Doktep W. Vanden Bussehe Politiek Overzicht. In 't Buitenland BriBRI CYTER CHAMPAGNE In 't Binnenland Landbouwers en Neringdoeners, IIijsseSstpaal, *^9, YPKR RAADPLEGING Allé dagen 8-10 en 2-3 Ook Dinsdag, Donderdag 6-8. Merk D. 6. C. Stadsnieuws. Huis Ern. LEEUWERCK, 38, Yper. Bezoek. Op Maandag 10 September, krijet onze stad het bezoek van eene cfficieele afvaardi ging Britsche verminkten, die al de verminkten van het Britisch leger zullen vertegenwoordigen. Hier onder het programma Om 10 V» uur aankomst te Yper-statie per bijzon deren trein. Welkomstgroet door den voorzitter van het N. V. I. van Yper en den voorzitter der afdeeling van het Britisch -Legion en dcor de har monie Ypriana. Om 11 ure cfficieele ontvangst op het stadhuis. Om 11% uur bezoek aan de Belgische en Brit sche gedenkteekens,nedpr!ee,ging van kronen, redevoeringen. Om I2V» uur, officieels lunch, gedurende de lunch concert. Om 14% uur vertrek per autocar naar het Belgisch front, langs de bijzonderste kfrkboven en monu menten, Tyne-Cot, Poelcapelle om langs het bo?ch van Houthulst, Dix- mude te bereiken en te CouckOaere hetgroot kanon van den Leugenbocm te gaan bezichtigen. DE BROUWERIJ MASSCHEL' IN, Yperstraat, 87, Poparinghe, brengt U ter kennis d it zij van heden af een allerbeste bruin bier kan leveren aan 65 cent. de liter, 90 fr. de ton van 140 liters. 45 fr. de halve ton van 70 liters. Het? jlfde bruin bier kan in de stad te huis besteld worden aan fr. den hak van 12 flesschen. Bemint dus uw profijt ca prceft gons. germaanschen stijl, zwaar hoekig, log, massief, zinnebeeld van eenvoud en kracht. In dit gebouw zou een filiaal van de Deutsche Bank worden ge vestigd. Het naderde in Augustus 1914 zijn voltooiing; de metsers hadden hun taak volbracht; stucadors, tim merlui, electriciens, enz. togen aan het werk en alles liet voorzien, dat direc tie en employés op 1 October 1914 het gebouw zouden kunnen betrekken. Toen is den oorlog gekomen. De Deutsche Bank werd niet vol tooid. Na de ontruiming van België, in den eersten roes der overwinning, kwamen dwaze patriotten met het voorstel, de Deutsche Bank pro- dukt van germaansche, dus bar- baarschekuituur af te breken. De regeering was wijzer. Het gebouw- werd onder sequester gesteld en bleef onafgewerkt op een der mooiste pun ten staan. De gapende holten, waarin nog altijd geen ramen waren geplaatst kwetsten op den duur toch het matig schoonheidsgevoel van meneer Beu- lemans. Burgemeester Max toog naar de regeering en eischte, dat er iets zou worden gedaan. Ten slotte is het ge bouw openbaar verkocht. Er waren op den dag der verkooping vier lief hebbers in het ministerie van Finan ciën opgekomentwee vielen er dade lijk afde twee overblijvenden, de Banque d'Outremer en de Volks bank van Leuven», boden tegen elkaar op, met gevolg dat het gebouw aart de groep van Leuven werd gegund tegen een koopsom van 12 millioen 600 franks; met de beschrijvingskos- ten wordt dat ongeveer 14 millioen franks, dat is iets minder dan één mil lioen gulden voor een niet-afgewerkt bankgebouw In Nederland zal men zich mis schien afvragen of deze economische machtontplooiïng van katholieke standsorganisaties wel goed is gefun deerd om te voorkomen dat het op een débacle uitloopt. Het plaatsen van ka tholieke en andere gekleurde vlaggen op financieele instelling is niet zonder gevaar. Dat heeft men in Nederland aan den lijve ondervonden. Op dit oogenblik heeft de groep van Leuven echter nog geen gevaar te duchten, naar het schijnt. De leiders, onder wie de heer Parein, hoofddeken van den Boerenbond, schijnen voor hun taak te zijn berekend en zij bleeken tot dus ver in staat groote zaken goed te beheeren. Ook voor de toekomst van Vlaan deren is deze machtsvorming niet zonder beteekenis. De groep van Leu ven is een