HET NOTAR1ËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD nieuwsblad voor Poperinghe en Ümstrefk&is. Het Geheim van ie Lift Bezoekt is F Handelsfoor uaart van per naar den vzer m PASCHEN! ALLELUIA! Nog oir Amnestie Huis Stex/ens-Pattou Zonen GROOTE TOMBOLA Zondag 8" April 1928. 30 Centiemen 25e Jaar. - N' 15 gedachten Vlaanderens IJzermonument Politiek Overzicht. 1 Koloniale Landbouwtentoonstelling. Zitting van den Gemeenteraad FORI E bRUNE Guldenbier en Extra Drinkt CYTER CHAMPAGNE Abonnementsprijs per Jaar In Stad 14.00 fr. In Belgie p. post 16.00 Ir. Amerika en andere landen 34 tr. Frankrijk en Congo 28 fr. (Fr. g. 20 fr.) TARIEF DER PRIJZEN Berichten Verkoopingen Eene inlassching o fr. 90 per regel 2 en 3 Inlassch. o fr. 80 per regel Vonnissen Rouwberichten 1 fr. 5o per regel j 6 frank HERHAALDE ANNONCEN prijzen op aanvraag. Alle anaoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezon den worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Uitg SANSEN-VANNESTE, Drukker Gasthuisstraat, l5, Poperinghe Telefoon 9. Postcheck 15.570. Ui llillW liAllSl Al AAA! Een geheim is iets dat men zwijgt. Bij velen bestaan geen geheimen, want zwijgen zou ze doen bersten. Bij de Laplanders bestaat een mid del om geheimen te bewaren ze ver- lellen re aan hun kat, en de kat blaast, ze onverstaanbaar naar den hond. 't Minste dat een babbelaar weet, weet in 't korte iedereen. Kommeer is zoowel mannelijk als vrouwelijk. Te veel stoom doet een machien springen, en bij een kommeer is 't minste nieuws stoom. Evenals de zon alle andere hemel- lh hamen in schittering en licht over- trelt, zoo blinkt Paschen uit boven alle andere feestdagen, het is waarlijk der plechtigheden plechtigheid. Paschen, het feest der blijde hoop, der zonnige liefde, der eeuwige vreugde Twee maanden lang heeft de H. Kerk alle vreugdeklanken in hare ge- heden en gezangen gedoofd en ue laatste dagen vooral was haar gebed een boete en rouw om den dood van haar Stichter doch zoodra de eerste morgenschemering na den Paasch- nacht gloort, jubejen de klokkenklan- ken hun machtigen Alleluiakreet uit en verkonden aan heel de katholieke wereld de blijde Paaschvreugde. En dank- en jubelhymne zingt de Kerk omdat zij zich verheugt over Chris tus overwinning en daarbij het vaste betrouwen bezit eens eeuwig mee te zullen juichen in het hemelsch Al leluia. Wanneer wij op het Hoogfeest van Paschen de liturgische diensten in onze kerken en de heerlijke zangen, doortinteld van de blijde Alleluiaklan- ken, bijwonen, dan alleen voelen wij dat de katholieke Kerk hare geloovi- gen weet te brengen in de stemming van zonnezuiver vreugdegenot. En we worden als 't ware meêgesleept door dat idealenlied, dat onze ziel opvoert naar het bovenaardsche, en we voelen dan dat ons christelijk leven een idealenleven is, een leven waarin gestreefd wordt naar verwe zenlijking van grootsche plannen, een vreugdeleven waarin de katholieke godsdienst blijheid en warmte brengt. Indien er in onze hedendaagsche samenleving zoo weinig ware vreugde heerscht, indien er zoo'n leemte is aan opwekkende blijmoedigheid, is het niet omdat de katholieke kerk plechtigheden door het volk niet meer verstaan worden, omdat de christelijke levensopvatting bij ons volk is te loor gegaan De zuivere christelijke vreugde kan niet meer gemaakt worden door degenen die eiken Zondag den weg naar sport- en speelplein,naar kinema of theater,naar feest-of danszaal inslaan en steeds de kerk blijven voorbijgaan. En zij die 's Zondags nog mis hooien, meer uit gewoonte of slenter dan uit overtui ging of geestelijk genot kunnen ook niet meer warm worden gemaakt voor al de schoonheid en de verhevenheid van het christelijk leven. Zij voelen niet meer de vreugde-op welling van het blijde Alleluia, omdat zij niet meer in zich dragen het beeld van den Christus, die het Licht der wereld is. Bezitten wij echter dat beeld, zoo zullen wij licht en warmte, klaarte en vreugde verspreiden ron dom ons. Laten wij daarom bij dit Paasch- feest opgaan naar de schoonheid van onze roomsche liturgie of kerkelijke diensten en te samen met de kerk den strijdzang en den zegekreet aanhef fen Alleluia Looft den Heer, zingt het christen hart omdat het jubelen wil met zijn Verlosser en verheugd is over de groote overwinning van het leven op den dood. Looft den Heer, zingen de vogelen in de wijde lucht en de bloemen in het zonnige veld. Looft den Heer, zingt de stralende zon in den blauwen hemel. Looft den Heer, zingt ook de regen, de bliksem en de donker in den duis teren nacht, want heel natuurlijk juicht Gode toe, omdat hij is de Schepper en de Meester van het heelal. Laten wij steeds het Alleluia op de lippen hebben en Christus loven om alles wat Hij ons overzendt, dan wor den wij die zonnemenschen, die ge lukkige gezegende Godskinderen, die rijk zijn als de zon en ook allen die tot hen naderen warm en blij bestra len. Zoo wordt ons leven als een zon- nebaan, als een vuurtoren die anderen den weg aanwijst naar de eeuwige vreugde van hierboven. Die zonneglans, die echte levens blijheid, die vreugdekijk op het leven, die kinderlijke en tevens mannelijke blijmoedigheid ligt zoo heerlijk beslo ten in den liturgischen geest van