LANDBOUWBELANGEN FORTE BRUNE In 't Binnenland Landbouwers en Neringdoeners, Verbond der Christene Vrouwen. Het Bestuur. Yper. Zonder geweiden zonder beslaggaat de Ypersche weverij haren gang voort. We hadden vroeger reeds gesproken van nieuwe getouwen die zouden bijkomen, nu is men bezig eene verwerij bij te zetten. Zoo doen de zal het goed van hier uit voor goed kunnen verzonden. Franciscaansche Derde-Orde Zuid^choote. St Juiiaan* Diefte. Op 't ge hucht «Het Wieltje», zijn dieven 's nachts binnengedrongen in de stal lingen van den herbergier Alfons De- wilde. Zij hebben er al het koper dat hij met zuren arbeid verzameld had ter waarde van 700 fr. gestolen, als mede werden twee vette konijnen ge robberd. Het is de eers'e diefte niet van dien aard die in de streek begaan wordt. De rekels zijn reeds gekend en 't is te hopen dat zij loon naar werken j u'len krijgen. Iseghem.-£r Sta Kruis. Ongeval. B. De- clerck, handelaar, 45 jaar, van Gent, werd bij het overstappen der tramlijn gevat en medegesleurd door een tram rijtuig. Hij werd nog al erg toegeta keld doch nietlevensgevaarl k. Caeskorcke. Apotheker Ver- mandere's Poeier N° 4200 versterkt de hennen tegen de koude, behoed ze tegen alle ziekten geneest gezwollen kop, etterende oogen, slijmen ia neus en keel, slechte spijsvertering, enz., enz. bevordert het leggen. Oostdulnkerke. Gelukkig ont. snapt. Donderdag der verleden week kwam M. W. Gombert, hande Voor uw DIAMANT, G0UDEWERK, Goudsmid, Bot? rs raat, 6, YPER Woumen. Toestand der parochie in IQ28. In den loop van 1928 ge boorten 42; huwelijken i5ovei lij- deus 25, waaronder 7 kinders van min dan I jaar. 18 meerderjarigen van 5o tot 60 jaar, 1van 60 tot 70, 8 van 70 tot 80, 3 boven de 80 jaar 6. Langemarck. Groote Prjjs- kaartirg. Op Zondag i3 Januari is er groote prijskaarting in de herber gen Het nieuw Gemeentehuis bij A. Vanderp^r en De Zwaan bij V. Noliet. 5oo fr. prijzen verdeeld als volgt 100 85 75-65 5o 4>3o-25-20-io. Inleg 4 frank, taks ir,begrepen. Men speelt man tegen man in afzonderlijke zalen. Begin om 3 ure zeer stipt. Oostcamp. Ongelukkige spreng De werkman Emiel Smessaert, die over enkel dagen over een gracht sprong en zich daarbij een been hrak is aan de bekomen kwetsuur overle den. Boesinghe. Hier fopt men In de Ypersche Bode van Zondag laatst staat er zwart op witBinnen korten tijd zullen hier de groote wer ken aan het sas en de vaart aanvan genBoesinghe dankt Meester Bu- Poalcapslle. Kroostrijke Ge zinnen. Verledene week heeft men alhier een bond gesticht voor Kroost rijke gezinnen. MM. Depraeter en Decock, hebben beiden door hunne prachtige voordrachten, doen uit schijnen, waarin den bond bestaat en moet bestaan, alsmede de groote voordeelen aan deze inrichting ver bonden. Hunne klare en aangename bewoordingen verwierven ieder's goedkeuring. Het voorioopig voorge steld bestuur werd met algemeen handgeklap aanvaard, met aan 't hoofd voor proost de volksbeminde E. H. Onderpastoor,.en M. Georges Courtens als voorzitter. Onmiddellijk lieten zich een dertigtal leden in schrijven. Dit is een bewijs van deug delijke stichting, en de medebroeders zullen niet lang ten achteren blijven, wantEendracht maakt macht Ylamertinghe. Burgerstand. Binst het jaar 1928 werden er 57 geboorten, 22 sterfgevallen en 32 hu welijken geboekt. Proven. Schielijke dood. Maandag avond, rond 6 ure, al op dienst zijnde, is de heer Moors, bri gadier der douanen