De Wilde Ruiter üaisse KypDüiesairg Mersoise snüercsciie KygotiissüKas 9 GEDACHTEN v ROMAN door A. HANS. Tracht boven uwe smarten te staan, en ze zijn reeds half vergeten. Een klok herinnert ons aan de uren, doch een aangename vriend doet ze ons vergeten. Er zijn vier dingen die nooit terug komende afgeschoten pijl, het ge-, sproken woord, het voorbije leven, en de verwaarloosde gelegenheid. @p het groote uurwerk van den tijd staat slechts één woordnu. ■■BHBBBBBBBEBaiBBBSSMlIHMISSHI Li f!. PL MAAN Ik weet niet beste menschen, Hoe dat 't met 't weer zal gaan Terwijl ge leest dees regels Van 't Manneken uit de Maan. Maar wijl ik zit te schrijven Dees verzekens algauw Is hemellief mijn neusken, Gelijk een pruim zoo blauw. Marenta zit te klagen Mijn handen springen op... Ze loopt met dikke doeken Gewenteld rond haar kop. Ze doet het vuurken branden Lijk duivels uit de hel Maar ach de kolen mindren, Ze minderen zoo fel. En in het heel gebuurte, Heb medelij, o Heer! In al de magazijnen Zijn er geen kolen meer. Ja, menschen! 't is verdorie niet om te lachen. In veel groote steden is 't een miserie met de kolen en veel menschen moeten soms uren en uren sukkelen om aan een emmerken van die zwarte brokken te geraken. Ja, Winterman, ge moogt gerust Naar 't Noorden weer vedwijnen, En 't Lentezonneken mag gauw Met zoete warmte schijnen. Och! Manneken, klaagt Marenta... wat zit ge nu reeds te kletsen over 't Lentezonneken. Ge weet immers goed genoeg wat het spreekwoord zegtSteertje van de Mei, steertje van den V inter. Goed, Marenta, maar Winter en Winter is twee een beetje minder fel is nog goed. ONZE KLEkNE begint reeds goed te spre keii, zegde madame Toertjes tegen haar man. Zoo, antwoordde mijnheer Toertjes en wat zegt ons klein ventje dan zoo al. Wel, zei madame: ik kwam er mee in den dierentuin en hij zag daar eenen metteko en hij riep sef fens papa papa EN PAPA BORMS gaat naar Gent komen of is naar Gent geweest,ik weet het zoo zjustement niet. Maar in alle gevriL de burgemeester van Gent heeft verboden dat er dien dag niet meer dan vijf menschen te samen over de straat mogen gaan, ekseptee voor een begrafenis of een trouwfeest, 't Moet toch zijn dat ze min of meer schrik hebben van Borms. In alle geval: Bel- gie oogst wat het sedert 1830 heeft ge zaaid en was Brussel niet zoo haatdra gend geweest tegenover de Vlamingen en hun rechten, dan had ge nooit over Borms hooren spreken. Goed geklapt, Manneken, zegt Marenta en ze voegt er bij Rechtuit gezeid En rechtuit gesproken, De waarheid werd Lang genoeg verstoken. En dat er menschen zijn die het Vlaamsch nog niet kunnen rieken, zal het Manneke uit de Maan u ne keer rap bewijzen met het volgend histo rieken, dat een tijdje geleden, is ge beurd. IN EEN WINKEL TE BRUSSEL. 'k Kwam te Brussel in een winkel En ik vroeg aan den meneer, Die daar stond wil mij eens zeggen Juist den prijs van dat geweer. Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 3i Mela was verkeerd ingelicht en zij is een verdorven schepsel. Ik heb u immers met van Heil- beke bij mijn kasteel gezien! En toch hebt ge het recht niet mij dat te verwijten. De bezembindersdochter sprak als altijd beschaafd en maakte weer in druk op Robert. Ge kunt u zoo vergissen, hernam ze. Heeft het gebeurde met de La- raoens u dat niet geleerd Zijt gij beter dan Jacqueline? Bier keek Magda den jonker aan. Ik heb mij niets te verwijten, zei ze. Wist ge alles Spreek dan Ben ik u verantwoording schul dig? O, neen Gaat gij naar jonker van Heil- beke Ja- Dan zal ik wachten tot gij weg zijt. We kunnen bij den armen gewon de niet twisten. Plots schrok Magda. Ze week ach ter het paard. Jonker neem uw wapen, fluister de ze. De man, die ginds uit bet bosch komt, is Bakelandt. De meneer stak de oogen open, Omdat ik in 't Vlaamsch dat vroeg En 'k zag wel, dat hij de Vlamen Juist geen groote vriend>ehap droeg. y Trois cents francs! zoo sprak het heerschap M^ar ik zei'k versta geen fransch, En ik dacht, om u te foppen Franskiljon, wat schoone kans. 