Belgische combinatie, maar het zijn toch Vlamingen die er de eerste violen spelen. Deze Vlaamsch- gezinden behooren niet tot de natio nalisten, maar van hen mag toch ver wacht worden, dat zij hun economi sche macht niet tegen, wél voor de cultureele ontwikkeling van het Vlaamsche volk zullen gebruiken. In dat opzicht zien alle vlamingen den gang van zaken met hoopvolle ver wachtingen tegemoet. Ook als katholieken kunnen wij leze economische machtsvorming met sympathieke belangstelling gadeslaan, want het zal wel in de bedoeling lig gen, in de ondernemingen, die door de groep van Leuven worden gefoian- cieerd, de sociale wenschen der ka tholieken zooveel mogelijk te verwe zenlijken en de ethische waardeering van den menschenlijken arbeid tot haar recht te laten komen. Onze Vorsten terug in 't land. Vrijdag voormiddag is de Anvers- villete Antwerpen aangekomen, met onzen Koning Albert en onze Ko ningin Elisabeth aan boord. Zij zijn gelukkig terug van de groote reis die zij naar Congo ondernomen hebben Groote feestelijkheden hebben plaats gehad te Antwerpen en onze Vorsten werden ook blijde onthaald te Brussel. Toen over enkele jaren Prins Albert uit de Congoboot aan wal stapte riep hem het Belgische volk toeLeve onze moedige PrinsHet was een hartekreet die Vrijdag duizenvoudig weerklonken heeft, want de faam van moed die den Prins had, is hij den Koning op verre na niet verzwakt. Tusschen de eerste en de tweede Congoreis van onzen Vorst is de oor log gekomen. De Koning heeft de aan dacht van geheel de beschaafde we- reld op zich getrokken. Maar weinig vorsten, door de eeuwen heen, hebben zooveel sympathie, bewondering en liefde verworven als de Vorst van Belgie, als onze Koning Albert. Maar Vrijdag voegde het volk er onge dwongen bijLeve onze edelmoe dige Vorstin Onze Koningin stelt zich zoo mede lijdend, zoo minzaam en hulpvaardig aan, telkens zij zich bedient van de hooge plaats die zij bekleedt om smart te heelen, verdriet te stelpen en goed te doen. Ook deze Congoreis, die Zij Godlof zoo gelukkig komen te beëindigen, werd aangevangen met het inzicht en den uitgesproken wil goed te doen aan de ongeachte, aan de kleurlingen, die God hen en ons tot broeders gaf, met opdracht ze te beschermen en te beminnen. God beware ons nog lang ons uit muntend Vorstenpaar en moge Hij hen helpen in hunne edele betrachtin gen. Elk zijne beurt. Donderdag was de Kamer geheel en al in belangstelling, want de Socia listische redenaar M. Missiaen zou er het woord voeren. Het is nog maar de 124 socialistische redevoering die de Kamerleden te verduren hebben. Dej groote Socialisten zijn op reis of met verlof en laten de Socialisten van tweeden rang ook iets zeggen Te midden de algemeene aandacht legde AI. Missiaen uiteen hoe dikwijls en in welke omstandigheden de Socia listische partij de zesmaandendienst verloochend heeft. Hij bevestigde dat het laatste voor stel dat de Socialisten gemaakt heb ben boerenbedrog was. Hij heeft de Nationalisten vriende lijk bedankt voor den machtigen steun die zij de Socialisten gegeven hebben in de lastige obstructiecampagne die zij nu weken lang, heug tegen meug, moeten voeren. Hij heeft ten slotte een gemoedelijk woordje gesproken met de Christene Democraten. V anneer het eerste Ministerie Jas- par gevormd werd hebben de Socia listen de Christene Democraten laten draaien. Deze waren daarover niet tevreden. Bij de vorming van het tweede Jas- par-Ministerie dachten de Socialisten van de Democraten langs hunne zijde te krijgen. Ze wilden ze met enkele beloften tot zwijgen brengen, "t Is niet gelukt. De wagen rolt voort zon der de Socialisten, ja zelfs spijts hen en nu zitten de Socialisten erop te kijken, 't Is nu de beurt van de Socia listen van kwaad te zijn. Elk zijn toer is niet te veel. 