Snuif De Wilde Ruiter ('t Vervolgt.) JltGMlACo i'Ü J* Als het vuur uit is, helpt er geen blazen aan, en wie 'n begane fout wil goedpraten, blaast zich asch in de oogen. De ondankbare is '11 wurger der edelmoedigheid en 'n dief, die steelt zonder voordeel. Hij ontrooft aan an deren, wat bij zelf niet meeneemt. Wie zijn paard verliest, gaat te voet verder, en wie ongeluk heeft, moet bet niet erger maken met klagen. P. J. SBBBS1 HET MANNEKE UIT DE MAAN Ge kunt er van zeggen wat ge wilt, maar de tijd gnat toch verduiveld rap voorbij. We zitten nu reeds in Maart. K11 Maart roert zijn staart. Ge zult bet ondervinden. Met regen, sneeuw en winden, fvn schijnt de zon ook al 11e keer Telt niet te veel op 't schoon weei Want Maart. Roert nukkig zijnen staart C»elijk een valsche vrind Die lacht, maar heel gezwind Zal trachten 11 te foppen, Spant Maart u strik en stroppen. Zegt niet: de Zomer is in 't land! Ge kent hem niet. dien rarcn klant Want Maart, Roert nukkig zijnen staart! Ja, zie: op 't onverwacht, In 't midden van den nacht Doet hij d'e winden keeren Kn schudt de blanke veeren Heel dwaas bij stormgeluid Op 't slapend landschap uit. Ja, Maart, Roert nukkig zijnen staart! Savrienden opgepast Voor dezen raren kwast, Rn wilt ge 't bezuren Vertrouwt dan niet zijn kuren: Z-eg nietde Zomer is in 't land Ik smijt mijn onderbroek van kant. Want Maart, Roert nukkig zijnen staart! Ik heb mijn onderbroek ook van kant gesmeten, die Marenta mij ge geven had. De mot zat er in. Xiet in Marenta maar in de onderbroek. Maar Marenta heeft gelijk't is nog te vroeg om het ondergoed uit te laten. De boeren aan ons kanten zeggen: 't staartje van de Mei, is het staartje van den Winter. Rn dat is zoo ook. En ik heb dikwijls ondervonden dat er in die boerenspreekwoorden meer -waar heid steekt dan in veel geleerde boekn. En boeken Rijmt met zoeken. Kn daar zijn toch menschel) die de ziekte zoeken. Met die strenge kou, een paar weken geleden, waren er nog meiskens die met die fijne, dunne kouskens over de straat liepen, in plaats van een paar goei wollen kousen •aan te trekken. Hewel te Brussel heb ben ze zoo een mamzelleken naar 't hospitaal moeten voeren. Ileur bee- nen waren bevroren en nu heeft men een heen moeten afzetten. Is 't niet triestig... DAAR ZIJN TOCH VROU W EN' die een slechte gewoonte heb ben, zei Jef tot zijn vriend Zander. Eksplikeer zei Zander. Hewel, zei Jef... alzoo mijn vrouw. Die gaat nooit slapen voor twee uur 's nachts. Wat doet ze dan zoo laat-op? vroeg Zander. 'Hewel, zei Jef... ze wacht... tot ik thuis kom. IN SERVJK. zoo schrijven de gazetten, ligt de sneeuw nog zoo hoog als de huizen, t Kan waar zijn, zegt Marenta, maar de huizen zijn er misschien niet hoog. EN THlEFFipT, ge weet wel die vlieger die bij hoog en laag beweerde dat hij naar Congo ging vliegen, heeft nu zijn vliegmasjientje na zijn leste akstdent. schoon ingepakt en naar Congo verzonden met de boot en 'i'hielïry is zelf ook met de boot vertrokken. Dat is nog ruim zoo se buur. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSEBBBBSI Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 32 ROMAN «loor A. HANS. W aar is zij zelve? O, ze komt hier niet. Haar taak is afgedaan... Zij zal geen aanleiding geven tot praatjes. 