'k Vroeg 't geweer eens te bekijken, En, toen ik daarmeê bezig was, Bracht ik, met een enkel woordje 't 'Vlaamsche recht, in 't gesprek te pas. 't Vlaamsche recht, zei het meneerken Altijd koekoek,, eenen zang, Niets dan werk van ruziemakers En voor 't land den ondergang. 't Vlaamsch zoo ging hij voort met razen Kan wel dienen voor nen boer... Maar in Brussel hier in Brussel, C'est francais, partout, toujours! 't Vlaamschge zult er ver meê komen Maar ik zei: mijn beste heer Maak mij als 't u belieft een paksken, Van dit schoone jachtgeweer. En sinjeur begon te buigen Nam een koord en een papier, En hij rolde daarin 't wapen, Met veel zorg en veel plezier. Toen nam ik een bankbiljetje Uit mijn zak en zeipatroon, Zeg eens wat staat er te lezen Op 't biljet dat ik u toon. Cinq cents francs, zoo las de kerel Maar ik keerde 't brief kén om... En, aan dezen kant, zoo vroeg ik, Maar de vent bezag me stom. In het vlaamsch staat hier te lezen,- bet wel op: «Vijfhonderd frank» En die taal, dat is de vlaamsche Sprak ik tot het heerschap vrank. Vlaamsch! staat op ons bankbiljetten, Vlaamsch! verstaat ge dat mijnheer, En wilt gij ons Vlaamsch bespotten, Wel-, behoud dan uw geweer. 't Heertje krabde in zijne haren Bij het zien van mijn besluit: Vlamenals ze uw taal niet eeren. Geld in zak en trekt er uit! EEN ZEKERE Polydoor Kermpt meende er ook uit te trekken toen hij de offerblokken in een kerk te Ant werpen had leeggemaakt. Maar de koster had het spelleken afgelet en mijnheer Polydoor mocht de centen teruggeven en in de gevangenis gaan mediteeren. MA RIEK EN SPITAEES van Hasselt mediteerde over den hu welijken staat en ze zou zoo gaarne het zevende sacramentje zijn aange gaan. Ze had kennis gekregen met eenen commis-voyageur die goed kon klappen zooals alle commis-voyageurs nog al kunnen. En die commis-voya geur die Octave Dourke heette en van Parijsche afkomst was wist een schoon meubelier te koop bij een rijke madame. En hij ging er met Marieken naar toe. Niet naar de madame maar naar die schoon meubels. Ze kochten de meubels en Marieken betaalde met beur schoon biljettekens van 1000 fr. Marieken gaf ze 12 biljettekens. Maar na enkele dagen zag Marieken geen Dourke meer en toen ze naar de meubels ging zien stonden die daar nog in de kamers, maar die madame was ook schampavie.. Die madame woonde op gemeubelde kamers en had de huur voor een maand betaald. Ze was iii akkoord met die Dóurise om alzoo "één slag*fe*sH.a^ Marieken zit nu te treuren Die ze nooit meer weer en ziet En' over haar schoone bankbiljetten Over 't geen er is geschied... Naar 't schijnt is die Dourke niet aan zijn begin. Dus opgepast, meisjes met hartekens die van liefde kloppen... 'T HART VAN TREES WIKS heur broer klopte ook van liefde en hij zou gaan trouwen en Trees zou naar de bruiloft gaan. Hier ziet ge wat er ge beurde. Trees Wiks gaat dus naar haar broe ders trouwfeest, en pakt voor den eer sten keer van haar leven den tram, die nog maar eenige dagen op haar pa rochie loopt. Trees zit nauwelijks neer of de kaartjesgever staat vóór haar. En gij, vrouw, zegt hij, waar gaat gij naartoe? - Waar dat ik naartoe ga, zegt Trees, mij dunkt dat gij erg kurieus zijt, en dat ik niet noodig heb van u dat te zeggen. -Jamaar, zegt de garde, ik moet dat weten voor uw kaartje te kunnen geven. - «,Ha! als 't daarvoor is, zegt Trees, ik ga naar 't trouwfeest van mijn broer. 