De Wilde Ruiter "MAS-CAR,, BIER PRACHTIGE TOMBOLA DADIZEELE OMMEGANG. Bijzondere Trams. Burgerstand van HET A\AMNEKE UIT DE MAAN Zondag 9, Maandag 10, Dinsdag 11, Woensdag 12, Donderdag 13 en Zondag 16 September 1928. 8.32 H.53 8.3g 12.oo g OO 12.21 g.n 12.32 A. g.35 i3.56 i5 25 i5 45 15 55 16.08 16.ig 16.3o Drinkt CYTER CHAMPAGNE feitark D. 6. C. 1 Drinkt Cbristene Sociale Werken. Volkshuis Poperinghe. Ruim prijzen Ter waarde van ISa.OOO fr. Prijs van een boekje van 5 loten 5 fr. Omslag kosteloos tot deelname aan een BIJZONDERE TREKKING. Prijs voor één biljet1 fr. PRIJSLIJST: Loten overal te verkrijgen. Bespied. GEDACHTEM Slechts zooveel wordt men door uitwendige dingen gehinderd, als men zichzelf die dingen aantrekt. (Thomas a Kempis). Geen geluk der werkelijkheid komt dat der verbeelding nabij. (Carmen Sylva). Het is treurig dat slechte menschen elkander zooveel gemakkelijker vin den dan de goeden. Over gebreken van anderen klagen is tijd verspillen; het is best de onzen te verbeteren. Hij die zijn broeder dienst bewijst, behartigt zijn eigene belangen. Waar gij ook wilt loopen Waar gij ook moogt gaan, Miseriekens met hoopen Ziet ge alle kanten staan.. Manneken uit de Maan, zegt Ma- renta, wat gij daar vertelt is niets nieuws. Daar is een spreekwoord dat zegt Ieder huisken Heeft zijn kruisken. en als die kruiskens komen dan hebt ge er u maar simpliester bij neer te leggen Want zuchten en klagen, Zoo luidt het besluit, Dat haalt in die dagen Toch niemendal uit. VAN KLAGEN GESPROKENAl- fons Dumal van Namen moest naar den troep om den keuning te gaan dienen. Maar Fons was muzikant en zoo een specie van nen artist. Hij had nen kop met schoone krollen en de maskens zagen Fons gaarne, parte- klier om zijnen schoonen krollenkop. Maar Fons had een lief en dat lief had gezegdge moogt uw haren niet la ten afsnijden. Maar bij den troep peis- den ze er anders over en de serzjant zei tegen Fons Ge moet uw krullen laten afsnijden. -Nog voor geen hespzei Fons. Tegen den officier had hii gezegd: kust ne keer m'n botten! De korporaal, die Fons in den bak moest draaien kreeg 'n ferme toefe- ling. Maar nu heeft Fons zes maand kot gekregen en hij is bovendien zijn! krollen kwijt. Wat zal zijn lieveken nu vertellen? naar bed gaan. Marenta zegt dat het Manneken uit de Maan, in zijnen jon gen tijd dan zeker altijd vroeg naar zijn bed is gegaan, want zoo zegt ze: nu is 't Manneken bijna twee meter lang. Ja, ja, alderliefste lezeres, dat is zoo en als ge 't niet gelooft, moet ge mij eens komen bezoeken... Ma renta zal dan voor een goeie koffie zorgen... want Marenta is geen zier ken jaloersch. Zedeles: Ouders, zendt uw kinderen vroeg naar bed. KARFL- TJF moest ook vroeg slapen gaan en zat te janken dat ge 't op de zenuwen zoudt gekregen hebben. Welriep de moeder uit! waarom jankt ge? Wel, zei Kareltje, als ik 's morgens in bed wil blijven moet ik er uit en als ik 's avonds uit bed wil blijven moet ik er in. DAT ZELFDE KARELTJE had lest bezoek gekregen van tante Wieze. Toen Kareltje met tante alleen was, zei hijtante laat uw tong eens zien. Tante Wieze stak haar tong uit. Waar is nu het vergift vroeg Ka reltje Vergift? vroeg tante ver wonderd. Ja, zei Kareltje, vader zegt dat gij zoo 'n vergiftige tong hebt. Tante Wieze is met den eersten trein