FONDSENBANK N V Vlaamsch-Mation alislischs Oe Boer zal t el bifalen REISBUREAU ERN.CLAES Politiek Overzicht. Aan de LANDBOUWERS 26' JAAR. N' 8. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Een critiek der beweging Voor al uws Plaatsingsn, Geld- en Beursverrichtingen, wendi U in voile vertrouwen tot de ZONDAG 24 FEBRUARI 1929. Abonnementsprijs per Jaar In SUidi 14 fr. (a 't Lsadt IC fr. (per post) Frankrijk Zi fr. Congo! kt fr. Asdar* Ucden 34 fr. 30 CENTIEMEN. TARIEF. Klslae BericStasi I fr. per reek; minimumprijs per iulasschingS fr. Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on*. Telefoon Nr Uitgever: SANSEN-VANNESTÈ, Poperinghe Postcheck N' 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen rij» vooraf te betalen en moeten tegen des Donderdag noen ingezonden worde» Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF. Notarieel* Varkoopingeni 68 cent. per gewone rege» Annoncen. Prijzen op aanvrat FEESTDAGEN DER WEEK. FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND. 24 Z Reminescere. H. Mathias. H. Modestus. 25 M H. Walburgis. H. Aldetudis. 26 D H. Nestor, bis. en mart. H. Alexander 27 W H. Leander, bisschop. 28 D H. Romanus, bel. MAART - LENTEMAAND. 1 V H. Albinus, bis. H. Swibertus, bis. 2 Z H. Simplicus. Gel. Karei de Goede. IBEiSSIHBBHUBaBBHBaaiSHBMaHH SOCIALE BESCHOUWINGEN. dat wij Vlaanderen noemen, stellen hun vertrouwen in de arbeidersorgani saties die, naar de bepalingen der ka tholieke leering, de arbeiders interna tionaal een beter lot trachten te ver schaffen. FRANZ. Onder de bewegingen welke aan de vakbeweging reeds moeilijkheden heb ben aangedaan, of er in de toekomst nog schadelijk konden voor zijn, is ongetwijfeld het Vlaamsch-nationalis- nie te rangschikken. Zonder te beschikken over gezonde en sociaal ingerichte syndicale stich tingen, brengen de Vlaamsen-nat iona- listen in het Vlaamsche land toch vak- vereenigingen tot stand, en onttrek ken aldus sommige arbeiders aan de beroepsorganisaties w elke er voor op gewassen zijn op positieve wijze de belangen zoo stoffelijk als geeste lijk der arbeiders te verdedigen. Staande zonder programma en zon der leiding, is dergelijke beweging na tuurlijk onmachtig tucht en gezag te doen heerschen, en zich op te bouwen niet het zedelijk opvoedend karakter, waaraan iedere opvoedkundige orga nisatie dient onderworpen te wezen. Leiding? Maar heeft de Vlaamsch- nationalistische beweging, in gansch haren omvang beschouwd, wel ooit één leider gehad, van wien gezegd kan worden dat het een organiseerder, een aanvoerder is Dat de Vlaamsch-nationalisten uit de huidige politieke verhoudingen trachten munt te slaan, kan niemand hun ten kwade duiden dat behoort tot de rol in de politiek maar dat zij trachten hunne politieke machteloos heid te vergoeden in het noyauteeren 'der vakbeweging, dat is niet aan te nemen. Het is noodig, hoe weinig belang wekkend de nationalistische vakbewe ging.ook is, te wijzen op de nutteloos heid en de doelloosheid er van, en de arbeiders er attent op te maken dat het doel der nationalistische vakbon den slechts isde verderfelijke natio nalistische politiek te dienen. In sommige gewesten van 't Vlaam sche land ontstonden reeds frontisti- sche vakvereenigingen. Zij zijn zwak in ledental en de lage bijdragen hun ner leden zullen ze nooit toelaten iinantieel-machtige organisaties te worden. Te dezen verstande zijn zii er niet voor opgewassen het hoofd te bieden aan wisselvalligheden van het syndicale leven. De nationalistische syndicale bewe ging lijdt aan beginselloosheid, en nooit zal zij bij machte zijn een maat schappelijk programma op te bouwen. Maatschappelijk programma! Maar welke zal eenmaal de demagogische beweging zijn welke een stevig, pro