FONDSENBANKNV Zonder Geloof, geen Geluk Missieactie De Wetgevers en het Vlaamsche Volk Volksgeneeskunde Zilveren iunisiukken Politiek Overzicht. ZONDAG 13 JANUARI 1929, Notarieel-, Annoncert- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, j Wie inlichtingen begeert over aankondi- j| gingen, wordt verzocht een postzegel voor Voor al uwe Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U h volle vertrouwen tot de 36 CENTIEMEN. 26' JAAR. Nr 2. S9S Abonnementsprijs per Jaar: In Stad: 14 fr. In 't Land: IS fr. (per post) Frankrijk: 28 fr. Congo: 28 fr. Andere landen 34 fr. TARIEF: Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching: 3 fr. mmMsm Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on». Telefoon N' 9. Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck Nr 15.570. "i" schrijven te toegen. Alle annoncen zij» vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieels Varkoopingen: 9S cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvra.»» FEESTDAGEN DER WEEK. JANUARI - NIEUWJAARMAAND. 13 Z H. Familie. H. Veronica. H. Godefridus. 14 M H. Hilarius, bis. en kerkleeraar. 15 D H. Paulus. H. Maurus. H. Embertus. 16 W H. Marcellus, p. en m. H. Honoratus. 17 D H. Antonius, abt. H. Nennius, abt. 18 V St P. St. te Rome. H. Prisca. H. Wolfr. 19 Z H. Canutus, Marius, Audifax en Abach. Het geloof alleen geeft aan de uit spraken van liet geweten de volle klaarheid, bekrachtigt ze en legt ons <le verplichting op ze te eerbiedigen. Het geloof alleen is ook in de moei lijkste omstandigheden onze troost en onze steun. Herinneren wij ons hoe Straus, de vader van het hedendaagsche onge loof, een man wiens stijl even koud was als zijn hart, en die men waarlijk niet van overgevoeligheid kan ver denken. zijn donkere wereldbeschou wing uitdrukt Wij worden medegeslettrd, zoo schrijft hij, tusschen de getande rade ren van de monsterachtige wereld- machine; men hoort haar fluiten, slaan en stampen geen oogenblik zijn wij ons leven zekeronverbiddelijk sleurt het rad ons mede, verpletteren ons de hamerslagen, en dat gevoel van volslagen machteloosheid vervult ons met ontzetting. Is het niet als of wij een ter dood veroordeelde zijn eigen doodsklok hoorden luiden? Waar zoekt hij zijn troost in zijn droevige overpeinzingen In de gedachte aan een algemeene wereld-evolutie, en in de herinnering der door den dood verbroken vriend schapsbetrekkingen, in de schoonheid van natuur en kunst, in het deelnemen in het geluk en het leed van anderen, in de vervulling van zijn levenstaak en dan in de blinde berusting in het noodlot en de vreugde eenmaal te mo gen sterven. Zoo heeft dan de atheïst ter ver zachting van alle menschelijk leed niets anders aan te bieden dan de ge dachte dat er eens een eind aan komt is het leven ondragelijk, het drukt ten minsten niet meer op hen, die niet meer zijn. Vandaar dat niet juist kommer en ellende, maar totaal gebrek aan geloof de groote drijfveer is die er zoovele toebrengt om op misdadige wijze hun ne dagen te verkorten. De statistieken wijzen uit dat onder de 120 of 140 sterfgevallen die iederen dag te Parijs worden aangegeven er gemiddeld 2 of 3 zelfmoorden zijn In een enkele week kwamen b. v. op de 884 sterfgevallen 27 zelfmoorden voor terwijl 17 andere personen een gewel- dadigen dood vonden. Onder hen die zich vrijwillig van het leven berooven zijn er maar weinigen die in God en nog minder die in Chris tus gelooven. Kenigen misten het geloof bij ge brek aan een christelijke opvoeding, anderen verloren dien leiddraad des levens, dien laatsten steun in hope- looze ellende door den verderfelijken invloed van slechte boeken en het toe geven aan ongeregelde