FONDSLNBANKKV De Lichtstraal Zilveren Muntstukken De Gasthuisnon Een ruiterstandbeeld te Moorslede REISBUREAU ERN.CLAES Politiek Overzicht. 26 JAAR. - N 5. FEESTDAGEN DER WEEK. FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND. M. KESTELOOT-BOUCHARD, LINOLEUM - BALATUM TOILE-CTREE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER bij SANSEN-VANNESTE - AUe Bureelmeubelen - D' Borms. «En waar de ster bleef stille staan van Felix Timmermans werd opge- Voor al uwe Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U h voile vertrouwen tot de ZONDAG 3 FEBRUARI 1923. Abonnementsprijs per Jaar In Studi M fr. Ik 't Landt li h. (per post) Frankrijk: 7! fr. Congo t 2S fr. Ander* landen M fr. 3ê CENTIEMEN. TARIEF: Kleine Berichten: I fr. per reek minimumprijs per inlassching: 3 fr. roPERnrcrami Postabonnenten in Belgie die van woonst Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bur. el .lat lmn bcdic.t. e.. niet J TeJefoon Nr Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zij» vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worde» Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: N otarieele Verkoopingen i SC cent. per gewone regel. Annoncen: Priizen op aanv"> 3 Z Sexagesima. H. Blasius. H. AdellllUS. 4 M H. Andr. Corsin. H. Joanna, de Valois. 5 D H. Agatha, maagd. H. Bertoldus, abt. 6 W H. Amaudus en Vadastus. H. Dorothea. 7 D H. Romunaldus. H. Chryslos. H. Rich. 8 V H. Joannes de Matha, bel. 9 Z H. Apollonia, H. Cyrillus v. Alexandrië. Ernest Vaughan... onbekend bij de jonge generaties. Maar ouden van da gen en lieden van rijpen leeftijd kun nen hem wel thuisbrengen, want in zijn vroeger leven heeft die man. zoo niet een voorname, dan toch een luid ruchtige rol gespeeld. Ernest Vaughan nam in 1871 deel aan den opstand der Commune, die Parijs tot een bloedbad herschiep, be schenen door een vuurgloed terwijl de Duitsche krijgsmacht omheen de stad lag. Toen de trouwe Eransche troepen de hoofdstad binnendrongen, vluchtte Vaughan naar België, met andere slimmeriken die zich intijds uit de voeten wisten te maken. Te Brussel' zat hij evenmin stil. Daar hiel]) hij mede de grondslagen leggen der socialistische partij. Toen de Eransche amnestiewet was uitgevaardigd, keerde hij terug naar Parijs, waar hij, samen met den niet minder beruchten Henri Rochefort het blad E'Intransigeant stichtte. Na tijd van jaren stichtte hij een ander blad. L'Aurore dat veel van zich deed spréken tijdens de Dreyfus-be- roering. Ouder wordende, werd hij ook wij zer. en in de laatste jaren verliepen zijn dagen eer in kalme afzondering. Toch was hij niet heelemaal buiten zijn gewonen werkkring getreden, vermits hij medebeheerder was van het blad La Yictoire waarin heer Hervé het hooge woord voert. Uit Parijs komt ons het bericht toe van 's mans afsterven, en alle bladen wijden te dier gelegenheid een artikel aan zijne nagedachtenis. Zon huïdïgVVULé 'TVfrpte ■v Krèwt dt ■w- rét -t* d«or.,eeue .liefderijke Vaughan om hetgeen hij gedaan heeft ter verspreiding der socialistische ge dachten, en besluit zijn beschouwin genEr verdwijnt een groot men- schenvriend, wiens nagedachtenis zorgvuldig bewaard zal blijven door allen die het geluk genoten en den trots hem te kennen Maar Ee Peuple en vele andere bladen verwaarloozen iets naders me de te deelen nopens het einde van Er nest Vaughan. ofschoon zijn afscheid heel wat meer belangstelling verdient dan menig daad uit zijn leven, daden om welke het socialistisch partijblad hem onder de groote menschenvrien den rangschikt. Wat is er dan gebeurd? Dit: toen onlangs de 87-jarige Vau ghan zijn einde voelde naderen, riep hij aan zijne sponde zijne twee zonen