gramma zal kunnen opbouwen in ver band met de tijdsomstandigheden, voor wat betreft de economische poli tiek welke tegenwoordig door de grootnijverheid gehuldigd wordt? Nooit hebben wij machtiger bewe ging gekend dan de socialistische. Zij had beginselen en bracht deze grbo- tendeels tot uitwerking. Zij verwierf invloed en deed deze gelden in gansch de wereldeconomie. Trots hare stevige leer, hare macht en haren invloed blijft er van haar niets anders over dan eene organisatie met invloedrijke aanhangerigheid, welke opgebouwd is op zandige gron den. Zij lijdt thans aan beginselloos heid, en men zoekt hedendaags vruch teloos naar één socialistische socio loog, die bij machte is een programma in de plaats te stellen van datgene wat brok na brok verloochend werd. Inmiddels knaagt de communisti sche worm maar immer door aan de sappige roode vrucht, en van haar zal alleen nog het vooze vleesch overblij ven. Wat dan te zeggen van eene andere beweging, heel wat minder belang wekkend dan de socialistische, welke noch over gezaghebbende aanvoer ders, noch over eene leerstelling be schikt? Eene beweging welke slechts een uitvloeisel is van de internationale wanverhoudingen, welke de oorlog na zich heeft gesleept? Slechts de arbeiders die niet begrij pen dat alleen internationaal hun le vensvraagstuk kan opgelost worden, en eveneens begrijpen dat het syndi cale organisatiewezen zich niet beper ken kan tot de grenzen van één land of één gewest, zullen zich laten verlei den door nationalistische vereenigin gem Zij die ervan overtuigd zijn dat het maatschappelijk vraagstuk zich verder uitstrekt dan tot het kleine strookje, Bovenstaande artikel uit De Gazet van Antwerpen geeft wet den toe stand weer geschapen door de syndi cale werking der Nationalisten hier in de streek. Een werkman die zich bij een Na tionalistisch Syndicaat aansluit om er door stoffelijk geholpen te worden wanneer slechte dagen komen, mag er niet op rekenen daar dezelfde hulp te vinden die hij bij onze stevig opge bouwde Christene Syndikaten zal vin den. Herinneren we tot staving, deze w oorden van Eeo XIII, in zijn wereld- brief Rerum Novarum ...Wij herinneren U nogmaals deze zware waarschuwingWanneer par ticulieren of vereenigingen plannen maken voor sociale werking, dat ze goed indachtig wezen dat ze aan het Gezag der Bisschoppen volledig onder werping verschuldigd zijn. Katholieke Werklieden, overweegt deze woorden van den Paus en houdt U af van niet-katholieke inrichtingen. OM PRACHTIGE JONGE DUIVEN TE KWEEKEN. Na alles beproeft te hebben blijft dit het beste middel. In het drinken van oude en jonge duiven mengt men een koffielepel AVIOL per drie liters water. Vanaf den 16" dag geeft men aan de jongen gedurende acht dagen, elke'avond een versterkende pil HOE- MATOL. Ge zult verwonderd staan van de spieren en de pluimen dezer duiven. Beproeft het eens op een koppel en vergelijkt ze dan met andere. Aviol: 7 fr. de flesch, 20 fr. de y2 liter, 36 fr. de liter: Hoematol: 6 fr. de doos van 60 pillen, 18 fr. de doos van 40, 32 fr. de 480 bij Apotheken Notredame, Groote Markt, POPERINGHE: Snoeck, Groote Markt en Van Robays, 24, Boter- straat, YPER. Vraagt gratis en vrachtvrij het boek Het Fokken van Kippen aan de Laboratoria van Dokter-Veearts DOMICENT, Cureghemstr., 35, Brussel. De verkiezingen zijn in aantocht Het trommelvuur wordt geopend door de oude en jonge tenoren der blauwe orde »-partij. Neptune L'Indépendance de Ant werpsche Matin La Gazette (allemaal in 't Fransch, menschen!), vallen bo venarms op de boeren, als de duivel op Geeraard. De rooden laten begaan en houden er zich buiten. Zij hebben vroeger bij een dergelijk lastercampagne deerlijk hun ge-weet-wel verbrand en blijven nu