FQNDSENBANKXV Zalige Kerstdag KERSTDAG Politiek Overzicht. Wat Scholen u zonder God te weeg brengen 25' JAAR. - N' 52. Notarieel-, Annoncert- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Voor al uwo Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U ii volle vertrouwen tot de ZONDAG 23 DECEMBER 1928. 30 CENTIEMEN. Abonnementsprijs per Jaar In Stad: 14 fr. In 't Land: 18 fr. (per post) Frankrijk: 28 fr. Conga: 28 fr. Andere landen 34 fr. TARIEF: Klaina Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching: 3 fr. PDPEB1HBHBIUB Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient,.'en niet aan ®n*. Telefoon Nr 9. Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag AAN ONZE ABONNENTEN. IN 'T BINNENLAND zijn de Postboden reeds op ronde om het bedrag van het abon nement voor 1929 te innen. Wie begeert ons blad regelmatig voort ten huize besteld te zijn, zorge dus dat bet kwijtschrift betaald worde, want de Postbode komt enkel ééne keer het aanbieden. Aan onze Abonuenten van FRANKRIJK vragen we dat ze zauden willen ver effenen vóór Nieuwjaar met ons op te zen den, 't zij een internationaal postmandaat van 28 fr. of 5,75 Belgas, 't zij een Fransch bankbriefje van 20 fr. „óill'U ',;egen reeds eenige mandaten ten i^-cj ge]gas i)at is niet voldoen- het vriiq Ovpeen afgebonden wordt, krikten we bier 'irmde post daarvoor geen 28 fr. Dus uit Frankrijk ons opzenden een internationaal postmandaat van 5,75 Belgas, ofwel een fransch briefje van 20 fr., en dat vóór Nieuwjaar. Onze Abonuenten uit BELGISCH CON GO moeten ons ook een mandaat opzenden van 28 fr. Onze Abonnenten uit ENGELAND, VER- EENIGDE STATEN VAN AMERIKA, CANADA, AUSTRALIË zullen ons insge lijks voor Nieuwjaar willen 1 dollar laten geworden. IN STAD zullen we het bedrag rond Nieuwjaar doen ontvangen. We hopen dat al onze Lezers ons trouw zullen blijven en danken hun hiervoor op voorband. iiiHimmiiuiaiiiiiiiiuH KERSTNACHT. Het was een nacht zoo stil en schoon in 't wintersch koude duister, wanneer, gedaald van Godes troon, eenvoudig, zonder luister, een kindje op de wereld werd in eenen stal geboren, tot vreugde van elk christenhert als Redder uitverkoren Een licht kwam aan den hemel staan en met de Wijzen mede is deze sterre voortgegaan naar Bethleëm. de stede waar, in een stal, de Maget kwam En 't kindje dat zij baarde de lieve JESUS, 't Vredelam voor hemel en voor aarde. Dien Kerstnacht was 't geheimvol stil, want wat er mocht geschieden was 't grootste wonder van Gods wil tot heil der goede lieden, die vol geloof den Messias met ongeduld verbeidden, daar hij al wie geloovig was naar 't hemelrijk zou leiden. De Moedermaagd zat voor het Kind zeer schuchter neergebogen, en bij het Wichtje welbemind vol geestdrift, ingetogen, stond Jozef daar en schouwde rond naar al die heders samen, die op den harden killen grond daar nederknielen kwamen. Hl: Terwijl het Kindje Je sus zoet de handjes tot hen reikte en met zijn lachje in hun gemoed het diepste diep bereikte, dan zongen al die englen stil Glorie aan God in den Hoogen en aan den mensch van goeden wil zij vrede en mededoogen Och! 