de gebeden der H. Kerk, die ons iederen dag, maar vooral in den Paaschtijd, zoo wonderschoon aanmaant tot vreugde en blijheid. Laten we ons verheugen, laten we blijde zijn in den Heer, in de vervul ling van onze taak, die de hemel ons heeft opgelegd in hel volbrengen van onze dagelijksehe plichten in het overwinnen van onze moeilijkheden ja zelfs in den strijd van het leven die soms hard is. Wezen we immer ver heugd omdat wij door de nauwste vereeniging met Christus geroepen zijn tot die edele taak om zijn rijk uit te breiden omdat wij in de wereld, op (Vervolg onderaan 2e kolom.) VOOR Volgende gende opmerking lazen we Zondag in De Volksmacht De iranskiins hebben schrik dat de vrij komencVlamingen de massa, en vooral de jigd, nog meer zullen winnen voor hl ideaal. Het gedwon gen martelaarhap, dat de belgische regeering hunplegt, werkt nog veel nu er op het g/oel en verwekt nog veel meer synthie voor de slacht- oflers en hun plitiek. Wil men dtVlamingen en vooral de jeugd afhalen van het nationa lism, vooral in het revolutionnair en politiek nionalism, dan moet men den eegen weg volgen die daartoe Ieideman, nl. het rechther- stel voor de lamingen. Dan komt het vertrouw* van zelfs terug en wanneer ViaaJeren zijn volle recht heeft bekomenan de regeering, door het afschaffenvan alle wantoestan den,dan wordtelfbestuur overbodig. In dien geeszijn ook de raadgevin gen van de Bgische Bisschoppen, die vrede wiln door recht en ver zoening. De eiste stap daartoe is de amnestie die eel verbittering moet wegnemen enden weg openen voor toenadering eivrede We lazen npin 't Getrouwe Mal- deghem De kwestijvan dat zoogenaamde fransch voorst in 1914 om met haar en huid Belg: bij Frankrijk aan te sluiten, door in tol-unie en politiek verbond, is ni zonder staart. Weet men vd dat het ook uit schrik daarvoor wadat de activisten hier toen zijn onftaan. Als Belgie bij Frankrijk gig aangesloten zijn, schoot er van e Vlamingen niet meer over. Sedert heben onze regeerings- hoofden dappr beweerd dat er nooit iets van aan j geweest, maar van de week komt heuit, dat er officieus wel is over gesprejen en... men laat onze activisten tocnog altijd in 't gevang of verbannen 1 ■PB—— Brengt steenen aan. Deze maand wordt met den bouw begonnen van het prachtige IJzer- gedenkteeken. Sober en grootsch, met zijn opstrevende lijn naar het hooge kruis met de letters AVV. WK., zal het weldra oprijzen als een gebed van steen, stijgend uit de sompige bloedvelden van het tragisch IJzerveld. Vlamingen aan U thans te toonen dat geen offer U te zwaar is, om een TORENHOOGE hulde te brengen aan uw duurbare dooden. BRENGT STEENEN AAN niet enkele, niet honderd, maar duizen den Laat geen enkele gelegenheid voorbijgaan. Hebt ge al eens gegeven, doet een tweede kleine opoffering (het is zoo weini r in vergelijking van HUN offer) houdt geen vergadering zonder eens te bedelen voor uw monument zing een lied, geef 'n kunstavond 'n voordracht 'n tooneelfeest, waarvan U de netto op brengst aan Heidenhulde stort BRENGT STEENEN AAN van waar ge ze ook krijgen kunt wacht niet twijfel niet want niet met oorden stapelt men de steenen tot een toren Onze dooden wachten In zitting vn 14 Maart 1928, sprak Minister Baeloverdie levenskwestie voor Yper, inlezer voege De Heere Butaye, Missiaen en Brutsaert Idden het over den Vaart van [per naar den Yzer. Niemand nier dan ik, is bewust van de noqzakelijkheid van dit Kanaal. Ik weet gpoeg welke de nooden zijn van dei streek en ik ben over- tuigd dat e voor Yper geen toe- komst openligt zoolang als de weg naar den Yjr en naar de zee niet open is. Ik weet dt ook verscheidene Nij- verheden dar zouden ontstaan zijn, ware die vaft reeds uitgevoerd ge it worden, 't Ildaarom dat de begroo- ting van ig8 daarin voorziet. Ik herhaal het iog de vaart is in de begrooting fegrepen en daarom zeg ik ook dat t^komend jaar in de be grooting vajl929, grootere sommen dienen ingephreven te worden met het oog op en snellen vooruitgang der werken) Gij weet lat er reeds werken uit gevoerd weden aan Drie Grachten en ook te besinghe, en dat er ge baggerd is éweest op verscheidene plaatsen. 'tVare uitzinnig daarmee niet voort p gaan en 't is daarom dat ik aangjdrongen heb want ik ben niet mester alleen opdat voor dit gdeelte van West-Vlaan- deren eene nooie som in de begroo ting zou vezekerd zijp. Wij bedaiken hertelijk Minister Baels voor zh goede woorden voor heden en mil e beloften voor morgen En wij zoiien hetzelfde willen zeg gen aan onje drie Volksvertegen woordigers. Maar tot >nze groote verbazirg wanneer de blitengewone begrooting waarin het Crediet van 800 000 fr bekomen doir de Afveerdigingen bij M.Jaspar, cpgeleid door Dr BRUT SAERT, op londerdag 22 Maart, ter stemming kyam was M. M6SIAEN afwezig, en M. BUT\YE stemde tegen. Enkel Dr KUTSAERT stemde voor. Groote w^ken vragen en weigeren de daartoe roodige kredieten te stem men, hoe rijjt men dat te zamen O, arme Logika De loe lijst tot 3l Januari 1928 be loopt i58.53ofr. 21 Het is thans een uitgemaakte zaak dat het IJzergedenkteeken meer dan 700.000 fr. zal kosten en dat men in de maand April zal beginnen aan de grondvesten en het voetstuk, die voor de aanstaande Bedevaart, 19 Oogst moeten