FONDSENBAMUV Over ongelukken Zilveren Muntstukken Politiek Overzicht. 30 CENTIEMEN. 25° JAAR. - N 47. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. door Electrïciteit DE 10e VERJARING van den WAPENSTILSTAND. ABEELE. - 11e NOVEMBERFEEST. bieren'* Lorraine LHSSSG,, Voor al uwe Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U in volle vertrouwen tot de ZONDAG 18 NOVEMBER 1928 Abonnementsprijs per Jaar: In Stad: 14 fr. In 't Land: 16 fr. (per post) Frankrijk: 28 fr. Congo: 28 fr. Andere landen 34 fr. TARIEF: Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching3 fr. P0FEHIN6MMB Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Telefoon Nr 9. Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag De electricitiet als verlichting en drijfkracht geraakt van langs om meer in gebruike. Electrische verlich ting brengt veel gemak hij maar *ve mogen nooit uit het oog verliezen dat et met de electrische leiding altijd op te letten valt. Veertien dagen geleden zagen we nog te Zillebeke een jonge huisvader doodgebüksemd door die verraderlijke doodende kracht. Klectriciteit aanleggen is dus heel goed. maar het is volstrekt noodig altijd de noodige voorzorgsmaatrege len te nemen. Uit Hooger Levennemen we hier over, de beschrijving hoe soms ongelukken voorvallen. Mochten die voorbeelden onze Lezers aanzetten tot voorzichtigheid. ONGEVALLEN. De ongevallen die door de electri- citeit voorkomen zijn niet alleen te 'wijten aan hoogspanningslijnen, maar vooral aan de laagspanning die in onze woningen worden gevoerd. Men noemt hoogspaning alle span ning hoven de 500 Volt in gelijkstroom en hoven 380 Volt in wisselstroorii. De spanning van den stroom heeft er eigenlijk niet veel meê te maken, het is de stroomsterkte die gevaarlijk is en soms doodelijk effekt heeft Laat ons nu een oogerïblik aanne men dat een man met zijne voeten op een der draden van de electrische lei ding staat en den anderen draad in de hand neemt: wat gebeurt er? Het lichaam van dien man biedt weerstand aan den stroom juisf gelijk het draadje van de lamp waarvan wij zooeven spraken en de stroomsterkte die van de handen door de armen/ de horst, de beenen, naar de voeten zal loopcn, zal des te grooter zijn naar mate de weerstand kleiner is. De electrische stroom zal dus met min of meer kracht door het lichaam dringen en zal er gelijk in de lamp de wet van Ohm volgen, 't is te zeggen, een zekere stroomsterkte nemen die van de spanning der lijnen en den weerstand van hét lichaam afhangt. De spanning kennen wij zeker ver mits zij ons gegeven is door de span ning van het verdeelingsnet. Om dus de stroomsterkte te kennen moeten wjj een gedacht heben van de waarde van den weerstand. WEERSTAND VAN HET MENSCHELIJK LICHAAM. Volgens Wildermuth zijn het de heenderen die den grootsten weer stand hebben, daarna komen het vet, de spieren, de huid, de zenuwen en ten laatste het bloed. Het lichaam van den mensch bestaat dus uit een zeker aantal weerstanden die meestal-neven elkander geschakeld zijn en die ook soms achter elkander staan. Het vel, wiens weerstand heel groot is, wanneer het droog en zuiver is, kan dus vergeleken worden met een oppervlakte die het lichaam op alle punten verdedigt. Volgens Weber is de oppervlakteweerstand van liet vel 50.000 Ohm groot per cm2. Deze weerstand is niet overal dezelfde en kan verminderen indien de huid nat wordt, in regenachtig of vochtig weer, ofwel door het zweeten in warme of droge dagen. Indien dus de draden 1 cm2. van de huid aanraken, dan moet de stroom door een weerstand van 50.000 ohm. Verdubbelt de oppervlakte welke zij raken dan wordt de weerstand half verminderd, dus 25.000 ohm, is die op pervlakte 10 cm. groot, dan is. de weerstand maar 5.000 ohm, enz. Dus, indien men een draad raakt met de tip van de vingers, dan is de weerstand zoo iets van 50.000 ohm In dien men een draad met de volle hand vastneemt, dan vermindert de weer stand