patroons vooral, van die oplos sing te helpen vinden langs vreedzame wegen, langs wegen van rechtvaar digheid. Zoo kan de maatschappelijke vrede tot stand komen. Zoo kan er toenadering komen bij de sociale standen, die al te dikwijls in botsing zijn. Dikwijls hebben wij hier met aan dacht gevolgd de vergaderingen door fie Christene Arbeiders gehouden. Met genoegen mogen wij thans zeg gen dat het Conires der Christene Nijveraars, op Zaterdag en Zondag te Brussel gehouden, goed geslaagd is. Reeds 1400 nijveraars en i agenieurs der groot- en middennijverheid zijn het verbond bijgetreden en ieveren voor het bekomen van vriendschap pelijke betrekkingen tusschen werk lieden en werkgevers. Mgr Ruch, thans bisschop te Straatburg, en die onder den oorlog, soldaat zijnde, hier in Sint Bortinus kerk meermaals gepredikt heeft, han delde over De Samenwerking ge steund op de katholieke Zedeleer Verder werd de samenwerking op de fabriek, in de patronale werken, de financieele samenwerking,de gemeng de raden voor samenwerking op dc fabriek enz. grondig besproken. Ook herft Minster Heyman het woord ge nomen. Kortom, een welgeiukt Con gres. Kassenstrijd wekt klassenhaat. Uit haat wordt geen welstand gebo ren. Christelijke naastenliefde baart christeliiken steun. Guido Op Maandag 26 dezer, te 7 uur, in hei Klooster der Zustei Benedictinen Deze voordracht is de eerste voorbereiding tot de Groote Missïeweelk voor het Westland welke zal plaats hebben in onze stad, van 12 tc 17 Augustus. Alleman er naartoe! Ingang KOSTELOOS. Missievrienden maakt propaganda! 't Gaat erom een groot werk HET MISSIECOMITEIT. BURGEMEESTER VAN PROVEN. ZItda gen. Dr Brutsaert, Kamerlid, is spreke- lijk VOOR IEDEREEN Te Poperinghe, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te Yper, den le en 3e Zaterdag der maand, van q 1/2 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te Wervick, den 2e Zaterdag der maand, van 9 1/2 tot 12 uur, in Het Kapitel De alomberoemde onovertroffen telepaath Winando zal ook Pope ringhe met een bezoek vereeren, en wel op Woensdag 28 Maart, om 8 uur, in het Palace Theater. De heer Winando zal voorafgaan delijk aan zijne séance een proef van bekwaamheid afleggen voor de Com missie van Controle, welke alhier ge vormd wordt door eenige H. H. Autoriteiten en Notabelen der Stad Poperinghe. Deze heeren schrijven hun gedach ten in een geheimen brief en Winando zal deze uitvoeren geblinddoekt, staande op de treeplank eener auto. De afrit is bepaald op 5 ure vanaf' het Gemeentehuis, wat eenieder kan bijwonen, terwijl de uitslag direct na afloop bekend gemaakt zal wor den. De heer Winando begon zijne merk-- waardige carrière op 16 jarigen leef tijd, en trad direct met den grootsten bijval op, niet alleen in de voornaam ste theaters, doch ook op vereerend verzoek van H. H. Docteurs, Zieken huizen, Burgemeesters, Kamerleden, Advocaten, Groot-Industrieelen, cn ontving als blijken van dank en hulde talrijke ridderorden, bloemenkransen en medailles. De heer Winando maakt met over groot succes een tourneé door geheel Europa, en bezit meer dan 600 ver klaringen, welke alle voorzien zijri van Rijks- en Gemeentestempels, van de Hoogste Stedelijke Overheden, dat zijn werk juist is en wetenschap pelijk, terwijl zijn allesovertreffend programma goedgekeurd is door alle ook Kerkelijke Autoriteiten en Ga zetten. Waar de heer Winando, wiens naam hem steeds vooruitgaat, overal door zijn ongelooflijke en ongekend merkwaardige vertooning bomvolle zalen trekt, zoo twijfelen wij niet, of hij zal ook te Poperinghe een groote belangstelling voor ziin voor stelling vinden, welke cegeven wordt dus Woensdag 28 Maart, in het Palace Theater. De begraving van den Heer Dela note, burgemeester vtm P.oven Dinsdag