alhier, oud 5g ja ren, opeens schielijk gestorven. Deze voorbeeldige ambtenaar was van iedereen bemind en geacht. HIER EN DAAR. De Graanteelt In Rusland. In de Groote Post te Brus sel. Ter gelegenheid van Nieuw jaarsdag werden door de Groote Post van Brussel 2.761.000 brieven 56o.ooo naamkaaitjes en 228.000 zichtkaarten uitgereikt. Dit is 17x00 brieven, 20.oco naamkaartjes en 3b.000 zicht- kaartjes meer dan verleden jaar. Haven van Antwerps n. De De Kiezingen in 1929. De j doodgereden. DE BROUWERIJ MASSCHELriN, Yperstraat, 87, Poperinghe, brengt U ter kennis dit zij van heden af een allerbeste bruin bier kan leveren aan 65 cent. de Hier, fr. d@ tnn van 140 liters. 45 fr. de halv® ten van 70 liters. Eetzslfde bruin bier kan in de stad te huis besteld worden aaa 8 fr. den bek van 12 fïesscben. Bemint dus uw profijt en proeft eens, grond. Een kleinigheid is voldoende om ze opnieuw te doen rijzen en mor gen zal dit weer het geval zijn Nooit hebben onze bewindvoerders ze onder het oog durven zien, nooit hebben zij gepoogd de kwestie in haar geheel tot oplossing te brengen. De ondervinding toont aan dat de Walen sinds .twintig jaar van de cen trale macht niets anders dan teleur stellingen en vernederingen te wach ten hebben. Waarom zoeken ze geen heil in een rechtstreeks akkoord met de Ylaamsche regionalisten? Vrijheid en gelijkheid: ieder op zijn eigen grond. Zou er dan op deze grondsla gen, die zoo uitnemend strooken met onze historische traditiën en met ons nationaal temperament "iet een mo dus vivendidat Belgie sterker maakt, kunnen gesloten worden De Waalsche Vereeniging van Staatspersoneel, bijeen in algemeene vergadering te Namen, nam een wensch aan waarin het volgende voor kwam Verklaart hij eenparigheid van de afgevaardigden van alle te gelijk ver- eenigde af deelingen, dat zij het mini mum-programma aanneemt, zooals het voorgesteld is. met het oog op de aanstaande verkiezingen, door de Assemblee Walloime en zich aan sluit bij de formule die zij voortaan uit alle krachten zal verdedigen: voor de nationale eenheid door de bestuur lijke scheiding Geen enkel franschschrijvend blad heeft tegen deze motie protest aange- teekend. De Vlamingen zouden zulks eens moeten aannemen. Ge zoudt Wat hooren Voor die in Frankrijk gaan werken. Talrijke Belgische arbeiders gaan nog steeds in Frankrijk binnen zonder zich in regel te hebben gesteld met de thans van kracht zijnde beschikkingen die onlangs in strengheid toegenomen hebben. Het departement van Buitenland- sehe Zaken herinnert andermaal aan de belanghebbenden dat de Belgen, die in Frankrijk wenschen te werken, alvorens over de grens te gaan, zich moeten voorzien van een getuigschrift van regelmatige aanwerving, gevi seerd, hetzij door het Ministerie van Arbeid, Service de la Main d'CFuvre Ktraugère, 2, Avenue Rapp te Parijs, betzij door het Ministerie van Land bouw, Service de la Main d'CFuvre et de 1'Immigration agricole, 78, rue de Varrennes te Parijs, naar gelang den specialen arbeid dien zij verrichten. Luitenant-Generaal De Ceuninck overleden. Luitenant-Generaal De Ceuninck, oud-overste van den algemeenen le gerstaf is te Brussel overleden, in den ouderdom van 78 jaar. Hij was een der grootste figuren van Belgie tijdens den oorlog. De bevolking in Congo. Onze Congo-kolonie die 80 maal zoo groot is als Belgie telt als bevolking iets meer dan deze van ons land Op 31 December 1927 bedroeg het getal inwoners 8.121.194. Dit is 16S.744 meer dan het jaar te voren. Er zijn 2.584.208 mannen. 