De Wilde Huiler «MAS-GAR.. RIF.R 3iEREN"Lorraïne" 4 "Ghasse,, Over ongelukken door Eleciriciteil De Grooto Storm üSBSSfiEBSSBBBEiBBBaBBBBBBBflflfiBI UIT DE MAAN Mengelwerk v/'De Poperinghenaar,, 18 ROMAN door A. HANS. BBBE0BBBë2BEBBSB&aflBBBSlBaBBSBEBI DRINKT IN HET BUITENLAND. IN BELGIE. IN WEST-VLAANDEREN. gedacfitem Als een hond niet blaffen krijgt wat ifiij hebben wil, dan vraagt bij meer en •er is weldra geen tegenhouden meer :aan. Het jammerste einde van een groot iman is door zijn vijanden te worden ffen hemel gedragen. Als men werkt met geloof, met .energie, en met bekwaamheid, wan neer men betrouwen weet te winnen, welke wonderen kan men dan tot «tand brengen. HETMANNEKE Marenta klaagt. Marenta vraagt, Zeg Manneke uit de Maan... Maarpm zoo treurig kijken... Het zou verdraaid wel lijken Als haperde er iets aan... HewelZoo is 't ook Marenta... en Itiebbe kik affront. Affront? En waar om datte, Manneken uit de Maan. Zal iik ou da ne keer verklaren, Marenta. In de geschiedenisse hebben we ge leerd. dat er ne keer 'n keuninginne van Frankrijk naar Vlaanderen kwam. 't Was een fiere en hooveerdige gas- tinne en ze heette Johanna van Navar re... Toen ze te'Brugge, de vrouwen zag van de vlaauische edellieden, schoon in zijde en kant gekleed, riep ■die Johanna uit: ik meende hier alleen als koningin te verschijnen en ik zie cr honderden die mij gelijken... Wat kan ou dat schelen, Manneken uit de Maan? Xiet te rap. Marenta... Veer tien dagen geleden met de inhuldiging van den Eerweerden Heer Coghe, pas ter te Yinchem, stond De Poperin ghenaar omtrent half vol met ple zierige verzekens en rijmkens., 't een al schooner en prettiger als 't andere en zie Marenta... nu zeg ik met die Johanna van Xavarre: ik meende hier alleen als poejeet te verschijnen en ik zie er honderden die mij overtreffen. Manneke uit de Maan, Wil me goed verstaan... Doe maar voort Zooals 't hoort lijk gij altijd hebt gedaan... Alleeals Marenta mij zulke koe- razie geeft, dan zullen we maar voort doen. 'OP DE ALLEREERSTE plaats kom ik dan Katrien bedanken, die mij geschreven heeft" 1 Toe'dat ik pekelha ring met boonen, op zijn Poperinghe's moet prepareeren. We hebben uw raad gevolgd. Katrien... de pekelharingen zijn fijn geprepareerd geworden door Marenta... Ik heb er azijn en olie overgegoten niet over Marenta maar over de pekelharingen. Ma renta heeft voor de boontjes, de appel tjes, de ajuintjes gezorgd en 't heeft ons lekker gesmaakt. Katrien, 'k bedank u hier Met luider monde En 'k hel) voor 11 een boeksken naar Den drukker heen gezonden. Dat boeksken kunt ge daar gaan "halen, Katrien en nogmaals bedankt. DAAR ZIJN MENSCHEN die een ■aardige manier van bedanken op na houden. Alzoo was Karei Desaeger zonder werk en hij kwam te Sjareler- wa hij nen kozijn binnen. Karei kreeg <laar zijn goesting te eten en te drin ken en ook nog een bedde om te slapen. Kozijn zou 's anderendaags voor Ka- rel gaan werk zoeken. Maar terwijl kozijn weg was en de vrouw van ko zijn, in alderhaast naar de markt 0111 "t een en 't ander te koopen, brak Ka- rel de kasten open... Hij stool een nief plunje van kozijn, daarbij kozijn zijn beste schoenen, liet zijn oude schoenen •en oud plunje in de plaats en nam nog een partij centen meê ook. Toont dan al ne keer dat ge een goed hert hebt, zegt Marenta met rechten reden. Goed zij is goed Maar 't spreekwoord zegt het krek Al te goed Is buurmans' gek. Van goed zijn gesproken... Ik vraag nu hier in het kprt Hebt gij vandaag al iets gestort Voor 't kinderfeest met Sinter Klaas? Of zijt gij soms, driemaal helaas, Te gierig daarvoor iets te missen... Dat ook uw hart vandaag Bij deze vraag Grootmoedig eens beslisse. HET LOT