't Was heelemaal verkeerd van den Kamervoorzitter M. Tibaut alsook van M. Van de Vyvere de aandacht van M. Missiaen te trekken op het feit dat hij niet bleef bij de kwestie die moest besproken zijn, bij artikel 12. M. Missiaen had er immers nog niets van gezegd en had in het vuur zijner redevoering vergeten waarover hij moest spreken. 't Was ook eene ongepaste tus- schenkomst vanwege den Socialist M. Dierkens wanneer hij tot M. Mis siaen zegdeUwe berekeningen steunen op phantasieAls M. Mis- siaen nu wilde kletspraat verkoopen, dat ging M. Dierkens toch niet aan. De gespannen aandacht der Kamer- heeren kwam tot verlichting wanneer M. Huysmans aan de beurt kwam, om in eens al te verbranden wat de andere Socialisten aanbeden hebben. Als het nog eens oorlog wordt, zeg de M. Huysmans, wij zullen het krij gen uit de lucht en 't zal schrikkelijk zijn. 't Is onnoodig nog langer te spre ken over diensttijd, dus ook over de socialistische zesmaanden. Dat de scheikundigen de beste middels zoe ken om het land te beschermen en dat men het vliegwezen uitbreide en de burgerlijke bevolking behoorlijk be- scherme. Was het om dat te zeggen dat M. Camiel de andere tweederang socia listen als M. Dierkens voorgespron- gen is en heeft doen wachten tot de volgende week of was het om den schrikkelijken indruk weg te nemen van de groote rede van M, Missiaen? Duister geheim I nstemmingen. Reeds 39 landen hebben kennis ge geven van hun voornemen om het Kellogg-pact, de oorlog buiten de wet stellend, te onderteekenen. De haven van Antwerpen. Onze Vorsten hebben bij hunne te rugreis van Congo te Antwerpen de nieuwe haveninstellingen bevaren en heben deze ingehuldigd. De uitbreiding van Antwerpen bij middel van de Noorderhaven en de Kruisschanssluis is niet alleen van groote beteekenis voor Antwerpen, doch tevens voor geheel het land, voor geheel Rëlgie. De nieuwe zeesluis, op 8 kilometer stroomafwaarts van de stad. bij de plaats Kruisschans genaamd is op deze van Ymuiden na (Holland) de grootste van de wereld. Verder is het kanaaldok, welke in de sluis uitmondt, 5100 meter lang en 300 meter breed. Tenslotte krijgt dit kanaaldok aan sluiting met de thans bestaande Noor- derdokken door middel van eene ver bindingsgeul van 400 meter lengte op 100 meter breedte. Deze werken werden aangevangen in 1914 maar dienden, ingevolge den oorlog, dadelijk stopgezet te worden. Zij hebben millioenen gekost. Alleen het grootste werk, de Kruisschans sluis, vergde 120 millioen. Door deze werken is de haven van Antwerpen meer dan verdubbeld. Het grootste gevaar voor Antwerpen was dat de dokken maar één toegang had den, langs de Royersluis en deze toe gang kon door het minste ongeval gesloten worden. Door het bestaan der Kruisschanssluis is dit ernstig ge vaar verwijderd. Tal van werken en wegen zullen nu nog aangelegd worden om de haven van Antwerpen zich steeds meer en meer te laten ontwikkelen. De man die het meest bijgedragen heeft om dit reuzenwerk, midden alle moeilijkheden heen, door te drijven is de Antwerpsche Burgemeester Frans Van Cauwelaert. Hij verdient er alle lof voor. Drama der Luchtvaart. De heer Bokanowski, Fransche Mi nister van Koophandel en Luchtvaart, week laten uitroepen tot Koning. Wat dat Albanië daar nu meer mede is dan vroeger, dat mag de Heer weten. Dat er nog ruzie zal zijn voor den troon, vanwege Prins vom Wied, zulks is zoo goed als zeker. Die scepter en króón moeten toch eene onbegrijpelijke aantrekkelijk heid op sommige menschen uitoefe nen. Zie eens in Frankrijk. Lodewijk XVI wordt den kop afgeslagen. Zijn op volger Napoleon sterft aan 52' jaar, op een stuk rots. Zijn opvolger Louis XVIII moet naar Gent komen gevlucht en door zijn vijand, den Pruis, den Brit en den Rus terug op den troon worden gezet. Zijn opvolger Louis-Philippe toonen