voorzichtiger op de blaren zitten. Maar de blauwenZe hebben geen gal genoeg om uit te spuwen tegen de hoeren, die de oorzaak zijn van het duur leven: Het vleesch is te duur De eieren zijn te duur; De boter is te duur; De patatten zijn te duur, allemaal de schuld van de boeren. Ze hongeren de arme stadsbevol king uit... (Niet vergeten dat de libe ralen bij de stedelingen in 't gevlei willen komen de domme boeren stemmen toch voor hen niet!) Ja, de boerkens mesten zich vet uit den zak van den stedeling, ze worden zoo r;jk dat ze met hun geld geen bliif meer weten en te Brussel de Deutsche Bank aankoopen, te Antwerpen de Schoonmarkt, wraar ze heel het stads beeld g-aan verbalemondem door er een aart.sleelij ken wolkenkrabber, een plompen boerentoren neer te plakken. En dan drijven ze de onbeschaamdheid zoo ver onder voorwendsel Chris tus-Koning te verheerlijken dat zij met tienduizenden, riekend naar wierook en stalmestnaar de stad komen om te kijken waar hun boeren toren oprijzen zal. Waarom zouden wij niet voortgaan en er hij voegen 't Zijn de hoeren die den frank ge kelderd hebben en teruggebracht tot het zevende van zijn waarde 't Zijn de hoeren die alle drie. vier maand de Beurs op stelten zetten en met de afgetruggelde spaarcenten van goedgeloovige dutsen loopen gaan 't Zijn de boeren, die... Maar laat ons liever wachten tof de blauwe bladen het zelf zeggen Hoe dichter we bij de verkiezingen komen, hoe heter en duiderlijker ons zal wor den diets gemaakt, w at de boeren alle maal op lum kerfstok hebben. De boeren hebben een breeden rug: ze kunnen tegen een schok en een stoot. Maar over dat duur leven zouden wij wel een paar opmerkingen en een paar cijfers in 't midden brengen, in verband ook met de uitvoertaks van 2%, die nog steeds op de landbouw- artikelen wordt geheven niet op de nijverheidsproduktetien die nu misschien kans heeft eindelijk te wor den afgeschaft. Dat is natuurlijk voor de blauwe een gelegenheid te meer om harote roepen. Zij blijven de oude leuze getrouwDe boer zal 't al be talen De boer moet goedkoop wer ken, goedkoop voortbrengen, het le ven goedkoop houden, zoo kunnen de nijverheidsbazen de politiek der lage loonen en lage wedden blijven voeren: dan is hun winstmarge op de wereld markt verzekerd. O, wij vragen niet beter dan dat de nijverheid bloeie, maar het moet niet ten koste van den landbouw wezen. Voor veevoeders, meststoffen en ma chines betaalt de hoer den wereld- prijs; waarom zou hij niet evengoed als de n ij veraar op de markt, voor zijn producten, den wereldprijs mogen be dingen? Waarom moet hij hij den uit voer 2% taks betalen en niet de uij- veraar De hoer zal 't al betalen Enkele voorbeelden Het vleesch is te duur. Wij drukken hieronder de prijzen af van het vee op voet. gedurende de tweede helft van September, eener- zijds te Curegem, anderzijds op de Zvvitsersche markt. Zwits. markt Belg. m. Zw. fr. B. fr Curegem Ossen en vaarzen 1.55 10.85 5.08 Stierep. 1.24 8.68 4.58 Koeien 1.18 8.26 4.48 Kalveren 2.22 15.54 7 45 Varkens 1.70 11.90 8.88 En toch wordt herhaald op alle to nen dat in België het vleesch te duur is en dat de boer er schuld aan heeft. Niet de tusschenpersonen, niet de beenhouwers, niet de klienten zelf, die maar steeds de beste stukken verlan gen en de tweede soort vleesch onge vraagd laten liggen. En toch moet de boer die zijn vee uitvoert 2% taks betalen! De eieren zijn te duur. Gedurende de 8 eerste maanden van dit jaar 1928 hebben wij voor 405.222.000 frank eieren uitgevoerd. Die som staat gelijk met de opbrengst van 90.451 hectaren tarwe, opbrengst berekend tegen 2.800 kgr. de hectare. Heeft gansch het land er dan geen be lang hij dien uitvoer aan te moedigen en te ijveren voor de afschaffing der taks van 1%, die nog steeds wordt ge heven De boter is te duur. Gedurende de 8 eerste maanden van 1928 hebben wij in 't buitenland ver kocht 1.120.800 kgr. boter, tegen een middenprijs van fr. 24.30 het kgr. Ge durende dezelfde spanne tijds hebben wij ingevoerd 668.200 kgr. vreemde óoter, voor 17 miljoen 989 000 frank, hetzij een middenprijs van fr. 26.92 het kgr. Waarom in 't binnenland onze eigen goedkoopere boter niet ver bruikt Waarom geld gegeven aan duurdere vreemde boter? Het verschil is nochtans merkelijkfr. 