voltooid zijn. De Sekretaris, Cl. Dk Landtsheer Groote Kaai, Temsche, Postcheck 113.465. Mengelwerk v. De Poperinghenaar 7 Geautoriseerde bewerking door J. BOONEN naar L. GROU Dan zette hij zich voor een tafel neer, trok een hoop copypapier tot ons huisgezn Christus willen doen heerschen e erkennen als de Koning en de Meeiter, omdat wij aan de zielen die dis werden toevertrouwd van zijn goddelijke vreugde kunnen mededeelenj omdat we aan de zie ken, de behteftigen, de aederigen, de meest veriaenen kunnen boodschap pen dat er, liettegenstaande de ellen de die er it dit leven heerscht, een vreugdezang een jubellied weerklinkt Alleluia, loeft den Heer LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIRÉE - BEDDÈVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE gasthuisstraat, 15, POPERINGHE - Alle Bureelmeubelen - Een Vlaamsche Plicht. Het komt er op aan den Vlamingen legereenheden te schenken, waar zij in eigen taal tot verdedigers van den vadergrond worden opgeleid. De Vlaamsche studeerende jongeling schap heeft echter plichten te vervul len, want zonder haar komen wij bij de gewenschte legerhervorming voor groote moeilijkheden te staan. De jonge Vlaamsche intellectueelen mo gen namelijk niet langer meer weige ren in het actief en reservekader van de nationale weermacht te treden hun aanwezigheid in de kaders i broodnoodig voor onze Vlaamsche manschappen zij zal daarbij er machtig toe bijdragen, om de andere landgenooten eerbied voor onze taal en onze rechten in te boezemen. De gewestelijke indeeling van de Belgische weermacht in Vlaamsche en Waalsche legerdivisies, onder één en hetzelfde hoofdbevel, is een van de voornaamste punten van het Vlaamsch tusschen Vaticaan Zonder geestdrift aangenomen, i Geschil Het Fransch-Belgisch Handelsver- Vaticaan en Fascisme drag werd in Kamer zoowel als in Een nieuw en zwaar ge.-clrl is gere- Senaat met eene gelatenheid aangeno- zen tusschen her Opperste Geestelijk men, zonder den minsten geestdrilt. Gezag en den leider van het Fascis- Geestdriftige verdedigers van het me, een geschil dat een droevige verdrag hebben zich niet laten Loc- weerklank zal hebben in de gansche ren. Er hing zoo wat een geest van katholiciteit. Vooial zij die gehoopt berusting in het onafwijsbare over de hadden op een spoedige en algeheele Kamers, een twi-jlel of de verwerping verzoening tusschen Kerk en Saat in een betere uitkomst zou geven. Italië zullen er sterk door ontgoocheld De hoogste kritiek tegen het ver- worden, drag kwam van Volksvertegenwooi - De kern van het geschil is de van diger Vindevogel, die met onweerleg- oudtijds bevochten twistvraag aan bare cijfers weesop de ongunstige wien de jeugdopleiding dient toever voorwaarden die er voor de textiel- trouwd. Het fascistisch bewind wil nijverheid, die bij uitstek de Vlaam- zich van het gansche individu meester sche nijverheid is, zullen uit volger maken en de zielen kneden naar het Het tegenwoordig verdrag is maar voorbeeld van den oppermachtigen geldig voor eén jaar. Het is een proei- staat, werktuig. Men zal zorgvuldig de Daarmee komt de katholieke lee- uitwerkselen ervan moeten nagaan en i ing leelijk in 't gedrag de zielen dan aantoonen in welken zin het zal hangen van God af en van de mach- moeten gewijzigd worden. ten daartoe afgevaardigd: Kerk en Er is hoegenaamd geen spraak van Familie. De opvoeding, de opleiding victorie te kraaien of een deuntje aan van de jeugd is geen openbare functie, te heff en ter eere der Fransche vriend- zij valt niet onder 't gezag van den schap, die wel in schoone woorden, Staat. Want God heeft als natuurlijke maar zelden in werkelijke daden om - opvoeders gesteld de cuders voor de gezet wordt. De waarheid is dat onze kinderen, de Kerk voor de naties en zuidelijke Buren zoo weinig mogelijk bijaldien is de rol van den Staat hier hebben toegestaan. En het weinige zeer besnoeid, dat zij ons toegestaan hebben is nog Mussolini wil die orde omkeeren niet uit genegenheid of liefde, maar en daar ligt de grond'van het geschil wel omdat zij vreesden van met d< - en vandaar de decreten van den Duce zelfde munt te worden beta ld en inzake de jeugd organisaties die allen hunnen eigen handel van wijn, pelse- zouden moeten stappen achter't fas- rijen, zijden stoffen en andere pracht- cistische vaandel, zoo ze niet op de artikelen uit ons land verbannen te zwarte lijst willen komen te staan, zien. De bespreking in ons Parlement Wat er ook van zij, voor den H, was echter zeer leerzaam. Zij leerde Stoel kan er geen sprake zijn van toe geven in deze kwestie. Ook de geeste- 1. Dat Frankrijk ons fijn in de doe-llijke wapenen zijn een macht en hij, ken heeft gelegd. wien het gelukte met de vrijmetselarij 2. Dat de groote meerderheid der af te rekenen, heeft daarom nop niet Kamer- en Senaatheeren het verdrag bewezen sterker te zijn dan de Kerk. met tegenzin hebben gestemd. vlogene en soms voor de Vlamingen geheel moeilijke jaren. Op i3-I4-i5-i6 April worden te Leuven in de lokalen van de Univer- s'tei', te zamen gehouden het 25e Vlaamsch Natuur- en Geneeskundig Congres, het l5c voor Rechtsgeleerd heid, het 9e voor Philologie, het 4e voor Economische Wetenschap en hel le voor Landbouwkunde. Bene vens