lusten. Niet zelden verneemt de priester in vertrouwelijk onderhoud met beproef de zielen de volgende even bedroeven de als troostrijke bekentenis: Indien het geloof mij niet weerhield en sterk te, zoude ik tegen zooveel beproevin gen niet bestand zijn.» Ziedaar waarom het zoo verdienste lijk is de zielewonden te verzorgen en te genezen en aan de wanhopige door de liefde, de kennis en de vreeze Gods met het geloof ook de hoop te her geven. P. J op Dinsdag 15 Januari wordt eene JAARLIJKSCHE MISSIEAVOND gehouden. We verhopen dat iedereen gaarne zijnen geldeiijken steun zal verleenen. Dit jaar zal het ook iets bijzonders zijn namelijk een groote indische film (cinema)-avond aange boden door E. P. DUMOULTN, Je zuïet-Missionaris uit Indië. Ziehier het PROGRAMMA: 1. POLITIEK EN GODSDIENST IN INDIE. 2. GESLAAKTE BOEIEN of de Catechist van Kil-Arni. 3. KATHOLIEK LEVEN IN CHATO-NAGPORE. 4. PLECHTIGE INHULDIGING VAN Mgr VAN HOECK Eersten Bisschop van Ranchi. Kom dan naar den missieavond op Dinsdag 15 Januari, in de zaal der Be- nedictinen te 6 uur stipt. Kaarten tegen 3 en 5 fr. Plet Bestuur van den Missiekrans. Plerhaaklelijk reeds hebben wij er op gewezen dat de Regeering, samen met Kamer en Senaat, tijdens het ver- loopen jaar schoon werk geleverd heb ben op gebied van sociale wetgeving. Wij hebben aangetoond dat de Chris- tene Minister Heyman voor niets moet onderdoen voor den Socialist Wauters, wel integendeel. En dat juist de meest giftige pijlen, vanwege de tegenstre vers, geschoten worden naar Minister Heyman, dat is wel het schoonste be wijs van de degelijkheid van zijne werking. O]) andere gebieden is de Regeering min gelukkig geweest. Wij weten dat de Wetgevers niet al doen wat ze willen. Wij nemen aan dat zij noodzakelijk den invloed hun ner omgeving ondergaan. Ook het spel der partijen en de tucht in de rangen vragen van hen veel. Doch wij mogen het toch wel zeg gen, geheel de parlementaire werk zaamheid stond onder het teeken van vrees voor een ministerieele crisis, vrees voor een gebeurlijk terugkeeren der Socialisten aan de Regeering Er werden toegevingen gedaan langs alle zijden om de Regeering Jaspar te redden, het werd bij de Politiekers een bedingen, een sjacheren tot het be lachelijke toe zelfs. Van hun standpunt uit kunnen de Politiekers, de Wetgevers gelijk heb ben. Zij kunnen op de hoogte zijn van toestanden die wij niet kennen, zij kunnen verplicht zijn rekening te hou den met feiten die wij aleens niet ver moeden. En daarom ook mogen wij hen niet te rap veroordeelen. Maar waar zij hun doel betracht hebben en hunne lijn gevolgd hebben, het volk dat zij vertegenwoordigen en door wien zij naar het Parlement gezonden werden, dat volk heeft eene evolutie ondergaan in zijn gedachten, dat volk heeft ook zijne lijn gevolgd. En het moet, spijtig genoeg gezegd worden, de lijn door de Wetgevers gevolgd is niet gelijkloopend met de lijn die het volk en in het bijzonder het Vlaamsche volk getrokken heeft. De Wetgevers hebben niet gegeven v, at het Vlaamsche volk, hun volk van hen verwachtte. Om meer bepaaldelijk te spreken geef ik deze twee voorbeelden. De hoofdschotels, die tijdens het laatste wetgevende jaar opgediend werden, waren de Militaire kwestie en de Amnestie. Het Vlaamsche volk verwachtte vermindering" van diensttijd alsook Vlaamsche en Waalsche regimenten of volledige gelijkheid. Het volk kleeft zich gemakkelijk aan simpele formu- len, bijzonderlijk als wantrouwen en verbittering reeds in zijn ziel gedron gen zijn. Welnu noch de vermindering noch de gelijkheid komen in de leger- wet voor, in voldoende mate althans en naar het gedacht van het volk. De Wetgeving