't Is dat niet dat ik moet weten, 't is hoe ver gij meegaat. Hoor, jandorie, zegt Trees, tot dat ik er ben. Ja, vrouw, zegt de garde, maar in uw ooren alderliefste Lezeressen, gij moet mij zeggen naar welke pa- Alwie op 30 EEBRUARI van dit jaar rochie dat gij meerijdt. mij een portret zendt, krijgt, gratis «Ha! dat is wat anders, mijn- voor niet een groot portret in olieverf heer, zegt ze, nekvel naar Aerschot. terug! Goed op den datum letten, Goed zoo, vrouw, naar Aer- zulle, schot! En keert gij vandaag nog 1T weer?» I Deb ook lie keer een schcon, «Wat weet ik dat zelfdat is schoon, schoon meisken gekend. Maar volgens dat het mij daar meevaltEn m om Pen donderen. ook wat zaken hebt gij daarmee Maar, vrouwken, zegt de garde, 't is om te weten of ik u een retour kaartje moet geven. Ziet ge wel, vrouwken, voor mij is 't gelijk; 't is maar voor uw profijt dat ik zorg. «Voor mijn profijt? Daar moet ik mee lachen, zegt Treesals de mannen van goverlament voor ons profijt moe ten zorgen, is 't ver gekomenEn daarbij, mijnheer, als ik van mijn leven een boterham te kort kom, zal ik hem zeker aan u niet moeten komen vra gen. Wat zegt ge SIDONIE PAUREZ van Mons, krijgt vijf jaar bak, omdat ze haar kind in de stoof had verbrand. Ze had den die feeks levend het vel moeten afstroppen, zegt Marenta. EN VROUW LAKS had uitgestrooid dat vrouw Jadoul aan tooverij deed en een twaalf jarig meisje had betooverd. Domme menschen geloofden dat en sloegen vrouw Jadoul half dood! Wat zijn er toch nog domme menschen in de wereldroept Marenta uit. TE OBURG moest er een nieuwen graf maker aangesteld worden en weet ge hoeveel kandidaten er zich aanboden? Acht en dertig. Aangezien er te Oburg alle jaren maar een goei dertig men schen sterven, heeft het gemeentebe stuur besloten die acht en dertig kan didaten op de proef te nemen en ben om de beurt een graf te doen maken. Zoodoende kunnen ze een jaar voort zonder een grafmaker te betalen. Niets slimmer dan een mensch, zegt Maren ta, maar hij moet leven. IN ENGE LAND SPEELDE ER IN EEN thea ter een schoon masken, ze heette Mary Swift. Ze was verliefd op een tooneel- speler, een zekere Hary Black; doch deze wilde van het meisken niet meer weten... Ze moesten samen voor 't lest .een stuk spelen en in dat stuk moesten ze een glas wijn drinken. Nu had Mary Swift vergift in die wijn gedaan en als Hary Black zijn glas leegdronk, werd hij even later door felle krampen over vallen. Plots viel hij op 't tooneel neer en was een lijk. Mary Swift viel er bij en was ook een lijk. En de men schen in de zaal klapten in de handen, want ze dachten dat dat zoo in 't stuk moest gespeeld worden. De wereld is slecht! zegt Marenta. Maar ik ant woord: niet de wereld is slecht, maar de menschen zijn slecht. Zoo de menschen groot en klein Elkander meer oprecht beminden, Dan zou men op de wereld hier Toch veel meer vreugde vinden. Van beminnen gesproken... 't Is toch komiek dat een man of jongen, liever de zuster van een .ander ziet, dan zijn eigen zuster. Dat is maar Marenta lief, Zoo antwoord ik bedaard.. Gij zijt voor mij Een pruimentaart Zotzegt Marenta Allee dat is dan de belooning als ge ne keer vriendelijk zijt. OM TE BEWIJZEN DAT IK VRIENDELIJK ben, knoopt dit goed De rooverskapitein. Ja' Ja' van Maere had zijn pistool bij zich. De man ginder scheen nu pas het tweetal te bemerken. Hij bleef staan, keek even toe en keerde in het bosch terug. Hij vreest mij, zei Robert. Wees toch op uw hoede Er klonk angst in Magda's stem en dat trof van Maere. Hij bekende op dit oogenblik, dat hij dit meisje be minde, dat hij ze altijd lief had gehad. Hij zag haar beeldschoon gelaat. Haar oogen met den diepen blik. En Magda was bezorgd om hem. Robert beheerschte zich. Hoe weet gij, dat die man Bake landt was? vroeg hij. Ik heb hem meer gezien. O, denk I nu weer niet, dat ik met de bende in i betrekking sta. Maar ik zwerf veel rond... ik kom overal. Er zijn meer eerlijke menschen die Bakelandt ken nen. 