Pf3chtig3 Communis Opgepast voor Afgoden Zilveren Muntstukken Politiek Overzicht. REISBUREAU ERN.CUES Over Vlaamsch Nationalisme 30 CENTIEMEN. Abonnementsprijs per Jaar: Ib St«*Ss 14 fr. j Ia 't Lboi: 18 fr, Frawk» Cingc; 28 fr. I Ander* kaden 24 fr. Landi 18 fr. g rer postl k'ijkt CS fr. TARIEF: Eieiae Bericktcai: 1 fr, per reek; minimumprijs per inlassehing: S fr. POPERISEHEMAB Poetabonnenten in Belgie die van woonst 1 Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad "oor Poperinghe en Omstreken. veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on,. g TeIefoon Nr Uitgever SANSEN-VANNES! E, Poperinghe. Post check Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen rlja vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden wordca Kleine berichten tegen den Vrijdag noen, TARIEF: Notarieels Vsrkoopinges 9$ cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvram* FEESTDAGEN DER WEEK. MAART - LENTEMAAND. 17 Z Passiezondag. H. Gertrudis. 18 M H. Gabriël, aartsengel. 19 D H. Jozef, Patroon van Belgie. 20 W H. Wulphranus, bis. 21 D H. Benedictus, abt. H. Serapion, abt. 22 V O. L. V. der VII Weeën. H. Catharina. 23 Z H. Victorianus, m. H. Benedictus, bel. aaaai@£e>g!5EBH8i2!sa§iSiaHssiRSBi Een feestdag in de kerk, in menig huis. in veler zielen. Zelfs over straat merkt ge de plech tigheid .aan. Xé..veje.lt.— Jttee^nen luidop sommige kallevaars, die er Heel waf tegen opwerpen dat nu de kleinen, ge kleed naar de laatste snit, in pracht- koets of auto naar de kerk worden ge reden. daar zij zelf voorheen, in veel ■simpelder pak. te voet gingen. Elk loopt op zijn tijd, en vergenoeg- lijkt diens zeden. We zouden het ten zeerste laken, indien sommige ouders het plechtig Communiefeest schier ver eenzelvigden met een uiterlijk en ijdel vertoon of het daaronder wegdoezel den we zonden het betreuren zoo ze, te dier gelegenheid, zich ongehoorde uitgaven getroostten, en daardoor zich morgen van het noodzakelijke moes ten spenen, of schuld oploopen. Toch willen we hoogerbedoeldé sikkeneuri ge menschen niet napraten, en kunnen zeer wel verdragen dat, voor een plechtigheid als deze, de ouders zekere uitgaven doen voor gematigden tooi en opschik, en er een gezellig familie feest op houden, naar gelang hun ver mogen het veroorlooft. Vader en moeder zijn niet weinig fier over hun communiekant, en dat zij deze vreugde uitdrukken op feestelij ke wijze, wie, wie zal het hun euvel duiden Want een feest is het alleszins, een godsdienstig kinderfeest, en waar het kind gevierd wordt, speelt het licht eener jonge zon door de woning. In menig huis troont heden een klei ne koning, een lief koninginnetje, die den grooten Koning, God, ontvingen in hun onschuldig hart. 3= A Niet voor de eerste maal, weliswaar. E.n de Christen die de mysterieuse en hoogst ontroerende gebeurtenis die per iMenk't," wannéér de God der Eucharistie voor den eersten keer neerkomt in de ziel van zevenjarige kinderkens, herdenkt dankbaar den grooten en heiligen Paus Pius X, die de lieve kleinen niet langer verstoken wilde van het Brood des Levens, waar door in hen en rond hen zulke heilzame uitwerksels worden bekomen. Nu doen de kinderen hunne eerste Communie in allen eenvoud, op voor noemden ouderdom, voorheen deden zij ze "t heel wat later; en de plechtig heid van lieden is nog een herinnering aan dien 'dag of beter, meer dan dat. W ant nu nog wordt, tevens, in een treffende ceremonie, de drievoudige belofte