't Is 't beste... Naast hét praalbed stonden kande laren met kaarsen. En Kabul rustte, als ware hij in eigen kasteel gestorven en omringde hem nog de luister van zijn geslacht... Den volgenden dag kwam het ge recht. Het scheen eindelijk toch in be weging geraakt. Mela Htiige was als gevangene bij de heeren. Ze beweerde een bedrogene te zijn... Magda werd op bet kasteel ontbo den... Ware de Wilde Ruiter hier, hij zóu baar verdedigen, dacht Robert... Kan ik het doen? Ik heb haar immers bij Raoul gezien... hier bij mijn kas teel... .Hij hoorde hoe fier en waardig het bezembindersmeisje verklaarde dat zij nooit met Raoul van Heilbeke ver keerd had... Ze maakte door haar hou ding indruk op de heeren. Jonker van Heilbeke is van Boe- singe heengegaan, om een ander leven te leiden, sprak Magda. Die deerne En de griep Riep-pieppiep Zend te allenkant Veel menschen Die het niet wenschen Naar 't pierenland. Daar zijn doktoors die zeggen dat straffe smoorders geen griep krijgen. Sedert Marenta <lat gelezen heeft is zij ook beginnen te smooren. Ren gansch paksken sigaretten per dag. Da luidde kik van 011s Marenta nooit gepeinsd, zulle. Maar allee! 11e mensch doet al veel om gezond te blijven. OCH VKOLWY ik zie toch zoo veel af, kloeg Dorus Tip die ziek te bed lag. Koerazie! antwoordde zijn mada me... de doktoor heeft gezegd dat het niet lang meer zal duren met 11... en dat ik naar een rouwkleed mocht uit zien Een magere troost, zegt Maren ta. ALS GE ROUWKLEED schrijft en trouwkled daar neven, dan is maar een letter verschil tusschen die twee woorden. Hewel, alderliefste, zoetge- bekte Lezeressen weet het wel: tus schen veel rouwkleeren en trouwklee- ren is er nog minder verschil. Want Zoo menig meisken als ze trouwt In 'l kleedje als sneeuw zoo wit, Heeft zich die dwaasheid zwart be- Als ze in de ellende zit. [ïouwd Wat verstaat ge door ellende? vraagt Marenta. Hewel Marenta... een meisken dat een vent gevonden heeft die drinkt, die wallebalkt. die zijn geld verspeelt, die 's nachts op den dool is... Och ja! in zoo'11 gevallen Is 't huwelijk een hel... En 't rouwkleed, Lezereskens Dat past dan al te wel. We beleven anders rare tijdente Brussel op den avenulowies heeft er zich een meid verhuurd. Dat gebeurt alle dagen, zult ge zeggen. Ja, maar ze heeft zich verhuurd op condisie dat ze alle dagen een uur zal mogen piano spelen op de piano van madame en ten tweede dat ze heuren motocycle daar ook zal mogen zetten in de garage van menheer. Ge moet weten die meid heeft een motocycle geërfd van beuren menonkel die dood is en daarmee doet ze 1111 alle Zondagen een toerken. Niet met heuren menonkel, maar met heu- ren motocycle. Ons Marenta zegt al tijd: motomocycle. Marenta kan er soms wat van maken. WIE DAT VAN GELLTK mag spreken dat is I.owie Gasseau van Namen. Die zat boven op een kerktoren te werken toen hij al met eens van de kou werd gepakt, een draaiing kreeg en naar beneden tui melde. Maar hij kwam in een boomken terecht dat daar onder den kerktoren waé geplant en van dat boomken stuikte Lowietje op den grond. Dood >f zwaar gekwetst, zult ge peinzen. Bijlange niet. En Lowietje stond op: hij hinkepinkte wel een beetje... maar hij ging in een Mamenee een druppel drinken om van de alteratie te beko men. Zie menschen dat is nu ne keen in Belgie gebeurd en niet in Amerika. Maar weet ge wat er in Barcelona is gebeurd? Hewel! luistert. Daar is een leeuw losgebroken uit een cirkus en die leeuw is de stad ingeloopen. Als de menschen die rare sinjeur zagen af komen dachten ze aan 't spreekwoord: loopen is van geen zotten ingesteld en ze legden hun beenen