HANDELSBANK FONDSENBANK - NOORDSTAR - 300 MILLIOEN De eerste Ulesmsche Bis» PLAATSELIJKE TEEITOOKSTELLIKG Onze Boeren in Frankrijk Politiek Overzicht. Zondag 14 October 1928 Vrije Vakschool f ZONDAG 14 OCTOBER 1928 30 CENTIEMEN. 25 JAAR. N' 42. TELEFOON Nr 9 Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Uitgever: SANSEN-VANNESTÈ, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. POSTCHECK Nr 15.570 Onder menigvuldige, voorzorgen te nemen om niet gefopt te zijn bij 't koopen, pachten of overnemen van hofsteden wees ik aan, zooveel moge lijk, met den eigenaar zelf te handelen of zoo men de taal niet verstaat door een man van vertrouwen en niets te teekenen zonder wel te verstaan wat men teekent. Uit eene streek van Frankrijk, meldt men mij, met, des noods de noodige bewijzen in hand, het volgende Een belg, de fransche taal volledig onmachtig, koopt door eenen tus- sehenhandelaar eenen eigendom welke de eigenaar aanveerdt en teekent te geven voor 50.080 fr. De tusschenhan- delaar vertaalt??? dat stuk aan den franschonkundigen belg: dat er op staat70.000 fr.!!! De eenvoudige belg gelooft dat en teekent aan den tusschenhandelaar eene schuldbeken tenis van 70.000 fr. Zulke en andere feiten zijn dagelijksch brood in Noord-, Oost-, West-, Zuid-Frankrijk. Ik legde dat feit voor oogen aan eenen franschen Rechter. Ik kreeg voor ant woord voor zulk feitfaux et abus de ccnfiance krijgt men vijf jaar droog- logist met onderhoud ten Staatslaste. Maar gezien het groot getal vreem delingen in Frankrijk, valt het de Staat zeer kostelijk, en de jurispru dentie helt stillekens algemeen naar de volgende oplossing: Over de gren zen te zetten. Ik heb aan den Rechter geantwoord: Daar ik geen gendarm ben en ik met de politie niet belast ben, zal ik aan andere laten dat en andere feiten aan te melden Ik zal het naar De(n) Po- peringhenaar zenden om de boeren mijner streek te verwittigen. Wanneer zullen EINDELIJK de b'elgische dagbladen en de landbouw inrichtingen in Belgic afdoende maat regels nemen, om al zulke feiten die, Frankrijk door, plaats hebben te be letten. Ik wil enkel volgende beschouwing bijvoegen: Zekere mannen die fort en gueuie et payant d'audace pour en impose:* aux naïfs, de tegenwoordig heid der aalmoezeniers, die de boeren inlichten, stoorend en ongewenscht vinden en van hunne lange tong laten •loopen dat zij ztrHeri de aalmoezeniers naar Belgie doen terugroepen, zouden beter hunne tong achter hunne tanden sluiten, want, waren de aalmoezeniers met hunne gevoelens bezield, 't zou gebeuren, dat zij krijgen: consilium, imomandatum abeundi. Zijne schulden, in Belgie, achter de grenzen laten, en in Frankrijk, in zul ke voorwaarden, den grooten Jan uit hangen, is plezant, als 't kan blijven duren. Tot inlichting onzer A'laamsche Boeren. Het fransch Ministerie van Land bouw staat aan al de leden der belgi- sche familien, die naar zekere depar tementen van het zuiden gaan metay- eeren (helfteboeren) of hofsteden pachten, het reizen aan halve prijs toe, van Tourcoing, op al de spoorweg maatschappijen, tot aan hunne be stemmingplaats (hetzelfde geldt voor eene gansche werklieden-familie die voor rekening van den boer eene hof stede komt uitbaten). Wat is er te doen om voor halve prijs te mogen reizen? 1. Het pacht- m c t ay age of werk- kontrakt toonen, in 't fransch ge schreven. 