De Wilde Ruiter MAS-OAK. BIER Over de Suikerbeetkweek. IEOBBPAPIER HET MANNEKE Gfi.DACHTEM Een goede raad is als sneeuw; hoe zachter hij valt, hoe langer hij blijft Wil uit liefde tot uwen evenmensch uw gewoonten veranderen. fc)( goed en men zal u benijdendoe nóg meer goed en men zal zich scha men. Velen, die een woord van lof afwij zen, /és onbescheiden, want zij willen doorgaans tweemaal geprezen worden. SSBHSHSBBHBBBBBBBBBHBBBBBSBBBI UIT DE MAAN Met zijn beste kleerkens afin Is het. Manneke uit de Maan Naar de groote stad gegaan. Er Marenta ganscli te vree Ging blij met het Manneken mêe. Ja. beminde en alderliefste Lezeres sen en beste Lezers dat is een gansche historie geweest en ik zal utter dat in twee woorden vertellen. Onze kozijn Stefaan zou gaan trouwen en ik werd op het trouwfeest uitgenoÓdigd en Marenta ook. Maar in de heilige Schriftuur staat er ergens te lezen: wie zijn vrouw lief heeft laat ze thuis. Dat -taat er precies zoo wel niet let terlijk in maar toch aan of om trent. Feitelijk staat er te lezen: wie een schat heeft, loopt met die schat niet «.ver de straat, uit vreeze dien schat te verliezen. En de grootste schat voor een man Kaar ik denken zou... Da: i> toch wel voorwaar Zijn vrouw. Maar als ik met die spreuk van de heilige Schrift bij Marenta kwam aan dragenz.ei ze dat ik maar een halve schriftgeleerde was en patatie en pa- tatie en dat ze meê ging naar de stad om inkoopen te doen, want ze moest nog nen nieven hoed hebben ook. Maar Marenta. zei ik: op onzen zolder lig gen i.og wel tien ouwe hoedjes van mij. Laat er daar eenen van veran deren. Maar Marenta viel aan 't razen En ze zeizoo '11 ouden hoed Is verdraaid nog' enkel goed Om <.p eenen musschenschrik te staan Midden in het graan. Alleeze speelde op heuren poot en daar v. as niets aan te doen: ze zou en ze wou meê naar de stad. Goed, zei ik, ge zult méégaan... Maar 'k stelde het bezoek naar de stacl twee... vier... zes dagen uit. F',11 nu gisteren" zijn "we'ge weest en heeft Marenta heuren nieven hoed gekocht. Ozoo een schoon hoedje: niet te groot, niet klein... schoon van stof, goed en fijn en daar steekt een schoon blinkend speldeken op en Marenta is er van kontent. Ffoe vindt ge me er mee, Manneken? vroeg ze. toen ze in den winkel, vóór den spiegel stond te pronken. Ge zijt er tien jaar jonger meê, Marenta riep ik uit Allee! betaal nu maar. Marenta heeft thuis de portemenee en Marenta betaalde 60 fr. voor dat lief, schoon hoedje. Maar Marenta weet niet dat het Manneken een van zijn oude hoe den van den zolder naar de stad heeft gezonden... Marenta weet niet dat de modiste die den hoed veranderd heeft, de vrouw is van eèn goeien vriend van 't Manneken uit de Maan... En Ma renta weet zeker niet dat de verande ring van dien ouden hoed in een nief hoedje slechts 25 fr. heeft gekost, zoo dat het Manneken uit de Maan van zijn vriend nog 35 fr. heeft terugge kregen. En daar kan 't Manneke uit de Maan, Op zijn gemak. En zonder dat 't Marenta weet Een lekker pintje pakken. Ken pintje goed trappisten bier,.. En 't mag hier wel verklapt... Ik dronk met danig veel plezier, Wel zeven pintjes «Abt». Maar zwijgen zulle, alderliefste Le zeressen en vrienden Lezers. Ik heb Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 3o ROMAN door A, HANS. ©p Óen weg naar leper bemerkte Robert plots Fransisca Ameye, het rooversmeisje, dat eens, maar zeer kort. op den Maerburg gevangen had gezeten. Ze was vergezeld door een ruwen kerel. Wat voeren die weer in de streek uit! vroeg hij zich af. 