tot 5.000 ohm. STROOMSTERKTE WELKE ONGEVALLEN KAN VEROORZAKEN. De wisselstroom is de gevaarlijkste. (Het is de wisselstroom courant al ternatief die in heel onze streek in gebruike is). De fransche geleerde d'Arsenal, vond reeds in 1890 dat het zenuwstelsel van den mensch gevoe liger werd naarmate* de perioden van den stroom grooter werden, 0111 hun hoogste punt te hereiken op 50 pe rioden. Voor hoogere perioden valt gevoeligheid af om heelemaal te ver dwijnen bij 500.000 perioden per se- sekonde. Nu, 50 perioden stroom is overal ge bruikt, (de stroom hier gebruikt is de 50 perioden stroom), en de stroom die men gewoonlijk in al onze dorpen vindt, is de gevaarlijkste. Met deze periodiciteit (50) geeft 0,005 Ampère reeds de kramp. 0,02 Amp. brengt een onverdragelijke pijn voort. Met een stroomsterkte van 0,025 Amp. verliest men het bewust zijn en 0,1 Amp. kan al een doodelijk ongeval teweeg brengén. Tnsschen 0.1 en 1 Amp. is de stroom meest altijd doodelijk. Volgens statistieken die in Neder land opgemaakt werden, schijnt het gevaar van den stroom te verminde ren naarmate de stroomsterkte stijgt. Eiken keer, bij voorbeeld, dat twee draden van de hoogspanningslijn aan geraakt werden, is de verongelukte in leven gebleven, in zekere gevallen zelfs verloor hij niet eens het bewust zijn. M. Jex Blake heeft deze resultaten aldus in de «Britsch medical Journal» samengevat De gelijkstroom is zoo gevaarlijk nietde stroom moét 5 a 6 maal ster ker zijn om doodelijke gevallen te ver oorzaken. In beide systemen, gelijk- en wissel stroom, is de stroomsterkte welke door een lamp komt voldoende om den dood te verwekken. HOE ONGELUKKEN KUNNEN VOORVALLEN. Eenige voorbeelden getrokken uit de lezing van Dokter A. Zimmern op de Journées Médicales te Brussel. De accidenten, zegt hij, vallen voor met één der draden aan te raken Zoo, bij voorbeeld, de werkman die een draagbare electrische handboor gebruikt in een werkplaats waar hij met de voeten op een vochtige plaats staat of op een stalen plaat De draden die aan de handboor vastgemaakt zijn hebben hunne isolatie gedeeltelijk ver loren door het gebruik, en komen in aanraking met het metaal der hoor. - De gevolgen zijn doodelijk. Ander voorbeeld Een hoer wilde aan zijn vrienden een goede klucht spelen en miek een der draden van de leiding vast aan de metalen klink van de deur. Twee vrienden die binnenkwamen kregen bij 't aanraken der klink, een zwaren schok, zonder meer, maar de derde viel op den slag dood. Waarom Om dat zijn lichaam om een of ander re den minder weerstand bezat. Men moet vooral voorzichtig om gaan met handlampen niet zoozeer de tafellampen maar wel diegene welke men gebruikt om iets in magazijn of kelder op te zoeken (balladeusen). De schrijver dezes heeft bvb. kennis gehad van een doodelijk ongeval dat in de volgende omstandigheden voor- Een werkman, in een brouwerij, moest een ketel reinigen en was er in gekropen met een handlamp. Hii lag op den stalen - of koperen vloer uitgestrekt en begon zijn werk, toen hij bemerkte dat zijn licht niet in orde was. De socket waarin de lamp geve zen was, was los. Toen hij het metalen gedeelte van de socket weer vast wil de vijzen werd hij gedood. Een der draadjes onder stroom had het meta len omhulsel geraakt en de stroom was door zijn armen naar zijne zijde gevlogen. Waarschijnlijk zou hii er met een schokje afgekomen zijn in dien hij niet ganseh uitgestrekt had gelegen op den bodem van den ketel en aldus een kleinen weerstand aan den stroom had geboden. Volgens dokter Zimmern is dit een klassiek ongeluk. Er bestaat natuurlijk geen gevaar voor degenen die met electrische tna- chienen werken op tapijten, linoleum of houten vloeren, maar het is heele maal anders wanneer men op een vloer staat uit beton of steen, vooral met nat weder, en het gevaar is onge twijfeld groot in werkhuizen, fabrie ken van scheikundige produkten waar de vloeren gewoonlijk nat