het notarieel en nijverheids annongenblad Nieuwsblad voor Poperlngho en Ometreken. fifl|i DE CHRlSTEiiIJKE OUDERS! GROOTE TOMBOLA BANK K V Zond ag 9" September 1928. 25' Jaar. - N' 37 30 Centiemen De KALVARIEBERG van den YZEP De Viaamsche Boeren Vlaamsch Bankwez n van de Christene Volkswerken van Poperinghe In Stad: 14.00 fr. TARIEF: Sansen=Vannestt DE POPERINGHENAAR,, IN FRANKRIJK. DE TREKKING DER HEEFT PLAATS OP 17 8EFTÉHIE Elt ii. s. HAAST U indien gij nog loten begeert. ^££>.OOÖ ii*. prijzen. - ZENDT fr. <>0 naar De Popcringhenaar Poperinghe en gij ontvangt een boekje van 5 loten met omslag. Voor al uw3 Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U i i voile vertrouwen tot de Abonnementsprijs per Jaar In 't Land per post 16.00 fr. Frankrijk 28 fr. Congo 28 fr. Anderelanden 34?r Kleine Berichten: 1 fr. per reek minimumprijs p;r iasertie 3 fr. Notarieele Verkoopingen 90 cent, per gjwone regel. ANNONCEN Prijzen op aanvraag. d num t v p u to a AD m Ui illtllll llnllJl AAflik Alle annoncen zij» vooraf te betalen en moeten tegen de; Donderdag noen ingezonden wordei Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Ui igever Drukker Gasthuisstraat, 1$, PO PERINGHI Telefoon 9. Postcheck 15 570. Binnen enkele dagen wórden de Scholen heropend. De Ouders, be dacht op de verstandelijke en zedelijke opvoeding hunner kinderen, MOE TEN hunne.keuze laten vallen op die scholen: Die 1° op de hoogte zijn van den VOOUITOANG ifi deHaaTste jaren door het onderwijs verwezentlijkt Die 2° hun leerlingen weten te brengen tot het LEVENSBEROEP dat hun ouders voor hen wenschen Die 3° meteen hun leerlingen opvoeden tot ONDERDANF, PLICHT GETROUWE, WERKZAME kinderen daardoor dat zij in eer houden het heilig gebod: Eert Vader en Moeder en de kinderen inprenten dat zij hun ouders verschuldigd zijn: eerbied, gehoorzaamheid en behulpzaamheid. Die scholen zijn de VRIJE KATHOLIEKE SCHOLEN. Daar worden ook de kinderen behandeld met de TOEWIJDING waarmede onze Gods dienst alleen het hart der opvoeders kan bezielen. Het Katholiek Onderwijs is fier op de schitterende uitslagen die het overal verworven heeft. OUDERS, KENT UWEN PLICHT Zendt uwe kinderen naar de KATHOLIEKE SCHOOL Binnen enkele dagen zal eene groot- sche plechtigheid plaats grijpen, aan de boorden van den Yzer, de inhuldi ging en de wijding van den Kalvarie- berg van den Yzer te Caeskerke-Dix- mude. Sinds verschillige jaren is een korni- teit aan 't werken, om dit gedenktee- ken op te richten. En juist omdat in de naaste omgeving een ander ge- denkteeken in wording is, wordt wel eens eene verkeerde opvatting geop perd over den Ivalvarieberg van den Yzer Wat is dan eigenlijk deze Kalvarie berg? Met welk doel werd hij opge richt De Kalvarieberg van den Yzer heeft alleen ten doel. al de soldaten, tot welke nationaliteit, tot welken godsdienst, zij ook behooren, te ge denken in onze gebeden, zonder reeds bestaande inrichtingen in het minste te willen schaden. Vier lange jaren streden alle solda ten, niet alleen de Belgische, maar ook de Fransche, Engelsche, Amerikaan- sche en zooveel ander soldaten ver woed op deze plaatszij streden daar, trotsch op de akelige brokke gronds, door den dood bestendig bedreigd, op dien grond, in de beneveling van den rook der bestendige ontploffingen. Hoeveel duizenden en nog duizen den zijn daar niet gevallen't is een overgroot kerkhofde bodem dekt er duizende helden. En op dit enorme kerkhof, op dien gruwel ij ken dooden- akker, behoort de Kalvarie Christi. Heden, tien jaren na de gruwelijk heden van den oorlog, geraakt zooveel vergetende streek is opnieuw groe nend en vruchtbaar, de egge door ploegt onbekende grafsteden. Hier en daar een enkel afzonderlijk gedenk- teeken veel opzoeken aan de overge bleven