HAD er over beslist dat Sooi Vanbeel met een vrouw op zijn kot zat die gedurig om geld vroeg. Ja, ja... kloeg Sooi... ikheb het ongeluk kigste wijf van de wereld. Geen dag gaat er voorbij of ze moet geld heb ben. Zoo, antwoordde zijn vriend Jan, en wat doet gij daarmee. Ja, man dat weet ik niet, antwoordde Sooi... want ik geef er haar nooit. Daar zijn veel menschen die in driemaal betalen nu niet, dan niet, nooit niet BELGIE HET?ET nog veel schuld aan 't Vlaam- sche land. Had Brussel het kunnen klaar spinnen, jaren geleden, dan was de vlaamsche taal een doode taal ge worden, zooals 't latijn en 't grieksch- Duizenden Vlamingen hebben in hun eigen vaderland nooit hun weg kunnen maken omdat ze geen fransch kenden. Maar de Walen, die geen vlaamsch kenden, kregen wel een postje in 't vlaamsche land. Dat is zoo jaren en jaren geweest en daarom mag Belgie gerust zeggenmea culpa... ik heb tegenover de Vlamingen zwaar ge zondigd. En, had Belgie met gelijke gewichten gewerkt, dan was er nooit spraak geweest van flaminganten j en nog veel minder van activisme. Het is altijd goed. Zegt Marenta, naar ik zie, De puntjes te zetten Op de i. JAN NEK EN ZETTE ook de pun tjes op de i. 't Manneken was met zijn vader een wandeling gaan maken tot Hollebeke en 's avonds kwam Jantie- ken dood moe thuis. Allozei de vader, wat wilt gij van moeite klagen, zie eens onze Fox, dat is zoo 'n klein hon deken en dat beestje is niet moe Dat geloof ik, zei Janneken, onze Fox loopt op vier pooten en ikke maar op twee. En 't is waar. Met De Poperinghenaar Mijn brave zieltjes Loopt het ook op wieltjes. Ik zeg het blij We winnen alle dagen Met behagen Lezers en Lezereskens bij. DE DOKTOREN lecren ook alle da gen bij tot heil van de zieke menschen en tot meerdere heil van huider porte- menee. Te Rijssel hebben de doktoors een protest aangeteekend tegen nen zekeren Talleux, die veel menschen van leverziekten genezen heeft. N11 is die Talleux voor meneer de Zjuze moeten komen, beticht van kwakzal- verij. Maar veel van die zieken die door zijn remedie zijn genezen, zijn te zijnen voordeele komén pleiten, t Zal echter wel boter aan de galg zijn geweest, want wet is wetWAT DE DOKTOREN OOK ZEGGEN, dat is dat de menschen te veel vleesch eten en te weinig legumen. Eet maar kooien, Rapen, selder, En de kleur van vel en vleesch. Wordt dan vast en zeker helder. Eet maar boonen en spinazie, Erwten wortels, ajuin... Kortom, alles wat ge vindt in Plof en tuin. Groenten, menschen, groenten en ge zult 11e keer ondervinden hoe goed ge er bij zult varen. Dat ge ons Marenta ne keer moest zien... Die ziet er uit als een bellefleur en die eet veel groenten en fruitDAAR ZIJN NOG DOKTERS die zeggen dat het gezond is veel ijzer in 't bloed te hebben De pilledraaiers en apothekers verkoopen daarvoor flesschen en dranken Nu is er een Italjeunsche prof ester van een uiliversiteit en die zegt dat het goed is met een stuksken ijzer in den mond te loopen, precies gelijk ge zoudt doen met nen muntebol. Allee, ge kunt het ne keer probeeren ge kunt mis- iSBi Het besluit de reis te maken be- Touwt u nog niet? vroeg van Maere. O, neenIk heb zelfs wel zin in den tocht. Ik zal familie en kennissen terug zien. Lamoens sprak dan nog een wijle met zijn dochter alleen: 't duurde niet lang of hij stee*g te paard. Jacqueline en Robert deden hem uitgeleide tot in de dreef. Ze zagen hem vegdraven. Eu nu blijft gij in mijn hoede, zei van Maere tot het meisje. Ze bloosde, maar keek Robert glim lachend aan. Ge zijt wel goed, zei ze. Goed? O, kondt ge voelen hoe', gaarne ik u in mijn hoede neem! Heb! jk gisteren niet te stout gesproken, .Jacqueline Ik weet niet... g~,~- Zijt gij er boOs om? Ze