een algemeen programma van feestelijkheden bezit elk afzonderlijk Congres een zwaar programma van studie. Men mag gei ust zeggen dar al wat Vlaanderen telt aan geleerden en aan studiemannen op die dagen te Leuven zullen zijn. Telkens wordt iedere be spreking ingeleid door een spec alist in de stof die zal verhandeld worden. Als buitenstanders, maar als Vla mingen, moeten wij ons verheugen in dezenopbloei van Vlaamsch leven. En als men nagaat hoe de toekomst van een volk gedragen wordt in de handen "er Wetenschap, zoo hebben wij dubbel reden om ons te verheugen om deze Congressen omdat het Vlaam sche Congressen zijn, die noodzake lijk Vlaanderen cn zijn Vlaamsche volk moeten ten goede komen. Koloniale- Landbouwtentoonstelling te Yper 5-9 April. op de Groote Markt, te YPER, open tot 9 April. Volledige Eleetrieksehe Inrichtingen voor HOFSTEDEN of HOEVEN door liet YPER Tel. 249. POPERINGHE Tel. 94. 3. Dat Duitschland, voor zijn han delsovereenkomst met Frankrijk, van Frankrijk veel beter en veel gunstiger voowaarden heeft verkregen dan wel Belgie. Dit laatste zal voor menig lezer wel ongelootbaarschijnen, het is nochtans de zuivere waarheid. Tolunie onmogelijk. Tijdens_ de bespreking over het Nog over de legerkwestie. De besprekingen in de Legercom- missie gaan naar hunne oplossing. Naar men mededeelt zullen weldra besluiten getroffen worden. Die besluiten zijn bekend. Na de uiteenzetting van Generaal Galet is het klaar dat de Co nmissie zich zal uitspreken in den zin van dezes ver klaring. De diensttijd kan niet verminderd Fransch-Belgisch Handelsverdrag worden, waren er wel Kamerleden die aar- De tienmaanden diensttijd is, vol stuurden op eene Tolunie met Frank- Lens Generaal Galet, een strikt mini- rijk. mum waarbuiten de veiligheid van het Och ja, waar er veel samen zijn, I land en de noodzakelijkheid voor het vindt men altijd van soorten. Belgisch leger om den eersten vijan Die Waalsche Franschgezinde Bel- delijken schok op te vangen, zouden gen, ja't waren Walen, hebben echter blijken ijdel te zijn. een meesterlijken opstopper gekregen Na de verklaringen van de heeren van Staatsminister Van de Vyvere. Poullet en Devèze zou iedereen zich Tolunie wordt gekenmerkt door er hebben aan verwacht dat de leger het bestaan van één enkel tolbeheei loverheid zich zou geleend hebben tot één enkel tolpersoneel, één enkel be-[een vermindering van den diensttijd, stuur. Het tolbestuur voor Belgie mits enkele voorwaarden die door zou in hoofdzaak naar Parijs overge- beide sprekers werden aangegeven, bracht worden. namelijk, het vormen van een stevig Tolunie beteekent eenheid van con- kader, van een kern van vrijwilligers, sulairen dienst. Wij zouden hetzelfde enz. stelsel hebben, en zouden op dezelfde Doch het antwoord van den genera- wijze beschermd worden. len staf luidt beslist afwijzend. Tolunie beteekent nog eenheid van diplomatieken dienst. Wat hebben de diplomaten in vredetijd anders te behandelen tenzij de belangen De leeerkwestie zal dus onopgelost in het Parlement gebracht worden. Dit was eenigszins te voorzien en economische I grootelijks te vreezen. De besluiten der legercommissie Tolunie beteekent eindelijk eenheid mogen als geene bestendige oplossing van de belastingwetgeving. Hoe zou aanzien worden. men een tolunie aan twee landgedeel- Het Parlement zal moeten uitspraak- ten kunnen geven, waarvan het eene doen en niet enkel over den diensttijd in voorwaarden van mindere lasten maar ook over de gewestelijke indee- dan het andere werken zou ping en de eentalige opleiding. Dit Van de eenheid in de belastings- zijn al zwarte wolken die den parle- wetten tot de eenheid in de sociale mentairen hemel wel op tijd en stond wetten, die er een grooten invloed op zullen verduisteren, uitoefenen, is er maar één stap, En wat zou er onder die omstan- Voorbereidingscommissie. digheden van onze wetgeving, van Het Staatsblad bevat een koninklijk ons parlement geworden. Wie zegt I t>esluit waarbij een commissie opge tolunie, zegt politieke unie, wat zoo- richt wordt tot voorbereiding van het veel beteekent als volledige opslor-1 programma en leiding van de organi- P1*^* w satie der ceremoniën en feestelijkhe Zooals M. Vande Vyvere zegde kan Xg30 ter gelegenheid van men, zonder een dollenvaderlandeidenhondersten verjaardag der uitroe- nrocramma Met den Waal eischen |e ,[ezen' toctl ver^oc^tzlln ™he ping van 's Lands onafhankelijkheid Pr.?Srarnma. iviet uen vv aai eisciien bestaan zelf onzer onafhankelijkheid H.fr wij gelijke rechten voor gelijke plrch- en dan moet men elk gedacht vin tol- de Voor- unie onvermijdelijk afwijzen. jzitters van Kamer en Senaat. De Mi m™. i nister van Binnenlandsche Zaken zal Jubileum Mgr Luytgaerens. er het Voorzitterschap van waarne- In Februari 1.1. verjaarde het voor men. Onder de Leden dezer commis de 25e maal, dat Mgr Luytgaerens sie komt M. Brutsaert, lid van de werd aangesteld tot algemeen secre-1 Kamer der Volksvertegenwoordigers tarisvajiden Belgischen Boerenbond. Dit jubileum zal met luister worden herdacht bij de jaarlijksche Alge-| Van 3o Maart tot 4 April werd te meene Vergadering van den Boeren- Leuven het Groot Nederlandsch Stu- bond te Leuven, op 2e Sinxendag, dentencongres