'k Doe maar of ik ze niet ken. Maar Fransisca riep hem aan: Mijnheer, een aalmoes, als 't u belieft vroeg ze. Dat is brutaal, oordeelde Robert. Ze moet me toch erkennen. Dij hield zijn paard in. Draait de rooversstiel niet meer! snauwde hij, terwijl hij zijn pistool vertoonde. Ik ben niet meer bij de bende... Ik uil er niet meer bij zijn! kreet Fransisca. Zc snelde aan de andere zijde van bet paard. -Ik moest van hem daar een aal moes vragen, snikte ze. F,n binst dat ge in uw geldbeurs zocht zou hij u een mes in 't lijf gestoken hebben! O, help me mijnheer... Robert schrok... Beloerde men zoo zijn leven? u dat historieken verteld om te bewij zen dat een man het soms rijn aan boord moet leggen om wat centen in den zak te krijgen... Ik heb u dat his torieken verteld om te bewijzen dat de vrouwen soms leelijk mis zijn als ze denken dat het altijd nieuw moet zijn om schoon te wezen. EN NU VAN WAT ANDERS geklaptdie keunin- gin Marie-Cristien van Spanje, die ver leden week bijna plotseling heuren geest heeft gegeven, was een Oosten- rijksche prinses. Toen ze achttien jaar was ging ze naar 't klooster. Maar kenning Fons nummer 12 van Spanje ging ne keer dat klooster bezoeken en hij zag dat pront en schoon nonneken. En dat schoon en pront nonneken kreeg van den Paus de permissie om terug naar huis te gaan en zoo is ze keuningin van Spanje geworden. Vijf jaar later, in 1885, is heuren man bij gebrek aan asem gestorven en in 1886 kreeg ze een kindeken en dat is de tegenwoordige keuning van Spanje Fons XIII, wiens troon staat te wag gelen gelijk een kakstoel op drie pik kels. ONS JPPKEN vraagt aan mij: poepa, weet ge wat dit wil zeggen: k. k. k. k. k. Neen, ventje, zeg ik en Jefken antwoordt kleine kinderen k...kken kleine kreutelkens. Ik geef Jefken een draai om zijn ooren, maar Marenta protesteert en ze zegt dat Jefken de waarheid zegt,, en dat ge nooit iemand moet slaan als hij de waarheid zegt. Daarin is Marenta mis, want daar zijn reeds Vlamingen Die in verleden tijd De waarheid hebben gezeid. Als Belgie, goed verstaan Tegenover Vlaanderen Zijn plicht niet heeft gedaan. Maar alleedat betert nu toch stil- lekens aan en we leven op hoop. DE PASTER van Campanoulje sermooude over de hoop van het eeuwig leven. Maar de paster van Campanoulje kon de letter r niet uitspreken en de paster zei: Jezus Kistus is gekuist, gestoven en in het kaf gelegd! Hier nog zoo iets. Zander kwam zijn vriend Karei tegen. Hoe is 't Zander? vroeg Karei. Och! zei Zander... zoo en zoo: mijn schoonmoeder komt alle weken twee keer bij mij aan huis. En de uwe? De mijne, antwoordde Ivarel,... die komt alle jaren twee keer. Gelukkige kerel zei Zander. Ja, maar, ging Karei voort, ze blijft iederen keer... zes maanden. EN FDCHge weet wel, die den oor log heeft gewonnen is ziekskens. De man zijn harteken klopt te fel. Maar de doktoors zeggen toch dat hij zal genezen... EN Francois Morrel. Zijn harteken klopte ook zoo fel. En 't mag hier wel gezeid Het klopte voor een jonge meid. Maar die jonge meid hield meer van danszalen dan van de kerk... hield meer van schoon gekleed te gaan dan van werken. En Francois Morrel ver diende precies niet veel. En toen deed die, stommeling wat zooveel andere jontioozelekwispels hebben gedaan. Flij stak zijn handen in de kas van zijn patroon. Hij werd een dief. Maar 't kruiksken ging zoo lang te water, totdat het brak. Toen kwam de politie er bij te pas. En meneer Francois geen uitweg meer ziende nam een revolver en schoot zich een kogel in 't hoofd. Hij was echter niet dood. Nu ligt hij in de ziekenzaal van de gevangenis. En die schoone meid? vraagt Marenta. Och! die danst weer met een ander Want die schepsels, weet het we!, Leven enkel om de mannen Zot te maken met hun minnespel. TIC LONDEN is er een zeker Hol- loway overleden. Dat gebeurt meer zult ge zeggen. Ja maardie man was, zoo gezegd door verstikking gestor ven. Na zijn dood hebben ze hem dan op de snijtafel gelegd. Toen hebben de doktoors gezien dat hij maar één long had. En met die eene long is die man 66 jaar geworden en was hij niet ver smacht dan was hij misschien wel hon derd jaar geworden. Maar 't Manne ken uit de Maan kent zooveel men- schen die geen hart hebben en 't hart is toch heel wat belangrijker dan de longen zou ik peinzen. Daar hebt ge te Brussel die van Sompel, oud vijftien jaren. Die belhamel sloeg zijn moeder half dood omdat ze hem geen geld wou geven om met Vastenavond te gaan dansen. Ouders! denkt er om. Wie de roede spaart haat zijn kind. En weet het weihet gedeelte van 3!BSaB!HBH3HBSBBSBKaaSSSSESB9nBI De roover was achter een struik ge sprongen. En hij schold het meisje uit. Dan verdween hij in een boschje. 