vertrokken. Vertrekken is 't te genovergestelde van arriveeren of aankomen. De eerste noten zijn ook gearriveerd maar ze kosten drie frank de dertien. Drie frank voor dertien noten Waarlijk dat is peperduur... Bij zoo'n prijs, ge moogt het zeggen Is de smaak voorzeker... zuur. ZURE GEZICHTEN in een huis gezin is verre van plezierig, 't Manne ken heeft daar gelukkig niet over te klagen ta met recht en rcên.En met recht en reên voegt ze erbij't leven is weer kostelijker geworden. Het index- number is wederom met 8 punten op geslagen. Ja, ja, die dure tijd! Meer dan eens stond er geschreven In gazetten groot en klein, Dat het nu met 't dure leven Hier voor goed... gedaan ging zijn. 'k Wachtte nog een broek te koopen, Maar nu moet ik sapristie, Wil ik niet in mijn slippen loopen, Zorgen dat ik mij voorzie. Intusschen liggen 8 miljard marken nog altijd te rotten in de kelders van de Nasjonale Bank. Als de muizen er niet mee weg zijn, zegt Marenta. IN ENGELAND WAS ER een trein weg zonder stoker of masjinist. En juist kwam er van den andere kant ook een trein aangehold in volle vites. Alleedaar ging weer ne keer een malheur gebeuren. Maar op dien leis ten trein werkt de telegrafsanfiel en ze kosten gelukkig nog voorkomen dat die twee treins op mekaar gingen botsen. PIER MEELPAP deed dertig- jaar geleden met zijn wijf Katrien een huwelijksreis. Katrien zat aan 't ven ster en Pier zeiKom van dat venstjr weg, want anders gaat al 't mansvolk hier binnenstappen. Te peinzen dat Katrien een schoon wijf was en Pier een beetje jaloersch. Maar nu dees dagen, met hun zilveren bruiloft, reis den ze naar Oostende en Pier had goesting op zijn gemaksken te liggen slapen in den trein. Toe, wijf, zei Pier, ga aan 't venster zitten, als ze uwen voorgevel zien, komt er hier niemand binnen... Ja, ja, alderliefste lezeres sen,, zeempakskens van plezier en verdriet, onthoudt wat vader Cats eens heeft gedicht en gij ook jongens Wie trouwt een wijf Om haar schoon lijf Verliest het lijf En blijft met 't wijf. ZANDER kwam zijn vriend Dictus tegen. Hoe is 't? vroeg Dictus. Och, zei Zanderik mag niet meer smoo- ren, niet meer drinken, niet meer op staminee gaan...Zijt ge dan zoo ziek? vroeg Dictus. Neen, zei Zander... ziek niet... maar... getrouwd. MANNE KEN UIT DE MAAN, zegt Marenta, waarom moet ge altijd zoo op 't vrouwvolk afgeven... Wat moeten de alderliefste lezeressen van De(n) Poperinghenaardaar nu van pein zen... Och, Marenta: Met te vertellen, Dat ligt voor de hand, Komen de leugens Alom in het land. Maar 't Manneken uit de Maan, vertelt geen leugens. Wat Karei zei was ook niet gelogen. Karei werkte in een ministerie en nu had hij zijn haren laten snijden en kwam alzoo te laat in zijn buro. - Waarom komt ge zoo laat? vroeg zijn chef. 'k Heb mijn haren laten snijden! antwoordde Karei. Zoo, zei de chef... en dat onder de werkuren? Peisde gij misschien, zei Karei toen, dat mijn haren onder de werkuren niet groeien. OM DEN GROEI van de kinderen te bevorderen is het noodig dat ze een lange nachtrust hebben en vooral vroeg slapen gaan. Dokter Chimatz van Weenen heeft een studie geschre ven en hij komt tot een conclusie dat er zooveel kinderen in hunnen groei gestuikt worden, omdat ze te laat Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 7 ROMAN