schudde ontkennend. Dat is al eén goed teeken.,. En '"ge bib'ft dezen winter hier? Vader neemt heel gaarde uw uit- 'fioódiging aan. En gij Ik ook, fluisterde ze. t Dat verheugt me. Vader heeft goed weer voor zijn reis. JaOch heel ver is het niet. En ik zie dat mijnheer Lamoens een flinke ruiter is. Ja, dat is vader wel. Zult ge u niet te eenzaam gevoe len Tk mag toch bij 11 komen eten, niet waar? Ze knikte bevallig. - Daar is de Wilde Ruiter, zei Jac queline, als wat verschrikt. van Maere keek op. Waarlijk! sprak hij. En zoo vroeg op den dag! Moet die kerel dan nooit slapen Hij komt hier heen. Wat nieuws brengt hij nu Ik laat hem met u alleen, zei Jacqueline en vlug ging ze naar het kasteel. Robert wachtte op den zonderlingen persoon, die weer zijn masker droeg. Goeden morgen, groette de Wilde Ruiter. Mag ik u even spreken, jon ker van Maere? Volg me naar binnen, sympathie ke onbekende O, we kunnen het hier wel af handelen. Maar ik ontvang mijn gasten binnen en niet in de dreef. Toch kan ik me niet bekend ma ken. Ik voel lust dat masker weg te nemen. Een hoffelijk edelman als gij zal dat niet doen en den wil eerbiedigen van iemand die u het leven redde. Ge hebt gelijk. j Mag ik hier mijn boodschap mee- schien ijzersterk worden maar ge moet opletten dat ge dat stuksken ijzer niet inslikt want ge zoudt het maar moeilijk kunnen kwijtgeraken. DE MEESTER VAN I'epelghein had het nog al moeilijk met dé jongens in de muziekles. De jongens waren pre cies geen ezels, maar toch ook van de sliinsten niet. Zoo vroeg de meester een: welk is het zoetste instrument? F11 1'onsken antwoorddeeen suiker fluitje, meester. Dat was nog zoo dom niet geantwoord. MAAR wat dom was, dat" was de handelwijze van vrouw Schouwloos te Hasselt,die beur kind van vier jaren in huis liet rond- loopen met een pijp van vader in zijn mond. Het manneken viel zoo onge lukkig, dat het gehemelte van het kind door de steel werd doorboord. En 't arm schaapken is er van naar den hemel gegaan. Ouders, denkt er over na En vergeet het niet. Een ongeluk is gauw Heel gauw geschied. DAAR HADT GE MIJNHEER Van Stralen, pas getrouwd met een lief minnekepoes. Ze reden uit per oto en de schoonmama van mijnheer Van Stralen reed mee. Maar zooals 't meer gebeurt reed de oto tegen nen boom. 't Gevolg was dat schoonmama den bolle'nwinkel in was... de jonge vrouw ook half dood en mijnheer Van Stra len van 't zelfde laken een broek. En Marenta zegt: Manneken uit de Maan, dan loop ik liever achter een kinder vwatuurken dan in zoo 'nen doodrij derswagen te zitten. En Marenta kan verdorie gelijk hebben. MAAR GE KUNT OOK anders verongelukken. Zie maar ne keer te Luik: daar zaten daar twee muzikanten op een koperen instrument te spelen. Nu gingen ze een weddingschap aan wie 't langst zou kunnen toeteren. Maar ze toeterden zoolang Tot dat er een Al toeterend ging Naar Sint Pieter heen... De vent had achttien uren zitten blazen en meteen zijn laatsten adem uitgeblazen. Ja, ja, zegt Marenta: ge wordt niet zot als ge wilt. ZOO WA REN er ne keer drie studenten, die om zot te doen. midden in den zomer gin gen wandelen met hidder winterpar- dessus aan en huider schaverdijnen op den rug. Ze gingen een staminee bin nen en de bazin vroeg: vanwaar kom- de gulder? Wij komen uit het Westen, zegden de studenten, 'k Kan 't goed gelooven,, antwoordde de bazin, want de drie wijzen kwamen uit het Oosten. GRIJSHEID IS GEEN WIJSHEID. zegt een spreekwoord. Zekere Marce- lien van Haalst, zestig jaar oud, werd betrapt, terwijl ze bezig was de offer blokken open te breken in een kerk te Antwerpen. Aan den commissaris*van politie zegde ze dat ze geld moest heb ben om twee liter genever met ne keer te