en zijnen vriend Gustave Hervé. be stuurder van La Victoire en zei hun Gij weet dat ik, sedert mijne kindsheid en gedurende bijna mijn gansche leven, de godsdiensten bespot heb. Geheel mijn republikeinsche gene ratie hoonde ze gelijk ik. Welnu, op 't oogenblik dat ik ga verdwijnen, zonder vrees en voor zoo veel 't mij mogelijk was zonder zelf verwijt, verklaar ik dat. met de gan sche republikeinsche partij, ik mij grof vergist heb, en dat wij het land onge looflijk kwaad berokkend hebben. Ten huidigen dage ben ik zeker, volkomen zeker, dat het niet mogelijk is een beschaafde samenleving te ves tigen op het materialisme en de god loochening. Voorzeker, de godsdienstige ver klaring der mysteries welke ons om ringen is niet helder voor onze arme menschelijk rede; maar de materia listische en mekanieke verklaring der vrijdenkers en der godloochenaars is nog minder helder, en zij is stellig veel minder troostend. Ik houd er aan u te zeggen dat ik sterf ten volle met u overeenstem mende hadde ik eer die waarheden ontdekt, heden zoo zonneklaar, ik zoude ze evenals gij verspreiden zon der mij te storen aan menschelijk op zicht, zonder terug te deinzen voor lacherij, zonder te malen óm spotter nijen. Ik schenk u oorlóf openbaar te verkondigen wat ik u zeg, tot stichting van de ion ge republikeinsche genera ties. Ik heb mijn geweten ontlast Zoo luide het mea culpa en tevens het credo van den gewezen commu nard, van den grondlegger der socia listische partij, van den man die in ziine verblindheid zooveel kwaads ge sticht had door woorden en door wer ken, maar die. toen hij op 't punt stond de reis te ondernemen van welke nie mand terugkeert, een lichtstraal van hierboven opving, die hem 't ijdele deed zien, het dwaze, het booze van de zoogezegde «zaken» en «idealen» waar hij #zijn gansche leven voor ge werkt en gestreden heeft. Al dat spotten met den godsdienst, al dat grinniken om zijn verheven lee ring *t was mis, verkeerd, onzinnig... En 't heeft het vaderland, de samen leving zooveel kwaads berokkend! Owe beseffen heel wel waarom de socialistische pers wel "t verleden van Ernest Vaughan opdelft en ten blakke 'egt, maar het heden, zijn laatsten freet onder opzettelijk stilzwijgen tracht te yersmooren ■BBBBSBBBBBBBSHBBBBBBBBBBBBBBI Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen: 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 4,50 fr. 2 20 fr. 1,05 fr 2,00 fr. 1,00 fr. 0,50 fr. Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. Ontbloot het hoofd, wie gij ook zijn moogt. gij, die het gasthuis der armen binnen- of een ga.sthuiszuster voor bijtreedt J Heerlijk gesticht, schuilplaats van lijden, maar ook van eindeloozen troost en opoffering het doet mij het harte goed u mijn hulde te kunnen brengen en op u te wijzen in onze eeuw dat men buiten het godsdienst gevoel het geluk van den ongelukki- gen herwinnen wil Hier tusschen uwe muren, wordt het Evangelie, dat wetboek voor ieder Christen in den volsten zin. in zijn edelste uitlegging betracht Bemin God bovenal en uwen naasten gelijk u zeiven Ik bewonder u, gasthuis, telkens als mijnen voet uwen dorpel overtreedt en ik zegen het Christendom dat. er u deed geboren worden. Als de arme, verlaten van iedereen, ziek en stervend op zijn stroobed neerlegt, dan openen zich uwe deuren, en de hulpbehoeven- moeder opgenomen. Men koestert hem als een dierbaar kind, men geeft hem gezond aan de samenleving terug, of men spreidt hem een zacht doodsbed. Maar nog meer bewonder ik de ziel van die instelling, die vrouwen, welke de wereld vaarwel zeggen, om in het gasthuis den ongelukkige te gaan ver plegen, te gaan dienen en liefhebben. Hebt gij