't Is er een van Bakelandts bende, he vroeg Robert. Ja, mijnheer. FCn zijt gij er ook bij. Geweest! Ik wil er altijd weg, maar ze sleuren er me naar toe. Ge waart goed bij Magda. Ja, maar ze hebben me verleid terug te keeren bij de bende... En ge gingt... Maar nu wil ik er weg! Laat me een eind mee gaan. Anders vermoor den ze me. Waar wilt ge dan heen? Werk zoeken te Yper... -Stap dan maar naast 111e... 't Was een zonderling gezelschap- Waar woont Bakelandt eigen lijk? vroeg Robert. In 't bosch. Ja, dat weet ik ook... Maar waar in het bosch Nu hier, dan daar. Ge wilt het niet zeggen. Hij heeft geen vaste plek... Hij is zelf benauwd gepakt te worden 't Is een eendelijke lafaard. Is de bende groot Ik ken ze niet allemaal. Er zijn dus veel roovers... Ja, voorzeker. Maar ze komen nooit allemaal te gare. Bakelandt gaat nu met de eene partij, dan met de an dere uit. 't Is een ellendig leven. De menschen peinzen dat de roovers weel de hebben. Maar 't is niet waar. 't lichaam waar de rug van naam ver andert is een geschikte plek om uw kinderen een ferme roefeling te geven. EN DE KORTE MAAND of de maand Februari is al weer voor de knoppen. We worden stilaan oud, Manneken, zegt Marenta, die voor den spiegel heur eerste grijze haren begint te tel len. De tijd vervliegt, zoo snel! zoo snel! Gerimpeld wordt ons vel, ons vel, We worden stilaan oud. En ach We snakken naar een nieuwen dag. EN ONS OUDST F masken, ons Ka- trientje snakte ook naar liefde. Ze had kennis gekregen met een mijnheerken en dat mijnheerken kwam af en toe de kaartspelen en dan zegden zijn voe ten onder de tafel wat zijn oogen ook klaar en duidelijk vertelden: ik zie u geerne. Maar al met eens was 't amen en uit met de vrijagie en ziehier hoe dat gekomen is. Katrientjen, ons Katrientjen Vreê met Franqois Verlaan Ze vrijden zeven maanden En 1111, nu is 't gedaan. Katrientjen is een meisken Re vlaamsche zaak gezind, Haar moedertaal die heeft ze Altijd om 't meest bemind. Getrouw aan vlaamsche zeden Steunt ze als een vlaamsche meid. Vet woorden en met daden Ren harden, vlaamschen strijd. Mosjeu Francois steekt echter Met 't vlaamsch altijd den draak... Maar schoon franskiljoneeren Dat is een andre zaak. En hij begint te stoefen Van 't Fransch zoo chik.,en fijn, Terwijl de flaminganten Maar domme kinkels zijn. Wel! wel! sprak toen Katrientje, Zeg mij eens gezwind, Wat komt gij hier dan vrijen... Ik hen ook vlaamsch gezind. Mosjeu Frangois moest lachen Och! zei die arme dwaas... Zijn wij eens getrouwd, mijn kindje,. Dan ben ik toch de baas. En dan zal ik wel zorgen, Hoe ook mijn vrouwken mort Dat van de vlaamsche kwestie Niet meer gesproken wordt. Als 't -zoo is, sprak Katrientje Mosjeu de Franskiljon Gelief dan te vertrekken Rap met de Zuiderzon. Ze gaf hem fluks zijn hoedje F11 zeimijnheer Verlaan 't Is tusschen ons getweeën, Van nu, voor goed gedaan. Ik heb van twintig jongens Uit 't vlaamsche land de keus E11 vlaamsch in huis en zeden Is mijne en hunne leus. Nog wou mosjeu iets zeggen Maar hij stond reeds op straat Te krabben in zijn haren En zuchtte 't is te laat. Katrientjen, ons Katrientjen Vreê met Franqois Verlaan Ze vrijde zeven maanden Eu nu, nu is 't gedaan. MIJNHEER DE BURGEMEES TER van Gullegateg'ouweghem had een bedelbrief naar al de inwoners van zi jn dorp gezonden ""voor cle over stroomden. Ónder aan dien bedelbrief stond: beste inwoners gelieft hier-nu eens goed op te passen. Maar de druk ker die een beetje kortzichtig was had zich van letter vergist en hij had in passen in plaats van een a een i gezet... En toen stond er te lezen... Neen... wat er toen stond te lezen dat zegt ge niet. Manneken, bromt Marenta. Al lee! ne mensch zou wel brommen: 't gaat weer opslag worden met de treins. ReizenReizen't wordt plezant Met den opslag in het land. Weet ge wat de spinazie verkocht werd te Brussel verleden week. Twin tig frank de kilo. Zoudt ge er niet van omver tuimelen. 'T SCHOONSTE vrouwmensch van gansch Europa woont in Bohemen en is nu op den konkoer te Parijs bekroond. Ik heb heur portret in de gazet gezien, maar ons Marenta was toch veel schooner zulle in heuren tijd. Had er tóen een konklekoer bestaan van 't schoonste vrouwmensch van Europa, dan had Marenta zeker den eersten prijs ge had. 'k Zou zoo zot niet zijn geweest daaraan meê te doen, zegt Marenta, ik was serjeuzer als datte. Daarin heeft Marenta gelijk zg was 't serjeu- ste niaske van tien uren in de ronde en 't Manneken uit de Maan was al even serjeus. Maar ik ben serjeus gebleven! roept Marenta uit; terwijl gij... gij... Gelukkig tuimelt ons Sjarel-Lowietje BHBSgEBeSIBBBBSBBaflHflBBBBBEB&ai En hoe kwaamt gij daar bij? Zonder het zelf te weten. Met een vrijer meegelokt. Hij en anderen gin gen stelen, zonder dat ik het wist. -Ge waart er toch bij. Ze lieten me de wacht houden. Was die Pee uw vrijer? Hij wilde met me verkeeren, maar ik had een anderen. Die heeft me laten staan. Hebt ge geen ouders meer? Neen... ik hen al lang weeze. Ik woonde toen te Pithem. Veel kon Robert van het meisje over de bende niet vernemen. Ze zweeg uit vrees of sluwheid. Tegen de stad vluchtte Fransisca eensklaps een zijweg in. Wat streken zijn dat nu? mom pelde van Maere. O, ze is zeker hang dat ik haar zal overleveren aan het gerecht. Wat een tijd 's Avonds keerde van Maere met een flinken knecht terug. Kennissen had den dezen- aanbevolen als een eerlijk en volkomen betrouwbaar man. Bij de poort van den Maerburg wachtte de Wilde Ruiter. Wat hebben we nu weer dacht Robert. Hij liet zijn knecht wat achter blij ven en trad nader. Goeden avond, groette hij. Goeden avond, jonker. Ik wacht al eenigen tijd op u. Ér is iets ergs ge beurd met Raoul... De stem van den Wilden Ruiter tril de. Wat dan vroeg Robert, ook ont stellend. uit zijn kakstoeltje en zet zijn keeltje open... Anders zou ik iets te hooren hebben gekregen. EN HIER GEEF IK, Manneken uit de Maan, gratis voor niemendalle een kadoken aan mijn alderliefste Lezeressen en vrien den Lezers. Zeg nu nog dat ik geen goeie jongen ben. 't Is een remedie om honderd jaar oud te wordenik heb die remedie gekregen van den nonkel van de tante van den broer van de vrouw van den kozijn van ons Maren ta en die is nu reeds honderd en twee jaar oud. Niet Marenta, maar dien nonkel. Flier zijn dus die voorschrif ten 1. Zooveel tijd mogelijk in de open lucht doorbrengen. 2. Slechts eenmaal per dag vleesch eten. 3. Dagelijks een kokend bad hemen. 4. Kleederen dragen uit grove stof. 5. Vroeg slapen gaan en vroeg op staan. 6. Ten minste zes en niet meer dan zeven uren en half slapen in eene don kere kamer, waarvan de vensters wijd openstaan. 7. De Zondagrust in aclit nemen. Dan niet lezen noch schrijven. 8. Overtollig plezier en werk vermij den. 9. Een matig gebruik maken van thee, koffie. Niet rook en en geen al- lcohol drinken. 10. Niet verblijven in te heete ka mers óf in zalen door stoom ver warmd. In andere woordenwordt trappist. Plint andere regel. Veel piezelier en leute Pakt een goeie scheute, En bij kaart en teerlingspel Vrienden lief vermaakt u wel.' 't Manneken uit de Maan. LOCRE, van 1 Sept. tot 31 Decemb. 