HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD et Geheim van ie Lift Nieuwsblad weer Poperinghe en Omstreken. Huis Stevens-Pattou 8t Zonen TWEE PRACHTIGE PAASCH-BEESTEN t Zondag ln April 1928. 30 Centiemen 25e Jaar. - N' 14. Waar blijft de Amnestie? De Ouderdomspensioenen ïvw in i BRIEF UIT KISAMBA (Hoeve van de Selemo) Zitting van den Gemeenteraad ffllüiffl oi' de Groote Markt, te YPER, van 5 tot 9 April. Volledige Eleetpieksehe Infiehtingen voor HOFSTEDEN of HOEVEN.door liet Politiek Overzicht. Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 fr. Amerika en andere landen 34 fr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopingen Eene inlassching 2 en 3 Inlassch. Vonnissen i fr. 5o per regel j| HERHAALDE o fr. go per regel o fr. 8o per regel Rouwberichten 6 frank ANNONCEN PRIJZEN OP AANVRAAG. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitg. SANSPN VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, l5, Poperinghe Telefoon 9. Postcneck 15.570. Cï E I A C BSTKIV' Een vriend is iemand die u ver trouwt en dien gij vertrouwt, die in u gelooft als de schijn tegen u is. Liefde en verstand liggen dikwijls overhoop met malkaar. Lerst op het einde der wereld zal het volle besef van de ijdelheid der wereld zich met geweld aan ons opdringen. Vertrouw hen het minst, die het diepst voor u buigen, zij zijn dom of slecht. Niet een groote berg, maar een kleine steen brengt dikwijls den klim mer ten val. Het is nu jaren dat de Amnestie kwestie aansleept. Nooit zal men kunnen berekenen hoeveel kwaad het uitblijven der Amnestie aan het Land gedaan heeft. Meer, ja, veel meer dan al het activisme onder geheel den oorlog. Al die vergaderingen, al die bijeen komsten, al die besprekingen zijn doekjes voor het bloeden. Er was een tijd dat men het verbitterd gemoed der Vlamingen daarmede kon stillen nu gaat dat niet meer. Walen en zells sommige Vlamingen stellen het voor alsof, door Amnestie te verleenen, men het activisme zou goedkeuren. Zij gaan zells zoo ver dat zij voor verkapte, neen, voor geheele activisten uitgeven al wie verlangt naar Amnestie. Och kom, zoo dikwijls wordt ons overdrijving aangewreven. Ditmaal echter is de overdrijving niet aan onzen kant. Ten bewijze dat Amnestie geen goedkeuring van activisme is, zie eens wie er in Vlaanderen zooal Am nestie vraagt. Vooreerst komen honderden en nog honderden oorlogsoldaten, die veel meer hebben moeten lijden voor Belgie dan Belgie van de activisten heelt moeten verdragen. Dan komen een deel front-officieren, die in een motie verklaard hebben dat het uit blijven van amnestie strijdig is met de belangen van het Land en met de idealen waarvoor zij tijdens den oor log hun leven hebben gewaagd. De machtige groep Christene Werk lieden, de Boerenbond, zooveel Ge meenteraden, de Vlaamsche Provin- tieraden, talrijke maatschappijen uit alle gewesten van het vlaamsche Land, die al, vragen en verlangen Amnestie. Kan het nu iemand zich in den kop krijgen dat het al activisten of halve activisten zijn die voor Amnestie ie veren 't Ware wat al te kinder achtig. En waarom stijgt uit geheel Vlaan deren die zucht naar Amnestie op Ten eerste uit geest van rechtveer- digheid. De Vlamingen zijn juist geen blin den. Zij zien maar al te goed dat het meest Vlamingen zijn die gestraft werden en dat, omdat zij Vlamingen waren en leverden voor Vlaanderen. De straffen die toegepast werden, zijn zeer ongelijk geweest en het is zeer fel overdreven naar het kwaad dat gedaan geweest is. Het is maar al te wel geweten dat de wettigheid der genomene besluiten zoo niet betwist, dan toch ten minste in twijfel getrokken werd door zeer bevoede rechtskundigen. Te strenge toepassing zulker wetten is mis plaatst. Belgie telde echte verraders, vuige spioenen, die tijdens den oorlog schandig werk bedreven hebben. Welnu, net stoot den Vlaming tegen de borst te zien dat die mannen, meestal ter dood veroordeeld zijnde, sedert maanden reeds op vrije voeten loopen. Al dat beslag van Amnestie wetmakerij was voor hen niet noodig: Maar waarom we vooral ons hart uit verlangen naar Amnestie Voor 't algemeen belang en den vrede in 't Land. Amnestie verleenen aan Dr Borms en consoorteu is abso luut gee.i goedkeuring van hun daden. We keuren ze af, omdat ze opstandig waren. Maar is 't algemeen belang ge diend door 't gevangen houden van enkele Vlamingen Zou Belgie er werkelijk mede ge diend zijn moest men