laatst, wasééfl blijkvan huldt aan den b treurden afgestorvene, één blijk van innige deelneming aan de diepbeproefde en algemeen geëerde Familie Delanote. Niet alleen was geheel de gemeente er tegenwoordig, maar uit Veurne, Oostvleteren en Langemarck waar de familie Delanote een Zoon als Priester in bediening heeft, en uit heel den omtrek, waren talrijke Vrienden en Kennissen opge komen om een laatste hulde te bren gen en een gebed te storten. Z. E. H. Deken van Poperinghe, Z. E. H. De ken van Veurne, een groot aantal Priesters, de heeren Burgemeesters van 't omliggende waren ook tegen woordig. Op het kerkhof werd door den Heer Georges Verfaillie,schepen, volgende lijkrede uitgesproken. Geachte Familie Eenpeer de Heeren, Mevrouwen, Heeren cn Medeburgers, Namens dm Gemeenteraad en als verte genwoordiger der gansche gemeente Proven, valt het mij lastig den pijnlijken plicht te moe ten vervullen, hier eene openbare hulde te brengen en tevens eenen uitersten vaarwel te zeggen aan onzen geliefden Burgemeester, den heer Henri Delanote, die door de wreede dood zoo onvoorziens uil ons midden gerukt werd, zoodat een sluier van rouw en wee moed over gansch de gemeeDte hangt. Voorwaar een smertelijke stond is deze Nog weinige oogenblikken, en voor onze oogen zal niets meer blijven van dezen ver- dienslvollen man, van onzen beminden Bui gervader, niets dan zijn roemvol aandenken, dat wij allen getrouw zullen bewaren, want hij was ons aller vriend, raadsman en wel doener. Mijnheer Henri Delanote werd geboren le Rousbiugge-Haringhe den 19 September 1852, uit eene doorrchristene en achtings- waa'dige Familie. Ziine jonge jaren zullen wij voorbijgaan, om Hem hier vooral te beschouwen als huis vader, als burger en als Burgemeester. Inhet jaai 1880 kwam lui zich te Proven vesligen. Door zijne gedienstigheid en zijne bekwaamheid op allerlei gebied, won hij on middellijk de achting en de genegenheid van al zijne medeburgers. Voorbeeldig huisvader was h;j. Zijn talrijk gezin heeft hij doer werken en streven, door raad en daad tot Gods glorie opgebracht. Hij heeft het geluk gehad zijne kinderen te zien beantwoorden aan zijne hoop, zijne betrach ting en zijne verwachting. Drie van hen heeft hij als priesters op hetaitaardes Heeren ge leid ;twee dochters hebben zich in de een zaamheid van een klooster weggetrokken woorden werden met een vurige vaste overtuiging uitgesproken zachtjes drukte hij de handen van het jonge meisje in de zijne, met warmte aan schouwde hij de met tranen gevulde mooie oogen. En Lucette voelde dat ze waarlijk in hem, zooals hij zeide, den beste der yrienden en den meest onbaatzuchtige der verdedigers ge vonden had. Ee- beetje gerustgesteld vervolgde ze haar verhaal. Dat is nog niet alles, vervolgde ze. De laatste feiten die ik wil vertel len schijnen met de reis van mijn vader geen verband te hebben, evenmin als met zijn verdwijning. Ze hebben noch tans een te diepen indruk op me ach tergelaten om er zwijgend overheen te stappen. Eergisteravond, is mijn vader zeer laat naar huis gekomen, misschien wel om één uur 's nachts. Hij had, ik weet niet wat voor de boekhouding af te maken. Op de brug te Caulaincourt nu, werd hij door een bende deugnieten aangevallen, waar van een hem een prop in den mond geduwd heelt, zijn zakken doorzocht met een onvergelijkelijke vaardigheid zooals papa me zeide... Voorzeker waren het hier geen gewone bandie ten, want ze zijn gevlucht zonder hun slachtoffer verder te mishandelen en zonder ziin horloge, zijn dasspeld, noch het geld, dat hij bij zich had, i mee te nemen... Mijn vader heeft me I niets anders hierover medegedeeld, maar ik heb den indruk, zonder te we ten waarom, dat de roovers die hem aanvielen, dachten dat hij het rond platte