2,62 het kgr. En men zal het leven niet duurder maken met de taks van fr. 0,49 het kgr. af te schaffen De patatten zijn te duur. Vroege aardappelen, in den vreemde verkocht, worden duur betaald en brengen goed geld in het land. Het is dus in het algemeen belang dat er zooveel mogelijk worden uitgevoerd. Wat de bevoorraadaardappelen be treft, de oogst is groot, een deel moet buiten het land worden geplaatst. En hier zal de afschaffing der taks 1% weinig of niet door den ver bruiker worden gevoeld. De bevoorraadaardappelen kosten thans bij den boer, 50 tot 60 frank de 100 kgr Op een voorraad van 300 kgr. per huishouden zou dat een moge lijke verhooging maken van fr 1.50. Het is dus maar billijk dat het uit we ze met de politiek van: de boer zal 't al betalen. Het welvaren van het land, het goedkoop leven van alle bur gers, hangen in de eerste plaats af van een steeds grootere landbottwop- brengst. En deze wordt maar in de hand gewerkt indien men de hinderpa len wegneemt die den landbouwer bij den verkoop zijner hoeve-voortbreng selen belemmeren. Hierover mag wel eens worden na gedacht. BBBBBHflflflflBBIBBBBHBBMBBMHBI Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. Bedevaart van het Aartsbisdom Mechelen. naar ROME. VAN 3 tot 14 MEI. Wegwijzer: Brussel, Bazel, Milaan, Florentie, Sienne, Rome, Napels, Vierwoudstedenmeer, Luzern, Brussel. Prijzen 2klas trein en 1" klas hotels, 3010 Belg. fr 2" klas trein en 2' klas hotels, 2810 Belg. Ir. 3" klas trein en 2" klas hotels, 2510 Belg. fr. 3e klas trein en 3C klas hotels. 2250 Belg. fr. VRAAGT PROSPECTUS. Het verdrag van Latranen. De indruk, welke teweeg gebracht is door het teekenen van de overeen komst tusschen den Heiligen Stoel en de Italiaansche Regeering, is in alle landen zeer groot. De dagbladen verklaren dat deze ge beurtenis eene groote zegepraal daar stelt op politiek en geestelijk gebied. Het politiek verdrag alsook het con cordaat zullen maar in werking treden na de goedkeuring vanwege de Itali aansche Regeering en vanwege Z. H. den Paus. Het politiek verdrag bestaat uit een voorwoord en 27 artikelen. Het be paalt voornamelijk welke de diploma tieke betrekkingen voortaan zullen zijn van den Paus met Italië en we derzijds. Het bepaalt ook welk het grondgebied zal zijn waarover .Zijne Heiligheid zal regeeren en welke de verplichtingen zijn van Italië. Het concordaat echter, dat uit 45 ar tikelen bestaat, is ook van overwegend belang. Onder öieer wordt er in bepaald dat alles w$r met het heilig karakter van Rome in strijd is, door Italië zal ver meden en niet toegestaan worden. Ten aanzien van het huwelijksrecht wordt de geldigheid der zuiver kerke lijke huwelijken erkend. Het gods dienstig onderwijs zal niet slechts in de lagere, doch ook in de middelbare scholen worden gegeven. De fiüfiantieele regeling voorziet in een onmiddellijke uitkeering van 750 millioen lire, terwijl 1 milliard lire in den vorm van obligaties ten laste van dgn Italiaanschen Staat zal worden verstrekt. Het grondgebied van het Yaticaan zal ongeveer veertig Hect aren groot zijn. Het zal den naam dra gen van Vaticaansche Stad. Dat de Paus zich met een klein grondgebied tevreden stelt, toont genoeg dat Hij naar geen