puinen worden gedaan; de daar gevallen helden worden soms wel, ter dier gelegenheid, herdacht, doch wordt er gebeden? Wordt wel eens gedacht aan de zielen der gesneuvel den? Dat te verkrijgen is het groote doel der stichting van den Calvarieberg van den Yzer. In 1922, dus zes jaren geleden reeds werd het komiteit gesticht, dat zich beijverde om het beoogde doel te verwezenlijken. Zes jaren' zeggen we, dus vóór er sprake was van het nabijgelegen Huidemonumentzulks alleen getuigd reeds dat er geen ver band, geen naijver kon bestaan tus- schen beidealle werking om onze gesneuvelden als Christenen te geden ken,, wordt geëerbiedigd. Ook heeft 't komiteit zich wel gewacht vóór de laatste plechtigheden van Diksmude iets te willen doen voor hare plechtig heid, ten einde geen nadeel te berok kenen aan het eerstgenoemde. Het komiteit van den «Kalvarieberg van den Yzer» staat onder de hooge bescherming van Z. D. H. Mgr Waffe- laert en had als werkdoel zich inge beeld langs den Yzer, tuschen de Mi- noterie, den bloemmolen en den Loop gracht der Dooden een gedenkmaal op te richten dat een blijk zou wezen van erkentelijkheid voor de gesneuvelde soldaten en tevens een oproep tot ge bed voor hun zielerust. 't Zou een Kalvarieberg zijn levend en wel sprekend zinnebeeld: de groote Mar telaar, het Christikruis zou zijne ge benedijde armen uitstrekken over de duizende martelaarseen Kalvarie berg zou zich te midden van dit uit gestrekte Kalvarie verheffen. Over deze roemrijke plek zou de Kalvarieberg van den Yzer uitstralen in een gebaar van opperste zegening. En voor allen die daar rusten zonder kruis, zou zich een reusachtig kruis verheffen; in zijn vreedzame groot heid en schoonheid, zou het de eer biedwaardigste der doodensteden be- heerschenhet zou den laatsten wil verwezenlijken van deze groote doo den, die, vooraleer zich te slachtoffe ren op het altaar van het Vaderland, hegeerden te rusten, zooals hun vade ren, onder de schaduw van het kruis. Daarom is deze Kalvarie-bedevaart van grootsche en diepe beteekenis en eene uitsluitelijk godsdienstige bede vaart. Het worde de uiting van de Belgische volksziel, de uiting van me degevoelen in al den rouw, in al de smarten onzer gesneuvelden, de uiting van dankbaarheid om het gebrachte offer, de uiting eindelijk van de smeekbede aan de Moeder der Smar ten, om bij haren Goddelijken Zoon ten beste te spreker; voor de duizende zielen, die, mogelijks, om erbarmen roepen. Thans is dit doel bereikt geworden. Over de brug aan den Yzer rechts, een 200 tal-meters ver, op hoogstens 10 meters van den Yzer zelf, staat de Kalvarieberg gereed. Hij heeft 13 me ter hoogtebeneden eene soort kapel of bidplaatsboven deze kapel een overgroot kruis, van 8 meters, waarop een bronzen Christus van 2,50 meter hoogte. Het geheel is gemaakt naar de plan nen van den bouwkundige Beyaert, van Iseghem het werd uitge voerd door de heeren Lapeire en zonen, van Roesselaerede groote bronzen Christus is het werk van Al. De Beule, kunstenaar te St-Amands- berg. Het Christibeeldhet initiatief en de uitvoering zijn het merkwaardig en het eere-werk van den grooten kunstenaar, die er zijn gansche ziel in uitstortte, wij zeggen van M. Al. De Beule. Dit prachtig werk zet de kroon op de gansche verzameling kunstwerken door M. De Beule tij dens zijne lange loopbaan gemaakt. Hoe schitterend in de naaktheid van het Christlichaam, in de naaktheid van de omgeving, der overgroote Yzervlaktehoe schitterend zeggen wij,straalt de Christus over die vlakte. Als in een edel gebaar van hoogste liefde en hoogste smart noodigt de lijdende Christus uit tot nederknielen, tot diepe overweging en gebed. 