iPEIRSEBIELE 6bm. veMewÉefs," Hedsnsaassciie MtoaeüS Seffens tuaan te nemen. FORTE BRUNE Wat wij piooit mogen vsrgstan Opgepast voor t eerst! groen.. Zilveren Muntstukken Eerw. Heer René Butaye REISBUREAU ERN.CLAES Politiek Overzicht. s 5 S Dickebuschsteenweg, YPER. ZONDAG 10 MAART 1929. 30 CENTIEMEN. 26 JAAR. N' 10. Abonnemen tsprijs per Jaar la Stad: 14 ftr. I« 't LauJ: 1.8 fr. (pr; post) Franktv M fr. Connor SS fr. AndUiro landen 54 fr. TARIEFs Berichte®! 1 fr. per reek; oiinimumprijs per hi'asschicgfr. DE FQPEIUNGHQU Postabonnenten in Belgie die van woonst j Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Wie inlichtingen begeert over aankondi- veranderen, moeten dit aangeven in 't post- 1 I gingen, wordt verzocht een postzegel voor b.irc.-l d„. hun l,cli»„, „i., Tele(oon N, Uilgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. - Po.teheek N' 15.570. I "'""""1 hö rijven .ocg.n. Alle annoncen zij» vooraf te betalen en moeten tegen de» Donderdag noot ingezonden worde» Kleine berichten tegen den Vrijdag noen, TARIEF: Notarieels Verkoopingen: 99 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvra»»» FEESTDAGEN DER WEEK. MAART - LENTEMAAND. 10 Z Loetare. HH. 40 Mart. van Sebasta. 11 M H. Isidorus. H. Angela van Foligno. 12 D H. Gregorius de Groote, paus. 13 W H. Euphrasia. H. Nicephorus. H. Chris. 14 D 450" Verjaring van 't Mir. van O. L. V. van St Jan te Pop. H. Mathildis. 15 V H. Long nus.'H. Zacharias, paus. 16 Z H. Heribertus. bis. H. Eusebia. m. *fê®BSSS0BEÖBBlESSfflB®EBSffl®&SBSÏ Bij 't nader,en der zoo belangrijke verkiezingen (flie dit "jaar in öfïs' land moeten plaats; hebben, wordt er veel gesproken en (geschreven over 't ge vaar dat het socialisme en andere ex tremistische gedachten opleveren. De dagbladen doen den aanval recht streeks tegen de meer en meer opko mende revolutiojnnaire beweging, maar vergeten wel eens er bij te voegen dat deze droevige Sociale toestand enkel zijn oorsprong vindt in 't liberalisme, ontstaan (le rationalistische gees- tesknederij der Hervorming. Wat wij zoo jammerlijk op zedelijk en economisch gebied betreuren, is ons door de liberale leer geschonken Wie heeft te allen tijde de totale onafhankelijkheid van 's menschen verstand verdedigd Wie heeft onderwezen dat wij niets van een bovennatuurlijk gezag te vree zen hadden Eenmaal dat de ongebondenheid van den enkeling als een dogma is aan vaard, wie kan mij dan nog beletten theorieën aan te kleven, die misschien wel nadeelig kunnenlzijn voor ie al gemeenheid. maar die voor mijn per soontje hoogst vóordeelig zijn. Élke tusschenkomst, van welk gezag ook, wordt dan een aanslag op mijne hei ligste rechten. Het liberalisme, door zijne godde loosheid, door zijn diepen haat jegens ieder geestelijk gezag, heeft de maat schappij geleid op de wegen eener wil de zedeloosheid, en zulke afgrijselijke economische wantoestanden gescha pen, dat deze natuurlijk aanleiding moesten geven tot 't kweeken der roode en communistische gedachten. Nooit waje .zulke sociale ontredde ring mogelijk ge weest, hadde .de mas sa hare leversopvattingen blijven bouwen op de groote onsterfelijke grondvesten der rechtveerdigheid en der liefde, zoo meesterlijk in den De caloog uiteengezet. Maar de liberalen, in hunne ver blindheid, hebben alles in 't werk ge steld om den haatroep van den godde- loozen Voltaire Ecrasez l'infame onder 't volk te verspreidenzij heb ben 't politiek leven, den regeerings- vorm doordrongen van een klein-sec- tarisch anti-cle/icalisme, zij hebben niet opgehouden de wroetende arbei derswereld tegen de priesters