des Doopsels hernieuwd, welke vroeger bij monde van peter en meter werd afgelegd. Zoodat de luister van de eerste Com minnefeest in feite blijft bewaard. De kleine communikanten zijn de gelukkige helden van den dag. Vader en moeder weten en voelen het welge ziet het aan de blijheid die afglanst van hun gelaat, aan hun op schik en houding, aan den trots waar mede zij. hun lieveling in hun midden, de kerk binnenstappen. En wanneer ze reikhalzend, hun kind volgen als het opstapt naar de H. Tafel, dan verpinkt menigeen den traan der vreugdevolle ontroernis die deze ceremoniën verwekken in hunne geloovige ziel. Ik wij zeggen in 't gemoed van elk aanwezige, want niemand heeft een hart van -teen. en die plechtigheid doet ons noodzakelijk denken aan voorbije schoone dagen, aan zoovele gelukkige stonden, waarvan we, misschien, zelfs allen nasmaak hebben verloren. Is de glan> van dien dag niet getaand en ganseh uitgedoofd aan den hemel van een leven, waarin we, bij pópzen, zoo angstvallig zoeken naar wat vreugde wekkend 'licht En wanneer die kinderen, in 't en thousiasme van hun heilig Geloof op nieuw. en heslist voor 't leven verza ken aan den duivel, de zonde en de aan lok se Is tot zonde, dan treft hun trillend w oord de snaar onzer ziel, die mogelijk niet meer in eenklank is met *ét lied hunner onschuld, ontspannen of treurig hangt verbroken. AT- oudepen van dagen, wij besef fen Waier niet meer dat we toen zóó j overgelukkig warenwe zochten het geluk ov»r andere wegen, en we dool den. V\ e'uneenden het te vatten in t grïjpes «aar eer en roem, geld en genot, die dc ijdele wereld verlokkend voor onze oo^en liet glinsteren, en de een na de ander zijn. als zilveren zeep bellen. stukgesprongen bij de aanra king onzer hand. Wij vergeten al te licht dat de zoo gezochte parels van vrede, vreugde, geluk, te rapen liggen op den bodem van een onschuldig hart, en glans ver- iverven in het licht der goddelijke diefde, die straalt uit de Eucharistie. En ik hoor de bazuin der Waarheid die me tegenschalt: voorwaar, indien ge niet verandert, en wordt als kleine kinderen.. *Wat zal er van u geworden, o klei nen, die nu de lievelingen zijt van uwen God, de vreugd uwer ouders, de troost der Kerk de blijde bezitters van een geluk dat we mogen benijden Zal, morgen, een uwer zijn vader of moeder hooren zeggen: ge zijt nu mans genoeg, doe dan wat ge wilt? We hopen van neen, en wenschen dat uwe ouders zorgzaam blijven waken over uwe schoone onschuld en arge- looze jeugd. Zal, morgen, een oudere gezel den klank zijner verleidende stem doen klinken in uw ooren, met den adem van bederf den gladden spiegel uwer ziel bevlekken, een heiligèchendende hand leggen op den schat uwer on schuld We hopen van neen, en wen schen dat een doorziende vader elk ge vaar en kwade bedoeling bijtijds zal bemerken, en den verleider van u zal wegschoppen als een schurftigen hond. Zult gij zelf het geluk, dat ge als een brooze vaas in handen houdt, voor zichtig door 't leven wéten te dragen? We hopen het, en wenschen dat deze dag als een poolster u zal blijven gelei den, en dat de goede voornemens van heden zullen wezen de gezochte ge zellen en raadslieden in uw leven. Schoon is de jeugd die opgaat over de paden van reinheid en trouw aan den echten levensrègel. Zij is de hoop volle toekomst van ons volk. Kloeke Duiven en bijgevolg eereprijzen worden slechts door eene flinke gezondheid gewonnen, dus door hét regelmatig gebruik