voorwerp bij zich had. Heel zonderling, mompelde Tor toran, die het toppunt van nieuws gierigheid bereikte. Wacht even, ging het -meisje voort... Er is nog iets anders. Ik ben er zeker van dat gisteren, gedurende de afwezigheid van papa iemand in onzewoningisbinnengedrongen. Men heeft alles doorsnuffeld, evenwel zeer behendig, zonder iets te breken en er voorte zorgen alles weer op zijn plaats te zetten. Niettemin heb ik vastge steld dat iemand mijn kast heeft aan geraakt, dat alle meubelen geopond en onderzocht werden. Maar men heift niets meegenomen, daar ben ik zeker van. Toch heeft die zonderlinge inbreker onwillekeurig 'n spoor van zijn bezoek achtergelaten... Kom met nte mee. Alfred volgde haar. Ze ging een keurig ingericht kameitje binnen. D meubelen waren van witte lak, het tapijt en hetbehangselpapier mooi hel blauw. Op ecu kaptafel in een hoek, lag een heel arsenaal kleine werktui gen met ivoren heften benevens een afdeeling fleschjes die onder bevel schenen 1e staan van een kristallen vaporisator. Een zachte geur van lentebloemen zweefde door de lucht van'tkamertje Alfred bleef hevig ontroerd bij de deur staan. Zijn hart klopte geweldig. Het meisje was voor de witte kast blijven staan, die een der wanden van het kamertje versierde. Ze keerde zich naar Trrtoran om, terwijl ze met de andere heeft hij, naar zijn voorbeel beschroomd zien vooruitstappen op dei der ëeugd. Welke troostvolle beschouwing 1 •nnig genot voor zijne laatstelevensj? Daarin vond hij ziju loon en de bekr der betrachtingen van gansch zijn lever! 1 at een man als onze betreurde Ove: ne. steeds in alle omstandigheden na«j goed get e._:d en gedreven, zich voor het! nooit heeft achteruit gelrokken, zal oo mand verwond-u en. Zijne godsdienstig zielenvolle gemoedstemmingen, ges deor een rotsv ast geloof ia Go 1, zijn b oj» een onwankelbaar vast betrouwt God. zijn '7o<*l op eene vurige liefc God zijn einde, stelden hem tot voor van r-ansch zijne omgeving. Hij was de olie en bekwame inrichter of minsten' ieverighd van al de besta *nde godvruc genootschappen en maatschappelijke i linren, wiens groei en bh ei hij voortdij betrachtte. Ook was Mijnheer Henri Delanote d van het welverdiend eeretef ken Pro E sia et Pontifice hem door de hoogste k lijke Overheid gegund als loon en erken van zijne deugden en weldaden. Nog een woord om zijne verdienste openbaar Ambtenaar te herinneren. Den 18 Octobei 19Ü3 werd hij voor 't gekozen als lid van den gemeenteraad Proven, waar hij aanstonds blijken ga groote bevoegdheid in bestuurszaken, hem terzijde gestaan heeft, en allen di< hem wegens bestuurlijke zaken in betrel kwamen, weten maar al te wel met v wijsheid hij de belangen der gemeente hertigde. Geen wonder dus dat reeds in het tw jaar van zijne deelneming aan hetbestuu gemeente, hij door zijne collega's alsSch werd gekozen den 27 Mei 1904 Den 7 Juli 1907 werd de heer Henri note gekozen tot lid van den Kerkfabriek en den 5 Maart 1911 'ot Voorzitter va: belangrijk korps. In die hoedanigheid hij eveneens de grootste diensten bew door het voortdurend behertigen der k lij ke belangen Een nieuw bewijs van alzijdige bevoegdheid. Later, den 16 Februari 1924 werd hij Zijne Majesteit den Koning benoemd t« weerdigheid van Burgemeester, in vei ging van onzen betreurden Heer Burgen ter Mijnheer den Baron Mazeman Couthove. overleden- Hij was een goed bestuurder. Geen m spaarde hi voor de belangen der gemee - tijdens zijn bestuur, helaas zoo kort, den veel nuttige werken ten uit voer gebr; De zedelijke belangen wist hii op ge wijze en edelmoedige manier te handha want, even overtuigde christen als bu heeft hij ook steeds zijn bestuur door ge lens van christene naastenliefde doen e stralen. Immers, voor hem was besturen