door A. HANS. Robert kon die minachting niet goed zetten... Jacqueline's beeld wilde zijn gevoelens nog niet ver raden. En hij begon weer over den aan koop van landerijen. Maar hoe gaat het met de jonk vrouwen, uw zusters vroeg de no taris na een wijle. Beiden zijn getrouwd. Zoo! Och, ja, tien jaar is lang. Gehuwd met Engelschen? Ja. En Robert deelde er eenige bijzon derheden over mee. Maar de dames traden binnen, bei den statig en deftig, mevrouw Cam- pens, grijs, kort en dik en de dochter Zela, niet onbevallig, doch te gezet vaar haar vijf en dertig jaar, waar door ze ouder leek. Zij ook bogen eerbiedig voor den jonker. En er ontstond een gesprek over de gestorven ouders en de ge huwde zusters. Dan vertelde Robert zijn wederva ren op de reis van Brugge naar den Maerburg. Eo het drietal luisterde verschrikt naar het verhaal over de ontmoeting met de roovers. Want Marenta eiken dag Heeft een nieuwen lach. Maar in 't huishouden van Alexan der Lamotte te Luik, was 't zoo niet. 't Was daar alle dagen krakeel en la waai. Toen heeft Lamotte een radi- kale remedie gevondenhij heeft de helft van zijn bedde zoo maar sim pliester door 't venster gezwierd en aangezien dat venster dertien meter boven den grond was en die gfond uit kasseisteenen bestond, heeft men zijn vrouw met gebroken armen, gebroken beenen en gebroken ribben opgeno men. Een half uur later is Pietje de dood haar komen halen. Ocharme, 't schaap was nog geen twintig jaar oud en die Lamotte was zelf ook nog geen twintig. E11 weer zegt Marenta Twee kinderen nog. Och God, ze trouwden... Het is te zien, hoe rap Hun dat berouwde. Ja, menschen, is 't niet komiek, éen meisken dat nog geen zestien jaar is, mag haar voet niet in zekere cinema's zetten... De wet verbiedt dat... maar diezelfde wet laat aan datzelfde meisken toe op vijftienjari gen leeftijd te trouwen. Ja, trouwen... 't Wordt met zoo 'n licht gedacht ge daan. Trouwen... 't is immers maar een kinderspel... Ha! ja! kinderspel! Als de speelman is van 't dak Zit ge vast gekluisterd. En dan meisken zegt gehad 'k Maar naar wijzen raad geluisterd: Mieken! Mieken! wet het wel Trouwen is geen kinderspel. Trouwen, 't wordt allicht gedaan, Maar in menig huisken, Brengt, in plaats van liefde en kracht, 't Huwelijk... een kruisken Mieken! Mieken! weet het wel Trouwen is geen kinderspel. KINDERSPEL zijn dikwijls kin derspelen. Te Almwoude waren de twee broedertjes Strang op een muur aan 't spelen en op dien muur stond een hekwerk met scherpe pinnen. Een van de mannekens viel daar met zijn buiksken in... en terwijl het ander broerken naar huis liep om hulp, werd het door een oto omvergeredentwee dooden op een dag, in een huis. Ja, ja, veel geld naar 't gedacht van die En de malheuren rusten niet zegt Maren- gelschen en ziende dat de twee man- I Al die lieve lezeressen Van «De Poperinghenaar»... Meiskensblond en bruin en zwart en Meiskens wit en vos van haar... Ochge weet wel dat het Manneken uit de Maan van zwansen houdt... En u wenscht dat gij voor niefjaar Naar uw wenschen zijt getrouwd. Als ge dan 't Manneken naar uw trouwfeest inviteert, komt het Man neken af per sjapobuus of hoogen hoed en dan zal hij van zijn schoonste liedekens zingen en een schoon bruid stuk meebrengen. De gazetten brengen de tijding meê alsdat er