2. Getuigschrift (in 't fransch op gesteld) van den heer Burgemeester der gemeente. Model van Getuigschrift (mag op vrij papier zijn v. Frankrijk) Fe soussigné Bourgmestre de province de(Belgique), certifie que la familiedese .rendant en France pour exploiter une ferme est composée de (1) Nom, prénom degré de parente age. (3) (4) demeurant dans cette commune. Le Bourgmestre, Sceau de la Com. Al, die in den loop van het jaar, 15 jaar ten volle oud zijn, moeten eene identiteitskaart hebben met portret, daarbij een tweede portret aanbieden. Dat tweede portret dient om een vrijgeleide te hebben (sauf-conduit). Dat sauf-conduit is van belang. Op vertoon van bovengemelde stuk ken, geeft het uitwijkelingsbureel te Tourcoing, waar elk vermeld is een bon voor voyage collectif (geza- mentlijke reis) voor al de leden van het huisgezin, aan halve prijs van Tourcoing tot aan de bestemming plaats. Het uitwijkelingsbureel is ge legen in de straat links, hij het uitgaan der statie, op de poort staat gedrukt Bureau de la main d'oeuvre agricole. Het is goed te zorgen, dat men wat tijd heeft. Het bureel is open van 8-12 en van 2-5 ure en wordt op zekere tij den letterlijk bestormd. Men biedt dien bon aan, aan het winket der sta tie, op het oogenblik dat er geen ge drang van reizigers is, want de be diende moet den afstand en het bedrag uitrekenen, hetgeen somtijds zeer in gewikkeld is, ingezien het getal per sonen, en ingezien, dat men min stens op drie spoorwegmaatschappijen moet reizen 1) Nord; 2) Paris-Orlé- ans, of Paris Lyori-Mcditerran'ée of Ouest-Ftat; 3) Midi. Op sommige tij den van het jaar, dat de expresstreinen te veel reizigers te vervoeren hebben, is men verplicht met halfprijsbiljet, bij dage op de Nord, (Tourcoing-Paris) met de gewone treinen te reizen tot Parijs. Lijst der departementen naar de welke halfprijs toegestaan wordt op den spoorweg. (Halfprijs geldt enkel voor personen, niet voor meubels, alaam of beestiaal). Charente, Charente-Inférieure, Dor- dogne, Lot, Lot-et-Garonne, Gers, Hautes- Pyrenees, Basses-Pyrenees, Landes, Gironde, Tarn, Tarn-et-Ga- ronne, Aveyron, Ariège, Haute-Ga- ronne. Hetgeen geldt voor Tourcoing (Nord) geldt ook voor Feignies (Nord). Karei VANEECKE, Aalmoezenier, Chateau d'Arcamont, par Ste-Christie d'Auch (Gers). De Provincieraad van AYrledene week was cfe hoofdstad van het verre Limburg in feest. Er werd daar hulde gebracht aan Hendrik Van A'eldeken, de eerste Ylaamsche Dichter. Aan ons, A'lamingen, komt de eer toe de Nederlandsche letterkunde te hebben ingezet, voor zooveel ze ge schreven werd en langs de wisselval- igheden der eeuwen heen, voor ons is bewaard gebleven. Wij mogen wel overtuigd zijn dat hetgeen wij nu nog bezitten van Middeleeuwsche letter kunde het eenige niet is dat in die oude tijden voortgebracht werd. Inte gendeel, dit zouden enkel maar brok stukken, uitzonderingen zijn. Het blijft toch zoo goed als zeker dat er vóór A'an A'eldeken niet veel be staan heeft dat den naam van Neder landsche letterkunde mag dragen. Het is dit soort vaderschap over onze letterkunde dat aan A'an Velde ken toegekend is en dat nu gevierd geweest K-door het..oprichten.van een standbeeld te Hasselt, in zijn land van Limburg, 't Is daar immers dat Van Veldeken het levenslicht voor 't eerst aanschouwd heeft, in de eerste helft der twaalfde eeuw. Hendrik A'an A'eldeken behoorde tot den adel van het graafschap Loon. Al gemeen wordt echter aangenomen dat hij niet altijd in zijn geboorteplaats zou hebben vertoefd. Zijn eerste, althans het eerste ons bekende werk is een levensverhaal van den H. Servatius Het is de Servatius- legende. Het bedraagt in 2 boekdeelen niet min dan 600(3 verzen. Op vele plaatsen zou men niet kunnen geloo- ven dat toen onze letterkunde nog in haar vormingsperiode was. Van A'eldeken liet ons ook nog een dertigtal minneliederen na, die sterk onder invloed staan der Proven- Qaalsche letterkunde. Va„n de liefde wordt er soort eeredienst gemaakt, een eeredienst van het goede en het schoone. Maar zijn bijzonderste en grootste werk is de Fneit een be werking van den franschen Roman d'Enéas In dit werk blijkt het echte kunste naarschap van A'an A'eldeken. AVilgens Dr Mierlo staat het ver boven het Fransche werk. Veldek en's vertoont meer bouw, meer concentratie op hoofdfeiten en hoofdfiguren, meer christelijken geest, meer zielkunde en andere hoedanigheden. Het is hoofdzakelijk door dit werk dat Van A'eldeken in