koopen. Triestig, als ge zoo aan den drank zijt verslaafd. Nu kan ze gaan water drinken in den bak Water drinken is gezond. Ge krijgt daarvan geen vuilen mond. En daarbij voor rijk en arm Spoelt het opperbest den darm, Maar ik voeg er bij heel gauw Ge wordt van water toch zoo flauw. EEN GLAS WATER met een uitge- nepen citroentje en een broksken sui ker is een extra bloedzuiverend mid del. Ge kunt het ne keer probeeren. ZEG MIJ eens Jefken, vroeg de mees ter. waar groeien de citroenenIn Italië, meester. Heel goed, jongen en waar ligt Italië? Waar de citroenen groeien, meester. Ne felle kadee! he! dat Jefken. DE ZOON van mijnheer Tappe van Verviers is ook een felle kadee. De jongen ging te Luik naar school, maar nu hebben ze hem te Luik in geen week gezien en 't is nu uitgekomen. Dat hij is op reis Naar Parijs... En naar 't schijnt heeft die kadee Zijn lieveken mee En ook vaders portemenee. Als ge hem ziet, zeg hem dan dat hij subito presto naar huis moet ko- deelen? Ik heb haast... Neem het mij niet kwalijk. Ik heb u verkeerd be oordeeld, toen ik meende, dat ge Mag- da Posteels zoudt lastig vallen pen man. die zoo barmhartig een gewonde in huis neemt, is goed van karakter. Dank u voor dit oordeel... Maar ik vermoed; dat ge niet gekomen zijt om dit te zeggen. Neen, ik vraag uw medelijden voor een vriend uit uw jeugd, hernam de Wilde Ruiter. Voor Raoul van Heilbeke? -Juist. Maar hij verdient geen medelij den Ik weet dat hij zich onbehoorlijk gedraagt... Maar hij is van goede fa milie. Ge kent zijn afkomst dus Ja- -r Maar wie zijt gij dan? Ik mag het niet vragen en steeds maakt ge me nieuwsgieriger. Later misschienLaat ons nu over R'aoul van Heilbeke spreken. Een lichtmis. De ellendige tijden hebben meni- gen zoon van goede familie op een verkeerd spoor gebracht. Het is de plicht van hen, die op den goeden weg bleven, de afgedwaalden een reddende hand toe te steken. Wat zoudt gij dan wenschen? - Een opoffering van u... Dat ge Raoul van Heilbeke uitnoocligt bij u te komen wonen, hier op den Maer- burg Onmogelijk! Het is veel gevraagd... Maar men en dat daar een bezemsteel ge reed staat om hem intrest te geven. En hier geeft het Manneken uit de Maan nog een nief Heken. De trouw lustige me is jee ris moeten dat maar ne keer goed lezen en daarover meditee- ren, dan komen ze wellicht tot de klonkluzie dat het bij moeders pappot nog ruim zoo goed is... Want trouwen, meiskens weet het wel 't Fin is verdraaid geen kinderspel. Voor de muziek kunde schrijven naar Bas. Billiet, te LIerne. En nu zing maar op, lieve kinders van duizend weken. ONDER DE PANNEN. Pieter van 't huis neven, Vroeg verleden jaar, Wanneer, lief Karlientje Worden wij een paar?... Maar ik zegde: Pieter Waar dan wonen wij? Pinkend een fijn oogsken, Sprak hij zoet tot mij Onder de pannen Onder de pannen 'k Liet mij overhalen, Stapte blij van zin, Met dien lieven Pieter 't Huwelijksbootjen in. 'k Kocht een tafel, stoelen, Kachel lamp en bed 'k Maakte fijn een kamertje Propertjes en net Onder de pannen Onder de pannen 't Ging in d'eerste weken, Alles goed en wel 't Huwelijk, zoo dacht ik, Is maar een kinderspel Doch een Maandag avond, Kwam sinjeur naar huis, Zat gelijk een Zwitser Met een helsch gedruisch Onder de pannen Onder de pannen 'k Wou een woordje zeggen, Maar hij vloekte kwaad, Mond toe of ik smijt u 't Venster door, op straat. 