't was alsof de wereld gansch geroerd werd in haar wanden, omdat zij Hem mocht dragen thans die kwam zijn bloed verpanden voor 't volk dat zoo verlaten was en naar den Redder smachtte naar den beloofden Messias, den eeuwenlang verwachte. En met het lachje van dit kind den Zoon vam 'God zijn vader, die Hem zoo innig heeft bemind, kwam onze redding nader. O lieve JESÜS, die daar lag, in eenen stal geboren, door uwen laatsten levensdag werd ons verderf bezworen Gezegend zij de goede God die, heerschetid in den Hoogen, met aller menschen droevig lot had zooveel mededoogen Wij danken Hem voor 't groote goed dat hij ons heeft gegeven zijn eigen Zoon, die met zijn Bloed ons schonk het eeuwig levén Enie Zedh. nniiiiHiiiuiiiiiiuiumi 't Was in 't jaar 1916; er was troe penverlegging en de nieuwe kwamen aan. Tot dan toe had ik altijd de leger leiding te herbergen, maar nu was er verandering tie kopstukken waren elders en ik kreeg slechts een onder geschikte officier. Dat was een baatje. Den volgenden dag vroeg mij mijn meidhebt ge al onzen nieuwen ge- Men In 't geheel niet, antwoordde ik en 'k verlang er niet achter ookhoe min ik hun overmoedig, verwaand smóél zie. hoe beter. Ik hoopte ten andere mijn wensch vcrwezentlijkt te zien, want de dagen gingen slechts open en toe 't zou Kerstdag zijn en de officier was gedurig buiten huize en in bezigheid. Dien dag, nochtans, naar boven gaande, stond ik opeens bek-en-bek met den Duitsch op den trapdraai 'k Bidde, één oogenblik, deed hij met woord en gebaar. Wat hebt ge mij te zeggen vroeg ik op méér dan koelen toon. Of ik eiken dag een kwartier uurtje met U kan spreken? Ik bezag hem koel en afkeerig van koppe tot teên en 't antwoord vloog als van 's zelfs uit mijn mondNeen Waarom waarom r vroeg hij, op zoo een pijnlijken toon, dat het mij greep. Omdat gij een Duitsch zijt en ik een Vlaming in Belgie, antwoordde ik echt woest, daarom. Kijk wat ge van Belgie, wat ge van Vlaanderen ge maakt hebt: een ruwine! En gij durft vragen om met mij te spreken? Neen, zeg ik. Ik zie geen Duitsche soldaten staande officieren groet ik enkel om in den bak niet te vliegen, 'k Ben fierder dan gij Hij stond met 't gemoed vol, krij- schend gereed, overclaan en wanhopig. Welken Godsdienst beoefent gij vroeg hij mij. Ik rechtte mijn blikken tot hem en zag dat hij kreesch. Ge 'n kunt mij niet vangen in mijn woorden, antwoordde ik nu wat zach ter, ik ben katholiek, doch dit belet niet u te zeggen, dat wij doodsvijan den zijn. Nein nein neinsntkte hij, dat kan, dat mag niet. ja ja ja! deed ik hem na, dat mag en moet; gij, als Duitscher, zijt wél een doodsvijand. Hebben wij u hier gevraagd Ge zijt door Belgie tot in Vlaanderen doorgebroken, ja, stampend in menschenbloed Door die heftige woorden zelf, viel mijn geweld af en kwam ik tot bezin ning; 'k besefte op één oogenblik mijn onvoorzichtigheid, onvoorzichtigheid die mij duur hadde kunnen aangere kend worden. Ik keek hem aan en zag klaar dat in hem den Duitsch dood lag. Voor mij zag ik enkel een lijdende blok. die te krijschen stond. En toch zijn wij broeders, toch tochsnikte hij. Na mijn geweldigen uitval, dat stil beroep op mijn gemoed! 'k Bidde, heer, smeekte hij nog maals. Met den dop smolt ook mijn hert. Ja, gaf ik toe: als Duitsch zijt gij mijn hatelijken doodsvijand, maar als mensch tot mensch, zijt ge mijn broe der in Godge kunt alle dagen een momentje met mij spreken. Wij daalden samen den trap af en gingen in mijn werkplaats, waar ik hem een stoel aanwees. Hij zette zich en viel zonder inleiding aan 't vertel len in korte zinsneden, gekapt. Ik ben zoo blij dat ge medelijden hebt voor mij, zuchtte hij, ik ben im mers ook zoo bitter ongelukkig. Ik ben het eenige kind van mijn moeder weduwe, die ik aanbid. Ik hen zeer fijn en godsdienstig opgebracht en nu moet ik leven midden een zwijnenben- de. J k heb de campagne in Ruisland 'meegemaakt, én, ik, zoo fijn verzorgd door moeder, jnqest iq de loopgraven mijn kraag niet rechten tegen de schrikkelijke koude; de luizén hieven hem op, daar, midden der zwijnen, die geilen klap zabberden ii\ 't aanschijn van de dood. En God! 