ze gezien, die nederige zus ters. welke welwillend den zieke ont vangen, aan zijn sponde neerzitten, hem troosten en verlichten, hem op één uur misschien meer liefde toonen, dan hij in gansch zijn leven genoten heeft O. zij zijn groot, die vrouwen, welke 't walglijkste dat de ziekte meebrengt niet ontvluchten; welke zich al de lui men. al de grillen, al de onaangenaam heden, soms vervenschingen en ver vloekingen getroosten, en hare zorgen verdubbelen naarmate die zorgen min der het hart van den verpleegde tref fen Hebt gij ze gezien, die vrouwen, als zij met eene engelachtige liefde komen waken aan het ziekbed van uw kind, van elk wezen dat u dierbaar is? Zaagt gij ze daar neerzitten, bezorgd voor eiken blik, eiken zucht, eiken wensch. alsof het haar eigen kind ware dat daar op het ziekbed gekluisterd lag. O, slaap gerust, moeder! als de non aan het ziekbed van uw kind gezeten is, want ik zeg het u. het is alsof de engel bewaarder' van uw lieveling uit de hemelen aan het ziekbed is neerge da aki. Hebt gij ze gezien als een besmet telijke ziekte haren doodssluier spreidt over steden en dorpen, hebt gij ze ge zien iioe zij onbevreesd, daar heen ijlen waar de ziekte hef hevigste, woedt? Hoe zij den stervenden opbeuren hoe deze getroost en gelaten in hare armen den geest geeft, wanneer zijne dier baar-te betrekkingen, slechts sidde rend het bed naderen? Neen zij vree zen de besmetting niet want haar be- "trouvven is in God! Gij hebt het alle gezien wat die edele vrouwen cl 'en, als de oorlóg zijn ver woestingen aanricht, en duizenden neerliggen op het met bloed gedrenkte oorlogsveld Hebt gij ze gezien? Doch ik kan al de toestanden niet optellen, waar die oprecht Christene vrouwen in uitmun ten. Waar zij gaan, komt ook de menschlievendheid in haren breedsten en meest opvattende zin, daarom zeg ik u: Ontbloot eerbiedig het hoofd, wie gij ook zijn moogt. als gij u tegen over eene van die liefderijke wezens bevindt welke door hare zending aan den loochenaar en den spotter doen zien dat er nog harten zijn volgens den geest Gods, P. J. VOOR ONZE DUIVENLIEFHEBBERS Door het winterregiem en eene lan ge rust zijn uwe duiven met eene laag vet bedekt en hebben zwaar bloed ge wonnen. Het een en 't ander moet ver dwijnen alvorens de kweek begint. Daarom doen de kampioenen dit: zij voegen bij het drinken hunner kweek- duiven een koffielepel AVIOL per liter water en geven aan elke duif acht da gen voor het koppelen 's morgens op nuchtere maag twee bloedzuiverende pillen DEPUROL van Dokter-veearts DQMICENT. Deze voorzorgen zullen u voor vele tegenslagen behoeden Verschaft u dus spoedig: Aviol: 7 fr. de flesch20 fr. de l/2 liter; 36 fr. de liter. Depurol: 6 fr. de doos van 60 pillen; 18 fr. de doos van 240; 32 fr. de doos van 480 bijNOTREDAME, apotheker, Groote Markt, Poperinghe en SNOECK, apoth., Groote Markt, Yper. Voor meer uitleg, vraagt gratis en vrachtvrij ons hoekje over het kwee ken der reisduiven aan de Laboratoria van Dokter-veearts Domicent, Cure- ghemstraat, 35 Brussel. IBS Er loopen geruchten rond dat de viering van onzen grooten West- Vlaamschen Jesuiet-Missionaris, Pa ter Constant Lievens van Moorslede, iets eenigs zou worden. Er wordt ver teld dat er een ontwerp bestaat van ruiterstandbeeld, door een onze groot ste beeldhouwers, iets buitengewoons P. Lievens voorstellend zooals hij zes jaar lang rusteloos heeft gezeten, te paard. Indien dat gedenkmaal wordt opgericht, zal het voorzeker de aan dacht trekken van geheel de katho lieke wereld op West-Vlaanderen, en zullen de feesten van 11 en tot 18 Augustus zeer luisterlijk zijn Naar wij vernemen bestaat de monuments- afdeeling van het