FONDSENBANKHV Verspilling en Reserve Z. H. Pius XT, Paus en Koning O. L. V. te Lourdcs REISBUREAU ERN.CLAES Zilveren Muntstukken Politiek Overzicht* FORTE BRÜNE Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Voor al uwo Plaatsingen, Geld- en Beursverrichtingen, wendt U in volle vertrouwen tot de ZONDAG 17 FEBRUARI 1929. 30 CENTIEMEN. 26 JAAR. N 7. Abonnementsprijs per J aar 1b Sud.' 14 tr. Is 't Land: IC fr. (per post) Frankrijk» ïl fr. Congo: 28 fr. Ander* landen 84 fr. TARIEFi Ai sine Berichten s 1 fr. per reek; minimumprijs per iniassching: 8 fr. Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on». Telefoon Nr t. - Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen rijf vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noes ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: N Gtarieele Varkoopingen: 98 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvra*' FEESTDAGEN DER WEEK. FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND. 17 Z Quadragesima. H. Silvius, bis. 18 M H. Simeon, bis. en mart. H. Flavius. 19 I) H. Bonifacius v. Brus. H. Conradus. 20 W Quatert. H. Eleutherius, bis v. Doornik. 21 D Gel. Pepinus v. Landen. H. Ablebertus. 22 V Quat. St P. St. te Antiochië. H. Marg. 23 Z Quatert. H. Petrus Damianus. H. Wil- ligis. H. Martha. SBR9I Verspilling. Zij heeft heur hoedje afgedaen On) naar de cinema te gaen! enz. 't Niet onaardige, ofschoon gattsch zinledige deuntje, hoeveel lionderde malen is 't deze week weer uitgebruld en uit gelald... zoo maar, om la- waai te scheppen, om zich wijs te ma ken dat men in feeststemming is. Ken uiting zonder ziel, mechanisch,, on- mens.chelijk. Om er dol uit te zien en dolle zetten te doen, om onherkenbaar te zijn en dwaas, wat een energie is daaraan verspild En wat een geldOptochten, hals, niascarades, confetlis, serpentines, tin geltangels, voordrachten, fuiven, drinkgelagen, maar vooral feestroes en feestgedruisch ontspanning heet datwat een geld, wat een vernuft, wat een energie, wat een'gemoedsrust, wat een onschuld vooral en moraliteit, hebt ge weer gekost En dat alle;; of 't scheelt niet veel 't is vermorst verspild. Dat alles kan onmogelijk ge ven wat het belooft. En 't beste bewijs ervan leveren de feestvierders zelf des anderdaags. Ze zullen u misschien enthousiast vertéllen van «de genote» genoeglijkheden maar op den bodem van hun hart ligt een gevoel van leeg te, van onvoldaanheid, van onrust. De roes is uit, de lichten zijn gedoofd, de muziek is verstomd en... bloemen zijn verflenst. En de mensch blijft met zijn meer geprikkelde, nooit voldane begeerlijkheid. Zijn z. g. uitleven was een verspilling. N Reserve. Wat hebben die eenvoudige men schen hun best gedaan om O. I.. He,er in de bloemen te zetten op zijn altaar. Wat kleuren die roode geraniums, die witte ciclamen, die paarsche cineraria's en die rijke azaleas, tusschen hooge kaarsen en slanke palmen en donkere laurieren. Wat staat de gouden monstrans daar te schitteren met haren kostbaren schat van blanke hemelbropd. liet is schoon in de kerk, tijdens het veertig urengebed, ontroerend schoon, want Christus, want God is uitgesteld ter aanbidding. En werkelijk Hij regeert en Hij wordt bemind. En door den dag gaan ingetogen, kalm, blij* de menschen bidden bij hun God. 't Zijn kinderen die komen kijken vooral, die onbeholpen knielen, die nog maar half weten wat eerbiedig zijn is, maar die in hun onschuld toch het Lieve Heerke komen hulde brengen omdat Hij het is. 't Zijn jeugdige groote menschen die hun hartstochten komen temperen, die hunne edelmoe digheid komen heiligen, die zich mis schien komen aanbieden voor den dienst der .zielen, die zich komen ge ven aan den zachten Veroveraar, aan den Geweldigen, die Christus heet. 't Zijn moeders, die komen vragen en nogmaals vragen voor hare kin deren die lang en angstig kunnen zit ten turen naar Hem, die alles kan: ge nezen en troosten en gelatenheid schenken. 