b. v. Dr Borms in ecne doodkist uit het Leuvensche gevang dragen, liever dan dat hij er als vrij man zou uitstappen. Zekerlijk niet. Zou ons Land er voordeel bij halen, als het eens te meer zou blijken dat de Walen en franskiljons het hooge woord voeren en dat Amnestie ter Kamer verworpen wordt Zou de gemoedsrust in het Land niet beter bevorderd zijn met eene flinke veeg van de spons over al het geen rond het activisme gebeurd is Is ons Land dan zoo bevreesd voor het optreden van personen als Dr Borms of andere activisten Maar over maanden kwam Dr Jacob vrij. Na eenige meetingen over amnestie, hoorden wij Dr Jacob niet meer noe men. Zou het met de anderen ook zoo niet zijn Of is het Land bang van de waarheid te vernemen dat zou niet getuigen in het voordeel van het Land, noch van zijn Beheerders. De vraag in Ons Geloof gesteld Hoe wij, als Christenen, tegenover Amnestie moeten staan, wordt kort en klaar beantwoordtAls Christe nen mogen en moeten wij in tegen woordige omstandigheden, de Am nestie aan politiek-veroordeelden voorstaan Wij volgen met spanning de pogin- (Vervolg onderaan 2e kolom.) 1. Bij het aanvragen van het ouder domspensioen zal voortaan geen reke ning meer gehouden worden van het bezit eener eigen woning, wanneer deze niet eene handelswaarde over treft van 21.000, 22.5oo, 24.000, 25.5oo en 27.000 fr., dit naar de rangschik king der gemeenten, aangegeven in art. 41 der wet op de inkomstenbe lastingen. De meerdere waarden al leen zal inkomen worden aanzien. Deze bepaling (Koninklijk Besluit van 16-2-28) zal vanzelfs voor gevolg hebben, dat velen dergenen die tot dusverre uitgesloten waren van het ouderdomspensioen omdat ze een eigen woning bezaten, voortaan zul len kunnen aanspraak maken op het pensioen. 2. Ouderlingen van 65 jaar en meer, die nu een pensioen ontvangen van hun vroegeren werkgever, bijv. spoor wegwerklieden van den S.aat, zullen ook een ouderdomspensioen kunnen bekomen indien het eerste pensioen niet gaat boven 2.400 fr. per jaar vooi den eenling en 3.6oo fr. voor man en vrouw. 3. De militaire pensioenen, die toegekend zijn aan ouders van ge sneuvelde oldaten of burgerlijke oor logsslachtoffers, geven voortaan ook geen aanleiding meer tot het vermin deren of het weigeren van het ouder domspensioen. Al degene die vroeger het ouder domspensioen werden geweigerd om dat ze zulk militair pensioen ontvin gen, moeten dus eene nieuwe vraag indienen. 4. De aanvragen voor het bekomen van het ouderdomspensioen moeten gedaan worden binst het kwartaal, dat de 65® verjaring voorafgaat. Wie dat verzuimt, zal een kwartaal ver liezen. In den regel treedt het pensioen in, den trimester die volgt op de aan vraag. 5. Bij het vaststellen der bestaans middelen van de ouderlingen, die het ouderdomspensioen aanvragen, wordt ook rekening gehouden van het inko men van hunne kinderen, ook wan neer deze reeds getrouwd zijn. Worden als bemiddelde kinderen aanzien, die derhalve door de wet beschouwd worden als verplicht van hunne ouders bij te staan, degene wier jaarlijksch globaal inkomen het dubbel overtreft van het minimum dat van supertaks vrij is, tenzij dus méér bedraagt dan 10.000 fr. in de gemeenten van min dan 5oo inwoners 11.000 fr. in de gemeenten van 5 tot 10 duizend inwoners i2.ooofr. in de gemeenten van i5tot 3o duizend inwoners l3.ooo fr in de gemeenten van 3o tot 60 duivend inwoners i5.ooo fr. in de gemeenten van 60 duizend en meer inwoners. Dit bedrag wordt echter vermeer derd met 2.000, 2.200, 2.400, 2.600 en 3 000 frank (naar de rangschikking der gemeenten), voor de vrouw en voor elk van de twee eerste kinderen. Voo het 3e en 4® kind wordt het met 4 000 fr. verhoogd en vanaf het vijfde met 6.000 frank. Voor de kinderen, die nog inwonen bij hunne ouders die het ouderdoms pensioen aanvragen, worden boven staande bedragen met 1/4 verminderd. 6. De tusschenkomst der kinderen ten voordeele hunner ouders kan hoogstens 3/io bedragen van 't ver schil tusschen het globaal inkomen en de maatstaf, die hierboven werd aan gegeven. Dit alles moet aandachtig worden gelezen. HET BEZOEK AAN HET HEN- EN DUIVENHOK. Mengelwerk v. De Poperinghenaar 6 Geautoriseerde bewerking door J. BOONEN naar L. GROU. Dank u wel, gen, nietwaar Tot morgen, zachtjes het jonge meisje. T Lucette. Tot mor- mijn vriend, zeide op Zaterdag 31 Maart te 6 uur 's avonds. DAGORDE le Punt. Driemaandelijksch na zicht der Gemeentekas. 