in hun nek... Dadelijk waren al de deuren toe... Maar toen zag men dat er midden op 't marktplein, waar dat er een fontein staat nog een klein kindeken zat te spelen. En de menschen Lieten een schreeuw En ze riepen, riepen Och Heer. de leeuw Verslindt Dat kind!... Maar dat kind had een rammelaar ken in den hand en 't rammelde met lat rammelaarken en als de leeuw dat gerammel van dat rammelend ramme laarken hoorde, maakte de leeuw de- nitoer... kwispelde met zijn staart en viel aan 't loopen. Rn als de menschen lat zagen riepen ze uitDat is geen eeuw... Dat is een kalf... Beste Lezers 11 alderliefste Lezeressen zou die kalf- leeuw of dat leeuwe-kalf geen broer- ken zijn van onze vlomsche leeuw die ook gaat loopen als de franskiljons met hun rammelaarkens wat te veel awijd maken? EN IHER ZIJN eenige spreuken uit het hoek der wijsheid van 't Manneken uit de Maan. Geef uw vrouw een nièf kleed op tijd, opdat ze 'geen nieve man zoeke. Waar de vrouw de broek draagt is 't de ver keerde wereld. Menschen zijn wande lende mesthoopen. Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. Veel vrouwen doen gelijk de beenhouwers in hun winkelze stellen hun vleesch te koop. 't Schijnt dat de naaisters met elkander hebben afgesproken: niet om het vrouwvolk te kleeden, maar 0111 te ontkleeden. Wie zegt dat h;j per week geen dertig centiemen kan mis sen 0111 De Poperinghenaar te koo- pen, die liegt! Dat zijn eenige van die waarheden die in 't Boek der wijsheid van 't Manneken zijn opgeschreven.' Misschien heb ik ze vroeger reeds 11e) keer opgegeven maar ne keer repe-1 teeren kan geen kwaad. I11 den cate-J chismus staatmen moet ze blijven onthouden en er altijd voortgang in doen... IN DE WETENSCHAB DOEN ze ook rappe vooruitgang, 't Schijnt dat ze nu serjeus een remedie hebben uitgevonden tegen de tering. Ze heb ben die remedie op 250 kalvers toege past en als ze zagen dat de kalvers er niet van stierven hebben ze die reme die op de menschen geprobeerd. Ge zult zeggen dat is nogal geriskeerd zoo met ne keer van de dieren op de menschen overgaan. Bij lange nk't En ik zal 11 hier ne keer zoo subito" gaan bewijzen dat het verschil tus schen een mensch en een dier precies zoo groot niet is... Ze zeggen zoo dik wijls tegen nen mensch die dom is? zoo een kalf... zoo een ezel... zoo een kieken... Tegen iemand die zich zat drinkt: zoo een verken; tegen iemand die lomp is in zijn gang: zoo een os; tegen iemand die fier en verwaand is zoo een pauwtegen iemand die niet verder ziet dan zijn neus lang is zoo een uiltegen iemand die te veel ta tert, vooral op de vrouwen toepasse lijk zoo een ekster tegen iemand die 'slim is: zoo een vos of zoo een luis... ofschoon ik nooit heb geweten waarin de luizen mochten slim zijn. Maar Marie, zei madame Toertjes tot het meisken dat de boter brachtwat schoone figuren maakt ge toch in die boter. Dat doet ons moeder, zei Marie. En waarmee doet z.e dat? Met heuren kam. Eet smakelijk, madame Toer tjes! TOT DEZEN AVOND, zei Jan Vanels tot zijn vrouw en hij sprong op zijn rijwiel om naar zijn werk te rij den, maar nog geen honderd meter van zijn huis kwam er een oto van een doodrijder aan en die reed Jan omver. En Jan, och arme. Die lag daar op de baan Om nooit of nimmer Nog op te staan. 