't Zijn stoere werkers met grove handen en fijne zielen -die hun rozen krans tusschen hunne vingers doen g'ijdcmom zich een houding te geven, ,e g~ i woorden vinden om hun ge- voelc: maar die toch zoo intens be grepen worden door den Zoon van lien Werkman en die door hun ge loof. hun eeuwenoud geloof begrijpen, dat Gyd en J lij alleen het centrum van hun leven is. 't Zijn oude van dhgen. die naar de Kerk zijn gestrompeld, die niet lang' meer op de knieen kunnen zitten, maar die uren kunnen staren, naar Hem dien ze zoo dikwijls hebben ontvangen, dat ze hopen door Hem genadig ontvan gen te zullen worden. Reserve... dat is rijk worden aan waarheid, aan lief de. aan edelmoedigheid, aan deugd. Dat is in zich zelve keeren om totjGod te gaan. Zijn armoede bezichtigen en peilen om honger te krijgen naar den rijken God. P. J. BRBSBBBEBBBBBBSBBBBflBBBBBBBtlBI BESCHERMT UWE KUIKENTJES. Jaarlijks sterven duizenden kuikentjes aan coccislo.se, die zich doet kennen door slappe pootèn, hangende vleugels en buikloop. En zegge dat u dit vast en zeker vermijdt met bij het drinken uwer kippen en kuikentjes dagelijks een koffielepel AVIOL per twee liters water te voegen en twee maal te week een koffielepel POULINOL poeder voor tien koppen in het eten. Waarom dus nog willen sukkelen. Koopt Aviol: 7 fr. de flesch, 20 fr. de halve liter. 36 fr. dè liter; Poulinol: 7 fr. de doos. bij de Apotheken Notredame, Groote Markt, POPERINGHESnoeck, Groote Markt en Van Robays, Boterstraat, YPER. Vraagt gratis en vrachtvrij het boek Het Fokken van Kippen aan de Laboratoria van Dokter-Veearts DOMICENT, Cureghemstr,, •35, Brussel. Maandag 11 en Dinsdag 12 Februari 1929, dat zijn dagen die met gulden letters zullen aangeteekend worden in het groot boek der Geschiedenis der H. Kerk. O]) die dagen werd de oudste staat van Europa, door een machtsgreep van een tijdelijken vorst gedurende bijna zestig jaar uitgeschakeld, in eere her steld. Thans is Z. H. de Paus opnieuw Paus en Koning. Hij regeert nu over een grondgebied, hij krijgt al de ken- teekenen van een onafhankelijk zelf- regeerende Vorst. Vanaf het jaar 754 regeerde Z. H de Paus als Koning over een grondgebied dat Hem geschonken werd door Pepijn de Korte bij de bekende Gifte van Pa via De eerste verminkingen der Pause lijke Staten daglcekenen van de Na- poleonische oorlogen. De grootste echter zouden geschieden tijdens de gewelddaden van 22 September 1870. Door het uitbreken van den Fransch- DuitScheW oorlóg werden de Ernnsebe garnizoenen, die Rome beschutten te gen de horden van Garibaldi, naar hun land teruggeroepen. Koning Victor Emmanuel, gesteund door de Garibaldisten, overrompelde op 22 September 1870 de Eeuwige Stad en het laatste stukje grond werd den Paus afgenomen. Wel wilde Italië het dóen doorgaan alsof het de Pauselijke Staten en het grondgebied van Rome had afgekocht, maar steeds hebben de Pauzen de som die aangeboden was van de hand gewezen en krachtdadig protest aangeteekend tegen den roof op hun goederen gepleegd. Sinds 1870 was de Paus dan ook de gevangene van het Vatikaan, waarvan hij nooit de grenzen overschreed. Met Italië, den roofstaat, had hij geen be trekkingen. Sinds den dag dat Kardinaal Ratti tot Paus Pius XI verheven werd, op BlÉBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSIB Een-en-zeventig jaar geleden O]) 11 Februari, n as het één en ze ventig jaar geleden dat te Gourdes in-de-bergen, Onze Lieve Vrouw On bevlekt Ontvangen de eerste maal aan het kleine meisje Bernadette Soubi- rous verscheen. Ten jare 1858 telde Gourdes (Frank rijk) ongeveer 6000 inwoners. De fa milie Soubirous bestond uit zes kinde ren. Bernadette was het oudste gebo ren den 7 Januari 1844. Den 11 Februari 1858 ging de 14-ja- rige Bernadette met drie andere arme kinderen hout rapen langs de Gave. Bij de'rotsenreeks Massabielle bleef Ber- nadetje achter, 't Was rond 12 )A uur.1 Tweemaal hoorde zij 't geluid van als' een rukwind. Een wilde rozelaar be- woog en uit de rotsholte, juist hoven dell struik viel een gouden wolk en in die holte