2e Punt. Goedkeuring van het Kontrakt van Overname door de stad der barakken van het Koning Albert Fonds. 3C Punt. Goedkeuring deraanbe steding van de werken van opbouw van een woonhuis bij de tusschenge- meentelijke school van Abeele 4e Punt. Goedkeuring der aanbe steding van de werken van herstel aan den steenweg naar Crombeke en aan de Rekhofstraat. 5e Punt. Mededeelingen. gen die zullen gedaan worden om het Amnestie-Voorstel Van Cauwelaert gestemd te krijgen en wij zullen zeer gelukkig zijn, en Vlaanderen met ons, wanneer deze pogingen gelukken. NOTA VAN DE REDACTIE.— Zooals onze geeérde lezers weten heeft de Heer Leopold Forrest, ban kier te Yper, in den loop van verleden Zomer een studiereis naar Congo ondernomen ten einde het oprichten van een belangrijke maatschappij in te s'.udeeren en tegelijkertijd kennis te maken met de economischeontwik- keling die onze kolonie in de laatste tijden genomen had. Twee maanden lang verscheen ten andere in de ko lommen van ons blad een heele uit eenzetting van zijn reis en een uitge breid verhaal van zijn indrukken. Die belangrijke bijdragen, die gerust mo gen gerangschikt worden onder de belangrijkste welke wij tot hiertoe op dit gebied in de bladen mochten vin den, bevatte onder meer, zooals onze lezers zich zullen herinneren, eene uitgebreide beschrijving \an de land- bouwontginning van de Selemo, waai de gebroeders Maurice en Michel Vermcesch uit Poperinghe werkzaam zijn. Een eerste aftocht van drie kolo nisten naar die landbouwontginning greep reeds plaats in December en sindsdien kwamen ontzettend veel aanvragen toe bij den beheerraad. Onder die kolonisten is Heer Henri De Baenst van Stavele. Daar we weten hoe gretig onze le zers de aitikelsvan den Heer Forrest over zijn studiereis gelezen hebben, geven we hieronder eenige uittreksels uit twee brieven van den Heer De Baenst. Onze lezers zullen er niet al leen de indi ukken vinden van een rei ziger die vandaag toekomt 0111 kort nadien weer te vei trekken, maar van een kolonist die bij zijn aankomst ter plaats handen aan het werk slaat met de vaste overtuiging dat hij in een volledig nieuwen werkkring getreden lekker gegeten, onze koffers en reL- zakken een beetje in orde gebracht en na wat klappen en vertellen naar bed voor onzen eersten nacht in den brousse. 's Anderendaags 's morgens bij het ontwaken en het opstaan vond iK me waarlijk een beetje verloren, doch het duurde niet lang of mijn aandacht werd in beslag genomen door het heerlijke zicht van die prachtige reus achtige doening die daar langs alle kanten aan mijn voeten lag. Na weer een beetje orde in mijn zaken te heb ben gebiacht ben ik den eersten dag al het vee gaan nazien. Maurice en Michel zijn heel vriendelijk en men voelt zich bij hen heel gauw thuis. Niet te verwonderen dus dat men het hier allicht gewoon is en van langs om liever. Ik merk wel dat zij de god van de streek zijn en de sympathie van eenieder gewonnen hebben ze zijn overal gekend en er gaan haast geen dagen voorbij dat er geen vreemde bezoekers komen, zooals gij kunt zien op een der fotos. Ze hebben al heel veel vee. Het is nog maar twee jaar enhali dat ze hier werken op hun eigen en men vindt er reeds een groote hoeveelheid van al lerlei dieren vanaf het konijn tct den olifant. Het aantal groeitvoortdurend aan en de verliezen zijn uiterst gering. Gisteren en vandaag heb ik te paard geheel de hofstede doorkruist langs alle kanten. Buiten den eekweek zijn reeds van 200 tot 25o hectaren be boerd en eiken dag konun er nog bij. Ze zijn zeer werkzaam en binnenkort zal het hier zeker de schoonste land bouwontginning zijn van heel Congo die daarbij heel veel zal opbrengen. Al de vruchten maken goeden indruk en de oogst belooft wel te gelu'ken. is het plezier van de jacht Michel; steeds nog besproken. De Commissie denkt dat we nog de gelegenheid zul-geraakt het niet eens en rekt haren ar- len hebben om ze te schieten ik ver- j beid tot dat de Regeering zelf ten lang al om mijn 'eersten kogel te mogen ontwei p zal hebben klaargemaakt, schieten. Tot hiertoe gaat hét klimaat! De Pachtwet zit ook maar in een mij goed gedurende den dag is het! sukkelstraat je. De M tddenaldeeling, een beetje warm maar tegen den die het ontwerp onderzoekt heelt een avond wordt het frisch zoodat ik heel bepaling aangenomen waarin de mo- goede nachten heb. Het spijt mij dat ge.ijkheid voor den huurder voorzien ik hier zal moeten