't Is allemaal vreemd... Ja, 't is vreemd, jonker. Maar eens klaart het op. Wacht met uwj oordeel. Dat Bakelandt hier in de streek is, doet me veronderstellen dat j het voor u is en voor den Wilden Rui ter. Een schot is gauw gelost. Pas op Ik dank u voor uw waarschu wing. Willen we samen naar jonker van Heilbeke gaan? Dan zijt ge toch veranderd... zoo plots. i Och, ik denk maar niet meer na... Magda stapte naast het paard. Bei den loerden naar het bosch, doch nie mand vertoonde zich. Veilig bereikten ze de hoeve. De be woners groetten minzaam Magda. Het meisje wordt hier toch ge acht, dacht Robert. Niemand scheen het vreemd te vin den dat Magda zich recht naar Raoul begaf. Ze boog zich over den gewonde. Is de Wilde Ruiter vertrokken? vroeg Robert aan de boerin. 'k Heb ze al rap laten varen Adjeu faldera!... 'k Ben duizend maal beter Met mijn Marenta We zullen maar op hoop levenzegt Marenta die altijd veel koerazie heeft. En koerazie is toch maar alles. Laat de kou u dan niet deren, Stook maar op en 'k wensch u blij Dat het voor ipallen morgen Eenen goeden Zondag zij 't Manneken uit de Maan BBBEBEBBBBBHflBBBBBBEflBBBBBBBBI EERE-COMMUNIE Groote keus van alle slag van kerk boeken, paternosters in titre, zilver, metal. Nuttige geschenken. Ge dachtenissen. Spijskaarten. Trouwe bediening, bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstr. Pop. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Gesticht in 1881 (Naamlooze Maatschappij) Maatschappelijke zetel: Huivettersstraat, 35 ANTWERPEN Telefonen 504.90 en 504.91 Zetel te BRUSSEL, Regentlaan, 44 Telefonen 244.97 en 284.64 Succursaal te LUIK, Boulevard d'Avroy, 40 Telefoon 9.101 steviging van de waarde der onroerende goe deren op de nieuwe basis heerschte er in het bouwvak eene groote bedrijvigheid. Reeds bij het begin des jaars kwamen de aanvragen tot ontleening talrijk in, en hun aantal steeg nog bij de tinancieele crisis der maand Juni, zoodat een uitgelezen keus de wettelijke reserve fr. onder de ons aangeboden hypotheekplaatsin- welke wij voorstellen gen mogelijk was. Onze hypotheekleeningen bij middel eener toe- in bet jaar 1928 bereikten een totaal van!voeging van fr. 119.278.800,00, hetzij 15% meer dan het te brengen op 1/10" taal bestaat uit 80.000 aan deelen hierop werd gestort fr. 16.942.200, ,en blijft te storten door on ze aandeelhouders uit hoof de hunner inschrijvingen fr. 35.940.040, De onderscheidene «Reserven» bestaan uit 3.672.676,58 Verslag van den Beheerraad aan de Algem. Vergadering der Aandeelhouders, van 25 Maart 1929 M. M. Alvorens verslag te geven over ons zeven- en-veertigste maatschappelijk jaar, eindigend op 31 December 1928, brengen wij in herin nering dat, op voorstel van uwen Beheer raad, de buitengewone algemeene vergade ring der aandeelhouders van 18 September 1928, besloten heeft, het kapitaal der maat schappij te verhoogen van 20 tot 40 millioen, door het bijmaken van 40.000 nieuwe aandee- len, waarvan de uitgifteprijs werd vastgesteld op fr. 1125, met ingenottreding 1 Januari 1929. Dit besluit werd genomen bij eenparig heid der stemmen op de vergadering verte genwoordigd, en het onderschrijven der nieu we titels werd aldaar onmiddellijk voltrok ken door de Banque Centrale Anversoise en de Banque de Commerce, onder de verplich ting van wederafstand, bij voorkeurrecht, aan de oude aandeelhouders en aan denzelfden prijs. Op 39.204 titels werd door de aandeel houders ingeschreven in uitoefening van hun onverminderbaar rechtde overblijvende 796 aandeelen, welke door 18.599 oude aandeelen werden aangevraagd maakten het voorwerp uit eener bijvoeglijke verdeeling op de basis van 5 der oude actiën neergelegd tot sta ving der inschrijvingen op grond van het verminderbaar recht. Door de eerste storting der aandeelhouders totaal van het vorige jaar. Het gemiddeld be drag der zaken in 1928 afgesloten, overschrijd fr. 68.800,00 per