van AVIOL, de be schermer der duiven. Aviol kost7 fr. de flesch20 de y2 liter36 fr. de liter, in de apotheken Notredame, Groote Markt, Pope ringhe Snoeck, Groote Markt en Van Ro- bays, Boterstraat, 24, Yper. Schrijft heden nog aan den specialist Dok ter-Veearts Domicent, Cureghemstraat, 35, Brussel, om hem zijn boek «Handleiding voor Duivenmelkers gratis en vrachtvrij te vra gen. aBSBBBBBKB&HBBBSEBBBBBHBBBBBBl Zhlk opschrift stamt zeker uit den tijd dat Vlaanderen voor 't eerst het licht van 't Evangelie zag? Eene ver wittiging dus om niet terug te keeren tot de aanbidding van stomme beel den Hewek Neen! Dit opschrift is inte gendeel zeer modern, en 't mocht wel hangen boven sommige lokalen, waar een nieuwe afgodendienst gepatro neerd wordt. Immers, de moderne tijd bracht ons een heele reeks zulke afgoden. O, ze zijn fijn omkleed met vele drogrede nen en hoevele menschen werden ver lokt tot hun aanbidding? De menschen zouden krijgen den sleutel van Vrede, Geluk, Rijkdom en Vooruitgang. En och! 't waren beloften ijdel als die af goden zelf. Zoo bracht ons de fransche revolu tie den afgod van den modernen Staat. Op uwe knieën voor de Majesteit en de Almacht van den StaatIn hem worden alle rechten opgelost; zijne glorie is de opperste wetalles moet staan in den dienst van den Staat, ook cle godsdienst of liever de eenige godsdienst is: de liefde voor het va derland (en dat vaderland is hier niets anders dan de Staat) Dat is de leering van de oude liberale theoretici, en onze huidige patriotards hebben uit deze leering een goed bun deltje overgeërfd. Het socialisme nam die staatsvergo- ding over, met dien verstande natuur lijk dat onder Staat verstaan wordt: de socialistische Staat, waar de prole tariër alleenheerscher is. De sionische schrijver Israël Zang- will (Ee principe des Nationalités, blz. 399) ontsluiert ons een andere godheid in den hemel: «In de toekomst, zegt hij. is de eenige godsdienst misschien die der nationaliteit En meteen rijst nu de vraag: Is het NATIONALISME ook een soort af godendienst aan 't worden? Groeit het bij ons ook aan tot een hèidenschen cultus Want laten we nu niet spreken over 't nationalisme in 't algemeen. Alle nationalismen der wereld hebben ge meenzame trekken, die tot ééne lee ring kunnen samengebracht worden en die leering zal wel als hoofdver- eischtc stellen de absolute onbeperkte vereering van de natie, de vergoding van de natie. Doch hier bij ons te lande, hoe ver reeds zijn we gevorderd in die rich ting En we antwoorden HET VLAAMSCH NATIONALIS ME IS EEN AFGODENDIENST AAN 'T WORDEN; MET DEN DAG GAAT HET VERDER IN DIE RICH TING; en daarin ligt de GROND DWALING VAN HET VLAAMSCH NATIONALISME. Die stelling heeft eenigen verderen uitleg noodig Godsdienst is een levensbeschou wing. Men kan alle zaken van vele standpunten bekijken. Maar voor een kristen mensch, voor elk wezenlijk godsdienstig mensch is er maar één standpunt dat het hoogste is, en dat al het andere beheerscht, van waaruit elke zaak in haar werkelijke waarde bekeken wordt. En dat is het stand punt van God. Waarom Omdat God noodzakelijk het begin en het einde van alles is. Neemt iemand nu een ander stand punt in, aanziet hij practisch of ook wel theoretisch dat standpunt aan als het hoogste, beschouwt hij alles van dat standpunt uit, dan stelt hij e^n nieuwen god, een afgod, in ,de plaats van den waren God. 