gehouden De Vlaam 28 Mei a.s. sche studenten van Leuven, samen Zooals op 2e Sinxendag 1926, toen met deze uit Gent verbroederden en het 35-jarig bestaan van den Boeren- vierden samen met eene afvaardiging bond werd gevierd, zullen weer dui- van de Nederlandsche studenten zenden boeren met tientallen fanfaren Dit congres viel samen met de veer ten 1 Wij vragen niets meer dan een eerlijke, rechtvaardige en billijke behandeling in het gemeenschappelijk vaderland en het nationaal leger. Wij wenschen dan ook in ig3o onze wer kelijke onafhankelijkheid zonder be perking te mogen vieren (Vlet verlof. De Kamer is uiteen gegaan tot 24 April en de Senaat tot 2 Mei. Uit inschikkelijkheid voor de Socialisti sche Senaatheeren wil de Senaat zijne werkzaamheden niet hernemen op Dinsdag I Mei. Hoe hoffelijk 1 Na het verlof staan Kamer en Se naat zwaar werk te wachten. Voor de Kamer zijn de werkzaamheden aldus geregeldPerequatie der wedden van magistraten, onderwijzers en geeste lijken. Daarna de verschillige begroo tingen en na de begrootingen de am nestie (rond einde juni of begin Juli.) in stoet door de straten van Leuven tigste verjaring van het studententijd- trekken en hulde komen brengen aan chrift Ons Leven De studenten den priester, den noesten werker en hebben er aan gehouden te dier gele- ijverigen organisator, die hun verecni- genheid een herdenkingsplechtigheid niging gedurende een kwart eeuw met in te richten, waarop menige herinne- zoo wijs beleid heeft bestierd. ringen bovengehaald werden uit ver- .herinneringen te verzamelen, die hem ■van zijn gesprek met Lucette waren ov«rgebleven, gedurende hetwelk hi er natuurlijk niet aan gedacht had aanteekeningen op te nemen. Daar het hem niet aan vaardigheid ontbrak gelukte het hem zonder te veel moeite een tamelijk trouw ver haal van zijn onderhoud met het jon ge meisje weer te geven. Met de nauwgezetheid en den ijver van een nieuweling wachtte Tortoran et zich wel voor iets te verzuimen, beschreef de eetkamer van Gardenois, verheerlijkte de prachtige oogen van Lucette, wees voornamelijk op het verdriet waaronder zij gebukt ging en haar overtuiging dat haar vader een slachtoffer en niet schuldig is. Hij vergat niets, ook niet de ge heimzinnige reis die de kassier onlangs had gemaakt, noch het rond-en-plat voorwerp met de afmetingen van een bord, noch de vrees van Gardenois, noch het bezoek van vermoedelijke inbrekers in de bescheiden woning. H'j ccfyregj"]ang, zonder zelfs te her- I 'I lezen, net sooals het hem te binnen kwam en zonder zelfs te bemerken dat over zijn schouder heen iemand alles las. Toen hij het slotpunt had gezet, grijnsde Marteau's stem achter hem Eindeljk't is er toch van ge komen. Een magere hand legde zich over de tafel waarop hij schreef, neer, greep de velen papier, die hij zooeven had zwartgpkrabbeld, en Tortoran, die het horfd had omgedraaid, zag zijn bedrijfeleider de vlucht nemen met zijn kopy. Heelemad verbluft door dien dief stal bleef lij eenige seconden bewe- I gingloos, ei zette toen den roover na Hij openle een deur, doorliep een I gang, daalce eenige treden, sloeg een andere gang in, steeds geleid door het schaduwbeeld van Marteau, die hij eerst aan den hoek van den tweeden gang uit het oog verloor. Hij bleef staan. Hij bevond zich in een groote voorkamer, waar op een bank twee concierges ingesluimerd zaten. Voor hem had men even een deur dicht gesmeten, hetgeen hij aan de lichte trillingen die ze nog behield kon gewaar worden. Na een oogenblik geaarzeld te heb ben stapte hij er naartoe, maar een der twee concierges stond plotseling op alsof hij wakker schrok, en ver sperde hem den weg. Waar wil u heen, mijnheer. Ik volgde mijnheer Marteau, antwoordde Tortoran en... En hij heeft u onderweg laten staan, spotte de bewaker. Dat ver wondert me niet van hem. Wacht een oogenblik. Hij is zooeven bij den di recteur binnengegaan. Terwijl hij die woorden uitsprak wees de man naar de deur. Tortoran ging twee stappen achter uit, plots aangegrepen door een eer biedige vrees, bij de gedachte dat hij op het punt stond zoo maar in het vertrek van den almachtigen bestuur der van de Gazette de Paris te vallen Hij liet zich in een breeden clubze tel neervallen en mompelde Ik ben verloren. Marteau is den directeur gaan toonen wat hij waar schijnlijk een samenraapsel van dwaasheden noemt... Ik word hier zonder complimenten buiten gewipt. Arnould, riep de bedrijfschef. De concierge die zooeven Tortoran had aangesproken sprong op. Loop naarderedactie, ging Mar teau voort. U zult daar in de groote zaal een nieuwen redacteur vinden een jonge man. Breng hem naar den directeur. Hij draagt een bril en heet. Cormoran... Sartoran... zoo een naam ongeveer. De deur werd weer dichtgeslagen Alfred bevend van ontroering was opgestaan. Arnould zich tot hem wen dend vroeg Kent u zoo iemand, 'n redacteur die Romoran heet Tortoran, verbeterde zachtjesde aangesprokene. Die ben ik... Goed, de directeur vraagt naar u Vlaamsche Congressen. Het pensioen der Kamerleden. De Kamerleden hebben nu ook een pensioenstelsel. Als ze minsten tien jaar in de Ka mer zetelen en als ze minstens 55 jaar oud zijn krijgen de Kamerleden als ze ontslag nemen of dit gegeven worden