Duitschland zijn roem en faam verkreeg. De invloed van Van Veldeken op onze letterkunde is geheel klein geweest. Geen onzer schrijvers hebben hem na gevolgd of hebben gewerkt onder den drang van zijn werk. Des te grooter is zijn invloed ge weest op de Duitsche letterkunde, waar hij als een der grootste figuren uit de geschiedenis der 12e eeuw wordt aanschouwd. Enkelen gag.n zelfs zoo ver hem als een Duitschen schrijver te aanzien. Dit is echter verkeerd. Plet werk van Van AYldeketi werd in het Duitsch vertaald en het is alzoo dat het. naar middeleeuwsche zeden en gebruiken, de ronde deed der hoven, alwaar het voorgedragen en opgezegd werd. Het A'laamsche Limburg heeft wel gedaan de nagedachtenis van Plendrik A'an Veldeken aan de vergetelheid te onttrekken en hem de hulde te geven die met recht en reden toekwam aan den A'ader onzer A'laamsche Dicht kunst. In de Zaal van 't Volkshuis, Yperstraat, POPERINGHE GROOTE van NEERHOFDIEREN GROENTEN-FRUIT-BLOEMEN ingericht door den Lancbnaarsbond. West-Vlaanderen De Zitting van den Provincieraad werd op Maandag, 1 October geopend. Fr worden drie zittingen per week ge houden. Geraakt men na twee wekten niet klaar, dan mag de Gouverneur de zittijd met eene week verlengen Is er eene vierde week noodig, dan tnèèt een koninklijk besluit daartoe njaclf- tiging verleenen. De zitting van den Provincieraad mag in alle geval niet meer dan vier weken duren. Bij uitzonderlijke gevallen mag in het jaar een bijkomende zitting ge houden worden. De Provincieraad is geen zuiver po litiek lichaam. Het is meer geschikt om reglementen van bestuurlijken aard uit te geven dan om wetten te maken. Het werk dat in de openbare zittingen afgedaan wordt, wordt nu bereid in de afdeelingsbijeenkom- sten. Daar hebben vertegenwoordi gers van alle partijen hun woordje te zeggen. Daar gaat het soms heftig, soms gemoedelijk al naar gelang het politiek belang dat er te verdedigen valt. Het gaat er in den Provincieraad nogal veel óm het verdeelen der toe lagen voor maatschapelijke werken of andere en elkeen tracht zooveel mo gelijk het laken langs zijn kant te trekken Fr wordt veel en nuttig werk afge legd in de afdeelingen, zoodat de open bare zittingen wat van hun belang verloren hebben. De verslaggever doet uiteen welke beslissing de afdeeling genomen heeft en daarmede is het ge woonlijk al gezegd. Op punten waar de politieke driften wat scherper staan wordt er wat geredekaveld om wat stof te geven aan de politieke bladen die toch ook iets over hunne man ui moeten zeggen. Kalm en rustig verloopen de zittin gen van den Provincieraad, maar 't werk dat er geleverd wordt is er niet te min goed en-deuglijk om. Wat zal 1930 ons bieden? Het Plollandsche «Huisgezin» trekt de aandacht der Nederlandsche regee ring op de houding der Waleii in be trek met 1630 en vraagt dat de Hol landers in 1930 van de Belgische feest ten zouden afblijven. Al neemt het Hollandsch blad de houding onzerAVaalschelIaantjes voor te ernstig op, toch moet het gezegd worden dat er een werkelijk gevaar bestaat dat de AYalen in 1930 niet de Belgische vrijheid zullen herdenken, maar wel hunne gehechtheid aan Frankrijk. De Burgemeester van Fuik gaf er over kort eene voorsmaak van als hij op de Septemberviering zegdeWij moeten onze taal en onze Fransche beschaving veilig weten te houden en het erfdeel der groote vaderen, welke heden worden herdacht, tegen iederen aanslag verdedigen Nu reeds zijn de Fransche taal e de Fransche beschaving meer dan d staatkundige eenheid van Belgie d inzet der AVaalsche feestviering Ho zullen deze heeren over twee jaar los komen? Dan zullen Frankrijk en Pa rijs nog meer verheerlijkt en bewie rookt worden. Als de AValen daar ple zier in hebben, moeten we hun dat ge noegen gunnen. Maar het spreekt va zelf dat de Vlamingen zoo de onaf1 hankelijheid en de herdenking nic .zullen opvatten. Fn als geheel d feestviering van 