't Geheel is buitengewoon indruk wekkend en beheerscht de gansche vlakte. Vergeten wij niet dat in de kapel onder het kruis, de Moeder van Smarten, de geliefde plaats moet wor den, waar de troostbehoevende moe ders zullen komen om troost te zoe ken in den nood. Op de plechtigheid der inhuldiging en Wijding van den Kalvarieberg van den Yzer dienen al de moeders, wedu wen, weezen en familieleden onzer duurbare gesneuvelden aanwezig te zijn. Alle christen zullen er komen om een gebed te storten, voor dezen, voor wie niemand bidt. De inhuldiging en wijding van den Kalvarieberg, door Z. D. H. Mgr Waf- felaert, Bisschop van Brugge zal plaats hebben op Zondag 23 Septemb. De plechtigheid zal vereerd worden door de tegenwoordigheid van H.H. K.K. H.H. de Hertog en Hertogin van Brabant en H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Belgie. Programma. Om 10J4, vergadering in de parochi ale kerk. Om 10y2 ure, vertrek van den stoet. Om 10,45Wijding van het Gods dienstig gedenkteeken. Om 1 lure, H. Mis voor de gesneu velde soldaten, opgedragen aan den voet van het Kruis door Z. E. H. Kanunnik Dugardyn, hoofd almoeze- nier van het Belgisch Leger. Na de Mis, Kanselrede door Z. E. Pater Albert, Overste van het Abdij te Orval, (Geniekapitein Ivarel Van der Crnyssen). De Profundis en Libera. In den namiddag te 3 ure, vergade ring in «Onze Kring» Wilgendijk, voor al de familieleden der soldfiteti,' Verminkten en Oud-Strijders. Aan spraken door Minister Baels; E. Pa ter H. De Groote, Aalmoezenier van 1® Jagers te voet, en E. P. Albert (Geniekapitein K. Vander Crussen). Maandag 24 September te 9 ure, zal de eerst H. Mis in de kapel van den Kalvarieberg door E. Pater H. De Groote opgedragen worden voor onze gesneuvelden. N.B. In geval van slecht weder zal de H. Mis en Kanselrede in de kerk gedaan worden. VAN NU TOT NIEUWJAAR ontvangt gij wekelijks als gij ons 5 frank zendt in postzegels. De statistieken van het fransch Ministerie van Landbouw melden, dat er, einde 1927, zes duizend hofsteden in Frankrijk door Belgen uitgebaat wierden. Wat ik, gedurende negen jaar, in Noord-Frankrijk, en sedert twee jaar, in Midden- en ZuidWest-Erankrijk hoorde en zag doet mij vermoeden dat er een groot getal aan die statistiek ontsnappen. Wat de statistieken niet melden en nooit zullen melden is: Welk is het percent van dezen die bij aankoop, pacht of overname bedrogen en ge fopt wierden Mijne ondervinding dóet mij den ken dat het percent hoog, zeer hoog is. Hierover zou ik boeken kunnen schrijven. Jk wil enkel ter onderrichting der boeren van 't Poperirmsche volgende inlichtingen geven; kde voordeelen en nadeelen van ons Zuid-Westen laat ik voor 't oogenblik daar) 1) De grond wordt hier verkocht: 3000-4000 fr. de hectare, volgens hoe danigheid. De hofsteden met wijn gaarden in goeden staat zijn meest weerd. Wie dus uit Belgie komt, wraar de gronden 20.000, 25.000 fr., in zekere streken zelfs meer de hectare ver kocht worden, en hier de prijzen niet kennende, eene hofstede koopt aan 8000 fr. de hectare, meenende eene goede zaak te doen, zooals ik in het Zuid-Westen reeds zag, ondervindt, na korten tijd, dat hij van de helft gefopt is. 2) De pachtprijzen zijn hier 150-200 fr. de hectare, soms iets meer, wan neer de wijngaarden goed zijn en een zeker kapitaal alaam en beestiaal me- deverpacht is. Wie dus, zoo ik zag, eene hofstede van 18 hectaren pacht ('t schijnt dat ze bij onderzoek zelfs minder is) aan 7000 fr., is eenvoudig van 4000 fr. 's jaars gefopt 3) Het commissieloon aan den tus- schenkomenden persoon, voor schrijf werk, ter plaats de hofsteden te gaan doen zien, enz. is, voor eene verpach ting, of hefteboerderij volgens de ge bruiken onder redelijke, ernstige tus- schenhandelaars500, '1000, 1500 tot hoogstens 2000 fr. voor eene hofstede van 30, 50, 75, 100 tot 150 hectaren. Die commisie wordt gewoonlijk be taald door den pachter. Wie dus, zoo ik zag, voor eene hofstede, dezelfde van 18 hectaren: 10.000 fr. kommissie betaalde, (7000 Ir. aan een Belg in Frankrijk en 3000 fr. aan een achterlooper uit Belgie) is eenvoudig van 9500 fr. gelucht. 