was niet meer in contact met de volksziel. Vandaar het simpele besluit van het volkDie wet deugt niet. Dat is ook geen waar. Er is goeds, veel goeds in de militaire wet, triaar hadden die twee zaken er in geweest, die het Vlaamsche volk er meende in te moeten vinden, zij zou nog beter geweest zijn. Er was ook geen voeling genoeg tusschen de Wetgevers en de Vlaam sche ziel voor wat de Amnestie be treft. Er is te veel onrecht gebeurd in ons land. Ons volk dat recht is wilde niet dulden dat spioenen, ter dood veroor deeld, vrij liepen wijl de activisten ge vangen bleven zitten. Het volk ver stond het verschil niet dat gemaakt werd tusschen een Coppée, de verper soonlijking van den oorlogswoeker en Bonns, den idealist. Het volk sloot zich nogeens aan bij de simpele formule, Amnestie ver giffenis voor allen. De Wetgevers hebben de stem van hun volk niet gehoord. Om politieke redens, omwille der regeeringscrisis die moest vermeden worden enz. kwam de Amnestie er niet. Zonder rekening te houden met wat er juist gestemd is in zake Amnstie, zonder zelfs de gestemde wet te kennen keurde het Vlaamsche volk te Antwer pen, en geheel Vlaanderen door zou het 't zelfde geweest zijn, de Regee ring af. De kaakslag, die de Wetgevers niet hebben durven geven aan de Re geering, daarvoor heeft het Vlaam sche volk zelf gezorgd. Door toe te geven aan de Waalsche betoogers, door Bonus nog steeds ge vangen te houden toont de Regeering dat zij de harde les van Antwerpen nog niet begrepen heeft en toonen de Wetgevers dat zij nog niet klaar ge zien hebben in de ziel van het Vlaam sche volk. De toestand is veel erger dan onze Regeering en zelfs onze Parlementai ren schijnen te vermoeden Dat de Regeering en ook het Par lement ongestraft laat aansturen op een politieke moord, in beeld en in woord, op den persoon van Borms. dat toont hoe partijdig zij zijn. Niets werkt sterker en meer verblindend op de massa dan Bloed. God gave het dat het zoover niet kwame, doch na de ge beurtenissen der laatste dagen, zou het niet kunnen zijn dat ook voor hetvan Cawnpoore tegen Allahabad mid- Vlaamsche volk het probleem der ver- den zulk een bosch gebouwd een antwoordelijkheden worde gesteld? j vermaard sanatorium voor borstlij- 't Wordt tijd, meer dan tijd dat dei der-s. Regeering en de Wetgevers eens be-J Asclepias deed bronchitieken in bed- ginnen klaar in te zien hoezeer zij van den getimmerd uit hout van campher- hun volk afdwalen, Zij moeten spoedig hoornen slapen. De luchtzuiverende en handelen als zij willen redden wat nog bedarende eigenschappen der uitwase- te redden is. mingen uit dit hout herkomstig waren een voorhoedsmiddel tegen ontsteking en spaarden de lieden tegen vallingen. Iemand die dagelijks een weinig ge malen campher opsnuift zal zelden eene valling opdoen en is zij ingesteld, met deze eenvoudige remedie zal zij ZITDAGEN. D' BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag.p-->|AJCo;g verdwijnen. Te YPER, den le en 3® Zaterdag der maand, van 9 y tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2® Zaterdag der maand, van 9 y2 tot 12 uur, in Het Kapitel HBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Vele menschen denken dat eene val ling en eene bronchitis, onbeduidende ontsteltenissen zijn en dat men er niet moet naar zien, dat zij van zelf wel zullen genezen. Het is eene dwaling! Elke stoornis, hoe gering ook, in de normale werking der levensverrichtingen, kan aanlei ding geven tot erge verwikkelingen. Een verzworen splinter in den vinger kan het vuur in de hand en in den arm doen ontstaan. Eene kleine ontsteking van de luchtwegen, kan 't begin wor den van pleuris, longziekte en