1930 op een soor burgeroorlog, al zij het maar in woof den en betoogingen, zou uitloopel door de schuld der franschdolle halv( Belgen, dan willen wij niet dat de Vlat tningen nog eens als spelbrekers doorgaan en de gebrokene potten moi gen betalen. Het is meer dan noodig dat op tij/1) klaarte daarin kome. Dat men yan Vlaamsche zijde ook maar een ooain 't zeil houde. Gevaarlijke wending. Sommige Liberale politiekers be ginnen een erg onvaderlandsche hu- ding aan te nemen. Als het zoo vort- gaat dan zal hun goeden naam an vurig-patriot, de eenige eereftel waarop zij nog meenen aanspraaljte mogen maken, ook al naar de vaan es zijn. Te Diksmude hebben de Fibeile gemeenteraadsleden samen met lm ergsten vijand, den A'laamschen na tionalist, geweigerd de feestelijkheid te bespreken die met de ontvangt van Prins Leopold en Prinses Astrl zouden gehouden wórden. Diensvci- gens was de ontvangst op het staf- huis van Diksmude, voor zooveel m« dat ontvangst mag heeten, uitert koel. Nu zijn het de Liberale Provincie raadsleden van Brabant die samen mt de Socialisten de toelaag weigert voor het standbeeld van Hendrik Va Veldeken, in Limburg opgericht o dat Van Veldeken, zeggen zij, meest) in Duitschland vertoefde en in h< Duitsch geschreven heeft. Welk een afront geven de Liberale hier aan onzen Prins LeopoldDeZ was op de onthulling van het stanf beeld Van A'eldeken te Hasselt tegel woordig. Hij heeft er Van Veldeke als een der beroemdste Belgisch voorouders gehuldigd en het is goed dat de beroemde voorouders gehul digd worden, zoo voegde de Prins er bij. Het is waar, wij moeten het zeggen, zooals het is, de tegenstemmers waren meestal Walen en A'laamschonkundi- gen en het inqet hun erg in den neus gekitteld hebben dat de feesten van Hasselt uitsluitend in het Vlaamsch gehouden werden en dat de Prins zelf in een sierlijk A'laamsche gesproken iceft. Als de Prins nu maar geen ge- raar loopt ook yoor een boche of ac tivist of ten minste een flamingant uft gegeven te worden. Tegen de Hoogeschool van Leuven. Het Parlement geeft eene gelijke toelaag aan de vrije Katholieke Hoo geschool van Leuven als aan de vrije Hoogeschool van Brussel. Socialisti sche en Liberale Kamerleden als MM. Vandervelde en Devèze gaan daarover akkoord. In den Provincialen Raad van Bra bant werd ook voor de Hoogeschool van Leuven eene toelaag aangevraagc van 200 duizend frank. Wat Sociali stische en Liberale Kamerleden goed keuren, dat vinden de Socialistische en Liberale provincieraadsleden niet goed. Zij kunnen niet verdragen dat de Leuvensche Hoogschool hoofdza kelijk Katholiek is, al moeten zij zelf bekennen dat ook anders-denkenden die Hoogeschool volgen en deze nooit over hun gelooven of niet-gelooven ondervraagd werden. De toelaag werd verworpen door de Fiberalen en de Socialisten, eens te meer broederlijk vereenigd in het an- ti-klerikalisme. Zelfstandigheid van het A. C. W. Tijdens eene feestvergadering te Marchienne-au-Pont gehouden werd door de afgevaardigden der Christene Arbeiders en niet het minst door Mi nister Herman en M. Bodard, de flin ke' sociale werker uit Charleroi, uit eengezet welke de juiste plaats moet zijn van de Christene Arbeiders in de Katholieke partij. In AA'alenland bezit zij nog de plaats niet die haar toekomt en dat moet veranderen. Het Algemeen Christen AA'erkers verbond van Belgie staat op het stand punt van de samenwerking der klas sen, maar toch houdt het vast' aan eigen onafhankelijke werking. Het is volstrekt noodig dat de christene ar- beiders medezeggingschap verkrijgen in de politiek van het land. De Katholieke partij moet een groo te familie zijn en daarom is het niet aannemelijk dat onder de 30 kamerle den, die de christene democratie ver tegen woordigen, er enkel twee Walen zijn. Om tot de gewenschte eendracht te komen moeten er toegevingen ge daan worden, doch de christene arbei ders zullen niet toegeven van