of soms met electrolytische stoffen bedekt zijn. Jeliineck vertelt o. a. het geval van een ingenieur die men bewusteloos in zijn vochtige kelder vond, eene hand- lam]) krampachtig in de hand houdend. Een doodelijk ongeluk van dienzelf den aard viel ook voor in een stadje der provincie Antwerpen,eenige dagen nadat het nieuwe net onder stroom was gebracht. Een apotheker, die te vens een geleerde man was, was naar zijn kelder gegaan om een voorlo'opig kontakt'van zijn schakelbordje te ne men. Waarschijnlijk heeft hii den blooten draad met de hand geraakt. Zeker is het, dat men hem eenige oogenblikken later dood vond. De hoofdbestuurder van een onzer voornaamste staatsdepartementen en tevens een onzer beste electroteclmi- sche ingenieurs vertelde aan schrijver het volgende Deze heer was een centrale gaan be zoeken op wier schakelbord een groo- te schakelaar van duizenden Ampères stond. Terwijl zijn collegas een ander gedeelte der centrale aan 't bezichti gen waren, trachtte hij den schakelaar te openen om er het werk van naderbij te bezien. Alhoewel hij alle macht ge bruikte wilde de schakelaar niet los. Denkende dat er geen Stroom op was nam hij de twee polen ervan in heide handen om er aldus meer kracht te kunnen gebruiken.. Ongelukkiglijk was het hord onder stroom van 400 Volt spanning met het gevolg dat zijn handen krampachtig om de metalen messen sloten. Op zijn geroep kwam men hem onmiddellijk ter hulp en schakelde het hord uit. Deze heer had zijn redding te danken aan het feit dat zijn handen heel droog waren. Er valt vooral op te letten voor het gebruik van electrische apparaten in keukens en waschhuizen met steenen vloeren. Het kan, bijvoorbeeld, gebeuren dat de meid met een hand de lamp vast neemt om een emmer te belichten dien zij vol gieten #il. Met de andere hand opent zij dan een koperen kraan. Wel nu, het stof dat soms op de glazed lampen vastgebrand is, is voldoende om den stroom, aanwezig op de kope ren vijs der lamp, door de hand te doen stroomen en zoo door het lichaam naar de kraan (aan de aarde verbom den). De gevolgen kunnen doodelijk zijn. De onschuldig uitziende lamp kau soms een heel gevaarlijk artikel wot"*, den» zelfs zonder dat ze brandt. De schakelaar diefden strooni on derbreekt, opent eenvoudig de leiding zoodat de stroom geen weg meer vindt om door de lamp te vloeien. De ze blijft nochtans onder stroom ver mits één enkel der twee draden ge-: opend wordt. Om onder stroom te geraken is het niet altijd noodig een draad aan te raken. Een kontakt kan gemaakt wor-, den door een vloeiende conductor. De pompiers bvb. kunnen ve rouge-; lukken indien zij den waterstraal zen-- den op electrische apparaten onder spanning. De waterstraal kan de span ning overbrengen naar de man die de huis vasthoudt. Gedurende den oorlog, toen de Bel- gisch-Nederlandsche grenzen afge spannen waren met draad onder hooge spanning, verloren verschillende sol daten het leven door tegen de draden te wateren. Een ongeval van denzelfden aard overkwam het jongetje dat, om zich te amuseeren, van boven een brug wa terde op de draden van den electri- schen tram, die onder de brug waren gespannen. In Het Nieuws van den Dag van Zaterdag 3 dezer, lazen we volgend geval van een meisje doodgeslagen door een gewone draaglamp. VREESELIJK ONGELUK TE SCHAARBEEK. Een meisje geelektrokuteerd Donderdag avond heeft een smarte lijk ongeluk plaats gehad in een huis der Brabandstraat te Schaarbeek. Mej. Denise Demo!, 27 jaar oud. was in de ouderlijke woning ak'aar de kel ders aan het kuischen. Deze waren verlicht Dij middel van een verdraag- bare elektrische lamp (baladeuse) Ojt zeker oogenblik slaakte het meisje bij 't aanraken dezer lamp een snijdenden kreet en stuikte te gronde. Een inder haast hijgeroepen geneesheer kon nog slechts den dood der ongelukkige vaststellen. Uit het onderzoek is ge bleken dat de lamp onvoldoende was voorzien van afzonderingstof. Bij