tering.; Hoevele ontgelukkigen die borstlij- ders geworden zijn omdat eene ver-, waarloosde of onbezorgde valling, schadelijke kiemen in hunne borstkas heeft binnengelaten. Een hoofdvalling kan op de lucht pijpen en eene bronchitis kan op 4e -longen vallen. Moet men hieruit besluiten dat voor de minste valling men verplicht is in het bed of in de kamer te blijven? Voorzeker nietmaar de beperkste voorzichtigheid vermaant ons dat eene valling moet verzorgd worden. Iemand, wiens oogen ontsteken zijn, die herhaaldelijk niest of begint 'te hoesten, zal het niet wagen om zonder sierp. of warmen overjas in de koude buitenlucht te gaan,' zich Std Elïifts achter de stoof te houden en zijne ont steltenis aldus tot een minimum be perken. Iemand die eene valling heeft, moet zich warm houden, warm drinken in nemen, weinig eten en vroeg gaan slapen. In alle huizen is thans een medische thermometer en alle huismoeders we ten hoe hem te gebruiken, wanneer echtgenoot of kinderen toevallig ver- koud moesten zijn. De thermometer geeft dadelijk eene gepaste aanwijzing en zegt of de toestand ernstig is ofwel weinig bekommernis moet verwekken. Stijg de temperatuur niet hoven 37,5, dan is het niet erg. Klimt zii bo ven 38° dan is er een ziekte te vreezen en moest de huisdokter bijgeroepen worden. Eene verkoudheid kan in de meeste gevallen door huiselijke remediën te gengehouden worden, en zelfs door en door genezen. Bestaat er eene voorbehoedende be handeling van verkoudheid? Ja, ten eerste de naaste gelegenheid vluchten, namelijk alle trokken of windtochten vermijden, terwijl het lichaam bezweet is; den lijdelijkcn opdrang in de slijmvliezen van neus, keel en luchtpijpen beletten. Elkeen weet dat luidruchtig spre ken. redekavelen, twisten in eenen warmen luchtkring, gelijk het in her- hergen en vergaderingen gebeurt, het bloed overvloedig naar het bloedvaten- net van de luchtwegen voert en den belanghebbende voor ontstekingen he-' stemt. led er ra-a al dat Danton in de Eran- sche Kamer eene zijner heftige Moed volle redevoeringen had uitgesproken, was hij 's anderendaags verkond en heesch, doordat hij eenen lijdelijden bloedopdrang' in de keelvliezen en in de inwendige bekleeding van de strot pip had geschapen. Valling is meestal op te doen in on zuivere lucht, beladen met kiemen en afval der ademhaling en zal zelden opgedaan worden in de zuivere reine veldlucht. Ook hebben de geneesheeren van overouds het gedacht opgevat lucht zuiverende middelen te gebruiken om de vallingen te voorkomen. Sperrebos- schen wasemen zuiverende dampen uit herkomstig uit de werking van de zuurstof van de lucht op den terpen tijn in bladeren en takken van alle sparreboomen voorhanden Menschen die in beboschte streken wonen, in de Kempen, in sommige ge westen van Vlaanderen waar denn'e- boomen groeien, weten dat de lucht balsemend op de longen ingrijpt en zij zelden aan vallingen lijden. In het eiland Tormosa, in Borneo, in Japan, in Koreo en Sumatra, groeit de campherboom, welke eene welgekende harsachtige stof in bladeren en sfam bevat, en van over eeuwen als bloed zuiverend en ontsmetting is bekend. De oude indische geneesheeren deden menschen met weeke horst in cam- pherboomwouden verblijven en van over vijf duizend jaren was de tempel Eatnpher is altijd aangewend ge weest om de lucht te zuiveren en oude lieden herinneren zich nog dat in den tijd van de cholera in 1866, iedereen met een ganzenpijpken met campher gevuld in den mond liep om de gezon de dampen ervan in te ademen. Wie eene hoofdvalling heeft en er spoedig wil van verlost zijn, neme vijf 'grammen gemalen campher en doe hem in een komtneken kokend water. Dadelijk