1928. Geboorten. Hoornaert Juliaan, z. v. An dreas en Croquette Agnes. Provoost Gil bert, v. Anatole en Deramaut Magdalena. Wvllemet Joanna, d. v. Caniiel en Dan- neel Magdalena. Lamerant Rogerius, z. v. Achiel en- Clynckemaillie Prudentia. Lief- ooghe Ome-r, z. v. Jeroom en Pauwels Lucia. Louf Antoinette, d. v. Georges en Ver- haeghe Gabriella. Thoré Gaston, z. v. Augustijn en Demaeght Augusta. ii DRINKT n BURGERSTAND VAN VOORMEZEELE, v. 1 April tot 31 Dec. 1928 Geboorten. -Lemahieu Simonne, d. v. Hector en Irma Maelfait. Colpaert Roger, z. v. Hector en Godelieve Hoorelbeke. j Gheldof Esther, d. v. René en Philema Menu.! Goudezeune Roger, z. v. Gaston en Marie j Markey. - Lewyllie Michel, z. v. Achille en Martha Menu. Bartier Andrée, d. v. Gode- froid en Bertha Mahieu. Bouche Maria- Theresia, d. v. Maurice en Lucie Huys. Vandewalle Agnes, d. v. Cyrille en Marie! Vandeputte. - Menu Oscar, z. v. Maurice en Maria Menu. Overlijdens. Braetn Jerome, 1 m., z. v. Maurice en Maria Ingelaere. Deceuninck Silvère, 48 j., brouwer. Dehem Arthur, 74 j., echtg. v. Julie Dierijck, bediende van de burgerstand. Blootacker Lucie, 58 j., echtg. v. Jules Bouche, winkelierster. De- coninck Cyrille, 74 rentenier, wed. v. Chris tine Vandenfuerghe. Ghesquière Marie, 41 j., huishoudster, echtg. v. Cyrille Pillaert. Huwelijken. Pype Gustave, landbouwer en Menu Magdalena, landbouwster. Bloot acker Maurice, koopman en Belpaire Jeanne, zonder beroep. VINCHEM, jaar 1928. Gelxxirten. Vienne Henri, z. v. Camiel en Vermander Elisa. Veramme Maria, d. v. Urbain en Rooryck Gabrielle. Godderis Joseph, z. v. Hector en Verslyppe Julia. Dewacle Madeleine, d. v. Leon en Ramon Alice". Vermander Marie-Louise, d. v. Al- fons en Messuwe Julia. Sterfgevallen. Recour Achille, smid, echtg. v. Deturck Flavie. Lust Jeanne, d. v. Prosper en Hannon Maria. Callens Joseph, student, z. v. Albert en Devriendt Alice. Franchois Henri, landgebruiker, wed. v. Rvckeboer Philomène. Vandenberghe Ro ger, z. v. Remi en De Backer Alida. Huwelijken. Deceuninck Gerard, brie venbesteller met Haniaux Josephina. Hauspie Maurits, landbouwer met Denduy- ver Irma. WATOU, maand Januari 1929. Geboorten. Maerten Adrien, z. v. Julien en Blanche Maertens. Goussey Alice, d. v. Daniel en Marie Savory. Heyman Ra phael, z. v. Eusebius en Bertha Verdonck. Overlijdens. Mahieu Emile, 51 j., echtg. f v. Silvie Dekervel. Delbaere Marcel, 48 j., I ongeh. Muylle Gustave, 66 j., ongeh. Metsu Gaston, 47 j., echtg. v. Laura Rycke- raan. Deschuytter Achille, 61 j., echtg. v. Maria Verclyte. Cappelle Jules, 74 j., on geh. Borry Alois, 84 j., ongeh. Derud- der August, 74 j., echtg. Silvia Nevejans. Verheyde Renée, 72 j.. wed. v. Pieter Van- renterghem. Arota René, 6 m., z. v. Pieter en Martha Haeyaert. Deschodt Petrus, 54 j., echtg. v. Emma Bulthez. Huwelijken. Spinnewyn Henri, v. Hol- lebeke met Leuwers Margarite v. Watou. Demol Elie met Demol Marie. D'Alleine Maurice v. Poperinghe met Deprez%Iaria v. Watou. Patyn Jules v. Rousbrugge met Doolaeghe Andronia v. Watou. Delarghe Emile met Deheegher Emma, wed. v. Geor ges Gruwier. Matton Leon, wed. v. Emma Vanrenterghem met Roffiaen Juliana. Sterfgevallen. Cuvelier Celina, d.v. Karel en Blanckaert Catharina. Mispelaêre Loui- sa, d. v. Hendrik en Verdonck Eugenia. Verschoot Karel, echtg. v. Flyps Philomena. Goeth'als Emiel, echtg. v. Vandeputte Ro mania. Ghesquiere Jeremias, z. v. Hendrik en Knockaert Eugenia. Naeye Nathalia, echtg. v. Dondeyne Edward. Wyllemet Joanna, d. v. Camiel en Danneel Magdalena. Mispelaere Renilde, d. v. Hendrik en Ver donck Eugenia. Samijn Karel, z. v. Achiel en Temperville Alixe. Huwelijken. Mortreu Hector v. Locre met Deroo Maria van Westouter. Gryson Louis v. Belle met Lamerant Marie v. Locre. - Arnaert Gerard v. Dranouter met Brouck- sou Martha v. Locre. Delhaye Michel v. Locre met Croquette Margareta v. Westou ter. Aantal inwoners op 31-12-1927: 752. INKOMSTEN: Geboorten: 21; Vestiging: 47. UITTREDINGEN: Sterfgevallen: 10; Vertrek: 53. AANWINST: 5. Aantal inwoners op 31-12-1928": 757. 