vertrekken om te wordt de pacht up te zeggen na het Fungurumé, op 1100 Km. van hier, de boerderij van 5oo hectaren, de steen bakkerij en den molen te gaan bestu ren. In het begin zal ik me zeker een beetje eenig gevoelen en het zal ook een heel ander leven zijn en schrikke lijk veel werk, zegde Maurice reeds. Maar ik zal mijn best doen om er gauw in te komen en de zaken goed te doen vooruitgaan en dat is toch het bijzonderste. Maurice zal de eerste tuden meekomen. We hebben hier juist den bouw voltooid vaH een groot verkoopmagazijn, met brijken ter plaats gt maakt men ziet genoeg aan de grootte dat men ten volle rekening gehouden heeft van de uitbreiding der zaken. Met veel plezier hebben wij ook kennis genomen van het telegram van nu voort beschouwen wii ons als een deel van de maatschappij an de Lubilash waarbij ons het blijde nieuws toekomt dat de regeering ons twee groote olifanten van Api ten ge schenke geeft welke vroeger gedres seerd zijn geweest door Michel toen hij nog onder den Staat was. Dat maakt zes met de vier die voorkorten tijd gevangen werdtn en die Michel nu ook aan het leeren is. Die sterke kerels zullen ons hier goed van pas komen als trekbeesten. We hebben ook goed gevierd toen we vernomen hebben dat het Comité spécial du Ka- tanga aan den groep Forrest-Boone 40.000 hectaren grond toegestaan heelt. De kameraad Buysse kan zich nog kwaad maken als hij er aan denkt dat hij zoo langen tijd vruchteloos uit gezien heeft achter een klein doe- ningske in België. Ik ook ben heel tevreden dat ik ge komen ben en ik ben zelfsverwonderd dat het zooveel tijd gekost heeft eer ik me ten volle kon beslissen. Gij ziet dus dat ik al volop kennis gemaakt heb met het midden waarin ik voor taan zal leven en dat alles er op wijst dat ik het best zal stellen. Koloniale- Landbouwtentoonstelling te Yper -:- 5-9 April. Hiinri DE BAENST. DE DRIE NIEUWE AANGEKOMEN MAKEN KENNIS MET DE OLIFANTEN. is en een nieuwe toekomst te gemoet gaat. KISAMBA. Nu denk ik dat eenig nieuws over de Selemo wel het meest uw nieuws gierigheid zal gaande maken. Voor aleer we hier toekwamen waren onze geesten voortdurend bezig met ons nieuwe leven dat voor de deur stond. Doch eenmaal dat we op congoleesch grondgebied waren en links en rechts aan landgenooten vertelden dat wij naar Kisamba gingen bij de gebroe ders Vermeesch, merkten wij met groote verwondering en met nog groo- ter vreugde dat Maurice en Michel door iedereen gekend waren. Wij hoorden overal met den meesten lof over hun persoon en over heel hun reusachtige doening spreken, zoodat wij feitelijk bij onze aankomst niet heelemaal in den vreemde aanland den. Waren de streek en heel de Selemo voor ons nog eenvraagteeken de hoofden waren het niet meer. Het was elf ure 's avonds toen we toekwa men en Maurice had de gastvrijheid zoo ver gedreven ons in auto te ko men halen aan de statie. Gauw wat Ik had me werkelijk niet aan zooveel verwacht en ik besef nu eerst welke toekomst we hier hebben en welke zaken er hier te doen vallen. De grond moet hier uiterst vruchtbaar zijn als men ziet welke uitslagen men na een paar jaar kan bekomen. Zondag ben ik het vee gaan zien toen het zijn we- kelijksch bad in den dipping-tank moest nemen het is heel belangwek kend om zien hoe al die dieren daar aan gewoon zijn. Voor Congo is dit een inrichting van het allergrootste belang voor al de veekweekers in het begin hadden ze hier nogal moeite om het vee op te kweeken maar nu gaat het heel goed. Er zijn hier vier olifanten en we hebben ons laten fotografeeren in hun gezelschap. We zijn ook al een keer gaan jagen een neger die aan het visschen was kwam vertellen dat hij nijlpaarden gezien had in de Lubilash. Michel en wij gedrieën trokken er da delijk op los, maar ze waren al ver trokken toen wij ter plaats kwamen iedereen was spijtig want we hadden het reisje voor den koning gemaakt. Om weer te keeren kregen we dan nog een vlaag op onzen nek toe. Dat permissie gegeven had van haar ver trouwelijke mededeelingen gebruik te maken, voor zoover hem dat goed- dacht. Maar juist die overvloed hinderde hem. Hij voorzag, dat de plaats be perkt zou zijn. Hoe zou hij in eenige regels alles kunnen samenvatten, wat hij te zeggen had Hoe zou hij al deze feiten, die in werkelijkheid tamelijk duister en eenigszins onsamenhangend waren, tot even zoo veel bewijsgronden ten gunste van Jen verdwenen kassier verdraaien Wanthij