stijgen de weldoende dam pen uit. Men adenie die in langs neus en mond en de valling is afgesneden. Wie eene beginnende hoofdvalling voelt aankomen kan ze ook dadelijk verdrijven met volgende eenvoudige remedie. Vraagt aan den apotheker vijf grammen wierstof (iodium cristallisa- tum) in een fleschken met breeden krop door een glazen krop gesloten. Adem van tijd tot tijd de dampen van de wierstof in en op een paar uren is uwe valling afgesneden. Wierstof is een bij uitmuntendheid ontsmettend en kiemdoodend genees middel. De kiemen in de slijmvliezen aan 't woekeren worden er door scha deloos gesteld en vernietigd. daags Eenmaal dat de valling ingesteld is, niets heter dan eene zachte zweeting verwekking. Neem 's avonds eene tas melk waarin een gram safraan ge kookt is; voeg er vijftig grammen rhum aan toe en wat suiker. Drinkt dat uit zoo warm mogelijk voor dat ge slapen gaat. 's Nachts zult gij eens goed zweeten, de slijmen zullen los komen en uwe valling zal 's anderen- genezen zijn. Eenen natten omslag, bij voorbeeld eenen Ifa'nceleh doek iii warm water gedopt?, rond den hals gedraaid en daarboven een ondoordringbaar be kleedsel gelegd, een gummi vel of een dicht papier, werkt gelijk een plaatse lijk dampbad en geneest spoedig de valling. Capoul, de Eransche tenor die zijnen naam heeft gehecht aan eene zonder linge coiffeerwijze, had in Januari 1874 eene valling opgedaan. 's Anderendaags moest hij opkomen in Hamlet in den schouwburg van de Porte Saint Martin. Op aanraden van eenen vriend, een dagbladschrij ver, volgde hij bovengemelde eenvou dige behandeling en kon zijn stuk staan zonder hinder Bezwaar. Donderbladeren, eene op den buiten wel gekende vette plant, welke op het afdak van het schotelhuis, op het ovenkot of op de vurstpannen van de muren groeit, is wonderwerkzaam en verzachtend in de vallingen. Men neme tien grammen donder bladeren van hare buitenste pel ont daan, men kookt ze met 200 grammen regenwater, men doe er dertig gram men azijn en vijftig grammen honing bij en neme van dit mengsel alle halve uren eenen koffielepel. Niets dat beter is. Donderblaren verslaan danig wel den brand, zijn bijzonder werkzaam wanneer de valling den achtermond en de keel heeft ingenomen. Honing, geschenk der bieën. door deze ieverigc diertjes uit duizenden bloemen verzameld, is een natuurlijk levende suiker, welke nevens verster kende eigenschappen, wonderbare ont smettende en balsemende eigenschap pen bezit. Er bestaan in Belgie vier soorten honing: de weidezeem, opgedaan in West-Vlaanderen de boekweitzeem in 't Meetjesland, langs de kanten van Eecloo, Lembeke, Urselde linden- zeem, Somergem Lovëtidegem, Vin- derhautede heidezeem, in de Kempen en in 't Walenland. Deze vier soorten honing hebben elk eenen bijzonderen smaak en geur naar gelang de bloemen waarin de bieën hun aas gaan zoeken. Voor val lingen is lindezeem de beste. Een vierendeel zeem, een dooier van een ei. een lepel olijfolie, een enkel maatje rhum. Alles goed ondereen geslagen en daar ondertusschen een lepel van ge nomen is allerbest voor eene valling. Het is zacht voor de borst en tevens uiterst versterkend. De vlierboom, Sambucus nigra, be vat in de pel der jonge scheuten en in de beziën een slijmverdrijvend en zweetver wek kend bestanddeel dat hem uiterst nuttig maakt in de be handeling der vallingen. Elkeen kent de vliersiroop vroeger jaren in alle huisapotheken voor han den. Indien men aan geen vliersiroop kan gerak,en, kan men de pel van de vlien- derboom gebruiken. De binnenste pel van eene tweejarige scheut wordt best geprezen. Men neme tien grammen dezer pel fijn gesnedenmet late ze trekken mef eene pint