veel moederkoren of zwart- graan in't graan is, dit jaar en dat zulks zeer gevaarlijk is voor de ge zondheid van menschen en dieren. Als er op 100 kilo graan 5 kilo zwart graan is en als ge brood eet waarin dat zwart graan aanwezig is dan gaat ge naar 't pierenland. Daarmee zijt ge verwittigd en hebt ge uw plan maar te trekken. TWEE ENGEL- SCHE DOKTOREN zijn, naar Congo vertrokken om daar de slaapziekte te bestudeeren. Daar zijn hier in ons land ook veel menschen, die aan de slaapziekte lijden partiklier in de mi nisteries. Maar die slaapziekte is niet gevaarlijk. MET EEN bootje varen is soms ook gevaarlijk. Twee Engelsche touristen die op voyagie waren, kwa men in Palestina aan het meer van Genezareth. Ze meenden met een bootje een toerken op dat water te doen maar de bootjesman vroeg te nen er vandoor trokken zei hijhee- ren, denkt er om... 't Is over dit meer dat Jezus te voet op 't water ging. 'k Kan 't gelooven, zei een der Engel schen... Hij vond den prijs van het bootje voorzeker ook te hoog. TE MILAAN hing er een vliegmasjien hoog in de lucht en een vent die er in zat sprong er met een valscherm uit... Maar onderweg werd hij door een arend aangevallen. Ge kunt pein zen hoe plezant dat dat is, als ge zoo tusschen hemel en aarde hangt en dan met zoo'n grooten vogel te moe ten vechten. In alle geval die vent kwam gelukkig op den grond te recht maar hij was een van zijn oogen kwijt... Waarop Marenta zegt dat het ruim zoo secuur is met mossels te leuren, dan zoo 'n toeren te verrich ten. Al van Italië te spreken peis ik er op dat Ahmed Zogou, een Turk, die nu koning van Albanië is geworden, goesting heeft om met Giovanna, de dochter van den Italjaanschen keu ning te gaan trouwen. Maar Giovanna is katholiek en Ahmed is Mahome- taan. De Paus moet dan een speciale toelating geven. Allee! 't Is mij al eender wat dat ze doen, trouwen of niet. GEERTRUI WAS OOK GE TROUWD met Zander. Maar 't ging slecht in den huwelijken staat. Wat meer gebeurt. Zie ge wel, zei Geer- trui's moeder... voor uw trouwen, als ik 11 waarschuwde voor Zander hebt ge altijd gezegdZander is het licht mijner oogen... En nu ziet ge hoever ge komt met een licht dat altijd uit gaat... 0111 pinten te pakken. TE GENT, HADDEN eenige kinderen een hond gepakt en het arme dier een panneken aan zijn staart gebonden. Zoo liep dat hondeken Op een draf Straat op Straat af. Maar daar kwam een zekere Octaaf Deroomer per motosieklet aangere den en de hond raakte onder dat mas- jien enOctaaf raakte, over den hond op den grond. Maar 't ergst van al was dat hij daar stokke dood bleef liggen. De ouders van die kinderen zullen natuurlijk die gebroken potjes mogen betalen. Ouders, let wel op uw gasten, Want ge weet dat gij het betaald, Als zij op de straten hebben Dwaze streken uitgehaald. OTOMOBIELRIJDERS halen soms ook dwaze streken uit, met hun rap rijden. Als ze dan tegen een boom vliegen, vliegt gansch de santerbotiek in stukken en vliegen zij gewoonlijk de eeuwigheid in. Maar nu is er iets uitgevonden om die malheuren te voorkomen. Ze hebben nu vóór aan den oto een stelsel in kaoutsjoek en als ge nu met een vitesse van 56 kilo nieters tegen nen boom vliegt, dan is er in den oto nog niemendal gebroken. Da's een schoon uitvinding, zegt Ma renta maar als ze met dat kaoetjoek