1 WYTSCHAETE, maand December 1928. Geboorten. Vanwelsenaers Georges, z. v. Octaaf en Irma Legrand. Léterme Claire, d. v. Charles en Agnès Leroux. Neirynck Marcella en Marcel, d. en z. v. Isidorus en l.ucrétia David. -Dcryeke Georgette, d. v. Jerome en Irma Gombeir! Pauwels Denïse, d. v. Jules en Jeanne Bondue. Rousseu Elza, d. v. Gaston en Anna Monnet. Sterfgevallen. Bonte Pieter, z. b., 89 j., wed. v. Demeulier Marie-Thérèse en Cathe rine Bartier. Leuridan Théophile, z. b., 73 j„ echtg. v. Wouts Marie. Vanderhae- ghe Willy, 26 d., z. v. Gerard en Germaine Vanhee. Huwelijk. Gryson Fernand, kleermaker v. Kemmel met Noëlla Grimonprez, hoeden maakster v. Wytschaete. Beweging 1928. Geboorten62; Huwe lijken 22; Sterfgevallen 41. ZONNEBEKE, maand Januari 1929. Geboorten. Vanherpe Noel, z. v. Remi en Glorïeux Bertha. Reynaert Flavie, d. v. Gaston en Knockaert Margaretha. Su- peene Simonne, d. v. Gerard en Vanden- broucke Suzanne. D'hulster Roger, z. v. René en Verbeke Zenobie. Deleu Inette, <1. v. Leon en Bryon Celine. - Duthieuw Maria, d. v. Arthur en Claerebout Flavie. Verhanneman Maurice, z. v. Gerard en Ver- haeghe Margaretha. Raes Etienne, z. v. Petrus en Noyez Romanic, Noppe Geor gette en .Georges, d. en z. v. Willem en Dubaere Zulma. Leroy Roger, z. v. Achil le en Leenknegt Augusta. Platteeuw Ro ger, z. v. Albert en Demeyer Flavie. Overlijdens. Reynaert Lucie, wed. v. Santy Joanmies. Durnez Edouard, echtg. v. Pattyn Hortense. Dobbelaere Jules, echtg. v. Cneudt Marie. Saelen Roger, z. v. Camille en Flament Marie. Mylle Marie- Louise, wed. v. Donce Petrus. Landuyt Petrus, echtg. v. Lemahieu Eugenie. Huwelijken. Petillion Valere, aannemer met Roose Rosa, onderwijzeres. Lenoor Richard, landw. met Santy Anna, z. b. Verschoore Camille, landw. met Lenoor Leo- nie, z. b. Knockaert Emile, landw. met Brion Ernilie, kantwerkster. - Durnez Mar cel, metsersg. met Masschelein Julia, dienst meid. Kesteloot Camille, landt), met Aeck Irma, dienstmeid. LOO, maand Januari 1929. Geboorten. Ollivier Irène, d. v. Ernestus en Virginia Morlion. Vanpeperstraete Leopoklus, z. v. Michel en Augusta Oor,reel. Sterfgevallen. Benout Maria Thérésia, werkster, 75 j., echtg. v. Philips Cesar. Craye Roger, z. b., z. v. Aimé en Eugenie Blomme. Sterfgevallen. Vandenberghe Victor, 11 m. Holvoet Rosalie Virginie, 68 j., wed. v. Robaeys Petrus. Rbppe Auguste, 71 j. Deloffre Marie, 35 j., wed. v. Verstraete Henri. Detru Florence, 79 j., wed. v. Nuit- ten Frederik. WYTSCHAETE, maand Januari 1929. Geboorten. De Meulenaere René, z. v. Raymond en Irma Van Eenoo. Maselis Monika, d. v. Emile en Julia Bartier. Maerten Roger, z. v. Cyriel en Anna Sonne ville. Leroy Maria, d. v. Gaston en Fe'icie Knockaert. Blanckaert Camille, z. v. Man rice en Martha D.ecroix. Cocns Marcella, d. v. Valentin en Jeanne Hellëm. Vanha- verbeke Jeanne, d. v. Maurice en Maria Carlier. Bouten Roger, z. v. Cyriel en Marie Cappoen. Overlijdens. Leleu Henri, landb., 57 wed. v. Maria Debackere, echtg. v. Marie Sohier. Becquaert Cyrille, landb., 52 j., echtg. v. Alixe Dumont. Vandamme Adol- phine, z. b., 57 j., echtg. v. Jules Maes. VLAMERTINGHE, maand Januari 1929. Geboorten. Pareyn Ivonne, d. v. Camiel en Martha Deplaecie. -Hoflack Richard, z. v. Antonius en Maria Buytaert. Doize Simonne, d. v. Augustus en Martha Rubben. Strubbe Noël. z. v. Julianus en Leonia Vermeersch. Vande Lanoitte Guy, z. v. Joseph en Jeanne Portier. Loncke Elisa d. v. Maurice en Martha Swaenepoel. Vankemmel Roger, z. v. Remi en Germana Verhaeghe. Vanlede Marie, d. v. Leo en Seraphina Maressau. Vandenameele Mar cel, z. v. Alberic en Alida Gelein. Dehuys- ser Cyrille, z. v. Emeric en Martha Bryon. Overlijden. Deberdt Hector, 2 j., z. v Maurice en Magdalena Pyck. a BOESINGHE, v. 1 Oct. tot 31 Decemb. 