en de Roommsche hiërarchie op te hitsen en deze ongelukkigen te doen gelooveli dat heel hun lijden zijnen oorsprong vond in de hardvochtigheid der kerk dienaars, die enkel ten dienste stonden van 't groot kapitali me. Dat is de waarheid, en toen, vroeger jaren, in Frankrijk .en in,ons land de godsdienstige plechtigheden werden gestoord, de processie op echt bar- baarsche wijze uiteengedreven, de ruiten van kerken en kloosters ver brijzeld, priesters en kloosterlingen aangerand, dan geschiedde zulks niet onder de leiding van communisten, maar wel van liberale drijvers. Wie zal ooit ver'getèn den gruwe- dijken aanslag op de gewetensvrijheid, >idoor het liberaal Mmistjprie van 1879 gepleegd, toen de Kamers gedwongen werden de noodlottige 'schoolwet goed te keuren. Alles hebben de liberale leiders in 't werk gesteld om de godsdienstige begrippen in het hart van het volk te dooden. En nu komen diezelfde lieeren klagen en weenen over de wanorde die onze hedendaagsche samenleving merkt. Liberalen, onderzoekt uw geweten. Gij zijt het, die. met God te loochenen, al ander gezag hebt helpen begraven. Indien er geen Oppermeester is, waar om moet 't volk dan nog langer uwe wetten erkennen? Op wal steunt dan nog uwe macht? heel hun tactiek bestaat in het uitbui ten der na-oorlogsche malaise tegen over de andere partijen. En zoo vergelijkt ergens een schrij ver het liberalisme aan eene publieke vrouw der politiek, die achter elke regeeringscombinatie loopt. De bezorgdheid voor het algemeen welzijn is bijzaak telkens er eene be slissing dient genomen, kijkt men eerst naar de belangen der liberale partij. Dit hebben we nog kunnen be- statigen met het stabilisatieplan van de Kegeeritig-'Poullet. Dan deinsde die beruchte parti de l'orde er niet voor terug de laagste instincten op te zwee- pen om zijnen wrok te koelen. Hebben de liberalen toen niet het buitenland bewerkt om onze haven naar den ondergang te drijven? Wat leugens en valsche beschuldigingen hebben zij niet uitgekraamd? Hoe hebben zij toen Antwerpen niet ver nederd en het bestuur der stad uitge maakt voor eenen hoop bedriegers en landverraders ie is daarbij vergeten, de agitatie beneden alle waardigheid, die zij in de hoofdstad verwekten bij het overbren gen van de vaandels der afgeschafte regimenten naar het Museum Kon men toen in hunne dagbladen niet le zen dat minister Poullet het leger kwaadwillig uitroeide om in overeen stemming met de socialisten het land gemakkelijker aan de Boches te kun nen overleveren? Die razende, kleingeestige, domme cbmmentaren staan nog frisch in ieders geheugen. Klein is de liberale partij altijd ge weest in hare politiek; zoolang zij dien weg blijft bewandelen, zal zich in den ban der ernstige, ordelievende geesten plaatsen, en mag zij nooit aan spraak maken op overwegenden in vloed.. J. Joris. G. v. A. IX! IBSBSBEBBB Het eerste groen maakt jaarlijks, naast het goede dat het voortbrengt, veel slachtoffers onder de dieren en in 't bijzonder aan de konijnen die in groot getal aan dikke balg sterven. LAP1NEX, geneest de ergste geval len van konijnen ziekten, maar daar dezen meestal 's, morgensdood liggen, als ze 's avonds er nog gezond uitzagen is het nood zakelijk dat men in dezen tijd dagelijks een snuifje Lapinex poeder bij het eten der ko nifneri mengt als voorkomend middel. Lapi nex kost slechts 5 fr. de doos; 17 fr. de y2 kilo; 30 de kilo in de Apotheken Notre- dame, Groote Markt, PoperingheSnoeck, Groote Markt en Van Robays, Boterstraat 24, Yper. Vraagt gratis en franco het Handboek van d;en Konijnenkweeker aan de Specialist Dokter-Veearts Domicent, 35 Cureghemstr., 35, Brussel. Het liberalisme dat gee-szms <de par tij der orde mag genoemd, is tevens gegrondvest op de meest hart'ëlooze •en achterlijke sociale reactie. 