ding tegen nen mensch aanrijden, zal er van dien mensch toch maar weinig overblijven. Daarom is het altijd best Dat ge op tijd... Bij het naderen van zoo n ding, Uit de voeten zijt. De paster van Ivukkelooreghem kon niet goed uit de voeten met een partij van zijn parochianen en nu had de pas ter 's Zondags in 'n sermoen gezegd ge zijt nog niet waard dat de duivel u hale. Oh ja! dat was olie op 't vuur en ze schreven naar den bisschop en de bisschop schreef aan den paster dat hij zijn woorden moest herroepen, 's Zondags kwam de paster dan terug op den preekstoel en de Ivukkeloore- ghemmenaren zaten te wachten hoe dat hij dat herroepen zou uitvoeren. En de paster zei: beminde parochia nen, verleden week heb ik gezegd dat ge niet waard waart dat de duivel u zou halen; nu zeg ik dat... ge 't wel waard zijt... EN DAARMEE SLUI TEN we voor dees week weer ons epistel Lijn YPER Yper Statie Yper-Bascule Zillebeke Gheluvelt Becelaere Nachtegaal Gheluwe Dadizeele St. •GHELUVELT V. 8.24 iï-35 g.22 12.43 V. g 42 i3.oo A. g 58 i3.2o GHELUWE-DADIZEELE en tem:. 14.40 14.48 14.55 i5.i6 i5.27 i5.38 i5.5i 16.00 16.20 Dadizeele St. V. Gheluwe A. V. Nachtegaal Becelaere Gheluvelt Zillebeke Yper-Bascule Yper-Statie A. 9 19 9.39 10.18 10.3i 10 42 i0.53 11.14 11.21 11.2g 12.06 12.24 i3.o3 i3.i6 13.27 13.38 i3.5g 14.06 14 14 16 5i 16.58 18 08 18.28 18.54 16.07 ig.18 ig.2g ig 5o ig.57 Sn wenscht het Manneke uit de Maan Aan al de lezers groot en klein, Een Zondag, zonder harteleed, En zorgen of sjagrijn. Aan allen de groeten van Marenta en natuurlijk ook van uw toegenegen vriend Het Manneken uit de Maan. Dus heeft de Wilde Ruiter u ge red, zei de notaris toen. Maar wie is hij? Mij wilde hij zijn naam niet noemen. Ja, wie is hij vroeg ook de heer Campens. Niemand weet het. Een ge heimzinnig personagezoo dat velen hem voor bovenaardsch houden. Dat is natuurlijk onzin. Zeker een avon turier, die van zonderlinge streken houdt. Alen beweert dat hij weieens bij Jan Posteels, een bezembinder, komt, hernam van Maere. Dat hoor ik ook. Maar Posteels, dien ik al bezocht heb, liet niets los. Weet hij iets, dan zal hij reden hebben om te zwijgen. En die reden houdt verband met zijn lichtzinnige dochter. Ik heb het meisje gezien. Is ze waarlijk lichtzinnig? O, jonker Het was Mevrouw Campens. die nu het woord voerde. Een meid, die veel rondzwerft, zich koket kleedt en hoogmoedig is. Och, laten we het maar ronduit zeg gen: nu en dan komen er jonkers uit de stad bij Posteels en 't zou me niet verwonderen, als die Wilde Ruiter ook met Magda Posteels bevriend was. Ge weet, jonker, wat ik u van de verwildering der zeden heb gezegd, hernam de notaris. Dat meisje heeft anders goede manieren en ze teekent heef fijn. Dat is waar, erkende de notaris. Die manieren heeft ze van ons en anderen afgekeken en begaafdheid i vindt men ook soms in hutten. Maar ge zult toestemmen, dat zedigheid het sieraad der vrouw is. En Magda Pos- teels bezit dat sieraad niet. Haar va der is een arme bezembinder. Waar haalt zijn dochter dan het geld voor waarlijk fijne, kostbare kleederen, waarin ze zich soms vertoont. En dan lijkt het of ze ons uitdaagt, zoo on- beschaamd kijkt ze... 