kokend water, gedurende een uur voegt er vijftig grammen sui ker aan toe en drinkt er den dag door, van. i Moerbeziën siroop, druiven siroop. vijgen gekookt met water en suiker en het sap er van gedronken, zijn allen goede huisremediën tegen valling Thans worden veel pastillen tegen den hoest geprezen; meestal zijn ze samengesteld uit kalissebrood waar aan wat suiker en een verdoovings- middel zijn gevoegd. Aanwezigheid van dit laatste maakt de pastillen schadelijk. Eene siroop eenvoudig gemaakt van zwart kalissebrood, kandijssuiker en een weinig olie van steranijs is in de meeste gevallen voldoende. Jslandsche zeemost, 10 grammen met eene pint melk gekookt, en gesui kerd, geeft eene aangename gelei heel doeltreffend tegen vallingen. De Alantwortel, (inula helenium) vijf grammen gekookt met eene pint melk, is eenen balsem voor keel en borst en werd in de middeleeuwen dagelijks gebruikt tegen vallingen Al deze huisremediën werden in den ouden tijd veel gebezigd en de men schen hielpen er zich mede. Heden moeten zij kostelijke specialiteiten hebben, keurig ingepakt en door ruime ruchtbaarheid in de kranten opgehe meld. Schijnbaar bedaren hunne ongemak ken, maar na eenige dagen is hunne verwachting teleurgestelddoordat deze nieuwigheden enkel de lastige verschijnselen van de valling verdui ken en de oorzaak ervan niet aanpak ken. Dr W. DE BA ETS. Bovenstaand uiterst belangrijk artikel werd voor ons blad geschreven door Dr W. De Baets. We zullen nog soms artikels over Volks-geneeskundedoor Dr De Baets te lezen geven en onze geachte Lezers, en bij zonderlijk de Huismoeders, raden we drin gend aan deze volks-geneeskundige raadge vingen goed te volgen als een geval er in beschreven zich in hun gezin voordoet. Dokter W. De Baets, onze Medewerker, is rustend geneesheer te Gent en man van groote ondervinding. Gezien zijn hoogen ouderdom, doet hij geen bezoeken ten huize. Wie hem zou weti- schen te raadplegen zal hem sprekelijk vin den alle dagen van 8 tot 9 u. en van 2 tot 3 u., 'Houtlei, 64, 'G'ènt. IBBBBBBI Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen: 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 2,00 fr. 4,50 fr. 1,00 fr. 220 fr. 0,50 fr. 1.05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. BHBBBB: ■81 De Boerenbond en de Overstroomingen. Van de eerste ure heeft de Boeren bond Hink hijgedragen tot hulp en troost hij de ramp aan de Schelde. Dit hulp geven vond de Boerenbond billijk en rechtveerdig. Het was een sociaal werk en het betrof zoovelen zijner leden. Maar die hulp ging niet alleen naar de leden van den Boerenbond. Voor de ramp, die geen verschil kende in het kiezen barer slachtoffers, kende de Boerenbond er evenmin in het uitdee- len van hulp. Van eerst af werd er gezorgd voor vesting der menschen, ook van hen die met vee en alaam weggevlucht waren. Er werd gezorgd voor de kinderen en ook voor het hooghouden van het vertrouwen bij de bevolking om pa nieken te vermijden. Bij gildehroeders werden kinderen uitbesteed en een Steun- en Hulp dienst werd opgericht te Dender- monde. Er werd overleg gepleegd met de afgevaardigden van het Rood- Kruisen het Werk voor Kinder welzijn Hoeven, woningen en stallen wer den ontsmet. Door de zorgen van den Boerenbond werden de noodige toe stellen en ontsmettingstoffen ter plaatse gebracht. Voor het bevoorraden van men schen en vee, het voorzien van kolen en andere dringende benoodigheden werd een bijkomende dienst in het leven geroepen. Wat de Boerenbond als dusdanig deed en uitgaf ten bate hoofdzakelijk van zijn leden, dat neemt hij voor eigen rekening. Het hoofdbestuur van den Boerenbond heeft beslist eene som van 500 duizend