'Wat hebben de liberale politiekers ooit verwezenlijkt op maatschappelijk gebied Zij hebben de andere partijen belet den weg der gezonde democratie te bewandelen, alle ernstige sociale wetten ten voor dee Ie der arbeiders en bedienden vonden in de blauwe leiders de hevigste bkatupers. Nooit hebben die heer en iets begrepen van onze ge organiseerde bewegingen zij hieven het hatelijk individualisme aankleven, om beter de geringen te kunnen be dwingen. De klassenstrijd, nu door 't socialisme verdedigd, vindt heel na tuurlijk zijnen oorsprong in de anti- volksgezinde houding der liberale leer. Niets positiefs hebben zij in hun zoo gezegd vaderlandsch programma tot opbouwen rijn ze totaal onbekwaam; 't "Is Zondag avond in de maand Ja nuari. De sneeuw ligt twee voet dik en zoover het oog zien kan is alles wit. De huizekens te lande liggen als ineengekropen van de kou onder den witten mantel. Reeds is het volop don ker, nu en dan een flikkerend bchtje van een gletsende fiets of de verblin dende klaarte van een voor!iijstuiven de auto. Midden de eenzame natuur stapt langzaam, soms uitglijdend, de donkere gestalte van den dorpsherder rond den hals een dikke sjerp tegen de bijtende avondkoü.. Hij is op zie bezoek... 's Zondags... als iedereen wat rust of ontspanning zoekt. *s Zon dags na de vermoeiende uren van ker kelijke diensten en vergaderingen. Doch *t kan niet anders, oordeelt de menschlievende ziel want in de week worden de dagen gevuld met heen en weêrloopen van menschen die in nesten zitten, die door hun vodden niet geraken, die 's priesters hulp van noocle hebben en zoo van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn dorpel aft oo pen. 'En mijmerend stapt hij voort. Reeds een, twee zieken heeft hij troost ge- bracht 't was hen een engel door God gezonden. Op eens houdt hii stil, blikt links en nadert eene kleine hut, waar, tusschen de halfsluitende ven sterluiken een lichtje flikkert. De gracht over, 't hekkentje los van de ketting en öW je deur getokt. W ie daar» eoept een manstem van hintten. Goed volk, 't is Mijnheer de Pas ter. doe maar open. 't Is de Paster, roept de man van binnen tot zijn vrouw, de deur gaat open en de herder treedt de armoedige woonst binnen. Mijnheer de Paster, 'k was juist te weeg in bed, zegt de man. Hoe gaat de vrouw, mijn beste, zie t is wat laat. doch 'k voelde 't, 'k wilde binnen. *k wou u nog even mijn gunste geven. Hoe is het, Moe der Een stem van uit het bed diep gedo ken onder de dekens: Niet goed sinds nieuwjaar, altijd voort hoesten. Ja, valt de man ertusschen. Mijn heer Kapelaan is hier geweest voor de berechting van Kerstdag, maar 't kon niet gaan. God betere 't, moeder, schep moed zie hier voor u, en de herder steekt twee briefjes in vaders handen. Dank u wel, Mijnheer Paster. En na een goeden nacht is de herder buiten. 't Is donker. Traagjes stapt de dorpsherder naar het hekken, dat moeilijk open gaat... Wat heeft hij u gegeven? hoort hij binnen vragen. Twee briefjes van vijf frank! Hoe dat hij zoo 's avonds komt? Ja, dat gebeurt nogal. Waar schijnlijk is hij reeds verder geweest. Waarom zou hij dat zoo nu van avond brengen Al boosheid, zie de kiezing na dert. Dan vind hij ons wel wonen, anders zien wij hem nooit. Hij is toch goed voor ons, hij was beleefd en sprak geen woord van. -'t Is waar Zeg vent, is 't hekken toe? Jamaar, 'k sta nu niet meer op. Hij kwam wel binnen en kroop er toch niet over, zeker. .Eindelijk vindt de brave herder de ketting, waarmede hij 't hekken sluit en droomend stapt hij voort naar huis, al mijmerend: Heer, vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen. Estius. IBBK EBBSBS Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen a'an de volgende prijzen 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 2,00 fr. 4,50 fr. 1,00 fr. 2,20 fr. 