't Zal met haar slecht afloopen. En is Posteels niet braaf? Van hem of zijn vrouw weet ik geen kwaad. Maar de dochter is baas over haar ouders. En zoo zijn er j tegenwoordig meer in de streek, 't Is oprecht treurig. Mevrouw Campens vroeg nu ook of jonker van Maere zich niet geër gerd had over de aanwezigheid van Lamoens en zijn dochter op zijn kas- teel. Robert antwoordde, dat die men schen toch tijd moesten hebben om een huis te vinden. En spoedig bracht hij het gesprek op een ander onder werp. Mevrouw Campens was nieuws gierig en informeerde naar Roberts zusters. Ze manoeuvreerde handig, tot ze ook te weten kwam, dat Robert in Engeland zijn hart niet verloren had en dus nog niet verloofd was en hij op den Maerburg zou blijven. van Maere nam dan afscheid. Mijn heer en mevrouw Campens hoopten hem dikwijls te mogen ontvangen. En de dame was natuurlijk ook bereid den jonker allen bijstand te verleenen WYTSCHAETE, maand Juli 1928. Geboorten. Lippinois Julien, z. v. Mau rice en Demeyere Leonia. Pastiels Paula, d. v. Paulus en Malvina De Brabander. Gryson Julien, z. v. Camille en Angela De- graeve.Alleweireld Madeleine, d.v. Auguste en Sidonie Carrein. Ally Henri, z. v. An gelus en Hélène Lefebvre. Sohier Ray mond, z. v. Maurice en Anna Denys. Ron- delez Jacqueline, d. v. Edgard en Antoinette Allaeys. Overlijdens. Costenoble Fernand, 3 j., z. v. Emile en Jeanne Bracqué. Schou teten Edith, 5 m., d. v. Nestor en Léa Gou- dezeune. Morel Henri, landgebruiken 70 echtg. v. Léonie Tiersen. Lahaye Isi dore, z. b., 57 j., wed. v. Elodie Cardinael. Huwelijk. Thoniasset Albert, schrijn werker v. St André (Rijssel) met Deconinck Hilarie, bankbediende v. Wytschaete. VLAMERTINGHE, maand Oogst 1928. Geboorten. Dehuysser Georgette, d. v. Camiel en Maria Porte. Hof Esperanda, d. v. Albert en Honorina Rommens. Bruneel Alice, d. v. Hector en Marie Top. Haey- aert Robert, z. v. Henricus en Maria Van- lede. - Vandelannoote Maurice, z. v. Jules en Alida Beun. Overlijdens.Marie Buytaert, 69 j., echtg. v. Achille Wyllemet. Amelfc Jacob, 83 j., wed. v. Jacobus Messiaen. Rosalie Nuns, 77 j., wed. v. Louis Goeman. Huwelijken. Nestor Baelde, metsers- gast te Locre en Zulma Elias, dienstmeid. Leo Hennebel, metsersgast en Bertha Van- i kemmel, dienstmeid.Louis Provoost, schil- dersgast en Maria Raeckelboom, winkel- j dochter. Michel Vandermarliere, dokter te Elverdinghe en Simonne Peirsegaele, z.b. ZONNEBEKE, maand Oogst 1928. Geboorten. Malfait Gerard, z. v. Omer en Vandevivere Helene. Vandoolaeghe Alban, z. v. Emile en Degrijse Zoë. De- 1 witte Roger, z. v. Jules en Vandamme Maria. IBouten Maria, d. v. Joseph en Masure I Magdalena. Vandergucht Magdalena, d.v. Henri en Gekiere Julia. Durnez Michel, z. v. Alois en Beernaert Julia. Vanstee- landt Georgette, d. v. Paul en Lapere Mar tha. Devolder Josué, z. v. Henri en Plovie Marie. -Casier Robert, z. v. Servaes en Taillieu Eugenie. Sterfgevallen. Mousy Maria, 60 j., echtg. van Graf Jules. Devos Rosalie, 75 j., echtg. v. Vansteenkiste Apolinaire. De- wite Roger, 17 d., z.v. Jules en Vandamme Maria. Huwelijk. Bouckaert Eugene, werkman met D'Hondt Irma, landwerkster. WOUMEN, m. Juli en Oogst 1928. Geboorten. Beston Magdalena, d. v. Ca miel en Margaretha Ghyselen. Vandamme Maurice, z. v. Alidor en Octavie Vanderbeke. Wybou Maria, d. v. Cyriel en Augusta Deback. Marchand Andreas, z. v. Justin en Zenobie