aanraken der lamp met een natte hand deed zich een hevige ontlading voor' welke de dood voor gevolg had van het arme meisje. Deze was voorne mens binnen kort in het huwelijk te treden. Electrieiteit is dus heel gemakkelijk maar er valt er wel mede op te letten. Raak nooit geen lampen aan met natte handen en kom nooit aan lam pen of leidingen waar draadjes bloot gekomen zijn; zoodra ge dit bemerkt moet ge ze seffens door een electricien doen in orde brengen. Zondag werd de wereld door deze heugelijke dag gevierd. Onze foto toont de Onpartijdige Invaliedenbond onzer stad, na de Hoogmis bijge woond te hebben, hulde brengend aan onze Gesneuvelden hij het Oorlogs- gedenkteeken. BBBBBBBaBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI SBBBBBBSEBBBBSSBBBS&SBBBBBBBBI !BI zijn de beste. De wijding van het Gedenkteeken door Mgr LECLERC. Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wetstr. Bijbanken Kortrijk, 4, Lange Steenstraat1 YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waas- ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen AlveringhemG. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer: O. Desmytter, Gem. Bed. BoesingheEug. Coulter, Handelaar. BixschoteC. Hondeghem, Plaats BrielenJ. David, Gemeente Sekretaris CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger Dickebusch Mevr. G. Deconinck. Dranoutre Hubert Thibaut, Gemeente-Sekr. Elverdinghe: J. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Bevis, Gemeente Sekretaris Ghyverinchove L. Stekelorum, Gem.-Sekr. Hollebeke: A. Breyne, Gem. Sekretaris Houthem-VeurneJ. Verdoolaege, G.-Ont- KemmelRené Joye, Handelaar LocreHub. Thibaut, Gem.-Sekr., Dranoutre LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger MeessenL. Lemaire, Westnieuwkerke Merckem: M. Odiel Rogge, Kouterstraat. Moeres: Marcel Melis, Gemeentesekretaris Zichtrekeningen 3% bruto. 15 daagsche rekeningen 4,50% Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 jaar op naam of aan drager 60 vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Koe pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, enz. Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarden. ZEKERHEID. VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING. De Geestelijke Overheid tijdens de plechtigheid. Van rechts naar liijksZ. E. H. D'Haese, gewezen Pastoor van Abeele Z. E. H. Thelier, Pastoor van Abeele Mgr Leclerc, Roomsch Prelaat, Oud Deken van St Christophe te ToerkonjeZ. E. HL Kanunnik Bollengier. ?Oud Deken van BollezeeleZ. E- H. Dumon, Aalmoezenier hij 't Belgisch leger. Zondag, 11 November laatst, bad op Abeele, de plechtige Wijding en Inhuldiging plaats van het standbeeld, opgericht ter eere der Fransche en Belgische gesneuvelden van Abeele, alsook der Burgerlijke Slachtoffers. 's Morgens, om 10 ure, trokken de Oud Strijders, muziek van Abeele aan 't hoofd, door de versierde straten naar de prachtige getooide kerk waar een plechtige Mis wierd opgedragen door E. H. Abbé Persiaux, lee- raar te Gravelines. Prachtig Sermoen door E. H. Thelier, pastoor van Abeele. Na de Mis, onder het spelen van een treur- marsch, wierd een kort bezoek gebracht aan het kerkhof waar 3 Belgische en 2 Fransche Soldaten begraven liggen. Hun graven, op dewelke een sierlijk zerkje wierd geplaatst door de zorgen van den Oud-Strijdersbond, wierden door 5 leerlingen der knechtenschool met allerschoonste bloemtuilen versierd. Een De Profundis wierd gezongen tot lafenis hunner ziel. Om 1,30 ure 's namiddags, heerschte een ongemeene bedrijvigheid in het anders zoo rustige Abeele. Van'alle kanten kwam het volk toe. Daar kwam om zeggens ter zelver- tijd al de genoodigde overheden toe. Wij merkten op De HH. Maire en Con- seillers van Boeschepe en Godewaersvelde, de HH. Burgemeesters, Schepenen en eenige Gemeenteraadsleden van Poperinghe en Wa- tou, Dokter Brutsaert, Kamerlid, Dokter Boedts van Watou, de Gemeentesecretaris