een pensioen berekend op 5oo fr. voor ieder zittingjaar, met een mini mum van 6 duizend irank per jaar en een maximum van de drie vijfden der parlementaire vergoeding (i5 duizend frank). Maar daarvoor moet 900 fr. per jaar worden gestort. De weduwen en de weezen van de Kamerleden hebben recht op een overlevingsrente van 6.000 fr per 'aar ten laste der Schatkist, wanneer iet overlijden van het Kamerlid inge treden is binnen de vier jaar na het eindigen van het parlementair man daat. Vroeger kreeg de weduwe van een Kamerlid ook een rente. Maar elk geval moest dan afzonderlijk door middel van een stukje wet geregeld worden. Nu is het bedrag ervan ech ter wat verhoogd. Kwijtschelding van Grondbelasting. Volgens de besprekingen in de Se naatzitting van Woensdag zal voor tien jaar kwijtschelding verleend worden van grondbelasting op de nieuwe woningen, waarvan de eige naars zullen bewijzen dat de bouw werd aangevangen na 3l December 1927 en die zullen betrokken zijn vóór Januari ig3l. De ontheffing van grondbelasting en teruginvoering van het premie stelsel moet het bouwen van nieuwe woningen uitlokken. Er werd gezegd dat van nu tot einde ig3o er 40 tot 5o duizend nieuwe woningen moeten gebouwd worden. In ig3i immers vervalt de huishuurwet. Duitschland uitgenoodigd. Eenige Waalsche Luiker Studen tjes der Hoogeschool hebben het noodig geoordeeld nogeens eene luid ruchtige betooging te houden tegen Duitschland. Zulks gebeurt op het oogenblik dat eene Belgische afvaardiging, bestaan de uit de heeren Van Cauwelaert, Gouverneur Holvoet, de Burgemees ter van Luik M. Neujean en anderen naar Duitschland afreizen met het doel de Duitsche Regeering tot deel name aan de tentoonstelling van ig3o te Antwerpen en te Luik uit te noo digen. Dat de doening der Luiksche Waal- tjes ongepast is moet niet nader om schreven worden. Onze Vorsten op reis Naar Denemarken. Op i5 April zullen onze Koning, onze Koningin, Prins Karei en Prin ses Marie-josé naar Denemarken reizen. Daar zullen zij door den Ko ning van Denemarken ontvangen wor den. Onze Vorsten waren eerst zin nens d£ reis per vliegtuig te doen. Deze zal echter thans per spoor ge schieden. De weg naar Kopenhagen gaat over Duitschland. Het is dc eerste maal dat onze Koning, na den grooten wereldoorlog, doorheen het vroeger vijandelijke land zal reizen. Naar Congo. Er is spraak dat onze Koning en ook onze Koningin, samen den 5 Juni naar Congo zouden gaan, ter gelegen heid van het inhuldigen der spoorlijn Port-Francqui-Bukama, die de mon Het Huis Stevens-Pattou Zonen is een der beste en stevigst inge richte der streek voor het leveren van alle landbouwmachienen. Niet enkel hebben ze den verkoop van alle inlandsche en buitenlandsche landbouwma chienen Pikmachienen, Maaimachienen, enz. maar overal zijn ze gekend voor de puike machienen die ze zelf maken Vettestrooiers, Aard appel- en Beetenuitroeiers voor 1 en 2 peerden, Aardappelzifters, enz. Hunne inrichting op de Handelsfoor te Yper zal dit jaar een der belang rijkste deelen der ioorzijn. Onder een grooten ijzeren Hangaar op de Groote Markt,staat een echte tentoonstelling van alles wat het landbouwbedrijf aangaat en door toepas ing van electriciteit op de hofsteden kan verricht worden. Ieder vooruit strevend landbouwer moet dat gaan zien alle uitleg over electrische toepassing, electrieke motors en alle landbouwmachienen zal er bereid willig door de Heeren Stevens gegeven worden. Onze Huisvrouwen moeten er ook naartoe het voordeel der Wasch- machienen zal er ook aangewezen worden. En wie eene goede Brandkast of Cofi're-fort begeert zal er ook zijne goesting vinden. Voor de Maalders zal er insgelijks te leeren vallen een maalmachien is er in werking. Iedereen dus zal met veel belang daar een uurtje van zijn tijd leerzaam kunnen doorbrengen. Engelsch bezoek. De Lord Mayor en de Sheriffs van Londen worden op ig April te Gent verwacht. Zij zullen er drie da- ;en verblijven ter gelegenheid der jloemententoonstelling. Ook zal op 23 April een officieel bezoek gebracht worden aan Brussel en vervolgens aan Antwerpen. Guido. miiul Yper. van 5 tot 9 April met We leven in een tijd dat de noodza kelij kheid zich opdringt overal sociale werken in te richten. De algemeene vooruitgang van de maatschappij ligt in een terugkeer tot het vroegere organisatieleven, dat verbrijzeld werd door de fransche revolutie. Doch zulke organisatie moet doordrongen zijn van een diep kristelijken geest, moet de wetten van rechtvaardigheid en liefde boven alles stellen, moet alles ordenen tot het algemeen welzijn en tot de zieledeugd. Eene organisatie die zich losrukt van dit kristelijk richtsnoer, wordt eerder een oorzaak van ramp dan van verbe tering. Welnu vooral onze werklieden zijn er aan blootgesteld verzwolgen te worden door organisaties die ver van den kristenen geest te bevorde ren, hem uitdrukkelijk dooden. Het socialisme brengt den werklie denstand >er slot van rekening ten onder naar ziel en naar lichaam. Menschen dus die 't wel meenen en die bezield zijn met den broedergeest van Christus, steken de handen uit de mouwen en werken onverpoosd om onze menschen stoffelijk en gees telijk te vrijwaren en te verbeteren 't Is om dat heilige