Alderweireld. Sterfgevallen. Slembrouck Henri, wed. van Marie-Theresia Verdycke, 88 j., De- croix Maria, echtg. v. Philippe Durie, 84 j. Decock Léonie, echtg. v. Henri Vorme- zeele, 68 j. Huwelijk. Degrauwe William en Bea trix Becue. WESTOUTRE, Juli en Oogst 1928. Geboorten. Aeck Raoul. Mahieu Lu- ciette. Delanghe Esther. - Specenier Martha. Storme Maria. Heyman Gas ton. Rasalle Lucienne. Leniere Martha. Kestelyn Esther. Cuvelier Agues. Merlevede Gabrielle. Overlijden. Kouckuyt Marie, 51 j., wed. v. Henri Boyden. Huwelijk. Onraet Remi en Vander- meersch Martha. LOO, maand Oogst 1928. Geboorten. Page Irena, d. v. Maurits en Verstraete Margareta. Smagghe Jean- nie, d. v. Maurice en Vanbelle Gabrielle. Feryn Paula, d. v. Camille en Vanryckeghem Julia. Feryn Andréa, d. v. Camille en Van ryckeghem Julia. Sterfgevallen. Verweirder Felicia, z.b. 65 j., echtg. v. Julius Destrooper. BECELAERE, maand Oogst 1928. Geboorten. Del'haye Willy, z. v. Theo- phiel en Susanna Olevier.Durnez Andréa, d. .v. Gerard en Martha Collez. Gryson Georges, z. v. Camiel en Maria Boutte. Durnez André, z. v. Hendrik en Marg. De- meulenaere. Wallecan Noël, z. v. René en Maria Decaestecker. Verhaeghe Michel„ z. v. Alfons en Germana Verstraete. De- munk Roger, z. v. René en Ingelbeen Mag dalena. Verbrugghe Yvonne, d. v. Leonard en Verbrugghe Marie. Sterfgevallen. Hermelinde Denut, 72 j., wed. v. Henri Verhaeghe. Samyn Ste phanie, 61 j., echtg. v. Boutte August. De- jonghe Marcel, l5 m. Larnout Agnes, 4 j. Bayart Therese, 1 m. Huwelijk Jacques Florent met Demey Ger mana. bij de bemeubeleering van 't kasteel. Hij mocht in alles op zijn vrienden rekenen. Robert dankte hoffelijk. Het drietal keek hem na, toen hij heen draafde. Zela, ge moest zoo niet blozen, zei de moeder lachend, tot haar doch ter. Ik blozen, mama?... —Ja, ja... Omdat de jonker zijn hart nog niet had verloren. Ik zag het wel. Nu, we zijn ook aan adel ver want. En Robert van Maere vindt in de omgeving onbewoonde kasteelen. Alle refugee's keeren nog niet terug... Er zullen vooreerst geen juffers zijn. Vrouw, vrouw, hoe voorbarig, vermaande de heer Campens. Ik zeg niet, dat ge heeïemaal kasteelen in de lucht bouwt... AVe zullen zien hoe alles gaat... Op den Maerburg is een degelijke huisvrouw onmisbaar... en onze Zela heeft een uitstekende op voeding genoten... Waar is ze nu? O, bescheiden heen gegaan... We zullen natuurlijk jonker Robert minzaam aantrekken. En hij kan onder de be koring van Zela komen. Zorg, dat hij die Lamoens en zijn trotsche dochter buiten zet O, vrees van die zijde geen ge vaar Een boer... Wouwen kunnen listig zijn. En ik moet bekennen dat die dochter schoon is. Robert van Maere heeft te veel eerbeid voor zijn geslacht en zijn naam, om een huwelijk met een boe ren deerne te sluiten. We zijn aan den adel verwant en behooren tot de aristocratie. Maar ge hebt gelijk, La moens hoort niet op den Maerburg. Willen we den jonker hier gast vrijheid aanbieden tot zijn kasteel be meubeld is? Ik heb er al aan gedacht. Doe het Ik wil niet dadelijk toonen, dat een huwelijk met Zela ons zeer aan genaam zou zijn. We moeten de be scheidenheid in acht nemen. Ik zal over uw voorstel peinzen. Robert van Maere reed intusschen naar zijn kasteel. Niet ver van den Maerburg zag hij Magda Posteels naderen. Ze droeg een