'k Heb geen oog geslapen Maar van woede en spijt. Vele, lange uren. De oogen rood geschreid Onder de pannen Onder de pannen Dikwijls denk 'k aan moeder, Aan beur wijzen raad Overleg u, meisken. Vóór ge trouwen gaat. Sprak zij honderd keeren Maar 'k hoorde 't niet, Thans zit ik te treuren Onder de pannen Onder de pannen 'k Moet het vrank bekennen, 'k Weet 't maar al te wel, Trouwen is verduiveld Ver van kinderspel Als een lentebloesem Door de wind ontblaan, Zijn mijn liefdedroomen Een voor een vergaan Onder de pannen Onder de pannen Meiskes, jonge meiskes, Denkt er over na; Spreekt men u van trouwen Zegt niet spoedig «Ja» Mocht ik herbeginnen 't Was dan zeker neen, 'k Zou tot Pieter zeggen, Woont gij maar alleen: Onder de pannen! Onder de pannen 't Manneken uit de Maan. HIER EN DAAR. In Amerika heeft een geneesheer het beproefd een oogziekte te genezen met griffien te zetten van een ander oog van een gezonde. Een oorlogsin- valied die op het punt was blind te worden, kan reeds zien op 3-4 meters afstand. Laat ons hopen dat de proeven goede uitslagen leveren Hoe oud is uw kind? Op die vraag wordt nog al eens niet overeen gekomen tusschen reizende ouders en kaartjenknippers. In Amerika hebben ze het nu fijn uitgevonden. Ze nemen een maat geteekend op de deur van den wagon en de kinders die geen 41 duimen (105 cm.) meten reizen met vermindering; de grooter betalen vol len pot. Schadelijk voor degene die groot van groeiste zijn, maar alle ruziën worden toch vermeden. zijn de beste. EaHEgSSiegSIZBSSaHBB&RB&SH&BRini waarom verzeilt jonker van Heilbeke in slecht gezelschapOmdat hij zon der middelen van bestaan is... Ik wil hem een som geld geven... Maar hij zal het natuurlijk in over daad verteren. Daarom moogt ge hem op die wijze niet helpen. Onder uw invloed in uw huis, kan hij weer een fatsoen lijk man worden. Doe het om hem, maar ook om de nagedachtenis van zijn ouders... en om zijn zuster. Weet gij waar die zuster is? Ze.verblijft ergens in Frankrijk. In betere tijden zal ze wel naar hier terug keeren... O, mocht ze dan een treffelijke!), een geheel ten goede ver anderden broeder ontmoeten Ge wilt mij als zedenmeester aan stellen, Schertste van Maere. Neen, maar wel als beschermer van een dolende ziel... Ge kunt een werk van christelijke barmhartigheid vervullen. Raoul van Heilbeke is te gewoon aan zwieren en boemelen om rustig onder mijn dak te wonen... Hij zal stil leven... Heeft hij u verzocht dit te komen vragen k Neen... Hij weet niets van mijn plan. Maar ik kom uit medelijden met hem. Hij is een van den Vlaamscfien adel... Doch siert dien niet. Ik weet het... Hij zal zich bete ren, ik ben er van overtuigd. En ik doe beroep bp uw goed hart. Ge hebt in uw woning een man opgenomen die gewond is naar 't lichaam. Ontferm u MIJNHHEER DE POSTMEESTER Zoudet gij zoo goed willen zijn mij een kwijtschrift te laten aan bieden van 16 fr. in betaling van een abonnement voor het jaar 1929 op De Poperinghenaar». Ziehier mijn adres: Ik dank u op voorhand en bied u, mijnheer de postmeester, mijne beleefde groeten. Handteeken den1928. Knip bovenstaande aanvraag uit, vul ze in, steek ze in een omslag en zet op dien omslag: Mijnheer de Postmeester. Gij moogt dan die brief zonder zegel erop in uw postbus laten glijden, en uw postbureel zal voor de rest zorgen, zóódat Gij gansclt het jaar 1929 door, De Poperinghenaar regelmatig ontvangt. SHiigasaKEissEEaEBsessgBa Ons artikel van verleden week werd duchtig besproken en voor velen ook zal hij dienen als waarschuwing Er valt goed op te merkenjdat zulk- danige ongevallen dagelijks voorval len. Een paar staaltjes gebeurd in het verloop dezer week. Te Poperinghe tijdens het hevig stormweder van Vrijdag avond, brak een der hoog spanningdraden hij de melkerij en viel op de tramlijn; dank de spoedige noo- dige voorzorgsmaatregelen, door de maatschappij genomen, gebeurden geen ongelukken. Erger ging het met een dergelijk ongeval Te Auwegem. Auwegem is gelegen tusschen Deyn- ze en Audenarde. Door den