hun recht op bestaan, dat nu nog, vooral in Wallonië betwist wordt. Als de Katholieken niet verder staan in het Walenland, dan is het juist omdat men er de Christene werk lieden belet heeft zelfstandig op te treden, tegen den vloed van het So cialismus. Hier in Vlaanderen wordt de onafhankelijke werking der Chris tene arbeiders reeds meer en meer herkend. Stakingen. Toen het stabilisatieplan van de re geering toegepast werd, vreesde mer dat de aanpassing van de loonen aan den nieuwen levensstandaard niet zon der groote stoornis zou kunnen vol trokken worden. Het feit dat de So cialisten van de regeering Jaspar c'eel hieven uitmaken was een gedeeltelijke waarborg dat de arbeiders zich niet tot onbesuisde daden zouden riten overhalen. Van het oogenblik af evenwel dat -de Socialisten de regeering verriten hebben, deden zich hier en daar sta kingen voor. Onder de voornaam te zijn de stakingen in de wapenfabrie ken te Herstal en het textielbedrijf te Eecloo. Stakingen braken eveneens uit in het vlasbedrijf te Kortrijk. in de steengroeven van de Ourthe, in het metaalbedrijf te Gent, in de zinkfa- brieken te Overpelt-Lommel, in de bouwnijverheid te Brussel en te Gent, op de Minerva fabrieken en in enkele kolenbedrijven van het Walenland. In het ijzerbedrijf vooral werd een aantal dier stakingen uitgelokt door de Communisten, wier eenige bedoe ling is verwarring en vertroebeling op alle gebied te brengen en de Socialis ten in nauwe schoentjes te zetten. Daar de toestand van het ijzerbedrijf uiterst gunstig mag aanschouwd wor den, werd door de arbeiders en werk gevers in vele gevallen een loonak- koord getroffen zonder dat het noodig was tot staking over te gaan. In het kolenbedrijf laat de vreemde mededinging zich erg gevoelen Hier is er spraak van het oprichten van een centraal-verkoopbureau, wat de in- landsche mededinging zou te niet doen en de loonen der arbeiders zou kunnen verbeteren. Waar de strijd voor de mutualitei ten de reden van staking was daar ziet men niet naar het wetsontwerp van Minister Heyman op de verplichte verzekering tegen ziekte enz. Het ware spijtig moest de klassenstrijd overgebracht worden op het gebied der mutualiteit. MAAKT DEEL VAN DE GROEP een der grootste Kapitaal-concentraties van het Vlaamsche land en vertegenwoordigt ruim Vervoer van maatschappijleden. Tot 30 April 1929 worden aan sa- menreizende vaste leden van algemeen gekende en behoorlijk ingerichte maatschappijen, op voorwaarde dat betaald wordt voor een afstand van ten minste 20 kilometer, terugreis niet inbegrepen, volgende verminderingen verleend op de gewone prijzen der biljetten 2e en 3e klasse: a) 35 t. h. mits ten minste 20 biljetten genomen worden; b) 40 t.h. voor ten minste 150 biljetten en c) 50 t. h. mits ten minste 400 biljetten genomen worden. Luchtschepen. De openbare belangstelling voor luchtschepen was sedert het einde van den wereldoorlog bijna op nul gedaald. Het luchtschip vult nochtans eene leemte aan, waarin de vliegmachiene niet kan voorzien. Fr bestaan redenen om aan te nemen dat in de naaste toe komst, wanneer de handelsluchtdien- sten over den Oceaan geopend wor den, het luchtschip den voorrang zal hebben boven het vliegtuig. Iedereen herinnert zich het onge lukkig wedervaren van het Itali- aansch luchtschip waarmede Generaal Nobile zijne reis naar den Noordpool gedaan heeft. Thans wordt de aandacht opnieuw gevestigd op een luchtschip van Duitsch maaksel, de Graf Zeppelin dat zinnens is eene reis te maffen al over den Atlantischen Oceaan naar Amerika. Men beweert dat vier Ame rikanen bij middel van het luchtschip naar hun land zullen terugkeeren en dat zij per persoon 3000 dollar moeten betalen om den overtocht te mogen medemaken, 't Is duur en toch nog gevaarlijk erbij. Ook de Fngelschen zijn bezig aan het opbouwen van een reuzenschip R. 101 dat tegen Kerstmis moet gereed zijn. Dit Éngelsch luchtschip is