2.652 119 vrouwen en 2. 884.867 kinderen. Het aantal niet getelde inboorlingen wordt op een millioen geschat. De Romeinsche kwestie. In de diplomatische kringen te Rome schijnt de overtuiging meer en meer grond te winnen dat een oplos sing der Romeinsche kwestie nakend is. Reeds in de eerste maanden van 1928 waren onderhandelingen aan den gang tusschen het Vatikaan en de Italiaansche regeering. Doör een ar tikel in het officieel fascistisch orgaan sprongen de onderhandelingen af In September werden ze hervat op uitnoudiging van het blad van Mus solini. Volgens het blad Ohservatore Ro mano zouden de eischen van den Heiligen Stoel dragen op een onaf hankelijk staatsgebied, een soort mi- niatuurstaat. Over den juisten stand der znken weet tnen geen zekerheid. Men denkt nochtans dat de Romeinsche kwestie dichter dan ooit hij een oplossing staat, vooral als men daarbij nog in aanmerking neemt dat Mussolini graag' de oplossing van het oude vraagstuk zou zien en dat deze in Italië alle macht in handen heeft Het komt er dus alleen nog op aan, dat Italië toestemme in een regeling die in niets de rechten van den Hei ligen Stoel aantast of verzwakt. Tegen den gasoorlog. De Fransche regeering heeft den algemeenen Secretaris van den Sta tenbond bericht dat de Belgische en Egytische regeeringen het protokol betreffende het verbod van gas in den oorlog hebben bekrachtigd. Dit protokol is thans door de vol gende Staten bekrachtigdOostenrijk, Belgie. Egypte, Frankrijk, Italië. Li beria, Rusland en Venezuela. GUI DO. ■MGBHSMHSBHa&ISMBBlHBaaiMI DRINKT en Feys-Callewaert's GULDENBIER EN EXTRA STAD YPER. Men zal zich wel herinneren dat tijdens de bespreking van de land- bouwbegrooting sommige Kamerleden en in 't bijzonder onze Katholieke Volksvertegenwoordiger Dr Brutsaert (Zie Poperinghenaar van 3 Juni 1928, Nr 23) de aandacht van den Heer Mi nister van Landbouw trokken op de vervalsching van Veevoeders en Mest stoffen onder allerhande barokke na men verkocht en op de onvoldoende controol over die Voedings- en Mest stoffen uitgevoerd door het Departe ment van Landbouw. Tengevolge dier zeer gegronde klachten heeft de Heer Minister Baels een Wetontwerp neergelegd betref fende de regeling van den handel in zaden, pootaardappelen, meststoffen en veevoeder. Volgt dan de lijst van de benamin gen en de te waarborgen gehalten. Maar zonder de bespreking van dat Wetontwerp af te wachten verschijnt reeds in het Staatsblad van Januari 1929 een Koninklijk Besluit van 22 December 1928 dat de Wet van 21 December 1896 betreffende de verval- schingen van meststoffen en der zelf standigheden bestemd voor de voeding van het vee merkelijk verbetert. Het luidt als volgt: Vanaf 1 Juli 1929 moeten de hij de zending gevoegde rekening en bor- dereel aanduiden a) den naam en den aard van de ge leverde stof; b) de dosisbepaling, dit wil zeggen, haar gehalte ten honderd aan vrucht- baarmakende bestanddeelen voor den staat waarin zij geleverd wordt. De woorden ten honderd moeten vol uit geschreven worden. Koninklijke Besluiten zullen de voorwaarden bepalen in welke de niet in de onderhavige naamlijst voort komende meststoffen zullen mogen te koop gesteld worden. Zondag aanstaande zullen we het wetsontwerp overdrukken alsook de lijst der benamingen en te waarborgen gehalten. De gebreveteerde Trench-Coat met de uitneembare