't Wordt een afgodendienst. En ik zegde dat men dien afgoden dienst hier in Vlaanderen aan 't ver spreiden is. Gelooft ge het niet Kijkt eens goed rondom u, luistert goed uit uwe ooren In de nationalisti sche bladen en tijdschriften wordt al les, ook het heiligste, van nationalis tisch standpunt bekeken, beoordeeld en gemetenDe geestelijke Overheid is men eerbied en liefde verschuldigd lijk aan Kristus, niet waar? Goed! Maar durft deze een veroordeelend woord uitspreken over de zedelijke daden der Nationalisten, dan is de gansche nationalistische pers in de weer om die Overheid te bezwadderen en den eerbied er voor bij 't volk te dooden. Want de nationalistische ge dachte is de heiligste! De gehoorzaamheid aan 't kerkelijk Gezag is als 't cement dat de katholie ke Kerk samenhoudt; 't is haar bij zonder kenmerk en hare sterkte 't Akkoordzeggen de Nationalis ten. Maar als de geestelijke Overheid de nationalistische werking veroor deelt, o neendan gehoorzamen zij alleen aan hun nationalistisch gewe ten. 't Is nu een uitgemaakte zaak dat de geestelijke Overheid in deze zaken niets te zien heeft schreef voor kor ten tijd Jong Dietschlandheel sereen! Een Nationalist bekijkt de za ken en vormt zijn geweten van natio nalistisch standpunt uit. en niet vol gens de lijn door de levende Kerke ge trokken. Het katholieke ideaal moet het hoogste ideaal der jeugd zijn, zoowel als voor ieder kristen mensch, zoo spreken Paus en Bisschoppen, en daar om zenden ze een oproep tot inten sieve Katholieke Actie. Doch neenMen wil de geesten onzer jongens afleiden van het natio nalisme zoo spreken de Nationalis ten. De menschen zouden inderdaad een ge zónderen, meer katholieken kijk krijgen op de gradatie der waarden. En dat mag niet, want aan 't nationa lisme wordt de hoogste waarde toe gekend. Missieactie, Eucharistische Kruis tocht, enz. dat alles zullen ze mis schien nog wel aanpakken, ze zullen de leiding er van, die uitsluitend en rechtstreeks alleen toekomt aan de geestelijke Overheid, op zich willen nemen, zooals 't geval was met de keuvensche hoogstudenten. Maar dat alles zullen ze keuren en beoordeelen van vlaamsch standpunt uit. 't Is niet het woord van Sint Paulus «Charitas Christi urget nos», De lief de van Christus dringt ons maarde liefde van Vlaanderen dringt ons. En die liefde voor Vlaanderen is niet de liefde voor de zielen, maar de liefde voor 't land en de taal en al de natio nale goederen. Worden die goede ren, in de practijk tenminste, niet de hoogste goederen? De katholieke Partij, al had ze nog zooveel fouten, is, in de oogen van al wie maar een stondeke nadenkt, de noodzakelijke en onmisbare borstweer tegen het vrijmetselaars- en anti-kle rikaal leger vati liberalen en socialis ten. 't fs de eenige partij die ook stuk voor stuk het vlaamsch recht verwe zenlijkt. Doch ze staat niet op nationa listisch standpunt. 't Is tegen de katholieke partij van Fr. Van Cauwelaert dat we den onver - biddelijken strijd zullen voeren ver klaart de leider en ongekroonde ko ning der Nationalisten, Borms. En de strijd der jonge nationalistische socia le beweging gaat niet hoofdzakelijk tegen de Socialisten, maar tegen de Kristen Demokraten. Nationalisten, welke zijn dan voor U de hoogste be langen; de katholieke of de nationalis tische En welke middelen zult ge gebrui ken, Heeren Nationalisten? Verschei dene uwer leiders verklaarden reeds openlijk dat ze beslist revolutionair waren. Met wiens hulp zult ge uw doel verwezenlijken Ge versmaadt de broederhand