de Franschen het gat van den timmerman in 1848. Zijn opvolger Louis-Napoleon krijgt zijnen kassaard in 1870 en zijn jongen wordt door kaffers vermoord. En ondertusschen, na die zesdub bele mislukking zijn er nog candida- ten bij de macht om naar den Fran schen troon te dingen, als was het een oord van zoete rust en volstrekte kommerloosheid. Geen oorlogstrofee meer. De gemeenteraad van het Engel- sche stadje Thetford heeft besloten een Duitsch veldkanon, dat de stad was aangeboden, op te breken en bij het oud-roest te gooien. De raad wenscht deze herinnering aan den oorlog niet te bewaren. In onze streek staan hier en daar kanonnen, beroest en bevuild in een verloren hoek. 't Is bijna 't zelfde spel als te Thetford. Het internationaal Eucharistisch Congres. Te Sydney, in Australië wordt deze week het jaarlijksch Internationaal Eucharistisch Congres gehouden. Nogmaals is het de Belgische Bis schop Mgr Heylen die er het Voorzit terschap van wegneemt. Z. Em. Kardinaal Cerretti, die reeds van 1914 tot 1917 Apostolisch Dele- gaat geweest is in Australië, is door Z. H. den Paus aangesteld om Hem te vertegenwoordigen. De toeloop van volk zal niet zijn wat hij te Chicago geweest is, daar de bevolking niet zoo talrijk is. Toch wordt nu reeds gemeld dat er uit de meest afgelegen gebieden van den Stillen Oceaan en elders congresgan gers aangekomen zijn. Men verwacht een 35 duizend deelnemers van over zee en uit Australië zelf. Voor de algemeene vergaderingen, die op eiken congresdag gehouden worden, zijn 15 Sprekers gekozen. Mgr Heylen zal spreken voor Belgie. Óp speciaal verlangen van Z. H. den Paus zal één der afdeelingen van het Eucharistisch Congres gewijd zijn aan de missie-kerken van de eilanden uit den Grooten-Oceaan. De eilanden groepen zijn thans verdeeld in 19 mis sie-districten, apostolische vicariaten en prefecturen. Sluiten wij ons aan door ons gebed hij de groote hulde welke in die ver afgelegen, deels onbeschaafde stre ken zal gebracht worden aan Christus in zijn Heilig Sacrament. Mocht een overvloedige zegen nederdalen over die streek en over dat volk, opdat de H. Kerk steeds meer en meer uitge breid gerake en Christus beter en beter moge gekend, gediend en geëerd worden. Wat zij ervan denken. De heerlijk geslaagde Katholieke Jeugdbetooging van Antwerpen heeft evenmin als de Bedevaart naar den Yzer genade gevonden in de oogen van de Liberale als van de Socialisti sche bladen. Van sommige Antwerpsche en Gentsche Liberale bladen kan men niet min zeggen of dat ze gemeen waren. Onze jongens, die fier hun Katho liek-zijn hebben durven toonen in Antwerpen, die mogen wel weten dat de Liberale Matinonder andere van hen gezegd heeft dat het al boeren waren die en stal- en mest- geur achterlieten «Het stonk naar alles, terwijl de betoogers hier waren, en eerst toen hunne treinen hadden aangezet, kon onze bevolking vrij ademen en scheen de stad gereinigd. Antwerpen heeft een walgelijk, een potsierlijk beeld opgeleverd. Zoo beoordeelen de Liberalen uwe betooging, Katholieke Jongelingen. Onthoudt dat, steekt dat in uw mouw. 't Kan te pas komen. De Socialistische bladen zijn in hun verslag over de Betooging zoo -ge meen niet als de Liberalen. De Peu- ptekeurt zelfs de vuile spotternij aan het adres der jonge boeren en arbeiders af. De Socialisten willen meer in de Jeugdbetooging van Ant werpen een politieke betooging vin den. Liberalen en Socialisten zijn het al tijd eens om eene godsdienstige be tooging als eene politieke manifesta tie te doen doorgaan. De Socialisten zien in iederen Pas toor een politieken propagandist, die moet bestreden worden. Door de Priesters als vijanden van het volk voor te stellen weten Liberalen en van het stellen eener candidatuur door de Communisten. j Tot den dag dat de lijsten moesten