zou zich als ver dediger van Lucette's vader voordoen, -r ot morgen En Tortoran vertrok, met in de ziel. den bovenmenschelijken moed, en het j de veronderstelling van de ontvluch- onbluschbare vuur, die de liefde in het hart der jonge mannen stort. VI. Een proefschot dat een meesterschot Is. Het was tien uur 's avonds toen zich Tortoran na zijn lang onderhoud met Lucette weer in de rue Damre- mont bevond. Hij zocht naar een taxi. Daar hij er geen aantrof, nam hij het besluit de rue Lamarc naar de Nord-Sud in te slaan... Hij wenschte zichzelf geluk een goed middagmaal genomen te hebben, want hij dacht er aan, dat hem geen tijd zou overblijven zijn avondmaal te gebruiken. Hij had zijn artikelen nog te schrijven en niettegenstaande zijn machtig zelfvertrouwen, deed hem dat vooruitzicht hevig verontrusten. Voorzeker izou het niet aan stof ont- brek/»»-fcns, t tetimjnete Lucette hem ting geheel verdoezelen en die van de schaking doen zegevieren, hoewel zoo j goed de eene als de andere theorie tegendezelfde onverzettelijke onwaar schijnlijkheid stuitte tenzij de eene noch de andere, eenige verklaring gaf over de wijze waarop Célestin Gardenois in de lift, tusschen het gelijkvloers en de eerste verdieping verdwenen was. Terwijl hij zich met deze gedachten in den geest bezig hield, ging Alfred Tortoran de reeds donkere en verlaten rue Lamarc op, toen hij den indruk kreeg dat men hem achtervolgde... Op het oogenblikdat hij in de nabij heid van 'n straatlantaarn kwam, keerde hij zich plots om en kwam te staan tegenover een lang en mageren kerel, met grauw en dom gezicht, roode neus en knippende oogen. De achtervolger schrok en mompel de eenige onsamenhangende woorden: Wat is er Ben ik dan een dief... Is dat nou een manier van doen... Hij waggelde lichtjes en zijn woor den werden door hikken afgebroken. Alfred haalde de schouders op be schaamd bij het naderen van dien al- ledaagschen dronkaard zijn hart te hebben voelen kloppen. Dan maakte hij rechtsomkeer en vervolgde zijn weê- Eenige minuten later nam hij plaats in de ondergrondbaan en dacht aan niets meer dan aan zijn artikel... Onder de hinderende obsessie van eenblik sloeg hij evenwel de oogen op. Op eenige stappen van hem, staarde hem aanhoudend de man uit de rue Lamarc aan. Zijn kleine grijze oogen diep aan iederen kant van het vermil joene voorgebergte, dat zijnneus was, in hun holten gedrongen, hadden een uitdrukking van sluwheid, die aan zijn gelaat den schijn van zwakzinnigheid wegnam, waardoorTortoran vooreerst was getroffen geworden. Zoodra deze zijn blik er op gevestigd had, wend den ze zich dadelijk af en werden weer vaag en knippend. De jonge man, onaangenaam ge prikkeld, stond op het punt den kerel aan te spreken. Hij hield zich in, uit vrees zich belachelijk aan te stellen Dit personage had eigenlijk toch het recht denzelfden weg op te gaan als hij en in hetzelfderijtuig vanden Nord- Sud te stappen. Toch begonTortoranhemmetmeer oplettendheid gade te slaan. De man was heel deftig met een donkergrijs pak gekleed. Hij droeg een gestreep- ten lossen boord en slappen hoed. Hij hield zich nu, niettegenstaande 't slingeren van het spoor, heel recht wat 1 ortoran verwonderde daar hij hem 'n oogenblik te voren had zien waggelen. Overigens scheen de onbekende hoegenaamd geen acht meer te slaan op zijn reisgenoot, en Tortoran be proefde de gedachte aan hem van zich af te weren en tot het ontwerp van zijn artikel terug te komen, dat hij met zooveel moeite in zijn hoofd sa menstelde. Dat gezicht heb ik ergens anders ook gezien, dacht hij bij zichzelf. Te Notre-Dame de Lorette, stapte Alfred af. Hij stelde met een licht ge baar van ongeduld vast, dat de vreem deling eveneens afstapte. Alfred volg de de faubourg Montmartre. De man deed evenzoo. Aan den boulevard gekomen, draai de Alfred links af, en bevond zich tegenover het gebouw van de Gazette de Paris, ging er binnen, klom den trap op die naar de redactie leidt en maakte halfweg rechtsomkeer... Hij bemerkte dat de man in de Hal was binnengedrongen en met den concier ge stond te praten. Ditmaal bestond er geen twijfel meer. Tortoran werd bespied. Dege ne die gelast was zijn gangen na te gaan handelde met zeldzamen durf. N a zijn gesprek met den bediende wierp hij een spottenden blik naar Al fred en ging dan heen. De leerling-reporter stormde nu de trappen af en ijlde naar den concierge. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER OROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE Alle Bureelmeubelen - derde of het zesde jaar in geval de pacht niet geschreven wordt. Mis se ien komt er alzoo eene oplossing Ook de Legercommissie is aan het sukkelen. Er wordt gesproken cn im mer maar gesproken. Het was bemoe digend dat alle Vlamingen, ook M. Kreglinger namens de Liberalen, zich uitgesproken hébben voor opleiding door eigen taal in Vlaamsche en Waal- sche eenheden bij middel van de ge westelijke indeeling. Nog wat spreken en ook die Commissie zal met Paschen ha r werk niet kunnen eindigen, zoo als het beloofd werd. Waar men niet gesukkeld heefr, dat is met het stemmen van ettelijke mil- lioenen voor het herstel van de ves tingen te Luik. De Minister heeft echter de belofte gedaan dat de Kamer zal moeten uitspraak doen over het geheele verdedigingsstelsel. Nu betreft het dc bewapening van de nog bestaande forten en het gebruik van de rog overblijvende kanonnen. Kon men hiervoor de uitspraak der Legercommissie niet afwachten Thans is de Kamer met verlof tot 17 April. Na Paschen staat voor de Kamerleden veel en ernstig werk te wachten. Mochten zij zich langzaam haasten om in geen sukkelwegeltjes meer verzeild te geraken. Verhooging van de Abonnementen. De prijzen der persoonlijke bi 'jet ten op het Spoor blijven ongewijzigd. De abonnementen echter zullen ver hoogd worden vanaf I April. Voor de school- en arbeidsabonne- menten wordt de verhooging bere kend op grond van den afgelegden afstand. De verhooging bedraagt 10 tot 25 t. h. voor de gewone abo: ne- menten, i5 tot 24 t. h. voor de scho-l- abonnementen en 11 tot 16 t. h. voor deze der werklieden. De prijs van het gewone abonne ment voor het geheele land wordt ge bracht op 236o fr. voor derde klas reizigers. Deze prijs wordt verhoogd met 751. h. voor tweede k'as reizigers. De uriis voor een maandabonnement wordt gebracht op 1/16 van het jaar abonnement. Een vijfdagen abonnementskost 110 fr. en een t5 dagen abonnement 200 ir. in derde klas. In tweede klas zullen de prijzen bedragen 200 fr. voor 5 dagen en 35o fr. voor l5 dagen, dit is nagenoeg acht maal den prijs van vóór den oorlog. Er wordt ook nog medegedeeld dat nogmaals vanaf 7 April tot 3o Sep tember Week-end biljetten zullen afgeleverd worden. Deze zijn 25 t. h. goedkooper dan het gewoon tarief Deze biljetten zullen geheel den dag van Zaterdag en van Zondag worden uitgereikt. De terugreis moet ge schieden, hitzij den Zondag, hetzij den Maandag. Deze Week-end bil jetten geven dezelfde rechten als ge wone reiskaartjes. Tweede Paasch- dag, tweede Sinxendag en O. L. V. Hemelvaartdag zullen als Zondag aanzien zijn voor wat de week-end biljetten betreft. In het Vlaamsch. M. Brutsaert heeft in de Kanier het verslag ingediend over het voorstel Boens, betreffende de aanwerving van het personeel der zeevischvangst. Dit verslag was uitsluitend in het Vlaamsch opgesteld. Dit stippen wii met voldoening aan. ,Het is geheel zeker dat onze Vlaamsche beweging op parlementair gebied dan alleen met reuzenstappen zal vooruit gaan, als alle Vlaamsche Kamer- en Senaat leden in Kamer en Senaat en in al hunne betrekkingen met de officieele wereld aan de Vlaamsche taal de plaats geven die haar toekomt. De minderheidsnota. Eindelijk is het verslag van de mid- denafdeeling voor het wetsvoorstel Amnestie verschenen en ter Kamer neergelegd. Twee leden van de zes hebben het noodig geacht een minderheidsnota op te stellen. Dat is hun recht maar daarvan kunnen zij ook misbruik maken. De twee leden, de heeren Destrée en Merlot zijn beiden Socialisten en beiden Walen. Als socialisten hadden zij dit beter niet gedaan. De Internationale ievert in alle landen voor amnestie. Zij eischt vrijheid voor de sociaal-revo- lutionnairen van Rusland. Dit doet zij in naam van al de aangeslotene Socialisten. Ook in dezen van Destrée YPER Tel. 249. POPERINGHE Tel. 94. Dit is een zichlje van den «Stand» van het Huis Stevens-P ai tou en Zonen, Werktuigkundige Poperinghe-)'per in de laatste Landbouwtentoonstelling in het Jubelpark te Brussel. Het Huis Stevens oogstte daar den meesten bijval. Te Yper zal hunne Tentoonstelling op de Markt onder een grooten speciaal gebouwden ijzeren hungaar nog veel belangwekkender zijn. Leder Landbouwer moet dat gaan zien. Aan het sukkelen. Het heeft er den schijn van dat men overdrijft als men zegt dat ons Parlement aan het