verscheen een vrouw, Mng, en schoon, schoon vooralzij bezag Bernadette, lachte haar toe. deed een teek en om onverlegen te naderen. De Dame hield op den rechterarm een paternoster met witte bollekens, waar van de gouden ketting schitterde even als de rozen op de voeten. Zij had het uitzicht cener jonge dochter, zestien zeventien jaar, droeg een wit kleed, in de lenden toegehaald bij middel van een blauw lint dat langs het kleed tot bijna op de voeten afdaalde. Een witte sluier op het hoofd welke langs achter afhing tot een weinig hoven het mid dellij f. omsloot de schouders en liet nauwelijks de haren zien. Er hadden achttien verschijningen plaats, de laatste den 16 Jtili 1858. Ber nadette trad in het klooster der Zus- uers van Kevers en overleed er den 16 April 1879. Jaren lang heeft de Vrijdenkerij de Verschijningen" te Lourdes lomp be spot en zelfs de wetenschap ter hulp geroepen om dat bijgeloof te keer 12 Februari 1922, zeven jaar geleden, en dat Hij voor de eerste maal op het buitenbalcoti van St Pieters zijn zegen gaf is veel veranderd. Het aan bewind komen van Mnsso- lini. die zich steeds voorstander noem de van een bevredigende oplossing van het Romeinsche vraagstuk, heeft het huidige accoord mogelijk gemaakt. Het ging er om door een vrij ac coord, door heide partijen in volle on afhankelijkheid overwogen en bespro ken, aan het Pausdom de Geestelijke souvereiniteit te schenken waarop de Paus van Rome, als Vader van de Christenheid aanspraak mag en moet maken. De dag brak aan waarop dit accoord mocht bereikt worden en Maandag, 11 Februari, werd het door Kardinaal Gasparri namens den Paus en door Mussolini namens Italië bepaald ge- teekend. Dit geschiedde zonder cere monie. Maar op Dinsdag, verjaardag der kroning van Z. 41. Paus Pius XI, weTrf het\a-croord- op'e«l>aar hs-kerni ge maakt door Z. H. den Paus zelf in de Sint Pieterskerk in hijzijn van de Italiaansche overheid en talrijke ge- noodigden. Dit accoord, de oplossing der Ro meinsche Kwestie, is een blijde ge beurtenis waarvan de verstrekkende gevolgen niet kunnen worden over zien. Dat die gelukkige gebeurtenis moest voorvallen in het jubeljaar van Z. H. Pius XI zal zooveel te meer geloo- vigen naar Rome doen optrekken om er Pius XI als Paus en Vorst bij dit dubbel feest hulde te gaan bieden. Vlaanderen is gekend om zijne toe genegenheid aan den Paus van Rome, ook ligt ons landje nauw aan 'het hart van Zijne Heiligheid. Daarom mag er geheel Vlaanderen door maar één kreet weerklinken: Leve Pius XI, Paus en Koning. BEBBBSISSaBBSBSCSBSBBBBBSBHBBBIilSI te gaan. Maar ten slotte heeft ze den strijd moeten opgeven en Gourdes blijft het oord waar millioenen men schen uit alle gewesten heenstroomen, er luidop hun geloof belijdende en waar door de Middelares, Onze Moe der Maria, de gunsten voor de ziel en de weldaden voor het lichaam over vloedig worden uitgedeeld. En hierbij denken wij ook onwille keurig aan het Pausdom. In 1870 meende de Vrijdenkerij er meê gedaan gemaakt te hebben. En nu is heel de wereld in de vreugde om het eereher stel van het Pausdom. ...en de Machten der Hel zullen te gen Haar (de Kerk) niets vermogen. Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. GOUDEN PRIESTERJUBILEUM van Z. H. Pius XI en Jubileum zooals in 1925 Bedevaart van het Aartsbisdom Mechelen. Naar Rome en Italië van 3 tot 10 Mei. PRIJS 2" klas trein en P klas hotel 3000 fr. 2' klas trein en 2' klas hotel 2800 fr. 3" klas trein en 2e klas hotel 2300 fr. 3e klas trein en 3° klas hotel 2250 fr. BBBBRHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI SCHIKKINGEN VAN DEN VASTEN. De kerkelijke wet over het vasten en spijsderven bevat de volgende ver ordeningen 1. De wet over het spijsderven ver biedt het gebruik van vleesch eti vleeschsap. Worden altijd toegestaan eieren, melk, boter en alle andere spij- en, ook al worden ze bereid met vet. Het gebod van het spijsderven ver plicht op de Woensdagen (1) en Vrij dagen van de VastenWoensdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quater temper; al de Vrijdagen in het jaar, (1) Voor België mag de Woensdag genomen worden in plaats van den Zaterdag (Pauselijke vergunning van 14 December 1919). uitgenomen als de Vrijdag valt op eènen geboden heiligdag of op Nieuw jaar de Vigiliën van Sinksen, O. 1,. Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en JJerstdag. Zijn verplicht door dit gebod over het spijsderven al degenen die zeven jaren vol zijn. II. De wet over het vasten geldt voor al de dagen van de veertigdaag- sthe Vasten, tot aan Paaschavond 'H noens, de Zondagen uitgezonderd en huiten de Veertigdaagsche Vasten, voor de Quatertemperdagen en de vier vermelde Vigiliedagen (2). Zijn verplicht te vasten al degenen die 21 jaren vol zijn', tótdat zij hun zestigste jaar begonnen zijn. III. Öp de dagen dat men mag vleesch etën, is het niet verboden visch en vleesch te eten in denzelfden maal tijd. IV". Krachtens bijzondere macht van den H. Stoel ontvangen, staan Wij toe aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook aan de andere personen die dadelijk in militairen dienst zijn, het gebruik van vleesch op al de dagen van het jaar, uitgeno men op Goeden Vrijdag, Met'de militairen stellen. Wij gelijk de gendarmen, de douaniers en de stadspolitie-agenten in werkelijker! dienst zijnde, de boschwachters, dege nen die in dienst zijn op de treinen van ijzerweg en tram, of werkzaam zijn langs de haan aan telegraaf- en tele- phoonstelsel, alsook de briefdragers, de bedienden der accijsen in werk zaamheid. de zeelieden, de schippers en de werklieden in de havens. Wij vergunnen dezelfde toelating aan de huisgezinnen die de soldaten, in opmarsch zijnde, herbergen of voe denaan de arbeiders die in de smelt ovens, bij de ovens van glasblazerijen, in mijnen of steengroeven werkzaam zijn. Worden ook ontslagen van de wet op het spijsderven degenen die, op reis zijnde, of om reden van arbeid of be zigheden huiten hun huis verblijvende, hun eetmaal nemen in gasthuizen, spijshuizen of herbergen; ook nog de werklieden die van den huize hunne spijzen mededragen om ze op hun werk te nemen. Zij die verplicht zijn te vasten, mo gen, buiten de Zondagen, maar één maal daags vleesch eten, te weten op den voornaam sten maaltijd en niet op de collatie. Hetzelfde geldt voor de bieren. V. De Pastors hebben macht om. in bijzondere gevallen, geheel of ten deele te ontslaan van de wet op het vasten en het spijsderven, of om deze .verplichtingen te veranderen in andere goede werken, op voorwaarde dat er daartoe een goede reden bestaat. Wij verleenen dezelfde macht, doch in de biecht alléén te gebruiken, aan al de biechtvaders. De zieken en kranken zullen zich schikken naar het oordeel van eenen ge we tens vollen geneesheer. VI. Wij verzoeken de geloovigen driemaal den Onze Vader en Wees ge groet en eens de Akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw te bidden, eiken dag dat zij gebruik maken van volle of gedeeltelijke dispensatie in de wet op het vasten en spijsderven; of- well eene aalmoes, ieder volgens zijné devotie, te storten in den offerblok van den Vasten. (2) Wanneer eene vigilie vervroegd wordt, moet men noch vasten noch vleesch derven. Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 2.00 fr. 4.50 fr. 1,00 fr. 2,20 fr. 0,50 fr. 1,50 fr. M. KESTELOOT-ROUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBS De Koningin bij de Socialisten. In de politiek gebeuren er rare din gen. Het is nog zoo geheel lang niet geleden dat de Socialisten van niets minder spraken dan van Koning Leo pold TI den nek af te wringen. Nu schijnen de Socialisten veel van hun republikeinsche gedachten afge legd te hebben. Over kort bezocht H. M. de Koningin de stad Gent. De Gentsche Socialisten hebben de Konin gin uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan hunne kliniek. De Socia list M. Anseele heeft ze verwelkomd en bedankt. Het gebouw werd gemaakt naar de plannen van architekt Brunfaut". Deze werd aan de