4) Het commissieloon bij verkoop van hofsteden is 5%, 43% en 2volgens dat het eene mindere of grootere koopsom is. Die commissie loon wordt gewoonlijk, geheel be taald door den verkooper, somtijds, rekening houdende van den verkoop prijs deels door verkooper, deels door kooper. Bij pacht of aankoop, bepaal schriftelijk, vóór akkoord, de commis sieloon. 5) Wie eene hofstede pacht, koopt of overneemt zal heel wel doen met den eigenaar zelf den pacht- of ver koopprijs te bepalen. Dan zult gij niet tegenkomen wat ik zag: De eigenaar vroeg 8000 fr. pacht na 2 jaar, dat was min of meer redelijk, maar de hofstede in minder- achtigen staat zijnde, bood hij ze aan: 2 jaar kosteloos. De tusschenkomende persoon, het belang van den eigenaar, verschooningzijn eigen belang in ziende, gaf voor raadDe 2 eerste jaren4Ö00 fr. mits dat hij de helft kreeg. Ik laat ter zijde hoe die zelfde pachter nog anders gefopt wierd. Een eigenaar verkocht door een tusschenpersoon eene hofstede van 45 hectaren, betaalde 5000 fr. com missieloon aan den tusschenpersoon, deze verkocht de 5 heet. weide uit de hofstede aan een derde persoon voor 40.000 fr. en liet de 40 andere hectaren aan den kooper 5000 fr. meer dan hij betaalde aan den kooper. Dat maakt 5000+40000+5000 fr. 50000 fr. voor commissie??? Zulke feiten en nog andere zag ik in overvloed sedert mijn 11 jaar verblijf in Frankrijk. Dat vertelden mij de boeren, met welke ik 's avonds, op Paaschronde of vergaderingen sprak. 6) Als gij eene hofstede pacht of koopt, onderzoekt het kadastraal, plan dat in alle Mairieën ligt, om te zien of zij de aangeduidende grootte heeft, of er geene perceelen bij zijn waarvan de mutatieën niet gedaan wierden en welke gij betaalt met de lasten erbij en die sedert jaren door andere ge bruikt zijn 17) Teekent volstrekt niets zonder alles klaar te onderzoeken en te ver staan. j 8) Wie naar Frankrijk komt zou wel 'doen lid te worden van den Belgischen Boerenbond in Frankrijk. Daar zijn vele voordeelen aan, onder andere Kostelooze raadpleging van den Heer Advokaat van den Belgischen Boeren bond. AdresEerweerde Heer Bol- laert, union agricole beige, 228bis, Rue Lafayette, Paris X. Tot mijn grooten spijt moet ik, se dert 11 jaar, aan vele bedrogene boe ren antwoordenAan eene gedane, onderteekende zaak kan ik niets doen. Als ik mijne verzameling van me nigvuldige belgische gewestbladen onderzoek, met ontelbare aankondi gingen voor hofsteden in Frankrijk: Allerbeste hofstede, uitgelezen occa sie, alles ter trouw; van al die aller beste, nitgelezene vertrouwbare za ken denk ik op den latijnschen dichter 'VirgiliüsApparent rari nantes in gurgite vasto. Hadden de belgische bladen, bijzon derlijk de landbouwbladen, sedert ja ren, dergelijke inlichtingen gegeven, vele min boeren wierden bedrogen. Dat gemis aan inlichtingen houdt de uitwijking in niets tegen, niet meer als een plankskeVerboden doorgang, in 1914 den Duitsch zou tegenhouden hebben. Het heeft enkel voor uitwer king: De uitwijkende boeren worden gefopt. Ik ben hoegenaamd geen agent in hofsteden, maar, rekening houdende van hetgeen ik hier meld, wil ik de boeren kosteloos helpen voor het Zuid-Westen zooveel mogelijk. Ik antwoord op brieven waar bijgevoegd is: Fransche timber van 1 fr. 50 of internationaal koupon voor antwoord in alle posthureelen te bekomen. Voor de 15 departementen van het Zuid-Westen geven de ijzerweg maat schappijen voor deze die pachten of helfteboeren, voor al de leden der fa milie van de grens tot hunne