Lievenskomiteh uit de beste kunstkenners. Onder Voor- Httexs.c.hapyya.nZ. E..Heer,Callewagrt.,^ President van het Brugsche Seminarie maken 'er deel van E. H. P. Allossery, conservator van het Gezelle museum E. P. Taeymans, de gekende kunst criticus; de Hoeren J. Verbeke, pro vïnciale bouwmeester; J. Vierin, sche llen der schoone kunsten der stad Brugge; J. Eonteyne, Bestuurder dei- Academie van schoone kunsten; j. Varrdenberghe, bestendige afgevaar digdeL. Ghekiere, burgemeester van MoorsledeA. Vuvlsteke. voorzitter van het Lievenskomiteh en E. H. Del tour, schrijver. Eerlang verschijnt in de Xaveriana uitgave te Leuven een uitgebreid leven 'van onzen missieheld: het belooft eene gebeurtenis te worden in de missie litteratuur en zelden werd eene levens beschrijving zoo ongeduldig verwacht. Geen wonder: vroeger verschenen reeds 20.000 kortere levensschetsen door heel Vlaanderen verspreid zonder te spreken van het haastig geschreven hoek van P. Van Tricht dat in 't fransch en vlaamsche vertaling nog immer wordt gelezen. Een vlugschriftje Hulde en Hulp aan een roemrijke doode dat dóór 25.000 exemplaren de aandacht op zijn verdienste trok, deed door onze pro vincies eene rilling van bewondering gaan. Tegenwoordig maken meer dan 6 voordrachtgevers te gelijk van Noordzee tot Maaskant zijn pakkende levensloop aan ontroerde zielen hij middel van het lichtbeeld bekend In Amerika, waar hij Moderne Xave- rius wordt genoemd geraakt hij meer en meer populair, dank zij een zijner vroegere medewerkers: P. Van der Scheuren, S. J. van Erpe hij Aalst. Ofschoon reeds 65 jaar oud voelt hi zich nog jong genoeg: om over heel het gebied der Vereenigde Staten, met de heldhaftige Lièvensfiguur al de Katholieken van Amerika tot den grooten Pauselijken Missiekruistocht op te roepen. En, gij, Lezer, kent gij reeds Pater Lievens! Blijft een der puurste glories uwer streek voor U geen onbekende Hebt gij als christen vlaming reeds het uwe hijgedragen tot zijn hulde! Is uw steentje reeds voor zijn monument geschonken! Is het nog niet gedaan het kan geschieden met te storten op Postch. Nr 2079.94, Lievenskomiteit, Moorslede. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. GStOOTB KEUS TER TROUWE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE GOUDEN PRIESTERJUBILEUM van Z. H. Pius XI en Jubileum zooals in 1925 Bedevaart van het Aartsbisdom Mechelen. Naar Rome en Italië van 3 Mei tot 10 Mei PRIJS 2e klas trein en 1® klas hotel 3000 fr. 2e klas trein en 2® klas hotel 2800 'fr. 3e klas treiii en 2® klas hotel 25ÓO fr. 3® klas trein en 3® klas hotel 2250 fr. De rente der frontstrepen. De tijd is gekomen dat reeds voor eenj groot deel der oud-strijders de weB van 1 Juni 1919, aangaande het toekennen van een jaarlijksch pensi oen als frontstreep-rente, van toepas sing gaat warden. De wet van 1 Juni 1919 kent, aan de oud-strijders eene jaarlijksche rente yt pensioen toe, genaamd chevrons- of frontstreep-rente. IV jaarlijksche rente of pensioen bedraagt LQÜ fr, voor den eersten che vron en 50 fr. voor elk der volgende frontstrepen. Zij zal aan de belanghebbenden wor den uitbetaald wanneer zij den leeftijd van '50 jaar hebben bereikt, zoo zij dragers zijn van 5 of meer frontstre pen en van 55 jaren, zoo zij minder dan 5 frontstrepen hebben. Dit laatste onderscheid wordt niet gemdakt voor de invaliedendezen hebben allen recht op de rente vanaf hun 50® jaar. De rente is overdraagbaar op de we duwe en op de kinderen beneden 18: jaar. Zoo luidt de wet van 1 Juni 1919. Toen deze wet gestemd werd kende het index-cijfer 300 punten en had onze frank nog eene goudwaarde van nagenoeg 70 centiemen. Maar thans geldt de frank nog