Koningin voorgesteld en zoo mocht de Communist Brunfaut de hand drukken aan Hare Majesteit Van nek afwringen door de Socia listen was er hij dit bezoek geen spraak meer. Maatschappelijke Assistente, Een vrouwelijk beroep, dat tot he den te weinig gekend is en dat noch tans geroepen is om in de huidige maatschappij veel diensten te bewij zen, is dit van Maatschappelijke Assis tente. I)e Katholieke school voor Maat schappelijke Assistenten, Clovislaan, 75, te Brussel verheugt zich nochtans over een groeiend aantal leerlingen. Reeds 72 Vlaamsche vrouwen hebben er het officieel diploma van maat schappelijk dienstbetoon ontvangen. Velen daarvan staan rechtstreeks in de sociale beweging. Eenigen zijn werkzaam als oppertoezichtster in de fabrieken, anderen zijn gehecht aan raadplegingen voor zuigelingen, zijn geplaatst in kinderkolonies of heklee- den een aanzienlijke plaats in den openharen onderstand, hetzij als se cretarissen, hetzij als leden van de commissies. Voor veel Katholieke Vlaamsche vrouwen, die zich aan sociale werking willen wijden, ligt daar een geheele toekomst ópen. Inlichtingen te verkrij gen Clovislaan, Brussel. Door de Socialisten goedgekeurd. Bij de bespreking*.der begrooting onzer Staatsschuld heeft Minister Houtart belangrijke verklaringen af gelegd. Onder meer zegde hij dat op het einde van dit jaar de schuld met 8 milliard zal verminderd zijn. Dan zal 't oogenhlik gekomen zijn om de schroef los te zetten. Op de rede van Minister Houtart zegde de Socialist Hubin het volgende: De Minister heeft gezegd dat hij er niet aan denkt dat de midden- en arme klassen zwaarder moeten belast worden dan tegenwoordig en dat hij de evenredigheid zal behouden welke thans bestaat tusschen de belastingen door de eene en de andere betaald. Hij voegde erbij dat het land de In quisitie niet duldt. Hij heeft gelijk in zekeren zin. Indien de heer Minister zijne belofte houdt en indien hij de huidige evenredigheid behoudt tus schen de door de rijken en de armen betaalde belastingen, en een nieuw stelsel invoert zonder plagerij, hen ik overtuigd dat hij in het parlement eene groote meerderheid zal bekomen. Indien men een minder plagend sys teem voorstelt, weet dan heel goed dat wij (de socialisten) de eersten zullen zijn om het te aanvaarden, wel te ver staan indien het princiep der proges- siviteit der belasting behouden bli jft. Zooals men kan lezen zijn de be knibbelingen "der Socialisten öp de plannen van Minister Houtart zoo klein, dat het volstrekt niet noodig is dat een socialistische Minister aan 's lands schatkist zitte om er verbete ring in toe te brengen. Grondwettelijk zelfbestuur. De Katholieke Vlaamsche Lands bond waarschuwt de Vlamingen tegen de geruchten die rondgestrooid zijn als zouden de tijden rijp zijn voor de re geling van het talenvraagstuk door bestuurlijke scheiding of door het fe deralistisch regiem. Deze regelingen zijn niet ver genoeg bestudeerd en al wat er de Walen over schrijven is van weinig tel. De Vlaamsche Landsbond verdedigt sedert jaren het grondwettelijk zelf bestuur. dat een vasten grond heeft voor decentralisatie en bestuurlijke zelfstandigheid. Binnen het belgisch Staatsverhond wil hij voor Vlaanderen tot gezonde toestanden komen. Het is onder die benaming, en dit om geene verwarring te stichten, dat de Katholieke Vlaamsche Landsbond den strijd zal voortzetten. Het is onder de leuze «Grondwettelijk zelfbestuur» dat de laatste en ook wel de heerlijk ste periode van den schoonen kamp voor liet welzijn van Vlaanderen wordt ingezet. Tegen het Katholiek Onderwijs. Wij vernemen dat te Anderlecht de schoolgelijkheid wercl ingevoerd. Een krediet van 175 duizend frank is ge stemd voor de verwarming der klas sen van de vrije katholieke scholen. Vanaf 't volgend jaar wordt de gelijk heid volledig doorgevoerd. Zoo wij dit mededeelen dan is liet alleen om er op te wijzen dat de Libe ralen van, Anderlecht samen met den Kommunist tegen die redelijke en rechtvaardige schikking gestemd