sen van Watoü en Poperinghe, de HH. Coe ne, Van Eecke en Baeckeroot, bestuurders van het muziek van Abeele. Vele inwoners van de omliggende gemeenten waren op Abeele vergaderd. Bij hunne aankomst wierden de HH. Over heden verwelkomd door den Heer J. Ver straete, Schoolhoofd van Abeele. Als Secre taris van den bond nam hij het woord, heette allen welkom en begroette den Heer Maire van Boeschepe als Officieel Vertegenwoor diger van Frankrijk. Deze laatste in eenige woorden sprak den lof uit van Belgie en zeg de gelukkig te zijn samen met de Belgische Overheden het feest te mogen bijwonen. Daarna wierd een stoet, prachtig in zijn treffend en eenvoud, gevormd. Muziek, Vlag der Oud-Strijders, Bloemtuil en Kronen, waaronder prachtige geschonken door Boe schepe, Godewaersvelde, Watou en Poperin ghe en gedregen door de leerlingen der Knechtenschool. 27 Meisjes in het wit gekleed, dragende de namen der gesneuvelden wierden opgevolgd door de Oud-Strijders, Overheden en Ge- noodigden. Zoo ging de stoet kerkwaarts waar prach tige Vespers en Lof gezongen wierden door Monseigneur Leclerc, Roomsch-Prelaat, en oud-deken van St Christophe te Toerkonje, bijgestaan door EE. HH. Kanunnik Bollen gier, oud-deken van Bollezeele, Thelier en Dehaese, pastoor en oud-pastoor te Abeele, Persiaux, leeraar te Gravelines. E. H. Dunton, Aalmoezenier van het gar nizoen te Brugge, sprak een treffend Ser moen uit, dat een diepen indruk op de tal rijke toehoorders miek. Het muziek speelde een zijner schoonste stukken terwijl op het Hoogzaal de cliep- roerendste gezongen ten hemel stegen Waarlijk indrukwekkend. Daarna toog men naar het standbeeld, op gericht nabij de kerk op Franschen bodem Dit laatste wierd gewijd door E. H. Leclerc en van de Fransche en Belgische driekleur ontdaan door M. IL Vermeulen, invalied, ter wijl het muziek de beide Nationale Liederen speelde. I)e oproep der dooden gedaan door Heer Luitenant Hernaert, Voorzitter van den bond. wierd beantwoord door Heer J. Ver straete en gesloten door tromgeroffel. 't Was in doodsche stilte dat de menigte de naamafroep der dooden aanhoorde. We geven hier de lijst der gesneuvelden van Abeele Belgen August Decreus, Achil le Leys, Julien Ridez, Adrien Ridez, René Delanghe Cyrille Boidin. Maurice Anothé Renii Dupont, Hilaire Chirouter, Maurice Vancayzeele, Gaston Delaleau, Camille De roo, Henri Waghemaker, Daniel Vercamer, Georger Morez, Maurice Kesteman, Daniel Deprez; Franschen: Jerome Liefooghe, Maurice Boerhave, Laurent Debruyne, René Deswarte, E'lie Bacfjuart, Georges Degroote; Burgers: Judith Boerhave, Emma Deprez, Louise Devrieze, Roger Kesteman. De Heer J. Verstraete kwan dan aan t woord. In het Vlaamsch sprak hij over de dooden, hun droevig lijden, hun heldhaftig sneuvelen aan de familie beloofde hij eeuwi ge trouw, na de beteekenis dier dood, en de zware les voor ons, levenden, uit het voor beeld onzer helden te rapen, treffend te heb ben doen uitkomen. Daarna in het Fransch en zich tot M. de Maire van Boeschepe rich- ttuiil. gpl hij in naam van aUn aanwezige Overheden, in naam der familièn der dooden, in die van alle Abeelenaren, plechtig het standbeeld aan Frankrijk over. M. de Maire antwoordde, aanvaardde dit zinnebeeld van heldenmoed en broederlijke genegenheid tusschen beide volkeren, die samen lijdend ook samen hebben overwon nen. Een kort gelegenheidslied, gezongen door 5 leerlingen der Knechtenschool, sloot de plechtigheid. Eenvoudig, doch hartroerend was dit feest en nogmaals hebben de Abeelenaren getoond dat de liefde tot de dooden geen ijdel woord, maar treffende werkelijkheid is. Dat zij zoo voort doen, als één man ge schaard rond hunne Overheden zoo Geeste lijke als Wereldlijke en zij zullen toonen en ondervinden dat zij, levenden, waardig zijn van het sacrificie door hunne broeders op het slagveld volbracht. In naam der familiën der Gesneuvelden en der Burgerlijk Slachtoffers van Abeele, in naam der Oud-Strijders en Soldaten heb ik de eer onzen eerbiedigen dank te sturen aan de HH. Burgerlijke Overheden der stad Po peringhe en der gemeenten Watou. Boesche pe en Godewaersvelde en aan alle aanwe zigen op het 11 Novemberfeest te Abeele. Onzen besten dank ook aan al dezen die door hunne mildheid ons toegelaten hebben het Standbeeld en de 5 Zerkjes op het kerk hof te plaatsen. J. Verstraete. Oorlogsvrijwilliger. EBRBBEBBBSBBBBBBBBSBBBBBB3BBBI Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 2,00 fr. 4.50 fr. 1,00 fr. 2 20 fr. 