sukkelen is. En het is nochtans zoo. Dat er op één morgenzitting niet min dan dertien wetsontwerpen, waaronder de oprichting van Hout hulst tot afzonderlijke gemeente van Clercken, goedgekeurd werden, d.t verdient eene eervolle melding. Maar met andere kwesties, die nochtans van overwegend belang zijn, wordt er wreed gesukkeld. Oor deelt liever. Het is nu meer dan een jaar en half geleden dat de Perequatie-Commissie hare werkzaamheden aanving. Sinds October is het verslag harer werk zaamheden verschenen, dat als basis gediend heeft bij het toekennen der perequatie bij Spoor en Staat. Sinds Nieuwjaar worden al de beambten en bedienden van Spoor en Staat betaald volgens den nieuwen loonregel. Nu nog moet een begin gemaakt worden met de loonregeling van Onderwij zers, Priesters en Magistraten. Er werd stellig beloofd dat alles tegen Paschen in orde zou zijn. Daar is niets van in huis gekomen. In afwachting worden steeds de maandwedden van einde 1927 uitbetaald, zoodat degenen die moesten verhoogd zijn alleenlijk hunne wettige verhooging niet genie ten, noch den kindertoeslag waaraan zij volgens de bestaande wetten zou den recht hebben. Ook het vraagstuk van de perequa tie van de Staatspensioenen bleef eveneens nog zonder oplossing. Het is een ingewikkeld vraagstuk, doch ook de loonregeling der Staatswerk lieden was moeilijk en toch heeft men eene oplossing ervoor gevonden Waar het hier gaat om oude en ver- sletene menschen, die hunne beste krachten aan de openbare diensten gegeven hebben, zou er ook wat meer spoed mogen aan den dag gelegd wor den. Het voorstel op de besctierming van den handelseigendom wordt ook en Merlot. Hoe is het uit te leggen dat Wat wou die vent vroeg hij. Ik verwed, dat hij u overmij ondervroeg dat hij mijn naam, mijn adres wou kennen. De concierge antwoordde Hoegenaamd niet, mijnheer, hoe kon ik hem inlichtingen geven, terwijl ik u zelf niet ken Ik had u voor dezen avond nooit gezien... Tortoran voelde dat hij zich een beetje belachelijk had aangesteld. j Dat is waar, zeide hij, pardon... De concierge verontschuldigde deftig Daar is geen beleedigingmee ge moeid, mijnheer. Tortoran maakte aanstalte om zich weer naar den trap te richten. Gingt u naar de redactie her nam hi i. 1 De jonge man antwoordde met een bevestigend gebaar. Ik ben de plaatsvervanger van mijnheer Lacroix, zeide hij terzelfder tijd, ik heet Alfred Tortoran. Nee, maar, zooiets... Dat is bui tengewoon.. riep de jongen uit. Wat ligt daar voor buitenge woons in? vroeg de journalist, terwijl hij wat knorrig de wenkbrauwen fronste. Ikbedoeldaarmede, dat die man, die me zooeven aansprak, volhield dat hier een mijnheer Tortoran was, en ik beweerde hettegenovergestelde. i Hij heeft me zelfs zijn kaartje afgege ven, voor mijnheer Tortoran» zeide hij Neem het, wanneer u tenminste dat is... In hoogste mate verrast, nam Al fred uit de handen van den bediende het rechthoekig papiertje dat deze hem reikte. - Theodor Grascuit, las hij. En plots schoot hem iets weer te binnen. Arme jongen, mompeldehij glim lachend, niet zonder spotten, terwijl hij ditmaal definitief de trap der re dactie beklom. Theodor Grascuit was de officieele aanzoeker van Lucette, maar deze kon hem niet lijden. Ze had hem eens aan Tortoran voorgesteld in volgende bewoordingen Kijk, mijn verstijfde beminnaar. En ze was in een lach uitgebarsten voor het ontstelde go zicht van dengene dien ze aldus had gedoopt. i Weliswaar, had Célestin Gardenois eertijds de oplettendheid aangemoe digd van Grascuit die op dezelfde ver dieping woonde, en die overigens ambtenaar in een vage administratie der prefectuur, doorging als iemand die er warmpjesimit. Maar tegenover de duidelijk te kennen ge even weer zien van zijn dochter, had de brave kassier niet aangedrongen. Wat wilt ge er aan doen, mijn arme Theodor, de kleine wil niet, had hij aan den verliefde gezegd. En deze scheen er zich bij ne-rgr legd te liebb n en vergenoegde zich met telkens te zuchten wanneer hij Lucette op den trap ontmoette, en Gardenois dikwijls uit te noodigen om met hem het vriendschapshokje te deelen. Soms had lpj Lucette aan den uit- Deze twee prachtige Veerzen werden gekweekt door onzen Stadsgenoot Heer Karei Degroote. De bovenste ze weegt 520 kilos behaalde over eenige dagen den in Prijs in een veeprijskamp te Somerghem, in de reeks Veerzen met 2 tanden en Maandag laatst, te Gent, in den jaarlijksch en grooten