heb ben. Het is alleen om eens te meer aan te toonen dat ons Katholiek onderwijs werkelijk in gevaar is wanneer de Li- heralen er zich moeten mede bemoei en. De houding der Liberalen ten op zichte van ons Katholiek vrij onder wijs is reeds een voldoende reden op dat geen enkele Katholiek aan de Li- heralen zijn vertrouwen zou schenken. De vaart van Yper. In den Senaat heeft Senator M ul lie nog eens de kwestie van de sluis van Boesinghe en de vaart van Ypert te berde gebracht. Hij vroeg dat de kredieten zouden gestemd zijn om in 1929 de sluis van Boesinghe te voltooien en om in 193® de vaart van Yper volkomen bevaar baar te maken. Minister Baels beloofde een amen dement in te diénen op de begrooting ten einde deze werken te kunnen vol ledige» De Spoorwegtarieven verhoogd. Uit een mededeeling van het kabinet van den Eersten Minister blijkt, dat de tarieven van het goederenvervoer met 10 zullen worden verhoogd. Ter zelfder tijd heeft de Regeering beslo ten de overdrachttaks der groenten en voedingsproducten, zooals boter, groenten en vruchten af te schaffen Gezien de stijging van liet index cijfer, kan ze zich enkel aansluiten bij een tarievenverhooging van 5 G voor het reizigersvervoer. Een Vlas-Vennootschap in Noord-Frankrijk. De vlasfabrikahtén uit 't Noorden van Frankrijk hebben dezer dagen eene vennootschap gesticht, ten kapi tale van 5 millioen frank, bestemd or* het zwingelen van 't vlas in Frankrijk aan te moedigen. Er zouden zwingelkotenin 't Noorder - departement opgericht worden om er het gerote vlas te zwin gelen. De Fransche spinnerij zou zich aldus kunnen bevoorraden in Frankrijk zelf, terwijl ze tot hiertoe haar gezwingeld vlas in 't Kortrijksche moest gaan koopen. Dat is een erge bedreiging voor het roten en het zwingelen in 't Kortrijk sche, waar de bedrijvigheid leelijk zou geknakt zijn indien de ontwerpen der Fransche spinners ten volle worden verwezenlijkt. GUI DO. SBHaBBHBBBBBBiBEBBSBEBBBBBBBBI DRINKT en Feys-Callewaert's GULDENBIER EN EXTRA !B SSï Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wet84*. Bijbanken: Kortrijk, 4, Lange Steenstraat; YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers) J Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren: Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waas* ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-VIaanderen AlveringhemG. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/Yzer: O. Desmytter, Gem. Bed. BoesingheEug. Coulier, Handelaar. BixschoteC. Hondeghem, Plaats CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger DickebusthMevr. G. Deconinck. Dranoutre Hubert Thibaut, Gemeente-Sekr. ElverdingheJ. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris GhyverinchoveL. Stekelorum, Gem.-Sekr. HollebekeA. Breyne, Gem. Sekretaris KemmelRené Joye, Handelaar Leysele N. Pillaert, Gem. Sekr., Statiestr., 12 Locre Hub. Thibaut, Gem.-Sekr., Dranoutre LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger MeessenL. Lemaire, Westnieuwkerke MerckemOd. Robbe, Kouterstraat. Moeres: Marcel Melis, GenieentesekretarlJ Moorslede: Jos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats PasschendaeleMevr. Noliet. PlaegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerke Poelcapelle: Jules Vandeputle, Handelaar. PollinchoveH. Anseeuw, Gem. Bediend* ProvenE. Delava, Rentenier ReningheA. Wullepit, Gem. Ontvanger. ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. bekr. StaveleMevr. P. Franchoo. Vinchem J. Ceulenaere, G. O., Wulveringh., Westoutre-: A Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerder WulverghemL. Heughebaert, Gem. StifiSi Wytschaete G. Alleman. ZonnebekeLucien Debal, Gem. SekrsteïSl 15 daagsche rekeningen 4,50% Zichtrekeningen 3% bruto. Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Ke«J* pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, ens, Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaardes ZEKERHEID VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1