Mondial en de ondoor dringbare Regenmantel Belgica zijn enkel te verkrijgen IN DEN NE GERbij F. BLANCKAERT-VER- LEENE, Meester-kleermaker. Naar Congo. Maandag ver trekt Heer Arthur Vermeersch met Vrouw en kinderen naar Congo om zijne aldaar gevestigde broeders in lunne belangrijke uitbatir g te vervoe gen en bij te staan. Aan Heer en Vrouw Arthur Ver- meersch-Rippelet en Familie wen schen wij voorspoedige reis, gezond- ïeid, veel kansen genoegen. Hartelijk, tot wederziens Verdwenen. Viijdag morgen vroeg trok een voerman-melkvoerder voorbij de herberg Westvlaande- ren en zette er in 't portaal een mand inhoudend 70 eieren, 3 hennen en eenige duivenjongen. Hij verwit tigde de inwon 1rsniet cn toen, wat 'ater de landbouwer-eigenaar kwam s ien om zijn mand te halen, bleek het dat ze verdwenen was. Heeft ze nie mand gezien STADSNIEUWS. Zondagrust, Alle Apotheken open tot den middag: heden Zondag namiddag alleen M. NOTREDAME. Kasteel de Lovie. Het grond gebied aangekocht door het Sanato rium van Houthem is grooter dan verleden week werd opgegeven. De oppervlakte beslaat 56 ha. 54 a. go ca. of ongeveer i3o gemeten. GROOTE KARNAVALSTOET OP ZONDAG 10 FEBRUARI 1929 Met de welwillende medehulp van het Stadsbestuur en der Bevolking van de Stad. 6.000 frank premiën w orden aan de deelnemende troepen toegekend. Voor alle verdere inlichtingen zich wenden tot het Bestuut: lokaal «Ho tel du Nord Statiestraat, 63. Yper. Een goede raad. - Indien gij van hoofd-, schelehoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn of rheumatiek aan getast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aarzelen de MONÓ-POEDER en gij zult spoedig en volkomen genezen zijn Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Popreinghe, de doos 6 fr. Rnzi:makerMaandag avond, ter herberg De Gazeketel rond 9 1/2 uur, weigerde zekere C... van St-Jan ter-BieZen de glazen bier te betalen die hij er gedronken had, sloeg de juffer ten gronde die hem het verschuldigde geld vrceg, sloeg eeni ge ruiten in en ging rp de vlucht. Achtervolgd door een Engelschman, iaar tegenwoordig, werd hij door deze van 2ijn velo gestuikt doch ge lukte er toch in te vluchten na zijn vervolger ook een slag in 't ge zicht gegeven te hebben De politie kwam toch te wete wie h j was en heelt proces opgemaakt. Waar verkoopt men alle schoone juweelen, enkel in plantine. goud, 18 karaat, en zilver met zuivere dia mantsteenen van l9 kwaliteit? In het oud gekend huis bij J. DEPUYDT- SCHMIDT, fabrikant - goudsmid, 6, Gasthuisstraat, (rechtover het Gast huis), POPERINGHE. Waarom moet gij de Roode Pil len van L. Dupuis, Jumet, nemen? Omdat zij1° zacht en zonder buikpijn purgeeren; 2° de gal en de slijmen ver drijven 3° het bloed zuiveren en ver nieuwen. De doos 4,50 fr.de halve doos 3.50 fr. bij H. Notredame, Groote Markt Poperinghe. Wij herinneren aan onze Leden dat de TOONEELFEEST plaats heeft op Zondag 3" Februari, om 3 uur en Maandag 4" Februari, om 6 uur. Zondagen aanstaande, 20 en 27 Jan uari, zal men zitdag houden van 9 tot 3 uur in de voorkamer van het Volks huis om het jaargeld te ontvangen en de kaarten te geven van de feest. Al de leden zijn beleefd verzocht neerstig op te komen voorzjen van hunne lidkaart. Men aanveerdt nieuwe leden. Dieven hebben over eenige dagen den looden darm weggestolen van de pomp staande in de weide van Heer Daniel Demarez (voetbalplein). Wie zijn kind bemint, spaart., de