noodzakelijke werk mogelijk te maken dat Kristen Volkshuis van Poperinghe eene groote tombola heeft ingericht, be deeld met meer dan 200 prachtige prijzen ter waarde van 25.000 frank waarvan de trekking vastgesteld op 17 September aanstaande. Elke kristen werkman zou ten min ste één boekje van 5 loten moeten bezitten. (De omslag die kosteloos er bij komt, geeft recht op eene bijzon dere trekking). Vele menschen zelfs leggen maandelijks 5 fr. ter zijde om maandelijks een boekje te koopen. Dat is verstandig zijn en medehelpen om zich zelf en de anderen op te hel pen tot een deftigen welstellenden en diep-kristelijken werkliedenstand 1 Alle menschen die 't goed meenen, werken mee volgens hunne geldelijke krachten. Alla, menschen, nog een goeden duw Loten overal te verkrijgen bij de Vcr- koopers van De Poperinghenaar ding van den Congostroom recht streeks verbindt met Katanga. Het is bij het gewoon vertrek van een Congo- boot dat de Koning en de Koningin zullen inschepen met bestemming Matadi. Ik weet het. Ik heb het gehoord. Iran wendde, hernam hij j het onderwerp van alle gesprekken, Met een onzekeren stap en kloppend U zult zich voor de Gazette de de meest onzinnige veronderstellin hart, trad de jonge man op het vertrek Paris met dit drama bezig houden,gen werden geopperd, zonder dat een van den directeur toe. waarin het nog niemand gelukt is het' enkele bevrediging kon brengen. Een oogenblik, ik zal u aandie- minste licht te brengen. En vanaf Eerlijk gezegd, waren de dagbladen nen, zei Arnould. heden, maakt u voorgoed deel uit van uitgezonderd de Gazette de Paris Hij trad eerst het kantoor binnen, de redactie. zeer spaarzaam in bijzonderheden, en ging uit den weg om Alfred door te Alfred geheel buiten zichzelf van Van het drama zelf kende men laten, terwijl hij met een stentorstem vreugde, putte zich uit in dankwoor- slechts het ruwe feitCélestin Garde aandiende den, die hij een oogenblik later in de nois was in tegenwoordigheid van al Mijnheer Carburan... redactiezaal aan Marteau herhaalde, zijn collega's van het huis Lambert Alfred met drogen mond en toege- wiens uitmuntenden geest, verborgengoed en wel op het gelijkvloers in den knelde keel, boog, niet zonder met onder den schijn van woestheid en lift gestapt. FIet toestel was in zijn heesche stem opnieuw zijn naam ver- hoon, hij nu volkomen wist op prijs tralieraam omhooggegleden, waar tot beterd te hebben. testellen. I de eerste verdieping geen uitweg be- Tortoran... Tortoran, heet ik. -Komaan, komaan, antwoordde stond, en waar het ledig is aangeko- Voor een groote Amerikaansche de bedrijfschef. U zult me morgen be- men zooals de getuigenis van denheer schrijftafel zat een man van ongeveer danken... Ja, vergeet u niet... Vanaf René Lambert zelf net bewees, zestig jaar. In de hand hield hij de morgenvroeg maakt u even een ron- Wat het «niet officieele van de vellen kopy, die de nieuwaangekome- de in de Rue d'Hauteville, in het huis zaak betreit, had slechts Tortoran ne dadelijk herkende als degene die van de geheimzinnige liftEn nu dank zijn onoerhoud met Lucette hij zooeven had volgekrabbeld. naar bed. Het wordt weldra midder- oorspronkelijke en volledigeinlichtin- Michaux en Marteau bleven onbe- nacht. gen kunnen geven. Deze omstandig- weeglijk naasthem staan.Zeglimlach- En ik, die mijn avondmaal nog heid had hem, zooals we het hebben ten en dat scheen Alfred een gelukkig niet heb genomen, galmde Tortoran gezien, dadelijk de vermaardheid van voorteeken te zijn. uit, die weer tot het bewustzijn der L< baas in de reportage verschaft. Eindelijk sprak de directeur werkelijkheid was gekomen. Maar, na de vreugde van dezen Hebt u dit artikel samengesteld, Marteau antwoordde op deftigen goeden uitslag te hebben genoten, toon 1 had hij vanaf den volgenden dag een De eerste deugd van een journa- bittere onrust gekend, list is 't zonder zijn middag- of zijn Geheel en al in de reportage ge- avondmaal te kunnen stellen, naar ge- worpen net als een badgast die zich lang hij tot een avond of een morgen- in 't water zou storten zonder te kun blad behoort... nen zwemmen, had hij het ongehoord op Zaterdag 31 Maart te 6 uur 's avonds. VERSLAG Te 6 u. 15 m. begint de vergadering. De H.H. Taly en Verbeke zijn afwezig. De vertegenwoordigers der lokale pers en twee toehoorders zijn in de zaal. De Secretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting het wordt door de aanwezige leden goedgekeurd. Na lezing van het verslag herhaalt de heer Burgemeester terloops dat. wil de stad, van Staat en Provintie, toelagen genieten voor het herstellen en plaatsen van keizelwegen, zij verplicht is het reglement op de maximum vracht toe te passen en te doen uiivoeren. Hij meldt ook dat voldoening zal gegeven worden aan de vraag van M. Carpentier no pens een duiker te Abeele en onderhandelin gen gevoerd werden over de mogelijke verlichting van dit gehucht. Een voorloopig plan wordt voorgelegd over het plaatsen dei electrische leiding langs de Abeele- en Boeschupesteenwegen tot aan Gr. O. Heer en Abeele. Maandag aanstaande, volgens gedane be lofte, zou begonnen worden met de uitbrei ding van het electriciteitsnet aan verscheide ne uiteinden der stad Veurnestraat, Yper- straat, Bruggestraat. Verscheidene kepers in stad zouden weggenomen worden, onder andere deze aan den hoek Yper- en Gouden hoofdstraat. M. Brutsaert herhaalt dat indien wil geno ten worden van de toelagen van den Staat voor 't bouwen van werkman swoonsten er binnen kort eene maatschappij zou moeten gesticht worden. In betrekking hiermede wordt gemeld dat den grond, waarop de tenten der Midd. School gesta m hebben, hiervoor zou kunnen schikken. Mijnheer Marcel Vandecasteele heeft gemeld dat hij voor dit doeleinde ook bereidwillig grond zou afstaan. Men gaat over tot de dagorde. ie Punt. Driemaandelijksch na zicht der Gemeentekas. vermeldt een inkas van DRINKT en FEYS-CALLEWAERT'S Dit nazicht 147 183 fr. 23 c. Goedgekeurd. 