wereldsche macht gestreefd heeft. Het gaat er hier vooral om de geestelijke macht van den Paus, die op eene volstrekte vrijheid moet steunen. Godsdienst en Politiek. De verkiezingen van Mei aanstaande zullen beslissen over de toekomst der Katholieke Partij. Wanneer zij ver sterkt uit den strijd komt beteekent dit eene versteviging eener gezonde politiek. Verzwakt zij dan beteekent het een gevaar voor anti-katholieke drijverijen. Het geweld van den kiesstrijd zal vooral gaan tegen de katholieken. En omdat de tegenstrevers weten da*- de godsdienst de grond der Katholieke Partij uitmaakt, leggen zij zich er nu reeds pp toe om die basis te onder mijnen^ Alle niet-katholieken ijveren om ter meest om te trachten te fee wij-j zen dat geen enkel katholiek tnensch bij hen iets te vreezen heeft voor zijne ■godsdie-ipjige. overtuiging. Wij hebben er reeu.V ioo dikwijls op gewezen dat dit alles boerenbedrog en huichelarij is. Wij zullen er nog op terug komen, beslist en krachtdadig, om te beletten dat behendige politiekers, onder welke slagwoorden ook, onze menschen zou den misleiden. Over de Liberalen dient niet veel ge zegd. Gesproten uit den haat tegen Rome, gevoed door de vrijmetselarij, strevende naar één doel: de vernieti- ing der Kerk, door hun anti-clerica- lisme, wordt geen enkel Eiberaal nog ernstig opgenomen, wanneer hij de eenvoudige menschen komt zeggen dat de Eiberalen den godsdienst geen kwaad willen. De Socialisten willen behendiger doen godsdienst is privaatzaak, zeg gen zij. Doch aan de vruchten kent men den boom. Als de Socialisten hun ne volgelingen wat stoffelijk genot ge ven, dan is het immer ten koste van hun geestelijken welvaart. Hoe gods dienst privaatzaak is toont Volksver tegenwoordiger Merlot, socialistische burgemeester van Seraing, wanneer hij met razenden godsdiensthaat de kruisbeelden uit de scholen doet smij ten. De Belgische Bisschoppen, die niets anders willen dan ons welzijn naar ziel en naar lichaam en die tegenover God zielelast te dragen hebben, zeggen het daar genoeg in hun gezamentlijken brief: «Het socialisme is de grootste vijand van de christelijke levensbe schouwing En de kleine partijtjes? De Communisten zijn tegen den godsdienst. Dit bekennen zij rechtuit. Zij ten minste doen er geen doekjes aan. Er is echter nog een groepje dat vooral aast op katholiek bloed: het zijn de Vlaamsche Nationalisten. Zijn sommige Vlaamsche Nationa listen persoonlijk godsdienstig, het kan niet geloochend worden dat de partij als politieke partij anti-katho liek is. Onlangs verklaarde een frontersor- gaati dat de frontpartij te Antwerpen verre van overwegend katholiek is. Dr Borms, de huidige leider der Vlaamsche Nationalisten, zegde: «Wij zullen een scherpen veldtocht onder nemen tegen de Katholieke Parti j van Dr Frans Van Cauwelaert.» Het kan niet klaarder gezegd worden. De Ka tholieken zijn dus verwittigd. Als nu binnen enkele maanden al deze partij en en partijtjes stemmen zullen komen afbedelen, knoop het dan goed in uw ooren't is boerenbedrog, zij willen vooral de verzwakking der Katholieke Partij. Wij weten het wel, en juist daarom is het zoo belangrijk, men zal trachten den godsdienst te scheiden van de po litiek. Dit is altijd het wapen geweest onzer tegenstrevers. Ze willen den godsdienst scheiden van gansch het openbaar leven. Maar daardoor juist kwam de groote ontchristening der samenleving. Wij zeggen én herhalen hetde gods dienst staat boven en buiten de poli tiek. De godsdienst moet onderschei den, maar niet gescheiden worden van de politiek. Wij mogen ons niet laten ompraten door heimelijke dwaalbe- grippen en verwarring. In politiek is ook de godsdienstplicht geboden. De politiek mag den gods dienst niet overrompelen