'fftijtl lieve moe der verkwijnt V'an een hertziekte Ik zal haar nooit Mêéf terug zien, de lie- ve-lieve! We deden een grooten hout handel en zijn plat geruwine&rd door den oorlog. Ach, de lieve God ETij stak beide zijn armen afwerend uit. 't Moet veranderen; 't moet ein digen, riep hij, of 'k word zot. Ik slaap nooit meer van angst zot te worden en woel gansche nachten. Afgrijselijk Zoo raaskalde hij gedurende een kwartieruur en vertrok dan, toch ver licht. 's Anderdaags kwam hij terug en zag er schromelijk neerslachtig uit. Wat is het toch ellendig voor mij, kloeg hij, geheel het officieren korps begekt mij om mijn weemoed en speelt mij poetsen en toeren. Ik vrees zelfs dat ik uw huis zal moeten ver laten, om plaats te maken voor hoo- gere gegradeerden en daarom heb ik een aandenken voor u meegebracht. Hij stond op en zette een flesch Rhijnwijn op tafel. Ik sprong op en weigerde, want ik wist dat dit voor de Duitschers zelf een schaarsche weelde was, maar hij kreesch van ver driet om mijn weigering, en, uitslui- telijk uit medelijden, nam ik eindelijk de flesch aan. 's Anderdaagsch was 't Kerstdag en zooals de ongelukkige het voorzei, kwamen twee hoogere officieren hem uit mijn huis horstelen om er zelf te nestelen, zoodat wij hem niet meer zagen, maar eenige dagen nadien kwam mijn meid, Martha, ontsteld van een boodschap terug. Wilt ge nu wat weten? riep ze veraltereerdonze weemoedige offi cier daar, hij is razend zot geworden 'k heb hem gekoord en gebonden tus- schen soldaten zien wegsleuren. Ik stond op, diep geschokt, ging wandelen in mijn hoveke en dankte God, die mij voor den duts bermhertig hiel]) zijn. Vrede op aarde Warden Oom. BALATUM SANSEN - VANNESTE, Poperinghe. De pensioenkaarten. De Socialisten maken jacht op schandalen, 't Is minister Heyman die ze gaarne hatelijk maken. Nu weer om. A propos waarvan? Zieker De wet op de ouderdomspensioenen (10- 12-24) voorziet de volledige vrijheid der verzekerden in zake keur der peif* sioenkas, die hunne stortingen aan de Algemeene Spaar- en I.ijfrentkrts moet overmaken. De patroons hebben getracht de werklieden ingelijfd te krijgcts in patronale pensioenkassen en zijn daarin ten deele gelukt. M. Wau- ters, die van Mei 1925 tot November 1927 Arbeidsminister was, heeft ze laten begaan. Minister Heyman heeft nu eene verordening goedgekeurd, naar dewelke de pensioenkaarten der verzekerden die in den loop der maand verjaard zijn, moeten afgeleverd wor den hij de uitbetaling der loonen in plaats van op het werk. Anders niet. Daarop nu een protest van de roode Mutualiteiten, bewerend dat minister Heyman de werklieden naar de patro nale pensioenkassen drijft. Dat is na tuurlijk brutaal gelogen. Maar wat wilt ge?!? Waar ze geen feiten vin den, moeten ze zich van leugens be dienen. 't Zal nooit anders worden. Wanneer komt D' Borms vrij? Over de verkiezing van Dr Borms geraakt men niet uitgepraat. Het is opvallend hoe de Vlaamsche pers dit geval kalm en beredend opgenomen heeft, wijl de Waalsche en fransch- schrijvende pers in het algemeen ge weldig dom gedaan heeft. De Kamercommissie, belast met het onderzoek der verkiezing te Antwer pen, werd bij loting samengesteld. Het toeval heeft gewild dat de meerder heid bestond uit anti-gouvernementee- len. Zij heeft beslist dat Dr Borms niet kan zetelen als Kamerlid en dat de verkiezing van den Liberaal, M. Baelde, geldig is. De Kamer heeft de hesluiten van de Commissie bekrachtigd. Zij heeft M. Baelde goedgekeurd om tot geen nieu we verkiezing te moeten overgaan. Thans beweert men dat M. Baelde toch in de Kamer zal zetelen, 't Is maar een beetje klein voor dien Libe ralen Heer zoo langs het achterpoortje te moeten