1928. Geboorten, Degraeve Raphaël, z. v. Maurice en Gabrielle Planckaert. Barbarar Simonne, d. v. Lucien en Anna Volcke. - Louwyck Roger, z. v. Odicl en Felicie Ga- deyne. Verhaeck Maria, d. v. Gerard en Robertirie Traest. Goderis Anna, d. v. Henri en Maria Debeerst. Desmyttere Alma, d. v. Silvère en Ida Vandenbussche. Merveillie Marcel, z. v. Maurice en Magde- lena Baert. Clarys Anna, d. v. Mauric*» en Johanna Verlinde. Debacker X, z. v. Ge rard en Germaine Lefevere. Barra Mauri ce, z. v. Firmin en Augusta Vanclooste." Vanmeenen Constant, z. v. Gustaaf en Alice Pype. Fauvaert Julien, z. v. Remi en Su zanne Soetaer. Tuytten Simon, z. v. Mar cel en Victorine Gesquiere. Storme Frans, z. v. Arthur en Maria Bruneel. Deschrc- vel Cecilia, d. v. Achiel en Julia Vandevoorde. Vandenberghe André, z. v. Leon en Odilia Vanderheeren. Vanoverberghe André, z. v Jules en Evelina I.ahoutte. Donck Adrien- ne, d. v. Michel en Zulma Vandenberghe. Ampe Reginald, z. v. Marcel en Eugenie De Ruytter. Sterfgevallen. Jules Gotelaere, 18 m., z. v. Leon en Elisa Soenens. Emile Tac- coen, 25 j., z. v. Theophiel en Leonie Goe- maere. X. Debacker, z. v. Gerard en Ger maine Lefevere. Georges Degryse, 4 m, z. v. Camiel en Alida Miny. André Van overberghe, 2 d., z. v. Jules en Eveline La- houtte. Huwelijken. Lesaffre Emiel met Van overberghe Ennna. Dobbelaere Leo v. Lapschéure met Elvira Glorie. Vankeirs- bilck Honoré met Yvonne Woussen. Ver- hille Maurice "met Bertha Demeyere v. Po peringhe. Raoul is zwaar gewond... Een meisje heeft hem een messteek toege bracht. O, de dochter van eeti boer uit Boesinge. Ja, Mela Huige. Ze is hier geweest om naar Ra oul van Heilbeke te vragen. Ze meende dat hij hier nog was. Ze wist echter ook al, dat hij met Magda Posteels verkeerde. Hij verkeerde niet met Magda, merkte de Wilde Ruiter op... Raoul verbleef bij een boer tegen het bosch... En daar vond die deerne van Boesinge hem. Ze wilde hebben dat hij meeging naar Boesinge. En hij weigerde. Ze hebben dan erg getwist. De meid werd geweldig kwaad. En als een razende trok ze haar mes en gaf Raoul een ge- geweldigen steek. Levensgevaarlijk? vroeg Robert. Ja, antwoordde de Wilde Ruiter treurig... Hij ligt op de hoeve.. Gaat ge eens mee naar hem Ja.\' Hij is berecht geworden... O, het is een droevig einde... De Wilde Ruiter smoorde een snik. Zijn vriendschap voor Raoul van Heil beke trof Robert toch. Even later vergezelde hij den ge- heimzinnigen man. O, wie zijt gij toch? vroeg van Maere... Ge schijnt, zooveel te gevoe len voor jonker van Heilbeke. Ja, heel veel... Maar ik kan nu niet spreken... neen nog niet... Dan eerbiedig ik uw geheim Later... En misschien... aagsagssMHBaBBBHBSssBsaaasaBi Robert hoorde dat de Wilde Ruiter stil weende. Ze kwamen aan de hoeve. Op de voute lag de zwaar gewonde. De Wilde Ruiter en van Maere gingen bij hem. Raoul, zei de Ruiter en zijn stem was nu zacht en teer. Maar de kranke herkende niemand. Hij was geheel buiten kennis. Raoul, sprak van Maere. Ik ben hier, uw vriend... ge weet wel uit onze jeugd. Maar van Heilbeke bleef roerloos liggen. Beide mannen zaten zwijgend naast de sponde. Op een kasje knetterde een roetkaars voor een kruisbeeld. De Wilde Ruiter vouwde.de handen, boog het hoofd en bad. Robert dacht aan vroegere jaren, toen hij en Raoul knapen waren. Waar zou Raouls zuster zijn vroeg hij zacht aan den Wilden Ruiter. Heeft hij het nooit gezegd. De Ruiter schudde het hoofd Een wreed uiteengerukte familie. Ja. Maar Raoul heeft veel geboet en geleden. Robert liet die opmerking onbeant woord. Hij dacht aan Raouls omgang met de boerendochter en met Magda... Zou de bezembindersdochter niet ko men - O, wat denk ik weer aan haar bromde