't Ts altijd een schoon gebruik te zeg gen als 't God blieft. En Jan ging weg: niet tot avohd, maar tot in dei- eeuwigheid. Hier een rijmken dat nog te pas komt. Is de Vlaming die de taal Van de Walen niet verstaat. Tot bekleedera van een post Bij de Walen wel in staat? NEEN. Is de Waal die onze taal In het minste niet verstaat Tot bek loeder. van een post Bij de Vlamingen in staat? JA. Voeg dan Ja en Neen te saam Kn zegt me in 's Hemelsnaam Stemt dit stelsel overeen Met dat schoon Artikel I. Artikel I van de 1 rond wet zegt im mers dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet. Maar 't kleinste kind weet goed genoeg dat die Vlamingen jaren en jaren de gebroken potjes hebben betaald en nog betalen. STAAEK EN PIROEN zag er ongelukkig uit. Hij kwam zijn vriend Grofnagel tegen en irofnagel zeiHewel, jongen wat is 'er... Ge loopt zoo bedrukt te kijken. Och! zei Staafken... 't heb gepasseerde week sampanje gedronken... En wordt ge dat 1111 nog in uw hoofd gewaar? Neen, zei Staafken. niet in mijn hoofd... maar in mijn portemenee. 'K BEN DEZE week met ons Marenta meegeweest naar een nichte van haar. Ze hebben daar ld binders, 't oudste kind is 15 jaar. Al die menschen wo nen in een klein huizeken de vader is knecht 111 een brouwerij en ziehier wat ik daar zag; niet in de brouwerij maar in het hui zeken. Op de vensterbanken pronkten Pottekens met bloem en kruid. En de vogel zat te schuitlen In zijn uitgesneden muit. -IBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI daar had hem op den kwaden weg ge lokt... Hij ontvluchtte haar... Hij is lichtzinnig geweest... Hij heeft veel gedwaald in zijn leven... Maar hij heeft er voor geboet... Ge hebt hem van mij weggesto- lenschreeuwde Mela. De toekomst zal bewijzen dat gij liegt... Wat bedoelt ge daarmee? vroeg een der heeren. Wacht tot den dag. tot het uur der begrafenis... Dan zal er meer dui delijk worden... Verwacht ge dan iemand? Meer kan ik nu niet zeggen... E11 ik verzoek 11 mij 1111 te laten gaan... Dat meisje daar is schuldig aau moord. Jonker Raoul heeft, toen hij nog eeni ge woorden spreken kon. den wensch geuit dat ze niet gestraft zou worden. Magda verwijderde zich. Robert deed ze uitgeleide... Ik geloof aan uw eerlijkheid, zei hij ontroerd... Tot ge weer op schijn oordeelt, zooals het dikwijls is gebeurd... Ik vergiste 111e dan... Wacht jonker, tot den dag der. begrafenis... W at zal er dan gebeuren 't Koper op de schouwplaat Als een spiegelglas zoo fel. Vier, vijf kleuters aan de tafel Deden druk op aan hun spel.- 't Oudste zong een wiegenliedje Eli een kleine peuter zat, Met wat marrebols te spelen Naast de stove op zijn gat. Aan een afgesleten broek Roiicl haar woelden nog wat gasten Lijk de kiekens 0111 een kloek. Andrew waren druk aan 't leeren Hunne catechismusles K11 een- dikkerd zat te tutren In zijn stoeltjen aan de flggch. COMPENSATIEKASSEN. Zooals we verleden week mededeel den, gaf M. Van Coillie, Senator van Rouselare, op aanvraag van den Mid- msde (lenstandbond onzer stad, hier op Zon dag 10 Februari 11., een Voordracht over Compensatiekassen. Wat is dat? Compensatie wil zeggen vergoeding. Compensatiekassen zijn dus kassen die vergoedingen uitbetalen. Aan wie Aan de hoofden der gezinnen met Moeder zelf was druk aau t naaien kinderen heneden de 14 jaar. Een werkman heeft recht op een loon, dat voldoende is om een normaal gezin te onderhouden. De naóorlögsche toestanden echter hebben voor gevolg dat een werkers- gezin met meer dan 2 of 3 kleine kin deren moeilijk kan in zijn bestaan voorzien met dat gewonnen loon. Het gevolg: kinderbeperkingver- zedelijk Vrouwken, sprak ik, zulk een troep- Baart veel zorgen nacht en dag. |je Maar uit moeders gulle wezen Straalde toen een blijde lach... Och! zoo sprak tot mij de vrouwe, 'k Ben gelukkig met mijn lot... Kinderen, zei mijn moeder immer, Zijn een zegening van God. Dikwijls denk ik aan dat vrouwken Tfié in 'eenvoud van haar stand G,rooter is dan velé grooten Hooggeprezen in het land. Salutjes zulle, alderliefste Lezeres sen en beste Lezers. 