binnengesmokkeld worden. Wat den Senaat betreft deze zaX naar alle waarschijnlijkheid deze wéék het amnestie-voorstel ongewijzigd goedkeuren. Het blijkt den wensch te zijn van Minister Jaspar Dr Borms vrij te laten wanneer de verkiezing van M. Baelde goedgekeurd is en de amnestie-wet door den Senaat aanveerd is. Anderen beweren dat de Liberale Ministers zich ten stelligste tegen de vrijstelling van Dr Borms zouden verzetten Als alles regelmatig gaat komt Dr Borms vrij nog vóór Kerstdag en dat ware eene goede, schoone zaak. Maar er kunnen deze week verrassingen tkomen die zulks onmogelijk maken. De overstroomde Scheldestreken. De Kamerleden en deze week ook de heeren Senatoren hebben een be zoek gebracht aan de overstroomde Scheldestreken. Allen zijn erg getrof fen geweest bij het zien van den groo ten ram spoed der beproefde bevol king. Kamer en Senaat hebben een adres «van sympathie gestemd aan die bevolking en van hulde aan degenen die hulp en troost hebben gebracht. De Regeering geeft 10 millioen. 't Is veel. Maar zal het genoeg zijn? In alle geval er zouden maatregelen moe ten genomen worden opdat voortaan de dijkbreuken van de woelige Schelde zouden voorkomen worden. Op verre na is alles nog niet in orde in het overstroomde gebied. Van vele zijden word hulp geschonken in waren of in geld en dat is welkom want de nood is er nog geheel groot. Wij mogen het hulpbetoon van \ve- ge het Rood Kruis van Belgie niet on derschatten, maar dat er uit verschil- lige plaatsen van het land protesten opgaan tegen het zenden van Vlaamscli - onkundige verpleegsters naar die overstroomde Vlaamsche dorpen, toont genoeg dat Vlaanderen zich niet meer alles laat welgevallen en dat het Belgische Roode Kruis de Nationale inrichting niet is die het wel zou moeten zijn. Over het optreden van het Vlaamsch Kruis werd met den meesten lof gesproken. Bij de Studenten. De verkiezing van Dr Borms heeft zijn weerslag gehad in de Studenten wereld. Te Leuven zijn de Vlaamsche Stu denten in stoet door de straten ge trokken om hun geestdrift te uiten om den triomf der amnestiegedachte. De Waalsche studenten hebben die niet kunnen verkroppen. Er kwam van hunnentwege tegenmanifestatie en er ontstonden relletjes. Sommigen kwa men er met een buil of een blauw oog van af. Na zulk een kloppartij is het Vader land zeker gered Men meldt dat de Vlaamsche Stu dent, heer Bockaert, van de Hooge- school weggezonden werd wegens het roepen van Weg mét Belgie Tegen twee andere Vlaamsche stu denten is een onderzoek ingesteld. De Waalsche studenten hebben be sloten eene tegenbetooging te houden te Brussel. Eerst dachten zij dit te Antwerpen te doen. 't Schijnt dat een aantal Russische studenten met vlagg n voorop te Leu ven gingen in den anti-Borms-stoet. Dat die kerels zich bemoeien met wat in hun land omgaat. De afdeeling Amsterdam van het Dietsch Studentenverbond zond een telegram aan BormsGegroet, Ko ning van Vlaanderen!» Dit telegram! -werd niet besteld. Wanneer de driften te veel opge- ikw«ept zijn worden dommigheden ge daan. Is het niet al te belachelijk dat de Katholieke Vlaamsche Studenten van Leuven de Gazet van Antwerpen te Antwerpen hebben uitgejouwd? De Katholieke Waalsche Studenten van Brussel zijn gaan roepen en tieren te gen De Standaard wijl zij zijn gaan juichen voor de bureelen van de libe rale bladen als de Etoile Beige en de Independence Beige Wij weten wel dat studenten jong zijn en geestdriftig om het meest, aan welke zijde zij ook staan. Maar zou men toch van de Katholieke Studen ten, zoo WaletDals Vlamingen, niet wat meer ernst mogen verwachten vooral op oogenblikken als deze Als Katholieken