leening niet. De vraag naar kapitalen voor woningbouw was dit jaar levendiger. Ons aandeel op dit gebied hield gelijken tied met deze verhoog de werkzaamheidhet bedroeg namelijk on geveer het dubbel van ons desbetreffend za- kencijfer in 1927. Het publiek schijnt in 't al gemeen er zich rekenschap van te geven dat de nieuwe bouwprijzen stevig blijven en deze toestand enkel kan aanvaard worden. In den loop van het jaar besloot uw Be heerraad tot den aankoop, inmiddels ge schied, der twee» eigendommen, gelegen Meir 22 en 24 te Antwerpen, bijzonder gunstig ge schikt om het centrale gedeelte onzer maat schappelijke gehouwen in verbinding te bren gen met den hoofdader der Stad, waardoor zij eene merkelijke meerwaarde bekomen. De aanbesteding der verbouwingswerken heeft plaats gehad. De rekening Maat schappelijke gehouwen welke in de balans voorkomt, bevat geen enkele immobilisatie uit hoofde van wederaankoop van eigendom men die tot gedwongen verkoop werden ge bracht bedoelde rekening bevat alleen de bureelen onzer zetels te Antwerpen, Brussel 1 en Luik, met hunne inrichtingen en bijbe- hoorende "rehouwen. De betalingen door onze ontleeners ver schuldigd, geschieden immer met opmerke lijke regelmatigheid. In den loop van dit j jaar werden de laatste onbetaald gebleven 1 termijnen v<ui porlogs-achterstal geregeld |t>m deze reden werd de benaming «Achter stallige betalingen», welke In de vorige ba I lansen voorkwam, vervangen door An- nuiteiten ter inning». Hierin zijn enkel be grepen termijnen van den laatsten semester I 1928, waarvan het grootste gedeelte op dit oogenblik vereffend is. De Reserve voor waardevermindering sedert den oorlog aangelegd, om te dienen als dekking van schuldvorderingen, die ten gevolge der omstandigheden slechts onvol ledig zouden terugbetaald worden, heeft nu geen verdere reden van bestaan meer. Het bedrag dezer rekening werd overgeschreven op de Reserve voor onroerende goederen en vermeerdert in dezelfde verhouding het vorig bedrag dezer rekening. In den loop van het tweede halfjaar 1928 werd onze succursaal te Luik geopend, waar wij sedert lang zeer goede betrekkingen heb ben. Wij verwachten goede uitslagen van dezen zetel, te oordeelen naar de zaken welke er reeds werden afgesloten. van het maatschappe- kapitaal, hetzij de buitengewone re serve Tot verhooging dezer stellen wij voor op de winst van 1928, eene som te nemen van fr. 327.323,42 fr. 4.000.000,— fr. 41.364.571,40 fr. 1.967.570,82 fr. 43.332.142,22 6.250.253,78 749.746,22 fr. 7.000.000,- de reserve op onroe rende goederen fr. waarhij zal gevoegd worden eene som van fr. te nemen op de winst van 1928 Na goedkeuring der balans zullen onze gezamenlijke re serven bedragen fr. 54.332.142,22 tegenover een onderschre ven kapitaal van fr. 40.000.000, Wij hebben de eer, M., U voor te stellen uwe goedkeuring te hechten aan de rekenin gen en bewerkingen van het boekjaar 1928, evenals aan de winstverdeeling, welke wij U ter beraadslaging voorleggen. In overeenstemming met de bestaande wetsbepalingen, zult gij, door eene afzon derlijke stemming, uitspraak willen doen over de ontlasting, te verkenen aan de Be heerders en de toezichters. Daarna zult gij willen overgaan tot de sta tutaire herkiezing van een Beheerder, in ver vanging van den heer Baron de Browne, wiens mandaat eindigt op den dag der Alge- Jmeene Vergadering, en die zich ter herkie zing voorstel^ Opgemaakt in zitting van den Beheerraad, d. d. 23 Januari 1929. BALANS OP 31 DECEMBER 1928. ACTIEF O nizetbaat: Aandeelhouders fr. 35.940.040, Kassen en Banken 25.227.498,08 Hypoth. leeningen fr. 419.211.917,41 Annuïteiten ter inning 1.093.765,38 schikking der maatschappij gestelder blijft te storten in 1929, fr. 12.882.240,00, luidens de bepalingen der voorwaarden van uitgifte. Van de opbrengst dezer werd een bedrag van 25 millioen naar de Buitengewone Re serve overgebracht. Onze thesaurie, welke immer over ruime middelen beschikte, werd door den toevoer dezer nieuwe kapitalen nog in aanzienlijke mate versterkt. goed ook, zegt Marenta,-wamt -hpe z<. werd eene som van ir. 17.246.560,00 ter be er anders getrouwd worden. TE ANT- WERPEN werd er een vrouw van 88 jaar door een oto omvergereden. 