der Communisten niet, want ge voeldet u reeds zoovele malen één van gedacht en één van wil, in par lement en er buiten! Gaan in 't ar rondissement leper geen van uwe pro pagandisten rond die meer communis me verkoopen den nationalisme Och ja, die reeks van punten waar uit ten klaarste blijkt dat onze Natio nalisten alles van uit nationalistisch standpunt bekijken, alles, ook 't heilig ste, offeren zoodra er schijnbaar con flict ontstaat, die reeks zouden we kunnen eindeloos rekken, en de Natio nalisten van leper, die hunne onver dachte katholiciteit bewezen met te gen Ie 11. Hartefeesten te stemmen, zulle i ons wel niet tegen spreken. Hun nationalisme is een cultus, een godsdienst, een afgod voor jvien alles buigen moet. Een boerenverstand kan soms heel gezond oorde'elen in al zijn simpelheid, niet waar Zoo dacht er een zeer gevat: «Ik houd van dat volk niet; want 't is gelijk hoe z'er komen; of wart het met den duivel En Z. Em. Kard. Van Roey, die vóór een 'goed jaar het nationalisme op- riieti a veroordeelde (Aanspraak tot de Bestuurders der Colleges van 't Aarts bisdom), heeft de gronddwaling van 't nationalisme ten onzent treffend blomtgéi%d" Wannéér hij er op wijst dat het Vlaamsche nationalisme de gradatie der waarden het onderste te boven werpt, omdkt het (tenminste in de practijk) van 't nationalisme zijn hoogste of liever eenigste ideaal maakt. Un vrai nationaliste place la patrie avant tout (Een echt nationalist verkiest zijn vaderland boven alles) schreef Ch. Maurras in La Démocra tie religicuse 1921, blz. 244. Zoo doet hij ook, en zoo doen onze vlaam sche Nationalisten hem na. Doch Ch. Maurras met zijn Action Francaise werd toch veroordeeld, is 't niet IN DIE RICHTING GAAT HET VLAAMSCH NATIONALISME MET DEN DAG VERDER EN VERDER. De aanvallen tegen de geestelijke Overheid worden al maar driester, de onverschilligheid waarmee ze hare be slissingen voorbijgaat, meer uitge sproken. Die elementen die in de vu righeid hunner liefde voor Vlaanderen zich lieten misleiden, maar nochtans op zijn best nog zochten een katholie ke richting te volgen, voelen al meer en meer de leiding uit hunne handen ontglippen, en overgaan tot ongebrei delde en geweldige elementen, die, om wille der nationaliteit, noch God, noch mensch, noch duivel meer ontzien. En, hoe kan het ook anders, wan neer men eens de teugels en leidban- den die de H. Kerk onvervreemdbaar in handen houdt, heeft weggeworpen? Ieder afgescheurde tak van den Moe derstam zal verdorren... Mochten diegenen die nog katholie ken zin genoeg hebben om hunne dwa ling en 't vreeselijk gevaar hunner be weging in te zien, den moed hebben terug te keeren. Mochten pok de ka tholieke menschen, en de katholieke leiders vooral, inzien dat ze door hun ne lamlendigheid en onverschilligheid oorzaak zijn der vertraging in 't ver overen onzer vlaamsche rechten en zoo gedurig olie gieten op 't vuur der extremisten. Dat kwame Land en Kerk ten bate 1 IRI Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 2,00 fr. 4,50 fr. 1,00 fr. 2,20 fr. 