ingediend worden verkeerde omzeg- gens iedereen in de meening dat er geen kiezing zou geweest zijn. Om niet verrast te worden door de Communisten hadden de Socialisten zich nochtans gereed gehouden.. Op den dag dat de lijsten moesten inge diend worden zijn ze gaan zien wat de Communisten zouden doen. Daar deze een candidaat stelden waren de Socialisten gedwongen ook een lijst voor te dragen. Men weet dat de So cialisten nog onder den indruk zijn van de nederlaag die zij bij de laatste gedeeltelijke verkiezing opgeloopen hebben. De Socialisten vreezen de ko mende verkiezing en zij verbergen het niet dat de verkiezing van den can didaat der Katholieken als zeker mag beschouwd worden. De Katholieken hebben als candidaat baron de Ker- chove d'Exaerde, gewezen arrondis- sements-commissaris. De Socialisten hebben denzelfden candidaat van de Senatverkiezing van 11 Maart laatst, de gecoöpteerde Se nator Toch. De Communistische candidaat als Senator is de rondleurder Alfons De- niul en zijn plaatsvervanger Cyriel Verkest. Evenals elders zijn te Gent de Com munisten in twee groepen verdeeld, zoodat een strijd onder de Communi stische broeders niet uitgesloten is. De verkiezing gaat door op Zondag 16 September. GUIDO. GEWEZEN INTERN DER GENTSCHE HOSPITALEN. ASTRALEN vader van dró kinderen, maalder te La Mcisand ére, gemeente Montse cret (Orne), w erd getroffen door een geweldigen boefslag van zijn paard en zoo erg gekwetst, dat hij koit na dien overleed. Uit Moskow wordt gemeld, dat in het voors'adje Kusskowo bij Mos kow een boot, waarin zich 32 kinde ren bevonden, op een vijver is omge slagen. Slechts 8 kinderen konden worden gtred. Het onderzoek heeft u toewezen, dat de boot reeds bij het verlaten van den oever lek was. De kinderen waren er mee gaan varen, zonder daartoe toestemming te heb ben gevraagd. die deel heeft genomen aan het vlieg- Socialisten genoeg dat zij zoo de Ka- feest van Auvergne, stortte met zijn tholieke Kerk bestrijden. Olie zwemt vliegtuig ten gronde en werd ver- boven. De Liberalen en Socialisten koold. - kunnen hunnen godsdiensthaat ook Dit is de tweede Fransche Minister niet altijd verduiken. Die komt ook die den dood vindt in een luchtvaart ongeluk. In 1911, te Issyles-Mouli- neaux viel. als eerste slachtoffer, M. Berteaux, minister van boven. oorlog. Senaatverkiezing te Gent. Een nieuwe Koning. Ahmed Zogoe, Voorzitter der Al Het kiezerskorps van het arrondis- sement Gent-Eekloo zal opgeroepen j worden om zich over de vervanging van Senator Graaf 't Kindt de Roode- baneesche republiek, heeft zich deze beke uit te spreken. Dit is een gevolg In de dynamietlabriekvan Ablon, een gemeente gelegen op zes kilome ters van Honfleur, in Calvados, heeft zich Vrijdag een vreeselijke ramp voorgedaan, verwekt door een ma- chienongeval. De ontploffing van een gebouw der fabriek en van zeven na- bijstaande walgewelvenheeftaan acht personen het leven benomen twintig andere werden gekwetst en vier hun ner bevinden zich in gevaarlijken toe stand. Uit Madrid wordt gemeld dat twintig huizen, eene kerk, en de oogst die in de schuren stak, door het vuur zijn verwoest geworden in het dorp Pozal, bij Gallinas. De aangerichte schade wordt op een miljoen pesetas geschat. In eene weide van Mizcën, bij Grenoble, was men bezig met boomen te vellen. Een hooge populier stond kaal gekapt van zijne takken en was de wortels afgehakt. Een nieuwsgie rige, Antoine Vevrat, 52 jaar oud, bleef voor dien boom staan gapen. Deze plofte opeens om en trol Vevrat, die op den slag dood bleef. Maandag is er over de Krim een vrees elijk on weder losgebroken, ge paard met geweldige regenvlagen, waardoor er overgroote schade aan gericht werd. Te Sebastopol zijn zeven menschen gedood. Op verschei dene plaatsen zijn de wijngaarden en de boomgaarden