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. BBBBflBBHBHBHBBBBiaBBBiaBBHBBBBHBa i van 't orde der Jezuïeten. Uit Congo vernemen wij het afstem ven van Eerw. Pater René Butaye overleden te Lemfu (Congo) den 31 Januari 1929. Eerw. Pater René Butaye was gebo ren te Stavele den 7 Juli 1858. Hij stu deerde in 't College te Poperinghe, trad in het gezelschap Jesu den 24 Sep tember 1879 en werd priester gewijd .te Leuven den 11 September 1892. Hij vertrok in 1895 naar Congo en kwam den 14 Oogst te Kisantu aan al waar hij sinds dien werkzaam was in de Kwangomissiè. Van den beginne af legde hij zich toe op de studie van de Kigongotaal. Hij gaf uit in 't Congoleesch allerlei boeken en boekjes, o. a. leesboeken, kerkboeken en schoolboeken. Zijn laatste is Dictionnaire latin-frail- cais-Kikongo. E. Pater René Butaye was de eer ste besturder der drukkerij te Kisantu. alwaar liij over 28 jaar een maandblad uitgaf in Congol.eesche taal. Op 30 Km. van Kisantu stichte Hij den prachtigeu Missiepost van Lemfu waar hij van 1900 tot 1910 zijne beste zorgen besteedde aan de slaapzieken. Pater Butaye richtte in 1922 te Lem fu, een Seminarie in voor zwarte pries ters. Dit Seminarie telt thans ruim 50 studenten. Wij brengen eene diepe hulde en vereering aan dezen moedigen pries ter, uit onze streek, die 34 jaar lang, onvermoeid en onverpoosd in het vfer- re, ongezonde Congoland gearbeid en gezwoegd heeft aan het heil der zielen en aan het welzijn onzer zwarte broe ders. Zulk een werkzaam opofferend le ven. het leven van een waren held, ver dient en verwerft de vereering van alle rechtschapen lieden. God schenke hem de eeuwige, be looning. DRINKT en Feys-Callewaert's GULDENBIER EN EXTRA Een der talrijke groepen eerste-communiekanten der missiën in 1928 gekleed door het werk De Naakten Kleeden Beste weldoeners, dank voor de kleedjes. De plechtige Communie nadert, en de ouders denken er reeds aan het noo- dige aan te schaffen voor hunne hin ders. Vergeten zij niet de naakte eer- ste-communiekantjes uit onze missiën. Die kinders ook verlangen naar dien schoonen dag en zouden ochzoo geerneaan den communiebank verschijnen om O. L. H. te ontvangen, niet in hunne naaktheid of slechts ge dekt met een bananenblad, maar in eene betamelijke kleedij. Zij zijn niet zindelijk, o neen, en vragen geene kostbare stofeen kleedje in katoen, zal iedereen voldoen. Hoevelen zijn er niet onder de ouders van onze eerste-communiekan ten die den onkost kunnen doen van zoo een kleedje, en welke vreugde zul len zij niet smaken bij het gedacht d:it zij, in de verre landen, een kindje ge kleed hebben op den dag zijner eerste Communie. Welke vreugde voor den eerste-communiekant die weet dat er ginder verre een kinderherte klopt van vreugde en. dankbaarheid, en bidt voor hem, zijn grooten weldoener. Beste ouders, twee gelukkigen kunt ge makenuw kind zelf en een zwarte uit Congo. Denkt er aan, nu de dagen der plech tige Communie met rasse schreden naderen. St Michieïs bij Brugge, J. Noterdame. Alle giften in geld worden met even veel dank aanveerd. Alle giften mogen besteld worden bij M. J. Devacht, O. L. V. Kruisse te Poperinghe. Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. Bedevaart van het Aartsbisdom Mechelen. naar ROME. VAN 3 tot 14 MEI. Wegwijzer: Brussel, Bazel. Milaan, Florentie, Sicnne, Rome, Napels, Vierwoudstedenmeer, Luzern, Brussel. Prijzen: 2" klas trein en 1' 2° klas trein en 2' 3" klas trein en 2' klas hotels, 3010 Belg. fr. klas hotels, 2810 Belg. fr. klas hotels, 2510 Belg. fr. 3" klas trein en 3" klas hotels, 2250 Belg. fr. VRAAGT PROSPECTUS. Zegepraal der waarheid. Wij leven in een tijd van rap en zeere. Ook in vlug tempo hebben zich oneindig veel feiten voorgedaan in be trek over het Pransch-Belgisch Mili tair Verbond, dat in het Hollandsch Utrechtsch Dagblad afgekondigd werd. Zeggen wij maar seffens dat al die herrie gemaakt werd rond een stuk dat van A tot Z valsch was en dat deze die het stuk opgemaakt heeft, Albert Eranck, aangehouden is, volledige be kentenissen gedaan heeft en door Moeder Justicia in zorgvuldige bewa ring gezet werd. De waarheid, die Belgie met zijn woord van eer bekrachtigde, heeft ten volle gezegepraal.d Dat één document verscheen was niet genoeg. Tn het zelfde Hollandsch blad is een tweede document versche nen als antwoord op cle stellige verze kering van Minister Hymans en Van- devekle in de Belgische Kamer. Dit tweede document was de bevestiging van het eerste. Het was een volledig verslag van eene bijeenkomst tusschen Kransche en Belgische officieren der Generale Staven. De namen der onder teekenaars waren afgekondigd en zelfs zou Minister de Brocqueville dit ver slag goedgekeurd hebben. Eene energieke loochenstraffing der Belgische Regeering volgde echter spoedig. De Hollandsche bladen, schier algemeen, schenen op de echtheid der stukken niet te twijfelen. Alleen Het Volk (Nederland) noemde de docu menten een misdadige vervalsching. Het duurde echter niet lang of het Belgisch gerecht trad in werking. In het Belgisch ministerie van Landver- dediging had een machienschrïjfster het bewuste stuk geklopt op papie ren van het Ministerie. De dader had zich als officier doen doorgaan in op dracht van het Ministerie. Dit was zijn val. Het gerecht, door de machien- schrijfster op de hoogte gebracht, deed Albert Eranck aanhouden te Brussel, wijl hij van Amsterdam kwam en juist den trein afstapte. Het is een avontu rier van de ergste soort. Hij is Duit- scher van geboorte, deserteerde uit de duitsche marine, werd veroordeeld te Londen, diende binst den oorlog als Belgisch onderofficier. Hij werd er kend als Duitscher en naar het kamp van Richard gezonden maal vluchtte naar Engeland. Daar werd hij nog eens veroordeeld en keerde na den oorlog naar Belgie terug, alwaar hij allerhan de rare toeren speelde, waarbij hij meer dan eens kennis kreeg met het gevang. Het is die rare vogel die geheel Europa in roering gebracht heeft. .Hij heeft volledige bekentenissen afgelegd. Voor zooveel men aan zijne woorden mag geloof echten, heeft hij de valsche stukken, door hem opge maakt, overhandigd aan Ward Her mans, Thans zal Ward Hermans voor het gerecht te verantwoorden hebben. De triomf der waarheid strekt tot eer van ons land. Thans blijkt het klaar dat de verklaringen van onze Regeering betrouwbaar waren. Al kan het aangericht kwaad mogelijks nooit geheel hersteld worden, toch kan er eenig goed voor ons land uit vloeien. Mocht Holland thans het ongelijk in zien dat het tegenover ons land gehad heeft. Mocht de tijdelijke verkoeling, die tusschen beide landen ingetreden was, plaats maken voor een rechtzin nige toenadering. Mocht het gebeurde de jongeren, en diegenen die zich in extremistische