't Manneken uit de Maan. BBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBII EERE-COMMUNIE Groote keus van alle slag van kerk boeken, paternosters in titre, zilver, metal. Nuttige geschenken. Ge dachtenissen. Spijskaarten. Trouwe bediening, bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstr. Pop. BBBflBBBBBBBBBBBBBflBflBBBflflflBB» BURGERSTAND VAN mindering van godsdienstzin, verval van het srezin. 1 De autobandenfabriek Michelin van Parijs, wilde dit te keer gaan, en richtte eene kas in, die aan hare werk lieden toelagen betaalde in evenredig heid het aantal kinderen. Het gevolg, was dat, met veel gemakkelijker be staan, het aantal geboorten merkelijk verhoogde. 1 In de fabrieken van Xoord-Frauk- rijk bestaat een systeem van kinder toeslag en daardoor zien we zooveel belgische Vaders naar de fransche fa brieken gaan werken. er in dien aard in Wat bestaat Belgie In ons land werden ook door ver- schillige groepen, Compensatiekassen gesticht, goedgekeurd door den Staat. Groote fabrieken in 't Walenland, weverijen rond Gent, Kortrijk, betalen eene vergoeding per kind aan de va- ALVERINGHEM, maand Januari 1929. ders van huisgezinnen, door middel Geboorten. Vandaele Luitgarde, d. v. der Compensatiekassen. Anderen Michel en andenlnissche Maria. Cou- sluiten niet aan, maar betalen het tercel Georges, z. v. Jules en YVicke Julia rechtstreeks aan hun volk. Boeten Georges, z. v. Jules en Defevere Es- r perance. Winne Paula, d. v. Gustave en 'let verplichtend voor de werk- Costenoble Bertha. Ryon Jacques, z. v. gevers daar aangesloten te zijn? Firmin en Vajgenbusche Magdalena. Ja j aannemer is van werken Exter Marie-1 herese, d. v. Lannlle en An- o, r> - nothé Godelieve. Waeles Jules, z. v. Pros- p*>r Staat, Provincie of ander Open per en booten Bertha. f bare Besturen, werken ten bedrage Sterfgevallen. Boeten Emelie, 71 j., van minstens 50.000 fr. huishoudster, echtg. v. Cuveüer Henri. 11 1 1 Yanhoutte Sophie, 80 j., kostgangster, wed.' Neen, \oot alle andere wei K gevers. Algemeen gesproken zijn de bazen Dat ware ons inziens de beste op lossing; de groote moelijkheid echter voor den Staat is: juist te bepalen wel ke huisgezinnen dat noodig hebben en dewelke niet, want het is een feit dat bij vele Middenstanders, hulp bij 't op leiden en onderhouden van een groot gezin, even welkom en even verdiend en soms even noodig, zou zijn als in veel werkersgezinnen.. Wie over Compensatiekassen meer uitleg en standregels begeert, schrijve naar de Compensatiekas dei- Christen Patroons van Westvlaande- ren, 17, Garenstraat, Brugge. I11 afwachting dat de zaak verplich tend geworde, worden alle Cb riste ne Patroons aangezet zich hij een Com pensatiekas aan te sluiten om zoo mede te helpen aan de lotsverbetering hunner werklieden die aan het hoofd staan van een talrijk gezin. Ken huisvader 'die goed het bestaan wint voor vrouw en kindjes, zal gerus ter en liever werken en meer en boter werk leveren, en zoo zal de Patroon beloond worden voor zijne verleende hulp. aBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI KEURING VAN STIEREN 1929. Te Oostroosebeke op Woensdag 6 Maart. t Te Staden op Donderdag 7 Maart. Te Merckem op Zaterdag 16 Maart. Te Alveringhem op Maand. 