zouden zij toch wel mo gen inzien dat het katholiek belang zal gediend zijn met eene rechtveerdige oplossing der taalkwestie in ons land. Maar daarom is het niet noodig zich aan gewelddaden over te geven die veelal die goede oplossing in den weg staan. Aan het H. Hart toegewijd. De Italiaansche Marine heeft zich zelf plechtig toegewijd aan het H. Hart. Te dier gelegenheid werd een H. Hartbeeld opgericht waarvan het voetstuk draagtDe verdedigings marine van Italië wijdt zich plechtig toe aan het H. Hart van Jezus en plaatst ter herinnering aan dezen eed dit standbeeld in de Marinekerk der oorlogshaven Welk een groote les voor het Ka tholiek Belgie! Op welk een huilkoor zou in ons land dergelijk voorstel ont haald worden. Tot nu toe blinkt het officieele Bel gie* niet uit tfobr fladeh diè een wer kelijk godsdienstig karakter dragen, 't Is droevig! De Pachtwet. In zake pachtwet is nu eindelijk eene overeenkomst tot stand geko men. De katholieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat hebben deze week vergaderd en besloten het ont werp goed te keuren dat door de Re geering werd gewijzigd in dezen zin dat de duur van de pacht op 9 jaar vastgesteld wordt en de opzeggings termijn op 2 jaar. Het lijdt nu geen twijfel meer dat de wet, zooals zij er nu uitziet, door de meerderheid van Senaat en Kamer zal worden goedgekeurd. Wanneer dat zal gebeuren kan men moeilijk voorzien. Hoe eer hoe beter en in alle geval vóór de verkiezing van Mei 1929. Maar als er 40 Kamerleden het woord voeren in een begrooting zooals die van Spoorwegen, als mén met Kerstdag verlof wil nemen en om kiespropaganda te maken de zittijd vroeg wil eindigen, dan zal er nog veel werk ongedaan blijven. Het ware doodjammer moest de Pachtwet zich nogeens daartusschen bevinden. Het heeft er nu reeds al te lang mede ge duurd. Iets over Postzegels. Vroeger was het algemeen gebruik op de postzegels of timbers de beel tenis, het kopke te zetten van het hoofd van den Staat. In de laatste jaren bieden de Ko ningskoppen min belangstelling en men heeft sehoonere postzegels ge maakt met monumenten of personali teiten eigen aan het land. fn Frankrijk kwanten de beroemd heden Pasteur, Ronsard en Berthelot •op de postzegels. Op Mei 1929 is het vijfhonderd jaar geleden dat Jeanne d'Arc het beleg van Orleans deed opheffen en Frank rijk redde. Dat er in Frankrijk toeko mend jaar groote feesten zullen plaats om zulks te gedenken is zeker. Nu reeds is het beslist dat een zegel van 50 centiem met het portret van Jean ne d'Arc in omloop zal gebracht wor den in Frankrijk. Hij verbeeldt de Maagd van Orleans gezeten te paard. In Spanje zullen Catacomben- postzegels uitgegeven worden waar op naast den Koning van Spanje ook de beeltenis zal komen van Z. H. Paus Pius XI. De opbrengst dezer postze gels zal besteed worden 0111 de opgra vingen in de Catacomben van de H H. Damasus en Praetentatus. Nieuwe briefjes van 50 frank. Er gebeuren veel missingen met de briefjes van 50 frank die omtrent het zelfde kleur hebben als deze van 20 frank De Nationale Bank heeft een nieuw briefje van 50 frank in omloop ge bracht. Het is dezelfde teekening als dit in December 1927 uitgegeven maar het heeft de welbekende groene kleur der oude biljetten van 50 frank. Prijsvermindering heen en terug. De Nationale Maatschappij van Spoorwegen zou het inzicht hebben binnenkort weer de heen en terug biljetten in te voeren recht gevend op vermindering, zooals vóór den oorlog. Bolivia en Paraguay. Er dreigt oorlog in Zuid-Amerika tusschen de landen Bolivia en Para guay. Die landen vormen als 't ware den Balkan van Amerika. In die gebie den was er