FORTIORniet! omdat hij weet dat kinderen die met Kindermeel FORTIOR grootgebracht worden te verkennen zijn buiten alle andere omdat zij er zoo frisch en gezond uit zien. Alle apothekers, vele vroedvrou wen en de beste kruidenierswinkels zullen U de FORTIOR bezorgen aan 5,75 fr. de doos. Puinentroost opvoeren Mr de Senator blijspel in drie bedrijven. Op 27 Jan. in de feestzaal van het VI. Huisgeeftde VI. Meisjesbond een weldadigheidsfeest ten voordeele van onze geteisterde broeders derj overstroomde gewesten. Men voert op, het welbekend amnestiespel Pi- aske Prijzen 1 Rang 4 fr., 2 Rang 2 fr. Gordijn 6 ure. Woensdag avond kregen wij, stu- diekringers, eenvoordr2cht gehouden door M. Casimi-, leeraaraan de hoo- geschool te Leiden. Hij gaf zijne reis indrukken over Transvaal. Ontstaan in strijd tegen droogte, springhanen en caffers, gevolgd van den oorlog j j door de engel che politiek gewild. Hij verwijlde ruimen tijd bij de grootschej fijuur van Oom K iiger, die als het in zich opgenomen had, al de hoeda- jnigheden van den echten Transvaler, en eindigde zijne zoo goed beluister de spreekbeurt met zijn hoop uit te i drukken in het herleven van datzelfde 'volk, juist omdat het zijn taal zoo leert kennen en bestudeert. Even als wij hier moet het strijden voor zijne rechten te handhaven, doch het mag zich verblijden in eene grootere tege moetkoming. Een dankbaar applaus begroette den schoonen spreker. BiEREN"Lorraine" "Chasse,, zijn de beste. Pensioen gilde. 'c ge- Pectoral Dupuis. De Griep, die oegint met rillingen is een algemeen ongemak. Zij wijkt voor de weldoende uitwerking van den Pectoral Dupuis. De doos4,50 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe Vooraleer dat gij uw aankoop of verandering doet van Juweelen, wend u rechtstreeks tot den fabrikant J. DEPUYDT-SCHMIDT, 6, Gast huisstraat, POPERINGHE (rechtover het Gasthuis). Niettegenstaande het strenge weder is er steeds voortgedaan met het werk aan St Maartenskerk, 't Is immers al binnenwerk. Met 't begin van Februari zal de vloer kunnen ge legd worden in de zijkapellen en in Maarte in het midden der kerk. Ook voor het beeldhouwwerk is er nu eene rindregeling getroffen evenals voor het hoogzaal. Steeds meer en meer blijkt het, dat we mogen vertrouwen hebben dat we met Oogst aanstaande zullen binnen kunnen. Het orgel van St Niklaaiskerk is daaromtrent opgedaan. Nog eenige dagen geduld en alles zal Idaar zijn. In de kerk der E E. P.P. Carmelieten is men Maandag ook begonnen met het opzetten van het orgel, dat komt uit de werkhuizen van den H. Daenes te Appelterre. Het zal twintig regis ters hebben en geplaatst worden ach ter het hoogaltaar, daar het hoogzaal niet groot genoeg is. De inhuldiging van het nieuw orgel zal gepaard gaan met buitengewone plechtigheden. Zoo vernemen wij dat het hoogberoemd koor van de metropolitaansche kerk van Mechelen, welke Zondag laatst zoo een geweldigen bijval had te Brugge, zal uitgencodigd zijn om het feest op te luisteren. Naar alle waar- schiinlijkheid zal de heer Vilain van het Cursaal van Oostende of de Heer Peeters van de hoofdkerk van Me chelen de orgelauditie geven. Later meer daarover. TE YPER. 13 JAN. Te 2,30 ure nam.Vergade ring der Broeders en toewijding aan 't H. Hart. Gen. Abs. 14 JAN. Maandag av. 7,30 ure, in het Bisschoppelijk College: voordracht: een en ander over het Protestantis- mus in Vlaanderen gegeven door Zeer Eerw. Heer Allossery J. C. D. Algemeen Bestuurder van den Mid denstand. -Ingang vrij. 20 JAN. Te 9 11.Zielemis voor J. Si- donie Notebaert, overledene Derde- Ordelinge. 