storm brak een hoogspan ningskabel en kwam terecht in de dak goot van het huis bewoond door Achiel De Coninck, autoverhuurder. De man was op toer met 'zijn autobus. De vrouw was alleen tehuis met haar acht kinderen. In een oogwenk ston den al de de electrische geleidingen van het huis in brand. De moeder, Emilie Verhauwaert, 42 jaar oud, zond hare acht kinderen buiten, om hulp te halen. Wat er intusschen gebeurd is, zal wellicht nooit gekend zijn, maar toen gebureu met veel omzichtigheid het huis waren binnengedrongen, von den zij de vrouw uitgestrekt en leven loos ten gronde. Men veronderstelt dat zij den interrupteur der electrici- teit heeft willen afsluiten en zoo werd doodgebliksetnd. De hoogspannings draad die op het dak was gevallen, was namelijk in voeling gekomen met het net binnen het huis. Een begin van brand was ontstaan, dat niet kon ge- blusCht worden vooraleer gansch de electrische leiding van het huis was opgebrand. Liet huis, waar de ongelukkige moe der op zulke tragische wijze den dood vond, was nog maar onlangs nieuw. Dit ongeluk, dat een braaf gezin met acht kinderen treft, heeft naar men denken kan, g-roote verslagenheid in de gemeente teweeggebracht. Te Montignies s/Sambre in Henegouwen, botste een brouwers- kamion met drie prachtige lieerden hespannen, tegen een electrieke pijier; een der draden brak. viel op de peer den die alle drie doodgeslagen werden. De geleider bekwam geen letsel Een eigenaardig ongeluk lazen we Donderdag in De Stan daard Drie jongelingen waren op jacht in Bilbao. Een hunner schoot een vogel, die neerkwam op 't dak van een elec- trischen transformatie-post met hoog spanning. Om zich van den vogel meester te maken, klommen de drie jagers op elkanders schouders. Hij, die bovenaan was, raakte den electri- schen draad. Hij werd neergebliksemd en verkoolddit was ook 't geval met zijn gezel, dje op den grond stond, terwijl de middelsteongedeerd bleef. Met electriciteit valt dus wel op te letten; de minste veronachtzaamheid kan altijd doodelijke gevolgen hebben. Is er in uw huis iets niet in orde, wees dus niet te rap om het zelf te regelen maar roep liever de hulp in uwen electricien en liever een avönd geen licht dan een ongeluk. ook over iemand, die gewond is naar de ziel. Eti de stem van den Wilden Ruiter klonk smeekend. Ge praat nu minder zwaar dan anders, merkte van Maere op. Een bewijs dat ge uw stem verandert... Dat is van geen belang... Ik vraag geen onmiddellijk antwoord op mijn bede... Denk er over na... Dat wil ik wel doen... Ik dank u... Dit was mijn bood schap. Sta me thans toe heen te gaan. Zoo haastig... en altijd even ge heimzinnig - Ik heb veel werk... Met de roovers Neen... maar zieken wachten me. Ik hoop op uw barmhartigheid, jonker van Maere. De Wilde Ruiter boog en even later was hij verdwenen. O, wie mag hij toch zijn! mom pelde Robert. En nu zijn verzoek. Dien losbol in huis nemen... Ik wilde niet bruusk weigeren, maar ik laat dien kerel niet hier binnen. Hij zou Jacqueline wel lastig kunnen vallen... Een vent van zoó'n allooi En Robert dacht aan de deerne op de hoeve te Boesinge, aan Mela Hnige. Geen van Heilbeke op den Maer- burg, besliste hij. Robert had nu schrijfwerk. Maar geruim en tijd voor 't etensuur was hij reeds bij Jacqueline. Hij deelde haar mee, wat de Wilde Ruiter gevraagd' had. En wat raa'dt gij mij aan? vroeg hij. Dooden en gekwetsten, talrijke ongevallen, veel schade in verscheidene gewesten, De hevige storm van Vrijdag heeft zoo wat overal gewqed en ongevallen veroorzaakt. Op de kristen schepen in nood en tot splinters geslagen op den lande hoornen ontworteld.,,telephone- staken verbrijzeld, ('aken weggevaagd enz. liet tempeest