't Is toch spijtig dat, als ge 't leven zoo lang hebt kunnen trekken, ge dan zoo op een minuutje naar de eeuwig heid wordt geholpen. IN EEN GAZET stond een annonce voor een huwelijk; alzooflinke dame, wenscht in huweljk te treden. I)ie dame kreeg een brief van een heer. Maar als die heer ver nam dat die dame reeds 60 jaar was schreef hij haar terug: bedankt., ik houd niet van bruinbrood... Die dame voelde zich beleedigd en diende een klacht in... Maar ze heeft haar proces verloren. De advocaat zeieen vrouw van 60 jaar is inderdaad bruinbrood... maar een meiske van 20 jaar is witte brood. En ging hij voortzoo is er nog half en half dat is een vrouw van rond de veertig... Zoo is er nog peer- debrood en beschimmeld brood... En wat ben ik dan, Manneken zoo vraagt Marenta... Aanleiding tot deze kapitaalsverhooging gaf vooral de bestendige betrachting van uwen Beheerraad om voortdurende aan de ohligatiën der maatschappij en de haar toe vertrouwde kapitalen waarborgen van aller eerste gehalte te verzekeren. De 412 millioen welke ons werden toevertrouwd om omgezet te worden in hypothecaire leeningen, zijn niet alleen reeds volkomen gewaarborgd door onze uitstaande hypotheekleeningen, maar genieten bovendien nog van den bijvoeglij ken waarborg dien zij vinden in ons maat schappelijk bezit, waarvoor onze balans eene waarde van ongeveer 100 millioen frank aan toont. De uitzonderlijke waarborgen, bij onze instelling aangetroffen, worden sinds lang gewaardeerd door het publiek, dat liet volledigste vertrouwen stelt in onze ohliga tiën, wier stabiliteit en veiligheid jarenlang gekend zijn. Gedurende het verloopen jaar werden er door onze kliënten belangrijke kapitalen belegd in geldplaatsingen op langen termijn en in groote titels onzer ohligatiën, in zulke verhoudingen als tot hiertoe nog niet in den loop van een boekjaar plaats vond. De totalen, welke onze balans aantoont voor de rekeningen Ohligatiën en Spaar kas eenerzijds, en Hypotheekleeningen anderzijds, zijn de hoogste welke tot hiertoe werden bereikt. Uit het zich aanpassen der nieuwe prijzen aan het coëfficiënt van stabilisatie onzer na tionale munteenheid volgde in 1928 eene ver- BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Ik moet me zelf helpen, zei van Maere. Versterking halen binnen het kasteel... eenige sterke boerenzonen, als de kerel het waagt, mijn kasteel aan te vallen. Thuis trof Robert notaris Campens aan. Wel, wat heb ik u gezegd van die Lamoens en zijn dochter? vroep Cam- Van morgen, jonker. Hij heeft pens triomfantelijk. heel den nacht gewaakt. Wie is hij toch? Niemand weet het. Gij ook niet... Dan zou ik toch niets mogen zeg- gen. Ge kent het geheim. Maar als ge beloofd hebt te zwijgen, moet ge uw woord houden. Dat is zoo, jonker. Magda lag geknield voor het kruis beeld en bad. Robert dacht aan een engelenbeeld, toen hij haar ontroerd aanschouwde. Ja, zelfs nu moest hij bekennen, dat hij Magda beminde. Maar hij zou thans niet voorbarig meer zijn. Raouls toestand scheen onveran derd. Magda bleef bidden, van Maere stond een wijle bij het bed. Hii kon hier echter niets doen en zou liever straks eens terug keeren. Stil verliet hij de kamer. Magda let te niet op hem. Vreemd meisje, dacht Robert. Hij reed heen. Hij moest dus op zijn hoede zijn voor Bakelandt, als hij Magda kon gelooven. Wat zou het ba ten den suftigen meier in te lichten? Die roerde toch niet. Ja, ik heb me vergist... O, zoo! Ja, wij, oude menschen, zien nog klaar. Och, die geschiedenis is al verge ten... Dat geloof ik... Maar wat zegt ge van dien anderen vriend, Raoul van Heilbeke? Dat hij zwaar boet voor zijn dwalingen. Die 't kwaad bemint, vergaat er in. Ja... 