bestem mingplaats vervoer voor half geld. Voor de te vervullen formaliteiten geef ik op aanvraag inlichting. KAREL VAN EECKE, Aalmoezenier, Chateau d'Arcamont par Ste Christie, GERS. Wij lezen in het Hollandsch dagblad De Tijd volgende merkwaardige beschouwingen omtrent de ekonomi- sche machtsontplooiing van de Groep Leuven, met als inleiding eenige alge- meene bedenkingen over naoorlog- sche toestanden. Wij hebben gemeend, daar deze zaak thans van aktueel be lang is, dat ht wenschelijk was dit ar tikel in zijn geheel over te nemen, om sommige beschouwingen niet uit hun verband te rukken Na den oorlog hebben twee ver schijnselen zich geopenbaard. In de eerste 'plaats zag men in bijna alle landen, dat de economische macht over het bedrijfsleven in handen kwam van de geldschieters en, door 1 concentratie in het bankbedrijf, van I enkele finantieele concerns, waarvan de leiders geen contact hebben met, geen kennis dragen van de behoeften der in bedrijven arbeidende menschen. De ethische waardeering van den ar beid komt hierdoor steeds minder tot zijn recht. Voor een groot-industrieel is het al heel moeilijk zich bezig te houden met de sociale behoeften van zijn arbeiders. Men behoeft daarbij zelf niet te denken aan kwaden wil. De leider van een groot bedrijf heeft aan allerlei andere dingen eerst te denken; hij moet zoeken naar uit breiding van afzetgebied, zich oriën- teeren op de wereldmarkt, de handels politiek van alle Staten in het oog houden, de technische ontwikkeling volgen, enz. Om werkelijk een pa troon, een vader voor zijn arbeiders te zijn, daartoe mist hij den tijd. On derhandelingen over collectieve ar beidscontracten voert hij niet zelf. De sociale afdeeling van zijn onderne ming, de rechtskundige raadsman of de sociale ingenieur, moet dit voor hem opknappen. Van hun ervaring wordt verwacht, dat zij met de ge ringste mogelijke finantieele offers den vrede in het bedrijf zullen bewa ren. Gevoelsoverwegingen, ethische motieven spelen hierbij geen rol. On gestoorde productie, welke het maken van winst verzekert, is bij deze rege lingen het eenige motief. Geldt deze opvatting reeds bij den groot-indus trieel, nog sterker komt zij naar voren bij den bankier, die geen verstand be hoeft te hebben van de industrie, wel ke aan zijn geldmacht is onderworpen. De leiders van het bankbedrijf denken in guldens of in franken. Dat is voor hen de eenige maatstaf om de waarde van den menschenlijken arbeid te meten. Het tweede verschijnsel, dat met het eerst gepaard gaat, is, dat in bijna alle landen, waar de uitvoering van het algemeen kiesrecht zoogenaamde volksregeeringen aan het bewind heeft gebracht, het groot-kapitaal door buiten-parlementaire actie zich de oppermacht over het staatsstuur tracht te verschaffen. In België, naar het woord van Karl Marx: «het paradijs der kapitalisten», heeft dit proces zich met groote snel heid voltrokken. In enkele jaren tijds hebben twee groote banken, de So- ciété Génerale en de Banque de Bruxelles zich meester gemaakt van nagenoeg alle economische levens bronnen in België en Congo. Naast het sociale, stond direct het politieke gevaarde economische macht werd misbruikt om het bestuur van stad en land ondergeschikt te maken aan de geldschieters der industrie. Toen in Antwerpen een democratisch college werd gevormd, weigerden op een orde-woord uit Brussel, alle banken plotseling hun medewerking om het stadsbestuur aan de noodige credieten te helpen. Het gevolg was, dat de ge meente-ontvanger op een gegeven oogenblik geen honderd frank meer in kas had. Gelukkig was er nog één bankinstelling, die in samenwerking met den Boerenbond van Leuven, de stad Antwerpen aan het noodige kas geld kon helpen. Het college was ge red de Brusselsche bankgroepen