frank vóór de werking tot hulpbetoon beschikbaar te stellen. De Boerenbond heeft zich in deze moeilijke omstandigheden waardig ge toond van het groot vertrouwen dat -zijne talrijke leden stellen in deze prachtige inrichting. Tegen de dieven. M. Lippens, Minister van het Ver voer heeft eene Commissie ingericht die maatregelen zal nemen om de diefstallen en verschillende misbruiken te keer te gaan in de havens en op de vaarwaters in het algemeen. Diefstal is een die]) ingeworteld kwaad dat heerscht in alle havens van de wereld, in de eene meer. in de an dere minder. Het dient in Belgie door treffenck: maatregelen tot het gering ste beperkt, tot welvaart van den han del en goede faam der baan over Bel gie in het nationaal verkeer. Belgie aan het H. Hart. De jaarlijksche plechtigheid van de toewijding van Belgie aan het Aller heiligste Hart van Jezus, had den eersten Vrijdag van het jaar plaats in de Sinte Goedele-kerk te Brussel. Om 5 uur had de plechtigheid plaats voor de vrouwen en om 8 uur voor de mannen. De akte van toewijding" aan het H. Hart werd telkens voor eene prop pen syo'lle zaal voorgelezen in de Vlaamsche en in de Eransche taal Het was een roerende plechtigheid vol diepen godsdienstzin. Elk op zijn eentje? De Socialist oud-minister Destrée, die v-óor den oorlog in zijn befaamden brief aan den Koning vlakaf schreef Sire, er zijn geen Belgen koestert nog immer scheidingsplannen. In een artikel in Ke Soir schrijft hij over de eendrachtige oplossing van de schoolkwestie en de Vlaamsche kwestie. Hij zegt onder meer: De Vlaamsche kwestie is heel wat neteliger dan de schoolkwestie. Zij dringt sinds eenige jaren op den voor- Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wetstr. BijbankenKortrijk, 4, Lange Steenstraat YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waa®» ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen Alveringhem G. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer: O. Desmytter, Gein. Bed. BoesingheEug. Coulier, Handelaar. BixschoteC. Hondeghem, Plaats BrielenJ. David, Gemeente Sekretaris CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger Dickebusch Mevr. G. Deconinck. DranoutreHubert Thibaut, Gemeente-Sekr. ElverdingheJ. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris GhyverinchoveL. Stekelorum, Gem.-Sekr. HollebekeA. Breyne, Gem. Sekretaris KemmelRené Joye. Handelaar Leysele N. Pillaert, Gem. Sekr., Statiestr., 12 I.ocre Hub. Thibaut, Gem.-Sekr., Dranoutre I,ooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger MeessenL. Lemaire, Westnieuwkerke Merckem Od. Robbe, Kouterstraat. Moeres: Marcel Melis, Gemeentesekretari® MoorsledeJos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats PasschendaeleMevr. Noliet. PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerk® PoelcapeÜeJules Vandeputte, Handelaar. PollinchoveH. Anseeuw, Gem. BedienOk Proven E. Delava, Rentenier Reninghe: A. Wullepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sek' StaveleMevr. P. Franclioo. Yinchem J. Ceulenaere, G. O., Wulveringh. Westoutre; A Declercq. Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerde) Wulverghem: L. Heughebaert, Gem. SefcA WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. Ot-t, Wytschaete: G. Alleman. ZonnebekeLucien Debal, Gem. Sekretsffr 15 daagsche rekeningen 4,50% Zichtrekeningen 3% bruto. Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligation op 5 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Ko«* pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, ens Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarde®. ZEKERHEID VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1