18 Maart. Te Proven op Dinsdag 19 Maart Te Boesinghe op Woensdag 20 Maart. Te Wervick op Donderdag 21 Maart. Te Loo op Zaterdag 23 Maart. Te Veurne op Maandag 25 Maart. Te Meessen op Maandag 25 Maart, Te Hooglede op Maandag 25 Maart. Te Kemme! Woensdag 27 Maart Te Moorslede op Donderdag 28 Maart. Prijskamp voor de Bewaringspremie. Te Proven op Dinsdag 19 Maart. Te Loo op Zaterdag 23 .Maart. Te Veurne op Maandag 25 Maart. onzer streek sluiten. Hoe bestaan niet verplicht aan te die Compensatiekas sen v. Tycquet Carolus. Yandooren Auguste, 70 j„ herbergier, wed. v. Pauwels Zenobie. PieJers Nathalie, 92 j., z. b., wed. v. Vander- steene Carditis. Gomme Sophie, 80 j., kost- gangster, wed. v. Heughebaert Ivo. PASSCHEND AELE, maand Januari 1929. Om ons tot een voorbeeld te beper- léhoortcn. Lecluyse Agnes, d. v. beon 1 en Lein Julia. - Vandemveghe Maria, d. v. ken' 'ul!en we d.elJ toestand nemen van Manil en Carpentier Julia. Deforche de Compensatiekas der Christen Pa Frans, z. v. Jozef en Vanneste Laura. troons van Westvlaanderen Yanbiervliet Roger, z. v. Odiel en Degran.de Magdalena. - Winne Yolande. d. v. Jerome1 *?e 1 st,ort aan die kas maan en Vanderhaeghe Maria. Santy Roger, delijks 3 /o op al de loonen die hij Ult- z. v. Jules en Houtekier Emilia. Grymom- betaalt prez Florent. z. v. Odiel en Yanderbe.ke AIhIh. Lein André, z. v. Victor en Deppor- "ter Rachel. Overlijdens. De Nul Julien, 9 ui. De- clercq Romanic. 78 j„ echtg. v. Emiel Du- jardin. Soete Maria, 44 j., echtg. v. Ca- miel Vangheluwe. Degrvse Jeanne, 10 m. Hollevoet Maria, 23 j., echtg. v. Bintein Gaston. Parmentier Elodie, 69 j., echtg. v. Theodoor Blanckaert. Yandevoorde Si- donie, 64 j„ wed. v. Emiel Deceuninck. Debrock Joseph. 4 ni. Huwelijk. Dewilde Jufes v. Langemarck met Samyn Zeli v. Passchendaele. Beweging van het jaar 1928. INTREDINGEN: Geboorten: 88; Vesti gingen 87. UITTREDINGENSterfge vallen 32; Vertrek 144. VERLIES1. Huwelijken 29. EBBSBBEBEBBBBBBBSBBBBBBBBBBflBI BIJ ONS TE VERKRIJGEN: De Hoevemeid, rom. v. Snoeck 5 fr. Provinciale wegwijzer voor W.-Vlaanderen, n. uitg. 10.50 fr. Goedheid jegens de dieren. 1 fr. EBBBBBBBGBBBBB&BBSBBBB3BBBBBBB Beste Engelsche PEPERMINT f* Au.sit K£ 5 Am i V - 'PD K fj f f 4% 5 „T i* f* 1 v. Neusverstopp Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakk. enz enz. Te verkrijgen enkel in de Beste W i n k e 11 Vraagt het doosjf met het haantje. Niets, geweldi BS... Heb zoo lam geduld... Neem eerst wat rust... Zoo kunt ge niet heengaan. Ge beeft over heel uw lichaam... Robert zag, dat het meisje zou val len. Hij greep ze bij den arm Dan nam hij ze op en droeg ze in huis En hij deed het Hij legde haar in de woonkamer op een rustbank. Magda. kwam spoedig bij... Ik werd een oogenblik onwel, zei ze. Blijf nog wat. 't Zal wel gaan nu... - Neen... Och. toe, 't is beter, dat ik ver trek... 