's Nam., te 2,30 ureVergadering der Zusters en toewijding aan het H. Hart. Gen. Abs. 27 JAN. Te 9 u.Jaarlijksche zielen- dienst voor de overledenen van bei de afdeelingèn met het uitdeelen van gedachtenissen. 28 JAN. Te 7,30 ure 's av.. in het Bis schoppelijk College, Bollingstraat, ethmologische voordracht over het familieleven der Ngbandi, gegeven door Zeer Eerw. Pater Theotimus van Westvleteren, Doktor in de Godheid, oud-leeraar van Wijsbe geerte en Godgeleerdheid, Prof.- Prefekt en Overste der Belgische Capucienen in Ubanghi (Congo). Ingang vrij voor iedereen boven de 16 jaar. Heden Zondag, zitdag in meentehuis van 8v» totg1/» uur. Boerengilde.Aankoopafdeeling. Heden Zondag tusschen de twee mis sen in 't lokaalbestellingen, veevoe ders en meststoffen. V.O.S. en B.V.O.S. Heden Zondag om 5 uur, algem. vergadering bij Marcel Vandermeersch. Theobroma geeft ons goed bloed Theobroma verkloekt de zenuwen. Theobroma geneest alle flauwten. Zijt gij flauw? beproeft Theobroma. Te Poperinghe bij alle Apothekers. Te bekomen bij de Apothekers: Notredame en Kestelyn te Poperinghe en Snoeck, Van Robaeys en Weckes- ser te Yper en in alle Apotheker. laar van Poperinghe, op de Nieuw- j poortsche baan gereden. Een stoom- 6 verbrand. Zon-j tram kwam aan en, aan de splitsing dag morgen, rond 10 1/2 ure, plaatste der lijnen, dweerschte juist de baan de genaamde Renilde Ostyn, wonen-cp't oogenblik dat de auto kruiste, de op den koer St-Paul, Wijngaard- De auto werd aan de zij-achterkant straat, voor de deur harer woning'gevat en weggeslingerd. Gelukkig eene kuip met kokende zeeploog. In kwam M. Gombert er heelhuids van de nabijheid speelde het kind van j af, maar de auto is gansch ont- Georges Caveye, 2 1/2 jaar, wonende redderd. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBII EEN-EN-TWINTIG ARBEIDERS GEKWETST. Tengevolge van de ontploffing eener gas heeft zich een ongeluk voorge- op den zelfden koer. Al loopende rond de kuip verloor de kleine het evenwicht en viel in het kokende nat. Op het geschreeuw kwamen aan stonds verscheidene personen toege sneld en de arme kleine, die met ijselijke brandwonden overdekt was, j daan in een fabriek van verlakt gerief werd in zijne woning gedragen en a1-' te Weenen. Vier arbeiders werden daar dooreen geneesheer verzorgd.jerg en zeventien andere licht ge- Het kind is over gansch het lichaam kwetst. Verscheidene muren der fa- erg verbrand. Wanneer zal men toch'briek zijn gedeeltelijk ingestort. De voorzichtiger worden. (schade wordt op ongeveer 203.000 fr. 'geschat. wendt U bij ViHVLEDE De schoonste keus, de genadigste prijzen. Alles gewaarborgd in GOUD 18 KARAAT. Een waarheid is het, dat er maar een middel is om uw hoofdpijn of ze nuwkoorts te genezen. Neemt de AL- GAOPOEDERS der vorige Apotheek Libotte 'van Yper. Het zijn de beste! De halve doos3,25 fr., groote doos 6 fr. In Poperinghe te bekomen bij Vandepias, Apotheker. In Yper bij Hautekier en Van Robaeys. Huis Ern. LEEWERCK, 38, Gast huisstraat (nevens Fotowinkel) PO PERINGHE. Fabrikant van Ju weelen in Goud, Platina, Zilver en Diamant, v Goede Uurwerken met 5 jaar waarborg Schoone keus van Brillen. Alle herstellingen. Op 3i Januari komt het Vlaamsch Tooneel naar onze stad, waar het in de feestzaal van het Vlaamsch huis