slechts 14 centiemen en staat het in dex-cijfer hoven de 850 punten. Wegens die redenen hebben leden van' de Kamer van Volksvertegen woordigers het noodig geoordeeld de rente of het pensioen te verhoogen. Het beginsel zelf der perekwatie kan niet betwist worden. En zoo komt het dat reeds in de laatste helft van 1928 voorstellen neer gelegd werden tot verhooging van de chavronsrente. Er waren drie voorstel len uitgaande van Volksvertegenwoor digers. Twee lieten de wet van 1919 ongewijzigd en vermenigvuldigden de bedragen der rente door 5. Een derde wijzigde de wet en bepaalde voor elke maand dienst tijdens den oorlog een rente van 37,50 fr. I Weldra zullen deze wetsvoorstellen ter bespreking komen in de Kamer. Thans komt de Regeering een wets- LinVërp héér' te hegge», chart de der frontstrepen verhoogt. Over het algemeen wordt het be staande cijfer vermenigvuldigd met 3, hetzij 300 fr. voor de eerste front streep en 150 fr. voor elke andere Van den anderen kant brengt het ontwerp den ouderdom van het in ge not te treden der rente op 45 jaar. De Minister oordeelt dat de index in 1920 aan 395 staande de vermenigvul diger door 3 in 1929 mag voor juist aanzien worden. Een titularis maar deze zijn 1350 fr. trekken. De Minister van Nationale Verdedi ging schat op 57 millioen dat het ont werp kosten zal in 1929 en op 199 mil lioen en half frank in 1945. Revolvers. De revolvers hebben dezer dagen we derom van zich laten hooren. De zeclen van dezen tijd zijn van dien aard, dat heel wat minnende koppels de liefde trouw in bedwang meenen te moeten houden onder de bedreiging van den browning. Deze is een modern speel tuig geworden. Ju onze steden vooral moeten ont zaglijk veel menschen zich de weelde gunnen van met zulk een speelding- op zak te loopen. Er kan schier geen zijn hun enkele aanhouding meer gedaan gevaar er van 8 frontstrepen, weinig talrijk, zou Op te letten. De boetstraffelijke rechtbank van Antwerpen heeft een inwoner van Deurne veroordeeld tot één maand ge vangenis en 182 frank boete wegens het vervalschen van een officieel stuk. Hij had namelijk op zijne eenzelvig- heidskaart het woord der nationaliteit «Belg» weggevaagd en vervangen door het woord «Vlaming». Het tribunaal oordeelde dat dit woord niet als officieele nationaliteit kan gelden. Daar het een jongen was die voor de eerste maal in zijn leven voor een rechtbank moest verschijnen werd de straf voorwaardelijk toe gepast. Hulpbisschop van Namen. Door eeir herderlijk schrijven heeft Mgr. Heylen, bisschop van Namen, aan de geloovigen medegedeeld dat E. H. Carwet, Vicaris-generaal be noemd werd tot hulpbisschop, met recht van opvolging. Mgr. Carwet is 63 jaar oud. Daad van menschlievendheid Zoo noemt de parlementaire ver,- slaggever van De Standaard het optreden van Dr Brutsaert in de Ka mer ten voordeele van de zieken die in krankzinnigenhuizen of de oudjes die in de Staats-godshuizen worden gehuisvest. Volksvertegenwoordiger Dr Brut saert sprak in dezen zin Ik zou eene stelling willen uiteen zetten, die ik reeds tweemaal verde digde: het département van Justitie zou moeten tusschen komen in de reiskosten der nooddruft igen die hunne geesteszieken gaan bezoeken. Deze bezoeken geven eene groote ze delijke versterking en dragen tot de genezing der krankzinnigen hij. Ik beoogde alleen de bezoeken toegelaten door de geneesheeren. Deze bezoeken gebeuren te zelden. De instellingen zijn te ver afgelegen. Er bestaan ook vooroordeelen. In Frankrijk betaalt de Staat de verplaatsing der ouders. Ik zou dat stelsel in ons land willen zien navolgen. Tk weet dat de minister het zijne wil bijdragen tot de heropbeu ring van degenen die door