middens door hun ge voel lieten meeslepen, tot les strekken. Mochten zij er gematigheid, kalmte en bezonkenheid bij winnen. Te Genève. Deze week werd de 54e zitting van den Volkenbondsraad te Genève ge opend. Het kan maar goed zijn dat de hoogste vertegenwoordigers van de Regeeringen bijeen komen. Persoon lijke kennismaking en vertrouwelijk onderhoud kunnen in vele gevallen, om eene zaak effen te krijgen, meer dan wekenlang diplomatisch geschrijf. D' O. De Gruyter is overleden. Als een bliksemschicht heeft het be richt van Dr Oscar De Gruyter's over lijden al dezen getroffen, die iets of nat afweten van het Vlaamsche too- neélleven. Dr De Gruyter was 45 jaar oud. In 1909 richtte hij te Gent de Maat schappij tot bevordering van tooneel- en voordrachtkunst op, samen met II. Uaspeele, Arie Van den Heuvel enz. Tijdens den oorlog stichtte hij het Eronttooneel. God alleen weet tegen welke moeilijkheden hij daartoe heeft moeten kampen, De Vlaamsche Oud- Strijders zijn hem echter dankbaar om de uren kunstgenot welke het I'ront- tooneel hen in de vervelende, bange oorlogsdagen verschaft heeft. Na de wereldramp hervatte Dr De Gruyter zijn leeraarsambt. Hij werd korts daarop de leider van het Vlaam sche Volkstooneel. In 1922 werd hij bestuurder van den Koninklijken Ne- derlandschen schouwburg te Antwer pen, ambt dat hij waardig en onge ëvenaard vervulde tot hij zijn overlij den. Wie hem aan het werk heeft gezien als leeraar, acteur, regisseur, bestuur der zal er ten völle mede instemmen wanneer we zeggen dat de Vlaamsche Tooneelwereld een ergen slag heeft bekomen, door zijn vroegtijdig heen gaan. Dr De Gruyter was een van Ylaande- rens beste zonen. Wij brengen een diepgevoelde hulde aan de nagedach tenis van dit geniaal en edel figuur. Koloniale Politiek. De bespreking over de begrooting van Koloniën werd deze week onder veel belangstelling voortgezet. Er werden echter geen incidenten ver wekt, iets wat velen gevreesd en som migen wel verhoopt hadden. M. Jaspar heeft zijne rede over Kongo voortgezet. Hij handelde over het onderwijs in Kongo. De officieele scholen vereeni gen 4 duizend zwarten. De scholen der Zendelingen worden gevolgd door meer dan een millioen zwarten. De Regeering denkt er niet aan officieele scholen in te richten omdat de scholen der Zendelingen doeltreffend ingericht zijn. Deze scholen worden gesubsi- deerd door den Staat. Hier mag er wel op dat noch Socialisten noch Liberalen 1 een denken de vrije Katholieke schoi in Kongo de Staatstoelage te weige ren. iets waar zij in Belgie gedurig van droomen. Zijn zij misschien ook van gedacht dat anti-clericalisme geen ar tikel van uitvoer is voor ons land, zoo als het eens in de Fransche Kamer ge zegd werd. I ntusschen hebben zich allen aange sloten ter Kamer bij de hulde die aan de Katholieke Zendelingen gebracht werd. Na nog gesproken te hebben over den gezondheidstoestand in Kongo eindigde Minister Jaspar zijne uren lange aanspraak met te zeggen dat iedereen moest medewerken om Kon go gezond en bloeiend te maken. Met ongeduld werd de rede van den «HBBI i Buitengewone en eemge occasie, bij Door uitscheiding van fabrikatie (dus rechtstreeks van den voort- j brenger) totale uitverkoop in 't klein aan allerhande prijzen, van groote g i hoeveelheid vellen van verscheiden aard en keus, uiterst dienstig tot Q j het versieren der kleeren. Met de in voorraad zijnde vellen, gelast men zich op aanvraag, met het maken van mantels en fourruren. 'iassaBiaisiiaBSBBiBsassBasniaiBflKiaiiMEiiiBKSBBiEe^igiftSi

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1