Natio- nalen Prijskamp voor Paaschbeesten bekwam ze den 3" Prijs op 40 mededingsters De onderste bekwam in de reeks Veerzen met 4 tanden den 1» Prijs en den Eereprijs te Somerghem en te Gent, in de grooten Nationa- len Prijskamp, den 2" Prijs op 35 mededingsters zij weegt 720 kilos. Prachtige dieren, die hunnen eigenaar ter cere strekken. Aan M. Karei Degroote onze beste gelukwenschen voor dien welverdien den uitslag. die socialisten amnestie weigeren in Belgie Wij w. ten genoeg dat au.nestic de hoofdbekommernis niet is der So- cialis'en, zelfs niet in Vlaanderen. Dat de Vlaamsche Socialisten echter iets gevoelen voor Amnestie en er mede zouden instemmen durven wij wel verhopen De komende kamer- besprekingen en stemmingen over amnestie zullen dat wel aantoonen. Als Walen hadden Destrée en Mer lot ook beter gezwegen. Het is voor ons. Vlamingen, kwetsend dat de roede over de Vlamingen gelegd wordt door Walen. Zij hebben minst van de aktivistische kwaal geleden. Zij hebben vóór den oorlog niets ge daan om den ongezonden toestand, waarin het aktivisme zoo gemakkelijk zou gedijen, te doen ophouden. Zi n zij niet in dat deze zaak toch hoofd zakelijk de Vlamiqgen aanbelangt en nooren zij niet dat de groote meer derheid van het Vlaamsche land om amnestie roept Niemand werkt meer de scheiding van het land in de hand, dan die Walen door hunne stugge houding tegenover de Vlamingen. De woningpolitiek. Binst anderhalf uur heeft Minister Heyman in den Senaat het vraagstuk van het bouwen van goedkoope wo ningen besproken, de voorgeschiede nis ervan uiteengezet en verklaard dat de woningspolitiek der Regeering de volgende zou wezen De politiek van verhuring zou voortgezet worden ten behoeve van hen die he'.. verdienen, vooral voor de arine en kroostrijke gezinnen. Men zal tevens de politiek hervatten van gang van haar bureau afgewacht en ze stilzwijgend gevolgd, onderdanig als een arme hond die men wegjaagt en had al haar ruwe weigeringen steeds met denzelfden pijnlijken glim lach beantwoord. Opzekerendag had hij ze zelfs tot in de lunchroom, waar ze haar middagmaal nam, gevolgd en toen was het, dat ze verbitterd, hem in tegenwoordigheid van Tortoran belachelijk had gemaakt Door dit voorval werd aan de op lettendheid van Grascuit een eindt gemaakt. Waarschijnlijk had hij in Alfred een gelukkigen mededinger geraden en had hij bepaald de verove ring van het jonge meisje verzaakt. Om welkereden trad hij nu opnieuw uit de schaduw naar voren en ver scheen hij onverwacht in het leven van Tortoran Deze hield zich niet lang bij deze vraag stil, want hii werd letterlijk- door den kokenden Marteau gebeten Wel, daar is u nu eindelijk, riep de onstuimige bedrijfsleider uit. Brengt u dan nu eerst uw copy En wat een copy dan nog Ik weet al wat het zal zijn. Ik bezit reeds de noodige inlichtingen, mijnheer. Ik weet, dat niemand bij Gardenois ont vangen werd, dat iedereen aan de deur we"d gezet. Mijn medewerker bij de kantoren der commissarissen heeft me reeds alles gezonden wat daar te snappen was en de commissaris heeft ontvangen. Als u me niets ander.' mee' rengt kunt u opdoeken... Hij sprak naar zijn gewoonte, met een dergebjke radheid van tong, dat zijn toehoorder geen gelegenheid had een woordje in het midden te bren gen. Gelukkig moest hij een seconde wachten om adem te scheppen en Tortoran maakte daar gebruik van. Ik ben ontvangen geweest, zei de hij. Deze verklaringscheen den bedrijfs leider met verbouwereering te slaan. Hij had Tortoran op goed geluk af naar Gardenois gestuurd, met de vol strekte overtuiging dat hij uit dit be zoek niets zou halen. Dit was voorze ker het metst ondankbare aandeel van het reporterswerk, dat hij aldus voor hem had voorbehouden, juist omdat Tortoran een nieuw aangeko mene en een beginneling was. Ook was hij heelemaal stom ver baasd te vernemen, dat deze beginne ling geslaagd was waar zooveel oude beroepsjournalisten waren misge- loopen. Tortoran evenwel haalde achteloos een foto uit zijn zak, reikte het aar zijn overste 1 n vroeg Is het nog niet te laat Hier is het portret van den ouden Gardenois Een soort vrcugdegebrul was hei antwoord van Marteau. Hij wierp zich op het portret, rukt« het uit de handen van den jonge mar en vluchtte met zijn buit weg. Lichteliil: van zijn stuk gebracht haalde Alfred even de schouders op Die vent is zot, mompelde hij. ft Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1