't Zijn tijden van groot ver val... Dat heb ik altijd gezegd... We waren het soms niet eens... Ge dcedt mijn vrouw en mij verdriet aan... Ge verwaarloost ons... We zien u zelden meer, wij, die de vriendschap genoten van uw vrome ouders... Nu de I»a- moens uit den weg zijn, hoop ik, dat we meer van uw gezelschap zullen mo gen genieten. Robert gaf een beleefd antwoord, dat echter geen stellige belofte inhield. De notaris sprak dan over zaken Hij bleef lang. Toen Robert hem eindelijk tot aan de brug begeleidde, kwam Magda toegesneld. Ze scheen zeer opgewonden. Jonker, riep ze, Raoul is gestor- De winst van het verloopen boekjaar blijft op een gunstig peil. Zij laat ons toe, na af schrijving der onkosten van verlenging van den duurtijd der maatschappij en van de kapitaalsverhooging, en toevoeging aan de wettelijke Reserve der som vercischt om deze tot 1/10" van het maatschappelijk kapi taal op te voeren, U voor te stellen een divi dend uit te keeren van fr. 78, betaalbaar netto met fr. 60.84 (tegen onderscheidelijk 73 en 56,94 vorig jaar). Dit dividend zou te begin nen met 15 April a. s. uitgekeerd worden aan de 40.000 oude aandeelen, regelmatig met de helft afbetaaldde 40.000 nieuwe aandeelen komen enkel met ingang van het boekjaar 1929 voor de winstverdeeling in aanmerking. Eene som van fr. 2.717.317,04 (tegen fr. 2.623.464,43 in 1927) zou overgebracht worden naar de rekeningen «Buitengewone Reserve» en Reserve voor Onroerende goederen Wij noodigen U uit, M..., U te voegen bij uwen Beheerraad ten einde aan het bestuur der verscheidene zetels en aan de leden van het personeel onze waardeering hunner dien sten en hunner toewijding aan de belangen der maatschappij uit te drukken. Door onderstaande uiteenzetting worden, enkele posten der balans nader toegelicht 1 )e «Hypothecaire Leeningen», uitgaande op 31 December 1928, bedragen, fr. 419.211.917,41 tegen einde December 1927, 361.026.342.09 Ér is dus voor het verloo- pen jaar eene vermeerdering van fr. 58.185.575,32 De rekeningen Ohligatiën en Spaarkas vertoonen volgende beweging Stortingen fr. 176.538.860,81 Terugbetalingen fr. 128.400.331,54 het zij eene aanwinst gedu- rende 1928 van fr. 48.138.529,27 De Portefeuille Publieke Fondsenbe staat uit Belgische Staatsfondsen, Leeningen der Colonie en bevoorrechte aandeelen der Belgische Spoorwegen en der Colonie fr. 11.300.000, Belgische Schatkistbons, 1929. 1930 en 1932 fr. 16.450.000,— Schatkistbons en Fondsen van Europeesche Staten fr. 3.400.000, Kasbons en ohligatiën van Steden, en aandeelen en ohligatiën van grondkrediet- en hypotheekmaatschappijen fr. 2.800.000, Verscheidene fr. 115.869,61 fr. 34.065.869,61 Hiervan hooren toe aan derden, als waarborg van te regelen leeningen fr. 4.945.091,50 Evenals in de vorige balansen blijft de raming der titels van de Portefeuille ver beneden de beurswaarde der fondsen aan de maatschappij toebehoorend. De rekening Verscheidene debiteuren en crediteuren bevat enkel overgangs- en ver- effeningsposten. Het Maatschappelijk kapi- BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI ven... Hij gaf een zucht en was weg. God hebben zijn ziele... O, het is zoo tragisch... En nu heb ik een verzoek. Jonker van Heil beke is toch van adel... een van de voornaamste vlaamsche familie's... Mag terwille van zijn zuster en van zijn naam, het lijk naar hier gebracht worden... Naar den Maerburg? Ja, jonker... En van hier uit be graven worden, zooals het den stand van de van Heilbeke's past... Waar moeit zij zich mee! bromde de notaris. Op de hoeve willen ze het lijk niet