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. De naakten kleeden Onze oproep van verleden Zondag voor het werk De Naakten Kleeden is tot hiertoe goed beantwoord ge weest. Menige ouders van onze eere- communiekanten hebben reeds hunne giften ingezondenonzen hertelijken dank aan allen. Wij verwachten deze week nog menige bijdrage, 't zij in stofte, 't zij in gelde. Alles is welkom, ook de geringste giften. Aan de weihebbenden onder onze be volking van stad en omliggende, die geen eere-communiekanten hebben, doen wij ook een oproep voor het werk. Geen schooner aalmoes kunnen zij geven dan een kleedje aan een ne gertje voor zijne eerste communie. Overwegen zij eens goed in welken ellendigen toestand die kinders ver- keeren én hoe wij met onze giften, die kinderen kunnen gelukkig maken. Het betaamt dat die kinderen fatsoen lijk gekleed zijn om die groote plech tigheid. O. L. H. zal die weldoeners op eene bijzondere wijze zegenen; vooral zal Hij zijn zegen geven aan hunne kinders. Wij rekenen dus vast op nog menige bijdrage van de ouders der eere-com- muniekanten en ook op die van vele welstellende en vooral weldenkende burgers; God zal 't hun overvloedig beloonen. Wij herinneren nogmaals dat alle giften mogen besteld worden hij M. J. Devacht, O. L. V. Kruise, ter stede. J. Noterdaeme, Advokaat, St Michiels. EBSBaBflBBBBBBBBBBBBBSBBBBBBBBI Het Militair akkoord. Het ophefmakende nieuws, dat Al- bert Frank, de vervaardiger van het valsche stuk over het Fransch-Bel- gisch Militair akkoord, aangehouden was en bekentenissen afgelegd had, was nog maar pas verschenen of een andere verrassing stond ons te wach ten. Albert Frank is in vrijheid gela- ten. Uit de verklaring van Minister Jas- par, ter Kamer gehouden blijkt dat Krank er zich kan op beroepen tot den Belgischen spioendienst te behooren en gezegd heeft gehandeld te hebben om zekere verdachte personen op de proef te stellen. j Ward Hermans echter wordt be schuldigd gehandeld te hebben met het doel Belgie te betiadeelen en in moei- lijkheden te brengen met het buiten land. Deze feiten zijn dus vast: Frank is j vrij, en Ward Hermans, thans nog! waarschijnlijk in Holland, is de zon debok. Geheel deze kwestie blijft een vieze, rare boel die verre, geheel verre is van klaar te zijn. i Die Frank moet een geslepen, fijne vogel zijn. Hij heeft geheel Holland, tot de Ministers toe bedrogen. Hij heeft Ward Hermans in het net gehol pen. Hij heeft zelfs de Belgische Re geering, in wiens dienst hij stond, om den tuin geleid. Geheel zijn handeling heeft ons land op den boord van een oorlog gebracht en het kwaad dat hij gesticht heeft is verre van hersteld. Minister Jaspar zal in zitting van Dinsdag toekomende ter Kamer eene verklaring geven over den spionnage- dienst. Wat over deze inrichting tot nu toe vernomen werd, strekt niet tot eer van ons land. Mocht de verklaring van Minister Jaspar daar wat beternis in brengen. Over de valschheid van het docu ment twijfelt thans niemand meer in ons land. In Holland echter zijn er nog die daarvan niet overtuigd zijn. Het is echter nu volstrekt zeker dat er een geheim militair akkoord bestaat tusschen Belgie en Frankrijk, waarvan schier niemand den juisten tekst, noch den juisten dracht kent. Het is ook zeker dat wij als tegen hanger geen dergelijk akkoord hebben, noch met Engeland, noch met andere landen. Die eenzijdigheid van Belgie heeft de massa, vooral in Vlaanderen, steeds wantrouwig gemaakt. En als men nagaat wat Volksvertegenwoor- dig'er Vander Perre zaliger over het geheim militair akkoord geschreven heeft, is er reden genoeg om ongerust te zijn. Vlaanderen heeft zich steeds tegen het verderfelijk geheim Militair Fransch-ReJglsch akkoord uitgespro ken. Thans echter, dank aan Locarno, heeft het akkoord noodzakelijk veel van zijne beteekenis verloren. Het be rokkent ons echter