in de geschiedenis der laat ste honderd jaren al niet veel anders te boeken dan opruiing en omwente ling, burgeroorlog en bloedige inter nationale veete. Het huidige geschil dreigde al een heelen tijd. De electrische sprankel die het vuur veroorzaakte was het feit, dat in den nacht van 5 op 6 December (Sinter Klaasnacht soldaten der twee landen op malkander vuurden in de grensstreek van den Chaco Boreat. Die grens, zooals in vele plaatsen en tusschen vele landen, is wel in vredes verdragen vastgelegd, maar op den grond, ter plaatse nooit afgebakend geworden. Dikwijls werd zij denkbeel dig van rivier tot rivier of dwars door het oerwoud getrokken. Er is nevens de grensmoeiliikheden nog als oorzaak tot den toekomenden oorlog te melden dan drang van Boli via een verbinding met de open zee te bemachtigen en juist wordt die weg langs het Chaco-grensgebied gezocht. Moet er nog bijgevoegd worden dat de geruchten als zouden er in de be twiste streek petroleumbronnen ont dekt zijn, de oude aanspraken op deze streek komen verlevendigen. De berichten melden dat beide lan den zich tot den oorlog bereiden En toch valt het te hopen dat zulks niet zal gebeuren. De Volkenbondsraad, te Lugano juist hijeen, en de Pan-Amerikaansche Conferentie, thans in Argentina ver gaderd, hebben reeds hunne matigende stem laten weerklinken. Argentina zelf heeft reeds een rechtstreeksche bemiddelingsactie beproefd. Hopen wij dat beide landen, Bolivia en Paraguay, weldra voor een minne lijke schikking zullen te vinden zijn. GUIDO. I» 75 Voor een jury in Frankrijk. Op de bank der beklaagden zat een jonge man van nauwelijks achttien jaar, Emile Sandot, die het merktee- ken van zijn zedelijk verval duidelijk zichtbaar op zijn gelaat droeg. De president der rechtbank sprak tot hemSandot, gij hebt Rosiau Ménié vermoord en haar van twee frank beroofd. Als gij geweten hadt dat ge maar zoo weinig bij haar vin den zoudt, hadt ge haar toch niet ver moord. wel Sandot: «En waarom niet? Ik werk ook wel voor twee frank. Waarom zou ik dat oude wijf onge moeid hebben gelaten, al had ik voor uit geweten, dat er maar een beetje te halen was! 't Is toch altijd beter dan niets President: Van zulk een cynisme en boosheid moet toch zelfs de slecht ste mensch nog wel gruwen. Pas acht tien jaar en nu al zulk een doortrapte booswichtWaar hebt ge die verdor venheid opgedaan? Sandot: Weet ik het? President: Bekent ge al datgene waarvan men u hier beschuldigd heeft Sandot: Zeker beken ik het, waar om niet, maar ik lach er wat om ook President: De gezworenen zullen vonnis wijzen. Ik geef het woord aan den verdediger. De verdediger, advocaat San Ap- pert, sprak Mijne heeren. Mijn taak is hoogst eenvoudig. De beklaagde heeft een volledige bekentenis* afgelegd: een eigenlijke verdediging is dus niet meer mogelijk. Toch wil ik in deze kaak eenige woorden spreken. Wan neer de rechtbank hier den beklaagde rekenschap vraagt van zijn misdaad, dan vraag ik op mijn beurt de recht bank verantwoording omtrent het vonnis dat zij gaat uitspreken. Hoe zal het luiden? Ik weet het niet, maar wel weet ik dat menigeen hier schul diger is dan deze misdadiger. Die schuldige of lieve die schuldi gen, mijne heeren, dat zijt gij, die hier de maatschappij vertegenwoordigt, de maatschappij, die zich gedwongen ziet misdaden te bestraffen die haar eigen toegeeflijkheid niet heeft weten te voorkomen. (Beweging op de publieke tribune). Ik zie hier voor mij, en ik be groet zoo ging de verdediger voort het beeld van den Gekrui sigde. Het hangt hier in de rechtzaal waar gij de schuldigen veroordeelt. Maar waarom hangt het niet meer in de scholen, waar