opvoeren zal het welbekende stuk Leon tientje Dezen keer, zal men ook wel doen op tijd en stond te zor gen voor plaatsen, want we weten vooraf dat de toeloop van volk over groot zijn zal. Op i3 Januari, om 7 ure 's avonds zal het gemengd koor van den Studie kring in de feestzaal van het College een liederavond geven voor de fami- lien van Davidsfonders en Studie kringen. Benevens eenige vierstem mige koren wordt de muziek uitge voerd van het Evangeliespel De Blindgeborene (tekst van Al. Wal- grave, muziek van Hendrick) dat hier bij de vroegere opvoeringen in 1913 zulken geweldigen bijval oogstte. Op 14 Januari eveneens in de feestzaal van het College zal om 6 uur 's avonds door het toedoen van de franciscaansche Derde-orde een voor dracht gehouden worden door E. H. AUosserii, proost van den midden stand te Brugge. Het onderwerp is Het Protf stanfismus rond i558». Wie vroeger den eerwaarden spreker gehoord heeft zal zbn Maandagavond niet ongebruikt willen laten. Op 20 Januari in de feestmaal van het VI. Huis Zal onze tooneelafdeeling Jeugdorganisatie. Op Zondag toekomende i3 Januari, gaan deleden der Boerenjeugdbond naar E--ssen. Vertrek per fiets om 2 uur zeer stipt aan het lokaal der boerengilde. Ver gadering in de Gildezaal waar de Jeugdleider den E H. Engelen het woord zal voeren tot de boerenzonen van Eessen. Allen naartoe om er de stichting dier boerenjeugdbond bij te wonen. Kroostrijke Gezinnen. Meer en meer beginnen de hoofden van talrijke gezinnen overtuigd te zijn dat hunne macht in de vereeniging ligt. Een twintigtal nieuwe leden lieten zich reeds inschrijven. Delidkaarten voor ig2gzijn binnen gekomen, doch nog maar enkel voor de oude leden. Zij kunnen bij den schrijver van den bond afgehaald worden op Zondag i3, voor en na de missen. De prijs blijft vastgesteld op 10 fr. Die belet is kan ze door iemand anders doen afhalen. Indien er nog meer winkeliers zijn die beget ren af slag toe te staan aan de leden van den bond, zij kunnen eene kaart voor hun ne uitstalling aanvragen bij den Voor zitter van den bond. Dezen die, om aan half geld te reizen per spoor, kaarten hebben metde jaartallen 1927- 1928, dienen zich, voorzien van die kaarten en hun trouwboekje, onver wijld te wenden tot den heer Statie overste of tot den Voorzitter of Schrijver van den bond. die hun al de noodige inlichtingen zullen eeven. De kaarten met de jaartallen 1928- 1929 blij\en goed voor dit jaar, en moeten dus niet ingediend worden. Bericht. De vereenigde Vak mannen der bouwnijverheid van Lan gemarck en omliggende gemeenten, zijn samen gekomen en hebben de prijzen vastgesteld als volgt, met be gin van 1 Februari aanstaande, de bazen aan kalant, prijs bekwame vak mannen 4 fr. 5o per uur leergasten rf diender, de prijs volgens hun be kwaamheid, de omstandigheden van de omliggende streken hebben ons verplicht dit besluit te nemen. De ongelukkige was gehuwd en va der van een kindje. taye die voor dit werk zooveel gedaan heeft In het «Ypersche Volk» van 22 De cember lezen wij onder meerdat op 28 December zal overgegaan wor den tot het aanbesteden van het sluis Het Sas bij Boesinghealhoe wel Meester Butaye van Watou de noo- dige kredieten voor het uitvoeren dezer werken niet steunde, toch komt onze vaart erdoor Het rijmt niet te gaar enwie houdt men hier voor den aap Mees ter Butaye of de Boesinghenaars Onze Scholen. Heel anders dan b'jna overal elders ziet men hier de bevolking onzer scholen met rasse schreden aangroeien. Sinds 't jaar 1920 tot einde 1928 werden er 464 kin ders geboren en daartegen waren er sFchts 248'sterfgevallen (waaronder 108 kinders dus, eene aanwinst van 216 cf, de kinders alleen genomen 464io8=356 meer. Als 't zoo voort gaat, zullen er binnen korte jaren mo gen klassen bijgevoegd worden. 