veel zedelijk kwaad en onze grootste wensch is dat men dit akkoord, in welke bewoordingen het moge gesteld zijn, zou vernietigen. Laat ons vertrouwen dat dit wel zal gebeuren. Over de juiste beteekenis van het gefoefel rond het Militair verdrag kunnen wij ons onmogelijk uitspreken. De eenen willen dat het een tweede De Beuckelaar-zaak is, om het verkie zen van Ward Hermans onmogelijk te maken. Anderen beweren dat het een franskiljons maneuver is, als wraak op de verkiezing en de vrijstel ling van Borms. Anderen zeggen dat het bedoeld is om moeilijkheden te brengen in de betrekkingen tusschen Belgie en Holland, 't Is genoeg en zoo veel dat het eene duistere zaak is, waarin misschien nooit geen klaarte zal komen. De veiligheidsdienst. Het gebeurde met de valsche docu menten van het Fransch-Belgisch ge heim akkoord heeft een schril licht ge worpen op het voortbestaan in ons land van den veiligheidsdienst, die wij tijdens den oorlog onbewimpeld met vuiligheidsdienst hoorden bestem pelen. Het is abominabel dat er in ons land, tien jaar na den oorlog, nog diensten j van spionnage en tegen-spionnage be-1 staan. Buiten eenige deftige lieden, die uit vaderlandsliefde hunne eer en hun le ven in zulk beroep riskeeren, bestaat het uit een hoop kerels zonder reputa tie, zonder plichtgevoel, etend uit alle kribben, de een den ander bedriegend, dikwijls ook de naties bedriegend die ze moeten bedienen, tot alles in staat. Die triestige heerschappen handelen bijna altijd op eigen doening en eischen een groote som als ze een goeden slag hebben in huis gehaald. Het zijn op- dringers van de eerste orde, zich soms onderling verstaande om de opbrengst van een affaire te cleelen en niet te rugdeinzen om, als ze geld noodig heb ben, zelfs valsche stukken op te ma ken. Vóór den oorlog was ons land van zulke wreede kankerziekte niet aan- j getast. Na moeten wij voor de wereld getuigen dat onze eigene veiligheids dienst het in omloop brengen en ver schijnen van valsche oorlogsdokumen- ten mogelijk gemaakt hebben. Zulke pestbuilen moeten worden uitgebrand. Dat men toch niet kome aandraven met het kale anderen doen het wel Het uitbranden moet algemeen wor den. Als het waar is dat er pacten en vre desverdragen bestaan, als Locarno geen kolossale fopperij is, waarom dan moeten dezelfde landeil die daar plechtig zwoeren niet meer te"vechten,. tenzij om zich tegen een aanval te ver dedigen, een bende kerels in dienst houden die geheel cle wereld in twist en tweedracht zouden jagen? Dat de Volkenbond de kwestie aan de dagorde plaatse en handele, dan ten minste kan er uit het kwade ook goed ontstaan. Zoo niet, dan ligt het bew ijs maar te grijpen dat geheel het inter nationaal vredespel enkel eene ellen dige fopperij is. Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. Bedevaart van het Aartsbisdom Mechelen. naar ROME. VAN 3 tot 14 MEI. Wegwijzer: Brussel, Bazel, Milaan, Florentie, Sknne, Rome, Napels, Vierwoudstedenmeer, Euzern, Brussel. Prijzen 2" klas trein en 1 2" klas trein en 2 3° kias trein en 2' 3 klas hotels, 3010 Beljc. fr. klas hotels, 2810 Belg. fr. klas hotels, 2510 Belg. fr. klas trein en 3" klas hotels, 2250 Belg. fr. VRAAGT PROSPECTUS. IBHi Vlaanderen aan de Vlamingen. Heer Alfons Van Hoeck, kristen de mocratisch Volksvertegenwoordiger stelt een oplossing voor in betrek met cle Vlaamsche kwestie die ons zoo een voudig toeschijnt als klaar. We moeten door cle wetgeving, eens voor