overstroomd. Tus schen Sinferopoli en Sebastopol is het treinverkeer onderbroken. Veel vee is omgekomen. Aan een overweg der spoorbaan Heidelberg-Stuttgart is een motocy- clet tegen een sneltrein gebotst. De twee personen die op de moto zaten bleven op den slag dood. M. F. Bagnet, 35 jaar oud, wo nende te Hazebroeck.kwam per moto de helling van Cassel, nabij Vert-Val- lon opgereden. Opeens sprong een wielband en de man werd tegen de keien geslingerd waar hij bewusteloos bleef liggen. De ongelukkige werd naar Hazebroeck gebracht waar de geneesheer vaststelde dat hij de tong doorgesneden en verscheidenetanden gebroken was en ook diepe wonder aan het hoofd had op?eloopen. De toestand van den gekwetste is onrust wekkend. Langs de baan van Duren naar Kreisau is een motocyclet tegen een autokamion van het bezettingsleeer gebotst. De geleider werd gedood de persoon die op het zitvlak boven het achterwiel had plaats genomen werd erg gekwetst. Uit Bielitz, Polen, wordtgemHd, dat het daar ter plaatse bij een bruiloft tot eene woeste vechtpartij is geko men, waarbij een persoon werd neer geschoten en twee andere personen ernsffg werden gewond. Uit Pittsburg wordt gemeld dat de stoombootAliquipha die op den Ohiostroom Vereenigde Staten)vaar- de, nabij hooger genoemde stad is omgeslagen en gezonken. De veertien leden der bemanning zijn verdwenen Er hebben zich Donderdag avond ten 8 ure io aardtrillingen voorgedaan in het bergachtig gedeelte van Swaben in Wurtemberg. Het Engelsch ministerie der luchtvaart deelt mee dat een krijgs- vliegtuig neergestuikt is te Grantham in Lincolnshire, De loods werd dood van onder zijn verbrijzeld toestel ge haald. Zes mijners werden te Fornio in Engelsch-Colombië, bedolven in een koolput nadat er zich een ontploffing had voorgedaan. De verraste arbei- dersploeg moest juist afgelost worden en twee werklieden waren zelfs reeds aan de oppervlakte gebracht. In den loop van reddingswerken in de Jaegers freudenmijn, nabij Saar- bruck (Saar), werden drie werklieden onder een instorting bedolven. Twee hunner werden dood opgehaald de derde werd erg gekwetst. De genaamdeEug. Lainé,48jaar, groot oorlogsverminkte, gehuwd en ZOMERTRAAN verijzert de borst en geneest bronchieten en slechte val lingen overgebleven van den winter. In de apotheek Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Opgeletde naam Zomertraan staat op de flesch ge drukt. Gesticht der Zusters Benedictines sen. Examen vau 4n graad. 17 Leerlingen bekwamen een goeden uitslag de 4 eerste met groote onder scheiding, 11 met omd er scheiding en 2 met voldoeningMarguerite Dumon, LocreIrmaValcke, West-Roosebe- keNelly Cappoen. Poperinghe; Denise Hameeuw, Wést-Vleteren Derise Vangaveren, De Panne Ma:- cella Merlevt de, ReninghelstMarie- Louise Dcqueker, Poperinghe; Yvon ne Sticker, Reninghe; Maria D'Hondt, West-Vleteren Séraphine Roobaert, Popeiinghe; Blanche Costeur, id.; Marguerite Six, ReninghelstAlice Battheu, Poperinghe Rosa Devloo, Stavele Maria Van Exem, Elverdin- ghe Godelieve Van Exem, Poperin ghe Maria Desmytter, Reninghelst. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen M. NOTREDAME. Een goede raad. Indien gij van hoofd-, schelehoofdpijn, zenuwlij den- razende tandpijn of rheumatiek aan getast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heelt kunnen ontslagen, neemt zonder aarzelen de MONO POEDERS en ge zult spoedig en volkomen genezen zijn. Te koop bij H. Notredame, Gr. Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Pope ringhe, de doos 6 fr Waar verkoopt men alle schoone juweelen, enkel in plantine, goud, 18 karaat, en zilver met zuivere dia man tsteenen van eerste kwaliteit In het oud gekend huis bij J. DE- PUYDT-SCHMIDT, fabrikant-goud- smid, 6, Gasthuisstraat, (rechtover het Gasthuis), POPERINGHE. Uit Congo terug. Heer Michel Vermeesch die met zijn broeder Mau rice, in Congo, de belangrijkste land- fa ouwuitbating bestiert is overge komen tot zijn geboortestad. De overtocht had plaats op de boot die Hunne Majesteiten naar het Vader land terugbrachL Heer Michel Vermeesch hoopt bin nen een paar maanden, met zijn broe der Arthur en dezes gezin, hun nieuw verbliji in Congoland te gaan vervoe gen. StBertinus Heden wordt het patroonfeest van den H. Bertinus in de kerk gevierd. Te dier gelegenheid gaat 's namiddags te 3 uur, uit St Ber- tenskerk, een parochiale processie uit rond de stad. Pectoral Dupuis. De griep, die begint met rillingen is een algemeen ongemak. Zij wijkt voor de weldoende uitwerking van den Pectoral Dupuis. De doos 4,5o fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Hoppepluk. De pluk is omzeg gens algemeen afgeloopen. Hij werd niet gestoord door slecht weder en daar de hop, alhoewel niet te zwaar, integendeel net en los was, zoo kon door de naarstige plukker een welver diende stuiver gewonnen worden. V. T. B. De leden die vandaag de reis medemaken, gelieven goed op den tijd te passen. We vertrekken te 8 v% uur uit 't Vlaamsch Huis. Vooraleer dat gij uw aankoop of verandering doet van Juweelen, wend u rechtstreeks tot den fabrikantJ, DEPUYDT-SCHMIDT 6, Gast huisstraat, POPERINGHE (recht over het Gasthuis). Bisschoppelijk College. De klassen van de lagere af feeling in het college herbeginnen cp Maandag 10 September om 8 uur. De menschen kkgen van dit en dat en men zou zeggen dat ze genoe gen er in vinden. Doch het is zoo nutteloos te klagen over zware hoojd- pijn of zenuwkoorts. Algaopoeder zal u aanstonds genezen. Onschadelijk voor de maag De halve doos 3,25 fr., gr. doos 6 Ir. In Poperinghe te bekomen bij Vande- plas, Apotheker. In Yper bij Hautekier en Van Robaeys. Huis Boter straat, 6, YPER. Diamant, Goud en Zilverwerk, Horlo gen Schsuwgarnituren en Barometers. Alles is verkocht met waarborg. Gasthuisstraat (nevens Fotowinkel) POPERINGHE. Fabricant van Juweelen in Goud, Platina, Zilver en Diamanten. Goede Uurwerken met 5 jaar waarborg. Schoonste keus van Brillen. Alle herstellingen. Studiereis. Heden Zondag om 10 ure voormiddag, vergadering in de gemeenteschool voor de leerlingen der stedelijke teekenschool om de noodige schikkingen te nemem voor het jaarlijksch studiereisje. Dit jaar naar Kortrijk op Zondag 16 Septem ber. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, purgeerend, bloedzuiverend, slijmafwerend, galafdrijvend, zijn de beste hersteller van het bloed. De doos 4,5o fr. de halve doos 3,5o fr. bij H. Notredame, Gr. Markt. Poperinghe. Zondag werden de klokken van St Niklaas, juist voor de processie, door Z. E. H. Kanonik Delaere ge wijd. Ze wegende groote met name Salvator 1.300, de tweede O. L. V. Mid delares, 900, de derde St Nikaais, 600 kgr. Ze werden gegoten te Telling. Het akkoord is hetzelfde als vóór den oorlog, fa, sol, la. De peters zijn. de H.H. Vanaerde, Vanderghote. Coo- mans. De nieters Mevrouw Vander- meersch, Jufv. Cornillie en Mad. C. Schmidt. Onder een grooten toeloop van volk, en begunstigd door een over- schoon weder, heeft de processie van St Niklaais, haren jaarlijkschen om megang gedaan. Die is nu heelemaal veranderd en voldoet ver het grootste getal der parochianen. De processie die voor het oogenblik maar klein is, zal toekomende jaar vermeerderen. Reeds is er voor nieuwe groepen ge zorgd. Zondag morgen na de mis, is E.Z. Philomena van de Zwarte Zusters, in de Sakristij plots omgezonken en overleed een paar uren later na door E. H. Onderpastoor, die er mis gele zen had, de laatste H. Sakramenten te hebben ontvangen. Zij werd Donder dag onder grooten toeloop van volk begraven. raam»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 2