't Wordt anders weer nieuwen laster voor mij... I Dan zal ik u verdediger zijn..., zoo sterk als de Wikte Ruiter... De Wilde Ruiter Allemaal ge heimenis... Maar het uur van de waar heid breekt aan... Robert gaf Magda iets te drinken... - Nu moet ik gaan, sprak ze. Ik voel me sterk... Die confrontatie met de moordenares greep me zeer aan... om verschillende redenen... Ik kan het gc loo ven... Maar de waarheid zal lichten, klaar als de zon... De Wilde Ruiter heeft me ver zocht de begrafenis op overmorgen te5 stellen Ik weet het. Ge spreekt geheimzinnig over I dien dag. I Jonker van Maere... overmorgen zult ge meer begrijpen... Magda stond op. En Robert leidde ze tot aan de brug. Hij keek haar na... Ja, ik heb ze lief... en al lang, mompelde hij. Ik beminde haar toen ik meende dat Jacqueline alles voor me was. Ze doet vreemd. Maar ze is rein en fdel... Dat voelde ik. toen ze voor de rechters stond... Hoe komt een be- l zembindersdochter aan die bescha ving... Overmorgen... Wat zal het dan zijn Robert oogde Magda na tot ze uit *t gezicht was. Dan bemerkte hij een troepje Fran sche gendarmen. Ze kwamen in de richting van het kasteel. In hun mid den zag Robert vier gevangenendrie jonge kerels en een meisje. Het meisje was Kransisca Ameve. Mijnheer, we verzoeken u een kar om deze gevangenen naar leper te vervoeren, zei de aanvoerder der gendarmen. -Ik zal u die bezorgen. 't Zal sjioedig gedaan zijn met de roovers, Wordt er een jacht op hen ge houden Ja... Naar ik vernam zou ook Bake- landt zelf hier in den omtrek rond ge zworven hebben. Dat werd ons bericht. Hij schijnt nog ontsnapt te zijn, maar als 't Vrij- bosch omsingeld wordt, kan hij niet lang vrij meer blijven. Robert keek naar Kranscisca. Ze was dus toch naar de Bende terug ge keerd. Verdiende ze medelijden? Brutaal leunde ze tegen een jongen man. van Maere zond de meid naar de kasteelhoeve. Zoudt ge uw vroegeren knecht ook naar leper doen vervoeren vroeg een der aangehoudenen. Loden? Ik merk, dat hij een van uw makkers was. Ja. ik zou hem zeker De huisvader krijgt van.de, Compen satiekas maandelijks daaromtrent: 10 fr. voor het eerste kind 16 fr. voor het tweede kind 30 fr. voor het derde kind 60 fr. voor het vierde kind en dan voort 60 fr. per volgende. Buiten zijn loon. trekt dus een gezin met 1 kind, 10 fr. te maande met 2 kinders, 26 fr. te maande met 3 kinders, 66 fr. te maande; met 4 kinders, 116 fr. te maande; met 5 kind., 176 fr. te maande; enz. Het is dus eene goede inkomst voor den huisvader van een talrijk kroost, en dit neemt bij hem veel bekomme ringen weg. De Staat komt daar voor niets tus schen, noch voor hulp-, noch voor steungeld. Die kassen moeten voor zien zijn door de bijdrage der Bazen. In eenige gevallen zou de Baas er profijt bij doen rechtstreeks zelf die toelage uit te betalen aan zijn werk volk, maar dan kan de Compensatie kas niet levende eene moet meer betalen, wat de andere te kort betaalt. Het aansluiten bij een Compensa tiekas is dus meer een daad van ge negenheid van Werkgever en Werk nemer, kort in onze streek Er werd reeds opgeworpen dat aan aïle werkersgezinnen die familiever goeding zou moeten uitbetaald worden en dit door den Staat. Elk zou er dan het zijne bijdragen 0111 de kroostrijke huisgezinnen te helpen en dat schiet nog wel eens te DAMES en HEEREN Waarheen voor het onderhoud van hoofd Besteed goed over uwen kostclijken tijd, en komt naar het moderne inge richte salon van het HUIS PROSPER VANTHOUROUT Gediplomeerd Coiffeur STAT I EST RAAT, STAD E N. Daar zult u op tien minuten ontdaan zijn van haar en baard. Ook voor de Dames is er een salon speciaal ingericht... Zij zullen er alle gemak vinden en op een mini mum van tijd bediend worden. Dit alles te danken aan de electrische