of er zich één mede maken. Maar de politiek en de godsdienst kunnen elkander helpen om de samenleving rechtveerdig en lief devol te maken. En het is maar de Katholieke Partij alleen welke waar borgen daartoe biedt. Over de pensioenen. Een wetsontwerp is neergelegd om het pensioen te verhoogen van de be jaarde lieden. Volgens het index-cijfer zou deze verhooging 7,9 t. h. moeten bedragen. Men zal echter meer geven. De voorgestelde verhooging beloopt 12,5 t. h. op het grondpensioen en ook op den toeslag. Dit komt overeen met de helft van de som die verleden iaar driemaandelijks betaald werd. Wie verleden jaar 600 frank pensioen en 600 frank, toeslag genoot zal dus voor 1928 nog 150 fr. bijtrekken. Wie 660 fr. en 660 ir. trok zal 165 fr. bijgenieten en wie 720 fr. en 720 fr. ontving zal nog 180 frank toeslag trekken. Over eenigen tijd zegde M. Hey- manDe oudjes zullen niet vergeten worden Als man van de daad houdt hij zijn woord. Of die pensioenver meerdering bij de oudjes welkom zal zijn Kostelooze reizen voor de Soldalen. De Minister van LandsverdeJing heeft besloten aan de militairen met goed gedrag, die hun weekverlcven niet nemen om reden dat de reiskosten voor hen te hoog loopen, een koste looze reis per maand te verleenen Die gunst zal maar toegestaan wor den voor reizen naar de wettige woon plaats van de ouders van den recht hebbende of naar die van de personen die vóór zijn indiensttreding over hem zorg dragen. Huldebetoon aan Pastor Denys. Tijdens het Paaschverlof zal te Rousselare overgegaan worden tot de plechtige onthulling van het praal monument van Pastor Denys, de apos tel der Franschmans. Het lijk van den diepbTtreu'rdeti Priester zal van Iach tervelde; waar hij overleed, worden overgebracht naar Rousselare. De stad stond gratis aan het komiteit den grond af voor het graf en het plaatsen van het monument. De pachtwet gestemd. De Kamer heeft in tweede lezing het ontwerp-pachtwet goedgekeurd met 114 stemmen. Enkel 17 leden hebben zich bij de stemming onthouden. Ook het wetsontwerp voor verhuring van landen door Staat, Provinciën, Ge meenten en Kommissiën van Openba ren Onderstand werd aangenomen met eene groote meerderheid. De meerderheid der Socialisten heeft voor deze ontwerpen gestemd, nadat zij natuurlijk vele pogingen ge daan hebben om hier en daar het ont werp volgens hun zin te wijzigen Ten slotte hebben zij geoordeeld dat de ontwerpen, zooals zij er nu uitzien, toch goede ontwerpen zijn. Dat zal hen niet beletten bij de aanstaande verkiezingen de kiezers te vertellen dat de Katholieken de belangen van de landbouwers verraden hebben De Woningpolitiek. Minister Hes inan hesprak deze s\reek de woniugpolitiek der regeering. Het doel der regeering is zooveel mo gelijk woningen te verkoopen, om op deze wijze de kapitalen te verzamelen voor het bouwen van nieuwe wonin gen. Dit belet niet dat de regeering nog toelaat huizen te verhuren, vooral voor de groote en behoeftige gezinnen. Het huurgeld voor de goedkoope woningen moet aan 6 t. h. gerekend worden op den kostprijs. Dat is verre van overdreven. Onze woningpolitiek is de beste en moet door iedereen ge steund worden. Zij bestaat in de ar beiders zoovee! mogelijk m de gele genheid te stellen eigenaar te worden Vati hun huis en de groote en behoef tige gezinnen te helpen. Het was moedig vanwege de So- sialist M. Melckmans die politiek goed te keuren. Het is maar kleinzielig van wege de Socialisten in hunne bladen bij middel van onwaarheden gedurig Minister Heyman aan te vallen als zij genoodzaakt zijn in het openhaar zich met hem aecoord te verklaren, 't Is ook hetgeen M. Heyman, geheel ge grond, deed opmerken. Maar kiesbe- lang is zulke slechte raadgeefster Het vakonderwijs. Over het