houden, vervolgde het meisje. Dan brengen ze het naar 't doodenhuis op het dorp en komen nieuwsgierigen er naar kijken... En er wordt smalend gepraat... Jonker, Raoul was eens uw vriend... Denk aan uw beider jeugd. Robert ontroerde... Was het een bezembindersdochter die zoo be schaafd en fijngevoelig sprak? Ja. Raouls lijk kan naar hier overgebracht worden, sprak van Mae re. Dadelijk Jawel... Ik zal de oude wapen zaal gereed laten maken. O, ik dank u Magda keerde terug. Maar, beste vriend, zult ge nu nooit eens praktisch worden? vroeg de notaris. Hoe zoo Weet ge wel, wat ge toestaat en aan wie ge iets toestaat? O zeker... Ik denk het niet... Ge willigt de Tijdelijke voorschotten en id. tegen tepandstelling Verscheidene debiteuren Publieke fondsen Onroerend: Maatschappelijke gebouwen Mobilier PASSIEF 420.305.682.79 7.700.633.76 4.880.735.77 34.065.869,61 11.369.155,47 (Memorie) fr. 539.489.615,48 412. 9. Tegenover de Maatschappij: Maatschappelijk kapitaal fr. 40. Wettelijke reserve 3. Buitengewone reserve 41 Reserve voor onroerende goederen Tegenover derden: Ohligatiën en Spaarkas Gelden in bewaring Vervallen coupons van actiën en ohligatiën niet ter be taling aangeboden. Verscheidene crediteuren Voorzienigheidskas voor de bedienden Borgstellers (titels) voor nog niet geregelde leenin gen Winst- en verliesrekening: Saldo dezer rekening .000.000,— 672.676,58 .364.571.40 6.250.253,78 275.845,46 .526.019,74 12, 539.675,13 .572.715,42 746.772,lo 7.. 945-091,50 595.994,31 fr. 539.489.615,48 SAMENVATTING DER WINST- EN VERLIESREKENING VAN HET DIENSTJAAR 1928. Debet: Verscheidene taksen en be lastingen fr. Algemeene onkosten Inteekening op het Nationa le Fonds voor Weten schappelijke Navorsching Onkosten van kapitaalsver hooging en termijnverlen ging der maatschappij Te verdeelen saldo 959.327,72 4.545.171,65 40.000,— 1.565.326.69 7.595.994,31 In Crediet: resten en verscheidene verhuringen Verscheidene opbrengsten fr. 14.705.820,37 fr. 14.675.212,37 30.608,J fr. 14.705.820,37 WINSTVERDEELING Wettelijke reserve Aandeelhouders 1" dividend 4 op het ge stort kapitaal 2° dividend fr. 68,aan de 40.000 oude aandeelen Voorafnemingen volgens de statuten Voorzienigheidskas der be dienden Reserve voor onroerende goederen Buitengewone reserve fr. 327.323,45 1 472.024,67 .720.000- .555.429,8' 203.899,35 749.746,21 .967.570,81 fr. 7.595.994,3 Opgemaakt door den Beheerraad in zitting van 23 Januari 1929. Balatum bij Sansen-Vanneste Pop BiHHUISBIHBIIBIIIBHIlllI bede in van de minnares van Raouj van Heilbeke. Dat is niet waar Wees toch-eens nuchter! Waar1 om is Raoul vermoord? Een dram. van minnenijd. De dochter van boe Huige kon niet verdragen dat haal vrijer naar deze bezembindersdeern overgeloopen was. En die meid heef geen schaamte... Ze durft voor de jonker een deftige begrafenis vragen. Een nieuwe list... Zoo zal ze hier bin nendringen en u belagen. Ge trekt het ver, notaris! Ik zie helder... Bemoei u niet mé dezen doode of zijn begrafenis Hou u ver van Magda... ver van Huige dochter, van deze misdaad... Ik heb mijn woord gegeven. E j nu moet ik de zaal in orde laten mal ken. Biet meisje heeft gelijk: de vrien uit mijn jeugd, de zoon van een vrien mijns vaders, mag niet als een vage! bond in het lijkenhuis liggen. Hij zn van uit een kasteel begraven worde; Dat is mijn plicht jegens zijn zuster, die wel weer eens naar Vlaanderen z:j terug keeren. Tot ziens notaris... Robert nam afscheid. Uw dochter wordt hier niet dj kasteelvrouw, bromde hij. Een uur later bracht men op ec wagen het lijk van den ongelukkige Raoul... Robert had een praalbed late maken. |i De Wilde Ruiter reed naast den w gen. Magda was er niet. Ik dank u voor uw bereidwillig heid, zei de ruiter tot van Maer Magda's verzoek was treffend. j ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5