baarmachien en andere dergelijke toestellen waarmede ik werk. ZIEHIER PRIJZENLIJST Dames: Heeren: Haarsnijden 2,75 fr. Haarsnijden 1,50 fr. Onduleeren 3,50 fr. Scheeren 0,75 fr. Frictions vanaf.3,00 fr. Frictions vanaf 2,00 fr. Ook te verkrijgen: Allerhande Toilet-, Reuk- en Scheer- artikelen; prachtige keus van Zak- en Zijkammen, Baretten en Sterren. Specialiteit van Haarverf Henne Oréal enz.; gebreveteerd middelen tegen haarver- lies en pellen in het haar. Beste hoedanigheid van Scheermes sen, Haarmachienen, Oliesteenen, Rie men, Haar- en Scheerborstels. Ook de welgekende Zekerheidsscheermessen «Gilette», «Auto-Strop», «Charlek», enz. Lemmertjes en Automatieke Rie men, in alle modelen. Let wel op, al mijn Scheergerief is verkocht met garantie! Het Huis gelast zich ook met het Opzetten van Scheermessen en aller hande Haarwerken. OVERGROOTE KEUS IN ROOKERSARTIKELEN als alle slach van Pijpen; ook echte en nagebootste Pijpen in zeeschuim Tabakzakken eu -Doozen; Cigaretten- pijpjes en -Doozen; Briquets, enz. enz. Cigaren en Cigaretten. IN 'T GROOT EN IN 'T KLEIN. Uitwisseling van cigaretten premie-coupons STADEN. Nieuws! Nieuws! zie op 7e blad. die bezembindersdochter snauwde Kransisca aan riaar leper doen vervoeren en er hem. zoo noodig, zelf heen brengen... Hij is een gemeene huichelaar geweest. Toe, ge hebt hem helpen vluch ten. Hij is niet meer in 't bosch te zien. Robert haalde de schouders op. Zwijggebood de aanvoerder der gendarmen tot den roover. Ik zwijg niet... Spreken is niet verboden. Oe verstaat toch niet, wat ik zeg. Kransisca lachte. Meisje, ik zou niet lachen in uw plaats, hernam van Maere. Bedenk liever dat ge op een slechten weg zijt geweest. Houd dan ook Am eye. Magda heeft getracht u tot een ander leven te brengen. Ja?... Ze kende de roover ook. En ze speelde dubbel spelriep een der mannen... Ze verklapte onze plannen aan dien Wilden Ruiter... We hadden haar moeten vermoorden... Maar ze kreeg bescherming... Ik heb gehoord dat ze 't lief was van Bakelandt zelf! hoonde Kransisca. Robert schrok. Waarom moest men weer twijfel zaaien in zijn hart? Wie was Magda dan toch? Welke rol ver vulde ze? Bij de begrafenis zouden er ophelderingen komen had ze gezegd. Hij zon dan nog zoo lang zijn onge duld bedwingen. 1 Wij zijn er aanschreeuwde Kransisca. Er zullen er meer volgen... j Allen voor een en een voor allen. I 't Was zoo in 't bosch... 't Moet ook zoo zijn in 't kot. En gij toondet berouw? herin nerde Robert. Kransisca, zeg niet te veel. ried de jonge man naast haar. Anders komt zoo 'n mijnheer tegen u getuigen. Robert wendde zich af. Uit 't ronde kwamen er menschen naar de gevan genen zien. Die is bij ons op 't hof gew/eest met bezems! riep een boerenman, naar een der roovers wijzend. 't Spijt me. dat ik u toen niet uvv (lommen kop afgesneden heb! klonk het terug. Ge stondt een Onze Vader te le zen. schijnheiligaaxd. Ja, stommeriken als gij kunnén we gemakkelijk bedriegen. Kop afsnijden... Ha, als ze den uwen afdpen, zal ik naar Brugge gaan zien. Zeg dat ze Magda Posteels bok aanhoudensiste Kransisca tot de nieuwsgierigen. Ze scheen het er op gezet te hebben de menschen tegen de dochter van den bezembinder op te hitsen. Waarom Magda aanbonden? vroeg iemand. Ze weet meer van de bende, dan ge denkt. Ja, wie kunt ge vertrouwen te genwoordig Die Magda was altijd wel ge kleed. En zoo veel op de haan.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5