vakonderwijs werd in de Kamer gesproken. Minister Heyman heeft aan den Hoogen Raad voor het vakonderwijs opdracht gegeven een statuut van het vakonderwijs op te maken. Dit statuut moet natuurlijk be helzen dat de vrije vakscholen ruime toelagen van de zijde der openbare besturen moeten kunnen genieten De Hoogen Raad heeft reeds den wensch uitgedrukt dat een crediet van 40 millioen frank zou worden ter be schikking gesteld ten bate van de Vrije vakscholen. De Socialisten hebben weeral eens gehuild, omdat M. Heyman alzoo een cadeauaan de vrije scholen wil geven. Maar wat zij ook doen mógen liet statuut met de toelagen zal er ko men. Zooals voor de andere vrije scholen zal hier ook een formuul gevonden worden, die aan de vrije vakscholen het uitbetalen van de wedden der lee raars waarborgt. De Koning zal een bezoek brengen aan verschil!ige vakscholen van het land. Ook de vrije vakscholen zullen met dit hoogë bezoek vereerd worden. De -Koning geeft daardoor een blijk van zijn hooge belangstelling voor het vakonderwijs. Het vakonderwijs is een der beste waarborgen voor de opbeuring van België. Maar het zou geheel verkeerd zijn het vrije vakonderwijs, dat alle waarborgen van degelijkheid biedt, stiefmoederlijk te behandelen. Men mag vertrouwen stellen in Mi nister Heyman die de kwestie van het vakonderwijs op de beste wijze tot een bevredigende oplossing zal bren gen. GUIDO. £SBBRaa8SHS9BBHQÉBHBaaMBHM Die in deze dagen de TENTOONSTELLING VAN LANDBOUWMACHIENEN TE BRUSSEL gaan bezoeken, raden wij een bezoek aan bij de merkwaardige stand van het Huis E. STEVENS-PATTOU en Z. Poperinghe en Yper sa Assi Hoofdzetel: GENT, Kalanderberg Maat.Zetel: BRUSSEL,84,Wetstr. Bijbanken: Kortrijk, 4, Lange Steenstraat; YPER, Groote Markt, 9, tel. 304 en 334. (Verhuring van Brandkoffers)} Antwerpen, St Martensstraat, 2. Bijkantoren; Brugge, Iseghem, Komen, POPERINGHE, Yperstraat, 5, tel. 62. (Verhuring van Brandkoffers), Thielt, Waas» ten, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaandereo AlveringhemG. Vandeweghe, Gem. Sekr. Beveren a/YzerO. Desmytter, Gem. Bed. BoesingheEug. Coulier, Handelaar. BixschoteC. Hondeghem, Plaats CrombekeC. Decae, Gemeente Ontvanger Dickebusch: Mevr. G. Deconinck. Dranoutre: Hubert Thibaut, Gemeente-Sekr. ElverdingheJ. Bultheel, Meetkundige GheluveltA. Beyls, Gemeente Sekretaris GhyverinchoveL. Stekelorum, Gem.-Sekr. KemmelRené Joye, Handelaar LeyseleN. Pillaert, Gem. Sekr., Statiestr., 12 LocreHub. Thibaut, Gem.-Sekr., Dranoutre LooV. Camerlynck, Gemeente Ontvanger Meessen: L. Lemaire, Westnieuwkerke Merckem Od. Robbe, Kouterstraat. Moeres: Marcel Melis, Gemeeutesekretaris Moorslede: Jos. Vancoillie, Handelaar NoordschooteMichel Butaye, Plaats PasschendaeleMevr. Noliet. PloegsteertL. Lemaire, Westnieuwkerke PoelcapelleJules Vandeputte, Handela»- Pollinchove II. Anseeuw, Gein. Bediende ProvenE. Delava, Rentenier ReningheA. Wullepit, Gem. Ontvanger ReninghelstFl. Camerlynck, Gem. Sekr. StaveleMevr. P. Franchoo. Westoutre-,' A Declercq, Plaats WestvleterenM. Vanlierde, Beheerd- WulverghemL. Heughebaert, Gem. Sekr. Wytschaete: G. Alleman. ZonncbekeI.ucien Debal, Gem. Sekretaris 15 daagsche rekeningen 4,50% Zichtrekeningen 3% bruto. Spaarboekjes 5% bruto Zicht. Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Op naam of aan drager 3 maand 4,00% vrij van lasten. 6 4,50% 1 jaar 5,00% Obligatien op 5 jaar op naam of aan drager 6% vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Wissels - Beursorders - Uitbetaling van alle Belgische en Vreemde Kwk pons - Vernieuwing en Terugbetaling van alle Obligatien - Titels, ens. Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarde* ZEKERHEID VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1