doek over 't hoofd, waaronder haar gelaat allerbevalligst te voorschijn kwam. van Maere hield zijn paard in. Hij zag de bezembinders dochter wat blozen. Op wandel, lief meisje? vroeg hij, toen ze genaderd was. Gebruikt ge dien gemeenzamen toon ook tegen jufvrouw Campens! klonk het scherp terug. Gemeenzame toon. O, ze zullen u ginder wel kwaad van mij verteld hebbenMaar ik heb zoo goed en misschien meer mijn fier heid als die oude pronkers Ik heb u toch niet beledigd. Ge behoeft me niet zoo vrijmoe dig aan te kijken. Een blik zegt soms meer dan woorden Robert bemerkte nu dat de hoofd doek van fijne zijde was en kostbaar moest zijn. Ja, hoe kwam een bezem 1. E?n eiken houten E.-tplaats. 2. E:n Naaimachien. 3. Een gouden Zikuurwerk (Heer). 4. Een gouden Armuurwerk (Dame). 5. Een Mansvelo. 6 Een Mansvelo. 7. Een Vrouwvelo. 8. Een Vrouwvelo. 9. Een Kindervelo. 10. Een Keukenstoof. 11. Een Jachtstoot. 12. Een Keukenstel Ponen en Pannen. 13. Een Waschkeern. 14. Zes eiken S'oelen. 15. Een amerikaansche Schrijftafel. 16. Zes Keukenstoelen. 17. Een Zetel. 18 Een Zetel. 19 tot 23. Bon voor een paar luxe Mansbottinen. 24 tot 23. B >n voor een paar luxe Vrouwbottinen 29. Een Kapstok met Spiegel. 30 tot 33. Schouwgarniruur. 34 Een Koffieservice. 35. Een Kruisbeeld onder globe. 36. Een koperen Marmiet. 37. Een zilveren Zakhorloge. 38 tot 41. Zakuurwerk (Roskopff). 42. Een Regulateur. 43 tot 47. Wollen Sa-ge, 48 Een Kindervoituur. 49 tot 52 Regenscherm. 53. Een Tafelservice voor 12 personen. 54. Een c!z. Tafelmessen. 55. Een dz. Vorken. 56 Een dz. Lepels. 57. Een H. Herte beeld. 58 en 59. Waschkuip 60 en 61. Waschmand. 62 en 63. Spiegel. 64. Een Buff t. 65 Een Ronde Tafel. 66 Een Keukentafel, 77 tot 69. Tafelkleed. 70 en 71. Bedsprei. 72 tot 74 Bedtapijt. Verders Brieventesschen, Pijpenrekkens, Handzakjes, Kaders, Bloemvazen enz. De trekking zal plaats hebben op 17n Sept. 1928 en de prijswinnende nummers zullen verschijnen inDe Volksmacht De Poperinghenaar en in al de bij zonderste bladen der provincie. bindersdochter daaraan Zoo preutsch hernam hij. Mag men u niet aanspreken? Niet op een toon als tegen een straatmeid. Ge behoeft mij geen lief meisje te noemen. Doen anderen dat ook niet? zoo als bijvoorbeeld de Wilde Ruiterher nam Robert geërgerd, al had hij da delijk spijt over die insinuatie's. Zijt gij een edelman, om dadelijk op de lastertaal van jaloersch volk gelijk de Campens, een dame te be- leedigenNeen mijnheer, niemand spreekt mij aan als lief meisje. En 't pleit niet voor uw opvoeding, dat gij zulks doet. En ik eisch, dat ge me verder ongemoeid laat. Magda Posteels ging door. Verbou wereerd wendde Robert zich om. Wat een hoogmoed! zei hij half luid, schoon is ze, maar ze heeft ver duiveld verwaande streken. Eigenlijk moest ik er om lachen. Ik lessen krij gen van een bezembindersdochter Ze vermoedt dat ik bij den notaris ge weest ben en die over haar gesproken heeft. Zeker het ongerust geweten! Wel, ik zal die fiere juffer mijden, anders kom ik ook gauw op een naam. van Maere reed naar huis. Robert van Maere had eenige zeer drukke dagen gehad. Hij moest te leper zaken vereffenen in verband met den aankoop van het kasteel en zijn terugkeer in Vlaanderen. ('t Ver volgt.X

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 5