woedde over Frankrijk, Engeland. Nederland, Spanje, Griekenland enz. Te Bethune. in 't Noorden, werd een werkman gedood door een instortende schouw. In en rond Londen is de schade* on berekenbaar. In Nederland was'het tempeest on gehoord. Te Amsterdam zijn verschei dene huizen ingestorteene schuit is gezonken en de schippers met hun tien kinderen zijn verdronken, In Spanje viel overvloedig sneeuw en in Griekenland zijn gansche stre ken overstroomd. Te Luik werd eene vrouw erg ge kwetst door een nedèrvajlend uit- steekbord. Te Hasselt is bijzonderlijk veel schade aan de daken. Te Brussel en omgeving zijn veel hoornen neerge haald drie personen werden erg ge kwetst ontelbare drdcen en in op- bouwzijnde huizen werden beschadigd. Te Antwerpen werd een man onder een autobus geworpen en vermorzeld; een auto-camion werd in de Schelde geblazen. Te Gent werden verscheide ne personen gekwetst; een muur van 10 m. lengte werd omgerukt. Aan de spinnerij Lagache te Ronse bedraagt de schade 150.000 frank. Overal was het een echte pannen- regen. De storm woedde even geweldig over gansch de provintieoveral her haalden zich dezelfde feiten. Te. Kort- rijk werden verscheidene personen gekwetst. Te WevMghem werden twee autobussen op elkaar gedreven; gelukkig slechts stoffelijke schade. In de vlasstreek werd veel schade aan het 'vlas berokkend. Te Oostende stond de zee buitenmate holhier ook werden meer dan 200 telefoonstaken ontred derd. Een telefoonstaak viel op den koopwarentrein tusschen Moeskroen en Doornijk. Te R'eckcm stortte een nieuwge bouwd huis ten gronde. Te Yeurne was de storm uiterst geweldig Te Oostroosebeke zijn 2 grapte vlas- scheuren ineengestort en vernield WULYERTNGHEM. Tijdens het onweder van Vrijdag is alhier een een droevig ongeluk ge beurd. Een landbouwerszoon, die per velo naar de ouderlijke woning reed, werd getroffen door een hoorn die door den stormwind neergerukt was; de ongelukkige jongeling, vreeseüjk verpletterd, bleef op den slag dood. Het onweder heeft verder aanzienlijke stoffelijke schade aangericht. De mij ten werden uiteengerukt en overal verspreid. Ook de gebouwen hebben erg geledeli. Te Yper stortten veel schouwen naar- beneden en werd schade aange richt. bijzonderlijk aan inopbouw- zijnde huizen. TE I'OPERINGHE. Wij deelden ook van de brokken pannen stortten naar benedenschou wen werden gedeeltelijk afgerukt, hier en daar een gat in 't dak; ontred dering van de electriciteit. Aan de Melkerij werd een draad neergerukt en de vlammen sloegen hoog opj de bmirttram van 9 uur kon niet vporbij, te 10 uur was de draad doorgesneden! en alle gevaar weg. Tij dens den storm ontstond een schouw- brancl in de Nieuwe Reke gebaren konden gelukkig het gevaar weeren en blusschen. ■BKEEBBBBEBBBBBBBSBBEBliSSBBRBBHI Ik zelf ondervind uw gastvrijheid en dus past het me niet u' raad te geven, antwoordde jufvrouw Lamoens bescheiden. Zwijg toch over gastvrijheid. Ge zijt dc zon in huis. Neen, geen Raoul van Heilbeke, geen dwarskijker... We wonen zoo gezellig samen, uw vader, gij en ik... Eigenlijk heb ik vroeg uw vader die groote reis te laten doen -Maar vader ging gaarne. Dat is waar. Bekommer u daarover niet... Ge zijt nu onder mijn hoede en dat stemt me plezierig. Glimlachend keek Jacqueline den jonker aan. Robert beheerschte zich... Hii voel- d» neiging het schoone meisje.fe-.licf- koozen. maar hij was te rechtschapen om zich die vrijheid te veroorlooveu. nu haar vader afwezig was. Hij moest zijn taak van beschermer met eerbied vervullen. Dien namiddag wilde Jacqueh niet uit gaan. Ze beweerde dat haar plicht- vv&is Hij den gewondgj) waken. ('t Vervol- l

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 5