zedelijken en stoffelijken welstand van ieder zooveel mogelijk betrachten en be ken, en zich opofferen voor het welzijn allen. Daarom verstond hij zeer wel nauw geestelijk en wereldsch gezag in band moeten staan en elkander steunen Ook in bestuurszaken kende hij geenv den en had hij geen vijanden om 't even wie het was, handhaafde hij het recht, hem mag men waarlijk zeggen Onze be de Burgemeester is al goed doen voort gaan Het was dan ook als een schielijke doi slag en met een innig gevoel van rouv deelneming dat men in alle huisgezinner bericht van zijn afsterven vernam, alho men hem sedert eenigen tijd ziekelijk wi Ziedaar, Mijnheeren en Mevrouwen, Mijnheer H^nri Delanote op allerlei ge de overleveringen volgde van zijne ver< stelijke christene Familie, waar eer end altijd gepaard gingen Zijne roemvoll dachtenis zal nooit uit ons geheugen dwijnen. Aan de diepbeproefde geachte Fa: bied ik, bij deze droevige omstandighei< naam van al onze medeburgers, onze g* lens van christene deelneming, met de ij en de overtuiging dat de Heer aan onzei minden Burgemeester reeds de eeuwige looning geschonken heeft voor 2ijnedeu en goede werken. De lijkstoet. Vorenop gedragen het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice», 'r slanken wijsvinger de deur van het meubel aanraakte. Kijk, zeide ze... Hier heeft de onbekende bezoeker zijn spoor ach tergelaten. Hij naderde en bekeek wat Lucette hem aanwees. Het was de duidelijk op het witte lak achtergelaten afdruk van een duim. O, o, mompelde hij, plots door nieuwsgierigheid aangegrepen, dat is 'n teeken dat ons in staat stelt mis schien een nuttig spoor te volgen. Morgen zal ik een foto komen nemen. Daartoe vroeg hij op 'n anderen toon Is u niet bang hier alleen te blu- ven nu u de zekerheid hebt over dit onbegrijpelijk bezoek? Ze schudde het hoofd. Ik ben niet vreesachtig, zeide zij. Daarenboten heb ik een veilig heidsketting op de deur en een brow ning in mijn nachttafeltje. Maar ik heb het gevoel, dat de onbekende be zoeker niet pieer weerkeert ofwel heeft hij gevonden wat hij zocht, of wel en dat is mijn overtuiging heeft hij de zekerheid opgedaan dat het hierniet was. En volgens u, wat zocht hij dan wel Het rond-platte voorwerp, ant woordde Lucette... Dat is de meest waarschijnliike veronderstelling, wan neer men alle feiten bij elkaar brengt. Sedert miin vader dit heeft meege bracht, werd ons vroeger zoo rustig leven, door allerlei onverklaarbare gebeurtenissen en eindelijk door de verdwijning vnn mijn armen papa in beroering gebracht. Terwijl ze aldus sprak, was ze iii eetkamer teruggekomen. En nu, zeide ze, met moeite 1 tranen bedwingend, wat moeter- nu doen Mij laten handelen, weder» Tortoran op beslissenden toon. L ren dag zal ik u opzoeken, als u[ me toelaat, en iederen dag zal rekenschap geven over mijn betr- ingen. Van uw kant, zult u me r- verbergen, van wat u nog zou kurl ovei komen. Dat zal het zekerste 11 del zijn om te helpen bij de taak,t ik zal ondernemen. Nu wil ik afsc- nemen. Het wordt laat en men wacht me in de Gazette de Paris,- ik in het welbegrepen belang van- beider zaak niet verwaarloozen m: Eer ik 't vergeet, wat mag er van- geen u me hebt toevertrouwd, bel gemaakt worden Want indie! dingen zijn, die we beter voor: houden, zijn er andere die we in eigen belangop nbaar moeten mal Ik verlaat me heelemaal o> mijn vriend, antwoordde Luc zachtjes. Goed, ik zal naar bestwil hai len... Ja, ik vergat het bijna... ini u een portret had van uw vder, verschijning in 't dug'olad zou! opzoekingen slechts kunnen vb makkelijken. Lucette opende een album, en 1 de er 't portret uit van een dik -net breed, eerlijk n bedaard gez Zie hier, zei le ze. ('t Vervo! p

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1