moesten ter wille van de concurrentie hun sabotage prijsgeven en de greep naar de politieke macht over de groote havenstad werd verijdeld. Later hebben de bankiers hun po ging op groote schaal herhaald. Dit keer met succes. Het democratisch kabinet Poullet-Van der Velde werd door een kunstmatige daling van den Belgischen frank tot aftreden ge dwongen. De regeering, die op een meerderheid in de volksvertegen woordiging steunde, moest wijken en de bankiers, die geen verstand hadden van politiek, kwamen aan het bewind, natuurlijk in de eerste plaats om er voor te zorgen, dat de stabilisatie van het betaalmiddel niet door de kapita listen maar door den kleinen man zou worden betaald. De katholieke democraten, in Vlaanderen vooral, hebben begrepen, dat zij zich tegen den machtswellust der Brusselsche bankiers alleen dan met succes kunnen verzetten, wan neer zij zelf overgaan tot economische organisatie. In die richting is de laat ste jaren hard gewerkt. Boerenbond, middenstands-organisatie en arbei dersbeweging, ja zelfs enkele groot- industrieelen werken samen om de leiding van een deel van het bedrijfs leven in handen te krijgen en te hou den. Financieele en andere onderne mingen zijn door deze combinatie opgericht; in het mijngebied van Vlaamsch-Limburg werden gronden gekocht en concessies verkregen; zelfs in het buitenland en in Congo worden ondernemingen geexploiteerd. En de groep van Leuven'staat in de rangorde der financieele machten on middellijk na de twee genoemde Brus selsche banken, dus op de derde plaats. De economische strijd, welke zich grootendeels achter de schermen af speelt, was voor het publiek tot vóór kort nog een geheim. Dezer dagen heeft zich echter iets voorgedaan, dat de macht van de Leuvensche groep op duidelijke wijze naar buiten de monstreert. Kort vóór den oorlog werd in de Arenbergstraat te Brussel een gewel- dig gebouw opgetrokken, in modern- Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wetstr. Bijbanken: Kortrijk, 4, Lange Steenstraat; YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waas ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen Alveringhem G. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer O. Desmytter, Gem. Bed. BrielenJ. David, Gemeente Sekretaris CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger DickèbuschJ. Deconinck, Onderwijzer ElverdingheJ. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris HollebekeA. Breyne, Gem. Sekretaris KêmmelRetié Joye, Handelaar LocreLouis Dousy, Gemeente Sekretaris LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger MeessenL. Lemaire, Westnieuwkerke Moorslede: Jos. Vancoillie, Handelaar Noordschoote Michel Butaye, Plaats OostvleterenR. Smis, Gemeente Sekretaris PoelcapelleJ. Dehaene, Gem. Sekretaris PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerke PollinchoveH. Anseeuw, Gem. Bediende Proven E. Delava, Rentenier Reninghe A. Wuliepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sekr. StaveleP. Franchoo, Hoofd-Onderwijzer WaestenP. Parmentier, Yperstraat Westoutre: A Declereq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerder WoestenP. Bamelis, Schepen WulyerghemL. Heughebaert, Gem. Sekr. WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. Ont. WvtschaeteWed. Fournier, Plaats ZonnebekeLucien Debal, Gem. Sekretaris Zichtrekeningen 3% bruto. -15 daagsche rekeningen 4,50% Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 en 10 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar, bij zestnaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Koe pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, enz. Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarden. ZEKERHEID. VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1