hel lot wer den getroffenhij zal mijne vraag gunstig onthalen. of de agenten loopen leven hij te laten. Kontrool op den verkoop van revol vers bestaat niet. Speciale weeldetaks wordt daarop zelfs niet geheven. Men spreekt van ontwapening tusschen de naties en de eene mensch wapent zich tegen den andere. In de Kamerzitting van Woensdag morgen, op het oogenblik dat de eerste bandiet Berckmans aangehouden werd vroeg M. Carton de Wiart, bij de be spreking der begrooting van Justitie, dat de vuur wapenhandel onder offici euze voogdij zou worden gesteld, juist gelijk de schunnige lezingen. Aldus zouden de handelaars minder gemak kelijk aan den eersten den besten vuurwapens verkoopen, zonder dat daaronder de wapenmakerij ernstig zou lijden. Er dienen voorloopig maat regelen getroffen te worden, in af wachting dat eene wet goedgekeurd worde. Pas waren deze opmerkingen in de Kamer uitgebracht of de vreeselijke bandiet De Moor schoot te Vorst twee poütieopzieners neder. Verledene week is 1)'' Borms naar 's Hertogenbosch in Holland gegaan. Hij begaf zich naar zijn broeder die dokter is in een katholiek ziekenhuis. Deze week is de Vader van Dv Borms overleden. Vroeger, tijdens zij ne gevangeniszitting heeft Dr Borms eens een bezoek mogen brengen aan zijnen ouden Vader. Het is pijnlijk dat de vreugde der invrijheidsstelling van in de eerste week gestoord wordt door dit pijnlijk verlies. Men vraagt zich soms af wat D' Borms thans zal aanvangen. Het Antwerpsch dagblad «De Schel- 'déV treeft mede dat IE Borms eene plaats van commissaris aanvaard heeft in de vorming zijnde naamlooze ven nootschap «Het Dagblad de Schelde». Op Zondag 3 Februari richten de Vlaamsche Nationalisten een huldebe- toog in te Antwerpen ter eere van Dr Borms, ter gelegenheid van zijne invrijheidstelling. Nikkelen vijffrankstukken. De Ministerraad heeft heslist dat er voor 150 millioen frank nikkelen stuk ken van 5 frank zullen gemaakt wor den, om onze huidige briefjes van 5 fr. te vervangen. Zij zullen eenigszins kleiner zijn dan het vorige zilveren 5 frankstuk. Of er nu nog koperen goudstukken zullen komen, om de fameuze stabili satie te volledigen dat werd in den Ministerraad niet gezegd. Bespreking der pachtwet. De pachtwet werd reeds in de Ka mer gestemd met een pachtduur van 9 jaar. De Senaat heeft die 9 jaar niet aangenomen en 3 jaar gestemd. Thans komt die wet terug naar de Kamer om opnieuw besproken te worden Deze wét heeft 20 zittingen geno men in de Kamer en 8 in den Senaat. Het is dus onvermijdelijk dat de spre kers die nogmaals aan de beurt komen eenvoudig dezelfde argumenten aan halen, welke zij over een paar maan den tot verzadiging toe hebben her haald. Thans schijnt men een akkoord be reikt te hebben. Het nieuwe ontwerp van pachtwet, dat door de Regeering goedgekeurd is, steunt op drie groote onafscheidbare beginselen, namelijk de vrijheid van den pachter, de opzeggiugsduur van twee jaar en de vergoeding aan den uittredenden pachter. Hiérmede wordt de veiligheid van den pachter gewaar borgd en terzelfdertijd de eerbied voor den rijkdom welke door den huurling in tien grond werd geborgen. Wat de duur van den pacht betreft, het is een ingewikkelde kwestie. enerzijds beteekent een te lange pacht een hypotheek op langen termijn op de gronden en dus een verminde ring ervan. Anderzijds hebben de pachters zelf er geen belang bij een pacht van te langen duur aan te gaan. De tekst van de Regeering geeft een redelijke oplossing die hoogst waarschijnlijk door de Kamer zal bij getreden worden. De fonnuul van de Kegeering wordt door de meerderheid van de landbouwers, namelijk door den Boerenbond, aanvaard. Volgens de nieuwe