2e Punt. Goedkeuring van het Kontrakt van Overname door de stad der barakken van het Koning Albert Fonds. Het Contract wordt gelezen. De Stad neemt dc 20 bestaande barakken over voor 57.796,90 fr Reeds 5 barakken werden voortverkocht voor eene som van 13.000 fr. De vereffening moet gedaan worden door eene onmiddelijke storting van 7.000 fr en verder in 7 jaarlijksche stortingen. Dit Contract wordt goedgekeurd. 3C Punt. Goedkeuring deraanbe steding van de werken van opbouw van een woonhuis bij de tusschenge- meentelijke school van Abeele Deze aanbesteding duidt aan als laagste aanbieder m. Alois Verhaaghe. aannemer te Abeele, voor de som van 79.855,70 fr. Aan hem wordt het werk toevertrouwd. Algemeene goedkeuring. Punt. Goedkeuring der aanbe steding van de werken van herstel aan den steenweg naar Crombeke en aan de Rekhofstraat. Als aannemer wordt aangeduid, de laagste aanbieder M. Oscar Bataille, aannemer te Poperinghe, voor eene som van 34.930 fr Goedgekeurd door al de leden. 5e Punt. Mededeelingen. M Lefebvre vraagt dat er nazicht zou ge houden worden op de botermarkt, voor hoe danigheid en voor gewicht. De Burgemeester belooft ervoor te zullen zorgen en zoo komt het overwelven van den vaart (op de Botermarkt) ten gesprekke. Dit werk zou de markt veel vermeerderen en I verbeteren gezien het groot nut, niet te veel I kosten, en de mogelijkheid daarstellen een I gedeeltelijke overdekte markt op te richten. Na hierover wat gesproken te hebben gaat I de vergadering uiteen te 7 u. 30 m. mijnheer vroeg hij. Jawel, mijnheer de directeur. Aan welk dagblad hebt u reeds gewerkt Aan geen enkel, mijnheer. Dit is mijn begin. Verduiveld, U hebt geen ongelijk, VII. Over het nut van de tabak. Marteau, deze jonge man is een echte baas in de reportage. Laat hem die 1 heele zaak vervolgen. Hij zal er zich j De vreemde verdwijning van den beter dan gelijk wie doorhelpen. kassier Gardenois had dadelijk de geluk de jonge Lucette ontmoet te hebben, die hem van de jammerlijkste en volledigste nederlaag had gered. Maar zou hij, nu hij aan zich zelf was overgeleverd het vertrouwen van Gelukkig had hij steeds vertrouwen Terzelfdertijd dacht hij in zijn gelukster en het avontuur van Mijn briefjestasch is het helaas, den vorigen dag had dat geloof nog die ziek was. dieper in hem gevestigd. Mevrouw Pelamougues werd dade- Ook toen hij zich naar de Rue lijk ongerust. d'Hauteville begaf, zeide hij bij zich- Hemel, mijn arme mijnheer, ik zelf om zich meer moed in te geven I veronderstel dat 't u nu tenminste De beste bondgenoot van den [beter gaat. reporter is in de eerste plaats het toe- Heelemaal beter, dank u wel. val. Weliswaar, is het goed dat men| En ik, die sedert meer dan een het een beetje behulpzaam zij, maai maand iedere week een pakje tabak ik zal er al mijn krachten toe aan-|vooru overhield, wenden. O, u is werkelijk te goed voor Ondertusschen had hij zich de raad-1 me. gevingen van mijnheer Marteau te t Ik heb aldus vijf pakjes, die voor nutte gemaakt en was vroeg opge-| u bestemd zijn. Wilt u ze hebben staan. De jonge heer liet zich verleiden, Toen hij een tabakswinkel passeer- hij had geld. De gelegenheid was de, waar hij gewoonlijk kocht, hoorde eenig. Sï*:, hij dat iemand hem zachtjes riep Hij trad het 'winkeltje binnen waar Mijnheer Tortoran... de winkeliersterhem vijf in grijs papier Hij keek omen zag de winkelier gewikkelde kubussen overhandigde, ster, die van uit haar deur hem alduswaarbij ze nog vier pakjes eigaretten had geroepen. [voegde, terwijl ze op overtuigenden Het was een tamelijkzwaargebouw-] toon zachtjes zeide de vrouw, nader bij de vijftig dan bij i Het is Caporal dien u het de veertig, maar waarvan de wangen I liefst rookt. frisch, de oogen levendig, de tanden Hij betaalde, vulde zijn koker met gezond en het haar overvloedig] eigaretten, stak er een op en stak de waren. pakjes op goed geluk in af zijn zakken. Hé, goeden dag, mevrouw Pela- Dan hernam hij zijn weg naar het mougues, riep Tortoran met een magazijn van René Lambert, waar hij glimlach uit. om 9 uur aankwam, teen 1 et huis zijn Het is lang geleden dat we u hier deuren even had geopend Terwijl hij zich opnieuw tot Torto- openbare meening geboeid. Ze werd zijn superieuren niet beschamen hebben gezien, fluisterde de winke lierster. Hebt u soms het rooken ver zaakt Hoegenaamd niet, antwoordde Tortoran,ikben alleen maar eepbeetje ziek gewekt- ('t Vervolgt.) Merk D. B C

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1