van Maere. Ze is mijn be langstelling niet waard. Ze heeft nu ook schuld aan dit drama. Ge denkt aan Raouls gedrag met Mela Huige, fluisterde de Wilde Rui ter. En toch zeg ik dat Raoul veel ge- In enkele dag- en weekbladen wordt er een geweldige strijd aangegaan te gen de pogingen der Thiensche sui kerheeren welke alleen meester willen worden over den ganschen suikerbee- tenoogst in ons land. Katholieke en Vlaamschgezindebladensteunendeze strijd tegen de Raffineries Tirlemon- toises welke gciinancieerd wordt door hoogstaande liberale bankmag naten. Voor onze Vlaamsche land bouwers is de suikerbeetkweek een der voornaamste bronnen van wel- /aart, en het is dan ook te ver wonderen, zoo schrijven de bladen, dat onze regeering nooit de minste aandacht heeft verleend aan die voor ons nationale economie uiterst ge vaarlijk te noemen suikertrust. Vele andere onthullingen worden hierbij nog gedaan, doch mogelijks zal er nog wel kans zijn deze later mede te deelen. De toestand is nu echtei zoo Dat de Thiensche suikerheeren er nog niet volledig ingeslaagd zijn met de fransche een akkoord te sluiten, waar bij het onmogelijk zoude zijn voor onze landbouwers hunne suikerbee- ten naar fransche raffineerde rijen uit te voeren. De eindbeslissing valt on getwijfeld binnen enkele dagen en laten we hopen dat de strijd in het voordeel onzer boeren eindige. Het is een feit, hadde het sluiten van dergelijk akkoord van een leien dakje geloopen, dan zoude deze zaak reeds afgedaan zijn. Hier hebben de verweerders wel komen stokken in de wielen steken en welke we mogen ver noemen, als daar zijn de machtige Belgische Boerenbond, benevens de oprichters van nieuwe fabrieken tot het bewerken van suiker (waarvan inrichtingen in deze streek tot stand zullen komer), en dan nog onze land bouwers zelf, de voortbrengers der beeten, en die meerendeels de druk king der alvermogende suikerheeren van vóór den oorlog nog niet verge ten ziin, en er dus voor zorgen zullen dezen terugkeer te verhinderen. Het zijn natuurlijk onze boeren die hier het grootste woord zullen te spreken hebben door vast te beslissen geene suikerbeeten te kweeken indien de prr'zen niet winstgevend zijn voor den boer en niet in verhouding met de waarde der suiker en in elk geval niet te zaaien zonder vaste prijzen te kennen. Voor onze boeren is het sluiten of niet-sluiten van een akkoord onder fabriekanten, zooals hooger ver noemd, van zeer groot stoffelük be lang, want konkurentie zou niet meer kunnen bestaan. bij Sans«si»Vane»®rX® Ossthttïëirset. 15, Popeilnge leden lieeft. Die deerne heeft hem ver lokt... Hij is haar ontvlucht en in de zen laatsten tijd leed hij onbeschrijfe lijk. O, geloof toch niet wat gij denkt van hem en Magda. Ge zoudt u zoo ge weldig vergissen... lienige dagen ge leden belette ik zelfmoord... Van Raoul Ja... Hij wilde in een vijver sprin gen... uit wroeging over zijn leven... 't Is erg... O, ik veroordeel hem niet... 't Is een rare tijd geweest. Raoul ging er in ten onder. Maar kon hij nog spreken hij zou zijn schuld belijden. God zal hem genadig zijn Robert bleef nog een heelen tijd. De Ruiter zei dat hij hier zou blijven wa ken. Eindelijk keerde van Maere naar zijn kasteel terug. Hij versliep zich den volgenden mor gen. Vrijlaat stond hij op. Na het ont bijt reed hij dadelijk heen om Raoul van Heilbeke te gaan bezoeken. Dicht bij de hoeve haalde hij Magda in. Hij ontroerde en was er boos om. En ruw vroeg hij Wilt gij naar jonker van Heilbeke gaan Ja, antwoordde het meisje. Schaamt gij u niet? Gij moest 11 schamen telkens weer met u verdachtmakingen te ko men terwijl de Wilde Ruiter u toch al dikwijls genoeg ingelicht heeft. De Wilde Ruiter wordt zelf misleid. Neen, maar gij oordeelt zeer on billijk. Om u heeft die Mela Raoul aan gevallen. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5