1928 spant vooral de kroon jö gebooiten waaronder 2 gedoopt in 't Moeder huis te Yper). 17 huwelijken en 24 sterfgevallen. Bravo, Boesinghe, ga voort op dezen weg, want een vrucht baar volk is een gezond en zedelijk volk. Proficiat! De inschrijvingen worden ontvan gen bij Meester Dewilde Dat ieder zijn steentje bijbrenge tot groei en bloei van den Bond. De sterfte onder de kinders tot een jaar is in de laatste jaren merkeliik afgenomen. Ziehier eenige cijfers In 1924 bedroeg dit steifteci'fer 14.5 op ico geboorten. In 1925 12.2. In 1926: 19 2. In 1927 5.6. In 1928 7.0. Het geboorte cii'fer in de voornoem de jaren is In 1924 96 geboorten. In 1925 98. In 1926 78. In 1927 88 en in 1928 is dit ciifer tot 57 gezakt, niettegenstaande het bevolkingscijfer voor deze jaren omtrent gelijk geble ven is. IHH 150 BARAKKEN VERNIELD. Een geweldige brand heeft ia Pi- reus (Griekenland) i5o barakken ver nield, dewelke bewoond waren door vluchtelingen. De aangerichte schade beloopt op 5o miijoen. Er 2.ijn geen slachtoffers. Een der bijzonderste voortbrengers van graan in Amerika, zal zich eerst daags naar Rusland begeven ten einde gronden mi t eene totale opper vlakte van 10 miljoen akren te zoeken om er graan te zaaien. Landbouwma- chienen voor eene waarde van miljoen dollars zijn aangekocht om dit werk te verwezenlijken. haven ontvangsten bedroegen in het jaar 1928 112 millioen. Dit geweldig hoog cijfer is zoowel te danken aan de tariefverheogingen als a an de toenarr.e van het haventrafiek. Het jaar na den oorlog, in 1919, beroegen de ontv: ne sten slechts 12 millioen. wetgevende kiezingen zullen plaats hebben op Zondag 26 Mei en de pro- virciekiezingen veertien dagen later, 't zij den Zondag 9 Juni. Eene oude vrouw te Brussel viel van de trappen, dood op den vloer. Een knaapje van 6 jaar werd op straat, door een auto doodgereden, te Kessel-Loo. Bij een huizelijke twist te Meche len, heeft de man zijne vrouw doodge schoten en daarnazelfmoord gepleegd Te Marohienne-au-pont her ft een rus, de vrouw waarmee hij leefde ver wurgd. Bij hït plaatsen van onderaard- sche telefoonkabels te Schaarbeek, had een gazontplcffing plaats- De straat werd een heel eind open gesla gen en een werkman werd gedood. Een jonge werkman, 16 jaar, te Schaarbeek, bij het ingang steken van een moteu-, werd door de handereep getroffen aan den buik. Hij viel ten gronde en is nog denzelfden dag over leden. Bij een twist tuss chenwerklieden te Mechelen, werd zekere Janssens levensgevaarlijk gekwetst door drie messteken. Een oud vrouwtje werd te Brus sel, nabij hare woning, door een auto I In de buschkruitfabriek van Wet- leren heefteen schrikkelijke ontplof fing plaats gehad die veel schade heeft 1 veroorzaakt. Geen ongevallen aan personen. 1 Te St Jans Molenbeek werd een persoon doodgereden door een chauf feur die hem ijlings uit de voeten miek B:j een autobot ing te Brussel werd een chinees handelaar op den slag gedood. Ten gevolge van de vorst is de scheepvaart belemmerd op het kanaal Antwerpen-Turnhout.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 2