goed, laten bepalen dat Vlaanderen ééntalig is en als zoodanig zijn onderwijs, zijn gerecht, zijn open haar leven niet ver vlaamsch! moet worden, maar eenvoudig en radikaal vlaamschmoet zijn, meer niet. Dat is cle eenige "formuul die rust en bevrediging kan brengen. Brussel dient daarbij in al zijn ministrieele de partementen en diensten ontdubbeld, vlaamsche en waalsche afdeelitigen dus. Dat is de onmiddellijke hervor ming die zich opdringt, zoodat in al haar uitingen de vlaamsche bevolking in haar taal kunne worden gehoord. De Pachtwet. Na tal van wederivarigheden is cle Pachtwet eindelijk gestemd in Kamer en Senaat. De Socialisten hebben zich Woens dag kwaad gemaakt in den Senaat, toen M. Mul lie hun herinnerde dat zij na den oorlog de boeren hebben uitge scholden voor uithongeraars, en dat cle gewezen socialistischen Minister, M. Wauters, het uitvoerverbod van landbouwproducten heeft doorgevoerd en gehandhaafd, 't Is nochtans de waarheid. Eerst in 1927, nadat de Belgische Boerenbond een scherp vertoog heeft gestuurd aan den Minis terraad, heeft M. Wauters aan die wil lekeurige landbouwpolitiek moeten verzaken. De Socialisten worden niet gaarne" aan die waarheden herinnerd. Dat is echter geen voldoende reden om het niet te doen. .j Bittere vruchten. W! Mexico, dat land waar sinds gerui- men tijd de christenen op eene schan- dige wijze achtervolgd, verdrukt, ver moord werden, plukt thans reeds cle bittere vruchten van een sectair, anti godsdienstig bestuur. Deze week was er revolutie in het land. Wel wordt zij door de overmacht onderdrukt, maar toch hebben volks opstanden altijd een droevigen nasleep voor geheel het land. Hoe Mexico achteruit gaat leeren ons de berichten uit de Vereenigde Staten. De industrie en vooral de mijn bouw zijn er ten zeerste verdrukt. De aanwinning van petroleum, waarbij Mexico de tweede plaats op de wereld markt innam is zoodanig gedaald, dat Mexico thans pas op de vierde plaats onder de petroleumstaten meer komt. De staatskas stuit op steeds grooter moeilijkheden om de ambtenaren en beambten te kunnen betalen, en zij kan nauwelijks cle rente voor de openbare 'schuld opbrengen. De landbouw kan van den Staat geen subsidie krijgen. De leeraren weigeren dikwijls' nog lan ger les te. geven, omdat zij sedert maanden geen wedde meer uitbetaald kregen. Het sluiten der katholieke scholen en thans ook van vele staats scholen doet de Mexicaansche jeugd verwaarloozen. Ondanks dat alles laat cle Mexicaansche regeering, be schaamd als zij is voor de hittere vruchten van een ellendig bestuur, door haar vertegenwoordigers in het buitenland verklaren dat cle toestand in Mexico onveranderd is. Een Minister van de Daad. Op voorstel van den heer Heynian, Minister van Nijverheid, Arbeid en So ciale Voorzorg, heeft de Ministerraad twee beslissingen genomen welke zeer welkom zullen zijn voor de arbeiders. 1Voor de onvrijwillige Werkloo- zen zal de steun door het Crisisfonds verleend, verhoogd worden. De steun van acht frank voor de gezindshoofden en de ongehuwden boven de 25 jaar, wordt gebracht op negen frank per dagde steun van zes frank voor de ongehuwden van min clan 25 jaar, wordt gebracht op zeven frank; de steun voor de gehuwde vrouw wordt gebracht van fr. 2,50 op fr. 3,50 en deze der kinderen van 2 fr. op 3 fr. per dag. De jaarlijksche uitgave dezer ver hooging wordt gebracht op 3 mülioen 500.000 fr.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1