bestemd om vluchten te doen naar Australië, Indië en Egypte. Het is grooter dan het nieuwe Duitsche luchtschip. De Fngelschen zenden dit nieuwsje thans de wereld in om de aandacht van het Duitsch luchtschip af te leiden. Regie der telefonen. Over eenigen tijd was er spraak dat de telefonen en telegrafen aan eene privaatmaatschappij zouden afgestaan worden zooals het met de Belgische Spoorwegen gebeurd is. Dit zal niet geschieden. Eerlang zal in de Kamer een ont werp ingediend worden tot inrichting van telefonen en telegrafen als een zelfstandige regie. Dit beteekent dat de financies ervan volkomen zullen af gescheiden worden van de Staatsfi- nancies. De dienst van telefoon en te legraaf zal zijn eigen weg moeten gaan en trachten tie twee eindjes aan een te knoopen. In afwachting dat het alleen ga, zal de nieuwe regie tot in 1933 elk jaar van den Staat eene toe- aag van 150 millioen frank krijgen. \Ta dien datum zal zij op eigen beenen moeten loopen en zal zij ook 5 t.h. van den intrest moeten betalen op de voorschotten die gedaan werden. AVanneer het reservefonds 50 millioen frank heeft bereikt zal de regie al hare winsten aan den Staat moeten afstaan. De Staat blijft dus de groote eige naar van de telefonen en telegrafen Het lijdt geen twijfel dat de tarie ven van telefoon en telegraaf zullen verhoogd worden, want deze dienst sluit thans zijne rekening met verlies. Wat den toestand van de bedienden en ambtenaren betreft, allen die nu aan telefoon en telegraaf verbonden is zullen aanblijven en hun toestand zal in geen geval slechter mogen zijn dan dien van de bedienden der Staats- departementen. GUI DO. Rekhofstraat, 5 Poperinghe. i De lessen over werktuigkunde en over de toepassing der electriciteït in de ambachten zullen gegeven worden den Donderdag avond, door M. Hautman, ingenieur-electricien, vakleeraar der beroepsschool van Kortrijk en A'per. Alle zonen van ambachtslieden hebben er belang bij de zoo nuttige lessen der vakschool, en wel bijzon derlijk over electriciteit te volgen. Laat u inschrijven bij M. Merle- vede, Casselstraat, Nr 65, ofwel bij een der leeraars: M. Carpentier. Noordstraat; M. Desmadryl, Wa- tou-straat; M. Alf. Veranneman, Noordstraat te Poperinghe. De doorbraak te N euwpoort Men meende dat alle gevaar was geweken te Nieuwpoort, maar Vrijdag is de toestand weer erger geworden. De voorloopige werken, ondernomen om de bres te stoppen en den sluisdam te vervangen, welke door de wateren werd weggespoeld, hebben opnieuw begeven. Men heeft uitgezien naar middelen om in den toestand te ver helpen. De zaak schijnt echter nog verre van in orde. Al de gemeenten in het bedreigde gebied tot aan Rousbrugge werden verwittigd van het gevaar van over- strooming. De opschudding was groot in de streek. De nacht is zonder stoornis voorbij gegaan Zaterdag morgen ten 6 ure. bij hoog tij, heeft de gevreesde ramp zich evenmin voorgedaan. Toen be vonden zich ter plaats 140 manschap pen van het 3e linie. 240 van het 4e linie en 100 van de genie. Zij bouwden een dam op 300 nieters afstand der be dreigde brug. De liniesoldaten vulden de zakken en de geniesoldaten plaat sten ze waar het behoorde. Men hoop te zooniet de instorting der sluis, dan toch de overstrooming te vermijden welke er het gevolg zou van zijn. De toeloop van nieuwsgierigen was Zondag hijzonder groot. Men verzekert dat thans alle ge vaar geweken is. KHNHBHBBHBNBBHHHBHBBHHBHBHBHBI Wilt Ge tot Nieuwjaar we kelijks ons blad ten uwen huize met de post besteld worden, zend ons seffens in postzegels de som van Fr. Abonnementsprijs per Jaar: In Stad: 14 fr. In 't Land: 16 fr. (per post) Frankrijk: 28 fr. Congo: 28 fr. Andere landen 34 fr. TARIEF: Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per insertie 3 fr. PflPERINGBEME Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag. (2) Fondsenbank

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1