oplossing wordt de vrijheid aan de partijen gelaten voor het vaststellen van dé pacht. Voor de eerste inbruikneming zal de pacht 9 jaar bedragen. Die bepaling bestendigt de pacht, vermits de eigenaar er geen belang bij heeft van huurling te veranderen, daar hij telkenmale een pacht van 9 jaren moet toestaan. Voor beide partijen heeft de twee jaar vooropzeg bestaan. Voor de Socialisten, die zich nogal gemengd hebben in de bespreking deugt dat allemaal niet. Er is slechts ééne oplossing: de boeren moeten in de volgende verkiezing rood stemmen. De rest kan hun geheel bitter weinig schelen. De winter is daar. Ja, sneeuw en vorst zijn ingetreden en onze arbeiders, bijzonderlijk van de bouwnijverheid ondervinden het maar al te goed. 1 let leven is duur, alles is om ter kostelijkst. Hoe lastig is het toch als men in dit guur weder zonder werk valt Gelukkig voor de vooruitziende werklieden dat de vakvereenigingen de verzekering tegen de onvrijwillige werkloosheid zoo doelmatig ingericht hebben. Op die wij^e hebben zij het mogelijk gemaakt voor de openbare besturen bij te springen en die verze kering op zulke practische en goede manier, als dat in Belgie geschiedt,'op te bouwen. Werklieden, arbeiders gij hebt in dat opzicht-zeer veel aan de vakver eenigingen te danken. Weest en blijft tropw aan uwe vakvereenigingen. aan uwe syndicaten. Naar verderen roem. De Duitsche bladen geven opgeto gen verslagen over het optreden van het Yi&amsche Volkstooneel te Dus- seldorf in het Schauspielhous, dat doorgaat als het tweede kunsttheater van geheel Duitschland. BHHlHNlBNIIlHHBIIBaiIllI *HBBBflBBBBflBBflBBBBBBBBBBflBBE« Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wetstr. Bijbanken Kortrijk, 4, Lange Steenstraat YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffera) J Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waas- ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen Alveringhem: G. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer: O. Desmytter, Gem. Bed. BoesingheEug. Coulier, Handelaar. BixschoteC. Hondeghem, Plaats CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger DickebuschMevr. G. Deconinck. Dranoutre Hubert Thibaut, Gemeente-Sekr. ElverdingheJ. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris GhyverinchoveL. Stekelorum, Gem.-Sekr. HollebekeA. Breyne, Gem. Sekretaris KemmelRené Joye. Handelaar Leysele N. Pillaert, Gem. Sekr., Statiestr., 12 Locre: Hub. Thibaut, Gem.-Sekr., Dranoutre LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger MeessenL. Lemaire, Westnieuwkerke MerckemOd. Robbe, Kouterstraat. Zichtrekeningen 3% bruto. Spaarboekjes 5bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche- koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Kae» pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, ens. Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarde» ZEKERHEID VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING, Moeres: Marcel Melis, GemeeutesekretarlB Moorslede: Jos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats PasschendaeleMevr. Noliet. PloegsteertL. Lemaire, YVestnieuwkerks PoelcapelleJules Vandeputte, Handelaar. PollinchoveH. Anseeuw, Gem. Bediende ProvenE. Delava, Rentenier ReningheA. Wullepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sekr. StaveleMevr. P. Franchoo. Vinchejtn: J. Ceulenaere, G. O., Wulveringh, Westoutre-: A Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerde.: Wulverghem: L. Heughebaert, Gem. WulveringhemJul. Ceulenaere, Gem. 0*1 WytschaeteG. Alleman. Zonnebeke: Lucien Debal, Gem. Sekretsjrü 15 daagsche rekeningen 4,50%

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1