gij de kinderen doet onderwijzen? Waarom werd de Ge kruisigde van Golgotha hier aan dezen misdager pas vertoond nu hij zich in zoo hoogernstige mate vergrepen heeft aan de wet Had men Sandot den Chritus lee- ren kennen toen hij nog op de school banken zat, dan zou men hem nu daar niet zien zitten op de bank der schan de. Wie heeft hem ooit gesproken van zijn ziel, van de achting en eerbied, die men den naaste schuldig is, van de liefde tot God? Wie heeft hem ooit gesproken over het gebod des Heeren Gij zult niet doodslaan? Zonder eenige beveiliging is deze ziel prijs gegeven aan alle slechte hartstochten. Hij is opgegroeid als de wilde dieren in de woestijn, alleen, midden in de maatsèhappij die zich niet om hem be kommerd heeft zoolang hij haar geen last veroorzaakte, die hem dooden zal nu hij schadelijk wordt. Ja, gij mijne heeren, gij verdient angeklaagd te wordengij die prat gaat op uw beschaving en die toch eigenlijk niets zijt dan barbaren Gij zedenmeesters die onder 't volk onge loof en zedenbederf verspreidt of ten minste ongestoord laat voortwoeke ren. En dan verwondert gij u nog dat het volk antwoordt met misdaad, ruw heid en geweld. Veroordeelt mijn cliëntge hebt er het recht toe. Maar mijn plicht is het, u aan te klagen, u op de eerste plaats Op de publieke tribune klonken lui de toejuichingen, die de president als met geweld tot zwijgen moest bren gen. De gezworenen trokken zich terug. Na eenige oogenblikken werd het von nis voorgelezen. Sandot was ter dood veroordeeld. De verdediger hief de rechterhand omhoog naar het kruisbeeld en riep uitSandot heeft den dood verdiend, maar God zal oordeelen over de rechters (Rom's Aank.) ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BH IlllllllllllllliniBUIUIIIIO Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wetstr. Bijbanken Kortrijk, 4, Lange Steenstraat YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) J Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waas- ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen: AlveringhemG. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer: O. Desmytter, Gem. Bed. BoesingheEug. Coulier, Handelaar. BixschoteC. Hondeghem, Plaats Brielen: J. David, Gemeente Sekretaris CrotnbekeC. Decae, Gemeente Ontvanger DickebuschMevr. G. Deconinck. Dranoutre Hubert Thibaut, Gemeente-Sekr. Elverdinghe: J. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris GhyverinclioveL. Stekelorum, Gem.-Sekr. HollebekeA. Breyne, Getn. Sekretaris KemmelRené Joye, Handelaar Locre Hub. Thibaut, Gem.-Sekr., Dranoutre LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger Meessen: L. Lemaire, Westnieuwkerke Moeres: Marcel Melis, Gemeentesekretaris Moorslede: Jos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats PasschendaeleMevr. Noliet. PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerk» Poelcapelle Jules Vandeputte, .Handelaar. PollinchoveH. Anseeuw, Gem. Bediena* Proven E. Delava, Rentenier ReningheA. Wullepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sekr. StaveleMevr. P. Franchoo. Westoutre-; A Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerder WulverghemL. Heughebaert, Gem. Sek?, WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. Oat WytschaeteG. Alleman. ZonnebekeLucien Debal, Gem. Sekretarfii Merckem: Od. Robbe, Kouterstraat. Zichtrekeningen 3% bruto. 15 daagsche rekeningen 4,50% Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Ko«m pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, en». Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarde®. ZEKERHEID VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1928 | | pagina 1