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. IBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBBBI Moorslede: Jos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butave, Plaats PasschendaeleMevr. Noliet. PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerke PollinchoveH. Anseeuw, Gem. Bediende ProvenE. Delava, Rentenier ReningheA. Wullepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sekr. Rousbrugge Claeysoone Aimé, Gem.-Ont. StaveleMevr. P. Franclioo. WaestenP. Parmentier, Yperstraat Westoutre-t A Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerder WoestenP. Bamelis, Schepen WulverghemL. Heughebaert, Gem. Sekf WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. Ont WytschaeteG. Alleman. ZonnebekeLucien Debal, Gem. Sekretark Geene troonrede. Dinsdag is een nieuw Parlementair jaar begonnen. In Engeland, in Hol land en andere landen neemt de Ko ning of het Staatshoofd die gelegen heid te haat om het woord te richten tot de wetgevende macht, ten einde leiding te geven en tot het geheele volk, om den toestand van het land bloot te leggen. In Belgie vindt onze Koning dat zulks niet noodig is en Hij heeft ge lijk. Zoolang de beloften die vroeger gedaan geweest zijn niet bewaarheid zijn, is het best geene troonrede te houden. Het was over tien jaar dat Koning Albert de Troonrede hield waarin aan enkele punten van het socialistisch programma voldoening werd beloofd en waarin aan de Vlamingen, die met 80 t. h. aan den Yzer gestaan hadden, gelijkheid in rechte en in feite beloofd werd. In 1920 werd reeds voldoening ge geven aan de Socialisten. Om dat te kunnen doen heeft men niet geaarzeld de grondwet opzettelijk te overtreden. Het is ook niet zonder reden dat de Socialisten zich sedert dien zoo ko ningsgezind aanstellen. Nu hebben zij hunne Burgemeesters, hunne Staats ministers, hun Gouverneurs zelfs, die de rechtstreeksche vertegenwoordiger van den Koning is. Met de Vlamingen ging het zoo niet. Het antwoord op de Koninklijke troonrede was een geweldige campa- gnebroodroof tegen de Vlamingen en tegen al wat Vlaamsch is. Honderden Vlamingen werden gebroodroofd of gevangen gezet. Het was genoeg te herinneren aan de beloofde gelijkheid om als duitschgezinden geschandvlekt te worden. En nu zijn we tien jaar verder. De ter dood veroordeelde spioenen wer den losgelaten, maar tientallen Vla mingen werden verbannen in den vreemde of zuchten in de gevangenis. De Amnestie door duizenden Vla mingen gevraagd, die kregen wij niet. GelijkheidDe Vlaming heeft nog geene Vlaamsche Hoogeschool, geen Vlaamsch onderwijs. Onze taal wordt nog verbannen uit onze burgerlijke gerechtshoven en beschimpt in de ka zernes. De bestuurlijke taalwet wordt dage lijks nog gesaboteerd. Zijn dat nu de goede vaderlanders die alles gedaan hebben wat in hunne macht was om de Koninklijke belofte leugenachtig te maken? Hadden wij in 1922 de Vlaamsche Hoogeschool ge kregen. was Amnestie op gepasten tijd gekomen, nooit zou zooveel ver bittering opgehoopt geweest zijn in de herten onzer verongelijkte Vlaam sche bevolking. Onze Koning houdt geene troonre de. Hij heeft gelijk. Voor wanneer? Nu dat de Amnestie in het af- geloopen Parlementair jaar tot geene oplossing kwam, vraagt men zich af wanneer wij die nu kunnen krijgen. Als alles regelmatig gaat moet de

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1